PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλεια αυτοκινητου


stefanos116
27-06-09, 20:01
Ρε μαγκες,να ρωτησω κατι,με την ασφαλεια του αυτοκινητου τι παιζε鴨επιλεγω καποια δικια μου η μου επιβαλουν την δικια τους κ αν ναι για ποσο χρονο.

bill987
27-06-09, 20:20
Ρε μαγκες,να ρωτησω κατι,με την ασφαλεια του αυτοκινητου τι παιζε鴨επιλεγω καποια δικια μου η μου επιβαλουν την δικια τους κ αν ναι για ποσο χρονο.

Δεν μπορούν να σου επιβάλλουν καμιά ασφάλεια, διαλέγεις εσύ και απλά σε υποχρεώνουν (εάν έχεις δόσεις) να βάλεις πυρκαγιά και κλοπή!

nino x3
27-06-09, 20:40
Υπαρχει εδεχομενο οταν η αγορα γινεται με διακανονισμο της αντιπροσωπειας να ασφαλιζεται το οχημα σε εταιρεια επιλογης της αντιπροσωπειας, βεβαια με λιγη διαπραγματευση αυτο αλλαζει.
Εχεις δεν εχεις δοσεις ,εχεις δεν εχεις parking,εχει δεν εχει συναγερμο το αυτοκινητο, η ταπεινη μου γνωμη ειναι να κανεις ασφαλεια κλοπης ολικη-μερικη.
περα απο τα χρηματα και ο υπνος ειναι σημαντικος δεν αξιζει να τον χασεις...

stratos
27-06-09, 21:12
Σε περίπτωση ατυχήματος η ασφάλεια του άλλου είναι αυτή που μετράει. Οπότε όποια και να βάλεις, μην σε ανησυχεί.

Απλά όπως είπε και ο nino X3, να έχεις κάληψη σε κλοπή, θραύση κρυστάλλων, πυρκαγιά, βανδαλισμούς κτλ. Αυτά είναι που μετράνε...

stefanos116
27-06-09, 21:27
απο τι ξερω κ εχω ακουσει την πρωτη ασφαλεια δεν την αποφευγεις απο την αντ/πεια.τωρα για πυρκαγια κλπ μου φαινονται λιγο υπερβολικα,επαρχια ειμαι,

stratos
27-06-09, 21:41
Μέσα στην εβδομάδα πάω να παραλάβω το αυτοκίνητο μου. Δεν μου επέβαλε κανένας ποια ασφάλεια θα κάνω. Επιλέγω αυτή που μου αρέσει εμένα.

Και πρέπει να το κοιτάξεις αυτό. Επειδή αυτοί μπορεί να παίρνουν μίζα ή νταβατζιλίκι απο την ασφάλεια που σου προσφέρουν δεν σημαίνει πως πρέπει να την επιλέξεις?

Υπέγραψες κανένα συμβόλαιο που να σε υποχρεώνει να ασφαλιστείς με αυτούς όταν παράγγειλες ή αγόρασες το αυτοκίνητο? Είναι υπερβολικό να σου επιβάλουν την ασφάλεια που θέλουν αυτοί.

άντε γιατί σαν πολύ άερα πήραν αυτοί στις αντιπροσωπείες....

stefanos116
27-06-09, 22:01
φιλε στρατο θα σου απαντησω αυριο

bill987
27-06-09, 22:15
Είναι 1000% σίγουρο ότι μπορείς να επιλέξεις εσύ ποια θες, απλά σε υποχρεώνουν για κάποιες καλύψεις, αν σε ζορίσει, ζορισέ τον λίγο παραπάνω και έτοιμος!!

stefanos116
28-06-09, 13:48
Στρατο τι εχεις παραγγειλη? Οχι δεν εχω υπογραψει τιποτα,να δουμε πως θα εξελιχθει.ΕΣΕΝΑ ειναι μικτη αυτη που εκανες¨?

daglas
28-06-09, 13:56
Δεν μπορούν να σου επιβάλλουν καμιά ασφάλεια, διαλέγεις εσύ και απλά σε υποχρεώνουν (εάν έχεις δόσεις) να βάλεις πυρκαγιά και κλοπή!
φιλε καλημερα , καλοριζικο το μωρο σου !

Επειδη δουλευω σε πρακτορειο ασφαλισεων στην καλλιθεα , σου λεω οτι δεν μπορουν να σου επιβαλουν με τιποτα , εαν το επικαλεστουν ειναι για να βγαλουν την προμηθεια τους & απο εκει !
Να βαλεις κλοπη -φωτια Ναι αλλα φανταζομαι οτι νεο αυτοκινητο θα το κανεις ετσι & αλλιως !

stratos
28-06-09, 13:58
Γειά σου Στέφαν.

Ενα 335 και μέχρι την Παρασκευή θα το έχω πάρει γιατί περιμένω να γίνει η τιμολόγηση και να πάρω πινακίδες. Είναι ήδη στην αντιπροσωπεία. Μάλλον θα κάνω μεικτή και θα πάει πάνω απο 1400 με μερική και ολική για κλοπή.

Καλό είναι να κάνεις μεικτή τουλάχιστον τα πρώτα 2-3 χρόνια αν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά.

Πάντως μου φαίνεται λίγο περίεργο να σε αναγκάσουν να κάνεις την ασφάλεια πο θέλουν αυτοί. Για παράδειγμα πριν 5 χρόνια που αγοράσαμε το Merc μας πρότηναν να κάνουμε την ασφάλεια που ήθελαν αυτοί. Ένα απλό όχι ήταν αρκετό, και παραλάβαμε το αυτοκίνητο με ασφάλεια της επιλογής μας.

Είναι δικαίομα σου να κάνεις την ασφάλεια που θέλεις εσύ

Αντε και καλορίζικο...

Zer0cooL
28-06-09, 14:26
Στρατο δε ξερω ποσο το εχεις ψαξει το θεμα αλλα για 3000κ και αξια αυτοκινητου φανταζομαι γυρω στο 60αρι(?) λιγο χλωμο να σου βγει η μεικτη με μικρη απαλλαγη (300), και ολικη και μερικη κλοπη, περι τα 1400...Εμενα με 2000κ και αξια 37κ, ολικη μερικη κλοπη και μεικτη μου βγαινει 1300κατι το χρονο (και με πολλες "εκπτωσεις" - παραμεθωριου,δημοσιου υπαλληλου κτλ...)...Για κοιτα το λιγο

stratos
28-06-09, 14:42
Για εξάμηνο φίλε μου. Απο Δευτέρα-Τρίτη θα ξέρω σίγουρα το ποσό...

stefanos116
28-06-09, 14:45
Ευχαριστω daglas ..μηπως μπορεις να μου πεις τιμη σε μικτη ασφαλεια πανω κατω?Η κλοπη φωτια ειναι αναποφεκτη?Ειναι 1600

stefanos116
28-06-09, 14:54
thanks στρατο.καλοριζικο το 335.πανω κατω μαζι το παιρνουμε

daglas
30-06-09, 12:42
καλημερα ,τωρα ειδα την ερωτηση σου φιλε Στεφανε ,
Η καλυψη της ολικης -μερικης κλοπης -φωτιας του αυτοκινητου ειναι υποχρεωτικη οταν κανεις μεικτη , επισης για να εξηγησω οτι απαλλαγη εχουν πλεον ολες οι ασφαλιστικες με την χαμηλοτερη να κυμενεται στα 300 ε , αυτο σημαινει οτι σε περιπτωση ζημιας που κοστιζει 1000 ε η ασφαλιστικη θα πληρωσει το κοστος μειον τα 300 ε που ειναι η απαλλαγη , αυτο γινεται για να αποφευγουν την διαδικασια -κοστος των μικροζημιων !
Επισης παρομοια απαλλαγη βαζουν καποιες ασφαλιστικες στην καλυψη για θραυση κρυσταλλων (π.χ η Αιγαιον 50 ε)

ermis1975
30-06-09, 13:52
Υπάρχει και ασφάλεια ΧΩΡΙΣ απαλλαγή. Ηδη θα εισπράξω ενα "μικροποσό". Βέβαια αυτό που κατάλαβα είναι οτι αν έχεις γκαράζ και δεν έχεις ιστορικό προσωπικών ζημιών, η μεικτή ειναι υπερβολή! Πχ τα χρήματα που θα εισπράξω (απο ζημιά που μου έκαναν....κάπου στο δρόμο) είναι ελάχιστα, μπροστά σε αυτά που έχω πληρώσει για τη μεικτή. Τώρα αν βάλεις και απαλλαγή 300-1500euro....η απόσβεση που θα κάνεις είναι ανύπαρκτη. ΕΚΤΟΣ και αν κάνεις ή σου κάνουν ζημιά χωρίς να το πάρεις χαμπάρι 5000euro +

maris7
30-06-09, 13:55
εγω μολις εγκενιασα τον προφυλακτηρα στο γκαραζ η μικτη που εχω τον αλλαζει η' μου ξαναβαφει τον ιδιο?
αν ειναι να τον αλλαξω και να παω σε m pack

maris7
30-06-09, 13:56
ξεχασα εβαλα οριο 500 ευρω ζημια και πανω και εχω (allianz)

daglas
30-06-09, 14:03
Υπάρχει και ασφάλεια ΧΩΡΙΣ απαλλαγή. Ηδη θα εισπράξω ενα "μικροποσό". Βέβαια αυτό που κατάλαβα είναι οτι αν έχεις γκαράζ και δεν έχεις ιστορικό προσωπικών ζημιών, η μεικτή ειναι υπερβολή! Πχ τα χρήματα που θα εισπράξω (απο ζημιά που μου έκαναν....κάπου στο δρόμο) είναι ελάχιστα, μπροστά σε αυτά που έχω πληρώσει για τη μεικτή. Τώρα αν βάλεις και απαλλαγή 300-1500euro....η απόσβεση που θα κάνεις είναι ανύπαρκτη. ΕΚΤΟΣ και αν κάνεις ή σου κάνουν ζημιά χωρίς να το πάρεις χαμπάρι 5000euro +
Αναφερα για τις πιο αξιοπιστες οτι εχουν μεσο ορο τα 300 ε για να μην μπερδευομαστε φιλε ermi , ( και η Εθνικη εχει απαλλαγη 200 ε αλλα κοστιζει ακριβα )
Αλλωστε η μεικτη ειναι για να διασφαλισουμε την μπεμπα μας απο μεγαλη ζημια -κοστος αυτης & οχι τα 50-100 ε σε αυτοκινητο που εχει αξια 50,000 ευρω !

maris7
30-06-09, 14:08
επισεις ο σπανος μου ζητησε για επισκευη και βαψιμο προφυλακτηρα 600 ευρω με φ.π.α πολλα δεν ειναι?

giannis 116
30-06-09, 14:11
Για αντικατασταση σε αντιπροσωπο καλα ειναι, εγω ειχα αλλαξει τον πισω προφυλακτηρα στον ασσο σε εξουσιοδοτημενο στη Γερμανια και μου πηραν γυρω στα 500€ πριν λιγα χρονια. Τωρα για επισκευη που λες κι οχι καινουριο ειναι οντως πολλα.