PDA

Επιστροφή στο Forum : Bmw vs Mercedes


Speedy
20-07-09, 18:58
kαι ανοιγω αυτο το θεμα για να συζητησουμε κοσμια περι αυτων των δυο εταιριων!

Πιστευω οτι η Μερσεντες ειναι πολυ καλη εταιρια "μητερα"της αυτοκινησης βεβαια τα χρονια εχουν αλλαξει και η bmw εχει κανει μια εντυπωσιακη επιθεση με πολυ καλα μοντελα και τεχνολογια.

Προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι η Bmw υπερεχει μονο σε ενα πραγμα και αυτο λεγεται Οδηγηση!

Τωρα περι M vs AMG αφηνω εσας να σχολιασετε!




http://img510.imageshack.us/img510/8131/largeb.jpg (http://img510.imageshack.us/i/largeb.jpg/)

strof
20-07-09, 19:04
kαι ανοιγω αυτο το θεμα για να συζητησουμε κοσμια περι αυτων των δυο εταιριων!

Πιστευω οτι η Μερσεντες ειναι πολυ καλη εταιρια "μητερα"της αυτοκινησης βεβαια τα χρονια εχουν αλλαξει και η bmw εχει κανει μια εντυπωσιακη επιθεση με πολυ καλα μοντελα και τεχνολογια.

Προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι η Bmw υπερεχει μονο σε ενα πραγμα και αυτο λεγεται Οδηγηση!

Τωρα περι M vs AMG αφηνω εσας να σχολιασετε!





κόσμια;;; χαχαχαχα!!!

Christos 330i ///M
20-07-09, 19:21
κόσμια;;; χαχαχαχα!!!

χαχαχαχαχα . . .

Το ιδιο σκεφτηκα και εγω . . .

Στο θεμα μας . . .

Ποτε μια amg δεν θα φτασει την κλαση μιας ///Μ . . .

stef
20-07-09, 19:28
Αυτοκίνητο χωρίς μπλοκέ διαφορικό και με κλασσικό αυτόματο κιβώτιο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΡ
ΑΠΛΟ.

Aceman1925
20-07-09, 19:37
εχει αναφερθει και παλαιοτερα απο πολλους πως η Merc ειναι μια επιλογη για αλλες ηλικιες.

ισως σκεφτομουνα την αγορα της κατα τη συνταξιοδοτηση μου...

Δε το λεω υποτιμητικα αλλα η γραμμη,το στησιμο και γενικα ο αερας που βγαζουν σε προδιαδετουν για αυτο.Στο ιδιο καζανι ισως δε θα συμπεριλαβω τα ΑΜG η τα Mclaren mercedes (slr) ακομα και το slk.Ειναι μια καλη προσπαθεια της εταιριας να προσθεσει στο αγοραστικο κοινο και αλλες ηλικιες κατω των "-ηντα"!! Ως ενα βαθμο το πετυχαινει.Μεχρι εκει ομως.Απο κει και περα για μενα παντα ηταν ειναι και θα ειναι μια πολυ στεγνη και κενη επιλογη για αυτοκινητο οταν εχουμε φυσικα να τη συγκρινουμε με τη bmw ή ακομα και με την audi σε καποιες περιπτωσεις.

Εχει πολλα να δωσει αλλα το μονο που κανει ειναι να δινει πραγματικα κτηνοδη δυναμη στα "μεγαλα" μοντελα της χωρις να μπορει αυτο να διεγειρει τον οδηγο οπως μια κατα πολυ κατωτερη σε ισχυ bmw.
Εχει τυχει να διαβασω και να δω στο you tube πολλα συγκριτικα τεστ (AMG vs M3 , Z4 vs slk).

Το bottom line ειναι οτι δε το χαιρεσαι οσο πρεπει.

VanVIC
20-07-09, 20:38
εχω και Merc και BMW και έχω να πώ αυτό:

Το Merc σε πάει, το BMW το πάς...

tmilatos
20-07-09, 20:45
kαι ανοιγω αυτο το θεμα για να συζητησουμε κοσμια περι αυτων των δυο εταιριων!

Πιστευω οτι η Μερσεντες ειναι πολυ καλη εταιρια "μητερα"της αυτοκινησης βεβαια τα χρονια εχουν αλλαξει και η bmw εχει κανει μια εντυπωσιακη επιθεση με πολυ καλα μοντελα και τεχνολογια.

Προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι η Bmw υπερεχει μονο σε ενα πραγμα και αυτο λεγεται Οδηγηση!

Τωρα περι M vs AMG αφηνω εσας να σχολιασετε!




http://img510.imageshack.us/img510/8131/largeb.jpg (http://img510.imageshack.us/i/largeb.jpg/)



Σπυρο σαν θεμα υπηρχε και την περασμενη εβδομαδα με τραγικη συνεπεια την αδικη "απωλεια" 3 μελων. Τι τα θες τα thread αυτα ρε συ.... Χαλια ειναι και τα 2 αμαξια...

-Θεοφιλος-

crazy_beaver
20-07-09, 21:50
εχω και Merc και BMW και έχω να πώ αυτό:

Το Merc σε πάει, το BMW το πάς...


τα ειπες ολα!!!!

+100000000000000000

TAZ118!
20-07-09, 22:01
εχω και Merc και BMW και έχω να πώ αυτό:

Το Merc σε πάει, το BMW το πάς...


Σωστος!!!!
Μαγκες το εχω ξαναπει και θα συνεχισω να το λεω.Πλεον οι πραγματικοι εμπορικοι αντιπαλοι
της BMW ειναι η AUDI και οι ''premium'' Ιαπωνες,LEXUS-ACURA-INFINITY...
Αν οι διοικησεις των 2 εταιρειων αποφασισουν να συνεργαστουν σε επιπεδο μηχανικων μερων και πατωματων μονο καλο θα βγει απο αυτην την συνεργασια....

Speedy
20-07-09, 22:23
Λοιπον το θεματακι ειναι πολυ πρωτο αλλα και πολυ"must"τον τελευταιο καιρο,σιγουρα ειναι και λιγο προκλητικο αλλα το σκεφτομουν καιρο τωρα...

Στο χερι μας ειναι να μην τα κανουμε μπαχαλο,γιατι αξιζει να υπαρχει ενα τετοιο θεμα!
Εξαλου αλλα forums συγκρινουν εμεις δεν μπορουμε?:dblthumb2


Η Amg δεν θα γινει ποτε M αυτο ειναι σιγουρο αλλα οπως ειπαμε και η Mercedes ειναι ιστορικη εταιρια με πολυ καλα κατα καιρους αυτοκινητα!

Nick_E60_GR
20-07-09, 22:53
εχω και Merc και BMW και έχω να πώ αυτό:

Το Merc σε πάει, το BMW το πάς...

Απλά πράγματα και κατανοητά. :dblthumb2

..κι εγώ το Σ/Κ κυκλοφορούσα με μια CLK στις παραλίες Ρίο-Αγ. Βασίλειο κλπ. Καλό για πιπινο-μαζώματα δε λέω, αλλά τι να το κάνεις?.... Όταν είσαι μόνος σου με διάθεση για δράση, εσύ και απέναντί σου το τιμόνι, δεν κάνει για τίποτα. Απολύτως. Θα προτιμούσα χίλιες φορές να παίζω με μια Ε46 330 cabrio, ακόμα και 320... πολύ πιο απολαυστικές για τον οδηγό τους.

EVERGET
20-07-09, 23:25
Ας μην είμαστε απόλυτοι...Πιστεύω δεν υπάρχει τπτ πιο ξενερωτικό από ένα αργό bmw, να έχεις την πίσω κίνηση και να μην τη χαίρεσαι. Γι αυτό λέω: Προτιμώ γρήγορο κομπρεσεράτο Merc από αργό Bmw. Όταν όμως τα κυβικά ανεβαίνουν τα bmw δεν έχουν αντίπαλο.....

BMW2002tii
21-07-09, 00:06
Πρόσφατα βρέθηκα στο ευχάριστο δίλλημα μεταξύ Βmw και Mercedes και η πλάστιγγα έγειρε τελικά προς το μέρος της Μerc… Μη βαράτε ακόμα…εξηγώ. έχοντας στην οικογένεια ήδη το 2002 και ένα 46αρι και μια οικογενειακή τρέλα με τα Bmw δεν πίστευα ποτέ ότι θα έπαιρνα αυτοκίνητο με άστρο αντί για έλικα στο καπό. Πάντα έλεγα πως αν θέλω να μπω σε Mercedes απλά βγαίνω στο δρόμο σηκώνω το χέρι και κάποιο taxi θα σταματήσει… οπότε όταν ήρθε η ώρα να αγοράσω το διθέσιο roadster που είχα απωθημενο από τότε που έβγαλα δίπλωμα ξεκίνησα να ψάχνω για Ζ4. Είδα αρκετά και μάλιστα ήμουν στο τσακ να κλείσω ένα. Κάτι όμως τα κυβικά (2500 το Bmw 1800 το slk – καταραμένη φορολογία) κάτι η soft top (δεν έχω γκαραζ οπότε το αυτοκίνητο θα έμενε έξω με ο,τι συνέπειες θα είχε αυτό) κάτι η ατελείωτη (!!) λίστα εξοπλισμού στο slk που είδα, κάτι η μεταπωλητική αξία του ενός συγκριτικά με το άλλο με οδήγησαν στο αντίπαλο στρατόπεδο. Και μάλιστα με επιλογή αυτομάτου κιβωτίου (ναι μεν έχει τα paddles στο τιμόνι αλλά παραμένει αυτόματο). Οι εντυπώσεις μετά από περίπου 7000 χιλιόμετρα είναι άψογες… ξέχασα βέβαια τι θα πει πλαγιολίσθηση και ανάποδο (το 2002 το κράτησα να μου τα θυμίζει που και που…) αλλά σε γρήγορη οδήγηση με γραμμές μια χαρά πάει το merced-ακι. Μπορεί εν τέλει το slk να είναι αγορά με βάση περισσότερο τη λογική για τους λόγους που προανέφερα αλλά σιγά σιγά κερδίζει και την καρδιά. Παρ όλα αυτά ακόμα κουνάω το κεφάλι με μια μικρή δόση πικρίας όταν βλέπω μια Ζ4 να περνάει…
Σίγουρα το κόλλημα με τα Bmw δεν φεύγει εύκολα αλλά κρατάτε πάντα και μια πισινή…

Υ.Γ. Sorry για το μεγάλο post και ελπίζω να καταφέρουμε να κρατήσουμε αυτό το thread σε κόσμια επίπεδα για μια φορά…

yannisv
21-07-09, 03:47
Και οι δύο εταιρίες είναι κορυφαίες και με μεγάλη ιστορία στην αυτοκίνηση. Στα 32 μου η επιλογή είναι BMW.

bimmer-corfu
21-07-09, 07:44
δεν είναι ακριβώς ανταγωνιστικές αφού η μια έχει κοινό νεανικό (σχετικά) και σπορτίφ και η άλλη μεγαλύτερο και λιγότερο σπορτίφ.
Αυτός είναι και ο λόγος που Μ είναι καλύτερα (στα μάτια μας) απο AMG

MichaeL
21-07-09, 08:05
Είμαι ευτυχής κάτοχος μίας Ε36 318is και ο πατέρας μου μίας MB c180.
Έχοντας οδηγήσει και τα δύο αυτοκίνητα, μπορώ να πω, ότι:

Σχεδιαστικά, το ΜΒ είναι σαν μαούνα μπροστά στο 318
και οδηγικά, σαν βάρκα στο έλεος του βοριά και των κυμάτων! :drive2:

Βέβαια θα μου πει κάποιος, και πολύ σωστά, ότι αυτά τα δύο αυτοκίνητα δεν είναι της ίδιας "κλάσεως", και ότι η σύγκριση δεν είναι δίκαιη.

Και θα απαντήσω:
Τότε γιατί λοιπόν αν πούμε ότι τα πουλάμε αύριο, το ΜΒ θα πουληθεί αμέσως και σε υψηλότερη τιμή από το bmw; Ε;

Μήπως για το σηματάκι με την κ!λ*τ@ που έχει στο καπό;
(ρητορική ερώτηση...)

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η ΜΒ είναι από τις καλλίτερες εταιρείες αυτοκινήτων στον κόσμο, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο υπερεκτιμημένη...
Εξ άλλου, το target group της έχει και τα περισσότερα λεφτά (συνταξιούχοι που μόλις πήραν το εφ' άπαξ :p:)

Και ύστερα από όλη αυτή την μωρολογία (για την οποία ζητώ συγνώμη),
το τελικό συμπέρασμα είναι, ότι:

Τα bmw είναι καλλίτερα!!! :thefinger

:offtopic:
Το ότι σε όλους μας έκανε εντύπωση το
να συζητησουμε κοσμια
πρέπει να μας προβληματίσει για την κατάσταση στην οποία έχουμε φέρει το forum...

xristos92
21-07-09, 08:23
Απλά πράγματα και κατανοητά. :dblthumb2

..κι εγώ το Σ/Κ κυκλοφορούσα με μια CLK στις παραλίες Ρίο-Αγ. Βασίλειο κλπ. Καλό για πιπινο-μαζώματα δε λέω, αλλά τι να το κάνεις?.... Όταν είσαι μόνος σου με διάθεση για δράση, εσύ και απέναντί σου το τιμόνι, δεν κάνει για τίποτα. Απολύτως. Θα προτιμούσα χίλιες φορές να παίζω με μια Ε46 330 cabrio, ακόμα και 320... πολύ πιο απολαυστικές για τον οδηγό τους.

επειδη ειχα clk και ειχα και 320 Ε 92 τιμονι και σασμαν καλυτερο το bmw αλλα παντιλικι με 1η και αν..... τι παιχνιδι να κανεις? δεν μιλαμε για 5αρα μαουνα.... το clk μια χαρα παιχνιδι κανεις φιλε μου......


επισης καποιος ειπε οτι ο αντιπαλος της bmw πλεον ειναι η audi και κατι ιαπωνικα ....δεν νομιζω να τιμαει και πολυ την bmw αυτο.....:rockon:

Chalyps
21-07-09, 09:04
εχω και Merc και BMW και έχω να πώ αυτό:

Το Merc σε πάει, το BMW το πάς...με δύο λόγια τα είπες όλα!
¨Τα πάντα όλα ¨ που λέει κ ο λαός!!!!:cheers:

Nick_E60_GR
21-07-09, 09:48
επειδη ειχα clk και ειχα και 320 Ε 92 τιμονι και σασμαν καλυτερο το bmw αλλα παντιλικι με 1η και αν..... τι παιχνιδι να κανεις? δεν μιλαμε για 5αρα μαουνα.... το clk μια χαρα παιχνιδι κανεις φιλε μου......

Μίλησα για Ε46 cabrio. ..προγενέστερο μοντέλο της CLK.
Για Ε92(Ε93) ας μιλήσουν άλλοι, 320 εγώ δεν έχω οδηγήσει.
Όσο για την 5αρα συμφωνώ ...μάπα το καρπούζι. Στο μάτι ίσως, αλλά με 1550 κιλά (βάρος Ε46 sedan) και 50-50 κατανομή βάρους, πίστεψε με, μόνο μαούνα δεν είναι. (Msport version)

επισης καποιος ειπε οτι ο αντιπαλος της bmw πλεον ειναι η audi και κατι ιαπωνικα ....δεν νομιζω να τιμαει και πολυ την bmw αυτο.....:rockon:

και πάλι θα πω ότι εξαρτάται από το πως βλέπεις το θέμα αυτοκίνητο. Αν το βλέπεις από άποψη πωλήσεων, ειδικά στην Ελλάδα, όντως υπάρχουν πολύ πιο συμφέρουσες επιλογές. Στην πορεία βέβαια ίσως να το μετανιώσεις, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

bmw520e39
21-07-09, 10:22
εχω και Merc και BMW και έχω να πώ αυτό:

Το Merc σε πάει, το BMW το πάς...

σωστος!!!!!!!!!!!!!!1

xristos92
21-07-09, 10:27
εχω και Merc και BMW και έχω να πώ αυτό:

Το Merc σε πάει, το BMW το πάς...

στην δικη μου περιπτωση ισχυε στη κυριολεξια αυτο... το μερσεντες με πηγαινε παντα ενω το bmw το πηγαινα εγω ... με οδικη:icon42:

merlin_M3
21-07-09, 10:28
εχω και Merc και BMW και έχω να πώ αυτό:

Το Merc σε πάει, το BMW το πάς...

Φίλε Βαγγέλη και εγώ έχω και Merc και BMW, αλλά όπως και τα δικά σου έτσι και τα δικά μου δεν συγκρίνονται μεταξύ τους. Δεν μπορείς να συγκρίνεις γρήγορα cabrio αυτοκίνητα με SUV. Σίγουρα πάντως τα BMW έχουν σαν προταιρεότητα την ευχαρίστηση του οδηγού, ενώ τα Merc την ευχαρίστηση των επιβατών.

Θα ήθελα να προσθαίσω ότι παλαιότερα αντικατέστησα μία Ε46 320 με μία clk 200.
To clk ήταν δυνατότερο αυτοκίνητο, αλλά δεν σε έφτιαχνε όπως το BMW ούτε σε έκανε να θέλεις να παίξεις μαζί του.

Οσον αφορά το C63AMG, φίλος οδηγός αγώνων λέει ότι είναι γρήγορο όχημα μεταφοράς προσωπικού ενώ το Μ3 είναι όπλο, αλλά εγώ ένας μέτριος οδηγός που το έχω οδηγήσει επανηλλημένως μιας και το έχει αδελφικός μου φίλος, θέλω να πώ ότι είναι εξαιρετικό και τουλάχιστον ισάξιο του Μ3 Ε93 που έχω.

Τέλος ποστάρω κάποιες φωτό για την συμφιλίωση Merc και BMW.

http://img174.imageshack.us/img174/8381/img0213.jpg

Βέβαια πάντα το Merc στενά μαρκαρισμένο.....

http://img291.imageshack.us/img291/5571/img0217a.jpg

ανάμεσα πάντα σε BMW !!!

http://img148.imageshack.us/img148/3173/img0220w.jpg

Φιλικά
Νίκος

xristos92
21-07-09, 10:35
3 αμαξια με 1300 αλογα συνολο.... αχ....και μετα τρωγομαστε πιο ειναι καλυτερο .. ΤΟΥΜΠΑΝΑ

VanVIC
21-07-09, 10:55
Φίλε Βαγγέλη και εγώ έχω και Merc και BMW, αλλά όπως και τα δικά σου έτσι και τα δικά μου δεν συγκρίνονται μεταξύ τους. Δεν μπορείς να συγκρίνεις γρήγορα cabrio αυτοκίνητα με SUV. Σίγουρα πάντως τα BMW έχουν σαν προταιρεότητα την ευχαρίστηση του οδηγού, ενώ τα Merc την ευχαρίστηση των επιβατών.
...

Nίκο αντιλαμβάνομαι τί γράφεις και καλά κάνεις και το ξεκαθαρίζεις έτσι.
Εκτός όμως απο το ΜΒ GLK350 που έχω στην κατοχή μου, έχω οδηγική εμπειρία και απο SLK55 AMG και απο Ε280 αλλά και απο BMW 530 E39 αλλά και 330 Ε46 και Μ6 και 135i.

Επέτρεψέ μου να επειμένω, τα Merc σε πάνε, τα ΒΜW τα πάς.
Τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση έχω προσωπικά.

ΦΑΝΗΣ
21-07-09, 11:56
Πρόσφατα σε ένα CarShoping που έκανα για αγορά αυτοκινήτου,διαπίστωσα ότι τώρα με τα τέλη κυκλοφορίας και οτιδήποτε άλλο φορολογηθεί πάνω στο αυτοκίνητο,είδα τα Merc.c180,c200 και όλα τα 1800αρια π.χ Αουδι,κάνουν μεγάλη θραύση,και έτσι έχουν χάσει αρκετά BMW μεγάλου κυβισμού στην αγορά,επίσης ένα θετικό που άκουσα είναι ότι πολλοί αγοραστές προτιμούν έστω και μικρού κυβισμού αυτοκίνητα BMW,λόγω ότι υπερέχουν αρκετά στην σπόρ οδηγική συμπεριφορά,αλλά και σε άλλα μέρη π.χ BMW=Σπορ οδήγηση..:smokin:..Merc.=Ανετη οδήγηση..:drive2:..Audi=Οδήγηση:rofl2:

Speedy
21-07-09, 19:08
Παντως η bmw ισως περνει το βραβειο τις ποιο εμπορικης εταιριας μιας και τα περισσοτερα μοντελα ειναι πολυ εμπορικα σε σχεση παντα με την Μερσεντες..

bmw/E81/tii
21-07-09, 20:51
http://i228.photobucket.com/albums/ee234/gileramhr/170.jpg

Nick_E60_GR
21-07-09, 21:16
Παντως η bmw ισως περνει το βραβειο τις ποιο εμπορικης εταιριας μιας και τα περισσοτερα μοντελα ειναι πολυ εμπορικα σε σχεση παντα με την Μερσεντες..

Μην ξεχνάς όμως τι πουλάει η ΜΒ σε ΤΑΧΙ

...καλό για εμάς απο την άλλη, γιατί βλέποντας τα πάντα και παντού, σε κάνει να τα βαριέσαι πολύ γρήγορα, ακόμη και CLS και S παίζουν σε TAXI.

Speedy
21-07-09, 21:21
Νια ακομα και στα μεταχειρισμενα η bmw ειναι ποιο δυνατη στην Αγορα-πωληση!

Alexandros18
22-07-09, 00:13
Απο πρωσοπικη εμπειρια θα μιλησω εγω εχω τον ασσο ο αδερφοσ μoυ το clc με το bmw το κακο ειναι οτι
δεν ξερεισ ποτε θα σου φυγει και εισαι μονιμωσ στην τσιτα...ενω το μερκ ειναι πολυ πιο ωραιο να παιζεισ...
και ασ μην ξεχναμε το κροταλισμα του κομπρεσορα το οποιο σε κανει να ανατριχιαζεις πιστευω δεν
τιθεται θεμα merc vs bmw αλλα τα κριτηρια του καθενος και οσο για αυτουσ που λενε οτι η μερσ ειναι για παπουδεσ ασ δουν λιγο τα καινουρια μοντελα με τα σπορ πακετα...

DimitrisZ4
22-07-09, 00:23
κροταλισμα ? εμενα σαν σπασμενοι κινητηρες μου ακουγονται....τσπ...γουστα ειναι αυτα :P

crazy_beaver
22-07-09, 00:29
Ε οχι και ανατριχιαστικος ο ηχος!!!!!!!!!!!Εμενα προσωπικα αδιαφορος μου φενεται!!!!!!!Πως ειναι πολυ πιο ορεο να παιζεις με τα τιμονια που εχουν????

stef
22-07-09, 00:33
κροταλισμα ? εμενα σαν σπασμενοι κινητηρες μου ακουγονται....τσπ...γουστα ειναι αυτα :P




:nod::nod::nod:

:+1:000000000000000

Spanti
22-07-09, 00:37
εγώ δεν τα συμπαθώ τα AMG καθώς έχουν πάρα πολλά κυβικά η κινητήρες τους...αλλά ρε παιδιά απο σειρά Μ έχει σπάσει το σύμπαν..αμαξάρες στημένα τούμπανο αλλά τα 46άρια πλέον τα μεταχειρισμένα είναι διπλοσπασμένα και τριπλοσπασμένα...μην πω για τα κομμένα πατώματα...

σαφώς και τα ΒΜW είναι πιο σπορ στημένα αλλά σε φυσιολογικές τιμές...δηλαδή κάτω από 45000 ευρώ είναι τάφοι κινούμενοι...μηδέν ροπή...πατάς και περιμένεις....τι να το κάνεις το τιμόνι αν για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να σε σέρνει μία Μ3?

με τους κομπρέσσορες έχεις δύναμη και ροπή από το ρελαντί...ασφάλεια στις προσπεράσεις και αξιοπιστία εκαντοντάδων χιλιάδων χιλιομέτρων...
το δικό μου μπορεί να είναι έκδοση boat(πλεούμενο που συνεπάγεται ατσαλάκωτα ταξίδια) αλλά στο στρίψιμο είναι μέχρι να το μαθεις...

αυτό που έχω καταλάβει στα λίγα χρόνια που οδηγάω είναι ότι κάθε αμάξι απαιτεί τον δικό του χειρισμό στο στρίψιμο...μιλάω για πισωκίνητα πάντα...αλλιώς θα βάλεις πριν την στροφή ένα C230K sportcoupe αλλιώς μια 316ti compact και αλλιώς μία Z4 35άρα...όλα θα στρίψουν και με το παραπάνω...

το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν θα πας να στρίψεις μία υποστροφική λόγω βάρους στο μπροστά άξονα μερσέντα με τρόπο που στρίβεις μία μπέμπα.....φυσικά και δεν θα στρίψει...

VanVIC
22-07-09, 10:31
...με τους κομπρέσσορες έχεις δύναμη και ροπή από το ρελαντί...ασφάλεια στις προσπεράσεις και αξιοπιστία εκαντοντάδων χιλιάδων χιλιομέτρων...


Σκέψου τί γίνεται αν βάλεις κομπρέσορα σε εξακύλινδρο BMW...
Καί δύναμη και ροπή και στήσιμο και "αλήτικη" συμπεριφορά (ΟΚ, σε όσους αρέσει).
:owned:

Spanti
22-07-09, 11:08
ρε συ μιλάμε για μαμα αμάξια ...

Speedy
22-07-09, 11:14
εγώ δεν τα συμπαθώ τα AMG καθώς έχουν πάρα πολλά κυβικά η κινητήρες τους...αλλά ρε παιδιά απο σειρά Μ έχει σπάσει το σύμπαν..αμαξάρες στημένα τούμπανο αλλά τα 46άρια πλέον τα μεταχειρισμένα είναι διπλοσπασμένα και τριπλοσπασμένα...μην πω για τα κομμένα πατώματα...

σαφώς και τα ΒΜW είναι πιο σπορ στημένα αλλά σε φυσιολογικές τιμές...δηλαδή κάτω από 45000 ευρώ είναι τάφοι κινούμενοι...μηδέν ροπή...πατάς και περιμένεις....τι να το κάνεις το τιμόνι αν για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να σε σέρνει μία Μ3?

με τους κομπρέσσορες έχεις δύναμη και ροπή από το ρελαντί...ασφάλεια στις προσπεράσεις και αξιοπιστία εκαντοντάδων χιλιάδων χιλιομέτρων...
το δικό μου μπορεί να είναι έκδοση boat(πλεούμενο που συνεπάγεται ατσαλάκωτα ταξίδια) αλλά στο στρίψιμο είναι μέχρι να το μαθεις...

αυτό που έχω καταλάβει στα λίγα χρόνια που οδηγάω είναι ότι κάθε αμάξι απαιτεί τον δικό του χειρισμό στο στρίψιμο...μιλάω για πισωκίνητα πάντα...αλλιώς θα βάλεις πριν την στροφή ένα C230K sportcoupe αλλιώς μια 316ti compact και αλλιώς μία Z4 35άρα...όλα θα στρίψουν και με το παραπάνω...

το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν θα πας να στρίψεις μία υποστροφική λόγω βάρους στο μπροστά άξονα μερσέντα με τρόπο που στρίβεις μία μπέμπα.....φυσικά και δεν θα στρίψει...


Δεν ειναι απολυτο να ειναι ολα τα Μ σπασμενα...Εξαλου μιλαμε για αυτοκινητα με σπορ επιδοσεις που απευθυνετε σε συγκεριμενο κοινο.

Το τιμονι που εχουν τα bmw δεν το εχει η Μερσεντες τουλαχιστον στα ποιο συμβατικα μοντελα!

VanVIC
22-07-09, 11:16
ρε συ μιλάμε για μαμα αμάξια ...

Το ξέρω οτι μιλάμε για "μαμά" αμάξια, πλάκα κάνω.
Αλλα πλάκα-πλάκα, όλο σκέφτομαι πως θα ήταν και το GLK350 με κομπρέσορα ?
Αυτό το μοτέρ δεν φορούσε και το SLK55 AMG ?
V6 3.5 lt με κομπρέσορα ?
Καλά τα λέω ?

merlin_M3
22-07-09, 11:20
Το ξέρω οτι μιλάμε για "μαμά" αμάξια, πλάκα κάνω.
Αλλα πλάκα-πλάκα, όλο σκέφτομαι πως θα ήταν και το GLK350 με κομπρέσορα ?
Αυτό το μοτέρ δεν φορούσε και το SLK55 AMG ?
V6 3.5 lt με κομπρέσορα ?
Καλά τα λέω ?

:offtopic:
Αν υποψιαστώ ότι θα πειράξεις το SUV,.............................θα θέλω και εγώ !!!:rofl2::rofl2::rofl2:

VanVIC
22-07-09, 11:22
:offtopic:
Αν υποψιαστώ ότι θα πειράξεις το SUV...

Αν μάθεις κάτι τέτοιο, ετοιμάσου να με φιλοξενήσεις σπίτι σου γιατι απ'το δικό μου θα με έχουν διώξει...:chair:

bmw520e39
22-07-09, 12:22
3 αμαξια με 1300 αλογα συνολο.... αχ....και μετα τρωγομαστε πιο ειναι καλυτερο .. ΤΟΥΜΠΑΝΑ

το ασημι δεν ειναι Μ3.....

Spanti
22-07-09, 12:32
Το ξέρω οτι μιλάμε για "μαμά" αμάξια, πλάκα κάνω.
Αλλα πλάκα-πλάκα, όλο σκέφτομαι πως θα ήταν και το GLK350 με κομπρέσορα ?
Αυτό το μοτέρ δεν φορούσε και το SLK55 AMG ?
V6 3.5 lt με κομπρέσορα ?
Καλά τα λέω ?

τσου...το SLK 55 AMG έχει 5,5λιτρο ατμόσφαιρα V8..
μάλλον θυμάσαι το προηγούμενο SLK r170 με τον 320 AMG που ήταν 3200cc V6 με κομπρέσσορα...

Panoz_335i
22-07-09, 13:09
το ασημι δεν ειναι Μ3.....

....και λοιπον??

xristos92
22-07-09, 13:58
:icon_kidr:icon_kidrτο ασημι δεν ειναι Μ3.....


το ξερω... 335 ειναι ... μια 400αρα +++να μην την εχει ομως???:icon_kidr

SPYROS-MUSIC-CABRIO
22-07-09, 14:19
δεν υπαρχει συγκριση:lamer:

TAZ118!
22-07-09, 15:05
εγώ δεν τα συμπαθώ τα AMG καθώς έχουν πάρα πολλά κυβικά η κινητήρες τους...αλλά ρε παιδιά απο σειρά Μ έχει σπάσει το σύμπαν..αμαξάρες στημένα τούμπανο αλλά τα 46άρια πλέον τα μεταχειρισμένα είναι διπλοσπασμένα και τριπλοσπασμένα...μην πω για τα κομμένα πατώματα...

σαφώς και τα ΒΜW είναι πιο σπορ στημένα αλλά σε φυσιολογικές τιμές...δηλαδή κάτω από 45000 ευρώ είναι τάφοι κινούμενοι...μηδέν ροπή...πατάς και περιμένεις....τι να το κάνεις το τιμόνι αν για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να σε σέρνει μία Μ3?

με τους κομπρέσσορες έχεις δύναμη και ροπή από το ρελαντί...ασφάλεια στις προσπεράσεις και αξιοπιστία εκαντοντάδων χιλιάδων χιλιομέτρων...
το δικό μου μπορεί να είναι έκδοση boat(πλεούμενο που συνεπάγεται ατσαλάκωτα ταξίδια) αλλά στο στρίψιμο είναι μέχρι να το μαθεις...

αυτό που έχω καταλάβει στα λίγα χρόνια που οδηγάω είναι ότι κάθε αμάξι απαιτεί τον δικό του χειρισμό στο στρίψιμο...μιλάω για πισωκίνητα πάντα...αλλιώς θα βάλεις πριν την στροφή ένα C230K sportcoupe αλλιώς μια 316ti compact και αλλιώς μία Z4 35άρα...όλα θα στρίψουν και με το παραπάνω...

το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν θα πας να στρίψεις μία υποστροφική λόγω βάρους στο μπροστά άξονα μερσέντα με τρόπο που στρίβεις μία μπέμπα.....φυσικά και δεν θα στρίψει...


Το ξεφτιλισες.....Δηλαδη μερικες χιλιαδες Ελληνες που εχουν BMW μεχρι 45000 ειναι μαλακες.....Ενω οι Mercedακιδες ειναι μαγκες....Τι να πω....
Για να μην αναφερω την ''αξιοπιστια'' των κομπρεσσορατων.....Μετα απο μερικες χιλιαδες χιλιομετρα κανουν σαν κακοποιημενα κρουστικα Bosch...

VanVIC
22-07-09, 15:07
το ασημι δεν ειναι Μ3.....

....και λοιπον??

...το ξερω... 335 ειναι ... μια 400αρα +++να μην την εχει ομως???:icon_kidr

το συγκεκριμένο 335i είναι "μαγική εικόνα"...
:dblthumb2

xristos92
22-07-09, 15:21
Το ξεφτιλισες.....Δηλαδη μερικες χιλιαδες Ελληνες που εχουν BMW μεχρι 45000 ειναι μαλακες.....Ενω οι Mercedακιδες ειναι μαγκες....Τι να πω....
Για να μην αναφερω την ''αξιοπιστια'' των κομπρεσσορατων.....Μετα απο μερικες χιλιαδες χιλιομετρα κανουν σαν κακοποιημενα κρουστικα Bosch...


αυτο ισχυε για τους πρωτους κομπρεσορες... η νεα γενια δεν ειχε προβληματα και ειχε και πολυ πολιτισμενο ηχο.. πλεον επιτελους στην 250 εβαλαν τουρμπο..ειχα κομπρεσσορα αλλα τουρμπο καλυτερα:boink:

DimitrisZ4
22-07-09, 16:19
--ειρωνικο σχολιο--:ices_ange...αλλοι δεν εχουνε να αγορασουνε ουτε bmw ουτε merc κ εμεις εδω τα βγαζουμε σκαρτα :P μιλαω κ για τις 2 πλευρες ! ασχετα αν δεν τα παω μια ( εκτος απο τα black series ) :bricks1:

Speedy
22-07-09, 16:21
εγώ δεν τα συμπαθώ τα AMG καθώς έχουν πάρα πολλά κυβικά η κινητήρες τους...αλλά ρε παιδιά απο σειρά Μ έχει σπάσει το σύμπαν..αμαξάρες στημένα τούμπανο αλλά τα 46άρια πλέον τα μεταχειρισμένα είναι διπλοσπασμένα και τριπλοσπασμένα...μην πω για τα κομμένα πατώματα...

σαφώς και τα ΒΜW είναι πιο σπορ στημένα αλλά σε φυσιολογικές τιμές...δηλαδή κάτω από 45000 ευρώ είναι τάφοι κινούμενοι...μηδέν ροπή...πατάς και περιμένεις....τι να το κάνεις το τιμόνι αν για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να σε σέρνει μία Μ3?

με τους κομπρέσσορες έχεις δύναμη και ροπή από το ρελαντί...ασφάλεια στις προσπεράσεις και αξιοπιστία εκαντοντάδων χιλιάδων χιλιομέτρων...
το δικό μου μπορεί να είναι έκδοση boat(πλεούμενο που συνεπάγεται ατσαλάκωτα ταξίδια) αλλά στο στρίψιμο είναι μέχρι να το μαθεις...

αυτό που έχω καταλάβει στα λίγα χρόνια που οδηγάω είναι ότι κάθε αμάξι απαιτεί τον δικό του χειρισμό στο στρίψιμο...μιλάω για πισωκίνητα πάντα...αλλιώς θα βάλεις πριν την στροφή ένα C230K sportcoupe αλλιώς μια 316ti compact και αλλιώς μία Z4 35άρα...όλα θα στρίψουν και με το παραπάνω...

το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν θα πας να στρίψεις μία υποστροφική λόγω βάρους στο μπροστά άξονα μερσέντα με τρόπο που στρίβεις μία μπέμπα.....φυσικά και δεν θα στρίψει...




Φασκεις και αντιφασκεις...

Σε γνωστο φορουμ αλλλα λες!

τουλαχιστον κρατα μια τεκμηριωμενη αποψη.

xristos92
22-07-09, 16:35
--ειρωνικο σχολιο--:ices_ange...αλλοι δεν εχουνε να αγορασουνε ουτε bmw ουτε merc κ εμεις εδω τα βγαζουμε σκαρτα :P μιλαω κ για τις 2 πλευρες ! ασχετα αν δεν τα παω μια ( εκτος απο τα black series ) :bricks1:


+100000000000:clap:

bimmer-corfu
22-07-09, 17:02
σαφώς και τα ΒΜW είναι πιο σπορ στημένα αλλά σε φυσιολογικές τιμές...δηλαδή κάτω από 45000 ευρώ είναι τάφοι κινούμενοι...μηδέν ροπή...πατάς και περιμένεις....τι να το κάνεις το τιμόνι αν για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να σε σέρνει μία Μ3?

Ευτυχώς που πήρα το Ε92 πριν τις μειώσεις και μου πήγε 48χιλιάρικα γιατί όσοι πήραν τώρα πήραν τάφους

Ρε τι ακούω σήμερα, είχα ακούσει εδώ μέσα ότι όλα τα 1600άρια είναι επικίνδυνα αλλά τώρα και όλα τα κάτω απο 48χιλιάρικα τάφοι κινούμενοι...

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΛΑΚΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

InsaneDriver
22-07-09, 17:06
Ευτυχώς που πήρα το Ε92 πριν τις μειώσεις και μου πήγε 48χιλιάρικα γιατί όσοι πήραν τώρα πήραν τάφους

Ρε τι ακούω σήμερα, είχα ακούσει εδώ μέσα ότι όλα τα 1600άρια είναι επικίνδυνα αλλά τώρα και όλα τα κάτω απο 48χιλιάρικα τάφοι κινούμενοι...

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΛΑΚΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Eντάξει, θέλει να πει ότι δεν ανταγωνίζονται στις ίδιες τιμές τα αντίστοιχα turbo 2.000 που είναι και ταυτόχρονα γρήγορα, εκτός από ποιοτικά και ασφαλή.

Spanti
22-07-09, 21:33
Φασκεις και αντιφασκεις...

Σε γνωστο φορουμ αλλλα λες!

τουλαχιστον κρατα μια τεκμηριωμενη αποψη.


τι εννοείς?
κάνω ακριβώς το ίδιο....με το ίδιο τρόπο που τσακώνομαι με κολλημένους μερσεντάκηδες, με τον ίδιο τρόπο ακριβώς τσακώνομαι με κολλημένους bmwδάκηδες...

insane ευτυχώς που εκπέμπουμε στο ίδιο κύμα...

SPYROS-MUSIC-CABRIO
22-07-09, 22:10
Φασκεις και αντιφασκεις...

Σε γνωστο φορουμ αλλλα λες!

τουλαχιστον κρατα μια τεκμηριωμενη αποψη.

Ευτυχώς που πήρα το Ε92 πριν τις μειώσεις και μου πήγε 48χιλιάρικα γιατί όσοι πήραν τώρα πήραν τάφους

Ρε τι ακούω σήμερα, είχα ακούσει εδώ μέσα ότι όλα τα 1600άρια είναι επικίνδυνα αλλά τώρα και όλα τα κάτω απο 48χιλιάρικα τάφοι κινούμενοι...

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΛΑΚΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ


αφου ειναι "βαλτος",τι ασχολειστε ρε παιδια?...κ υπαρχει κ η αλλη αποψη οτι αν καποιος ηθελε bmw αλλα δεν ειχε,θα γραφοταν σε ενα,η πιο πολλα,bmw forum να εχει μια επαφη για να του φυγει η "καψα" του...:icon02:

Spanti
22-07-09, 22:21
ονειροπαρμένε κάνε καμιά κόντρα στύλους Ολυμπίου Διός και μετά έλα να τα ξαναπούμε...χθεσινέ...έχει χάρη που δεν θέλω να φάω μπαν...

Kostas Christ
22-07-09, 22:21
δλδ κι εγω που συμφωνω, ειμαι βαλτος? βγες απο τη φουσκα σου φιλε και δες την πραγματικοτητα...

η αυτοκινηση καλως η κακως δεν ειναι μονο μια ελικα...

χαιρω πολυ καλα χρυσα αμαξια...

αν επαιρνα καινουριο αμαξι και εδινα τοσα λευτα θα το σκεφτομουνα διπλα να παρω bmw θα κοιτουσα και αλλες μαρκες, για να βρω αυτο που καλυπτει πληρως τις αναγκες μου

ολα τα αυτοκινητα εχουν τα καλα τους και τα κακα τους, προφανως και τα bmw

ενα απο αυτα ειναι τα σχετικα αδυναμα μοτερ χαμηλου κυβισμου, ειδικα συναρτησει του βαρους των αυτοκινητων, και της τιμης τους

δε νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε μονοφθαλμοι




υγ. αμα δεν ξερεις τι αμαξι εχει η ειχε ο αλλος μη μιλας...

konas
22-07-09, 23:09
Απλά να θυμηθουμε οτι ο Θεοφιλος το ειχε προβλέψει....

Σπυρο σαν θεμα υπηρχε και την περασμενη εβδομαδα με τραγικη συνεπεια την αδικη "απωλεια" 3 μελων. Τι τα θες τα thread αυτα ρε συ.... Χαλια ειναι και τα 2 αμαξια...

-Θεοφιλος-

Και να συνεχισουμε να προσπαθουμε....

Λοιπον το θεματακι ειναι πολυ πρωτο αλλα και πολυ"must"τον τελευταιο καιρο,σιγουρα ειναι και λιγο προκλητικο αλλα το σκεφτομουν καιρο τωρα...

Στο χερι μας ειναι να μην τα κανουμε μπαχαλο,γιατι αξιζει να υπαρχει ενα τετοιο θεμα!
Εξαλου αλλα forums συγκρινουν εμεις δεν μπορουμε?:dblthumb2

Η Amg δεν θα γινει ποτε M αυτο ειναι σιγουρο αλλα οπως ειπαμε και η Mercedes ειναι ιστορικη εταιρια με πολυ καλα κατα καιρους αυτοκινητα!

Nick_E60_GR
22-07-09, 23:13
Kyrie eleison....

Spanti
22-07-09, 23:22
ο Σπύρος έχει φάει κόλλημα μαζί μου γιατί δεν πίστεψα τότε τις κόντρες του που ανέβηκε την Ακρόπολη για να περάσει ένα SLk που τους καρφώθηκε ότι οδηγούσα εγώ και μετά έφαγε μπαν....από τότε ένα ποστ έκανε και αυτό για να με πει βαλτό...

1 μήνα συζητάμε και κανείς δεν έριξε το επίπεδο τόσο κάτω...

στην υπογραφή σου φίλε Nick e60 gr θεωρείς αν κατάλαβα καλά ότι όποιος δεν υποστηρίζει (μαλακωδώς μονόφθαλμα κατεμέ)την BMW είναι μαλ@κας έτσι?
ε τότε είμαι και ανίκητος...

ΓΙΑΝΝΗΣ
22-07-09, 23:25
Δηλαδη το προβλημα μας ειναι πια μαρκα ειναι απο τις 2 η καλυτερη.....σβαροτατο προβλημα και θα το λυσουμε εμεις......ωραια....

Μα ειναι δυνατον να προσπαθουμε να βγαλουμε απο 2 ιστορικες παγκοσμιος μαρκες αυτο/των την καλυτερη???? και επιστημονες να βαλουμε θα κρατησουν πισινη και θα τις βγαλουν με + και - την καθε μια αλλα σχεδον με ιδια τελικη βαθμολογια. Απλα ρε παιδια και συμφωνα παντα με την ταπεινη προσωπικη μου γνωμη οι μαρκες αυτες δεν μπορουν να κριθουν απο ατομα που μεροληπτουν,δηλαδη εμας, ειναι σαν να βγαλουν στην mb καλυτερη την bmw....γινεται.....
Οποτε γιατι τσακωνεστε??
Δεν του αρεσει καποιου η μπεμπα....ε ας παρει μερσα η οτι αλλο γουσταρει

Spanti
22-07-09, 23:29
μα το θέμα είναι ότι για να γίνουμε καλύτεροι κριτές της αυτοκίνησης και για να έχουμε άποψη πρέπει να ξεπερνάμε τα κόμπλεξ του σήματος....το ίδιο ακριβώς κόμπλεξ έχω αντιμετωπίσει με κάποια μέλη και στο άλλο αδελφό μερσέντικό φόρουμ...
κάθε εταιρεία έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της...
κάθε μοντέλο έχει τα αρνητικά του και τα θετικά του..

κάποιοι ας βγάλουν τις παρωπίδες τους...

Nick_E60_GR
22-07-09, 23:34
...ε τότε είμαι και ανίκητος...

Κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος να το επιβεβαιώνεις.

Amen

ΓΙΑΝΝΗΣ
22-07-09, 23:37
και για να απαντησω και στο θεμα θα πω οτι δεν μου αρεσει η mercedes οχι γιατι δεν μπορω να την παρω αλλα γιατι μεσα της με φανταζομαι στα 60 μου (καλα να ειμαι) για να πηγαινω βολτα την γυναικουλα μου στν γιο μας για φαγητο.........

αν υπαρχει καποιο μοντελο που θα με συγκινησει τοτε....

Spanti
22-07-09, 23:41
Κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος να το επιβεβαιώνεις.

Amen

καλά αυτό που μου έγραψες μου θύμισε τα σχολικά μου χρόνια...και καλά μου την είπες...μπράβο φίλε..και εις ανώτερα

nikolaspan
23-07-09, 00:16
Αυτό τον καιρό κανουμε ανακατασκευή το σπίτι μιας γνωστής και παλιάς επιχειρηματικής οικογένειας στην κηφισιά. Παρατηρώντας το σπίτι και το γκαραζ παρατήρησα πως δεν εχει πισίνα (θα μπορούσε να εχει ολυμπιακών διαστάσεων γιατι μιλάμε για ένα σπίτι συνολικής επιφανείας κοντά στα 2.000 τμ σε ενά οικόπεδο πανω από 4 στρ.) και mercedes (ειδα bmw 760 Li SecCar, ferrari, jaguar, vw touareg, ). Μιλώντας με εναν από τους επιστάτες του σπιτιού τον ρώτησα πως και τετοιες ελλείψεις. Και μου απάντησε το εξής: το αφεντικό λέ πως οι πισίνες και οι mercedes αρέσουν στους βλάχους και τους νεόπλουτους.
Δεν αποδοκιμάζω ούτε φυσικά ασπάζομαι την άποψη του φίλου απλώς παραθέτω προς σχολιασμό την άποψη ενός ανθρώπου όπου θα μπορεί να έχει ότι αυτοκίνητο θέλει

Dimzan
23-07-09, 00:22
Αυτό τον καιρό κανουμε ανακατασκευή το σπίτι μιας γνωστής και παλιάς επιχειρηματικής οικογένειας στην κηφισιά. Παρατηρώντας το σπίτι και το γκαραζ παρατήρησα πως δεν εχει πισίνα (θα μπορούσε να εχει ολυμπιακών διαστάσεων γιατι μιλάμε για ένα σπίτι συνολικής επιφανείας κοντά στα 2.000 τμ σε ενά οικόπεδο πανω από 4 στρ.) και mercedes (ειδα bmw 760 Li SecCar, ferrari, jaguar, vw touareg, ). Μιλώντας με εναν από τους επιστάτες του σπιτιού τον ρώτησα πως και τετοιες ελλείψεις. Και μου απάντησε το εξής: το αφεντικό λέ πως οι πισίνες και οι mercedes αρέσουν στους βλάχους και τους νεόπλουτους.
Δεν αποδοκιμάζω ούτε φυσικά ασπάζομαι την άποψη του φίλου απλώς παραθέτω προς σχολιασμό την άποψη ενός ανθρώπου όπου θα μπορεί να έχει ότι αυτοκίνητο θέλει

Αυτο που λες δεν εχει καποια ισχυ

Θεωρω την αποψη ενος πλουσιου ανθρωπου απλα στατιστικο στοιχειο και οχι στατιστικο αποτελεσμα.

Speedy
23-07-09, 00:23
μα το θέμα είναι ότι για να γίνουμε καλύτεροι κριτές της αυτοκίνησης και για να έχουμε άποψη πρέπει να ξεπερνάμε τα κόμπλεξ του σήματος....το ίδιο ακριβώς κόμπλεξ έχω αντιμετωπίσει με κάποια μέλη και στο άλλο αδελφό μερσέντικό φόρουμ...
κάθε εταιρεία έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της...
κάθε μοντέλο έχει τα αρνητικά του και τα θετικά του..

κάποιοι ας βγάλουν τις παρωπίδες τους...



Δεν ξερω τι λενε στα αλλα φορουμ αλλα το επειπεδο εδω μεσα ειναι υψηλο και οι συζητησεις αφορουν τα bmw και οχι μονο...Απο εκει και περα φυσικο ειναι να εχουμε και εμεις τα κολημματα μας με τη bmw αλλα παραδεχομαστε και καποαι αλλα πραγματα!

Καισυνεχιζω λεγοντας οτι το να υποστηριζεις κατι δεν ειναι κομπλεξ,κομπλεξ εχει αυτος που το κατακρινει{το λεω χωρις υπονοουμενα}!

Αμα ρωτησεις Μερσεντακιδες πως βλεπουν την Bmw θα σου απαντησουν με τα χειροτερα..:icon18:


Για τους περισοοτερους εδω μεσα η Μερσεντες ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο...

Η Βmw ομως για εμας ειναι κατι παραπανω απο αυτοκινητο...

:bowdown::bowdown:

Spanti
23-07-09, 00:25
εμένα πάντως αυτό δεν μου λέει κάτι...
και ο βωβός έχει SLR και στάνταρ θα έχει και πισίνα ...τι σημαίνει αυτό?ότι είναι νεόπλουτος?ή μήπως βλάχος?
και σε τι υπερτερεί ένας πρωτευουσιάνος απέναντι σε έναν βλάχο?

είπε την ατάκα του και η σνομπαρία της κηφισιάς...

InsaneDriver
23-07-09, 00:26
Αυτο που λες δεν εχει καποια ισχυ

Θεωρω την αποψη ενος πλουσιου ανθρωπου απλα στατιστικο στοιχειο και οχι στατιστικο αποτελεσμα.

Ακριβώς...οι απόψεις είναι σαν την κωλοτρυπίδα.
Όλοι έχουν από μία.

manos///3
23-07-09, 00:27
Βλεπεις στο BMW-motorsport αντι-MERC συμπεριφορα και προκλησεις? Απλα χειροκροτησε τους. Να τους τιμησεις με possitive rep ...γιατι απλα τους αξιζει.Και θυμησου τη παροιμια: ''Ο BMWδακιας ειναι ανικητος''

Συγνωμη ρε Νικο αλλα δε κρατηθηκα....:chair:

Spanti
23-07-09, 00:28
Καισυνεχιζω λεγοντας οτι το να υποστηριζεις κατι δεν ειναι κομπλεξ,κομπλεξ εχει αυτος που το κατακρινει{το λεω χωρις υπονοουμενα}!


να σου πω τι αλήθεια δεν το πολυκατάλαβα αυτό...

Αμα ρωτησεις Μερσεντακιδες πως βλεπουν την Bmw θα σου απαντησουν με τα χειροτερα..:icon18:



εγώ έχω μερσεντές και θεωρώ την Ζ4 πολύ καλύτερο αμάξι από την αντίστοιχη SLK...δεν συμβαίνει πάντοτε αυτό που λες..

InsaneDriver
23-07-09, 00:30
Βλεπεις στο BMW-motorsport αντι-MERC συμπεριφορα και προκλησεις? Απλα χειροκροτησε τους. Να τους τιμησεις με possitive rep ...γιατι απλα τους αξιζει.Και θυμησου τη παροιμια: ''Ο BMWδακιας ειναι ανικητος''

Συγνωμη ρε Νικο αλλα δε κρατηθηκα....:chair:

H συγκεκριμένη υπογραφή είναι τραγική. Βγάζει μεγάλο κόμπλεξ και απορώ πως η διαχείριση δεν έχει ρίξει προειδοποίηση σε κάτι τόσο προκλητικό. :GrowUp:

Speedy
23-07-09, 00:36
να σου πω τι αλήθεια δεν το πολυκατάλαβα αυτό...


εγώ έχω μερσεντές και θεωρώ την Ζ4 πολύ καλύτερο αμάξι από την αντίστοιχη SLK...δεν συμβαίνει πάντοτε αυτό που λες..


Απλα εσυ μιλησες και ειπες οτι να αφησουμε τα κομπλεξικα για τις μαρκες...και εγω σου απαντησα!

Για εσενα δεν συμβαινει για αλλους πολλους συμβαινει και με το παραπανω...


Το θεμα ειναι οτι σε bmw forum τι περιμενεις να διαβασεις??
Οτι σε αντιστοιχο Merc...

Δεν εχω να προσθεσω τιποτα παραπανω..

Spanti
23-07-09, 00:42
περιμένω να διαβάσω κάτι το ουσιώδες πέρα από το "bmw και ξερό ψωμί.μερκ για ταξί-bmw για grandprix"

το οποίο και διαβάζω από πολλά μέλη και χαίρομαι για αυτό....
αλλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ με απόψεις παγιωμένες που και 30 χρόνια αυτοκίνησης να περάσουν από πάνω τους θα μείνουν στάσιμες χωρίς καμία εξέλιξη...και αυτό το λέω και για τους bmwδάκηδες και για τους μερσεντάκηδες...

bimmer-corfu
23-07-09, 08:00
μα το θέμα είναι ότι για να γίνουμε καλύτεροι κριτές της αυτοκίνησης και για να έχουμε άποψη πρέπει να ξεπερνάμε τα κόμπλεξ του σήματος....το ίδιο ακριβώς κόμπλεξ έχω αντιμετωπίσει με κάποια μέλη και στο άλλο αδελφό μερσέντικό φόρουμ...
κάθε εταιρεία έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της...
κάθε μοντέλο έχει τα αρνητικά του και τα θετικά του..

κάποιοι ας βγάλουν τις παρωπίδες τους...

Στο Mercedes φορουμ λένε χειρότερα για τις BMW απο ότι εδώ για Mercedes και άλλα αμάξια. Εκεί οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει εντελώς. Πάρε και την απόδειξη αλλά διάβασε το όλο γιατί είναι χωρισμένο σε 2 http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17890

Για να ξεπεράσουμε τα κόμπλεξ μας δηλαδή πρέπει να λέμε αυτά που λες εσύ? ότι όλες οι BMW κάτω απο 45χιλιάρικα είναι τάφοι κινούμενοι...μηδέν ροπή...πατάς και περιμένεις....τι να το κάνεις το τιμόνι αν για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να σε σέρνει μία Μ3?
ΟΚ τότε είμαι κομπλεξικός και έχω την Mercedes σε μεγάλη εκτίμηση, φαντάσου να μην την είχα κιόλας...

ni19852003
23-07-09, 08:56
Στο Mercedes φορουμ λένε χειρότερα για τις BMW απο ότι εδώ για Mercedes και άλλα αμάξια.

Φανταστείτε συνάντηση.... Εγώ το φαντάζομαι και μυρίζομαι καμμένο λάστιχο από τώρα...

Nick_E60_GR
23-07-09, 09:24
Συγνωμη ρε Νικο αλλα δε κρατηθηκα....:chair:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εδώ πρέπει να συμφωνούμε με τους άλλους τους γνωστούς, αλλιώς .... :tapedshut

eNeRGy
23-07-09, 09:32
Το αμαξι παντως δεν κανει τον οδηγο, αλλα ουτε τον ανθρωπο, και οσους στοκους στο τιμονι εχω τσεκαρει να εχουν mercedes, αλλους τοσους εχω δει να εχουν bmw...
Το κακο ειναι ομως οτι κατα πλειοψηφια οι bmw-drivers νομιζαν οτι ηταν οδηγαρες, ενω οι merc δεν ειχαν καμια αποψη και απλα πηγαιναν στον προορισμο τους οδηγοντας στην κοσμαρα τους...
Το τι ειναι χειροτερο ειναι περιτο να το γραψω...

Christos 330i ///M
23-07-09, 09:59
....και λοιπον??

A ρε Πανο σε αναμενα καρβουνα καθεσαι . . .

Andreas_E92_ilsvm41
23-07-09, 10:40
Όποιος γουστάρει την τσακωμάρα, ψάχνει συνέχεια αφορμές...

Δεν με νοιάζει τι λένε στα forum της MB. Αν θάβουν τις BMW πρόβλημά τους. Εγώ σε αυτό το σημείο δεν θα φτάσω. Είμαι καυλ!@@!νος με τις μπέμπες αλλά μου αρέσει και η SLK, όπως μου αρέσει και η Z4, και μου αρέσει και η CLC που πήρε ο γείτονας μου και έτσι η 92άρα μου έχει όμορφη παρέα στο πάρκινγκ και όχι κανά χρέπι... Αν τα συγκεκριμένα μοντέλα της MB είχαν και την έλικα επάνω θα ήταν πιο όμορφα ακόμα (για τα δικά μου μάτια!!!) αφού έχω το κόλλημά μου. Απλά δεν είναι τόσο δυνατό ώστε να μην δέχομαι ότι υπάρχει κάτι όμορφο και στην ...άλλη πλευρά του φράχτη...

Μπορείτε να συνεχίσετε να :smiley_ab μέχρι να βρεθεί ένας mod και να κλείσει το thread (αργά ή γρήγορα θα γίνει σίγουρα...)

Υ.Γ. Άντε να κανονίσουμε και μία συνάντηση με το MB forum... Μετά θα αναστενάξουν τα σουβλατζίδικα και οι καντίνες με τα βρώμικα, αφού είναι γνωστό ότι όλα αυτά γίνονται λόγο του γαμ@!net που επιτρέπει τις υπερβολές... και κάνει τσάμπα μάγκες... γνώμη μου πάντα!

race535
23-07-09, 11:01
Οδηγηκη εμπειρια προ λιγων εβδομαδων με ενα C350 AMG ηλικιας μερικων μηνων με κατεπληξε.
Το μονο αρνητικο του οχηματος ειναι το αυτοματο σαζμαν που ειναι υπερβολικα αργο για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου,αλλιως σε προδιαθετει να οδηγησεις σαν Χουλιγκανος.
Φρενα τελεια,συμπεριφορα τελεια,εμφανιση μεσα εξω τελεια και το λουκουμι ειναι οτι ο πιτσιρικας που το ειχε μου ειπε να σταματησω να φτιαξει κατι!!;;
Το σβησαμε,αρχισε να παιζει με το BC και μου ειπε οτι αλλαζει ενα software(μυστικο που το ξερουν μονο τα συνεργεια),οταν ηταν ετοιμος το βαλαμε μπροστα να συνεχισει η βολτα................
Υδραυλικη υποβοηθηση τιμονιου off
ABS off
ηλεκτρονικα συστηματα off
Το αμαξωμα χαμηλωσε 3 ποντους
Το σαζμαν εγινε πιο γρηγορο και κοντο
ΕΜΕΙΝΑ ΑΦΩΝΟΣ!!!!!!!!
Το αμαξι πηγαινε σαν Καρτ,μου θυμησε τις παλιες καλες εποχες των Μ5 και Μ3 της δεκαετιας του 90.

Λοιπον για την Mercedes απλα RESPECT!!!!!!!!!!

merlin_M3
23-07-09, 11:10
Όποιος γουστάρει την τσακωμάρα, ψάχνει συνέχεια αφορμές...

Μπορείτε να συνεχίσετε να :smiley_ab μέχρι να βρεθεί ένας mod και να κλείσει το thread (αργά ή γρήγορα θα γίνει σίγουρα...)

Υ.Γ. Άντε να κανονίσουμε και μία συνάντηση με το MB forum... Μετά θα αναστενάξουν τα σουβλατζίδικα και οι καντίνες με τα βρώμικα, αφού είναι γνωστό ότι όλα αυτά γίνονται λόγο του γαμ@!net που επιτρέπει τις υπερβολές... και κάνει τσάμπα μάγκες... γνώμη μου πάντα!

:+1::+1::+1:

Οδηγηκη εμπειρια προ λιγων εβδομαδων με ενα C350 AMG ηλικιας μερικων μηνων με κατεπληξε.
Το μονο αρνητικο του οχηματος ειναι το αυτοματο σαζμαν που ειναι υπερβολικα αργο για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου,αλλιως σε προδιαθετει να οδηγησεις σαν Χουλιγκανος.
Φρενα τελεια,συμπεριφορα τελεια,εμφανιση μεσα εξω τελεια και το λουκουμι ειναι οτι ο πιτσιρικας που το ειχε μου ειπε να σταματησω να φτιαξει κατι!!;;
Το σβησαμε,αρχισε να παιζει με το BC και μου ειπε οτι αλλαζει ενα software(μυστικο που το ξερουν μονο τα συνεργεια),οταν ηταν ετοιμος το βαλαμε μπροστα να συνεχισει η βολτα................
Υδραυλικη υποβοηθηση τιμονιου off
ABS off
ηλεκτρονικα συστηματα off
Το αμαξωμα χαμηλωσε 3 ποντους
Το σαζμαν εγινε πιο γρηγορο και κοντο
ΕΜΕΙΝΑ ΑΦΩΝΟΣ!!!!!!!!
Το αμαξι πηγαινε σαν Καρτ,μου θυμησε τις παλιες καλες εποχες των Μ5 και Μ3 της δεκαετιας του 90.

Λοιπον για την Mercedes απλα RESPECT!!!!!!!!!!

"C350 AMG" δεν υπάρχει, κάποια μετατροπή θα είναι, πιθανώς καλή.....

race535
23-07-09, 11:36
"C350 AMG" δεν υπάρχει, κάποια μετατροπή θα είναι, πιθανώς καλή.....

Α δεν ξερω πως τα λενε, αυτο ειχε κατι παραπανω απο 320 ιππους και ηταν γνησιοτατο με λιγοτερα απο 10000χλμ στο κοντερ. Τωρα πως τα λενε ακριβως τα μοντελα τους ιδεα δεν εχω. Σε λευκο χρωμα παντως ηταν πανεμορφο!!!!

merlin_M3
23-07-09, 11:59
Α δεν ξερω πως τα λενε, αυτο ειχε κατι παραπανω απο 320 ιππους και ηταν γνησιοτατο με λιγοτερα απο 10000χλμ στο κοντερ. Τωρα πως τα λενε ακριβως τα μοντελα τους ιδεα δεν εχω. Σε λευκο χρωμα παντως ηταν πανεμορφο!!!!

Αποκλειστικά για λόγους ενημέρωσης και όχι για κανενός είδους αντιπαράθεση, γράφω.

Η AMG πουλάει ολοκληρωμένα αυτοκίνητα και δεν κάνει μετατροπές.
Στο μοντέλο C της Merc, η AMG κατασκευάζει μόνο το C63AMG με 457 ονομαστικούς ίππους.
Το C350 δεν είναι AMG, μπορεί να είναι μόνο AMG look φορώντας το αντίστοιχο εμφανησιακό πακέτο και η ονομαστική του ισχύς είναι 272 ίπποι, ή 292 με τον κινητήρα blue efficiency.
Οτιδήποτε άλλο είναι μετατροπή, και φυσικά δεν αναφέρομαι απαξιοτικά σε οποιαδήποτε καλή μετατροπή ενός πολύ καλού αυτοκινήτου.

Φιλικά
Νίκος

VanVIC
23-07-09, 12:00
...Η AMG πουλάει ολοκληρωμένα αυτοκίνητα και δεν κάνει μετατροπές.
Στο μοντέλο C της Merc, η AMG κατασκευάζει μόνο το C63AMG με 457 ονομαστικούς ίππους.
Το C350 δεν είναι AMG, μπορεί να είναι μόνο AMG look φορώντας το αντίστοιχο εμφανησιακό πακέτο και η ονομαστική του ισχύς είναι 272 ίπποι, ή 292 με τον κινητήρα blue efficiency.
Οτιδήποτε άλλο είναι μετατροπή, και φυσικά δεν αναφέρομαι απαξιοτικά σε οποιαδήποτε καλή μετατροπή ενός πολύ καλού αυτοκινήτου.

Φιλικά
Νίκος

κι'εγώ τα ίδια γνωρίζω

nikolaspan
23-07-09, 13:00
Αυτο που λες δεν εχει καποια ισχυ

Θεωρω την αποψη ενος πλουσιου ανθρωπου απλα στατιστικο στοιχειο και οχι στατιστικο αποτελεσμα.

Μάλλον δεν διάβασες όλο το κείμενο. Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι "...δεν αποδοκιμάζω ούτε φυσικά ασπάζομαι την άποψη του φίλου απλώς παραθέτω προς σχολιασμό την άποψη ενός ανθρώπου όπου θα μπορεί να έχει ότι αυτοκίνητο θέλει". Συνεπώς δεν το λέω εγώ. Εγώ απλώς μεταφέρω μία άποψη.

Panoz_335i
23-07-09, 13:02
RESPECT σε ολα τα AMG!!

Oσον αφορα τα μη-AMG καλυτερα να μην μιλησω γιατι θα μου την στησουν οι μερσεντακιδες στον δρομο να με δειρουν.

Spanti
23-07-09, 13:15
Μάλλον δεν διάβασες όλο το κείμενο. Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι "...δεν αποδοκιμάζω ούτε φυσικά ασπάζομαι την άποψη του φίλου απλώς παραθέτω προς σχολιασμό την άποψη ενός ανθρώπου όπου θα μπορεί να έχει ότι αυτοκίνητο θέλει". Συνεπώς δεν το λέω εγώ. Εγώ απλώς μεταφέρω μία άποψη.


φίλε μου εφόσον το μεταφέρεις εσύ αυτομάτως είναι σαν να το αποδέχεσαι...
αν μας έλεγες κοιτάξτε τι μπαρούφα άκουσα από κάποιον τότε ναι να δεχτώ το παραπάνω ποστ..

Spanti
23-07-09, 13:17
Oσον αφορα τα μη-AMG καλυτερα να μην μιλησω γιατι θα μου την στησουν οι μερσεντακιδες στον δρομο να με δειρουν.


τα AMG από τα μή-AMG έχουν τις ίδιες διαφορές που έχουν τα Μ από τα μη-Μ...

Panoz_335i
23-07-09, 13:18
RESPECT σε ολα τα AMG!!

Oσον αφορα τα μη-AMG καλυτερα να μην μιλησω γιατι θα μου την στησουν οι μερσεντακιδες στον δρομο να με δειρουν.

...συνεχεια απο το ανωτερω....

Καθομαι και διαβαζω τα ποστς των τελευταιων 2 ημερων και μου κανει εντυπωση να βλεπω μαχη BMW vs Merc για την "πρωτια" και η πλακα ειναι οτι οι δευτερατζες (τα Audi) μας κανουν σκονη στον δρομο και τους μεν και τους δε (και μαμα...αλλα και στα φτιαγμενα πεφτει αγριο ξυλο).

:icon42:

Spanti
23-07-09, 13:26
+10....τούρμπο και quαttro μαζί μας ξεφτυλίζει σε όλες τις επιφάνειες

manos///3
23-07-09, 13:44
Δε μπορω να καταλαβω ορισμενα πραγματακια...Συζηταμε ποιο ειναι καλυτερο,ασφαλεστερο, ποιοτικοτερο ,γρηγοροτερο κτλ κτλ..

Ρωταω λοιπον..

Αν η Μ3 γυρναει σε μια πιστα γρηγοροτερα απο ενα C AMG κατα 2 δεκατα τι σημαινει? Οτι το ΑΜG ειναι αχρηστο? δε παει μία? ειναι για πεταμα? Ή και το αντιθετο...

Αν ενας οδηγος Μ συναντησει ενα οδηγο ΑΜG και του κολλησει απο πισω...αρχιζουν κοντρα αλλα καποια στιγμη ο οδηγος ΑΜG αφηνει το γκαζι και αποσυρεται απο τη κοντρα για χ ψ λογους...Αυτο τι σημαινει? Οτι το Μ ξεσκονησε το ΑΜG? Ή και το αντιθετο...

Το Μ ειναι καλυτερο επειδη σχολιαζεται και κρινεται μεσα στο BMW-forum?

To AMG ειναι καλυτερο επειδη σχολιαζεται και κρινεται μεσα στο MERC-forum?

Oσοι σχολιαζουν και κρινουν ΑΠΟΛΥΤΑ εχουν οδηγησει τα παραπανω αυτοκινητα?

Μηπως ειναι καλυτερο αυτο που εχει ταχυτερο γυρολογιο στο RING? (βλεπε GTR)

alexisp
23-07-09, 14:47
Οδηγηκη εμπειρια προ λιγων εβδομαδων με ενα C350 AMG ηλικιας μερικων μηνων με κατεπληξε.
Το μονο αρνητικο του οχηματος ειναι το αυτοματο σαζμαν που ειναι υπερβολικα αργο για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου,αλλιως σε προδιαθετει να οδηγησεις σαν Χουλιγκανος.
Φρενα τελεια,συμπεριφορα τελεια,εμφανιση μεσα εξω τελεια και το λουκουμι ειναι οτι ο πιτσιρικας που το ειχε μου ειπε να σταματησω να φτιαξει κατι!!;;
Το σβησαμε,αρχισε να παιζει με το BC και μου ειπε οτι αλλαζει ενα software(μυστικο που το ξερουν μονο τα συνεργεια),οταν ηταν ετοιμος το βαλαμε μπροστα να συνεχισει η βολτα................
Υδραυλικη υποβοηθηση τιμονιου off
ABS off
ηλεκτρονικα συστηματα off
Το αμαξωμα χαμηλωσε 3 ποντους
Το σαζμαν εγινε πιο γρηγορο και κοντο
ΕΜΕΙΝΑ ΑΦΩΝΟΣ!!!!!!!!
Το αμαξι πηγαινε σαν Καρτ,μου θυμησε τις παλιες καλες εποχες των Μ5 και Μ3 της δεκαετιας του 90.

Λοιπον για την Mercedes απλα RESPECT!!!!!!!!!!

Φίλε μου ως κάτοχος Benz θα σου πω οτι το αυτοκίνητο ούτε χαμηλώνει, ούτε γίνεται πιο κοντό το σασμάν... Επίσης, αν σε ένα αυτοκίνητο 1,5 τόννου και βάλε, βγάλεις το ABS... :dance:
Από την άλλη, για να κάνεις μια μπάντα ρε παιδί μου, πρέπει να στερηθείς την υποβοήθηση του τιμονιού και το ΑBS? Γιατί να μην δεν απενεργοποιείται πλήρως; Εκεί χάνει η AMG σε σχέση με τα αντίστοιχα Μ. Από τιμόνι και αίσθηση απλά δεν υπάρχει καμία επαφή. Δεν έχω οδηγήσει Μ3 Ε92 ούτε C W204 AMG, αλλά έχω οδηγήσει C180/C200 W204 και 320/320si (με τα 170, νομίζω οτι ήταν ειδική έκδοση ή κάτι τέτοιο το Si). Από εκεί και μόνο κρίνω τα δύο αυτοκίνητα.



:+1::+1::+1:
"C350 AMG" δεν υπάρχει, κάποια μετατροπή θα είναι, πιθανώς καλή.....

Είναι πακέτο εξοπλισμού το AMG. Προφυλακτήρες, αναρτήσεις, δισκόφρενα, σαλόνι...

...συνεχεια απο το ανωτερω....
Καθομαι και διαβαζω τα ποστς των τελευταιων 2 ημερων και μου κανει εντυπωση να βλεπω μαχη BMW vs Merc για την "πρωτια" και η πλακα ειναι οτι οι δευτερατζες (τα Audi) μας κανουν σκονη στον δρομο και τους μεν και τους δε (και μαμα...αλλα και στα φτιαγμενα πεφτει αγριο ξυλο).
:icon42:

Ε όχι και δευτεράτζες...
Με έφτιαξες τώρα! (μιας και κάτοχος ΤΤ!) :bananasmi

+10....τούρμπο και quαttro μαζί μας ξεφτυλίζει σε όλες τις επιφάνειες

Αυτά είναι :bananasmi!!




Για να σας παραθέσω κι εγώ την άποψή μου...

Λοιπόν, θέμα σύγκρισης ΔΕΝ τίθεται μεταξύ BMW και Mercedes. Μπορείς να συγκρίνεις δύο μοντέλα ίδιας κατηγορίας όπως SLK350 vs BMW Z4 35sdrive ή Mercedes C200 vs BMW 320, αλλά ΟΧΙ ΒΜW vs MERCEDES! Τι ακριβώς συγκρίνεται δηλαδή;
Όπως έχω πει και αλλού, οι δύο αυτές εταιρίες μπορούν να συγκριθούν μόνο στις πωλήσεις.. Αν θέλετε να συγκρίνετε κάτι, τότε συγκρίνετε μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια!

Όπως και να έχει είναι ένα thread το οποίο προκαλλεί και πιστεύω πως το γνωρίζετε...

Nick_E60_GR
23-07-09, 15:29
Φίλε μου ως κάτοχος Benz θα σου πω οτι το αυτοκίνητο ούτε χαμηλώνει, ούτε γίνεται πιο κοντό το σασμάν... Επίσης, αν σε ένα αυτοκίνητο 1,5 τόννου και βάλε, βγάλεις το ABS... :dance:
Από την άλλη, για να κάνεις μια μπάντα ρε παιδί μου, πρέπει να στερηθείς την υποβοήθηση του τιμονιού και το ΑBS? Γιατί να μην δεν απενεργοποιείται πλήρως; Εκεί χάνει η AMG σε σχέση με τα αντίστοιχα Μ. Από τιμόνι και αίσθηση απλά δεν υπάρχει καμία επαφή. Δεν έχω οδηγήσει Μ3 Ε92 ούτε C W204 AMG, αλλά έχω οδηγήσει C180/C200 W204 και 320/320si (με τα 170, νομίζω οτι ήταν ειδική έκδοση ή κάτι τέτοιο το Si). Από εκεί και μόνο κρίνω τα δύο αυτοκίνητα.


Για να σας παραθέσω κι εγώ την άποψή μου...

Λοιπόν, θέμα σύγκρισης ΔΕΝ τίθεται μεταξύ BMW και Mercedes. Μπορείς να συγκρίνεις δύο μοντέλα ίδιας κατηγορίας όπως SLK350 vs BMW Z4 35sdrive ή Mercedes C200 vs BMW 320, αλλά ΟΧΙ ΒΜW vs MERCEDES! Τι ακριβώς συγκρίνεται δηλαδή;
Όπως έχω πει και αλλού, οι δύο αυτές εταιρίες μπορούν να συγκριθούν μόνο στις πωλήσεις.. Αν θέλετε να συγκρίνετε κάτι, τότε συγκρίνετε μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια!

Όπως και να έχει είναι ένα thread το οποίο προκαλλεί και πιστεύω πως το γνωρίζετε...

Aσε φιλαράκι μην κουράζεσαι ...φύγε, πήγαινε αλλού να βρείς την υγειά σου (ειλικρινά και φιλικά)
Εδώ έχει πολύπειρους, τα έχουν οδηγήσει όλα, δεν θα βγάλεις άκρη... και μη λες και πολλά-πολλά... θα δεχτείς επίθεση, ξέρω τι σου λέω ....και είσαι και καινούριος

jim_pas
23-07-09, 15:44
Συμφωνώ με το παιδί παραπάνω...σε κάποια μοντέλα είναι καλύτερη η mercedes και σε κάποια καλύτερη η bmw..είμαι κάτοχος ενός ε39 528 m-packet αλλά πάρολο του νέαρού της ηλικίας μου(21 ετών) έχω την τύχη να εχώ οδηγήσει πολλα merc και bmw αντίστοιχα...έχω διαπιστώσει οτι τα περισσότερα merc σε αντίθεση με τα bmw έχουν καλύτερο επι τόπου στρίψιμο,οτι κάποια μοντέλα της merc έχουν καλύτερα φρένα σε σχέση πάντα με τα αντιστοιχα bmw...όσο για το ότι η mercedes είναι για μεγάλες ηλικίες όντως κάποια μοντέλα της είναι αλλά όχι τα περισσότερα...μερικοί χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν το έχουν κάνει καραμέλα και λένε ότι ειναι για μεγάλες ηλικίες ή για Ταξί.Μιας και ανέφερα τα Ταξί οι πετρελαιοκινητήρες της bmw την προηγούμενη δεκαετία ήταν πολύ χειρότεροι απο του αντιστοιχους της erc για αυτο δεν είχαν και τις απαραίτητες πωλήσεις....Τέλος θα ήθελα να αναφέρω οτι οι <<μικροι>> τετρακύλινδροι κινητήρες της bmw δεν είναι τόσο ικανοποιητικοι στην αποδοση τους κατα την αποψή μου παντα..ελπίζω να μην εγίνα κουραστικός και παρόλο που έχω bmw μ αρεσει να είμαι αντικεμενικός και πάντα να συγκρίνουμε πορτοκάλια με πορτοκάλια οπώς ανεφερθηκε το παιδι παραπάνω...καποία μοντέλα της bmw είναι πιο μπροστα απο τα αντίστοιχα merc αλλα οχι όλα και πρεπει να συμβιβαστούμε με αυτο...Όσο για τα Audi πιστεύω οτι είναι πισω και απο τα 2(προσωπικη μου αποψη και χωρίς παρεξήγηση)


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

alexisp
23-07-09, 16:12
Aσε φιλαράκι μην κουράζεσαι ...φύγε, πήγαινε αλλού να βρείς την υγειά σου (ειλικρινά και φιλικά)
Εδώ έχει πολύπειρους, τα έχουν οδηγήσει όλα, δεν θα βγάλεις άκρη... και μη λες και πολλά-πολλά... θα δεχτείς επίθεση, ξέρω τι σου λέω ....και είσαι και καινούριος

Νομίζω οτι σχολίασα απλά το θέμα... Βέβαια από ένα αντίστοιχο θέμα σε άλλο forum έμαθα και για το bmw-motorsport.gr

Αυτό που λέω είναι οτι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ανάμεσα σε δύο εταιρίες. Τι συγκρίνουμε δηλαδή; Πια από τις δύο έχει καλύτερες εγκαταστάσεις; Πια από τις δύο έχει καλύτερα παρτέρια στους κήπους της; Πια από τις δύο αμοίβει καλύτερα το προσωπικό της;

Ενδεικτικά θα αναφέρω τις προτιμήσεις μου σε κάθε κατηγορία:
(BMW θα επέλεγα από 2 λίτρα και πάνω. 16άρι BMW δεν θα αγόραζα για λόγους ιδεολογίας)

σειρά 1 vs CLC : κανένα από τα δύο, θα έπερνα Α3 ;)
σειρά 3 vs C-Class: αν έπερνα 16άρι/18άρι τότε Merc, αν έπερνα 2,5 και πάνω τότε BMW
σειρά 5 vs E-Class: E Class
σειρά 6 vs CL-SL : Μια Μ6 παρακαλώ!
σειρά 7 vs S Class : S Class
Z4 vs SLK : SLK200, αν ανεβούν τα κυβικά (2,5+) Ζ4 χωρίς δεύτερη κουβέντα
X3 vs GLK : X3
X5 vs ML : δεν ξέρω, μάλλον Cayenne :pimp:

M vs AMG : M φυσικά...

Από τις παραπάνω επιλογές μου κλείνω στην BMW στις σπορ κατασκευές και στις Merc στα ταξιδιάρικα αυτοκίνητα... Βέβαια στην ηλικία μου δεν θέλω "άνετο ταξίδι" και ζητάω ένα αμάξι που να μην κατεβαίνω "ατσαλάκωτος". Γι'αυτό θέλω BMW! Όταν σε λίγα χρόνια κάνω οικογένεια και θα θέλω να πηγαίνω οικογενειακά ταξιδάκια όπου δεν θα θέλω να ακούω τη γυναίκα μου να μου τσιρίζει επειδή θα μπαίνω με τις πόρτες ή επειδή θα θέλω να μετααφέρω δύο συνεργάτες μου, τότε ίσως επιλέξω Benz. Βέβαια ελπίζω να υπάρχει και κανένα Μ στο γκαράζ μου για τις ώρες ποτ θα είμαι μόνος!:ylsuper:

Nick_E60_GR
23-07-09, 16:18
Νομίζω οτι σχολίασα απλά το θέμα... Βέβαια από ένα αντίστοιχο θέμα σε άλλο forum έμαθα και για το bmw-motorsport.gr

Αυτό που λέω είναι οτι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ανάμεσα σε δύο εταιρίες. Τι συγκρίνουμε δηλαδή; Πια από τις δύο έχει καλύτερες εγκαταστάσεις; Πια από τις δύο έχει καλύτερα παρτέρια στους κήπους της; Πια από τις δύο αμοίβει καλύτερα το προσωπικό της;

Ενδεικτικά θα αναφέρω τις προτιμήσεις μου σε κάθε κατηγορία:
(BMW θα επέλεγα από 2 λίτρα και πάνω. 16άρι BMW δεν θα αγόραζα για λόγους ιδεολογίας)

σειρά 1 vs CLC : κανένα από τα δύο, θα έπερνα Α3 ;)
σειρά 3 vs C-Class: αν έπερνα 16άρι/18άρι τότε Merc, αν έπερνα 2,5 και πάνω τότε BMW
σειρά 5 vs E-Class: E Class
σειρά 6 vs CL-SL : Μια Μ6 παρακαλώ!
σειρά 7 vs S Class : S Class
Z4 vs SLK : SLK200, αν ανεβούν τα κυβικά (2,5+) Ζ4 χωρίς δεύτερη κουβέντα
X3 vs GLK : X3
X5 vs ML : δεν ξέρω, μάλλον Cayenne :pimp:

M vs AMG : M φυσικά...

Από τις παραπάνω επιλογές μου κλείνω στην BMW στις σπορ κατασκευές και στις Merc στα ταξιδιάρικα αυτοκίνητα... Βέβαια στην ηλικία μου δεν θέλω "άνετο ταξίδι" και ζητάω ένα αμάξι που να μην κατεβαίνω "ατσαλάκωτος". Γι'αυτό θέλω BMW! Όταν σε λίγα χρόνια κάνω οικογένεια και θα θέλω να πηγαίνω οικογενειακά ταξιδάκια όπου δεν θα θέλω να ακούω τη γυναίκα μου να μου τσιρίζει επειδή θα μπαίνω με τις πόρτες ή επειδή θα θέλω να μετααφέρω δύο συνεργάτες μου, τότε ίσως επιλέξω Benz. Βέβαια ελπίζω να υπάρχει και κανένα Μ στο γκαράζ μου για τις ώρες ποτ θα είμαι μόνος!:ylsuper:

μου τα χαλασες τώρα... στην 6άρα διαλέγεις Μ6 (τοπ μοντέλο) στη σειρά 5 τι συγκρίνεις? (υπάρχει και Μ5)

alexisp
23-07-09, 16:33
μου τα χαλασες τώρα... στην 6άρα διαλέγεις Μ6 (τοπ μοντέλο) στη σειρά 5 τι συγκρίνεις? (υπάρχει και Μ5)

Και μια απλή εξάρα είναι μια χαρά!
Στην σειρά 5 - Ε-class έχω πα πω τα εξής:
κατηγορία: μεγάλο οικογενειακό
χρήση: ταξίδια
τι ζητάω; άνεση, υσηχία στην καμπίνα, στιβαρότητα και "ατσαλάκωτες" μετακινήσεις!

Παρόλα αυτά.... Μ5 vs E63 ... M5!
:chair: το ξέρω, είμαι για ξύλο!

Nick_E60_GR
23-07-09, 16:37
Και μια απλή εξάρα είναι μια χαρά!
Στην σειρά 5 - Ε-class έχω πα πω τα εξής:
κατηγορία: μεγάλο οικογενειακό
χρήση: ταξίδια
τι ζητάω; άνεση, υσηχία στην καμπίνα, στιβαρότητα και "ατσαλάκωτες" μετακινήσεις!

Παρόλα αυτά.... Μ5 vs E63 ... M5!
:chair: το ξέρω, είμαι για ξύλο!

χαχαχα, ατσαλάκωτες μετακινήσεις κάνεις και με το Μ5 ...αμα δεν σε τρώει ο κώλος σου...

alexisp
23-07-09, 16:43
χαχαχα, ατσαλάκωτες μετακινήσεις κάνεις και με το Μ5 ...αμα δεν σε τρώει ο κώλος σου...

ναι αλλά εμένα με τρώει... χαχαχαχα!

InsaneDriver
23-07-09, 19:36
Στο θέμα μας, αυτό που έχω διαπιστώσει τα τελευταία 5-6 χρόνια είναι ότι ακόμα και στον τομέα ικανότητα στο δρόμο-κράτημα κτλπ, η ψαλίδα έχει κλείσει.

Και εντάξει, θα μου πείτε και συμφωνώ, τα mercedes δεν σου δίνουν την επικοινωνία που έχεις με τα bmw, αλλά κάνοντας αντίλογο θα πω ότι και στην σύγκριση με bmw - Porsche, οι δοκιμαστές λένε ότι τα Μ μοντέλα είναι άγρια θηρία, με τρομερή επικοινωνία, τιμόνι ξυράφι και διαγράφουν απίστευτες τροχιές άμα επιμένεις στο γκάζι. Αλλά στο τέλος της ημέρας τα πισωμήχανα και πιο δύστροπα porsche είναι αυτά που παραμένουν γρηγορότερα.

Από τότε που μπήκε η amg στο παιχνίδι, έχουν αποκτήσει μοτερούκλες, φρενάρες και γενικότερα έχουν αλλάξει φιλοσοφία. Δεν μπορείς να λες βάρκες τα καινούργια Mercedes τώρα πια.

Nick_E60_GR
24-07-09, 01:07
Ωραία λοιπόν, κοίταξε. Μια σοβαρή εταιρία κρίνεται από την ιστορία της, την διαχείριση του πλούτου της, την τακτική της, τη φιλοσοφία της, το προϊόν της, και τελικά τις πωλήσεις της.

Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι η ΜΒ δεν είναι σοβαρή εταιρία η δεν έχει τεράστια ιστορία. Η σταθερότητα και η αφοσίωση της BMW όμως στο είδος ποιοτικό αυτοκίνητο που τα καταφέρνει όλα -ή σχεδόν όλα- περισσότερο από ικανοποιητικά, δίνει και το επιθυμητό γι' αυτήν αποτέλεσμα που είναι ένα ικανοποιητικό κέρδος από την ιστορία αυτή. Μην ξεχνάς ότι η BMW ήταν η πρώτη εταιρία που δημιούργησε online βάση δεδομένων ανταλλακτικών και οργάνωσε τις κεντρικές αποθήκες των ανταλλακτικών της με τρόπο απίστευτο για τα δεδομένα της εποχής ...αν δεν κάνω λάθος από το 1988. Ιδιωτική επιχείριση έτσι? Κοντρόλ στα πάντα. Χρήμα στην έρευνα. Χωρίς κρατικές βοήθειες και επιχορηγήσεις. Από την τσέπη της, από τα κέρδη της, από την οργάνωσή της. Μην ξεχνάς ότι η ΜΒ επιβιώνει μέσα από περίεργες συνεργασίες με αμερικάνικες εταιρίες και κρατικές ενισχύσεις από δω κι από κεί, μην ξεχνάς επίσης τι κόσμο έδιωξε τελευταία, όταν η BMW τα κατάφερε μη μικρή μείωση του ωραρίου. Εχει κάνει διαχείριση λαθεμένη, είναι κάτι σαν την Ολυμπιακή, που ενώ είναι η πιο ασφαλής και αξιόπιστη πτητικά, είναι ταυτόχρονα η πιό προβληματική οικονομικά. Όμως πρέπει να επιβιώσει. Είναι μια από τις μεγαλύτερες Γερμανικές βιομηχανίες και το κράτος δεν θα μπορούσε ποτέ να την αφήσει να καταποντιστεί.

Θέλω να πω με αυτά ότι η μικρή σχετικά αυτή εταιρία, έχει φτάσει σε ένα επίπεδο διαχείρισης τέτοιο ώστε να πουλάει -εν μέσω οικονομικής κρίσης- ακριβότερα αυτοκίνητα από τον ανταγωνισμό ....και ίσως χειρότερα σε επιδόσεις, όμως πουλάει. Και πουλάει πολύ! Δεν ξέρω αν την ενδιαφέρει η Ελληνική αγορά, μάλλον ελάχιστα την ενδιαφέρει. Στις μεγάλες αγορές του κόσμου όμως είναι πολύ διαφορετική και ανταγωνιστική. Εκεί τη συμφέρει, εδώ ίσως όχι. Διαχείριση είπαμε είναι αυτή και κατά τα φαινόμενα της βγαίνει. Επιδεικνύοντας την οικονομική της ευμάρεια και ανεξαρτησία παρουσιάζει νέες version μοντέλων που σε κάνουν να αναρωτιέσαι καλά θα πουλήσει αυτό? Τι έκανε πάλι? Ακόμα, μοιράζει φωτογραφίες εκπληκτικών μελλοντικών supercars χωρίς καν να τη νοιάζει αν θα την αντιγράψει ο Κορεάτης (γιατί μπορεί και μπορεί να το έχει στην παραγωγή σε 2-3 μήνες ο Κορεάτης ...σαν Huyndai "Space coupe" ας πούμε)

Ξέρει όμως ότι έχει τη δυνατότητα και τη δύναμη να κάνει ότι θέλει. Έχει τα μέσα να ξεπεράσει οτιδήποτε ανταγωνιστικό βρεθεί μπροστά της. Αρκεί να θέλει και να πρέπει. Στην παρούσα φάση η υγιής αυτή επιχείρηση δεν θέλει, άρα μάλλον δεν πρέπει. Εγώ της έχω εμπιστοσύνη. Ίδωμεν.

race535
24-07-09, 08:24
Ωραία λοιπόν, κοίταξε. Μια σοβαρή εταιρία κρίνεται από την ιστορία της, την διαχείριση του πλούτου της, την τακτική της, τη φιλοσοφία της, το προϊόν της, και τελικά τις πωλήσεις της.

Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι η ΜΒ δεν είναι σοβαρή εταιρία η δεν έχει τεράστια ιστορία. Η σταθερότητα και η αφοσίωση της BMW όμως στο είδος ποιοτικό αυτοκίνητο που τα καταφέρνει όλα -ή σχεδόν όλα- περισσότερο από ικανοποιητικά, δίνει και το επιθυμητό γι' αυτήν αποτέλεσμα που είναι ένα ικανοποιητικό κέρδος από την ιστορία αυτή. Μην ξεχνάς ότι η BMW ήταν η πρώτη εταιρία που δημιούργησε online βάση δεδομένων ανταλλακτικών και οργάνωσε τις κεντρικές αποθήκες των ανταλλακτικών της με τρόπο απίστευτο για τα δεδομένα της εποχής ...αν δεν κάνω λάθος από το 1988. Ιδιωτική επιχείριση έτσι? Κοντρόλ στα πάντα. Χρήμα στην έρευνα. Χωρίς κρατικές βοήθειες και επιχορηγήσεις. Από την τσέπη της, από τα κέρδη της, από την οργάνωσή της. Μην ξεχνάς ότι η ΜΒ επιβιώνει μέσα από περίεργες συνεργασίες με αμερικάνικες εταιρίες και κρατικές ενισχύσεις από δω κι από κεί, μην ξεχνάς επίσης τι κόσμο έδιωξε τελευταία, όταν η BMW τα κατάφερε μη μικρή μείωση του ωραρίου. Εχει κάνει διαχείριση λαθεμένη, είναι κάτι σαν την Ολυμπιακή, που ενώ είναι η πιο ασφαλής και αξιόπιστη πτητικά, είναι ταυτόχρονα η πιό προβληματική οικονομικά. Όμως πρέπει να επιβιώσει. Είναι μια από τις μεγαλύτερες Γερμανικές βιομηχανίες και το κράτος δεν θα μπορούσε ποτέ να την αφήσει να καταποντιστεί.

Θέλω να πω με αυτά ότι η μικρή σχετικά αυτή εταιρία, έχει φτάσει σε ένα επίπεδο διαχείρισης τέτοιο ώστε να πουλάει -εν μέσω οικονομικής κρίσης- ακριβότερα αυτοκίνητα από τον ανταγωνισμό ....και ίσως χειρότερα σε επιδόσεις, όμως πουλάει. Και πουλάει πολύ! Δεν ξέρω αν την ενδιαφέρει η Ελληνική αγορά, μάλλον ελάχιστα την ενδιαφέρει. Στις μεγάλες αγορές του κόσμου όμως είναι πολύ διαφορετική και ανταγωνιστική. Εκεί τη συμφέρει, εδώ ίσως όχι. Διαχείριση είπαμε είναι αυτή και κατά τα φαινόμενα της βγαίνει. Επιδεικνύοντας την οικονομική της ευμάρεια και ανεξαρτησία παρουσιάζει νέες version μοντέλων που σε κάνουν να αναρωτιέσαι καλά θα πουλήσει αυτό? Τι έκανε πάλι? Ακόμα, μοιράζει φωτογραφίες εκπληκτικών μελλοντικών supercars χωρίς καν να τη νοιάζει αν θα την αντιγράψει ο Κορεάτης (γιατί μπορεί και μπορεί να το έχει στην παραγωγή σε 2-3 μήνες ο Κορεάτης ...σαν Huyndai "Space coupe" ας πούμε)

Ξέρει όμως ότι έχει τη δυνατότητα και τη δύναμη να κάνει ότι θέλει. Έχει τα μέσα να ξεπεράσει οτιδήποτε ανταγωνιστικό βρεθεί μπροστά της. Αρκεί να θέλει και να πρέπει. Στην παρούσα φάση η υγιής αυτή επιχείρηση δεν θέλει, άρα μάλλον δεν πρέπει. Εγώ της έχω εμπιστοσύνη. Ίδωμεν.

Δυστηχως για την BMW δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες.
Τον τελευταιο καιρο παει κατα διαολου.Ακουω πολλα απο τις αυτοκινητιστικες ειδησεις της Γερμανικης τηλεορασης και απο εργαζομενους στην εταιρια.
Αυτην την στιγμη εξοικονομουν τρελλα απο ολες τις σειρες με αποτελεσμα η ποιοτητα να εχει πληγωθει αρκετα.Εμαθα απο εργαζομενο οτι στα τεστ της σειρας 1 και 3 για κραδασμους και θορυβους στα αμαξωματα κολλανε τα σημια των φτερων που θορυβουν με κολλα στιγμης(UHU). Οι πωλησεις ειναι πολυ χαμηλες,εχουν διωξει παρα πολυ κοσμο και δυστηχως η αποσυρση που ισχυει εδω στην Γερμανια δεν τους βοηθησε καθολου,μονο η σειρα 1 κουνηθηκε λιγο γιατι ειναι το φθηνοτερο μοντελο.
Δεν βρισκεται σε καλους καιρους η BMW.Απεναντιας η MB ειναι πολυ πονηρη,εκτος του οτι ειναι τεραστια εταιρια με τεραστια εσοδα απο παντου,εκτος του οτι εχει περιπου 13 δις ρευστο στις τραπεζες τις,ηταν η 1η αυτοκινητοβιομηχανια που αρχισε να κλαιγεται λογως της κρισης επειδη οι πωλησεις επεσαν κατα ενα ποσοστο 20% και μαλιστα στην σειρα S!
Το αποτελεσμα ηταν να τους δωσει η κυβερνηση 2 χρονια φοροαπαλλαγη και μια μεγαλη χρηματικη ενεση γιατι εβγαινε συνεχως ο Προεδρος της εταιριας στην τηλεοραση σαν Μουνι κλαμμενο και φωναζε Χανομαστε,κλεινουμε πρεπει το κρατος κατι να κανει κτλ κτλ.
Η BMW δυστηχως μπηκε σε δευτερη μοιρα και Supercar για τα επομενα 2 χρονια απο οτι ακουω δεν θα βγαλει!

VanVIC
24-07-09, 08:52
Δυστηχως για την BMW δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες.
Τον τελευταιο καιρο παει κατα διαολου.Ακουω πολλα απο τις αυτοκινητιστικες ειδησεις της Γερμανικης τηλεορασης και απο εργαζομενους στην εταιρια...

Ξέρεις πόσες εταιρίες του χώρου (και όχι μόνο, βέβαια), αυτό τον καιρό "πάνε κατα δαιόλου" όπως γράφεις ? Ενδεχομένως και πολύ χειρότερα απ'οτι ίσως είναι η BMW ?
Μην παραμυθιάζεσαι απο δηλώσεις και "μαγειρεμένους" ισολογισμούς.
Αυτά είναι για τα μάτια του κόσμου και κυρίως για τα μάτια των επενδυτών (παίζονται απίστευτα παιχνίδια με τις μετοχές).
Τα'χουμε ξαναδεί αυτά. Εδώ μέχρι πρίν λίγο καιρό μας έλεγαν οτι η Porsche είναι η πλεόν κερδοφόρος αυτοκινητοβιομηχανία και τώρα για να "γλυτώσει", θα αγοράστεί απο την VW (ενώ πριλ λίγο καιρό έλεγαν οτι θα γινόταν το αντίθετο).

...Απεναντιας η MB ειναι πολυ πονηρη,εκτος του οτι ειναι τεραστια εταιρια με τεραστια εσοδα απο παντου,εκτος του οτι εχει περιπου 13 δις ρευστο στις τραπεζες τις,ηταν η 1η αυτοκινητοβιομηχανια που αρχισε να κλαιγεται λογως της κρισης επειδη οι πωλησεις επεσαν κατα ενα ποσοστο 20% και μαλιστα στην σειρα S!
...

Και η MB είναι σε πολύ μεγάλο πρόβλημα. Αν δεν ήταν δεν θα έβαζε ευκολα στη μετοχική της σύνθεση επενδυτικό fund του Qatar.
Ψάχνουν εναγωνίως για ρευστό και στην ΜΒ.
Το μόνο που "σώζει" την ΜΒ είναι το μέγεθός της και ο τρόμος που δημιουργεί μια πιθανή κατάρευση της, τόσο στο κράτος όσο και στους προμηθευτές της.

Απ΄την άλλη μεριά, η BMW, έχει το "πλεονέκτημα" οτι είναι πολύ πιο μικρή αλλά και πιο ευέλικτη στο να αντιμετωπίζει κρίσεις πιο άμεσα και με λίγότερο κόστος.
Σκέψου το ύψος των αποζημιώσεων που πρέπει να πληρώσει η MB αν αναγκαστεί να μειώσει κατά 15-20% το προσωπικό της ("παίζουν" τέτοια ποσοστά) και αντίστοιχα το αντίστοιχο ποσό για την BMW για το ίδιο ποσοσοτό απολύσεων.

Strax
24-07-09, 08:57
Διαγράφτηκαν 14 μηνύματα, γιατί δεν είχαν καμμία σχέση με το θέμα.

Οι συστάσεις/κάρτες/reps χαρίστηκαν.

race535
24-07-09, 09:11
VanVic δεν παραμυθιαζομαι απο δηλωσεις απλως εγραψα οτι ακουω.Ειναι γεγονος οτι τα πραγματα πανε χαλια στην Αυτοκινητοβιομηχανια και οχι μονο.Πολλες αλλες εταιριες οπως Opel, GM, Saab και αλλες ειναι σε σαφως χειροτερη μοιρα,οπως και η Porsche που βρεθηκε ξαφνικα να χρωσταει Δις ενω πριν απο λιγο καιρο ηταν η πιο κερδοφορα εταιρια στον κοσμο!!!
Το εγγυς μελλον θα ξεκαθαρισει τα πραγματα που ειναι δυστηχως πολυ δυσκολα για ολους!

Panoz_335i
24-07-09, 09:53
Εχουμε λυσει ολα τα προβληματα μας ...και ασχολουμαστε με τα οικονομικα της BWM και της Porsche.
Συγνωμη για το σχολιο δηλαδη....αλλα ολα αυτα μου φανταζουν παντελως ασχετα με το θεμα καθως την εποχη της ελληνικης οικονομικης καταρευσης και του ξεπουληματος τους κρατους (θεματα που σκιαγραφουν ενα ασαφες μελλον για ολους μας) καθομαστε εδω 40 νοματαιοι και μαλωνουμε αν η Πορσε εχει λεφτα και αν η Μ3 ειναι καλυτερη απο C63 AMG.

EΙΡΗΝΗ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!

ΥΓ-Απ'το να αναλωνωμαστε να γραφουμε μαλακιες , ας βγουμε να διαμαρτυρηθουμε για τα νεα χαρατσια του αυτοκινητου και την γενικοτερη αντιμετωπιση του συγκεκριμενου αγαθου (ναι και αυτο ειναι ενα προιον σαν ολα τα αλλα) στην Ελλαδα. Ας βγουμε ολα τα φορουμ να κλεισουμε Εθνικες , να απαιτησουμε καλυτερους δρομους για τα οχηματα που χρυσοπληρωνουμε, για τους δασμους που μας κοπανανε , για τα τελη κυκλοφοριας, για τα διοδια που αυξανονται και εμεις τα ζωα τα πληρωνουμε χωρις να κανουμε τιποτα....και συνεχιζουμε ,δρομους να μην εχουμε.

eNeRGy
24-07-09, 11:11
Τι λες τωρα ρε Πανο... στο ενα εισαι καθιστος σε καρεκλα, και το αλλο προυποθετει κινητοποιηση... τι λες να κανει ο Ελληνας τωρα τον Ιουλιο και τον Αυγουστο...???

Γαργαρα θα τα κανει και θα συνεχιζει να αραζει... καλοκαιιιιιιιιιιιιιιιιρι!
Τον Δεκεμβρη που θα το φερουν τα ΜΜΕ (αλλα λαμογια) στην επιφανεια γιατι θα θελουν να κρυψουν κατι αλλο, δεν θα μπορει να κανει κανεις τιποτα και απλα θα δειχνουν την αγανακτηση στις ουρες...

Τα λαμογια ξερουν ποτε να πετουν τα χαρατσια...!

Panoz_335i
24-07-09, 11:19
Μαγκες...εχει καταντησει αηδια το θεμα. Πρεπει να δουμε σοβαρα το ενδεχομενο να κλεισουμε (συνεργασια διαφορων φορουμ) τιποτα διοδια, καμια κεντρικη αρτηρια Αθηνων κτλ
Το ιντερνετ μας δινει την δυνατοτητα να συνενοηθουμε και να πραξουμε.

bimmer-corfu
24-07-09, 11:39
Μαγκες...εχει καταντησει αηδια το θεμα. Πρεπει να δουμε σοβαρα το ενδεχομενο να κλεισουμε (συνεργασια διαφορων φορουμ) τιποτα διοδια, καμια κεντρικη αρτηρια Αθηνων κτλ
Το ιντερνετ μας δινει την δυνατοτητα να συνενοηθουμε και να πραξουμε.

ΑΠΟΛΥΤΑ σωστός ο Πάνος ΑΛΛΑ πρέπει πρώτα εμείς να ξέρουμε τι θέλουμε και δε ξέρουμε πχ άλλοι λένε ναι σε τέλη βάση ρύπων άλλοι όχι κτλ κτλ

Nick_E60_GR
24-07-09, 13:04
Δυστηχως για την BMW δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες.
Τον τελευταιο καιρο παει κατα διαολου.Ακουω πολλα απο τις αυτοκινητιστικες ειδησεις της Γερμανικης τηλεορασης και απο εργαζομενους στην εταιρια.
Αυτην την στιγμη εξοικονομουν τρελλα απο ολες τις σειρες με αποτελεσμα η ποιοτητα να εχει πληγωθει αρκετα.Εμαθα απο εργαζομενο οτι στα τεστ της σειρας 1 και 3 για κραδασμους και θορυβους στα αμαξωματα κολλανε τα σημια των φτερων που θορυβουν με κολλα στιγμης(UHU). Οι πωλησεις ειναι πολυ χαμηλες,εχουν διωξει παρα πολυ κοσμο και δυστηχως η αποσυρση που ισχυει εδω στην Γερμανια δεν τους βοηθησε καθολου,μονο η σειρα 1 κουνηθηκε λιγο γιατι ειναι το φθηνοτερο μοντελο.
Δεν βρισκεται σε καλους καιρους η BMW.Απεναντιας η MB ειναι πολυ πονηρη,εκτος του οτι ειναι τεραστια εταιρια με τεραστια εσοδα απο παντου,εκτος του οτι εχει περιπου 13 δις ρευστο στις τραπεζες τις,ηταν η 1η αυτοκινητοβιομηχανια που αρχισε να κλαιγεται λογως της κρισης επειδη οι πωλησεις επεσαν κατα ενα ποσοστο 20% και μαλιστα στην σειρα S!
Το αποτελεσμα ηταν να τους δωσει η κυβερνηση 2 χρονια φοροαπαλλαγη και μια μεγαλη χρηματικη ενεση γιατι εβγαινε συνεχως ο Προεδρος της εταιριας στην τηλεοραση σαν Μουνι κλαμμενο και φωναζε Χανομαστε,κλεινουμε πρεπει το κρατος κατι να κανει κτλ κτλ.
Η BMW δυστηχως μπηκε σε δευτερη μοιρα και Supercar για τα επομενα 2 χρονια απο οτι ακουω δεν θα βγαλει!

Οκ, να σου πώ. Αν λέγαμε οτι τη ΒMW την έχει πιάσει βήχας αυτή την περίοδο οικονομικά, αντίστοιχα η ΜΒ βρίσκεται στην εντατική.

Επειδή γνωρίζω προσωπικά πως δουλεύουν τα εργοστάσια της BMW στη Γερμανία, θα σου πω ότι αυτό που λες με την UHU (δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς) είναι τουλάχιστον υπερβολή, δεν βγαίνει αυτοκίνητο από το εργοστάσιο αν δεν είναι 100% ελεγμένο και πέφτουν ποινές σε λάθη και παραλείψεις στον τελικό ποιοτικό έλεγχο. Έχω δει με τα μάτια μου έτοιμο άβαφο σασί 6αρας να φεύγει για την πρέσα και χύτευση ώστε να γίνει ρολό λαμαρίνα ξανά ...επειδή ήταν 0.3mm out of specs λόγω σφάλματος μιας robo-τσιμπίδας στην τελική φάση του πονταρίσματος των λαμαρινομάτων. Χτυπάει alarm. Σταματάει η παραγωγή, διορθώνει και σε 30" αρχίζει πάλι. Δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που λες....

Κωνσταντίνος
24-07-09, 16:30
Αυτό με την UHU πιστεύω ούτε στην China Motors δεν γίνεται. Πόσο μάλλον στην BMW..................

fanisk
28-07-09, 07:27
Αστειο περιστατικο με Merc.
Την Κυριακη βρεθηκα στα Ζωνιανα για μια βαπτιση, και στο γυρισμο σταματησαν το κομβοι τα ΤΑΕ Μυλοποταμου(σοβαρο μπλοκο ομως! Αρκετη αστυνομικη δυναμη.). Περνουσαν τα αυτοκινητα ενα ενα μπροστα απο το μπλοκο, και οι αστυνομικοι απλα κοιτουσαν. Περασαμε και εμεις, και σταθηκαν ολοι προσοχη και μας χαιρετισαν, υποθετω οτι νομιζαν οτι ειναι καποιος ελληναρας βουλευτης μεσα. Αχαχαχ λυθηκα στο γελιο.

xristos92
28-07-09, 11:31
Αστειο περιστατικο με Merc.
Την Κυριακη βρεθηκα στα Ζωνιανα για μια βαπτιση, και στο γυρισμο σταματησαν το κομβοι τα ΤΑΕ Μυλοποταμου(σοβαρο μπλοκο ομως! Αρκετη αστυνομικη δυναμη.). Περνουσαν τα αυτοκινητα ενα ενα μπροστα απο το μπλοκο, και οι αστυνομικοι απλα κοιτουσαν. Περασαμε και εμεις, και σταθηκαν ολοι προσοχη και μας χαιρετισαν, υποθετω οτι νομιζαν οτι ειναι καποιος ελληναρας βουλευτης μεσα. Αχαχαχ λυθηκα στο γελιο.


αν ειναι το clk της φωτο σου ειναι γαματο:love:

bimmer-corfu
28-07-09, 11:51
Αν βάρεσαν προσοχή με CLK τότε με Ε92 θα κάνουν ''παρουσιάστε'':yippee:

Speedy
30-07-09, 17:38
τα AMG από τα μή-AMG έχουν τις ίδιες διαφορές που έχουν τα Μ από τα μη-Μ...



Σε καμια περιπτωση!

Εκτος τα 1600 κοιτα τα εξακυλνδρα και ελα πες μου που εχου ομοιοτητες με τα μη Amg...

fanisk
03-08-09, 13:11
αν ειναι το clk της φωτο σου ειναι γαματο:love:

Ναι αυτο ειναι. Το παιρνω και εγω που και που και το ξεκαπνιζω χαχα.