PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες για 120d


oldcarskickass
26-07-09, 15:41
Καλησπέρα, πρόκειται σύντομα (σχεδόν άμεσα) να φέρω ένα 120d από Γερμανία.

Αυτά που ΔΕΝ με ενδιαφέρουν είναι:
1)το επίπεδο εξοπλισμού (το μόνο που ΠΙΘΑΝΩΣ θα με ενδιέφερε αλλά λόγω πίεσης χρόνου δε το βάζω στα must είναι η ηλιοροφή και ένα mpack)
2)αν είναι τρίπορτο ή πεντάπορτο (προτιμώ 5dr)
3)το χρώμα(ακόμα και ροζ να είναι θα το πάρω)
Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι:

1)πόσα άλογα βγάζει (έχω δει και με 163 και με 177), μιλάω για όχημα >06
2)αν έχει αναφερθεί κάποιο ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα αξιοπιστίας (κινητήρα μετάδοση ηλεκτρονικά)
3)κόστος και συχνότητα σέρβις(σε εξουσιοδοτημένο ή μη)
4)με το που παραληφθεί το αμάξι θα μπει μέσα στον επόμενο μήνα μπλοκέ διαφορικό.- Είχα δει ένα κύριο παλαιότερα με ένα 130msport που είχε βάλει μπλοκέ στον άσσο του. Ξέρει κανείς πληροφορίες ένα κόστος ή έστω ένα λινκ;

Αν μου ξεφεύγει κάτι και κάποιος κάτοχος σειράς 1 το θεωρεί σημαντικό ας το αναφέρει.

Θα παρακαλούσα όμως να μη ξεκινήσει ένα θέμα πρότασης άλλου κινητήρα και συζήτηση περί αυτού, τουλάχιστον όχι μέχρι τις 7 Αυγούστου για να προλάβω το μειωμένο τέλος, αν θέλει κάποιος να πει κάτι θα παρακαλούσα πάρα πολύ να το κάνει αφού πρώτα απαντήσει έστω και σε ένα από τα ερωτήματα.

Χίλια συγνώμη για τον τρόπο, αλλά πραγματικά το ζητάω ευγενικά και θέλω να γίνει κατανοητό ότι τα χρήματα που θα φύγουν για το όχημα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ απρόβλεπτα γιαυτό θέλω σε μια με 2 μέρες το πολύ να μπορέσω να εστιάσω σε αυτά που έχουν σημασία ώστε να βρω κάτι αξιόπιστο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και την φιλοξενία.

Λευτέρης.

oldcarskickass
26-07-09, 21:14
HELP!!!:dblthumb2

manosm3
26-07-09, 21:22
Aν θυμαμαι καλα, ο ανθρωπος με το μπλοκε στο 130 ειναι ο ΒΑΣΙΛΗΣ.

oldcarskickass
26-07-09, 21:24
Ευχαριστώ θα κοιτάξω να τον βρω.(κατευθείαν στην ουσία ρε π@@@η μου ε; )

manosm3
26-07-09, 21:28
Εμ τι ρε; Μπρικια κολλαμε;

konas
26-07-09, 21:28
Ευαισθητα σημεια (απο 120 πρωτης γενιας, φιλου μου):

Κολωνα και Συστημα υδραυλικου τιμονιου.

bimmer-corfu
26-07-09, 21:50
ηλεκτρονική κλειδαριά που όταν τα παίζει κάνουν προγραμματισμό αλλά πολλές φορές δε φτιάχνει και πας για αλλαγή κολώνας τιμονιού. Αν μπορείς τσέκαρε αν έχει αλλαχτεί. Το πάθανε και πολλά 90άρια. Πρόσφατα και φίλος με Ε92 αλλά βασικά σειρά 1

Μοντέλα με efficient dynamics και facelift είναι ΠΟΛΥ πιο αξιόπιστα

dmyl
26-07-09, 21:57
Καλησπερα κοιτα μια ματια και σε ξενα forum μιας και στο εξωτερικο ειναι περισοτερο διαδεδομενο το diesel !!!!!

www.1addicts.com
www.babybmw.net

gnx
26-07-09, 22:08
Ευχαριστώ θα κοιτάξω να τον βρω.(κατευθείαν στην ουσία ρε π@@@η μου ε; )

Ναι ετσι ειναι...Το διαφορικο του ηταν Drexler

oldcarskickass
26-07-09, 23:15
Εμ τι ρε; Μπρικια κολλαμε;

:hello:
Ευαισθητα σημεια (απο 120 πρωτης γενιας, φιλου μου):

Κολωνα και Συστημα υδραυλικου τιμονιου.

Τα πρώτης γενιάς μέχρι πότε είναι; Μέχρι 07;

Το πρόβλημα λύνεται μόνιμα;
ηλεκτρονική κλειδαριά που όταν τα παίζει κάνουν προγραμματισμό αλλά πολλές φορές δε φτιάχνει και πας για αλλαγή κολώνας τιμονιού. Αν μπορείς τσέκαρε αν έχει αλλαχτεί. Το πάθανε και πολλά 90άρια. Πρόσφατα και φίλος με Ε92 αλλά βασικά σειρά 1

Μοντέλα με efficient dynamics και facelift είναι ΠΟΛΥ πιο αξιόπιστα

Δυστυχώς από ότι είδα δεν υπάρχει δυνατότητα (οικονομική) για μοντέλο μετά το 07 (αν δεν κάνω λάθος κάπου εκεί πρέπει να έγινε και το f/l.
Καλησπερα κοιτα μια ματια και σε ξενα forum μιας και στο εξωτερικο ειναι περισοτερο διαδεδομενο το diesel !!!!!

www.1addicts.com
www.babybmw.net

Ευχαριστώ,θα το κοιτάξω το βράδυ.
Ναι ετσι ειναι...Το διαφορικο του ηταν Drexler

Ήταν του Drexler και ΘΑ είναι του oldcarskickass:friday:...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ, οποιαδήποτε ακόμα βοήθεια δεκτή.

bimmer-corfu
27-07-09, 08:51
Με αλλαγή κολώνας δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά τις πιο πολλές φορές για να σε ξεφορτωθούν κάνουν μόνο προγραμματισμό και στις περιπτώσεις που έχω δει με τα μάτια μου έχει επανέλθει το πρόβλημα μετά απο καιρό

bimmer-corfu
27-07-09, 09:26
αν δεν έχεις δυνατότητα facelift+efficient dynamics πάρε έστω μόνο facelift.

oldcarskickass
27-07-09, 12:49
Με αλλαγή κολώνας δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά τις πιο πολλές φορές για να σε ξεφορτωθούν κάνουν μόνο προγραμματισμό και στις περιπτώσεις που έχω δει με τα μάτια μου έχει επανέλθει το πρόβλημα μετά απο καιρό


Δεν έχει τέτοια... ξέρω - ευτυχώς - και δε φοβάμαι να χρησιμοποιήσω το ότι είμαι μέλος σε bmw forum, και ΠΑΝΤΑ ζητάω το όνομα ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ με εξυπηρετεί...

αν δεν έχεις δυνατότητα facelift+efficient dynamics πάρε έστω μόνο facelift.

Μακάρι να βρεθεί κάτι στα χρήματα που δίνω (για facelift σκέτο)...

ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
27-07-09, 18:20
καλη επιλογη!! ηταν να παρω ενα τετοιο και ειχα κανει και ερευνα αγορας απο γερμανια,αλλα τελικα πηρα ενα καινουργιο μετα ιδια χρηματα.βεβαια 1600 βεντζινα! ποσα χρηματα θα δωσεις?

oldcarskickass
27-07-09, 18:40
καλη επιλογη!! ηταν να παρω ενα τετοιο και ειχα κανει και ερευνα αγορας απο γερμανια,αλλα τελικα πηρα ενα καινουργιο μετα ιδια χρηματα.βεβαια 1600 βεντζινα! ποσα χρηματα θα δωσεις?

15000¤, παραπάνω με μεγάλο ζόρι.

Καλορίζικο, είχα δει το νήμα που άνοιξες και έψαξες.

Βρήκα το παρακάτω, βγαίνει με το κλειδί στο χέρι 17.000¤.

Μια άποψη περί τιμής;

Στα έξτρα είναι η ηλιοροφή (την οποία χρυσοπληρώνεις στο κ@λ@τελωνείο...)

Η αναζήτηση συνεχίζεται, αν έχετε να προτείνετε κάτι εδώ είμαι (πλέον η απαίτηση για ηλιοροφή απομακρύνεται καθώς δεν ειμαι διατεθιμένος να προσθέσω το έτρα νταβατζιλίκι)

strof
27-07-09, 18:41
Εγώ Λευτέρη το αυτοκίνητο το έχω μόλις 2 εβδομάδες -νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα αξιοπιστίας. Αυτά που έχω να σου όμως είναι τα εξής: Φοράω κι εγώ τον ίδιο κινητήρα που σε ενδιαφέρει (163ps), η ροπή του και η οικονομία του... απλά απιστευτα!!!
Το μόνο που θα σου έλεγα είναι να το πάρεις (αν βρεις στα λεφτά που ζητάς) με το αυτόματο σασμαν steptronic κι αυτό γιατί εκτος του οτι κάνει πολύ γρηγορα τις αλλαγες, είναι παρα πολυ ξεκουραστο μεσα στην πολη και το κυριοτερο, λογω της μεγαλης ροπης και του μικρου φασματος στροφων του κινητηρα χρειαζεσαι να αλλαζεις πολυ συχνα ταχυτητα... το steptronic τα κάνει ολα μονο του και ξεκουραστα!

bimmer-corfu
27-07-09, 18:44
μόνο που θα σου έλεγα είναι να το πάρεις (αν βρεις στα λεφτά που ζητάς) με το αυτόματο σασμαν steptronic κι αυτό γιατί εκτος του οτι κάνει πολύ γρηγορα τις αλλαγες, είναι παρα πολυ ξεκουραστο μεσα στην πολη και το κυριοτερο, λογω της μεγαλης ροπης και του μικρου φασματος στροφων του κινητηρα χρειαζεσαι να αλλαζεις πολυ συχνα ταχυτητα... το steptronic τα κάνει ολα μονο του και ξεκουραστα!

Πολύ σωστή παρατήρηση.

oldcarskickass
27-07-09, 18:45
Εγώ Λευτέρη το αυτοκίνητο το έχω μόλις 2 εβδομάδες -νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα αξιοπιστίας. Αυτά που έχω να σου όμως είναι τα εξής: Φοράω κι εγώ τον ίδιο κινητήρα που σε ενδιαφέρει (163ps), η ροπή του και η οικονομία του... απλά απιστευτα!!!
Το μόνο που θα σου έλεγα είναι να το πάρεις (αν βρεις στα λεφτά που ζητάς) με το αυτόματο σασμαν steptronic κι αυτό γιατί εκτος του οτι κάνει πολύ γρηγορα τις αλλαγες, είναι παρα πολυ ξεκουραστο μεσα στην πολη και το κυριοτερο, λογω της μεγαλης ροπης και του μικρου φασματος στροφων του κινητηρα χρειαζεσαι να αλλαζεις πολυ συχνα ταχυτητα... το steptronic τα κάνει ολα μονο του και ξεκουραστα!

το ξέρω ρε γμτ, αλλά ξέρεις ποιο είναι το θέμα;

Ότι
1)στα λεφτά που δίνω δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν υπάρχει steptronic.
2)δε με ενθουσιάζει η ιδέα από τα 25 μου (τρομάρα μου) να έχω αυτόματο, δεν έχω οδηγήσει βέβαια, συν τοις άλλοις εδώ με το 325 Ε30 μου όταν βαριόμουν στην κίνηση ξεκίναγα πάντα με δευτέρα και μετά έβαζα τετάρτη (κάλος στον εγκέφαλο)

Σε ΧΙΛΙΟευχαριστώ για τις πληροφορίες, ειδικά εκεί που έλεγες για την κατανάλωση.

θέματα αξιοπιστίας δε βρήκα κάτι σημαντικό ούτε σε φόρουμ του εξωτερικού, οπότε δεν ανυσηχούμε...

strof
27-07-09, 19:04
το ξέρω ρε γμτ, αλλά ξέρεις ποιο είναι το θέμα;

Ότι
1)στα λεφτά που δίνω δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν υπάρχει steptronic.
2)δε με ενθουσιάζει η ιδέα από τα 25 μου (τρομάρα μου) να έχω αυτόματο, δεν έχω οδηγήσει βέβαια, συν τοις άλλοις εδώ με το 325 Ε30 μου όταν βαριόμουν στην κίνηση ξεκίναγα πάντα με δευτέρα και μετά έβαζα τετάρτη (κάλος στον εγκέφαλο)

Σε ΧΙΛΙΟευχαριστώ για τις πληροφορίες, ειδικά εκεί που έλεγες για την κατανάλωση.

θέματα αξιοπιστίας δε βρήκα κάτι σημαντικό ούτε σε φόρουμ του εξωτερικού, οπότε δεν ανυσηχούμε...

Είναι και σειριακό το κιβωτιο! Συγκεκριμένα έχει 3 προγράμματα, το 'd' από 'drive' που σου αλλαζει τις ταχυτητες σαν κυρία, την ds (drive sport) που τις αλλαζει λίγο πριν τον κόφτη, και την σειριακή λειτουργια (με σφαλιάρες που λέμε) που το μόνο που κανεις εσυ ειναι κατεβάσματα (χωρις φυσικα να αφηνεις το γκαζι) και οταν φτασει στο κοφτη ανεβαζει μονο του (εννοειται τις αλλαζεις και οποτε θελεις εσυ). Πάντως πριν αγορασεις κανε μια βολτα ενα αυτοματο και μετα κρινε! κι εγω στην αρχη ημουν επιφυλακτικος, τωρα δεν το αλλαζω!
Για θεματα αξιοπιστιας ρωτα τον skantzoxoiro (εχει το facelift βεβαια) αφού το έχει σαν ταξι και του εχει πιει το αιμα!!
Αν δεν γινομαι αδιακριτος ποσα διαθετεις;
Αααααα!!! και μην το φοβιθεις στα χιλιομετρα... τα 150.000 σε αυτο το μοτερ αντιστοιχουν σε 50... σε αναλογο μοτερ βενζινης!!

oldcarskickass
27-07-09, 19:13
Είναι και σειριακό το κιβωτιο! Συγκεκριμένα έχει 3 προγράμματα, το 'd' από 'drive' που σου αλλαζει τις ταχυτητες σαν κυρία, την ds (drive sport) που τις αλλαζει λίγο πριν τον κόφτη, και την σειριακή λειτουργια (με σφαλιάρες που λέμε) που το μόνο που κανεις εσυ ειναι κατεβάσματα (χωρις φυσικα να αφηνεις το γκαζι) και οταν φτασει στο κοφτη ανεβαζει μονο του (εννοειται τις αλλαζεις και οποτε θελεις εσυ). Πάντως πριν αγορασεις κανε μια βολτα ενα αυτοματο και μετα κρινε! κι εγω στην αρχη ημουν επιφυλακτικος, τωρα δεν το αλλαζω!
Για θεματα αξιοπιστιας ρωτα τον skantzoxoiro (εχει το facelift βεβαια) αφού το έχει σαν ταξι και του εχει πιει το αιμα!!
Αν δεν γινομαι αδιακριτος ποσα διαθετεις;
Αααααα!!! και μην το φοβιθεις στα χιλιομετρα... τα 150.000 σε αυτο το μοτερ αντιστοιχουν σε 50... σε αναλογο μοτερ βενζινης!!

Ναι το ξέρω φίλε μου (δεν ξέρω και το όνομα σου συγνώμη), ξέρω για τα προγράμματα, οδήγησα σειρά 1 στον τρικαλιώτη (116) χειροκίνητη, για το αυτόματο δεν είχε διαθέσιμο ούτε σε άλλη σειρά. Περισσότερο με πωρώνει το 6αρι παρά το οποιοδήποτε αυτόματο (στη θεωρία βέβαια, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια ρε γμτ, σκέψου ότι αύριο μεσημέρι πρέπει να έχω βρει ΚΑΙ να καταλήξω κιόλας).

Για να μην έχει αναφέρει ο σκατζόχοιρος τίποτα...πάμε καλά!

Ένα παληκάρι έφαγε τα ελατήρια και είχε γίνει θέμα αλλά μάλλον είναι η εξαίρεση που επιβαιβεώνει τον κανόνα.

15000¤ μετρητά δίνω, σε δόσεις δε θέλω να μπω ούτε για 100¤(έχει καεί η γούνα μου δυστυχώς), ευτυχώς έχω ΠΟΛΥ οικογενειακό φίλο που θα μου το φέρει και οι προμήθειες εκατέρωθεν μειώνονται κατά πολύ:love:

ναι ρε συ το ξέρω οι dieselιες είναι σκυλιά, σαν όχημα εννοώ αξιοπιστία, τα ηλεκτρικά / ηλεκτρονικά του λέω, και είπα ότι δεν βρήκα κάτι το πολύ σημαντικό (εκτός από την κολώνα τιμονιού, που σε ότι όχημα pre facelift έχω βρει έχει αλλαχτεί και μάλιστα υπάρχει και απόδειξη, αυτό θα το φοβόμουν αν αγόραζα ελληνικό)

gnx
27-07-09, 19:24
Οταν ειχε κυκλοφορησει η σειρα 1 ολος ο αγγλικος τυπος εγραφε οτι αυτη η εκδοση ειναι το pick of the range που λενε. Και φτανει και τα 200 αλογα για πλακα...

strof
27-07-09, 19:25
Δηλαδη αγορα πρεπει να είναι το πολυ μέχρι 11000 από Γερμανία+ ~2.500 τελωνείο+ 800 η μεταφορα+ 460 τέλη κυκλοφορίας. Οπότε πας σίγουρα για pro facelift και γυρω στα 100.000 με 150.000 χλμ, αλλά αυτό όπως σου είπα μην το φοβάσαι περισσοτερο κοίτα φαναρτζοδουλειες να μην εχουν γινει..
Όπως και να έχει καλή τύχη και με το καλό να το δεχτείς!! Παναγιώτης!

strof
27-07-09, 19:26
Οταν ειχε κυκλοφορησει η σειρα 1 ολος ο αγγλικος τυπος εγραφε οτι αυτη η εκδοση ειναι το pick of the range που λενε. Και φτανει και τα 200 αλογα για πλακα...

Αυτό ισχύει, μια νέα χαρτογραφηση και έχεις 200 άλογα για πλάκα!

oldcarskickass
27-07-09, 19:29
Οταν ειχε κυκλοφορησει η σειρα 1 ολος ο αγγλικος τυπος εγραφε οτι αυτη η εκδοση ειναι το pick of the range που λενε. Και φτανει και τα 200 αλογα για πλακα...


http://www.dieseltuner.co.uk/faq.html

Χώρια τη ροπή...

βάλε στο tube 120d... (έχει 1 καλό στο ρινγκ και άλλο ένα κάπου στο ινγλαντ που το ακολουθεί ένα Ε36 Μ3)

Ένα παλικάρι από το 1addicts με πρόγραμμα τουρμπίνα και εξάτμιση έφτασε 270ps και 705nm ροπής, καλά είναι πιστεύω... για να τραβήξεις ΚΑΡΑΒΙ...
Δηλαδη αγορα πρεπει να είναι το πολυ μέχρι 11000 από Γερμανία+ ~2.500 τελωνείο+ 800 η μεταφορα+ 460 τέλη κυκλοφορίας. Οπότε πας σίγουρα για pro facelift και γυρω στα 100.000 με 150.000 χλμ, αλλά αυτό όπως σου είπα μην το φοβάσαι περισσοτερο κοίτα φαναρτζοδουλειες να μην εχουν γινει..
Όπως και να έχει καλή τύχη και με το καλό να το δεχτείς!! Παναγιώτης!

Μέσω του γνωστού μπορώ να φτάσω μέχρι και 12500 αγορά από Γερμανία... (ούτε του παπά μη το πεις).

Δε φοβάμαι τα γερμανικά χλμ περισσότερο από τα ελληνικά!

Ευχαριστώ πολύ, πάρα πολύ!!!Χάρηκα Παναγιώτη!

gnx
27-07-09, 19:58
705 Νm ροπης; Πωπω, θα σου φιλαν τα κάκαλα!

oldcarskickass
27-07-09, 20:48
¶υτό είναι το εν λόγω όχημα :

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=115364301&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2006-01-01&ambitCountry=DE&transmission=MANUAL_GEAR&siteId=GERMANY&features=SUNROOF&colors=BLACK&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&customerIdsAsString=&usedCarSeals=BMW&tabNumber=2


Θα βγει (με το κλειδί στο χέρι) λίγο παραπάνω από όσο το δίνει ο Γερμανός, την τιμή δε μπορώ να την πω γιατί με παρακάλεσε ο άνθρωπος που έβαλα για να το φέρει.

Στα +
1)είναι BMW premium selection και αυτό είναι το μόνο που με απασχολεί
2)στα λεφτά που δίνω μπορώ να κάνω ένα βήμα πίσω λόγω του 1, και του συνδυασμένου εξοπλισμού

Στα -
ότι είναι ΑΚΟΜΑ Γερμανία...

Παρακαλώ τους admin να κλείσουν την αγγελία στο mobile δε ξέρω πως, να πετάξουν κάτι να κάνουν να φύγουν να πάνε αλλού αλλά να την κλείσουν το αμάξι είναι ΔΙΚΟ μου!

asot
28-07-09, 00:15
Τα Κεντρικά Μεταχειρισμένω του Μονάχου είναι εκεί...
BMW Niederlassung München – Filiale Fröttmaning
http://gebrauchtwagen.bmw-muenchen.de/bmw/de/start/default.aspx

Απο κει πήρα και γω το δικό μου.... αναμνήσεις...!!!
4 όροφοι με 100 περιπου αυτοκίνητα (εκαστος), χώρια αποθηκευμένα πλησίον...

Με το καλό να κλείσει η ιστορία και να το παραλάβεις!!!

bill987
28-07-09, 00:23
Χμ... βλέπω δεν κοιτάμε με ηλιοροφή εε????:greenboun

Με το καλό να το πάρεις!
Τελωνείο πόσο θα σου βγει?

oldcarskickass
28-07-09, 01:52
Τα Κεντρικά Μεταχειρισμένω του Μονάχου είναι εκεί...
BMW Niederlassung München – Filiale Fröttmaning
http://gebrauchtwagen.bmw-muenchen.de/bmw/de/start/default.aspx

Απο κει πήρα και γω το δικό μου.... αναμνήσεις...!!!
4 όροφοι με 100 περιπου αυτοκίνητα (εκαστος), χώρια αποθηκευμένα πλησίον...

Με το καλό να κλείσει η ιστορία και να το παραλάβεις!!!

Ευχαριστώ!!!!
Χμ... βλέπω δεν κοιτάμε με ηλιοροφή εε????:greenboun

Με το καλό να το πάρεις!
Τελωνείο πόσο θα σου βγει?

ΧΑΧΧΑ ναι ναι ούτε να τα βλέπω δε θέλω!!!

Έκανα λάθος το λινκ!!Ήδη η αγγελία διαγράφηκε!!

Δε ξέρω τις τιμές ξεχωριστά ακόμα, αλλά το ποσό είναι 16500¤ τελική (χωρίς ασφάλεια βεβαίως).

Είναι 5θυρο 02/2006 115χιλ χλμ με RCD και ηλιοροφή, ΤΙΠΟΤΑ άλλο (με τάσια είναι λολ), βρήκα αρκετά καλύτερα και φθηνότερα αλλά προτίμησα το BMW premium selection.

Αναλυτικά τα κόστη μέχρι το τέλος της εβδομάδας.

Nick_compact
28-07-09, 02:01
Να ξέρεις ότι επειδή είναι premium selection, δεν σημαίνει ότι το παίρνεις με κλειστά τα ματιά, be carefull. Επίσης, και premium selection να είναι, κατά την γνώμη μου δεν έχει να λέει αν δεν φέρει και έναν χρόνο Europlus εγγύηση!

oldcarskickass
28-07-09, 02:09
Να ξέρεις ότι επειδή είναι premium selection, δεν σημαίνει ότι το παίρνεις με κλειστά τα ματιά, be carefull. Επίσης, και premium selection να είναι, κατά την γνώμη μου δεν έχει να λέει αν δεν φέρει και έναν χρόνο Europlus εγγύηση!

Για την εγγύηση κατά 99% έχει (να σου πω την αλήθεια όλα έγιναν μπαμ μπαμ και τα μόνα που δε θυμάμαι είναι για την εγγύηση καθώς και για το αν έχει clima ή air condition).

Νικ ψάξαμε καμιά 15αριά αυτοκίνητα σε άμεση τηλεφωνική επικοινωνία με έμπιστα άτομα με Γερμανία και το <<κύκλωμα>> δούλεψε άριστα.

Δεν είναι το θέμα τα κλειστά μάτια αλλά είναι ένα συν πιστεύω σε σχέση με ιδιωτικά ή σε μάντρες αυτοκίνητα ίδιας τιμής και εξοπλισμού(τι εξοπλισμού δλδ, κλάιν, μόνο την οροφή έχει, αλλά δεν ήθελα τπτ άλλο).

Edit :να σκεφτείς ότι 120d Ελλάδα πάνε πάνω από 20.000 (με αρκετά έξτρα όμως) και είναι ένα εδώ και ένα στο καστελόριζο (τα περισσότερα που είχα βρει ήταν 5), και σήμερα αν θυμάμαι καλά είναι μόνο 2

alexk
28-07-09, 15:03
Καλορίζικο το εργαλείο και να το χαρείς με υγεία !
Καλά χιλιόμετρα και ασφαλή.

Θα σε πειράξω τώρα.
Καλά, τι μοτορσπορτ είσαι ? Η οροφή και το κλίμα έχουν βάρος. :deal:

Είναι πολύ καλό αυτοκίνητο. Είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει.

oldcarskickass
28-07-09, 15:12
Καλορίζικο το εργαλείο και να το χαρείς με υγεία !
Καλά χιλιόμετρα και ασφαλή.

Θα σε πειράξω τώρα.
Καλά, τι μοτορσπορτ είσαι ? Η οροφή και το κλίμα έχουν βάρος. :deal:

Είναι πολύ καλό αυτοκίνητο. Είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει.

Η οροφή με έχει στοιχειώσει από το Ε30!! Ξέρω ξέρω θα μου πεις αν έπαιρνα 6κύλινδρ βενζίνη ΕΠΡΕΠΕ να πάρω και οροφή, αλλά τώρα με 30kg ροπή δε νομίζω να έχει πρόβλημα!!!

Απέρριψα αρκετά φτηνότερα και πλουσιότερα εξοπλισμένα οχήματα με το σκεπτικό του βάρους εν μέρει!

και από ότι φαίνεται το μοτέρ είναι πού tunable και μάλιστα φτηνα και αξιόπιστα!!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

asot
28-07-09, 15:15
Εδώ είσαι http://gebrauchtwagen.bmw-muenchen.de/bmw/de/BMW-120d-5-Tuerer/id194239/default.aspx

είναι BMW Premium Selection και έχει και EuroPlus Garantie και Klimaautomatik (επειδή δεν ήσουν σίγουρος...)

Δες το και σε 360ο Panorama!

To οριστικοποίησες?
Θα προλάβεις εκτελωνισμό πριν τις 07 Αυγούστου?
Hurry !!!!

BMW523i
28-07-09, 16:40
Απαιτώ άμεση αλλαγή του ονόματος σου! Π.χ “newcarskickass” ή “1seriesaddict”

oldcarskickass
28-07-09, 21:31
Εδώ είσαι http://gebrauchtwagen.bmw-muenchen.de/bmw/de/BMW-120d-5-Tuerer/id194239/default.aspx

είναι BMW Premium Selection και έχει και EuroPlus Garantie και Klimaautomatik (επειδή δεν ήσουν σίγουρος...)

Δες το και σε 360ο Panorama!

To οριστικοποίησες?
Θα προλάβεις εκτελωνισμό πριν τις 07 Αυγούστου?
Hurry !!!!


Όχι φίλε μου δεν είναι αυτό, έκανα λάθος στο αρχικό μου λινκ!(ενθουσιασμός γαρ)

Αυτό είναι το αμάξι μου:
http://gebrauchtwagen.bmw-muenchen.de/bmw/de/BMW-120d-5-Tuerer/id192001/default.aspx

Και ναι έχει όντως Europlus εγγύηση. Είναι ΠΟΛΥ συν αυτό.

Ναι το οριστικοποιήσα πλήρωσα μετρητά βέβαια ώστε να μεταφερθούν όσο το δυνατόν συντομότερα Γερμανία.

Ο μεσάζοντας ήταν στο 50-50 να προλάβουμε αν έδινα επιταγή, οπότε πήρα εσωτερικό δάνειο (βλέπε οικογένεια) και βρέθηκαν τα μετρητά, κατατέθηκαν και οι διαδικασίες να έρθει έχουν ξεκινήσει, από ότι μου είπε μέσα με τέλος της άλλης εβδομάδας θα είναι εδώ.

Το καλό είναι ότι είναι δεν είναι εδώ δε θα πληρώσω το έξτρα τέλος ταξινόμησης, αυτή ήταν η συμφωνία:bigthumb:
Απαιτώ άμεση αλλαγή του ονόματος σου! Π.χ “newcarskickass” ή “1seriesaddict”

¶σε ρεζίλι έγινα...

Ρε συ μήπως μπορείς εσύ ή οποιος ξέρει αγγλικά (εκτός από το google) να μεταφράσει τον εξοπλισμό;

gnx
28-07-09, 21:46
Μπορεις να τον ποσταρεις εδώ;

oldcarskickass
28-07-09, 21:48
Μπορεις να τον ποσταρεις εδώ;

Βεβαίως.

Ausstattung

Abgasnorm EU4, ABS, Airbag Fahrer und Beifahrer , Bordcomputer, Dynamische Stabilitäts Control (DSC), Fahrerairbag, Fensterheber, elektrisch vorn, Getränkehalter, Glasdach, elektrisch, HiFi Lautsprechersystem, Interieurleisten, Klimaanlage, Kopfairbag, Leder, Nebelscheinwerfer, Radio BMW Business CD, Schaltgetriebe, Seitenairbag, Servolenkung, Umweltplakette grün, Wegfahrsperre, Zentralverriegelung, Seitenairbags vorne, ITS-Kopfairbags vorne, ITS-Kopfairbags hinten

Δεν έχει πολλά το ξέρω, αλλά όσο ναναι κάτι παραπάνω θα έχει σαν στάνταρ από το Ε30 λολ.

konas
28-07-09, 21:57
Και Αγγλικα:
http://gebrauchtwagen.bmw-muenchen.de/bmw/en/BMW-120d-5-Tuerer/id192001/default.aspx

ABS, Air condition, Airbag for driver and front passenger , Central locking, Cupholder, Driver's airbag, Dynamic Stability Control (DSC), environmental badge green, EU4 exhaust emissions standard , Fog lights, Glass roof, electrical, Head airbag, HiFi loudspeaker system, Immobiliser, Interior trim finishers, Leather, Manual transmission, On-board computer, Power steering, Radio BMW Business CD, Side airbags, Window lifts, electrict front,Additional equipment (available in German only) Seitenairbags vorne, ITS-Kopfairbags vorne, ITS-Kopfairbags hinten

BMW523i
28-07-09, 21:57
Καυσαέρια EU4, ABS, αερόσακος οδηγού συνοδηγού, υπολογιστής, δυναμικό σύστημα ευστάθειας(DSC), αερόσακος οδηγού, ηλεκτρικά παράθυρα εμπρός, ποτηροθήκες, γυάλινη οροφή, ηλεκτρική, HiFi στερεοφωνικό, φιλετάκια(εσωτερικά), κλιματισμός, αερόσακος οροφής, δέρμα, προβολείς ομίχλης, ραδιόφωνο BMW Business CD, χειροκίνητο σασμάν, πλαϊνοί αερόσακοι, υδραυλικό τιμόνι, περιβαλλοντολογικό πακέτο πράσινο, immobilizer, κεντρικό κλείδωμα, πλαϊνοί αερόσακοι εμπρός, ITS κέφαλο αερόσακοι, εμπρός ITS κέφαλο αερόσακοι πίσω!!
Αυτά όπως τα έχει!

skatzoxoiros
28-07-09, 23:31
Να μαι και εγώ!
Φίλε καλορίζικο το εργαλείο!
¶ργησα να απαντήσω γιατι έλειπα μερικές μέρες!


2)αν έχει αναφερθεί κάποιο ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα αξιοπιστίας (κινητήρα μετάδοση ηλεκτρονικά)
3)κόστος και συχνότητα σέρβις(σε εξουσιοδοτημένο ή μη)


Είχα ψάξει και εγώ, δεν είχα βρει κάτι σχετικά με βλάβες...

Κόστος σέρβις: (Στην επίσημη αντιπροσωπία, λόγω εγγύησης)

Κάθε 28.000 Km λάδια - φίλτρο λαδιού

Κάθε δευτερο 28αρι + φίλτρο κλιματισμού

Κάθε τρίτο 28αρι, + φίλτρο πετρελαίου + φίλτρο αέρα.

Κόστος: Στα 28.000 200 ευρώ μαζί με εργασία φίλτρο κλιματισμού 35 ευρώ, φίλτρο αέρα 45.
Φυσικά αν θες αλλάζεις φίλτρα αέρα - πετρελαίου νωρίτερα (Εγώ το βρήκα σωστό να αλλάξω φίλτρο αέρα στο δευτερο 28αρι.)
Επίσης, αλλάζω τα λαδάκια στην μέση, εκτός αντιπροσωπίας (να γλιτώσω το πιάσιμο κώλου) με κόστος 60 ευρώ (λάδια castrol 5/30 απο Λαμπριανίδη)

η ροπή του και η οικονομία του... απλά απιστευτα!!!


+1000000000000!!!!!! Δε θα το πιστευεις πόσο γκάζι έχεις και ταυτόχρονα θα ξεχάσεις το πρατήριο!


Για θεματα αξιοπιστιας ρωτα τον skantzoxoiro (εχει το facelift βεβαια) αφού το έχει σαν ταξι και του εχει πιει το αιμα!!


Χαχαχαχα Ε, εντάξει όχι και του έχω πιει το αίμα... :-)
Στα 80.000 Km το μόνο λαμπάκι που έχω δει να ανάβει συνέχεια είναι το DTC :drive2:
Πάντως κολώνα άλλαξα και στο δικό μου, αμέσως μόλις το πήρα γιατι ακουγόταν μικρός θόρυβος στις εγκαρσιες ανωμαλίες του δρόμου μερικές φορές. Στην αρχή είπαν οτι θα σφίξει (!!!!) μετά αφού το ξαναανέφερα μου την άλλαξαν δίχως πρόβλημα και όλα ΟΚ


Για να μην έχει αναφέρει ο σκατζόχοιρος τίποτα...πάμε καλά!


:dblthumb2

oldcarskickass
28-07-09, 23:36
Να μαι και εγώ!
Φίλε καλορίζικο το εργαλείο!
¶ργησα να απαντήσω γιατι έλειπα μερικές μέρες!



Είχα ψάξει και εγώ, δεν είχα βρει κάτι σχετικά με βλάβες...

Κόστος σέρβις: (Στην επίσημη αντιπροσωπία, λόγω εγγύησης)

Κάθε 28.000 Km λάδια - φίλτρο λαδιού

Κάθε δευτερο 28αρι + φίλτρο κλιματισμού

Κάθε τρίτο 28αρι, + φίλτρο πετρελαίου + φίλτρο αέρα.

Κόστος: Στα 28.000 200 ευρώ μαζί με εργασία φίλτρο κλιματισμού 35 ευρώ, φίλτρο αέρα 45.
Φυσικά αν θες αλλάζεις φίλτρα αέρα - πετρελαίου νωρίτερα (Εγώ το βρήκα σωστό να αλλάξω φίλτρο αέρα στο δευτερο 28αρι.)
Επίσης, αλλάζω τα λαδάκια στην μέση, εκτός αντιπροσωπίας (να γλιτώσω το πιάσιμο κώλου) με κόστος 60 ευρώ (λάδια castrol 5/30 απο Λαμπριανίδη)



+1000000000000!!!!!! Δε θα το πιστευεις πόσο γκάζι έχεις και ταυτόχρονα θα ξεχάσεις το πρατήριο!



Χαχαχαχα Ε, εντάξει όχι και του έχω πιει το αίμα... :-)
Στα 80.000 Km το μόνο λαμπάκι που έχω δει να ανάβει συνέχεια είναι το DTC :drive2:
Πάντως κολώνα άλλαξα και στο δικό μου, αμέσως μόλις το πήρα γιατι ακουγόταν μικρός θόρυβος στις εγκαρσιες ανωμαλίες του δρόμου μερικές φορές. Στην αρχή είπαν οτι θα σφίξει (!!!!) μετά αφού το ξαναανέφερα μου την άλλαξαν δίχως πρόβλημα και όλα ΟΚ



:dblthumb2

Δε πειράζει, η γνώμη σου (χωρίς να θέλω να θίξω κανένα, λόγω επαγγέλματος το λέω) μετράει πάρα πολύ!

Γράφεις 28.000 χλμ, εννοείς ΕΙΚΟΣΙ οκτώ ή έχει γίνει τυπογραφικό;

Γκάζι και λίγη κατανάλωση;; Αυτά είναι (αν και δυσκολεύομαι να το πιστέψω) με έχει συνεπάρει η ιδέα ότι θα έχω στην κατοχή μου ένα τόσο φρέσκο (και κατά τα λεγόμενα) αξιόπιστο όχημα!!

ΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ Εβδομαδα (ξέρω είμαι αχάριστος!)

skatzoxoiros
28-07-09, 23:53
Γράφεις 28.000 χλμ, εννοείς ΕΙΚΟΣΙ οκτώ ή έχει γίνει τυπογραφικό;


Ναι, καλά διάβασες, δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

Το OBC θα σου βγάλει αλλαγή λαδιών στα 28.000 Km.

Αν θες να ακολουθήσεις το βιβλίο του κατασκευαστή φυσικά.

Αν πιστευεις πως τα 28.000 είναι πολλά, (και θα συμφωνήσω μαζί σου) τα αλλάζεις και εξω στην μέση ή στο 1/3...

Πάντως να το αναφέρω και αυτό, λάδι δε θα σου κάψει σταγόνα (έχει και δείκτη, όχι όπως τα βενζινοκίνητα που έχουν μόνο ηλεκτρονικό δείκτη)

Απο κατανάλωση, εγώ με το δικό μου, με τα 177 ps και steptronic με 50 ευρώ πετρέλαιο κάνω 700 Km σε πόλη... Χωρίς κλιματισμό και σε ταξίδι με 50 ευρώ περνάμε τα 800 Km :-)

gnx
29-07-09, 11:10
Βεβαίως.

Ausstattung

Abgasnorm EU4, ABS, Airbag Fahrer und Beifahrer , Bordcomputer, Dynamische Stabilit&auml;ts Control (DSC), Fahrerairbag, Fensterheber, elektrisch vorn, Getr&auml;nkehalter, Glasdach, elektrisch, HiFi Lautsprechersystem, Interieurleisten, Klimaanlage, Kopfairbag, Leder, Nebelscheinwerfer, Radio BMW Business CD, Schaltgetriebe, Seitenairbag, Servolenkung, Umweltplakette gr&uuml;n, Wegfahrsperre, Zentralverriegelung, Seitenairbags vorne, ITS-Kopfairbags vorne, ITS-Kopfairbags hinten

Δεν έχει πολλά το ξέρω, αλλά όσο ναναι κάτι παραπάνω θα έχει σαν στάνταρ από το Ε30 λολ.

Λοιπον EURO 4, ΑΒS, αεροσακοι οδηγου συνοδηγου, υπολογιστης ταξιδιου, DSC, (επαναληψη) αεροσακος οδηγου, ηλεκτρικα παραθυρα εμπρος, διχτυ χωρου αποσκευων, ηλεκτρικη ηλιοροφη, Καλο στερεοφωνικο, επενδυση ταμπλο (μαλλον στανταρ), κλιματισμος, αεροσακοι κεφαλης, προβολεις ομιχλης, Radio BMW Business CD, χειροκινητο, πλαινοι αεροσακοι,προβολεις ομιχλης, κεντρικο κλειδωμα, imobilizer(μαλλον). Αυτα

oldcarskickass
29-07-09, 12:40
Ναι, καλά διάβασες, δεν είναι τυπογραφικό λάθος.

Το OBC θα σου βγάλει αλλαγή λαδιών στα 28.000 Km.

Αν θες να ακολουθήσεις το βιβλίο του κατασκευαστή φυσικά.

Αν πιστευεις πως τα 28.000 είναι πολλά, (και θα συμφωνήσω μαζί σου) τα αλλάζεις και εξω στην μέση ή στο 1/3...

Πάντως να το αναφέρω και αυτό, λάδι δε θα σου κάψει σταγόνα (έχει και δείκτη, όχι όπως τα βενζινοκίνητα που έχουν μόνο ηλεκτρονικό δείκτη)

Απο κατανάλωση, εγώ με το δικό μου, με τα 177 ps και steptronic με 50 ευρώ πετρέλαιο κάνω 700 Km σε πόλη... Χωρίς κλιματισμό και σε ταξίδι με 50 ευρώ περνάμε τα 800 Km :-)


Αυτό για την κατανάλωση είναι Ό,ΤΙ πιο ευχάριστο άκουσα!!(και η ηλιοροφή, που δεν έψαχνα χαχαχα)
Λοιπον EURO 4, ΑΒS, αεροσακοι οδηγου συνοδηγου, υπολογιστης ταξιδιου, DSC, (επαναληψη) αεροσακος οδηγου, ηλεκτρικα παραθυρα εμπρος, διχτυ χωρου αποσκευων, ηλεκτρικη ηλιοροφη, Καλο στερεοφωνικο, επενδυση ταμπλο (μαλλον στανταρ), κλιματισμος, αεροσακοι κεφαλης, προβολεις ομιχλης, Radio BMW Business CD, χειροκινητο, πλαινοι αεροσακοι,προβολεις ομιχλης, κεντρικο κλειδωμα, imobilizer(μαλλον). Αυτα

Δλδ εκτός της οροφής και των προβολέων ομίχλης μιλάμε για βασικό εξοπλισμό.

Pas mal pas mal, φτάνει και περισσεύει!Ευχαριστώ!

oldcarskickass
31-07-09, 01:00
πέρα από κάποιες πληροφορίες εδώ

http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/1series/5door/2007/_shared/pdf/1series_datasheet.pdf?download=true

δε βρήκα τπτ άλλο για το 163 ps μοτέρ στην σειρά 1.

υπάρχει κάποιο άλλο λινκ για πληροφορίες για το pre f/l άσσο ή το Μ47Ν2 μοτέρ;(με τα 163)

ΥΓ: παράκληση προς κάποιον admin, ας σβήσει από τον τίτλο το ψιλο επείγον μην αγχώνουμε τους χρήστες τσάμπα, το αμάξι αγοράστηκε.

ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
01-08-09, 19:00
καλη τιμη ειναι τα 16500 για αυτο το αμαξι.ετσι πανε παντος!!εγω εψαχνα με 50000χιλ και μου ερχοταν απο19000e καλα ομως αμαξια!!τελος παντων!! τα αμαξια αυτα ειναι τελεια, δυναμη ροπη οικονομια.αυτο που ηταν το μεγαλο αγκαθι και δεν το πηρα ηταν τα σηματα εφορια ασφαλεια και το βασικοτερο για μενα η μεταπωληση!τα πετρελαια δεν εχουν αξια μεταπωληση.

oldcarskickass
01-08-09, 19:05
καλη τιμη ειναι τα 16500 για αυτο το αμαξι.ετσι πανε παντος!!εγω εψαχνα με 50000χιλ και μου ερχοταν απο19000e καλα ομως αμαξια!!τελος παντων!! τα αμαξια αυτα ειναι τελεια, δυναμη ροπη οικονομια.αυτο που ηταν το μεγαλο αγκαθι και δεν το πηρα ηταν τα σηματα εφορια ασφαλεια και το βασικοτερο για μενα η μεταπωληση!τα πετρελαια δεν εχουν αξια μεταπωληση.

Αν ήθελα να το πουλήσω θα έπαιρνα βενζίνη, τώρα θέλω πρώτα να το χαρώ (από ότι φαίνεται πρέπει να πάει πολύ καλά, και μπορεί να πάει ΠΟΛΥ καλύτερα με απλά πράματα ΟΕΜ και εγγυημένα), επίσης η οικονομία και η εμβέλεια είναι ΜΕΓΑΛΟ ατού.

Και από τη στιγμή που έχει τη Europlus εγγύηση δε πα να χει και 1.000.000 χλμ;

Αν έχει συντηρηθεί σωστά... χώρια ότι έζησε σε γερμανικούς δρόμους και όχι ελληνικές κροκάλες.

Οι θείες μου στη Γερμανία είχαν Ε34 και ε28 diesel, για πάνω από 800.000 χλμ σέρβις ΠΑΝΤΑ στη BMW και αν έμπαινες μέσα νόμιζες ότι είχαν καμιά 100.000 ούτε τριγμοί ούτε τίποτα.

oldcarskickass
08-08-09, 01:58
Το αμάξι ήρθε, είναι πλέον ελλάδα.

Το τέλος ταξινόμησης το γλυτώσαμε στο ΤΣΑΚ.

Μένει πλέον η χαρτούρα και μια BMW Performance ανάρτηση.

Δυο ερωτήσεις:
1)πόσο περίπου κοστίζει αν ξέρει κάποιος.Οι τιμές που δίνει το bmwfans είναι αξιόπιστες;
2)βρείτε λίγο κάποια ΚΑΛΗ δικαιολογία να πω, γιατί αν μαθευτεί στη σύντροφο θα πέσει φωτιά να με κάψει. (αγοράστηκε με σκοπό να μείνει στοκ, αλλά ήδη από δευτέρα παραγγέλνω παράλληλο εγκεφαλάκι για να πάει στα 200ps,ε κρίμα δεν είναι να μείνω με τη μαμά ανάρτηση; Με καταλαβαίνετε ε; Για την ασφάλεια το κάνω και μόνο.)

giannis 116
08-08-09, 04:37
Κατ αρχην καλοριζικο και καλοταξιδο.
Μπορεις να δεις και για Μ αναρτηση εναλλακτικα της Performance. Για την Performance δε ξερω ακριβως τιμη αλλα για την Μ που χα ρωτησει για το δικο μου ασσο πριν καιρο μου χαν πει περιπου 600€ τα ανταλλακτικα για αλλαγη ολης της αναρτησης (ελατηρια, σινεμπλοκ, αμορτισερ) στο Σφακιανακη. Σιγουρα η performance θα ναι πιο 'απολυτη' αναρτηση σε σχεση με την Μ, θα ναι ομως σιγουρα κ ακριβοτερη και λιγοτερο ανετη. Πιστευω πως η Μ ειναι η χρυση τομη μεταξυ ανεσης και κρατηματος κι η ιδανικη αναρτηση για τους Ελληνικους δρομους.
Τωρα υπαρχουν και οι aftermarket επιλογες οπως Bilstein PSS...
ρωτας, ενημερωνεσαι, διαλεγεις και παιρνεις!

Σορυ για το εκτος θεματος αλλα δε κρατιομουν να μη ρωτησω, το προγραμμα απο που;...ποσο;..και σε ποιον βελτιωτη θα γινει η δουλεια;..Αν σου ειναι ευκολο ανοιξε ξεχωριστο θεμα γ αυτο. Θα χε ενδιαφερον να ενημερωθει ο κοσμος για βελτιωση ντηζελ, εστω κ αν πολλοι απο εδω μεσα δε μπορουν να αποκτησουν ενα λογω νομοθεσιας. Αναμεσα σ αυτους τους ατυχους κ εγω απλα ρωταω γτ μ ενδιαφερει καθε τι τεχνικο θεμα.

oldcarskickass
08-08-09, 11:02
Κατ αρχην καλοριζικο και καλοταξιδο.
Μπορεις να δεις και για Μ αναρτηση εναλλακτικα της Performance. Για την Performance δε ξερω ακριβως τιμη αλλα για την Μ που χα ρωτησει για το δικο μου ασσο πριν καιρο μου χαν πει περιπου 600¤ τα ανταλλακτικα για αλλαγη ολης της αναρτησης (ελατηρια, σινεμπλοκ, αμορτισερ) στο Σφακιανακη. Σιγουρα η performance θα ναι πιο 'απολυτη' αναρτηση σε σχεση με την Μ, θα ναι ομως σιγουρα κ ακριβοτερη και λιγοτερο ανετη. Πιστευω πως η Μ ειναι η χρυση τομη μεταξυ ανεσης και κρατηματος κι η ιδανικη αναρτηση για τους Ελληνικους δρομους.
Τωρα υπαρχουν και οι aftermarket επιλογες οπως Bilstein PSS...
ρωτας, ενημερωνεσαι, διαλεγεις και παιρνεις!

Σορυ για το εκτος θεματος αλλα δε κρατιομουν να μη ρωτησω, το προγραμμα απο που;...ποσο;..και σε ποιον βελτιωτη θα γινει η δουλεια;..Αν σου ειναι ευκολο ανοιξε ξεχωριστο θεμα γ αυτο. Θα χε ενδιαφερον να ενημερωθει ο κοσμος για βελτιωση ντηζελ, εστω κ αν πολλοι απο εδω μεσα δε μπορουν να αποκτησουν ενα λογω νομοθεσιας. Αναμεσα σ αυτους τους ατυχους κ εγω απλα ρωταω γτ μ ενδιαφερει καθε τι τεχνικο θεμα.


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Μιλάς για την M pack ανάρτηση εναντίον της Performance. Οικονομική βγαίνει η Mpack!Θα το σκεφτώ, θα ρωτήσω και για την performance και θα καταλήξω. Δε θέλω να μπλέξω με aftermarket (χωρίς να μειώνει την αξία τους).

Δεν είναι πρόγραμμα, είναι παράλληλο εγκεφαλάκι(piggyback) το οποίο αλλάζει τις πληροφορίες που δέχεται η μαμά ECU (αλλάζει τα σήματα) και έτσι η δεύτερη δίνει άλλους χρόνους ψεκασμού κτλ.

Δε ξέρω όμως αν και κατά πόσο επεμβαίνει ή στέλνει τα σωστά σήματα για την προστασία του μοτέρ (δλδ τι πληροφορίες τροφοδοτεί τον μαμά εγκέφαλο ώστε να αποκρύψει την εμφάνιση κάποιας κρίσιμης κατάστασης, αυτό θέλω να διελευκάνω και μετά θα προχωρήσω)

Η εταιρεία που συγκεντρώνει το ενδιαφέρον μου είναι αυτή.
http://www.speed-buster.de/

Και ο λόγος γιατί τα προϊόντα της έχουν TUv και επίσης μπορείς να προχωρήσεις σε ασφάλιση των μηχανικών μερών.

Θέλει αρκετό ψάξιμο και ειδικά στην Ελλάδα που δεν είναι γνωστό το άθλημα.

Φίλος πάντως σε προσφιλές ελληνικό φόρουμ το έχει τοποθετήση εδώ και καμιά εβδομάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα!!Ίδωμεν!

Όσα μάθω από αυτό το ταξιδάκι στη βελτίωση του ντίζελ θα προσπαθήσω να τα γράψω!

alexk
08-08-09, 11:53
Καλώς τα δέχτηκες και καλές βόλτες !
Θα πάθεις πλάκα με την ροπή, ακόμη και σε εργοστασιακή μορφή !

Εγώ προτείνω bmw performance ανάρτηση.
Οδηγώντας το coupe του αδερφού μου, μου άρεσε πάρα πολύ.

bimmer-corfu
08-08-09, 12:01
Καλώς τα δέχτηκες και καλές βόλτες !
Θα πάθεις πλάκα με την ροπή, ακόμη και σε εργοστασιακή μορφή !

Εγώ προτείνω bmw performance ανάρτηση.
Οδηγώντας το coupe του αδερφού μου, μου άρεσε πάρα πολύ.

o αδελφός σου έχει ένα μπορντό 125 κουπέ με performance ανάρτηση και φρένα?

scania124
08-08-09, 13:13
να το χαιρεσε φιλε και καλες πολλες χιλιαδες χιλιομετρα-για να μην πω εκατομμυρια-καλορυζικο:rockon:

bimmer-corfu
08-08-09, 14:31
καλά χιλιόμετρα και απο εμένα.diesel power!

oldcarskickass
08-08-09, 14:41
Καλώς τα δέχτηκες και καλές βόλτες !
Θα πάθεις πλάκα με την ροπή, ακόμη και σε εργοστασιακή μορφή !

Εγώ προτείνω bmw performance ανάρτηση.
Οδηγώντας το coupe του αδερφού μου, μου άρεσε πάρα πολύ.
Ευχαριστώ Aλεξ!!

Είπα θα πάρω που θα πάρω πανύβαρο αμάξι (Ε30 είχα) ας έχει ροπή τουλάχιστο.

Και εγώ κατά Performance προσανατολίζομαι,πιστεύω θα είναι ένα πιο κλικ πιο οδηγοκεντρική από την του mpack,που για εμένα είναι μέτρια για σπορ χρήση.

να το χαιρεσε φιλε και καλες πολλες χιλιαδες χιλιομετρα-για να μην πω εκατομμυρια-καλορυζικο:rockon:

Ευχή βαρύτητας!!

Σε πάω και μια κόντρα σε έλξη εσένα και το Scania, ή μήπως πήρα πολύ αέρα;; ΧΑΧΑΧΑΧΑΚαι πάλι σε ευχαριστώ.
καλά χιλιόμετρα και απο εμένα.diesel power!

http://www.youtube.com/watch?v=VSygqiOyD9M


Πιο διαχρονικό από ποτέ!!!

Ευχαριστώ Κερκυραίε!!!

kostas e46
08-08-09, 16:55
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!


Φίλος πάντως σε προσφιλές ελληνικό φόρουμ το έχει τοποθετήση εδώ και καμιά εβδομάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα!!Ίδωμεν!



Λευτερη αν λες για τον Γιωργο το φοραει εδω και 5 μηνες κι εγω στο δικο μου το φοραω 1,5 χρονο.

skatzoxoiros
08-08-09, 21:12
Καλορίζικο το dieselακι...

Σε βλέπω πολύ φορτσάτο... Καλές βελτιώσεις! :bigthumb:

Α.... και που είσαι....

:useless:

oldcarskickass
08-08-09, 22:37
Λευτερη αν λες για τον Γιωργο το φοραει εδω και 5 μηνες κι εγω στο δικο μου το φοραω 1,5 χρονο.
Ναι για το Γιώργο λέω!!Εγώ νόμιζα το φοράει πολύ λιγότερο!!

Μόλις χαλαρώσω να ξέρεις θα σου χτυπήσω ένα τηλ!

Καλορίζικο το dieselακι...

Σε βλέπω πολύ φορτσάτο... Καλές βελτιώσεις! :bigthumb:

Α.... και που είσαι....

:useless:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Την τρίτη το πέρνω στα χέρια μου με όλα του τα χαρτιά (λογικά θα μένει μόνο η ασφάλεια).

Αν πήγαινα έστω να το δω -επειδή ξέρω τον ευατό μου- θα το έπαιρνα στο έτσι, και ξέρεις ότι οι στραβές γίνονται τη χειρότερη στιγμή, οπότε...

Θα έρθουν και αυτές!!

Nick_compact
08-08-09, 22:51
Kαλοτάξιδο Λευτέρη, πολύ καλό αμάξι! Χώσε Performance ανάρτηση (τσέκαρε αν βγάζει, ειχα την εντύπωση ότι βγάζει μόνο για το 130i), και μην βάλεις εγκεφαλάκι ρε... άστο λίγο έτσι...

oldcarskickass
08-08-09, 23:11
Kαλοτάξιδο Λευτέρη, πολύ καλό αμάξι! Χώσε Performance ανάρτηση (τσέκαρε αν βγάζει, ειχα την εντύπωση ότι βγάζει μόνο για το 130i), και μην βάλεις εγκεφαλάκι ρε... άστο λίγο έτσι...

Ευχαριστώ ρε Νικ, μου είπε ο Κώστας ότι ανέβηκες πάνω αλλά έπηζα στη δουλειά.

ΤΟ BMWFans τη δίνει σαν retrofit, θα πάω αντιπροσωπεία την τετάρτη και θα ρωτήσω.

Έχω να μπω σε αντιπροσωπεία BMW από... ΠΟΤΕ τώρα που το σκέφτομαι!!!

Θα το αφήσω αλλά για λίγο... δεν είναι θέμα ότι δε με καλύπτει, αλλά σε κάτι πρέπει να χώσω το χέρι μου και άμεσα!!!

oldcarskickass
13-08-09, 15:15
Το αμάξι παρελήφθει.

Πρώτες εντυπώσεις:
(οι παρακάτω είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ απόψεις, και δε προσβάλλω υποτιμών ΚΑΝΕΝΑ κάτοχο, μιλάω ΜΟΝΟ για τον ευατό μου)
Καταρχάς το αμάξι είναι κακάσχημο από έξω, δλδ παλεύω να μπω μέσα μπας και ηρεμήσω. Και δε νομίζω να φτιάξει ούτε με ζάντα ούτε με κανένα Mpack - performance πακέτο. Οπότε το θέμα οπτικής βελτίωσης (που ποτέ δε με απασχόλησει) βγαίνει εκτός. ¶ντε το πολύ πολύ να βγάλω τα τάσια από τις ζάντες να είναι ΟΛΟ μαύρο.

Μόλις μπήκα δεν κατάλαβα ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ αν είναι μεταχειρισμένο ή όχι. Σημάδια ΠΟΥΘΕΝΑ μα ΠΟΥΘΕΝΑ, περίεργες μυρωδιές ανύπαρκτες, τριγμοί στο οδήγημα ή ΈΣΤΩ κάτι που να δηλώνει ότι έχει κάνει 120.000 χλμ δεν φάνηκαν ΠΟΥΘΕΝΑ.


Το χρώμα παρόλο που είναι μαύρο δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΥΘΕΝΑ.-(μισή ώρα το έψαχνα μπας και ρίξω ΚΑΙ άλλο την τιμή αλλά μάταια, ευτυχώς).
Πέρασε περπατώντας το ΚΤΕΟ. Αυτό που με εξέπληξε ήταν ότι παρόλα τα 120.000 χλμ τα αμορτισέρ βρίσκονταν στο 78% όλα ΕΚΤΟΣ από το πίσω δεξιά που ήταν στο 76%. Οπότε και η αλλαγή της ανάρτησης που σκεφτόμουν μόλις το πάρω (αναλογιζόμενος και τα χλμ) δε θα μας απασχολήσει. ¶λλο ένα έξοδο μείον.

Ο πρώην κάτοχος έκανε μεν τα σέρβις του στην αντιπροσωπεία, συνήθως αργούσε όμως κανά 2 με 3 χιλ χλμ να τα κάνει.

Τα λάστιχα είναι ψιλοφαγωμένα, αλλά παραδόξως κρατάνε πολύ καλά (βέβαια κρίνω σε σχέση με την ανάρτηση και λάστιχα του Ε30, οπότε δεν είναι έγκυρο).

Στο οδήγημα τώρα. Το αμάξι έχει ουσία και μάλιστα ΠΟΛΥ καλά κρυμένη στη σοφή κατανομή του βάρους...δε μουριάζει και δεν είναι απότομο, δε σου δίνει την αίσθηση ότι θα σε πουλήσει. Βέβαια έμαθα να στρίβω (και θα κάνω καιρό να το ξεπεράσω) με το Ε30 με το μπλοκέ, οπότε οι γραμμές πρέπει να αλλάξουν, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι ο άσσος παίζει με πολύ δυνατά χαρτιά ακόμα και με μαμά ανάρτηση.

Η δύναμη και η κατανομή της ήταν ένα θέμα που με απασχολούσε πάρα πολύ.

Βασικά το μόνο φάσμα που είναι το μοτέρ νεκρό είναι μεταξύ 1100 και 1300, από εκεί και πέρα αρχίζει και παίρνει εμπρός η τουρμπίνα, οπότε φορτώνει αρκετά καλά.

Για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης. Ο κουνιάδος μου με το Ε30 325 μου και εγώ με ένα φίλο.

4η και 1600 στροφές εγώ(χλμ δε θυμάμαι) και 3η αυτός, με το άνοιγμα (αν και τσίμπησε το Ε30 πρώτα) πετάγεται ο άσσος περίπου μισό φτερό μπροστά ανοίγοντας διαφορά που από όσο ξέρω το 325 δε πρόκειται να την κλείσει ΠΟΤΕ.

Η πλάκα είναι ότι με 40 λίτρα ντίζελ το BC μου έβγαλε εμβέλεια 700 (ναι 700 χλμ)...


Πιστεύω ότι έκανα μια ΠΟΛΥ καλή και οικονομική (και βραχύ αλλά και μακρύ πρόθεσμα - ένεκα ντίζελ) αγορά. Μη φοβάστε καθόλου πλέον τα ντίζελ, ΔΕΝ έχουν να ζηλέψουν ΤΙΠΟΤΑ από τα αντίστοιχου κυβισμού βενζίνης, το αντίθετο μάλιστα, ειδικά αν σκεφτείς ότι από τις 1500rpm είσαι ήδη γεμάτος με δύναμη (και μιλάμε για ΔΥΝΑΜΗ).


Ερωτήσεις προς του γνώστες του άσσου τώρα.

1)Δίπλα από τον ολικό χιλιομετρητή έχει άλλη μια ένδειξη χιλιομέτρων η οποία έχει και ένα τριγωνάκι, τι σημαίνει;
2)το πίσω πιτσιλιστήρι ΔΕΝ πετάει νερό,για να πετάξει κάνω απλά το μοχλό των καθαριστήρων προς τα εμπρός σωστα; Αν ναι, τότε τι άλλο μπορεί να φταίει; Έχει μήπως διαφορετικό τεπόζιτο νερού ή άλλο μοτεράκι για το πίσω τζάμι; Αν έχει βουλώσει πως το ξεβουλώνω; Καταραμένα κοφτόκ@@@@ αμαξάκια!
3)υπάρχει κάποιο θρεντ που να δείχνει πως λειτουργεί το καταραμένο bc γιατί τα μόνα που είδα ήταν η φωτεινότητα,ένα CHECK που μόλις το πατάω λέει CHECK ON, και ένα INIT, το οποίο δε ξέρω τι είναι
4)υπάρχει κάποιο λινκ με service manual ή ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν από την BMW;(αν υπάρχει λινκ και είναι με σπασμένο υλικό ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ απλά στείλτε ένα πμ), ή ξέρει κανείς τι και κάθε πότε σέρβις χρειάζεται ένα 120d;

Εν κατακλείδι προτείνω σε ΟΣΟΥΣ μπορούν και το σκέφτονται για αγορά οχήματος, να επιλέξουν ΝΤΙΖΕΛ, ήδη μετά από ΜΟΛΙΣ 150 χλμ έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα (αυτά τα υπολοιπόμενα χλμ ΔΕ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ), οικονομία, ΡΟΠΗ, ΔΥΝΑΜΗ αλλά ήχος ΜΗΔΕΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ για την ανάγνωση, αν μπορώ να απαντήσω σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ερώτηση ρίχτε τη!Όποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Kostas Christ
13-08-09, 15:34
Καλοριζικο και ιντερνετικα ρεεεεε.... επρεπε να κατεβω κατω για να παρεις τις πινακιδες?

Chalyps
13-08-09, 15:41
Καλορίζικο το ασχημόπαπο χεχεχε!!!
πλάκα έχεις΄ άκου βιάζετε να μπει μέσα για να μη το βλέπει....:ban::rofl2:

alexk
13-08-09, 15:50
Καλορίζικο Λευτέρη !
Να το χαρείς με υγεία ! Είναι ωραίο όχημα, έχω κάνει κάμποσα χλμ με ένα ίδιο.
Είναι εντυπωσιακό πως αυτό το μικρό όχημα κάνει ταξίδια αστραπή εντελώς αθόρυβα και ξεκούραστα.

Για τα αμορτισέρ δεν είναι καθόλου περίεργο ;)

oldcarskickass
13-08-09, 19:41
Καλοριζικο και ιντερνετικα ρεεεεε.... επρεπε να κατεβω κατω για να παρεις τις πινακιδες?


Ποιος σου είπε ότι τις πήρα;;;;;;;;;;;;;;;

Αλλά δε μπορούσα να περιμένω άλλο!!!
Καλορίζικο το ασχημόπαπο χεχεχε!!!
πλάκα έχεις΄ άκου βιάζετε να μπει μέσα για να μη το βλέπει....:ban::rofl2:


ΧΑΧΑΧΑ και το Πιο αστείο είναι ότι το εννοώ!!

Καλορίζικο Λευτέρη !
Να το χαρείς με υγεία ! Είναι ωραίο όχημα, έχω κάνει κάμποσα χλμ με ένα ίδιο.
Είναι εντυπωσιακό πως αυτό το μικρό όχημα κάνει ταξίδια αστραπή εντελώς αθόρυβα και ξεκούραστα.

Για τα αμορτισέρ δεν είναι καθόλου περίεργο ;)

Ναι πραγματικά με εντυπωσίασε!Και σε συνδυασμό με το ΠΟΛΥ χαμηλό ρυθμό περιστροφής του μοτέρ πετυχαίνεις μεγάλες Μ.Ω.Τ. με μικρή κατανάλωση!!

Κοίτα εγώ περίμενα κιόλας ότι η σειρά 1 θα είναι η πιο low budget (από πλευράς BMW) επιλογή, με αρκετές παραχωρήσεις στην ποιότητα, κι όμως δυσκολεύομαι να βρω τεράστιες διαφορές με μια τριάρα (το πιο κοντινό), από θέμα ποιότητας πάντα.

Για τα αμορτισέρ έπαθα πλάκα, αλλά μετά σκέφτηκα ότι η λακκούβα ίσως να μην υπάρχει στο λεξιλόγιο των Γερμανών (και γενικά των παλαιών Ευρωπαϊκών χωρών).

nassosbmw1
13-08-09, 19:52
Καλορίζικο και από μενα!ευχομαι να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς!αλλά όχι και κακάσχημο ρε αδερφέ!δε λες που επιτέλους αποφάσισαν στη BMW να κατασκευάσουν ένα hatchback που να μην είναι "κουτί" ...τελος πάντων η διαφορετικότητα πάντα ξενίζει με το καιρό θα σου αρέσει,σίγουρα! Όσο για το ντήζελ...δε ξέρεις πόσο σε ζηλεύω που έχεις τέτοια επιλογή!
και πάλι μπράβο!
:yipee:
υγ1: ανέβασε φωτό και γρήγορα!:hello:
υγ2:όσο για τη ποιότητα πέστα σε μερικούς που το βλέπουν σα το φτωχό συμπέθερο τον άσσο...;)

oldcarskickass
13-08-09, 19:57
Καλορίζικο και από μενα!ευχομαι να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς!αλλά όχι και κακάσχημο ρε αδερφέ!δε λες που επιτέλους αποφάσισαν στη BMW να κατασκευάσουν ένα hatchback που να μην είναι "κουτί" ...τελος πάντων η διαφορετικότητα πάντα ξενίζει με το καιρό θα σου αρέσει,σίγουρα! Όσο για το ντήζελ...δε ξέρεις πόσο σε ζηλεύω που έχεις τέτοια επιλογή!
και πάλι μπράβο!
:yipee:
υγ1: ανέβασε φωτό και γρήγορα!:hello:
υγ2:όσο για τη ποιότητα πέστα σε μερικούς που το βλέπουν σα το φτωχό συμπέθερο τον άσσο...;)

Ναι όντως φωτό!!!

Είπα ότι προσωπικά μου φαίνεται άσχημο, δε πάει να πει ότι είναι κιόλας, και ναι από τις υπόλοιπες επιλογές που είχα (σε καινούριο στα 16500 χιλ από Ελλάδα, γιατί δύσκολα θα έπαιρνα μτχ από εδώ), δε τις λες και όμορφες!

Για το ντίζελ ήμουν ΠΟΛΥ διστακτικός και επιφυλακτικός, οπότε έκλεισα τα μάτια και λέω δε πάει στα κομμάτια, στα χαρτιά φαίνεται πιο δυνατό από το 120i οπότε γιατί να μην είναι και κανονικά. Δε το έχω διαπιστώσει ακόμα και δεν καίγομαι κιόλας, αλλά η αίσθηση της επιτάχυνσης με οποιαδήποτε ταχύτητα και τη σιγουριά που σου δίνει το μοτέρ είναι άλλο πράγμα!

Ευχαριστώ για τις ευχές σου και για την άμεση ανταπόκριση στο πμ Νάσσο.

Για το υγ2, ό,τι και να πεις (και ό,τι μου έλεγαν) δυστυχώς δε το πίστευα, αλλά έχω μερικούς γνωστούς που στην πρώτη βόλτα θα αλλάξουν άρδην τα μέχρι πρότεινος πιστεύω τους!

nassosbmw1
13-08-09, 20:28
Ο ντήζελ,ο μοντέρνος ντήζελ δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με ό,τι ξέραμε...όταν πήρα το εταιρικό στην Ελβετία που ήμουν δεν πίστευα στα αυτιά μου ότι μπορεί νά'ναι τόσο αθόρυβο! (ένα Ε46 2,2) ροπή παντού,200+ στην autobahn,και μόνο από το στροφόμετρο καταλάβαινες ότι είναι πετρέλαιο...απο οικονομία απίστευτη...και εξοπλισμό λίγο πρίν από τα πάντα:νάβια,κουνάβια,δέρματα,GPS CD-MP3,θερμαινόμενα ηλεκτρικά καθίσματα,ηλεκτρικά παράθυρα μπρος-πίσω,κλιμά,αντισπίν και τα ρέστα,ένα αυτοκίνητο να το κρατήσεις για πάντα...το πούλαγαν δε για να πάρουν το καινούργιο στην εξευτελιστική τιμή των 9000¤....μάλιστα μου έκαναν και καλύτερη τιμή (8500) αλλά τι να το έκανα στην Αθήνα...:(
15 μέρες γύρισα σχεδόν όλη την Ελβετία με ένα γέμισμα...το χάρηκα και λυπήθηκα που τό παρέδωσα για να γυρίσω στη δική μας πραγματικότητα...

Από εξοπλισμό τι έχει δεν μας ανέφερες...

NINJA2
13-08-09, 21:16
Καλορίζικο καλο ταξιδο.
Βαλε καμια φωτω.

oldcarskickass
13-08-09, 21:29
Ο ντήζελ,ο μοντέρνος ντήζελ δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με ό,τι ξέραμε...όταν πήρα το εταιρικό στην Ελβετία που ήμουν δεν πίστευα στα αυτιά μου ότι μπορεί νά'ναι τόσο αθόρυβο! (ένα Ε46 2,2) ροπή παντού,200+ στην autobahn,και μόνο από το στροφόμετρο καταλάβαινες ότι είναι πετρέλαιο...απο οικονομία απίστευτη...και εξοπλισμό λίγο πρίν από τα πάντα:νάβια,κουνάβια,δέρματα,GPS CD-MP3,θερμαινόμενα ηλεκτρικά καθίσματα,ηλεκτρικά παράθυρα μπρος-πίσω,κλιμά,αντισπίν και τα ρέστα,ένα αυτοκίνητο να το κρατήσεις για πάντα...το πούλαγαν δε για να πάρουν το καινούργιο στην εξευτελιστική τιμή των 9000¤....μάλιστα μου έκαναν και καλύτερη τιμή (8500) αλλά τι να το έκανα στην Αθήνα...:(
15 μέρες γύρισα σχεδόν όλη την Ελβετία με ένα γέμισμα...το χάρηκα και λυπήθηκα που τό παρέδωσα για να γυρίσω στη δική μας πραγματικότητα...

Από εξοπλισμό τι έχει δεν μας ανέφερες...


Ηλιοροφή, 4 ηλεκτρικά, ομίχλης μπρος πίσω, αυτά!

Δεν ήθελα παραπάνω, το μόνο που ήθελα ήταν η ηλιοροφή.
Καλορίζικο καλο ταξιδο.
Βαλε καμια φωτω.

Ευχαριστώ!!

Θα βάλω με την πρώτη ευκαιρία.

giannis 116
13-08-09, 22:47
Καλοριζικο και καλοταξιδο. Μακαρι κ εγω να μπορουσα να παρω πετρελαιο αλλα καταραμενη νομοθεσια...
Στις ερωτησεις σου τωρα.
Η αλλη ενδειξη ειναι ο μερικος χιλιομετρητης ή χιλιομετρητης ταξιδιου. Το οτι εχει τριγωνακι διπλα σημαινει πως εχεις καποια ενδειξη Warning αναμμενη. Την ωρα που βαζεις μεσα το κλειδι και πατας το μπουτον για να εκκινησει λογικα θα σου εμφανιζει στο BC και το λογο που εχεις αυτο το Warning που μπορει να προερχεται απο πολλους και διαφορους λογους οπως πχ χαμηλη σταθμη πλυστικου ή και εγω δε ξερω τι. Αλλιως για να δεις τι φταιει βαλε μεσα το κλειδι και με τη μηχανη αναμμενη ή απλα πατωντας το μπουτον χωρις συμπλεκτη ωστε να ενεργοποιησεις τα ηλεκτρονικα μονο, με τη ροδελα του BC, κινωντας την πανω ή κατω πας εκει που λεει Check, μετα πατας το μπουτον στο πλαι του μοχλου του BC και σου κανει εναν αυτοελεγχο σε βασικα συστηματα και σου εμφανιζει ειτε OK αν ολα ειναι καλα ή καποιο μηνυμα αν κατι δε παει καλα ή αν πχ εχεις απενεργοποιησει μερικως ή τελειως το DTC.
Aυτη ειναι και μια απ τις αρκετες λειτουργιες του BC. Παντως για περισσοτερες πληροφοριες γι αυτο χρειαζεσαι το manual που θα σε διαφωτισει και θα σε βοηθησει σε αρκετες αποριες σου.
Τωρα για το πιτσιλιστιρι ειναι απ τους καημους της σειρας 1. Εγω εχω ηδη αλλαξει ενα κ το χω ξεβουλωσει αρκετες φορες. Απλα βαζεις ενα πολυ ψιλο συρματακι (πχ απο πολυκλωνο καλωδιο ή ψιλο τηλεφωνικο καλωδιο) μεσα στην οπη στο πιτσιλιστιρι και πατας το μοχλο οπως εγραψες προς τα εμπρος μεχρι να τρεξει νερο. Καπου ειχα γραψει γ αυτο, αμα το βρω θα σ ενημερωσω.
Παντως οτι θες κ εσυ κ οτι αποριες εχεις εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε.
Και παλι καλοταξιδο και απροβληματιστο!

oldcarskickass
14-08-09, 01:37
Καλοριζικο και καλοταξιδο. Μακαρι κ εγω να μπορουσα να παρω πετρελαιο αλλα καταραμενη νομοθεσια...
Στις ερωτησεις σου τωρα.
Η αλλη ενδειξη ειναι ο μερικος χιλιομετρητης ή χιλιομετρητης ταξιδιου. Το οτι εχει τριγωνακι διπλα σημαινει πως εχεις καποια ενδειξη Warning αναμμενη. Την ωρα που βαζεις μεσα το κλειδι και πατας το μπουτον για να εκκινησει λογικα θα σου εμφανιζει στο BC και το λογο που εχεις αυτο το Warning που μπορει να προερχεται απο πολλους και διαφορους λογους οπως πχ χαμηλη σταθμη πλυστικου ή και εγω δε ξερω τι. Αλλιως για να δεις τι φταιει βαλε μεσα το κλειδι και με τη μηχανη αναμμενη ή απλα πατωντας το μπουτον χωρις συμπλεκτη ωστε να ενεργοποιησεις τα ηλεκτρονικα μονο, με τη ροδελα του BC, κινωντας την πανω ή κατω πας εκει που λεει Check, μετα πατας το μπουτον στο πλαι του μοχλου του BC και σου κανει εναν αυτοελεγχο σε βασικα συστηματα και σου εμφανιζει ειτε OK αν ολα ειναι καλα ή καποιο μηνυμα αν κατι δε παει καλα ή αν πχ εχεις απενεργοποιησει μερικως ή τελειως το DTC.
Aυτη ειναι και μια απ τις αρκετες λειτουργιες του BC. Παντως για περισσοτερες πληροφοριες γι αυτο χρειαζεσαι το manual που θα σε διαφωτισει και θα σε βοηθησει σε αρκετες αποριες σου.
Τωρα για το πιτσιλιστιρι ειναι απ τους καημους της σειρας 1. Εγω εχω ηδη αλλαξει ενα κ το χω ξεβουλωσει αρκετες φορες. Απλα βαζεις ενα πολυ ψιλο συρματακι (πχ απο πολυκλωνο καλωδιο ή ψιλο τηλεφωνικο καλωδιο) μεσα στην οπη στο πιτσιλιστιρι και πατας το μοχλο οπως εγραψες προς τα εμπρος μεχρι να τρεξει νερο. Καπου ειχα γραψει γ αυτο, αμα το βρω θα σ ενημερωσω.
Παντως οτι θες κ εσυ κ οτι αποριες εχεις εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε.
Και παλι καλοταξιδο και απροβληματιστο!

Γιάννη χίλια ευχαριστώ!!

Κοίτα νόμιμα η μη είχα αποφασίσει εδώ και κανά εξάμηνο ότι το επόμενο αμάξι αν ΔΕΝ είναι Ε30 (που δυστυχώς δεν είναι, κολλήματα είναι αυτά, ένεκα των οικογενειακών παραχωρήσεων) να είναι ντιζελ. Οπότε ΟΠΟΥ και να ήμουν ντίζελ θα έπαιρνα (δόξα τω Θεώ, όλοι έχουμε είτε κάποιο εξοχικό είτε κάποιο συγγενή επαρχία)!!

Θα το δοκιμάσω αυτό με το πιτσιλιστήρι αν και πάντα το θεωρούσα από τα πλέον άχρηστα παραφερνάλια στα σύγχρονα οχήματα. Αλλά αφού υπάρχει ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύει, οπότε κάποιο καλώδιο will meet its destiny!!!

Το ξέρω ότι είστε εδώ, και εσύ και όλο το φόρουμ. Αν δεν ήταν αυτό ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να πάρω σειρά 1...

giannis 116
14-08-09, 02:18
Λοιπον, για το πιτσιλιστηρι πιο λεπτομερειακα...
Υπαρχει κι η εξης περιπτωση που ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ. Στη γραμμη του πλυστικου μεσα απ την επενδυση της πορτας του πορτ μπαγκαζ υπαρχει μια ανεπιστροφη βαλβιδα (στο σχεδιο Νο.10) υπαρχει πιθανοτητα να ναι αυτη κολλημενη. Τοτε θα πρεπει να ξηλωθει η επενδυση για να βρεις αυτη τη βαλβιδα να τη βγαλεις και να τη ξεκολλησεις. Βγαλε το πιτσιλιστηρι τραβωντας το με μια πενσα (στο σχεδιο Νο.9) και δες αν σου φερνει νερο οταν πατας το μοχλο για το πισω τζαμι. Αμα σου φερνει τοτε απλα ή ξεβουλωσε το με προσοχη (εξηγω παρακατω) ή αγορασε ενα νεο πιτσιλιστηρι, κοστιζει λιγα cents, αλλιως ψαξου με την ανεπιστροφη βαλβιδα.
Την 1η φορα που πηγα να το ξεβουλωσω εκανα τη βλακεια και το ξεβουλωσα με συρμα με αποτελεσμα να ξεχειλωσει και να ψεκαζει πολυ. Γι αυτο θελει πολυ λεπτο συρμα γιατι η οπη του ειναι πολυ μικρη και χαλαει ευκολα.
Οταν πηρα ομως ενα νεο για να τ αλλαξω διαπιστωσα πως δεν εφαρμοζε σωστα στη θεση του λογω του οτι το νεο εξαρτημα ειχε σαν μια 'πατουρα' απο πλαστικο που το εμποδιζε να κουμπωσει σωστα στη 'φωλια' του. Με ενα μαχαιρακι εκοψα αυτο το περισσευουμενο πλαστικο και μετα κουμπωσε μια χαρα. Αυτο σε περιπτωση που χρειαστει να αλλαξεις πιτσηλιστηρι να το προσεξεις.
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι!

Δες και το σχεδιο:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/november/browse/vehicle_electrical_system/single_parts_for_rear_window_wiper/

oldcarskickass
15-08-09, 11:47
http://img32.imageshack.us/img32/2905/140820091122.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/7872/140820091119.jpg

oldcarskickass
15-08-09, 11:49
http://img170.imageshack.us/img170/3825/140820091118.jpg

http://img406.imageshack.us/img406/8185/140820091117.jpg

http://img25.imageshack.us/img25/6115/140820091116.jpg

http://img156.imageshack.us/img156/4002/140820091115.jpg

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΜΕΝΟΥΣ

oldcarskickass
15-08-09, 11:51
Στο συνεργείου του Χρήστος 330Μ για επείγουσα αλλαγή λαδιών.

Οι αντιπροσωπείες ήταν κλεισμένες μέχρι την Παρασκευή, αλλά το σέρβις είχε ξεπεραστεί και δεν ήθελα να σταματήσω να βολτάρω.

Ευχαριστώ το Μανώλη για την εξυπηρέτηση που μου έκανε.

Kostas Christ
15-08-09, 14:26
μονο ζαντες του λειπουν

oldcarskickass
15-08-09, 15:36
μονο ζαντες του λειπουν

Τίποτα δε του λείπει Κώστα!!

Μια τετράδα λάστιχα μόνο και όρεξη για βουνό να έχεις.

Καλύτερα να δώσω λεφτά για αναρτήσεις ή άλλες στριφτερές ενισχύσεις παρά για ζάντες.

(αν βγαίναν αράχνες θα το σκεφτόμουν)

m-power_01
15-08-09, 15:57
Μια τετράδα λάστιχα μόνο και όρεξη για βουνό να έχεις.

Καλύτερα να δώσω λεφτά για αναρτήσεις ή άλλες στριφτερές ενισχύσεις παρά για ζάντες.

(αν βγαίναν αράχνες θα το σκεφτόμουν)

Ανθρωπος γαλουχημενος απο Ε30 !!!! Ευγε.
Και καλοταξιδο φιλε!

oldcarskickass
15-08-09, 16:05
Ανθρωπος γαλουχημενος απο Ε30 !!!! Ευγε.
Και καλοταξιδο φιλε!

Όντως φίλε μου!

7 χρόνια το οδηγάω και στο συγκεκριμένο Ε30 που έχω μπαίνω από τα 2 μου!

Ευχαριστώ πολύ!

Kostas Christ
15-08-09, 17:43
Τίποτα δε του λείπει Κώστα!!

Μια τετράδα λάστιχα μόνο και όρεξη για βουνό να έχεις.

Καλύτερα να δώσω λεφτά για αναρτήσεις ή άλλες στριφτερές ενισχύσεις παρά για ζάντες.

(αν βγαίναν αράχνες θα το σκεφτόμουν)

υποκειμενικο, εμενα που μ αρεσει γενικα σαν σχημα θα μου αρεσε μια ζαντα...

πχ αν εβρισκες κατι σε μτχ σε καλη τιμη

κατι αλλο, run flat εχεις?

oldcarskickass
15-08-09, 18:19
υποκειμενικο, εμενα που μ αρεσει γενικα σαν σχημα θα μου αρεσε μια ζαντα...

πχ αν εβρισκες κατι σε μτχ σε καλη τιμη

κατι αλλο, run flat εχεις?

Δε το σκέφτομαι καν Κώστα για ζάντες και δε νομίζω να το σκεφτώ ποτέ.

Έχει ένα κάρο tunable τομείς το ασσάκι (αναρτήσεις, κινητήρα πλαίσιο) και μάλιστα με ΟΕΜ BMW ανταλλακτικά στους οποίους μετά το φανταρικό θα εμβαθύνω. Και οι ζάντες δεν είναι ΚΑΝ σε έναν από αυτούς, τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.

Θεσσαλονίκη είσαι ακόμα;

Για τα Run Flat δεν ξέρω, κάτι Goodyear έχει πάνω, τα οποία είναι φυτίλια.

Dimzan
15-08-09, 18:25
γιατι δε θες να βαλεις με τιποτα ζαντες? δε λεει κανεις να βαλεις καμια κουμουτσα 18ιντσες αλλα κατι απλο ισα για να δειξει το αμαξι

oldcarskickass
15-08-09, 18:31
γιατι δε θες να βαλεις με τιποτα ζαντες? δε λεει κανεις να βαλεις καμια κουμουτσα 18ιντσες αλλα κατι απλο ισα για να δειξει το αμαξι

Γιατί ΓΕΝΙΚΑ δε μου αρέσει η σειρά 1 οπτικά, οπότε για εμένα το όποιο μικρό κέρδος μου δώσει σε ελάφρωμα ΜΗ αναρτώμενης μάζας είναι σχεδόν μηδαμινό σε συνθήκες δρόμου.

Οπότε το οπτικό κέρδος προσωπικά θα είναι ΜΗΔΕΝ, το οδηγικό ελάχιστο, και η επιβάρυνση από μια τέτοια κίνηση προσωπικά είναι δυσανάλογη ως προς τα κέρδη που θα μου δώσει.

¶σε που με το τσιπάκι που σχεδιάζω να βάλω οι σιδερένιες θα είναι το απόλυτο καμουφλάζ... (συν το γεγονός ότι το αμάξι το οδηγάει η γυναίκα σκοποβόλος (< επειδή κυνηγάει τις λακκούβες))

Αν βρω κανά σετ ΜΕ λάστιχα με ψωμί για 25 - 30 χιλ χλμ θα τις πάρω (όχι για τις ζάντες όμως, αλλά γιατί τα λάστιχα είναι ψόφια).

Kostas Christ
15-08-09, 18:31
Δε το σκέφτομαι καν Κώστα για ζάντες και δε νομίζω να το σκεφτώ ποτέ.

Έχει ένα κάρο tunable τομείς το ασσάκι (αναρτήσεις, κινητήρα πλαίσιο) και μάλιστα με ΟΕΜ BMW ανταλλακτικά στους οποίους μετά το φανταρικό θα εμβαθύνω. Και οι ζάντες δεν είναι ΚΑΝ σε έναν από αυτούς, τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.

Θεσσαλονίκη είσαι ακόμα;

Για τα Run Flat δεν ξέρω, κάτι Goodyear έχει πάνω, τα οποία είναι φυτίλια.

τεσπα... ας μη μαλωσουμε για τις ζαντες... θα βαλουμε σε τορνο τις αραχνες και τελος:nutkick:

τι εξελιξιμοτητα εχει ο ασσος ρε? αντε καμια αναρτηση πιο σφιχτη, ενα προγραμμα και καμια αλλη ζαντα με μη ραν φλατ λαστιχο

μπα κατηφορησα... καποια στιγμη θα ξανανεβω πανω ομως

oldcarskickass
15-08-09, 18:39
τεσπα... ας μη μαλωσουμε για τις ζαντες... θα βαλουμε σε τορνο τις αραχνες και τελος:nutkick:

τι εξελιξιμοτητα εχει ο ασσος ρε? αντε καμια αναρτηση πιο σφιχτη, ενα προγραμμα και καμια αλλη ζαντα με μη ραν φλατ λαστιχο

μπα κατηφορησα... καποια στιγμη θα ξανανεβω πανω ομως

Όχι ρε συ γιατί να μαλώσουμε, με κανένα δε μαλώνω και ειδικά για τις ζάντες, απόψεις είναι αυτές, ο κάθε ένας έχει τις δικές του.

Και στην τελική όποιος πάρει σειρά 1 ας βάλει και 55άρες τιτανίου, εγώ δε θέλω! φιλικά το λέω.

Εξελιξιμότητα, έχουμε και λέμε.

Παράλληλο εγκεφαλάκι: +30ps +50NM ροπή ΜΕ TUV 200¤
Αναρτήσεις BMW Performance.
Φρένα (αν όχι performance κάτι θα βρω, αν και τα βρίσκω δυνατά, αλλά ακόμα είναι νωρίς για να κρίνω)

EDIT δες και εδώ : http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19186
Επίσης τώρα ψάχνω και χτίζω γνώση για water injection.

Και εδώ αν κάποιος έχει κανένα βιβλίο (είτε ελληνικό είτε αγγλόφωνο) να προτείνει πάνω στο θέμα είναι ευπρόσδεκτο.

Τα ντιζέλια πλέον είναι εκτός από αξιόπιστα και οικονομικά και αρκετά tunable.

Ίδωμεν, ένα ένα όμως, πρώτα προέχει το προαιρετικό σέρβις και μετά όλα τα άλλα.

oldcarskickass
17-08-09, 15:57
OFFTOPIC στο δικό μου θέμα:

Ξέρει κανείς τι γίνεται με την Europlus εγγύηση;

Δλδ τι καλύψεις έχει; Αν όχι έχει κανείς ιδέα από που θα μάθουμε;


Δεν συνέβη κάτι (ευτυχώς) απλά είδα ότι το όχημά μου καλύπτεται από αυτού του είδους την εγγύηση αλλά δεν ξέρω τους όρους της.

giannis 116
17-08-09, 17:24
Καλυτερα ρωτα σε μια αντιπροσωπεια. Εκει θα σου πουν σιγουρα.