PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΕ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ


fanis_k
30-07-09, 12:46
Παιδιά καλησπέρα.
Η ερώτησή μου είναι απλή αλλά η απάντηση δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολη.
Έχω 2 κολημένες τσίχλες στα 2 μπροστινά καθίσματα ένεκα παιδιών.
Τι μπορώ να κάνω για να τα καθαρίσω;
Προσπάθησα με νερό και σαπούνι αλλά δεν γίνεται τίποτα.
Ευχαριστώ.

stefanos_cool
30-07-09, 12:55
Παιδιά καλησπέρα.
Η ερώτησή μου είναι απλή αλλά η απάντηση δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολη.
Έχω 2 κολημένες τσίχλες στα 2 μπροστινά καθίσματα ένεκα παιδιών.
Τι μπορώ να κάνω για να τα καθαρίσω;
Προσπάθησα με νερό και σαπούνι αλλά δεν γίνεται τίποτα.
Ευχαριστώ.


Βάλε παγάκια σε μία πλαστική σακούλα και ξύσε απαλά το ύφασμα πάνω στο οποίο έχει κολλήσει η τσίχλα.

konas
30-07-09, 12:59
Αυτο που λεει ο Στεφανος το εχω και γω ακουσει. Ο σκοπος ειναι να παγωσει και να ξεραθει η τσιχλα, ωστε να βγαινει πιο ευκολα.

z3 2.2
30-07-09, 13:37
η τεχνικη του Στεφανου ειναι σωστη και την εχω εφαρμωσει και γω σε τζην παντελονι με πολυ καλο αποτελεσμα!

gyiama
30-07-09, 14:08
υπαρχουν στα σουπερ μαρκετ κατι μπουκαλακια που λεγονται αν θυμαμαι καλα ''διαβολακια λεκεδων'' εχει διαφορα για καθε λεκε πχ εχει για μελανι εχει για σκουρια εχει για κολλες και τσιχλες κλπ εγω δοκιμασα πριν λιγες μερες αυτο για τις τσιχλες και καθαρισε τελεια απλα πρεπει να γαλεις το πολυ με το χερι και μετα να βαλεις απ το υγρο!!!(ειναι κατι βεραμαν μπουκαλακια πλακε)

patrinos
30-07-09, 14:41
Βάλε παγάκια σε μία πλαστική σακούλα και ξύσε απαλά το ύφασμα πάνω στο οποίο έχει κολλήσει η τσίχλα.

αυτο πουθ λεει ο στεφανος και η καλυτερη περιοδο για να το κανεις ειναι χειμωνας....

kplc16
30-07-09, 14:56
αυτο πουθ λεει ο στεφανος και η καλυτερη περιοδο για να το κανεις ειναι χειμωνας....


Συμφωνω με το Στεφανο και αν δε κρατιεσαι, βραδυνη ωρα.Χρησιμοποιησε μια μεγαλη μπουκαλα απο αναψυκτικο παγωμενη. Εχε και μια πετσετα στεγνη για να μαζευεις την υγρσια απο το πλαστικο μπουκαλι. Ετσι θα αποφυγεις την υγρασια απο το καθισμα

george316
30-07-09, 16:12
θα σου πω ενα παραμυθι...ηταν καποτε ενας βασιλιας που τον ελεγαν Ηρωδη....
τσιχλα στα καθισματα???να μια καταρα που θα ριχνω σε οποιον δε χωνευω.

george316
30-07-09, 16:15
στα ρουχα τουλαχιστο υπαρχει και το σιδερο με χαρτοπετσετα.βαζεις τη χαρτοπετσετα πανω στη τσιχλα και πανω πατας το σιδερο.
λιωνει και κολλαει πανω στο χαρτι.

Αντών///is
30-07-09, 18:30
Επίσης και καθαρή βενζίνη... Με εμποτισμένο βαμβάκι (ή βούρτσα) βεβαίως και τρίψιμο, όχι χύμα πάνω στο ύφασμα! Δεν αφήνει τίποτα μιλάμε...

Υ.Γ.: Το μόνο αρνητικό είναι πως μπορεί να σου κάνει ένα "λεκέ" καθαριότητας, σαν περίγραμμα, αν η ταπετσαρία έχει βρωμίσει (λογικό...) με τον καιρό. Δοκίμασε πολύ προσεκτικά, με πολλά σύντομα περάσματα και άφηνε την βενζίνη να εξατμίζεται για να ελέγχεις το αποτέλεσμα της εφαρμογής της.

stefanos_cool
30-07-09, 18:37
Επίσης και καθαρή βενζίνη... Με εμποτισμένο βαμβάκι (ή βούρτσα) βεβαίως και τρίψιμο, όχι χύμα πάνω στο ύφασμα! Δεν αφήνει τίποτα μιλάμε...

Υ.Γ.: Το μόνο αρνητικό είναι πως μπορεί να σου κάνει ένα "λεκέ" καθαριότητας, σαν περίγραμμα, αν η ταπετσαρία έχει βρωμίσει (λογικό...) με τον καιρό. Δοκίμασε πολύ προσεκτικά, με πολλά σύντομα περάσματα και άφηνε την βενζίνη να εξατμίζεται για να ελέγχεις το αποτέλεσμα της εφαρμογής της.

Σωστό κι αυτό!!!:dblthumb2

bimmer-corfu
02-08-09, 18:27
ψυκτικό σπρέυ έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά γιατί παγώνει πολύ

Nick_E60_GR
02-08-09, 21:19
Επίσης και καθαρή βενζίνη... Με εμποτισμένο βαμβάκι (ή βούρτσα) βεβαίως και τρίψιμο, όχι χύμα πάνω στο ύφασμα! Δεν αφήνει τίποτα μιλάμε...

Υ.Γ.: Το μόνο αρνητικό είναι πως μπορεί να σου κάνει ένα "λεκέ" καθαριότητας, σαν περίγραμμα, αν η ταπετσαρία έχει βρωμίσει (λογικό...) με τον καιρό. Δοκίμασε πολύ προσεκτικά, με πολλά σύντομα περάσματα και άφηνε την βενζίνη να εξατμίζεται για να ελέγχεις το αποτέλεσμα της εφαρμογής της.

Αντώνη, με βενζίνη υπάρχει κίνδυνος να λιώσει το αφρώδες κάτω απ' το κάλυμμα, αν πέσει λίγο παραπάνω. Θέλει πάρα πολύ προσοχή..

Θα πρότεινα κι εγώ να βάλεις παγάκια σε ένα σακουλάκι, τα ακουμπάς πάνω στην τσίχλα μέχρι να στερεοποιηθεί χωρίς να την τρίψεις. Μετά από 5 λεπτά την τραβάς και ξεκολλάει σαν αυτοκόλλητο.

bmw330vasilis
02-08-09, 21:48
δοκιμασε και αιθερα.....δεν αφηνει υπολειμματα....εξατμιζεται...και αφαιρει του κοσμου τις βρωμιες!!

Dathanaso
04-08-09, 22:02
ψυκτικό σπρέυ έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά γιατί παγώνει πολύ

+1 συμφωνω απόλυτα ξεραινεται και την τραβας την σιγα σιγα

montoya
06-08-09, 17:26
Μου συνέβει κι εμένα σε μια μπλούζα μου και καθάρισε τέλεια όταν την έβγαλα από την κατάψυξη. Χωράει το αυτοκίνητό σου σε κατάψυξη?:bugeye: Αν όχι πήγαινε σε ψυγείο φρούτων:bananasmi
Ρώτησες για βιολογικό καθαρισμό?