PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρας εκκεντροφορου


mitsos_chania
12-08-09, 13:55
Εδω και κατι μηνες ειχα μια εντυπωση οτι το αυτοκινητο μου(ε46 320ci) ειχε πτωση αποδοσης και διαφορετικο θορυβο.Ακουγοταν λες και ειχε γινει τελειως ελευθερη η εισαγωγη.το προβλημα εγινε λιγο πριν την αλλαγη ζαντων σε 19αρες αν και πολλοι μου ελεγαν οτι φταινε οι ζαντες για την εντυπωση οτι δεν παει.Το αυτοκινητο μπηκε στο διαγνωστικο οπου δεν εβγαλε τπτ.Αλλαξαμε τον αισθητηρα αερα μηπως και ηταν αυτο αλλα τπτ.Το θεμα ηταν οτι δεν το εκανε συνεχεια αλλα μερικες φορες.Τωρα τελευταια βεβαια το εκανε συχνοτερα.Σημερα λοιπον ξαναμπηκε στη διαγνωση οπου και τελικα εδειξε βλαβη στον αισθητηρα εκκεντροφορου.Αλλαχτηκε και το αμαξι εγινε τελειως διαφορετικο.Πηρε δυναμη χαμηλα που δεν ειχε και επισης εκοψε αυτος ο ηχος σαν να εχει ελευθερο φιλτρο.Κοστος αισθητηρα δεν ξερω ακομα γτ τον βαλαμε δοκιμαστικα.Μολις μαθω θα το ποσταρω.


Υ.γ:ο λογος υπαρξης του θρεντ ειναι για να ενημερωθει καποιος αν τυχον αντιμετωπησει παρομοιο προβλημα.
Υ.γ.2:αν καποιος μοντ θεωρει οτι πρεπει να συγχωνευτει το θρεντ με το θρεντ συντηρησης ευχαριστως να γινει:yippee:

Thronos
12-08-09, 14:26
Μεταχειρισμενο που ειχα βαλει εγω ενα 50ρικο Μητσο.

Inferno
12-08-09, 18:53
Τι ακριβώς σου έκανε το αμάξι? Εμένα κάνει ένα παράξενο κλώτσημα-ρετάρισμα όταν πάω να ξεκινήσω απο φανάρι απο στάση με 1η, ΜΟΝΟ με ζεστό αμάξι (αρκετή ώρα βόλτας) και μόνο το καλοκαίρι!? Λες να είναι το ίδιο? (σε διαγνωστικό δεν βγάζει επίσης τπτ).

mitsos_chania
13-08-09, 12:07
η αληθεια ειναι οτι οταν ηταν κρυο δεν το εκανε και μενα ποτε.Το εκανε μετα που ειχε δουλεψει το μοτερ.ουσιαστικα ειχε ενα κενο σημειο δυναμης στο πατημα ολων των ταχυτητων απο τις 2-4000στρ

mitsos_chania
14-08-09, 14:03
θυμασαι βαγγο ειχα πει οτι πρωτα πρεπει να λυσω ενα μηχανικο προβλημα που ειχα.οπως καταλαβες λυθηκε...

mitsos_chania
21-08-09, 13:57
βγηκε ο μεταχειρισμενος που ειχαμε βαλει για δοκιμη και μπηκε ο καινουριος.Κοστος:60 ολοκληρα ευρω.ολα καλα πλεον.

scania124
22-08-09, 08:25
για να μην ανοιγω καινουργιο θρεντ το γραφω εδω.
σε Ε46 316ti(1800)compact,χθες το βραδυ ενω το εβαλε μπροστα το αυτοκινητο ρεταρει και μυριζει ακαφτη βενζινη,αααα εχει αναψει και το λαμπακι του κινητηρα.
γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει.:scratchch

VanVIC
22-08-09, 10:01
βγηκε ο μεταχειρισμενος που ειχαμε βαλει για δοκιμη και μπηκε ο καινουριος.Κοστος:60 ολοκληρα ευρω.ολα καλα πλεον.

μήπως ήρθε "η ώρα" ?
...

mitsos_chania
22-08-09, 10:07
ΜΜΜΜ// δεν ξερω ειναι σε δηλιμμα Βαγγο

VanVIC
22-08-09, 10:12
ΜΜΜΜ// δεν ξερω ειναι σε δηλιμμα Βαγγο

ΜΜΜΜ/// αν σκέφτεσαι έτσι, σου προτείνω να επικοινωνήσεις με Σπύρο (5555) να σου πεί απο που ψωνίζει. Το δικό του είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !

m-power_01
23-08-09, 02:41
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21004
Ισως καποιος να ενδιαφερεται

BMVER-3
25-08-09, 17:37
Να ρωτήσω όταν έχει βλάβη ο αισθητήρας στροφών αναφέρει o m-power o1 ότι ο κινητήρας λειτουργεί στο (safe mode) αυτό πως το καταλαβαίνουμε έχει καμιά ένδειξη; Λειτουργεί κανονικά η έχει κάτι που μας δηλώνει ότι κάτι δεν πάει καλά με τον αισθητήρα αυτόν . Αυτό το γράφω γιατί ο Μ-43 που έχω, ο αισθητήρας είναι κάτω στο οδοντωτό στρόφαλο, αλλά δεν ξέρω πως, έχει χτυπηθεί από πετρά και στο περίβλημα του έχει γίνει μια μικρή λακκούβα. Πως θα μάθω αν ο αισθητήρας λειτουργεί κανονικά; Ο κινητήρας λειτουργεί κανονικά έτσι πιστεύω.

m-power_01
25-08-09, 17:58
Αναλογα με το λογισμικο αυτοδιαγνωσης μπορει να εμφανιστει σαν ενδειξη στο καντραν μπορει οχι. Πολλες φορες βλαβες δεν καταγραφονανται ουτε στα επισημα διαγνωστικα της εταιριας.Αν το αμαξι σου παιρνει κατευθειαν μπροστα και δεν σου κανει κολπα, ανεβαζει στροφες κανονικα και δεν κομπιαζει μην ψανχεσαι ...