PDA

Επιστροφή στο Forum : NISSAN QASHQAI 1.6


bimmer-corfu
09-07-09, 18:22
Ρε παιδιά τι γνώμη έχετε για το QASHQAI 1.6?
Το έχει κανείς?

Με ενδιαφέρει σαν αμάξι συζύγου γιατί προσωπικά δεν τα πάω και τόσο καλά με τα SUV. Βασικά αυτής αρέσει.
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρει τετρακίνηση ή μεγαλύτερο μοτέρ γιατί ποτέ δεν θα τα χρειαστεί η γυναίκα μου.

Θέλω αξιοπιστία, χώρους και άνεση ανάρτησης και να μη τρίζει μετά από 10.000 χιλιόμετρα.

Speedy
09-07-09, 18:29
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=14578&highlight=nissan+qashqai

για δες εδω..

bimmer-corfu
09-07-09, 20:12
Σπύρο ευχαριστώ αλλά το λινκ αφορά το 2.0 4Χ4 ενώ εγώ θέλω 1.6 2Χ4

Επίσης, στο λινκ ο φίλος ρωτάει για να αλλάξει το 46άρι του με το qashqai, κάτι που εγώ θεωρώ έγκλημα.
Εδω μιλάμε για αμάξι συζύγου που κουβαλάει πράγματα και τα παιδιά...
Με αυτό το σκεπτικό ρωτάω

crazy_beaver
09-07-09, 20:26
Φιλε μου το εχω κανει τεστ ντραιβ.Για 1600 πηγαινε αρκετα καλα.Τα υλικα μεσα μου φανηκαν ικανοποιητηκα καθως και η συναρμογη τους και γενικα ειχε πολυ καλη συμπεριφορα στο δρομο.Πιστευω σ αυτο βοηθαει το οτι ειναι κατι ενδιαμεσο σε τζιπακι και κανονικο!!!!!!!!Αυτα τα λιγα ειχα να καταθεσω!!!!!!!!!!

Zer0cooL
09-07-09, 20:41
Πετρο το εχει ενας φιλος μου το συγκεκριμενο...Εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ και ως αμαξωμα και ως χωροι για την κατηγορια του. Ο 1.6 δεν παιρνει δαφνες, αλλα θεωρω πως κινει αξιοπρεπως το αμαξωμα (αλλοι διαφωνουν εγω την εντυπωση μου σου λεω) και κυριως σε επαρχιακους δρομους οπου εισαι δεν πιστευω πως εχει προβλημα. Χωρους οπως ειπα πολλους, cockpit και θεση οδηγησης πολυ ωραια, υλικα ανω του μετριου κατα πολυ. Γενικοτερα σε αυτη την κατηγορια 2 αυτοκινητα θα κοιταζα και με τη σειρα που τα λεω...Nissan Qashqai και Ford Kuga (ιδιαιτερα το 2λτ πετραιλεο, αν και τσιμπαει λιγο η τιμη του)

crazy_beaver
09-07-09, 20:43
Και το κουγκα πολυ ορεο το εχω κανει και αυτο τεστ ωτραιβ αλλα ειδικα το ντιζελ φευγει πολυ ψηλα!!!!!

bimmer-corfu
09-07-09, 20:51
δε θέλω και άλλο 2.000 κυβικα, καλά θα τι φάμε πάλι εμείς με τέλη κτλ

παιδιά ο κινητήρας κάνει θόρυβο?

kastorianos88
09-07-09, 21:16
γνώμη μου για να μην έχεις τέλη κυκλοφορίας ασφάλειες κτλ, qashqai 1.5 cdi, ροπή 1.8 κατανάλωση 1.2 αθόρυβο, αξιόπιστο και θα γουστάρεις και εσύ τις ροπούλες εκτος από την γυναικα σου ;)

bimmer-corfu
09-07-09, 21:30
ops υπάρχει τέτοιο πράγμα?
χμμμμ καλή σκέψη

και απο τιμή?

crazy_beaver
10-07-09, 01:01
πανω κατω οσο το διλιτρο βενζινη αν θυμαμαι καλα!!!!!!!

bimmer-corfu
10-07-09, 07:36
Ναι το τσέκαρα, δεν είναι και λίγα

Zer0cooL
10-07-09, 08:19
Κοιτα αν το θελεις για τη γυναικα σου για να μετακινει και τα παιδια με ασφαλεια, και ποτε ποτε να κανετε και κανα ταξιδακι, τοτε η ιδανικη περιπτωση θα ηταν το 1.5 ντιζελ απο πολλες αποψεις...Επειδη ομως ανεβαινει σχετικα ψηλα και επειδη μιλαμε για 2ο αυτοκινητο εχοντας ηδη δωσει για το πρωτο κοντα 45χιλ, ισως θα πρεπει να συμβιβαστεις με το 1,6...
Οποια και να ναι η επιλογη σου παντως πιστευω οτι το συγκεκριμενο αμαξι θα σε ανταμειψει..

bimmer-corfu
10-07-09, 08:28
Νίκο με διαθέσιμα Ε46, Ε90, Ε92 και Χ3 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πάω ταξίδι με qashqai όποια έκδοση και να είναι.

Αυτό που πουλάνε τώρα είναι το facelift αν δεν κάνω λάθος έτσι?

Zer0cooL
10-07-09, 08:36
Κατα 99% ναι...
Αν προκειται τοτε μονο για χρηση στο νησι και με γνωμονα το γουστο της γυναικας σου αλλα και για την ασφαλη μετακινηση των παιδιων τοτε το 1.6 ειμαι σιγουρος πως θα σας ικανοποιησει! Βρες κανενα για κανα τεστ ντραιβ...πιστευω πως θα σε πεισει ακομα κι αν οι περισοτερες εμπειριες σου ειναι με BMW..

bimmer-corfu
10-07-09, 08:39
Μπαααα μη το λες, έχω εμπειρίεςςςςςς

Έχω στη δουλειά κάτι πορσικά χαχαχχαχα φορτηγάκια ανατρεπόμενα, πουλμάκια κτλ κτλ
Η γυναίκα μου έχει ίμπιζα 1.4 το προηγούμενο, όλα τα check μέσα αναμμένα και τρίζειιιιιιιι χαχαχαχα

Speedy
10-07-09, 10:34
Σπύρο ευχαριστώ αλλά το λινκ αφορά το 2.0 4Χ4 ενώ εγώ θέλω 1.6 2Χ4

Επίσης, στο λινκ ο φίλος ρωτάει για να αλλάξει το 46άρι του με το qashqai, κάτι που εγώ θεωρώ έγκλημα.
Εδω μιλάμε για αμάξι συζύγου που κουβαλάει πράγματα και τα παιδιά...
Με αυτό το σκεπτικό ρωτάω



Ναι,και επειδη δεν προκειτο να βρεις εδω σχετικα με το qashqai για αυτο κια σου εδωσα το λινκ μπας και βγαλεις καποια ακρη σε αυτο που κοιτας.

Εδω δεν μιλαμε πολυ για το Χ5-χ3 θα μιλαμε για το qashqai??? χεχεχεχεχεχ...;)

ptboul
10-07-09, 10:37
Ως (οικογενειακώς) κάτοχοι αυτοκινήτων Nissan επί 20 έτιας και βάση εμπειριών στενού φίλου (κάτοχος του συγκεκριμένου αυτοκινήτου) έχω να πω τα εξής (Για το 1.6):

Κινητήρας με άψογο τράβηγμα (ακόμα και φορτωμένο με 4 άτομα)
Σφιχτή ανάρτηση - άνεση και κράτημα.
Το ύψος του το καθιστά ιδανικό για Ελλάδα και δη για Νησί.
Μηδενική συχνότητα βλαβών.
Κορυφαία ασφάλεια.

Μέτριο φινίρισμα υλικών στο ταμπλό και τα καθίσματα.
Λόγω ασφάλειας, εξαιρετικά ευπαθή περιφερειακά υλικά με αποτέλεσμα με το παραμικρό άγγιγμα να παίρνει και λαμαρίνα. Συνεπώς υψηλό κόστος επισκευής.

Zer0cooL
10-07-09, 10:39
Πρεπει μαλλον να πας να το δεις απο κοντα Πετρο και να το οδηγησεις! Να βγαλεις και ο ιδιος καποια συμπερασματα...

ΥΓ - Παλι καλα που δεν αρχισαμε τα περι Datsun ΚΑΙ ΕΔΩ!!! :)

bimmer-corfu
10-07-09, 10:46
να σου πω την αλήθεια περίμενα τους εραστές του skyline (ξέρεις τι εννοώ) να δώσουν απαντήσεις αλλά είναι άφαντοι.

Τελικά
-εραστές έχει ,μόνο η BMW και η ALFA ROMEO και
-απο το Gt-r και κάτω το χάος

Κωνσταντίνος
10-07-09, 10:47
Πρόκειται για το QASHQAI, γιαυτό. Αν στην θέση του ήταν κανένα supercar της ίδια εταιρίας, θα φτάναμε πάλι τις 40 σελίδες.................

ptboul
10-07-09, 10:50
Αν απλά θέλεις ένα όχημα που να του βάζεις βενζίνη, να του κάνεις τα τακτικά του σέρβις, να είναι ασφαλές και να πηγαίνει άνετα σχεδόν παντού, και να έχει χώρους, πάρε το._

Συνεργείο θα πηγαίνεις 1 φορά το χρόνο με κόστος 150 ευρώ.

bimmer-corfu
10-07-09, 10:52
ξέρουμε πότε βγαίνει καινούργειο μοντέλο?
Δεν θα ήθελα μέσα σε μήνες να βγει άλλο, ας κρατήσει ένα χρόνο τουλάχιστον

ptboul
10-07-09, 11:17
ξέρουμε πότε βγαίνει καινούργειο μοντέλο?
Δεν θα ήθελα μέσα σε μήνες να βγει άλλο, ας κρατήσει ένα χρόνο τουλάχιστον

Δε γνωρίζω, αλλά δεδομένου ότι δεν έχει βγει ακόμα face lift φαντάζομαι γύρω στο 10-2011 θα βγει αν λάβουμε υπόψη ότι ο μ.ορος είναι 4 χρόνια στα Ιαπωνικά για αλλαγή.

Aν δε το βαρεθεί, θα το κρατήσετε για καμιά 20αριά απροβλημάτιστα χρόνια .

Zer0cooL
10-07-09, 11:18
Ptboul εισαι σιγουρος οτι αυτο που κυκλοφορει τωρα δεν ειναι face lift?

Nick_E60_GR
10-07-09, 11:21
να σου πω την αλήθεια περίμενα τους εραστές του skyline (ξέρεις τι εννοώ) να δώσουν απαντήσεις αλλά είναι άφαντοι.

Τελικά
-εραστές έχει ,μόνο η BMW και η ALFA ROMEO και
-απο το Gt-r και κάτω το χάος

...σε κατάλαβα απ' τη φωνή.

Χ3 ή Quasqai? Έχω δίλημμα ...DATSUN και BMW είναι κορυφές.

Τέλος.

ptboul
10-07-09, 11:25
Ptboul εισαι σιγουρος οτι αυτο που κυκλοφορει τωρα δεν ειναι face lift?

Πήρα τηλ. το φίλο μου και μου το επιβεβαίωσε. Δε νομίζω να κάνουμε λάθος, αλλά ένα τηλ. στον αντιπρόσωπο θα μας λύσει το ερώτημα :)

yodas
10-07-09, 11:29
Crazy είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα και τελικά αποφάσισα να πάρω το Kuga. Φοβερό SUV και η γυναίκα υπερευχαριστημένη. Δές το και από κοντά γιατί και από τιμή πιστεύω είναι ότι καλύτερο σήμερα. Τα τέλη μόνο είναι υψηλά αλλά αν τα βάλεις όλα κάτω θα δείς ότι τα αξίζει. Επίσης θα χαίρεσαι να το οδηγείς και εσύ.

nino x3
10-07-09, 12:54
Πετρο να παρεις οποιο αμαξι γουσταρεις αλλα να κανεις την γυναικα σου να νομιζει οτι αυτη αποφασισε και διαλεξε !!!εχει σημασια....
αν παντως θελεις να "πας" καπως διαφορετικα και ευχρηστα με style in life... http://www.fiat.gr/main/home.cfm?pageid=8&carid=102 για να μη σου πω για το abarth και φουντωσει κανα thread!!!

Zer0cooL
10-07-09, 13:00
Πετρο να παρεις οποιο αμαξι γουσταρεις αλλα να κανεις την γυναικα σου να νομιζει οτι αυτη αποφασισε και διαλεξε !!!εχει σημασια....


ΘΕΟΣ!!! Συνειδητοποιημενος αντρας...χαχαχαχα

ptboul
10-07-09, 13:32
Πετρο να παρεις οποιο αμαξι γουσταρεις αλλα να κανεις την γυναικα σου να νομιζει οτι αυτη αποφασισε και διαλεξε !!!εχει σημασια....


Το έχω κάνει σε πολλά θέματα (πχ.1. μωρό μου τι φοβερή η ιδέα σου να πάρουμε βάρκα, 2.καταπληκτική η ιδέα σου να πάρουμε το Μ3 σε μπλε, 3.τι ωράια η σκέψη σου να πάρουμε μηχανάκι να πηγαίνουμε γρήγορα στη δουλειά, κλπ) με σημαντικά ποσοστά αποτυχίας, αν και θεωρώ ότι τα πλάσαρα σωστά.

Αν δε σε θέλει, δεν υπάρχει συνταγή.

bimmer-corfu
10-07-09, 13:47
Πετρο να παρεις οποιο αμαξι γουσταρεις αλλα να κανεις την γυναικα σου να νομιζει οτι αυτη αποφασισε και διαλεξε !!!εχει σημασια....
αν παντως θελεις να "πας" καπως διαφορετικα και ευχρηστα με style in life... http://www.fiat.gr/main/home.cfm?pageid=8&carid=102 για να μη σου πω για το abarth και φουντωσει κανα thread!!!

Πανέμορφο το 500 αλλά δεν μας χωράει.
Εγώ νόμιζα ότι είναι facelift αυτό που βγαίνει τώρα