PDA

Επιστροφή στο Forum : σσσσσστ...ησυχια!!!!!


Action Man
28-07-05, 10:18
Εχω προβλημα...ειλικρινα εχω προβλημα με το αθορυβο αυτοκινητο μου!!!
Ειναι 2500cc και δεν ακουγεται καθολου!
Αν το συγκρινω με του πατερα μου 2.2lt το compact ακουγεται ανεμικο!
Κατα τα αλλα εχει δυναμη και αισθηση,και οταν πατας γκαζι καταλαβαινεις οτι ειναι 2500cc!
Nα συμπληρωσω οτι ακομα και "σπασμενος" να πηγαινεις το οχημα δεν ακουγεται!!
Παντα μιλαμε για τον ηχο που βγαινει απο το μοτερ!
Τι μπορει να φταιει???

Action Man
28-07-05, 10:48
τοκ-τοκ.... :dupe: :dupe:

alexk
28-07-05, 10:58
Εδώ είναι που αρχίζεις και χάνεις την υπομονή σου...
Ο φίλος Παντελής έχει ένα παλιοcompact 2.5l, με 193 αλογάκια και το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει θόρυβο...
Παντελή μας δουλεύεις ρε???

Άν θέλεις να ακούγεται, πετάξου μέχρι τον Δανελάτο και βγάλε ένα 65άρι σωλήνα κάτω από το δεξί φτερό (πίσω από τον τροχό) και κατήργησε την υπόλοιπη εξάτμιση (αλλά SLR). Σκέφτομαι να το κάνω και εγώ. Με βεβαιότητα θα κάνει απίστευτο ήχο.

Action Man
28-07-05, 11:06
Εδώ είναι που αρχίζεις και χάνεις την υπομονή σου...
Ο φίλος Παντελής έχει ένα παλιοcompact 2.5l, με 193 αλογάκια και το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει θόρυβο...
Παντελή μας δουλεύεις ρε???

Άν θέλεις να ακούγεται, πετάξου μέχρι τον Δανελάτο και βγάλε ένα 65άρι σωλήνα κάτω από το δεξί φτερό (πίσω από τον τροχό) και κατήργησε την υπόλοιπη εξάτμιση (αλλά SLR). Σκέφτομαι να το κάνω και εγώ. Με βεβαιότητα θα κάνει απίστευτο ήχο.
Αλεξη...ειλικρινα ρε φιλε...πως μπορει να μην ακουγεται καθολου το μοτερ??
Δεν ειναι θεμα εξατμησης.....
Το ε39 που ειναι μαμα γιατι ακουγεται(το μοτερ) καλυτερα??
Δεν κανω πλακα σοβαρα μιλαω.... μερικες φορες δεν ξερω αν ειναι σβηστο η αναμενο...

Fanatic
28-07-05, 11:13
Kοιτα να δεις προβληματα που εχει ο κοσμος......το κακο ειναι οτι οτι και να πουμε σε αυτον τον ανθρωπο μετα θα πει οτι δεν θελει να κανει θορυβο για να μπορει να ταξιδευει ησυχα!Εγω παντως προτεινω k&n 57i!!!Τι να κανουμε ρε Παντελο η bmw σου εφτιαξε ενα δυνατο,αθορυβο,εξακυλινδρο μοτερ.....

Action Man
28-07-05, 11:24
Kοιτα να δεις προβληματα που εχει ο κοσμος......το κακο ειναι οτι οτι και να πουμε σε αυτον τον ανθρωπο μετα θα πει οτι δεν θελει να κανει θορυβο για να μπορει να ταξιδευει ησυχα!Εγω παντως προτινω k&n 57i!!!
Το 5αρι γιατι ακουγεται και ειναι "μαμα"??εε??γιατι??
Και 57ι να βαλω παλι δεν θα ακουγεται το μοτερ....

Strax
28-07-05, 11:56
Υπάρχουν πολλές λύσεις για το πρόβλημά σου! Εκτός από τις πιο ριζικές (βλέπε ψυχίατρο, βελονισμούς, βεντούζες, καθαρισμό τυμπάνου κλπ) θα σου πρότεινα μια από τις ακόλουθες με την προσωπική μου σειρά προτίμησης:
1) Αντικατάσταση του χταποδιού σου (πάνω στο οποίο βρίσκονται οι καταλύτες και πνίγουν και ήχο και επιδόσεις) με ένα καλό χταποδάκι (πχ Supersprint) και καταλυτών (100 cpi).
2) Ένα καλό σύστημα φιλτροχοάνης που πρέπει όμως να προσέξεις να είναι καλά προστατευμένο από τη ζέστη και όσο πιο μακριά από το MAF γίνεται.
3) Τοποθέτηση sound generator από το Ζ4!
4) Αφαίρεση ηχομόνωσης!

Action Man
28-07-05, 12:03
Ασχετα με την πλακα...αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε σχεση με αλλα "μαμα" εξακυλινδρα το δικο μου μοτερ δεν ακουγεται ΚΑΘΟΛΟΥ....
Στο dynoday το ειχατε παρατηρησει ολοι.....

vasilis-E36
28-07-05, 14:18
Τι ειναι το Sound generator της Ζ4??

Strax
28-07-05, 14:25
Τι ειναι το Sound generator της Ζ4??
Χοντρά χοντρά είναι μια τρελή κατασκευή που όταν πατάς τέρμα γκάζι ανοίγει και αφήνει περισσότερο ήχο από τον χώρο του μοτέρ να φτάσει στην καμπίνα...

melodic
28-07-05, 17:57
Η πιο οικονομικη λυση ειναι να οδηγεις με ανοιχτα παραθυρα... ;) :yippee: :kissass: :chair:

konstantinos
28-07-05, 19:01
Εχει δικιο ο Παντελης,τους φιμωνουν τους κινητηρες πολυ!προσφατα περασε μια 545 Ε 60 γκαζωμενη για να προλαβει φαναρι και δεν ακουσθηκε τιποτα!Απο οκτακυλινδρο που καποτε βγαζαν τον καλυτερο ηχο.Καταργειται ετσι κατα τη γνωμη μου ο σπορ χαρακτηρας.Μονο σε 645 ειχα ακουσει βαρυ ηχο.

DoctorAbo
28-07-05, 19:47
Εχω προβλημα...ειλικρινα εχω προβλημα με το αθορυβο αυτοκινητο μου!!!
Ειναι 2500cc και δεν ακουγεται καθολου!
Αν το συγκρινω με του πατερα μου 2.2lt το compact ακουγεται ανεμικο!
Κατα τα αλλα εχει δυναμη και αισθηση,και οταν πατας γκαζι καταλαβαινεις οτι ειναι 2500cc!
Nα συμπληρωσω οτι ακομα και "σπασμενος" να πηγαινεις το οχημα δεν ακουγεται!!
Παντα μιλαμε για τον ηχο που βγαινει απο το μοτερ!
Τι μπορει να φταιει???

Φίλε μου Παντελή,
Πρώτα απ'όλα σου εύχομαι χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή που ήταν χθες, αλλά μη ρωτάς που ήταν το μιαλό μου χτες.
Σχετικά με το πρόβλημα του αυτοκινήτου σου, έχω αναπτύξει μια εξαιρετικά προηγμένη μέθοδο αύξησης του ήχου ενός κινητήρα αυτοκινήτου. Την ονομάζω "ENGINE NOICE ENCHANCEMENT PROCESS". H μέθοδος εφαρμόζεται με μεγάλη ευκολία και σχετικά μικρό κόστος.
-Προμηθεύεσαι ένα ηλεκτροδράπανο Black&Decker ή παρόμοιο.
-Προμηθεύεσε επίσης, ένα τρυπάνι από ταχυχάλυβα (High Speed Steel) με διάμετρο 5 mm.
-Σηκώνεις το αυτοκίνητο σε ένα ανυψωτικό, και έχοντας το τρυπάνι σφιγμένο στο τσοκ του ηλεκτροδραπάνου σου, πάς από κάτω και κοιτάς την εξάτμιση.
-Τρυπάς τα καζανάκια (προσοχή όχι τους καταλύτες) κάνοντας περίπου πέντε τρύπες στο κάθε ένα.

Μπαίνεις μέσα στο αμάξι, και βάζεις μπρος. Ο θόρυβος θα έχει ενταθεί σημαντικά. Αν η νέα ένταση δε σε φτάνει, επαναλαμβάνεις τη διαδικασία, κάνοντας άλλες πέντε τρύπες. Και ούτω καθ' εξής.

Λόγω της ονομαστικής σου εορτής, διατίθεμαι να ολοκληρώσω την διαδικασία επί του αυτοκινήτου σοιυ εντελεώς δωρεάν.

Με αγάπη,
ο επίσημος DoctorAbo του Club μας. :drive2:

DaRk_AnGeL
29-07-05, 06:59
Καταρχάς χρόνια σου πολλά και απο μένα... έστω και καθυστερημένα φίλε Παντελη... και τώρα μια ερώτηση που μου ήρθε βλέποντας τις κατα τ' άλλα σοβαρότατες και αξιοσέβαστες απαντήσεις που έλαβες (κυρίως απο κάποια εξέχοντα ///Μέλη του φόρουμ) : Περιμένεις να σε βοηθήσουν να βγάλεις άκρη???
Το μόνο που προσφέρονται να κάνουν είναι να σε παλαβώσουνε....

Πάντως μέσα στο γενικότερο πλαίσιο ευθυμίας και χαράς... αντε να προτείνω και γώ δύο λύσεις...
1. Άλλαξε το μοτερ σου με ενα ///Μοτέρ... σίγουρα θα ακούγεται καλύτερα
2. Παίζει να μη φταίει το μοτερ.. ίσως να είναι βουλωμένα τα αυτιά σου :rofl2: :rofl2:

TNT
29-07-05, 12:20
Χωρις πλακα,αυτο με τα βουλωμενα αυτια παιζει πολυ.Εχω Ε21 και προπερσι το καλοκαιρι μου φαινοταν οτι ειχε γινει υπερβολικα ησυχο.Τι 5αρες,τι 5μισαρες,δεν ακουγοταν σχεδον τιποτα.Μετα απο μια επισκεψη στον ΩΡΥΛΑ για σερβις αυτιων,στο ρελαντι νομιζα οτι ακουγα ατμοπλοιο!!

vagelis318ci
29-07-05, 14:08
Προσφέρομαι να σε απαλλάξω από το "μαρτύριο". Δώσ'το σε μένα το μοτέρ αφού δεν σου αρέσει. Μπορώ να την αντέξω την ησυχία.

manosm3
31-07-05, 15:15
Εχω προβλημα...ειλικρινα εχω προβλημα με το αθορυβο αυτοκινητο μου!!!
Ειναι 2500cc και δεν ακουγεται καθολου!
Αν το συγκρινω με του πατερα μου 2.2lt το compact ακουγεται ανεμικο!
Κατα τα αλλα εχει δυναμη και αισθηση,και οταν πατας γκαζι καταλαβαινεις οτι ειναι 2500cc!
Nα συμπληρωσω οτι ακομα και "σπασμενος" να πηγαινεις το οχημα δεν ακουγεται!!
Παντα μιλαμε για τον ηχο που βγαινει απο το μοτερ!
Τι μπορει να φταιει???

Εμενα κανει σαν τη φωνη μου καπως! χεχεχε :party: :yippee:

Action Man
03-08-05, 21:12
Εμενα κανει σαν τη φωνη μου καπως! χεχεχε :party: :yippee:
GARIZEI TO AMAKSI SOY.......... :takecover

manosm3
07-08-05, 00:21
GARIZEI TO AMAKSI SOY.......... :takecover

Μπορει να μην εχω 194 αλογα, μπορει να μην εχω διπλωμα, μπορει να μην εχω μυαλο, μπορει να μην εχω vanos, αλλα εχω θορυβο! :yippee: :loser: :flipa:

Kostas Christ
07-08-05, 19:37
Το προβλημα σου εχει λυση η οποια ειναι πολυ απλη ΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΗΧΟΜΟΝΟΣΗ.
Αν βεβαια δεν θες μου χαριζεις εμενα το δικο σου (που και να με χτυπας δεν το θελω αλλα αφου επειμενεις τοσο πολυ θα αναγκαστω να το παρω) και παιρνεις ενα Ε36 325 και καθαριζεις :ices_ange

m3power
07-08-05, 22:47
παντελη θες να σου δωσω ενα cd με ηχο απο το δικο μου αμαξι να τελειωνουμε;

Kostas Christ
08-08-05, 14:22
παντελη θες να σου δωσω ενα cd με ηχο απο το δικο μου αμαξι να τελειωνουμε;

Θελω εγω ενα δυο τρια οσα μπορεις τελος παντων.
Α και κανα ντιβιντακι αν γινεται :offtopic:

stef
08-08-05, 15:08
Ναι αλλά αυτό δεν ξέρω αν γίνεται retrofit σε άλλα 6κύλινδρα Στράτο!
Εδώ εαν δεν κάνω λάθος δεν γίνεται καν σε 2,5λιτρη και 2,2 Ζ4..

manosm3
05-01-10, 18:35
Φιλε βαλε ESS θα σε ακουν 5 τετραγωνα πιο κατω :icon_kidr:rockon:

Action Man
05-01-10, 18:40
ΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΑΧ
Που το ξέθαψες ρεεεεεεεε??:clap:

Dark_Niaou
05-01-10, 19:08
Μιος και το θέμα αυτό ειναι αρχαίο, θα κλειδωθεί μιας και το αμαξι που έχει ο φιλος, Παντελής δεν ειναι πλέον αυτό....

Geo_3D
05-01-10, 19:12
Και εγω το ξανανοιγω γιατι πλεον υπαρχει λυση και θα το ανεβασω εδω ή σε καινουργιο thread για οποιον θελησει να κανει το ιδιο σε μερικες μερες
Γινεται σε ολα τα Μ54 2.2-2.5 (εκτος 3.0,που θα μαθω και γιαυτο λιγο αργοτερα) και σε Μ52 (2.0-2.8) και προκειται για εργοστασιακη λυση

Keep in touch

patrinos
05-01-10, 19:23
Εχω προβλημα...ειλικρινα εχω προβλημα με το αθορυβο αυτοκινητο μου!!!
Ειναι 2500cc και δεν ακουγεται καθολου!
Αν το συγκρινω με του πατερα μου 2.2lt το compact ακουγεται ανεμικο!
Κατα τα αλλα εχει δυναμη και αισθηση,και οταν πατας γκαζι καταλαβαινεις οτι ειναι 2500cc!
Nα συμπληρωσω οτι ακομα και "σπασμενος" να πηγαινεις το οχημα δεν ακουγεται!!
Παντα μιλαμε για τον ηχο που βγαινει απο το μοτερ!
Τι μπορει να φταιει???

καλησπερα στειλε μου και μενα καμια δεκαρια πακετα απο αυτα τα χαπια.. φαινονται πολυ καλα.. η διευθυνση ειναι πλατεια ομονοιας τριτος πρεζακιας αριστερα..
θα μας τρελανεις ρε συ? εδω κανουμε αμαν για να μην ακουγεται το μοτερ και εσυ τρελενεσαι που δεν ακουγεται???

rapid_fast
05-01-10, 19:26
Καίει καθόλου λάδι το μοτέρ σου?

k.kakos
08-01-10, 14:27
Αλεξη...ειλικρινα ρε φιλε...πως μπορει να μην ακουγεται καθολου το μοτερ??
Δεν ειναι θεμα εξατμησης.....
Το ε39 που ειναι μαμα γιατι ακουγεται(το μοτερ) καλυτερα??
Δεν κανω πλακα σοβαρα μιλαω.... μερικες φορες δεν ξερω αν ειναι σβηστο η αναμενο...


Βαλε διπλα στο ε39 ενα 6κυλινδρο ε34 και θ'αλλαξεις γνωμη οτι το 39αρι "ακουγεται" :)

Σορρυ για το off..