PDA

Επιστροφή στο Forum : OBC E36


Κωνσταντίνος
12-08-09, 09:22
Σε αναζήτηση που έκανα δεν μπόρεσα να βρω ανάλογο θέμα. Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη εάν έχει ξανασυζητηθεί.

Το ερώτημα :
Σε Ε36 μοντ. 1995 το οποίο δεν έχει καθόλου OBC, υπάρχει η δυνατότητα να μπει και αν ναι ποιο ? Με 7 button 11, 18 ?
Υπάρχουν δηλαδή πουθενά αναμονές για να συνδεθούν οι φίσες ?
Αν και αμφιβάλλω αν χρειάζονται μόνο φίσες. Π.χ για την ένδειξη της θερμοκρασίας θα χρειάζεται λογικά και αισθητήρας

cxrk1
12-08-09, 09:50
μπαινει αρκει να εχεις ηλεκτρολογικες γνωσεις εμενα το εβαλε ηλεκτρολογος στην ουσια πρεπει να φυγουν καποια καλωδια μεχρι το κοντερ και μεχρι το ψηεψκ ψοντρολ αν εχεις αν δεν εχεις απλως δεν θα δειχνει της βλαβες και δεν θα μπορεις να το κλειδωσεις με κωδικο...
επισης κοιτα εδω



http://www.m42club.com/forums/showthread.php?t=49

http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=70309

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=141774

http://www.bimmerforums.co.uk/forum/f3/1994-1997-8-e36-obc-retrofit-upgrade-t1320/

Κωνσταντίνος
12-08-09, 10:46
Ευχαρισώ για την άμεση απάντηση.
Δεν έχω ηλεκτρ/κές γνώσεις, θα το αναλάβει ειδικός ούτως ή άλλως (αρκεί να βρω).

george316
13-08-09, 15:27
θα πρεπει να εχεις στο νου σου οτι μαζι με την οθονη θα πρεπει να αγορασεις και ενα ολοκληρο δικτυο απο καλωδια καθως και διαφορα αλλα πραγματακια ετσι ωστε ολα να δουλεψουν σωστα.και η διαδικασια τοποθετησης δεν ειναι και η ευκολοτερη του κοσμου.
να υπολογιζεις γυρω στα 400 με 500 ευρω τοποθετημενα μαζι με το obc τυων 18 πληκτρων.
για ενα απλα των 7 κουμπιων τα πραγματα ειναι σαφως πολυ πιο ευκολα και πιο οικονομικα.να ενδιαφερεσαι εχω obv των 7 κουμπιων.

Κωνσταντίνος
13-08-09, 17:00
Το OBC (18 buttons) το βρίσκω στο ebay απο 20 έως 80 €. Δηλαδή θα χρειαστούν περίπου 400 € για καλωδίωση και τοποθέτηση ?
Εαν είναι έτσι, τότε μάλλον απορρίπτεται.
Αυτό με τα 7 πλήκτρα τι ενδείξεις έχει και πόσο εύκολη είναι η εγκατάσταση. Υπενθυμίζω πως δεν είχε ποτέ το αυτοκίνητο μου OBC.

cxrk1
14-08-09, 00:09
το δικο μου κοστισε 100 τοποθετηση και 80 αγορα . και αγορα και επιλογη μαστορα απο συμφορουμιτη,τα 500 που λεει ο φιλος ειναι για να γινει η δουλεια με το check control? αλλα και παλι πολλα ακουγονται

george316
14-08-09, 07:01
εννοω να δουλεψει πληρως .οχι μονο η καταναλωση.να δουλεψουν check control και τετοια.
επειδη εχω το δικο μου το μεγαλο στο κουτι ειναι πολλα ταπραγματα που χρειαζονται και οχι μονο η οθονιτσα.υπαρχουν εξτρα εγκεφαλοι,διακοπτες και η καλωδιωση ειναι πεγαλη και πολυπλοκη.αν παλι θες να πληρωσεις το μεγαλο obc κξαι να το χρησιμοποιεις μονο για καταναλωση....εγω δε θα το εκανα.
οσο για το μικρο obc,σαφω η διαδικασια ειναι απειρως ευοκλοτερη.
εχεις ενδειξη θερμοκρασιας,ωρας,ημερομηνιας,υπενθυμιση.για να δουλεψει τ ορολοι και η ημερομηνια ειναι 10 λεπτα υποθεση.για να δουλεψει και η θερμοκρασια 1 ωρα υποθεση.

Saoulos
14-08-09, 07:34
Η κατανάλωση ή και το range από ποιο OBC και μετά είναι και τι εγκατάσταση χρειάζονται;

george316
14-08-09, 08:34
χρειαζεσαι το μεγαλο obc με τα 18 κουμπια.
για να λειτουργησει σωστα ολο το συστημα ξαναλεω χρειαζεται.
η οθονη.ενας εγκεφαλος,ενας λεβιες που πιεζεται και προσ τα μεσα εκει που εχουμε τα φλας μας,ενας αισθητηρας που μπαινει στο δοχειο πλυσης πιτσιλιθρες δηλαδη και μια μεγαλη καλωδιωση.η καλωδιωση ομως δεν ειναι συνδεω τα ψιψιψινια με τα χοψοψοψαρα.ειναι δηλωμα του μισου αυτοκινητου.
αυτα τα ολιγα.
και εννοειτε οτι η δουλεια πρεπει να γινει απο ηλεκτρολογο που γνωριζει απο bmw και οχι ηλκτρολογος γενικος γιατι τα συστηματα ειναι αρκετα περιπλοκα.

str2004
14-08-09, 08:39
χρειαζεσαι το μεγαλο obc με τα 18 κουμπια.
για να λειτουργησει σωστα ολο το συστημα ξαναλεω χρειαζεται.
η οθονη.ενας εγκεφαλος,ενας λεβιες που πιεζεται και προσ τα μεσα εκει που εχουμε τα φλας μας,ενας αισθητηρας που μπαινει στο δοχειο πλυσης πιτσιλιθρες δηλαδη και μια μεγαλη καλωδιωση.η καλωδιωση ομως δεν ειναι συνδεω τα ψιψιψινια με τα χοψοψοψαρα.ειναι δηλωμα του μισου αυτοκινητου.
αυτα τα ολιγα.
και εννοειτε οτι η δουλεια πρεπει να γινει απο ηλεκτρολογο που γνωριζει απο bmw και οχι ηλκτρολογος γενικος γιατι τα συστηματα ειναι αρκετα περιπλοκα.

Σε ποιο part αναφερεσαι εκει που λες "εγκεφαλος" ???? Τα υπολοιπα τα εχω βαλει ......

george316
14-08-09, 10:53
τωρα...ποιο παρτ.....δυσκολο να σου απαντησω γιατι πρωτων ειμαι στη δουλεια.δευτερον....παντως υπαρχει ενας εξτρα εγκεφαλος που δειχειριζεται τις λειτουργιες του obc

str2004
14-08-09, 11:36
τωρα...ποιο παρτ.....δυσκολο να σου απαντησω γιατι πρωτων ειμαι στη δουλεια.δευτερον....παντως υπαρχει ενας εξτρα εγκεφαλος που δειχειριζεται τις λειτουργιες του obc

Προφανως ισως να αναφερεσαι στο λεγομενο ZKE οπου βρισκεται πισω απο το ντουλαπακι ( συνοδηγος )........

Κωνσταντίνος
14-08-09, 17:15
Εγώ θα ήθελα πάντως, εαν κάποιος γνωρίζει, να ανεφέρει τι ακριβώς χρειάζεται να εγκατασταθεί και να δουλέψει το OBC.
Π.χ Χρειάζεται μια καλωδίωση που να πηγαίνει απο "εκεί" εως "εκεί". Μια δεύτερη απο το OBC εως "εκεί". Ενας τάδε αισθητήρας κ.τ.λ

Εαν κάποιος έχει κάνει αυτή την εγκατάσταση σε αυτοκίνητο που δεν είχε OBC και θυμάται (και θέλει) να μοιραστεί την εμπερια................ευπρόσδεκτος :dblthumb2

george316
15-08-09, 16:02
κοιτα να σου αναφερει καποιος ακριβως ποιο καλωδιο παει που,αν το κοκκινο παει με το πρασινο και εκει ειναι νομιζω δυσκολο.το οbc ειναι ενας υπολογισης που μετραει απο καταναλωση μεχρι ποση ωρα ταξιδευεις και αν το δοχειο που βαζεις νερο ειναι γεματο η οχι.αρα καταλαβαινεις.εγω σου λεω εχω τετοιο.αλλα ειχα το μικρο obc.ειναι μια ολοκληρη μερα δουλεια σε ενα ηλεκτρολογο.συνδεονται και τοποθετουνται αισθητηρες για παρα πολλα πραγματα.
τωρα τι να λεμε το καλωδιακι αυτο παει στον εγκεφαλο του αεροσακου και το πρασινο μαζι με το καφε παει στη γειωση.
σου ειπα τι εκανα εγω.
ειναι μια κουτα ολοκληρη με καλωδιωση πλεξουδα περιπου και τα ανταλλακτικα που σου ανεφερα,150 ευρω στον ηλεκτρολογο,ελυσε το μισο αμαξι για να τα περασει,κατεβασε ταμπλο και σχεδον κατεβασε και τη μηχανη(δεν τη κατεβασε αλλα ελυσε πολλα πραγματα)δουλεψε στη κυριολεξια 9 ωρες πανω στο αμαξι μου.αλλα ολα δουλευουν κανονικα και αψογα.

kostas e46
15-08-09, 20:50
Προφανως ισως να αναφερεσαι στο λεγομενο ZKE οπου βρισκεται πισω απο το ντουλαπακι ( συνοδηγος )........

Τον εγγεφαλο που ενωει ο Γιωργος ειναι πισω απο το καντραν και ειναι για να δουλεψει το check για καμμενες λαμπες.

kostas e46
15-08-09, 20:57
Εγώ θα ήθελα πάντως, εαν κάποιος γνωρίζει, να ανεφέρει τι ακριβώς χρειάζεται να εγκατασταθεί και να δουλέψει το OBC.
Π.χ Χρειάζεται μια καλωδίωση που να πηγαίνει απο "εκεί" εως "εκεί". Μια δεύτερη απο το OBC εως "εκεί". Ενας τάδε αισθητήρας κ.τ.λ

Εαν κάποιος έχει κάνει αυτή την εγκατάσταση σε αυτοκίνητο που δεν είχε OBC και θυμάται (και θέλει) να μοιραστεί την εμπερια................ευπρόσδεκτος :dblthumb2

Κωσταντινε για να δουλεψει η καταναλωση και θερμοκρασια με την ερα χρειζετε να εχεις τη μια καλωδιωση και το θερμομετρο σθν αμα θελεις βαζεις το λεβιεδακι και το μπιπες οσο για το ckeck θελει παρα πολλα πραγματα και δουλεια για να γινουνε ολα σωστα.

Κωνσταντίνος
16-08-09, 19:02
κοιτα να σου αναφερει καποιος ακριβως ποιο καλωδιο παει που,αν το κοκκινο παει με το πρασινο και εκει ειναι νομιζω δυσκολο.το οbc ειναι ενας υπολογισης που μετραει απο καταναλωση μεχρι ποση ωρα ταξιδευεις και αν το δοχειο που βαζεις νερο ειναι γεματο η οχι.αρα καταλαβαινεις.εγω σου λεω εχω τετοιο.αλλα ειχα το μικρο obc.ειναι μια ολοκληρη μερα δουλεια σε ενα ηλεκτρολογο.συνδεονται και τοποθετουνται αισθητηρες για παρα πολλα πραγματα.
τωρα τι να λεμε το καλωδιακι αυτο παει στον εγκεφαλο του αεροσακου και το πρασινο μαζι με το καφε παει στη γειωση.
σου ειπα τι εκανα εγω.
ειναι μια κουτα ολοκληρη με καλωδιωση πλεξουδα περιπου και τα ανταλλακτικα που σου ανεφερα,150 ευρω στον ηλεκτρολογο,ελυσε το μισο αμαξι για να τα περασει,κατεβασε ταμπλο και σχεδον κατεβασε και τη μηχανη(δεν τη κατεβασε αλλα ελυσε πολλα πραγματα)δουλεψε στη κυριολεξια 9 ωρες πανω στο αμαξι μου.αλλα ολα δουλευουν κανονικα και αψογα.


Δεν νομίζω να εξέφρεσα πουθενά καμμιά απορία για μεμονωμένα καλώδια και ποιό χρώμα (π.χ καφέ), που πάει ?
Ρώτησα για ολόκληρες καλωδιώσεις....................................... ......

george316
17-08-09, 06:51
ωραια.και εγω σου απαντησα πιο πανω,οτι προκειτε για καλωδιωση που πηγαινει απο και προς παντου.δηλαδη τι ακριβως θελεις να μαθεις για τη καλωδιωση?μηπως εγω δε καταλαβαινω τι εννοεις?

pitsinos
17-08-09, 09:33
πάντως επειδή κι εγώ έχω το μικρό και ήθελα να βάλω με τα 18 κουμπιά, από αυτά που διαβάζω εδω μέσα το ακύρωσα το project. Αστο καλύτερα....

george316
17-08-09, 10:16
οτι εχει πολλη δουλεια,αυτο ειναι το μονο σιγουρο

str2004
17-08-09, 10:46
Εγω ειχα OBC με 7 κουμπια ...και οταν περασα το μοτερ ( 25αρι ) βρηκα ευκαιρια με τον μαστορα να περασουμε και το OBC με τα 18 κουμπια ....... Ειναι αρκετη φασαρια, ειναι το μονο σιγουρο. Το θεμα περι ευσθητηρως ειναι το λιγοτερο ..... το θεμα με τα καλωδια ειναι σκετη "σουπα".......χεχεχε :D

george316
17-08-09, 10:57
αν αυτος που τα εγβαλε τα τραβουσε ναι.γλαροσουπα.
εμενα παντως το παιδι που εβγαλε xτη καλωδιωση,εγραψε μεχρι που παει τι.ουτε οταν ανοιγεις το κουτι απο το εργοστασια δεν ειναι ετσι.

spirosg
21-08-09, 12:09
Επειδή έχω και εγώ ένα OBC μικρό αλλα δεν έχω αξιωθεί να το τοποθετήσω....
Όποιος ξέρει κάποιον αξιόπιστοι ηλεκτρολόγο στην Αθήνα που αφενώς να έχει τις απαραίτητες γνώσεις (και όχι να μάθει πάνω στο δικό μου αυτοκίνητο) να μπορεί να το περάσει χωρίς τσαπατσουλιές και χωρίς να έχω μετά ένα κάρο προβλήματα.... ας κάνει please τον κόπο να μου στείλει με ένα πμ λεπτομέρειες να πάω να το βάλω και αυτό.

Ευχαριστώ !!

Saoulos
21-08-09, 12:11
'Η δημόσια αν γίνεται. Ή αν είναι εύκολο ένα PM και σε μένα, γιατί είμαι και εγώ σε παρόμοια θέση.

spirosg
21-08-09, 12:13
Δημόσια δεν ξέρω μήπως τεθεί θέμα διαφήμισης ή οτιδήποτε....
Ελπίζω να κάνει κάποιος τον κόπο να μας τα στείλει με πμ :)

kostas318
23-08-09, 23:03
παιδιά μήπως ξέρει κάποιος το χειριστήριο στο τιμόνι τι ακριβός κάνει και αν είναι απαραίτητο μαζί με το obc?

kostas318
28-08-09, 23:57
κανενας δεν ξέρει τι κάνει ο λεβγες?

cxrk1
29-08-09, 15:57
ο λεβιες σου δινει της λειτουργιες του OBC στο χερι χωρις να παρεις δηλαδη τα χερια σου απο το τιμονι ,ειναι προαιρετικη η τοποθετηση του.

john318is
30-08-09, 17:02
αν καποιος ενδιαφερεται εχω obc 18 κουμπιων χωρις ομως τη καλοδιωση

george316
31-08-09, 08:05
γιαννη νομιζω οτι το λεβιεδακι ειναι ακρως απαραιτητο.δε δουλευει χωρις αυτο.

stelmaniac
31-08-09, 08:26
κυριοι αν αφιερωνατε λιγο χρονο για ενα search θα λυνατε ολες σας τις αποριες περι μπορντ....
στο παρελθον εχουν εξηγηθει τα παντα γι'αυτο το μαραφετι....παμε παλι:
1. το 18αρι χρειαζεται εξτρα καλωδιωση για να τοποθετηθει,σε σχεση με τα αλλα.
2. δεν ειναι υποχρεωτικη η τοποθετηση λεβιε ή μπιπερ για τη λειτουργια του μπορντ.
3. ΤΟ Ε36 ΔΕΝ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ.
4. υπαρχει καποιος στην πελασγιας στο περιστερι που τοποθετει μπορντ...εμενα δε μου αρεσει
καθολου σαν τεχνιτης αλλα στα μπορντ ειναι αυθεντια...δε θυμαμαι διευθυνση αλλα αν απο θηβων(απο πειραια)
κανετε αριστερα στην πελασγιας μετα απο 1 χιλ.περιπου θα δειτε ενα σημα μπεμβε στη γωνια...