PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε Ε46 με τσιμούχες


theo330
28-07-09, 08:14
Ενα σκασμο λεφτα εχει κοστισει το BMW που εχω και φετος ειναι η δευτερη φορα που το παθαινει.Για να εξηγουμαι . . . .

Το αυτοκινητο φυλασσεται σε κλειστο γαραζιον,χειμωνα - καλοκαιρι.Οταν λοιπον το καλοκαιρι βγαινει στον ηλιο για 2-3 ημερες συνεχομενες(δεν το βγαζω καθε μερα,τοσο ΚΑΛΟΣ (με τον τονο στο Α) ειμαι,τοτε οι ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ των παραθυρων οδηγου-συνοδηγου ΞΕΚΟΛΛΑΝ (απο την εκθεση στον ηλιο προφανως)και πεφτουν με τα μουτρα στο μασπιε.......
Επισκεφτηκα λοιπον την εξουσια της BMW στις Τζιτζιφιες οπου οι μαστοριδες εκει μου εβαλαν μια ειδικη κολλα και ολα καλα.Οι τσιμουχες κολλησαν ! !
Αυτο εγινε προ-περσυ.
Φετος λοιπον εδω και ενα μηνα,παρατηρησα οτι αρχιζαν να ξεκολλουν,παλι.
Ειδικα η δικη μου,εχει φτασει να κρεμεται μες την μεση της πορτας,τοσο που η επιβιβαση-αποβιβαση του οδηγου κρινεται ασυμφορη . . .:bananasmi:bananasmi
Εχω δοκιμασει ενα σκασμο κολλες,αλλα δεν κολλαει τιποτις.Πηγα σε μαγισσες...τζαμαδες...μπας και βρω ακρη,αλλα τιποτα.
Ολοι κανουν τα παγονια και δεν καταλαβαινω το λογο.(ειναι δυνατον ρε παιδια τζαμας να μην εχει καποια σκατοκολλα να κολλησει μια-δυο τσιμουχες?)
Ολοι με στελνουν στην εξουσια,δεν μπορω ομως να πηγαινω καθε χρονο για το ιδιο ΣΚΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΤΑΜΑΞΟ που εδωσα ΕΝΑ ΣΚΑΤΟΣΚΑΣΜΟ ΛΕΦΤΑ για να αγορασω....το διαολο μου . . . .

Εχει κανεις το ιδιο προβλημα και αν ναι,πως το αντιμετωπισε ?
Καμμια κολλα που να κανει δουλεια ξερουμε ?

Σορρυ αν εγινα κουραστικος αλλα μου εχουν σπασει τα νευρα. . . . θα αγορασω το νεο Dacia μου φαινεται και θα στειλω την BMW στον αγυριστο ! !

Αντε,σκαταμαξο :yippee::yippee:

bmw330vasilis
28-07-09, 08:18
πολυ σκατο πρωι πρωι φιλε μου..........αν επιτρεπεται σε ποιο εξουσιοδοτημενο το πηγες????

stefanos_cool
28-07-09, 08:30
φίλε μου ….χαλάρωσε…πράγματι… πολύ σκατό πρωί πρωί:bs:..επειδή δεν βρήκες ένα σωστό τεχνικό
να επισκευάσει μια απλούστατη βλάβη δεν σημαίνει ότι
πρέπει να πετάξεις την όμορφη μπέμπα σου?

STR
28-07-09, 08:40
Επειδη ρωτησες αν το εχει κανεις αλλος σου λεω για να παρηγορηθεις οτι ολοι οι 46ακηδες εχουν το ιδιο προβλημα και σε οσους δεν εχει εμφανιστει ακομα ειναι θεμα χρονου. Εγω ειχα διορθωσει πριν απο 2 χρονια μονος μου την ζημια με κολα σιλικονης που ειχα βρει στο practiker...Σημερα που μιλαμε εχει αρχισει και ξεκολαει δειλα δειλα...Η λυση αυτη δεν ειναι μονιμη...Η σωστη λυση ειναι η αλλαγη που ειχε κανει και ο αδερφος μου σε ιδιο αμαξι...Θα παρατηρησεις και καλυτερο κλεισιμο της πορτας αν τα αλλαξεις με καινουργια...

Fairytale
28-07-09, 08:56
Όπως λέει ο Στράτος δεν είναι θέμα του αυτοκινήτου σου και εδώ έχει συζητηθεί χρόνια τώρα και το πως να το προλαβαίνουμε... http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=6943
άκου εκεί σκατάμαξο! που να "βγάλει" και τίποτα σοβαρό δηλ.
C U out there

theo330
28-07-09, 09:19
Βρε σεις παρεξηγησιαριδες....για το γουστο φωναζω και το βριζω,μπας και στρωσει απο μονο του.
Παντος ευχαριστω για τις απαντησεις . . .

ακους εκει σκαταμαξο ! !






Μα ειναι αισχρο παντος να ξεκολλαει η τσιμουχα,μην μου πειτε το αντιθετο !


Ποια κολλα απο το Πρακτικερ,θυμασαι ποια ειναι να μην ψαχνω ?
Ποσο πανε οι τσιμουχες,αγορα τοποθετηση,ξερει κανεις ?

stefanos_cool
28-07-09, 09:34
Βρε σεις παρεξηγησιαριδες....για το γουστο φωναζω και το βριζω,μπας και στρωσει απο μονο του.
Παντος ευχαριστω για τις απαντησεις . . .

ακους εκει σκαταμαξο ! !






Μα ειναι αισχρο παντος να ξεκολλαει η τσιμουχα,μην μου πειτε το αντιθετο !


Ποια κολλα απο το Πρακτικερ,θυμασαι ποια ειναι να μην ψαχνω ?
Ποσο πανε οι τσιμουχες,αγορα τοποθετηση,ξερει κανεις ?

πριν 2 χρόνια περίπου άλλαξα όλες τις τσιμούχες στο E39, περίπου 180 ευρώ (όλες)
για το δικό σου δεν ξέρω...αλλά σίγουρα πολύ λιγότερα.

Μην βάλεις κόλλες κλπ. σε 3-4 μήνες πάλι θα μας λες τα ίδια...και πάλι θα
φταίει το αμάξι...οπότε βάλε καινούριες και θα γλυτώσουμε και το :bs:

χαχαχαχαααα...πάντα φιλικά μιλάω έτσι???

dstav
28-07-09, 10:02
πριν 2 χρόνια περίπου άλλαξα όλες τις τσιμούχες στο E39, περίπου 180 ευρώ (όλες)
για το δικό σου δεν ξέρω...αλλά σίγουρα πολύ λιγότερα.

Μην βάλεις κόλλες κλπ. σε 3-4 μήνες πάλι θα μας λες τα ίδια...και πάλι θα
φταίει το αμάξι...οπότε βάλε καινούριες και θα γλυτώσουμε και το :bs:

χαχαχαχαααα...πάντα φιλικά μιλάω έτσι???

Σκατά για κόλλα δοκίμασες ;)

///M_Spartan
28-07-09, 10:12
Eνταξει μωρε..του σπασανε τα νευρα του ανθρωπου με το προβλημα αυτο στο αμαξι του, ειπε και μια κουβεντα παραπανω.Δεν ειναι αναγκη να τον πιανουμε κι απ τα μουτρα, ετσι κι αλλιως ειναι οντως σπαστικο να σου βγαζει τετοια προβληματα (μικρα, αλλα προβληματα...) ενα αμαξι που θεωρηται πως δεν "ζηταει" τιποτα.Τωρα για το αν θα το "στειλει" και θα παρει DACIA.......η επιλογη ειναι δικη του.Χαχαχα....

teothekid
28-07-09, 10:18
ακους εκει σκαταμαξο ! !






Μα ειναι αισχρο παντος να ξεκολλαει η τσιμουχα,μην μου πειτε το αντιθετο !




Πλακα εχετε παντως μιας και τα περιγραφετε αυτα τα προβληματα λες και εχετε καμμια Bentley..........:rofl2: :rofl2: α ναι οχι συγνωμμη για το off topic

bmw330vasilis
28-07-09, 10:36
νομιζω οτι ολοι ειμαστε σε κλιμα....χιουμορ.....!

///M_Spartan
28-07-09, 11:11
νομιζω οτι ολοι ειμαστε σε κλιμα....χιουμορ.....!

Moνο αυτο μας σωζει Billy......;)

κμβ
28-07-09, 15:09
Εγω που είχα το ίδιο πρόβλημα πήγα στον Σπανό στην Συγγρού και με ένα 20 € καθάρισα. Παμπριζόκολλα έβαλε ό φανοποιός. (2χρόνια εγγύηση η εργασία με την απόδειξη.)
Καλα παιδιά έμεινα ευχαριστημένος.

Δεν φαντάζεστε πως ήμουν όταν τις είδα να κρέμονται!!!

sofos 2.8i
28-07-09, 22:06
Απο τιμουλα τσιμουχας πρεπει να παιζει τσουχτερη,αν θυμαμαι καλα,γι αυτο πρεπει να αρκεστεις σε μια καλη κολλα οπως της wurth(βιρθ)την κυανοακριλικη.Και καινουργια τσιμουχα να βαλεις παλι τα ιδια θα εχεις.Δεν αλλαζει κατι.Αρα κολλα και παλι κολλα!!!!!!!!

dimis_gr
28-07-09, 22:21
εγώ θα σου πρότεινα να καθαρίσεις τις παλιές κόλες αν έχουν αφήσει υπολλέιματα ώστε να βάλεις την επόμενη. Όσον αφορά για την επόμενη...α) έχει κατι κόλλες σαν την Logo αλλά είναι 20 φορές πιο δυνατές τις πουλάνε παντού με 3 euros (με μια τέτοια κόλησα το κούμπωμα της εταζέρας μου στο πορτμπακαζ) αν δεν πιάσει αυτό τότε πας στη λύση β) παρμπριζόκολλα(ακραία λύση αλλά σίγουρη)

ale46coupe
29-07-09, 13:30
ποσο κοστιζει η μια τσιμουχα παιδες γιατι και μενα μου ειχε ξεκολλησει περυσι,την κολλησα αλλα σε ενα σημειο αρχιζει να την πεταει παλι.