PDA

Επιστροφή στο Forum : PROJECT 316 TURBO (από αρχή έως σήμερα)


panos 316T
23-06-09, 13:00
να πω και εγώ με τη σειρά μου το project πως ξεκίνησα το εγχείρημα και σε ποιο σημείο έχω φτάσει :

είμαι κάτοχος μιας 316 Ε36 coupe m pack από το 2002 μτχ 77.000χλμ.

η αρχή έγινε το 2003(περίπου 90.000χλμ) όταν αποφάσισα να βάλω υπερσυμπιεστή λόγω πιο ωμής δύναμης, καλής τιμής ,καλής φήμης μηχανικού(έχω δει και βλέπω ακόμα απίστευτα πράγματα ,βλ.Muller) και ότι δεν με έπαιρνε για άλλο μεγαλύτερο μοτέρ λόγω οικονομικών.

στο αμάξι ενσωματώθηκε λοιπόν μια 25άρα garret,σιλικονούχα κολάρα, πολλαπλή εξαγωγής χειροποίητη μέχρι τέλους(63), μπουζί ιριδίου, 5ο μπεκ με εγκεφαλάκι, σκάστρα μεταλλική κλειστού τύπου, ψηφιακό μπαρόμετρο, χειροποίητο i/c(από φίλτρο είχα ήδη βαρελάκι BMC ανθρακονημάτινο) ,οι 16άρες ζάντες παρέμειναν και φυσικά το πρόγραμμα. όλα αυτά μεταφράστηκαν σε 147 άλογα και 25,2 ροπή στο τροχό με 0.65 bar πίεση.
τα μείον (και φθορές που επισπεύτηκαν) ήταν : δίσκος/πλατό , πολλαπλασιαστής και το μπαρόμετρο που ήταν μούφα, έχανε το μέτρημα της πίεσης .

αργότερα «σήκωσα» την πίεση σε 1.0 bar όπου βγήκαν από τον τροχό 169,1 άλογα και 27,5 ροπή σε αυτή τη φάση αλλάχτηκαν :τα ταμπούρα με δίσκους ,μπροστινά φρένα με σωληνάκια υψηλής ,ψαλίδια ,ακρόμπαρα, συνεμπλοκ, τρόμπα βενζίνης , τοποθέτηση νέου μπαρόμετρου και πυρομέτρου και ηλεκτροβαλβίδας (διακοπτάκι στην καμπίνα για μικρή και μεγάλη πίεση) .
τα μείον : καταλύτης(έβαλα στην αρχή από 325 και μετά 100κύψελο όπου η διαφορά ήταν εμφανείς ,φθορά τουρμπίνας(ντουμάνι από λάδι, νομίζω ότι το χουν αυτό οι 25άρες) και αισθητήρα λάμδα.

το 2007 προχώρησα σε αλλαγή τουρμπίνας 28άρα garret(την 25άρα την πρώτη φορά την επισκεύασα αλλά τη δεύτερη πήρε πόδι),σφυρήλατα πιστόνια, σετ βαλβίδων, δίσκο/πλατό ενισχυμένο , μπλοκέ ρυθμιζόμενο και 18άρες ζάντες (225/40/18), τουτέστιν τροχό 183,2 άλογα και 29,4 ροπή με 1,3 bar πίεση.τα μείον :ορισμένες φορές, σε ανοίγματα ή και σε γρήγορες αλλαγές , το αμάξι «κόμπιαζε» λόγω πλέον οριακού διαβάσματος MAF και MAP αισθητήρα (και λάθος βαρελάκι που είχα βάλει εξαρχής, ήταν για μέχρι 160 άλογα, πληροφοριακά για το BMC, 160 άλογα έχει μήκος 20 πόντους και διάμετρο 13 πόντους , ενώ το μεγάλο βαρελάκι για πάνω από 160 άλογα έχει μήκος 22 πόντους και διάμετρο 15 πόντους) επίσης το παιχνίδι με το πλάι έγινε πιο δύσκολο και επικίνδυνο(λόγω 18αριών και μπλοκέ στο 45%) και το βήμα του εξαιρετικά γρήγορο (το λεβιέ δεν το άφηνα από το χέρι μου) .

το 2008 (non stop baxing) αποφάσισα(κατόπιν meeting με τον μηχανικό μου) να τοποθετήσω βήμα 3.15(βρήκα την υγειά μου) ,εκκεντροφόρο και short shift με αποτέλεσμα οι τροχοί να γράψουν 195 άλογα και 29,6 ροπή με την ίδια πίεση (1.3 bar).
τα μείον :τα ψιλοκομπιάσματα.

το 2009(έφτασα τα 135.000χλμ) λόγω του ότι ήμουν οριακά με το MAF και MAP και γενικά η εισαγωγή, έκανα πραγματικότητα το επόμενο βήμα το οποίο ήταν η τοποθέτηση ενός άγραφου εγκεφάλου (παράλληλος διότι ήθελα να κρατήσω τον εργοστασιακό χαρακτήρα σε κάποια πράγματα ) ,χειροποίητης πολλαπλής εισαγωγής, κατάργηση 5ου μπέκ και εγκεφαλάκι με μεγαλύτερη 4άδα μπεκ, κατάργηση luft και σκάστρα ανοιχτού τύπου.
Αποτέλεσμα των παραπάνω εκτός από πορωτικό θόρυβο (σύμφωνα με την μαρτυρία φίλων μου) είναι ο κόφτης καταρχήν επεμβαίνει στις 7.500 και η τελική απόδοση από τους τροχούς 227 άλογα και 31.1 ροπή* με 1.4 bar.
τα μείον : χρειάστηκε νέος πολλαπλασιαστής , μπουζί,map sensor , δεύτερη παράλληλη αντλία βενζίνης.

*στη τελευταία δυναμομέτρηση διαπιστώθηκε από τη μέτρηση των καυσαερίων ότι χρειάζομαι μεγαλύτερη σωλήνα (έβαλα 70άρα) για καλύτερη απόδοση και ότι αυτό συνεπάγεται , όπερ και εγένετω εν ριπή οφθαλμού ,με ξήλωμα μεσαίο καζανάκι αλλά με ίδιο καταλύτη και τελικό καζανάκι σημειωτέον .

χρήση αυτοκινήτου :βόλτες τα Σαβ/κα, ταξίδια με την οικογένεια (δώστε μου ανηφόρες) και καμιά Πέμπτη για να «μυρίσω λίγο ιώδιο» χειμώνα-καλοκαίρι τονίζω.

στο άμεσο μέλλον αναρτήσεις και φρένα
μακροπρόθεσμα : υπερκυβισμός στα 2.000κ.ε.

ΥΓ1:το μοτεράκι μου δεν με έχει προδώσει ποτέ (έως τώρα) και έχω εγγύηση από τον μηχανικό μου ότι αναλαμβάνει την ευθύνη σε περίπτωση «κράου»
ΥΓ2: όλα έγιναν σιγά σιγά με μεράκι , υπομονή ,προσμονή και βέβαια με τον τουρμπομάστορα μου.
ΥΓ3:το τι έχω βάλει πιο αναλυτικά και η τελευταία δυναμομέτρηση θα τα βρείτε στο γκαράζ μου
ΥΓ4:το αμάξι δεν το έχω δει ακόμα όπως "πρέπει" (λόγω υποχρεώσεων)αλλά σαν πρώτη εντύπωση πάρα πολύ καλή.


αυτές είναι οι αλήθειες μου…και θέλω να πιστεύω ότι θα βοηθήσουν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο .

BILL007
23-06-09, 13:18
Πολύ ωραίος φίλε μου!!!Τι μοτεράκι έχεις???Μ43???

Nα χαίρεσαι το project...Αφού έβαλες άλλα σωθηκά,λογικά μπορείς να ανεβάσεις και παραπάνω...:D:D:D

Eύχομαι και τα 500 άλογα...:D

Καλή συνέχεια!!!

fanisk
23-06-09, 13:30
Ομορφο topic, θα μπορουσες να αναφερεις και το κοστος για ολα αυτα, να εχουμε εναν μπουσουλα?

Ευχαριστω.

Fairytale
23-06-09, 13:33
Μου αρέσει ιδιαίτερα το προφίλ μελών που δεν πάνε στην εύκολη (???) λύση της τοποθέτησης μεγαλύτερου μοτέρ, αλλά επιλέγουν την εκτεταμένη βελτίωση του υπάρχοντος.
Δεν υπάρχουν καθόλου φωτογραφίες από κάποια εργασία που έγινε στα τόσα χρόνια;
C U out there

panagakiss
23-06-09, 13:35
Πολυ ωραιος!!! Χαιρομαι που εχεις τοσο μερακι και ασχολησε αρκετα με το αμαξι σου! :)

επίσης το παιχνίδι με το πλάι έγινε πιο δύσκολο και επικίνδυνο(λόγω 18αριών και μπλοκέ στο 45%) και το βήμα του εξαιρετικά γρήγορο (το λεβιέ δεν το άφηνα από το χέρι μου)

Εγινε πιο δυσκολο το παιχνιδι με το μπλοκε? :confused:
Με το μπλοκε δεν υποτιθεται οτι πεταει πιο ευκολα και πιο ελεγχομενα (..δεν κανει "τα δικα του") ?

panos 316T
23-06-09, 13:39
Πολύ ωραίος φίλε μου!!!Τι μοτεράκι έχεις???Μ43???

Nα χαίρεσαι το project...Αφού έβαλες άλλα σωθηκά,λογικά μπορείς να ανεβάσεις και παραπάνω...:D:D:D

Eύχομαι και τα 500 άλογα...:D

Καλή συνέχεια!!!

thnks ,M43B16

george316
23-06-09, 13:40
φιλε μου επειδη και εγω ειμαι στο κατωφλι "πειραγματος".απο οτι διαβαζω,παρολο που το ολο project σου ειχε βαθος χρονου και δεν τα εκανες ολα μεμιας,εδωσες στο συνολο πολλα χρηματα.διαβαζω πιστονια κλπ κλπ..νομιζω οτι μια μετατροπη θα σου εδινε λιγο λιγοτερο θεαματικα αποτελεσματα(328 θα ειχες 195 αλογα)αλλα δε θα ελειπε ουτε βιδα απο το μοτερ σου.μπραβο για το αμαξι σου,ακουγεται πολυ καλο και τσαμουκαλιδικο.

panos 316T
23-06-09, 13:41
Ομορφο topic, θα μπορουσες να αναφερεις και το κοστος για ολα αυτα, να εχουμε εναν μπουσουλα?

Ευχαριστω.

νομίζω ότι δεν έχω ξεπεράσει τις 10.000 ,λαμβάνοντας υπόψην και για "φιλικές" τιμές

panos 316T
23-06-09, 13:43
Πολυ ωραιος!!! Χαιρομαι που εχεις τοσο μερακι και ασχολησε αρκετα με το αμαξι σου! :)



Εγινε πιο δυσκολο το παιχνιδι με το μπλοκε? :confused:
Με το μπλοκε δεν υποτιθεται οτι πεταει πιο ευκολα και πιο ελεγχομενα (..δεν κανει "τα δικα του") ?

δεν ξέρω, ίσως είναι και θέμα οδηγού(δικό μου)αλλά έχω την αίσθηση ότι πριν έπαιζα πιο εύκολα...

george316
23-06-09, 13:44
φιλε μου εγω με πολυ λιγοτερο απο τα μισα σκεφτομαι να τοποθετησω 328.βεβαια το δικο σου ειναι λιγο πιο εκρηκτικο και δυνατο αλλα μιλαμε για 30 αλογα,ετσι?δε μιλαμε για 300 που θα εκαναν θεαματικη διαφορα.

panos 316T
23-06-09, 13:46
Μου αρέσει ιδιαίτερα το προφίλ μελών που δεν πάνε στην εύκολη (???) λύση της τοποθέτησης μεγαλύτερου μοτέρ, αλλά επιλέγουν την εκτεταμένη βελτίωση του υπάρχοντος.
Δεν υπάρχουν καθόλου φωτογραφίες από κάποια εργασία που έγινε στα τόσα χρόνια;
C U out there

που να το φανταστώ:screwy:

panos 316T
23-06-09, 13:51
φιλε μου εγω με πολυ λιγοτερο απο τα μισα σκεφτομαι να τοποθετησω 328.βεβαια το δικο σου ειναι λιγο πιο εκρηκτικο και δυνατο αλλα μιλαμε για 30 αλογα,ετσι?δε μιλαμε για 300 που θα εκαναν θεαματικη διαφορα.

αν μιλάς με τα 190 μοτέρ κοίτα αυτά που έχω υπογραμίσει
φιλικά

fanisk
23-06-09, 13:51
φιλε μου εγω με πολυ λιγοτερο απο τα μισα σκεφτομαι να τοποθετησω 328.βεβαια το δικο σου ειναι λιγο πιο εκρηκτικο και δυνατο αλλα μιλαμε για 30 αλογα,ετσι?δε μιλαμε για 300 που θα εκαναν θεαματικη διαφορα.

Ισως στο θεμα value for money να πασχει λιγο, με αλλαγη μοτερ να γλυτωνε καποια χρηματα και ισως προβληματα(?) αλλα ειναι και το χουι του μπαξιματος...ξεκινησε απο το 2007 και ακομα βαζει ο ανθρωπος :ylsuper:

BILL007
23-06-09, 13:52
ξεκινησε απο το 2007 και ακομα βαζει ο ανθρωπος :ylsuper:

Και έτσι όπως το έχει στήσει μπορεί να βάλει ακόμα παραπάνω...;):ices_ange:yipee:

george316
23-06-09, 13:54
φιλε ποια εχεις υπογραμμισει?δε μπορω να καταλαβω.
σλιπ:γιατι στο 28ρι δε μπορεις μετα να τοποθετησεις ενα κομπρεσορα?

crazy_beaver
23-06-09, 13:56
Οντως και οπως εχω ξαναγραψει η διαδρομη ειναι που μετραει σε μια βελτιωση και λιγοτερο ο προορισμος!!!!!!!

panagakiss
23-06-09, 13:58
δεν ξέρω, ίσως είναι και θέμα οδηγού(δικό μου)αλλά έχω την αίσθηση ότι πριν έπαιζα πιο εύκολα...

Χωρις να ειμαι και σιγουρος, πιστευω πως οι 18αρες ηταν που το καναν πιο δυσκολο.. Το μπλοκε απ οσο ξερω κι εχω δει, σε βοηθαει στην εισοδο και στην γραμμικοτητα της στροφης.. Επισης απ' οσο εχω καταλαβει (αυτο απο προσωπικες εμπιριες), εκει που χωρις μπλοκε θα το "πεταξεις" στη στροφη για να παρει κλιση, και οταν το βαρος αρχισει κι "επανερχεται" στη θεση του θα σου κοψει τη χαρα, με το μπλοκε παιρνεις κλιση πιο ευκολα και πιο νωρις και το κρατας και περισσοτερο (Διορθωστε με αν κανω λαθος). Γι αυτο μου φανηκε περιεργο..
Ισως το οτι ηταν 45% (μεγαλο) σε συνδιασμο με τις ζαντες, να μην ηταν καταληλο για τα αλογα που ειχες εκεινη την περιοδο..

Φιλικα, Τακης

fanisk
23-06-09, 14:00
φιλε ποια εχεις υπογραμμισει?δε μπορω να καταλαβω.
σλιπ:γιατι στο 28ρι δε μπορεις μετα να τοποθετησεις ενα κομπρεσορα?

Ισως εννοει τα bold.
Ναι μπορεις, αλλα εκει πας στη διαδικασια αλλαγης μοτερ+κομπρεσσορας. Καποιος ομως μπορει να εχει κολλημα με τις τουρμπινες, γιατι να μην το κανει? (στη τελικη, αν ολοι ειμασταν ιδιοι θα ηταν βαρετο και ανιαρο!)

Η διαφορετικοτητα ποτε δεν εβλαψε :)

panos 316T
23-06-09, 14:01
φιλε ποια εχεις υπογραμμισει?δε μπορω να καταλαβω.
σλιπ:γιατι στο 28ρι δε μπορεις μετα να τοποθετησεις ενα κομπρεσορα?

εννοώ αυτά που είναι μαυρισμένα.
αν θυμάμαι καλά λες για το μοτέρ με τα 190 άλογα ενώ αναφέρω για 227 τροχό
εκτός αν κατάλαβα λάθος τότε sorry...

panagakiss
23-06-09, 14:03
φιλε μου εγω με πολυ λιγοτερο απο τα μισα σκεφτομαι να τοποθετησω 328.βεβαια το δικο σου ειναι λιγο πιο εκρηκτικο και δυνατο αλλα μιλαμε για 30 αλογα,ετσι?δε μιλαμε για 300 που θα εκαναν θεαματικη διαφορα.

Φιλε Γιωργο με το καλο να την κανεις την μετατροπη σου και να το χαρεις το αμαξι σου οπως θες, αλλα δεν ειναι αναγκη να καυχεσαι κιολας για την τιμη. (Sorry αν σε παρεξηγω)
Επισης 30 αλογα μια χαρα διαφορα ειναι και μαλιστα συμαντικοτατη! Τα 300 δεν ειναι διαφορα.. ειναι η μερα με τη νυχτα :D

crazy_beaver
23-06-09, 14:06
Ισως εννοει τα bold.
Ναι μπορεις, αλλα εκει πας στη διαδικασια αλλαγης μοτερ+κομπρεσσορας. Καποιος ομως μπορει να εχει κολλημα με τις τουρμπινες, γιατι να μην το κανει? (στη τελικη, αν ολοι ειμασταν ιδιοι θα ηταν βαρετο και ανιαρο!)

Η διαφορετικοτητα ποτε δεν εβλαψε :)


Γιατι στο 28αρι δεν μπορεις να βαλεις τουρμπο?

stratos
23-06-09, 14:08
Βασικά δεν είχες ποτέ προβλήματα? Ψηνόμουν ένα φεγγάρι να το κάνω και όλοι μου έλεγαν όχι (μηχανικοί)...

fanisk
23-06-09, 14:09
Γιατι στο 28αρι δεν μπορεις να βαλεις τουρμπο?

Πες μας και το κοστος για 28αρι + turbo ;) Για σωστη δουλεια οχι προχειρα πραγματα και προιοντα αμφιλεγομενα.

george316
23-06-09, 14:10
ειπε καποιος οτι καυχιεμαι για τη τιμη?τοσο πανε αυτες οι μετατροπες!!!!
αν βεβαια στο φιλο αρεσει το τπυρμπο εννοειτε μαγκια του.εγω απλα αντιπαραβαλω καποια στοιχεια.

panos 316T
23-06-09, 14:12
Βασικά δεν είχες ποτέ προβλήματα? Ψηνόμουν ένα φεγγάρι να το κάνω και όλοι μου έλεγαν όχι (μηχανικοί)...

Στράτο , αναφέρω τα μείον(πχ όταν σε κάποια φάση δεν σήκωνε πίεση οφειλόταν στο μαμά καταλύτη που είχα) και ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν με πρόδωσε το μοτέρ

george316
23-06-09, 14:12
φιλε πανο τωρα ειδα οτι εγραφες αλογα τροχο.αλλα και παλι δεν παιρνω πισω τη γνωμη μου μια και αν γουσταρες τουρμπο μπορουσες μετα να τουρμπισεις την 28ρα και να ξεφευγες σε νουμερα ετσι?λεω τωρα.

panagakiss
23-06-09, 14:14
ειπε καποιος οτι καυχιεμαι για τη τιμη?τοσο πανε αυτες οι μετατροπες!!!!

Δεν ειπα οτι δεν κανουν τοσο.. απλα επειδη συγκρινεις τις δυο τιμες..

stratos
23-06-09, 14:16
Στράτο , αναφέρω τα μείον(πχ όταν σε κάποια φάση δεν σήκωνε πίεση οφειλόταν στο μαμά καταλύτη που είχα) και ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν με πρόδωσε το μοτέρ

Χαίρομαι που ποτέ δεν έπαθε τίποτα και ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Ελπίζω όμως να μην προχωρήσεις σε υπερκυβισμό, αλλά σε 318is με τον σφυρήλατο δρόμο. 16 βαλβίδες είναι αυτές....

Πάντως και πάλι μπράβο για την υπομονή και το μεράκι....

crazy_beaver
23-06-09, 14:17
Πες μας και το κοστος για 28αρι + turbo ;) Για σωστη δουλεια οχι προχειρα πραγματα και προιοντα αμφιλεγομενα.


Χωρις να θελω να μειωσω την πολυ αξιολογη δουλεια που μας παρουσιασε ο φιλος

Να βαλουμε 5000 ευρα για την μετατροπη σε 28αρι πιστευω ειναι μια πολυ καλη τιμη για να μην πω οτι ειναι στο πανω ακρο ειδικα στις μερες μας.

Συμφωνα με τα λεφτα που εχει δωσει ο φιλος, μας μενουν αλλα 5χιλιαρικα για την υποθεση τουρμπο.Αν και δεν ειμαι γνωστης νομιζω οτι με αυτα τα χρηματα και αυτο το μοτερ σαν βαση μπορεις να κανεις κατι αξιολογο που πολυ πιθανον να ξεπερασει την ιπποδυναμη του φιλτατου!!!!!!!!!!!!Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος και ζητω συγνωμη προκαταβολικα!!!!!!

Αν τωρα βαλουμε και τα χρηματα που θα δωσει για τον υπερκυβισμο σε διλιτρο εκει νομιζω οτι σιγουρα ισχυει η αποψη μου!!!!!

george316
23-06-09, 14:18
ναι τις συγκρινω γιατι απο τη μια το παλληκαρι δινει συνεχεια χρηματα και εχει καποια προβληματακια ενω απο την αλλη θα ειχε με τη μια μεγαλυτερη δυναμη,και αλλα περιθωρια βελτιωσης.
επειδη γουσταρει το τουρμπο προχωρησε σε τουρμπο λυση.εγω δε γουσταρω το τουρμπο και προχωρω σε ατμοσφαιρικη λυση.
λεω ομως οτι οτι μεχρι τωρα εδωσε γυρω στο 10000.ενταξει η αλλαγη εγινε παλιοτερα που τοτε το 28 ρι δεν εκανε τοσο.

bmw316turbo
23-06-09, 14:19
Μπραβο για το project!
Ευχομαι να τριακοσαρισεις....χωρις προβληματα.

stratos
23-06-09, 14:21
Χωρις να θελω να μειωσω την πολυ αξιολογη δουλεια που μας παρουσιασε ο φιλος

Να βαλουμε 5000 ευρα για την μετατροπη σε 28αρι πιστευω ειναι μια πολυ καλη τιμη για να μην πω οτι ειναι στο πανω ακρο ειδικα στις μερες μας.

Συμφωνα με τα λεφτα που εχει δωσει ο φιλος, μας μενουν αλλα 5χιλιαρικα για την υποθεση τουρμπο.Αν και δεν ειμαι γνωστης νομιζω οτι με αυτα τα χρηματα και αυτο το μοτερ σαν βαση μπορεις να κανεις κατι αξιολογο που πολυ πιθανον να ξεπερασει την ιπποδυναμη του φιλτατου!!!!!!!!!!!!Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος και ζητω συγνωμη προκαταβολικα!!!!!!

Αν τωρα βαλουμε και τα χρηματα που θα δωσει για τον υπερκυβισμο σε διλιτρο εκει νομιζω οτι σιγουρα ισχυει η αποψη μου!!!!!

Στον υπερκυβησμό θεωρώ οτι δεν αξίζει γιατί ποτέ μα ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σωστή δουλειά, δλδ να είναι απόλητα κυληνδρικός ή ελαφρά εληψοειδής ο κύληνδρος...

Αλλά σκέψου να κάνεις σφυρήλατο ένα εξακύληνδρο, να χρειαστείς άλλους εκεντροφόρους, εισαγωγές, εξαγωγές κτλ.... Νομίζω δεν φτάνουν 5000...

panagakiss
23-06-09, 14:24
Χωρις να θελω να μειωσω την πολυ αξιολογη

ζητω συγνωμη προκαταβολικα!!!!!!

Για μενα τα γραφεις? Νταξει ρε παιδια.. δεν δαγκωνω! :D
Στον Γιωργο ειπα αυτα που ειπα γιατι μερικες φορες γραφουμε πραγματα που μπορει να βαλουν τον αλλον σε αρνητικες σκεψεις..

crazy_beaver
23-06-09, 14:27
Στον υπερκυβησμό θεωρώ οτι δεν αξίζει γιατί ποτέ μα ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σωστή δουλειά, δλδ να είναι απόλητα κυηνδρικός ή ελαφρά ειψοειδής ο κύληνδρος...

Αλλά σκέψου να κάνεις σφυρήλατο ένα εξακύληνδρο, να χρειαστείς άλλους εκεντροφόρους, εισαγωγές, εξαγωγές κτλ.... Νομίζω δεν φτάνουν 5000...


Το θεμα ειναι οτι για να φτασεις αυτη την δυναμη θα χρειαστεις σφυριλατα????Να δωσω ενα παραδειγμα για να γινω πιο ξεκαθαρος!!

Ας πουμε οτι εχουμε ενα 28αρι και βαζουμε ενα τουρμπο!!!!Οχι εναν σαλιγκαρο τεραστιο !!Σαλιγκαρακι.Το δουλευουμε στο 0.5 για παραδειγμα!!!!Θα χρειαστουμε σφυριλατα?Ποσο νομιζεις εσυ στρατο μιας που το κατεχεις κιολας οτι θα εχει ιπποδυναμη το αυτοκινητο!!!!!!!


Και μετα αν βγαλουμε τον υπερκυβισμο εξω συμφωνα με αυτα που ειπες προτεινες 318ις με αυτα τα λεφτα τι θα μπορουσε να κανει!!!!!!!!!!!!!!!!

Να ξαναπω επειδη ο γραπτος λογος πολλες φορες παρεξηγειται οτι δεν θελω να το παιξω εξυπνος η γνωστης σε κανεναν!!!!Αυτα που γραφω ειναι πιο πολυ ερωτηματα και σκεψεις που μου προεκειψαν διαβαζοντας το θρεντ!!!!!!!

crazy_beaver
23-06-09, 14:29
Για μενα τα γραφεις? Νταξει ρε παιδια.. δεν δαγκωνω! :D
Στον Γιωργο ειπα αυτα που ειπα γιατι μερικες φορες γραφουμε πραγματα που μπορει να βαλουν τον αλλον σε αρνητικες σκεψεις..



ΜΑ για τον ιδιο λογο το εγραψα και εγω!!!!!Για να μην μπει κανενας σε αρνητικες σκεψεις!!!!!!

oldcarskickass
23-06-09, 14:30
Στον υπερκυβησμό θεωρώ οτι δεν αξίζει γιατί ποτέ μα ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σωστή δουλειά, δλδ να είναι απόλητα κυληνδρικός ή ελαφρά εληψοειδής ο κύληνδρος...

Αλλά σκέψου να κάνεις σφυρήλατο ένα εξακύληνδρο, να χρειαστείς άλλους εκεντροφόρους, εισαγωγές, εξαγωγές κτλ.... Νομίζω δεν φτάνουν 5000...

Ναι θεωρητικά μπορεί να μη φτάσει το ιδανικό, αλλά ξέρω αρκετά μοτέρ με πολλά χλμ μετά το ρεκτιφιέ που πάνε μια χαρά, οπότε πρακτικά μπορεί να ανέβει και σε διαδρομή (πανεύκολα) και σε διάμετρο (εύκολα) χωρίς να έχει σημαντικό πρόβλημα.

Να ρωτήσω κάτι αν θυμάσαι (όχι εσύ στράτο αλλά ο 316τ) όταν ήσουν στα 150 άλογα, πόσο περίπου ήταν η κατανάλωση σε κανονικούς ρυθμούς και πόσο στα 190;

Επίσης το κόστος των δυο σταδίων;

Ξέρω ζητάω πολλά αλλά αν τα θυμάσαι έχει καλώς, αν δε τα θυμάσαι έχει ΠΑΡΑ πολύ καλώς, γιατί έτσι δε θα πάθεις εγκεφαλικό αν τα αναλογιστείς όλα μαζι.

ptboul
23-06-09, 14:34
Ας πουμε οτι εχουμε ενα 28αρι και βαζουμε ενα τουρμπο!!!!Οχι εναν σαλιγκαρο τεραστιο !!Σαλιγκαρακι.Το δουλευουμε στο 0.5 για παραδειγμα!!!!Θα χρειαστουμε σφυριλατα?

Όχι

Ποσο νομιζεις εσυ στρατο μιας που το κατεχεις κιολας οτι θα εχει ιπποδυναμη το αυτοκινητο!!!!!!!

265 άλογα έναντι 193

Συγγνώμη μου παίρνω το λόγο. :D Στράτο τι λες εσύ?

crazy_beaver
23-06-09, 14:36
Όχι



265 άλογα έναντι 193

Συγγνώμη μου παίρνω το λόγο. :D Στράτο τι λες εσύ?



Αρα ερχομαστε στα λογια μου!!!!!Αν πει τωρα και καποιος ενα κοστος για αυτην την μετατροπη γιατι μου ακουστηκε ωραιο το νουμερο ????

panagakiss
23-06-09, 14:37
ΜΑ για τον ιδιο λογο το εγραψα και εγω!!!!!Για να μην μπει κανενας σε αρνητικες σκεψεις!!!!!!

Ναι ρε συ.. πλακα κανω.. μην τρελενεσαι

stratos
23-06-09, 14:39
Το θεμα ειναι οτι για να φτασεις αυτη την δυναμη θα χρειαστεις σφυριλατα????Να δωσω ενα παραδειγμα για να γινω πιο ξεκαθαρος!!

Ας πουμε οτι εχουμε ενα 28αρι και βαζουμε ενα τουρμπο!!!!Οχι εναν σαλιγκαρο τεραστιο !!Σαλιγκαρακι.Το δουλευουμε στο 0.5 για παραγειγμα!!!!Θα χρειαστουμε σφυριλατα?Ποσο νομιζεις εσυ στρατο μιας που το κατεχεις κιολας οτι θα εχει ιπποδυναμη το αυτοκινητο!!!!!!!


Και μετα αν βγαλουμε τον υπερκυβισμο εξω συμφωνα με αυτα που ειπες προτεινες 318ις με αυτα τα λεφτα τι θα μπορουσε να κανει!!!!!!!!!!!!!!!!

Να ξαναπω επειδη ο γραπτος λογος πολλες φορες παρεξηγειται οτι δεν θελω να το παιξω εξυπνος η γνωστης σε κανεναν!!!!Αυτα που γραφω ειναι πιο πολυ ερωτηματα και σκεψεις που μου προεκειωαν διαβαζοντας το θρεντ!!!!!!!

Έχεις δίκιο, δεν σε παρεξήγησε κανένας.

Να σου πώ.... 28άρι τούρμπο ας πούμε +60-80 άλογα, με αρκετά τσιμπημένη πίεση για μικρή τουρμπήνα. Μικρή τουρμπίνα = σε μεγάλη πίεση έχουμε καυτό αέρα εισαγωγής. Μεγαλήτερη τουρμπίνα με μικρότερη πίεση για το ίδιο αποτέλεσμα = δροσερότερος αέρας εισαγωγής αλλά λίγο καθηστερημένο τούρμπισμα.

Το ποσό 5000 είναι οριακό για τούρμπισμα, με intercooler, πλήρη εξάτμηση και καλή δουλεία. Δεν φτάνουν όμως για χειροποίητες εισαγωγές, σωληνωτά χταπόδια, άγραφους εγκεφάλους και άλλα που έχει βάλει ο Πάνος. Προς Θεού, δεν είπα οτι δεν θα δουλέψει αρκετά καλά με χαμηλότερη πίεση, απλά μετά τίθεται και το θέμα αξιοπιστείας. Όχι οτι με τα σφυρήλατα σώνεσαι και ανεβάζεις όση πίεση θέλεις, αλλά μειώνεις κατα πολύ τις πιθανότητες αστοχίας που έχουν τα εργοστασιακά εξαρτήματα.

Απλά εγώ σκεφτηκα την λύση του 318is γιατί είναι τετρακύληνδρο, μειώνοντας το κόστος (2 πιστόνια και 2 μπιέλες λιγότερες), έχει 16βάλβιδο καπάκι (όλη η δύναμη βγαίνει απο το καπάκι και τον σχεδιασμό του καθώς επίσης και αν συγκεντρώνει θερμικά φορτία πώς τα απάγει, πόσο καλή ειναι η ροηκότητα του και άλλα) και τέλος επειδή έχει λιγότερα κηνούμενα μέρη με αποτέλεσμα να μπορεί να στροφάρει γρηγορότερα και σε υψηλότερα όρια (όχι οτι ένα εξακύληνδρο δεν μπορεί απλά τα λιγότερα κηνούμενα μέρη έχουν λιγότερη αδράνεια).

Ελπίζω να κάληψα λίγο την απορία σου. Αν κάποιος διαφωνεί ας πεί την άποψη του....

panos 316T
23-06-09, 14:39
Να ρωτήσω κάτι αν θυμάσαι (όχι εσύ στράτο αλλά ο 316τ) όταν ήσουν στα 150 άλογα, πόσο περίπου ήταν η κατανάλωση σε κανονικούς ρυθμούς και πόσο στα 190;

Επίσης το κόστος των δυο σταδίων;

Ξέρω ζητάω πολλά αλλά αν τα θυμάσαι έχει καλώς, αν δε τα θυμάσαι έχει ΠΑΡΑ πολύ καλώς, γιατί έτσι δε θα πάθεις εγκεφαλικό αν τα αναλογιστείς όλα μαζι.[/QUOTE]


το μόνο που μπορώ να σου πω η κατανάλωση πριν το τούρμπισμα σχεδόν η ίδια εκτός των σανιδωμάτων ,το μείον ήταν το πέμπτο μπέκ λόγω του ότι όταν άφηνες το γκάζι αυτό για λίγο συνέχιζε να ψεκάζει.

φίλε μου εγκεφαλικό αν θα πάθω ,θα είναι από τα πολλά G που έχω τώρα:clap:

crazy_beaver
23-06-09, 14:42
Έχεις δίκιο, δεν σε παρεξήγησε κανένας.

Να σου πώ.... 28άρι τούρμπο ας πούμε +60-80 άλογα, με αρκετά τσιμπημένη πίεση για μικρή τουρμπήνα. Μικρή τουρμπίνα = σε μεγάλη πίεση έχουμε καυτό αέρα εισαγωγής. Μεγαλήτερη τουρμπίνα με μικρότερη πίεση για το ίδιο αποτέλεσμα = δροσερότερος αέρας εισαγωγής αλλά λίγο καθηστερημένο τούρμπισμα.

Το ποσό 5000 είναι οριακό για τούρμπισμα, με intercooler, πλήρη εξάτμηση και καλή δουλεία. Δεν φτάνουν όμως για χειροποίητες εισαγωγές, σωληνωτά χταπόδια, άγραφους εγκεφάλους και άλλα που έχει βάλει ο Πάνος. Προς Θεού, δεν είπα οτι δεν θα δουλέψει αρκετά καλά με χαμηλότερη πίεση, απλά μετά τίθεται και το θέμα αξιοπιστείας. Όχι οτι με τα σφυρήλατα σώνεσαι και ανεβάζεις όση πίεση θέλεις, αλλά μειώνεις κατα πολύ τις πιθανότητες αστοχίας που έχουν τα εργοστασιακά εξαρτήματα.

Απλά εγώ σκεφτηκα την λύση του 318is γιατί είναι τετρακύληνδρο, μειώνοντας το κόστος (2 πιστόνια και 2 μπιέλες λιγότερες), έχει 16βάλβιδο καπάκι (όλη η δύναμη βγαίνει απο το καπάκι και τον σχεδιασμό του καθώς επίσης και αν συγκεντρώνει θερμικά φορτία πώς τα απάγει, πόσο καλή ειναι η ροηκότητα του και άλλα) και τέλος επειδή έχει λιγότερα κηνούμενα μέρη με αποτέλεσμα να μπορεί να στροφάρει γρηγορότερα και σε υψηλότερα όρια (όχι οτι ένα εξακύληνδρο δεν μπορεί απλά τα λιγότερα κηνούμενα μέρη έχουν λιγότερη αδράνεια).

Ελπίζω να κάληψα λίγο την απορία σου. Αν κάποιος διαφωνεί ας πεί την άποψη του....

Μα εγω εκανα την συγκριση εχοντας στο μυαλο μου οτι δεν θα χρειαστουν ολα αυτα !!!!

Οσο για τα σαλιγκαρια να που κατι μαθαμε και σημερα!!!!!!!!!!!!:rockon:

panos 316T
24-06-09, 09:19
Έχεις δίκιο, δεν σε παρεξήγησε κανένας.

Να σου πώ.... 28άρι τούρμπο ας πούμε +60-80 άλογα, με αρκετά τσιμπημένη πίεση για μικρή τουρμπήνα.


190 μοτέρ+70 τουρμπάτα =260 μοτέρ(λες)
μήπως είμαι στα ίδια αν όχι παραπάνω ;(λέω εγώ)

Dimzan
24-06-09, 11:19
Επισης ενα μεγαλο θετικο που το παραλειψατε ειναι οτι το κοστος ενος τετοιο μοτερ ειναι πολυ μικροτερο σε περιπτωση ζημιας σε σχεση με ενα 6κυλινδρο. Ο λογος οτι πολυ απλα ολοι βγαζουν τα μικρα μοτερ για να βαλουν τα μεγαλυτερα κι ετσι μενουν στα αζητητα με τιμες λιωμα..

stratos
24-06-09, 15:59
190 μοτέρ+70 τουρμπάτα =260 μοτέρ(λες)
μήπως είμαι στα ίδια αν όχι παραπάνω ;(λέω εγώ)

Τροχό ενοούσα. Πάντως με 220 τροχό σίγουρα παίζεις κάπου στα 260 στρόφαλο....

BILL007
24-06-09, 18:52
ετσι μενουν στα αζητητα με τιμες λιωμα..

;) Aυτό είναι απο τα βασικότερα επιχειρήματα...:p:

oldcarskickass
25-06-09, 13:24
;) Aυτό είναι απο τα βασικότερα επιχειρήματα...:p:

Ναι, αλλά τα μόνα που χρειάζεσαι από αυτά τα μοτέρ είναι οι κεφαλές και οι κορμοί, και άντε και κανάς στρόφαλος, αν δεν έχεις πάει σε υπερκυβισμό.

Οπότε χρηματικά είναι η μια η άλλη, αφού αγοράζεις ολόκληρο μοτέρ και παίρνεις λίγα πράματα.

bimmer-corfu
25-06-09, 13:53
Μπράβο για την όρεξη και το μεράκι σου

kloukakis
26-06-09, 03:54
να παρω και εγω μερος στο θεμα?
κατ αρχας γουστα ειναι αυτα! τα χρηματα που εδωσε δεν αντιστοιχουν σε μια βελτιωση αλλα σε πολλες! αν εχω καταλαβει σωστα στο λογαριασμο υπαρχουν και ζαντες αναρτησεις και λοιπα!
με 10.000 παιρνεις σημερα Μ3 αλλα σημερα οχι οταν το πηρε. αν δεν βρεις καλο σε αυτα τα χρηματα (γιατι ειδα μερικα που τα δινανε τοσο) σου φτανουν και σου περισευουν να το κανεις μετατροπη.
ενας φιλος μου που κανει βελτιωσεις στην κρητη εχει φτιαξει ενα 318ις 403 αλογα στροφαλο!!!! αρα με εναν Μ42 και 7500(τοσο πηγε πανω κατω) πας αλλου(μπορει και στον αλλο κοσμο...ευκολα...)
λυσεις υπαρχουν πολλες το θεμα οτι ο ανθρωπος εκανε την κ@υλ@ του, ειχε χαρες, προβληματα και αγωνια για το αποτελεσμα.Εξαλλου οταν μπηκε στο τρυπακι δεν ηθελε να φτιαξει dragsterαδικο οχημα! μμικροβια ειναι αυτα....
ασε που χει τριπλασιασει σχεδον τα αλογα του, δηλ λολ

oldcarskickass
26-06-09, 10:42
να παρω και εγω μερος στο θεμα?
κατ αρχας γουστα ειναι αυτα! τα χρηματα που εδωσε δεν αντιστοιχουν σε μια βελτιωση αλλα σε πολλες! αν εχω καταλαβει σωστα στο λογαριασμο υπαρχουν και ζαντες αναρτησεις και λοιπα!
με 10.000 παιρνεις σημερα Μ3 αλλα σημερα οχι οταν το πηρε. αν δεν βρεις καλο σε αυτα τα χρηματα (γιατι ειδα μερικα που τα δινανε τοσο) σου φτανουν και σου περισευουν να το κανεις μετατροπη.
ενας φιλος μου που κανει βελτιωσεις στην κρητη εχει φτιαξει ενα 318ις 403 αλογα στροφαλο!!!! αρα με εναν Μ42 και 7500(τοσο πηγε πανω κατω) πας αλλου(μπορει και στον αλλο κοσμο...ευκολα...)
λυσεις υπαρχουν πολλες το θεμα οτι ο ανθρωπος εκανε την κ@υλ@ του, ειχε χαρες, προβληματα και αγωνια για το αποτελεσμα.Εξαλλου οταν μπηκε στο τρυπακι δεν ηθελε να φτιαξει dragsterαδικο οχημα! μμικροβια ειναι αυτα....
ασε που χει τριπλασιασει σχεδον τα αλογα του, δηλ λολ

Ναι άλλο όμως η σταδιακή βελτίωση, δλδ από τα 100 στα 150 άλογα, μετά στα 190 μετά στα 240 και άλλο να τα ρίξεις όλα κατευθείαν για να βγάλεις άλογα.

BILL007
26-06-09, 14:41
άλλο να τα ρίξεις όλα κατευθείαν για να βγάλεις άλογα.

Eκεί είναι το νόημα όμως!:D:D:D Mπαμ και κάτω...:friday:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
26-06-09, 14:53
φιλε μου εγω με πολυ λιγοτερο απο τα μισα σκεφτομαι να τοποθετησω 328.βεβαια το δικο σου ειναι λιγο πιο εκρηκτικο και δυνατο αλλα μιλαμε για 30 αλογα,ετσι?δε μιλαμε για 300 που θα εκαναν θεαματικη διαφορα.

ειναι 2 διαφορετικες φιλοσοφιες.....αλλο τουρμπατο αλλο ατμοσφαιρικο....
αλγα θα παρεις ουτως η αλλως .....ξεμπερδεψε τα στο μυαλο σου κ αποφασησε...:hello:

kloukakis
26-06-09, 15:03
Ακριβως το διαστημα της βελτιωσης κρατησε καιρο, στον οποιο θα υπηρχαν πολλες αγωνιες, χαρες και συναισθηματα. εξαλου αν εχεις μπει στον δρομο της βελτιωσης δυσκολα βγαινεις απο το τρυπακι και πας σε αλλες λυσεις. αν εχεις δωσει χρημα πανω στο μοτες δυσκολα το αλαζεις....

εγω αυτο που φοβαμαι στο να βελτιωσω το Μ42 μου ειναι μη το κανω 200-250 αλογα και μετα θελω κιαλλο.... ειναι μικροβιο και μανια...:icon_pai:

παντως φιλε πανο εχεις φτιαξει εναν μικρο πυραβλο και αυτο που εχει σημασια ειναι να μην βγαλεις καμια μεγαλη ζημια κατα τη γνωμη μου, οποτεε προσεχε τι θα κανεις στο μελλον....

μια που το εφερε η κουβεντα παντως μηπως, λεω μηπως, εχει να προτυνει καποιος κατι για το Μ42 μου να παει στα 200-250 με ασφαλεια?:twak:

panos 316T
30-06-09, 10:45
Στράτο , αναφέρω τα μείον(πχ όταν σε κάποια φάση δεν σήκωνε πίεση οφειλόταν στο μαμά καταλύτη που είχα) και ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν με πρόδωσε το μοτέρ

Επίσης να αναφέρω ότι,
λόγω άγραφου η μιζιά δεν πιάνει με τη πρώτη (θέλει ταυτόχρονα και λίγο γκαζάκι)
το ζεσταματάκι του το χρειάζεται (αυτή την εποχή κανά 2-3 λεπτά)
και όσον αφορά τη κατανάλωση δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από ταξίδι στην Πάτρα (ήμουν συνέχεια σε επιταχύνσεις στο πήγαινε/έλα ,πολύ νταλίκα ρε παιδιά!για την Ε.Ο. δεν μπαίνω στη διαδικασία σχολιασμού...)

Dark_Angel_
30-06-09, 11:34
ειχα ρωτησει πιο παλια εναν βελτιωτη για να τουρμπισω και εγω το δικο μου 318is και μου ειπε οτι με 3000 το τουρμπιζει με σφυριλατα αλλους εκκεντροφορους χταποδι τουρμπινα ιντερκουλερ και προγραμμα οχι ομως εξατμιση πιστευω ειναι πολυ καλη τιμη για ολα αυτα

panos 316T
30-06-09, 11:50
ειχα ρωτησει πιο παλια εναν βελτιωτη για να τουρμπισω και εγω το δικο μου 318is και μου ειπε οτι με 3000 το τουρμπιζει με σφυριλατα αλλους εκκεντροφορους χταποδι τουρμπινα ιντερκουλερ και προγραμμα οχι ομως εξατμιση πιστευω ειναι πολυ καλη τιμη για ολα αυτα

μου φαίνονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ για τα πράγματα που θα έβαζε..

Strax
01-07-09, 08:40
ειχα ρωτησει πιο παλια εναν βελτιωτη για να τουρμπισω και εγω το δικο μου 318is και μου ειπε οτι με 3000 το τουρμπιζει με σφυριλατα αλλους εκκεντροφορους χταποδι τουρμπινα ιντερκουλερ και προγραμμα οχι ομως εξατμιση πιστευω ειναι πολυ καλη τιμη για ολα αυτα

Μάλλον του έχουν περισσέψει κάποια πράγματα ή κάποια από αυτά είναι μεταχειρισμένα.

Είναι λίγα τα λεφτά!

panos 316T
06-07-09, 13:02
δεν αντέχω να μην το αναφέρω:
ο οδηγός του s2000 έμεινε με το στόμα ανοιχτό όταν του πα ότι είναι 316.
όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

panos 316T
28-12-09, 14:13
να πω και εγώ με τη σειρά μου το project πως ξεκίνησα το εγχείρημα και σε ποιο σημείο έχω φτάσει :

είμαι κάτοχος μιας 316 Ε36 coupe m pack από το 2002 μτχ 77.000χλμ.

η αρχή έγινε το 2003(περίπου 90.000χλμ) όταν αποφάσισα να βάλω υπερσυμπιεστή λόγω πιο ωμής δύναμης, καλής τιμής ,καλής φήμης μηχανικού(έχω δει και βλέπω ακόμα απίστευτα πράγματα ,βλ.Muller) και ότι δεν με έπαιρνε για άλλο μεγαλύτερο μοτέρ λόγω οικονομικών.

στο αμάξι ενσωματώθηκε λοιπόν μια 25άρα garret,σιλικονούχα κολάρα, πολλαπλή εξαγωγής χειροποίητη μέχρι τέλους(63), μπουζί ιριδίου, 5ο μπεκ με εγκεφαλάκι, σκάστρα μεταλλική κλειστού τύπου, ψηφιακό μπαρόμετρο, χειροποίητο i/c(από φίλτρο είχα ήδη βαρελάκι BMC ανθρακονημάτινο) ,οι 16άρες ζάντες παρέμειναν και φυσικά το πρόγραμμα. όλα αυτά μεταφράστηκαν σε 147 άλογα και 25,2 ροπή στο τροχό με 0.65 bar πίεση.
τα μείον (και φθορές που επισπεύτηκαν) ήταν : δίσκος/πλατό , πολλαπλασιαστής και το μπαρόμετρο που ήταν μούφα, έχανε το μέτρημα της πίεσης .

αργότερα «σήκωσα» την πίεση σε 1.0 bar όπου βγήκαν από τον τροχό 169,1 άλογα και 27,5 ροπή σε αυτή τη φάση αλλάχτηκαν :τα ταμπούρα με δίσκους ,μπροστινά φρένα με σωληνάκια υψηλής ,ψαλίδια ,ακρόμπαρα, συνεμπλοκ, τρόμπα βενζίνης , τοποθέτηση νέου μπαρόμετρου και πυρομέτρου και ηλεκτροβαλβίδας (διακοπτάκι στην καμπίνα για μικρή και μεγάλη πίεση) .
τα μείον : καταλύτης(έβαλα στην αρχή από 325 και μετά 100κύψελο όπου η διαφορά ήταν εμφανείς ,φθορά τουρμπίνας(ντουμάνι από λάδι, νομίζω ότι το χουν αυτό οι 25άρες) και αισθητήρα λάμδα.

το 2007 προχώρησα σε αλλαγή τουρμπίνας 28άρα garret(την 25άρα την πρώτη φορά την επισκεύασα αλλά τη δεύτερη πήρε πόδι),σφυρήλατα πιστόνια, σετ βαλβίδων, δίσκο/πλατό ενισχυμένο , μπλοκέ ρυθμιζόμενο και 18άρες ζάντες (225/40/18), τουτέστιν τροχό 183,2 άλογα και 29,4 ροπή με 1,3 bar πίεση.τα μείον :ορισμένες φορές, σε ανοίγματα ή και σε γρήγορες αλλαγές , το αμάξι «κόμπιαζε» λόγω πλέον οριακού διαβάσματος MAF και MAP αισθητήρα (και λάθος βαρελάκι που είχα βάλει εξαρχής, ήταν για μέχρι 160 άλογα, πληροφοριακά για το BMC, 160 άλογα έχει μήκος 20 πόντους και διάμετρο 13 πόντους , ενώ το μεγάλο βαρελάκι για πάνω από 160 άλογα έχει μήκος 22 πόντους και διάμετρο 15 πόντους) επίσης το παιχνίδι με το πλάι έγινε πιο δύσκολο και επικίνδυνο(λόγω 18αριών και μπλοκέ στο 45%) και το βήμα του εξαιρετικά γρήγορο (το λεβιέ δεν το άφηνα από το χέρι μου) .

το 2008 (non stop baxing) αποφάσισα(κατόπιν meeting με τον μηχανικό μου) να τοποθετήσω βήμα 3.15(βρήκα την υγειά μου) ,εκκεντροφόρο και short shift με αποτέλεσμα οι τροχοί να γράψουν 195 άλογα και 29,6 ροπή με την ίδια πίεση (1.3 bar).
τα μείον :τα ψιλοκομπιάσματα.

το 2009(έφτασα τα 135.000χλμ) λόγω του ότι ήμουν οριακά με το MAF και MAP και γενικά η εισαγωγή, έκανα πραγματικότητα το επόμενο βήμα το οποίο ήταν η τοποθέτηση ενός άγραφου εγκεφάλου (παράλληλος διότι ήθελα να κρατήσω τον εργοστασιακό χαρακτήρα σε κάποια πράγματα ) ,χειροποίητης πολλαπλής εισαγωγής, κατάργηση 5ου μπέκ και εγκεφαλάκι με μεγαλύτερη 4άδα μπεκ, κατάργηση luft και σκάστρα ανοιχτού τύπου.
Αποτέλεσμα των παραπάνω εκτός από πορωτικό θόρυβο (σύμφωνα με την μαρτυρία φίλων μου) είναι ο κόφτης καταρχήν επεμβαίνει στις 7.500 και η τελική απόδοση από τους τροχούς 227 άλογα και 31.1 ροπή* με 1.4 bar.
τα μείον : χρειάστηκε νέος πολλαπλασιαστής , μπουζί,map sensor , δεύτερη παράλληλη αντλία βενζίνης.

*στη τελευταία δυναμομέτρηση διαπιστώθηκε από τη μέτρηση των καυσαερίων ότι χρειάζομαι μεγαλύτερη σωλήνα (έβαλα 70άρα) για καλύτερη απόδοση και ότι αυτό συνεπάγεται , όπερ και εγένετω εν ριπή οφθαλμού ,με ξήλωμα μεσαίο καζανάκι αλλά με ίδιο καταλύτη και τελικό καζανάκι σημειωτέον .

χρήση αυτοκινήτου :βόλτες τα Σαβ/κα, ταξίδια με την οικογένεια (δώστε μου ανηφόρες) και καμιά Πέμπτη για να «μυρίσω λίγο ιώδιο» χειμώνα-καλοκαίρι τονίζω.

στο άμεσο μέλλον αναρτήσεις και φρένα
μακροπρόθεσμα : υπερκυβισμός στα 2.000κ.ε.

ΥΓ1:το μοτεράκι μου δεν με έχει προδώσει ποτέ (έως τώρα) και έχω εγγύηση από τον μηχανικό μου ότι αναλαμβάνει την ευθύνη σε περίπτωση «κράου»
ΥΓ2: όλα έγιναν σιγά σιγά με μεράκι , υπομονή ,προσμονή και βέβαια με τον τουρμπομάστορα μου.
ΥΓ3:το τι έχω βάλει πιο αναλυτικά και η τελευταία δυναμομέτρηση θα τα βρείτε στο γκαράζ μου
ΥΓ4:το αμάξι δεν το έχω δει ακόμα όπως "πρέπει" (λόγω υποχρεώσεων)αλλά σαν πρώτη εντύπωση πάρα πολύ καλή.


αυτές είναι οι αλήθειες μου…και θέλω να πιστεύω ότι θα βοηθήσουν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο .

αφού το αμάξι το χάρηκα και το χαίρομαι χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...
αρχίζουμε από κει που χαμε σταματήσει....

αναρτήσεις/ελατήρια κομπλέ μπήκαν ...
φρένα κρίθηκαν ικανοποιητικά,παραμένουν ως έχουν...

όσο για το μακροπρόθεσμα έγινε σχεδόν "παρών" ...

θα ενημερώσω ...

spirosg
28-12-09, 19:33
Πολύ ωραίο project και απ ότι δείχνουν τα νούμερα πολύ αποδοτικό.
Συνέχισε έτσι και περιμένουμε νεότερα :)

Πάντως και να σε περάσει κανείς στο δρόμο (με δυσκολία) που θα έχει καμιά 300άρα άλογα, τον κοιτάς αθώα και του λές "εντάξει ρε φίλε...τί να κάνω? 316 είναι" και τον στέλνεις στον ψυχίατρο :P

panos 316T
29-12-09, 08:56
Πολύ ωραίο project και απ ότι δείχνουν τα νούμερα πολύ αποδοτικό.
Συνέχισε έτσι και περιμένουμε νεότερα :)

Πάντως και να σε περάσει κανείς στο δρόμο (με δυσκολία) που θα έχει καμιά 300άρα άλογα, τον κοιτάς αθώα και του λές "εντάξει ρε φίλε...τί να κάνω? 316 είναι" και τον στέλνεις στον ψυχίατρο :P

Κατά κάποιο τρόπο έχει γίνει...
όπως και το αντίθετο βεβαίως (να βλέπατε γκριμάτσα οδηγού!)

υγ: δεν θα γίνει 2λιτρο ,σκοπός είναι για σχεδόν 280 ρόδα

panos 316T
18-01-10, 10:01
λοιπόν...
σε αυτή τη φάση αλλάχτηκαν οι μαμά μπιέλες (στο 1.4 με 1.6 overboost απροβλημάτιστα οι μαμά ,μ43 είναι αυτό)με σφυρίλατες , μπήκε εξάφτερος δίσκος και κάτι άλλα πραγματάκια που δεν θα τα αναφέρω τώρα.
Επιπλέον τοποθετήθηκαν γειώσεις και δοχείο αναθυμιάσεων.
Το αμάξι θα πρέπει να κάνει κανά 1000χλμ για στρώσιμο και μετά θα μπεί για την τελική ρύθμιση.
αυτά προς το παρόν...

DiMiTrIs_
18-01-10, 11:27
πως γίνεται ένας κινητήρας με προδιαγραφές για μισά αλογο και μιση ροπή και μισή πιεση να δουλευει απροβληματιστα?δεν υπάρχει ο φοβος ανα πασα στιγμη να παραδώσει τα όπλα?θελω να πω δεν είναι ρίσκο μια τετοια μεγάλη επέμβαση σε έναν κινητήρα φτιαγμένο για να τραβάει λιγότερα ζόρια?να φανταστω οτι η καταναλωση έχει ανέβει και κατακόρυφα?
όλα αυτα τα ρωτάω ενημερωτικά.....:)

panos 316T
18-01-10, 16:45
πως γίνεται ένας κινητήρας με προδιαγραφές για μισά αλογο και μιση ροπή και μισή πιεση να δουλευει απροβληματιστα?δεν υπάρχει ο φοβος ανα πασα στιγμη να παραδώσει τα όπλα?θελω να πω δεν είναι ρίσκο μια τετοια μεγάλη επέμβαση σε έναν κινητήρα φτιαγμένο για να τραβάει λιγότερα ζόρια?να φανταστω οτι η καταναλωση έχει ανέβει και κατακόρυφα?
όλα αυτα τα ρωτάω ενημερωτικά.....:)

φίλε μου , τα σωθικά του μοτέρ είναι πλέον σφυρίλατα και ενισχυμένο όπου χρειάζεται.
επίσης δεν κάνω του κεφαλιού μου, κάθε κίνηση είναι μελετημένη και έχει τεσταριστεί βάση εμπειρίας του μηχανικού μου όπως έχω και τις σχετικές εγγυήσεις.

μιλάμε για τον Μ43Β16 ένα μοτέρ που έχει όρεξη, αρκεί να ...

υγ: η κατανάλωση πίστεψε με δεν με ενδιαφέρει...

Lambros
18-01-10, 17:09
Ποσο σου κοστισαν οι μπιελες??ενημερωτικα ρωταω..

Libanner
18-01-10, 18:02
μιλάμε για τον Μ43Β16 ένα μοτέρ που έχει όρεξη, αρκεί να ...

υγ: η κατανάλωση πίστεψε με δεν με ενδιαφέρει...

Μ43 εγγυηση στο τουρπισμα σκυλι σκέτο!
Ετσι συνέχισε δυνατα το μπάξιμο μπράβο χαχαχα

panos 316T
19-01-10, 06:47
Ποσο σου κοστισαν οι μπιελες??ενημερωτικα ρωταω..

τιμή μόνο για μπιέλες δεν μπορώ να σου πω γιατί μου κανε προσφορά μαζί με κάποια άλλα πραγματακια.

libanner όντως είναι σκύλος μαύρος !

panos 316T
08-04-10, 08:42
ανασκόπηση :
μετά από πολλά πολλά μπαξίματα(βλ.garage μου) φτάσαμε πριν το καλοκαίρι σε 230 ιπποδύναμη ρόδα και 31 κιλά ροπή με 1.4 (1.6 overboost).

στόχος :
από 230 ρόδα να φτάσω σχεδόν στη μέγιστη απόδοση του τουρμπίνας δηλαδή με 1.7-1.8 πίεση να πιάσω 270 ρόδα με 40 κιλά ροπή.

τι έμπαξα :
σε αυτή τη φάση του «ταξιδιού» μπήκαν -έγιναν
μπιέλες
ζύγισμα γυάλισμα στροφάλου
κουζινέτα
μπουζώνια
εξάφτερος δίσκος
γειώσεις
δοχείο αναθυμιάσεων
πολλαπλή εξαγωγής

γενικά το μοτεράκι έγινε αλεξίσφαιρο

εκτός προγράμματος :

τρόμπα λαδιού
αντικατάσταση καδένας (140.000χλμ)
τεντωτήρας
βαλβίδα βεντυλατέρ
πολλαπλή εξαγωγής

αποτέλεσμα :
με 1.7 (1.9 over) γράψαμε 267,7 ρόδα με 38,7 ροπή

εντυπώσεις :
η μόνη διαδρομή που έκανα ήταν η κατεχάκη και αυτή με 0.9bar(περίπου 205 τροχό) με το ζόρι γιατί έτρεμε το πόδι μου σαν κομπρεσσέρ από το καρδιοχτύπι.θα ενημερώσω...

άμεσο μπάξιμο:
επειγώντος λάστιχα ,μάλλον τα ΤΟΥΟ R1-R γιατί παλεύω με τις αρκούδες

επόμενο project :

αλλαγή τουρμπίνας (μάλλον 2876 rs)
i/c
down pipe(το S μόνο)

στόχος :

με 1.7-1.8 πίεση για 320 ρόδα.

ps:ευχαριστώ τον μηχανικό μου για τα κέφια που μου κάνει...

να και η δυναμομέτρηση

Lambros
08-04-10, 10:39
Συγχαρητηρια φιλε μου..Πολυ καλη δουλεια φαινεται να εχει γινει!!!Σε χαιρομαι για το μερακι σου...keep on....

panos 316T
09-04-10, 08:06
επισυνάπτω και το άλλο "πτυχίο"

υγ: Σε ευχαριστώ Lambros για τα καλά σου λόγια και συ ότι επιθυμείς

E36 RULES!!
10-04-10, 19:10
Ετσι, να δειχνεις οτι δεν ειναι μονο τα 6κυλινδρα η λυση ;)

4cyl turbo FTW :D

Αντε και εις ανώτερα! I'll be watching...

ziaba
12-05-10, 02:23
Ετσι, να δειχνεις οτι δεν ειναι μονο τα 6κυλινδρα η λυση ;)

4cyl turbo FTW :D

Αντε και εις ανώτερα! I'll be watching...
Συμφωνω:boink:περα οτι με το τουρμπαρισμα γλιτωνεις και τη διαδικασια το να το δηλωσεις με συνεπειες τα αυξημενα ασφαλιστρα και τα τρελα τελη κυκλοφοριας
http://1.bp.blogspot.com/_pigOeuaBMTo/S0eZGMiri_I/AAAAAAAA2k8/jUmERMd2MWc/s320/%CE%A0%CE%A1%CE%86%CE%A3%CE%99%CE%9D%CE%91+%CE%A4% CE%95%CE%9B%CE%97.jpg

panos 316T
12-05-10, 08:17
από αυτό το θέμα είμαι κερδισμένος κατά πολύ...
άσε που μπορεί να κάνω απόσβεση αυτά που έχω ρίξει σε σχέση αν συντηρούσα εξακύλινδρο...

panos 316T
17-05-10, 14:28
να αναφέρω και τη πρώτη σοβαρή ζημιά...
παρκαρισμένος ,βάζω μπροστά και κρακ!
φόρτωμα στο γερανό και συνεργείο.
αιτία : ελλατωματική τρόμπα λαδιού όπου
δεν λειτούργησε με την σειρά του ο τεντωτήρας της καδένας
πόρισμα βιοψίας : δύο βαλβίδες στραβωμένες.

στην υγειά μας...

E36 RULES!!
17-05-10, 14:31
να αναφέρω και τη πρώτη σοβαρή ζημιά...
παρκαρισμένος ,βάζω μπροστά και κρακ!
φόρτωμα στο γερανό και συνεργείο.
αιτία : ελλατωματική τρόμπα λαδιού όπου
δεν λειτούργησε με την σειρά του ο τεντωτήρας της καδένας
πόρισμα βιοψίας : δύο βαλβίδες στραβωμένες.

στην υγειά μας...

Ωχ... λαλακια... (και εγώ παθων απο τρομπα λαδιου)

Δεν πειράζει ρε Πανο, υγεία πανω απ'ολα!

panos 316T
17-05-10, 14:33
Ωχ... λαλακια... (και εγώ παθων απο τρομπα λαδιου)

Δεν πειράζει ρε Πανο, υγεία πανω απ'ολα!

όντως ρε Μάριε,
δεν την έπαθα "αγωνιζόμενος" και την πάθαμε έτσι...

E36 RULES!!
17-05-10, 14:38
Aftermarket είχες ή μαμά? Ψαχνω στο thread αλλα δεν βλεπω..

panos 316T
17-05-10, 14:40
Aftermarket είχες ή μαμά? Ψαχνω στο thread αλλα δεν βλεπω..

καινούργια τρόμπα is από αντιπροσωπεία...

E36 RULES!!
17-05-10, 14:45
καινούργια τρόμπα is από αντιπροσωπεία...

Και βαλβίδες?

panos 316T
19-05-10, 07:52
Και βαλβίδες?
καλημέρα,
νομίζω λέγονται perea...
(σορρυ για την καθυστερημένη απάντηση)

E36 RULES!!
19-05-10, 14:51
καλημέρα,
νομίζω λέγονται perea...
(σορρυ για την καθυστερημένη απάντηση)

μμμ, απλα το ειπα, αν ειχες μαμα να εβαζες τωρα aftermarket :D

Άντε καλα ξεμπερδέματα!

(σιγά την καθυστέρηση)

panos 316T
27-05-10, 13:46
το αμάξι βγήκε χθες από το συνεργείο κομπλέ και ακόμα καλύτερο σε απόδοση και ήχο(keep baxing) αφού αλλάχθηκε και το down pipe από 63mm σε 70 mm .

το ίδιο βράδυ πέρασε και από "στίβο μάχης" με πολλά χρήσιμα συμπεράσματα...

InsaneDriver
27-05-10, 14:03
καλημέρα,
νομίζω λέγονται perea...
(σορρυ για την καθυστερημένη απάντηση)

http://www.ferrea.com/ :ylsuper:

Fairytale
27-05-10, 14:04
Πάνο, τι μπέκ φοράς για τέτοια ιπποδύναμη;
C U out there

Fairytale
27-05-10, 14:26
Τα ειδα στο γκαράζ σου.
• 4άδα μπεκ 450cc RS
Τα γκρι των cossworth είναι;
C U out there

E36 RULES!!
27-05-10, 20:57
το αμάξι βγήκε χθες από το συνεργείο κομπλέ και ακόμα καλύτερο σε απόδοση και ήχο(keep baxing) αφού αλλάχθηκε και το down pipe από 63mm σε 70 mm .

το ίδιο βράδυ πέρασε και από "στίβο μάχης" με πολλά χρήσιμα συμπεράσματα...

κάφρος RULES!! on the mic (yo)

Να τρυπηθεί φτερό και να βγει απο εκεί external, να καίει τους deliverάδες :rockon:

x318big
27-05-10, 21:00
νομίζω ότι δεν έχω ξεπεράσει τις 10.000 ,λαμβάνοντας υπόψην και για "φιλικές" τιμές
και που το "εφτιαξες" αν επιτρεπεται?

fz21
27-05-10, 23:38
κάφρος RULES!! on the mic (yo)

Να τρυπηθεί φτερό και να βγει απο εκεί external, να καίει τους deliverάδες :rockon:

φιλε εχεις κατι με τους ντελιβεραδες.......? :cool:

panos 316T
28-05-10, 09:26
κάφρος RULES!! on the mic (yo)

Να τρυπηθεί φτερό και να βγει απο εκεί external, να καίει τους deliverάδες :rockon:

και που το "εφτιαξες" αν επιτρεπεται?

Τα ειδα στο γκαράζ σου.
• 4άδα μπεκ 450cc RS
Τα γκρι των cossworth είναι;
C U out there

όχι ,είναι κάτι Αμερικάνικα(μαύρο χρώμα με κόκκινο ταμπελάκι) για racing καταστάσεις :D

panos 316T
28-05-10, 09:29
ωωωχχχ παίχτηκε λαλακία....

προς:x318big, σου στειλα pm
προς insane: σωστός ο παίχτης!

E36 RULES!!
28-05-10, 23:47
φιλε εχεις κατι με τους ντελιβεραδες.......? :cool:

ΟΚ, τους πεζούς, καλύτερα τώρα παρεξηγιάρη μου? :smokin:

x318big
29-05-10, 00:12
το ειδα ευχαριστω

andre
27-06-10, 21:42
1ον μπραβο!!!!! η κ@@@λα του γυμνασίου έγινε πραγματικότητα στο αυτοκίνητό σου:rockon:
εμείς(οικογενειακή μπέμπα) καταλήξαμε από 1600αρη σε 2500άρη...
να ρωτήσω όμως και κάτι, είχα διαβάσει κάποτε πως ο 2800 αντέχει τρελά πράγματα, κάποος(powermag) τον είχε πάει 300+ χωρίς να κάνει αλλαγές στα εντόσθια του κινητήρα, ανέφεραν πως αντέχει πολύ από μαμά του, είναι πολύ καλή βάση. συμφωνήτε??? ισχύει και για 2500?!? λέω γω τώρα, απορίες απλά να μαθαίνουμε...δλδ, σηκώνει ελαφρύ τούρμπισμα η κομπρέσσορα το 2500(βανος) χωρίς ΚΑΜΙΑ αλλαγή??για λίγα άλλογα,40-50(στα 190 νομίζω λίγα είναι τα 40, πολύ λίγα...)
τέλος, έτσι για τα προαναφερθέντα, με 10.000 ευρώ νομίζω κάνεις θαύματα:μ3,2500 ή 2800, +κομπρέσσορα και 300 φεύγα άλλογα....τώρα για ζάντες-λάστιχα και φρένα+ αμορτισέρ δεν ξέρω πόσα ακόμα θές...μπορεί να μην ξεφεύγει τα 10.000 κατα πολύ αλλά ειλικρινά δεν ξέρω:smokin::smokin::smokin:

strofimios
27-06-10, 21:52
Το 28αρι πιστευω οτι παιρνει τοσο οχι μονο λογο αντοχης αλλα και επειδη ειναι πολυ "χαμηλα" ρυθμισμενο.Ετσι καθε μοντα δινει πολυ.

mitsos318ci
29-06-10, 16:01
1ον μπραβο!!!!! η κ@@@λα του γυμνασίου έγινε πραγματικότητα στο αυτοκίνητό σου:rockon:
εμείς(οικογενειακή μπέμπα) καταλήξαμε από 1600αρη σε 2500άρη...
να ρωτήσω όμως και κάτι, είχα διαβάσει κάποτε πως ο 2800 αντέχει τρελά πράγματα, κάποος(powermag) τον είχε πάει 300+ χωρίς να κάνει αλλαγές στα εντόσθια του κινητήρα, ανέφεραν πως αντέχει πολύ από μαμά του, είναι πολύ καλή βάση. συμφωνήτε??? ισχύει και για 2500?!? λέω γω τώρα, απορίες απλά να μαθαίνουμε...δλδ, σηκώνει ελαφρύ τούρμπισμα η κομπρέσσορα το 2500(βανος) χωρίς ΚΑΜΙΑ αλλαγή??για λίγα άλλογα,40-50(στα 190 νομίζω λίγα είναι τα 40, πολύ λίγα...)
τέλος, έτσι για τα προαναφερθέντα, με 10.000 ευρώ νομίζω κάνεις θαύματα:μ3,2500 ή 2800, +κομπρέσσορα και 300 φεύγα άλλογα....τώρα για ζάντες-λάστιχα και φρένα+ αμορτισέρ δεν ξέρω πόσα ακόμα θές...μπορεί να μην ξεφεύγει τα 10.000 κατα πολύ αλλά ειλικρινά δεν ξέρω:smokin::smokin::smokin:

το 28αρι εχει χαμηλοτερη συμπιεση απο το 25αρι οποτε ειναι πιο ασφαλες σε υπερτροφοδοτηση...

panos 316T
26-07-10, 08:26
για να είναι και συγκεντρωμένα...

για το παρακάτω θέμα που δεν απαντήθηκε
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25520

τελικά ήθελε αλλαγή και αντικαταστάθηκε με μια ίδια παροχής 255lph.

Καταρχήν ο θόρυβος σταμάτησε ,"αρπάζει" αμέσως με τη μιζιά και σαφώς καλύτερο στο δρόμο.

Προφανώς το μείον της είναι η σχετική μικρή χρονική διάρκεια ζωής της ,περίπου 5 χρόνια και 50.000χλμ.

Τιμή κομπλέ 160 ευρώ.

E36 M POWER
02-08-10, 12:17
βρε παιδια μια ερωτηση....
ο 28αρης που συζητατε ολοι τοσο καιρο δεν ειναι με ηλεκτρογκαζο (χωρις ντιζα με εγκεφαλακι στο γκαζι)... για να τουρμπιστει αυτος ο κινητηρας τι ακριβως χρειαζετε παραπανω απο ενα απλο κινητηρα με ντιζα στο γκαζι???

oldcarskickass
02-08-10, 13:15
βρε παιδια μια ερωτηση....
ο 28αρης που συζητατε ολοι τοσο καιρο δεν ειναι με ηλεκτρογκαζο (χωρις ντιζα με εγκεφαλακι στο γκαζι)... για να τουρμπιστει αυτος ο κινητηρας τι ακριβως χρειαζετε παραπανω απο ενα απλο κινητηρα με ντιζα στο γκαζι???

Όχι κλασσικός ντιζάτος είναι.(ο Μ52Β28, όχι ο Μ52Β28TU δεν είμαι σίγουρος για τον TU,αλλά κατά 99% και ο 2.8 ντίζα είχε)

Και τα άντιζα (λολ) με ηλεκτρικό γκάζι δλδ, θέλουν ότι θέλουν και τα ντιζάτα, πρόγραμμα, δεν είναι κάτι το τραγικό.

E36 M POWER
02-08-10, 13:18
Όχι κλασσικός ντιζάτος είναι.(ο Μ52Β28, όχι ο Μ52Β28TU δεν είμαι σίγουρος για τον TU,αλλά κατά 99% και ο 2.8 ντίζα είχε)

Και τα άντιζα (λολ) με ηλεκτρικό γκάζι δλδ, θέλουν ότι θέλουν και τα ντιζάτα, πρόγραμμα, δεν είναι κάτι το τραγικό.

συγνωμη αλλα ο αδερφος μου εχει ενα 328 cabrio και απο το εγκεφαλακι φευγει μια κοντη ντιζα και παει στι πεταλουδα...
ρωτοντας καποιους για τουρμπισμα μας ελεγαν πως δυσκολα θα γινοταν αυτη η δουλεια και πως προτιμοτερο ειναι να το γυριζουμε σε ντιζατο για πιο πολυ ευκολια....

oldcarskickass
02-08-10, 19:51
συγνωμη αλλα ο αδερφος μου εχει ενα 328 cabrio και απο το εγκεφαλακι φευγει μια κοντη ντιζα και παει στι πεταλουδα...
ρωτοντας καποιους για τουρμπισμα μας ελεγαν πως δυσκολα θα γινοταν αυτη η δουλεια και πως προτιμοτερο ειναι να το γυριζουμε σε ντιζατο για πιο πολυ ευκολια....

E36 είναι;

Μήπως είναι από το cruise control;

E36 M POWER
03-08-10, 07:34
E36 είναι;

Μήπως είναι από το cruise control;

36αρι ειναι αλλα δεν εχει cruise control!!!

panos 316T
22-12-10, 10:34
Πάμε για άλλα ; θα δείξει...

βέβαια λόγω κρίσης δεν πραγματοποίησα αυτό που χα σαν αρχικό στόχο αλλά κάτι είναι και αυτό που έρχεται.

Δεδομένου ότι,

1)την τουρμπινίτσα (G28r) την δούλευα όταν βρισκόμουν σε φουντωτικές καταστάσεις σχεδόν εκτός χάρτη της 1.7 με 1.9 over κάποια στιγμή την «άκουσε» και αρνιόταν πεισματικά να ξαναδουλέψει σε αυτήν την πίεση:shakehead

2)αν παρατηρήσετε στην τελευταία δυναμομέτρηση που έχω επισυνάψει σε προηγούμενο ποστ θα διαπιστώσετε ότι μετά τις 5300στρ. περίπου "λαχάνιαζα" , η δύναμη έπαιρνε την κατιούσα…:thumbsdow

βγήκα στο κουρμπέτι για αναζήτηση ελαφρώς μεταχειρισμένης & μεγαλύτερης τουρμπίνας ώστε να μην αναγκαστώ να προχωρήσω και σε περιφερειακές αλλαγές όπως μεγαλύτερα μπεκ & i/c, σασμάν με μεγαλύτερες ανοχές , για μείωση κόστους.

Το πολυπόθητο τουρμπινάκι ευρέθη σχεδόν καινούργια σε σύντομο χρονικό διάστημα και αφού τεσταρίστηκε αγοράστηκε και είναι αυτή

http://www.turbohellas.gr/gt2860rs_739548-0005.html


Βασικό της χαρακτηριστικό είναι ότι σπουλάρει από χαμηλά μέχρι κόφτες.

Επίσης, θα αλλαχθούν οι σωληνώσεις του i/c(το οποίο δεν κρίθηκε σκόπιμο να αλλαχθεί) από 53,5 περίπου σε 63,5 .

Η (α)γριόγατα παραδόθηκε στον μηχανικό για την μεταμόσχευση και από κει θα πάει στον προγραμματιστή για την ολοκλήρωση του μίνι project με στόχο 300 + - στις ρόδες .

Να είμαστε καλά θα βρίσκομαι στις επάλξεις προς ενημέρωση.


έχω αφήσει ένα «κενό» κάπου στην υπόθεση για σπαζοκεφαλιά:screwy:.

kloukakis
22-12-10, 10:45
Δώσε και σώσε!!!!!!!

E36 RULES!!
23-12-10, 14:13
http://www.tunningvision.com/turbo20snail.gif

panos 316T
23-12-10, 20:46
http://www.tunningvision.com/turbo20snail.gif

χεχεχεχε.....καλό Μάριε...

καλά τα #δοντάκια# του νέου μου σαλίγκαρου,δε λέω...

θα προτιμούσα να χε μεγαλύτερα κάτι σε 3071 ας πούμε.:)

άτιμη κρίση μας τσάκισες τα όνειρα(προς το παρόν)!

E36 RULES!!
25-12-10, 20:21
Λάστιχα άλλαξες ή ακομα αυτα που ειχες τον Απριλη εχεις? :D

panos 316T
26-12-10, 08:48
Λάστιχα άλλαξες ή ακομα αυτα που ειχες τον Απριλη εχεις? :D

γκουχου γκουχου...πως είπες; :)

αυτό που σκέφτομαι για άμεσα είναι η αντικατάσταση των δύο πίσω αλλά με την σωστή διάσταση (245).

E36 RULES!!
04-01-11, 15:38
Α, καταλαβα... :D Φωτό απο το πελμα χαχαχαχα

panos 316T
05-01-11, 11:11
Α, καταλαβα... :D Φωτό απο το πελμα χαχαχαχα

περιμένω πρώτα, αφού το τελειώσει ο programmer, να τα (τε)λειώσω σε κανά επόμενο event και μετά να(σου στείλω φώτο) τα αλλάξω.

panos 316T
27-01-11, 10:52
Το αμάξι πήγε τελικά για ρύθμιση και δυναμομέτρηση.
Στο 1.55 έβγαλε 262 ρόδα με 42.3 ροπή εν αντιθέση με το προηγούμενο set up που είχα βγάλει με 1.9 267.7 ρόδα με 38.7 ροπή.
Προέκυψε προβληματάκι με την wastegate το οποίο και θα τακτοποιηθεί και δεν μπορούσαμε να σηκώσουμε 1.9 για να βγάλουμε τα σχεδόν 300 ρόδα(ξεφύσωτο το σωληνάκι της wastegate είδαμε 296hp) .

Σε αυτή τη φάση αλλάχτηκαν οι σωληνώσεις του i/c με 63,5mm, o σωλήνας εισαγωγής με 80mm και τελικά και το i/c μτχ αφού μου κόστισε το τελευταίο μόνο η διαφορά με το δικό μου.
Με τα παραπάνω είδαμε πολύ μεγάλη διαφορά και στην θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα(20-25c).

Όσον αφορά την 2860rs απλά επιβεβαιώθηκαν τα σχόλια γύρω από αυτήν.
Η διαφορά είναι τεράστια με την προηγούμενη (28r) και το αυτοκίνητο ανοίγει με πολύ διάθεση και όρεξη από χαμηλά μέχρι και τους κόφτες οι οποίοι επεμβαίνουν στις 7500. Με μηχανικά ωστήρια θα έπαιζα πάνω από 8000 κόφτη.
Επίσης το lag είναι μηδαμινό θα έλεγα αν και έχω τώρα πολύ μεγαλύτερο cooler.
Παραθέτω και την δυναμομέτρηση όπου θα διαπιστώσετε σε σχέση με την προηγούμενη την βελτίωση των τιμών γενικά αλλά και της καμπύλης (μέχρι να βγεί η κανονική :) )

kloukakis
27-01-11, 11:21
Ρε Πάνο με έχεις τρελάνει! Τι νούμερα είναι αυτά?? Φοβερή κατάσταση!! Και τρελές τουρμποροπές και στροφάρισμα στο θεο!! Και βουνό και θάλασσα!!! Περιμένω να δω τα τελικά αποτελέσματα με τις ρόδες να περνούν το φράγμα των 300! Εύγε

Όταν τα ξαναπούμε απο κοντά, οτι μα ΟΤΙ και να σου λέω μην με πάς βόλτα, γιατι θα χάσω τον ύπνο μου για καιρό!

panos 316T
27-01-11, 11:33
Ρε Πάνο με έχεις τρελάνει! Τι νούμερα είναι αυτά?? Φοβερή κατάσταση!! Και τρελές τουρμποροπές και στροφάρισμα στο θεο!! Και βουνό και θάλασσα!!! Περιμένω να δω τα τελικά αποτελέσματα με τις ρόδες να περνούν το φράγμα των 300! Εύγε

Όταν τα ξαναπούμε απο κοντά, οτι μα ΟΤΙ και να σου λέω μην με πάς βόλτα, γιατι θα χάσω τον ύπνο μου για καιρό!

χαχααχα :rofl2:

fz21
27-01-11, 12:04
Το αμάξι πήγε τελικά για ρύθμιση και δυναμομέτρηση.
Στο 1.55 έβγαλε 262 ρόδα με 42.3 ροπή εν αντιθέση με το προηγούμενο set up που είχα βγάλει με 1.9 267.7 ρόδα με 38.7 ροπή.
Προέκυψε προβληματάκι με την wastegate το οποίο και θα τακτοποιηθεί και δεν μπορούσαμε να σηκώσουμε 1.9 για να βγάλουμε τα σχεδόν 300 ρόδα(ξεφύσωτο το σωληνάκι της wastegate είδαμε 296hp) .

Σε αυτή τη φάση αλλάχτηκαν οι σωληνώσεις του i/c με 63,5mm, o σωλήνας εισαγωγής με 80mm και τελικά και το i/c μτχ αφού μου κόστισε το τελευταίο μόνο η διαφορά με το δικό μου.
Με τα παραπάνω είδαμε πολύ μεγάλη διαφορά και στην θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα(20-25c).

Όσον αφορά την 2860rs απλά επιβεβαιώθηκαν τα σχόλια γύρω από αυτήν.
Η διαφορά είναι τεράστια με την προηγούμενη (28r) και το αυτοκίνητο ανοίγει με πολύ διάθεση και όρεξη από χαμηλά μέχρι και τους κόφτες οι οποίοι επεμβαίνουν στις 7500. Με μηχανικά ωστήρια θα έπαιζα πάνω από 8000 κόφτη.
Επίσης το lag είναι μηδαμινό θα έλεγα αν και έχω τώρα πολύ μεγαλύτερο cooler.
Παραθέτω και την δυναμομέτρηση όπου θα διαπιστώσετε σε σχέση με την προηγούμενη την βελτίωση των τιμών γενικά αλλά και της καμπύλης (μέχρι να βγεί η κανονική :) )
σιγα μωρε,τι παλιονουμερα ειναι αυτα...??? σιγα το καροοοο !

Τελος του χαβαλε,μπραβο φιλε μου !!!!!!!!
πολυ ωραια νουμερα,ΕΥΓΕ !
Σου ευχομαι να το χαιρεσαι το τερατακι σου παντα απροβληματιστο....!
μας πορωσες παλι :greenboun
αντε και στα δικα μας οι ανυπαντρες....................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!! :ylsuper::ylsuper:

panos 316T
04-02-11, 23:14
λοιποοοόν για πάμε από κει που χαμε μείνει...

το πρόβλημα της wastegate αποκαταστάθηκε με την λύση μιας άλλης με πολύ σκληρότερο ελατήριο αφού έκανε κάτι πατέντες ο πολυμήχανος μάστοράς μου Παντελής.
βγήκαμε στο δρόμο για να ρυθμίσουμε μικρή και μεγάλη πίεση όπου στέφθηκε με επιτυχία.
η διαφορά μεγάλη στο δρόμο και τα φρένα ταυτόχρονα αποδυναμώθηκαν.
οπότε προχωρήσαμε σε μια πολύ καλή αναβάθμιση τους τοποθετώντας 4πίστονες μπρέμπο και δίσκους 325χιλ. σε εντελώς αδελφική τιμή παρεπιμπτώντος.
Επίσης στο συνεργείο που βρισκόμουν μου «γυάλισε» μια μεταλική χοάνη hks που του χε ξεμείνει και του ζήτησα να μου την κάνει τράμπα με την δικιά μου και το κανε !

Επόμενη κίνηση μου ήταν να τοποθετήσω ένα 100c καταλύτη καθότι παραλίγο να την φάω(την κλήση,τη γλίτωσα με 10 ευρώ sony και καλά δεν είχα την άδεια κυκλοφορίας ) και ένα σπιράλ για να απορροφάει τους κραδασμούς και να μην την «ακούνε» χταπόδι και τουρμπίνα.

Πλέον έλειπε η επιβεβαίωση για το τυπικό της υπόθεσης οπότε χάραξα πορεία προς στον Ανδριανάκη ο οποίος έχει αναλάβει από το 2002 το αμάξι μου αφού συνεργάζεται με τον μηχανικό μου.

Χρειάστηκε να κάνει μια ρύθμιση πρώτα γιατί ήμουν «φτωχός» ψηλά και μετά γράψαμε στο 1.85 bar πίεση, 292 τροχό με 42,5 κιλά ροπή.
Μπορούσε να βγάλει ακόμα λίγο παραπάνω αλλά αυτό που θα κερδίζαμε θα χάναμε στο διπλάσιο σε κάτι άλλο.

και επειδή εδώ λέμε τα συν και τα πλην να επισημάνω ότι επειδή πλέον είμαι σ άλλη «κλίμακα» κάποια στιγμή θα χρειαστώ ακόμα καλύτερο δίσκο.


υγ1:Ευχαριστώ τον Παντέλο που ικανοποιεί τις ορέξεις μου
υγ2: ευχαριστώ τους manos και bmw316turbo[αυτοί ξέρουν]
υγ3:θα ανέβουν σχετικές φώτο και δυναμομετρήσεις από βδομάδα.

E36 RULES!!
04-02-11, 23:28
αχ.....

Μπράβο ρε Πάνο!!

kloukakis
04-02-11, 23:51
λοιποοοόν για πάμε από κει που χαμε μείνει...

το πρόβλημα της wastegate αποκαταστάθηκε με την λύση μιας άλλης με πολύ σκληρότερο ελατήριο αφού έκανε κάτι πατέντες ο πολυμήχανος μάστοράς μου Παντελής.
βγήκαμε στο δρόμο για να ρυθμίσουμε μικρή και μεγάλη πίεση όπου στέφθηκε με επιτυχία.
η διαφορά μεγάλη στο δρόμο και τα φρένα ταυτόχρονα αποδυναμώθηκαν.
οπότε προχωρήσαμε σε μια πολύ καλή αναβάθμιση τους τοποθετώντας 4πίστονες μπρέμπο και δίσκους 325χιλ. σε εντελώς αδελφική τιμή παρεπιμπτώντος.
Επίσης στο συνεργείο που βρισκόμουν μου «γυάλισε» μια μεταλική χοάνη hks που του χε ξεμείνει και του ζήτησα να μου την κάνει τράμπα με την δικιά μου και το κανε !

Επόμενη κίνηση μου ήταν να τοποθετήσω ένα 100c καταλύτη καθότι παραλίγο να την φάω(την κλήση,τη γλίτωσα με 10 ευρώ sony και καλά δεν είχα την άδεια κυκλοφορίας ) και ένα σπιράλ για να απορροφάει τους κραδασμούς και να μην την «ακούνε» χταπόδι και τουρμπίνα.

Πλέον έλειπε η επιβεβαίωση για το τυπικό της υπόθεσης οπότε χάραξα πορεία προς στον Ανδριανάκη ο οποίος έχει αναλάβει από το 2002 το αμάξι μου αφού συνεργάζεται με τον μηχανικό μου.

Χρειάστηκε να κάνει μια ρύθμιση πρώτα γιατί ήμουν «φτωχός» ψηλά και μετά γράψαμε στο 1.85 bar πίεση, 292 τροχό με 42,5 κιλά ροπή.
Μπορούσε να βγάλει ακόμα λίγο παραπάνω αλλά αυτό που θα κερδίζαμε θα χάναμε στο διπλάσιο σε κάτι άλλο.

και επειδή εδώ λέμε τα συν και τα πλην να επισημάνω ότι επειδή πλέον είμαι σ άλλη «κλίμακα» κάποια στιγμή θα χρειαστώ ακόμα καλύτερο δίσκο.


υγ1:Ευχαριστώ τον Παντέλο που ικανοποιεί τις ορέξεις μου
υγ2: ευχαριστώ τους manos και bmw316turbo[αυτοί ξέρουν]
υγ3:θα ανέβουν σχετικές φώτο και δυναμομετρήσεις από βδομάδα.

Εεεεεεεεεεεεεεεε ΟΧΙ, δεν το δέχομαι!!!!!
Να πας να πατήσεις τα 300 τροχό και μετά έλα μίλα μας!
......δεν ποστάρω άλλο.....

Καλα θα ποστάρω κι άλλο:
Τι να πω ρε Πάνο, να τα χιλιάσεις....χρόνο με το χρόνο εκεί θα πάς:screwy:
Δεν πας να κάνεις κανένα φιλικό άνοιγμα με τον στρατο να δουμε γούστα??:party:

panos 316T
05-02-11, 16:00
κώστα εύχομαι να τελειώσει γρήγορα και αξιόπιστα και το δικό σου πρότζεκτ .

όσο για πατήματα δεν υπάρχει τάργκετ γκρούπ, το μότο μου είναι με «ότι να ναι».

το θέμα είναι να χαιρόμαστε τα μπιμέρια μας.

Ξέχασα να γράψω ότι στο ΙΚΤΕΟ ζήτησα να μου το ζυγίσουν.

έδειξε 710 μπροστά και 740 πίσω ΜΕ
καραφούλ ντεπόζιτο[περίπου 60λ]
και το άτομο που ήταν μέσα, βάρους 100κιλών.

είχα την εντύπωση ότι ήμουν 1350 συν 50 το όλο τούρμπο κιτ.
δεν ξέρω βέβαια αν είναι αξιόπιστη η Μέτρηση.

kloukakis
05-02-11, 16:51
εγώ να δεις πως το εύχομαι χεχε!
Επειδή θα είχε πολύ ενδιαφέρον είπα το συγκεκριμένο!!! Έχετε και οι δύο πολύ αξιόλογα προντζεκτ, ειδικά το δικό σου που είχε πολύ χαμηλότερη αφετηρία!

Σχετικά με το βάρος, το δικό μου το ζύγισα 1260 χωρίς ρεζερβα και ντεπόζιτο στη μέση. Σκέψου όμως οτι εκτός απο το τουρμπο κιτ έχεις την μεγάλη μετάδοση και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Λογικό μου φαίνεται το νούμερο, εσένα σου φαίνεται περίεργο?

panos 316T
05-02-11, 17:17
έχω μπερδευτεί γιατί έχω διαβάσει για δύο τιμές στα 36άρια ,1250 & 1350.
μήπως είναι για τετρακύλινδρα και εξακύλινδρα αντίστοιχα;

kloukakis
05-02-11, 17:28
Τα εξακύλινδρα είναι σίγουρα 100++ κιλα.
Όπως καταλαβαίνεις ποτε δεν θα βρεθούν 2 ίδια αυτοκίνητα με το ίδιο ακριβώς βάρος γιατι άλλα extra εχει ο ένας και άλλα ο άλλος.

Chris316
05-02-11, 18:35
panos 316T...... την περίπτωση πιο ελαφρύ ζαντολάστιχο (προσοχή ελαφρύ και όχι μικρότερο λέω...) την έχεις ψάξει? Γιατί όπως και να το κάνουμε όταν φοράς ελαφρύτερα παπούτσια τρέχεις πιο γρήγορα (εκτός κι αν υπάρχει πρόβλημα σπινιαρίσματος στην τόοοοοση ροπή σου...).... Δε ξέρω, ιδέες ρίχνω... :dance:

panos 316T
05-02-11, 19:08
σε μια πρόχειρη χρονομέτρηση που έκανα 0-100/400 τα αποτελέσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά θα λεγα με τα υπάρχοντα παπουτσάκια αλλά δεν είναι του παρόντος.

E36 RULES!!
05-02-11, 19:11
πριν φόραγα 16άρες αλλά από ένα σημείο και μετά δεν στεκόμουνα με τίποτα.
όταν έβαλα τις 18άρες ακόμα και με λάθος διάσταση ελαστικών βρήκα την υγειά μου γιατί όπως σωστά έγραψες τόση ροπή που αναφέρω στο τροχό δεν δαμάζεται εύκολα.

επίσης σε μια πρόχειρη χρονομέτρηση που έκανα 0-100/400 τα αποτελέσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά θα λεγα αλλά δεν είναι του παρόντος.

Nα σε δω με τις 16" να παλευεις να βαλεις κατω τη ροπή και τι στον κόσμο!! :D

panos 316T
05-02-11, 19:21
έκανα edit γιατί ο φίλος μίλησε για ελαφρύτερο και όχι για μικρότερο.

Chris316
06-02-11, 10:06
Τώρα λοιπόν μπορώ να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος... Ένας φίλος ανακάλυψε κατάστημα εκτός Ελλάδας (Κύπρο συγκεκριμένα) το οποίο κατόπιν παραγγελίας πουλάει πανάλαφρες ζάντες σε ότι καρέ και όφσετ του ζητήσεις (συνεπώς για όλα τα αυτοκίνητα)... Και για να γίνω λίγο πιο ειδικός βρήκε ενδεικτικά εκεί να "φτιάξει" (όσον αφορά το καρέ-όφσετ...τα σχέδια είναι στάνταρ) όμορφη πολυάκτινη 17άρα ζάντα ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ!!!! 5-5,5κιλά η μια.....
Δεν περιγράφω άλλο...

Tomi
06-02-11, 11:00
^
Ο λαός ζητά περισσότερα στοιχεία!!
Έστω και με πμ..

Chris316
06-02-11, 11:07
Αυτή τη στιγμή δεν έχω περισσότερα στοιχεία αλλά θα ενημερωθώ και θα ενημερώσω όποιον ενδιαφέρεται και εννοείται αυτό... αναμείνατε στο ακουστικό σας. :dblthumb2

panos 316T
07-02-11, 13:32
Ορίστε και η δυναμομέτρηση

Fairytale
08-02-11, 00:29
Τώρα λοιπόν μπορώ να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος... Ένας φίλος ανακάλυψε κατάστημα εκτός Ελλάδας (Κύπρο συγκεκριμένα) το οποίο κατόπιν παραγγελίας πουλάει πανάλαφρες ζάντες σε ότι καρέ και όφσετ του ζητήσεις (συνεπώς για όλα τα αυτοκίνητα)... Και για να γίνω λίγο πιο ειδικός βρήκε ενδεικτικά εκεί να "φτιάξει" (όσον αφορά το καρέ-όφσετ...τα σχέδια είναι στάνταρ) όμορφη πολυάκτινη 17άρα ζάντα ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ!!!! 5-5,5κιλά η μια.....
Δεν περιγράφω άλλο...Τώρα ΑΝ σχολιάσω ΣΟΒΑΡΑ θα τσακωθούμε.
Που πάτε και τους βρίσκετε ήθελα να ήξερα...
ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ τον μοντέρνο Ήφαιστο ΕΥΚΟΛΑ !!!
C U out there

rapid_fast
08-02-11, 01:01
Τώρα ΑΝ σχολιάσω ΣΟΒΑΡΑ θα τσακωθούμε.
Που πάτε και τους βρίσκετε ήθελα να ήξερα...
ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ τον μοντέρνο Ήφαιστο ΕΥΚΟΛΑ !!!
C U out there

ΟΧΙ, ΟΧΙ, σχολίασε..
4,8 κιλά ζυγίζει η εμπρός ζάντα απο μία φόρμουλα 1...
Εξαάκτινες δεκατριάρες μαγνησίου..
Φαντάσου δεκαεπτάρα στα πέντε κιλά..
Ούτε με ανθρακόνημα δε βγαίνει το νούμερο..
Μάλλον με χαρτοπολτό απο ρύζι ειναι φτιαγμένη..
Επανάσταση ΤΩΡΑ..

panos 316T
08-02-11, 10:42
να και τα φρενάκια μας (οι 4πίστονες μπρέμπο είναι από μαζεράτι ;))

panos 316T
03-03-11, 21:14
ευχαριστούμε για την ενημέρωση συνονόματε.

Θα παρακαλούσα τους μοντς να μεταφέρουν τα «άσχετα» posts στην ανάλογη ενότητα ώστε να παραμείνουμε εντός θέματος στο παρών θέμα.

paganis
05-03-11, 09:58
με πηγε βολτα ο Πανος , μετα την τελευταια του βελτιωση! παραδεχομαι πως το μικρο προβλημα που εχω στην θεση του συνοδηγου (φοβος)...εγινε μεγαλο.,,πραγματικα τρομαξα στο συντομο ανοιγμα! το αμαξι ραβει...αν και ειναι μολις 1600....και για μια ακομη φορα, συνειδητοποιω πως καλες επιδοσεις δεν σημαινει αλλαγη σε μεγαλυτερο μοτερ! αν λοιπον καποιος ,εχει διλημμα αλλαγη μοτερ ή τουρμπισμα...ας ζητησει μια βολτα απο το Πανο....και ας το ξανασκεφτει καλυτερα! να το χαιρεσαι φιλαρακι το εργαλειο...και θελω συντομα βολτα..

panos 316T
05-03-11, 17:40
παιδιά μην απορείτε ...εγώ τον έβαλα να τα πει :).

ρε Λευτέρη ειλικρινά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και συ ότι επιθυμείς αγόρι μου.

και by the way έγιναν και τρία ψιλομπαξιματάκια:

βάφτηκε ο πίσω προφυλακτήρας τζαμπέ αφού ένα όρνεο της κλυβωκάς μου τον ψιλοακούμπησε,

επιτέλους έμπαξα και ένα ζευγάρι λάστιχα πίσω στην σωστή [ας πούμε] διάσταση [τα προηγούμενα τα κράτησα για κανά τρακ ντέι , εεε μάϊκ ;]

και τέλος ενισχύσαμε τον εξάφτερο δίσκο και βάλαμε παχύτερα τακάκια σε αυτόν για να εξαλειφθεί το στρίγγλισμα που γινόταν στο συμπλεκτάρισμα.θα ακολουθήσει ένα μικρό στρώσιμο περίπου 300χλμ.

μετά μπορεί να γίνουν οι βόλτες... ;)

E36 RULES!!
05-03-11, 17:51
Kαλορίζικα τα νεα μπαξίματα!!!! (ειδικα τα λαστιχα!)

Μονο εμενα δεν πηγες βολτα :(

panos 316T
05-03-11, 18:00
Kαλορίζικα τα νεα μπαξίματα!!!! (ειδικα τα λαστιχα!)

Μονο εμενα δεν πηγες βολτα :(

thnks μάριε!

δεν ήρθες στο κοπή το πίτα...[μάλλον εξωτ. θα σουν].

επιφυλάσσομαι ...

paganis
05-03-11, 18:03
παιδιά μην απορείτε ...εγώ τον έβαλα να τα πει :).

ρε Λευτέρη ειλικρινά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και συ ότι επιθυμείς αγόρι μου.

και by the way έγιναν και τρία ψιλομπαξιματάκια:

βάφτηκε ο πίσω προφυλακτήρας τζαμπέ αφού ένα όρνεο της κλυβωκάς μου τον ψιλοακούμπησε,

επιτέλους έμπαξα και ένα ζευγάρι λάστιχα πίσω στην σωστή [ας πούμε] διάσταση [τα προηγούμενα τα κράτησα για κανά τρακ ντέι , εεε μάϊκ ;]

και τέλος ενισχύσαμε τον εξάφτερο δίσκο και βάλαμε παχύτερα τακάκια σε αυτόν για να εξαλειφθεί το στρίγγλισμα που γινόταν στο συμπλεκτάρισμα.θα ακολουθήσει ένα μικρό στρώσιμο περίπου 300χλμ.

μετά μπορεί να γίνουν οι βόλτες... ;)

καλα τα ειπα Πανο?? ξεχασα τιποτα ? οπως μου τα ειπες ...δεν τα εγραψα??http://1.1.1.3/bmi/www.bmw-motorsport.gr/forums/images/smilies/tapedshut.gif
καλοριζικα τα νεα μπαξιματα και επιμενω πως θελω ξανα βολτα....οσο για το τι θελω..,εχω αρχισει πλεον και το γευομαι...!βεβαια οσο τρως ,ανοιγει η ορεξη και αυτο ειναι που φοβαμαι...

E36 RULES!!
05-03-11, 18:07
thnks μάριε!

δεν ήρθες στο κοπή το πίτα...[μάλλον εξωτ. θα σουν].

επιφυλάσσομαι ...

Nαι :(

Καλα το πολυ πολυ βρισκομαστε και σε κανενα χωριο να τα πουμε κ ολας ;)

bmwnikolase36
05-03-11, 18:25
να πω και εγώ με τη σειρά μου το project πως ξεκίνησα το εγχείρημα και σε ποιο σημείο έχω φτάσει :

είμαι κάτοχος μιας 316 Ε36 coupe m pack από το 2002 μτχ 77.000χλμ.

η αρχή έγινε το 2003(περίπου 90.000χλμ) όταν αποφάσισα να βάλω υπερσυμπιεστή λόγω πιο ωμής δύναμης, καλής τιμής ,καλής φήμης μηχανικού(έχω δει και βλέπω ακόμα απίστευτα πράγματα ,βλ.Muller) και ότι δεν με έπαιρνε για άλλο μεγαλύτερο μοτέρ λόγω οικονομικών.

στο αμάξι ενσωματώθηκε λοιπόν μια 25άρα garret,σιλικονούχα κολάρα, πολλαπλή εξαγωγής χειροποίητη μέχρι τέλους(63), μπουζί ιριδίου, 5ο μπεκ με εγκεφαλάκι, σκάστρα μεταλλική κλειστού τύπου, ψηφιακό μπαρόμετρο, χειροποίητο i/c(από φίλτρο είχα ήδη βαρελάκι BMC ανθρακονημάτινο) ,οι 16άρες ζάντες παρέμειναν και φυσικά το πρόγραμμα. όλα αυτά μεταφράστηκαν σε 147 άλογα και 25,2 ροπή στο τροχό με 0.65 bar πίεση.
τα μείον (και φθορές που επισπεύτηκαν) ήταν : δίσκος/πλατό , πολλαπλασιαστής και το μπαρόμετρο που ήταν μούφα, έχανε το μέτρημα της πίεσης .

αργότερα «σήκωσα» την πίεση σε 1.0 bar όπου βγήκαν από τον τροχό 169,1 άλογα και 27,5 ροπή σε αυτή τη φάση αλλάχτηκαν :τα ταμπούρα με δίσκους ,μπροστινά φρένα με σωληνάκια υψηλής ,ψαλίδια ,ακρόμπαρα, συνεμπλοκ, τρόμπα βενζίνης , τοποθέτηση νέου μπαρόμετρου και πυρομέτρου και ηλεκτροβαλβίδας (διακοπτάκι στην καμπίνα για μικρή και μεγάλη πίεση) .
τα μείον : καταλύτης(έβαλα στην αρχή από 325 και μετά 100κύψελο όπου η διαφορά ήταν εμφανείς ,φθορά τουρμπίνας(ντουμάνι από λάδι, νομίζω ότι το χουν αυτό οι 25άρες) και αισθητήρα λάμδα.
φιλε μου,εχω σκεφτει και εγω αυτη την λυση σε αυτο μοτερ..μεχρι αυτο το σημειο ποσο σου ειχε κοστισει?μιας και μεχρι εκει θα ηθελα να φτασω.θα εχω καποια προβληματα?σε ευχαριστω πολυ.

panos 316T
23-03-12, 13:21
πραγματοποιήθηκε και μια μέτρηση του αυτοκινήτου με G-Tech με τον φίλο Ζώη bmw316turbo (άλλος καμμένος και αυτός).

το όχημα ήταν δικάβαλο με μισό ντεπόζιτο περίπου στα 1500 κιλά ,17άρες ζάντες 225-245 , βήμα διαφορικού 3.15 με εξωτερική θερμοκρασία 16 βαθμούς σε καλή άσφαλτο.

οι καλύτεροι χρόνοι που πετύχαμε:
με την μικρή πίεση 1.3 με 1.5 over (240 μουαγιέ) γράψαμε 400άρι 14.2 με έξοδο 173χλμ
με την μεγάλη πίεση 1.8 με 2.0 over(290 μουαγιέ) γράψαμε 400άρι 13.2 με έξοδο 189χλμ

τα διαγράμματα θα ανέβουν από βδομάδα.

paganis
23-03-12, 15:28
μπραβο Πανο..και εις κατωτερα (μικροτερους χρονους)! αντε να κατεβασεις και αλλο τους χρονους...αν και ηδη εχεις εκπληκτικες επιδοσεις..

panos 316T
23-03-12, 16:06
Σε ευχαριστω Λευτερη...
Για μικροτερους χρονους ,διχως αλλη αναβαθμιση,
θελω μερικα κομματια δισκους να λιωσω και μαλλον ενα ζευγαρι χερια.
Δυσκολο αθλημα η "σταση"και ποσο μαλλον αν εισαι στημμενος με αλλον στο φαναρι
και οχι με τον χρονο.
Θα μεινω στα ρολλ :D


εκτος και αν βαλω κανα lc.

InsaneDriver
23-03-12, 16:14
Ωραίοι χρόνοι!

Το gtech τι ακρίβεια έχει στις μετρήσεις στην επικοινωνία με τον δορυφόρο;
Είναι όσο καλό είναι το performance box-drift box?

Η Ευθεία που μέτρησες ήταν μήπως ελαφρώς κατηφορική;

Το λέω γιατί οι χρόνοι σου δεν συμβαδίζουν με τα χιλιόμετρα εξόδου.
Κάτι δεν πάει καλά...

panos 316T
23-03-12, 18:39
Χαρη περι specs θα αναφερει ο Ζωης που ειναι μελος μιας και ειναι δικο του.
Οι μετρησεις εγιναν στην κρυφη.
Με την μικρη πιεση εγινε στο "πηγαινε"
και με την μεγαλη στο "ελα".
Να δουμε και τα διαγραμματα ...

Θα σου ημουν ευγνωμων αν εξηγουσες λιγο το σκεπτικο σου.

paganis
23-03-12, 18:54
και εγω περιμενω την εξηγηση του σκεπτικου,,,ταχυτητα εξοδου-χρονου...! η ταχυτητα εξοδου του Πανου, στα 400 ηταν πολυ καλη...και ο χρονος αρκετα γρηγορος...! τι δεν σου αρεσε insane driver??

konc
23-03-12, 19:53
Αν κατάλαβα καλά, περίμενε με αυτές τις ταχύτητες εξόδου, χαμηλότερο χρόνο.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι υπάρχει πολύ δύναμη και όχι καλή εκκίνηση (είτε από τον οδηγό είτε δεν μπορεί να "κάτσει" καλύτερα κάτω)
Πάντως insane για αμάξι που δεν είναι ούτε dragster ούτε πχ τύπου Porsche ώστε να βοηθάει στις εκκινήσεις, βρίσκω τους χρόνους παραπάνω από καλούς.

Αν δεν καταλάβα καλά, βλέπε την πρώτη μου πρόταση, απλά αγνοήστε αυτό το post :D

Stunt Mike
23-03-12, 21:40
Οι χρονοι του ειναι παααρα πολυ καλοι για αμαξι με δρομισια λαστιχα και στησιμο.Για μενα δειχνει οτι ξεκινησε και πολυ καλα αλλα κι εχει και σωστες αλλαγες....13.2 στο 400αρι και με 290hp ροδα,ειναι χρονοι καλυτεροι απο εργοστασιακο Μ3 Ε46(που πρακτικα ξεκιναει πολυ καλυτερα απο Ε36)

Dimitris ///M
23-03-12, 21:55
Οι χρονοι του ειναι παααρα πολυ καλοι για αμαξι με δρομισια λαστιχα και στησιμο.Για μενα δειχνει οτι ξεκινησε και πολυ καλα αλλα κι εχει και σωστες αλλαγες....13.2 στο 400αρι και με 290hp ροδα,ειναι χρονοι καλυτεροι απο εργοστασιακο Μ3 Ε46(που πρακτικα ξεκιναει πολυ καλυτερα απο Ε36)

Μην ξεχνάμε πως είναι και πιο ελαφρύ το Ε36 και έχει άλλες ροπές απο το Ε46 Μ3 (λόγο τούρμπο)

Πάντως μια χαρά χρόνοι μου φάνηκαν εμένα......

E36 RULES!!
23-03-12, 23:05
Mπράβο φιλε!!!! :rockon:

InsaneDriver
23-03-12, 23:44
Για να σου απαντήσω τεκμηριωμένα ωστέ να επιβεβαιωθούν οι υποψίες μου αν έχω δίκιο, θα ήθελα να μου πεις τι 18μετρο είχες.


Για δείτε τα δεδομένα και παρουσίασέ τα ώστε να επανέλθω.

Y.Γ: Προς θεού μην με παρεξηγήσεις. Η αμφιβολία μου έχει να κάνει με τον εξοπλισμό-ρύθμισή του και όχι με την αξιοπιστία σου.

panos 316T
24-03-12, 09:38
Ναι ρε Χαρη, κουβεντα κανουμε,αλοιμονο...

Το θεμα ειναι να βγουν σωστα συμπερασματα .
Δεν αποκλειω το σφαλμα αλλα η χαρα δεν αφηνει την
πουτ@ν@ να κρυφτει χαχαχα.

Απο δευτερα θα ανεβασει ο συναδελφος τα ψιψινια να δουμε.

Υποψη οτι παρεθεσα τους καλυτερους χρονους που καταγραφηκαν γιατι οι επομενοι ηταν στο 13.8
και το δικαιολογησαμε ειτε των κακων εκκινησεων ειτε των μεγαλυτερων απωλειων λογω απανωτων πατηματων σε συνδυασμο των μικρων σωληνωσεων και i/c.

panos 316T
08-04-12, 18:14
παραθέτω το σχετικό διάγραμμα...

το πιπλίκι είναι το g-tech pro competition που μετράει με βάση τους αισθητήρες επιτάνχυνσης στους τρεις άξονες που έχει(έτσι μου πε ο Ζωης bmw316turbo).

O Ζώης, να πω και την αλήθεια, μου πε ότι είναι λίγο αισιόδοξη η ταχύτητα εξόδου, από την στιγμή που δεν επαναλήφθηκε.

Στο εγγύς μέλλον θα γίνει μέτρηση και με vbox και όποιος χρόνος με βολεύει αυτό θα λάβω και υπόψη μου χαχαχαχαχα

InsaneDriver
08-04-12, 18:20
O Ζώης, να πω και την αλήθεια, μου πε ότι είναι λίγο αισιόδοξη η ταχύτητα εξόδου, από την στιγμή που δεν επαναλήφθηκε.



Είχα δίκιο ή δεν είχα; Κάτι δεν πάει καλά με τις μετρήσεις του μηχανήματος λοιπόν.

Η ταχύτητα εξόδου σου δεν συμβαδίζει με τους χρόνους σου και τα άλογά-βάρος σου...

Για να είχε λογική, θα έπρεπε να έχεις ένα αμάξι στα κιλά σου με 400 άλογα το οποίο σπινιάρει αρκετά και μετά δείχνει τη δύναμή του μαζεύοντας αρκετά χιλιόμετρα.
;)

panos 316T
08-04-12, 18:46
παίζει και οι χρόνοι να είναι αμφισβητήσιμοι δηλάδή?

υγ1 400 ? στρόφαλο λες?
υγ2 σε ευχαριστώ
υγ3 οοοο shittttt

InsaneDriver
08-04-12, 19:06
παίζει και οι χρόνοι να είναι αμφισβητήσιμοι δηλάδή?

υγ1 400 ? στρόφαλο λες?
υγ2 σε ευχαριστώ
υγ3 οοοο shittttt

Δεν θέλω να πω αυτό, αλλά καλό θα ήταν να πάρεις μετρήσεις και με ένα performance box της racelogic ώστε να είμαστε σίγουροι.

Για 400 στρόφαλο μιλάω στα κιλά που είσαι.

Σκέψου ότι εγώ που έχω μετρήσει μια φορά μόνο χωρίς μπλοκέ έκανα 4,9 0-100 , 13,1 400 με έξοδο 178,4 και το αμάξι χωρίς οδηγό πρέπει να ζυγίζει κοντά στα 1580 κιλά. Δεν είμαι πάνω από 390-400 μοτέρ.

J.MULLER
17-04-12, 14:04
μα καλα δεν βαριεσαι να γραφεις ρε Πανο??? πωπωπω ορεξη που την εχεις...:Ρ
μια παρατηρηση μονο...αυτο που λες στα πατηματα οτι εισαι ενα 316 πιανει? γιατι οταν το λεω εγω, μου κανουν κ@@@δαχτυλο! χαχαχαχα
οπωςς και να χει συγχαρητηρια για το ρημαδι σου και παντα αξιοπιστα κκαι ασφαλη χιλιομετρα!!

J.MULLER
17-04-12, 14:06
πραγματοποιήθηκε και μια μέτρηση του αυτοκινήτου με G-Tech με τον φίλο Ζώη bmw316turbo (άλλος καμμένος και αυτός).

το όχημα ήταν δικάβαλο με μισό ντεπόζιτο περίπου στα 1500 κιλά ,17άρες ζάντες 225-245 , βήμα διαφορικού 3.15 με εξωτερική θερμοκρασία 16 βαθμούς σε καλή άσφαλτο.

οι καλύτεροι χρόνοι που πετύχαμε:
με την μικρή πίεση 1.3 με 1.5 over (240 μουαγιέ) γράψαμε 400άρι 14.2 με έξοδο 173χλμ
με την μεγάλη πίεση 1.8 με 2.0 over(290 μουαγιέ) γράψαμε 400άρι 13.2 με έξοδο 189χλμ

τα διαγράμματα θα ανέβουν από βδομάδα.

θελω και εγω μετρησεις παιδιαααααα

panos 316T
17-04-12, 16:07
μα καλα δεν βαριεσαι να γραφεις ρε Πανο??? πωπωπω ορεξη που την εχεις...:Ρ
μια παρατηρηση μονο...αυτο που λες στα πατηματα οτι εισαι ενα 316 πιανει? γιατι οταν το λεω εγω, μου κανουν κ@@@δαχτυλο! χαχαχαχα
οπωςς και να χει συγχαρητηρια για το ρημαδι σου και παντα αξιοπιστα κκαι ασφαλη χιλιομετρα!!

Χαχαχαχα....επιδειξη μεσαιου δακτυλου οχι ,
γενικα εκπληξης και κατι δυσπιστοι που με γκριματσα ειρωνικη
εδειχναν να μην το πιστευουν....

Thanks man

Υγ:τοτε που το πηρες βολτα με τον Παντελο φορουσα τα 18αρια,φαντασου τωρα με μειον 5 περιπου κιλα ανα ζαντα....

NIKOS Z3
17-04-12, 17:48
δωσε πονο πανο παιχταρα μου!!!!!!μπραβο ρε γ@μ@ει το τουτουνι σου α ρε ποτε 8α ερ8ω αθηνα χανω τα καλυτερα!!!!!!!

panos 316T
17-04-12, 17:58
Γεια σου Νικολη!
σε περιμενουμε.... ;)

J.MULLER
17-04-12, 18:41
Χαχαχαχα....επιδειξη μεσαιου δακτυλου οχι ,
γενικα εκπληξης και κατι δυσπιστοι που με γκριματσα ειρωνικη
εδειχναν να μην το πιστευουν....

Thanks man

Υγ:τοτε που το πηρες βολτα με τον Παντελο φορουσα τα 18αρια,φαντασου τωρα με μειον 5 περιπου κιλα ανα ζαντα....

ναι ε...χμ...

panos 316T
11-06-12, 13:50
Έκανα μια καλή "συντήρηση" και βρήκα κάτι κρυμμένα άλογα ....χαχαχαχαχααχ

Άλλαξα τρόμπας βενζίνης walbro(κυκλοφορεί πολύ κινεζιά ρε παιδί μου) ,
φρεζαρίστηκαν οι βαλβίδες,
άλλαξα ελατήρια βαλβίδων (cat cams) μιας και τα μτχ από το Μ3 (με τα 286) έχασαν την δυναμικότητά τους από το 2002 που τα είχα βάλει,
με αποτέλεσμα να έχω καλύτερη στεγανοποίηση και
τέλος προχώρησα σε ένα light επαναπρογραμματισμό που χρειαζόταν.

Το αυτοκίνητο έχει αλλάξει προς το καλύτερο σε όλο το φάσμα της λειτουργίας του και για το ψυχολογικό κομμάτι της υπόθεσης πήγα στο δυναμόμετρο (dynapack) .

Ελέω κρίσης σταματώ εδώ το project μου(έτσι λέω) και το μόνο που θα επιδιώκω, καλή συντήρηση και αντικατάσταση κάποιων αναλώσιμων μερών με καλύτερα.

ορίστε και το "πτυχίο" 332,2 στο στρόφαλο με 48,19 ροπή

InsaneDriver
11-06-12, 16:09
Έχει τερματίσει το turbo αν κρίνω από το διάγραμμα...

panos 316T
11-06-12, 20:21
Έχει τερματίσει το turbo αν κρίνω από το διάγραμμα...

Για πλακα...

LEO328
11-06-12, 20:37
Έκανα μια καλή "συντήρηση" και βρήκα κάτι κρυμμένα άλογα ....χαχαχαχαχααχ

Άλλαξα τρόμπας βενζίνης walbro(κυκλοφορεί πολύ κινεζιά ρε παιδί μου) ,
φρεζαρίστηκαν οι βαλβίδες,
άλλαξα ελατήρια βαλβίδων (cat cams) μιας και τα μτχ από το Μ3 (με τα 286) έχασαν την δυναμικότητά τους από το 2002 που τα είχα βάλει,
με αποτέλεσμα να έχω καλύτερη στεγανοποίηση και
τέλος προχώρησα σε ένα light επαναπρογραμματισμό που χρειαζόταν.

Το αυτοκίνητο έχει αλλάξει προς το καλύτερο σε όλο το φάσμα της λειτουργίας του και για το ψυχολογικό κομμάτι της υπόθεσης πήγα στο δυναμόμετρο (dynapack) .

Ελέω κρίσης σταματώ εδώ το project μου(έτσι λέω) και το μόνο που θα επιδιώκω, καλή συντήρηση και αντικατάσταση κάποιων αναλώσιμων μερών με καλύτερα.

ορίστε και το "πτυχίο" 332,2 στο στρόφαλο με 48,19 ροπή

φιλαρακι να σε ρωτησω κατι?παει καλα αυτο?ξερεις γιατι σε ρωταω?δεν κυκλοφορουν και πολλα.....χαχαχαχαχα :friday::party:
υ.γ. το σχεδιαγραμμα μου θυμιζει το ''everest''.χιχιχι.:+1:
να το χαιρεσαι ρε πανο.και γω ελεω κρισης λεω '' να συλληφθει αμεσως!'' αχαχα....

panos 316T
11-06-12, 21:01
Ευχαριστω Λεω,
αν το ρημαδι ηταν 16βαλβιδο τοτε η καμπυλη θα ηταν σαν οροσειρα αχαχα

InsaneDriver
11-06-12, 21:15
Ευχαριστω Λεω,
αν το ρημαδι ηταν 16βαλβιδο τοτε η καμπυλη θα ηταν σαν οροσειρα αχαχα

Αν ήταν 16v από is, θα είχες άλλα προβλήματα.
Γνώμη μου, έπρεπε να βάλεις ένα 8v 1.8-1.9 και εκεί να χτίσεις.

Dim77
11-06-12, 21:21
Αν ήταν 16v από is, θα είχες άλλα προβλήματα.
Γνώμη μου, έπρεπε να βάλεις ένα 8v 1.8-1.9 και εκεί να χτίσεις.

Δεν μπορεί να αυξήσει τη χωρητικότητα όποτε θέλει με στρόφαλο-μπιέλες από 1.8-1.9?:nixweiss: (ή και το γνωστό 2064cc και να του κάνουν μήνυση στο δυναμόμετρο):idea:

panos 316T
11-06-12, 21:47
Να το δουμε θετικα το πραγμα...
αν η καμπυλη ροπης ηταν περιπου σαν της ιπποδυναμης θα ζωγραφιζα 4ες-5ες :D

Χαρη το "εγκλημα δεν ηταν προμελετημενο" ;)

Straight six
11-06-12, 22:02
παντως αγορια αν μπορουσες να προσαρμοζες το κιτ του σνιτσεΛ για το 1.8 μ43 τοτε θα ειχαμε σουπερ πυροβολο υβριδιο.....για φαντασου ντιμ ενα is με 2.1 κιτ σνιτσεΛ και το ψαγμενο τουρμπισμα του φιλου εδω....ε ρε γλεντια..

panos 316T
11-06-12, 22:17
Εκει θα παιζαμε με σαφως μεγαλυτερη τουρμπινα και θα βλεπαμε παραπανω απο του muller (ονειρα αλλα λεμε τωρα)

ταναπου κριση....

gearboxer
11-06-12, 22:32
Εκει θα παιζαμε με σαφως μεγαλυτερη τουρμπινα και θα βλεπαμε παραπανω απο του muller (ονειρα αλλα λεμε τωρα)

ταναπου κριση....

Αντί να χαϊδεύεις κάθε βράδυ το "σαλιγκάρι" σου μέχρι να κοιμηθεί και να το φτύνεις μην το ματιάσουν για τα νούμερα που βγάζει έχεις και παράπονο ρε μπαγάσα;; Την ίδια ώρα που εμείς ψάχνουμε καθημερινά τη ροπή με συμπίεση ποδηλάτου;;

Επιτέλους κάποιος admin να επέμβει! Ένας mod! Ένας εισαγγελέας! :banghead::D

panos 316T
11-06-12, 22:39
Αντί να χαϊδεύεις κάθε βράδυ το "σαλιγκάρι" σου μέχρι να κοιμηθεί και να το φτύνεις μην το ματιάσουν για τα νούμερα που βγάζει έχεις και παράπονο ρε μπαγάσα;; Την ίδια ώρα που εμείς ψάχνουμε καθημερινά τη ροπή με συμπίεση ποδηλάτου;;

Επιτέλους κάποιος admin να επέμβει! Ένας mod! Ένας εισαγγελέας! :banghead::D

Αχαχαχαχαχα

αχαριστο ον ο ανθρωπος ...ειδες;

εχεις δικιο ;)

e60///M
12-06-12, 00:16
Μπραβο Πολυ καλο διαγραμμα και απ οτι φαινεται κρατας δυναμη μεχρι το κοφτη.

Η ροπη σου παλι πολυ καλη φαινεται αλλα οχι ιδανικη για κοντρα θα ελεγα.Λεπτομερεια Παντως και τα νουμερα ειανι αρκετα εντυπωσιακα και οι καμπυλες πολυ μου αρεσουν.

Δε πρεπει να κρατιεται κατω με το που αρχιζει να σπουλαρει. Μπραβο μπραβο μπραβο!!!!

panos 316T
03-06-13, 13:33
μετά από 11 χρόνια τουρμπίσματος έγινε το μπαμ

επιταγχυνόμενος προς στα 250 χλμ ήκουσον ένα " γκρραου"
αποτέλεσμα το πιστόνι εξεσκίσθει :

http://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16357&d=1354990933

δεν μασήσαμε όμως (μάτωσα) και προχωρήσαμε ...

panos 316T
03-06-13, 13:33
-τα μπεκ RC 450 αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερα της ίδιας μάρκας
- μπήκε καλύτερη μπεκιέρα
http://i1346.photobucket.com/albums/p683/Panagiotis316/epsiloniotasigmaalphagammaomegagammaeta_zpsc6c0267 8.jpg

- ο μαμά ρυθμιστής πίεσης βενζίνης αλλάχθηκε με έναν μηχανικό της aero motive

http://i1346.photobucket.com/albums/p683/Panagiotis316/rhoupsilonthetamuiotasigmatau3AE0sigmafpi3AF0epsil onsigmaetasigmafbetaepsilonnuzeta3AF0nuetasigmaf_z ps5b32164d.jpg
- τοποθετήθηκε σωληνάκι αεροπορικού τύπου βενζίνης

-Αλλάχθηκε o κόλος της τουρμπίνας a/r 0.64 με μεγαλύτερο a/r 0.86 για μείωση θερμοκρασιών καυσαερίων
- κολλήθηκε το πορτάκι της τουρμπίνας και έτσι από internal waste gate κοτσάραμε μια external 38” ώστε να καταργήσουμε τα μεγάλα over boost και να «παίζουμε» πλέον μόνο με σταθερή πίεση.

http://i1346.photobucket.com/albums/p683/Panagiotis316/external2_zpsfe9bcd2b.jpg

http://i1346.photobucket.com/albums/p683/Panagiotis316/external1_zps58a7692a.jpg

Μετά από τα παραπάνω ανεβήκαμε στο δυναμόμετρο (έγινε και στον δρόμο ρύθμιση) με στόχο:

- αύξηση ορίων αξιοπιστίας
- να πλησιάσουμε την ίδια ιπποδύναμη αλλά με λιγότερη πίεση και « πίεση»
- καλύτερες καμπύλες και εμβαδά ροπής και δύναμης


Πιστεύω ότι τα καταφέραμε καθώς στο στρόφαλο :

- Με 1.4 σταθερή γράψαμε 260
- Με 1.8 σταθερή γράψαμε 315


Τέλος αναφέρω και ολίγον από αύξηση της συμπίεσης στο 9.2 περίπου και με πιο πλούσιο afr γύρω στο 11.5.

InsaneDriver
03-06-13, 13:38
Η ζημιά φαίνεται να είναι από θερμοκρασίες. ;-)

panos 316T
03-06-13, 13:48
η πιο λογική εξήγηση είναι ότι λόγω τουρπόκαιρου τότε έκανα μεγάλο over boost (πάνω από 2,1 bar) και ο map sensor δεν διάβασε καθότι 2μπαρος και έγινε το μπαμ

BMW Power
04-06-13, 11:12
Ανέβηκε και η δυναμομέτρηση

E36 RULES!!
04-06-13, 11:25
shit.. κριμα φιλε για τη ζημιά, αλλα μπράβο σου που δεν μασησες και τουμπάνιασες κι αλλο! Καθε εμπόδιο για καλό που λενε...

Λογικά τωρα που δεν θα σηκωνεις πολλα over θα'σαι πιο ασφαλής ;)

Tomi
08-06-13, 17:11
Καλα το θαυμάζω λέμε το αμάξι σου!
Να κάνω μια ερώτηση μόνο;;
Έχει κινεζικές walbro??και η external πόσο και απο που;;ψάχνω και εγω για το μικρο μου αμάξι..της...πόλης... :)

panos 316T
08-06-13, 18:30
ευχαριστω μαν!

ναι εχει κινεζιες τρομπες,

η εξτερναλ ειναι κινεζια :D

η ολη κατασκευη και το εξτερναλ 300 ευρω στο μηχανικο που ειμαι πελατης του

Tomi
08-06-13, 18:50
Και εμπιστεύσαι κινεζια;;έχεις και πολυ πίεση..εδω εγω μέχρι 1 λέω να πάω και ψάχνω σε επώνυμα μόνο..η τρομπα υπάρχει τροπος να φανεί τι είναι μην την πατήσουμε και πάρουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες..
Τέλος καθε φορα που θέλω να χτύπησω το δίκιο που είχα όταν έλεγα τον φίλο μου να το κάνει σφυριλατα Τούρμπο όταν έσπασε και επέμενε ατμόσφαιρα του δείχνω το τοπικ σου...χαχαχα!και του λέω να μλκ!παρε τα 170 ψόφια σου χρυσοπληρωμενα και πανε κλαψε!