PDA

Επιστροφή στο Forum : συγκεντρωση υπογραφων για δημιουργια πιστας στην ελλαδα


Dark_Angel_
15-06-09, 23:16
καλησπερα παιδια προσφατα ημουν σε μια συζητηση και υπηρχε η ιδεα να μαζευτουν υπογραφες για να δημιουργηθει μια πιστα επιτελους τα ατομα που σκοπευουν να το κανουν σκεφτονται να οργανωθουν σωστα για μαζεμα υπογραφων και μετα συναντηση με φορεις της πολιτειας πως σας ακουγεται σαν ιδεα

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-06-09, 23:25
καλησπερα παιδια προσφατα ημουν σε μια συζητηση και υπηρχε η ιδεα να μαζευτουν υπογραφες για να δημιουργηθει μια πιστα επιτελους τα ατομα που σκοπευουν να το κανουν σκεφτονται να οργανωθουν σωστα για μαζεμα υπογραφων και μετα συναντηση με φορεις της πολιτειας πως σας ακουγεται σαν ιδεα

εγω συμφωνω!!!:greenboun

KiNG
15-06-09, 23:32
Και ποιος να τη φτιάξει τη πίστα? το κράτος?

panagakiss
15-06-09, 23:43
Και ποιος να τη φτιάξει τη πίστα? το κράτος?

Γιατι? Το γελας?............................................ ..
.................................................. ...................
.................................................. ...................
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Παιδια αν δεν κανω λαθος πριν κατι εκατονταδες χρονια ειχε ξεκινησει η διαδικασια με χαρτια και ιστοριες για να φτιαξουν στο τελος μια πιστα F1 προδιαγραφων στην Πατρα.
Ε.. ακομα στα χαρτια ειναι και στο "θα"..! Καλη η σκεψη των παιδιων να κινητοποιηθουν ετσι, αλλα περα απο τα ονειρα δεν νομιζω να καταφερουν τιποτα στο τελος.
Παντως κι εγω μεσα ειμαι για το θεμα με τις υπογραφες γιατι δεν χανουμε και τιποτα στο φιναλε.

super duper
15-06-09, 23:44
η προταση και η διαθεση σου ειναι πολυ καλή, ομως θεωρώ οτι θελει οργανωση.
καποιον που θα ασχοληθεί και θα καταθεσει κατι συγκεκριμενο.
οποιος νομιζει οτι μπορεί να προσφερει κατι παραπανω ευπροσδεκτος.

εγω εχω ειδικοτητα τοπογραφου εμπ, εαν θελετε να ψαξω για καποιο τεχνικο στοιχειο μετα χαρας

φιλικά

manos///3
15-06-09, 23:44
AX...AX...AX...AX...

Ρε παιδια ξυπνατε..

Εδω η πολιτεια δε ναυλωσε ελικοπτερα για κατασβεση πυρκαγιων..

Εδω η πολιτεια δεν πληρωνει τα καυσιμα των σκαφων της λιμανικης καταδιωξης νοτια της Κρητης (αλλα τους λαθρομεταναστες στο κεντρο της Αθηνας τους φορτωνει στο ξυλο)...

Εδω φαγανε (το κρατος) την ιδιωτικη εκταση που ειχε στην κατοχη του ο Κωστας Καββαθας και την ετοιμαζε για παρκο κυκλοφοριακης αγωγης και κεντρο οδικης ασφαλειας..

Εδω η πιστα των Μεγγαρων κοντεψε να κλεισει και ουδης ενδιαφερθηκε..

Εδω στην Κρητη ειχαν στησει εταιρεια γνωστοι επιχηρηματιες , ειδικα του τουρουστικου τομεα, για κατασκευη πιστας διεθνων προδιαγραφων, βγηκαν οι γραφειοκρατες της τοπικης αυτοδιοικησης και υποστηριξαν το εργο για να λαβουν δημοσιοτητα και κανα ψηφαλακι και μετα την εκαναν λουηδες...

Και περιμενετε ΕΔΩ στην Μπανανια, στην Τζουτζια να επιδοτησουν μια πιστα???

oldcarskickass
16-06-09, 00:01
AX...AX...AX...AX...

Ρε παιδια ξυπνατε..

Εδω η πολιτεια δε ναυλωσε ελικοπτερα για κατασβεση πυρκαγιων..

Εδω η πολιτεια δεν πληρωνει τα καυσιμα των σκαφων της λιμανικης καταδιωξης νοτια της Κρητης (αλλα τους λαθρομεταναστες στο κεντρο της Αθηνας τους φορτωνει στο ξυλο)...

Εδω φαγανε (το κρατος) την ιδιωτικη εκταση που ειχε στην κατοχη του ο Κωστας Καββαθας και την ετοιμαζε για παρκο κυκλοφοριακης αγωγης και κεντρο οδικης ασφαλειας..

Εδω η πιστα των Μεγγαρων κοντεψε να κλεισει και ουδης ενδιαφερθηκε..

Εδω στην Κρητη ειχαν στησει εταιρεια γνωστοι επιχηρηματιες , ειδικα του τουρουστικου τομεα, για κατασκευη πιστας διεθνων προδιαγραφων, βγηκαν οι γραφειοκρατες της τοπικης αυτοδιοικησης και υποστηριξαν το εργο για να λαβουν δημοσιοτητα και κανα ψηφαλακι και μετα την εκαναν λουηδες...

Και περιμενετε ΕΔΩ στην Μπανανια, στην Τζουτζια να επιδοτησουν μια πιστα???


Διάβρωση εκ των έσω φίλος...

Σε 15 - 20 χρόνια θα είμαστε αλλοδαποί και μάλιστα παράνομοι στον ίδιο μας τον τόπο!

Θέλουμε και πίστα.

Και ωραία μαζεύτηκαν υπογραφές;

Τι θα τις κάνουμε; Θα τις πάμε στο διαχειριστή της πολυκατοικίας;

ΑΧΑ ΧΟΥ ΧΑ

Βασικά πιστεύω (χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον δημιουργό του θέματος ή να μειώσω το όποιο πάθος έχει προς την αυτοκίνηση) ότι όποιος πιστεύει ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με τις υπογραφές γίνει κάτι πρέπει να είναι είτε 10 - 12 χρονών ή διανοητικά καθυστερημένος.

Και ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΛΑΘΟΣ και να είμαι εγώ ο καθυστερημένος!

Εδώ ολόκληρη εκλησσία μάζευε υπογραφές για την αναγραφή του θρησκεύματος και στην τελική πήρε τα @@ όλων και των 12 αποστόλων.

panagakiss
16-06-09, 00:17
...Και περιμενετε ΕΔΩ στην Μπανανια, στην Τζουτζια να επιδοτησουν μια πιστα???
http://www.youtube.com/watch?v=dWS6XCDercw

stelmaniac
16-06-09, 09:33
Οπως παντα σας εχω τη λυση...
Μολις μαζευτουν οι υπογραφες θα τις παμε σε εναν παρανομο αλβανο που κανει χρεη εργολαβου
και εχει παρανομους πακιστανους εργατες και θα αναθεσουμε το εργο δινοντας τους την υποσχεση
οτι θα νομιμοποιηθουν ολοι στην ελλαδα με πρασινη καρτα και σπιτι δικο τους(!)...

Σε 2 μηνες θα εχουμε παγκοσμιων προδιαγραφων ολοκαινουρια πιστα που θα τριβουμε τα ματια μας
(Εγω προτεινω παλιο αεροδρομιο...!!!!)

Driftakos
16-06-09, 09:43
Οπως παντα σας εχω τη λυση...
Μολις μαζευτουν οι υπογραφες θα τις παμε σε εναν παρανομο αλβανο που κανει χρεη εργολαβου
και εχει παρανομους πακιστανους εργατες και θα αναθεσουμε το εργο δινοντας τους την υποσχεση
οτι θα νομιμοποιηθουν ολοι στην ελλαδα με πρασινη καρτα και σπιτι δικο τους(!)...

Σε 2 μηνες θα εχουμε παγκοσμιων προδιαγραφων ολοκαινουρια πιστα που θα τριβουμε τα ματια μας
(Εγω προτεινω παλιο αεροδρομιο...!!!!)

Και εσυ θα βοηθησεις στο ... δανειο??? :icon_pai: [πλακα κανω]

Οσο για τις υπογραφες, αν και συμμεριζομαι τις φοβιες σας, αν υπηρχε εστω και μια αμυδρη πιθανοτητα για κατι τετοιο θα το εκανα..ετσι, για το γαμωτο...

bimmer-corfu
16-06-09, 09:44
ρε παιδιά δε κατάλαβα δηλαδή, υποχρέωση της πολιτείας είναι να κάνει πίστα?
Το κράτος δεν πρέπει να κάνει τον επιχειρηματία.

Πρέπει να φτιάξει σωστό νομοθετικό πλαίσιο μέσα στο οποίο κάποιος ιδιώτης θα φτιάξει πίστα, να δώσει κίνητρα, να μειώσει τη γραφειοκρατία κτλ και όχι επαναλαμβάνω να φτιάξει πίστα.

Γνώμη μου…

thmangr
16-06-09, 11:11
Δηλαδή είναι απίθανο να συγκεντρωθούν χρήματα μόνο από αυτούς που θέλουν να δημιουργηθεί μια πίστα, γιατί πιστεύω πως όταν υπάρχει χρήμα νομίζω πως η γραφειοκρατία ξεπερνιέται. Πόσοι στην Ελλάδα θα θέλανε την δημιουργία μιας τέτοιας πίστας? Προσωπικά εάν μου ζητούσαν πχ 100€ να δώσω και να απόκτήσω για παράδειγμα το πλεονέκτημα για να κάνω και καμια βόλτα στην πίστα όταν θα δημιουργηθεί γιατί νομίζω δεν θα μπορούσα παραπάνω.... θα τα έδινα. Εάν τώρα μαζευτούν θεωρητικά 10.000 άτομα αμέσως έχουμε 1.000.000€. Μπορεί να μην φτάνουν αλλά τουλάχιστον είναι μια αρχή.

Το κράτος ξεχάστε το.

Μόνο 6.000 είναι τα μέλη του forum. Πόσοι είναι πορωμένοι με την αυτοκίνηση και όχι μόνο στην Ελλάδα?

Είπα και εγώ μια μα...κία να περνάει η ώρα!

aris super 3
16-06-09, 11:32
καλαο θα τηαν εχουμε και εμεις μια πιστ α υψηλων προδιαγραφων οπως αλλες χωρες εγω συμφωνω!

oldcarskickass
16-06-09, 11:38
Δηλαδή είναι απίθανο να συγκεντρωθούν χρήματα μόνο από αυτούς που θέλουν να δημιουργηθεί μια πίστα, γιατί πιστεύω πως όταν υπάρχει χρήμα νομίζω πως η γραφειοκρατία ξεπερνιέται. Πόσοι στην Ελλάδα θα θέλανε την δημιουργία μιας τέτοιας πίστας? Προσωπικά εάν μου ζητούσαν πχ 100€ να δώσω και να απόκτήσω για παράδειγμα το πλεονέκτημα για να κάνω και καμια βόλτα στην πίστα όταν θα δημιουργηθεί γιατί νομίζω δεν θα μπορούσα παραπάνω.... θα τα έδινα. Εάν τώρα μαζευτούν θεωρητικά 10.000 άτομα αμέσως έχουμε 1.000.000€. Μπορεί να μην φτάνουν αλλά τουλάχιστον είναι μια αρχή.

Το κράτος ξεχάστε το.

Μόνο 6.000 είναι τα μέλη του forum. Πόσοι είναι πορωμένοι με την αυτοκίνηση και όχι μόνο στην Ελλάδα?

Είπα και εγώ μια μα...κία να περνάει η ώρα!

Το θέμα είναι πόσα λαμόγια θα είναι ανάμεσα στα 10.000 άτομα που λες ώστε εγώ να εμπιστευτώ τα χρήματά μου, και μη ξεχνάς, το κράτος δεν είναι μια έννοια που υπάρχει από μόνη της.

Αποτελείται από τους πολίτες, δλδ εμάς, και είναι η αντιπροσώπευση της παιδείας και της κουλτούρας τους.

Επαγωγικά σκεφτόμενος αφού είναι το κράτος σκατ@ άλλα τόσα σκ@τ@ είμαστε και εμείς.

thmangr
16-06-09, 11:52
Εγώ το είπα με το σκεπτικό πως δεν χρειάζονται υπογραφές, λεφτά χρειάζονται και ένα μεγάλο λαμόγιο με την καλή την έννοια που θα είναι και λεφτάς και θα μπορεί να κουμαντάρει την όλη υπόθεση.

Κωνσταντίνος
16-06-09, 12:16
Διάβρωση εκ των έσω φίλος...
Εδώ ολόκληρη εκλησσία μάζευε υπογραφές για την αναγραφή του θρησκεύματος και στην τελική πήρε τα @@ όλων και των 12 αποστόλων.

Και καλώς τα "έλαβε" μπορώ να πω:woowoo::nutkick:


Απο τις αρχές της δεκαετίας του 80' υπάρχει το θέμα με την υποτιθέμενη "πίστα" με προδιαγραφές F1 (αυτό μας μάρανε) της Χαλανδρίτσας, εδώ στην Αχαΐα. Με εμπλοκή της ΕΛΠΑ, με απαλλοτριώσεις που έχουν γίνει και αποζημιώσεις που έχουν δοθεί. Και ? Μια τρύπα στο νερό τελικά. Το θέμα ανασύρεται ανα 2-3 χρόνια απο κανένα τοπικό μέσο (μάλλον όταν ξεμένουν απο θέματα), σκορπάνε νέες ελπίδες σε ευκολόπιστους (γιατί οι υπόλοιποι γελάμε πλέον), και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι αυτό που ήταν σχεδόν 30 χρόνια τώρα. 0
Και ύστερα συζητάμε για υπογραφές ?

KiNG
16-06-09, 12:46
Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το κράτος δεν έχει μία! ως γνωστών με δανεικά την βγάζουμε κάθε χρόνο, οπότε τέτοιες πολυτέλειες τις ξεχνάμε.

Για να κατασκευαστεί πίστα στην Ελλάδα πρέπει κάποιος να ενδιαφερθεί είτε πολιτικός είτε ιδιώτης, προς το παρών κανένας πολιτικός δεν ενδιαφέρεται, μάλλον δεν παίζει μίζα, αλλά ούτε και ιδιώτης.

Ίσως είναι πολύ μεγάλη επένδυση που μπορεί να μην αποφέρει τα αναμενόμενα ίσως απλά να μην το έχει καύλα κανένας να ασχοληθεί!

Σκεφτείτε μόνο ότι ποιο πλούσιος Έλληνας για να κατασκευάσει το Mall έκανε λαμογιά με το οικόπεδο και δεν το αγόρασε αλλά του το χάρισαν ^_^

Πάντως πίστα έχουμε και είναι και μια χαρά πίστα και συζητείται να μεγαλώσει για να μπορεί να φιλοξενεί αγώνες ΜotoGp.

stauros772000
21-06-09, 05:35
να παρακαλεσω καποιον υπευθυνο να αλλαξει τον τιτλο του θεματος,γιατι η ελλαδα εχει πιστα.
σχετικα με την χρηματοδοτηση,σαφως και δεν πρεπει να πληρωσει το κρατος για την δημιουργια μιας πιστας,που θα μπαινουν 5-10 "τρελοι".και οχι 100,εδω 50 δεν δινουν πολλοι.
και ας πουμε οτι εγινε,ποσοι θα πανε?και οταν δουνε το πραγματικο κοστος ,δλδ λαστιχα ,καυσιμα,βλαβες,+την χρηση πιστας+την ασφαλιση,ΠΟΣΟΙ θα ξαναπανε?
αυτην την χρονικη στιγμη,ειναι εντελως ouţ οποιος σκεφτεται διμιουργια πιστας...........ας βαρεθουμε πρωτα αυτην που εχουμε,ας λιωσουμε τον ασφαλτοταπητα αυτης που εχουμε,και μετα παμε και για αλλη........

nino x3
21-06-09, 09:30
Το μερος για πιστα και ειδικα για f1 υπηρχε στο πρωην αεροδρομιο και μαλιστα καποια στιγμη "επαιξε" και σοβαρα, οι αντιδρασεις ηταν η περιβαντολογικη καταστροφη και η τεραστια ηχορυπανση(μια κυριακη τον χρονο... ελεος!!).
Βεβαια το μερος αποτελει "φιλετο" αλλα θα μπορουσε να γινει μια απιστευτη πιστα f1 και τον υπολοιπο χρονο ως παρκο κυκλοφοριακης αγωγης και χιλια δυο αλλα, οπως η imola στην ιταλια.
Στη συνεχεια η ιδεα μεταφερθηκε στο να γινει η πιστα στον Ορχομενο.... ακομα ειναι υπο συζητηση, μη ξεχναμε στην Ελλαδα πρεπει καμια δεκαρια χρονια να συζηταμε αλλα τοσα να σχεδιαζουμε και αλλα τοσα να δημιουργησουμε.
Δυστηχως δεν ειμαι σιγουρος αν και τα παιδια μου θα προλαβουν να δουν πιστα f1.
Αυτο παντως που δεν χωραει ο νους μου ειναι οτι η τουρκια εχει πιστα και εμεις οχι και ας ειμαστε τουλαχιστον 30 χρονια μπροστα ... υποτιθεται.
Τωρα σαν ιδεα δεν ειναι καθολου ασχημη να μαζευτουν υπογραφες αλλα δεν πιστευω οτι το κρατος θα υλοποιηση τετοιο αιτημα πολιτων ακομα και αν μαζευτουν χιλιαδες.

z3 2.2
21-06-09, 10:44
ας φτιαξουν κανα δρομο πρωτα και να πα να γ........ η πιστα......
οχι πως δε θελω πιστα,προσωπικα μπαινω στα Μεγαρα με μηχανακι και αισθανομαι λιγο ευρωπαιος τεταρτης κατηγοριας αλλα τι πιστα ρε παιδια???
εδω για να φτιαξουν ενα σπασμενο πεζοδρομιο πρεπει πρωτα ο δημαρχος της περιοχης να φτιαξει την πισινα στο εξοχικο του με το κονδυλι και μετα με οτι περισεψει κολλανε καμια πλακα
λυπαμαι που το λεω αλλα κατι τετοιο δε θα δουν ουτε τα παιδια μας.
Σε συζητηση με τους γονεις μου για το Ακροπολις μου λεγανε οτι πριν απο 30 χρονια ο αγωνας-θεσμος αυτος ηταν κοσμικο γεγονος στη χωρα μας!!!
ΗΤΑΝ ΓΙΟΡΤΗ και τωρα η ΕΛΠΑ παζαρευει αγωνες........
Ετυχε πριν απο 4 χρονια να παω στη Μπολωνια να δω τον αγωνα F1 στη πιστα της Ιμολα.....γυρνοντας στην πανεμορφη Ελλαδα ηταν η τελευταια φορα που προβληματιστικα για πιστα

Dark_Angel_
21-06-09, 11:51
ρε παιδια ελεος δεν ειπα να φτιαχτει και πιστα F1 ας εχει μικροτερες προδιαγραφες το θεμα ειναι να δειξουμε εκει εξω οτι ειμαστε πολυς κοσμος που γουσταρει τον μηχανοκινητο αθλητισμο και ναι σαν πολιτης απαιτω να γινει πιστα τεσπα αν γινει αυτη η προσπαθεια με σοβαρη οργανωση δε θα ηταν κατι ασχημο

oldcarskickass
21-06-09, 11:53
ρε παιδια ελεος δεν ειπα να φτιαχτει και πιστα F1 ας εχει μικροτερες προδιαγραφες το θεμα ειναι να δειξουμε εκει εξω οτι ειμαστε πολυς κοσμος που γουσταρει τον μηχανοκινητο αθλητισμο και ναι σαν πολιτης απαιτω να γινει πιστα τεσπα αν γινει αυτη η προσπαθεια με σοβαρη οργανωση δε θα ηταν κατι ασχημο

Το θέμα είναι ότι αυτοί που δεν θέλουν να ασχοληθούν ΚΑΝ με το θέμα έχουν υψηλότερη θέση στην διακυβέρνηση του τόπου από εσένα και από εμένα.

bimmer-corfu
21-06-09, 16:53
Μέσα για συγκέντρωση υπογραφών αλλά επαναλαμβάνω ότι αν δεν υπάρχει ιδιώτης με χρήμα ξεχάστε κυβέρνηση, δήμους κτλ

Strax
22-06-09, 09:34
Εδώ χρειάστηκε 33 χρόνια για να γίνει το μουσείο της Ακρόπολης που ήταν και τρομερά απαραίτητο. Τι πίστα και αηδίες λέμε!!

Ας μην είχαμε πίστα F1, αλλά μια πίστα σαν αυτή των Σερρών λείπει πολύ από την Αττική...

oldcarskickass
22-06-09, 10:20
Εδώ χρειάστηκε 33 χρόνια για να γίνει το μουσείο της Ακρόπολης που ήταν και τρομερά απαραίτητο. Τι πίστα και αηδίες λέμε!!

Ας μην είχαμε πίστα F1, αλλά μια πίστα σαν αυτή των Σερρών λείπει πολύ από την Αττική...

Ναι και όταν αυτή δημιουργηθεί στην Αθήνα, θα βρούνε οι << οικολόγοι >> ότι αναπαράγεται μια σπάνια ποικιλία άγριου μΕρμυγκιού και θα απαγορεύσουν την χρήση της.