PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερκυβισμος για 116 και 316


gnx
30-07-09, 11:33
Διαβαζω στους 4τροχους του Αυγουστου στη σελιδα 191 διαφημιση για υπερκυβισμο του κινητηρα των 1600 κυβ. εκ. efficient dynamics απο τον αντιπροσωπο λεει τισ Noelle στην Ελλαδα. Κοστος αναφερει 4900. Επειδη εχουν γινει πολλες ερωτησεις για το θεμα, ας το εχουν υπ'οψιν τους οσοι ενδιαφερονται.

stef
30-07-09, 11:57
O Noelle πάντως ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ επίσημα κιτ υπερκυβισμού για 116.....
http://www.noellemotors.de/BMW_1_series_E87.223.0.html

scania124
30-07-09, 12:12
καμια ελληνικη πατεντα θα ειναι.

stef
30-07-09, 12:34
100% κάτι τέτοιο..

mr incredible
30-07-09, 12:41
άντε να δούμε τι θα γίνει και με μας!!!!! δεν μπορεί όλο και κάτι πρέπει να βγει

antonis7_10
30-07-09, 13:33
Καλά ρε παιδία και ο καθένας μπορεί να βγάλει μια πατέντα και να βάλει το όνομα της Noelle?

oldcarskickass
30-07-09, 15:25
Διαβαζω στους 4τροχους του Αυγουστου στη σελιδα 191 διαφημιση για υπερκυβισμο του κινητηρα των 1600 κυβ. εκ. efficient dynamics απο τον αντιπροσωπο λεει τισ Noelle στην Ελλαδα. Κοστος αναφερει 4900. Επειδη εχουν γινει πολλες ερωτησεις για το θεμα, ας το εχουν υπ'οψιν τους οσοι ενδιαφερονται.

Και για 4900 θα ενδιαφερθούν ακόμη λιγότεροι.

scania124
31-07-09, 20:10
πηρα το περιοδικο και το διαβασα.το ονομαζει 2λιτρο κιτ και ειναι λεει εξελιγμενο απο το πρωην τεχνηκο διευθυντη της bmw.ονομαζεται alpina karl oto noel ο τυπος.το κιτ περιλαμβανει στροφαλο,μπιελες,πιστονια,φλαντζες,βιδες κεφαλης,σπορ κιτ εξατμισεις,software εγκεφαλου.το κιτ αποδιδει 170 αλογα 20,3 κιλα ροπη.παραδιδεται με 2 χρονια εγγυηση και tuv γερμανιας.κοστος μαζι με τοποθετηση 4900 ευροπουλα.
WWW.KUF-TUNING.COM

peter79
01-08-09, 10:51
Πληροφορίες που μπορούμε να βρούμε;

Nikos120i
01-08-09, 11:53
Απ'ότι βλέπω φτάνει κοντά στις ονομαστικές επιδόσεις του δικού μου.

Πριν κάποιος που του περισσεύουν 5.000 ευρώ τοποθετήσει το κιτ, προτείνω να ζητήσει test drive της 2λτ από αντιπροσωπεία της BMW.

tassos
01-08-09, 12:01
O Σπανος ακουσα οτι συνεργαζεται με τη Noelle, αρα μαλλον εκει πρεπει να απευθυνθειτε

Κωνσταντίνος
01-08-09, 12:12
Πριν κάποιος που του περισσεύουν 5.000 ευρώ τοποθετήσει το κιτ, προτείνω να ζητήσει test drive της 2λτ από αντιπροσωπεία της BMW.

Προφανώς το kit απευθύνεται σε αυτούς που είναι ήδη κάτοχοι της 116. Οχι σε αυτούς που είναι προς αγορά.
Πάντως όπως και να έχει, ακριβό είναι αφού είναι σχεδόν στο 1/4 της αξίας του αυτοκινήτου (καινούργιου)

antonis7_10
01-08-09, 13:00
Όταν κάνεις υπερκυβισμό μετά πρέπει να το δηλώσεις 2λιτρο?

themis78
01-08-09, 13:00
Μήπως συμφέρει η ανταλλαγή με 120?Πιο σίγουρη λύση είναι και μπορεί να προηγηθεί τεστ ντραιβ.Μια τέτοια εκτεταμένη βελτίωση τη θεωρώ περιττή.

antonis7_10
01-08-09, 13:13
κοιτα με τα πραγματα οπως είναι τώρα ενα 116 μεταχειρισμενο πιάνει το πολυ 18 χιλιαρικά. 120 κάνει 30 φευγα οπότε εισαι αμεσως αμεσως 10 χιλιαδες μέσα. ανταλλαγή λοιπόν δεν συμφέρει. Από την άλλη εάν αυτό που θα σου κάνουν είναι εγγυημένο και μάλιστα 2 χρόνια πιστεύω είναι μια μέτρια λύση. Πολύ θα ήθελα να δω και να οδηγήσω ένα ήδη υπερκυβισμένο 116 και να συγκρίνω.

themis78
01-08-09, 13:15
Εννοώ ανταλλαγή με ελαφρώς μεταχειρισμένο 120 (νομίζω πάει γύρω στα 24 χιλιάρικα).

antonis7_10
01-08-09, 13:22
πόσα μεταχειρισμένα 120 υπάρχουν ελλάδα???

oldcarskickass
01-08-09, 13:57
Όταν κάνεις υπερκυβισμό μετά πρέπει να το δηλώσεις 2λιτρο?

Κανονικά ναι, αλλά αφού δεν αλλάζουν τα στοιχεία του κινητήρα δε νομίζω να το ψάξει κανείς.

stratos
01-08-09, 15:06
Μα καλά, υπάρχει άνθρωπος που θα δώσει το αυτοκίνητο του να του ξεχυλώσουν τους κυλήνδρους? Πιστεύει κανείς οτι μπορεί να γίνει τόσο καλή δουλεια? Είναι δυνατόν τα μέταλα και ο σχεδιασμός ψύξης του κινητήρα να μπορέσουν να διαχειρηστούν τα παραπάνω θερμικά φορτία? Μπορεί το καπάκι και οι βαλβίδες απο 1600 cc να οδηγήσει με ασφάλεια και χωρίς στροβιλισμούς και υπερθέρμανση τα καυσαέρια? Πιστευετε οτι θα υπάρξουν απόλητα οι σωστές ανοχές στα κινούμενα μέρη?

Nikos120i
01-08-09, 15:49
Προφανώς το kit απευθύνεται σε αυτούς που είναι ήδη κάτοχοι της 116. Οχι σε αυτούς που είναι προς αγορά.
Πάντως όπως και να έχει, ακριβό είναι αφού είναι σχεδόν στο 1/4 της αξίας του αυτοκινήτου (καινούργιου)

Προφανώς, αναφέρθηκα εγώ σε κάτι διαφορετικό? :nixweiss:

Πρέπει να του περισσεύουν για να κάνει κάποιος τέτοια "χαζομάρα".

Για να δει λοιπόν κάποιος κατά πόσο νόημα έχει να κάνει τέτοια μετατροπή στο μοτέρ του, ας οδηγήσει μια 2λτ με 170 για να δει πως πάει και αν το θέλει.

Μήπως συμφέρει η ανταλλαγή με 120?Πιο σίγουρη λύση είναι και μπορεί να προηγηθεί τεστ ντραιβ.Μια τέτοια εκτεταμένη βελτίωση τη θεωρώ περιττή.

Εννοείται! Τέτοιες μετατροπές δε συμφέρουν. Καλύτερα να πάρεις έτοιμο, εργοστασιακό μοτέρ με τα άλογα που θέλεις γιατί τα ατμοσφαιρικά δύσκολα βελτιώνονται σε βαθμό που να αξίζει.

κοιτα με τα πραγματα οπως είναι τώρα ενα 116 μεταχειρισμενο πιάνει το πολυ 18 χιλιαρικά. 120 κάνει 30 φευγα οπότε εισαι αμεσως αμεσως 10 χιλιαδες μέσα. ανταλλαγή λοιπόν δεν συμφέρει. Από την άλλη εάν αυτό που θα σου κάνουν είναι εγγυημένο και μάλιστα 2 χρόνια πιστεύω είναι μια μέτρια λύση. Πολύ θα ήθελα να δω και να οδηγήσω ένα ήδη υπερκυβισμένο 116 και να συγκρίνω.

Ναι αλλά αγοράζεις ένα αυτοκίνητο το οποίο είναι κατασκευασμένο για 170 άλογα από πλευράς σασμάν, διαφορικού, φρένων, στησίματος, βάρους κλπ. Δε μπορείς έτσι απλά να μετατρέψεις ένα αυτοκίνητο. Άλλα δεσίματα έχει το 120άρι και άλλα το 170άρι μοτέρ στο αμάξωμα, αλλά και το αμάξωμα του αυτοκινήτου.

Για να συγκρίνεις, όπως έγραψα παραπάνω, οδήγησε ένα 2λτ με 170 για να δεις πως πάει.

Νομίζω ότι δεν αξίζει τέτοια μετατροπή.

oldcarskickass
01-08-09, 17:58
Μα καλά, υπάρχει άνθρωπος που θα δώσει το αυτοκίνητο του να του ξεχυλώσουν τους κυλήνδρους? Πιστεύει κανείς οτι μπορεί να γίνει τόσο καλή δουλεια? Είναι δυνατόν τα μέταλα και ο σχεδιασμός ψύξης του κινητήρα να μπορέσουν να διαχειρηστούν τα παραπάνω θερμικά φορτία? Μπορεί το καπάκι και οι βαλβίδες απο 1600 cc να οδηγήσει με ασφάλεια και χωρίς στροβιλισμούς και υπερθέρμανση τα καυσαέρια? Πιστευετε οτι θα υπάρξουν απόλητα οι σωστές ανοχές στα κινούμενα μέρη?

Στράτο όλα έχουν ένα όριο ανοχής και σχεδόν όλα τα μοτέρ δουλεύουν underpowered, χρησιμοποιώντας ένα συντελεστή ασφαλείας. Με το να αυξάνεις τον κυβισμό αυτός ο συντελεστής μειώνεται, αλλά και πάλι θεωρητικά (και για να δίνει και 2 χρόνια εγγύηση) είσαι κάτω από τα μηχανικά όρια των κινούμενων ή μη μερών.

Επίσης είσαι απόλυτα σίγουρος ότι υπάρχουν οι σωστές ανοχές στα μαμά οχήματα; (βλέπε blueprint).

Ότι δεν αξίζει - κατά τη γνώμη μου - σε αυτά τα λεφτά δεν αξίζει, αλλά το αν μπορεί να δουλέψει αξιόπιστα είναι άλλο θέμα, σκέψου μόνο ότι δίνει 2 χρόνια εγγύηση και ότι η BMW δίνει ΕΠΙΣΗΣ δυο χρόνια εγγύηση. Οπότε αν ένα 116 είναι δύο ετών με 4900€ έχει και 2λιτρο μοτέρ και άλλα 2 χρόνια εγγύηση που η BMW ΔΕΝ του δίνει...
Προφανώς, αναφέρθηκα εγώ σε κάτι διαφορετικό? :nixweiss:

Πρέπει να του περισσεύουν για να κάνει κάποιος τέτοια "χαζομάρα".

Για να δει λοιπόν κάποιος κατά πόσο νόημα έχει να κάνει τέτοια μετατροπή στο μοτέρ του, ας οδηγήσει μια 2λτ με 170 για να δει πως πάει και αν το θέλει.



Εννοείται! Τέτοιες μετατροπές δε συμφέρουν. Καλύτερα να πάρεις έτοιμο, εργοστασιακό μοτέρ με τα άλογα που θέλεις γιατί τα ατμοσφαιρικά δύσκολα βελτιώνονται σε βαθμό που να αξίζει.



Ναι αλλά αγοράζεις ένα αυτοκίνητο το οποίο είναι κατασκευασμένο για 170 άλογα από πλευράς σασμάν, διαφορικού, φρένων, στησίματος, βάρους κλπ. Δε μπορείς έτσι απλά να μετατρέψεις ένα αυτοκίνητο. Άλλα δεσίματα έχει το 120άρι και άλλα το 170άρι μοτέρ στο αμάξωμα, αλλά και το αμάξωμα του αυτοκινήτου.

Για να συγκρίνεις, όπως έγραψα παραπάνω, οδήγησε ένα 2λτ με 170 για να δεις πως πάει.

Νομίζω ότι δεν αξίζει τέτοια μετατροπή.

Σε όλα ναι, αλλά όλα τα αμαξώματα της σειράς 1 είναι τα ίδια, δεν έχουν άλλες ενισχύσεις το ένα από το άλλο.

Επίσης στο 2000 πρέπει να πληρώσεις τέλη και ασφάλειες και να μπορείς να το δικαιολογήσεις, ενώ το κυβισμένο 1600, είναι ένα 1600 (στα χαρτιά έστω)

antonis7_10
01-08-09, 17:59
Φίλε Νίκο χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά για την αξιοποιηστία του εν λόγω κιτ και χωρίς να αμφισβητώ την διαφορά μαμας και μετατροπής με πλεονέκτημα της πρώτης εάν και μόνο αν πιστέψουμε αυτά που υπόσχεται όπως επίσης και τα 2 χρόνια εγγυησης είναι και αυτό κάτι στο θέμα που υπάρχει εδώ και καιρό και που δεν είναι άλλο από το πως θα δώσω παραπάνω δύναμη στο 116.
Τώρα από θέμα σασμάν, φρένων "δεσίματων" δεν νομίζω να υπάρχουν και οι κραυγαλέες διαφορές. (εάν έχεις διαφορετική άποψη διαψευσέ με). Πάλι όμως όπως πολύ καλά λες πριν προβεί κανείς σε μια τετοια μετατροπή καλό ειναι να οδηγήσει ενα 120 όπως και ενα 116 που έχει υποστεί αυτή την μετατροπή και να συγκρίνει.
Υπό άλλες συνθήκες και εάν οι τιμές των μεταχειρησμένων δεν είχαν πάρει την κατιούσα σίγουρα η πώληση της 116 και η αγορά ενός πιο δυνατού BMW θα ήτανε μονόδρομος. Τώρα όμως στην αγορά ανταλλαγές δεν γίνονται και η πώληση μιας 116 <<δεν συμφέρει>>.
Η αποψή μου είναι να αφήσουμε το καιρό να κυλήσει και να δούμε τι έχει να προσφέρει αυτό το κιτ.
Τέλος εάν υπαρχει καποιο μέλος που έχει κάνει υπεκυβισμό στο αμάξι του ας μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας .

scania124
01-08-09, 19:32
το τηλ. επικοινονιας ειναι 211-2218-847 6937005944

dmyl
01-08-09, 22:05
Προσφατα πηρα μια αισθηση ανταλλαγης του 116 μου μοντελο μερικων μηνων για ενα ολοιδιο σε εξοπλισμο 120 μοντελο ΜΑοιος του 2007 και με κανονικα για την ηλικα τους χλμ το κοστος ανταλλαγης ηταν 10000 ευρω.

Σιγουρα υπαρχουν ευκαιριες ,το συγκεκριμενο που ανεφερα εγω δεν το θεωρησα ευκαιρια.
Αλλα ισως να αναθεωρηθει μεσα στο φορουμ η αντικατασταση του 116 σε 118 η 120 λογω μεγαλης διαφορας τιμης.

Συγνωμη για το οφ τοπικ αλλα το να συζηταμε για ενα κιτ μετατροπης και να αναφερομαστε στο να αντικαταστησουμε το αυτοκινητο μας ειναι σιγουρα οφ τοπικ.

Πολυ σημαντικη η πληροφορια για κιτ υπερκυβισμου θα με ενδιαφερε να μαθω πληροφοριες!!
(δεν πιστευω οτι στο οχημα μου και με τη χρηση που του κανω οτι θα βοιηθαγε)

Φιλικα Δημητρης.

sv2
01-08-09, 23:24
Πιστεύω ότι δεν πρέπει να ρίχνουμε ούτε ένα ευρώ μετά την αγορά του αυτοκινήτου.Πεταμένα λεφτά.
Κράτα τα 5.000 για το επόμενο.

Nikos120i
02-08-09, 06:43
Προσφατα πηρα μια αισθηση ανταλλαγης του 116 μου μοντελο μερικων μηνων για ενα ολοιδιο σε εξοπλισμο 120 μοντελο ΜΑοιος του 2007 και με κανονικα για την ηλικα τους χλμ το κοστος ανταλλαγης ηταν 10000 ευρω.

Σιγουρα υπαρχουν ευκαιριες ,το συγκεκριμενο που ανεφερα εγω δεν το θεωρησα ευκαιρια.
Αλλα ισως να αναθεωρηθει μεσα στο φορουμ η αντικατασταση του 116 σε 118 η 120 λογω μεγαλης διαφορας τιμης.

Συγνωμη για το οφ τοπικ αλλα το να συζηταμε για ενα κιτ μετατροπης και να αναφερομαστε στο να αντικαταστησουμε το αυτοκινητο μας ειναι σιγουρα οφ τοπικ.

Πολυ σημαντικη η πληροφορια για κιτ υπερκυβισμου θα με ενδιαφερε να μαθω πληροφοριες!!
(δεν πιστευω οτι στο οχημα μου και με τη χρηση που του κανω οτι θα βοιηθαγε)

Φιλικα Δημητρης.

Η διαφορά αν υποθέσουμε είναι 5.000 ευρώ.

Ένα 1.000 το χρειάζεσαι για φρένα. Τα αυτοκίνητα έχουν εντελώς διαφορετικά φρένα. Επίσης ίσως χρειάζεται άλλο διαφορικό. Σασμάν? Σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Αναρτήσεις? Βάσεις μοτέρ?

Το ρίσκο?

Άντε λοιπόν η διαφορά να είναι 2-3Κ ευρώ. Έχεις δώσει 7-8Κ ευρώ ήδη...δεν αξίζει να το πάρεις έτοιμο από τη μανούλα του?

Πιστεύω πως ναι.

nickvas19
02-08-09, 13:47
ισως μετα τα 2 χρονια μαζι με βενζινα θα βαζεις και λαδια...αλλα και χαζομαρα να γινει με το μοτερ θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις,δικιο δεν θα βρεις,θα ταλαιπωρηθεις...και θα εισαι φτωχοτερος κατα 5 χιλιαρικα...άσε που μειώνεται η μεταπωληση του!!!και μην συγκρινουμε ενα μαμα 116ι που για να βγει στην παραγωγη έχει δουλέψει ώρες ατελειωτες συνδεμενο με computer,έχει κανει πολλους γύρους σε πίστα...και γενικα έχουν πεσει φραγκα όχι αστεια για να βγει σε παραγωγη...με ένα κιτ !!!και σίγουρα ή αξιοπιστια του μειώνεται ότι κιτ και να ειναι!!!...και κατι άλλο σιγα το κιτ...τι σοι κιτ ειναι που δίνει τα ιδια άλογα με το μαμα 120ι(ισως και λιγοτερα)...αμα ήταν κανενα κιτ της προκοπης και εβγαζε 250 hp με 5000χιλιαρικα τοτε να πω οκ...αλλα να χαλασω την γνησιοτητα για να το κανω ένα μαιμου 120ι με πολλα μερη απο 116ι δεν το κανω

m-power_01
02-08-09, 14:10
Για τον Ν40 παραδειγμα ...τον κανει 2.0 απο 1.6 modifications to standard engine / scope of delivery:
1 crankshaft
4 connecting rods
Δηλαδη οπως καταλαβαινετε η αυξηση ερχεται απο αλλαγη στις μπιελες...Ουτε φαγωμα μπλοκ ουτε τιποτα

oldcarskickass
02-08-09, 14:47
ισως μετα τα 2 χρονια μαζι με βενζινα θα βαζεις και λαδια...αλλα και χαζομαρα να γινει με το μοτερ θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις,δικιο δεν θα βρεις,θα ταλαιπωρηθεις...και θα εισαι φτωχοτερος κατα 5 χιλιαρικα...άσε που μειώνεται η μεταπωληση του!!!και μην συγκρινουμε ενα μαμα 116ι που για να βγει στην παραγωγη έχει δουλέψει ώρες ατελειωτες συνδεμενο με computer,έχει κανει πολλους γύρους σε πίστα...και γενικα έχουν πεσει φραγκα όχι αστεια για να βγει σε παραγωγη...με ένα κιτ !!!και σίγουρα ή αξιοπιστια του μειώνεται ότι κιτ και να ειναι!!!...και κατι άλλο σιγα το κιτ...τι σοι κιτ ειναι που δίνει τα ιδια άλογα με το μαμα 120ι(ισως και λιγοτερα)...αμα ήταν κανενα κιτ της προκοπης και εβγαζε 250 hp με 5000χιλιαρικα τοτε να πω οκ...αλλα να χαλασω την γνησιοτητα για να το κανω ένα μαιμου 120ι με πολλα μερη απο 116ι δεν το κανω

Θα ήθελα αν μπορεί να μου εξηγήσεις:
1)για ποιο λόγο μετά τα 2 χρόνια να καίει λάδι
2)γιατί να μειώνεται η αξιοπιστία του κιτ ή του μοτέρ (του κυβισμένου)
3)λες αμα ήταν της προκοπής θα έβγαζε 250 άλογα με 5000, ε τώρα που βγάζει 170 με 5000 πάει να πει ότι είναι πιο αξιόπιστο από ένα πουσαρισμένο 2λιτρο, σωστά;


Αν σε ένα μαμά BMW μετά τα 2 χρόνια γίνει χαζομάρα ποιος θα την πληρώσει; Η BMW ή ο κάτοχος; (αν θυμάμαι καλά η εγγύηση είναι ΜΟΝΟ 2 χρόνια οπότε...)
Σιγά τη γνησιότητα, δεν είναι και κανένα σπάνιο κομμάτι το 116 ή οποιοδήποτε της σειράς 1.

Και από ότι φαίνεται το κέρδος σε κυβικά έρχεται ΜΟΝΟ με τον στρόφαλο και όχι με φάγωμα του μπλοκ οπότε είναι ΑΚΟΜΑ καλύτερα. Επίσης οι μπιέλες -ίσως- είναι από πιο ελαφρύ και δυνατό κράμα από του 120i.

dmyl
02-08-09, 16:14
Η διαφορά αν υποθέσουμε είναι 5.000 ευρώ.

Ένα 1.000 το χρειάζεσαι για φρένα. Τα αυτοκίνητα έχουν εντελώς διαφορετικά φρένα. Επίσης ίσως χρειάζεται άλλο διαφορικό. Σασμάν? Σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Αναρτήσεις? Βάσεις μοτέρ?

Το ρίσκο?

Άντε λοιπόν η διαφορά να είναι 2-3Κ ευρώ. Έχεις δώσει 7-8Κ ευρώ ήδη...δεν αξίζει να το πάρεις έτοιμο από τη μανούλα του?

Πιστεύω πως ναι.

Φιλε Νικο Σωστη η σκεψη σου και αν πραγματικα χρειαζεται τα παραπανω ΟΚ.

Αλλα στα δια ταυτα δεν πιστευω οτι χρειαζεται κατα εμενα ενα τετοιο ΚΙΤ η το να αγορασω καινουριο ενα 120 διοτι με αυτα τα χρηματα βρισκεις καλυτερο value for money, αυτα που ειναι να σου δωσει η σειρα 1 στα δινει και στο 116 αν θελεις τωρα γκαζια ,drift και οτι αλλο σχετιζεται μονο σε επιδοσεις δεν θα το εβρισκα στο 120 ,
αλλα σε κατι αλλο οπου ενδεχομενως θα εχει και μεγαλυτερη αξια μεταπολητικη και θα ειναι και πιο εμπορικο οπως πχ ενα με turbo μιας και απο οτι εχει δειξει η αγορα ειναι το νεο trend.


Υ.Γ. μια αναζητηση στο car.gr θα δειτε κατα ποσο ειναι εμπορικο ενα 120 και ποσο ενα Α3 TFSI στα ιδια περιπου χρηματα ,απο την ημερομηνια δημοσιευσης.
Για τους δυσπιστους μια βολτα στους κατα τοπους αντιπροσωπους - μαντραδες θα πεισει οπως ακομα και και αν ζητησουν εκτιμηση του οχηματος τους.

Φιλικα Δημητρης.

nickvas19
02-08-09, 18:13
καταρχην αγαπητε φίλε ήταν μεταφορικο το 'μαζι με βενζινα θα βαζεις και λάδια'...και καπως κρυο αστειο γι αυτο δεν σου αρεσε :P ... κατα δευτερον...μειωνεται η αξιοπιστια...γιατι αγαπητε φιλε...η Bmw δεν θα παίξει με τον ποπο της...οτι κανει οτι βγαζει το δοκιμαζει το κανει το ράνει...αλλα τα μηχανιματα και τα ρομποτ που έχει η bmw και πάνω απο όλα οι γνωσεις...και άλλο μια εταιρια tuning ή ενως μάστορα...μην συγκρινουμε τώρα διαφορετικα πραγματα!δλδ μου λες οτι προτιμας να πάρεις ένα 116ι υπερκυβισμενο αντι ενως 120ι μαμα?ε οκ...εσυ παρτο!!!και το πιο ελαφρυ-πιο δυνατο...εμενα γιατι δεν μου ακουγεται λογικο :)....και όπως ειπα και ξαναλεω αν θελησεις να το πουλήσεις θα χασεις πολλα.- ...τωρα αν θες να το κρατησεις για παντα αλλαζει...οπως την δει κανεις...και οπως την βρισκει εγω είμαι κατα!!!γιατι δίνεις αλλα 3 χιλιαρικα και βαζεις μοτερ και οχι 2.0l :)

antonis7_10
02-08-09, 18:47
καλα και το 116i όπως είναι τώρα δεν είναι και τέρας αξιοποιηστίας. εγω ρίχνω κάθε 4000 χλμ και 2 λίτρα λάδι

nickvas19
02-08-09, 19:03
ρε φιλε έχω 40.000χλμ το σπαω απο το πρωι μεχρι το βραδυ και καιει μισο λιτρο στα 10.000χλμ...εσυ πως τα καταφερνεις?! και η αξιοπιστια τι σχεση εχει με το λάδι?!

oldcarskickass
02-08-09, 22:40
καταρχην αγαπητε φίλε ήταν μεταφορικο το 'μαζι με βενζινα θα βαζεις και λάδια'...και καπως κρυο αστειο γι αυτο δεν σου αρεσε :P ... κατα δευτερον...μειωνεται η αξιοπιστια...γιατι αγαπητε φιλε...η Bmw δεν θα παίξει με τον ποπο της...οτι κανει οτι βγαζει το δοκιμαζει το κανει το ράνει...αλλα τα μηχανιματα και τα ρομποτ που έχει η bmw και πάνω απο όλα οι γνωσεις...και άλλο μια εταιρια tuning ή ενως μάστορα...μην συγκρινουμε τώρα διαφορετικα πραγματα!δλδ μου λες οτι προτιμας να πάρεις ένα 116ι υπερκυβισμενο αντι ενως 120ι μαμα?ε οκ...εσυ παρτο!!!και το πιο ελαφρυ-πιο δυνατο...εμενα γιατι δεν μου ακουγεται λογικο :)....και όπως ειπα και ξαναλεω αν θελησεις να το πουλήσεις θα χασεις πολλα.- ...τωρα αν θες να το κρατησεις για παντα αλλαζει...οπως την δει κανεις...και οπως την βρισκει εγω είμαι κατα!!!γιατι δίνεις αλλα 3 χιλιαρικα και βαζεις μοτερ και οχι 2.0l :)

οκ για το αστείο δε το έπιασα!

Εννοείται δε θα το έπαιρνα, αλλά το αν το κιτ είναι αξιόπιστο είναι ένα άλλο θέμα με το αν αξίζει ή όχι και το αν θα χάσει σε μεταπώληση (και η μεταπώληση είναι έννοια που αξίζει ΜΟΝΟ στην ελλάδα και εξηγούμαι, εγώ βρήκα και αγόρασα από Γερμανία ένα 120d με τιμή ΜΕΣΑ από την BMW και με εγγύηση στα 10990 (τιμή εκεί) και αν γυρίσεις στο car.gr θα βρεις Ε36 (τα οποία πρωτοκυκλοφόρησαν το 91!) ακόμα και παραπάνω από 11.000 και ας μην είναι Μ3...)

nickvas19
03-08-09, 15:00
φιλε ποια αντιπροσωπια θα παρεί 116 μετατροπη?!καμια...και ολα αυτα πρεπει να τα σκεφτεις εφοσον αποφασισεις να βαλεις το κιτ...αρα δεν ειναι αλλο θεμα...

Dimzan
03-08-09, 15:36
Εγω δεχομαι οτι μια τετοια μετατροπη ειναι αξιοπιστη μεν οχι βεβαια οσο αξιοπιστο μπορει να ειναι μαμα.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ενας στροφαλος, 4 μπιελες, και ενας προγραμματισμος κοστιζουν 5000?

oldcarskickass
03-08-09, 17:22
Εγω δεχομαι οτι μια τετοια μετατροπη ειναι αξιοπιστη μεν οχι βεβαια οσο αξιοπιστο μπορει να ειναι μαμα.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ενας στροφαλος, 4 μπιελες, και ενας προγραμματισμος κοστιζουν 5000?

Μελέτη αντοχής στροφάλου,τα μέταλλα θέλουν και κατεργασία (δλδ ειδικά μηχανήματα) και κατεργασία στροφάλου, σκλήρυνση στροφάλου, αντιτριβικές βαφές, μπιέλες μια από τα ίδια + το κέρδος του πωλητή.

nickvas19
03-08-09, 17:31
ακριβως...μπορει να ειναι αξιοπιστη αλλα οχι σαν το μαμα!!!αυτο λεω...
γιατι κανει 5000?γιατι ειναι ΚΙΤ και ΜΟΝΟ ο εν λογω κυριος μπορει να κανει μια τετοια σοβαρη βελτιωση...ελεος ρε ελλαδα!!!

Ghost_
03-08-09, 17:31
Βασικά αν διαβάσετε στην αρχή το κίτ λέει οτι περιλαμβάνει στρόφαλο,πιστόνια,μπιέλες,φλάντζες,βίδες κεφαλής,εξάτμιση και προγραμματισμό...!!

Αν όλα αυτά έχουν γίνει με μελέτη είναι λογικό να κοστίζουν τόσο εδώ μια επώνυμη εξάτμιση βάζεις και πληρώνεις κοντά στο χιλιάρικο....

Επίσης λέει ότι αυτή η τιμή είναι τοποθετημένο το κιτ άρα είναι και η εργασία..!

nickvas19
03-08-09, 19:37
Οπως και να χει...ειναι πολλα δεν συμφερει.-

peter79
04-08-09, 08:11
Ισως να σε συμφέρει να έχεις επιδόσεις 320 με φορολογία 316...

το κόστος δεν έιναι υπερβολικό αν αναλογισρείς οτι ενας προγραμματισμός ECU παίζει στα 600 ευρώ, μια εξάτμιση κανα 1000, ε, βάλτε και τα υπόλοιπα συν την εργασία και την όλη μελέτη που έχει γίνει για να λειτουργούν αρμονικά αυτά μεταξύ τους...

όσο για το θέμα ανάρτησης εδώ σίγουρα δεν χρειάζεται αναβάθμιση μιας και το αμάξι είναι ήδη στημένο ΠΟΛΥ καλά. και στα φρένα πιστεύω το ίδιο παίζει...

drmdtsap
04-08-09, 11:04
εγω ειμαι της αποψης αν δε σου αρεσει το 316 την επομενη φορα παρε κατι πιο δυνατο σε bmw απλα κ ομορφα.τα 5χιλ που θα ριξεις η τα 10χιλ για αλλαγη μοτερ σε 330 μαζεψε τα βαλτα στην ακρη κ αγορασε ενα ετοιμο μαμα εστω κ ελαφρως μεταχειρισμενο την επομενη φορα που θα αλλαξεις το bmw σου.οποτε κ αν ειναι αυτη.βλεπεις ενα τουρμπο μοτερ δεν τα χει αυτα...ανεβαζεις πιεση με προγραμμα κ τελος.εγω με το φρ ακι μου απο 150αλογα πηγα στα 212 αξιοπιστα με ενα προγραμμσ 750 ε μαζι με 4μπαρο ρυθμιστη πιεσης.στο 316 μου αν κανω καποια μοντιφα υπερκυβισμου φοβαμαι μην παρω το μοτερ στο χερι κ κλαιω τα λεφτα κ της αγορας του αυτοκινητου κ της μοντιφας.

nickvas19
04-08-09, 15:23
ολοκληρη εξατμιση επωνυμη δεν υπαρχει για 120...οποτε ακυρο αυτο που ειπες!!!κανενα τελικο θα εννοει!!!σκεψου και το αλλο οτι βγαζει 170 αλογα με προγραμμα και εξατμιση!!!

CP_Racing
04-08-09, 17:26
Η ιδέα είναι καλή... ιδιαίτερα αφού γίνεται με στρόφαλο και μπιέλες και όχι με ρεκτιφιέ.
Είναι και τα νέα φορομπηχτικά μέτρα, το 1.6 έχει ακόμα ασυλία...

Το ανησυχητικό είναι ότι το http://www.kuf-tuning.com/ είναι under construction.

peter79
05-08-09, 08:30
Η ιδέα είναι καλή... ιδιαίτερα αφού γίνεται με στρόφαλο και μπιέλες και όχι με ρεκτιφιέ.
Είναι και τα νέα φορομπηχτικά μέτρα, το 1.6 έχει ακόμα ασυλία...

Το ανησυχητικό είναι ότι το http://www.kuf-tuning.com/ είναι under construction.



χαχαχα.... το είδα κ εγώ και δεν ξέρω όντως απο θέμα αξιοπιστίας τι παίζει...

χάθηκε η ίδια η BMW να έχει ενα section με βελτιώσεις?

scania124
05-08-09, 10:43
εγω πιστευω οτι ειναι ασφαλης η μετατροπη(μεχρι ενα οριο)επειδη το μπλοκ απο το 16αρι πιστευω οτι βασιζεται στο 2λιτρο,απλα αλλαζουν τα εντοσθια.το κιτ αυτο εχει τα εντοσθια του 2 λιτρου

Driftakos
05-08-09, 11:10
Η διαφορά αν υποθέσουμε είναι 5.000 ευρώ.

Ένα 1.000 το χρειάζεσαι για φρένα. Τα αυτοκίνητα έχουν εντελώς διαφορετικά φρένα. Επίσης ίσως χρειάζεται άλλο διαφορικό. Σασμάν? Σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Αναρτήσεις? Βάσεις μοτέρ?

Το ρίσκο?

Άντε λοιπόν η διαφορά να είναι 2-3Κ ευρώ. Έχεις δώσει 7-8Κ ευρώ ήδη...δεν αξίζει να το πάρεις έτοιμο από τη μανούλα του?

Πιστεύω πως ναι.

Λοιπόν, απ όσο λέει δεν αλλαζει μοτερ, αρα βασεις δεν θελουν αλλαγή...
Στα φρενα θα συμφωνησω οτι καλο θα ηταν να γινει αλλαγή τους.
Σασμαν και διαφορικο δεν ειναι τοσο απαραιτητο να αλλαξεις. Απλα θα εχεις την ιδια τελικη με πριν, αλλα θα την πιανεις πιο γρηγορα. Ασε που αν πας να βαλεις σασμαν και διαφορικο απο διλιτρο δεν ξερω κατα ποσο θα κουμπωνουν στο 1600άρη.[καλα, το διαφορικο ισως κ να μπαινει. και επιπλεον στο 36αρι μου το διαφορικο απο 1600 και μετα απο 230000 km μια χαρα τα βγαζει περα με τα 140 αλογα του is που κουμανταρει πλεον]
Εν γενει, και παλι ειναι πολλα τα λεφτα, αλλα απο την αλλη αν καποιος εχει παρει ενα 1600αρη και του εχει ριξει λέφτα για εξωτερικη ομορφια, ηχοσυστηματα, ζαντολαστιχα κτλπ ισως και να αξιζει να τα δωσει. Αν το εχει μαμα.. τοτε δεν ξερω κατα ποσο ..

Ghost_
05-08-09, 17:22
Nα πώ κι εγώ την γνώμη μου για το σαζμάν θα συμφωνήσω για τα φρένα είχα ρωτήσει παλιότερα και το καλό είναι ότι οι βάσεις είναι ίδιες απλά αλλάζουν οι δίσκοι και οι δαγκάνες οπότε το κόστος θα πέσει περίπου στα 600-700 ευρώ για δίσκους και δαγκάνες.....

Απο την άλλη όμως αυτή η μετατροπή κοστίζει όσο και ένα καλό τούρμπο κιτ ή κομπρέσσορ κιτ όπου θα ανεβάσει το αυτοκίνητο στα ίδια άλογα με την εν λόγω μετατροπή απλά με λιγο περισσότερη ροπή.....Είμαι σίγουρος ότι αν ήταν ένα απο τα 2 παραπάνω κιτ πολλοί ίσως και να τα είχαν βάλει ήδη γιατί υπάρχει αυτό το κάτι με τον ήχο που κάνουν οι τουρμπίνες και τα κομπρεσσέρ...!!!Παρ'όλα αυτά αυτή η μετατροπή είναι ατμοσφαιρική που σημαίνει αρκετά λιγότερο ρίσκο για τον κινητήρα μας απ'ότι μια τουρμπο-κομπρέσσορ μετατροπή.

Το ερώτημα μου λοιπόν εδώ και μέρες που παρακολουθώ το θέμα είναι ότι την έχουμε κατακρίνει περισσότερο απο μια τουρμποκομπρέσσορ μετατροπή παρ'όλο που είναι σίγουρα πιο ασφαλής....

ΓΙΑΤΙ ρε παιδιά....???

nassosbmw1
05-08-09, 19:16
Υπάρχουν πολλές εκδοχές και πολλές γνώμες αλλά και απαιτήσεις/ανάγκες:Ο πιτσιρικάς πχ στη γειτονιά μου που πήρε ένα Ίμπιζα 8ετίας το τουμπάνιασε όσο πάει,αλλά,τα πίσω ταμπούρα εκεί...καί φυσικά τα μαμά δισκόφρενα μπροστά να καμαρώνουν μες στις 17άρες...σε ερώτησή μου γιατί δεν αναβαθμίζει έν ήδη πολύ καλό σύνολο ΚΑΙ ΕΚΕΙ η απάντησή του ήταν: "ε,για να τσιμπάνε τα κορόιδα και να τα πατάω..." πάντως με τα λεφτά που έχει ρίξει το τυπάκι άνετα θα είχε ένα cossie που θα έραβε...αλλά τι να πεις...περι ορέξεως....
Βασικά είναι τι σκέφτεται κανείς να κάνει με το αμάξι του,είτε από πλευράς πειραμάτων είτε από πλευράς τυπικών βελτιώσεων...το μόνο σίγουρο είναι ότι οι βελτιώσεις θέλουν γνώσεις και πείρα ΚΑΙ από το μάστορα αλλά ΚΑΙ από τον οδηγό...α) να ξέρει τι ζητάει,β)να γνωρίζει τι γίνεται και τι όχι και γ) να μην λυπάται το χρήμα που θα πρέπει να πέφτει άφθονο:αν είναι κάτι να γίνει (έστω και παράλογο ή τολμηρό)να γίνει σωστά...και οι πειραματισμοί/βελτιώσεις πλη-ρώ-νο-νται...
Και γω μεταξύ μας θα γούσταρα να τουμπανιάσω τον άσσο,με ό,τι καλούδι μπορεί να φορεθεί,και να έχει και καμμιά 350αριά άλογα να βρίσκονται...αλλά μετά θα ήταν ένα αμάξι μόνο για μένα και όχι της οικογένειας...άρα θέλω:το απόλυτο τούμπανο να ξεφτιλίζει ό,τι κινείται αλλά και ένα οικογενειακό για τις διακοπές/κυκλοφορία,κλπ...α!,και μια μηχανή στρητ για τα ταξιδάκια με τη μοτοπαρέα,αλλά και το χωματερό μου για τα βουνά και εντουροβόλτες...ε,δε ζητάω και πολλά πράγματα...;) ώρα είναι τώρα να με πείτε και πλεονέκτη...:nutkick:

nickvas19
06-08-09, 17:03
εγω το κατακρινω...γιατι αντι για 5χιλιαρικα δινω 7...και βαζω 3λιτρο!κομπλε με τα διαφορικα του με ολα...με τις δαγκανες...γι αυτο το κατακρινω!!!

ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
06-08-09, 19:52
παιδια η μετατροπες πεθαναν!!!εαν θες να εχεις αμαξι καλο και αξιοπιστο!!!τωρα ο ελληνας (και εγω μεσα παλια ομως) θελει να παρει ενα αμαξι 100 ιππους και να το κανει 200 για να περασει το γειτονα με το ιδιο αυτοκινητο.αυτα πεθαναν!εχεις αμαξι αργο το πουλας και περνεις αυτο που θες και τελειωσε η ιστορια! αξιοπιστα και με αξια μεταπωλησης.η γνωμη μου!!!!!!

stefanos9
11-08-09, 10:52
Στα 20 θες μετατροπες, στα 30+ καθεσε στα αυγα σου γιατι εχεις να μεγαλωσεις και 2 παιδια, στα 40+ χτυπας τα 5λιτρα (απο Cayenne μεχρι Ferrari και Gallardo που παιζει με τρελλα τωρα) και χεστικες για το ποιος σε περναει στο δρομο.

nickvas19
11-08-09, 12:05
ωραιος ο φιλαρακος :)

ΦΑΝΗΣ
11-08-09, 13:45
Στα 20 θες μετατροπες, στα 30+ καθεσε στα αυγα σου γιατι εχεις να μεγαλωσεις και 2 παιδια, στα 40+ χτυπας τα 5λιτρα (απο Cayenne μεχρι Ferrari και Gallardo που παιζει με τρελλα τωρα) και χεστικες για το ποιος σε περναει στο δρομο.

Συμφωνώ...:rockon:

ΦΑΝΗΣ
11-08-09, 13:46
παιδια η μετατροπες πεθαναν!!!εαν θες να εχεις αμαξι καλο και αξιοπιστο!!!τωρα ο ελληνας (και εγω μεσα παλια ομως) θελει να παρει ενα αμαξι 100 ιππους και να το κανει 200 για να περασει το γειτονα με το ιδιο αυτοκινητο.αυτα πεθαναν!εχεις αμαξι αργο το πουλας και περνεις αυτο που θες και τελειωσε η ιστορια! αξιοπιστα και με αξια μεταπωλησης.η γνωμη μου!!!!!!
....και επαυξάνω.
:+1:

Nikos120i
17-08-09, 20:05
Το έχω γράψει σε άπειρα ποστ...

Enema
17-08-09, 20:52
Γιατι οχι ενα light turbo με αυτα τα λεφτα?

m-power_01
17-08-09, 20:59
Γιατι οχι ενα light turbo με αυτα τα λεφτα?

Το εχω ξαναγραψει σε αλλο θρεντ... τουρμπο σε ατμοσφαιρικο μοτερ με αλουμινενιο μπλοκ δεν ειναι οτι πιο ευκολο!!!! με 1000 C στο χταποδι το μπλοκ δεν θα καλοπερασει!!!

nickvas19
17-08-09, 21:13
Το έχω γράψει σε άπειρα ποστ...

ναι φιλαρακο απο εσενα το εκλεψε...την εχεις δει ασχημα(φιλικα στο λεω)

oldcarskickass
18-08-09, 01:45
ναι φιλαρακο απο εσενα το εκλεψε...την εχεις δει ασχημα(φιλικα στο λεω)

Δε ξέρω το Νίκο120 αλλά δε νομίζω να το είπε με τέτοιο στυλ.

Nikos120i
18-08-09, 07:41
Δε ξέρω το Νίκο120 αλλά δε νομίζω να το είπε με τέτοιο στυλ.

Προφανώς και δε το είπα με κανένα στυλ.

Απλά μερικοί είναι αρκετά ευέξαπτοι mate... :cheers:

nickvas19
18-08-09, 11:16
...δεν χρειαζοταν καν να το πεις οτι το εχεις πει...περριτο!!!

antonis7_10
18-08-09, 19:53
Ηρεμήστε ρε παιδιά. Μου φαινεται τελειωνει το καλοκαιρι και υπάρχει ενας εκνευρισμός

Nikos120i
19-08-09, 09:36
...δεν χρειαζοταν καν να το πεις οτι το εχεις πει...περριτο!!!

Μάλλον το δικό σου σχόλιο ήταν περιττό...κοίτα τι έχεις δημιουργήσει τώρα. :)

Την άποψή μου είπα...εσύ εξέφρασες την εμπάθειά σου...τι να πω...

konstantinosz4s23i
11-09-09, 13:31
παιδια σε γερμανικο φορουμ της bmw αναφερει καποιος ο οποιος εκπροσωπει η γνωριζει καποιον απο noelle και λεει για κιτ υπερκυβισμου σε ν52 μοτερ για ε90-91-92 και ζ4..το 2,5 σι απο 218 με "σωθικα" απο 3,0σι παει στα 272ps..με προγραμμα στα 285ps..
μετα δινει το 3,2 stroker που ουσιαστικα το 2,5si φτανει τα 306ps και 346nm ροπης..ειναι εξελιγμενα απο καοιον karl που δουλευε σε alpina..
αυτο που ετοιμαζουν τωρα ειναι καποιο προγραμμα που θα ελεγχει την λειτουργια του valvetronic..

peter79
11-09-09, 16:28
παιδια σε γερμανικο φορουμ της bmw αναφερει καποιος ο οποιος εκπροσωπει η γνωριζει καποιον απο noelle και λεει για κιτ υπερκυβισμου σε ν52 μοτερ για ε90-91-92 και ζ4..το 2,5 σι απο 218 με "σωθικα" απο 3,0σι παει στα 272ps..με προγραμμα στα 285ps..
μετα δινει το 3,2 stroker που ουσιαστικα το 2,5si φτανει τα 306ps και 346nm ροπης..ειναι εξελιγμενα απο καοιον karl που δουλευε σε alpina..
αυτο που ετοιμαζουν τωρα ειναι καποιο προγραμμα που θα ελεγχει την λειτουργια του valvetronic..

τι σχέση έχει τώρα αυτό με το ΘΕΜΑ: YΠΕΡΚΥΒΙΣΜΟΣ 116 Κ 316 ?????????????

:banhim:

konstantinosz4s23i
11-09-09, 16:48
συγγνωμη για το off topic απλα ηθελα να πω οτι ισως δεν ειναι απλα πατεντες οπως ειπε καποιος..αν ενοχλησε τοσο πολυ παρακαλω ας σβηστει..

arf
11-09-09, 18:48
Πάντως, ΕΑΝ κάποιος θέλει να βελτιώσει το ΥΠΑΡΧΟΝ αυτοκίνητό του, πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή λύση, ΑΡΚΕΤΑ αξιόπιστη, με την οποία δεν μπλέκεις με αλλαγή-δήλωση μοτέρ κλπ κλπ κλπ...

Προσοχη στις λέξεις-κλειδιά με bold...

peter79
12-09-09, 16:35
Για να δούμε τι νέοτερα θα έχουμε απο την εταιρία....

antonis7_10
12-09-09, 16:46
εστειλα e-mail και ρωτησα και ορίστε η απάντηση στα greekenglish:

EYXARISTOUME GIA TO ENDIAFERON SAS
TO 2LIT KIT YPERKYBISMOU TOU 116i 122PS EFF DYNAMICS MOTOR EINAI APOKLEISTIKOTHTA THS BMW-SPANOS
TECHNOLOGIA SPORT AYTOKINITON S.A. (SCHNITZER).
TO EXEI SXEDIASEI O KARL OTTO NOELLE GIA THN ELLADA.
PIRILAMBANEI
STROFALO, MPIELES, PISTONIA, FLANTZES, KIT EXATMISHS, PROGRAMMA KAI APODIDEI 170PS.
KOSTOS TOPOTHETHMANO 4.900E
WS EK TOYTOY APOTANTHEITE STON K. STEFANO xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx GIA PAIRETAIRW PLHROFORIES.
EAN GIA TON OIODHPOTE LOGO DEN EXYPHRETHTHEITE, TOTE EPIKOINWNEISTE MAZI MOU STA TEL
xxxxxxxxxxxxxx EWS 9/9
KAI APO 11/9 STO +xxxxxxxxxxxxxx, EPEIDH GYRIZW GERMANIA


Αυτα οποιος θελει τηλεφωνα μπορεί να στείλει e-mail και ζητήσει από τον ίδιο

nickvas19
12-09-09, 20:36
ρωτησα και εγω...στον ΚΑΦΟΥΝΗ
μου ειπε...

1st stage: Προγραμμα +10 άλογα...και οποιος σου πει παραπανω ειναι ψέματα...700euro
2st stage: Αφαιρεση του προκαταλυτη απο το χταποδι και αλλο προγραμμα με αλλο λογισμικο...εδω βλέπεις μεγαλη διαφορα...κοστος 2000ευρο γιατι θελει μια μερα δουλεια δεν ειναι ευκολο
3st stage: 2lt...4900

Τωρα μου λεει εαν θες και εγγυηση +400 δλδ 1100 ...2400 κ 5300 αντιστοιχα για 2 ετη...

τα σχόλια δικα σας

konstantinosz4s23i
12-09-09, 23:02
εστειλα e-mail και ρωτησα και ορίστε η απάντηση στα greekenglish:

EYXARISTOUME GIA TO ENDIAFERON SAS
TO 2LIT KIT YPERKYBISMOU TOU 116i 122PS EFF DYNAMICS MOTOR EINAI APOKLEISTIKOTHTA THS BMW-SPANOS
TECHNOLOGIA SPORT AYTOKINITON S.A. (SCHNITZER).
TO EXEI SXEDIASEI O KARL OTTO NOELLE GIA THN ELLADA.
PIRILAMBANEI
STROFALO, MPIELES, PISTONIA, FLANTZES, KIT EXATMISHS, PROGRAMMA KAI APODIDEI 170PS.
KOSTOS TOPOTHETHMANO 4.900E
WS EK TOYTOY APOTANTHEITE STON K. STEFANO xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx GIA PAIRETAIRW PLHROFORIES.
EAN GIA TON OIODHPOTE LOGO DEN EXYPHRETHTHEITE, TOTE EPIKOINWNEISTE MAZI MOU STA TEL
xxxxxxxxxxxxxx EWS 9/9
KAI APO 11/9 STO +xxxxxxxxxxxxxx, EPEIDH GYRIZW GERMANIA


Αυτα οποιος θελει τηλεφωνα μπορεί να στείλει e-mail και ζητήσει από τον ίδιο

εχει παρει την αντιπροσωπεια της noelle στην ελλαδα ο σπανος??αν ναι καλυτερα να αποτανθεις στον σπανο για τον υπερκυβισμο της 116 παρα σε καποιον αλλο..αν οντως εχει σχεδιασει το κιτ ο karl oto noelle σημαινει οτι ειναι κατι "σιγουρο¨" καθως ο συγκεκριμενος ηταν υπευθυνος alpina απο το 1984-1993 οπου μετα ανοιξε την noelle tuning..

dmyl
13-09-09, 09:33
Με βλεπω με 170 αλογα κατω απο το καπω του 116 μου !!!!!
Δεν τους χαλασε αυτους με τα 2λιτρα να πληρωνουν ασφαλειες και σηματα !!!!!!(αστειακι)


Φενεται να ειναι μια αχτιδα φωτος μεσα στο σκοταδι αυτη η πληροφορια παιδες μιας και το 116 με το efficient dynamics πολλους ιδιοκτητες προβληματισε.

nik200
13-09-09, 10:16
δηλαδη ο εν λογω βελτιωτικος οικος με λιγα λογια υποσχεται 50 αλογα πανω με 300cc παραπανω και χωρις αγριοτερους εκκεντροφορους???αυτο που εχω συμπερανει ειναι οτι αυξανει διαμετρο κυλινδρου και οχι διαδρομη...αρα χανει σε στροφαρισμα...επισης δεν αναφερει καθολου συμπιεση..αλλα για να αλλαζει φλαντζα λογικα αυξανει αλλα δεν μας λεει ποσο....θα συμφωνησω οτι ο εν λογω κυριος δεν ειναι ο μπαρμπα μητσος της καλλιθεας (ετσι μου ρθε τωρα και ειπα αυτη τη γειτονια:smokin:) αλλα και παλι....παρα πολλα μου φαινονται τα αλογα....το πολυ το αμαξι να βγαζει καμια 150αρα....για ατμοσφαιρα μιλαμε...εγω παντως θα το εψαχνα πολυ παραπανω το θεμα...συν οτι θα προσπαθουσα να οδηγησω οπωςδηποτε και ενα αμαξι με τετοιο μοτερ και ενα 120....για να δω διαφορες.....ειναι πολλα λεφτα παντως!!!

TAZ118!
13-09-09, 15:00
δηλαδη ο εν λογω βελτιωτικος οικος με λιγα λογια υποσχεται 50 αλογα πανω με 300cc παραπανω και χωρις αγριοτερους εκκεντροφορους???αυτο που εχω συμπερανει ειναι οτι αυξανει διαμετρο κυλινδρου και οχι διαδρομη...αρα χανει σε στροφαρισμα...επισης δεν αναφερει καθολου συμπιεση..αλλα για να αλλαζει φλαντζα λογικα αυξανει αλλα δεν μας λεει ποσο....θα συμφωνησω οτι ο εν λογω κυριος δεν ειναι ο μπαρμπα μητσος της καλλιθεας (ετσι μου ρθε τωρα και ειπα αυτη τη γειτονια:smokin:) αλλα και παλι....παρα πολλα μου φαινονται τα αλογα....το πολυ το αμαξι να βγαζει καμια 150αρα....για ατμοσφαιρα μιλαμε...εγω παντως θα το εψαχνα πολυ παραπανω το θεμα...συν οτι θα προσπαθουσα να οδηγησω οπωςδηποτε και ενα αμαξι με τετοιο μοτερ και ενα 120....για να δω διαφορες.....ειναι πολλα λεφτα παντως!!!


Μαλλον κερδιζει σε στροφαρισμα....

stratos
13-09-09, 15:06
Μαλλον κερδιζει σε στροφαρισμα....

Συμφωνώ, μεγάλη διάμετρος σημαίνει καλήτερο στροφάρισμα στην ίδια διαδρομή.....

Και κατα πόσο είστε σίγουροι οτι γίνεται τόσο σωστή δουλειά στα ρεκτιφιέ ωστε θα πάρετε το τέλειο σχήμα του κυλήδρου και δεν θα είναι παράκεντρο ούτε στραβό?

Μηλάω ύστερα απο μηχανουργική εμπειρία που έχω...

BILL007
13-09-09, 15:16
Και κατα πόσο είστε σίγουροι οτι γίνεται τόσο σωστή δουλειά στα ρεκτιφιέ ωστε θα πάρετε το τέλειο σχήμα του κυλήδρου και δεν θα είναι παράκεντρο ούτε στραβό?

Λογικά με μηχάνημα ακριβείας δεν γίνεται?Δεν το κάνουν και με το χέρι απ'όσο φαντάζομαι,χωρίς να ξέρω ακριβώς την όλη διαδικασία...
Για πες φίλε Στράτο...Γιατί λες ότι μπορεί να βγεί στραβό?:pimp:

nik200
13-09-09, 15:42
ουπς ακυρο...(τα ποτα του σαββατου...:clap:)

αλλα και παλι...χωρις εκκεντρα θα βγαλεις 50 αλογα πανω??????????????κατι δεν μ αρεσει...εχω φτιαξει 2-3 μοτερ για το αμαξι μου..και πιστεψτε με, με συμπιεση στο θεο οι διαφορες δεν ηταν τρομακτικες...οσο ειχα φυσικα τα μαμα εκκεντρα!!εγω παντως θα προτεινα δυναμομετρηση πριν και μετα στο αμαξι...............ετσι γιατι τα συνεργεια το χουν παρακανει...........

stratos
13-09-09, 15:47
Λογικά με μηχάνημα ακριβείας δεν γίνεται?Δεν το κάνουν και με το χέρι απ'όσο φαντάζομαι,χωρίς να ξέρω ακριβώς την όλη διαδικασία...
Για πες φίλε Στράτο...Γιατί λες ότι μπορεί να βγεί στραβό?:pimp:

Η λίγη σχετικά με έναν αρκετά έμπειρο μάστορα εμπειρία που έχω σε μηχανουργείο μου έχει δείξει οτι αυτό είναι σχεδόν αδύνατον. Και να εξηγήσω:

Όταν προσπαθείς να φέρεις μια εσωτερική διάμετρο σε σωστές διαστάσεις είναι οτι πιο δύσκολο μηχανουργικά. Οι ανοχές, δηλαδή το μέγιστο επιτρεπόμενο σφάλμα μιας διάστασης, κειμένονται σε αυτές τις περιπτώσεις σε 2-3 μm. Μια επέμβαση ακόμα και απο τα πιο σύγχρονα μηχανήματα ρεκτιφιέ και κυρίως στην Ελλάδα, δεν μπορεί να έχει την απαιτούμενη ακρίβεια που συνήθως κειμαίνεται σε βήματα των 10-15 μm (To 1 μm είναι αν χωρίσουμε το χιλιοστό, δηλαδή 2 γραμμούλες που βλέπουμε στον χάρακα μας σε 1000 κομμάτια --- μια τρίχα μας είναι απο 100 έως 200 μm).

Επίσης για να μετρήσεις με αυτή την ακρίβεια πρέπει να υπάρχει ειδικός χώρος με 0% υγρασία και σταθερή θερμοκρασία 20 βαθμούς C. Επίσης πρέπει να υπάρχουν και τα ανάλογα μηχανήματα με μικρά σφάλματα μέτρησης.

Τέλος είναι ο εξοπλισμός που χρειάζεται. Ύστερα απο το απαιτούμενο "Boring" που χρειάζεται για να "φάμε" τα χοντρά έρχεται η σειρά του ρεκτιφιέ. Για όσους δεν ξέρουν αυτό είναι ένα μηχάνημα με δύο ειδικές πέτρες σαν πτερύγια που περιστρέφεται και στην ουσία κάνει πολύ μικρή την τραχύτητα του εσωτερικού του κυλήνδρου καθώς περιστρέφεται όπως επίσης φέρνει την διάμετρο κοντά στις επιτρεπόμενες διαστάσεις. Το καλήτερο μηχάνημα να έχεις και τον πιο μάγκα μάστορα (ο σημαντικότερος παράγωντας) δεν μπορείς να έρθεις κάτω απο 15-20 μm.

Επίσης ας μην ξεχνάμε και την θερμοδυναμική κατασκευή του μπλόκ της μηχανής. Απίστευτες εργατοώρες και μελέτη απο "μυαλά" έχουν πέσει ώστε να αποφασιστεί τι υλικά θα χρησιμοποιηθούν και σε τι ποσότητα ώστε το μπλόκ να μπορεί να διαχειρηστεί τα μεγάλα θερμικά και μηχανικά φορτία και πως να τα απάγει.

Δηλαδή έρχεται κάποιος και σου λέει αυξάνουμε την διάμετρο και πιθανόν την συμπίεση με φλάτζα. Τα θερμικά φορία αυξάνονται. Έγινε καμια παραπάνω δουλειά στους αυλούς ψύξης που περνάει το παραφλού? Είναι δυνατόν να απο την στιγμή που έχουμε "φάει" μέταλλο να αντέχει στα παραπάνω μηχανικά φορτία που προφανώς εμφανίζονται?

Ελπίζω να κάλυψα κάπως τις απορίες σας....

nickvas19
15-09-09, 09:30
Η λίγη σχετικά με έναν αρκετά έμπειρο μάστορα εμπειρία που έχω σε μηχανουργείο μου έχει δείξει οτι αυτό είναι σχεδόν αδύνατον. Και να εξηγήσω:

Όταν προσπαθείς να φέρεις μια εσωτερική διάμετρο σε σωστές διαστάσεις είναι οτι πιο δύσκολο μηχανουργικά. Οι ανοχές, δηλαδή το μέγιστο επιτρεπόμενο σφάλμα μιας διάστασης, κειμένονται σε αυτές τις περιπτώσεις σε 2-3 μm. Μια επέμβαση ακόμα και απο τα πιο σύγχρονα μηχανήματα ρεκτιφιέ και κυρίως στην Ελλάδα, δεν μπορεί να έχει την απαιτούμενη ακρίβεια που συνήθως κειμαίνεται σε βήματα των 10-15 μm (To 1 μm είναι αν χωρίσουμε το χιλιοστό, δηλαδή 2 γραμμούλες που βλέπουμε στον χάρακα μας σε 1000 κομμάτια --- μια τρίχα μας είναι απο 100 έως 200 μm).

Επίσης για να μετρήσεις με αυτή την ακρίβεια πρέπει να υπάρχει ειδικός χώρος με 0% υγρασία και σταθερή θερμοκρασία 20 βαθμούς C. Επίσης πρέπει να υπάρχουν και τα ανάλογα μηχανήματα με μικρά σφάλματα μέτρησης.

Τέλος είναι ο εξοπλισμός που χρειάζεται. Ύστερα απο το απαιτούμενο "Boring" που χρειάζεται για να "φάμε" τα χοντρά έρχεται η σειρά του ρεκτιφιέ. Για όσους δεν ξέρουν αυτό είναι ένα μηχάνημα με δύο ειδικές πέτρες σαν πτερύγια που περιστρέφεται και στην ουσία κάνει πολύ μικρή την τραχύτητα του εσωτερικού του κυλήνδρου καθώς περιστρέφεται όπως επίσης φέρνει την διάμετρο κοντά στις επιτρεπόμενες διαστάσεις. Το καλήτερο μηχάνημα να έχεις και τον πιο μάγκα μάστορα (ο σημαντικότερος παράγωντας) δεν μπορείς να έρθεις κάτω απο 15-20 μm.

Επίσης ας μην ξεχνάμε και την θερμοδυναμική κατασκευή του μπλόκ της μηχανής. Απίστευτες εργατοώρες και μελέτη απο "μυαλά" έχουν πέσει ώστε να αποφασιστεί τι υλικά θα χρησιμοποιηθούν και σε τι ποσότητα ώστε το μπλόκ να μπορεί να διαχειρηστεί τα μεγάλα θερμικά και μηχανικά φορτία και πως να τα απάγει.

Δηλαδή έρχεται κάποιος και σου λέει αυξάνουμε την διάμετρο και πιθανόν την συμπίεση με φλάτζα. Τα θερμικά φορία αυξάνονται. Έγινε καμια παραπάνω δουλειά στους αυλούς ψύξης που περνάει το παραφλού? Είναι δυνατόν να απο την στιγμή που έχουμε "φάει" μέταλλο να αντέχει στα παραπάνω μηχανικά φορτία που προφανώς εμφανίζονται?

Ελπίζω να κάλυψα κάπως τις απορίες σας....

+10000000000000000000000000000
δεν αξιζει...

nik200
17-09-09, 09:52
εχει παρει την αντιπροσωπεια της noelle στην ελλαδα ο σπανος??αν ναι καλυτερα να αποτανθεις στον σπανο για τον υπερκυβισμο της 116 παρα σε καποιον αλλο..αν οντως εχει σχεδιασει το κιτ ο karl oto noelle σημαινει οτι ειναι κατι "σιγουρο¨" καθως ο συγκεκριμενος ηταν υπευθυνος alpina απο το 1984-1993 οπου μετα ανοιξε την noelle tuning..

χτες βρηκα ενα φιλο μου, alfaromeakia και τελειως τυχαια πηγε η κουβεντα σε αυτο το πειραγμα...του noelle...η πλακα ομως δεν ειναι αυτη...ειναι οτι ενας συγγενης του και ο αδερφος του ειχαν κανει αυτο το πειραγμα πιο παλια σε δυο 316....ο καθενας στο δικο του(στον σπανο συγκεκριμενα κιολας)..αποτελεσμα...και τα δυο σπασανε μετα απο περιπου δυο χρονια... βαρεσαν μπιελα και τα δυο...τα συμπερασματα δικα σας..

κανενας αλλος που να χει ακουσει κατι για το κιτ αυτο???μπας και βρουμε που ειναι η αληθεια...

peter79
17-09-09, 15:57
χτες βρηκα ενα φιλο μου, alfaromeakia και τελειως τυχαια πηγε η κουβεντα σε αυτο το πειραγμα...του noelle...η πλακα ομως δεν ειναι αυτη...ειναι οτι ενας συγγενης του και ο αδερφος του ειχαν κανει αυτο το πειραγμα πιο παλια σε δυο 316....ο καθενας στο δικο του(στον σπανο συγκεκριμενα κιολας)..αποτελεσμα...και τα δυο σπασανε μετα απο περιπου δυο χρονια... βαρεσαν μπιελα και τα δυο...τα συμπερασματα δικα σας..

κανενας αλλος που να χει ακουσει κατι για το κιτ αυτο???μπας και βρουμε που ειναι η αληθεια...

Οι μετατροπές θα είναι πάντα μετατροπές... οτι και να γίνει και ότι και αν σημαίνει αυτό.

Απο την άλλη μεριά όμως ακόμα και μαμά μοτέρ να έχεις άμα του πίνεις το αίμα...σε κάποια φάση θα έρθει και εκεί το αναπόφεκτο. Μήπως το παραπατάγανε οι 2 παραπάνω λοιπόν? Μην ξεχνάτε οτι οταν έχουμε ΄΄πειραγμένο΄΄ μοτέρ έχουμε και το διαβολάκο πίσω απο το κεφάλι μας που λέει συνεχώς: ΠΑΤΑ ΤΟ, ΠΑΤΟ ΤΟ, ΠΑΤΟ ΤΟ....

Πιστεύω οτι κάθε μετατροπή χρειάζεται και την αντίστοιχη φροντίδα - χρήση για να βγάλει ο κινητήρας όσα θα έβγαζε σε διάρκεια ζωής σαν μαμά....

m-power_01
17-09-09, 16:19
χτες βρηκα ενα φιλο μου, alfaromeakia και τελειως τυχαια πηγε η κουβεντα σε αυτο το πειραγμα...του noelle...η πλακα ομως δεν ειναι αυτη...ειναι οτι ενας συγγενης του και ο αδερφος του ειχαν κανει αυτο το πειραγμα πιο παλια σε δυο 316....ο καθενας στο δικο του(στον σπανο συγκεκριμενα κιολας)..αποτελεσμα...και τα δυο σπασανε μετα απο περιπου δυο χρονια... βαρεσαν μπιελα και τα δυο...τα συμπερασματα δικα σας..

κανενας αλλος που να χει ακουσει κατι για το κιτ αυτο???μπας και βρουμε που ειναι η αληθεια...

Συγγνωμη κιολας αλλα δυσκολευομαι να το πιστεψω μιας και ειναι πληροφορια γνωστου -γνωστου...Και ο λογος ειναι οτι σε επικοινωνια που ειχα με την Noelle μου ειπαν οτι η συνεργασια τους με τον Σπανο ειναι πολυ προσφατη!!!!

peter79
17-09-09, 16:23
Αντε να δούμε τους πρώτους που θα το βάλουν.....

πάντως τα 2 χρόνια εγγύηση είναι πολύ θετικό! Φανταστείτε οτι εδώ η ίδια η αντιπροσωπεία δίνει για τα μαμά 2 χρόνια στα μηχανικά μέρη.

nik200
18-09-09, 09:43
Συγγνωμη κιολας αλλα δυσκολευομαι να το πιστεψω μιας και ειναι πληροφορια γνωστου -γνωστου...Και ο λογος ειναι οτι σε επικοινωνια που ειχα με την Noelle μου ειπαν οτι η συνεργασια τους με τον Σπανο ειναι πολυ προσφατη!!!!

φιλε m power..φυσικα και εγω δεν δεχομαι την γνωμη δυο ατομων μονο...γιαυτο μεσα απο αυτο το forum προσπαθω να διασταυρωσω πληροφοριες..ετσι θα βοηθηθουμε εμεις ολοι και μονο με αυτο τον τροπο..γιαυτο ρωταω στο τελος του ποστ μου αναλογες εμπειριες και απο αλλους....οσο για αυτα τα κιτ..εγω που δεν ειχα bmw ποτε τα εχω ακουσει απο τον noelle εδω και καποια χρονια...δηλαδη αυτο που λεω ειναι οτι τα παρουσιαζουν καθε τρεις και λιγο σαν καινουργια...ετσι για να κερδιζουν τις εντυπωσεις..

nassosbmw1
18-09-09, 10:11
αν είναι ψαγμένος τόσο βαθειά ο Νοελ και ο κάθε μάστορας για μια τέτοιου είδους μετατροπή θα μπορούσε να μας διαφωτίσει σε μια τέτοια μοντίφα: (και σε μερικές ερωτήσεις)

-η μηχανουργική κατεργασία (ρεκτιφιε) θα είναι εφάμιλλη του εργοστασίου;
-τα πρόσθετα θερμικά φορτία αντιμετωπίζονται από το κύκλωμα ψύξης;
-το βασικό μπλοκ 1,6 "αντέχει" τον υπερκυβισμό; (εκτός και αν για τα 1,6-2,0 είναι το ίδιο μπλόκ)

σίγουρα τα μηχανήματα έχουν καλυτερεύσει και οι δυνατότητες είναι αυξημένες σε σχέση με το παρελθόν... αλλά επί της ουσίας: δεν κάνεις μια τέτοια κίνηση (και 5-6χιλιάρικα)για να έχεις ένα μοτέρ με "2 χρόνια εγγύηση"....,αλλά με ζωή και αξιοπιστία και μετά από 2 χρόνια...αν κάποιος υπογράφει πως θα έχω ένα υπερκυβισμένο μοτέρ που θα "ζήσει" όσο περιμένω να ζήσει και το 1,6 μου,πάω για τη μετατροπή αύριο κιόλας!!!:yippee:

nickvas19
18-09-09, 23:18
αν κάποιος υπογράφει πως θα έχω ένα υπερκυβισμένο μοτέρ που θα "ζήσει" όσο περιμένω να ζήσει και το 1,6 μου,πάω για τη μετατροπή αύριο κιόλας!!!:yippee:

μηπως μαζι με την εγγυηση εφ'ορου ζωης θες και δωρο κανενα συναγερμο?!:PPPpPppPPPppp

nassosbmw1
21-09-09, 08:33
μηπως μαζι με την εγγυηση εφ'ορου ζωης θες και δωρο κανενα συναγερμο?!:PPPpPppPPPppp

χαχαχα εμ τότες εγώ γιατί να πετάξω τα ωραία μου € και να τα κλαίω εφ'όρου ζωής ;) με τις απαιτήσεις που έχω το πράμα έτσι πάει...εξασφαλίζεις ότι δε θάμαι όλη μέρα στο συνεργείο; οκ..προχωράμε...
υγ.: Η τελευταία (και πετυχημένη) μετατροπή που κάναμε στο παλιό μου φιέστα έγινε προ 3ετίας... μπήκε μοτέρ PUMA 1.7...αλλά μπήκαν ΟΛΑ τα πράματα του PUMA!..από μοτέρ σαζμάν εγκέφαλοι και πλεξούδες,μέχρι άκρα-φρένα και αμορτισσέρ...έκτοτε το βλέπω και το ζηλεύω...:twak:

konstantinosz4s23i
21-09-09, 13:06
o karl oto noelle δεν ειναι ο οποιοσδηποτε τυχαιος tuner..δεν θα εβγαζε κιτ υπερκυβισμου για να χαλασει την ολη φημη που εχει..εδω ξεζουμιζε και τον τελευταιο ιππο στα alpina και τα αγοραζανε καινουρια με εγγυηση-τα παντα..

stratos
21-09-09, 13:17
Εγώ πάντως συστήνω προσοχή σε οποιαδήποτε εργασία στον κινητήρα. Μηλώ σαν μηχανολόγος και μηχανουργός. Δεν είναι τα BMW σαν τα Mitsubishi EVO βάλε βγάλε πιστόνια, ρεκτιφιέ, πίεση τέρμα και πολλά άλογα. Πόσο μάλλον όταν το αυτοκίνητο είναι καθημερινής χρήσης...

m-power_01
01-10-09, 19:32
Λοιπον να ξεκαθαρισω γιατι ο καθενας λεει τα δικα του...
Λοιπον ο Noelle δινει μονο στροφαλο ,μπιελες και προγραμμα!!! Η αυξηση του κυβισμου γινεται αποκλειστικα απο τις μπιελες!!! Δεν δινει πιστονια για τους λογους που εχουν αναφερθει πιο πανω...δεν δινει εκκεντροφορους γιατι μετα θα πρεπει να στροφαρει συνεχεια στις 7000 για να δωσει δυναμη ...
Επισης δινει την δυνατοτητα να τοποθετηθει καταλυτης πιο ελευθερος και τοτε θα τροποποιησει αναλογως το προγραμμα!!!
Τελος πρεπει να σας πω οτι το κοστος του κιτ χωρις τοποθετηση (το κιτ υπαρχει και στην σελιδα της Noelle) δεν εχει καμια σχεση με το 5000αρο που αναφερετε....

EVANGELOS
01-10-09, 19:47
Δ... διαφημιση για υπερκυβισμο του κινητηρα των 1600 κυβ. εκ. efficient dynamics απο τον αντιπροσωπο λεει τισ Noelle στην Ελλαδα. Κοστος αναφερει 4900. Επειδη εχουν γινει πολλες ερωτησεις για το θεμα, ας το εχουν υπ'οψιν τους οσοι ενδιαφερονται.

Λοιπον να ξεκαθαρισω γιατι ο καθενας λεει τα δικα του...
Λοιπον ο Noelle δινει μονο στροφαλο ,μπιελες και προγραμμα!!! ... (το κιτ υπαρχει και στην σελιδα της Noelle) ...

Λοιπόν ο Νοέλ ΔΕ δίνει κανένα κιτ υπερκυβισμού για 116 ...

Όσον αφορά τα 4κύλινδρα δίνει μόνο για Ν42 B18 , Μ40 , Μ43 και Μ44 (Ε46 , Ε36)

το efficient dynamics μοτέρ του 116 είναι το Ν43 Β16 για το οποίο ΔΕΝ έχει κάτι !!! o ποιό πιθανός λόγος είναι η σχέση συμπίεσης του Ν43 (12/1) λόγω dfi !!!

Mε ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ :

Mην ασχολείσται με ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ σε 1.6 Ε87 ... ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ !

Το αυτό ισχύει και για τα περισσότερα ατμ Ε9χ !!!!

Λένε όλοι παραμύθια !!!

m-power_01
01-10-09, 19:52
Λοιπόν ο Νοέλ ΔΕ δίνει κανένα κιτ υπερκυβισμού για 116 ...

Όσον αφορά τα 4κύλινδρα δίνει μόνο για Ν42 B18 , Μ40 , Μ43 και Μ44 (Ε46 , Ε36)

το efficient dynamics μοτέρ του 116 είναι το Ν43 Β16 για το οποίο ΔΕΝ έχει κάτι !!! o ποιό πιθανός λόγος είναι η σχέση συμπίεσης του Ν43 (12/1) λόγω dfi !!!

Mε ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ :

Mην ασχολείσται με ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ σε 1.6 Ε87 ... ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ !

Το αυτό ισχύει και για τα περισσότερα ατμ Ε9χ !!!!

Λένε όλοι παραμύθια !!!

Μην εισαι τοσο σιγουρος....Μιας και να σου θυμισω οτι εχει βγει Ε87 με Ν45Β16 για τον οποιο εχει το κιτ που αναφερω....

EVANGELOS
01-10-09, 20:00
Σειρά 1 ... μόνο το 3.0 λιτρο

http://www.noellemotors.de/BMW_1_series_E87.223.0.html

Σειρά Ε90 μόνο το 3.0 λιτρο και το Μ3

http://www.noellemotors.de/BMW_3_series_E90.219.0.html

Σειρά Ε46 μόνο Ν42, Μ43 , Μ44 και όλα τα Μχχ

http://www.noellemotors.de/BMW_3_series_E46.220.0.html

sm6
01-10-09, 20:08
ο νοελε αποτελει τον "καισαρη" των βελτιωτων...

πολυ καλος, γνωστης, κορυφαια ποιοτητα, αλλα σε πολυ υψηλες τιμες.

τον κιτ του δικου μου σταδιου που αποτελειται απο δυο σπορ καταλυτες και προγραμμα, το ζητουσε 10000 ευρω!

το τριτο σταδιο του V10 με τον υπερκυβισμο στα 5.8 το ζητουσε 70.000 (σωστα διαβασατε, χεχε)!!!!

τιμες για αυτα που αναφερει ο βαγγελης δεν ξερω, αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι αναλογικα υψηλες....

κορυφαια δουλεια, αλλα με μεγαλο κοστος....

μιλαει παθός και μαθός....

m-power_01
01-10-09, 20:12
Και ξανα λεω υπαρχει κιτ για τον Ν45 !!!!!! Μιλησα με NOELLE!!!! Τοσο δυσκολο ειναι ....Σας ειπα τι περιλαμβανει !!! Η τιμη του ειναι περι των 2500 χωρις τοποθετηση και χωρις καταλυτη...

peter79
02-10-09, 08:52
Εγώ ακόμα δεν καταλάβα...υπάρχει ή δεν υπάρχει τελικά το κιτ για κινητήρες Ν43 Β16 ?????? με τα 122 PS?

gnx
02-10-09, 10:14
Και ξανα λεω υπαρχει κιτ για τον Ν45 !!!!!! Μιλησα με NOELLE!!!! Τοσο δυσκολο ειναι ....Σας ειπα τι περιλαμβανει !!! Η τιμη του ειναι περι των 2500 χωρις τοποθετηση και χωρις καταλυτη...

Μπορει το site να μην εχει ενημερωθει ακομα, μπορει να μη γουσταρει να το μαρκεταρει στη Γερμανια. Αμα μιλησες μαζι τους, ΟΚ!

nickvas19
02-10-09, 14:17
εγω δεν μιλησα για Νoelle ....μιλησα για υπερκυβισμο απο ton kafouni...τωρα τελικα ποιος ειναι αντιπροσωπος Noelle...και ποσο κανει τελικα το πακετο για υπερκυβισμο?!γιατι αμα ειναι μονο στροφαλο και μπιελεσ με 3-4 χιλιαρικα το ξανασκεφτομαι...

Stallion3.2
05-10-09, 08:59
πούλα το και πάρε άλλο.... τα ίδια λευτά θα δώκεις αλλά θα έχει το κεφάλι σου ήσυχο, σκέψου ότι αν γίνει μία μ@λ@κία (που θα γίνει 99%) δεν χάνεις απλά τα 4χιλ αλλά όλο το μοτέρ που δεν μπορεί να επανέλθει...αξίζει?

nickvas19
05-10-09, 17:07
με αυτην την ανοητη λογική σου (κατ'εμε) πρεπει αυτοι που έχουν μ3 και θέλουν 100αλογα παραπανω να τα πουλησουν και να παρουν πορσε...

- να σταματησει αυτη η χαζομαρα πουλατο δεν αξιζει...το εχουμε βαρεθει -

Stallion3.2
05-10-09, 17:18
φιλαράκο κάνε με τα λευτά σου ότι θες... αλλά εγώ θεωρώ πιο ανόητο αυτόν που θα σκάσει 4-5-6 χιλιάρικα για να υπερκυβίσει ένα 1600άρι απο αυτόν που θα το σουτάρει και θα προσθέσει τα 4-5-6χιλ που λέγαμε και να πάρει 2λιτρο εργοστασιακό που έχει ΣΙΓΟΥΡΑ 170 άλογα και θα μπορεί αν θέλει να το σκαλίσει παραπάνω......άκου ανόητος....πόσο χρονών είσαι?18 και ακόμα διαβάζεις max power? το έχω ήδη περάσει το στάδιο του ταϊσματος μηχανικών και ησύχασα μόνο όταν πήρα ένα αμάξι που κάνει αυτά που πρέπει και δεν ψάχνομαι άλλο...πίστεψε με μπορεί να ήταν ακριβό αμάξι αλλά στην πορεία μου βγήκε φθηνότερο απο κάτι 'φτιαγμένα' που τα κερνάω τσαγάκι...

E36 RULES!!
05-10-09, 17:23
πίστεψε με μπορεί να ήταν ακριβό αμάξι αλλά στην πορεία μου βγήκε φθηνότερο απο κάτι 'φτιαγμένα' που τα κερνάω τσαγάκι...

Πολλοί ομως προτιμούν το tuning, δεν παει να πει οτι ειναι ηλίθιοι, έτσι?

Nikos120i
05-10-09, 17:31
Δεν έχει νόημα όμως να "πειράζεις" ατμοσφαιρικά αφενός για να πάρεις 10 άλογα και αφετέρου να "υπερκυβίζεις" ένα 1600άρι. Το πουλάς και παίρνεις σίγουρα 170 2λτ.

Καλά τα λέει ο Stallion παραπάνω.

Stallion3.2
05-10-09, 18:05
όσο έχει λογικά πλαίσια το tuning μ'αρέσει... εξηγούμαι: εκτός απο το 'ανώδυνο' ΦΠΕ, άντε να αλλάξεις εκκεντροφόρους η τουρμπίνα σε ένα ήδη τουρμπο αυτοκίνητο.. όταν όμως οι απαιτήσεις είναι εξωφρενικές απλά δεν αξίζει η το κάνεις μονο και μόνο απο πείσμα.. γελάω πολύ με κάτι τουρμπισμένα ιαπωνέζικα που στην ευθεία πάνε τον αέρα και με το που βρίσκουν μια στροφή τσαρουχώνουν τα φρένα. το καλύτερο tuning είναι αυτό του οδηγού. μου έλεγε γνωστός πολυπρωταθλητής
1-πάρε μια 147 1.6 (το αμάξι τυχαία το είχε αναφέρει,εννοούσε ένα οποιοδήποτε ΚΑΛΟΣΤΡΙΦΤΟ αμάξι)
2-μάθε να το πας τάπα με ασφάλεια, όταν τα καταφέρεις
3-βάλε μια ανάρτηση και ΞΑΝΑΜΑΘΕ, όταν τα καταφέρεις
4-βάλε καλύτερα φρένα και ΞΑΝΑΜΑΘΕ, όταν τα καταφέρεις
5-βάλε μια καλή ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ ανάρτηση και ΞΑΝΑΜΑΘΕ, όταν τα καταφέρεις
6-φτιάξε ΦΠΕ και εκκεντροφόυς και ΞΑΝΑΜΑΘΕ, όταν τα καταφέρεις:
θα ξεσκίζει χαλαρά όλα τα δίλιτρα της αγοράς εκεί που μετράει...και ΑΦΟΥ βαρεθείς πάρε μια GTA, γιατί αν απο το βήμα 2 πας στην GTA κατευθείαν θα έρθει κάποιος που θα τα έχει κάνει όλα με τη σειρά και θα σε σκίζει με μία 2.0 και δεν θα ξέρεις που να κρυφτείς.....

και εννοείται πως κανείς που κάνει το κέφι του χωρίς να ενοχλεί ΔΕΝ είναι ηλίθιος έτσι?

EVANGELOS
05-10-09, 19:07
με αυτην την ανοητη λογική σου (κατ'εμε) πρεπει αυτοι που έχουν μ3 και θέλουν 100αλογα παραπανω να τα πουλησουν και να παρουν πορσε...

- να σταματησει αυτη η χαζομαρα πουλατο δεν αξιζει...το εχουμε βαρεθει -

Ακριβώς αυτό πρέπει να κάνουν !!!!

Για άλλη μια φορά παραθέτω παλιό pm

καλησπερα φιλε μου! ειμαι κατοχος ενος m3 ε46 και επειδη ειμαι κοντρακιας θελω να μου πεις τι να κανω για να κερδισω 4 τουλαχιστον καροτσες στο 0-1000m!! να βαλω προγραμμα αν ναι ποιο? εξατμιση φιλτρο η κατι αλλο?

απάντηση

Nα πάρεις Μ5 Ε60

CP_Racing
05-10-09, 19:37
Λοιπον να ξεκαθαρισω γιατι ο καθενας λεει τα δικα του...
Λοιπον ο Noelle δινει μονο στροφαλο ,μπιελες και προγραμμα!!! Η αυξηση του κυβισμου γινεται αποκλειστικα απο τις μπιελες!!! Δεν δινει πιστονια για τους λογους που εχουν αναφερθει πιο πανω...δεν δινει εκκεντροφορους γιατι μετα θα πρεπει να στροφαρει συνεχεια στις 7000 για να δωσει δυναμη ...
Επισης δινει την δυνατοτητα να τοποθετηθει καταλυτης πιο ελευθερος και τοτε θα τροποποιησει αναλογως το προγραμμα!!!
Τελος πρεπει να σας πω οτι το κοστος του κιτ χωρις τοποθετηση (το κιτ υπαρχει και στην σελιδα της Noelle) δεν εχει καμια σχεση με το 5000αρο που αναφερετε....

Μπορείς να δώσεις το link της σελίδας της Noelle ?

EVANGELOS
05-10-09, 19:39
Σειρά 1 ... μόνο το 3.0 λιτρο

http://www.noellemotors.de/BMW_1_series_E87.223.0.html

Σειρά Ε90 μόνο το 3.0 λιτρο και το Μ3

http://www.noellemotors.de/BMW_3_series_E90.219.0.html

Σειρά Ε46 μόνο Ν42, Μ43 , Μ44 και όλα τα Μχχ

http://www.noellemotors.de/BMW_3_series_E46.220.0.html

Μπορείς να δώσεις το link της σελίδας της Noelle ?

είναι ήδη δημοσιευμένα !

CP_Racing
06-10-09, 03:27
είναι ήδη δημοσιευμένα !

Αυτά τα είδα... αλλά ο συνφορουμίτης μας μιλούσε για 116i. Το link για 116i θέλω να μου πει!

m-power_01
07-10-09, 03:19
Αυτά τα είδα... αλλά ο συνφορουμίτης μας μιλούσε για 116i. Το link για 116i θέλω να μου πει!

http://www.noellemotors.de/2_0l-4_valve_engine_basis_BMW_N40_N42.240+M54ee57d93e4. 0.html

Αυτο ειναι το κιτ! και αλλαζει μονο το προγραμμα ...Επαναλαμβανω αν φορας Ν45 μοτερ!
Για οποιαδηποτε πληροφορια στειλε mail θα σου απαντησουν αμεσα! Το κοστος του ειναι περιπου 2500 χωρις τοποθετηση

giannis 116
07-10-09, 10:08
Σε αυτο το λινκ δε γραφει για Ν45 μοτερ αλλα για Ν40 ή Ν42.

nickvas19
07-10-09, 10:55
stalion...εγω ειπα οτι σε θεματα βελτιωσης που καποιος γουσταρει και την ψαχνει και ρωταει για να μαθει κατι παραπανω καποιοι όλο λενε παρε αλλο αμαξι...που στο κατω κατω μπορει τωρα να αγορασε και δεν συμφερει να το σκοτωσει,μπορει να μην μπορει να το δικαιωλογησει κτλ...και εσυ αρχισες να λες εγω εχω αυτο το αμαξι οτι διαβαζω max power και ειμαι και 18χρονων...μαλιστα...τελικα φανηκε ποιοσ ειναι 18....και αμα παντα αυτη ειναι η απαντηση σε τετοια θεματα να μην ρωταμε η να κλεισει ο τομεας βελτιωση...να μην το κουραζουμαι

Ε36 RULES τα χαιρετισματα απο Δραμα

οπως ειπε και ενας φιλος στο site της noelle δεν εχει για 16αρι...και για υπερκυβισμο σε 16αρι θα χρειαστει μαλλον αλλαγη πιστονια και οχι οπως ειπε καποιοσ μονο στροφαλο και μπιελες....

EVANGELOS
07-10-09, 12:05
Λοιπόν ο Νοέλ ΔΕ δίνει κανένα κιτ υπερκυβισμού για 116 ...

...

Αυτά τα είδα... αλλά ο συνφορουμίτης μας μιλούσε για 116i. Το link για 116i θέλω να μου πει!

Τουλάχιστον στο site !!!

thomelef
07-10-09, 13:49
βασικά ο στάλιον αυτό το οπίο λέει είναι άκρως λογικότατο και κακός αρπαζεσαι μαζί του.
φαντάζεσαι να φας καμιά ξενέρα και μετά τρέχεις και δε φτάνεις;
εγώ συμφωνώ απόλυτα με τα λόγια του και η πιο λογική λύση είναι αυτή που σου είπε.
απο εκεί και πέρα τα φράγκα δικά σου είναι, το αμάξι επίσεις, εσύ αποφασίζεις.
αλλά σκέψου το ενδεχόμενο μετά τη βελτίωση να ανοίξεις θρεντ με επικεφαλίδα πρόβλημα σε υπερκυβισμένο 116.
και τέλος πάντων ρε παιδιά μην αρπάζεστε όλοι. όταν ζητάτε γνώμες, μη περιμένετε όλα τα ποστ να συμφωνούν με αυτά που σκέφτεστε.

peter79
07-10-09, 13:59
Μιας και κανείς δεν έχει τοποθετήσει το συγκεκριμένο Κιτ για το οποίο κάνει λόγο το Thread καλό θα ήτανε να μείνουμε σε στοιχεία και μόνο.

εννοώ οτι αν κάποιος θέλει να βοηθήσει παρουσιάζοντας τεχνικά στοιχέια για το κιτ ή πληροφορίες κάθε είδους (ποιος το τοποθετεί, πόσο κοστίζει, τι περιλαμβάνει και με ποιον μπορούμε να μιλήσουμε )

το αν τελικά θα το βάλει ή οχι κάποιος έιναι πρόβλημά του!

όλες οι μετατροπές έχου ρίσκο και νομίζω αυτό θα έπρεπε να το ξέρουν όλοι.

ίσως να έιναι πολύ καλύτερη μετατροπή απο πολλές άλλες...

το θέμα έιναι αλλού... : Ποιός, Πόσο, Τι εγγύηση και σε Τι;

EVANGELOS
07-10-09, 14:00
Mάλλον ΔΕΝ έχεις διαβάσει το θρέντ !

peter79
07-10-09, 14:03
Άποψή σου...

EVANGELOS
07-10-09, 14:06
Έχουν απαντηθεί ΟΛΑ τα ερωτήματα που βάζεις , στο βαθμό που γίνετε από ένα φόρουμ !

peter79
07-10-09, 14:11
Ωραία.

ποιός μπορεί να μου πει λοιπόν αν για μοτέρ Ν43 Β16A υπάρχει το κιτ ή όχι.

Ποιός το βάζει και με τι κόστος.

EVANGELOS
07-10-09, 14:14
Λοιπόν ο Νοέλ ΔΕ δίνει κανένα κιτ υπερκυβισμού για 116 ...

Όσον αφορά τα 4κύλινδρα δίνει μόνο για Ν42 B18 , Μ40 , Μ43 και Μ44 (Ε46 , Ε36)

το efficient dynamics μοτέρ του 116 είναι το Ν43 Β16 για το οποίο ΔΕΝ έχει κάτι !!! o ποιό πιθανός λόγος είναι η σχέση συμπίεσης του Ν43 (12/1) λόγω dfi !!!

Mε ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ :

Mην ασχολείσται με ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ σε 1.6 Ε87 ... ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ !

Το αυτό ισχύει και για τα περισσότερα ατμ Ε9χ !!!!

Λένε όλοι παραμύθια !!!

Σειρά 1 ... μόνο το 3.0 λιτρο

http://www.noellemotors.de/BMW_1_series_E87.223.0.html

Σειρά Ε90 μόνο το 3.0 λιτρο και το Μ3

http://www.noellemotors.de/BMW_3_series_E90.219.0.html

Σειρά Ε46 μόνο Ν42, Μ43 , Μ44 και όλα τα Μχχ

http://www.noellemotors.de/BMW_3_series_E46.220.0.html

Mάλλον ΔΕΝ έχεις διαβάσει το θρέντ !

Έχουν απαντηθεί ΟΛΑ τα ερωτήματα που βάζεις , στο βαθμό που γίνετε από ένα φόρουμ !

Ωραία.

ποιός μπορεί να μου πει λοιπόν αν για μοτέρ Ν43 Β16A υπάρχει το κιτ ή όχι.

Ποιός το βάζει και με τι κόστος.

Να υποθέσω τώρα ότι διάβασες ΟΛΟ το θρεντ ????

peter79
07-10-09, 14:28
Οπότε ολόκληρο το Thread πάει περίπατο διότι κιτ απλά δεν υπάρχει.... :clap:

κρίμα...

antonis7_10
07-10-09, 20:04
εστειλα e-mail και ρωτησα και ορίστε η απάντηση στα greekenglish:

EYXARISTOUME GIA TO ENDIAFERON SAS
TO 2LIT KIT YPERKYBISMOU TOU 116i 122PS EFF DYNAMICS MOTOR EINAI APOKLEISTIKOTHTA THS BMW-SPANOS
TECHNOLOGIA SPORT AYTOKINITON S.A. (SCHNITZER).
TO EXEI SXEDIASEI O KARL OTTO NOELLE GIA THN ELLADA.
PIRILAMBANEI
STROFALO, MPIELES, PISTONIA, FLANTZES, KIT EXATMISHS, PROGRAMMA KAI APODIDEI 170PS.
KOSTOS TOPOTHETHMANO 4.900E
WS EK TOYTOY APOTANTHEITE STON K. STEFANO xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx GIA PAIRETAIRW PLHROFORIES.
EAN GIA TON OIODHPOTE LOGO DEN EXYPHRETHTHEITE, TOTE EPIKOINWNEISTE MAZI MOU STA TEL
xxxxxxxxxxxxxx EWS 9/9
KAI APO 11/9 STO +xxxxxxxxxxxxxx, EPEIDH GYRIZW GERMANIA


Αυτα οποιος θελει τηλεφωνα μπορεί να στείλει e-mail και ζητήσει από τον ίδιο

Ρε παιδιά διαβάστε λιγο παραπάνω......ήμαρτον. Είπαμε το Kit το βάζει ο Σπανός.Έχω στείλει e-mail και ορίστε παραπάνω η απάντηση

peter79
07-10-09, 20:13
Γιαυτό φωνάζω και λέω οτι ο καθένας λέει τα δικά του....:jester:

Nikos120i
07-10-09, 21:39
εστειλα e-mail και ρωτησα και ορίστε η απάντηση στα greekenglish:

EYXARISTOUME GIA TO ENDIAFERON SAS
TO 2LIT KIT YPERKYBISMOU TOU 116i 122PS EFF DYNAMICS MOTOR EINAI APOKLEISTIKOTHTA THS BMW-SPANOS
TECHNOLOGIA SPORT AYTOKINITON S.A. (SCHNITZER).
TO EXEI SXEDIASEI O KARL OTTO NOELLE GIA THN ELLADA.
PIRILAMBANEI
STROFALO, MPIELES, PISTONIA, FLANTZES, KIT EXATMISHS, PROGRAMMA KAI APODIDEI 170PS.
KOSTOS TOPOTHETHMANO 4.900E
WS EK TOYTOY APOTANTHEITE STON K. STEFANO xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx GIA PAIRETAIRW PLHROFORIES.
EAN GIA TON OIODHPOTE LOGO DEN EXYPHRETHTHEITE, TOTE EPIKOINWNEISTE MAZI MOU STA TEL
xxxxxxxxxxxxxx EWS 9/9
KAI APO 11/9 STO +xxxxxxxxxxxxxx, EPEIDH GYRIZW GERMANIA


Αυτα οποιος θελει τηλεφωνα μπορεί να στείλει e-mail και ζητήσει από τον ίδιο

Μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία επικοινωνίας να ρωτήσω για το 2λτ μου?

EVANGELOS
08-10-09, 18:51
εστειλα e-mail και ρωτησα και ορίστε η απάντηση στα greekenglish:

EYXARISTOUME GIA TO ENDIAFERON SAS
TO 2LIT KIT YPERKYBISMOU TOU 116i 122PS EFF DYNAMICS MOTOR EINAI APOKLEISTIKOTHTA THS BMW-SPANOS
TECHNOLOGIA SPORT AYTOKINITON S.A. (SCHNITZER).
TO EXEI SXEDIASEI O KARL OTTO NOELLE GIA THN ELLADA.
PIRILAMBANEI
STROFALO, MPIELES, PISTONIA, FLANTZES, KIT EXATMISHS, PROGRAMMA KAI APODIDEI 170PS.
KOSTOS TOPOTHETHMANO 4.900E
WS EK TOYTOY APOTANTHEITE STON K. STEFANO xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx GIA PAIRETAIRW PLHROFORIES.
EAN GIA TON OIODHPOTE LOGO DEN EXYPHRETHTHEITE, TOTE EPIKOINWNEISTE MAZI MOU STA TEL
xxxxxxxxxxxxxx EWS 9/9
KAI APO 11/9 STO +xxxxxxxxxxxxxx, EPEIDH GYRIZW GERMANIA

Ρε παιδιά διαβάστε λιγο παραπάνω......ήμαρτον. Είπαμε το Kit το βάζει ο Σπανός.Έχω στείλει e-mail και ορίστε παραπάνω η απάντηση


Λοιπόν έστειλα κι εγώ ένα mail στον αδερφό του Αλπίνα το Θοδωρή τον Αλπίνα !!!

ορίστε η απάντηση (το μετέφρασα από τα αρχαία πρώσικα και σε Ελληνικά) ... :

Filaraki ... ti me les tora !!! ... 8a to kano TOYMPANIZATION to 1.6 ... mh ME LES ARLLLOUMPES ... to prama 8a gazonei ... 8a skavei re SE LEO !!!! ...

p.s. Gine Aris na goustareis !!!!

p.s.2. Kai o Havito auto foraei !!!

p.s.3. Des ti ekana me to saxo toy Nacho Garcia !!!

filika ... Otto von Paridis von Gerakinas Gios


Φιλαράκι ... τι ΜΕ ΛΕΣ ΤΩΡΑ !!! ... θα το κάνω ΤΟΥΜΠΑΝΑΙΖΕΙΣΟΝ το 1.6 ... μη ΜΕ ΛΕΣ ΑΡΛΛΛΛΛΟΥΜΠΕΣ !!! ... το πράμα θα γαζώνει ... θα σκαβει ρε ΣΕ ΛΕΩ !!!

υ.γ. Γίνε Άρης να γουστάρεις

υ.γ.2 Και ο Χαβίτο αυτό φοράει

υ.γ.3. Δες τι έκανα με το Σάξο του Νάτσο Γκαρσία

Φιλικά Οθων του Παρίδη της Γερακίνας γιός !!!



Το σάξο του Νάτσο Γκαρσία !!!

http://www.youtube.com/watch?v=DtbRa1xbXrk

ακούμε τη φωννννή του Όθωνα !!! κατευθείαν από τον βελτιωτικό οίκο στη Νέα Πέραμο !!!!

να και το τηλέφωνο (παίζει να είναι και από Πανόραμα !!!)

το τηλ. επικοινονιας ειναι 211-2218-847 6937005944

nassosbmw1
09-10-09, 08:09
Λοιπόν έστειλα κι εγώ ένα mail στον αδερφό του Αλπίνα το Θοδωρή τον Αλπίνα !!!

ορίστε η απάντηση (το μετέφρασα από τα αρχαία πρώσικα και σε Ελληνικά) ... :




Το σάξο του Νάτσο Γκαρσία !!!

http://www.youtube.com/watch?v=DtbRa1xbXrk

ακούμε τη φωννννή του Όθωνα !!! κατευθείαν από τον βελτιωτικό οίκο στη Νέα Πέραμο !!!!

να και το τηλέφωνο (παίζει να είναι και από Πανόραμα !!!)

μάλιστα..."γαλλία φορ έβερ" και του'κανε τα μούτρα κρέας του πορσάκια...:jester:

CP_Racing
10-10-09, 10:59
http://www.noellemotors.de/2_0l-4_valve_engine_basis_BMW_N40_N42.240+M54ee57d93e4. 0.html

Αυτο ειναι το κιτ! και αλλαζει μονο το προγραμμα ...Επαναλαμβανω αν φορας Ν45 μοτερ!
Για οποιαδηποτε πληροφορια στειλε mail θα σου απαντησουν αμεσα! Το κοστος του ειναι περιπου 2500 χωρις τοποθετηση

Εξαιρετικά ενδιαφέρον !!
Ναι... Ν45 φοράω... και από άτυχος αρχίζω και αισθάνομαι πολύ τυχερός.

E36 RULES!!
10-10-09, 13:24
Λοιπόν έστειλα κι εγώ ένα mail στον αδερφό του Αλπίνα το Θοδωρή τον Αλπίνα !!!

ορίστε η απάντηση (το μετέφρασα από τα αρχαία πρώσικα και σε Ελληνικά) ... :




Το σάξο του Νάτσο Γκαρσία !!!



ακούμε τη φωννννή του Όθωνα !!! κατευθείαν από τον βελτιωτικό οίκο στη Νέα Πέραμο !!!!

)

http://www.youtube.com/watch?v=zN_jFkkN-oM

Εχει φτιαξει το Rallye του ξαδερφου του Νατσο, παει με διακουυυΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣα του μαμημμμμμμενου...


''γινε αρης να γουσταρεις'' ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ.. αχαχαχαχαχαχαχαΧΑΧαΧαΧαΧΑχΑχΑχΑΧΑχΑχΑχΑΧΑχαΧΑΧΑΧαΧ αχα

Nikos120i
10-10-09, 14:30
Ελληναριό...

peter79
31-10-09, 18:23
Επίσημα πλέον μιας και πήγα απο τον Σπανό για το 1ο μου service, τέτοιο κιτ για Ε90 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

έχουν πολύ καλή συνεργασία με τον Noelle γενικά αλλά τέτοιο κιτ είναι μπαρούφες...
αυτό έμαθα απο τους πωλητές του Σπανού.

Geo_3D
31-10-09, 18:43
Επίσημα πλέον μιας και πήγα απο τον Σπανό για το 1ο μου service, τέτοιο κιτ για Ε90 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

έχουν πολύ καλή συνεργασία με τον Noelle γενικά αλλά τέτοιο κιτ είναι μπαρούφες...
αυτό έμαθα απο τους πωλητές του Σπανού.

χεχεχε....κατι μας ειπες ρε φιλε μου και εσυ τωρα....:bullhorn:

Nikos120i
31-10-09, 19:09
Μα κι εγώ έστειλα email sth Noelle και δεν υπάρχει κανένα κιτ βελτίωσης.

BILL007
31-10-09, 19:22
Που είναι ο Τούρκος οεο?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχα!!!!!:rofl2: :rofl2: :rofl2:

:banned:

peter79
27-11-09, 14:04
Για όσους ενδιαφέρονται...

σιγά μην βγάλουμε άκρη...

το κιτ υπάρχει τελικά.

Driver M
27-11-09, 14:34
Για όσους ενδιαφέρονται...

σιγά μην βγάλουμε άκρη...

το κιτ υπάρχει τελικά.


Δηλαδή πάει την 320 από 150 στα 195 άλογα? Η μήπως κάνει μόνο για την 320 με τα 170? Επίσης, η εταιρεία που το βγάζει (KUF) είναι αξιόπιστη? Γιατί από το site της φαίνεται πολύ οργανωμένη και επαγγελματική, συνεπώς δείχνει ένα καλό πρόσωπο τουλάχιστον επιφανειακά. Έχει αντιπροσώπους στην Ελλάδα? Επίσης, Έλληνες την έχουν? Γιατί στις φωτογραφίες δείνχει δυο Έλληνες (Σταθάκης, Πρεντάρης). Kαι κάτι άλλο που δεν κατάλαβα, γιατί για την 316 το κόστος είναι 4.900 ευρώ και για την 320 μόλις 1.950? Σαν μεγάλη διαφορά δεν παίζει? Πολλές ερωτήσεις, αλλά νομίζω και βασικές. Peter άμα ξέρεις κάτι παραπάνω από όσα λέει το pdf σε παρακαλώ ενημέρωσε.

Πάντως αν το κιτ είναι αξιόπιστο και δουλεύει πραγματικά (που το φοβάμαι), τότε ξεκινάω οικονομίες από σήμερα!!

peter79
27-11-09, 14:46
Πάντως μην ξεχνάτε οτι και ο Καφούνης τα ίδια υπόσχεται...

εγω προσωπικά πιστεύω οτι κάποιος έχει βγάλει το κιτ και απο εκεί και πέρα το εισάγουν και το τοποθετούν άλλοι.

περισσότερα δεν ξέρω. σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την KUF πάντως μου είπαν οτι το μοτέρ μετά στροφάρει σαν 325!!! καμία σχέση σε δούλεμα το μοτέρ μου είπαν με το 320.

Driver M
27-11-09, 18:23
Μα αυτοί στην KUF λένε ότι έχουν φτιάξει μόνοι τους το κιτ και από ότι ξέρω και ο Καφούνης λέει ότι χρησιμοποιεί δικό του. Άρα δεν μιλάμε (επίσημα τουλάχιστον) για το ίδιο κιτ. Αυτά πάντως μικρή αξία έχουν, το θέμα είναι να δοκιμαστεί το συγκεκριμένο κιτ και να κάνει δουλειά...

m-power_01
28-11-09, 00:44
Δηλαδή πάει την 320 από 150 στα 195 άλογα? Η μήπως κάνει μόνο για την 320 με τα 170? Επίσης, η εταιρεία που το βγάζει (KUF) είναι αξιόπιστη? Γιατί από το site της φαίνεται πολύ οργανωμένη και επαγγελματική, συνεπώς δείχνει ένα καλό πρόσωπο τουλάχιστον επιφανειακά. Έχει αντιπροσώπους στην Ελλάδα? Επίσης, Έλληνες την έχουν? Γιατί στις φωτογραφίες δείνχει δυο Έλληνες (Σταθάκης, Πρεντάρης). Kαι κάτι άλλο που δεν κατάλαβα, γιατί για την 316 το κόστος είναι 4.900 ευρώ και για την 320 μόλις 1.950? Σαν μεγάλη διαφορά δεν παίζει? Πολλές ερωτήσεις, αλλά νομίζω και βασικές. Peter άμα ξέρεις κάτι παραπάνω από όσα λέει το pdf σε παρακαλώ ενημέρωσε.

Πάντως αν το κιτ είναι αξιόπιστο και δουλεύει πραγματικά (που το φοβάμαι), τότε ξεκινάω οικονομίες από σήμερα!!

Η διαφορα τιμης οφειλεται στο οτι για την 320 το κιτ περιλαμβανει προγραμμα και καταλυτη.Ενω για το 316 στροφαλο, μπιελες, προγραμμα .
Τα νουμερα παντως ειναι ενα κλικ αισιοδοξα...κατα την ταπεινη μου αποψη.

Nikos120i
28-11-09, 10:01
Για όσους ενδιαφέρονται...

σιγά μην βγάλουμε άκρη...

το κιτ υπάρχει τελικά.

5.000 € κάνει το κιτ λοιπόν για μια 316i να γίνει πρακτικά 320i χωρίς ΚΑΜΙΑ εγγύηση. Βάλε μεταοφορικά, τουλάχιστον άλλα 100-150 ευρώ. Βάλε εγκατάσταση, τουλάχιστον 600-700 ευρώ...πάμε σχεδόν στα 6.000 €.

Μεταχειρισμένη 320i βρίσκεις με 25.000 ευρώ...και τη 316i σου τη πουλάς 15.000 € με 18.000 €.

Δε νομίζω να συμφέρει σε καμία περίπτωση μια τέτοια καθόλου ασφαλής βελτίωση. Καλύτερα να πάρεις 320i.

Μάλιστα να γνωρίζετε ότι πιο εύκολα πουλάτε μια 316i και κρατάει καλύτερα μεταπώληση λόγω τελών...και από την άλλη οι 320i είναι "σφαγμένες" για να πουλήσουν.

Δεν αξίζει με ΤΙΠΟΤΑ τέτοια μετατροπή :shakehead

Καλύτερα "έτοιμη" 320i με τα φρένα, τα διαφορικά της κλπ κλπ κλπ...

peter79
28-11-09, 14:45
5.000 € κάνει το κιτ λοιπόν για μια 316i να γίνει πρακτικά 320i χωρίς ΚΑΜΙΑ εγγύηση. Βάλε μεταοφορικά, τουλάχιστον άλλα 100-150 ευρώ. Βάλε εγκατάσταση, τουλάχιστον 600-700 ευρώ...πάμε σχεδόν στα 6.000 €.

Μεταχειρισμένη 320i βρίσκεις με 25.000 ευρώ...και τη 316i σου τη πουλάς 15.000 € με 18.000 €.

Δε νομίζω να συμφέρει σε καμία περίπτωση μια τέτοια καθόλου ασφαλής βελτίωση. Καλύτερα να πάρεις 320i.

Μάλιστα να γνωρίζετε ότι πιο εύκολα πουλάτε μια 316i και κρατάει καλύτερα μεταπώληση λόγω τελών...και από την άλλη οι 320i είναι "σφαγμένες" για να πουλήσουν.

Δεν αξίζει με ΤΙΠΟΤΑ τέτοια μετατροπή :shakehead

Καλύτερα "έτοιμη" 320i με τα φρένα, τα διαφορικά της κλπ κλπ κλπ...


4.900 είναι τοποθετημένο το κιτ. κάνεις λάθος...

Nikos120i
28-11-09, 15:31
4.900 είναι τοποθετημένο το κιτ. κάνεις λάθος...

Οι τιμές αυτές είναι στο εξωτερικό...ρώτα εδώ να μάθεις τιμή.

Σου είπα την άποψή μου...καλύτερα να πάρεις ένα μτχ 320i με τα 170. Η πιο ασφαλής επιλογή είναι.

peter79
28-11-09, 15:54
οι τιμές είναι εδώ με τοποθέτηση....

Nick_compact
28-11-09, 15:57
Στο αρχείο που ανέβασες λέει χωρίς ΦΠΑ (tax) πάντως.

Nikos120i
28-11-09, 16:01
Στο αρχείο που ανέβασες λέει χωρίς ΦΠΑ (tax) πάντως.

Άρα +19%...δηλαδή €5.831!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πας για μτχ 320i στα λεφτά αυτά τότε...ούτε συζήτηση...είναι πολύ χαζό κατά την άποψή μου να δώσει κάποιος 6.000 για να κάνει υπερκυβισμό όταν στα χρήματα αυτά ανταλλάζεις το δικό σου με μτχ 320i.

peter79
28-11-09, 16:04
Υπάρχουν και άλλοι λόγοι για να μην πας σε 2.000 κυβικά

όσο για το κόστος.... εμενα στο τηλ μου είπαν 4.900 τελική.

το αν θα το βάλει κάποιος ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα παιδιά...

και ο Καφούνης 4.900 τελική μου είχε πει για υπερκυβισμό. γιαυτό λέω οτι πιθανότατα είναι το ίδιο κιτ.

Nikos120i
28-11-09, 17:13
Υπάρχουν και άλλοι λόγοι για να μην πας σε 2.000 κυβικά

Διαφορετικοί από αυτούς που θέλεις να κάνεις το μοτέρ σου υπερκυβισμένο στα 2000 κυβικά? Γιατί πάλι τα ίδια τέλη θα πληρώσεις.

Nick_compact
28-11-09, 17:57
Διαφορετικοί από αυτούς που θέλεις να κάνεις το μοτέρ σου υπερκυβισμένο στα 2000 κυβικά? Γιατί πάλι τα ίδια τέλη θα πληρώσεις.

Δεν θα πληρώσεις τα ίδια τέλη, γιατί κρατάς το ίδιο μπλοκ, και είναι ουσιαστικά αδύνατον να βρεθεί ο αυξημένος κυβισμός. Πρέπει να είσαι και λίγο "στόκος" για να πας να το δηλώσεις... :owned: