PDA

Επιστροφή στο Forum : 18'' ζάντες για 116i


tottasp
15-06-09, 21:46
Καλησπέρα συνforumήτες και συνforumήτησες.. Σκέφτομαι στο προσεχές μέλλον να αλλάξω ζάντες στον άσσο μου (λευκός-τρίθυρος-122ps) και με προβληματίζουν λίγο οι διαστάσεις. Είμαι ανάμεσα στην ζάντα της Μ3 και της Μ6(μαύρη). Το θέμα μου είναι το μέγεθος της ζάντας, καθώς στην διάσταση των 17'' φαίνονται λιγο μικρές οι συγκεκριμένες που με ενδιαφέρουν. Ξέρω πως οι 18" θα κόψουν λίγο την δύναμη του αυτοκινήτου (το θέμα είναι πόσο), αλλά όπως λένε και οι σοφές και αξιαγάπητες γυναίκες, μπρος τα κάλλη τί ειναι ο πόνος?! Ήθελα λοιπόν να μου δώσετε τα φώτα σας σε αυτό μου το δήλημα..

crazy_beaver
15-06-09, 21:51
Το 16 δεν θα το κοψουν θα το πεθανουν αλλα συ ειπας μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος!!!!!

z3 2.2
15-06-09, 22:15
θα το σκοτωσεις το αυτοκινητο με τις 18αρες!!!
αν τωρα σε νοιαζει μονο η εμφανιση...βαλτες...

tottasp
15-06-09, 22:19
Είπαμε να πονέσουμε λίγο, μην πεθάνουμε κιόλας.. Ουτε λόγος δηλαδή?! Για να καταλάβω, το πρόβλημα είναι το φάρδος ή το βάρος? Για το φάρδος οκ (αν και νομίζω μπορείς να επιλέξεις το φάρδος) αλλα το βάρος πρέπει να είναι πάνω κάτω το ίδιο (18" με απλά ελαστικά σε σχέση με τις 16" με runflat). Επίσης θα ήθελα να μάθω τα μειωνεκτήματα των replica.. (βαρος και ποιότητα?)

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-06-09, 22:50
Καλησπέρα συνforumήτες και συνforumήτησες.. Σκέφτομαι στο προσεχές μέλλον να αλλάξω ζάντες στον άσσο μου (λευκός-τρίθυρος-122ps) και με προβληματίζουν λίγο οι διαστάσεις. Είμαι ανάμεσα στην ζάντα της Μ3 και της Μ6(μαύρη). Το θέμα μου είναι το μέγεθος της ζάντας, καθώς στην διάσταση των 17'' φαίνονται λιγο μικρές οι συγκεκριμένες που με ενδιαφέρουν. Ξέρω πως οι 18" θα κόψουν λίγο την δύναμη του αυτοκινήτου (το θέμα είναι πόσο), αλλά όπως λένε και οι σοφές και αξιαγάπητες γυναίκες, μπρος τα κάλλη τί ειναι ο πόνος?! Ήθελα λοιπόν να μου δώσετε τα φώτα σας σε αυτό μου το δήλημα..

ριξε κ δω μια ματια:+1: για αποψεις,ειναι βεβαια για Ε36 αλλα κ ακεινο 16αρι...:confused:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19944

Alexandros18
16-06-09, 14:19
ριξε κ δω μια ματια:+1: για αποψεις,ειναι βεβαια για Ε36 αλλα κ ακεινο 16αρι...:confused:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19944

μαλλον εκανεσ λαθοσ ειναι 28αρι αυτο στο λινκ...Οσο για τον φιλο που σκεφτεται τι να βαλει..Εγω σου προτινω τα 17αρια της Μ6 και εγω αυτα θα βαλω σε ρεπλικα και γω..ειναι πολυ ομορφα

NINJA2
16-06-09, 16:41
Και εγω ψινομε γαι 18" !!!!!
Τωρα εχω 17" και δεν λεω ειναι ομορφες και μπορω να πω οτι ειναι καο ομορφες στο αμαξη απλα το ειδα με 18" και απο τοτε μου εχει μπει η ιδεα !!!!!
Αν και νωμιζω ενα μελος εχει 116 με 18" και ασπρο χρωμα.

m-power_01
16-06-09, 16:48
Δεν θα σου πω βαλε το ενα η βαλε το αλλο οτι σου αρεσει κανεις.Εξαλλου σου ειπαν οτι θα ειναι κουκλα αλλα θα κοπαναει ,θα κοψει κτλ κτλ...Εγω θα εβαζα 17" . Αλλα οτι και να βαλεις να προσεξεις να εχουν σωστα offset !!!! Μην το αφησεις στον λαστιχα...οτι ελα μωρε ξερει αυτος...Μπορει και να μην ξερει!

tottasp
16-06-09, 20:01
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Τελικά σε 17" μαλλον θα καταλήξω.. NINJA2 μήπως μπορείς να βρείς ποιό μέλος έχει το 116 με τα 18" για να μας πεί και αυτος την γνώμη του.. Πάντως οτι με 18" θα είναι κούκλα, αυτο είναι το μόνο σίγουρο!

GIANNISKW
16-06-09, 22:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Τελικά σε 17" μαλλον θα καταλήξω.. NINJA2 μήπως μπορείς να βρείς ποιό μέλος έχει το 116 με τα 18" για να μας πεί και αυτος την γνώμη του.. Πάντως οτι με 18" θα είναι κούκλα, αυτο είναι το μόνο σίγουρο!

εγω εχω 18αρες σε 120i και ομολογω με εκοψαν λιγο
αλλα τι διασταση ζαντες σε φαρδος σκεφτεσε να βαλεις οτι προβλεπει η bmw ασυμετρες?
ψαξε και μεταχειρισμενες..

bimmer-corfu
16-06-09, 22:45
Έχω δει τις σκούρες Μ6 look 17' σε Ε92 και δεν έδειχναν καθόλου μικρές. Στο Ε92 μου έχω 17' και όταν είδα αυτό με τις Μ6 νόμιζα ότι έχει 18άρες.
Φαντάσου σε σειρά 1, μια χαρά θα δείχνουν αλλά δεν χωράει αμφιβολία ότι θα κόψουν

Stallion3.2
16-06-09, 23:01
το 116 θα γονατίσει... και δεν θα κερδίσεις τίποτα. άποψη μου είναι να βάλεις 17άρες και να μην υπερβάλλεις με το φάρδος

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-06-09, 23:13
Δεν θα σου πω βαλε το ενα η βαλε το αλλο οτι σου αρεσει κανεις.Εξαλλου σου ειπαν οτι θα ειναι κουκλα αλλα θα κοπαναει ,θα κοψει κτλ κτλ...Εγω θα εβαζα 17" . Αλλα οτι και να βαλεις να προσεξεις να εχουν σωστα offset !!!! Μην το αφησεις στον λαστιχα...οτι ελα μωρε ξερει αυτος...Μπορει και να μην ξερει!

κ συμπληρωνω οτι μπορει να σου προτεινει μια ζαντα που θα εχει αυτος η θα βγαζει απο αυτη πιο πολλα!!!!μη σε παρασειρει,να κανεις αυτο που μονο εσυ θες,το πολυ πολυ να πας με κανα φιλο σου για γνωμη "χωρις οφελος" ....

NINJA2
17-06-09, 07:47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Τελικά σε 17" μαλλον θα καταλήξω.. NINJA2 μήπως μπορείς να βρείς ποιό μέλος έχει το 116 με τα 18" για να μας πεί και αυτος την γνώμη του.. Πάντως οτι με 18" θα είναι κούκλα, αυτο είναι το μόνο σίγουρο!



http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17464

tottasp
17-06-09, 13:32
Ευχαριστώ πολύ παίδες για τις γνώμες αλλά και εσένα NINJA2 για το link.. Βtw ο άσσος του παιδιού απλά πανέμορφος... Τον ρώτησα και αυτόν προσωπικά πως πάει το αμάξι του μετά την αλλαγή. Περιμένω απάντηση!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-06-09, 13:47
μαλλον εκανεσ λαθοσ ειναι 28αρι αυτο στο λινκ...Οσο για τον φιλο που σκεφτεται τι να βαλει..Εγω σου προτινω τα 17αρια της Μ6 και εγω αυτα θα βαλω σε ρεπλικα και γω..ειναι πολυ ομορφα

ναι μπερδευτικα αλλα προς το μισο(τα κυβικα) γιατι την καροτσα του Ε36 εδινε μεχρι 17αρα.....;)

tottasp
25-06-09, 20:21
Παιδιά επειδή χθές έβαλα το αμάξι σε πίστα και τα λάστιχα βγήκαν off, αύριο πάω για ζαντολάστιχα.. Ρώτησα το παιδί με τα 18" και μου είπε ότι δεν έκοψε πολύ, αντιθέτως φέυγει πιο εύκολα στις πλαγιολισθήσεις.. Απλά μου είπε ότι έβαλε 205/45/18 μπροστά και 225/40/18 πίσω.. Δεν ξέρω.. Να πώ την αλήθεια με έψησε αλλά σίγουρα θα ρωτήσω και τον λαστηχά!! Απλά θέλω και μία τελευταία γνώμη απο το forum με τα νέα δεδομένα.. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το παλικάρι έχει original bmw ζάντες, ενώ εγώ θα βάλω replica και δεν ξέρω τί παίζει με την διαφορά βάρους..!

fanisk
26-06-09, 09:55
Ειπε "οτι δεν εκοψε πολυ" ? Ποσο ειναι το πολυ για αυτον?
Εβαλα 17αρες απο 16αρες και το αμαξι εγινε πιο ψοφιμι απο οτι ηταν! Δεν μπορω να φανταστω με τις 18αρες πως θα πηγαινει..

Driftakos
26-06-09, 10:04
Χωρις να θελω να το παιξω ξερολας, ειδικα σε αυτο το κομματι δεν ξέρω σχεδον τπτ γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου...Ακομα με 15αρια ειμαι...
Λοιπον, με βαση τους νομους της φυσικης, στο αν θα κοψει η οχι εχει η συνολικη διαμετρος ελαστικου και ζάντας καθως και το πελμα [περα απο την μαζα]
Αρα εαν βαλουμε μεγαλυτερη ζαντα με χαμηλοπροφιλο ελαστικο [ωστε να μεινει η συνολικη διαμετρος η ιδια] και τοποθετησουμε λαστιχο με καταλληλο συντελεστη τριβης τοτε μπορει η επιρροη να ειναι μικρη..
Θεωρητικα ολα αυτα, γιατι στην πραξη... Οσοι εχουν μπει σε αυτη την διαδικασια ειναι πιο αρμοδιοι να μας απαντησουν...

tottasp
28-06-09, 14:42
Παιδιά έβαλα τα 18αρια Μ3 και εκτός απο ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ δεν μου κόψαν σχεδον καθόλου.. Το αυτοκίνητο άλλαξε τελείως συμπεριφορά.. Εγινε πολύ πιο Compact και στρίβει πολύ πολύ καλύτερα! Κρατήματα άπειρα και γενικά αξίζει να αλλαχτούν (τουαχιστον τα 16αρια με φαρδύτερα).. Γενικά αυτα που σου δινει η αλλαγή (ομορφια τρελή και απίστευτο κράτημα) είναι ΠΟΛΛΑ περισσότερα απο την δύναμη που ίσως σου κόβει! Το μόνο που με ξενέρωσε είναι ότι λόγο των καινούργιων ελαστικών, πλαγιολισθαίνω πολύ πιο δύσκολα, πράγμα που όταν γίνεται απλά είναι πολύ πιο ωραίο σε αίσθηση και συγουριά απ´οτι με τα 16αρα.. Αλλα αυτό δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αφού σε λίγο καιρό το ελαστικό θα φθαρεί!
Οι ζαντες μου είναι 18x8,5 και τα ελαστικά μου Michelin Pilot Sport 2 225/40/18 μπρος-πίσω! Θα βάλω και φωτογραφίες λειαν συντόμος!

veliopou
28-06-09, 14:53
καλοφόρετες, περιμένουμε φωτογραφίες

NINJA2
29-06-09, 12:27
Καλοφόρετες,Και βαλε καμια φωτο !

KostasLamia
04-07-09, 23:42
Και εγώ για 18άρες πήγαινα.
Τελικά προχθές έβαλα 17άρες (φωτό στο garage μου). Είχα πρόβλημα με το offset για 18άρες και έτσι...
Το αμάξι το αισθάνομαι πολύ πιο καλό και κοπανάει πολύ λιγότερο από πριν που είχα 16άρες με runflat λάστιχα (τώτα έβαλα συμβατικά).

drum
05-07-09, 01:47
πανεμορφη η ζαντα σου αδελφε. πολυ ομορφη.
καλοταξιδος να σαι.

tottasp
15-07-09, 02:15
Ανέβασα κάποιες πρόχειρες photos στο γκαράζ μου.. Από βδομάδα θα βάλω πιο επίσημες.. Θα πώ σε έναν φίλο μου φωτογράφο να τραβήξει μερικές!!! :P

scania124
15-07-09, 08:27
μπραβο πολυ καλο εγινε.του πηγαν πολυ:dance: