PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση κινητηρα Χ3 2.0i


spdst21
27-07-09, 09:35
Αγαπητοί φίλοι,

εδώ και 2 χρόνια έχω μια Χ3 δίλιτρη (αγορά καινούργιο).
Πραγματικά φοβερό αυτοκίνητο αλλά...μουλαρι! Βάστα τούρκο να γεμίσω!:whip:
Ψάχνοντας για tuning (νέα χαρτογράφηση ECU) ανακάλυψα ότι η Schnitzer δεν αναβαθμίζει το συγκεκριμένο κινητήρα, 2.0i.
Υπάρχει όμως μια εταιρεία (RED HOT PEPPER TUNING) η οποία μου απάντησε θετικα (+15PS, +22NM ) αλλά αναφέρονται σε κινητήρα 2.0L.
Τι διαφορά έχει ο 2.0i με τον 2.0L? Μήπως υπάρχει κανενας λακος στη φάβα?:scratchch
Καμιά άλλη ιδέα για αναβάθμιση/βελτίωση κινητήρα?

Ευχαριστώ
Σ.

gnx
27-07-09, 09:58
Αγαπητοί φίλοι,

εδώ και 2 χρόνια έχω μια Χ3 δίλιτρη (αγορά καινούργιο).
Πραγματικά φοβερό αυτοκίνητο αλλά...μουλαρι! Βάστα τούρκο να γεμίσω!:whip:
Ψάχνοντας για tuning (νέα χαρτογράφηση ECU) ανακάλυψα ότι η Schnitzer δεν αναβαθμίζει το συγκεκριμένο κινητήρα, 2.0i.
Υπάρχει όμως μια εταιρεία (RED HOT PEPPER TUNING) η οποία μου απάντησε θετικα (+15PS, +22NM ) αλλά αναφέρονται σε κινητήρα 2.0L.
Τι διαφορά έχει ο 2.0i με τον 2.0L? Μήπως υπάρχει κανενας λακος στη φάβα?:scratchch
Καμιά άλλη ιδέα για αναβάθμιση/βελτίωση κινητήρα?

Ευχαριστώ
Σ.

Δυο λιτρα. Ο ιδιος κινητηρας ειναι. Τωρα, μιλας για λακο και φαβα, το ονομα της εταιρειας ομως δε σου προκαλει αμφιβολιες;

bimmer-corfu
27-07-09, 10:07
έχω οδηγήσει Χ3 2.0 με άλλη χαρτογράφιση +15 άλογα και + κάποια ροπή (όχι ότι το πίστεψα) αλλά πραγματικά ήταν τόσο τάφος που νόμιζα ότι είναι πιο αργό απο το οικογενειακό μας 2.0

spdst21
27-07-09, 10:16
Δεν έχω ψευδαισθήσεις, το αμαξι δεν πάει. Απλά κοιτάω μπας και σωσω λίγο την κατάσταση μιας και δε με συμφέρει να το πουλήσω τώρα.
Κανένα καλό site για αναβαθμίσεις Χ3?

bimmer-corfu
27-07-09, 10:45
άκου να δεις, έχουμε πει πολλές φορές εδω μέσα ότι οι 2.0 valvetronic κινητήρες (σαν τον δικό σου δηλαδή) είναι φιμωμένοι. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μόνο να χαλάσεις πολλά λεφτά για μετατροπή 1ου σταδίου αλλά να κερδίσεις λίγα για τα χρήματα που χάλασες. Καλύτερα να χαρείς το Χ3 όπως είναι μιας και ειναι καλο αμαξι

konas
27-07-09, 10:46
O κινητηρας 2 λιτρων που φοραει το Χ3 είναι ο valvetronic. Το θεμα πιθανης αναβαθμισης valvetronic εχει συζητηθεί παρα πολλες φορες εδω. Αν κοιταξεις παλιες δημοσιευσεις θα βρεις πολλα στοιχεία. Παντως εν συντομια: οι valvetronic το μονο που παίρνουν ειναι εδω: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5944

Το που θα βαλει κανεις πρόγραμμα είναι απόφαση για αξιοπιστία εταιρείας. Εγω πάντως δεν θα το εκανα διότι το πιθανό όφελος ειναι μικρό και το πιθανό ρισκο- κοστος να μπεις σε περιπετειες μεγαλο.

spdst21
27-07-09, 12:43
ΟΚ παίδες, ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σας.
Το φανταζόμουν ότι είναι΄δύσκολο να κάνω κατι, απλά ήθελα να πάρω και τη γνώμη πιο έμπειρων.
Τι να κάνω θα περιμένω τωρα...(κλαψ). Άντε να βάλω κανα φίλτρο αέρος.
'Εχω βάλει στο μάτι το νέο 2λιτρο diesel με το διπλό τούρμπο, θα το φορέσει και η νέα Χ3 λενε.

bimmer-corfu
27-07-09, 13:32
αν μπορείς να κάνεις καμια τράμπα με το diesel που υπάρχει κάνε την. Έχω οδηγήσει αυτόματο και η διαφορά με το βενζίνη manual είναι απίστευτη. Ίσως σε κάποιες ρεπριζ να είναι πιο γρήγορο και απο το Ε92 320 το manual που έχω.

Με φίλτρο δε κάνεις τίποτα