PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπάκι λαδιού σε 318ci (Μ43)


zgouriazmenos
15-07-09, 10:28
Εδώ και λίγο καιρό ανάβει το πορτοκαλί λαπμάκι λαδιού και σβήνει μετά απο λίγο. Η στάθμη του λαδιού είναι στο ανώτατο σημείο, δε χρειάζεται συμπλήρωμα. Επίσης δεν έχω παρατηρήσει να υπάρχει διαρροή πουθενά. Παίζουν ρόλο τα λάδια (έχω 10-40)? Τα φώτα σας συμφορουμήτες!!!

bimmer-corfu
15-07-09, 10:39
ίσως θέλει αλλαγή ο αισθητήρας. Αν κάνεις search θα βρεις για το θέμα αυτό. Δεν είναι πολύ ακριβός

PANOS318CI
15-07-09, 10:40
Φιλε, ο αισθητήρας στάθμης λαδιού που έχει στο κάρτερ δυστυχώς απεβίωσε ... Υπολόγιζέ τον κανένα 100άρικο στην αντιπροσωπεία. Χρόνος αντικατάστασης 5λ.

God
15-07-09, 10:44
Aν έχεις τον αισθητήρα στο φίλτρο λαδιού (που κατά 90% εκεί τον έχεις) κουνίεται η πρίζα του. Λίγο σπρέυ επαφών, λίγο καλή θέληση και δεν θα στο ξανακάνει...

zgouriazmenos
15-07-09, 11:03
Aν έχεις τον αισθητήρα στο φίλτρο λαδιού (που κατά 90% εκεί τον έχεις) κουνίεται η πρίζα του. Λίγο σπρέυ επαφών, λίγο καλή θέληση και δεν θα στο ξανακάνει...

...Μάλιστα! Θα το επιχειρήσω και ελπίζω να στρώσει γιατί δεν είμαστε για έξοδα (περίοδο καλοκαιριού και διακοπών...)
Αν το παρατήσω όπως είναι υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα?

God
15-07-09, 11:12
...Μάλιστα! Θα το επιχειρήσω και ελπίζω να στρώσει γιατί δεν είμαστε για έξοδα (περίοδο καλοκαιριού και διακοπών...)
Αν το παρατήσω όπως είναι υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα?

Κοίτα να δεις, για καλό και για κακό και επειδή το λαμπάκι ανάβει αν πέσει πολύ η πίεση του λαδιού, πήγαινε σε ένα μηχανικό να του ρίξει μία ματιά. Γιατί 1 στις 1000 (και πολύ λέω) μπορεί να κολλάει η αντλία λαδιού. Βέβαια αν ήταν αυτό το αυτοκίνητο θα έκανε παράξενο ήχο και η θερμοκρασία θα ανέβαινε πολύ εύκολα, αλλά μην σε πάρουμε και στον λαιμό μας.

Αν φταίει ο αισθητήρας (που 999 στις 1000 αυτός φταίει), είτε είναι από την πρίζα είτε θέλει αλλαγή ολόκληρος δεν πρόκειται να δημιουργήσει πρόβλημα. Απλώς δεν θα έχεις προειδοποίηση αν τυχόν κάτι πάει όντως (πολύ) στραβά.

zgouriazmenos
15-07-09, 12:01
Θα το κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

sofos 2.8i
15-07-09, 19:36
Φιλε, ο αισθητήρας στάθμης λαδιού που έχει στο κάρτερ δυστυχώς απεβίωσε ... Υπολόγιζέ τον κανένα 100άρικο στην αντιπροσωπεία. Χρόνος αντικατάστασης 5λ.

Θα συμφωνησω μαζι σου και θα συμπληρωσω οτι θα χρειαστει και μια αλλαγη λαδιων,γιατι ο αισθητηρας για να βγει πρεπει να αδειασουν τα λαδια αφου βρισκεται στο κατω κατω μερος του καρτερ.Κατα τ'αλλα ειναι οντως 3 δεκαριτσες και μια φυσα.

stefanos_cool
15-07-09, 20:54
Εδώ και λίγο καιρό ανάβει το πορτοκαλί λαπμάκι λαδιού και σβήνει μετά απο λίγο. Η στάθμη του λαδιού είναι στο ανώτατο σημείο, δε χρειάζεται συμπλήρωμα. Επίσης δεν έχω παρατηρήσει να υπάρχει διαρροή πουθενά. Παίζουν ρόλο τα λάδια (έχω 10-40)? Τα φώτα σας συμφορουμήτες!!!

Νομίζω πως έπρεπε από την πρώτη κιόλας στιγμή που άναψε να το είχες τσεκάρει!
Πολύ σωστά είπαν τα παιδιά για αισθητήρα, μπρίζα κλπ.κλπ. αν όμως 1/100000000000
είναι τρόμπα ..???? τι γίνεται????
Μην το αφήνεις άλλο, τσέκαρέ το.:drive2:

zgouriazmenos
16-07-09, 22:47
Το τσέκαρα σήμερα (σε εξειδικευμένο BMW). Αισθητήρας είναι τελικά. Θα αλλαχτεί μαζί με τα λάδια την επόμενη φορά..
Ευχαριστώ παίδες!!