PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα ΜΒ Ε series coupe ...o βασικός αντίπαλος της 6αρας


Nick_E60_GR
06-08-09, 23:39
Εμπνευσμένος σχεδιασμός? Δε νομίζω.

stelmaniac
06-08-09, 23:45
προσκυνω....και λιγα τα λογια σου για τα ΜΒ κουπε..

Nick_E60_GR
06-08-09, 23:47
προσκυνω....και λιγα τα λογια σου για τα ΜΒ κουπε..

χαχαχαχχαα :bowdown: :bowdown:

merlin_M3
07-08-09, 00:37
Δεν είναι και άσκημη !!!:p:

Αλλά δεν έιναι και άμεσα ερωτεύσιμη.:thumbsdow

Σε AMG έκδοση, αν μπορούσα μπορεί και να την αγόραζα....:nixweiss:

oldcarskickass
07-08-09, 01:24
Σε σχέση με τα μέχρι πρότεινος σχέδια της MB το θεωρώ αρκετά μπροστά.

kalpasM3
07-08-09, 03:14
Λοιπόν είδα και την τετράθυρη αλλά και την κουπέ και το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως είναι άρματα.Φυσικά στο κυριλέ στυλ που ήταν πάντα.Σε γενικές γραμμές αδιαφορο αυτοκίνητο χωρις κανένα ίχνος spor διαθεσης .

Aceman1925
07-08-09, 09:46
πολυ ομορφο ομολογουμενως.Τα παραθυρα μ φερνουν λιγο στην 7ρα μας.

Οπως και να εχει ομως μπροστα δε μ αρεσει.Μονο ο ποπος

ptboul
07-08-09, 09:52
Λοιπόν είδα και την τετράθυρη αλλά και την κουπέ και το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως είναι άρματα.Φυσικά στο κυριλέ στυλ που ήταν πάντα.Σε γενικές γραμμές αδιαφορο αυτοκίνητο χωρις κανένα ίχνος spor διαθεσης .

Αυτό ήθελα να πω και εγώ. Έχω δει από κοντά την κουπέ, σαφώς χωρίς ιδιαίτερα σπορτιφ προσανατολισμό, αποπνέει ωστόσο γοητεία και δέος (τη πρώτη φορά). :boink:

yannisv
07-08-09, 09:53
Πολύ ωραίο αυτοκίνητο!!!

yodas
07-08-09, 10:36
Σχεδιαστικά μπορέι να μην είναι τίποτα ιδιαίτερο κερδίζει όμως τις εντυπωσεις σαν σύνολο. Προσωπικά πιστεύω ότι εκεί που έχουνε κάνει μεγάλα άλματα είναι στο εσωτερικό. Πραγματικά είναι φουτουριστικό.

george316
07-08-09, 10:45
φερνει πολυ στη csl/ ποιος μπορει να πει οτ ιδεν ειναι πολυ ωραιο αυτοκινητο.
μαλλον οπως παντα αλλωστε προσανατολιζεται σε ανθρωπους που πρωτα κοιταν την στοιβαροτητα και την ανεση και μετα να λιωσουν τα πλαινα των ελαστικων τους.
απο οτι φαινεται τα κανει και τα δυο.και βεβαια αυτο δεν το λεω με καμμια εχθρικη διαθεση ετσι???

Enema
07-08-09, 15:49
Ομορφη ειναι.
Μου αρεσει παντως περισσοτερο η σενταν
http://indianautosblog.com/wp-content/uploads/2009/02/2010-mercedes-e-class-coupe-amg-8.jpg

stefanos_cool
07-08-09, 15:54
Δεν μ αρέσει καθόλου….:nixweiss:

Speedy
07-08-09, 16:04
Αρκετα ωραιο θα ελεγα!
Με μια ζανταρα θα ειναι κτηνος!

panos90
07-08-09, 16:08
o ποπος ειναι αισχος. σαν να φοραει καγκουρικο bodykit.

η μουρη παραειναι τετραγωνισμενη και δεν συμβαδιζει με την καμπυλοτητα της οροφης.

σαν να εχουν κολλησει κομμενα αυτοκινητα και να τους βγηκε αυτο το πραμα.

ετσι το βλεπω εγω.

+

το ειδα στον δρομο, οχι απλα ΔΕΝ μου τραβηξε την προσοχη! το παρατηρησα μονο επειδη ηταν μπροστα μου στο φαναρι και αυτο μερα απο αρκετη ωρα!

η προηγουμενη eclass ειναι πολυ πιο ομορφη και στρογγυλεμενη

stelmaniac
07-08-09, 16:13
Δεν μ αρέσει καθόλου….:nixweiss:

αν ηταν μπεμβε θα σ' αρεσε??

Speedy
07-08-09, 16:18
αν ηταν μπεμβε θα σ' αρεσε??


Ετσι ειναι αυτα..αλλο το σημα τις προπελας και αλλο του mb!:icon18:

alexM
07-08-09, 16:19
αν ηταν μπεμβε θα σ' αρεσε??

+1 Πεστα ρε.....Στελιο.

Aceman1925
07-08-09, 16:43
πριν απο λιγο μπηκα και την ειδα.Ειχε ενας ταριφας που πηρα.
Μπορω να πω πως στο εσωτερικο εχει κανει πολυ καλη δουλεια η μερκ.Σημασια στη λεπτομερια και μεγαλη βελτιωση απο τα προγενεστερα.Εξωτερικα οπως εχω ξανα πει το πισω μερος ειναι εντυπωσιακο.Απο μπροστα δε με τρελενει.
Οσο τωρα για δυναμη...χμμμ μετριοτητα.το παλικαρι γκαζιαρης αλλα τα κιλα τον κραταγανε.Απο συζητηση που επιασα μου πε πως την εχει καμια 20 μερες.Την χαιρεται πολυ με την ανετη οδηγηση που του παρεχει (και λογω δουλειας) αλλα στην ερωτηση μου για "νευρο", σουφρωσε λιγο και μου ειπε πως ολες οι εκδοσεις περαν του λογικου ΤΕΡΑΤΟΣ ΑΜG δεν φτανουν.

bimmer-corfu
07-08-09, 17:13
δεν είναι άσχημη, θα ήθελα να τη δω στο δρόμο πριν πω με σιγουριά αν είναι ωραία

REDNECK
07-08-09, 17:34
To πισω τζαμι με το χωρισμα ειναι απλα απαισιο ....

Nick_E60_GR
07-08-09, 17:49
To πισω τζαμι με το χωρισμα ειναι απλα απαισιο ....

+1

Τι το θέλανε το χώρισμα???????????

tmilatos
07-08-09, 18:47
Καλοοο! Το φανταζομαι μαυρο, με πακετο AMG και φιμε τζαμια... ultimate pimp ride!


-Θεοφιλος-

nino x3
08-08-09, 15:39
Ομορφη ειναι.
Μου αρεσει παντως περισσοτερο η σενταν
http://indianautosblog.com/wp-content/uploads/2009/02/2010-mercedes-e-class-coupe-amg-8.jpg

Aς ειμαστε αντικειμενικοι... το αμαξι ειναι κουκλα!!!

stefanos_cool
08-08-09, 15:50
αν ηταν μπεμβε θα σ' αρεσε??

Ναι...αλλά δεν είναι?!:flipa:...:pth:

xristos92
08-08-09, 16:33
σε ενα μηνα ενα λευκο με πανοραμικη φουλ εξτρα θα ειναι υπο την κατοχη μου... χιχι...ειχα την Ε 92 πριν η οποια ηταν και αυτη κουκλιτσα....

stelmaniac
08-08-09, 17:56
σε ενα μηνα ενα λευκο με πανοραμικη φουλ εξτρα θα ειναι υπο την κατοχη μου... χιχι...ειχα την Ε 92 πριν η οποια ηταν και αυτη κουκλιτσα....

το ε92 ειναι απλως οδοντοκρεμα μπροστα στο συγκεκριμενο αυτοκινητο...δεν υπαρχει καν...:nutkick:

stelmaniac
08-08-09, 18:05
http://www.clubmercedes.gr/wp-content/uploads/2009/03/2010-mercedes-benz-e-class-coupe-geneva-7.jpg

stelmaniac
08-08-09, 18:07
http://www.mbcavancouver.org/wp-content/uploads/2008/06/e-class-coupe.jpg

stefanos_cool
08-08-09, 19:01
ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!....
αν εξαιρέσω το κερεάκι στην οροφή που έχει κλαπεί από την Ε60…αααχχαχαχα

scania124
08-08-09, 19:55
πολυ ωραιο αυτοκινητο,αλλα δεν θα το επαιρνα.οδηγησα ενως φιλου το σενταν που πηρε.η ΜΒ ειναι κολημενη με το οτι το αμαξι πρεπει να πλεει σαν βαρκα.μονο και μονο για αυτο δεν θα το αγοραζα ποτε:icon_kidr

oldcarskickass
08-08-09, 22:08
το ε92 ειναι απλως οδοντοκρεμα μπροστα στο συγκεκριμενο αυτοκινητο...δεν υπαρχει καν...:nutkick:

Γέρασες απότομα εσύ!!!

Δε νομίζω να υπάρχει σύγκριση (υπέρ του Ε92).

Nick_E60_GR
08-08-09, 23:50
ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!....
αν εξαιρέσω το κερεάκι στην οροφή που έχει κλαπεί από την Ε60…αααχχαχαχα

...6 χρόνια μετά την παρουσίαση της Ε63 και 4 χρόνια μετά την παρουσίαση της Ε92 M3.

ΟΚ, έβγαλαν κι αυτοί ένα "κάπως έτσι" αλλά λίγο διαφορετικό στυλάκι, χοντροκώλικο, ώστε να "γεροντίζει" και λίγο ...μη χάσουμε και την πελατεία μας...

BILL007
08-08-09, 23:55
Χμ...Ούτε κρύο ούτε ζέστη...Δεν με εντυπωσίασε...

BMW2002tii
09-08-09, 08:52
παντως μου κανει εντυπωση που λετε οτι απ τη μια μοιαζει παρα πολυ με την Ε92 ( οντως μοιαζει, αποδειξη η παραπανω φωτο) για την οποια ολοι λεμε οτι ειναι πανεμορφη, ενω απ την αλλη το merc το βρισκουν καποιοι ασχημο...

scania124
09-08-09, 09:08
...6 χρόνια μετά την παρουσίαση της Ε63 και 4 χρόνια μετά την παρουσίαση της Ε92 M3.

ΟΚ, έβγαλαν κι αυτοί ένα "κάπως έτσι" αλλά λίγο διαφορετικό στυλάκι, χοντροκώλικο, ώστε να "γεροντίζει" και λίγο ...μη χάσουμε και την πελατεία μας...

τωρα που τα ειδα σε προφιλ και ταδυο μαζι πηρα την αποφαση πως η ζυγαρια γερνει κατα πολυ στο bmw.και δεν το λεω επειδη εχω bmw.

xristos92
09-08-09, 10:27
...6 χρόνια μετά την παρουσίαση της Ε63 και 4 χρόνια μετά την παρουσίαση της Ε92 M3.

ΟΚ, έβγαλαν κι αυτοί ένα "κάπως έτσι" αλλά λίγο διαφορετικό στυλάκι, χοντροκώλικο, ώστε να "γεροντίζει" και λίγο ...μη χάσουμε και την πελατεία μας...


στο πλαι η κουπε η καινουργια μοιαζει παρα πολυ με την clk την προηγουμενη.... που εβγαινε απο το 2002... ελεος δηλαδη... ακομα καποιοι εχουν μεινει στην εποχη της παπουδιστικης μερσεντες... ειμαι ο πρωτος που υποστηριξα οταν ειχα το bmw οτι στισιμο, τιμονι ειναι αλλου... αλλα μην τα γ@μαμε ολα τελειως ρε παιδια...

Christos 330i ///M
09-08-09, 11:02
Στα μουτρα ειναι πανεμορφη . . .

Αλλα . . .


Δεν μ'αρεσει που εχει πολυ μικρο κωλο και μακρια μουρη . . .

Την ειδα και live και εκει με χαλασε καπως . . .

stelmaniac
09-08-09, 11:16
στο πλαι η κουπε η καινουργια μοιαζει παρα πολυ με την clk την προηγουμενη.... που εβγαινε απο το 2002... ελεος δηλαδη... ακομα καποιοι εχουν μεινει στην εποχη της παπουδιστικης μερσεντες... ειμαι ο πρωτος που υποστηριξα οταν ειχα το bmw οτι στισιμο, τιμονι ειναι αλλου... αλλα μην τα γ@μαμε ολα τελειως ρε παιδια...

μην τους ακους αγορι μου...η μπεμβε θελει πολλα καρβελια για να φτασει τη μερκ(σε πολλους τομεις)...
κλεισε τ' αυτια σου στις σειρηνες(δημοσιογραφους, ειδημονες, κολλημενους) και παρε το εργαλειο....η βιομηχανια δημιουργιας συνειδησεων δε θα περασει...ο,τι μας πετουν εμεις το τρωμε...

alexisp
09-08-09, 11:23
μια μικρή διευκρίνηση...
Η E-class Coupe είναι απέναντι στην 3series Coupe και όχι στην 6άρα...

Παρόλα αυτά, η νέα 3άρα είναι όλα τα λεφτά...

ΔημητρηςΜ3
09-08-09, 11:27
τελειο!! μπορει και να το αγοραζα!!

xristos92
09-08-09, 11:27
μην τους ακους αγορι μου...η μπεμβε θελει πολλα καρβελια για να φτασει τη μερκ(σε πολλους τομεις)...
κλεισε τ' αυτια σου στις σειρηνες(δημοσιογραφους, ειδημονες, κολλημενους) και παρε το εργαλειο....η βιομηχανια δημιουργιας συνειδησεων δε θα περασει...ο,τι μας πετουν εμεις το τρωμε...

xaxaxa...φιλε μου απλα συζητηση κανουμε..πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι... να προσθεσω οτι και σε αλλους τομεις οπως τιμονι, σασμαν η μερκ θελει πολυ δουλεια ακομα για να φτασει την bmw... εξαλλου οταν πηρα την μπεμπα αντιστοιχα ακουγα στο αλλο κλαμπ...χιχι... απλα η διαφορα που οντως εχουνε στην θεση οδηγησης και τιμονι κτλ και ημουν ο πρωτος που το παραδεχτηκα εχει γινει καραμελα μονιμως και καπου xανει και την αξια του...

επειδη ειχα το 92 και ειδα απο κοντα την κουπε μεσα ειναι μακραν πιο ωραια η μερκ.. εξω η 92 ειναι πιο σπορ πιο αλητισα ενω η μερκ πολυ ομορφη αλλα με πιο βαρυ χαρακτηρα....
αλλα προς θεου κανενα δεν το λες ΑΙΣΧΟΣ... η εστω ασχημο......

stefanos_cool
09-08-09, 11:44
αλλα προς θεου κανενα δεν το λες ΑΙΣΧΟΣ... η εστω ασχημο......

γιατί παλικάρι μου; δεν έχω δικαίωμα να πω τι γνώμη μου;:D
Εξάλλου αν όλοι είχαμε τα ίδια γούστα θα είχαμε και τα ίδια αυτοκίνητα!;)

Εύχομαι καλοτάξιδο το νέο σου όχημα με πολλά και … ευχάριστα χιλιόμετρα.

υ.γ. Μην χαλιέσαι από την γνώμη των άλλων αν δεν ταιριάζει με την δική σου! :tapedshut

xristos92
09-08-09, 11:52
γιατί παλικάρι μου; δεν έχω δικαίωμα να πω τι γνώμη μου;:D
Εξάλλου αν όλοι είχαμε τα ίδια γούστα θα είχαμε και τα ίδια αυτοκίνητα!;)

Εύχομαι καλοτάξιδο το νέο σου όχημα με πολλά και … ευχάριστα χιλιόμετρα.

υ.γ. Μην χαλιέσαι από την γνώμη των άλλων αν δεν ταιριάζει με την δική σου! :tapedshut

καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου... επισης συμφωνω με ολα οσα ειπες...η μαλακια ειναι οτι μεσω του γραπτου λογου δεν μπορεις να μιλησεις σαν ανθρωπος... ελπιζω να σας γνωρισω απο κοντα με το μερκ πλεον γιατι με την μπεμπα δεν αξιωθηκα και να βγαλουμε καμια υποπτη φωτο.....:thinkerg:

stefanos_cool
09-08-09, 12:00
ελπιζω να σας γνωρισω απο κοντα με το μερκ πλεον γιατι με την μπεμπα δεν αξιωθηκα και να βγαλουμε καμια υποπτη φωτο.....:thinkerg:

εδώ συμφωνούμε απόλυτα!!!:dblthumb2

Dark_Niaou
09-08-09, 20:55
Αποψή μου, μιας και ειδα το σενταν από πολύ κοντά...Απο την θεση του οδηγού.... Ενα ταξιδιάρικο αμάξι πολυτελείας.... Ποιοτικό, δυνατό και αθόρυβο!!!!!! Αλλά μέχρι εκεί..... Ας μην το συγκρίνουμε με την Μ3... Ουτε σε φωτογραφία.... Δεν παίζει.... Εάν ήμουν 50-60 χρονών και ηθελα να κανω ταξιδια, μπορει να το αγόραζα...

EVERGET
10-08-09, 12:06
Μόνο και μόνο για το ρολόι σε μέγεθος στροφομετρου στον πίνακα οργάνων αλλά και για το πίσω σταθερό μικρό φινιστρινι πρωτοφανές σε κουπε όχημα, προσωπικά το απορριπτω!

Enema
10-08-09, 22:24
Παντως και η sedan τα σπαει! ;)
http://vanoe.files.wordpress.com/2009/04/2010-mercedes-e-class-amg.jpg

giannis 116
11-08-09, 00:17
Σε εκδοση 63AMG οπως αυτο της φωτο, ή μαλλον γενικοτερα 'πολλακυβικαήκαιτουρμποAMG' :ylsuper:, και το τζηπ του στρατου G Wagen τα σπαει! :smashtard

oldcarskickass
11-08-09, 00:35
Παντως και η sedan τα σπαει! ;)
http://vanoe.files.wordpress.com/2009/04/2010-mercedes-e-class-amg.jpg

Από μπροστά ίσως (δύσπεπτο) από πίσω είναι σα Lexus.

Enema
11-08-09, 18:51
@giannis 116
Καλα νταξ, το amg ειναι πιο ομορφο αλλα και το νορμαλ δεν το λες και ασχημο!

@oldcarskickass
πισω εννοεις τον κωλο μονο ή γενικοτερα το πλαινο/προφιλ?


Η κουπε παντως θα ηταν πιο ομορφη αμα ειχε λιγο μακρυτερο κωλο.

Stallion3.2
11-08-09, 19:54
κατ'εμέ η νέα Ε-κουπέ είναι στα όρια του βλαχομπαρόκ....τα μπροστινά δίδυμα τετράγωνα φανάρια είναι ελεεινά ενώ και τα διπλά προβολάκια με το χρωμιομένο περίγραμμα δεν πάνε πίσω....να μην μιλήσω για το φούσκωμα στα πίσω φτερά που θέλει να μοιάσει στην adenauer αλλά τελικά σαν καρκίνωμα είναι. περιμένω να έχει θράυση σε μάυρο με blackamn στο ραδιόφωνο.της αξίζει.

aris super 3
11-08-09, 22:07
παιδια εμενα μου αρεσει το Ε coupe σε αντιθεση με την Ε την καινουρια. το Ε coupe ειναι ωραιο και απο μεσα και απο εξω αλλα δεν εκφραζει αυτο τον spor οδειγικο χαρακτηρα της BMW 3 series . απο πολυτελεια σκιζει αλλα απο οδειγιση καλυτερα να το παρω δωρο στο μπαμπα μου !!!!!

oldcarskickass
11-08-09, 22:15
@giannis 116
Καλα νταξ, το amg ειναι πιο ομορφο αλλα και το νορμαλ δεν το λες και ασχημο!

@oldcarskickass
πισω εννοεις τον κωλο μονο ή γενικοτερα το πλαινο/προφιλ?


Η κουπε παντως θα ηταν πιο ομορφη αμα ειχε λιγο μακρυτερο κωλο.


Γενικότερα το πίσω μέρος, και ειδικότερα τα φανάρια.

Αν δεν είχε την κλασσική γωνία στο πίσω μέρος δε νομίζω ότι πέρα από το σήμα να είχαν σημαντικές διαφορές.

giannis 116
12-08-09, 14:16
Enema δε μιλαω για θεμα εμφανισης για τα AMG, αλλα για επιδοσεις. Ουτως ή αλλως οπως γραφεις, ναι, υπαρχουν αρκετα ΜΒ χωρις AMG κοστουμια που ειναι ομορφα αμαξια και προσωπικα μ αρεσουν σα σχεδια οπως η πιο προσφατη SLK.

giannis 116
21-08-09, 01:09
Λοιπον, ειδα μια live τις προαλλες παρκαρισμενη εξω απο εστιατοριο στο Μικρολιμανο.
Θα την χαρακτηριζα ως...αρχοντοκουπεδάρα! Δε το λες κι ασχημο, το μονο που με ξενισε ηταν τα 2πλα φωτα ομιχλης. Γιατι τα εχουν 2πλα αραγε, υπαρχει καποιος πρακτικος λογος;...
Παντως αν ημουν σε διλλημα μεταξυ 6αρας και Ε κουπε θα διαλεγα 6αρα. Ειναι ποιο 'minimal' αμαξι σε σχεση παντα με την Ε που ειναι παρα πολυ πληθωρικο ως υπερβολικο κουπε. Και να φανταστειτε πως θεωρουσα βασιλια των...πληθωρικων-υπερβολικων κουπε τη CL, η CL παντως μοιαζει πιο μαζεμενο και με πιο αρμονικο σχημα και διαστασεις (μεγαλο) κουπε.
Τα μπερδεψα λιγο με τα μοντελα ε;..Απλα σκεψεις και συγκρισεις μεσα στο μυαλο μου...

baklavas
21-08-09, 02:50
E 250 CGI .....1800cc....204 alogakia.....maybe my next (used) car in 3 years....:) αρκετα με τις εφοριες,τελη,ασφαλειες,εισφορες κτλ κτλ......αυτα! κουκλα ειναι.....για να δεις προκοπή απο ΒΜW θες 6κυλιδρο και πανω....με οτι συνεπαγεται απο κυβικα/συντηρηση....

george kaleas
21-08-09, 02:55
αφου την ηδα σε ταξη δεν σχολιαζο τιποτα πολυ ωραιο αλα
μεχρι εκει.....

xristos7
21-08-09, 03:40
Παιδια ειδα και εγω μεσα τη σενταν και ειναι πραγματικα απαιχτη. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι κακοχαρακτηριζεται ετσι το τιμονι της Mercedes. Επειδη εχει ο αδερφος sportscoupe σε καμια περιπτωση δε λες οτι εχει ασχημο τιμονι ειδικα οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα. Και τελος το μεγαλο πλεονεκτημα της Merc απεναντι στη BMW , οπως αναφερθηκε και πιο πανω, ειναι τα μοτερ με κομπρεσορ που και δυναμη εχουν και φορολογια δεν πληρωνουν.

ptboul
21-08-09, 08:46
η CL παντως μοιαζει πιο μαζεμενο και με πιο αρμονικο σχημα και διαστασεις (μεγαλο) κουπε.


Μεγάλη ιστορία το CL (Comfort Light). :wub: Ένα εξωτικό coupe (ειδικά η 2η γενιά) για μερακλήδες.

Stallion3.2
22-08-09, 10:06
Παιδια ειδα και εγω μεσα τη σενταν και ειναι πραγματικα απαιχτη. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι κακοχαρακτηριζεται ετσι το τιμονι της Mercedes. Επειδη εχει ο αδερφος sportscoupe σε καμια περιπτωση δε λες οτι εχει ασχημο τιμονι ειδικα οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα. Και τελος το μεγαλο πλεονεκτημα της Merc απεναντι στη BMW , οπως αναφερθηκε και πιο πανω, ειναι τα μοτερ με κομπρεσορ που και δυναμη εχουν και φορολογια δεν πληρωνουν.

δεν το ξανακάνεις μια βόλτα..και αν γίνεται πιο πριν κάνε την ίδια διαδρομή με άλλο αμάξι..... με τεχνολογία τιμονιού G-WAGEN καλό τιμόνι απλά ΔΕΝ υπάρχει....

Stallion3.2
22-08-09, 10:09
Μεγάλη ιστορία το CL (Comfort Light). :wub: Ένα εξωτικό coupe (ειδικά η 2η γενιά) για μερακλήδες.

http://www.completelybonkers.co.uk/images/smi2%20pimp%20orrange.jpg :bananasmi

mitsos_chania
22-08-09, 10:09
δεν το ξανακάνεις μια βόλτα..και αν γίνεται πιο πριν κάνε την ίδια διαδρομή με άλλο αμάξι..... με τεχνολογία τιμονιού G-WAGEN καλό τιμόνι απλά ΔΕΝ υπάρχει....

και μενα σε C230sportscoupe μια χαρα μου φαινεται το τιμονι.

sv2
22-08-09, 10:16
Και εγώ έχω μιά CLK Cabrio και το τιμόνι της είναι εξαιρετικό.

Stallion3.2
22-08-09, 10:24
εγώ πάντως γύρισα όλη την πελοπόννησο με clk και το βρήκα σε σχέση με το δικό μου σαν τιμόνι βάρκας.....

tmilatos
22-08-09, 12:26
Θα παρακαλουσα, με απλα και κατανοητα λογακια, οποιον υποστηριζει οτι η ΜΒ "δεν εχει τιμονι" να εξηγησει και σε μας τους υπολοιπους, τι εννοει... Μου εχει δημιουργηθει τρομερη περιεργεια...


-Θεοφιλος-

yannisv
22-08-09, 12:55
Νομίζω ότι οι φίλοι εννοούν ότι το τιμόνι της Mercedes είναι πιο ασαφές, η οδηγική αίσθησή της δηλαδή δεν είναι όσο καλή και ακριβής όσο της BMW. Βέβαια δεν πιστεύω ότι όλα τα Merc υστερούν σε αυτόν τον τομέα, παρόλα αυτά η BMW έχει καλύτερο όνομα ως προς αυτό το κομάτι της οδηγικής εμπειρίας που προσφέρει.

Κωνσταντίνος
22-08-09, 12:58
Ε δεν έχει και καμμιά τρομερή παράδοση με τα τιμόνια η MB. Οσοι έχουν οδηγήσει ΜΒ με "επανακυκλοφορούντα σφαιρίδια", ξέρουν..................

tmilatos
22-08-09, 13:21
Χωρις να ειμαι παιδια ο ειδικος, συγγνωμη που θα το πω αλλα απο τα 3 ΜΒ που ειχα την τυχη να οδηγησω, Clk, C(το sidekick μου), CLS 65 amg, ΔΕΝ μπορω να πω κατι ασχημο για το τιμονι, ισα ισα μια χαρα τα πανε με τις παντες...


-Θεοφιλος-

mitsos_chania
22-08-09, 14:29
Και εγώ έχω μιά CLK Cabrio και το τιμόνι της είναι εξαιρετικό.

πολυ θα θελα να δω μια φωτογραφια του γκαραζ σου.ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα αν μας εκανες την χαρη θα ηταν φοβερο

mitsos_chania
22-08-09, 14:30
Και εγώ έχω μιά CLK Cabrio και το τιμόνι της είναι εξαιρετικό.

πολυ θα θελα να δω μια φωτογραφια του γκαραζ σου.ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα αν μας εκανες την χαρη θα ηταν φοβερο


sorry για το off topic

sv2
22-08-09, 14:53
πολυ θα θελα να δω μια φωτογραφια του γκαραζ σου.ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα αν μας εκανες την χαρη θα ηταν φοβερο


sorry για το off topic

Δεν έχω γκαράζ.....μένω στο κέντρο της πόλης και τα έχω σε διάφορα πάρκιγκ.

Panoz_335i
22-08-09, 15:43
Παιδια...καποιοι γνωριζουν οτι ειμαι φανατικος αντι-μερσεντακιας αλλα την προηγουμενη εβδομαδα ειδα στην Γερμανια την καινουρια C-Coupe. Mιλαμε οτι το οχημα ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.

Απιστευτο αμαξι...ισως το μονο MB που μου προκαλεσε "ποθο" να το οδηγησω.

giannis 116
22-08-09, 15:49
C Coupe?..Φανταζομαι οχι τη CLC αλλα κατι εντελως νεο, μια C Class 2πορτη σα να λεμε Ε92 3αρα σωστα;.. Ενδιαφερον ακουγεται, εχουμε καμια φωτο μηπως;..
Ξεφυγα λιγο, σορυ για το εκτος θεματος, αν ειναι να ανοιχτει νεο θεμα C Coupe...

Panoz_335i
22-08-09, 15:54
Ναι ...μιλαμε για τον αντιπαλο της Ε92. Δεν μπορω να βρω φωτο στο νετ. Αλλα το αμαξι ΔΕΝ παιζεται. Δυο ειδα στην Γερμανια μονο.

giannis 116
22-08-09, 16:08
Βρηκα μολις μια στο google

bimmer-corfu
22-08-09, 16:12
νομίζω εδώ ειναι μεγαλύτερη

bimmer-corfu
22-08-09, 16:13
Ωραία είναι. Αρκετά λογικό όμως αφού είναι και πιο φρέσκο μοντέλο

VanVIC
22-08-09, 17:14
Αποψή μου, μιας και ειδα το σενταν από πολύ κοντά...Απο την θεση του οδηγού.... Ενα ταξιδιάρικο αμάξι πολυτελείας.... Ποιοτικό, δυνατό και αθόρυβο!!!!!! Αλλά μέχρι εκεί..... Ας μην το συγκρίνουμε με την Μ3... Ουτε σε φωτογραφία.... Δεν παίζει.... Εάν ήμουν 50-60 χρονών και ηθελα να κανω ταξιδια, μπορει να το αγόραζα...

Αγγελε το Ε sedan δεν έχει σχέση με την Ε90 ούτε την Ε92 αλλά με την Ε60.
Σύγκρινε αν θες την Ε63AMG με την Μ5 Ε60.
Εκεί είναι η σύγκριση και εκεί υπάρχει "θέμα", μεγάλο...

Ισως αυτό το νέο Ε coupe, όταν βγεί η έκδοση 63ΑMG, να μπορεί να συμριθεί με το Μ3Ε92.
Πάλι θα'χει ενδιαφέρον...

Stallion3.2
22-08-09, 17:34
η Ε συκρίνεται με την 5άρα..και η Ε κουπέ με μια ενδεχόμενη 5άρα κουπέ....η σειρά 6 είναι τοποθετημένη λίγο ψηλότερα μιας και συναγωνίζεται την SL

VanVIC
22-08-09, 17:37
η Ε συκρίνεται με την 5άρα..και η Ε κουπέ με μια ενδεχόμενη 5άρα κουπέ....η σειρά 6 είναι τοποθετημένη λίγο ψηλότερα μιας και συναγωνίζεται την SL

η 6άρα είναι 2+2 θέσεων ενώ η SL είναι αμιγώς 2-θέσια

Stallion3.2
23-08-09, 10:25
άπο άποψη τιμής και τοποθέτησης στην αγορά. όλα τα συγκριτικά με την 6άρα έχουν sl και παλιότερα Maserati 4200.. (η νέα granturismo ακρίβινε και πέταξε ψηλότερα)

stelmaniac
23-08-09, 13:30
δεν υπαρχει ακριβης ταυτιση μεταξυ μοντελων μπεμβε και μερκ, αφου η μεν διαθετει 5 μοντελα και η δε διαθετει 50...ειναι λογικο....

xristos92
24-08-09, 15:05
εχει βγει στην παραγωγη C COUPE??

ptboul
24-08-09, 15:15
εχει βγει στην παραγωγη C COUPE??

C κουπέ είναι η μέχρι πρότινος sportscoupe και η νυν CLC

Speedy
27-08-09, 11:35
Δεν ειναι ασχημη..αλλα δεν μπορουμε να την συγκρινουμε με την 6αρα διοτι ειναι παλιοτερο μοντελο.

Θα προτιμουσα παντως την 6αρα γιατι μου αρεσει ποιο πολυ!

xristos92
28-08-09, 18:39
δεν ειναι αντιπαλος της 6αρας....... ειναι μεταξυ 3αρας και 6αρας... σαν να λεμε 5αρα κουπε..

Nick_E60_GR
28-08-09, 20:30
δεν ειναι αντιπαλος της 6αρας....... ειναι μεταξυ 3αρας και 6αρας... σαν να λεμε 5αρα κουπε..

H 5αρα coupe είναι η 6άρα καθώς μοιράζονται το ίδιο πάτωμα και τους ίδιους κινητήρες (από τα 3.0 λίτρα και πάνω)