PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα κλειδώματος μετά από αλλαγή καθρέφτη (e36 cabrio)


kostas318
12-08-09, 22:33
Όπως λέει και ο τίτλος έχω ένα μικρο πρόβλημα με το κεντρικό κλείδωμα μετά από αλλαγή του εσωτερικού καθρέφτη.
Έχω ένα e36 318i cabrio του 98 και είπα να αλλάξω τον εσωτερικό καθρέφτη και να βαλω με auto-dim για να μαυρίζει μόνος του.
Πριν τον αλλάξω όταν πατούσα τα κουμπιά στο κλειδί του κλείδωνε-ξεκλείδωνε κανονικά μόλις τον άλλαξα δεν δουλεύει το κεντρικό κλείδωμα με το τηλεκοντρόλ.
Δοκίμασα να βάλω πίσω τον παλιό καθρέφτη και τότε το κεντρικό κλείδωμα δούλεψε κανονικά και με τον νέο όχι.
Ο νέος καθρέφτης είναι original από ένα m3 cabrio.
Μήπως ξέρει κάποιος τι θέλει για να δουλέψει(προγραμματισμό κλπ.)?
να σημειώσω ότι την καλωδίωση την είχε από πριν εγώ απλά ξεκούμπωσα και κούμπωσα στον νέο τα καλώδια

ευχαριστω

giannis 116
12-08-09, 23:02
Μηπως θελει κανενα επαναπρογραμματισμο κατι, καποιος εγκεφαλος;...Μονος σου τον αλλαξες; Δεν πας σε καποιο συνεργειο ή ηλεκτρολογειο να το δουν;..

nassosbmw1
12-08-09, 23:02
ξαναβάζεις τον παλιό και ελέγχεις...αν λειτουργεί θέλει διαφορετική καλωδίωση ή προγαμματισμό;

kostas318
13-08-09, 16:30
παιδιά το πρόβλημα λύθηκε βάλαμε και τις 2 πλακέτες μέσα στον νέο καθρέφτη τις ενώσαμε ( ο father το έκανε) και δουλεύει ρολόι τώρα

nassosbmw1
14-08-09, 09:12
παιδιά το πρόβλημα λύθηκε βάλαμε και τις 2 πλακέτες μέσα στον νέο καθρέφτη τις ενώσαμε ( ο father το έκανε) και δουλεύει ρολόι τώρα

ωραίος ο φαδερ! είναι αυτό που λέμε: "ο παλιός,είναι αλλιώς" :smokin:

kostas318
01-09-09, 12:46
ναι εδώ πράγματι έκανε καλή δουλειά γιατί εγώ θα το έστελνα για πώληση ξανά στο ebay

BILL007
01-09-09, 13:10
Μεγεία ο καθρέφτης φίλε!Mπάξε και μια φωτό :D:D:D

kostas e46
03-09-09, 23:11
Όπως λέει και ο τίτλος έχω ένα μικρο πρόβλημα με το κεντρικό κλείδωμα μετά από αλλαγή του εσωτερικού καθρέφτη.
Έχω ένα e36 318i cabrio του 98 και είπα να αλλάξω τον εσωτερικό καθρέφτη και να βαλω με auto-dim για να μαυρίζει μόνος του.
Πριν τον αλλάξω όταν πατούσα τα κουμπιά στο κλειδί του κλείδωνε-ξεκλείδωνε κανονικά μόλις τον άλλαξα δεν δουλεύει το κεντρικό κλείδωμα με το τηλεκοντρόλ.
Δοκίμασα να βάλω πίσω τον παλιό καθρέφτη και τότε το κεντρικό κλείδωμα δούλεψε κανονικά και με τον νέο όχι.
Ο νέος καθρέφτης είναι original από ένα m3 cabrio.
Μήπως ξέρει κάποιος τι θέλει για να δουλέψει(προγραμματισμό κλπ.)?
να σημειώσω ότι την καλωδίωση την είχε από πριν εγώ απλά ξεκούμπωσα και κούμπωσα στον νέο τα καλώδια

ευχαριστω


Φιλε ο καθρευτης στα Ε36 ειναι η κεραια του κεντρικου κλειδωματος απλως ηθελε ενα προγραματισμο πολυ απλο πραγμα.

kostas318
14-11-09, 14:54
φίλε μου δεν ήθελε προγραμματισμό γιατί τον ελέγξαμε και δεν είχε κεραία πάνω.Ο πατέρας μου συνέδεσε και τις 2 πλακέτες μαζί μέσα στον ίδιο καθρέφτη και τώρα δουλεύει ρολόι το κλείδωμα και ο συναγερμός

bill987
14-11-09, 15:44
Ένας φίλος (χεχεχεχχχε) έπαθε ακριβώς τα ίδια σε 46άρι!

Απλά άλλαξε την πλακέτα του καινούργιου βάζοντας την παλιά και όλα ρολόι!!!