PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπάτη μέσω ATM!


SPYROS-MUSIC-CABRIO
30-06-09, 01:27
Νέα μορφή απάτης μέσω ATM:angryfire

Για μια νέα μορφή απάτης μέσω των ATM ενημερώνει η Ελληνική Ένωση Τραπεζών το κοινό, προτείνοντας τρόπους προφύλαξης.
Συγκεκριμένα, υπάρχουν καταγγελίες πελατών με περιστατικά κατά τα οποία, τη στιγμή που ο κάτοχος της κάρτας πραγματοποιεί συναλλαγή σε ΑΤΜ, ομάδα δραστών αφού προηγουμένως έχει δει τον μυστικό αριθμό (pin) της κάρτας κατά την πληκτρολόγησή του από τον κάτοχο, του αποσπά την προσοχή ρίχνοντας κάτω ένα χαρτονόμισμα.
Στη συνέχεια ένας εκ των δραστών πείθει τον πελάτη να απομακρυνθεί στιγμιαία από το ΑΤΜ προκειμένου να πάρει το χαρτονόμισμα που δήθεν του έπεσε, ενώ την ίδια στιγμή άλλος δράστης, συνεργός του πρώτου, αφαιρεί την κάρτα από το ΑΤΜ. Στις περισσότερες των περιπτώσεων και προκειμένου να μην αντιληφθεί εγκαίρως ο πελάτης την κλοπή της κάρτας του, οι δράστες τοποθετούν στην υποδοχή κλεμμένη κάρτα άλλου πελάτη. Τότε και ενώ ο πελάτης απομακρύνεται ήσυχος από το ΑΤΜ, οι δράστες, την ίδια σχεδόν στιγμή, πραγματοποιούν παράνομες αναλήψεις έχοντας στα χέρια τους κάρτα και pin.
Η ΕΕΤ συνιστά προς όλους τους κατόχους καρτών τα εξής:
• Βεβαιωθείτε ότι κατά τη διάρκεια της συναλλαγής ο επόμενος πελάτης βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας ώστε να μην μπορεί να δει τι πληκτρολογείτε.
• Μην επιτρέπετε σε κανέναν να σας πλησιάζει και να αποσπά με οποιοδήποτε τρόπο την προσοχή σας.
• Ελέγχετε μετά τη συναλλαγή σας αν η κάρτα που παραλαμβάνετε από το ΑΤΜ είναι η δική σας.
• Δηλώστε αμέσως το περιστατικό στην τράπεζα στα τηλέφωνα που εμφανίζονται στην οθόνη του ΑΤΜ»:thread:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
30-06-09, 01:29
Κρούσμα Εξωτερικής Απάτης κατόχων εξωτερικών καρτών

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για ένα νέο και συχνό «κρούσμα Εξωτερικής Απάτης κατόχων εξωτερικών καρτών», που λαμβάνει χώρα ευρέως σε όλη την Ευρώπη. Σκοπός είναι να ενημερωθείτε.

Πώς δουλεύει :

Κάποιος σας τηλεφωνεί και ισχυρίζεται ότι εργάζεται στο τμήμα Ασφάλειας της Visa / MasterCard.
Αυτό το άτομο έχει ήδη τα στοιχεία σας, όνομα, δ/νση, και ένα μέρος των αριθμών και πληροφοριών της πιστωτικής σας κάρτας.
Σας ενημερώνει ότι επισημάνθηκε μία αδικαιολόγητη αγορά με την κάρτα σας και σας τηλεφωνεί για να επιβεβαιώσει ότι η αγορά πραγματοποιήθηκε από εσάς. Σας ρωτάει λοιπόν αν πραγματοποιήσατε αγορά ύψους «χ» ποσού στο «ψ» κατάστημα με την κάρτα σας που έχει εκδοθεί από την τάδε τράπεζα.
Η απάντησή σας είναι αρνητική, οπότε σας ενημερώνει ότι πρέπει να επαληθεύσει ότι είστε κάτοχος της κάρτας και ότι χρειάζεται τα 3 νούμερα της κάρτας που χρησιμοποιείτε, για παράδειγμα, για αγορές μέσω Internet και βρίσκονται στο πίσω μέρος της κάρτας.
Κατόπιν, σας επιβεβαιώνει ότι τα στοιχεία που δώσατε είναι σωστά και ισχυρίζεται ότι ήθελε να βεβαιώσει ότι η κάρτα δεν έχει κλαπεί ή χαθεί.

Ο στόχος αυτής της απάτης είναι η λήψη των 3 ψηφίων που βρίσκονται στο πίσω μέρος της κάρτας σας (cryptogram).
:icon02:

MaSt0RaS
30-06-09, 07:52
Κρούσμα Εξωτερικής Απάτης κατόχων εξωτερικών καρτών

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για ένα νέο και συχνό «κρούσμα Εξωτερικής Απάτης κατόχων εξωτερικών καρτών», που λαμβάνει χώρα ευρέως σε όλη την Ευρώπη. Σκοπός είναι να ενημερωθείτε.

Πώς δουλεύει :

Κάποιος σας τηλεφωνεί και ισχυρίζεται ότι εργάζεται στο τμήμα Ασφάλειας της Visa / MasterCard.
Αυτό το άτομο έχει ήδη τα στοιχεία σας, όνομα, δ/νση, και ένα μέρος των αριθμών και πληροφοριών της πιστωτικής σας κάρτας.
Σας ενημερώνει ότι επισημάνθηκε μία αδικαιολόγητη αγορά με την κάρτα σας και σας τηλεφωνεί για να επιβεβαιώσει ότι η αγορά πραγματοποιήθηκε από εσάς. Σας ρωτάει λοιπόν αν πραγματοποιήσατε αγορά ύψους «χ» ποσού στο «ψ» κατάστημα με την κάρτα σας που έχει εκδοθεί από την τάδε τράπεζα.
Η απάντησή σας είναι αρνητική, οπότε σας ενημερώνει ότι πρέπει να επαληθεύσει ότι είστε κάτοχος της κάρτας και ότι χρειάζεται τα 3 νούμερα της κάρτας που χρησιμοποιείτε, για παράδειγμα, για αγορές μέσω Internet και βρίσκονται στο πίσω μέρος της κάρτας.
Κατόπιν, σας επιβεβαιώνει ότι τα στοιχεία που δώσατε είναι σωστά και ισχυρίζεται ότι ήθελε να βεβαιώσει ότι η κάρτα δεν έχει κλαπεί ή χαθεί.

Ο στόχος αυτής της απάτης είναι η λήψη των 3 ψηφίων που βρίσκονται στο πίσω μέρος της κάρτας σας (cryptogram).
:icon02:

καλα αυτο γινεται χρονια και στην Ελλαδα...
ΔΕν περνουν τηλ αλλοι και λενε γεια σας ειμαστε απο τον ΟΤε πχ και λενε για να κανουμε επαληθευση στοιχειων ρωτανε τα παντα και στο τελος λεει αριθμο καρτας?
CVVC code? και βεβαια λογω του οτι δεν εχουν ιδεα τα δινουν....!

Zer0cooL
30-06-09, 08:59
Μια και μιλαμε για ΑΤΜ ας πληροφορησουμε οσους δεν ξερουν οτι αν πληκτρολογησετε το ΠΙΝ σας αναποδα (πχ αν εχετε 1234, εσεις πληκτρολογειτε 4321) τοτε το ΑΤΜ της τραπεζας ενημερωνει αμεσα την πλησιεστερη Αστυνομια. Αυτο ειναι χρησιμο σε περιπτωσεις που καποιος μας απειλει να πληκτρολογησουμε το πιν μας και να κανει αναληψη...Ο ιδιος δεν υποψιαζεται τιποτα μια και, και με την αναποδη πληκτρολογηση του ΠΙΝ μας η καρτα λειτουργει κανονικα χωρις να βαζει σε υποψιες τον υποψηφιο εκβιαστη/κλεφτη...

stef
30-06-09, 09:00
Αυτό που λες ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
Είναι mail που έχει κυκλοφορήσει και είναι ανακριβές 100%!

Zer0cooL
30-06-09, 09:05
Καλα μη βαρας...κι εγω το διαβασα και ειπα να το γραψω. Αν ξερεις (δε ξερω πως..) η αν το εχεις δοκιμασει οτι δεν ισχυει, τοτε παω πασο!

stef
30-06-09, 09:06
Δεν βαράω καθόλου!
Απλά λέω τα πράγματα με το όνομά τους.
Απλά καλό θα είναι να ΜΗΝ πιστεύουμε ό,τι διαβάζουμε για το καλό ΟΛΩΝ μας!

Zer0cooL
30-06-09, 09:19
Το εχεις εξακριβωσει καπως? δοκιμασες, πηρες κανα τηλεφωνο σε τραπεζες να ρωτησεις? το ρωταω για να μαθω κι εγω κι οχι με επικριτικο τροπο...

strofimios
30-06-09, 09:43
Το εχω δοκιμασει εγω(παραπανω απο 1 φορα).Σου βγαζει μυνημα για λαθος πιν και φυσικα δεν εμφανιζεται η αστυνομια.

fast-enough
30-06-09, 09:45
Το εχεις εξακριβωσει καπως? δοκιμασες, πηρες κανα τηλεφωνο σε τραπεζες να ρωτησεις? το ρωταω για να μαθω κι εγω κι οχι με επικριτικο τροπο...

Δε χρειάζεται εξακρίβωση.
Συγγνώμη κιόλας, αλλά σα σκέψη μόνο είναι κουτό. Δηλαδή αν κάποιος έχει pin συμμετρικό ή καρκινικό, π.χ. 3003 τότε πως θα "καταλάβει" το μηχάνημα πως βάζει κάποιος το pin ανάποδα;
Μην πιστεύετε ότι μ@λ@κί@ σας στέλνουν με email. Να ψάχνετε πάντα αυτά που διαβάζετε. Π.Χ. για τρία συνεχόμενα καλοκαίρια θα συνέβαινε ένα γεγονός που συμβαίνει μια φορά στα χίλια χρόνια και ο Άρης θα ήταν πολύ λαμπρός στον Ουρανό. Ναι, καλά... Το διαδίκτυο ανακυκλώνει πέρα από τη γνώση και πολύ σαβούρα. Χρειάζεται κριτική σκέψη και ψάξιμο για να μην είμαστε και εμείς μέρος του συστήματος διακίνησης ηλιθιοτήτων...
Φιλικά
Γιάννης

ptboul
30-06-09, 09:46
Ανάποδος μύθος

ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΡΙΝ αποδείχτηκε τελικά αστικός μύθος. Η χθεσινή δημοσίευση, σύμφωνα με την οποία, πληκτρολογώντας ανάποδα το ΡΙΝ σας σε μηχάνημα αυτόματης ανάληψης, καλείται αυτομάτως η αστυνομία δεν ευσταθεί και η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν λειτουργεί. Σύμφωνα με το http://www.snopes.com/business/bank/pinalert.asp η ιδέα του ανάποδου pin όντως υπήρξε. Ο Jozeph Zingher, επιχειρηματίας από το Σικάγο, πρότεινε στις τράπεζες τη συγκεκριμένη λειτουργία.

Η ιδέα γεννήθηκε το 1994, αλλά η υλοποίησή της «κόλλησε» στο γεγονός ότι ορισμένα ΡΙΝ μπορούν να πληκτρολογηθούν και από τις δύο πλευρές παραμένοντας ίδια (π.χ. 3223, 7887 κ.ά).

Μέχρι το 2005 αρκετοί πολίτες επιχείρησαν να υποχρεώσουν τις τράπεζες μέσω νομικής ρήτρας να έχουν «σιωπηλούς συναγερμούς», παρόμοιους με το ανάποδο ΡΙΝ, χωρίς όμως να υπάρχει μέχρι στιγμής αποτέλεσμα.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 30/05/2008

stef
30-06-09, 10:19
Το εχεις εξακριβωσει καπως? δοκιμασες, πηρες κανα τηλεφωνο σε τραπεζες να ρωτησεις? το ρωταω για να μαθω κι εγω κι οχι με επικριτικο τροπο...

Σε αυτό το κομμάτι δουλεύω, για αυτό και είμαι τόσο απόλυτος!

Zer0cooL
30-06-09, 10:25
Χωρις να κατσω να το πολυσκεφτω μου ακουστηκε αρχικα σαν μια καλη λυση αναγκης...Απ τη στιγμη που δεν ισχυει λοιπον προσοχη στο πιν μας και τους γυρω μας!

ermis1975
30-06-09, 10:55
Μια και μιλαμε για ΑΤΜ ας πληροφορησουμε οσους δεν ξερουν οτι αν πληκτρολογησετε το ΠΙΝ σας αναποδα (πχ αν εχετε 1234, εσεις πληκτρολογειτε 4321) τοτε το ΑΤΜ της τραπεζας ενημερωνει αμεσα την πλησιεστερη Αστυνομια. Αυτο ειναι χρησιμο σε περιπτωσεις που καποιος μας απειλει να πληκτρολογησουμε το πιν μας και να κανει αναληψη...Ο ιδιος δεν υποψιαζεται τιποτα μια και, και με την αναποδη πληκτρολογηση του ΠΙΝ μας η καρτα λειτουργει κανονικα χωρις να βαζει σε υποψιες τον υποψηφιο εκβιαστη/κλεφτη...

Αυτό δε παίζει.


Σαν ιδέα όμως, θα μπορούσε η τράπεζα πχ. να δίνει 2 pin και το 2ο να ενεργοποιεί συναγερμό και να καλεί αστυνομία. Αυτό σε περιπτωση πχ που κάποιος σε αναγκάσει να του δώσεις χρήματα απο ΑΤΜ κλπ. Ομως....πόσα λάθη στη χρήση θα γινόντουσαν με τα 2 pin....και πόσοι συναγερμοί θα βάραγαν κάθε μέρα!?

nassosbmw1
30-06-09, 11:09
Αυτό δε παίζει.


Σαν ιδέα όμως, θα μπορούσε η τράπεζα πχ. να δίνει 2 pin και το 2ο να ενεργοποιεί συναγερμό και να καλεί αστυνομία. Αυτό σε περιπτωση πχ που κάποιος σε αναγκάσει να του δώσεις χρήματα απο ΑΤΜ κλπ. Ομως....πόσα λάθη στη χρήση θα γινόντουσαν με τα 2 pin....και πόσοι συναγερμοί θα βάραγαν κάθε μέρα!?

θα μπορούσαν να το κάνουν είτε με 2ο πιν είτε με πρόσθεση ψηφίου στο υπάρχον πιν,πχ. πιν κανονικό 1234 συναγερμού 01234 ή 11234 ή οτιδήποτε παρόμοιο...ή ακόμα καλύτερα δίνεις τη κάρτα με το "λαθος πιν" και την κάνεις...η κάρτα κλειδώνει και παίρνει τα @@ μου...

EVANGELOS
30-06-09, 18:34
Νέα μορφή απάτης μέσω ATM:angryfire

χμμμ ακούγεται ενδιαφέρων για να δούμε

Για μια νέα μορφή απάτης μέσω των ATM ενημερώνει η Ελληνική Ένωση Τραπεζών το κοινό, προτείνοντας τρόπους προφύλαξης.

Από σοβαρή πηγή κι όλας ... θα είναι πολυ φίνα αυτή η απάτη θέλει προσοχή άρα !!!

Συγκεκριμένα, υπάρχουν καταγγελίες πελατών με περιστατικά κατά τα οποία, τη στιγμή που ο κάτοχος της κάρτας πραγματοποιεί συναλλαγή σε ΑΤΜ, ομάδα δραστών αφού προηγουμένως έχει δει τον μυστικό αριθμό (pin) της κάρτας κατά την πληκτρολόγησή του από τον κάτοχο, του αποσπά την προσοχή ρίχνοντας κάτω ένα χαρτονόμισμα.

μμμμ ... δηλαδή είναι 2-3 άτομα με πολύ καλή όραση ... βλέπουν το πιν σου και μετά πετάνε ΔΙΚΑ ΣΟΥΣ ΛΕΦΤΑ κάτω ...

Τώρα λογικά αν δω 5-6 άτομα με κυάλια κρεμασμένα στο λαιμό να έρχονται ΚΟΛΗΤΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ και να ΠΕΤΑΝΕ ευρώ κάτω ...


Στη συνέχεια ένας εκ των δραστών πείθει τον πελάτη να απομακρυνθεί στιγμιαία από το ΑΤΜ προκειμένου να πάρει το χαρτονόμισμα που δήθεν του έπεσε, ενώ την ίδια στιγμή άλλος δράστης, συνεργός του πρώτου, αφαιρεί την κάρτα από το ΑΤΜ. Στις περισσότερες των περιπτώσεων και προκειμένου να μην αντιληφθεί εγκαίρως ο πελάτης την κλοπή της κάρτας του, οι δράστες τοποθετούν στην υποδοχή κλεμμένη κάρτα άλλου πελάτη.

ααααα... τώρα κατάλαβα ... τα λεφτά τα πετάνε λίγο πιο μακρύα ... και μετά αρχίζουν να φωνάζουν

ΧΩΡΙΑΝΟΙ ΧΩΡΙΑΝΟΙ ... πέσανε κάτι ευρώ εκέι πέρα ... τρεχάτε χωριανοί ...

Εγώ λοιπόν ΠΑΡΑΤΑΩ σύξυλη την καρτα μου στο ΑΤΜ και τρέχω (αφού μου έχουν με αυτόν τον ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ τρόπο αποσπάση την προσοχή) προς τα πεταμένα λεφτά !!!

Οι τρελή αυτή ΣΥΜΟΡΙΑ μετά τρέχει με αστραπιαία ταχύτητα και με γνώσεις Νίντζα ...

1)βουτάει την κάρτα μου

2)βάζει άλλη κάρτα στη θέση της

3)με κάποιο μαγικό τρόπο το κάνει αυτό πολύ γρήγορα (για να βγεί η κάρτα πρέπει να ακυρωθεί η τρέχουσα συναλλαγή και για να μπει στη θέση της άλλη και να βρεθείς στην ίδια οθόνη που ήσουνα πριν πρέπει να βάλεις το πιν της νέας κάρτας ...διαδικασία 5-7 λεπτών ... που οι νίντζα την κάνουν ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ

Τότε και ενώ ο πελάτης απομακρύνεται ήσυχος από το ΑΤΜ, οι δράστες, την ίδια σχεδόν στιγμή, πραγματοποιούν παράνομες αναλήψεις έχοντας στα χέρια τους κάρτα και pin.

Ο πελάτης λοιπόν

1) πήρε τα πεταμένα χρήματα που τα τσακάλια των ΑΤΜ είχαν αφήσει για να τον αποσπάσουν

2)βρέθηκε πίσω στο ΑΤΜ που συνεχίζει την συναλλαγή του (με αλλαγμένη κάρτα πάντα)

3) ΥΣΗΧΟΣ που το υπόλοιπο το (άλλου) λογαριασμού είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό από το δικό του ΣΥΕΧΙΖΕΙ την συναλλαγή (ας πούμε κάνει την ανάληψη)

4)ΗΡΕΜΟΣ παίρνει την ΑΣΧΕΤΗ κάρτα και

5)ΧΑΛΑΡΟΣ παέι σπίτι του

Τα τσακάλια ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ πάνε σε κοντινή τράπεζα και του ΒΟΥΤΑΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ....


Η ΕΕΤ συνιστά προς όλους τους κατόχους καρτών τα εξής:
• Βεβαιωθείτε ότι κατά τη διάρκεια της συναλλαγής ο επόμενος πελάτης βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας ώστε να μην μπορεί να δει τι πληκτρολογείτε.

Καλό θα ήταν να έχετε μαζί σας έναν οφθαλμίατρο για να υπολγίσετε τη σωστή απόσταση ασφαλείας ... μερικοί άνθρωποι έχουν εξαιρετική όραση ... οπότε να τους κρατάτε πάνω από 50μ μακρυά (και βάλε ...)

• Μην επιτρέπετε σε κανέναν να σας πλησιάζει και να αποσπά με οποιοδήποτε τρόπο την προσοχή σας.

Τυπικό παράδειγμα ανθρώπου ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ

*Φίλε ... φίλε ... η Όλγα Φαρμάκη είναι αυτή που σε κοιτάει και κάνει κ@τλωτικά με τη γλώσσα

*Ρε συ μαν ??? εσύ δεν ήσουνα το Σάββατο στο Βίλλα με την Καγιά ??? ... ωράιο το μωρό

*Μάγκα ??? το 997 το gt2 εκεί πίσω δικό σου είναι ???

Εσείς ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ... αγνοήστε επιδεικτικά τον απατεώνα ... ακόμα και αν τα έχετε με την Καγιά ενώ σας γουστάρει η Φαρμάκη (που σας είδε με το gt2 να κάνετε κολίδια) ... ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ
• Ελέγχετε μετά τη συναλλαγή σας αν η κάρτα που παραλαμβάνετε από το ΑΤΜ είναι η δική σας.
• Δηλώστε αμέσως το περιστατικό στην τράπεζα στα τηλέφωνα που εμφανίζονται στην οθόνη του ΑΤΜ»:thread:

Ο έλεγχος είναι ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ... η ΕΕΤ προτείνει αν δεν έχετε τα ειδικά μηχανήματα ... να δείτε αν ... λέει το ονομά σας ... (μια ιδεά λέμε τώρα ...)

Προσοχή ... αν πάρετε στα τηλέφωνα που εμφανίζονται στην οθόνη του ΑΤΜ ... φροντίστε να πείτε στον υπάλληλο να μην πει ΚΟΥΒΕΝΤΑ για την Φαρμάκη !!!! ... αν το μάθει η Βίκυ τον ήπιατε !!!


:screwy::screwy:

p.s. http://www.youtube.com/watch?v=6YN72ZsADhg

Κωνσταντίνος
30-06-09, 19:21
Μα Ευάγγελε πολλές προσπάθειες απο τις προσπάθειες κλοπής, στηρίζονται στην ανθρώπινη αφέλεια και ολίγον βλακεία όπως θα ξέρεις και εσύ.
Πάντως υπάρχουν πολλοί που βλέποντας "ευρά" κάτω θα αντιδρούσαν κάπως έτσι :

http://www.youtube.com/watch?v=d_GXKKFWT5I

SPYROS-MUSIC-CABRIO
30-06-09, 19:37
αλλο ενα thread "μη φουντοτικο" οποτε ας αρχισουμε να λεμε αστειακια κ να γινει σε λιγο "μπαχαλο"...:nono:
δυστηχως ειναι στην καθημερινοτητα μας η καθε λογης απατη κ πρεπει να προσεχουμε:cool:

PS...υπαρχουν αλλα καλητερα thread να φουντοσετε( αυτοι που ψαχνετε αυτο),γιατι ασχολειστε ΞΑΝΑ?:bugeye:

MrZ
30-06-09, 19:42
... ακόμα και αν τα έχετε με την Καγιά ενώ σας γουστάρει η Φαρμάκη (που σας είδε με το gt2 να κάνετε κολίδια) ...

Είμαι στο πάτωμα και χτυπιέμαι από τα γέλια!!!http://www.planetsmilies.com/smilies/happy/happy0194.gif

EVANGELOS
30-06-09, 19:42
Επίσης αν πληκτρολογήσεις το βιν σου ανάποδα αντί για πιν ΑΛΛΑ μιλάω για πιν στο κινητό ... το αμάξι θα πάρει 2 κιλά ροπή ...

ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο σε ΝΟΚΙΑ κινητά !!!

p.s. Aν δεν είναι αυτό το θρέντ για αστειάκια τότε γιατί είναι ? ...

SPYROS-MUSIC-CABRIO
30-06-09, 20:16
Επίσης αν πληκτρολογήσεις το βιν σου ανάποδα αντί για πιν ΑΛΛΑ μιλάω για πιν στο κινητό ... το αμάξι θα πάρει 2 κιλά ροπή ...

ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο σε ΝΟΚΙΑ κινητά !!!

p.s. Aν δεν είναι αυτό το θρέντ για αστειάκια τότε γιατί είναι ? ...

μπορει αυτο το thread να ειναι πιο καταλληλο για αστειακια
αλλα κ πιο φουντοτικο ισως
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10742

EVANGELOS
30-06-09, 20:49
...

Η ιδέα γεννήθηκε το 1994, αλλά η υλοποίησή της «κόλλησε» στο γεγονός ότι ορισμένα ΡΙΝ μπορούν να πληκτρολογηθούν και από τις δύο πλευρές παραμένοντας ίδια (π.χ. 3223, 7887 κ.ά).

...

Απορώ ποιά ΙΔΙΟΦΥΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ότι υπάρχουν νούμερα που όπως και να τα γράψεις είναι ΤΟ ΙΔΙΟ !!!! ... ΠΩΣ ΠΗΓΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ...

ΤΣΑΚΑΛΙ Ο ΤΥΠΑΣ ...

p.s. O Tσακ Νόρρις δεν χρησιμοποιεί ποτέ pin ... Aπλά λέει στο ΑΤΜ :

"Φέρε τα λεφτά εν ονόματι των τέξας ρέηντζερς !"

p.s.2 Φήμες που λένε ότι αν βάλεις για πιν το μήκος του πέους του θα έχεις άπειρα λεφτά ... ελέγχονται ως ανακριβείς !!!

Zer0cooL
30-06-09, 20:56
Ελα μην το ξεφτιλιζουμε...η σχολια on topic (?),η να το κλεισουμε το ρημαδι...

320 open
30-06-09, 20:58
Ελα μην το ξεφτιλιζουμε...η σχολια on topic (?),η να το κλεισουμε το ρημαδι...

+1.μην τα υποβαθμιζουμε ολα.εκτος αν ειμαστε παντογνωστες

SPYROS-MUSIC-CABRIO
30-06-09, 21:01
Ελα μην το ξεφτιλιζουμε...η σχολια on topic (?),η να το κλεισουμε το ρημαδι...

ειπαμε οτι ειναι μη φουντοτικο καποιοι ετσι κανουν.βγεστε για καμια κοντρα να στανιαρετε,τι ασχολειστε κ βριζετε κιολας?:calm:
ανοιχτε κανα φουντοτικο θεμα να γινει χαμος!
τι ασχολειστε με απατες,παπουληδες κ ποτηροθηκες?
(πλακα-πλακα,καλα εκατσε πανω,αν θες κ συ μια,σου παραγγελνω!!χαχα;))

EVANGELOS
30-06-09, 21:12
Μια και μιλαμε για ΑΤΜ

α ωραία ένα ον τοπικ ποστ

ας πληροφορησουμε οσους δεν ξερουν οτι αν πληκτρολογησετε το ΠΙΝ σας αναποδα (πχ αν εχετε 1234, εσεις πληκτρολογειτε 4321) τοτε το ΑΤΜ της τραπεζας ενημερωνει αμεσα την πλησιεστερη Αστυνομια.

και πολύ χρήσιμο ... ΣΙΓΟΥΡΗ πληροφορία για εμάς που ΔΕΝ ξέρουμε


Αυτο ειναι χρησιμο σε περιπτωσεις που καποιος μας απειλει να πληκτρολογησουμε το πιν μας και να κανει αναληψη...Ο ιδιος δεν υποψιαζεται τιποτα μια και, και με την αναποδη πληκτρολογηση του ΠΙΝ μας η καρτα λειτουργει κανονικα χωρις να βαζει σε υποψιες τον υποψηφιο εκβιαστη/κλεφτη...

Επίσης επεξηγεί και ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ο φουκαράς ο ΑΣΧΕΤΟΣ ο κλέφτης ...

πολύ καλή φάση !!! ...

Αυτό που λες ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
Είναι mail που έχει κυκλοφορήσει και είναι ανακριβές 100%!

τι ???? ... μα η πληροφορία ήταν ΣΙΓΟΥΡΗ !!! ... αποκλείεται να είναι μούφα !!!

Καλα μη βαρας...κι εγω το διαβασα και ειπα να το γραψω. Αν ξερεις (δε ξερω πως..) η αν το εχεις δοκιμασει οτι δεν ισχυει, τοτε παω πασο!

ωχ !!!! ... μα εδώ "ας πληροφορησουμε οσους δεν ξερουν"

τελικά κάπου κάτι άκουσα ??? ...

Το εχεις εξακριβωσει καπως? δοκιμασες, πηρες κανα τηλεφωνο σε τραπεζες να ρωτησεις? το ρωταω για να μαθω κι εγω κι οχι με επικριτικο τροπο...

Σωστός ... είναι απαράδεκτο να αμφισβητούνται τέτοιες πληροφορίες ... πήρες ρε φίλε τον Αράπογλου να τον ρωτήσεις ??? πως με λες ότι το ανάποδο πιν είναι μούφα ?????

Χωρις να κατσω να το πολυσκεφτω μου ακουστηκε αρχικα σαν μια καλη λυση αναγκης...Απ τη στιγμη που δεν ισχυει λοιπον προσοχη στο πιν μας και τους γυρω μας!

ααααα !!!! ... μάλιστα ... αλλά ήταν ΟΝ τόπικ ... αυτό είναι το βασικό ...
και ... ναι ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΗ 2η πληροφορία "για οσους δεν ξερουν"

προσοχή παιδιά !!!

Ελα μην το ξεφτιλιζουμε...η σχολια on topic (?),η να το κλεισουμε το ρημαδι...

ΩΠ ... σωστός πάλι

ΤΟ ΞΕΦΤΥΛΙΣΑ ΤΟ ΘΡΕΝΤ !!!!

ΣΟΡΥ ΡΕ ΜΑΝ !!!

Zer0cooL
30-06-09, 21:18
Τα γραπτα μενουν φιλε μου...Εκτιθεσαι...
Δε θα κατσω αλλο να ασχοληθω...ο ΝΟΩΝ νοειτω!

Geo_3D
30-06-09, 21:19
Στην περιπτωση του Ευαγγελου...........ΕΥΤΥΧΩΣ που τα γραπτα μενουν!!!!!!:bowdown:

Zer0cooL
30-06-09, 21:20
Στη συγκεκριμενη περιπτωση...αμφιβαλω!

Geo_3D
30-06-09, 21:23
Λυπαμαι αν καποιος δεν εχει χιουμορ γενικα η το ιδιο χιουμορ με το δικο μου,γιατι εγω εχω ξεκαρδιστει!!!!
sorry....

sm6
30-06-09, 21:30
:rofl2::rofl2:
ρε βαγγελη ε λ ε ο ς ...!!!
εχω πεσει απ' την καρεκλα....
:rofl2::rofl2:

konas
30-06-09, 21:37
http://i217.photobucket.com/albums/cc195/konas_01/allonenagyro.jpg

sm6
30-06-09, 21:53
ωραιο κομικ κωστα...
τον παλιο καλο καιρο καπου εδω εβγαινε ο ελτον...
θυμασαι? αξεχαστες εποχες...

konas
30-06-09, 22:02
ωραιο κομικ κωστα...
τον παλιο καλο καιρο καπου εδω εβγαινε ο ελτον...
θυμασαι? αξεχαστες εποχες...

Δυστυχως θυμαμαι. Ο ελτον, ο τζωρτζ μαικλ, το κοτόπουλο....

sm6
30-06-09, 22:25
Δυστυχως θυμαμαι. Ο ελτον, ο τζωρτζ μαικλ, το κοτόπουλο....

ξεχασες τον τομ...

http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/56.jpg

alexk
01-07-09, 00:25
Έχω πεθάνει στο γέλιο !!!
Ευάγγελε έγραψες ! Το πιο αστείο παρέα με εκείνο το τζιπ που το αχρηστέψανε μέσα σε κάτι λάσπες.

EVANGELOS
01-07-09, 17:37
Έχω πεθάνει στο γέλιο !!!
Ευάγγελε έγραψες ! Το πιο αστείο παρέα με εκείνο το τζιπ που το αχρηστέψανε μέσα σε κάτι λάσπες.

Σπάκα με τσερόκι απλά ΘΕΟΣ !!!!!!!!!

EVANGELOS
01-07-09, 17:42
Χωρις να κατσω να το πολυσκεφτω μου ακουστηκε ...

Τα γραπτα μενουν φιλε μου...Εκτιθεσαι...
Δε θα κατσω αλλο να ασχοληθω...ο ΝΟΩΝ νοειτω!

χωρίς να πολύ-νοώ

δεν πολύ-νοείτω

fast-enough
02-07-09, 18:15
Eυάγγελε προσκυνώ...
Για αυτούς που λένε πως χαλάει το thread:
Συγγνώμη κιόλας που δεν καθόμαστε να διακινούμε και να αναμοχλεύουμε μ@λ@κίες.
Αν θέλετε να μιλήσουμε σοβαρά για τα προβλήματα και τις απάτες κατά τη χρήση των ΑΤΜ τότε πολύ ευχαρίστως.
Γενικά δε βρίζω και είμαι ήρεμος, αλλά με βγάζουν εκτός εαυτού όσοι ΔΕΝ γνωρίζουν και το παίζουν γνώστες....
Καλύτερα λοιπόν λίγο χιούμορ παρά ανακρίβειες και πιασάρικα ψέμματα....