PDA

Επιστροφή στο Forum : Στάζει λάδια από το κιβώτιο...


sotirisl
28-06-09, 18:11
Παίδες καλησπέρα,

ερχόμενος από μια μακρινή διαδρομή σπίτι μου, μόλις πάρκαρα και παρατήρησα ότι κάτω ακριβώς από το κέντρο του αυτοκινήτου (στο σασμάν περίπου) έσταζε ένα μαύρο υγρό (λάδι - βαλβολίνη;) και σχηματίστηκε ένας κύκλος με διάμετρο μισό μέτρο περίπου. Η ποσότητα του υγρού που έσταξε ήταν πολύ μεγάλη αλλά μετά από 3 ώρες ο λεκές στην άσφαλτο είχε εξαφανιστεί σχεδόν τελείως. Πήγα το αυτοκίνητο στον εξουσιοδοτημένο μάστορα της γειτονιάς και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, ότι οφείλεται στις αναθυμιάσεις και όλα τα bmw έχουν ένα θεματάκι. Αύριο θα το πάω και σε κανά άλλο συνεργείο.

έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;

nassosbmw1
28-06-09, 18:21
Παίδες καλησπέρα,

ερχόμενος από μια μακρινή διαδρομή σπίτι μου, μόλις πάρκαρα και παρατήρησα ότι κάτω ακριβώς από το κέντρο του αυτοκινήτου (στο σασμάν περίπου) έσταζε ένα μαύρο υγρό (λάδι - βαλβολίνη;) και σχηματίστηκε ένας κύκλος με διάμετρο μισό μέτρο περίπου. Η ποσότητα του υγρού που έσταξε ήταν πολύ μεγάλη αλλά μετά από 3 ώρες ο λεκές στην άσφαλτο είχε εξαφανιστεί σχεδόν τελείως. Πήγα το αυτοκίνητο στον εξουσιοδοτημένο μάστορα της γειτονιάς και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, ότι οφείλεται στις αναθυμιάσεις και όλα τα bmw έχουν ένα θεματάκι. Αύριο θα το πάω και σε κανά άλλο συνεργείο.

έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;

Έχω 44000+ κμ και πέραν των γνωστών παιδικών ασθενειών που μου παρουσίασε μέχρι στιγμής δόξα τω θεώ δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό από διαρροές κλπ (και ούτε τα φρένα τσιρίζουν όπως έχει αναφερθεί σε αρκετούς...) Σε ψιλοκουβέντα που είχα με τον τεχνικό στο Σπανό γενικώς έλεγε πως τα BMW δεν πρέπει ούτε να ακούγονται ούτε να "στάζουν"...(όπως και κανένα αυτοκίνητο άλλωστε)...πάντως πάρε και μια δεύτερη γνώμη,δεν είναι κακό...:search:

stefanos_cool
28-06-09, 18:25
Παίδες καλησπέρα,

ερχόμενος από μια μακρινή διαδρομή σπίτι μου, μόλις πάρκαρα και παρατήρησα ότι κάτω ακριβώς από το κέντρο του αυτοκινήτου (στο σασμάν περίπου) έσταζε ένα μαύρο υγρό (λάδι - βαλβολίνη;) και σχηματίστηκε ένας κύκλος με διάμετρο μισό μέτρο περίπου. Η ποσότητα του υγρού που έσταξε ήταν πολύ μεγάλη αλλά μετά από 3 ώρες ο λεκές στην άσφαλτο είχε εξαφανιστεί σχεδόν τελείως. Πήγα το αυτοκίνητο στον εξουσιοδοτημένο μάστορα της γειτονιάς και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, ότι οφείλεται στις αναθυμιάσεις και όλα τα bmw έχουν ένα θεματάκι. Αύριο θα το πάω και σε κανά άλλο συνεργείο.

έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;

Δεν επιτρέπεται καμία διαρροή και από πουθενά, να έλεγες μία σταγόνα διαμέτρου 1mm άντε να το πάρει το ποτάμι, αλλά διαμέτρου μισού μέτρου... δεν υπάρχει ... και να είναι φυσιολογικό!!!
Ή βενζίνη χάνει ( και γι αυτό και εξαφανίστηκε μετά από λίγο...) ή τα νερά του κλιματιστικού ήταν. Αν ήταν λάδι ή βαλβολίνη θα ήταν εκεί για μέρες.

skatzoxoiros
28-06-09, 18:30
τα νερά του κλιματιστικού ήταν. Αν ήταν λάδι ή βαλβολίνη θα ήταν εκεί για μέρες.

+10000000
Συμφωνώ απόλυτα

tassos
28-06-09, 19:06
Ή βενζίνη χάνει ( και γι αυτό και εξαφανίστηκε μετά από λίγο...) ή τα νερά του κλιματιστικού ήταν. Αν ήταν λάδι ή βαλβολίνη θα ήταν εκεί για μέρες.


Εννοειται! Και η ποσοτητα ειναι ακριβως αυτη που λες απ οτι εχω παρατηρησει και στο δικο μου, περιπου κυκλος μισου μετρου! Ηρεμησε

sotirisl
28-06-09, 19:59
οκ παίδες, να ηρεμήσω λίγο μέχρι αύριο που θα πάω για δεύτερη γνώμη. Αλλά γιατί τα υγρά ήταν μαύρα;

konc
28-06-09, 20:15
οκ παίδες, να ηρεμήσω λίγο μέχρι αύριο που θα πάω για δεύτερη γνώμη. Αλλά γιατί τα υγρά ήταν μαύρα;

Άμα το βρεις κάνε έναν κόπο να μας πεις εδώ να το μάθουμε. 2 φορές το έκανε και σε εμένα μόνο όταν δουλεύει το αμάξι και μόνο για κανά 10λεπτο. Μετά τίποτα, την άλλη μέρα τίποτα. Όπως και σε εσένα εξατμίζονται μετά από κανά τέταρτο και σε έλεγχο δεν βρεθηκε τίποτα ούτε το ξαναέκανε. Και στο χρώμα μοιάζουν με λάδια (καφέ-μάυρο) αλλά δεν είναι...

Δεν στάζει ακριβώς στο σασμάν, στάζει περίπου στο ύψος της πόρτας του οδηγού και σε βάθος 20-30 πόντους, περίπου εκεί που είναι το φίλτρο βενζίνης.

giannis_compact
28-06-09, 20:37
Εγω παντως παιδια ειχα 2 διαρροες στο κομπακτ.Μια απο το κιβωτιο,ωπου αλλαχτηκε η τσιμουχα και εκτοτε εστρωσε και μια απο τον αισθητηρα λαδιου που στη bmw μου ειπαν πως θελει αλλαγη και στοιχιζει 120+ ευρω.Πριν μια βδομαδα τοβ στεγανοποιησα και εβαλα αλλο λαστιχακι και εκει και προς το παρον ολα καλα.

kostastnt
29-06-09, 01:43
Νερά από το κλιματιστικό είναι... Εγώ που καπνίζω και μέσα στο αμάξι είχαν μυρωδιά τσιγάρου...

Εγγυημένο αυτό...

giannis 116
29-06-09, 13:45
Πηγαινε να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο καποιο αλλο συνεργειο. Δουλευες τον κλιματισμο πριν παρατηρησεις αυτη τη διαρροη; Αν οχι τοτε δεν ειναι αυμπυκνωμα απ τον κλιματισμο και ειναι κατι αλλο. Αν ηταν βενζινη θα μυριζε εντονα και θα το καταλαβαινες οτι ειναι διαρροη βενζινης. Τωρα αυτα που σου ειπε ο 'μαστορας' για αναθυμιασεις ειναι απιστευτες μ@λ. Σου εξηγησε τι εννοει; Αν εννοει τις αναθυμιασεις απο εξαερισμο του καρτερ δεν ισχυει γτ ολα τα συγχρονα αυτοκινητα απλα δεν εξαεριζουν το καρτερ στην ατμοσφαιρα αλλα παλι στην εισαγωγη αερα της μηχανης. Εδω εγω στο δικο μου παλιο χρεπι Kadett του 78 που επιτηδες ειχα τον εξαερισμο του καρτερ χυμα στον αερα και ισα που μαζευε μικρη λαδια στην ακρη στο σωληνακι. Αυτα περι εξαερισμων κι αναθυμιασεων μου μυριζει...μαπα μαστορας.
Τωρα για διαρροη απο κιβωτιο ειχα κι εγω στον ασσο μια μικρη διαρροη απο ενα τσιμουχακι. Ομως δε μου εκανε λιμνη κατω απ τ αμαξι. Για την ακριβεια την ειδαν στο συνεργειο οταν πηγα ν αλλαξω βαλβολινες. Απλα ειχε 'λαδωθει' το κιβωτιο εξωτερικα χωρις ομως να ειχε σταξει. Και δε νομιζω αμαξι με τοσα λιγα χιλιομετρα να χει προβλημα εκει ακομα. Εμενα το εβγαλε αυτο στις 138.000χμ.
Μαλλον συμπυκνωμα ειναι τελικα απ τον κλιματισμο που εξυδατωνει απ τις υδροροες που υπαρχουν ειδικα γι αυτο και δε φαινεται καθαρο νερο γτ ισως να βρωμιζει απο χωμα και σκονες που εχουν οι υδροροες.
Να πας σε καποιο αλλο συνεργειο να παρεις μια δευτερη γνωμη. Και ακομα πιο απλα για να σου φυγει και ισως γρηγοροτερα η απορια, βαλε τ αμαξι να δουλευει παρκαρισμενο, αναψε τον κλιματισμο και δες αν θα βγαλει και τι θα βγαλει κατω απ τ αμαξι.

sofos 2.8i
29-06-09, 17:40
Εχω δει εκατονταδες σασμαν απο ΒΜW αλλα να εχουν τοση διαρροη ουτε απο μοντελο του 70-80 δεν ειδα.Το θεμα σου φιλε μου δεν ειναι διολου ανησυχητικο!Ψαξτο βεβαια μη λεμε και σιγουρες κουβεντες αν δεν το δουμε κιολας.Αλλα εγω θα συμφωνισω απολυτα με το Γιαννη 11.6.Ειναι τα νερα απ'το κλιματιστικο σου,απ'τη στιγμη που δεν εμεινε κυλιδα.Γιατι εκτος του οτι θα εμενε κυλιδα θα ειχε στεγνωσει και το σασμαν σου με τοση ποσοτητα.

gregE36
29-06-09, 23:11
μπορει να ειναι και απο την εξατμιση σου να χανει σε ενωση τις αλλα παλι μισο μετρο λεκε ειναι πολυς παντως βαλβολινη δεν ειναι ουτε λαδι ειναι γιατι δεν θα εξατμιζοταν

sotirisl
30-06-09, 16:02
παιδιά αύριο θα το πάω συνεργείο και θα ενημερώσω....

Speedy
30-06-09, 16:46
οταν το παρκαρες ειχες δουλεψει ποιο πριν το air condition?
Λεω μηπως χανει υγρα{φρεον}.

giannis 116
30-06-09, 18:00
Σπυρο αν υπαρχει διαρροη Φρεον τοτε αυτο θα ειναι σε αερια μορφη κι οχι σε μορφη καποιου υγρου. Το Φρεον ειναι υγρο μονο υπο πιεση οποτε με τη διαρροη εκτονωνεται και περνα στην αερια φαση. Επιπλεον στ αυτοκινητα διαρροες στο κυκλωμα του φρεον συνηθως δεν ειναι εντοπισιμες γιατι απλα ειναι παρα πολυ μικρες. Τελος αν υπηρχε μεγαλη διαρροη φρεον απλα αυτο θα χανοταν στην ατμοσφαιρα και δε θα ειχε καθολου αποδοση το A/C.

nassosbmw1
30-06-09, 18:04
Σπυρο αν υπαρχει διαρροη Φρεον τοτε αυτο θα ειναι σε αερια μορφη κι οχι σε μορφη καποιου υγρου. Το Φρεον ειναι υγρο μονο υπο πιεση οποτε με τη διαρροη εκτονωνεται και περνα στην αερια φαση. Επιπλεον στ αυτοκινητα διαρροες στο κυκλωμα του φρεον συνηθως δεν ειναι εντοπισιμες γιατι απλα ειναι παρα πολυ μικρες. Τελος αν υπηρχε μεγαλη διαρροη φρεον απλα αυτο θα χανοταν στην ατμοσφαιρα και δε θα ειχε καθολου αποδοση το A/C.

η ερώτηση είναι : δούλευες ώρα το A/C όταν είδες αυτά τα περίεργα υγρά;αν ναι και εξαφανίζονται σίγουρα από κει είναι...

giannis 116
30-06-09, 18:22
Οπα, παιδια μη μπερδευομαστε, ειπαμε το Φρεον σε περιπτωση διαρροης ειναι ΑΕΡΙΟ! Δε μαζευεται κατω απ τ αμαξι και επιπλεον το κυκλωμα του φρεον ειναι το πολυ μεχρι τον εξαερωτη (σερπαντινα) καπου εμπρος ή μεσα στο ταμπλω. Δεν ειναι εκει που λεει ο φιλος πως βλεπει διαρροη. Τελος για να υπαρξει τοσο μεγαλη διαρροη θα πρεπει να εχει προκληθει απο χτυπημα, ζημια, τρακαρισμα ή αν καποιος επιτηδες ξεβιδωσε κατι στο κυκλωμα του Φρεον. Παιδια, διαρροη φρεον ΔΕΝ ειναι σιγουρα!

BILL007
30-06-09, 18:30
Μήπως χάνει το ψυγείο?Εγώ στο δικό μου είχε σκεβρώσει ένα διακλαδωτήρας του ολου κυκλώματος που βρίσκεται πίσω απο τη μηχανή και έσταζε ακριβώς κάτω απο το κιβώτιο...Για τσέκαρε και αυτό φίλε...;)

Speedy
01-07-09, 09:07
Οπα, παιδια μη μπερδευομαστε, ειπαμε το Φρεον σε περιπτωση διαρροης ειναι ΑΕΡΙΟ! Δε μαζευεται κατω απ τ αμαξι και επιπλεον το κυκλωμα του φρεον ειναι το πολυ μεχρι τον εξαερωτη (σερπαντινα) καπου εμπρος ή μεσα στο ταμπλω. Δεν ειναι εκει που λεει ο φιλος πως βλεπει διαρροη. Τελος για να υπαρξει τοσο μεγαλη διαρροη θα πρεπει να εχει προκληθει απο χτυπημα, ζημια, τρακαρισμα ή αν καποιος επιτηδες ξεβιδωσε κατι στο κυκλωμα του Φρεον. Παιδια, διαρροη φρεον ΔΕΝ ειναι σιγουρα!



Το φρεον δεν ειναι μονο σε αερια μορφη,το φρεον περιεχει πολυ λαδι με αποτελεσμα να καθεται στο κατω μερος της εκαστοτε μπουκαλας αυτο που βλεπουμε εμεις ειναι παντα η αερια μορφη αν ριξεις σε ενα συγκεκριμενο χωρο φρεον θα δεις οτι θα αφησει κυλιδα λαδι η οποια θα εξατμηστει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

παντως ο φιλος καλο θα ειναι να παει να κοιταξει το αυτοκινητο μιας και εμεις λεμε τωρα διαφορα.

manosm3
01-07-09, 09:20
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=14330

bmw520e39
01-07-09, 10:16
Για λαδια παντως μην το σκεφτεσαι. δεν εξατμιζονται (οπως ανεφεραι ο gregE39) και ο λεκες δεν φευγει που να παρακαλάς... πιθανοτατα να ειναι απο το σιφονι του κλιματιστικου...

sotirisl
04-07-09, 18:02
λοιπόν παίδες, ύστερα από εξονυχιστικό έλεγχο σε δύο συνεργεία, δεν βρέθηκε καμία διαρροή και είναι όντως από τον κλιματισμό.... Πουθενά αλλού δεν φαίνεται σημάδι διαρροής... ευτυχώς δηλαδή, γιατί τόσες μέρες είχα ανησυχήσει τρελά και δεν το κουνούσα σχεδόν καθόλου το αμαξάκι...

stefanos_cool
04-07-09, 18:24
λοιπόν παίδες, ύστερα από εξονυχιστικό έλεγχο σε δύο συνεργεία, δεν βρέθηκε καμία διαρροή και είναι όντως από τον κλιματισμό.... Πουθενά αλλού δεν φαίνεται σημάδι διαρροής... ευτυχώς δηλαδή, γιατί τόσες μέρες είχα ανησυχήσει τρελά και δεν το κουνούσα σχεδόν καθόλου το αμαξάκι...


Πολύ ωραία λοιπόν! Πήγαινε και στον τύπο που σου είπε "ότι είναι φυσιολογικό, ότι οφείλεται στις αναθυμιάσεις και όλα τα bmw έχουν ένα θεματάκι" και πες του το, για να πάψει να λέει μαμακίες και να τρομάζει τον κόσμο!!!

nassosbmw1
08-07-09, 08:44
Πολύ ωραία λοιπόν! Πήγαινε και στον τύπο που σου είπε "ότι είναι φυσιολογικό, ότι οφείλεται στις αναθυμιάσεις και όλα τα bmw έχουν ένα θεματάκι" και πες του το, για να πάψει να λέει μαμακίες και να τρομάζει τον κόσμο!!!

Μάλλος ο μάστορας έψαχνε πελάτες...το όνομά του με πι έμ παρακαλώ να ξέρω να μην περνάω ούτε απ'έξω...(δε ξέρεις καμμιά φορά)
καλημέρα! :)