PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση βεντιλατέρ υδραργύρου


stefanos_cool
12-07-09, 18:28
Αγαπητοί φίλοι, αύριο το πρωί πάω για αντικατάσταση του πονεμένου μου βεντιλατέρ που παρέδωσε πνεύμα προχτές το βράδυ, έπειτα από ένα κέρασμα τσαγιού που έκανα σε ένα merc κάμπριο στην ανάβαση μπογιατίου. Φυσικά και δεν χάλασε από την τσίτα αλλά από φυσιολογική φθορά (έπρεπε να το είχα αλλάξει εδώ και πολύ καιρό).
Η ερώτησή μου είναι η εξής, επισκευάζεται το συγκεκριμένο βεντιλατέρ ή πρέπει να αντικατασταθεί όλο? Ο μηχανικός μου είπε ότι καλό θα ήταν να αντικατασταθεί όλο το σύστημα καλύτερα, αλλά αν θέλω υπάρχει και η λύση της επισκευής.
Έχει κάνει κάποιος φίλος κάτι ανάλογο? αν ναι είχε επιτυχία και τελικά αξίζει η διαφορά κόστους που έχει από το καινούριο? (δεν ξέρω καν πόσο κάνει το καινούριο ούτε η επισκευή)
Σας ευχαριστώ και αναμένω τα φώτα σας!

kostas e46
12-07-09, 18:47
Αγαπητοί φίλοι, αύριο το πρωί πάω για αντικατάσταση του πονεμένου μου βεντιλατέρ που παρέδωσε πνεύμα προχτές το βράδυ, έπειτα από ένα κέρασμα τσαγιού που έκανα σε ένα merc κάμπριο στην ανάβαση μπογιατίου. Φυσικά και δεν χάλασε από την τσίτα αλλά από φυσιολογική φθορά (έπρεπε να το είχα αλλάξει εδώ και πολύ καιρό).
Η ερώτησή μου είναι η εξής, επισκευάζεται το συγκεκριμένο βεντιλατέρ ή πρέπει να αντικατασταθεί όλο? Ο μηχανικός μου είπε ότι καλό θα ήταν να αντικατασταθεί όλο το σύστημα καλύτερα, αλλά αν θέλω υπάρχει και η λύση της επισκευής.
Έχει κάνει κάποιος φίλος κάτι ανάλογο? αν ναι είχε επιτυχία και τελικά αξίζει η διαφορά κόστους που έχει από το καινούριο? (δεν ξέρω καν πόσο κάνει το καινούριο ούτε η επισκευή)
Σας ευχαριστώ και αναμένω τα φώτα σας!

Στεφανε ο υδραργυρος δεν επισκευαζετε το μονο που μπορεις να κανεις ειτε εσυ ειτε ο μηχανικος σου να στραβοσεις λιγο τη λαμα που εχει απο τη μερια της φτερωτης που μετα απο αυτο θα ακους τη φτερωτη να γυριζει + οτι θα χαλασει η αντλια σου ποιο γρηγορα.
Το καλητερο ειναι να το αλλαξεις το κοστος του ειναι γυρω στα 50-60 ευρω.

Nick_E60_GR
12-07-09, 18:49
Στέφανε υπάρχει το ίδιο ακριβώς (original) σε aftermarket εμπόρους, σε πολύ χαμηλότερη τιμή, απλά δεν θα έχει πάνω το στίκερ της BMW. Νομίζω Valeo ή Bosch είναι. Ψάξε το... Πάντως μην πάρεις αγνώστου ταυτότητος

stefanos_cool
12-07-09, 18:54
Στεφανε ο υδραργυρος δεν επισκευαζετε το μονο που μπορεις να κανεις ειτε εσυ ειτε ο μηχανικος σου να στραβοσεις λιγο τη λαμα που εχει απο τη μερια της φτερωτης που μετα απο αυτο θα ακους τη φτερωτη να γυριζει + οτι θα χαλασει η αντλια σου ποιο γρηγορα.
Το καλητερο ειναι να το αλλαξεις το κοστος του ειναι γυρω στα 50-60 ευρω.

Κώστα αν είναι τόσο λίγο το κόστος φυσικά και δεν αξίζει να το συζητάω για επισκευή. Είχα την εντύπωση ότι κόστιζε 300 ευρώ και πάνω, δεν ξέρω που το είχα διαβάσει-ακούσει, ελπίζω να κάνω λάθος. Ευχαριστώ!

shido
12-07-09, 18:56
εννοεις την φανα οτι εχει χαλασει?
http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/330Ci-M54/browse/radiator/fan_shroud/

αν λες αυτο σε 330 πριν λιγο καιρο το πληρωσα κοντα στα 350€

stefanos_cool
12-07-09, 19:02
Στέφανε υπάρχει το ίδιο ακριβώς (original) σε aftermarket εμπόρους, σε πολύ χαμηλότερη τιμή, απλά δεν θα έχει πάνω το στίκερ της BMW. Νομίζω Valeo ή Bosch είναι. Ψάξε το... Πάντως μην πάρεις αγνώστου ταυτότητος

Νίκο αν γνωρίζεις κάποιο μαγαζί στείλε μου στοιχεία με p.m. Δυστυχώς ο μηχανικός μου ότι πράγματα αγοράζει τα παίρνει από Κο@λο@ρη και μας βαράει στο κεφάλι.

off topic: Από προχτές το βράδυ που είδα το θηρίο σου ... έχω μπει στη μπρίζα και γω για Ε60

stefanos_cool
12-07-09, 19:14
εννοεις την φανα οτι εχει χαλασει?
http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/330Ci-M54/browse/radiator/fan_shroud/

αν λες αυτο σε 330 πριν λιγο καιρο το πληρωσα κοντα στα 350€

Ακούγετε θόρυβος από το βεντιλατέρ, και έχει και λίγα μπόσικα η φτερωτή όταν την τσέκαρα με το χέρι, δεν ξέρω αν πάει όλο μαζί με την φτερωτή που δείχνει το σχέδιο.

Τα συμπτώματα που μου έκανε είναι θόρυβος και ανέβασμα θερμοκρασίας όταν είμαι σε μποτιλιάρισμα.

350 πλήρωσες μαζί με τα μαστορικά ή μόνο το εξάρτημα?

shido
12-07-09, 19:17
Μονο το εξαρτημα ,το ανεβασμα το κανει επειδη προφανως τα παιξε η φανα και ειτε δεν ανεβαζει στροφες
η δεν αφηνει τον θερμοστατη να δουλευει σωστα.
Ακριβως τα ιδια ειχα και εγω.

stefanos_cool
12-07-09, 19:19
Μονο το εξαρτημα ,το ανεβασμα το κανει επειδη προφανως τα παιξε η φανα και ειτε δεν ανεβαζει στροφες
η δεν αφηνει τον θερμοστατη να δουλευει σωστα.
Ακριβως τα ιδια ειχα και εγω.

οκ, ευχαριστώ!

Speedy
12-07-09, 19:55
Στεφανε σε εχω για πολυ Large ατομο οποτε μην κοιτας το να το φτιαξεις..Αλλαξε το να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

stefanos_cool
12-07-09, 20:05
Στεφανε σε εχω για πολυ Large ατομο οποτε μην κοιτας το να το φτιαξεις..Αλλαξε το να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Χαχαχα.. σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο, μην είσαι και τόσο σίγουρος για το Large .. αυτή την εποχή είμαι Large μόνο στα ρούχα ... χμμμ.. EXTRA LARGE!!
Όπως και να' χει όμως το εργαλείο πρέπει να φτιαχτεί, οπότε πάμε για καινούριο όπως είπαν και τ' άλλα παιδιά και είμαστε οκ!

timokratis
12-07-09, 20:29
φιλε μου μια και θα βγαλεις τον ανεμιστηρα θυμισου να κανεις και ενα καλο καθαρισμο στο ψυγειο! πρωτα με αερα και μετα με το πιεστικο. δεν ειναι απαραιτητα λιγη η ποσοτητα του αερα που περναει απο το ψυγειο, ισως να μην προλαβαινει να γινει σωστη απαγωγη της θερμοτητας απο του 3 τονους μπαζα και 32 εκατομυρια εντομα που θα εχει μαζεψει το ψυγειο!! :bugeye:
αλλαξε μια και το ψυκτικο υγρο... οχι μονος σου, θελει το σωστο εξαερισμο :dblthumb2

stefanos_cool
12-07-09, 20:34
φιλε μου μια και θα βγαλεις τον ανεμιστηρα θυμισου να κανεις και ενα καλο καθαρισμο στο ψυγειο! πρωτα με αερα και μετα με το πιεστικο. δεν ειναι απαραιτητα λιγη η ποσοτητα του αερα που περναει απο το ψυγειο, ισως να μην προλαβαινει να γινει σωστη απαγωγη της θερμοτητας απο του 3 τονους μπαζα και 32 εκατομυρια εντομα που θα εχει μαζεψει το ψυγειο!! :bugeye:
αλλαξε μια και το ψυκτικο υγρο... οχι μονος σου, θελει το σωστο εξαερισμο :dblthumb2

Θα το κάνω κι αυτό, έχεις δίκιο! Ευχαριστώ.

kostas e46
12-07-09, 22:05
Κώστα αν είναι τόσο λίγο το κόστος φυσικά και δεν αξίζει να το συζητάω για επισκευή. Είχα την εντύπωση ότι κόστιζε 300 ευρώ και πάνω, δεν ξέρω που το είχα διαβάσει-ακούσει, ελπίζω να κάνω λάθος. Ευχαριστώ!

Στεφανε τελικα ποιο θελεις ν' αλλαξεις τον υδραργυρο που παιρνει κινηση απο τη μηχανη η το ηλεκτρηκο βεντιλατερ που ειναι μπροστα απο το ψυγειο.

Αλλα απο οτι καταλαβα εσυ χρειαζεσε τον υδραργυρο.

InsaneDriver
12-07-09, 22:18
Την διάγνωση την έκανες μόνος σου;

Πάντως τα e39 βγάζουν βλάβες στον θερμοστάτη αλλά και στο κόμπλερ. Συνήθων το κόμπλερ γυρνάει συνέχεια απλά δεν μπορεί να ανεβάσει σωστά στροφές για να ρίξει τη θερμοκρασία.

stratos
12-07-09, 22:39
Δεν είναι πολύ δύσκολο να αλλαχτεί αν ο μηχανικός έχει λίγη εμεπειρία απο BMW. Στο Ε36 είχα αλλάξει περισυ το καλοκαίρι με κόστος 80 euro στην Ελευσίνα στον μηχανικό μου. Καλού κακού και ένας έλεγχος στον θερμοστάτη και μια εξαέρωση του ψηγείου δεν κάνει κακό...

stefanos_cool
13-07-09, 08:38
Στεφανε τελικα ποιο θελεις ν' αλλαξεις τον υδραργυρο που παιρνει κινηση απο τη μηχανη η το ηλεκτρηκο βεντιλατερ που ειναι μπροστα απο το ψυγειο.

Αλλα απο οτι καταλαβα εσυ χρειαζεσε τον υδραργυρο.


Σωστά, το βεντιλατέρ του υδραργύρου θέλει αλλαγεί όχι το ηλεκτρικό του κλίμα.

stefanos_cool
13-07-09, 08:39
Την διάγνωση την έκανες μόνος σου;

Πάντως τα e39 βγάζουν βλάβες στον θερμοστάτη αλλά και στο κόμπλερ. Συνήθων το κόμπλερ γυρνάει συνέχεια απλά δεν μπορεί να ανεβάσει σωστά στροφές για να ρίξει τη θερμοκρασία.

Όχι, τη διάγνωση την έκανε ο μηχανικός μου.

stefanos_cool
13-07-09, 08:40
Δεν είναι πολύ δύσκολο να αλλαχτεί αν ο μηχανικός έχει λίγη εμεπειρία απο BMW. Στο Ε36 είχα αλλάξει περισυ το καλοκαίρι με κόστος 80 euro στην Ελευσίνα στον μηχανικό μου. Καλού κακού και ένας έλεγχος στον θερμοστάτη και μια εξαέρωση του ψηγείου δεν κάνει κακό...

Σωστά, θα ελεγθεί θερμοστάτης ψυγείο κλπ.

Speedy
16-07-09, 10:45
λογικα θα αλλαξεις μονο θερμοστατη!

stefanos_cool
16-07-09, 10:50
λογικα θα αλλαξεις μονο θερμοστατη!


Δυστυχώς πολλά θα αλλάξω...το μεσημέρι θα ξέρω λεπτομέρειες όπου και θα τις ποστάρω.

Nick_E60_GR
16-07-09, 11:16
Δυστυχώς πολλά θα αλλάξω...το μεσημέρι θα ξέρω λεπτομέρειες όπου και θα τις ποστάρω.

Το "πολλά" δεν μου αρέσει Στέφανε... σα να μου φαίνεται λανθασμένη η διάγνωση... Δεν πρέπει να είναι ούτε βεντιλατέρ, ούτε θερμοστάτης. Άλλαξε μόνο τον αισθητήρα Νο 4 στο διάγραμμα εδώ και πιστεύω θα είσαι ΟΚ. (αισθητήρας θερμοκραίας εξόδου από το θερμοστάτη). Αν "κολλήσει" δεν βγάζει ένδειξη σφάλματος, αλλά προκαλεί δυσλειτουργίες σε θερμοστάτη και βεντιλατέρ... (υπερθέρμανση - μή ενεργοποίηση, ή ενεργοποίηση βεντιλατέρ πολύ πιο πάνω ή πολύ πιο κάτω από τους 95 βαθμούς κλπ.....)

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DT11&mospid=47538&btnr=11_2637&hg=11&fg=35

stefanos_cool
16-07-09, 11:26
Το "πολλά" δεν μου αρέσει Στέφανε... σα να μου φαίνεται λανθασμένη η διάγνωση... Δεν είναι ούτε βεντιλατέρ, ούτε θερμοστάτης. Άλλαξε μόνο τον αισθητήρα Νο 4 στο διάγραμμα εδώ και πιστεύω θα είσαι ΟΚ.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DT11&mospid=47538&btnr=11_2637&hg=11&fg=35

Νίκο μακάρι να ήταν λανθασμένη αλλά δεν είναι, το μεσημέρι θα έχω απάντηση από τον μηχανικό για το τι ακριβώς θα χρειαστεί όπου και θα το ποστάρω φυσικά για μελλοντική λύση σε φίλο με παρόμοιο πρόβλημα.
Το θετικό είναι ότι τελικά βρήκα άκρη με αρκετά φτηνά ανταλλακτικά.
Σχεδόν το 1/3 από τιμές αντιπροσωπείας. (βεντιλατέρ,τρόμπα,θερμοστάτης)

Nick_E60_GR
16-07-09, 11:34
Νίκο μακάρι να ήταν λανθασμένη αλλά δεν είναι, το μεσημέρι θα έχω απάντηση από τον μηχανικό για το τι ακριβώς θα χρειαστεί όπου και θα το ποστάρω φυσικά για μελλοντική λύση σε φίλο με παρόμοιο πρόβλημα.
Το θετικό είναι ότι τελικά βρήκα άκρη με αρκετά φτηνά ανταλλακτικά.
Σχεδόν το 1/3 από τιμές αντιπροσωπείας. (βεντιλατέρ,τρόμπα,θερμοστάτης)

Οκ τότε, σου εύχομαι να μη τα αλλάξεις όλα και μετά να έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα ...έχει γίνει ...ούτε μια, ούτε δυο

Πάντως, δύσκολο να τα "παίξουν" όλα μονομιάς..... ψάξε και τους αισθητήρες θερμοκρασίας. Έχει έναν πίσω-πίσω στα υδροχιτώνια δεξιά (κάτω απο την πολλαπλή εισαγωγής) και αυτόν της εξόδου από το θερμοστάτη που σου έδειξα παραπάνω, οι οποίοι έχουν άμεση σχέση με την ενεργοποίηση και την ταχύτητα λειτουργίας του βεντιλατέρ.

stefanos_cool
16-07-09, 11:44
Οκ τότε, σου εύχομαι να μη τα αλλάξεις όλα και μετά να έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα ...έχει γίνει ...ούτε μια, ούτε δυο

Πάντως, δύσκολο να τα "παίξουν" όλα μονομιάς.....

ναι έχεις δίκιο, το έχω πάθει σε άλλη βλάβη.
Δεν χαλάσανε όλα μαζί, απλά εδώ και πολύ καιρό μου είχε πει ο μηχανικός ότι θέλουμε βεντιλατέρ...και γω το άφηνα και το άφηνα ...όσπου με άφησε κι αυτό!!!!
τρόμπα και θερμοστάτη αλλάζει προληπτικά για να είμαστε σίγουροι ότι από θέμα θερμοκρασίας είναι όλα καινούρια, (το ψυγείο έχει αλλαχτεί πριν 10000 κμ)

Nick_E60_GR
16-07-09, 11:49
ναι έχεις δίκιο, το έχω πάθει σε άλλη βλάβη.
Δεν χαλάσανε όλα μαζί, απλά εδώ και πολύ καιρό μου είχε πει ο μηχανικός ότι θέλουμε βεντιλατέρ...και γω το άφηνα και το άφηνα ...όσπου με άφησε κι αυτό!!!!
τρόμπα και θερμοστάτη αλλάζει προληπτικά για να είμαστε σίγουροι ότι από θέμα θερμοκρασίας είναι όλα καινούρια, (το ψυγείο έχει αλλαχτεί πριν 10000 κμ)

α, οκ τότε!

stefanos_cool
16-07-09, 22:54
Λοιπόν, όπως είπα και το πρωί όταν θα τελείωνα θα ποστάριζα φωτό, πληροφορίες και γενικά τι αλλάχτηκε στο αμάξι σχετικά με τη βλάβη.

Ανταλλακτικά:
1.Φάνα (μηχανισμός βεντιλατέρ υδραργύρου)
2.Θερμοστάτης
3.Τροχαλία
4.Ιμάντες
5.Τρόμπα νερού
6.Παραφλού
Σύνολο = 268,80 ευρώ (γνήσια ανταλλακτικά)

Εργασία = 70,00 ευρώ
γενικός έλεγχος σε τέστερ BMW = 20,00 ευρώ

Γενικό σύνολο = 358,80 ευρώ και το εργαλείο είναι πάλι στη μάχη!!!!

http://img265.imageshack.us/img265/6894/img1306o.jpg

http://img265.imageshack.us/img265/7539/img1310k.jpg

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια και γενικά για τις συμβουλές και τις
άκρες για φθηνά γνήσια ανταλλακτικά.

Ευχαριστώ πολύ το μηχανικό μου για την όλη επισκευή...και την υπομονή του!!!!!!
Αν και μου έκοψε τα γόνατα όταν μου είπε το πρωί ότι ίσως να έχουμε και φλάντζα, ευτυχώς η διαρροή του παραφλού τελικά ήταν από την τρόμπα.

z3 2.2
16-07-09, 23:10
αντε-αντε!!!τσαμπα τη τρομαρα που πηρες!!!
βουρ παλι!!!

stefanos_cool
16-07-09, 23:15
αντε-αντε!!!τσαμπα τη τρομαρα που πηρες!!!
βουρ παλι!!!

τι τρομάρα ρε Δημήτρη...μου φύγανε τα σκ@τάααα.
Τον μπαγάσα το μηχανικό.....άκου φλάντζα.??!!χαχαχα

XT660
16-07-09, 23:48
Tι ακρη βρήκες? Βοηθα γιατι εχουμε βαρεθει να πληρωνουμε χρυσο το οτιδηποτε....

Nick_E60_GR
16-07-09, 23:59
Λοιπόν, όπως είπα και το πρωί όταν θα τελείωνα θα ποστάριζα φωτό, πληροφορίες και γενικά τι αλλάχτηκε στο αμάξι σχετικά με τη βλάβη.

Ανταλλακτικά:
1.Φάνα (μηχανισμός βεντιλατέρ υδραργύρου)
2.Θερμοστάτης
3.Τροχαλία
4.Ιμάντες
5.Τρόμπα νερού
6.Παραφλού
Σύνολο = 268,80 ευρώ (γνήσια ανταλλακτικά)

Εργασία = 70,00 ευρώ
γενικός έλεγχος σε τέστερ BMW = 20,00 ευρώ

Γενικό σύνολο = 358,80 ευρώ και το εργαλείο είναι πάλι στη μάχη!!!!



Μια χαρά καθάρισες...

gregE36
17-07-09, 07:39
ποσα χλμ αντεξανε ολα αυτα που αλαξες ?τα μαμα δεν ητανε?

stefanos_cool
17-07-09, 08:36
Tι ακρη βρήκες? Βοηθα γιατι εχουμε βαρεθει να πληρωνουμε χρυσο το οτιδηποτε....


Τηλέφωνο μηχανικού αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με πμ.

stefanos_cool
17-07-09, 08:46
ποσα χλμ αντεξανε ολα αυτα που αλαξες ?τα μαμα δεν ητανε?

Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν τα μαμά, εγώ το αμάξι το έχω από το 2004 και έχει κάνει 110.000κμ
αν τα είχε ξαναλλάξει ο προηγούμενος ...δεν το ξέρω, πάντως στο βιβλίο service του αυτοκινήτου δεν έχει γραφτεί κάτι σχετικό. Ο τύπος που το είχε ακόμη και λάμπα άλλαζε στην BMW, οπότε αν είχε αλλαχτεί πάλι κάτι σχετικό θα το έγραφε.
Η τροχαλία έσπασε στο ξεμοντάρισμα, η τρόμπα είχε μια μικροδιαρροή, ο θερμοστάτης αλλάχτηκε προληπτικά και η φάνα ήταν off.

gregE36
17-07-09, 09:18
ωχ να ετοιμαζομε και εγω 109000 εχω και ακουω ενα σφυριγματακι αν εχω κανα 2 μερες να το βαλω μπρος

onyx
17-07-09, 10:26
Πληροφορίες για τα φτηνά ανταλλακτικά θα ήθελα κι εγώ...

Εγώ έχω αλλάξει τον θερμοστάτη όταν κόλλησε μισάνοιχτος και ο κινητήρας μου δεν έπιανε θερμοκρασία (και καλοριφέρ δε ζέσταινε και η κατανάλωση ήταν αυξημένη) και άλλαξα μαζί και το πλαστικό του θερμοστάτη που είχε ραγίσει. Τότε μου είπε ότι ο υδραργυρικός συμπλέκτης του ανεμιστήρα μάλλον δεν λειτουργεί σωστά και να έχω το νού μου. Όπως κατάλαβα αυτός ο συμπλέκτης όσο ζεσταίνεται τόσο πιάνει ώστε να γυρίζει ο ανεμιστήρας. Κανονικά δηλαδή με ζεστό κινητήρα (σβησμένο) δεν θα πρέπει να μπορείς να γυρίσεις πολύ εύκολα τον ανεμιστήρα με το χέρι σου...
Η επίσημη τιμή μάλλον είναι πάνω από 200 ευρώ για αυτό οπότε καλό είναι να ενημερώνομαι!

stefanos_cool
17-07-09, 12:54
Η επίσημη τιμή μάλλον είναι πάνω από 200 ευρώ για αυτό οπότε καλό είναι να ενημερώνομαι!

178,00 ευρώ+εργασία από BMW - ~70,00 ευρώ + εργασία από aftermarket
αν θέλεις πληροφορίες σου στέλνω με pm

stefanos_cool
17-07-09, 12:57
ωχ να ετοιμαζομε και εγω 109000 εχω και ακουω ενα σφυριγματακι αν εχω κανα 2 μερες να το βαλω μπρος

Τα συμπτώματα είναι τα εξής:

άσχημος θόρυβος (ρουλεμανίσιος) όταν κομπλάρει στο 100%
αδυναμία σταθεροποίησης σωστής θερμοκρασίας (~95 C)

stefanos_cool
17-07-09, 13:03
Στέφανε υπάρχει το ίδιο ακριβώς (original) σε aftermarket εμπόρους, σε πολύ χαμηλότερη τιμή, απλά δεν θα έχει πάνω το στίκερ της BMW. Νομίζω Valeo ή Bosch είναι. Ψάξε το... Πάντως μην πάρεις αγνώστου ταυτότητος


Μια χαρά καθάρισες...

Να σαι καλά ρε Νίκο που με παρότρυνες για το ψάξιμο κλπ. Αλλιώς το 700,00 θα ήταν μέσα στο νερό με πράγματα από BMW.

χρωστάω μπύρες!!!!!!!!

gregE36
17-07-09, 13:57
Τα συμπτώματα είναι τα εξής:

άσχημος θόρυβος (ρουλεμανίσιος) όταν κομπλάρει στο 100%
αδυναμία σταθεροποίησης σωστής θερμοκρασίας (~95 C)
οχι οταν κομπλαρει δεν εχω κανενα θορυβο μεταλικο παρα μονο απο την φτερωτη που φυσαει τον αερα εκεινη την στιγμη νομιζω οτι εχω απειρα κυβικα απο κατω απο το καπο :bugeye: και η θερμοκρασια μου ειναι ακλονητη απο την μεση του δεικτη αρα μαλον ειμαι οκ.

stefanos_cool
17-07-09, 14:50
οχι οταν κομπλαρει δεν εχω κανενα θορυβο μεταλικο παρα μονο απο την φτερωτη που φυσαει τον αερα εκεινη την στιγμη νομιζω οτι εχω απειρα κυβικα απο κατω απο το καπο :bugeye: και η θερμοκρασια μου ειναι ακλονητη απο την μεση του δεικτη αρα μαλον ειμαι οκ.
Οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα, το ότι το δικό μου στις 110000κμ έπαθε αυτή τη βλάβη (που θεωρείται φυσιολογική φθορά) δεν σημαίνει ντε και καλά ότι όλα τα 520 θα πάθουν αυτή τη βλάβη σε αυτά τα χλμ.
Σχετικά με τον αέρα που λες ότι ακούγεται....χμμμμ εγώ να δεις τι έπαθα όταν το άκουσα χτες. Επειδή είχα συνηθίσει τόσο καιρό που δεν κομπλάριζε σωστά άρα δεν γύρναγε η φτερωτή στις σωστές στροφές και κατά συνέπεια ο θόρυβος της ροής του αέρα ήταν πολύ λιγότερος τώρα που ακούγεται πολύ ο αέρας νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά... πριν λίγο όμως που επικοινώνησα πάλι με τον μηχανικό μου, μου είπε ότι έτσι είναι το φυσιολογικό.
Ελπίζω να έχει δίκιο βέβαια!!!

gregE36
17-07-09, 16:23
ναι ετσι ειναι και γουσταρω τον ηχο αυτο φορτηγηλα:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

onyx
20-07-09, 11:49
178,00 ευρώ+εργασία από BMW - ~70,00 ευρώ + εργασία από aftermarket
αν θέλεις πληροφορίες σου στέλνω με pmΝαι παρακαλώ, θα ήθελα πληροφορίες με πμ...
Ευχαριστώ!

XT660
20-07-09, 15:35
Ναι παρακαλώ, θα ήθελα πληροφορίες με πμ...
Ευχαριστώ!
και γω ευχαριστω