PDA

Επιστροφή στο Forum : λαδια μηχανης


tasos82
26-06-09, 17:03
παιδια τςρα που ηρθε το καλοκαιρι θελω να μ προτεινεται λαδια μηχανης. μεχρι τωρα εβαζα τις αντιπροσοπιας 10-40. ακουω προτασεις!!! ευχαριστω.:twak:

Αντών///is
26-06-09, 17:16
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1440

tasos82
26-06-09, 20:31
φιλε αντωνη να'σαι καλα για το ενδιαφερον σου αλλα δε βγαζω με τους πινακες. συγκεκριμενα εχω ενα 316i m43 1900cc '00. λεω για castrol. 5w-40 η 10w-40

Αντών///is
26-06-09, 21:11
Για να περιορίσουμε την αναζήτηση σε Castrol, η BMW συνιστά το ΤΧΤ 5W-30 (με τις νεώτερες προδιαγραφές LL-04). Μεγαλύτερη γκάμα επιλογών έχεις με τις παλαιότερες - αλλά ισχύουσες επίσης - προδιαγραφές LL-01, δεν είμαι σίγουρος όμως αν οι εμπορικές ονομασίες που αναφέρονται εκεί ισχύουν ακόμα ή οι εταιρίες τις έχουν αλλάξει...
Για πιό up to date ονομασίες των προϊόντων, κάνε και ένα ψάξιμο στο Ελληνικό ή διεθνές site της Castrol. Έχει μηχανή αναζήτησης με βάση εργοστάσιο - μοντέλο - κινητήρα του αυτοκινήτου σου και σου προτείνει την "ιδανική" επιλογή και μια - δύο εναλλακτικές, απ' όσο θυμάμαι...

Όμως, η BMW δεν συστήνει κανένα λάδι 10W-40... Όπως θα δεις και μόνος σου, όλα είναι ή 5W ή 0W (-30 ή -40).

Τέλος... "τώρα που ήρθε το καλοκαίρι", δεν αλλάζουμε λάδια, παρά μόνο αν ήρθε η ώρα τους (βασικά, τα χιλιόμετρά τους) να αλλαχτούν. Και βάζουμε τα ίδια, χειμώνα - καλοκαίρι... :D

Υ.Γ.: Νομίζω πως η Castrol έχει αντικαταστήσει το ΤΧΤ με το Edge.