PDA

Επιστροφή στο Forum : Στην αναζήτηση για Ζ4...


stako
05-08-09, 22:36
Γεια σας παιδιά, χάρηκα πολύ που σας βρήκα. :)

Από ότι φαίνεται σε λίγο καιρό θα αλλάξω αμάξι και έχω καταλήξει στο Ζ4 (για διάφορους λόγους αλλά 100% σε Ζ4). Έχω ήδη διαβάσει αρκετά στο φόρουμ σχετικά με το μοντέλο αλλά χρειάζομαι μερικές ακόμα πληροφορίες που πρέπει να ρωτήσω άμεσα.

1. Έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με τις διάφορες εκδόσεις που έχει βγει. 2.0, 2.2, 2.5, 3.0, Μ...... Συν τα "απλά" i και τα si... Δεν ξέρω αν υπάρχει και σκέτο, χωρίς i ή si στην κατάληξη... Υπάρχει κάποιο site που να έχει πληροφορίες σχετικά με εκδόσεις παλαιότερων αυτοκινήτων που να αναφέρει κινητήρες, κυβικά, ιπποδύναμη, ροπή κτλ? Γιατί τώρα βρίσκω αναφορές αλλά είναι πολύ διάσπαρτη η πληροφορία και φοβάμαι για τυχόν λάθη. Αν έχει και πληροφορίες για τα φρένα, τις αναρτήσεις και τα άλλα περιφερειακά ακόμα καλύτερα.

2. Με την εφορία, τέλη και ασφάλειες το "σκαλοπάτι" είναι στα 2200 κυβικά? Από εκεί και πάνω ότι και να πάρεις είναι το ίδιο? (με το τωρινό καθεστώς τουλάχιστον που δεν έχει τεκμήρια κτλ, θα περιμένω έτσι κι αλλιώς Σεπτέμβρη-Οκτώβρη να ανακοινώσουν τα νέα μέτρα που από ότι φαίνεται έρχονται και βλέπουμε. Α και έχω υπόψη μου και για την "έκτακτη" εισφορά που βγάλανε πριν λίγο καιρό.)

3. Για μικτή ασφάλεια, αξία αυτοκινήτου ας πούμε 20000€, να υπολογίζω γύρω στα 1200 το χρόνο? Συμπεριλαμβάνει και κουκούλα το πακέτο? Οι απαλλαγές σε ζημιές και κουκούλα πόσο είναι?

Ενημερωτικά το "ταβάνι" το έχω θέσει στα 25000€, για αμάξι 2004-2005, τώρα τι θα είναι αυτό θα δείξει, ανάλογα τι θα βρεθεί στην κατάσταση που θέλω...:) Πχ βλέπω παίζουν και τρίλιτρα σε αυτή τη τιμή αλλά δεν έχω δει κανένα ακόμα από κοντά οπότε δεν ξέρω αν ο στόχος αυτός είναι ρεαλιστικός...

Στην πορεία θα έχω σίγουρα κι άλλες απορίες.........:)

DimitrisZ4
06-08-09, 00:46
με το ταβανι π εχεις θεσει , αποκλειεις κ ορισμενες εκδοσεις Ζ4 οποτε δεν χρειαζεται καν να τα κοιταξεις, τωρα αν θες προ facelift μπορεις κ 3,0 να βρεις αλλα δε ξερω σε τι κατασταση θα βρισκεται , 2,5 σιγουρα 2,2 κ 2,0 ναι, για μετα facelift 3,0si δυσκολα , ισως 2,5si αλλα κ αυτο πολυ δυσκολα , 2,0 μετα του 2006 μπορει να βρεις.. εγω θα διαλεγα το 3,0 με τα 231 αλογατα εκτος αν εχεις πορβλημα με εφορια κ τετοια , χτυπα ενα 2,0 με facelift! για ασφαλεια εγω δινω 1900 το χρονο , αλλα εχω το Ζ4 Μ . για την 1η σου ερωτηση , αμα ψαχνεις για Ζ4 κ ακομα δεν ξερεις αυτα , ισω να το ψαξεις λιγο παραπανω....φιλικα παντα ;)

MaSt0RaS
06-08-09, 03:27
δεν ξερω οι αποριες σου με προβληματιζουν...
Καταρχας πες μας λιγο την ηλικια σου...
Πες μας τι θες απο το αμαξι...
οσο για την κουκουλα αν θες να την ασφαλισεις ειναι λιγες ασφαλειες που το κανουν και αυτες βαρανε καλα...
Καλυτερα να ρωτησεις τον ασφαλιστη σου για αυτο κανεις δεν μπορει να σου πει ποσο μπορει να σου παει...
Εγω σε 2.5Si και κατω απο 23 εδινα 2300ε..!

alexk
06-08-09, 08:43
Πες μας την ηλικία σου > 17 στα 18 και περιμένει να βγάλει δίπλωμα :lamer:

Σταύρο, σχετικά με τους κινητήρες.
Οι σειρές 'si' βγήκαν όταν έγινε το facelift. Τα μοτέρ si είναι τα νεώτερης γενιάς που έχουν και valvetronic (βλαβητρόνικ).

To 2.2i έχει το μοτέρ M54B22 -->
The 2.2 L (2171 cc/132 in³) M54B22 produced 125 kW (170 hp) at 6100 rpm and 210 N·m (155 ft·lbf) at 3500 rpm.


Το 2.5i έχει το μοτέρ M54B25 -->

The M54B25 is a 2.5 L (2494 cc) engine with an 84 mm (3.3 in) bore and 75 mm (3.0 in) stroke. It is all-alloy with Al-Sil block, fracture-split forged steel connecting rods, a one-piece forged crankshaft, and a reinforced plastic intake manifold. Output is 192 hp (143 kW) at 6000 rpm with 175 ft·lbf (245 Nm) of torque at 3500 rpm.


To 2.5si έχει το μοτέρ N52B25 -->
The N52B25 comes in two versions, both displacing 2.5 L (2497 cc/152 in³). The first produces 130 kW (174 hp) at 5800 rpm and 230 N·m (170 ft·lbf) at 3500-5000 rpm while the more powerful version is rated at 160 kW (215 hp) at 6500 rpm and 250 N·m (184 ft·lbf) at 2750-4250 rpm.
Το Ζ4 2.5si έχει 215hp.


Το 3.0i έχει το μοτέρ M54B30 -->

The M54B30 is a 3.0 L (2979 cc) successor of the 2.8 L BMW M52. Bore remains the same at 84 mm (3.3 in), but stroke is increased 5.6 mm (0.2 in) to 89.6 mm (3.5 in). Power is 231 hp (170 kW) at 5,900 rpm while torque is 221 ft·lbf (300 Nm) at 3,500 rpm.
It is an all-alloy engine with Al-Sil block. It uses SFI fuel injection, has 4 valves per cylinder with Double VANOS (variable valve timing) and features fracture-split forged steel connecting rods, a one-piece forged crankshaft, and reinforced plastic intake manifold. It is produced in Steyr, Austria.
The M54B30 was on the Ward's 10 Best Engines list through 2001-2003.


Το 3.0si έχει το μοτέρ N52B30 -->

The N52B30 comes in three versions, all displacing 3.0 L (2996 cc/182 in³) and produces variable outputs depending on the BMW model that it comes witη.
Ζ4 3.0si 195 kW (265 PS,262 hp) @ 6650 rpm and 315 N•m @ 2750 rpm

Προσωπικά μου αρέσει το 3.0i.
Τα μοτέρ si έχουν βλαβητρόνικ και η αίσθηση που μου δίνουν είναι πολύ 'ελαστική' (λες και το βολάν είναι 58 κιλά).
Η δε υστέρηση από το μοτέρ του βλαβητρόνικ (μέχρι να βυθίσει τις βαλβίδες) είναι απίστευτη.
Επίσης προ-facelift vs facelift, θα έλεγα προ-facelift μιας και ξέρω ότι δεν σε νοιάζει το να έχεις το τελευταίο μοντέλο (εμένα προσωπικά μου αρέσουν πιο πολύ τα φανάρια του προ-facelift).

Για τα υπόλοιπα, δυστυχώς δεν ξέρω αλλά είμαι σίγουρος τα παιδιά που έχουν Ζ4 μπορούν να σε βοηθήσουν.

ΥΓ : απλά παραθέτω ότι σε 3-4 χρόνια το βλαβητρόνικ θα καταργηθεί και θα γυρίσουμε στην παλιά καλή πεταλούδα :bowdown:

nassosbmw1
06-08-09, 08:59
Ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.car.gr/classifieds/cars/?va=&co=&ten=&ca=&cr=0&bre=&ag=&tr=&rg=&pg=2&tmi=&nu=&do=&fu=&bmi=&hi=1&ben=&c=26|5b6b&ma=298&tpo=&mo=974&tre=2009&bpo=&bpr=9000&so=dm&tpr=25000&or=d

και ξεκίνα την ψαχτική...θα προτιμούσα το 3λιτρο στα 24-25000€ ε,όσο να κάνεις ειδικό αμάξι παίρνεις ας το πάρεις δυνατό! καλή επιλογή!!! :friday:

stako
06-08-09, 11:53
με το ταβανι π εχεις θεσει , αποκλειεις κ ορισμενες εκδοσεις Ζ4 οποτε δεν χρειαζεται καν να τα κοιταξεις, τωρα αν θες προ facelift μπορεις κ 3,0 να βρεις αλλα δε ξερω σε τι κατασταση θα βρισκεται , 2,5 σιγουρα 2,2 κ 2,0 ναι, για μετα facelift 3,0si δυσκολα , ισως 2,5si αλλα κ αυτο πολυ δυσκολα , 2,0 μετα του 2006 μπορει να βρεις.. εγω θα διαλεγα το 3,0 με τα 231 αλογατα εκτος αν εχεις πορβλημα με εφορια κ τετοια , χτυπα ενα 2,0 με facelift! για ασφαλεια εγω δινω 1900 το χρονο , αλλα εχω το Ζ4 Μ . για την 1η σου ερωτηση , αμα ψαχνεις για Ζ4 κ ακομα δεν ξερεις αυτα , ισω να το ψαξεις λιγο παραπανω....φιλικα παντα

Οκ, σε ευχαριστώ, κι εγώ σε 3.0 ελπίζω εκτός κι αν μας κάνει καμιά εξυπνάδα η εφορία μετά τα μπάνια...

Το facelift πότε έγινε? Όσα βλέπω πάντως είναι 2003-2005 και μου αρέσουν μια χαρά...:)

Το αμάξι θα το πάρω σε 3 μήνες το νωρίτερο. Πιθανότατα και 4. Και αυτό ακριβώς κάνω τώρα, το ψάχνω να δω τι γίνεται. Εδώ μέσα είναι μια αρκετά καλή πηγή να βρεις πληροφορίες, χάζευα κάμποσες μέρες χωρίς να γράφω, τώρα το ψάχνω περισσότερο ρωτώντας... Ο χρόνος πάντως πιστεύω είναι αρκετός για να μάθω μέχρι και τις βίδες... Λίγο πριν την αγορά θα πάρω και ένα Haynes (http://www.haynes.com/products/year/2005/make/BMW/model/Z4/productID/25) (εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο) για να δω μερικά πράγματα.

δεν ξερω οι αποριες σου με προβληματιζουν...
Καταρχας πες μας λιγο την ηλικια σου...
Πες μας τι θες απο το αμαξι...
οσο για την κουκουλα αν θες να την ασφαλισεις ειναι λιγες ασφαλειες που το κανουν και αυτες βαρανε καλα...
Καλυτερα να ρωτησεις τον ασφαλιστη σου για αυτο κανεις δεν μπορει να σου πει ποσο μπορει να σου παει...
Εγω σε 2.5Si και κατω απο 23 εδινα 2300ε..!

Εντάξει, δεν με ξέρετε οπότε λογικό...

Στα 32 είμαι, μέχρι τώρα είχα κυρίως μηχανές και το αυτοκίνητο ήταν απλά ένα μεταφορικό μέσο για το super market και για ταξίδια με φόρτωμα. Με τις μηχανές (ένα gsxr κυρίως) πέρασα καλά, γρήγορες βόλτες, πίστα κάμποση, δεν πέσαμε ποτέ, όλα οκ αλλά........το βαρέθηκα λιγάκι, μεγαλώσαμε κι όλας και άρχισε ο εγκέφαλος να σκέφτεται "κι αν πέσεις τι κάνουμε?" και τελικά το πούλησα. Έχω τώρα ένα Aprilia Caponord 1000 για μεταφορικό εντός κι εκτός πόλης και για την ανταγωνιστική και σπορ πλευρά του δικύκλου έχω κι ένα εντουράκι, ένα CCM 404 για το βουνό/χώμα. Από αυτοκίνητο έχω ένα Octavia 1600 του 2006 που το πήρα καινούργιο (ένα people carrier που λένε και στο Top Gear).

Επειδή όμως αν έχεις το μικρόβιο της σπορ οδήγησης (και αυτό αν το έχεις μεταφέρεται εύκολα από 2 ρόδες σε 4 και ανάποδα, ρόδες και τιμόνι να έχει αρκεί) δεν γλιτώνεις, ξεκίνησε μια κουβέντα με φίλο για το τι να πάρω ώστε να έχει λίγο πλάκα και να μην είναι απλό μεταφορικό σαν το Octavia που έχω τώρα. Επειδή είμαστε λίγο ιδιαίτεροι (καμμένους μας λένε κάποιοι, με την καλή έννοια) το περιορίσαμε σε πισωκίνητα αποκλειστικά. Για ευνόητους λόγους. Και είπαμε αρχικά για Ζ3. Αλλά πήγα είδα μερικά, διάβασα και λίγο σχετικά και δεν μου άρεσε η ιδέα. Οπότε είπα να δω για Ζ4 που έχει 10 χιλιάρικα περισσότερα αλλά είναι καλύτερο αμάξι και σημαντικά πιο καινούργιο. Άλλα αμάξια με πίσω κίνηση σε λογικό κόστος (κάποια Mercedes, το MX5, το RX8, το S2000 και μερικά άλλα) δεν με ενδιαφέρουν για διάφορους λόγους, μου αρέσει ΜΟΝΟ η BMW σαν εταιρεία και σαν εμφάνιση (μεγάλη συζήτηση εδώ, άλλη ώρα ίσως την κάνω). Και έτσι φτάσαμε μέχρι εδώ.......

Ουσιαστικά λοιπόν το αμάξι το θέλω να είναι fun to drive, να το πηγαίνεις σε στροφιλίκι και να γουστάρεις, να σε τραβάει να το πας σε τέτοια μέρη, όχι να το τραβάς εσύ. Να είναι όμορφο. Να είναι κάμπριο γιατί πάντα μου άρεσαν. Να έχει λίγο happy ουρά για λίγο γέλιο με κανά φίλο. Να μπορεί να μπει σε Σέρρες ή ακόμα και κανά Ring αξιοπρεπώς. Όχι για χρόνους, το ξέρω ότι δεν κάνει, απλά για λίγο χαρά οδήγησης... Και όσο για τα supermarket και άλλες τέτοιες trivial ανάγκες ας είναι καλά το Seicento....

Για την ασφάλεια θα μιλήσω με τον ασφαλιστή, έχεις δίκιο, είναι πολλές παράμετροι που μπορεί να αλλάζουν τραγικά το ασφάλιστρο.

Πες μας την ηλικία σου > 17 στα 18 και περιμένει να βγάλει δίπλωμα

Σταύρο, σχετικά με τους κινητήρες.
Οι σειρές 'si' βγήκαν όταν έγινε το facelift. Τα μοτέρ si είναι τα νεώτερης γενιάς που έχουν και valvetronic (βλαβητρόνικ).

ΕΚΑΝΑ EDIT ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΣΤ ΛΟΓΩ ΠΟΛΛΩΝ ΙMG ΚΑΙ TAG.

Προσωπικά μου αρέσει το 3.0i.
Τα μοτέρ si έχουν βλαβητρόνικ και η αίσθηση που μου δίνουν είναι πολύ 'ελαστική' (λες και το βολάν είναι 58 κιλά).
Η δε υστέρηση από το μοτέρ του βλαβητρόνικ (μέχρι να βυθίσει τις βαλβίδες) είναι απίστευτη.
Επίσης προ-facelift vs facelift, θα έλεγα προ-facelift μιας και ξέρω ότι δεν σε νοιάζει το να έχεις το τελευταίο μοντέλο (εμένα προσωπικά μου αρέσουν πιο πολύ τα φανάρια του προ-facelift).

Για τα υπόλοιπα, δυστυχώς δεν ξέρω αλλά είμαι σίγουρος τα παιδιά που έχουν Ζ4 μπορούν να σε βοηθήσουν.

ΥΓ : απλά παραθέτω ότι σε 3-4 χρόνια το βλαβητρόνικ θα καταργηθεί και θα γυρίσουμε στην παλιά καλή πεταλούδα


Αλέξη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες (ξανά!)...:)

Κι εμένα το 3.0i μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή και ελπίζω ρεαλιστική για τα λεφτά που θέλω να δώσω. Τα οποία βέβαια επειδή με ξέρεις ίσως αν βρεθεί κάτι πολύ καλό που να έχει και λίγο παραπάνω ίσως τα δώσω... Από ένα σημείο και μετά αν μπει το γνωστό μικρόβιο γειά σας...

Είχα όμως και την εξής ιδέα, 2.5i και μετά από κανά χρόνο αυτό (http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=170&subcat2=173&id). Ή ακόμα και για το 2.2 που επίσης έχει ανάλογο κιτ η ESS. Που από ότι λένε τα παιδιά εδώ κοστίζει περίπου 5000€. Πολύ λογικό κόστος θα έλεγα. Και 6-7000 να είναι πάλι λογικό μου φαίνεται. Μεγάλη συζήτηση βέβαια, μια ιδέα είναι προς το παρόν...

Σχετικά με facelift σωστά μάντεψες, δεν με νοιάζει.

Ενδιαφέρουσες και οι πληροφορίες για τα si που δεν κρύβω ότι με τραβούσανε αλλά εφόσον είναι έτσι τα βγάζω από το μυαλό μου (που έτσι κι αλλιώς έπρεπε να το είχα κάνει λόγω κόστους).

Ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.car.gr/classifieds/cars/?va=&co=&ten=&ca=&cr=0&bre=&ag=&tr=&rg=&pg=2&tmi=&nu=&do=&fu=&bmi=&hi=1&ben=&c=26|5b6b&ma=298&tpo=&mo=974&tre=2009&bpo=&bpr=9000&so=dm&tpr=25000&or=d

και ξεκίνα την ψαχτική...θα προτιμούσα το 3λιτρο στα 24-25000€ ε,όσο να κάνεις ειδικό αμάξι παίρνεις ας το πάρεις δυνατό! καλή επιλογή!!!

Στο car.gr κοιτάω από την αρχή, έχει πολλά μέσα, μόλις γυρίσω Αθήνα θα πάω σε κανά κατάστημα (όχι σε ιδιώτη καθώς θέλω μερικούς μήνες ακόμα να αγοράσω και δεν θέλω να αναστατώνω κανέναν άδικα) να δω σε τι κατάσταση είναι.

Για 3.0 ελπίζω κι εγώ! :)

--------------------------------------------------------

Μερικές έξτρα ερωτήσεις τώρα:

1. Με το SMG θα έχω πράγματι πρόβλημα αν αλλάξω διαφορικό? (το ξέρω ότι τα SMG είναι πιο ακριβά αλλά είπαμε, ίσως να ανέβει το budget αν κολλήσω με κάποια περίπτωση).

2. Τα κιτ της ESS που παρέθεσα παραπάνω από αξιοπιστία τι λένε? Οι αριθμοί είναι ρεαλιστικοί ή είναι φουσκωμένοι? Αν είναι αξιόπιστα, αν υπάρχει μάστορας Ελλάδα που να μπορεί να τα τοποθετήσει και συντηρήσει σωστά και αν οι αριθμοί δεν είναι φουσκωμένοι τότε το 2.2i γίνεται αυτόματα μια πολύ καλή περίπτωση αν συνυπολογίσεις και το ότι είναι εκτός τσιμπήδας εφορίας...

3. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα site/link που περιείχε όλα τα μοτέρ τις BMW με κωδικούς, χαρακτηριστικά κτλ. Το έχει κανείς να μου το δώσει γιατί δεν το βρίσκω?

Αυτά προς το παρόν παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις και ελπίζω και σε περισσότερες! :)

stako
17-08-09, 10:02
Καμιά απάντηση βρε παιδιά...?

Ή είναι όλοι διακοπές? :)

DimitrisZ4
17-08-09, 13:14
δε ξερω να απαντησω σε κανενα απο τα 3 , ειχα το link απο απο το site με τους BMW κωδικους αλλα δεν το βρισκω τωρα....προσωπικα δεν μου αρεσει το SMG..ουτε η ιδεα του ESS , μ αρεσει η ατμοσφαιρα..

alexk
18-08-09, 09:17
Γεια σου φίλε,

1. > Γιατί να αλλάξεις διαφορικό ? Μην αρχίσεις με τα κοντά διαφορικά λες και είναι ραλλύ για ανάβαση :)
Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα smg I (το Ζ4 έχει το 1 και όχι το 2).
--------------------------------------------------------

2. Νομίζω ότι είναι πολύ αξιόπιστα. Και οι αριθμοί δεν πιστεύω ότι είναι φουσκωμένοι. Από την άλλη, θες κομπρεσσέρ ? Όχι ότι είναι κακό... ωραίο είναι. Απλά το 3.0 πιστεύω είναι πιο καλό από ένα 2.5 με κομπρεσσέρ. Το χαμηλότερο κόστος ασφάλειας και τελών και και είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα βέβαια. Οπότε άν σου αρέσει η ιδέα του κομπρεσσέρ, δεν είναι καθόλου άσχημη λύση


Για το 3 δεν ξέρω :help:

stako
18-08-09, 11:08
Έγινε παίδες, βρήκα και ένα καλό site για BMW που έχει και ένα ψιλοτεράστιο φόρουμ, θα ρίξω μια ματιά κι εκεί. http://www.bimmerpost.com/

Αλέξη το διαφορικό το σκεφτόμουν για μπλοκέ, όχι για πιο κοντό κτλ...;)

Για το SMG δεν καίγομαι κι όλας, απλά είχα δει τώρα ένα σε καλή τιμή.

Τώρα το περίεργο είναι το εξής, αν μπεις car.gr και ψάξεις για Z4, τα 2500cc δεν "συμφέρουν". Ξεκινάνε από 22-23000 και μετα πάνε στα 25000+. Και έχει και σχετικά λίγα. Τα τρίλιτρα παίζουν στα 25000 και έχει πολλά διαθέσιμα. Δεν ξέρω, ίσως φοβάται ο κόσμος την εφορία και δεν παίρνει τρίλιτρο οπότε είναι πεσμένη η τιμή? Ίσως να είναι αυτό... Δεν μας χαλάει πάντως, τόσο το καλύτερο. Γλιτώνω και τις μετατροπές κτλ.

Να έβρισκα και κανένα με ενσωματωμένο το GPS καλά θα ήταν...:)

alexk
18-08-09, 11:27
Έγινε παίδες, βρήκα και ένα καλό site για BMW που έχει και ένα ψιλοτεράστιο φόρουμ, θα ρίξω μια ματιά κι εκεί. http://www.bimmerpost.com/

Αλέξη το διαφορικό το σκεφτόμουν για μπλοκέ, όχι για πιο κοντό κτλ...;)

Για το SMG δεν καίγομαι κι όλας, απλά είχα δει τώρα ένα σε καλή τιμή.

Τώρα το περίεργο είναι το εξής, αν μπεις car.gr και ψάξεις για Z4, τα 2500cc δεν "συμφέρουν". Ξεκινάνε από 22-23000 και μετα πάνε στα 25000+. Και έχει και σχετικά λίγα. Τα τρίλιτρα παίζουν στα 25000 και έχει πολλά διαθέσιμα. Δεν ξέρω, ίσως φοβάται ο κόσμος την εφορία και δεν παίρνει τρίλιτρο οπότε είναι πεσμένη η τιμή? Ίσως να είναι αυτό... Δεν μας χαλάει πάντως, τόσο το καλύτερο. Γλιτώνω και τις μετατροπές κτλ.

Να έβρισκα και κανένα με ενσωματωμένο το GPS καλά θα ήταν...:)

Εφ'όσον δεν αλλάζει το βήμα μετάδοσης δεν θα έχεις πρόβλημα, οπότε με το μπλοκέ κάνεις ότι θέλεις ;) (δηλαδή το βάζεις)

Δεν συνιστώ με ενσωματωμένο GPS. Τα dvd-άκια ακριβά (150 ευρώ), δεν λέει τίποτα το ιδιαίτερο και με ένα κανονικό Mio, Tom tom έχεις το ίδιο functionality.
Στο 325i δεν μου αρέσει το BMW navi, προτιμώ το δικό μου το Mio.
Περιττό βάρος...

stako
18-08-09, 11:41
Εφ'όσον δεν αλλάζει το βήμα μετάδοσης δεν θα έχεις πρόβλημα, οπότε με το μπλοκέ κάνεις ότι θέλεις ;) (δηλαδή το βάζεις)

Δεν συνιστώ με ενσωματωμένο GPS. Τα dvd-άκια ακριβά (150 ευρώ), δεν λέει τίποτα το ιδιαίτερο και με ένα κανονικό Mio, Tom tom έχεις το ίδιο functionality.
Στο 325i δεν μου αρέσει το BMW navi, προτιμώ το δικό μου το Mio.
Περιττό βάρος...

Weight reduction ε? :)

Μου αρέσει περισσότερο το OEM look, βέβαια είναι η τελευταία "απαίτηση" το navigation. Αν πετύχω όλα τα άλλα που θέλω και έχει και navigation έχει καλώς, αν όχι άλλα πράγματα έχουν προτεραιότητα. Δλδ η γενική κατάσταση (σε σχέση πάντα με τα λεφτά), τα χιλιόμετρα (αν και δεν το θεωρώ τραγικά σημαντικό παράγοντα στα σύγχρονα αμάξια), αν έχει τρακαρίσματα και επειδή είμαι και λίγο περίεργος το σαλόνι που το θέλω σε συγκεκριμένο χρώμα.

Είμαι σίγουρος ότι ένα Mio έχει καλύτερους χάρτες κτλ και επίσης είμαι σίγουρος ότι σε κάποιο ταξίδι θα καταλήξουμε να χρησιμοποιούμε το Mio αλλά με ξέρεις, είμαι και γκατζετάκιας, όσο περισσότερα τόσο καλύτερα! :D

Ok για το διαφορικό, το βλέπουμε...;)

dimz4
30-08-09, 18:34
παιδια καλως σας βρηκα.
ειπα να συνεχισω εδω για να μη ανοιγω νεο τοπικ.
ειμαι στη σκεψη αποκτησης μιας ζ4 2.0
και εμαθα διαβαζοντας εδω αρκετα αλλα θα ηθελα να ρωτησω μερικα
πραγματα που μου εμειναν ελπιζοντας στην καλη θεληση σας να μου απαντησετε.
επειδη κοιτω 06 με 07 μοντελα παρατηρω οτι μερικα ειναι facelift
μπορειτε να μου πειτε τις διαφορες εμφανησιακες και μη η καποιες απο αυτες?
απο στεγανοτητα σε παραθυρα, rain rail πως παει?
οι ζαντες απο τη μανα του ειναι 17αρες?
δοκιμασμενο site με ανταλλακτικα σερβις κλπ αξεσουαρ υπαρχει απο ευρωπη μερια για οτι χρειαστουμε?
αναβουν λαμπακια που ειδοποιουν για τα προγρ.σερβις που σβηνουν σε εγκεφαλο εξουσιοδοτημενου συνεργειου μονο?
η κουκουλα ανοιγει ευκολα?
διαβασα εδω οτι δεν ειναι ηλεκτρικη στανταρ:bugeye:
πολυ χρησιμο

stako
30-08-09, 20:06
Το μόνο που γνωρίζω να σου πω είναι ότι το facelift έχει σίγουρα λίγο διαφορετικά πίσω φώτα και νομίζω και διαφορετικά εμπρός... Δεν τα ξέρω καλά γιατί λόγω χρημάτων δεν κοιτάζω για χρονιές μετά το facelift...

Για τα υπόλοιπα πιστεύω θα σου πουν τα παιδιά εδώ που τα γνωρίζουν καλύτερα...

DimitrisZ4
30-08-09, 20:31
παιδια καλως σας βρηκα.
ειπα να συνεχισω εδω για να μη ανοιγω νεο τοπικ.
ειμαι στη σκεψη αποκτησης μιας ζ4 2.0
και εμαθα διαβαζοντας εδω αρκετα αλλα θα ηθελα να ρωτησω μερικα
πραγματα που μου εμειναν ελπιζοντας στην καλη θεληση σας να μου απαντησετε.
επειδη κοιτω 06 με 07 μοντελα παρατηρω οτι μερικα ειναι facelift
μπορειτε να μου πειτε τις διαφορες εμφανησιακες και μη η καποιες απο αυτες?
απο στεγανοτητα σε παραθυρα, rain rail πως παει?
οι ζαντες απο τη μανα του ειναι 17αρες?
δοκιμασμενο site με ανταλλακτικα σερβις κλπ αξεσουαρ υπαρχει απο ευρωπη μερια για οτι χρειαστουμε?
αναβουν λαμπακια που ειδοποιουν για τα προγρ.σερβις που σβηνουν σε εγκεφαλο εξουσιοδοτημενου συνεργειου μονο?
η κουκουλα ανοιγει ευκολα?
διαβασα εδω οτι δεν ειναι ηλεκτρικη στανταρ:bugeye:
πολυ χρησιμο

μερικα ισως του 06 να μην ειμαι με facelift...(μπορει να ειναι τελη 05 κ να το λενε 06 ) εμφανισιακες ειναι τα φωτα πισω κ τα μπροστινα προβολακια, ο κινητηρας 2,0 δεν νομιζω οτι εχει διαφορα, μονο οι si κινητηρες 2,5 κ 3,0 .16αρες η 17αρες δεν θυμαμαι , κ ναι δεν ειναι στανταρ η ηλεκτρικη κουκουλα, μονο στο 3,0 αν θυμαμαι καλα

dimz4
30-08-09, 21:17
τα χλμ γραφονται μονιμα στον εγκεφαλο ωστε να μπορω να ελεγξω για γυρισμενα?

DimitrisZ4
30-08-09, 21:22
δεν το γνωριζω αυτο...

merbeind
30-08-09, 22:55
Τα χιλιομετρα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις το book service του αυτοκινητου.Παντως προσωπικη μου αποψη ειναι κριμα να παρεις τετοιο αμαξι και να μην φοραει 6κυλινδρο

TAZ118!
30-08-09, 23:55
Παντως σκεψου οτι στα facelift μοντελα υποτιθεται οτι εχουν λυθει καποια απο τα προβληματα
που ειχε εμφανισει απο την αρχη της παραγωγης.Στα pro-facelift μοντελα οι 2.5 και 3.0 δεχονται και μηχανισκο υπερσυμπιεστη.Στα facelift οι κινητηρες 2.5si και 3.0si δεν δεχονται υπερσυμπιεστη λογω Valvetronik.Ακομα στα τελευταια αυτοκινητα υπηρχε και ''απλος'' 2.5 με 177 ιππους....

stako
31-08-09, 08:24
Παντως σκεψου οτι στα facelift μοντελα υποτιθεται οτι εχουν λυθει καποια απο τα προβληματα

Σαν τι δηλαδή???

dimz4
31-08-09, 08:33
για 2 λιτρο την ψαχνω γιατι μεχρι εκει φτανω και με παιρνει.
το ξερω οτι ειναι κριμα ο 4 κυλινδρος αλλα συμβιβαζομαι.....
η ηλεκτρικη κουκουλα δουλευει απροβληματιστα?
η εμφανης διαφορα του facelift αρα ειναι οι τρυπες για προβολακια που εχει το προηγουμενο?
δοκιμασμενο site για ανταλλακτικα υπαρχει?
εχει φερει κανενας απο γερμανια να μου γραψει τι παιζει με οξειδωσεις και τετοια?
βοηθηστε μη με πιασει κοτσο κανας μαντρας

konas
31-08-09, 08:44
Εχω το 2λιτρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Δεν ειχα ποτε προβλημα με την ηλεκτρικη κουκουλα
τα 2λιτρα πρωτοβγηκανε το 2005, λιγο πριν το facelift.
Τα facelift πρωτοβγηκαν το 2006 και ξεχωριζουν απο τα πισω φωτα που αντι στρογγυλα φλας εχουν τετραγωνισμενα. Επισης στα πλαινα στα μπροστινα φτερα εχουν επιπλεον κατι μικρους παραλληλογραμμoυς ανακλαστηρες.

Οι ζαντες που πουλιοντουσαν κατα κανονα τοτε ηταν 16αρες, εκτος αν καποιος το παρηγγελνε με αλλες.

dimz4
31-08-09, 08:46
αυτο με τα προβολακια μπρος ισχυει?
site για ανταλλακτικα?
(με το mx5 εχω καλομαθει)

konas
31-08-09, 08:52
Ποια προβολακια?
Προβολακια μπροστα εχει και το δικο μου και ειναι 6/2005.
Νομιζω επισης οτι ειδικα στα 2λιτρα επειδη βγηκαν μετα, ειναι 6ταχυτα.

EDIT: Site για ανταλλακτικα για αγορες εχει διαφορα στο εξωτερικο.
Επισης υπαρχει και το http://bmwfans.info/parts/catalog/E85/Roadster/Europe/Z4_2.0i-N46/LHD/N/2005/may/browse/
για να δεις αλλα οχι για αγορες

dimz4
31-08-09, 09:03
σε οσα ειναι προ facelift εχω παρατηρησει οτι εχουν θεση για προβολακια ομιχλης στον προφυλακτηρα εμπρος
ενω τα μετα οχι ισχυει αυτο?

konas
31-08-09, 09:15
Δεν ξερω, αλλα μη κολλας στα προβολακια. Το κυριο χαρακτηριστικο της διαφορας ειναι τα πισω φωτα.

προfacelift: http://static.bmwfans.info/images/epc/MTIzNjk4X3A=.png


facelift:


http://static.bmwfans.info/images/epc/MTUwNjgwX3A=.png

bill987
31-08-09, 09:16
Πάρε αυτό, που το ξέρουμε:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21136

dimz4
31-08-09, 09:54
Πάρε αυτό, που το ξέρουμε:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21136
ευχαριστω ωραιο φαινεται
αλλα πρεπει να παω μεσω μαντρας
για να ανταλλαξω και το δικο μου.
ψαχνω για 7 μοντελο βαρια 6 με μαξ 40000 χλμ
αλλωστε οι τιμες ειναι πολυ κοντα.
κοιταω και γερμανια μην κατεβασω κανενα
με 25 βρισκεις με ελαχιστα χλμ.
με σκουριες-κοκκινιλες τι παιζει με τα εισαγωγης?
ξερει κανεις?

randombk
31-08-09, 11:20
Φιλε μου ειναι δικο μου το αμαξι και ευχαριστω τον bill που στο προτεινε :)

Η κατασταση του ειναι υπεραριστη χωρις να ειχα ποτε προβλημα!
απλα εφοσον λες για ανταλλαγη οντως πρεπει να πας μεσω μαντρας, εκτος και αν πουλησεις το δικο σου μεχρι να παρεις κατι.(σε συμφερει να πουλησεις το δικο σου παντος)

Φιλικη συμβουλη προσεχε πολυ αυτα που φερνουν οι μαντραδες γιατι τα ματια μου εχουν δει ΤΕΡΑΤΑ! οι σκουριες και οι κοκκινιλες ειναι κατι πολυ μικρο πιστεψε με...

Ξαναλεω οτι τα καλα αυτοκινητα μενουν στην γερμανια και πουλιουντε εκει!
Η σαβουρα βγαινει εξω! Δεν ειναι λαλακες οι γερμανοι...

Ξερεις τι? Αν θες απο γερμανια με το ζορι τοτε κανε τον κοπο , βρες μια ακρη και πηγαινε εσυ γερμανια με καποιον γνωστη και τοτε ναι θα βρεις καλο αμαξι μονος σου και θα το φερεις μονος σου...

Αυτα απο μενα.
Φιλικα,
Ευαγγελος



ευχαριστω ωραιο φαινεται
αλλα πρεπει να παω μεσω μαντρας
για να ανταλλαξω και το δικο μου.
ψαχνω για 7 μοντελο βαρια 6 με μαξ 40000 χλμ
αλλωστε οι τιμες ειναι πολυ κοντα.
κοιταω και γερμανια μην κατεβασω κανενα
με 25 βρισκεις με ελαχιστα χλμ.
με σκουριες-κοκκινιλες τι παιζει με τα εισαγωγης?
ξερει κανεις?

stef
31-08-09, 11:33
Ξερεις τι? Αν θες απο γερμανια με το ζορι τοτε κανε τον κοπο , βρες μια ακρη και πηγαινε εσυ γερμανια με καποιον γνωστη και τοτε ναι θα βρεις καλο αμαξι μονος σου και θα το φερεις μονος σου...

Αυτα απο μενα.
Φιλικα,
Ευαγγελος


Συμφωνώ απόλυτα Βαγγέλη
Μόνο με προσωπικό ταξίδι γερμανία βρίσκεις καλό αμάξι.
Το κάναμε τον χειμώνα με τον κολλητό μου και το αμάξι που φέραμε ήταν "κούτα"....

stef
31-08-09, 11:34
Να υπεμθυμίσω ότι στο facelift εκτός από φανάρια μπροσ πίσω , έχει και διαφορετικούς προφυλακτήρες μπρος πίσω

stako
31-08-09, 11:37
Συμφωνώ απόλυτα Βαγγέλη
Μόνο με προσωπικό ταξίδι γερμανία βρίσκεις καλό αμάξι.
Το κάναμε τον χειμώνα με τον κολλητό μου και το αμάξι που φέραμε ήταν "κούτα"....

Παιδιά να ρωτήσω πόσο ήταν το κόστος? Δλδ ας πούμε αν εδώ το παίρνατε 20 χιλιάρικα, παίρνοντας το από εκεί πόσο βγήκε συνολικά? Με κόστος αγοράς, εκτελωνισμό και έξοδα ταξιδιού κτλ. Θα ήθελα να μάθω αν βγαίνει στα ίδια αλλά είναι πχ πολύ καλύτερο το αμάξι (η κατάσταση), αν βγαίνει λίγο φτηνότερο ή αν βγαίνει πολύ φτηνότερο.

stef
31-08-09, 11:39
Δεν φέραμε Ζ4 και το αμάξι που φέραμε ήταν προ της μείωσης του ΕΦΚ

stako
31-08-09, 11:44
Δεν φέραμε Ζ4 και το αμάξι που φέραμε ήταν προ της μείωσης του ΕΦΚ

Δεν πειράζει που δεν είναι Ζ4 και επίσης ο ΕΦΚ έχει επανέλθει πλέον. Δεν έθεσα καλά την ερώτηση κι όλας, ήθελα να μάθω αν το πλεονέκτημα του να πάρεις απέξω (με προσωπικό ταξίδι πάντα) είναι η τιμή ή η ποιότητα του αμαξιού. Ή ίσως και τα δύο? (μιλώντας βέβαια για πολλά κυβικά, 2,5 και άνω)

merbeind
31-08-09, 11:44
Φιλε μου εγω εψαχνα 2 μηνες για μεταχειρισμενο z4.Να φερεις απο Γερμανια δεν αξιζει πλεον καθως ανεβηκε παλι το τελωνειο και στην Ελλαδα εχουν πεσει αρκετα.Απο μαντρα μακρια 2 z4 ειδα και η κατασταση τους ηταν αθλια.Τελικα βρηκα απο ιδιωτη (μελος και του club) που και η τιμη του ηταν καλη και αβαφο το αμαξι.Τουλαχιστον μεσω του club ξερεις το ιστορικο του αυτοκινητου μεχρι καποιο σημειο καθως βλεπεις παλια post του ιδιοκτητη.
Καλυτερα να πουλησεις μονος σου το αμαξι σου καθως η τιμη ανταλλαγης πιστεψε με δεν θα σου αρεσει.Οσο για το facelift οι διαφορες ειναι ελαχιστες δεν αξιζει καν να το σκεφτεσαι.Για προβληματα για profacelift δεν εχω ακουσει κανενα προβλημα και εννοειται δεν εχω αντιμετωπισει ακομα.Η κουκουλα ανοιγει-κλεινει σε 10sec

merbeind
31-08-09, 11:50
Για τελωνειο τα αυτοκινητα πανω απο 2.5 δεν αξιζει απο γερμανια.Τα 3.0 πχ οταν κοιτουσα τωρα που ειχε πεσει το τελωνειο εβγαζαν κοντα στα 5.000.Τωρα που ανεβηκε παλι υπολογισε κοντα στα 10,000.Για να βρεις καλο 3.0 Γερμανια θες 22.000.Με αυτα τα λεφτα βρισκεις αψογα αμαξια ελλαδα απο ιδιωτες.

stef
31-08-09, 11:56
Δεν πειράζει που δεν είναι Ζ4 και επίσης ο ΕΦΚ έχει επανέλθει πλέον. Δεν έθεσα καλά την ερώτηση κι όλας, ήθελα να μάθω αν το πλεονέκτημα του να πάρεις απέξω (με προσωπικό ταξίδι πάντα) είναι η τιμή ή η ποιότητα του αμαξιού. Ή ίσως και τα δύο? (μιλώντας βέβαια για πολλά κυβικά, 2,5 και άνω)

Το αμάξι που φέραμε ήταν 4200 κ.εκ και αξίζει για την ποιότητα που φέρνεις, εξάλλου το ταξίδι δεν θα σου στοιχίσει και λίγα... Π.χ εγώ δεν κάνω συμβιβασμούς ούτε σε ξενοδοχεία, ούτε σε φαγητά κλπ..

dimz4
31-08-09, 12:10
ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια.
το ξερω οτι απο γερμανια εχουν σκουριες αλλα τα γερμανικα πιστευα πως εχουν αντοχες σ αυτα λογο εντοποιοτητας.
εχω βρει απο εναν μαντρα μοντ 07
χλμ 25 περιπου
ελληνικο
το δινει 27 κατι
δεν εχει ηλ.κουκουλα αλλα εχει χειριστηρια στο τιμονι.μου ζηταει 19 και ενα μχ5 του 2000 που εχω τον παζαρευω στα 18+ αμαξι.
γερμανια εννοειται οτι θα ανεβω μονος και παρα την επαναφορα του τελους πιστευω αξιζει και λογο τιμης αλλα και καταστασης με 25 φερνεις 07 μοντελο .
πιστευω οτι λογο κρισης μετρητου και τεκμηριων οτι θα πεσουν κιαλλο αισθητα

stako
31-08-09, 12:13
Για τελωνειο τα αυτοκινητα πανω απο 2.5 δεν αξιζει απο γερμανια.Τα 3.0 πχ οταν κοιτουσα τωρα που ειχε πεσει το τελωνειο εβγαζαν κοντα στα 5.000.Τωρα που ανεβηκε παλι υπολογισε κοντα στα 10,000.Για να βρεις καλο 3.0 Γερμανια θες 22.000.Με αυτα τα λεφτα βρισκεις αψογα αμαξια ελλαδα απο ιδιωτες.

Οκ σε ευχαριστώ, ήσουν κατατοπιστικότατος! :)

Το αμάξι που φέραμε ήταν 4200 κ.εκ και αξίζει για την ποιότητα που φέρνεις, εξάλλου το ταξίδι δεν θα σου στοιχίσει και λίγα... Π.χ εγώ δεν κάνω συμβιβασμούς ούτε σε ξενοδοχεία, ούτε σε φαγητά κλπ..

Σε ευχαριστώ, με κάλυψε ο φίλος merbeind.

dimz4
31-08-09, 12:36
ενδεικτικα
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=119127190&__lp=43&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=52&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&siteId=GERMANY&features=LEATHER_SEATS&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&maxMileage=40000&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=1
19250 αγορα
μειον 4587 απομειωση
14662
+ 170 η μεταφορα
14832 προς τελος ταξινομησης.
5933 ο φορος
+350 αμοιβη εκτελωνιστη
+1000 ταξιδι ασφαλιση μεταβιβαση βενζινη
26200 τελικη
και ειναι 11/07 1 μησι ετους
συμφαιρει νομιζω

mitsos_chania
31-08-09, 12:41
αυτη η απομειωση τι ειναι παλι?δεν το εχω ξαναδει

dimz4
31-08-09, 12:42
μειωση της εργοστασιακης αξιας λογο μεταχειρας
απο χρονο και χλμ

stako
31-08-09, 12:43
ενδεικτικα
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=119127190&__lp=43&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=52&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&siteId=GERMANY&features=LEATHER_SEATS&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&maxMileage=40000&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=1
19250 αγορα
μειον 4587 απομειωση
14662
+ 170 η μεταφορα
14832 προς τελος ταξινομησης.
5933 ο φορος
+350 αμοιβη εκτελωνιστη
+1000 ταξιδι ασφαλιση μεταβιβαση βενζινη
26200 τελικη
και ειναι 11/07 1 μησι ετους
συμφαιρει νομιζω

Δεν θα το δεις από κοντά? Αν όχι τότε μιας και η τιμή δεν είναι και τραγικά φτηνότερη (μην πω ίδια) με εδώ θα έλεγα δεν αξίζει τον κόπο και το ρίσκο... Αν είναι να το δεις από κοντά βάλε και ένα χιλιάρικο συν στην τιμή που υπολόγισες...

dimz4
31-08-09, 12:47
εννοειτε πως θα το δω απο κοντα
και οτι θα μου δωσουν και χαρτι τεχνικου ελεγχου απο επισημη αντιπροσωπεια
για χλμ κατασταση επισκευες
ειτε το παρω απο δω εδω ειτε απο εξω.
1500-2500 επιπλεον ζητανε οι μαντραδες
για να φερουν παραγγελια.
παντως με τοσα λεφτα και τοσα χλμ
εδω αμαξι δεν εχω βρει τετοιας χρονολογιας.

stako
31-08-09, 12:48
εννοειτε πως θα το δω απο κοντα
και οτι θα μου δωσουν και χαρτι τεχνικου ελεγχου απο επισημη αντιπροσωπεια
για χλμ κατασταση επισκευες
ειτε το παρω απο δω εδω ειτε απο εξω.
1500-2500 επιπλεον ζητανε οι μαντραδες
για να φερουν παραγγελια.
παντως με τοσα λεφτα και τοσα χλμ
εδω αμαξι δεν εχω βρει τετοιας χρονολογιας

Οπότε η τιμή είναι 28.000+, σωστά?

dimz4
31-08-09, 12:54
οχι
σκοπευω να παω αρα παραμενει 26000
δεν τους εμπιστευομαι για αγορα απ εξω.
αλλα και με 28 βρισκεις εδω μοντελο 11/07? με τοσα χλμ σε τετοια κατασταση?
κατι 30+ ειδα και θαναι απο κανα λιζινγκ καραγυρισμενα

merbeind
31-08-09, 13:01
Κατι τετοιες περιπτωσεις μπορει και να αξιζει η αγορα απο Γερμανια.Παιδια μακρια απο μαντρες δεν μπορειτε να φανταστειτε.Μονοι σας να τσεκαρετε καλα το αμαξι που θα παρετε.Τα χλμ δεν ειναι ο πρωτος παραγοντας.Καλυτερα να ειναι αβαφο και καλοδιατηρημενο το αμαξι με ολα του τα service τακτικα και ας εχει και 20.000χλμ παραπανω απο ενα αλλο.Δεν βγαζουν προβληματα αυτα τα μοτερ μην ανησυχειτε για τα χλμ.

dimz4
31-08-09, 13:05
δικιο εχεις αλλα να σου πω οσον αφορα σε μενα
δεν παω να δωσω τοσα λεφτα και να λεει το κοντερ πανω απο 45000.
θα παω να παρω το mx5 το 2000 με facelift που κατα την αποψη μου ειναι το πλεον ολοκληρωμενο
roadster καινουργιο.
απλα δεν εχεις μουρη......
γιαυτο ψαχνομαι

stako
31-08-09, 13:11
οχι
σκοπευω να παω αρα παραμενει 26000
δεν τους εμπιστευομαι για αγορα απ εξω.
αλλα και με 28 βρισκεις εδω μοντελο 11/07? με τοσα χλμ σε τετοια κατασταση?
κατι 30+ ειδα και θαναι απο κανα λιζινγκ καραγυρισμενα

27000 δλδ... Ξεχνάς τα έξοδα του ταξιδιού...

Ελλάδα βρίσκεις αυτό που θες με 28-29. Στο car.gr έχει επιλογές σε αυτά τα λεφτά (μην ξεχνάς ότι αν έχεις τα λεφτά τότε ένα χιλιάρικο το κόβεις πάντα σε διαπραγματεύσεις).

dimz4
31-08-09, 13:15
δες τον υπολογισμο ειναι μεσα.
26000 και εχω υπολογισει και την ταξινομηση
με φπα μεσα, αρα ειναι παραπανω, γιατι βαριωμουνα να υπολογισω αναλυτικα.

stako
31-08-09, 13:17
Ok, πάντως μιλάμε για 2-3 χιλιάρικα διαφορά στην καλύτερη. Αν αξίζει εξαρτάται από τον καθένα μας και το τι προτιμάει. Για μένα δεν αξίζει τον κόπο... Αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί ξεφύγαμε από το θέμα μας που είναι τα τεχνικά του Ζ4. Και για τα οποία περιμένω κάποιον να μας πει για αυτά που ρώτησα αρχικά αλλά δεν βλέπω κάτι...:(

dimz4
31-08-09, 13:22
ενταξει 2 με 3 ειναι
+κατασταση +χλμ+οτι εξτραδακι παρεις απο κει
τοσα βγαζει και ο μαντρας στην τιμια περιπτωση

merbeind
31-08-09, 13:42
Tα i ειναι profacelift ενω τα si ειναι μετα.Διαφορες ειναι στο οτι τα si βγαζουν αλογα παραπανω και ειναι διαφορετικο σε καποια σημεια το μοτερ.Αυτο δεν σημαινει οτι τα i βγαλανε προβληματα.Προσωπικα διαλεξα 3.0i επειδη τα i μπορουν να εφοδιαστουν με comressor kit της ess και ηθελα να εχω ενα σταδιο βελτιωσης αν ποτε το ζητουσα.Επιπλεον το καινουργιο bi-turbo 3.0 μοτερ ειναι ιδιο με αυτο που φορανε τα i και οχι τα si...Αρα τα 3.0i ειναι μοτερ που μπορουν να φτασουν ανετα τα 360 αλογα.Για να μην σε μπερδευω ολα τα μοτερ ειναι διαμαντια.Αν σε ενδιαφερει να εξελιξεις το μοτερ ψαξε καλυτερα σε i

dimz4
31-08-09, 13:50
ευχαριστω αδερφε αλλα 2,0 ψαχνω και πολλα ειναι
με το 3,0 θα φαω τεκμηριο που δε θα το πιστευω...

stef
31-08-09, 13:51
Μα δεν έχει τεκμήριο το 3λιτρο....

dimz4
31-08-09, 13:55
ποσους φορολογησιμους ειναι?

stako
31-08-09, 13:55
Tα i ειναι profacelift ενω τα si ειναι μετα.Διαφορες ειναι στο οτι τα si βγαζουν αλογα παραπανω και ειναι διαφορετικο σε καποια σημεια το μοτερ.Αυτο δεν σημαινει οτι τα i βγαλανε προβληματα.Προσωπικα διαλεξα 3.0i επειδη τα i μπορουν να εφοδιαστουν με comressor kit της ess και ηθελα να εχω ενα σταδιο βελτιωσης αν ποτε το ζητουσα.Επιπλεον το καινουργιο bi-turbo 3.0 μοτερ ειναι ιδιο με αυτο που φορανε τα i και οχι τα si...Αρα τα 3.0i ειναι μοτερ που μπορουν να φτασουν ανετα τα 360 αλογα.Για να μην σε μπερδευω ολα τα μοτερ ειναι διαμαντια.Αν σε ενδιαφερει να εξελιξεις το μοτερ ψαξε καλυτερα σε i

Πολύ καλές οι σκέψεις σου και για αυτό κι εγώ προτιμώ τον 3.0i. Και οι τιμές πλέον σε μοντέλα 2005 είναι πολύ λογικές. Και ναι, μου αρέσει πολύ ότι υπάρχει και η δυνατότητα για ένα στάδιο βελτίωσης όπως αναφέρεις...:) Σίγουρα i λοιπόν...:)

ευχαριστω αδερφε αλλα 2,0 ψαχνω και πολλα ειναι
με το 3,0 θα φαω τεκμηριο που δε θα το πιστευω...

Φίλε μου νομίζω αναφέρεται στις απορίες που είχα γράψει στην αρχή του ποστ. Νομίζω καλύτερα τα thread να χωριστούν καθώς θα μπερδευτούμε... Κανένας mod που θα μπορούσε να το κάνει?

dimz4
31-08-09, 14:04
3,0 ειναι 20 φορολογισιμοι.
μεχρι 5 ετια = 66600 ευρω εισοδημα.
στην περιπτωση μου - 25000= 41000.
41000= 5000*25%=1250
36000*35%=12600
total 14120 διαφορα φορου προς καταβολη
ειδες οτι εχει?

randombk
31-08-09, 14:06
Γιατι κανενας δεν αναφερεται σε μαζεματα που θα θελει το αμαξι και μονο μιλατε για τιμες πωλησης?

Παιδια το αμαξι που ζητατε ειναι Ζ4!
Δεν ειναι yaris - picanto οπου τα ανταλλακτικα κανουν απο 20 εως 50 ευρω!

Μονο για τα λαστιχα μου εδωσα 1200 ευρω! Θα μου πεις καλα να παθεις με τα 18ρια...
Οκ τα πιο πολλα εχουν 17ρια οποτε μιλαμε για +700!
Αληθεια εχετε σκεφτει οταν παρετε το Ζ4 και πατε στον Σπανο-Σφακιανακη και πειτε το πηρα μεταχειρο και θελω να το μαζεψω τι εχετε να ακουσετε στο τελος?

Βλεπω οτι επειδη το Ζ4 εχει πεσει η τιμη του νομιζετε οτι εχουν πεσει και τα ανταλλακτικα...
Μονο η μπαταρια εχει 180ευρω στην καλυτερη και ουτοκαθεξης...Τα συνεμπλοκ που ειναι κατι τοσο απλο και αναλωσιμο εχουν 280!

Αν βρειτε με 25χιλιαρικα και παρετε Ζ4 του 08-09 τοτε παω πασο!

Φυσικα τα ιδια ισχυουν και στα υπολοιπα roadster που εχει πεσει η τιμη πωλησης τους.
Μιλαω για ΤΤ και SLK αντε και Boxter.
Αληθεια γιατι κανεις απο σας δεν παει να παρει ενα Boxter? Αφου και αυτα 25χιλιαρικα τα πουλανε...

stako
31-08-09, 14:17
3,0 ειναι 20 φορολογισιμοι.
μεχρι 5 ετια = 66600 ευρω εισοδημα.
στην περιπτωση μου - 25000= 41000.
41000= 5000*25%=1250
36000*35%=12600
total 14120 διαφορα φορου προς καταβολη
ειδες οτι εχει?

Δεν υπάρχει τεκμήριο για αυτοκίνητα όσα και να είναι τα κυβικά.

Τα μόνο που ίσως να σου ζητηθεί είναι που βρήκες τα 30 χιλιάρικα και το αγόρασες.

Γιατι κανενας δεν αναφερεται σε μαζεματα που θα θελει το αμαξι και μονο μιλατε για τιμες πωλησης?

Παιδια το αμαξι που ζητατε ειναι Ζ4!
Δεν ειναι yaris - picanto οπου τα ανταλλακτικα κανουν απο 20 εως 50 ευρω!

Μονο για τα λαστιχα μου εδωσα 1200 ευρω! Θα μου πεις καλα να παθεις με τα 18ρια...
Οκ τα πιο πολλα εχουν 17ρια οποτε μιλαμε για +700!
Αληθεια εχετε σκεφτει οταν παρετε το Ζ4 και πατε στον Σπανο-Σφακιανακη και πειτε το πηρα μεταχειρο και θελω να το μαζεψω τι εχετε να ακουσετε στο τελος?

Βλεπω οτι επειδη το Ζ4 εχει πεσει η τιμη του νομιζετε οτι εχουν πεσει και τα ανταλλακτικα...
Μονο η μπαταρια εχει 180ευρω στην καλυτερη και ουτοκαθεξης...Τα συνεμπλοκ που ειναι κατι τοσο απλο και αναλωσιμο εχουν 280!

Αν βρειτε με 25χιλιαρικα και παρετε Ζ4 του 08-09 τοτε παω πασο!

Φυσικα τα ιδια ισχυουν και στα υπολοιπα roadster που εχει πεσει η τιμη πωλησης τους.
Μιλαω για ΤΤ και SLK αντε και Boxter.
Αληθεια γιατι κανεις απο σας δεν παει να παρει ενα Boxter? Αφου και αυτα 25χιλιαρικα τα πουλανε...

Το ότι δεν αναφέραμε αυτά τα κόστη δεν σημαίνει ότι δεν τα ξέρουμε...

Αλλά πολλά από όσα λες είναι εύκολα ελέγξιμα και εφόσον κάπου υπάρχει πρόβλημα η τιμή διαπραγματεύεται. Το ότι μια αγγελία γράφει "25000" δεν σημαίνει ότι θα πας και θα τα σκάσεις σαν πρόβατο προς σφαγή.....

Η Boxster δεν έχει 25 χιλιάρικα. Θες 30-35 για να πάρεις μια αξιοπρεπή του 2003-2004. Το ΤΤ είναι σαν σκαραβαίος, μαύρο χάλι, ποτέ δεν μου άρεσε. Τα Μερκεντές είναι για παππούδες.....:D

Και επίσης πιάνουν τα χέρια μας και πολλά τα κάνουμε και μόνοι. Και ανταλλακτικά παίζουν και έξω και παίζουν και φίλοι να μας στείλουν αν χρειαστεί κάτι.

dimz4
31-08-09, 14:18
δεν ξερω για τα αλλα παιδια αλλα εγω ψαχνωμαι και τα ψαχνω ολα.
σχετικα με την αγορα εχω κανει εναν ψιλουπολογισμο και βγαινει τοσο για αμαξι 07
αν βρεις οτι πασχει καπου σε παρακαλω βοηθησε με.
σχετικα με τα ανταλλακτικα οι τιμες δεν με εντυπωσιαζουν στη μαζντα ειναι χειροτερα απο αυτα που γραφεις
αλλα παιζει ακρη απο εξωτερικο στη μιση τιμη και γιαυτο ρωταω και για κατι αναλογο εδω.
το ιδιο και με τις τιμες συνεργειων
εχω δικο μου ανθρωπο και γιαυτο ρωτησα αν εχει λαμπακια και κερατα για το σερβις που σβηνουν μονο σε εξουσιοδοτημενο αλλα δεν μου απαντησε κανεις.
και εννοειται οτι ζηταω και εγγυηση ετους απο τον εμπορα οποτε οτι βγει στο χρονο να με καλυψει σχετικα με τα μαζεματα.
ττ slk boxter δε τα γουσταρω....
λαστιχα πανω κατω κανα 500αρι δινω και τωρα
καθε βοηθεια απο την εμπειρια σου θα την εκτιμησω.
@stako
υπαρχει τεκμαρτο ετησιο φορολογητεο εισοδημα
και για τα 3,0 κυβικα ειναι 66000 ευρω.
αν δηλωνεις λιγοτερα θα πληρωσεις τη διαφορα του φορου εισοδηματος

merbeind
31-08-09, 14:22
Φιλε μου πηγα για service στο καλυτερο μη εξουσιοδοτημενο στη Λαρισα για inspection2 60,000χλμ.Αλλαξα λαδια,μπουζι,φιλτρα αερα,τακακια μπροστα και οτι κανουνε σε αυτο το service.Κοστος 270 ευρω....:bugeye: Το κοιτουσα και νομιζα εγινε λαθος.Να σου πω να συγκρινεις.?Για mercedes sportscoupe για το ιδιο service ειχα δωσει 1000ευρω....Για smart roadster brabus μονο αλλαγη μπουζι ειχαν 150εργατικα επειδη ξυλωνουνε ολο το αμαξι.....Οσο για λαστιχα 700ευρω ειχαν μονο τα πισω στο smart(διαστασεις 225/35/17).To κοστος συντηρησης για τετοιο αμαξι ειναι μικρο.Το μονο που φοβαμαι ειναι το smg που αν παθει κατι θελει 1500 αλλα και παλι χαλαλι αφου οι αλλαγες ειναι ολα τα λεφτα ειλικρινα

stako
31-08-09, 14:32
Φιλε μου πηγα για service στο καλυτερο μη εξουσιοδοτημενο στη Λαρισα για inspection2 60,000χλμ.Αλλαξα λαδια,μπουζι,φιλτρα αερα,τακακια μπροστα και οτι κανουνε σε αυτο το service.Κοστος 270 ευρω....:bugeye: Το κοιτουσα και νομιζα εγινε λαθος.Να σου πω να συγκρινεις.?Για mercedes sportscoupe για το ιδιο service ειχα δωσει 1000ευρω....Για smart roadster brabus μονο αλλαγη μπουζι ειχαν 150εργατικα επειδη ξυλωνουνε ολο το αμαξι.....Οσο για λαστιχα 700ευρω ειχαν μονο τα πισω στο smart(διαστασεις 225/35/17).To κοστος συντηρησης για τετοιο αμαξι ειναι μικρο.Το μονο που φοβαμαι ειναι το smg που αν παθει κατι θελει 1500 αλλα και παλι χαλαλι αφου οι αλλαγες ειναι ολα τα λεφτα ειλικρινα

Κι εγώ με βάση την έρευνα που έχω κάνει βρίσκω το κόστος συντήρησης πολύ λογικό. :cheers:

merbeind
31-08-09, 14:32
Οσο για το boxster φιλος μου κατοχος του s μου προτεινε το z4 ως καλυτερο μοτερ,χαρακτηρα,συμπεριφορα.Προσωπικα ειχα ενθουσιαστει με 996 3,6 που ειχα οδηγησει για αρκετες μερες και πηγαινα για boxster αλλα καμια σχεση τα 2 μοτερ(3,2-3,6).Ειχα διαβασει και ενα περιοδικο με συγκριτικο z43.0-boxster3,2 και το bmw ηταν μπροστα σε ολους τους τομεις.Γιατι να παρω boxster?

alexk
31-08-09, 14:32
Γιατι κανενας δεν αναφερεται σε μαζεματα που θα θελει το αμαξι και μονο μιλατε για τιμες πωλησης?

Παιδια το αμαξι που ζητατε ειναι Ζ4!
Δεν ειναι yaris - picanto οπου τα ανταλλακτικα κανουν απο 20 εως 50 ευρω!

Μονο για τα λαστιχα μου εδωσα 1200 ευρω! Θα μου πεις καλα να παθεις με τα 18ρια...
Οκ τα πιο πολλα εχουν 17ρια οποτε μιλαμε για +700!
Αληθεια εχετε σκεφτει οταν παρετε το Ζ4 και πατε στον Σπανο-Σφακιανακη και πειτε το πηρα μεταχειρο και θελω να το μαζεψω τι εχετε να ακουσετε στο τελος?



Φίλε με το συμπάθειο αλλά είσαι θύμα στο θέμα ελαστικών.
18άρια δρόμου 1200 ευρώ πρώτη φορά ακούω.

Επίσης, η bmw έχει πολύ φθηνά αναλώσιμα/// γενικώς άν θεωρείς πολλά 1000 ευρώ έξοδα συντήρησης για σπορτ τρίλιτρο bmw, τότε τι να πω... μην ακούσεις τι έξοδα συντήρησης έχει ένα CSL θα βάλεις τα κλάμματα.

Τέλος, καλό είναι να μην εξετάζεις γιατί κάποιος θέλει να πάρει αυτό το αυτοκίνητο (ειδικά αν δεν τον ξέρεις) μιας και είναι δικαίωμά του και δεν σου πέφτει λόγος.

dimz4
31-08-09, 14:34
@alekx
αναλωσιμα απο που ψωνιζεις?
και αλλαγη ιμαντα καθε ποτε θελει?

stako
31-08-09, 14:35
@stako
υπαρχει τεκμαρτο ετησιο φορολογητεο εισοδημα
και για τα 3,0 κυβικα ειναι 66000 ευρω.
αν δηλωνεις λιγοτερα θα πληρωσεις τη διαφορα του φορου εισοδηματος

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα... Ποιός στο είπε ότι υπάρχει? Αν έχεις link σε σχετικό νόμο εύκαιρο δώστο.

Αν για αυτό διάλεξες το 2.0 τότε είναι ΚΡΙΜΑ να το κάνεις γιατί δεν υφίσταται, ψάξτο λίγο...

Υπήρχε πριν κάποια χρόνια αλλά όχι πια. ΙΣΩΣ το επαναφέρουν αλλά δεν νομίζω να κάνουν τέτοιο λάθος (για πολλούς λόγους).

stef
31-08-09, 14:36
3,0 ειναι 20 φορολογισιμοι.
μεχρι 5 ετια = 66600 ευρω εισοδημα.
στην περιπτωση μου - 25000= 41000.
41000= 5000*25%=1250
36000*35%=12600
total 14120 διαφορα φορου προς καταβολη
ειδες οτι εχει?


Ποιος τα λέει αυτά, πού τα βρήκες.....?
Ειλικρινα δεν ξέρωρε παιδιά πού τα ξετρυπώνετε.....
Το μόνο που θα μπει είναι τεκμήριο συντήρησης 3-4000 ευρώ...
Αυτά τα ολίγα....

dimz4
31-08-09, 14:38
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα... Ποιός στο είπε ότι υπάρχει? Αν έχεις link σε σχετικό νόμο εύκαιρο δώστο.

Αν για αυτό διάλεξες το 2.0 τότε είναι ΚΡΙΜΑ να το κάνεις γιατί δεν υφίσταται, ψάξτο λίγο...

Υπήρχε πριν κάποια χρόνια αλλά όχι πια. ΙΣΩΣ το επαναφέρουν αλλά δεν νομίζω να κάνουν τέτοιο λάθος (για πολλούς λόγους).
φορολογικη δηλωση εχεις κανει ποτε?
το βιβλιαρακι που σου δινουν μαζι το κοιταξες?
μεχρι 2000 κυβικα και εργοστασιακη αξια 50000 δεν εχει τεκμηριο.
απο 2000 κυβικα και πανω εχει μια χαρα
φοροτεχνης ειμαι
δεν κοιτας μη το παρεις και κλαις μετα?
θελει εισοδημα 66.600
αν δηλωσεις λιγοτερα πληρωνεις τη διαφορα του φορου και δε σου λεω τι θα μπει σου λεω τι ισχυει
βιβλιαρακι της δηλωσης 08 σελ 64

stef
31-08-09, 14:38
Μονο για τα λαστιχα μου εδωσα 1200 ευρω! Θα μου πεις καλα να παθεις με τα 18ρια...
Οκ τα πιο πολλα εχουν 17ρια οποτε μιλαμε για +700!
Αληθεια εχετε σκεφτει οταν παρετε το Ζ4 και πατε στον Σπανο-Σφακιανακη και πειτε το πηρα μεταχειρο και θελω να το μαζεψω τι εχετε να ακουσετε στο τελος?

Βαγγέλη είναι πολλά τα 1200 θα συμφωνήσω με alexk

stako
31-08-09, 14:39
@alekx
αναλωσιμα απο που ψωνιζεις?
και αλλαγη ιμαντα καθε ποτε θελει?

Ο Αλέξης δεν έχει Ζ4, έχει CSL. Καμία σχέση οι κινητήρες...;)

Το μόνο που θα μπει είναι τεκμήριο συντήρησης 3-4000 ευρώ...
Αυτά τα ολίγα....

Κι αυτό υπο συζήτηση είναι... Αλλά και να το βάλουν δεν έχει σημασία καθώς θα πιάνει μόνο όσους απατεώνες δεν δηλώνουν τίποτα.

stako
31-08-09, 14:41
φορολογικη δηλωση εχεις κανει ποτε?
το βιβλιαρακι που σου δινουν μαζι το κοιταξες?
μεχρι 2000 κυβικα και εργοστασιακη αξια 50000 δεν εχει τεκμηριο.
απο 2000 κυβικα και πανω εχει μια χαρα
φοροτεχνης ειμαι
δεν κοιτας μη το παρεις και κλαις μετα?

ΟΚ...

...............

konas
31-08-09, 14:41
Εχει χαθει λιγο η μπαλα γιαυτο και ειναι δυσκολο να εντοπιστουν οι ερωτησεις.


.....
.... και γιαυτο ρωτησα αν εχει λαμπακια και κερατα για το σερβις που σβηνουν μονο σε εξουσιοδοτημενο αλλα δεν μου απαντησε κανεις.
....


Τωρα που το ξαναγραψες λοιπον να σου πω. Πραγματι βγαζει ενημερωση οταν θελει σερβις αλλα υπαρχει τροπος να σβηνεται αυτο. Εχει ξαναγραφτει. Αν το βρω θα στο λινκαρω

stako
31-08-09, 14:43
Παρακαλώ τους admin/mod αν συμφωνούν να μεταφέρουν όλα τα ποστ του dimz4 σε άλλο thread καθώς είναι εκτός θέματος που έθεσα αρχικά.

dimz4
31-08-09, 14:45
γιατι ρε φιλε
στην αναζητηση ειμαι και γω πληροφοριες ζηταω
και γραφω
δεν εγραψα τιποτα ασχετο για να φωναζεις και με κοκκινιλα κιολας

konas
31-08-09, 14:47
γιατι ρε φιλε
στην αναζητηση ειμαι και γω πληροφοριες ζηταω
και γραφω
δεν εγραψα τιποτα ασχετο για να φωναζεις και με κοκκινιλα κιολας

:calm:Μεταξυ μας δικιο εχει. Κανονικα ο καθενας ανηγει το θρεντ του γιατι αλλιως γινεται τρελλο μπερδεμα

konas
31-08-09, 14:50
...... Αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί ξεφύγαμε από το θέμα μας που είναι τα τεχνικά του Ζ4. Και για τα οποία περιμένω κάποιον να μας πει για αυτά που ρώτησα αρχικά αλλά δεν βλέπω κάτι...:(

Κανε ενα κοπο και ξαναγραψε οτι εχει μεινει αναπαντητο για να ανανεωθει

stako
31-08-09, 14:52
Κανε ενα κοπο και ξαναγραψε οτι εχει μεινει αναπαντητο για να ανανεωθει

Αν μεταφερθούν τα άσχετα ποστ τότε ναι, τώρα θα ξαναχαθούνε...

Αν μπορέσει ένας mod να το κάνει θα του είμαι υπόχρεος. Αλλιώς θα πρέπει να φτιάξω νέο thread...

dimz4
31-08-09, 14:54
ενταξει αμα δουλευει ετσι εδω παω πασο.
συνηθως σε αλλα φορουμ οταν ανοιγεις θρεντ με ομοιο θεμα φωναζουν....
τον στεναχωρησα και με το τεκμαρτο εισοδημα...:bricks1:
και παλι φιλοι:friday:

stako
31-08-09, 14:56
τον στεναχωρησα και με το τεκμαρτο εισοδημα...:bricks1:


Πάρα πολύ.....

Τελικά θα πάρω Seicento να είμαι σίγουρος.

randombk
31-08-09, 15:03
Τελικα σε αυτο το club δεν θα βγαλω ποτε ακρη...
Φιλε μου τα 1200 για λαστιχα που εδωσα ειναι μια χαρα τιμη οταν για τα ιδια η BMW θελει 2100!
Αληθεια ποσο μπορεις να μου βρεις Bridgestone Potenza 18ria (Α) ασυμετρα 225/255 Runflat made in japan με δεικτη W ?
Τεσπα ειναι εκτος θεματος και δεν το συνεχιζω.
Απλα καλο θα ηταν πριν πεταξουμε μια κοτσανα για κατι εδω μεσα να εχουμε αποδειξεις...

Τωρα το οτι ειμαι εκτος θεματος που αναφερομαι στα μαζεματα ενος μεταχειρισμενου αυτοκινητου αυτο πρωτη φορα το ακουω στην ζωη μου.

Επεισης δεν ειπα για κανεναν και για κανενα αυτοκινητο και υπαρχουν και τα post μου.
και ειμαι κατηγορηματικος σε αυτο!

Τελος το που μου πεφτει λογος θα το κρινω εγω και οχι εσυ alexk.

Αυτα απο μενα...

*Φιλε που ψαχνεις Ζ4 κακως ανοιξες τοπικ εδω μεσα μιας και θα ακουσεις το μακρυ και το κοντο καθενος χωρις να εχουν χειροπιαστα πραγματα!
Για μενα και κλεινω και δεν ξανασχολουμε μην ανυσηχειτε, κανε τις βολτουλες σου δες διαφορα Ζ4 και πιστεψε με το καλο φαινεται απο μακρια! Αν εχεις και καποιον εμπειρο απο κοντα τοσο το καλυτερο!
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!



Φίλε με το συμπάθειο αλλά είσαι θύμα στο θέμα ελαστικών.
18άρια δρόμου 1200 ευρώ πρώτη φορά ακούω.

Επίσης, η bmw έχει πολύ φθηνά αναλώσιμα/// γενικώς άν θεωρείς πολλά 1000 ευρώ έξοδα συντήρησης για σπορτ τρίλιτρο bmw, τότε τι να πω... μην ακούσεις τι έξοδα συντήρησης έχει ένα CSL θα βάλεις τα κλάμματα.

Τέλος, καλό είναι να μην εξετάζεις γιατί κάποιος θέλει να πάρει αυτό το αυτοκίνητο (ειδικά αν δεν τον ξέρεις) μιας και είναι δικαίωμά του και δεν σου πέφτει λόγος.

TAZ118!
31-08-09, 15:17
Σαν τι δηλαδή???


Δεν θυμαμαι τα προβληματα της Ζ4 αλλα η πολιτικη της εταιρειας ειναι να βελτιωνει
στα facelift τυχον προβληματα.

merbeind
31-08-09, 16:32
Facelift γινονται πολλες φορες και για εμπορικους λογους.Γενικα αυτο πουλες οτι διορθωνουνε καποια προβληματα ισχυει.Τα pro facelift οποιος εχει και αντιμετωπισε καποιο προβλημα η αν εχει γινει καποια ανακληση απο το εργοστασιο ας ειπωθει να ξερει και το παιδι που εκανε το thread και ψαχνει...Εγω δεν μιλαω γενικα αλλα με συγκεκριμενα.Το μοτερ απο το i ειναι εξελιξιμο,βγηκε μοτερ χρονιας 2004-2005,το φορανε τωρα η bmw με biturbo(γιατι να διαλεξε αυτο αραγε?).Οσο για το υπολοιπο αμαξι αυτο που βρηκα εγω ειχε 60.000χλμ,δεν ειχε καμια ανακληση απο το εργοστασιο και δεν εχει αλλαξει ποτε κατι περα των αναλωσιμων και παει σαν τρελο απο γκαζι.ΑΝ ποτε θελει και αλλο υπαρχει λυση αξιοπιστη στα 360 αλογα και 45 κιλα ροπη.

alexk
31-08-09, 20:25
Τελικα σε αυτο το club δεν θα βγαλω ποτε ακρη...
Φιλε μου τα 1200 για λαστιχα που εδωσα ειναι μια χαρα τιμη οταν για τα ιδια η BMW θελει 2100!
Αληθεια ποσο μπορεις να μου βρεις Bridgestone Potenza 18ria (Α) ασυμετρα 225/255 Runflat made in japan με δεικτη W ?
Τεσπα ειναι εκτος θεματος και δεν το συνεχιζω.
Απλα καλο θα ηταν πριν πεταξουμε μια κοτσανα για κατι εδω μεσα να εχουμε αποδειξεις...


Μιλάς για τα ?
Potenza RE 050 A 225/40 R18 92Y XL BSW, 1Z asymmetric

Θα δούμε άν λέω κοτσάνα ή όχι, κρατήσου γερά.

ΥΓ : από τα πιο ακριβά ελαστικά είναι τα pilot sport cup που έχω στο δικό μου και αυτά τα αγοράζω 1100 ευρώ με μεταφορικά και είναι 19αρια

randombk
31-08-09, 21:48
Οχι βεβαια αυτα που λες ειναι τα απλα POTENZA και οχι αυτα που βαζει η BMW σε συνεργασια με την Bridgestone ειδικα για τα Ζ4!
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ RFT! Runflat!
Βλεπεις? καλυτερα να μασας παρα να μιλας...
Αυτα που λεω εγω ειναι τα 225/40 και 255/35 18ρια με δεικτη W και τυπου Α.
Τα λαστιχα αυτα παραεισαγωγη απο γερμανια τα περνεις αν εισαι τυχερος 1200Ε αλλιως απο την BMW με κανονικη εισαγωγη δηλ παραγγελια απο τα ανταλλακτικα 2100Ε!

τεσπα δεν θελω να χαλασω το θεμα του παιδιου αλλο...



Μιλάς για τα ?
Potenza RE 050 A 225/40 R18 92Y XL BSW, 1Z asymmetric

Θα δούμε άν λέω κοτσάνα ή όχι, κρατήσου γερά.

ΥΓ : από τα πιο ακριβά ελαστικά είναι τα pilot sport cup που έχω στο δικό μου και αυτά τα αγοράζω 1100 ευρώ με μεταφορικά και είναι 19αρια

TAZ118!
31-08-09, 22:16
Ο Ν54 (2979cc) ειναι διαφορετικος απο τον Ν52(2996cc)...

epapa
01-09-09, 12:56
Οχι βεβαια αυτα που λες ειναι τα απλα POTENZA και οχι αυτα που βαζει η BMW σε συνεργασια με την Bridgestone ειδικα για τα Ζ4!
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ RFT! Runflat!
Βλεπεις? καλυτερα να μασας παρα να μιλας...
Αυτα που λεω εγω ειναι τα 225/40 και 255/35 18ρια με δεικτη W και τυπου Α.
Τα λαστιχα αυτα παραεισαγωγη απο γερμανια τα περνεις αν εισαι τυχερος 1200Ε αλλιως απο την BMW με κανονικη εισαγωγη δηλ παραγγελια απο τα ανταλλακτικα 2100Ε!

τεσπα δεν θελω να χαλασω το θεμα του παιδιου αλλο...

Βασικά η Bridgestone ουδέποτε σχεδιάσε για τη BMW 18άρι ειδικά για Ζ4... Όσο για την τιμή πέρσι που έψαχνα λάστιχα τα συγκεκριμένα 225/40 και 255/35 18ρια με δεικτη W και τυπου Α (RFT) τα είχα βρει σε κανονικό μαγαζί (όχι παραεισαγωγές) 1150 ευρώ...

H ουσία όμως είναι ότι είναι τόσο πανάθλιο λάστιχο (αυτό φόραγα πριν) που χωρίς να κρίνω βάσει τιμής πέρασα επάνω τα Μichelin Pilot Sport (όχι RunFlat) και βρήκα την υγειά μου τόσο σε επίπεδο κρατήματος όσο φρεναρίσματος (καμμιά σχέση μέσα στην πόλη με παγωμένα λάστιχα κι ας έχει το Michelin μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας Y) και άνεσης...

stef
01-09-09, 13:14
Βασικά η Bridgestone ουδέποτε σχεδιάσε για τη BMW 18άρι ειδικά για Ζ4... Όσο για την τιμή πέρσι που έψαχνα λάστιχα τα συγκεκριμένα 225/40 και 255/35 18ρια με δεικτη W και τυπου Α (RFT) τα είχα βρει σε κανονικό μαγαζί (όχι παραεισαγωγές) 1150 ευρώ...

H ουσία όμως είναι ότι είναι τόσο πανάθλιο λάστιχο (αυτό φόραγα πριν) που χωρίς να κρίνω βάσει τιμής πέρασα επάνω τα Μichelin Pilot Sport (όχι RunFlat) και βρήκα την υγειά μου τόσο σε επίπεδο κρατήματος όσο φρεναρίσματος (καμμιά σχέση μέσα στην πόλη με παγωμένα λάστιχα κι ας έχει το Michelin μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας Y) και άνεσης...

θα συμφωνήσω απόλυτα, φοράω και εγώ RFT 18άρι Bridgestone και είναι πανάθλιο λάστιχο, το αντίστοιχο κανονικό είναι 3 φορές καλύτερο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για Michelin Pilot sport ή Continental Sport Contact 3....

randombk
01-09-09, 13:15
Δεν ειμαστε σε αυτο το τοπικ να συγκρινουμε λαστιχα...
Τα λαστιχα οπως λες απο μαγαζι εξω τα πηρα απο 1200ευρω τα πηρα 1150Ε.
Η BMW τα εχει πολυ ακριβοτερα.
Τα συγκεκριμενα λαστιχα σε 17 και 18 ιντσες φτιαχνοντε ειδικα για την BMW.

Παρακαλω να μην ξαναπουμε για λαστιχα γιατι κατανταει αηδια!

Ενας φιλος μας εδω ψαχνει Ζ4 και πρεπει να ακουσει σοβαρες προτασεις για το τι να παρει.

Παραλληλα εγω μπηκα στο φορουμ μετα απο καιρο να αναφερω οτι πουλαω το αμαξι μου μηπως και καποιος ειχε καποιο γνωστο που να εψαχνε κατι αναλογο...

Επεισης θα παρακαλουσα τους ADMIN για λογους σεβασμου προς τον φιλο να σβησουν ολες τις απαντησεις που αναφεροντε σε λαστιχα.

Αυτα απο μενα...





Βασικά η Bridgestone ουδέποτε σχεδιάσε για τη BMW 18άρι ειδικά για Ζ4... Όσο για την τιμή πέρσι που έψαχνα λάστιχα τα συγκεκριμένα 225/40 και 255/35 18ρια με δεικτη W και τυπου Α (RFT) τα είχα βρει σε κανονικό μαγαζί (όχι παραεισαγωγές) 1150 ευρώ...

H ουσία όμως είναι ότι είναι τόσο πανάθλιο λάστιχο (αυτό φόραγα πριν) που χωρίς να κρίνω βάσει τιμής πέρασα επάνω τα Μichelin Pilot Sport (όχι RunFlat) και βρήκα την υγειά μου τόσο σε επίπεδο κρατήματος όσο φρεναρίσματος (καμμιά σχέση μέσα στην πόλη με παγωμένα λάστιχα κι ας έχει το Michelin μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας Y) και άνεσης...

gnx
01-09-09, 13:18
φορολογικη δηλωση εχεις κανει ποτε?
το βιβλιαρακι που σου δινουν μαζι το κοιταξες?
μεχρι 2000 κυβικα και εργοστασιακη αξια 50000 δεν εχει τεκμηριο.
απο 2000 κυβικα και πανω εχει μια χαρα
φοροτεχνης ειμαι
δεν κοιτας μη το παρεις και κλαις μετα?
θελει εισοδημα 66.600
αν δηλωσεις λιγοτερα πληρωνεις τη διαφορα του φορου και δε σου λεω τι θα μπει σου λεω τι ισχυει
βιβλιαρακι της δηλωσης 08 σελ 64

Καλα ρε φιλε, δεν αναρωτηθηκες γιατι ολοι σου λενε οτι τα Ζ4 δεν εχουν τεκμηριο; Γιατι ΚΑΝΕΝΑ δεν εχει εργοστασιακη πανω απο 50000 ευρω. ΚΑΝΕΝΑ.

merbeind
01-09-09, 13:39
Αποκλειεται z4 να εχει εργοστασιακη πανω απο 50,000.Εδω το 997 το απλο και δεν εχει σιγα μην εχει το z4.
Οτι τα 2 μοτερ 3.0i,3.0si ειναι διαφορετικα το ανεφερα.Απλα ειπα οτι η bmw bi-turbo φορεσε στο μοτερ το 3.0i(2979cc).Αυτο το μοτερ η ess στο φτανει 380 αλογα χωρις να το ανοιξεις.Μπορει στο μελλον να υπαρξει κατι και για το si αλλα προς το παρων τιποτα.Αντε με κανενα προγραμμα να φτασει στα 280 και πολλα λεω.Με αλλα λογια ο φιλος που εκανε το thread βρισκει ενα 3.0i με 27-28χιλ,βαζει μπλοκε με αλλα 1000 και το ess κιτ με ακομα 6000.Δηλαδη με 35.000 εχει αμαξι που γρηγορο ειναι,αξιοπιστο,πανεμορφο cabrio και bmw...Τι αλλο να ζητησει κανενας.

stako
01-09-09, 13:47
Δηλαδη με 35.000 εχει αμαξι που γρηγορο ειναι,αξιοπιστο,πανεμορφο cabrio και bmw...Τι αλλο να ζητησει κανενας.

ΤΙΠΟΤΑ!!! Πιο καλά δεν μπορούσα να το θέσω!!! Έτσι τα σκέφτομαι κι εγώ κι έχω τρελλαθεί! :)

Και επίσης δεν μπορώ να δω ΚΑΝΕΝΑ άλλο αμάξι!!!

Τα λεφτά είναι αστεία για αυτό που παίρνεις, τι να λέμε τώρα... Και από ότι φαίνεται πάνε και για εκλογές οπότε δεν θα έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις από την εφορία...:)

stef
01-09-09, 14:06
Αποκλειεται z4 να εχει εργοστασιακη πανω απο 50,000.Εδω το 997 το απλο και δεν εχει σιγα μην εχει το z4.
Οτι τα 2 μοτερ 3.0i,3.0si ειναι διαφορετικα το ανεφερα.Απλα ειπα οτι η bmw bi-turbo φορεσε στο μοτερ το 3.0i(2979cc).Αυτο το μοτερ η ess στο φτανει 380 αλογα χωρις να το ανοιξεις.Μπορει στο μελλον να υπαρξει κατι και για το si αλλα προς το παρων τιποτα.Αντε με κανενα προγραμμα να φτασει στα 280 και πολλα λεω.Με αλλα λογια ο φιλος που εκανε το thread βρισκει ενα 3.0i με 27-28χιλ,βαζει μπλοκε με αλλα 1000 και το ess κιτ με ακομα 6000.Δηλαδη με 35.000 εχει αμαξι που γρηγορο ειναι,αξιοπιστο,πανεμορφο cabrio και bmw...Τι αλλο να ζητησει κανενας.


Φρένα? Αναρτήσεις?

stako
01-09-09, 14:23
Φρένα? Αναρτήσεις?

Σε σχέση με το κόστος του ESS τα φρένα είναι σχετικά αμελητέα. Εξάλλου φρένα έχω σκοπό να αλλάξω πριν να κάνω οτιδήποτε άλλο στο αυτοκίνητο (καθώς θα μπαίνει και πίστα).

Για τις αναρτήσεις δεν χρειάζεται τίποτα.

merbeind
01-09-09, 14:28
Φρενα φιλε μου με 30cm μπροστα στο 3λιτρο φτανουν.Αν θες βαζεις και πιο σκληρα τακακια και εισαι ok.Το z4 εχει αριστα φρενα τα δοκιμασα ηδη σε καλες καταβασεις.Μεχρι 250 παει τωρα,τοσο θα παει και μετα.Απλα θα τα πιανει πιο γρηγορα τα χλμ.Στησιμο επισης εχει καλο και μπορει να γινει καλυτερο με λιγο πιο χαμηλα ελλατηρια(Αντε να βαλεις και ενα σετ αμορτισερ-ελλατηρια).Αυτα ειναι βηματα που μπορουν να γινουν και υπαρχουν λυσεις καλες και οικονομικες.Το θεμα ειναι οτι υπαρχει βαση να γινει κατι πολυ καλο.
Ενα slk πχ με ιδια τιμη μπορει να φτασει το πολυ μεχρι 200αλογα.

stef
01-09-09, 14:31
Μιλάτε για αμάξι 380 άλογα και λέτε για απλά ελατήρια και φρένα 300mm...?

stako
01-09-09, 14:37
Μιλάτε για αμάξι 380 άλογα και λέτε για απλά ελατήρια και φρένα 300mm...?

Όπως είπε ο merbeind απλά θα τα πιάνει πιο γρήγορα. Οπότε γιατί όχι?

Εγώ που έχω κόλλημα με τα φρένα λόγω πίστας (που έχω συνηθίσει σε άψογη ποιότητα) θα τα αλλάξω, για δρόμο δεν χρειάζεται πάντως.

merbeind
01-09-09, 14:43
Ωραια +φρενα D2 8πιστονα 380mm αλλα 1700ευρω.+καλη αναρτηση 1300ευρω.
Το θεμα λεει αναζητηση z4.Ακομα δεν το πηρε το αμαξι ο ανθρωπος.Απλα κοιταει ποια εκδοση αξιζει.Προσωπικα ειχα tarox 6πιστονα σε roadster smart επειδη ειχε ταμπουρα πισω και ηταν αναγκαια.Καποιες φορες το πηγα και Σερρες.Εννοειται οτι αν χρειαζονται φρενα θα αλλαξεις αλλα πρωτα δοκιμαζεις αυτα που εχεις και αναλογα προχωρας

stako
01-09-09, 14:59
Το θεμα λεει αναζητηση z4.Ακομα δεν το πηρε το αμαξι ο ανθρωπος.

Δυστυχώς το έχουμε εγκαταλείψει προ πολλού το θέμα... Έχουμε να καλύψουμε "άλλα" εδώ από ότι φαίνεται.

Δεν πειράζει όμως, θα βρω τις πληροφορίες που θέλω. http://www.zpost.com/forums/

dimz4
04-09-09, 09:41
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimz4 Εμφάνιση μηνυμάτων
φορολογικη δηλωση εχεις κανει ποτε?
το βιβλιαρακι που σου δινουν μαζι το κοιταξες?
μεχρι 2000 κυβικα και εργοστασιακη αξια 50000 δεν εχει τεκμηριο.
απο 2000 κυβικα και πανω εχει μια χαρα
φοροτεχνης ειμαι
δεν κοιτας μη το παρεις και κλαις μετα?
θελει εισοδημα 66.600
αν δηλωσεις λιγοτερα πληρωνεις τη διαφορα του φορου και δε σου λεω τι θα μπει σου λεω τι ισχυει
βιβλιαρακι της δηλωσης 08 σελ 64
Καλα ρε φιλε, δεν αναρωτηθηκες γιατι ολοι σου λενε οτι τα Ζ4 δεν εχουν τεκμηριο; Γιατι ΚΑΝΕΝΑ δεν εχει εργοστασιακη πανω απο 50000 ευρω. ΚΑΝΕΝΑ.
Επειδη δεν ξερουν τι ειναι?
διαβασε να μαθεις.
μεχρι 2000 κυβικα και κατω απο 50000 εργοστασιακη δεν εχει
εισοδηματικο περιορισμο.
περιττο να αναφερθει πως ακομα και αν ειναι κατω απο 2000 αλλα εργοστασιακη ανω των 50000 ισχυει τεκμηριο κανονικοτατα.
για καθε αμαξι που ειναι πανω απο 2000 κυβικα
αναλογα με τον κυβισμο και την παλαιοτητα θα πρεπει να δικαιολογεις και
αναλογο εισοδημα συμφωνα με τους φορολογησιμους ιππους καθως και ποθεν εσχες σχετικα με την αγορα.
για το 3λιτρο που λεει ο φιλος ειναι 21 φορολογησιμοι
αρα μικροτερο της 5ετιας =75500 δηλωθεν εισοδημα.
5-10 ετη 64345.
αν δηλωνεις τοσα ουτως η αλλως εχει καλως.
αν δηλωνεις λιγοτερα θα φορολογηθεις τεκμαρτα για το παραπανω καταβαλλοντας την διαφορα της κλιμακας φορου.
αν εχεις την πληροφορια οτι δεν ειναι ετσι σε παρακαλω δωσε μου το τηλεφωνο του φοροτεχνη λογιστη σου να με διαφωτησει η ποσταρε την διαταξη νομου που το αναιρει.
η διαταξη ειναι
παρ1 αρθρ 126 νομος 2960/2001.

stako
04-09-09, 09:45
Εγώ δηλώνω περίπου 400.000 οπότε είμαι καλυμμένος για 5 Ζ4..........

Δεν πας σε ένα άλλο θρεντάκι τώρα να τα γράψεις ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ λοιπόν???????

gnx
04-09-09, 09:49
Επειδη δεν ξερουν τι ειναι?
διαβασε να μαθεις.
μεχρι 2000 κυβικα και κατω απο 50000 εργοστασιακη δεν εχει
εισοδηματικο περιορισμο.
περιττο να αναφερθει πως ακομα και αν ειναι κατω απο 2000 αλλα εργοστασιακη ανω των 50000 ισχυει τεκμηριο κανονικοτατα.
για καθε αμαξι που ειναι πανω απο 2000 κυβικα
αναλογα με τον κυβισμο και την παλαιοτητα θα πρεπει να δικαιολογεις και
αναλογο εισοδημα συμφωνα με τους φορολογησιμους ιππους καθως και ποθεν εσχες σχετικα με την αγορα.
για το 3λιτρο που λεει ο φιλος ειναι 21 φορολογησιμοι
αρα μικροτερο της 5ετιας =75500 δηλωθεν εισοδημα.
5-10 ετη 64345.
αν δηλωνεις τοσα ουτως η αλλως εχει καλως.
αν δηλωνεις λιγοτερα θα φορολογηθεις τεκμαρτα για το παραπανω καταβαλλοντας την διαφορα της κλιμακας φορου.
αν εχεις την πληροφορια οτι δεν ειναι ετσι σε παρακαλω δωσε μου το τηλεφωνο του φοροτεχνη λογιστη σου να με διαφωτησει η ποσταρε την διαταξη νομου που το αναιρει.
η διαταξη ειναι
παρ1 αρθρ 126 νομος 2960/2001.

Αναγκαια και ικανη συνθηκη ειναι η εργοστασιακη του να ειναι πανω απο €50000, πραγμα που δε συμβαινει. Εσυ ο ιδιος το εχεις γραψει, με μπολντ κιολας. Ξεκολα φοροτεχνη...

nikos12
01-04-10, 15:35
Για να μην ανοίγω καινούριο θρεντ σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ (παρά το γεγονός ότι το θρεντ έγινε φορολογικού περιεχομενου). Από πλευρά κατανάλωσης και συντήρησης(ανταλλακτικά-σερβις) τα Ζ4: 2.0, 2.2, 2.5 τι διαφορές έχουν? Θα με βοηθούσε αν οι απαντήσεις περιέχουν νούμερα

BMW-Racing
01-04-10, 15:53
Aν δεν κανω λαθος η διαφορα στα σερβις ειναι μικρη ,μιας και οφειλεται στις στις διαφορες των ποσοτητων λαδιου.Οσον αφορα την καταναλωση η διαφορα μεγαλωνει οσο μεγαλωνουν τα κυβικα ,ιδιως μεσα στην πολη.Πιστευω πως η μεγαλυτερη διαφορα ειναι στα τελη κυκλοφοριας κ τα ασφαλιστρα το χρονο.Α κ τωρα τελευταια κ στα τεκμηρια!!!Αρα οσο πιο πολλα κυβικα τοσο πιο πολλα εξοδα εχεις το χρονο...