PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση ηχοσυστήματος σε E39


stefanos_cool
14-07-09, 15:46
Αγαπητοί φίλοι, θέλω εδώ και αρκετό καιρό να βελτιώσω λίγο την ποιότητα του ηχοσυστήματός μου αλλά το μαγαζί που μου τοποθέτησε ένα υπέροχο ALPINE μου είπε ότι στο συγκεκριμένο αμάξι ...δεν γίνονται και πολλά. Δεν έχω παράπονο από την πηγή, μιας και δένει υπέροχα με φωτισμό κλπ.κλπ. τα μαμίσια χειριστήρια τιμονιού δουλεύουν κανονικά, σχετικά έχω
καλό ήχο αλλά κάτι λείπει ...
Τι θα μπορούσα να κάνω? π.χ. από ηχεία, ενισχυτή κλπ.? Έχω δει Ε39 που έχουν κάνει πατέντα στις μπροστινές πόρτες και έχουν βάλει μεγαλύτερα ηχεία κλπ. αλλά δεν θέλω να χαλάσω τα δέρματα της μάνας του και φυσικά το όλο σχέδιο και φινίρισμα.

Ευχαριστώ!

konc
14-07-09, 16:06
Με ΚΑΛΑ ηχεία στις εργοστασιακές θέσεις να παίζουν από ενισχυτή θα είναι άαααλλο πράγμα. Όπως λες δεν έχεις και τρελές απαιτήσεις, είμαι σίγουρος πως θα σε καλύψει απόλυτα κάτι τέτοιο.
Δεν εννοώ να πάρεις ηχεία από σουπερ μαρκετ 3000 watt μάρκας pionair, εννόω ΚΑΛΑ ηχεία.

Zer0cooL
14-07-09, 16:21
Κοιτα λιγο εδω...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7941

yandot
14-07-09, 16:34
Μπορείς να βάλεις doorpanel με 6,5" (16,5cm) ή με 8" (20cm) woofer, με κόστος για doorpanel περίπου 200 euro με το χρώμα που έχει το δέρμα στο σαλόνι του αυτοκινήτου σου. Τα ηχεία σου να είναι απαραιτήτως διαιρούμενα. Πέρα από τα woofer, αν σου αρέσουν τα beat βάλε "κόρνες", αν θες να ακούς καλά μουσική βάλε tweeter και αν θέλεις ποιότητα βάλε midrange και tweeter . Απλά !

Κοίτα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=view&id=1981

stefanos_cool
14-07-09, 17:56
Κοιτα λιγο εδω...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7941

Καλό πολύ καλό, ισχύει το ίδιο και στα πεντάρια?

stefanos_cool
14-07-09, 18:03
Μπορείς να βάλεις doorpanel με 6,5" (16,5cm) ή με 8" (20cm) woofer, με κόστος για doorpanel περίπου 200 euro με το χρώμα που έχει το δέρμα στο σαλόνι του αυτοκινήτου σου. Τα ηχεία σου να είναι απαραιτήτως διαιρούμενα. Πέρα από τα woofer, αν σου αρέσουν τα beat βάλε "κόρνες", αν θες να ακούς καλά μουσική βάλε tweeter και αν θέλεις ποιότητα βάλε midrange και tweeter . Απλά !

Κοίτα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=view&id=1981

Δεν είμαι και πολύ σχετικός, θα έλεγα άσχετος. Βλέπω όμως ότι έχεις ασχοληθεί πολύ με το θέμα ήχος. Στο γκαράζ σου αυτό που είδα για να πω την αλήθεια μου άρεσε πολύ για το τριάρι, στο δικό μου δεν ξέρω αν δένει και πολύ καλά όλος αυτός ο όγκος!
Μήπως έχεις κανα λινκ από παρόμοια εργασία σε ε39?

yandot
14-07-09, 22:29
Αν δε θέλεις να τροποποιήσεις τις πόρτες σου μπορείς να τοποθετήσεις τα λεγόμενα foot panel, όπως στο παρακάτω site:
http://www.cardomain.com/ride/668362/4
ή κάτι διαφορετικό
http://www.cardomain.com/ride/2312439
Σε Ε39 δε βρήκα κάτι αλλά οι ιδέες που έχουν τα παραπάνω site είναι υλοποιήσιμες !

bmw330vasilis
14-07-09, 22:37
φιλε Στεφανε.....μην πας μακρια.....θες αλλαγη ηχεια....σε πιο ποιοτικα...θα προτεινα FOCAL......εναν πεντακαναλο ενισχυτη....που θα δωσει απιστευτη δυναμη....και αν εισαι και του μπασου σαν και μενα.....ενα σαμπακι καλο στο πορτ μπαγκαζ και καθαρισες......!
Δεν θες να κατεβεις σε αγωνες ηχου φανταζομαι ....ουτε να σε ακουνε απο την κατω γειτονια.......
Θα σου πω απλα οτι δεν εχω αλλαξει ηχεια....μου λειπει ποιοτητα δλδ......αλλα στην κατω γειτονια με ατα σαμπακια και τον τελικο που εβαλα με ακουνε......
στην επομενη συναντηση θα σου κανω επιδειξη και ειμαι σιγουρος οτι θα αρκεστεις σε μια τετοια λυση!!

φιλικα

saikoE39
14-07-09, 22:40
Aσε τα ηχεια....και βαλε μπροστα για 3.0 +++.........!!!!!!

bmw330vasilis
14-07-09, 22:47
σ αυτο.,........συμφωνω απολυτα!!!!!!!!:+1:





Aσε τα ηχεια....και βαλε μπροστα για 3.0 +++.........!!!!!!

crazy_beaver
14-07-09, 23:16
ηχεια εμπρος πισω rockford , τα πισω κατα προτιμιση οβαλ και τουιτερ peerless ολα στις εργοστασιακες θεσεις σε συνδιασμο με εναν ενισχυτη.Για καποιον πουδεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις σειναι οτι πρεπει κανι δεν ξεφευγει σε χρηματα!!!!!!!!

Εγω αυτα φοραω και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!!!!!!!!!

bmw330vasilis
14-07-09, 23:17
συμφωνω για rockford........πολυ δυνατα......αφου θα χει ομως τελικο.....καλυτερα να προσεξει λιγο την ποιοτητα!!

yandot
14-07-09, 23:29
Για να μη σε μπερδεύουμε περισσότερο μπορείς να πάρεις απλά έναν ενισχυτή 4 ή 5 καναλιών και να βάλεις απαραίτητα διαιρούμενα ηχεία (Η μάρκα που θα διαλέξεις εξαρτάται αποκλειστικά από τα χρήματα που διαθέτιες).
Αν θέλεις ένταση θα προσέξεις την παράμετρο Ευαισθησία: db/m.
Πρόσεξε όμως, ένα ηχείο με ευαισθησία 95 db/m, ισχύ 80-100 WRMS οδηγούμενο από έναν ενισχυτή με 60WRMS στο κανάλι θα παράγει δυνατό ήχο. Αντίθετα ένα ηχείο με ευαισθησία 89 db/m, ισχύ 80-100 WRMS και έναν ενισχυτή με 180 WRMS στο κανάλι θα παράγει την ίδια ένταση με τα προηγούμενα ηχεία (Αλλά θα πληρώσεις "χρυσό" τον ενισχυτή).
Το ίδιο ισχύει και για το Subwoofer...

stefanos_cool
15-07-09, 08:31
φιλε Στεφανε.....μην πας μακρια.....θες αλλαγη ηχεια....σε πιο ποιοτικα...θα προτεινα FOCAL......εναν πεντακαναλο ενισχυτη....που θα δωσει απιστευτη δυναμη....και αν εισαι και του μπασου σαν και μενα.....ενα σαμπακι καλο στο πορτ μπαγκαζ και καθαρισες......!
Δεν θες να κατεβεις σε αγωνες ηχου φανταζομαι ....ουτε να σε ακουνε απο την κατω γειτονια.......
Θα σου πω απλα οτι δεν εχω αλλαξει ηχεια....μου λειπει ποιοτητα δλδ......αλλα στην κατω γειτονια με ατα σαμπακια και τον τελικο που εβαλα με ακουνε......
στην επομενη συναντηση θα σου κανω επιδειξη και ειμαι σιγουρος οτι θα αρκεστεις σε μια τετοια λυση!!

φιλικα

ΟΚ, θα το ακούσω από κοντά.
Για το σαμπ στο πορτ παγκάζ μου είπε ο τεχνικός που τοποθέτησε το alpine ότι δεν θα το ακούω εγώ αλλά η έξω λόγω "μόνωσης" (λαμαρίνα &πλάτη καθίσματος)

stefanos_cool
15-07-09, 08:34
Aσε τα ηχεια....και βαλε μπροστα για 3.0 +++.........!!!!!!

Κώστα αυτό έχει ήδη γίνει εδώ και πολύ καιρό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πλάκα κάνω, δυστυχώς ακόμη είμαι δίλυτρος ... είναι όμως στο πρόγραμμα το τρίλυτρο++++
αν δεν καταφέρω να πάρω το ε60 που θέλω.:offtopic:

stefanos_cool
15-07-09, 08:38
Για να μη σε μπερδεύουμε περισσότερο μπορείς να πάρεις απλά έναν ενισχυτή 4 ή 5 καναλιών και να βάλεις απαραίτητα διαιρούμενα ηχεία (Η μάρκα που θα διαλέξεις εξαρτάται αποκλειστικά από τα χρήματα που διαθέτιες).
Αν θέλεις ένταση θα προσέξεις την παράμετρο Ευαισθησία: db/m.
Πρόσεξε όμως, ένα ηχείο με ευαισθησία 95 db/m, ισχύ 80-100 WRMS οδηγούμενο από έναν ενισχυτή με 60WRMS στο κανάλι θα παράγει δυνατό ήχο. Αντίθετα ένα ηχείο με ευαισθησία 89 db/m, ισχύ 80-100 WRMS και έναν ενισχυτή με 180 WRMS στο κανάλι θα παράγει την ίδια ένταση με τα προηγούμενα ηχεία (Αλλά θα πληρώσεις "χρυσό" τον ενισχυτή).
Το ίδιο ισχύει και για το Subwoofer...

Έχω την εντύπωση χωρίς να υποτιμώ τους υπόλοιπους ως προς τις γνώσεις του ήχου, ότι εσύ και ο Βασίλης 330 το έχετε καλά το θέμα!!!!!!! Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τα φώτα σας, ήδη έχω πλέον έστω και λίγο μπει στο θέμα του ηχοσυστήματος.
Σας ευχαριστώ όλους

bmw330vasilis
15-07-09, 08:44
και μενα ετσι μου λεγανε στεφανε.....και απο το πολυ μπαμ μπουμ....μου σηκωνονται οι ...λιγες τριχες που μου εμειναν........!:jester:




ΟΚ, θα το ακούσω από κοντά.
Για το σαμπ στο πορτ παγκάζ μου είπε ο τεχνικός που τοποθέτησε το alpine ότι δεν θα το ακούω εγώ αλλά η έξω λόγω "μόνωσης" (λαμαρίνα &πλάτη καθίσματος)

stefanos_cool
15-07-09, 09:01
και μενα ετσι μου λεγανε στεφανε.....και απο το πολυ μπαμ μπουμ....μου σηκωνονται οι ...λιγες τριχες που μου εμειναν........!:jester:

καλόο....όσο για τις τρίχες? Εγώ δεν έχω πρόβλημα.....χαχαχα...κάμπριο....από τα 20!!!!

scania124
15-07-09, 09:32
γενικα τα bmw ειναι δυσκολα αυτοκινητα στον ηχο.επειδη εχω μεγαλη τρελα με το σπορ αυτο και εχω κανει πανελ σε ολα τα αυτοκινητα μου θα σου ελεγα οτι το bmw ειναι κριμα να το κοψεις τις ταπετσαριες και να βαλεις πανελ.υπαρχουν βεβαια πολυ καλοι μαστορες που μπορουν να το κανουν να φαινεται εργοστασιακο(το πανελ)και ολο το συνολο της πορτας.δες μια φωτο απο την πορτα απο το προηγουμενο αυτοκινητο μου.στο Ε90 που εχω εβαλα καλα ηχεια στις εργοστασιακες θεσης εναν καλο ενισχυτη για τα ηχεια,εναν για το γουφερ,εναν καλο πυκνωτη και ολα καλα.δεν εχω τον ηχω που θα ηθελα αλλα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

stefanos_cool
15-07-09, 09:35
γενικα τα bmw ειναι δυσκολα αυτοκινητα στον ηχο.επειδη εχω μεγαλη τρελα με το σπορ αυτο και εχω κανει πανελ σε ολα τα αυτοκινητα μου θα σου ελεγα οτι το bmw ειναι κριμα να το κοψεις τις ταπετσαριες και να βαλεις πανελ.υπαρχουν βεβαια πολυ καλοι μαστορες που μπορουν να το κανουν να φαινεται εργοστασιακο(το πανελ)και ολο το συνολο της πορτας.δες μια φωτο απο την πορτα απο το προηγουμενο αυτοκινητο μου.στο Ε90 που εχω εβαλα καλα ηχεια στις εργοστασιακες θεσης εναν καλο ενισχυτη για τα ηχεια,εναν για το γουφερ,εναν καλο πυκνωτη και ολα καλα.δεν εχω τον ηχω που θα ηθελα αλλα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

Να σαι καλά φίλε, ευχαριστώ!

fast-enough
15-07-09, 10:00
Γεια σου και από εμένα. Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που προτείνουν ηχεία στις εργοστασιακές θέσεις. Στο Ε36 που είχα, είχα βάλει FOCAL διαιρούμενα μπροστά, Rockford οβαλ με αντάπτορα πίσω, εναν τετρακάναλο ενισχυτή και ένα sub 12" Rockford με ένα ενισχυτή δικάναλο Rockford γεφυρωμένο.
Η αρχική πηγή ήταν ένα pioneer 9700. http://arabam.milliyet.com.tr/otomuzik/images/Pioneer/KEH-P9700R_xx.jpg

O ήχος ήταν πολύ καλός. όταν όμως άλλαξα απλά την πηγή και έβαλα το Becker Mexico Pro http://www.comparestoreprices.co.uk/images/be/becker-mexico-pro-4627.jpg

άκουσα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά...
Η ποιότητα ξεκινά από την πηγή, συνεχίζει στον ενισχυτή, στα ηχεία και στο χώρο τοποθέτησης...
Μπορείς να φτιάξεις ήχο στο Ε39 χωρίς door panels. Αρκεί όπως ειπώθηκε να μη θέλεις να το κάνεις boom car ;)

individual
15-07-09, 12:28
να σου πω και εγω τη δικη μου αποψη.εχεις ψαξει καθολου το μαμα ηχοσυνολο??ειτε παλιο ειτε καινουριο.το δικο μου το εχει (σαμπ,ενισχυτη,τουιτερ κλπ)και ειμαι υπερρρρρρρρευχαριστημενος.
ισως ο καλυτερος ηχος που εχω ακουσει.
δεν ξερω τα οικονομικα σου,αλλα ψαξε σε παλιατζηδες για αρχη.να κοιτας στο πισω αριστερο φτερο,γιατι ολα τα συστηματα ειναι εκει(ενισχυτης,σιντιερα,GPS,DVD-GPS,BLUETOOTH,και αλλα.
αξιζει τον κοπο, ψαξτο.

stefanos_cool
15-07-09, 14:44
Γεια σου και από εμένα. Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που προτείνουν ηχεία στις εργοστασιακές θέσεις. Στο Ε36 που είχα, είχα βάλει FOCAL διαιρούμενα μπροστά, Rockford οβαλ με αντάπτορα πίσω, εναν τετρακάναλο ενισχυτή και ένα sub 12" Rockford με ένα ενισχυτή δικάναλο Rockford γεφυρωμένο.
Η αρχική πηγή ήταν ένα pioneer 9700. http://arabam.milliyet.com.tr/otomuzik/images/Pioneer/KEH-P9700R_xx.jpg

O ήχος ήταν πολύ καλός. όταν όμως άλλαξα απλά την πηγή και έβαλα το Becker Mexico Pro http://www.comparestoreprices.co.uk/images/be/becker-mexico-pro-4627.jpg

άκουσα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά...
Η ποιότητα ξεκινά από την πηγή, συνεχίζει στον ενισχυτή, στα ηχεία και στο χώρο τοποθέτησης...
Μπορείς να φτιάξεις ήχο στο Ε39 χωρίς door panels. Αρκεί όπως ειπώθηκε να μη θέλεις να το κάνεις boom car ;)

Ευχαριστώ φίλε μου

stefanos_cool
15-07-09, 14:46
να σου πω και εγω τη δικη μου αποψη.εχεις ψαξει καθολου το μαμα ηχοσυνολο??ειτε παλιο ειτε καινουριο.το δικο μου το εχει (σαμπ,ενισχυτη,τουιτερ κλπ)και ειμαι υπερρρρρρρρευχαριστημενος.
ισως ο καλυτερος ηχος που εχω ακουσει.
δεν ξερω τα οικονομικα σου,αλλα ψαξε σε παλιατζηδες για αρχη.να κοιτας στο πισω αριστερο φτερο,γιατι ολα τα συστηματα ειναι εκει(ενισχυτης,σιντιερα,GPS,DVD-GPS,BLUETOOTH,και αλλα.
αξιζει τον κοπο, ψαξτο.

να σου πω την αλήθεια όχι, δεν το έχω ψάξει ... αλλά νομίζω ότι με aftermarket σύνολα θα έχω πιο σωστά αποτελέσματα. Το δικό σου τα είχε ή τα έβαλες μετά?
Ευχαριστώ.

stelmaniac
15-07-09, 15:17
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=281235&postcount=3

stefanos_cool
15-07-09, 15:28
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=281235&postcount=3

οοπππςςςς, δεν το είχα δει αυτό. Ευχαριστώ

andreas11080
15-07-09, 16:27
Φίλε Στέφανε, σήμερα διάβασα τον προβληματισμό σου για τον ήχο και μπορώ να σου πω ότι και εγώ είχα τον ίδιο προβληματισμό πριν μερικά χρονιά, επηδει έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο πέρα της πηγής εγώ έχω κάνει τα παρακάτω και είμαι παρά πολύ ευχαριστημενος.
Καταρχήν μην σκεφτείς να βάλεις αλλού ηχεία εκτός από τις υπάρχουσες θέσεις μπρος και πίσω καθώς και τουιτερ στις πόρτες. Για να βρεις καλά ηχεία ώστε να ταιριάξουν στις υπάρχουσες θέσεις ίσως πάνε λίγο ψηλότερα σε κόστος, εγώ επέλεξα cadence. Χρειάζεσαι έναν πεντακαναλο ενισχυτή ή δυο ενισχυτές έναν τετρακαναλλο και έναν δικαναλλο για το subaki, ο φίλος που σου είπε ότι το sub δεν ακούγεται μέσα στη καμπίνα παρά μόνο έξω, μετά συγχωρήσεως έχει μαύρα μεσάνυχτα. Μην τσιγκουνευτείς στην καλωδίωση του ενισχυτή γιατί θα έχεις παράσιτα και θα ψάχνεσαι.
Και να θυμάσαι η καλή ποιότητα ήχου είναι για σένα και όχι για τις γειτονιές.
Όλα τα παραπάνω τα έκανα μόνος μου γιατί από τους «επαγγελματίες» δεν έβρισκα άκρη οτι χρειαστείς εδω είμαστε.

stefanos_cool
15-07-09, 16:41
Φίλε Στέφανε, σήμερα διάβασα τον προβληματισμό σου για τον ήχο και μπορώ να σου πω ότι και εγώ είχα τον ίδιο προβληματισμό πριν μερικά χρονιά, επηδει έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο πέρα της πηγής εγώ έχω κάνει τα παρακάτω και είμαι παρά πολύ ευχαριστημενος.
Καταρχήν μην σκεφτείς να βάλεις αλλού ηχεία εκτός από τις υπάρχουσες θέσεις μπρος και πίσω καθώς και τουιτερ στις πόρτες. Για να βρεις καλά ηχεία ώστε να ταιριάξουν στις υπάρχουσες θέσεις ίσως πάνε λίγο ψηλότερα σε κόστος, εγώ επέλεξα cadence. Χρειάζεσαι έναν πεντακαναλο ενισχυτή ή δυο ενισχυτές έναν τετρακαναλλο και έναν δικαναλλο για το subaki, ο φίλος που σου είπε ότι το sub δεν ακούγεται μέσα στη καμπίνα παρά μόνο έξω, μετά συγχωρήσεως έχει μαύρα μεσάνυχτα. Μην τσιγκουνευτείς στην καλωδίωση του ενισχυτή γιατί θα έχεις παράσιτα και θα ψάχνεσαι.
Και να θυμάσαι η καλή ποιότητα ήχου είναι για σένα και όχι για τις γειτονιές.
Όλα τα παραπάνω τα έκανα μόνος μου γιατί από τους «επαγγελματίες» δεν έβρισκα άκρη οτι χρειαστείς εδω είμαστε.


Ανδρέα, σ ευχαριστώ πολύ και θα λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου τα λεγόμενά σου μιας και απ ότι είδα έχουμε το ίδιο αμάξι

graphe36
15-07-09, 16:51
Η δικη μου προταση εαν θες να κρατησεις εργοστασιακο look. Ειναι για ε 36 βεβαια αλλα ισχυουν τα ιδια και εσενα. Δοκιμασμενη συνταγη με αποτελεσματα σε επιπεδο διαγωνισμου.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=272124&postcount=2

athkoub
15-07-09, 17:40
Για εγκατάσταση ενισχυτή χωρίς πολλα λυσίματα και περιπλοκες καλωδιωσεις , είναι ιδανικη η σειρά Plug n Play της Blaupunkt . Η εγκατάσταση στο δικό μου Ε92 εγινε σε δυο ωρες απο εμενα . Οσον αφορα τα ηχεία κράτησα τα μανίσια (τα οποια αποδιδουν εντελως διαφορετικα με τον ενισχυτη) , και απλα προσθεσα τα τουιτερ απο το logic 7 .(Ο ενισχυτης και τα καλωδια αγοραστηκαν απο το εξωτερικο σε λιγοτερη απο την μιση τιμη που μου ζητουσαν στην Ελλαδα)

stefanos_cool
15-07-09, 20:37
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας!!!!!!
Χτες δεν ήξερα τίποτα από ηχοσυστήματα και πίστευα τελικά ότι το πενταράκι μου δεν θα έχει ποτέ του λίγο καλύτερη μουσική από αυτό που δίνει η μανούλα του και τώρα βλέπω ότι τουλάχιστον έχω αρκετές επιλογές.

individual
16-07-09, 07:38
να σου πω την αλήθεια όχι, δεν το έχω ψάξει ... αλλά νομίζω ότι με aftermarket σύνολα θα έχω πιο σωστά αποτελέσματα. Το δικό σου τα είχε ή τα έβαλες μετά?
Ευχαριστώ.

τα εχει απο "μαμα"
μιλαμε για φοβερη ποιοτητα ηχου,κατα τη γνωμη μου παντα.

stefanos_cool
16-07-09, 08:47
τα εχει απο "μαμα"
μιλαμε για φοβερη ποιοτητα ηχου,κατα τη γνωμη μου παντα.

Μακάρι να είμασταν κοντά να το ακούσω, είδα ότι δεν είσαι Αθήνα, ελπίζω να συναντηθούμε σε καμιά σύναξη να το ακούσω και γω.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω να χώσω λεφτά χωρίς να είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλό για μένα.