PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιοροφη σε e46 coupe???


Tasos 318ci
24-07-09, 00:14
Γεια σας κυριοι.το ερωτημα μου ειναι το εξης:Υπαρχει κανενας που να'χει τοποθετησει ηλιοροφη σε αυτοκινητο που δεν ειχε απο το εργοστασιο και αν ναι σε τι κοστος του βγηκε κ αν τελικα αξιζε η ολη διαδικασια?

bmw330vasilis
24-07-09, 00:42
μην χαλας το αμαξι σου.......!!

ειχα βαλει της WEBASTO στο προηγουμενο αμαξι μου.......μετα απο 6 μηνες το πουλησα.....οχι γιατι ειχε καποιο προβλημα.....αλλα και μονο που ειδα τι καταπονηση εφαγε......χαλαστηκα!!!

Tasos 318ci
24-07-09, 01:04
μην χαλας το αμαξι σου.......!!

ειχα βαλει της WEBASTO στο προηγουμενο αμαξι μου.......μετα απο 6 μηνες το πουλησα.....οχι γιατι ειχε καποιο προβλημα.....αλλα και μονο που ειδα τι καταπονηση εφαγε......χαλαστηκα!!!

καταπονηση ε?δλδ το λυπηθηκες με λιγα λογια?το αποτελεσμα αξιζε αισθητικα?κ απο κοστος ποσο σου βγηκε?σορυ ρε βασιλη αν σε πρηζω αλλα εχω φαει κολημα να βαλω.

Aceman1925
24-07-09, 01:13
το ειχα ψαξει και γω καποτε οταν πρωτοπηρα το δικο μου.
Η καταπονηση που προανεφερε ο βασιλης ειναι γεγονος.Και μονο που βλεπεις τροχο στον ουρανο σου φτανει.

Το κοστος ειναι μεγαλο αλλα οχι απαγορευτικο.

Υπαρχουν μερικα μελη εδω που ξερουν περισσοτερα απο μενα πανω στο αντικειμενο.
Το αποτελεσμα σε ενα θρεντ που ειχα πετυχει στο νετ(οχι σε bmw) ειναι πολυ καλο.

Οπως με καθε τι,τα υλικα και ο τροπος υπαρχει.Μαστορα υπευθυνο να το αναλαβει ομως δυσκολα θα βρεις.

Sp!ros G
24-07-09, 01:26
Φιλε κανε ενα τηλεφωνο εδω 210 5196800, 210 5129790 η εταιρεια λεγεται Ικαρος

και εχει την αντιπροσωπεια της WEBASTO. Προκειται ισως για την καλυτερη εταιρεια στο χωρο

τον οροφων.Παρεπιπτοντως και τα δικα μας απο τη μανα τους WEBASTO φορανε.

Tasos 318ci
24-07-09, 03:05
Γενικα εχει μεγαλη διαφορα απο την εργοστασιακη η aftermarket ακομα κ ειναι ιδια μαρκα?
εχει δλδ διαφορα στο θορυβο ή παιρνει κ νερα μεσα?αλλα το οτι το πουλησες μετα απο 6 μηνες δεν καταλαβα γιατι το ειπες ετσι λες κ καταστραφηκε ολο τ'αμαξι...

bmw330vasilis
24-07-09, 06:57
ακου Τασο......και κρινε και αποφασισε μονος σου.....!

Η ηλιοροφη....σαν ξεχωριστο κομματι που θες να τοποθετησεις....και μαλιστα της εν λογω εταιριας.....ειναι αξιοπιστο και αξιολογο μηχανημα.......κοινως οταν την εβγαλε απο την κουτα....ηταν κοσμημα,,,με τα ηλεκτρικα της και τα λοιπα......Ωστοσο....ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα ειναι σαν εργοστασιακη.....!Φαινεται σαν ξεχωριστο κομματι μετα την τοποθετηση...γιατι οταν την κλεινεις , κανει ενα διακριτικο χειλακι απο πανω μιας και εχει τοποθετηθει εκ των υστερων.....σκεψου την τρυπα στον παγκο της κουζινας σου και τον νεροχυτη που πας και τοποθετεις μετα!!!Κανει ενα μικρο σκαλοπατακι....αλλα πες αυτο το ξεπερνας.....!
Επειτα....η εργοστασιακη αν δεν απατωμαι.......μπαινει μεσα στον ουρανο του αυτοκινητου .......ενω αυτη ανοιγει μεν με 2 τροπους ......αλλα ΕΞΩ απο το αυτοκινητο....δεν μιλαω για οταν ειναι σε ανακλιση....αλλα οταν την ανοιγεις εντελως......Πες οτι και αυτο το ξεπερνας ....γιατι αλλωστε ειναι εις γνωσιν σου και το αποδεχεσαι.......
Το ανοιγμα.....(πληρες ανοιγμα....οχι ανακλιση).....λογω μοτερ και κατασκευης .....δεν ειναι στο 100%....αλλα στο 60%....δλδ οταν την ανοιγεις εντελως......δεν εχεις αυτο το τεραστιο κενο πανω απο το κεφαλι σου.......γιατι δεν ειναι δυνατον λογω της κατασκευης της...ουτε να κρυφτει αναμεσα απο ταπετσαρια και ουρανο,αλλα εξωτερικα...με συνεπεια λογω μοτερ να μην μπορει να ανοιξει ολοκληρη!!
Πες οτι και αυτο δεν σε ενδιαφερει.......και το ξεπερνας.....!
Τι θα ελεγες ομως...αν ακουγες....οτι κλεινοντας οδηγος και συνοδηγος ταυτοχρονα την πορτα......εβλεπες ......λογω κενου αερος που δημιουργειται .....να χοροπηδαει κατα το κλεισιμο και στιγμιαια η ηλιοροφη.....??
Τι θα ελεγες ......επειδη το κοψιμο γινεται με σεγα και με το χερι......αν σου λεγα οτι σε καποιο σημειο....γιατι μιλαμε για χειρουργειο....εφευγε (οπως σε μενα) το χερι του μαστορα χιλιοστα ......και ναι μεν καλυφθηκε τοποθετωντας την ηλιοροφη (νεροχυτη)....αλλα εσυ ηξερες οτι σε ενα συγκεκριμενο σημειο....παταει στην τριχα η ηλιοροφη????....ναι με την μονωση που τοποθετουν....δεν ειχα προβλημα το 6 μηνο που κρατησα το αμαξι....αλλα επεφτα σε λακουβα και φοβομουν μην τυχον και φανει το ανοιγμα....εστω και χιλιοστο????
Συντηρηση ....μου χαν πει ανα εξαμηνο....η εργοστασιακη δεν εχει τετοια.....
ΜΑΚΡΙΑ απο την δειαρκειας εκθεση στον ηλιο.....βαζελινη στα λαστιχα και κατι αλλο που μου χαν συστησει.....δεν θυμαμαι το υλικο!!!!
ΣΗΜΕΙΩΝΩ.....οτι για 6 μηνες που το χα......ηταν αριστη και λειτουργικη!!!!
Ομως.....σου γδυνουν ουρανο.....σου κοβουν τον ουρανο μεσα εξω....και απο μεσα βλεπεις ενα καλαισθητο μεν αλλα λαστιχενιο πλαισιο που καλυπτει τα παντα πανω απο το κεφαλι σου....και χαμηλωνει (αυτονοητο) τον χωρο πανω απο το κεφαλι σου και του συνοδηγου με τον ουρανο!!!!!

Υπηρχε....η ηλεκτρικη....η χειροκινητη.....και το κοστος στην ηλεκτρικη που χα βαλει εγω ...ηταν ....αν θυμαμαι καλα...γυρω στα 900!!!!

Φιλικα παντα στο λεω.....ειναι must η ηλιοροφη.....οχι ομως αφτερμαρκετ...παντα θα χεις ανησυχιες και παντα θα σε ενοχλει και θα σε ανησυχει μηπως υπαρξει καποια ζημια!!

Και πες οτι το ρισκαρεις...και μετα σε χαλαει......δεν ειναι ζαντα να την πεταξεις και διορθωθηκαν ολα.....ΑΛΛΑΖΕΙΣ ουρανο....και οτι αυτο συνεπαγεται!!

Η αποφαση φυσικα δικη σου ....και περι ορεξεως...κολοκυθοπιτα....!
Εγω απλα περιμενω μηνυση απο την WEBASTO γιατι της κοβω τις δουλειες..........αχαχαχαχα!!!!

υσ......να σημειωσω οτι και στα 200....λειτουργουσε σαν εργοστασιακη....ουτε θορυβοι περιεργοι....και κλειστη και σε ανακλιση.....αλλα και ανοιχτη!!

bimmer-corfu
24-07-09, 08:07
Αμάν!!! Και είχα διαβάσει ένα άρθρο (ψιλόσπονσορικό) σε εβδομαδιαίο περιοδικό ειδικού τύπου που τα έλεγε τόσο ωραία και καλά....
Με αυτά που άκουσα απο το Βασίλη ΜΑΚΡΙΑ!

YAziDis
24-07-09, 08:15
Βασίλη για αυτό μετά σου βγήκε και πήρες κάμπριο ? :Ρ

bmw330vasilis
24-07-09, 08:18
Αμάν!!! Και είχα διαβάσει ένα άρθρο (ψιλόσπονσορικό) σε εβδομαδιαίο περιοδικό ειδικού τύπου που τα έλεγε τόσο ωραία και καλά....
Με αυτά που άκουσα απο το Βασίλη ΜΑΚΡΙΑ!

εγω .... απλα με μια λεξη....δεν θα ξαναβαζα....!....μπορει να βγαινε και αριστη χωρις διαρροες νερου κλπ......και αν σου κατσει????
αλλο το Pounto που χα εγω....και αλλο μια BMW......νομιζω....δεν αξιζει να την ....τσακισεις!

Βασίλη για αυτό μετά σου βγήκε και πήρες κάμπριο ? :Ρ

αχ.....φιλε.....ονειρο ζωης ηταν το μαμημενο.......!....ευτυχως...υλοποιηθηκε και αυτο!!!πριν τα μετρα της κυβερνησης....αχαχαχαχαχα

BILL007
24-07-09, 08:27
Να ρωτήσω-πω και εγώ κάτι?
Αν θες εργοστασιακό αποτέλεσμα γιατί να μην πάρεις ένα ένα τα κομμάτια απο BMW και να βρείς ένα καλό μάστορα με ηλιοροφές που θα αναλάβει,ώστε να τα περάσεις πάνω?Θα κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά θα έχεις εργοστασιακά τα πάντα,μα τα πάντα,ακόμα και τους διακόπτες...Το κόστος για εργοστασιακή θα σου πάει κανα 2χίλιαρο(απ'οσο το είχα ψάξει κάποτε...).Ούτε κόψιμο με το χέρι και σέγες ούτε τίποτα...Θα σου ξεποντιάσει όλο τον ουρανό και θα σου βάλει τον ουρανό της μαμα BMW...Αν και το θέμα με τις στεγανοποιήσεις είναι κύριας σημασίας,αμα βρεις καλό μάστορα και δεν κάνεις "τσιγγουνιές" στα parts νομίζω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...;)

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/330Ci-M54/LHD/N/2000/march/browse/sliding_roof_folding_top/slid_lift_roof_cover_ceiling_frame/

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/330Ci-M54/LHD/N/2000/march/browse/bodywork/roof/

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/330Ci-M54/LHD/N/2000/march/browse/vehicle_trim/headlining/

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/330Ci-M54/LHD/N/2000/march/browse/?search=roof

KEEP ΜΠΑΞing :D:D:D

Y.Γ Δεν ξέρω τι γίνεται με την άδεια του αυτοκινήτου,διότι πρέπει να καταγραφεί ότι έχεις ηλιοροφή...Να το ψάξεις κι αυτό αν προχωρήσεις,ώστε να είσαι και νόμιμος...

bmw330vasilis
24-07-09, 08:46
οταν ειχα αποφασισει ...τελεσιδικα να περασω ηλιοροφη στο puntaki (εργοστασιακη με ουρανο καινουργιο)......με απετρεψε η ιδια η FIAT......οι λογοι ηταν οτι δεν το χαν ξανακανει και θα παιρνα το ρισκο...τωρα τι ρισκο?....πεις οτι ντελαπαρα...κατεστρεφα τον ουρανο με την ηλιοροφη....και ηθελα να το φτιαξω......Μου τονιζαν ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΟΨΕ ΡΑΨΕ και τετοιες καταστασεις......
Αλλο η BMW βεβαια....τι να πω ρε παιδια.....ας αποτανθεις σε καποια αντιπροσωπεια......σιγουρα θα σου κοψουνε τον κ........!......εδω για λαδακια πας....σκεψου να ζητησεις κατι τετοιο.....την εργασια που θα σου ζητησουν σκεφτομαι!!!!
Παντως αν θες να τα χωσεις....προτιμοτερη η αντιπροσωπεια!!!

ermis1975
24-07-09, 10:52
Κάπου έχω ξαναγράψει οτι είδα τη διαδικασία σε άλλο αυτοκίνητο (καινούριο με ζελατίνες!!) όταν έβαλα φυμέ... Το τί κοπάνημα έφαγε με τη βαριά ο ουρανός για να έρθει στα ίσια του...δε περιγράφεται!
Και το άλλο που δεν αναφέρθηκε. Τα εργοστασιακά με οροφή, έχουν κάποιες ενισχύσεις στον ουρανό, για διάφορους λόγους...(όπως και τα cabrio.. σε άλλα σημεία. Οπως λοιπόν δε μπορείς να κάνεις cabrio το ΙΧ σου... έτσι δε μπορείς να του βάλεις οροφή μετά.

bmw330vasilis
24-07-09, 10:55
πολυ σωστη η επισημανση της ενισχυσης!!!!.......μονο στο ντελαπαρισμα θα χεις προβλημα βεβαια.....αλλα αν σου τυχει..........?

kplc16
24-07-09, 21:23
πουλα το αμαξι και παρε ενα με ηλιοροφη αλλιως ξεχασε την

mafias
24-07-09, 23:13
Εγώ ρε παιδιά πάντα ήθελα ηλιοροφή στο αμάξι μου
Πάντα ήταν απο τα πρώτα εξτρα που κοίταγα...
Όταν ήταν να αγοράσω αμάξι σκεφτόμουν αν βρώ κανένα πολύ καλό και δεν έχει ηλιοροφή τι θα κάνω....το σκεφτόμουν στον ύπνο μου!

Πλέον όμως που έχω ηλιοροφή, μέσα στο φόρτο της καθημερινότητας την ξεχνάω
Πολύ σπάνια να θυμηθώ οτι υπάρχει και να την ανοίξω...

Και θερμαινόμενα καθίσματα που έχω ένα χειμώνα ολόκληρο τα είχα ξεχάσει αν και έκανα πόσα ταξιδάκια μέσα σε βροχή και αγιάζι...και τα θυμήθηκα απρίλιο και τα άνοιξα μια-δυο φορές....

Ίσως είμαι τέτοιος τύπος...αλλα μήπως, λέω μήπως κάνουμε τόσο κακό και βασανιζόμαστε για το τίποτα; Μήπως είναι όλα ιδέα μας;

bmw330vasilis
25-07-09, 01:10
ειναι η ιδεα μας ...οντως.....αλλα οταν δεν το χεις το ποθουμενο....δεν την ξεχνας την ιδεα!!!

Tasos 318ci
26-07-09, 02:13
ακου Τασο......και κρινε και αποφασισε μονος σου.....!

Η ηλιοροφη....σαν ξεχωριστο κομματι που θες να τοποθετησεις....και μαλιστα της εν λογω εταιριας.....ειναι αξιοπιστο και αξιολογο μηχανημα.......κοινως οταν την εβγαλε απο την κουτα....ηταν κοσμημα,,,με τα ηλεκτρικα της και τα λοιπα......Ωστοσο....ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα ειναι σαν εργοστασιακη.....!Φαινεται σαν ξεχωριστο κομματι μετα την τοποθετηση...γιατι οταν την κλεινεις , κανει ενα διακριτικο χειλακι απο πανω μιας και εχει τοποθετηθει εκ των υστερων.....σκεψου την τρυπα στον παγκο της κουζινας σου και τον νεροχυτη που πας και τοποθετεις μετα!!!Κανει ενα μικρο σκαλοπατακι....αλλα πες αυτο το ξεπερνας.....!
Επειτα....η εργοστασιακη αν δεν απατωμαι.......μπαινει μεσα στον ουρανο του αυτοκινητου .......ενω αυτη ανοιγει μεν με 2 τροπους ......αλλα ΕΞΩ απο το αυτοκινητο....δεν μιλαω για οταν ειναι σε ανακλιση....αλλα οταν την ανοιγεις εντελως......Πες οτι και αυτο το ξεπερνας ....γιατι αλλωστε ειναι εις γνωσιν σου και το αποδεχεσαι.......
Το ανοιγμα.....(πληρες ανοιγμα....οχι ανακλιση).....λογω μοτερ και κατασκευης .....δεν ειναι στο 100%....αλλα στο 60%....δλδ οταν την ανοιγεις εντελως......δεν εχεις αυτο το τεραστιο κενο πανω απο το κεφαλι σου.......γιατι δεν ειναι δυνατον λογω της κατασκευης της...ουτε να κρυφτει αναμεσα απο ταπετσαρια και ουρανο,αλλα εξωτερικα...με συνεπεια λογω μοτερ να μην μπορει να ανοιξει ολοκληρη!!
Πες οτι και αυτο δεν σε ενδιαφερει.......και το ξεπερνας.....!
Τι θα ελεγες ομως...αν ακουγες....οτι κλεινοντας οδηγος και συνοδηγος ταυτοχρονα την πορτα......εβλεπες ......λογω κενου αερος που δημιουργειται .....να χοροπηδαει κατα το κλεισιμο και στιγμιαια η ηλιοροφη.....??
Τι θα ελεγες ......επειδη το κοψιμο γινεται με σεγα και με το χερι......αν σου λεγα οτι σε καποιο σημειο....γιατι μιλαμε για χειρουργειο....εφευγε (οπως σε μενα) το χερι του μαστορα χιλιοστα ......και ναι μεν καλυφθηκε τοποθετωντας την ηλιοροφη (νεροχυτη)....αλλα εσυ ηξερες οτι σε ενα συγκεκριμενο σημειο....παταει στην τριχα η ηλιοροφη????....ναι με την μονωση που τοποθετουν....δεν ειχα προβλημα το 6 μηνο που κρατησα το αμαξι....αλλα επεφτα σε λακουβα και φοβομουν μην τυχον και φανει το ανοιγμα....εστω και χιλιοστο????
Συντηρηση ....μου χαν πει ανα εξαμηνο....η εργοστασιακη δεν εχει τετοια.....
ΜΑΚΡΙΑ απο την δειαρκειας εκθεση στον ηλιο.....βαζελινη στα λαστιχα και κατι αλλο που μου χαν συστησει.....δεν θυμαμαι το υλικο!!!!
ΣΗΜΕΙΩΝΩ.....οτι για 6 μηνες που το χα......ηταν αριστη και λειτουργικη!!!!
Ομως.....σου γδυνουν ουρανο.....σου κοβουν τον ουρανο μεσα εξω....και απο μεσα βλεπεις ενα καλαισθητο μεν αλλα λαστιχενιο πλαισιο που καλυπτει τα παντα πανω απο το κεφαλι σου....και χαμηλωνει (αυτονοητο) τον χωρο πανω απο το κεφαλι σου και του συνοδηγου με τον ουρανο!!!!!

Υπηρχε....η ηλεκτρικη....η χειροκινητη.....και το κοστος στην ηλεκτρικη που χα βαλει εγω ...ηταν ....αν θυμαμαι καλα...γυρω στα 900!!!!

Φιλικα παντα στο λεω.....ειναι must η ηλιοροφη.....οχι ομως αφτερμαρκετ...παντα θα χεις ανησυχιες και παντα θα σε ενοχλει και θα σε ανησυχει μηπως υπαρξει καποια ζημια!!

Και πες οτι το ρισκαρεις...και μετα σε χαλαει......δεν ειναι ζαντα να την πεταξεις και διορθωθηκαν ολα.....ΑΛΛΑΖΕΙΣ ουρανο....και οτι αυτο συνεπαγεται!!

Η αποφαση φυσικα δικη σου ....και περι ορεξεως...κολοκυθοπιτα....!
Εγω απλα περιμενω μηνυση απο την WEBASTO γιατι της κοβω τις δουλειες..........αχαχαχαχα!!!!

υσ......να σημειωσω οτι και στα 200....λειτουργουσε σαν εργοστασιακη....ουτε θορυβοι περιεργοι....και κλειστη και σε ανακλιση.....αλλα και ανοιχτη!!

σας ευχαριστω για ολα κυριοι.ισως η ηλιοροφη κ το κουπε μου να μην ηταν ποτε γραφτο να συνεβρεθουν μαζι.απλα εκτος απο απωθημενο ,οποιος μπαινει μεσα ενα πραγμα ακουω...αμα ειχε κ ηλιοροφη θα'ταν... κ επισης οταν μπαινω στο αστρα του κολητου μου ειναι ενα απ'τα πρωτα πραγματα που θα ''κατσει'' το ματι μου.αυτα μ'εχουν ''φαει'' κ ειπα να παρω τα βουνα κ τα λαγκαδια, αλλα ευτυχως ο βασιλης προλαβε κ με σταματησε πριν προλαβω να χαθω.Βασιλη εισαι κατατοπιστικοτατος ευχαριστω ρε φιλε που μπηκες στον κοπο να γραψεις τοσα πραγματα.πραγματικα με βοηθησες.

bmw330vasilis
26-07-09, 09:38
σας ευχαριστω για ολα κυριοι.ισως η ηλιοροφη κ το κουπε μου να μην ηταν ποτε γραφτο να συνεβρεθουν μαζι.απλα εκτος απο απωθημενο ,οποιος μπαινει μεσα ενα πραγμα ακουω...αμα ειχε κ ηλιοροφη θα'ταν... κ επισης οταν μπαινω στο αστρα του κολητου μου ειναι ενα απ'τα πρωτα πραγματα που θα ''κατσει'' το ματι μου.αυτα μ'εχουν ''φαει'' κ ειπα να παρω τα βουνα κ τα λαγκαδια, αλλα ευτυχως ο βασιλης προλαβε κ με σταματησε πριν προλαβω να χαθω.Βασιλη εισαι κατατοπιστικοτατος ευχαριστω ρε φιλε που μπηκες στον κοπο να γραψεις τοσα πραγματα.πραγματικα με βοηθησες.

αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ μας φιλε μου.......ρωταμε.....μαζευουμε γνωμες και αποφασιζουμε.....!!

καλη συνεχεια!!!:search:

Leonidas_Thess
26-07-09, 10:27
Καλημέρακαο εμένα . Θα σας πώ την άποψη για τις αφτερ μαρκετ οροφες αφου φοράω στο 36 αρι μου webasto, μετά απο συμβίωση με την οροφη για 4 χρόνια δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ όσο για αυτά που είπε ο φίλος Βασιλης έχει δίκιο σε θέματα αισθητικης και κανιβαλισμού του αμαξιου. Μετα απο πολυ ψάξιμο και κουβέντα με φίλους αν θα ξαναέκανα το εγχειρημα μπορώ να πω ΝΑΙ αλλα με διαφορετική οροφή. Δηλαδη τι θέλω να πω πας στα μεταχειρισμένα παιρνεις ενα φύλλο ουρανού απο κουπε 46αρι πάς σε εναν καλό λαμαρινα σου βγάζει τα παρμπριζ, ξεποντάρει την οροφή πονταρει την καινουργια με την ηλιοροφή τρίβει - βάφει και το αποτέλεσμα ειναι άκρως εργοστασιακό και με το κόστος κάτω απο της αφτερ μαρκετ.Πληροφοριακα πλήρωσα την webasto 750 euro και με κανενα 400αρι θα εφτιαχνα την εργοστασιακή αλλά που μυαλό οταν μπει η ιδεα να κάνω κατι .

Φιλικά Λεωνίδας

bmw330vasilis
26-07-09, 10:38
ειναι μια πολυ καλη λυστη....αν το θες τοσο πολυ και αν εχεις καλο μαστορα.......και γω θα κανα κατι παρομοιο...οντως ειναι ψωνιο η ηλιοροφη.....καλο ειναι ομως να πας σε καποιον που εχει κανει κατι παρομοιο....ψαξιμο πολυ θελει....!!


Καλημέρακαο εμένα . Θα σας πώ την άποψη για τις αφτερ μαρκετ οροφες αφου φοράω στο 36 αρι μου webasto, μετά απο συμβίωση με την οροφη για 4 χρόνια δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ όσο για αυτά που είπε ο φίλος Βασιλης έχει δίκιο σε θέματα αισθητικης και κανιβαλισμού του αμαξιου. Μετα απο πολυ ψάξιμο και κουβέντα με φίλους αν θα ξαναέκανα το εγχειρημα μπορώ να πω ΝΑΙ αλλα με διαφορετική οροφή. Δηλαδη τι θέλω να πω πας στα μεταχειρισμένα παιρνεις ενα φύλλο ουρανού απο κουπε 46αρι πάς σε εναν καλό λαμαρινα σου βγάζει τα παρμπριζ, ξεποντάρει την οροφή πονταρει την καινουργια με την ηλιοροφή τρίβει - βάφει και το αποτέλεσμα ειναι άκρως εργοστασιακό και με το κόστος κάτω απο της αφτερ μαρκετ.Πληροφοριακα πλήρωσα την webasto 750 euro και με κανενα 400αρι θα εφτιαχνα την εργοστασιακή αλλά που μυαλό οταν μπει η ιδεα να κάνω κατι .

Φιλικά Λεωνίδας

shido
26-07-09, 10:56
Μπορεις επισης να αγορασεις ετοιμη οροφη με ηλιοροφη απο την bmw

bmw520e39
26-07-09, 11:13
μεγαλο μπλεξιμο και αν παει κατι στραβα επιπλεον μπελαδες...
δεν θα το σκευτομουν καν...
καλη τυχη φιλε σε οτι κ αν αποφασισεις...

stefanos_cool
26-07-09, 11:30
Παιδιά εγώ δεν συμφωνώ με όλα αυτά, είμαι υπέρ των βελτιώσεων και
γενικά των μπαξιμάτων!!!!!....αλλά… στο θέμα καρότσας επειδή έχω
ασχοληθεί πάρα πολύ σαν επαγγελματίας και
σαν απλός ιδιοκτήτης σε όλα μου τα αυτοκίνητα, θεωρώ απαγορευτικό
ή έστω πολύ ριψοκίνδυνο να κάνεις κάτι τέτοιο. Σχετικά τώρα με τους
φανοποιούς-βαφείς στις αντιπροσωπείες θα μου επιτρέψετε να έχω κάποιες
επιφυλάξεις. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει εργοστασιακή εργασία
στην καρότσα …πέραν του εργοστασίου, όσο καλός κι αν είναι ο τεχνικός
όσο καλά και σύγχρονα μηχανήματα (αργκόν, ηλεκτροπόντες κλπ.)
την ποιότητα και ακρίβεια του εργοστασίου δεν μπορεί να την πιάσει.
Πάντα θα υπάρχουν ατέλειες, πάντα θα τις βλέπεις και θα χαλιέσαι
που πέταξες τα ωραία σου λεφτά και πάνω απ όλα που χάλασες το
αμάξι σου.
Άρα για μένα αυτό που έχεις να κάνεις είναι το εξής:
ή ξεχνάς το θέμα οροφής ή αλλάζεις το αυτοκίνητό σου με ένα που
θα έχει εργοστασιακή οροφή.
Αγαπητέ φίλε… δεν μιλάμε για φτερό, μετώπη, καπό που ανήκουν
στην κατηγορία των ανταλλακτικών …αλλά για ουρανό που
ανήκει στην κατηγορία (πλαίσιο) του αυτοκινήτου.
Οι προλαλήσαντες πολύ σωστά σου είπαν για τα δεσίματα (νεύρα) που
έχει ένας εργοστασιακός ουρανός με οροφή και συμπληρώνω ότι
πέραν των νεύρων αυτών υπάρχουν κι άλλες πολλές διαφορές
όπως στις συγκολλήσεις με τις κολόνες του πλαισίου, τους αρμούς
και γενικά στο όλο δέσιμο του πλαισίου.

Leonidas_Thess
26-07-09, 13:28
Όσο για τις Webasto μπορω να πω ότι ειναι απο τις ποιό αξιόπιστες εταιρίες σε αφτερ μαρκετ τοποθετήσεις ηλιοροφών με λήρη υποστήριξη σε ανταλλάκτικά. στα συν της εταιρίας είναι ότι προμηθέυει τις εταιρίες με ηλιοροφές πρώτης τοποθέτησης.

Βασίλη στο πουντο μάλλον έβαλες την ηλιοροφή που φοράω και εγώ η οποία βγαίνει εξω απο τον ουρανό με το εσωτερικό κουρτινάκι την γυάλινη. Υπάρχει και η hollandia 500 η οποία είναι σαν τις εργοστασιακές και μπαίνει μεσα στοον ουρανό αλλά όταν ρωτησα για να την βάλω μου είπαν ότι το αμάξι ήθελε 2 μέρες μέσα και δεν την επέλεξα γιατι χρειαζόμουν το αμάξι και ότι έπρεπε να κατέβω αθήνα να μπεί . http://www.ikaros.gr/ikaros/el/products/iliorofes/050505_WEBASTO.pdf

Σε κανα δύορο θα σας βάλω φότο απο την δική μου να δείτε γιατι τώρα ειμαι Θεσσαλονίκη και το αμάξι το έχω στην Σκύρο

Ελπίζω να μην σας κούρασα Λεωνίδας

bmw330vasilis
26-07-09, 14:57
συμφωνω για οσα λες για τις εν λογω ηλιοροφες......ναι την 300 αρα ειχα και γω......τωρα για την 500αρα....δεν μπορω να εκφερω αποψη....περαν του οτι χαμηλωνει πολυ ο ουρανος απο μεσα....και στους μπροστινους αλλα και στους πισω

cxrk1
14-08-09, 00:19
πουλα το αμαξι και παρε ενα με ηλιοροφη αλλιως ξεχασε την

:+1:..............

stratos
14-08-09, 00:51
Για μένα η τοποθέτηση της είναι σαν να παίρνεις τον τροχό και να κάνεις το αυτοκίνητο σου cabrio. Και το άλλο, ξηλωμα οροφής και ποντάρισμα καινούργιας? Εδώ μια εξάτμηση θές να βάλεις και σκέφτεσαι αν θα γίνει σωστή δουλειά απο τον μάστορα, όχι να μπεί τροχός και.... ανατρίχιασα

Αν δεν έχει εργοστασιακή ηλιοροφή το αυτοκίνητο τότε δεν συστήνω άλλες επεμβάσεις. Υπάρχουν και διαφορετικοί τρόποι να ευχαριστηθείς το αυτοκίνητο σου...

george kaleas
14-08-09, 04:37
που εχει μαγαζια στην που βαζουν οροφες καλης μαρκας και ποιοτητας στην
αθηνα να κανουμε μια ερωτησει απο περιεργεια..

Ayrton
14-08-09, 09:21
ειναι η ιδεα μας ...οντως.....αλλα οταν δεν το χεις το ποθουμενο....δεν την ξεχνας την ιδεα!!!

Όταν δεν μπορείς να έχεις αυτό που αγαπάς, τότε αγάπησε αυτό που έχεις....

ptboul
14-08-09, 10:26
Παιδιά εγώ δεν συμφωνώ με όλα αυτά, είμαι υπέρ των βελτιώσεων και
γενικά των μπαξιμάτων!!!!!....αλλά… στο θέμα καρότσας επειδή έχω
ασχοληθεί πάρα πολύ σαν επαγγελματίας και
σαν απλός ιδιοκτήτης σε όλα μου τα αυτοκίνητα, θεωρώ απαγορευτικό
ή έστω πολύ ριψοκίνδυνο να κάνεις κάτι τέτοιο.

Άρα για μένα αυτό που έχεις να κάνεις είναι το εξής:
ή ξεχνάς το θέμα οροφής ή αλλάζεις το αυτοκίνητό σου με ένα που
θα έχει εργοστασιακή οροφή.

Αγαπητέ φίλε… δεν μιλάμε για φτερό, μετώπη, καπό που ανήκουν
στην κατηγορία των ανταλλακτικών …αλλά για ουρανό που
ανήκει στην κατηγορία (πλαίσιο) του αυτοκινήτου.Οι προλαλήσαντες πολύ σωστά σου είπαν για τα δεσίματα (νεύρα) που
έχει ένας εργοστασιακός ουρανός με οροφή και συμπληρώνω ότι
πέραν των νεύρων αυτών υπάρχουν κι άλλες πολλές διαφορές
όπως στις συγκολλήσεις με τις κολόνες του πλαισίου, τους αρμούς
και γενικά στο όλο δέσιμο του πλαισίου.


Νομίζω ότι κάπου εδώ θεωρείται λήξαν το θέμα :boink: Είχα και εγώ το ίδιο δίλημμα αλλά αποφάσισα να μη ρίξω δραχμή για ακριβά extras σε ένα παλιό αμάξι και μάλιστα με αμφίβολα αποτελέσματα αισθητικής και ασφάλειας - χωρίς επιστροφή..