PDA

Επιστροφή στο Forum : Απογοητευτηκα!!


tomiss
18-08-09, 12:45
Συγνωμη αν το τοποθετησα σε λαθος μερος παρεπιπτοντως.καλησπέρα παιδιά λοιπον..Χθες λοιπόν και ύστερα από 5500 χιλιόμετρα το αμάξι του αδερφού μου θεωρείτε πλέον στρωμένο..Είναι ένα ολοκαίνουριο AUDI Α3 1.8tfsi με 160hp..Eiπαμε λοιπόν να πάμε να τα δοκιμάσουμε με το bmwdaki(325 e36 με πρόγραμμα eprom2 πάνω και εξάτμιση Μ3)..Απογοήτευση..Από 2a με 2500 μου φεύγει ένα αμάξι συν...Όταν πιάνω ροπή πάμε ακριβώς τα ίδια και για να τον πιάσω πρέπει να φτάσω 150-160..Από τριτες και 3500!!!rpm πάλι μου φεύγει ένα αμάξι ενώ έχει και ηλεκτρικό γκάζι!!!οι μονες μεγάλες διαφορες υπέρ μου μετά τα 160-170 όπου είναι λες και μεταμορφώνεται το αμάξι και φεύγει άνετα!!Αχ αυτά τα turbo..Έχει 40 άλογα λιγότερα και στην ουσία σε repriz είναι πιο γρήγορα..Να σημειωθεί ότι με την ροπή μου στο full(4000rpm +) πηγαίναμε τα ίδια μέχρι τα 170.Το audi βγάζει 25.5 κιλά ροπή το δικό μου 24.5 μαμά....Οποιοδήποτε σχόλιο δεκτό συγγνώμη αν σας κούρασα ήθελα απλά να το μοιραστώ μαζί σας μιας και ότι έγινε έγινε οργανωμένα με γουόκι τόκι ενδοεπικοινωνια και με προσοχή πάντα σε ανοιχτούς δρόμους!!!Εγω συνεχιζω να αγαπω την γρια μου το ιδιο..ΓΡΙΑ μου δεν σε αλλαζω με τιποτα:nono:

alexk
18-08-09, 13:14
ενώ έχει και ηλεκτρικό γκάζι!!!

Γιατί το ηλεκτρικό γκάζι είναι πρόβλημα ?

E36 RULES!!
18-08-09, 13:15
Εξάτμιση Μ3? Οτι τώρα το backpressure εξάτμισης για 3200cc ειναι το ίδιο για 2500...

Ε νταξει, εχει παραπανω ροπή σε όλο το φάσμα στροφών, μην κοιτας μονο το 1kg max ;) ... Τί βάρος εχει το Α3?

tomiss
18-08-09, 13:18
Εξάτμιση Μ3? Οτι τώρα το backpressure εξάτμισης για 3200cc ειναι το ίδιο για 2500...

Ε νταξει, εχει παραπανω ροπή σε όλο το φάσμα στροφών, μην κοιτας μονο το 1kg max ;) ... Τί βάρος εχει το Α3?

Exει 1296 κιλα..Το ηλεκτρικο σημαινει οτι οταν λεμε παμε αργει μισο δεθτερολεπτο μεχρι να παρει μπρος ενω το δικο μοθ φευγει αμεσως...Τωρα θα βαλει και προγραμμα φιλτρο εξατμιση και θα το παει 230 αλογα...¨(

george316
18-08-09, 13:36
μη ξεχναμε οτι το audi ειναι υπερτροφοδοτουμενο.αρα ειναι πιο εκρηκτικο.
το 325 απο τη φυση του ειναι νομιζω στα 170 αλογα.
εχεις υπολογισει τα βαρη των αυτοκινητων?εχεις υπολογισει την αναλογια ιππων/κιλων?
συνυπολογιζοντας και το τουρμπο χαρακτηρα του audi εκει καπου εισαι.με ενα 328 το audi θα ηταν πισω.μη ξεχναμε ομως οτι ενταξει το audi,αλλα τα κυβικα ειναι κυβικα.ξεκουραζουν το αμαξι

strofimios
18-08-09, 13:38
Το audi ειναι fwd οποτε εχει και λιγοτερες απωλειες.Μην μασατε εχουμε καλυτερα αυτοκινητα,γιατι η δυναμη δεν συμπιεζεται,οπως ελεγε καποτε μια εταιρεια!

E36 RULES!!
18-08-09, 13:39
,αλλα τα κυβικα ειναι κυβικα.ξεκουραζουν το αμαξι
Τα κυβικά είναι κυβικά, αλλα η τουρμποροπή τουρμποροπή... Αμα ειναι να περιμενεις μεχρι τα 170km/h ξερω'γω που "τωρα μιλανε τα κυβικά φιλα'άκι" τότε ζήσε μάη μου... Αντε να μαζεψεις οσα εφαγες:chair::mad:

tomiss
18-08-09, 13:40
μη ξεχναμε οτι το audi ειναι υπερτροφοδοτουμενο.αρα ειναι πιο εκρηκτικο.
το 325 απο τη φυση του ειναι νομιζω στα 170 αλογα.
εχεις υπολογισει τα βαρη των αυτοκινητων?εχεις υπολογισει την αναλογια ιππων/κιλων?
συνυπολογιζοντας και το τουρμπο χαρακτηρα του audi εκει καπου εισαι.με ενα 328 το audi θα ηταν πισω.μη ξεχναμε ομως οτι ενταξει το audi,αλλα τα κυβικα ειναι κυβικα.ξεκουραζουν το αμαξι

192 αλογα ειναι το 325 του 95 που εχω..Το audi εχει 8.1 κιλλα ανα ιππο και αν υπολογισω οτι βγαζω 200 με εξατμιση φιλτρο προγραμμα απο 192 και βαροσ 1370 τοτε το δικο μου βγαζει 6.85 κιλλα αν ιππο...Θα επρεπε να ειμαι 1600 κιλα που δεν ειμαι για να εχω 8 κιλλα ανα ιππο..Δεν ξερω ειναι και αλλη τεχνολογια πλεον αυτοκινιτων..Και σιγα μην βγαζει το bmw μετα απο 17 χρονια τα αναγραφομενα αλογα

thomelef
18-08-09, 13:51
Μην μασατε εχουμε καλυτερα αυτοκινητα,γιατι η δυναμη δεν συμπιεζεται,οπως ελεγε καποτε μια εταιρεια!
σωστά ΚΑΠΟΤΕ

tomiss
18-08-09, 13:56
σωστά ΚΑΠΟΤΕ
Παντως επειδη πλεον οδηγαω και τα 2 την οδικη απολαυση της bmw το audi του 2009 δεν μπορει να την προσφερει..Ειναι ενα αμαξι που συγκινησεις σου προσφερει μονο στην ευθεια..Ουτε μπαντιλικια ουτε τιποτα...Παντως σκεφτομουν αν εβαζα μπλοκε αν θα ειχε διαφορα η κοντρα αυτη...Παρεπιπτοντως οσο χαζο και αν ακουγεται απο εκκινηση πιο γρηγορος ημουν....Δεν μπορω να καταλαβω.....

ptboul
18-08-09, 14:05
Παιδιά μιλάμε για ένα παλίο αμάξι σε σύγκριση με ένα ολοκαίνουριο! Ότι και να φοράει το 36άρι, είναι ένα αμάξι 15ετίας. Αυτό, δε πάιζει ρόλο;

Kostas Christ
18-08-09, 14:09
με το μπλοκε θα δεις διαφορα μονο στην εκκινηση
πουθενα αλλου

m-power_01
18-08-09, 14:17
Παντως επειδη πλεον οδηγαω και τα 2 την οδικη απολαυση της bmw το audi του 2009 δεν μπορει να την προσφερει..Ειναι ενα αμαξι που συγκινησεις σου προσφερει μονο στην ευθεια..Ουτε μπαντιλικια ουτε τιποτα...Παντως σκεφτομουν αν εβαζα μπλοκε αν θα ειχε διαφορα η κοντρα αυτη...Παρεπιπτοντως οσο χαζο και αν ακουγεται απο εκκινηση πιο γρηγορος ημουν....Δεν μπορω να καταλαβω.....

Στο πρωτο με βρισκεις απολυτα συμφωνο.
Τωρα για το μπλοκε απλως θα του εκανες ενα φτερο διαφορα ακομη...στην εκκινηση.
Λοιπον τωρα για το τριτο, ειναι λογικο γιατι ξεκινησες το αμαξι σου στην ροπη του πανω...και οχι στις 3500 που θα ησουν 3κιλα λιγοτερος τουλαχιστον

strofimios
18-08-09, 14:24
Παιδιά μιλάμε για ένα παλίο αμάξι σε σύγκριση με ένα ολοκαίνουριο! Ότι και να φοράει το 36άρι, είναι ένα αμάξι 15ετίας. Αυτό, δε πάιζει ρόλο;

Οτι και να φοραει;Δηλαδη ενα Μ ή ενα με ls1 νομιζεις οτι θα ηταν πισω;
Το θεμα ειναι οτι για να δουμε δυναμη στα "μικρα" κυβικα στα bmw πρεπει να αλαξουν ολοι οι κινητηρες.
Εαν βγαλει 1.8Τ με 180-200 αλογα ποιος θα αγορασει τα διλιτρα και τα 2.2;Εαν τα διλιτρα και τα 2.2 τα κανει Τ 200-260 αλογα ποιος θα παρει τα 330;Οποτε θα περιμενουμε πολυ!!!

thomelef
18-08-09, 14:37
με το μπλοκε θα δεις διαφορα μονο στην εκκινηση
πουθενα αλλου

Ε εντάξει στα μπαντιλίκια δε θα δεί διαφορά δλδ;;;;;

oldcarskickass
18-08-09, 14:41
Exει 1296 κιλα..Το ηλεκτρικο σημαινει οτι οταν λεμε παμε αργει μισο δεθτερολεπτο μεχρι να παρει μπρος ενω το δικο μοθ φευγει αμεσως...Τωρα θα βαλει και προγραμμα φιλτρο εξατμιση και θα το παει 230 αλογα...¨(


Την καθυστέρηση που λες την είχαν μοντέλα του 99 - 00 όχι τα σημερινά.

Και γενικά είναι καλύτερα για ένα μοτέρ το ηλεκτρόγκαζο.

μη ξεχναμε οτι το audi ειναι υπερτροφοδοτουμενο.αρα ειναι πιο εκρηκτικο.
το 325 απο τη φυση του ειναι νομιζω στα 170 αλογα.
εχεις υπολογισει τα βαρη των αυτοκινητων?εχεις υπολογισει την αναλογια ιππων/κιλων?
συνυπολογιζοντας και το τουρμπο χαρακτηρα του audi εκει καπου εισαι.με ενα 328 το audi θα ηταν πισω.μη ξεχναμε ομως οτι ενταξει το audi,αλλα τα κυβικα ειναι κυβικα.ξεκουραζουν το αμαξι

192άλογα. Τα κυβικά δεν ξεκουράζουν το αμάξι, και μην ξεχνάς την 15ετή πρόοδο σε συστήματα ελέγχου του καυσίμου κτλ κτλ, αεροδυναμική του ενός με του άλλου, μειωμένες τριβές κτλ κτλ, όλα αυτά προστίθενται και στην ουσία δίνουν ένα πιο δυνατό σύνολο.

Το audi ειναι fwd οποτε εχει και λιγοτερες απωλειες.Μην μασατε εχουμε καλυτερα αυτοκινητα,γιατι η δυναμη δεν συμπιεζεται,οπως ελεγε καποτε μια εταιρεια!

Ναι και η ίδια εταιρεία έβγαλε turbo και biturbo και μάλιστα ///Μ, οπότε το << η πραγματική δύναμη δε συμπιέζεται >> είναι ένα μαρκετινίστικο τρικ το οποίο δεν άντεξε ΚΑΘΟΛΟΥ στο χρόνο.


Εν ολίγοις ΛΟΓΙΚΟΤΑ το αποτέλεσμα.

Στην κόντρα δεν παίζει ρόλο μόνο οι μέγιστες τιμές ιπποδύναμης ή και ροπής αλλά το πως κατανέμεται στο φάσμα τω στροφών.

ΠΧ το 325 έχει 192 άλογα σε συγκεκριμένες (ελάχιστες στροφές) σε αντίθεση με το σταθερό οροπέδιο ροπής (και άρα μαθηματικώς αυξανόμενων αλόγων) του άουντι.

Δλδ το άουντι έχει για περισσότερη ώρα (στροφές) περισσότερα άλογα.

stelmaniac
18-08-09, 14:56
η τουρμπινα εχει ροπη, ειναι νευρικη αλλα εχει και ημερομηνια ληξης...ειναι τι αρεσει στον καθενα...και για να ολοκληρωσω: Σε οποιον αρεσει η τουρμπινα να αγορασει vag...φτου φτου...θου κυριε...!!

ptboul
18-08-09, 15:05
η τουρμπινα εχει ροπη, ειναι νευρικη αλλα εχει και ημερομηνια ληξης...ειναι τι αρεσει στον καθενα...

Έτσι είναι, όπως με τις γυναίκες. Θέλεις μια σχέση τέρμα στο μέΛι, την ένταση, το πάθος και τον έρωτα αλλά με συγκεκριμένη διάρκεια? Θα πληρώσεις αν θες να τη ξαναζήσεις. (όταν κάνει το μπράφ η τουρμπίνα)

Θέλεις μια σχέση που να αντέχει στο χρόνο με προκαθορισμένες συγκινήσεις αλλά και λιγότερες απαιτήσεις? Μένεις ατμοσφαιρικά.

Αλλιώς, για έναν έρωτα θα ζεις με δανεικά..

strofimios
18-08-09, 15:10
Για την ημερομηνια ληξης συμφωνω αλλα γνωστος μου με leon vt4 πλησιαζει τα 300.000χλμ και ακομα "πηγαινει".Το εχει αφησει ομως τελειως μαμα το μοτερ.

stelmaniac
18-08-09, 15:14
Για την ημερομηνια ληξης συμφωνω αλλα γνωστος μου με leon vt4 πλησιαζει τα 300.000χλμ και ακομα "πηγαινει".Το εχει αφησει ομως τελειως μαμα το μοτερ.

....και σπανιως το σκιζει....

Enema
18-08-09, 15:21
Mην ξεχνατε και την κλιμακωση του κιβωτιου και το βημα του διαφορικου.

strofimios
18-08-09, 15:25
....και σπανιως το σκιζει....

Ναι,σε αυτο εχεις δικιο.Παιζει πολυ ταξιδι αλλα με πολυ γρηγορους ρυθμους.
Τεσπα το θεμα ειναι να μην τους "τσιγκλαμε" αφου δεν τους φτανουμε,τουλαχιστον οχι ακομα(αντε και μαζευω € για σαλιγκαρι ή s/c) .
Eξαλου υπαρχουν και οι στροφες που εαν εισαι γρηγορος οδηγος καταστρεφεις τον αλλο με το γρηγορο αυτοκινητο!

tomiss
18-08-09, 16:01
Mην ξεχνατε και την κλιμακωση του κιβωτιου και το βημα του διαφορικου.

Εχω μακρυ διαφορικο ειναι η αληθεια..Πιανω κοντερ 260 χωρις κοφτη ενω φιλου μου με ιδιο προγραμμα δεν πηγαινε πανω απο 240 κοντερ..Αυτο μοθ κανει εντυπωση οδηγωντας το audi ειναι οτι και μετα το turbo που σταματαει στισ 4200(ξεκιναει 1900) μεχρι τισ 6500 και ακομα και κοντα στον κοφτη ειλικρινα η ροπη του πεφτει ελαχιστα!!!!Μετα τισ στροφες του τουρμπο ως τι λειτουργει?Ως ατμοσφαιρικο?Και αν ναι δεν θα επρεπε να εχει πολυ μειωμενη αποδοση?

xxxvagos
18-08-09, 16:16
φιλε το τουρμπο δεν σταματαει..δουλευει συνεχεια απλα στις στροφες που αναφερεις αποδιδει τα μεγιστα..

παψαν οι εποχες(για τα γερμανικα αυτοκινητα) που τα τουρμπο ηταν νεκρα σε πολυ χαμηλες και ψηλες στροφες

ειχα οδηγησει ενα evo8 mr και το κολαμαξο σε χαμηλες στροφες ηταν απελπισια...αλλα μολις επιανε ροπη...:friday: ...ασε

επισης ειχα και γω ενα παρομοιο περιστατικο με ενα 25αρι που εχω και φοραμε τα ιδια πραγματα..το εκανα δυναμομετρηση..τζιφος η δουλεια...εβγαλα τα προγραμμα διοτι δεν εκανε τιποτα και εκανα το vanos και κατι αλλα που ηθελαν επισκευη...ε και τοτε με ειδε ο θεος με κοντα 200 αλογα

Kostas Christ
18-08-09, 17:45
Ε εντάξει στα μπαντιλίκια δε θα δεί διαφορά δλδ;;;;;

σαφως και θα δει, οπως και στη συμπεριφορα σε οδηγηση με γραμμες, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση το θεμα μας ειναι η κοντρα με το Α3

nickvas19
18-08-09, 18:16
αυτα τα 0-100 ειναι χαζομαρες...ενα αμαξι φαινεται τι κανει μετα τα 200...αν μπορει να τα κραταει τα χιλιομετρα και αν αντεχει να το πηγαινεις συνεχεια σανιδα!!!οπου το audi θα παρει ενα ζευγαρι κιαλια στο χερι τι συγκρινεις τωρα την μερα με την νυχτα?!μονο γκαζι εχει και αυτο μεχρι τα 200 και πολλα ειπα :P....turbisio αμαξι και μπροστα κινηση......δεν μας ειπες ομως σε στροφες τα καταφερνει?!δεν νομιζω...να τα ζυγιζουμε τα πραγματα μην κοιταμε μονο τα συν...απο εκκινηση εσαι μπροστα γιατι η τουρμπινα δεν προλαβαινει να γεμισει...και η πισω κινηση παντα εχει πλεονεκτημα σε εκκινησεις λογο φυσικης!!!

E36 RULES!!
18-08-09, 18:28
αυτα τα 0-100 ειναι χαζομαρες...ενα αμαξι φαινεται τι κανει μετα τα 200...αν μπορει να τα κραταει τα χιλιομετρα και αν αντεχει να το πηγαινεις συνεχεια σανιδα!!!οπου το audi θα παρει ενα ζευγαρι κιαλια στο χερι τι συγκρινεις τωρα την μερα με την νυχτα?!μονο γκαζι εχει και αυτο μεχρι τα 200 και πολλα ειπα :P

Πας συχνά με 200?? Εγω οταν βγαινω τα βραδια να βρω κανα γρηγορο στα μετρα μου πάντως δεν πάω ταξιδι στην εθνικη...

leyteris
18-08-09, 18:32
ειχα και εγω αudi a4 240hp βελτιωση β σταδιο και οντως στις ευθειες και στις εκκινησεις ηταν μπροστα αλλα στις στροφες ειχες μονιμως υποστροφη ισχυος, με λιγα λογια ψαρευε η μουρη.Τελικα ενα αυτοκινητο δεν ειναι καλο μονο απο τα γκαζια που εχει.Η ε90 που εχω τωρα ειναι πιο αδυναμη αλλα σε ζυγισμα ειναι αλλου (κορυφαια).Ειδικα σε στροφες το audi μενει αρκετα πισω.

nickvas19
18-08-09, 19:37
φιλε Ε36 RULES...αμα θες 0-100 παρε rallye...και κανε κοντρες με παιδακια...

Kostas Christ
18-08-09, 19:45
νταξει ρε φιλε τι να κανουμε, μερικοι δεν εχουμε ουτε καν τα αλογα να φτασουμε τα 200...

εσυ μπορει να εχεις 800 αλογα και κατω απο 200 να σπινιαρεις, αλλα χαλαρωσε..

ακου εκει η κοντρα ειναι μετα τα 200... δλδ τι? 5ες ρολαριστες μεχρι τελικες?

τα ντραγκστερ δεν ειναι κοντρες?

ελεος δλδ, επειδη τα κυβικα εχουν πλεονεκτημα στα χιλιομετρα να λεμε οτι θελουμε για να πουμε οτι τα bmw μαμουν και δερνουν και ολα τα υπολοιπα ειναι κουβαδες...

εσυ αληθεια μετα τα 200 πως κανεις κοντρα με το 116?

leyteris
18-08-09, 19:46
καλες οι κοντρες και οι φαναριές αλλα δεν βγαζουν πουθενα.Η επιτυχια ειναι να εχεις ενα συνολικα καλο αυτοκινητο δηλ ποιοτητα,κρατημα,φρενα,γκαζια,αξιοπιστια.Ολα τα αλλα ειναι παραμυθια.

shido
18-08-09, 19:46
Μετα τα 200 οπως ειπωθηκε μονο σε εθνικη και αναλογος την κατασταση του δρομου.Σε παιχνιδια παντως κακως που ανοιγες με τουρμπο απο τοσο χαμηλες στροφες!!ειχε συνεχεια αβανταζ.ας ανοιγες εσυ με 2α μεσα 4+ και θα εβλεπες την διαφορα υπερ σου

shido
18-08-09, 19:59
φιλε Ε36 RULES...αμα θες 0-100 παρε rallye...και κανε κοντρες με παιδακια...

δεν εχεις δει τι μπορει να κανει ραλακι σε πιστα??χανεις

oldcarskickass
18-08-09, 20:27
η τουρμπινα εχει ροπη, ειναι νευρικη αλλα εχει και ημερομηνια ληξης...ειναι τι αρεσει στον καθενα...και για να ολοκληρωσω: Σε οποιον αρεσει η τουρμπινα να αγορασει vag...φτου φτου...θου κυριε...!!



Όπως όλα τα περιφερειακά του μοτέρ ρε συ στέλλιο.

Βάλε κάτω ένα αντίστοιχης ειδικής ισχύς μοτέρ χωρίς τουρμπίνα και ένα τουρμπάτο να δεις ότι τα έξοδα σε αναλώσιμα είναι πάνω κάτω τα ίδια.

nickvas19
18-08-09, 20:42
shido...μαλλον δεν μιλας για μανισιο rallye οποτε ατοπο αυτο που ειπες!!!

tomiss
18-08-09, 21:07
Λοιπον..Δεν ανοιξαμε ποτε απο 4000 στροφες παντα πιο λιγο..Επειδη οδηγαω και τα 2 το Α3 δεν γινεται να στριψει οπως το δικο μου και δεν σταματαει ουτε στο μισο..Τα φρενα δεν εχουν καμια σχεση..Γενικα δεν οταν πηγαιναμε απο τα 60 ας πουμε δεν ηθελα να ειμαι με 2α αλλα με 3η και 3500..Θελαμε απλα να δουμε πως παει το Α3 και οχι το bmw γιατι αυτο το ξεραμε..Εγω γενικα εντυπωσιαστικα απο το Α3 αλλα ρε παιδια μετα τα 170 ειλικρινα ειναι τοσο αθλια η δυναμη του..Σε ενα ταξιδι μπορει να τα παει ανετα αλαλ δεν νιωθεις"ασφαλης" αν σου αναψει καποιος τα φωτα..Εγω αυτο νιωθω παντως..

xxxvagos
18-08-09, 21:12
δεν εχεις δει τι μπορει να κανει ραλακι σε πιστα??χανεις

εχω δει εγω:rockon:..και αν και ειμαι τρελος μπεμβεδακιας....

...εχω δει να χαπακωνει ραλακι (με εκκεντροφορους και κατι αλλα ψιλα) ενα 325 ε46 και να το δινει αβαντζο ισα με 30 μετρα στο 400αρι

αυτο δεν σημαινει κατι φυσικα ,καθε αυτοκινητο εχει την δικη του γεωμετρια και εχει φτιαχτει για τον κατοχο του

nickvas19
18-08-09, 22:36
το θεμα ειναι τι κανει απο την μανα του...αμα ειναι φτιαγμενο βαλτο διπλα σε ενα hartge...τι λογικη ειναι αυτη!!!?

Geo_3D
18-08-09, 22:44
Θες να το βαλουμε διπλα σε ενα 116 να δεις τι κανει???

tomiss
18-08-09, 22:48
Θες να το βαλουμε διπλα σε ενα 116 να δεις τι κανει???

Eλατε μην το πειραζετε το παιδι...Αφου και εσυ ξες οτι η ταχυτητα δεν κανει το αμαξι..Βαλε την πολυτελεια το πρεστιζ βαλτο να στριψει μαμα βαλτο να φρεναρει μαμα..Βαλτο να στουκαρει μαμα....Και κυριως το τελευταιο...Τωρα και πιο γρηγορο να ειναι παιζει να εινα ικαι το μονο του πλεονεκτημα...

Υ.Γ:Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα..οπως παντα:P

Geo_3D
18-08-09, 22:54
Eλατε μην το πειραζετε το παιδι...Αφου και εσυ ξες οτι η ταχυτητα δεν κανει το αμαξι..Βαλε την πολυτελεια το πρεστιζ βαλτο να στριψει μαμα βαλτο να φρεναρει μαμα..Βαλτο να στουκαρει μαμα....Και κυριως το τελευταιο...Τωρα και πιο γρηγορο να ειναι παιζει να εινα ικαι το μονο του πλεονεκτημα...

Υ.Γ:Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα..οπως παντα:P

Συγνωμη αλλα την τελευταια φορα που κοιταξα το thread ηταν για το ποιο ειναι πιο γρηγορο,οχι για το ποιο θα στουκαρει με τα λιγοτερα κακα αποτελεσματα....Τωρα αμα εσυ ή οποιος αλλος θελει να λεει για πρεστιζ και ασφαλεια για να "χρυσωσει το χαπι" και να νοιωσει καπως καλυτερα...οκ,thats fine with me!

tomiss
18-08-09, 23:35
Συγνωμη αλλα την τελευταια φορα που κοιταξα το thread ηταν για το ποιο ειναι πιο γρηγορο,οχι για το ποιο θα στουκαρει με τα λιγοτερα κακα αποτελεσματα....Τωρα αμα εσυ ή οποιος αλλος θελει να λεει για πρεστιζ και ασφαλεια για να "χρυσωσει το χαπι" και να νοιωσει καπως καλυτερα...οκ,thats fine with me!

Φιλε μου την τελευταια φορα που κοτιαξες το thread εγραφε για AUDI A3 οχι για rallye..Αυτο εννοω οτι ξεφυγαμε απο το θεμα...Γιατι ξαφνικα καταληξε η συζητηση για πιστα και rallye χωρις λογο..Μιας και ξεφυγαμε ομως ας ξεφυγω και γω και να πω πως θα "νρεπομουν" (οχι κυριολεκτικα ολοι καταλαβαινουμε τι εννοω κανενα αμαξι δεν ειναι ντροπη) πλεον να οδηγησω rallye και saxo ακομα και να ριχναν σε zonda..Να το χουν να το χαιρονται παντα rallye θα ειναι. Με εκτιμηση Σπυρος

Geo_3D
18-08-09, 23:36
Καλα σιγουρα........περι ορεξεως...:cheers:

manosm3
18-08-09, 23:38
Eυτυχως που δεν ανοιξατε απο 4ες και 2500 γιατι θα εκλαιγες...

oldcarskickass
19-08-09, 02:11
Eυτυχως που δεν ανοιξατε απο 4ες και 2500 γιατι θα εκλαιγες...

Αφού τα κυβικά φαίνονται στα πολλά!!

Εγώ πάντως απορώ από πότε ένας κινητήρας με δύναμη παντού (όση έχει αλλά παντού) είναι χειρότερος από έναν με πιο περιορισμένο φάσμα στροφών.

alexk
19-08-09, 06:36
Είδα δεν ειπώθηκε ότι με τα πισωκίνητα κάνουμε και πάντες !

Ουστ στα προσθιοκίνητα, αμάξια των κουλώννννννν.....:bullhorn:

NINJA2
19-08-09, 07:33
Εγω θα ελεγα οτι το 120ι ειναι το αντιστιχο οχιμα της bmw για να δουμε επιδοσης με το A3 !.
Eδω και το 116ι ειναι σε αρκετα συμια ανταγονισιμο(λογο βαρους) με το 325 !.

george316
19-08-09, 08:13
192άλογα.
ΠΧ το 325 έχει 192 άλογα σε συγκεκριμένες (ελάχιστες στροφές) σε αντίθεση με το σταθερό οροπέδιο ροπής (και άρα μαθηματικώς αυξανόμενων αλόγων) του άουν
νομιζω οτι το 323 με 2500 κυβικα εβφαζαν 170 αλογα.192 εβγαζε το 328..σωστα η κανω λαθος??(ασχετο βεβαια με το θεμα)

trifonas
19-08-09, 08:27
μην ξεχναμε και οτι τα VAG βγαζουν παραπανω αλογα απο οτι η ονομαστικη ισχυ σχεδον παντα. οποτε σιγουρα δεν ηταν 160 αλογα το Α3.
αλλα και εγω χθες εκανα τεστ ενα BRAVO 150 αλογα και σε σχεση με το 318ισ που εχω την καταλβαινες τι διαφορα. γεμιζε απο χαμηλα πολυ πιο γρηγορα και ανεβαζε και με την 6 καλυτερα απο οτι ανεβαζει το δικο μου με 5.
αλλα δεν θα δουν ποτε καπνους απο πισω λαστιχα.
ετσι ειναι αυτα. επιλεξαμε τη διασκεδαση!!!!!

Dark_Niaou
19-08-09, 08:41
η τουρμπινα εχει ροπη, ειναι νευρικη αλλα εχει και ημερομηνια ληξης...ειναι τι αρεσει στον καθενα...και για να ολοκληρωσω: Σε οποιον αρεσει η τουρμπινα να αγορασει vag...φτου φτου...θου κυριε...!!

Εγώ προσωπικά (μιάς και ο Γιώργος περιμένει να γίνει το σχόλιο) έχω ένα Seat Leon Tsi και όταν το πρωτοδήγησα...:dance:
Τρελό γκάζι από τις 1200 -1300 στροφές.... Ανελέητο "ξύλο" σε πολλά αυτοκίνητα.... (και σε BMW):banned:
Μιας και μπορώ να το συγκρίνω με το 330 που έχω, μπορώ να πώ ότι είναι πολύ γρήγορο... πολύ όμως... τόσο πολύ που μπορώ να πώ ότι ένα κόκκινο Ε46 compact μπορεί και να το έχει... Τι λέτε; χαχαχα
Που να βάλει και τον παράλληλο εγκέφαλο σε λειτουργία

Geo_3D
19-08-09, 08:43
Εγώ προσωπικά (μιάς και ο Γιώργος περιμένει να γίνει το σχόλιο) έχω ένα Seat Leon Tsi και όταν το πρωτοδήγησα...:dance:
Τρελό γκάζι από τις 1200 -1300 στροφές.... Ανελέητο "ξύλο" σε πολλά αυτοκίνητα.... (και σε BMW):banned:
Μιας και μπορώ να το συγκρίνω με το 330 που έχω, μπορώ να πώ ότι είναι πολύ γρήγορο... πολύ όμως... τόσο πολύ που μπορώ να πώ ότι ένα κόκκινο Ε46 compact μπορεί και να το έχει... Τι λέτε; χαχαχα
Που να βάλει και τον παράλληλο εγκέφαλο σε λειτουργία

Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις???

drmdtsap
19-08-09, 09:07
αυτο που λετε οτι καποια στιγμη το τουρμπο το παιρνεις στο χερι ειναι σχετικο.εγω ειχα vag group (seat ibiza fr) μαμα 150 ιππους 1.8 Τ και με προγραμμα πηγα στα 212.το αυτοκινητο το ανοιγα σε καθε ευκαιρια που εβρισκα.του εκανα 56χιλ χλμ μεχρι που το εδωσα.σας πληροφορω οτι απο αλλαγη λαδιων σε αλλαγη λαδιων δεν εχανε σταγονα(τουλαχιστον στον ελεγχο που του εκανα εγω με το δεικτη λαδιου).δεν ειχα κανενα προβλημα απολυτως.βεβαια δεν μπορει να συγκριθει σε καμια περιπτωση με την ποιοτητα και το πρεστιζ της 316 μου Ε90.
επισης να παραθεσω και κατι αλλο σχετικο με κοντρα...
ενας τυπος με 535 μαυρο Ε60 στο επαρχιακο δικτυο σπαρτης γυθειου καλοκαιρι του 2008 με ψαχνει ακομη.
φιλε μου με το 325 Ε36, δυστυχως με τα τουρμπο ετσι ειναι.βαλε κατω και το γεγονος οτι ειναι κατα 15 ετη πιο κανουριο το μοντελο Α3 που αναφερεσαι.το οτι σου ριχνει δε σημαινει ομως οτι δεν εχεις ενα αυτοκινητο που ακομη κ τωρα πολλοι το χαζευουν και θα πουν: κοιτα μια 325....γρια γρια αλλα εχει τρελλο ζουμι...και η μονικα μπελουτσι κοντευει τα 50...ποιος ομως δεν εχει ονειρωξεις μαζι της;
και οσο οτι χρυσωνουμε μερικοι το χαπι...μια bmw ειναι bmw ρε παιδια πως να το κανουμε...εχουν αλλο ηχο τουλαχιστον στα αυτια του ελληνα.τι να κανουμε.
φιλικα παντα και με χιουμορ...

xxxvagos
19-08-09, 11:13
Φιλε μου την τελευταια φορα που κοτιαξες το thread εγραφε για AUDI A3 οχι για rallye..Αυτο εννοω οτι ξεφυγαμε απο το θεμα...Γιατι ξαφνικα καταληξε η συζητηση για πιστα και rallye χωρις λογο..Μιας και ξεφυγαμε ομως ας ξεφυγω και γω και να πω πως θα "νρεπομουν" (οχι κυριολεκτικα ολοι καταλαβαινουμε τι εννοω κανενα αμαξι δεν ειναι ντροπη) πλεον να οδηγησω rallye και saxo ακομα και να ριχναν σε zonda..Να το χουν να το χαιρονται παντα rallye θα ειναι. Με εκτιμηση Σπυρος

σπυρο εγω και 200 μετρα πισω να με αφηνε το audi και 30 χρονια να περασουν την μπεμπα σου θα διαλεγα..

Υ.Γ. μην εθελοτυφλουμε τωρα,ειλικρινα εγω ζητημα να εχω δει κανα 2,3 audi 80,100 η και Α4,Α3 δεκαετιας και πανω που να μην καινε πολυ λαδι..2 φιλοι μου αλλαξαν απο 3 φορες πιστονια και ελατηρια

montoya
19-08-09, 11:43
θα "νρεπομουν" (οχι κυριολεκτικα ολοι καταλαβαινουμε τι εννοω κανενα αμαξι δεν ειναι ντροπη) πλεον να οδηγησω rallye και saxo ακομα και να ριχναν σε zonda.
Αν δεν το λες κυριολεκτικά, τότε πως το εννοείς? Φιλικά ρωτάω για να καταλάβω τι εννοείς.
Υ.Γ. Το Α3 της αδερφής μου, με τα 122 άλογα, ανοίγει πάρα πολύ καλά. Έτρωγα σκόνη με το Ε46 (143ps)

oldcarskickass
19-08-09, 13:52
192άλογα.
ΠΧ το 325 έχει 192 άλογα σε συγκεκριμένες (ελάχιστες στροφές) σε αντίθεση με το σταθερό οροπέδιο ροπής (και άρα μαθηματικώς αυξανόμενων αλόγων) του άουν
νομιζω οτι το 323 με 2500 κυβικα εβφαζαν 170 αλογα.192 εβγαζε το 328..σωστα η κανω λαθος??(ασχετο βεβαια με το θεμα)

Σωστός το 323/523 με τον Μ52Β25 έχει 170 και το 328/528/728 με τον Μ52Β28 έχουν 193.

Ο Μ50/Μ50ΤU/2-Β25 έχει 192.

E36 RULES!!
19-08-09, 13:54
φιλε Ε36 RULES...αμα θες 0-100 παρε rallye...και κανε κοντρες με παιδακια...
Όχι, κάνω κόντρες με 50άρηδες... Και προφανώς για να αναφερεσαι σε rallye ως μετρο συγκρισης 0-100 αστο, δεν ειναι αναγκη καν να συνεχισουμε την κουβέντα αυτη...


ΥΓ1: Αληθεια, το 116 πιανει (ποσο μαλλον να κραταει πανω απο) 200?? Ελα ρε!!!!!

ΥΓ2: Ισως και να εχω ΚΑΙ Rallye...:flipa:

tomiss
19-08-09, 13:59
Αν δεν το λες κυριολεκτικά, τότε πως το εννοείς? Φιλικά ρωτάω για να καταλάβω τι εννοείς.
Υ.Γ. Το Α3 της αδερφής μου, με τα 122 άλογα, ανοίγει πάρα πολύ καλά. Έτρωγα σκόνη με το Ε46 (143ps)

Το λεω θελοντας να δειξω ποση πραγματικα απεχθεια εχω για αυτα τα αυτοκινητα...Ο καθε πιτσιρικας παιρνει αυτο το αμαξι του πεταει κανα εκκεντροφορο και κανα προγραμμα δεν αλλαζει φρενα τιποτα και πανε και σκοτωνονται..Δεν δεχομαι το γεγονος του οτι ειναι γρηγορα αν τα πειραξεις να νομιζουν οτι εχουν αμαξαρα..Με νευριαζει χωρις να εχω κατι με τους κατοχους του βεβαια,εχω και φιλο με ραλυ και 160 αλογα και πεταει αλλα ειναι σκοτωστρες!..Το οτι τρεχει δεν το κανει αμαξι..Περα απο την πλακα εχεις δει καποιους απο αυτους να περνανε 10 φορες μπροστα απο την ιδια καφετερια με γυαλι και το χερι να κρεμεται μεχρι την ζαντα και να σε κοιτανε λες και οδηγουν MAserati?

shido
19-08-09, 14:03
Το λεω θελοντας να δειξω ποση πραγματικα απεχθεια εχω για αυτα τα αυτοκινητα...Ο καθε πιτσιρικας παιρνει αυτο το αμαξι του πεταει κανα εκκεντροφορο και κανα προγραμμα δεν αλλαζει φρενα τιποτα και πανε και σκοτωνονται..Δεν δεχομαι το γεγονος του οτι ειναι γρηγορα αν τα πειραξεις να νομιζουν οτι εχουν αμαξαρα..Με νευριαζει χωρις να εχω κατι με τους κατοχους του βεβαια,εχω και φιλο με ραλυ και 160 αλογα και πεταει αλλα ειναι σκοτωστρες!..Το οτι τρεχει δεν το κανει αμαξι..Περα απο την πλακα εχεις δει καποιους απο αυτους να περνανε 10 φορες μπροστα απο την ιδια καφετερια με γυαλι και το χερι να κρεμεται μεχρι την ζαντα και να σε κοιτανε λες και οδηγουν MAserati?

Και γω στην ενθικη στα ταξιδια μου ξερεις ποσους βλεπω με 316 320 520 κτλ να μην κανουν με τιποτα δεξια ???Καταληψη στην αριστερη επειφη νομιζουν εχουν αμαξαρα.Βλεπεις υπαρχει και η αντθετη οχθη σε ολα τα πραγματα,ο ανθρωπος μετραει και το πως λειτουργει οχι το αμαξι!!

E36 RULES!!
19-08-09, 14:08
Το οτι τρεχει δεν το κανει αμαξι..Περα απο την πλακα εχεις δει καποιους απο αυτους να περνανε 10 φορες μπροστα απο την ιδια καφετερια με γυαλι και το χερι να κρεμεται μεχρι την ζαντα και να σε κοιτανε λες και οδηγουν MAserati?

Ενώ ο γύφτος με το 36αρι που περνάει με 1η ρελαντί με γυαλι περιπτεRayBan, λίγδα στο μαλλί και κοιταει περα-δωθε τα κοριτσάκια με τους κάγκουρες φιλους του μεσα ειναι καλύτερος, ε? Κοιταξτε παιδια, ναι πολλα saxoραλλα εχουν πεσει σε κάγκουρες αλλά ας μην μπουμε στο τριπάκι να κατηγοριοποιήσουμε τα αμαξια με βάση τους οδηγούς τους γιατι θα βγουμε οι χειροτεροι... Trust me...;)

ermis1975
19-08-09, 14:39
Και γω στην ενθικη στα ταξιδια μου ξερεις ποσους βλεπω με 316 320 520 κτλ να μην κανουν με τιποτα δεξια ???Καταληψη στην αριστερη επειφη νομιζουν εχουν αμαξαρα.Βλεπεις υπαρχει και η αντθετη οχθη σε ολα τα πραγματα,ο ανθρωπος μετραει και το πως λειτουργει οχι το αμαξι!!

+100

Νομίζουν οτι επειδή έχουν BMW ... δε μπορεί ενα Rally τα τους περάσει ! Οχι φίλοι μου... στις μέρες μας υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα που με ελάχιστα ή χωρίς καθόλου χρήματα μπορούν να "πετάξουν"! Το να έχεις BMW...Audi... Merc....Ferrari.... δε λεει τίποτα. Μυαλό να έχεις.

Stunt Mike
19-08-09, 15:21
φιλε Ε36 RULES...αμα θες 0-100 παρε rallye...και κανε κοντρες με παιδακια...

Ηρέμησε μεγάλε....και να πω οτι ειχες και κανα θηριο με 500 αλογα,να σε υποστηριξω!Αλλα μαλλον ιδεα δεν εχεις απο κοντρες και αυτοκινητα....Στ'αυγα σου επομενως και μην προσβαλεις συναδελφους ενω εχεις και αδικο...

Stunt Mike
19-08-09, 15:25
Eλατε μην το πειραζετε το παιδι...Αφου και εσυ ξες οτι η ταχυτητα δεν κανει το αμαξι..Βαλε την πολυτελεια το πρεστιζ βαλτο να στριψει μαμα βαλτο να φρεναρει μαμα..Βαλτο να στουκαρει μαμα....Και κυριως το τελευταιο...Τωρα και πιο γρηγορο να ειναι παιζει να εινα ικαι το μονο του πλεονεκτημα...

Υ.Γ:Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα..οπως παντα:P

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!!!!!!!!!:rofl2:

drmdtsap
19-08-09, 16:00
κανενα αμαξι δεν ειναι καγκουρικο-γυφτικο.καγκουρικα-γυφτικα τα κανουν οι ιδιοκτητες τους και η σταση ζωης τους.και μην ξεχναμε οτι ο καθενας το αμαξι που αγοραζει ειτε αυτο ειναι σεατ,σαξοραλο ειτε μπεμβε,μερσεντες τα αγοραζει (τουλαχιστον η πλειοψηφια) με στερησεις.οποτε μην ειμαστε (βαζω και τον εαυτο μου μεσα,εγω δεν ειμαι καλυτερος) υπεροπτες-κομπλεξικοι και εγωιστες...και το σημαντικοτερο : οτι και να κανουμε ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!!!!

KiNG
19-08-09, 19:25
Εμένα οι προβληματισμοί για τα άλογα, turbo και όλα αυτά σταμάτησαν όταν απέκτησα το R1 μου.
Από τότε το αμάξι το βλέπω μόνο σαν μέσω μετακίνησης και δεν πάω ποτέ πάνω απο 130.http://www.bmw-motorsport.gr/forums/images/icons/icon10.gif

tomiss
19-08-09, 20:04
Εμένα οι προβληματισμοί για τα άλογα, turbo και όλα αυτά σταμάτησαν όταν απέκτησα το R1 μου.
Από τότε το αμάξι το βλέπω μόνο σαν μέσω μετακίνησης και δεν πάω ποτέ πάνω απο 130.http://www.bmw-motorsport.gr/forums/images/icons/icon10.gif

Και μετα ηρθαν νεοι προβληματιστοι μην βρεισ κανα μεθυσμενο η κανα παππου και σε τρακαρει και μην ερθει κανενας αποτομος ανεμος οταν πας με 240 και γενικα οτι οταν τρακαρεις θα ειναι το τελος..Α παπα δεν θελω τετοιο αγχος...Πολυ εκτεθιμενος στην μηχανη ενω στο αμαξακι αεροσακοι λαμαρινα κτλ

nickvas19
19-08-09, 21:39
Ηρέμησε μεγάλε....και να πω οτι ειχες και κανα θηριο με 500 αλογα,να σε υποστηριξω!Αλλα μαλλον ιδεα δεν εχεις απο κοντρες και αυτοκινητα....Στ'αυγα σου επομενως και μην προσβαλεις συναδελφους ενω εχεις και αδικο...

καταρχην ερχετε οπου να ναι το 125i οποτε πες οτι θες δεν με νοιαζει και κατα δευτερον...τι δικιο και αδικο μιλας σε δικαστηριο ειμαστε?!

Το ραλλυε ειναι πολυ πισω σε ασφαλεια και τεχνολογια...ουτε αντισπιν δεν εχει!!!και εγω στα 18 μου σαχακι ειχα...σε βροχες και τετοια ειναι να πηγαινεις με 80...και θελει χερια για να το πηγαινεις ταπες!!!

Η μαγκια για μενα ειναι να πηγαινεις τεζα σε εθνικες και σε στροφες...και οχι τα φαναρια!!!τωρα αν γουσταρετε ραλλυε πουληστε τα και παρτε 2-3 να εχετε ;P

Δεν προσβαλα εαν προσβληθηκε καποιος σορρυ...αλλα νομιζω ειχε στυλακι :calm:

Kostas Christ
19-08-09, 21:54
καταρχην ερχετε οπου να ναι το 125i οποτε πες οτι θες δεν με νοιαζει και κατα δευτερον...τι δικιο και αδικο μιλας σε δικαστηριο ειμαστε?!

Το ραλλυε ειναι πολυ πισω σε ασφαλεια και τεχνολογια...ουτε αντισπιν δεν εχει!!!και εγω στα 18 μου σαχακι ειχα...σε βροχες και τετοια ειναι να πηγαινεις με 80...και θελει χερια για να το πηγαινεις ταπες!!!

Η μαγκια για μενα ειναι να πηγαινεις τεζα σε εθνικες και σε στροφες...και οχι τα φαναρια!!!τωρα αν γουσταρετε ραλλυε πουληστε τα και παρτε 2-3 να εχετε ;P

Δεν προσβαλα εαν προσβληθηκε καποιος σορρυ...αλλα νομιζω ειχε στυλακι :calm:

το ραλλυ θελει τρελα χερια να το γρηγορα σε στροφιλικι γτ ειναι το τελευταιο πραγματικο μπροστινοκινητο, επισης και με οποιοδηποτε αλλο αυτοκιητο αν πας με περισσοτερα απο 100 σε ελληνικους δρομους υπο βροχη προκαλεις την τυχη σου

μαγκια δεν ειναι να πας τεζα στην εθνικη, μαγκια ειναι να πας τεζα στην πιστα, χωρις να βαζεις σε κινδυνο εσενα και τους γυρω σου

drmdtsap
19-08-09, 22:01
το ραλλυ θελει τρελα χερια να το γρηγορα σε στροφιλικι γτ ειναι το τελευταιο πραγματικο μπροστινοκινητο, επισης και με οποιοδηποτε αλλο αυτοκιητο αν πας με περισσοτερα απο 100 σε ελληνικους δρομους υπο βροχη προκαλεις την τυχη σου

μαγκια δεν ειναι να πας τεζα στην εθνικη, μαγκια ειναι να πας τεζα στην πιστα, χωρις να βαζεις σε κινδυνο εσενα και τους γυρω σου
πολυ σωστη η αποψη σου φιλε μου.συμφωνω απολυτα.:boink:

nickvas19
19-08-09, 22:27
το ραλλυ θελει τρελα χερια να το γρηγορα σε στροφιλικι γτ ειναι το τελευταιο πραγματικο μπροστινοκινητο, επισης και με οποιοδηποτε αλλο αυτοκιητο αν πας με περισσοτερα απο 100 σε ελληνικους δρομους υπο βροχη προκαλεις την τυχη σου

μαγκια δεν ειναι να πας τεζα στην εθνικη, μαγκια ειναι να πας τεζα στην πιστα, χωρις να βαζεις σε κινδυνο εσενα και τους γυρω σου

ακριβως τρελα χερια οπως το πες...και ενας μεσαιος οδήγος δεν τα εχει,οπως και εγω αλλωστε!!!τωρα αν καποιοι το παιζουν χεραδες να γνωριζουν το bmw δεν ειναι ραλλυε!!!τωρα αν παλι οντως ειναι χεραδες καλο ειναι να μην πενευονται!!!δεν προσφερει παθητικη ασφαλεια και σαν αμαξι δεν συνχωρει λαθη!προκαλεις την τυχη σου σε δρομο με βροχη με ταχυτητα 100χλμ...ορθον...αλλο τοσο με το συγκεκριμενο αμαξι!!!

μαγκια...τροπος του λεγειν αγαπητε...εννοω οτι το προτιμω απο το να πηγαινω 1ες και 2ες!!!

giannis 116
19-08-09, 22:39
καταρχην ερχετε οπου να ναι το 125i :

Για πες πληροφοριες γτ μ ενδιαφερει πραγματικα! Εχεις καποιο link να δωσεις να ενημερωθω; Για τι κινητηρα μιλαμε, 6κυλινδρο 2.5 ή 3λιτρο;..Ατμοσφαιρα; Σε ποια αμαξωματα; Στα 3θυρα κ 5θυρα;...
Μου φαινεται πραγματικα ενδιαφερον, για να μη συνεχιζουμε ομως εδω το offtopic αν ειναι δυνατον ανοιξε ενα νεο θεμα γι αυτο.

nickvas19
19-08-09, 22:44
δεν χρειαζετε να ανοιξω θεμα με εχει προλαβει η bmw... www.bmw.gr

giannis 116
19-08-09, 22:57
Μπορεις να δωσεις ενα link πιο συγκεκριμενο αν σου ειναι ευκολο; Απο μια μικρη αναζητηση που εκανα στο επισημο Ελληνικο site της BMW, το μονο που βρηκα ειναι πως στην κουπε 1 θα προστεθει στη γκαμα η 120i και η 118d, αρκετα ενδιαφεροντα, αλλα δε βρηκα πουθενα κατι νεο για 125i πλην αυτων που ξερουμε για τα καμπριο και τα κουπε.

nickvas19
19-08-09, 23:42
φιλαρακο μου μαλλον μπερδευτικες!!!στο λινκ που εδωσα θα βρεις τις απαντησεις στις ερωτησεις που μου εκανες προηγουμενος.τωρα τι νεο θες να μαθεις δεν καταλαβα εφοσον εκει εχει τα παντα

konstantinosz4s23i
19-08-09, 23:49
μου φαινονται λιγο υπερβολικα προς το audi η διαφορα..χθες πετυχα ενα golf 5 gti με 200ps με την καινουρια μου z4s23i..εχω διανυσει 800κμ οποτε δεν μπορουσα να ανοιξω καλα..με 2ρες ρολλαριστος στα χαμηλα του εριξα μισο αυτοκινητο αλλα μεχρι τισ 4500στροφεσ..εκει σταματησα λογω στρωσιματος..και με το προγραμμα normal..βεβαια το δικο μου ειναι si μοτερ..εσυ με προγραμμα και ησουν πισω απο 1.8tfsi??

xxxvagos
20-08-09, 01:23
Ο καθε πιτσιρικας παιρνει αυτο το αμαξι του πεταει κανα εκκεντροφορο και κανα προγραμμα δεν αλλαζει φρενα τιποτα και πανε και σκοτωνονται..Δεν δεχομαι το γεγονος του οτι ειναι γρηγορα αν τα πειραξεις να νομιζουν οτι εχουν αμαξαρα..Με νευριαζει χωρις να εχω κατι με τους κατοχους του βεβαια,εχω και φιλο με ραλυ και 160 αλογα και πεταει αλλα ειναι σκοτωστρες!..

σκοτωστρες σπυρο δεν ειναι τα αυτοκινητα..ειναι οι ανθρωποι..και τα κεφαλια μας..

οταν οδηγας ενα αυτοκινητο πρεπει να το υποβαλεις και αυτο,μαζι με τον οδηγο του, σε αυτοκριτικη..οποιος υπερεκτιμα τις δινατοτητες του την παταει οχι οποιος εχει αλογα

ο εγκεφαλος φταιει οχι τα πιστονια και οι δισκοπλακες

...

αλλα και παλι στο ξαναλεω οτι εγω την μπεμπα σου θα επερνα

xxxvagos
20-08-09, 01:37
Εμένα οι προβληματισμοί για τα άλογα, turbo και όλα αυτά σταμάτησαν όταν απέκτησα το R1 μου.
Από τότε το αμάξι το βλέπω μόνο σαν μέσω μετακίνησης και δεν πάω ποτέ πάνω απο 130.http://www.bmw-motorsport.gr/forums/images/icons/icon10.gif

και εγω ρε KING πηρα ενα K8 αλλα ρε φιλε η μπεμπα ειναι μπεμπα...

οποια γκομενοκοπελα (που δεν ανεβαινει σε μηχανη) ξερει απο αυτοκινητα κοιταει την μπεμπα και λιωνει..καλα οχι οτι οι μηχανες δεν ειναι μ...οπαγιδες

nickvas19
20-08-09, 11:30
σκοτωστρες σπυρο δεν ειναι τα αυτοκινητα..ειναι οι ανθρωποι..και τα κεφαλια μας..

οταν οδηγας ενα αυτοκινητο πρεπει να το υποβαλεις και αυτο,μαζι με τον οδηγο του, σε αυτοκριτικη..οποιος υπερεκτιμα τις δινατοτητες του την παταει οχι οποιος εχει αλογα

ο εγκεφαλος φταιει οχι τα πιστονια και οι δισκοπλακες

...

αλλα και παλι στο ξαναλεω οτι εγω την μπεμπα σου θα επερνα

φιλαρακο το αμαξι αυτο δεν συνχωρει λάθη...πολλες φορες εχω κανει λαθος με το bmw μου με σταματησε ομως...ειναι φυλο και φτερο το αμαξι τι να λεμε..εαν ειναι πεταω και εγω τα καθησματα και τις τραπετσαριες...το κανω ολο carbon και λέω οτι εχω γκάζια...το μοτερ αυτο εαν το έβαζες σε αμαξι με 1300kg δεν θα πηγαινε μια!!!αρα και απο μηχανικης αποψης δεν ειναι και θαυμα της τεχνολογιας...μην ξεχνατε τα προβληματα που βγάζουν!!!το μονο καλο ειναι οτι ειναι φθηνα και με 1.000 euro εισαι στα 150hp

tomiss
20-08-09, 11:44
μου φαινονται λιγο υπερβολικα προς το audi η διαφορα..χθες πετυχα ενα golf 5 gti με 200ps με την καινουρια μου z4s23i..εχω διανυσει 800κμ οποτε δεν μπορουσα να ανοιξω καλα..με 2ρες ρολλαριστος στα χαμηλα του εριξα μισο αυτοκινητο αλλα μεχρι τισ 4500στροφεσ..εκει σταματησα λογω στρωσιματος..και με το προγραμμα normal..βεβαια το δικο μου ειναι si μοτερ..εσυ με προγραμμα και ησουν πισω απο 1.8tfsi??

Δεν ξερω ποσα βγαζει το δικο σου μοτερ αλλα αν δεν βγαζει πανω 250 πως γινεται να του εριξες απο χαμηλες στροφες σε ενα διλιτρο turbo κινιτηρα?Ισως δεν το ανοιξε η ηταν αμπαλος..
παντως παλια τα ειχα βαλε ικαι με gti και να σας πω δεν ειδα μεγαλες διαφορες απο το tfsi του αδερφου μου...Α και να ξερεις πολυ βαζουν gti αλλα πολλοι ειναι tsi...

E36 RULES!!
20-08-09, 11:51
και εγω ρε KING πηρα ενα K8 αλλα ρε φιλε η μπεμπα ειναι μπεμπα...

οποια γκομενοκοπελα (που δεν ανεβαινει σε μηχανη) ξερει απο αυτοκινητα κοιταει την μπεμπα και λιωνει..καλα οχι οτι οι μηχανες δεν ειναι μ...οπαγιδες

Kαλά, άμα περιμενα να βγάλω γκ0μ3να λογω του οτι οδηγώ bmw, αστο καλυτερα...

xxxvagos
20-08-09, 12:20
Kαλά, άμα περιμενα να βγάλω γκ0μ3να λογω του οτι οδηγώ bmw, αστο καλυτερα...

ειπα αυτο το πραγμα??..δηλαδη στο σχολειο οταν πηγαιναμε δεν χ$ναμε..φυσικα και χ$ναμε:bananasmi

αλλα τωρα ενα παραπανω και οποιος το αρνειται (οτι οι γκομενες δεν κοιταν μηχανες και αυτοκινητα), λεει ψεματα

tomiss
20-08-09, 12:25
ειπα αυτο το πραγμα??..δηλαδη στο σχολειο οταν πηγαιναμε δεν χ$ναμε..φυσικα και χ$ναμε:bananasmi

αλλα τωρα ενα παραπανω και οποιος το αρνειται (οτι οι γκομενες δεν κοιταν μηχανες και αυτοκινητα), λεει ψεματα

Εγω που καταλαβα τι λεει ο Βαγγελης συμφωνω απολυτα..Κανεις δεν επριμενει αν βγαλει γκομενα απο το αμαξι,τοθλαχιστον οχι σοβαρη γκομενα..Αλλα πως να γινει στο κατω κατω εγω προσωπικα οταν βγαλω μια γκομενα πρωτο ραντεβου ποιο ανετα νιωθω με bmw παρα με yugo του 75..Αλλιως δεν θα περναμε και bmw mercedes κτλ..Αυτο πουλανε το πρεστιζ...Γι αυτο και ειναι πολυ πιο ακριβες,χωρια απο την ποιοτητα υλικων κα ιτα σχετικα..

ermis1975
20-08-09, 12:34
Τις γκόμενες που κοιτάνε αμάξια και μηχανές.... πάντα τις έστελνα.. "Ποιά εισαι που μπαίνεις μόνο σε BMW...?". Γι αυτό έσκαγα πάντα με το παλιό! Το BMW το έβλεπε μετά. Ασε που αν είναι να σου κάτσει για το αμάξι... σώθηκες. Αργότερα θα βρεί και κάποιον με καλύτερο...και θα στα φορέσει! (Φαντάσου να έχεις BMW και να στα φορέσει με ανταγωνιστή... Merc?! :party: )
To αμάξι το έχω γιατί αρέσει σε εμένα και όχι για τη καθε μία...και το καθένα.

xxxvagos
20-08-09, 12:38
Κανεις δεν επριμενει αν βγαλει γκομενα απο το αμαξι,τοθλαχιστον οχι σοβαρη γκομενα..

συμφωνω απολυτα φιλε σπυρο..κανεις ομως

6zylindermaniac
20-08-09, 16:38
Παιδιά συγνώμη αν είμαι εκτός θέματως, αλλα επειδή έχω και εγώ την περιέργια να δω πως πάει η γριούλα μου (325 ε36), αν είναι μπορούμε να κανονίσουμε να πατήσουμε με κάποιο παιδί με turbo vag σε αυστηρά φιλικό κλίμα απλά και μόνο να δούμε πόσο τρώμε...:(

E36 RULES!!
20-08-09, 17:44
ειπα αυτο το πραγμα??..δηλαδη στο σχολειο οταν πηγαιναμε δεν χ$ναμε..φυσικα και χ$ναμε:bananasmi

αλλα τωρα ενα παραπανω και οποιος το αρνειται (οτι οι γκομενες δεν κοιταν μηχανες και αυτοκινητα), λεει ψεματα

αααα, οκ τοτε, μαλλον παρεξηγησα τα λεγομενα σου (καταλαβες, το πηρα απο την αναποδη)

ΥΓ: Καλά, πόσο off-topic εχουμε βγει πλεον??? :D

tomiss
20-08-09, 19:43
αααα, οκ τοτε, μαλλον παρεξηγησα τα λεγομενα σου (καταλαβες, το πηρα απο την αναποδη)

ΥΓ: Καλά, πόσο off-topic εχουμε βγει πλεον??? :D

Εγω θα προτηνα να ξεκινησουμε καινουρια threads μεσα σε αυτο εδω το thread....τι τα θελουμε τα οργανωμενα forums μια χαρα δεν τα λεμε και εδω?ξεκινησε απο μια κοτνρα κατεληξε για το τι αμαξι θελουν οι γκομενες και τι γκομενες ειναι αυτες..Συνεχισαμε με προταση για κοντρα απο τον φιλο 6zylindermaniac...Ελατε να κανονισουμε και καμια συναντηση απο δω μεσα βρε παιδαι!!

Apostolos
20-08-09, 19:53
Παιδιά συγνώμη αν είμαι εκτός θέματως, αλλα επειδή έχω και εγώ την περιέργια να δω πως πάει η γριούλα μου (325 ε36), αν είναι μπορούμε να κανονίσουμε να πατήσουμε με κάποιο παιδί με turbo vag σε αυστηρά φιλικό κλίμα απλά και μόνο να δούμε πόσο τρώμε...:(

Άστα φίλε 6zylindermaniac.....είναι πολλές οι ¨κολώνες" υπέρ του Group Vag.......που θα παέι όμως έρχεται το "Νορβηγικό θαύμα" και ελπίζω να "κλείσω την ψαλίδα υπέρ τους" χαχαχαχαχαχαχαχα :) :) :) (έχει φιλαράκι ένα seataki ibiza, καμιά 250αριά άλογα με τον γνωστό 18άρι κινητήρα και ξέρω εκ πείρας....we are doomed)

shido
20-08-09, 19:56
Άστα φίλε 6zylindermaniac.....είναι πολλές οι ¨κολώνες" υπέρ του Group Vag.......που θα παέι όμως έρχεται το "Νορβηγικό θαύμα" και ελπίζω να "κλείσω την ψαλίδα υπέρ τους" χαχαχαχαχαχαχαχα :) :) :)

Ε καλα δεν ειναι και τοσο τραγικα..ιδιως με μαμα...χεχε..

Apostolos
20-08-09, 19:59
Ε καλα δεν ειναι και τοσο τραγικα..ιδιως με μαμα...χεχε..

με μαμά όντως φίλε shido, αλλά που τέτοια τύχη, το πιο μαμά φοράει τουλάχιστον 2ο stage revo, ολόσωμη εξάτμιση, 100άρη καταλύτη, intercooler από Cupra, μπεκ απο S3, σκάστρα, βαλβίδα Ν75..........χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :) :) :)

stefanos_cool
20-08-09, 20:09
που θα παέι όμως έρχεται το "Νορβηγικό θαύμα"

κοντεύει η ώρα η μεγάλη!!! χεχεχε!!!!!!:ylsuper:

Apostolos
20-08-09, 20:15
κοντεύει η ώρα η μεγάλη!!! χεχεχε!!!!!!:ylsuper:

Αντε μπας & χαρουμε & εμεις λιγακι βρε Στεφανε, (λες να παραγγειλω & τους FΙ Cαms να γουσταρουμε περισσοτερο κατευθειαν stαge 2+) χαχαχαχαχαχαχα

6zylindermaniac
20-08-09, 20:15
Πάντα για εργοστασιακά μιλάμε όπως άλλωστε είναι και το δικό μου..οχι τίποτα άλλο για τη δοκιμή. Εμένα είναι εντελώς στοκ αλλά έχω την εντύπωση οτι δε πάει και άσχημα. Εχω περάσει golf gt 170 πάντως στον κηφισσό που απ όσο ξέρω αποδίδει περίπου όσο ο κινητήρας μου (Μ50Β25 χωρις βάνος;)

shido
20-08-09, 20:16
με μαμά όντως φίλε shido, αλλά που τέτοια τύχη, το πιο μαμά φοράει τουλάχιστον 2ο stage revo, ολόσωμη εξάτμιση, 100άρη καταλύτη, intercooler από Cupra, μπεκ απο S3, σκάστρα, βαλβίδα Ν75..........χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :) :) :)

παντως παιρνουν τα ατιμα για πλακα αλογα
με 250 αλογα ΜΤΜ παντως ενημερωτικα μια χαρα εχω δοκιμασει χχιχι

stefanos_cool
20-08-09, 20:19
Αντε μπας & χαρουμε & εμεις λιγακι βρε Στεφανε, (λες να παραγγειλω & τους FΙ Cαms να γουσταρουμε περισσοτερο κατευθειαν stαge 2+) χαχαχαχαχαχαχα

Ότι είναι να κάνουμε θα το κάνουμε σωστά φίλε Δημήτρη!
Καλύτερα να το κάνουμε λίγο πιο μετά αλλά ολοκληρωμένα
παρά σε δόσεις!!!!
Μια και καλή όλα!;)
Σωστά;

Apostolos
20-08-09, 20:22
Ότι είναι να κάνουμε θα το κάνουμε σωστά φίλε Δημήτρη!
Καλύτερα να το κάνουμε λίγο πιο μετά αλλά ολοκληρωμένα
παρά σε δόσεις!!!!
Μια και καλή όλα!;)
Σωστά;

Πωπω τετοια μου κανεις και με κανεις χωμα... :) κατσε να δουμε τι τιμη θα αποσπασουμε απο τον Hαns και βλεπουμε γιατι εχουμε και το τελωνειο βλεπεις

Apostolos
20-08-09, 20:25
παντως παιρνουν τα ατιμα για πλακα αλογα
με 250 αλογα ΜΤΜ παντως ενημερωτικα μια χαρα εχω δοκιμασει χχιχι

Να υποθεσω φιλε shidο οτι θα φορας αρκετα ατμοσφαιρικα "καλουδια" για να εχεις τα 250hρ του vag?

shido
20-08-09, 20:30
Να υποθεσω φιλε shidο οτι θα φορας αρκετα ατμοσφαιρικα "καλουδια" για να εχεις τα 250hρ του vag?

παραπανω εχω (απο 250) :bananasmi

Geo_3D
20-08-09, 20:40
Ενημερωτικα παντως και εντελως φιλικη συμβουλη

Υποθετικα θα παιζετε σε χωραφια με μερικα καλα και δυνατα τουρμπατα οσο αφορα την ιπποδυναμη.....αλλά θα χαντακωνεστε απο το βαρος....σιγουρα το αυτοκινητο σας θα ειναι πολυ πιο γρηγορο αποτι ηταν πριν....αλλά μην νομιζετε οτι πιασατε και τον παπα απτα @@....κοινως μην παρουν τα μυαλα σας αερα

Apostolos
20-08-09, 20:40
παραπανω εχω (απο 250) :bananasmi

Αρκετα παραπανω θα ελεγα, τωρα ειδα το gαrαge σου χαχαχαχαχαχα, πωπωπω φιλε μια περιουσια στο engine bαy αλλα ετσι δυστηχως ειναι η πολυστροφη ατμοσφαιρα, ωραιο το 46αρι σου να το χαιρεσαι!

stefanos_cool
20-08-09, 20:48
Ενημερωτικα παντως και εντελως φιλικη συμβουλη

Υποθετικα θα παιζετε σε χωραφια με μερικα καλα και δυνατα τουρμπατα οσο αφορα την ιπποδυναμη.....αλλά θα χαντακωνεστε απο το βαρος....σιγουρα το αυτοκινητο σας θα ειναι πολυ πιο γρηγορο αποτι ηταν πριν....αλλά μην νομιζετε οτι πιασατε και τον παπα απτα @@....κοινως μην παρουν τα μυαλα σας αερα


Δηλαδή εννοείς ότι δεν είναι καλή λύση το ess?

Apostolos
20-08-09, 20:51
Ενημερωτικα παντως και εντελως φιλικη συμβουλη

Υποθετικα θα παιζετε σε χωραφια με μερικα καλα και δυνατα τουρμπατα οσο αφορα την ιπποδυναμη.....αλλά θα χαντακωνεστε απο το βαρος....σιγουρα το αυτοκινητο σας θα ειναι πολυ πιο γρηγορο αποτι ηταν πριν....αλλά μην νομιζετε οτι πιασατε και τον παπα απτα @@....κοινως μην παρουν τα μυαλα σας αερα

Εδω εχει ενα δικιο Στεφανε ο Γιωργος όντως το βαρος που εχουμε θα παραμενει και αυτο δεν αλλαζει με τιποτα, γι' αυτο νομιζω πως μας παροτρυνει, αλλα οπως και εσυ λες μια και καλη ολα μαζι για stage 3 να τελειωνουμε χαχαχαχαχαχαχα :) :) μπα σε καλο μας...

Geo_3D
20-08-09, 20:52
Δεν ειπα κατι τετοιο Στεφανε...ειπα να μην παρουν τα μυαλα σας αερα

Apostolos
20-08-09, 21:01
Δεν ειπα κατι τετοιο Στεφανε...ειπα να μην παρουν τα μυαλα σας αερα

Υποθετω πως εννοει οτι τα νουμερα που ανακοινωνει η Ess πιθανον να μην αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα. Αχχχ μονο το stαge 3 μας σωζει Στεφανε γι'αυτο χειροκινητο το σασμαν Στεφανε :) χαχαχαχα. Κανονιστε καμια βραδια να βρεθουμε για κανα τσιμπουσι. Πωπω χαλασαμε και το θεμα του ανθρωπου με τους κομπρεσορες, παλι παρασυρθηκαμε χαχαχαχαχα :)

stefanos_cool
20-08-09, 21:06
Δεν ειπα κατι τετοιο Στεφανε...ειπα να μην παρουν τα μυαλα σας αερα

Δεν παίρνουν καθόλου αέρα,χεχε.. κάθε άλλο θα έλεγα. Είμαστε αρκετά προσγειωμένοι
εννοώ για τους Νίκο, Δημήτρη, Αντώνη, Στέφανο και ειδικά οι υπόλοιποι 3 πλην
εμού και αρκετά ψαγμένοι με το θέμα ess.
ΟΚ, υπάρχει και η λύση του τουρμπάτου, αλλά για πόσο θα αντέξει αν αντέξει
και πόσο θα στοιχίσει αν φτιαχτεί όπως πρέπει να φτιαχτεί.


Υποθετω πως εννοει οτι τα νουμερα που ανακοινωνει η Ess πιθανον να μην αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα. Αχχχ μονο το stαge 3 μας σωζει Στεφανε γι'αυτο χειροκινητο το σασμαν Στεφανε :) χαχαχαχα. Κανονιστε καμια βραδια να βρεθουμε για κανα τσιμπουσι. Πωπω χαλασαμε και το θεμα του ανθρωπου με τους κομπρεσορες, παλι παρασυρθηκαμε χαχαχαχαχα :)

Δεν το χαλάσαμε καθόλου, κάθε άλλο!

Αλλά αν θέλετε ελάτε στο δικό μου θρεντ να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=14932 ;)

kplc16
20-08-09, 21:14
Πας συχνά με 200?? Εγω οταν βγαινω τα βραδια να βρω κανα γρηγορο στα μετρα μου πάντως δεν πάω ταξιδι στην εθνικη...

ξαναπεσ'το

kplc16
20-08-09, 21:16
νταξει ρε φιλε τι να κανουμε, μερικοι δεν εχουμε ουτε καν τα αλογα να φτασουμε τα 200...

εσυ μπορει να εχεις 800 αλογα και κατω απο 200 να σπινιαρεις, αλλα χαλαρωσε..

ακου εκει η κοντρα ειναι μετα τα 200... δλδ τι? 5ες ρολαριστες μεχρι τελικες?

τα ντραγκστερ δεν ειναι κοντρες?

ελεος δλδ, επειδη τα κυβικα εχουν πλεονεκτημα στα χιλιομετρα να λεμε οτι θελουμε για να πουμε οτι τα bmw μαμουν και δερνουν και ολα τα υπολοιπα ειναι κουβαδες...

εσυ αληθεια μετα τα 200 πως κανεις κοντρα με το 116?

κι εγω την ιδια απορια εχω

kplc16
20-08-09, 21:20
Μετα τα 200 οπως ειπωθηκε μονο σε εθνικη και αναλογος την κατασταση του δρομου.Σε παιχνιδια παντως κακως που ανοιγες με τουρμπο απο τοσο χαμηλες στροφες!!ειχε συνεχεια αβανταζ.ας ανοιγες εσυ με 2α μεσα 4+ και θα εβλεπες την διαφορα υπερ σου

συμφωνω απολυτα. Χαιρι βλεπεις μετα τις 4000 στροφες στο ατμοσφαιρικο 2500αρι

Dark_Niaou
21-08-09, 13:13
Ολοι off topic....!! Να το σταματήσουμε εδώ όμως, γιατί το χαλάσαμε το θρετ

patrinos
21-08-09, 15:50
Γιατί το ηλεκτρικό γκάζι είναι πρόβλημα ?

εχει πιο αργη ανταποκριση αν αυτο ρωτας να μαθεις

tomiss
21-08-09, 16:24
Ολοι off topic....!! Να το σταματήσουμε εδώ όμως, γιατί το χαλάσαμε το θρετ

Δεν εχω προβλημα παιδες εγω αυτο που ηθελα να δω το ειδα¨...Συνεχιζουμε απτοητοι!!

nickvas19
21-08-09, 16:32
ελα ρε Dark Niaou...ασε μας να παιξουμε...μην γινεσε κακουλης... αχαχα ;***********

VanVIC
23-08-09, 11:20
...χθες πετυχα ενα golf 5 gti με 200ps με την καινουρια μου z4s23i..εχω διανυσει 800κμ οποτε δεν μπορουσα να ανοιξω καλα..με 2ρες ρολλαριστος στα χαμηλα του εριξα μισο αυτοκινητο αλλα μεχρι τισ 4500στροφεσ..εκει σταματησα λογω στρωσιματος...

Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά αυτό που έζησες (δεν ξέρω πως έγινε) κράτα το στο μυαλό σου γιατί είναι απίθανο να το ξαναδείς...
εκτός και κάνεις καμιά "δραστική" επέμβαση στο μοτέρ σου (που απο ότι γνωρίζω ακόμα δεν υπάρχει κάτι)

Δεν ξερω ποσα βγαζει το δικο σου μοτερ αλλα αν δεν βγαζει πανω 250 πως γινεται να του εριξες απο χαμηλες στροφες σε ενα διλιτρο turbo κινιτηρα?Ισως δεν το ανοιξε η ηταν αμπαλος...

και σε μένα κάνει εντύπωση το γεγονός

Άστα φίλε 6zylindermaniac.....είναι πολλές οι ¨κολώνες" υπέρ του Group Vag.......που θα παέι όμως έρχεται το "Νορβηγικό θαύμα" και ελπίζω να "κλείσω την ψαλίδα υπέρ τους" ...

μετά τον "ερχομό"... ποιά ψαλίδα ? :rofl2:

με μαμά όντως φίλε shido, αλλά που τέτοια τύχη, το πιο μαμά φοράει τουλάχιστον 2ο stage revo, ολόσωμη εξάτμιση, 100άρη καταλύτη, intercooler από Cupra, μπεκ απο S3, σκάστρα, βαλβίδα Ν75..........χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ρε δε πα να φοράνε και φυλαχτά και χαϊμαλιά...
μόνο "μπουκάλες" θα τα "σώζουν"...

Ότι είναι να κάνουμε θα το κάνουμε σωστά φίλε Δημήτρη!
Καλύτερα να το κάνουμε λίγο πιο μετά αλλά ολοκληρωμένα
παρά σε δόσεις!!!!
Μια και καλή όλα!
Σωστά;

κοίτα Στέφανε, η λογική (απο οικονομικής άποψης) λέει να τα κάνεις όλα μια και καλή ΑΛΛΑ...
έχει "άλλη χάρη" να φτιάχνεις κάτι, να το χαίρεσαι (να "στην λένε" κιόλας), να το βελτιώνεις (να "στην ξαναλένε"), να κάνεις το κέφι σου (να στην ξαναλένε) και εσύ σε όλη αυτήν την "διαδρομή" να απολαμβάνεις...

Πωπω τετοια μου κανεις και με κανεις χωμα... κατσε να δουμε τι τιμη θα αποσπασουμε απο τον Hαns και βλεπουμε γιατι εχουμε και το τελωνειο βλεπεις

παίζουν εκπτώσεις και άλλες παροχές (διαπραγματευτείτε και τα μεταφορικά)

Δηλαδή εννοείς ότι δεν είναι καλή λύση το ess?

Στέφανε :rtfm:
Εγώ που το έχω στο μοτέρ που σ'ενδιαφέρει, σου λέω οτι είναι εκπληκτική σαν λύση αλλά δεν έιναι φτηνή.
Είμαι απ΄τους πρώτους που σου πρότειναν την λύση του Μ (και σου έγραψα οτι θα΄ναι καλύτερη για το Ε39) αλλά έχεις τους λόγους σου (και είναι απόλυτα σεβαστό αυτό) να θέλεις κινητήρα Μ54.
:bullhorn: Η "λύση" σου σ'αυτό που ψάχνεις στον συγκεκριμένο κινητήρα είναι ESS.
Είναι πλέον δοκιμασμένη λύση και νομίζω οτι διακιωματικά μπορώ να έχω την πλέον αντικειμενική άποψη. Ολα τ'αλλα είναι θεωρίες... (κάτσε να μετρήσω πόσες "κόκκινες" θα λάβω και τώρα...χιχιχιχιχι)

Υποθετω πως εννοει οτι τα νουμερα που ανακοινωνει η Ess πιθανον να μην αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα...
Αυτά που υπόσχετε η ESS μια χαρά αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.

Αχχχ μονο το stαge 3 μας σωζει Στεφανε γι'αυτο χειροκινητο το σασμαν Στεφανε χαχαχαχα.

Αποστόλη, άστο αυτό για αργότερα..., να υπάρχει και η "προοπτική"...

gregE36
23-08-09, 11:52
λοιπον επειδη το προηγουμενο μου αμαξι ηταν leon1.8T με 280 ηπους και 39κιλα ροπης πιστεψτε με απο ρεπριζ κανενα 3.0λιτρο bmw δεν καθοταν διπλα και αυτο γιατι η ροπη ηταν μεγαλη και στις ρεπριζ δεν παιζοταν.εβαζα 6κτη στα 70χλμ και τραβαγε τρελα σε ταξιδι απλα δεν αλαζες ταχυτητα turbo rules;)

VanVIC
23-08-09, 11:58
λοιπον επειδη το προηγουμενο μου αμαξι ηταν leon1.8T με 280 ηπους και 39κιλα ροπης πιστεψτε με απο ρεπριζ κανενα 3.0λιτρο bmw δεν καθοταν διπλα και αυτο γιατι η ροπη ηταν μεγαλη και στις ρεπριζ δεν παιζοταν.

και με λιγότερους απο 280 ίππους, σε ρεμπρίζ σε σχέση με 330, πάλι το leon θα'ταν μπροστά αλλά στην Εθνική στα πολλά, το 330 δεν θα ταν ευκολος αντίπαλος.

gregE36
23-08-09, 12:00
συμφωνω μαζι σου

Geo_3D
23-08-09, 12:02
Συγνωμη αλλά και στα πολλα με 50 αλογα περισσοτερα....και παλι για ορεκτικο θα το ειχε το 330

Apostolos
23-08-09, 12:02
Βαγγελη μας εχεις παρει τα μυαλα με το τερας σου...κατι πηρε το αυτι μου πως σου περνανε σκεψεις για το stαge 3. :) :) χαχαχαχα θα την στιψεις την καροτσα του Z3 καλε μου ανθρωπε!!! Χαχαχα

Apostolos
23-08-09, 12:07
Συγνωμη αλλά και στα πολλα με 50 αλογα περισσοτερα....και παλι για ορεκτικο θα το ειχε το 330

Οντως τα πραγματα ειναι ακριβως ετσι, εχουν τεραστια ποσα ροπης, φορτωνουν σαν τρελα με οποιαδηποτε σχεση στο κιβωτιο, εχω φιλαρακι με ibizα fr με καμια 250αρια αλογα το οποιο ειναι "ραπτομηχανη" χαχαχαχαχα :) :)

gregE36
23-08-09, 12:17
ενταξει ρε παιδια απλα ομως η διαφορα ειναι μικροτερη στα πολλα ...αυτο λεμε εμενα μεχρι τα 250 δεν με ειχε περασει κανενα 3.0

VanVIC
23-08-09, 12:17
Βαγγελη μας εχεις παρει τα μυαλα με το τερας σου...κατι πηρε το αυτι μου πως σου περνανε σκεψεις για το stαge 3. :) :) χαχαχαχα θα την στιψεις την καροτσα του Z3 καλε μου ανθρωπε!!! Χαχαχα

οταν υπήρχε στο forum Z3 με 450 άλογα, εγώ μόλις ξεκινούσα να "ονειρευομαι"...
Ξέρεις περί skandalis447 ?

Apostolos
23-08-09, 12:23
οταν υπήρχε στο forum Z3 με 450 άλογα, εγώ μόλις ξεκινούσα να "ονειρευομαι"...
Ξέρεις περί skandalis447 ?

Z3 με 450hρ!!! Hοlly mοther οf gοd!!! Ποιος ειναι ο sκandalis447?

manosm3
23-08-09, 13:55
Οντως τα πραγματα ειναι ακριβως ετσι, εχουν τεραστια ποσα ροπης, φορτωνουν σαν τρελα με οποιαδηποτε σχεση στο κιβωτιο, εχω φιλαρακι με ibizα fr με καμια 250αρια αλογα το οποιο ειναι "ραπτομηχανη" χαχαχαχαχα :) :)

Φαντασου τι θα γινοταν και με mazda 3 mps βελτιωμενο... :whip::greenboun

Apostolos
23-08-09, 17:06
Φαντασου τι θα γινοταν και με mazda 3 mps βελτιωμενο... :whip::greenboun

:) :) Δεν μας έφτανε ο "πόλεμος" με το group της VAG αποκτήσαμε τώρα και τη Mazda στο παιχνίδι....χαχαχαχαχαχα

VanVIC
25-08-09, 12:29
Z3 με 450hρ!!! Hοlly mοther οf gοd!!! Ποιος ειναι ο sκandalis447?

κατ'αρχήν ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το off-topic.

Απόστολε, με το συγκεκριμένο post "μπήκα στην πρίζα"...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=19758&postcount=1

Κάπου το έχω φυλάγμένο το link (απο το site DA-Motorsport που δεν λειτουργεί πιά) της παρουσίασης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Θα το βρώ και θα σου το στείλω για να καταλάβεις "τί δουλειά" είχε γίνει...

Ο Scandalis447 (όπως βλέπεις είναι μέλος) μπορεί να σε διαφωτίσει περισσότερο.

Apostolos
25-08-09, 13:17
Απόστολε, με το συγκεκριμένο post "μπήκα στην πρίζα"...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=19758&postcount=1


Χαχαχα τωρα αρχιζω να σε κατανοω Ευαγγελε. Πολυ φουντωμα!!χαχαχα Αναρωτιεμαι σε ποιον Θοδωρη να αναφερεται... "να εννοει τον Περιμένη που εχει ενα μαγαζι με την επωνυμια dynοtech αραγε...χμμ βρε τι ανακαλυπτει κανεις σε αυτο το fοrυm τελικα χαχαχαχαχα

mitsos_chania
25-08-09, 13:21
Χαχαχα τωρα αρχιζω να σε κατανοω Ευαγγελε. Πολυ φουντωμα!!χαχαχα Αναρωτιεμαι σε ποιον Θοδωρη να αναφερεται... "να εννοει τον Περιμένη που εχει ενα μαγαζι με την επωνυμια dynοtech αραγε...χμμ βρε τι ανακαλυπτει κανεις σε αυτο το fοrυm τελικα χαχαχαχαχα

τι εχουμε εδω??διπλο account κυριε Βαγγελη????:ban:

sorry για το off topic

6zylindermaniac
26-08-09, 17:24
Χωρίς να θέλω να βγώ εκτός θέματος, θα ήθελα να γράψω την εμπειρία μου συγκριτικά με το "άβανο" 325 μου σε σχέση με το γκολφ 160 ίππων φίλου μου.

Η σύγκριση αποκτά νόημα αν αναλογιστούμε οτι πρακτικά οι δυο κινητήρες είναι πάρα πολύ κοντά σε απόδοση, με τον 6κυλινδρο να αποδίδει 190 περίπου ίππους στις 6600σαλ (σύμφωνα το δυναμόμετρο - 6700σαλ ο νορμάλ κόφτης) ενώ το γκόλφ αποδίδει λίγο πάνω απο 180 ίππους στις 5800σαλ. Η ροπή είναι ίδια, αλλά αποδίδεται πολύ ψηλότερα στην μπεμβέ.


Σε επιταχύνσεις απο στάση ή 1ες ρόλλ, η 325 κρατιέται μπροστά και όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα τόσο απομακρύνεται. Απο ρεπρίζ εξαρτάται καθαρά απο τις στροφές που θα πατήσουμε. Όσο ψηλότερα, τόσο καλύτερα για το εξακύλινδρο. Βέβαια τα παραπάνω τα ξέρατε, και εννοείται δε τα έγραψα για να δείξω τι δύναμη έχει το παλιό μου αυτοκίνητο.

Σε αίσθηση, αν για παράδειγμα πάρουμε κάποιον βόλτα και με τα δύο, η 325 θα του φανεί αρκετά πιο αργή, μιας και η ροπή δεν είναι τόσο απλωμένη και δεν έχει την πολύ καλή απόδοση του γκόλφ στις χαμηλομεσαίες, ενω το γκόλφ τραβάει ανέλπιστα καλά ακόμα και με χαμηλή 6η.

Στην καθημερινή χρήση, το γκόλφ είναι πολύ καλύτερο. Η δύναμη του είναι απλωμένη σε μεγαλύτερο εύρος - προς τα κάτω, και αυτό το κάνει ευκολοδήγητο παντού, και στην πόλη αλλά και στην εθνική. Η κατανάλωση είναι πραγματικά το μεγαλύτερο θετικό του γκόλφ, αφού καταφέρνει με παραπλήσια απόδοση να καίει κάτι παραπάνω απο 20% λιγότερο σε σχέση με το 325 - σίγουρα ξέρω οτι μιλάμε για εντελώς διαφορετική τεχνολογία και χρονολογία.

Βέβαια...το γκόλφ δεν έχει τον εξακύλινδρο κυματιστό ήχο, το τράβηγμα ψηλά που σε εξιτάρει και στις στροφές σε κάνει να χαμογελάς με την διαθέσιμη ισχύ που έχει ψηλά αλλά και την ΑΠΟΚΡΙΣΗ! Καμμιά υστέρηση κανένας δισταγμός. Η μια και μοναδική πεταλούδα είναι συνδεδεμένη με το πόδι σου χωρίς καμμία παρεμβολή.

Επειδή παρασύρθηκα και έγραψα αρκετά, κλείνω με το παρακάτω: Στις 10 φορές που θα οδηγήσω, τις 8 θα ήθελα να έχω το ολοκαίνουριο γκόλφ, με την πλούσια ροπή, το ποιοτικό εσωτερικό αλλά και τη χαμηλή κατανάλωση. Τις άλλες δύο, που θα μπορώ να πιέσω και να οδηγήσω όσο σβέλτα μπορώ ή πρέπει, θα ζήταγα την 325 γιατί το ρεπερτόριο της ξεκινά εκεί που τελειώνει το γκόλφ και τούμπαλιν:)

montoya
26-08-09, 18:50
Σε όλα αυτά, αν υπολογίσουμε και το πόσο που πρέπει να ξοδέψουμε για να αποκτήσουμε τα δύο αυτοκίνητα, τότε η πλάστιγγα θα γύρει επικίνδυνα υπέρ του γκολφ. Αυτό συμβαίνει όταν το κριτήριο είναι οι επιδόσεις.

manos///3
27-08-09, 00:36
Τα ΤSI και TFSI της VAG εχουν δυναμη σε ολο το φασμα των στροφων.
Ως πρωην ιδιοκτητης golf gti θεωρω οτι ειναι πιο ευχαριστα μοτερακια για ολες τις συνθηκες!
Τα δικα μας ,εκτος τα τουρμπο, δουλευουν ψηλα,ολοι το ξερετε...οποτε υπομονη!


off topic
τα ραλακια πηγαιναν μπαλα στις Σερρες,μιας και το ειδα με τα ματια μου!..να μην αναφερω και χρονους!

strofimios
27-08-09, 00:59
Αμαν πια με τα ραλακια!Ελεος,επιτηδες το κανετε ολοι;
Θα ξαναπαρω μου φαινεται,το θελει και η γυναικα,ωραιο μου λεει το 206 αλλα δεν ειναι rallye!

Kostas Christ
27-08-09, 01:21
Σε όλα αυτά, αν υπολογίσουμε και το πόσο που πρέπει να ξοδέψουμε για να αποκτήσουμε τα δύο αυτοκίνητα, τότε η πλάστιγγα θα γύρει επικίνδυνα υπέρ του γκολφ. Αυτό συμβαίνει όταν το κριτήριο είναι οι επιδόσεις.

εδω θα διαφωνησουμε, μιλαμε για ενα ε36 325 αν δεν κανω λαθος που κανει τα μισα απο το γκολφ, αουντι η οτι ειναι τελος παντων και οχι ενα καινουριο 325 που εχει 220 αλογα, με πιο ομαλη καμπυλη ροπης χαρη στο βαλβτρονικ και πολυ χαμηλοτερη καταναλωση απ οτι το ε36

υγ. ειμαι οφφ τοπικ

manosm3
27-08-09, 01:56
Αμαν πια με τα ραλακια!Ελεος,επιτηδες το κανετε ολοι;
Θα ξαναπαρω μου φαινεται,το θελει και η γυναικα,ωραιο μου λεει το 206 αλλα δεν ειναι rallye!

Παλι για 12 ωρες; χαχαχα:p::greenboun

oldcarskickass
27-08-09, 18:06
τι εχουμε εδω??διπλο account κυριε Βαγγελη????:ban:

sorry για το off topic



Και τον VanVic Βαγγέλη τον λένε.

Nick_E60_GR
28-08-09, 10:44
Να μπω κι εγώ λοιπόν στη συζήτηση..

Πάντα κάνουμε το λάθος και συγκρίνουμε διαφορετικές κατηγορίες κινητήρων.

Turbo <=> όση δύναμη θέλεις ψηλά/μεσαία/ελάχιστη χαμηλά (...με όση κατανάλωση θέλεις) αξιοπιστία/αντοχή ανάλογη του "πειράγματος" (πίεση εισαγωγής/rev limit)
Compressor <=> τεράστια δύναμη χαμηλά/μεσαία/λιγότερο ψηλά (με λογική κατανάλωση) αξιοπιστία/αντοχή ανάλογη του "πειράγματος" (πίεση εισαγωγής/rev limit)

Με απλά λόγια συγκρίνουμε "πειραγμένους" εργοστασιακούς κινητήρες που μπορούν πολύ εύκολα (5 λεπτά υπόθεση) να "πειραχτούν" περισσότερο (με κόστος μεσο-μακροπρόθεσμα στην αξιοπιστία τους - τα βλέπουμε στις αντιπροσωπείες του group VAG, όπου τα "γυρίζουν" μαμά για να τα καλύψει η εργοστασιακή εγγύηση), με απλούς ατμοσφαιρικούς κινητήρες που ελάχιστη βελτίωση μπορούν να δεχτούν έτσι απλά, οι οποίοι όμως θα σου βγάλουν 300-400.000 χλμ.

Το λάθος λοιπόν είναι στην επιλογή. Θα μπορούσες να διαλέξεις "λιγότερο" αυτοκίνητο με περισσότερα γκάζια και περισσότερο ρίσκο (TSI-TFSI-T κλπ) ή, -αν βέβαια έχεις τη δυνατότητα- "περισσότερο" αυτοκίνητο με "περισσότερα" γκάζια (135i - 335i κλπ) και λιγότερο ρίσκο.

Η σοφή επιλογή όμως είναι κάπου στη μέση οπότε νομίζω ότι εφόσον προτιμάς τη BMW, καλώς έπραξες και αγόρασες ένα ποιοτικό και αξιόπιστο αυτοκίνητο με αρκετά καλά "γκάζια" και δεν θα πρέπει να ανησυχείς για το τι συμβαίνει γύρω σου...

Δυστυχώς; η BMW μέχρι πριν λίγα (3-4) χρόνια, έδινε τεράστια σημασία στις πωλήσεις της στις "μεγάλες" αγορές της (USA) και παγκόσμια στις ειδικές κατηγορίες (Μ)
Πριν 3 χρόνια ένα 2.5 λίτρο στην Αμερική θα ενδιέφερε πολύ λίγους. Τώρα έχουν πέσει με τα μούτρα στα 335i - 535i. To δεύτερο δε, ισοπέδωσε την αγορά του 550i -για να μιλήσω για την κατηγορία μου- το οποίο αν και 60 άλογα πιο δυνατό, πωλείται στην ίδια περίπου τιμή με το 535i.... οι καιροί αλλάζουν ...περίμενε λοιπόν, γιατί η BMW ως μικρή εταιρία συγκρινόμενη με τα διάφορα groups, κάνει αργά αλλά σταθερά, σίγουρα και επίμονα βήματα στον τομέα των κινητήρων της.
Κανένας δεν θα αμφισβητήσει ποτέ αυτό το δεδομένο, γι αυτό οι ανταγωνιστές της "κλείνουν τρύπες" που η ΒMW έχει αφήσει ανοιχτές, όσο προλαβαίνουν ...γιατί απλά ξέρουν ότι πάλι η BMW θα πρωτοστατήσει εκεί που θα ρίξει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον της ...και στο άμεσο μέλλον το ενδιαφέρον της BMW θα πέσει πάλι στους οικονομικούς αυτή τη φορά κινητήρες turbo κάθε κυβισμού, εκεί όπου "δίδασκε" το 1970 με τους κινητήρες tii, καθώς επίσης και στους υβριδικούς κινητήρες υδρογόνου...

Αυτά...

Apostolos
28-08-09, 10:48
Να μπω κι εγώ λοιπόν στη συζήτηση..

Πάντα κάνουμε το λάθος και συγκρίνουμε διαφορετικές κατηγορίες κινητήρων.

Turbo <=> όση δύναμη θέλεις ψηλά/μεσαία/ελάχιστη χαμηλά (...με όση κατανάλωση θέλεις) αξιοπιστία/αντοχή ανάλογη του "πειράγματος" (πίεση εισαγωγής/rev limit)
Compressor <=> τεράστια δύναμη χαμηλά/μεσαία/λιγότερο ψηλά (με λογική κατανάλωση) αξιοπιστία/αντοχή ανάλογη του "πειράγματος" (πίεση εισαγωγής/rev limit)

Με απλά λόγια συγκρίνουμε "πειραγμένους" εργοστασιακούς κινητήρες που μπορούν πολύ εύκολα (5 λεπτά υπόθεση) να "πειραχτούν" περισσότερο (με κόστος μεσο-μακροπρόθεσμα στην αξιοπιστία τους - τα βλέπουμε στις αντιπροσωπείες του group VAG, όπου τα "γυρίζουν" μαμά για να τα καλύψει η εργοστασιακή εγγύηση), με απλούς ατμοσφαιρικούς κινητήρες που ελάχιστη βελτίωση μπορούν να δεχτούν έτσι απλά, οι οποίοι όμως θα σου βγάλουν 300-400.000 χλμ.

Το λάθος λοιπόν είναι στην επιλογή. Θα μπορούσες να διαλέξεις "λιγότερο" αυτοκίνητο με περισσότερα γκάζια και περισσότερο ρίσκο (TSI-TFSI-T κλπ) ή, -αν βέβαια έχεις τη δυνατότητα- "περισσότερο" αυτοκίνητο με "περισσότερα" γκάζια (135i - 335i κλπ) και λιγότερο ρίσκο.

Η σοφή επιλογή όμως είναι κάπου στη μέση οπότε νομίζω ότι καλώς έπραξες και αγόρασες ένα ποιοτικό και αξιόπιστο αυτοκίνητο με αρκετά καλά "γκάζια" και δεν θα πρέπει να ανησυχείς για το τι συμβαίνει γύρω σου...

Δυστυχώς; η BMW μέχρι πριν λίγα (3-4) χρόνια, έδινε τεράστια σημασία στις πωλήσεις της στις "μεγάλες" αγορές της (USA) και παγκόσμια στις ειδικές κατηγορίες (Μ)
Πριν 3 χρόνια ένα 2.5 λίτρο στην Αμερική θα ενδιέφερε πολύ λίγους. Τώρα έχουν πέσει με τα μούτρα στα 335i - 535i. To δεύτερο δε, ισοπέδωσε την αγορά του 550i -για να μιλήσω για την κατηγορία μου- το οποίο αν και 60 άλογα πιο δυνατό, πωλείται στην ίδια περίπου τιμή με το 535i.... οι καιροί αλλάζουν ...περίμενε λοιπόν, γιατί η BMW ως μικρή εταιρία συγκρινόμενη με τα διάφορα groups, κάνει αργά αλλά σταθερά, σίγουρα και επίμονα βήματα στον τομέα των κινητήρων της. Κανένας δεν θα αμφισβητήσει ποτέ αυτό το δεδομένο, γι αυτό οι ανταγωνιστές της "κλείνουν τρύπες" που η ΒMW έχει αφήσει ανοιχτές, όσο προλαβαίνουν ...γιατί απλά ξέρουν ότι πάλι η BMW θα πρωτοστατήσει εκεί που θα ρίξει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον της ...και στο άμεσο μέλλον το ενδιαφέρον της BMW θα πέσει πάλι στους οικονομικούς κινητήρες turbo κάθε κυβισμού, εκεί όπου "δίδασκε" το 1970 με τους κινητήρες tii

:hello::hello:Νικόλα καλωσόρισες από τις διακοπές σου......Αχχχχχ πόσο χαίρομαι να τον ακούω αυτόν τον άνθρωπο!!!!!!!χαχαχαχαχαχα, έχει τον τρόπο του!!!

VanVIC
28-08-09, 10:52
... γι αυτό οι ανταγωνιστές της "κλείνουν τρύπες" που η ΒMW έχει αφήσει ανοιχτές, όσο προλαβαίνουν ...γιατί απλά ξέρουν ότι πάλι η BMW θα πρωτοστατήσει εκεί που θα ρίξει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον της ...και στο άμεσο μέλλον το ενδιαφέρον της BMW θα πέσει πάλι στους οικονομικούς αυτή τη φορά κινητήρες turbo κάθε κυβισμού, εκεί όπου "δίδασκε" το 1970 με τους κινητήρες tii καθώς επίσης και στους υβριδικούς κινητήρες υδρογόνου..

όπως είπες, έχει ο καιρός γυρίσματα...

stefanos_cool
28-08-09, 10:55
Να μπω κι εγώ λοιπόν στη συζήτηση..

Πάντα κάνουμε το λάθος και συγκρίνουμε διαφορετικές κατηγορίες κινητήρων.

Turbo <=> όση δύναμη θέλεις ψηλά/μεσαία/ελάχιστη χαμηλά (...με όση κατανάλωση θέλεις) αξιοπιστία/αντοχή ανάλογη του "πειράγματος" (πίεση εισαγωγής/rev limit)
Compressor <=> τεράστια δύναμη χαμηλά/μεσαία/λιγότερο ψηλά (με λογική κατανάλωση) αξιοπιστία/αντοχή ανάλογη του "πειράγματος" (πίεση εισαγωγής/rev limit)

Με απλά λόγια συγκρίνουμε "πειραγμένους" εργοστασιακούς κινητήρες που μπορούν πολύ εύκολα (5 λεπτά υπόθεση) να "πειραχτούν" περισσότερο (με κόστος μεσο-μακροπρόθεσμα στην αξιοπιστία τους - τα βλέπουμε στις αντιπροσωπείες του group VAG, όπου τα "γυρίζουν" μαμά για να τα καλύψει η εργοστασιακή εγγύηση), με απλούς ατμοσφαιρικούς κινητήρες που ελάχιστη βελτίωση μπορούν να δεχτούν έτσι απλά, οι οποίοι όμως θα σου βγάλουν 300-400.000 χλμ.

Το λάθος λοιπόν είναι στην επιλογή. Θα μπορούσες να διαλέξεις "λιγότερο" αυτοκίνητο με περισσότερα γκάζια και περισσότερο ρίσκο (TSI-TFSI-T κλπ) ή, -αν βέβαια έχεις τη δυνατότητα- "περισσότερο" αυτοκίνητο με "περισσότερα" γκάζια (135i - 335i κλπ) και λιγότερο ρίσκο.

Η σοφή επιλογή όμως είναι κάπου στη μέση οπότε νομίζω ότι εφόσον προτιμάς τη BMW, καλώς έπραξες και αγόρασες ένα ποιοτικό και αξιόπιστο αυτοκίνητο με αρκετά καλά "γκάζια" και δεν θα πρέπει να ανησυχείς για το τι συμβαίνει γύρω σου...

Δυστυχώς; η BMW μέχρι πριν λίγα (3-4) χρόνια, έδινε τεράστια σημασία στις πωλήσεις της στις "μεγάλες" αγορές της (USA) και παγκόσμια στις ειδικές κατηγορίες (Μ)
Πριν 3 χρόνια ένα 2.5 λίτρο στην Αμερική θα ενδιέφερε πολύ λίγους. Τώρα έχουν πέσει με τα μούτρα στα 335i - 535i. To δεύτερο δε, ισοπέδωσε την αγορά του 550i -για να μιλήσω για την κατηγορία μου- το οποίο αν και 60 άλογα πιο δυνατό, πωλείται στην ίδια περίπου τιμή με το 535i.... οι καιροί αλλάζουν ...περίμενε λοιπόν, γιατί η BMW ως μικρή εταιρία συγκρινόμενη με τα διάφορα groups, κάνει αργά αλλά σταθερά, σίγουρα και επίμονα βήματα στον τομέα των κινητήρων της.
Κανένας δεν θα αμφισβητήσει ποτέ αυτό το δεδομένο, γι αυτό οι ανταγωνιστές της "κλείνουν τρύπες" που η ΒMW έχει αφήσει ανοιχτές, όσο προλαβαίνουν ...γιατί απλά ξέρουν ότι πάλι η BMW θα πρωτοστατήσει εκεί που θα ρίξει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον της ...και στο άμεσο μέλλον το ενδιαφέρον της BMW θα πέσει πάλι στους οικονομικούς αυτή τη φορά κινητήρες turbo κάθε κυβισμού, εκεί όπου "δίδασκε" το 1970 με τους κινητήρες tii, καθώς επίσης και στους υβριδικούς κινητήρες υδρογόνου...

Αυτά...

Έγραψες πάλι ...!!!!:+1:

mitsos_chania
28-08-09, 10:58
Και τον VanVic Βαγγέλη τον λένε.

το ξερω πλακα του κανω

Nick_compact
28-08-09, 11:07
Turbo <=> όση δύναμη θέλεις ψηλά/μεσαία/ελάχιστη χαμηλά (...με όση κατανάλωση θέλεις) αξιοπιστία/αντοχή ανάλογη του "πειράγματος" (πίεση εισαγωγής/rev limit)
Compressor <=> τεράστια δύναμη χαμηλά/μεσαία/λιγότερο ψηλά (με λογική κατανάλωση) αξιοπιστία/αντοχή ανάλογη του "πειράγματος" (πίεση εισαγωγής/rev limit)

Κατά βάση ισχύει το αντίθετο... Οι εργοσιακοί κινητήρες με υπερσυμπιεστή εξάτμισης έχουν πολύ δύναμη χαμηλά/μεσαία, σε αντίθεση με τους εργοστασιακούς κινητήρες με μηχανικό υπερσυμπιεστή (compressor) που αποδίδουν δυνατά μεσαία και ψηλά.
Αυτό συμβαίνει επειδή οι ηλεκτρονικές διαχειρίσεις εχουν εξελιχθει πάρα πολύ, η τεχνολογία των turbo έχει προχωρήσει (twin scroll πχ), και οι εργοστασικές τουρμπίνες είναι συνήθως μικρές, που σημαίνει ότι σηκώνουν πίεση από πολύ χαμηλά. Μια ματιά στις καμπύλες ροπής θα σε πείσει, πολλά από τα turbo μοτέρ νέας τεχνολογίας αποδίδουν την μέγιστη ροπή τους ήδη από τις 1500rpm. Aπό την άλλη, τα όχι πολλά compressor μοτέρ που υπάρχουν, χαμηλά δεν είναι το δυνατό το σημείο τους. Ο λόγος είναι ότι δεν σηκώνουν πίεση από χαμηλά, και ότι έχουν πολλές απώλειες, που σημαίνει ότι η ήδη μικρή ιπποδύναμη και ροπή που έχει το μοτέρ χαμηλά (σε σχέση με μεσαία και ψηλά), επιβαρύνεται και με τις απώλειες του κομπρέσσορα. Η τρόπος που αποδίδει ο κομπρέσορας, πλησιάζει πολύ αυτόν ενός ατμοσφαιρικού μοτέρ.

VanVIC
28-08-09, 11:28
Κατά βάση ισχύει το αντίθετο...

Nίκο στο μοτέρ 1.4 του group VAG, θυμάμαι οτι όταν πρωτοπαρουσιάστηκε στο προηγούμενης γενιάς GOLF (έκδοση GT με τους 174 ίππους), έλεγαν οτι ο κομπρέσορας δούλευε χαμηλά, το turbo ψηλά και στις μεσαίες στροφές υπήρχε αλληλοκάλυψη.
Λάθος θυμάμαι ?


... o τρόπος που αποδίδει ο κομπρέσορας, πλησιάζει πολύ αυτόν ενός ατμοσφαιρικού μοτέρ.

δεν θα διαφωνίσω, με μόνη διαφορά οτι (στο δικό μου για παράδειγμα) έχεις πλέον πολύ περισσότερη δύναμη και ροπή απο χαμηλά και όσο γεμίζει, τραβάει και τραβάει... και νομίζεις οτι δεν θα σταματήσει να γεμίζει ποτέ (ίσως να "ευθύνονται" και οι 1ου σταδίου εκκεντροφόροι μου γι'άυτό)

Nick_E60_GR
28-08-09, 11:35
Κατά βάση ισχύει το αντίθετο... Οι εργοσιακοί κινητήρες με υπερσυμπιεστή εξάτμισης έχουν πολύ δύναμη χαμηλά/μεσαία, σε αντίθεση με τους εργοστασιακούς κινητήρες με μηχανικό υπερσυμπιεστή (compressor) που αποδίδουν δυνατά μεσαία και ψηλά.
Αυτό συμβαίνει επειδή οι ηλεκτρονικές διαχειρίσεις εχουν εξελιχθει πάρα πολύ, η τεχνολογία των turbo έχει προχωρήσει (twin scroll πχ), και οι εργοστασικές τουρμπίνες είναι συνήθως μικρές, που σημαίνει ότι σηκώνουν πίεση από πολύ χαμηλά. Μια ματιά στις καμπύλες ροπής θα σε πείσει, πολλά από τα turbo μοτέρ νέας τεχνολογίας αποδίδουν την μέγιστη ροπή τους ήδη από τις 1500rpm. Aπό την άλλη, τα όχι πολλά compressor μοτέρ που υπάρχουν, χαμηλά δεν είναι το δυνατό το σημείο τους. Ο λόγος είναι ότι δεν σηκώνουν πίεση από χαμηλά, και ότι έχουν πολλές απώλειες, που σημαίνει ότι η ήδη μικρή ιπποδύναμη και ροπή που έχει το μοτέρ χαμηλά (σε σχέση με μεσαία και ψηλά), επιβαρύνεται και με τις απώλειες του κομπρέσσορα. Η τρόπος που αποδίδει ο κομπρέσορας, πλησιάζει πολύ αυτόν ενός ατμοσφαιρικού μοτέρ.

Ναι, μιλάω πολύ γενικά...
πάντως αν κάνεις σύγκριση μεταξύ turbo και compressor ως προς τη μέγιστη απόδοση ροπής (δεν καταλαβαίνω πάντως ότι εννοείς αυτό) έχεις δίκιο, αν όμως εννοείς την κατανομή της ροπής στο ευρύτερο φάσμα στροφών, τότε έχω δίκιο εγώ.

Nick_compact
28-08-09, 11:42
Nίκο στο μοτέρ 1.4 του group VAG, θυμάμαι οτι όταν πρωτοπαρουσιάστηκε στο προηγούμενης γενιάς GOLF (έκδοση GT με τους 174 ίππους), έλεγαν οτι ο κομπρέσορας δούλευε χαμηλά, το turbo ψηλά και στις μεσαίες στροφές υπήρχε αλληλοκάλυψη.


Aυτή είναι ειδική εφαρμογή, όπου ο κομπρέσσορας υπάρχει για συγκεκριμένο σκοπό. Είπαμε εργοστασιακά κομπρέσορ μοτέρ... Το δικό σου δεν είναι εργοστασιακό. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει εργοστασιακό κομπρέσορ μοτέρ να φοράει Lysholm κομπρέσορα. Τα πιο πολλά εργοστασιακά κομπρέσορ φοράνε Εaton τύπου Roots, και δουλεύουν όπως περιγράφω παραπάνω. :bigthumb:

Nick_compact
28-08-09, 11:46
Ναι, μιλάω πολύ γενικά...
πάντως αν κάνεις σύγκριση μεταξύ turbo και compressor ως προς τη μέγιστη απόδοση ροπής (δεν καταλαβαίνω πάντως ότι εννοείς αυτό) έχεις δίκιο, αν όμως εννοείς την κατανομή της ροπής στο ευρύτερο φάσμα στροφών, τότε έχω δίκιο εγώ.


Ακόμα και σε αυτό, δηλαδή στην κατανομή της ροπής σε όλο το φάσμα, μάλλον μάλλον υπερτερούν τα turbo πάλι. Τι εννοώ; Σε πάρα πολλά σύγχρονα turbo μοτέρ, οι τιμές μέγιστης ροπής που ανακοινώνει ο κατασκευαστής, διατηρούνται σε ένα πολύ μεγάλο φάσμα στροφών, πχ 1500-5000rpm (παράδειγμα, που υπάρχει όμως), σύμφωνα με τους ισχυρισμούς τους πάντα έτσι.

Βέβαια, είναι λίγο άδικη σύγκριση,γιατί πλέον υπάρχουν άπειρα turbo μοτέρ, και λίγα compressor, και αυτό έχει συνέπεια και στην εξέλιξη που έχουν υποστεία από τους κατασκευαστές.

Εγώ πάντως, αν έπρεπε να διαλέξω ή το ένα ή το άλλο, θα επέλεγα κομπρέσορα. Ταιριάζει καλύτερα στις απαιτήσεις της εμπνευσμένης οδήγησης, και του ψαγμένου οδηγού.

VanVIC
28-08-09, 11:54
Πάντως δεν είναι λίγο περίεργο που η Audi (πολλά χρόνια στα turbo) επέλεξε για το νέο S4 3-λιτρο μοτέρ με κομπρέσορα (333 ίπποι) ?
Γιατί να μην "έπαιζε" με turbo πάλι ?
Τί αλλαξε ?

Nick_compact
28-08-09, 12:03
Πάντως δεν είναι λίγο περίεργο που η Audi (πολλά χρόνια στα turbo) επέλεξε για το νέα S4 3-λιτρο μοτέρ με κομπρέσορα (333 ίπποι) ?
Γιατί να μην "έπαιζε" με turbo πάλι ?
Τί αλλαξε ?


To οποίο επιτυγχάνει μέγιστη ροπή στις 2900rpm και την κρατάει μέχρι τις 5300, οπότε επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου πιστεύω. Εκτός αυτού, δεν νομίζω ότι δείχνει κάτι, αφού ταυτόχρονα σχεδόν έβγαλε και το 2.5 turbo του TTRS, που φτάνει μέγιστη ροπή στις 1600 και την κρατάει μέχρι τις 5300.

andreas_R
28-08-09, 12:16
Πάντως δεν είναι λίγο περίεργο που η Audi (πολλά χρόνια στα turbo) επέλεξε για το νέο S4 3-λιτρο μοτέρ με κομπρέσορα (333 ίπποι) ?
Γιατί να μην "έπαιζε" με turbo πάλι ?
Τί αλλαξε ?

το εκανε για να πεταμε τον κομπρεσορα και να βαζουμε big τουρμπο!!!!:chair:

Nick_E60_GR
28-08-09, 12:31
Ακόμα και σε αυτό, δηλαδή στην κατανομή της ροπής σε όλο το φάσμα, μάλλον μάλλον υπερτερούν τα turbo πάλι. Τι εννοώ; Σε πάρα πολλά σύγχρονα turbo μοτέρ, οι τιμές μέγιστης ροπής που ανακοινώνει ο κατασκευαστής, διατηρούνται σε ένα πολύ μεγάλο φάσμα στροφών, πχ 1500-5000rpm (παράδειγμα, που υπάρχει όμως), σύμφωνα με τους ισχυρισμούς τους πάντα έτσι.

Βέβαια, είναι λίγο άδικη σύγκριση,γιατί πλέον υπάρχουν άπειρα turbo μοτέρ, και λίγα compressor, και αυτό έχει συνέπεια και στην εξέλιξη που έχουν υποστεία από τους κατασκευαστές.

Εγώ πάντως, αν έπρεπε να διαλέξω ή το ένα ή το άλλο, θα επέλεγα κομπρέσορα. Ταιριάζει καλύτερα στις απαιτήσεις της εμπνευσμένης οδήγησης, και του ψαγμένου οδηγού.

Ακριβώς, κι εγώ SC θα προτιμούσα και ειδικά Lysholm χεχε....

Πάντως δεν είναι λίγο περίεργο που η Audi (πολλά χρόνια στα turbo) επέλεξε για το νέα S4 3-λιτρο μοτέρ με κομπρέσορα (333 ίπποι) ?
Γιατί να μην "έπαιζε" με turbo πάλι ?
Τί αλλαξε ?

Απλούστερη και οικονομικότερη λύση, με καλύτερο έλεγχο στην κατανάλωση.

Ένας roots SC στοιχίζει γύρω στα 300€ στις αυτοκινητοβιομηχανίες.....

Η BMW λέει, έχει το κλειδί για turbo με κατανάλωση ατμοσφαιρικού... Ίδωμεν..

panos 316T
28-08-09, 13:45
Λοιπον..Δεν ανοιξαμε ποτε απο 4000 στροφες παντα πιο λιγο..Επειδη οδηγαω και τα 2 το Α3 δεν γινεται να στριψει οπως το δικο μου και δεν σταματαει ουτε στο μισο..Τα φρενα δεν εχουν καμια σχεση..Γενικα δεν οταν πηγαιναμε απο τα 60 ας πουμε δεν ηθελα να ειμαι με 2α αλλα με 3η και 3500..Θελαμε απλα να δουμε πως παει το Α3 και οχι το bmw γιατι αυτο το ξεραμε..Εγω γενικα εντυπωσιαστικα απο το Α3 αλλα ρε παιδια μετα τα 170 ειλικρινα ειναι τοσο αθλια η δυναμη του..Σε ενα ταξιδι μπορει να τα παει ανετα αλαλ δεν νιωθεις"ασφαλης" αν σου αναψει καποιος τα φωτα..Εγω αυτο νιωθω παντως..

μήπως κάνετε κάτι λάθος ;

Nick_E60_GR
28-08-09, 14:19
Και για να μην αγχώνεσαι tomiss, ιδού η μαγική λίστα με τις βραβεύσεις κινητήρων για εταιρίες που πήραν πάvω από 2 βραβεία τα 10 τελευταία χρόνια....

The following companies have received the award more than twice in the ten years it has been given:

Maker Wins Notes
BMW 43 (Includes BMW/PSA engine)
Honda 23
Toyota 18
Volkswagen 15 (Includes Audi)
Mazda 4
DaimlerChrysler/Mercedes 3
GM 3 (Includes Fiat-GM and Saab)

spike
18-10-09, 16:08
φιλε μου βγαλε την εξατμιση απο Μ3,φτιαξε μια εξατμιση σωστη και θα δεις διαφορα!

john
18-10-09, 18:28
Αν δεν το λες κυριολεκτικά, τότε πως το εννοείς? Φιλικά ρωτάω για να καταλάβω τι εννοείς.
Υ.Γ. Το Α3 της αδερφής μου, με τα 122 άλογα, ανοίγει πάρα πολύ καλά. Έτρωγα σκόνη με το Ε46 (143ps)

ετσι ειναι.εγω με 170(ε 92 320) στα λιγα χλμ μαστιγωνα το αμαξι για να του φυγω.στα πολλα βεβαια...:thefinger

john
18-10-09, 18:44
Όχι, κάνω κόντρες με 50άρηδες... Και προφανώς για να αναφερεσαι σε rallye ως μετρο συγκρισης 0-100 αστο, δεν ειναι αναγκη καν να συνεχισουμε την κουβέντα αυτη...


ΥΓ1: Αληθεια, το 116 πιανει (ποσο μαλλον να κραταει πανω απο) 200?? Ελα ρε!!!!!

ΥΓ2: Ισως και να εχω ΚΑΙ Rallye...:flipa:

παιδια το καθε αμαξι στο ειδος του.ειχα rallye με kent pt 52 κ σφυριλατα κ μπλοκε μπουμπη 168 αλογα.με 325 δεν καταδεχομουν να ανοιξω.σε αναβασεις πρεπει να πηγαινα καλυτερα απο type r.σε ανοικτες διαδρομες ομως το αμαξι φοβιζε πολυ λογω κοντου μεταξονιου.Κ οι τελικη γυρω στο 220 κοντερ λογω κοντου διαφορικου.τωρα μπορει να τρωω ξυλο απο αμαξια της πλακας αλλα ειμαι σε αλλη κατηγορια(ε 92 320).μεγαλωσαμε κιολας.συνειδητες οι επιλογες παντα.sorry για το offtopic

e90 white alpine
18-10-09, 19:02
παιδια το καθε αμαξι στο ειδος του.ειχα rallye με kent pt 52 κ σφυριλατα κ μπλοκε μπουμπη 168 αλογα.με 325 δεν καταδεχομουν να ανοιξω.σε αναβασεις πρεπει να πηγαινα καλυτερα απο type r.σε ανοικτες διαδρομες ομως το αμαξι φοβιζε πολυ λογω κοντου μεταξονιου.Κ οι τελικη γυρω στο 220 κοντερ λογω κοντου διαφορικου.τωρα μπορει να τρωω ξυλο απο αμαξια της πλακας αλλα ειμαι σε αλλη κατηγορια(ε 92 320).μεγαλωσαμε κιολας.συνειδητες οι επιλογες παντα.sorry για το offtopic

Σωστος!:dblthumb2