PDA

Επιστροφή στο Forum : Lotus Elan SE!


manosm3
20-07-05, 18:16
Lotus Elan SE! Ενα πολυ ωραιο αυτοκινητο που σημαδεψε 4 απο τα παιδικα μου χρονια. Οταν το ειχαμε, δεν μου αρεσε καθολου η 325. Ελεγα στον αδερφο μου "Παρε εσυ τη bmw κι εγω θα εχω τη Lotus" . Δεν ηθελα καθολου το 325. Η lotus ηταν γρηγορη, με κινητηρα 16αρη isuzu turbo. Εβγαζε 173 αλογα, καποιοι ελεγαν οτι ειχαν μεινει στην isuzu κινητηρες που δεν θα τους χρησιμοποιουσε κι ετσι εγινε η συμφωνια με τη Lotus. Δυστυχως ηταν μπροστοκινητο αλλα οταν λεμε οτι αρπαζε το εννοουμε! Βεβαια ειχε προβληματα οπως οτι επεφταν συνεχεια τα 2 παραθυρα και δεν ανεβαιναν, η βελονα των χλμ τρεμοπαιζε στις λακκουβες και το κυριοτερο για 4μελη οικογενεια ειναι οτι ηταν 2θεσιο. Οταν ανεβαιναν οι στροφες πανω απο τις 2.500, τοτε ανεβαινε και ο δεικτης του barομετρου. Το εβλεπα και γελουσα. (απο μικρος βλαμμενος) Αν ηταν στο χερι μου θα ηθελα να επαιρνα μια τωρα.
Επιδοσεις: 0-100 σε 6.9, τελικη: 220, κιλα/ιππο: 6.2, ροπη: 22/4200.
Αξεχαστο αυτοκινητο, ακομη θυμαμαι τη μυρωδια που ειχε μεσα (μαγευτικη), ενα διακριτικο πσσσσσσσ που εκανε το υδραυλικο οταν τερματιζε τη διαδρομη του (οχι σαν το Ε36 που ουρλιαζει).
Απειρες ωραιες στιγμες, με 220 κατω απο τη γεφυρα της Βαρυμπομπης και το barομετρο σηκωμενο! Αχχχ.....
Μια φωτογραφια απο οσες εχω!

Υ/Γ: Η φοτο ειναι απο το κινητο μου επειδη βαριομουν να τη σκαναρω!

Kostas Christ
21-07-05, 18:53
Kαλο ειναι bmw δεν ειναι.

aVog
22-07-05, 08:32
Το αμάξι αυτό για μένα είναι κλάσικ. Δεν νομίζω οτι είναι πολλές οι εταιρίες που είχαν βγάλει τέτοιου είδους roadster τα χρόνια εκείνα. Πραγματικά όμορφο αυτοκίνητο. Μπράβο ΜΑΝΟ κρίμα που δεν το έχετε (ωραία φωτογραφία).

TheCondor
22-07-05, 16:35
... Δυστυχως ηταν μπροστοκινητο....

Eμενα αυτο μου φτανει παντως για να ΜΗΝ το παρω :loser:

Ομορφο ειναι, αλλα..... ( ενα αλλα κανει τη διαφορα :kissass: )

konstantinos
22-07-05, 20:14
De gustabus de coloribus non disputantum est.

DaRk_AnGeL
23-07-05, 18:10
Κάποια αυτοκίνητα αξίζουν σεβασμό. Κατα την προσωπική μου άποψη, ανεξάρτητα απο τη μάρκα... η Elan είναι ένα απο αυτά. Στα σχέδια μου (για το απώτερο μέλλον) είναι να βρώ χώρο στο γκαράζ μου για μια S2 σε κόκκινο χρώμα.
Πραγματικά το λατρεύω αυτό το αυτοκίνητο. Όποιος διαφωνεί με την άποψη μου... απλά δε θα τον πάω βόλτα οταν το πάρω :rofl2:

vasilis-E36
25-07-05, 01:59
τελειο ομορφο και στριφτερο οσο μπορει ενα μπροσθιοκινητο...ειχα παει βολτα με μια μαυρη S2 πριν δυο χρονια και το θυμαμαι ακομα...

manosm3
09-09-05, 12:47
http://www.pistonheads.co.uk/sales/list.asp?p=1&s=21 :bowdown: :bowdown: :bowdown:

popolaros
10-09-05, 01:01
Kαλο ειναι bmw δεν ειναι.


ουτε η BMW προκειτε να γινει ποτε λοτους........
με αλλα λογια , καλες οι μπεμπες αλλα λοτους δεν ειναι.......

popolaros
10-09-05, 01:03
Eμενα αυτο μου φτανει παντως για να ΜΗΝ το παρω :loser:

Ομορφο ειναι, αλλα..... ( ενα αλλα κανει τη διαφορα :kissass: )

δεν παυει η ελαν να ειχε χαρακτηριστει μακραν το καλυτερο προσθιοκινητο απο αποψη οδικης συμπεριφορας και αισθησης..............

InsaneDriver
10-09-05, 16:20
Λοιπόν...Το αυτοκίνητο δεν παίζεται παιδιά...Το καλύτερο εμπροσθικίνητο που έχει βγει. Δύο φίλοι μου έχουν Elan S2. Το έχω οδηγήσει και το μόνο που μπορώ να σας πω είναι πως όπου στοχεύουν οι τροχοί αυτό πάει... :nod:

Μου έχει αφήσει ψυχικά τραύματα το αυτοκίνητο αυτό... :ices_ange
Μακράν η πιο γρήγορη βόλτα που με έχουν πάει στα Λιμανάκια...Δεν μπορείται να φανταστείτε...Στο πέταλο μέσα έπιανε κόφτη η 2ρα του στα 120+

Συγκεκριμένα ο ένας από τους δύο φίλους μου έχει φτιάξει το πιο γρήγορο, σε όλα τα επίπεδα, Elan στον κόσμο(τσεκαρισμένο από το παγκόσμιο ElanForum Αυτό)...300+ άλογα χωρίς το νίτρο και χωρίς τέρμα πίεση...Σκεφτείτε ότι ήθελε να ανοίξει με την Diablo ενός παλικαριού στην Αττική Οδό για να δει διαφορές. Σας βεβαιώνω ότι θα ήταν μικρές ;)

Ειλικρινά δεν έχω δει αυτοκίνητο να γράφει με τέτοια μανία την 3η του ταχύτητα στο δρόμο(by the way έχει μπλοκέ Quaife).

manosm3
10-09-05, 17:58
Σημερα βολτα με το 325 και ειδα ενα ασπρο αλλα οχι se. Του κολλουσα για να δω διαφορες... Ε λοιπον μου ανοιγε τη διαφορα προοδευτικα. Μονο απο φαναρι μεχρι τα 40 περναγα μπροστα. Μολις εβρισκε προσφυση στη Χαριλαου Τρικουπη, σταδιακα εξαφανιζοταν! :nod: Και ναι, θυμηθηκα παλι τα παιδικα μου χρονια που ο πατερας μου ετρεχε μονο και μονο επειδη μου αρεσε να βλεπω τον δεικτη του μπαρομετρου να ανεβαινει... αχχχχ :wub: :wub:
Και μετα απο λιγο εθεαθη ferrari f430 στη Θησεως να επιδιδεται σε ανελεητα προσπερασματα. Αριθμος κυκλοφοριας: 1111 :wub: Τι ΗΧΟΣ!!!!!!!

propeller
12-09-05, 10:43
καποιοι το παραεκαναν ομως φαινεται χτες καθως μια ομοια λοτους απο την οποια εμεινε μια (1) ζαντα απογειωθηκε στον κηφισο και προσγειωθηκε αναποδα σε δυο αμαξια απο το αντιθετο ρευμα...Οι δυο επιβατες της λοτους σκοτωθηκαν, 23 κ 25 χρονων....
τουλαχιστον δεν σκοτωσαν κανεναν ανυποψιαστο....
ενα απο τα αυτοκινητα που ....υποδεχτηκαν την ιπταμενη λοτους ηταν ενα Α3 sportsback το οποιο μαμηθικε....

Action Man
12-09-05, 10:46
καποιοι το παραεκαναν ομως φαινεται χτες καθως μια ομοια λοτους απο την οποια εμεινε μια (1) ζαντα απογειωθηκε στον κηφισο και προσγειωθηκε αναποδα σε δυο αμαξια απο το αντιθετο ρευμα...Οι δυο επιβατες της λοτους σκοτωθηκαν, 23 κ 25 χρονων....
τουλαχιστον δεν σκοτωσαν κανεναν ανυποψιαστο....
ενα απο τα αυτοκινητα που ....υποδεχτηκαν την ιπταμενη λοτους ηταν ενα Α3 sportsback το οποιο μαμηθικε....
Και τα δυο παιδια ηταν φιλοι της αδελφης μου.. :shakehead

propeller
12-09-05, 11:00
κριμα για τα παιδια......
μπορει να ακουστει καπως μακαβριο αυτο που θα πω, αλλα ευτυχως που δεν ηταν η αδερφη σου μεσα. Μου τη δινει απιστευτα να την πληρωνουν αθωοι. Εχω δει live στουκα με μηχανη ο αναβατης με κρανος το κοριτσακι πισω χωρις κρανος, αυτος δεν επαθε τιποτα, η κοπελα...bye bye.... :offtopic:
Αλλος τη παρασκευη με ενα 306 ηθελε παλι να δειχτει στο ΤΤ πηγαινε σαν τον χαρο, εκοψε ο φιλος μου για να μη σκοτωθει ο παπαρας αλλα τελικα μετα απο δυο στροφες ειχε ανεβει το 306 σε ενα δεντρο....Συνοδηγος???? κοπελα....
ευτυχως δε χτυπησαν:offtopic:

εχουμε πηξει στους χεραδες

InsaneDriver
14-09-05, 17:23
Διόρθωση...Το Elan που σας έλεγα δυναμομετρήθηκε στα 360+ άλογα χωρίς Νίτρο... :bugeye:

Λεπτομέριες στο επόμενο Faster...

Παλαβώνω λέμεεεεεεεεε :icon11:

Σκέψου τι θα κάνω όταν το πάρω βόλτα :calm: