PDA

Επιστροφή στο Forum : 316 Ε46 που μπουκώνει ....


socorico
06-08-09, 20:42
γεια..ε46 316 οταν βαζω πρωτη και παω να ξεκινησω το αμαξι μπουκωνει για 2-3 δευτερολεπτα και μετα παιρνει τα πανω του..τι να φταιει..

harrisdriver
06-08-09, 20:53
Φιλος ελενξε την βενζινη που βαζεις. Μπορει να ειναι απο αυτο.

gp35
06-08-09, 23:33
φιλε ποτε το παρουσιαζει οταν ειναι κρυο και δεν το αφηνεις κανα 3λεπτο (να ανεβασει και λιγα λαδακια επανω) να ξυπνησουν ολα τα ηλεκτρικατου?
σου το κανει οταν εχεις κανεις και μια Α διαδρομη?
δωσε καποιες λεπτομεριες....εισαι συνεπεις στα σερβις του...?

nickvas19
07-08-09, 05:50
αφηνεις γρηγορα τον συμπλέχτη και ταυτοχρονα πατας τερμα γκάζι(μου χει συμβει γι αυτο το λεω)....

NIKOS Z3
07-08-09, 09:41
πειρακια ακουγοντε?

xxxvagos
07-08-09, 12:34
φιλος αλλαξες ελαστικα προσφατα..αν ναι φταιει λιγο και αυτο

και εμενα εκανε ετσι..

προχειρη λυση καθαρισμος του φιλτρου και ελεγχος του λαμδα

μονιμη λυση τα παραπανω συν καθαρισμος και ογκομετριση των μπεκ με ειδικο λειζερ(οχι με διαφορα υγρο που τα ριχνεις στην βενζινη)

αυτα φταινε για το μπουκωμα των bmw αν ολα τα αλλα ειναι ενταξει

socorico
07-08-09, 18:45
σιγουρα δεν ειναι η βενζινη..ευχαριστω παντως

socorico
07-08-09, 18:51
φιλε ποτε το παρουσιαζει οταν ειναι κρυο και δεν το αφηνεις κανα 3λεπτο (να ανεβασει και λιγα λαδακια επανω) να ξυπνησουν ολα τα ηλεκτρικατου?
σου το κανει οταν εχεις κανεις και μια Α διαδρομη?
δωσε καποιες λεπτομεριες....εισαι συνεπεις στα σερβις του...?
παντα το αφηνω να δουλεψει 1-2 λεπτα πριν ξεκινησω.το κανει και κρυο και ζεστο τωρα σχεδον καθημερινα.τα σερβις παντα οταν πρεπει και ποιο νωρις κιολας.

konc
07-08-09, 19:43
φιλος αλλαξες ελαστικα προσφατα..αν ναι φταιει λιγο και αυτο

Μήπως φταίει και το καινούργιο παντελόνι που αγόρασε προχθές?

xxxvagos
07-08-09, 20:14
Μήπως φταίει και το καινούργιο παντελόνι που αγόρασε προχθές?

τωρα που το ειπες εσυ μπορει να φταιει και αυτο...πες τα ανοιξε μας τα ματια:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:


με τα καινουρια λαστιχα δεν χανει..και αντι να χασει μπουκωνει

stefanos_cool
07-08-09, 20:52
φιλος αλλαξες ελαστικα προσφατα..αν ναι φταιει λιγο και αυτο


Άκυρο!!!:smokin::banned:

stefanos_cool
07-08-09, 20:59
τα σερβις παντα οταν πρεπει και ποιο νωρις κιολας.

Που τα κάνεις, έχει διαγνωστικό και αν ναι το έχει βάλει?
χίλια δυο πράγματα μπορεί να είναι. Βάλε το αμάξι σου σ ένα διαγνωστικό
και αν δεν βγάλει βλάβη τότε να αρχίσεις να ψάχνεις.;)

xxxvagos
07-08-09, 21:02
αν θεωρησω οτι εχεις 316 τοτε μαλλον κανεις λαθος φιλε μου

αν δεν θεωρησω οτι εχεις τοτε καλυτερα τεκμηριωσε..

εμενα το 316 που εχω αλλαξα λαστιχα και αντι να χασει μπουκωνει λιγο αν το ξεκινησω αποτομα..με τα παλια λαστιχα δεν ζοριζοταν να χασει και ξεκινουσε σπινιαροντας χωρις να μπουκωσει

...η αιτιολογηση

ειπα και αλλα πιθανα προβληματα αλλα...:sleeping:


τα διαγνωστηκα δεν βλεπουν τετοιου ειδους προβληματα οπως τα μπεκ το φιλτρο...

stefanos_cool
07-08-09, 21:15
αν θεωρησω οτι εχεις 316 τοτε μαλλον κανεις λαθος φιλε μου



έχω ένα Playground Kettler ΠΑΤΙΝΙ FUNNY S....αλλά δεν έχει σημασία!!!:nixweiss:



ειπα και αλλα πιθανα προβληματα αλλα...:sleeping:


:flirt:



εμενα το 316 που εχω αλλαξα λαστιχα και αντι να χασει μπουκωνει λιγο αν το ξεκινησω αποτομα..με τα παλια λαστιχα δεν ζοριζοταν να χασει και ξεκινουσε σπινιαροντας χωρις να μπουκωσει


άλλο μπουκώνει …και άλλο δεν ξεκινάει αγαπητέ!




τα διαγνωστηκα δεν βλεπουν τετοιου ειδους προβληματα οπως τα μπεκ το φιλτρο...

Άκυρο!!!

Christos 330i ///M
07-08-09, 21:51
Φιλε πανε βαλτο στο διαγνωστικο να δεις τι παιζει . . .

Για συγουρα πραγματα . . .

optostyle
07-08-09, 21:55
Εγω αλλαξα λαστιχα και δεν αναβει το φλας το ρημαδι....lol

Christos 330i ///M
07-08-09, 21:57
Εγω αλλαξα λαστιχα και δεν αναβει το φλας το ρημαδι....lol

Το μπροστα η το πισω φιλε ; ; ;

optostyle
07-08-09, 21:58
Μετα απο εντολη του λαστιχά μου , αλλαξα τα 2 διαγωνια φιλε..τι φταιει??
Με τι ασχολεισαι?

stefanos_cool
07-08-09, 21:58
Φιλε πανε βαλτο στο διαγνωστικο να δεις τι παιζει . . .

Για συγουρα πραγματα . . .

:+1: Πέεεεεεες τα ρε Χρήστο!!!

Christos 330i ///M
07-08-09, 22:03
Μετα απο εντολη του λαστιχά μου , αλλαξα τα 2 διαγωνια φιλε..τι φταιει??
Με τι ασχολεισαι?

Σε πορτοκαλι χρωμα ετσι η ασπρο ; ; ;

Εχω γραφειο τελετων εσυ φιλε ; ; ;

optostyle
07-08-09, 22:27
γεια σου συναδερφε...ελπιζω να αστειευεσαι ...γιατι κι εγω εχω..
κανεις παρεα με αλλους απο το forum?
το πεμβε σου ειναι καραβαν?
γερνεις?

xxxvagos
08-08-09, 01:04
μαμακιες μπορω να πω και εγω οσες θελετε

3 χρονια κανω στο πανεπιστημιο συστηματα αυτοματου ελεγχου και δεν εχω δει ακομα διαγνωστικο που να σου λεει αν θελουν καθαρισμα τα μπεκ η το φιλτρο..(και ουτε προκειται)

τι τεχνολογια εχουν τα διαγνωστικα που πατε τα αυτοκινητα σας?
ποιος ειναι ο μηχανικος σας ο ντορφ??:rofl2:


τους εαυτους σας:banghead: γελοιοποιειτε οχι την γνωμη μου

antreas
08-08-09, 03:04
φιλος αλλαξες ελαστικα προσφατα..αν ναι φταιει λιγο και αυτο


εχω ακουσει και εχω ακουσει..τετοια μαλ...α πρωτη φορα!:icon11::icon11:

manosm3
08-08-09, 03:19
Aφου μπΟκωνει δοκιμασε http://geraldhome.dr-maul.com/images/mrmuscle04.jpg

rapid_fast
08-08-09, 08:51
Φίλε, υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα σου είναι να είναι απο βαλβίδες εξαγωγής.
Οταν δεν έχεις ταχύτητα, είσαι ρελαντι και πατήσεις βαθειά το γκάζι (όχι περισσότερο απο 1 δευτερόλεπτο) και αμέσως μετά το αφήσεις τελείως,έλεγξε για τα ακόλουθα:
1) Δυσκολία να ανέβουν στην αρχή οι στροφές.
2) Οχι άμεση πτώση στροφών μόλις αφήσεις το γκάζι
3) πτώση των στροφών κάτω απο το ρελαντί
4) Ελαφρύ κόμπιασμα
5) Επαναφορά των στροφών στο ρελαντι.
Αν στα κάνει όλα μαζί, είναι βαλβίδες εξαγωγής ή πρόβλημα στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων (εξάτμιση σαν να λέμε)

rapid_fast
08-08-09, 09:52
μαμακιες μπορω να πω και εγω οσες θελετε

3 χρονια κανω στο πανεπιστημιο συστηματα αυτοματου ελεγχου και δεν εχω δει ακομα διαγνωστικο που να σου λεει αν θελουν καθαρισμα τα μπεκ η το φιλτρο..(και ουτε προκειται)

τι τεχνολογια εχουν τα διαγνωστικα που πατε τα αυτοκινητα σας?
ποιος ειναι ο μηχανικος σας ο ντορφ??:rofl2:
τους εαυτους σας:banghead: γελοιοποιειτε οχι την γνωμη μου
Φίλε, είσαι λίγο απόλυτος χωρίς να υπάρχει λόγος.
Υπάρχει διαγνωστικό για τη δουλειά που λές. Μετρητή καυσαερίων το ονoμάζουμε, απλά έτυχε να μη το δείς, ή να μην του δώσεις την σημασία που έχει, σαν όργανο ελεγχου.
Οταν δεν έχεις κωδικό σφάλματος απο το διαγνωστικό, μετράς HC με μετρητή καυσαερίων. Ανεβάζεις στροφές στον κινητήρα πηγαινεις στην επιλογή του διαγνωστικού σου "power balance test" και κοιτάζεις τις αλλαγές στο HC (κατά το power balance test ανεβαίνουν οι στροφές του οχήματος στις 2500rpm). Μέσα απο το διαγνωστικό, κλείνεις ένα ένα τα μπέκ ψεκασμού. Αν δεν αλλάξει το HC έχεις χαλασμένο μπέκ. Αν αλλάζει η μέτρηση του HC, (ανεβαίνει λιγότερο στον ένα μπέκ απο τα υπόλοιπα), τοτε το μπέκ θέλει καθαρισμό. Αν η διαφοροποίηση μεταξύ των μπέκ ειναι στο 3 με 5% είσαι καλά. Αν όχι, όλα τα μπέκ καθάρισμα.
Κάποιος φίλος να μαντέψει, τι χρειάζεται αντικατάσταση αν Mass Air Flow μέσα απο το διαγνωστικό μας δώσει τιμή μικρότερη απο 74.8g/s
Με εκτίμηση
Παναγιώτης Βήτας
Μηχανολόγος Μηχανικός

stefanos_cool
08-08-09, 10:34
συν καθαρισμος και ογκομετριση των μπεκ με ειδικο λειζερ(οχι με διαφορα υγρο που τα ριχνεις στην βενζινη)

αυτα φταινε για το μπουκωμα των bmw αν ολα τα αλλα ειναι ενταξει

Άκυρο κι αυτό, μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την νταβανόβουρτσα ???
Με υπέρηχους θέλεις να πεις! Laser λένε οι μάστρο ειδικοί για να πουλάνε … μούρη!
Τα Laser ΔΕΝ ογκομετρούν ούτε έχουν την δυνατότητα να κάνουν καθαρισμό στα μπεκ.


Μπορώ να σου μιλάω ώρες για τα Laser αλλά αν το κάνω θα θεωρηθεί διαφήμιση
και δεν το θέλω, σου στέλνω περισσότερες πληροφορίες με pm … μιας και σου
αρέσει να μαθαίνεις όπως βλέπω!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=301340&postcount=310



μαμακιες μπορω να πω και εγω οσες θελετε



Σεμνά καρντιά μου, χαλάρωσε….άλλωστε αυτό δεν κάνεις και εσύ μ αυτά που λες??



3 χρονια κανω στο πανεπιστημιο συστηματα αυτοματου ελεγχου και δεν εχω δει ακομα διαγνωστικο που να σου λεει αν θελουν καθαρισμα τα μπεκ η το φιλτρο..(και ουτε προκειται)

τι τεχνολογια εχουν τα διαγνωστικα που πατε τα αυτοκινητα σας?
ποιος ειναι ο μηχανικος σας ο ντορφ??:rofl2:
τους εαυτους σας:banghead: γελοιοποιειτε οχι την γνωμη μου

έχεις μέλλον ακόμη….

Φίλε, είσαι λίγο απόλυτος χωρίς να υπάρχει λόγος.
Υπάρχει διαγνωστικό για τη δουλειά που λές. Μετρητή καυσαερίων το ονoμάζουμε, απλά έτυχε να μη το δείς, ή να μην του δώσεις την σημασία που έχει, σαν όργανο ελεγχου.
Οταν δεν έχεις κωδικό σφάλματος απο το διαγνωστικό, μετράς HC με μετρητή καυσαερίων. Ανεβάζεις στροφές στον κινητήρα πηγαινεις στην επιλογή του διαγνωστικού σου "power balance test" και κοιτάζεις τις αλλαγές στο HC (κατά το power balance test ανεβαίνουν οι στροφές του οχήματος στις 2500rpm). Μέσα απο το διαγνωστικό, κλείνεις ένα ένα τα μπέκ ψεκασμού. Αν δεν αλλάξει το HC έχεις χαλασμένο μπέκ. Αν αλλάζει η μέτρηση του HC, (ανεβαίνει λιγότερο στον ένα μπέκ απο τα υπόλοιπα), τοτε το μπέκ θέλει καθαρισμό. Αν η διαφοροποίηση μεταξύ των μπέκ ειναι στο 3 με 5% είσαι καλά. Αν όχι, όλα τα μπέκ καθάρισμα.
Κάποιος φίλος να μαντέψει, τι χρειάζεται αντικατάσταση αν Mass Air Flow μέσα απο το διαγνωστικό μας δώσει τιμή μικρότερη απο 74.8g/s
Με εκτίμηση
Παναγιώτης Βήτας
Μηχανολόγος Μηχανικός

Πολύ σωστά!!!

xxxvagos
08-08-09, 12:42
ας απαντησω..(αν και ασκοπα)

1)rapid fast καλουτσικα τα λες αν και αγνοεις τελειως καποια αισθητηρια/πηλοτικα...ξερεις πολυ καλα ποια ειναι συμφωνα με τις σπουδες σου αλλα δεν τα λες διοτι κατευθυνεις την αποψη σου με τετοιο τροπο ωστε να βγω λαθος

2)rapid fast ξερεις πολυ καλα για τα σφαλματα και τα κερδη των Σ.Α.Ε..αλλα μη μπερδευεις τον κοσμο

3)στεφανε δεν γνωριζω απο laser..οπως μου το ειπε ο μηχανικως το λεω

4)στο 316 εγω αυτα εκανα και επαψε να μουκωνει..αλλα οταν αλλαξα λαστιχα (ξαναλεω) επειδη δεν εχει δυναμη να τα σπινιαρει αιστανομαι σαν να μπουκωνει...ειναι πολυ απλο αυτο που λεω και κατανοητο..και το ειπα γιατι παιζει να μην εχει καποιο προβλημα ντε και καλα το αυτοκινητο του παιδιου

5)οπως ειπα και στον στεφανο χιουμορ στην κριση αποψεων με αγνωστους δεν κανουμε..

xxxvagos
08-08-09, 12:52
Σεμνά καρντιά μου, χαλάρωσε….άλλωστε αυτό δεν κάνεις και εσύ μ αυτά που λες??



στεφανε δεν ειναι μαλακιες...ειναι αυτο που νομιζω για το 316 μου

αλλωστε ειπα και αλλα 2 να κοιταξει τα οποια ειναι ιδιας φιλοσοφιας με αυτα που ειπατε εσεις

αλλοι αρχισαν να τις λενε για φλας και διαφορα χρωματα:rofl2:

μην ψαχνετε να την πειτε σε καποιον δεν θα γινετε πιο αντρες ετσι
:bs:

αφηστε και κατι να πεσει κατω

Christos 330i ///M
08-08-09, 13:04
στεφανε δεν ειναι μαλακιες...ειναι αυτο που νομιζω για το 316 μου

αλλωστε ειπα και αλλα 2 να κοιταξει τα οποια ειναι ιδιας φιλοσοφιας με αυτα που ειπατε εσεις

αλλοι αρχισαν να τις λενε για φλας και διαφορα χρωματα:rofl2:

μην ψαχνετε να την πειτε σε καποιον δεν θα γινετε πιο αντρες ετσι
:bs:

αφηστε και κατι να πεσει κατω

Ακου να δες παληκαρε . . .
Οσον αφορα για την πλακα και τα φλας δεν αναδεφομασταν σε εσενα ετσι ; ; ;
Καναμε μια πλακα μεταξυ εμενα και του Κωστα opotstyle . . .
Εισαι μελος απο το 2009 οποτε δεν ξερεις τις σχεσεις μεταξυ εμενα και του Κωστα . . .
Οπως βλεπεις κανεις δεν ειπε τιποτα μιας και καταλαβαν την πλακα που καναμε ωραια ; ; ;
Οσον αφορα για το αν πρεπει να δειξουμε αν ειμαστε ποιο αντρες η οχι πισω απο εναν
υπολογιστη νομιζω δεν ισχυει . . .
Απλα λιγο χιουμορ δεν βλαπτει σωστα ; ; ;

xxxvagos
08-08-09, 13:16
ακου να δεις χρησταρα...

ηταν μια πλακα που ξεκινησε αυτος ο πως τον ειπες και εγινε μεταξυ σας δημοσιως αλλα η πλακα ειχε επικεντρο εμενα..(αλλαξα λαστιχα και δεν αναβει το φλας)..ειναι ξεκαθαρο που αναφερεται

αν θελατε να κανετε πλακα τα 2 φιλαρακια ας μη την κανατε δημοσιως με επικεντο (ξαναλεω) αυτο που ειπα εγω..

και δεν με αφορουν οι φιλιες σου αλλωστε δεν ειναι αυτο το θεμα

στο ξαναλεω επικριτικο χιουμορ δεν κανουμε με θεμα τους αγνωστους γιατι μπορει να φαμε μεχρι και ξυλο..για ολους μας μιλαω.


φιλικα παντα
βαγγος

Christos 330i ///M
08-08-09, 13:28
ακου να δεις χρησταρα...

ηταν μια πλακα που ξεκινησε αυτος ο πως τον ειπες και εγινε μεταξυ σας δημοσιως αλλα η πλακα ειχε επικεντρο εμενα..

αν θελατε να κανετε πλακα τα 2 φιλαρακια ας μη την κανατε δημοσιως με επικεντο (ξαναλεω) αυτο που ειπα εγω..

και δεν με αφορουν οι φιλιες σου αλλωστε δεν ειναι αυτο το θεμα

στο ξαναλεω επικριτικο χιουμορ δεν κανουμε με θεμα τους αγνωστους γιατι μπορει να φαμε μεχρι και ξυλο..για ολους μας μιλαω.

φιλικα παντα
βαγγος

Εσενα ειχε επικεντρο ε ; ; ;

Εσυ εγραψες για λαμπα φλας δηλαδη και οχι ο Κωστας ε ; ; ;

Αναφεραμε το ανομα σου καπου η απλα εχεις μια μυγα και την κυνηγας ; ; ;

Οσον αφορα για το ξυλο δεν μιλας μα ολους αλλα μαζι μου . . .

Και να σου πω και κατι στο φιναλε ; ; ; απο pc μπορουμε να πουμε και να κανουμε πολλα . . .

Δεν σε προκαλω αλλα ριξε λιγο τους τονους σου . . .

Αγνωστος εσυ αγνωστος εγω η πλακα εγινε μονο με τον φιλο μου τον Κωστα και εμενα

εσυ που πειραχτηες δεν καταλαβα ακομα ; ; ;

Εσυ ειπες την αποψη σου για τα λαστιχα που απο εμας πηγε ασχολιαστο (και καλα εκανες βεβαια μπορει σε κατι να βοηθουσες) . . .

Βρσκομαστε σε ενα φορουμ που ολα ειναι δεκτα αν το εχεις καταλαβει . . .

Οποτε δες καλυτερα πως ξεκινησε η πλακα απο που και που σταματησε . . .

Αν θες στειλε μου ενα pm με το τηλ σου να σε παρω να πουμε δυο κουβεντες και να ληθει

η παρεξηγηση καλυτερα . . .

rapid_fast
08-08-09, 14:02
ας απαντησω..(αν και ασκοπα)

1)rapid fast καλουτσικα τα λες αν και αγνοεις τελειως καποια αισθητηρια/πηλοτικα...ξερεις πολυ καλα ποια ειναι συμφωνα με τις σπουδες σου αλλα δεν τα λες διοτι κατευθυνεις την αποψη σου με τετοιο τροπο ωστε να βγω λαθος

2)rapid fast ξερεις πολυ καλα για τα σφαλματα και τα κερδη των Σ.Α.Ε..αλλα μη μπερδευεις τον κοσμο

3)στεφανε δεν γνωριζω απο laser..οπως μου το ειπε ο μηχανικως το λεω

4)στο 316 εγω αυτα εκανα και επαψε να μουκωνει..αλλα οταν αλλαξα λαστιχα (ξαναλεω) επειδη δεν εχει δυναμη να τα σπινιαρει αιστανομαι σαν να μπουκωνει...ειναι πολυ απλο αυτο που λεω και κατανοητο..και το ειπα γιατι παιζει να μην εχει καποιο προβλημα ντε και καλα το αυτοκινητο του παιδιου

5)οπως ειπα και στον στεφανο χιουμορ στην κριση αποψεων με αγνωστους δεν κανουμε..
1) Καλά κάνεις και απαντάς, και σίγουρα καθόλου άσκοπα.
Δε λέω οτι έχεις λάθος, δίκιο έχεις. Κανένα διαγνωστικό δεν σου λέει απο μόνο του αν χρειάζεται να αλλάξεις φίλτρο, ή να καθαρίσεις τα μπέκ. Σου δίνει όμως όλα εκείνα τα στοιχεία που χρειάζεσαι, για να καταλάβεις ακόμα και αν χρειάζεται αλλαγή φίλτρου αέρα.
Και μηχανικό να ξέρει τι κάνει ένα διαγνωστικό, δεν έχω βρεί ακόμα.. Ολοι νομίζουν οτι σε βοηθάει να βρείς βραχυκυκλώματα και χαλασμένους αισθητήρες..
4) Σωστό είναι το 4, όταν αλλάζει η πρόσφυση προς το καλύτερο, ο κινητήρας κομπιάζει να σηκώσει στροφές απο το ρελαντί. Το φορτίο είναι μεγαλύτερο. Με παλιά ελαστικά, όταν ο τροχός ολισθαίνει μειώνεται το φορτίο, άρα ο κινητήρας ανεβάζει πιο έυκολα. (πραγματικά απορώ γιατί σε πήραν με τις πέτρες, αφου έχεις δίκιο 100% σε αυτό που λές.)

stefanos_cool
08-08-09, 14:33
4) Σωστό είναι το 4, όταν αλλάζει η πρόσφυση προς το καλύτερο, ο κινητήρας κομπιάζει να σηκώσει στροφές απο το ρελαντί. Το φορτίο είναι μεγαλύτερο. Με παλιά ελαστικά, όταν ο τροχός ολισθαίνει μειώνεται το φορτίο, άρα ο κινητήρας ανεβάζει πιο έυκολα. (πραγματικά απορώ γιατί σε πήραν με τις πέτρες, αφου έχεις δίκιο 100% σε αυτό που λές.)

Παναγιώτη αν το έθετε έτσι κανείς δεν θα διαφωνούσε μαζί του, ο Βαγγέλης είπε:
φιλος αλλαξες ελαστικα προσφατα..αν ναι φταιει λιγο και αυτο

και εμενα εκανε ετσι..



αυτα φταινε για το μπουκωμα των bmw αν ολα τα αλλα ειναι ενταξει

κάτι που σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με πρόσφυση, ολίσθηση
ή συνισταμένη δυνάμεων κλπ.

αν και το ζητούμενο δεν είναι να κάτσουμε να αναλύσουμε λεπτομέρειες μηχανολογίας
αλλά να βοηθήσουμε τον συμφορουμίτη socorico στο πρόβλημα που έχει με πιθανές δικές μας
εμπειρίες.

yannisv
08-08-09, 14:57
Γιατί μία ερώτηση για βοήθεια να προξενεί ένα κύμα απαντήσεων - ανταπαντήσεων σε ύφος ανθυγειούς αντιπαράθεσης μεταξύ μελών-συναδέλφων άραγε? Και δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό....σίγουρα κάποια εξήγηση πρέπει να υπάρχει για το φαινόμενο....παιδιά ένας χώρος συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων είναι και κάθε αντίθετη άποψη (σωστή ή λάθος) πρέπει να αντιμετωπίζεται με το βαθμό επιείκειας, κατανόησης που αρμόζει σε έλλογα όντα. Ας μη ξενχάμε ότι είμαστε άνθρωποι όλων των βαθμίδων μόρφωσης και όλων των κοινωνικών τάξεων συναγμένοι εδώ μέσα.
Μπράβο σε αυτούς που γνωρίζουν καλύτερα από τους υπολοίπους και δύο μπράβο σε αυτούς που μεταλαμπαδεύουν τις γνώσεις τους χωρίς να γίνονται δηκτικοί προς αυτούς που δεν γνωρίζουν ή ακόμα και σε αυτούς που τα ξέρουν μισά.
Μιλάω γενικά και αόριστα αλλά πολύ συγκεκριμένα ως προς το πρότυπο, το κοινώς αποδεκτό μέτρο συμπεριφοράς.
Συγγνώμη για την παρέμβαση και πάντα φιλικά προς όλους τους συναδέλφους.

socorico
08-08-09, 16:35
λυπαμαι που το θεμα μου ξεσικωσε θυελλα αλλα μεγαλα παιδια ειμαστε,ας χαλαρωσουμε λιγο..οσον αφορα τα λαστιχα κα την προσφηση ,τα λαστιχα μου ειναι για πεταμα οποτε δεν παιζει να μην σπινιαρουν..το κανουν και αρκετα θα ελεγα..αρα δεν νομιζω να φταιει αυτο..το αμαξι μπουκωνει(πνιγεται)στο ξεκινημα δεν χανει απλα την ισχυ του ο κινητηρας..ελπιζω να κατατοπισα καπως

xxxvagos
08-08-09, 18:00
εγω ειπα 1 απο τα 3 που συμβαινουν σε μενα αλλωστε για αυτο ρωτησε ο φιλος με το ε46..

την πρωτη φορα που ειπα για τα λαστιχα δεν το αιτιολογησα αλλα την δευτερη το αιτιολογησα και οποιος ηθελε να το καταλαβει το καταλαβε (π.χ. ο rapid και ο στεφανος)

αλλα οταν με ειρωνευονται καποιοι αλλοι λεγοντας οτι μηπως φταιει το καινουριο παντελονι και οτι με τα καινουρια λαστιχα δεν αναβει το φλας και ολα αυτα απο ατομα που δεν ξερω..

απο την μια εχουμε εμενα που λεω απλα την γνωμη και απο την αλλη εχουμε ειρωνια και εξυπναδες...

απο μενα το θεμα ληγει..

φιλε με το ε46 μακαρι να γινει η δουλεια σου

konc
08-08-09, 18:30
Γιατί μία ερώτηση για βοήθεια να προξενεί ένα κύμα απαντήσεων - ανταπαντήσεων σε ύφος ανθυγειούς αντιπαράθεσης μεταξύ μελών-συναδέλφων άραγε?
Θα σου απαντήσω και εγώ γενικά, ορμόμενος από την εύλογη απορία σου που τη θεωρώ πολύ εύστοχη και χωρίς να γεμίσω το thread με άλλα άσχετα posts.

Αν ρωτήσω τι χρώμα έχει ο ουρανός και δεν ξέρεις
1) δεν πρέπει να απαντήσεις.
2) σίγουρα δεν πρέπει να απαντήσεις ροζ με βούλες
3) σε κάθε αντίθετη περίπτωση θα γίνει ότι έγινε εδώ

έλλογα όντα.
Εδώ είναι οι λέξεις κλειδιά. Δυστυχώς είμαι λίγο ευαίσθητος στο που αποδίδω αυτή την ιδιότητα.

SUPERCHARGER
08-08-09, 21:35
Για το μπουκωμα κοιτα τα παρακατω.

1. air flow meter
2. φιλτρο και πιεση βενζινης
3. διακενο μπουζι
4. ποντεσιομετρο πεταλουδας.

Υ.Γ. κι εγω αλλαξα λαστιχα και δεν αναβει η πλαφονιερα. ξερει κανεις τιποτα? :gaysex:

ni19852003
09-08-09, 00:50
Εμένα είχε κοπεί το κολάρο στην εισαγωγή μέχρι να το αντικαταστήσω το είχα δέσει με μονοτική. Όσο καιρό το έιχα έτσι με την μονοτική απο την ζέστη ξεκολούσε στο σημείο που είχε το κόψιμο και μπούκωνε όπως λες το αυτοκίνητο σαν να κομπιάζει. Μερικές φορές δεν κρατούσε καν ρελαντί και έσβυνε κιόλας και το πιο χαρακτηριστικό ήταν ότι στην 3η μετά τις 4000 στροφές εκεί που ανέβαζε μπούκωνε τελέιως και έπεφταν οι στροφές.Φυσικά σταμάταγα και το ξανάδενα μέχρι που το αντικατέστησα και όλα μια χαρά.

socorico
09-08-09, 12:29
το ελεγξα και το κολαρο τιποτα ομως..ειναι κομπλε..

xxxvagos
10-08-09, 15:52
φιλε δες και το λαμδα καλου κακου

stratos
10-08-09, 15:55
Και τα μπουζί μήπως είναι στα τελευταία τους....

SUPERCHARGER
10-08-09, 16:02
τελικα για την πλαφονιερα μου κανεις?

xxxvagos
10-08-09, 16:06
Και τα μπουζί μήπως είναι στα τελευταία τους....

:+1:

και γενικα την καυση απο τα αναλωσημα τμηματα ενος κινητηρα

rapid_fast
10-05-10, 03:59
Τελικά εδώ τι έγινε?
(που το βρήκα και το ξέθαψα!! Ζητώ συγγνώμη απο όλους, αλλά με έφαγε η περιέργεια)

EVANGELOS
10-05-10, 07:03
ξεμπούκωσε μάλλον :D

tolis_k
30-06-11, 16:23
γεια..ε46 316 οταν βαζω πρωτη και παω να ξεκινησω το αμαξι μπουκωνει για 2-3 δευτερολεπτα και μετα παιρνει τα πανω του..τι να φταιει..

file mou kai emena mou to ekane prwsfata...kai mou eipan esthitiras strofalou...afou mpike se diagnwstiko.. den dinei leei kalo shma...