PDA

Επιστροφή στο Forum : E90 ΘΟΡΥΒΟΣ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΑΣΜΑΝ


anemosgr
22-08-09, 14:24
Χαιρετώ το Forum.Τον τελευταίο μήνα οταν αφήνω τον συμπλέκτη αν ακούσω με προσοχή ακούγεται ένας ανεπαίσθητος θόρυβος, ακουγεται κάποιο ρουλεμαν απο το κιβώτιο ταχυτήτων πιο πολύ ήπιο χουρχουρητό παρα θόρυβος.Μόλις τον πατήσω(Τον συμπλέκτη )σταματάει.Σε επίσημο συνεργείο την BMW που ελέγχθηκε το αυτοκίνητο μου είπαν πως είναι κάποιο ρουλεμαν και ότι είναι κάτι φυσιολογικό και οτι δεν θα επιδεινωθεί.Θα πρεπει να ανησυχώ, θα επιδεθνωθεί ο θόρυβος?Εχετε παρατηρήσει κατι παρόμοιο στα αυτοκινητα σας.Υπόψιν το αυτοκίμητο έχει μόνο 57000κμ.

Ευχαριστώ

vicmpen
22-08-09, 15:26
Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι θορυβοι οι οποιοι δεν υπαρχουν αρχικα, χαρακτηριζονται ως "φυσιολογικοι"...Φιλε μου δεν ξερω τι μπορει να φταιει, αλλα παρακολουθησε το, και θα ελεγα να μην το αφησεις να εξελιχθει πολυ..ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει..

giannis 116
22-08-09, 15:44
Ισως να θελει καποια ρυθμιση ο συμπλεκτης ή κ εγω δε ξερω τι...Παντως οντως οπως γραφτηκε προηγουμενως τετοιου ειδους θορυβοι μονο φυσιολογικοι δεν ειναι. Δεν πας να στο κοιταξουν και καπου αλλου; Ειναι μεσα στην εγγυηση το αυτοκινητο;

GIANNISKW
22-08-09, 17:09
καταλαβα τι εννοεις.
τον ιδιο θορυβο το εκανε το παλιο e36 και ελαχιστα το e87 τωρα
αλλα το εχω εντοπισει και σε αλλα πισωκινητα αυτοκινητα ...
προβλημα νομιζω υπαρχει αν προεερχετα απο καποιο ρουλεμαν του σαζμαν
γενικα τα ρουλεμαν του συμπλεκτη ακουγονται λιγο στα πισωκινητα ενδεχομενως λογω της θεσης τους κατω απο τα μπροστινα καθισματα..

XT660
22-08-09, 18:46
και μενα ακουγεται αυτο αλλα εχω 190000 χλμ....αν δεν επιδεινωθει αστο καλυτερα μην ασχολεισαι, αν στο λυσουν θα ειναι χειροτερα μετα...

gsoel
23-08-09, 00:43
Γεια χαρά και από μένα. Τον ίδιο θόρυβο έχω κι εγώ. Από την αντιπροσωπεία που είπανε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν ξανασχολήθηκα. Άσε που το συνήθισα τώρα. Α, έχουμε περίπου τα ίδια χιλιόμετρα

anemosgr
23-08-09, 20:53
Σας ευχαριστώ για τις αποντήσεις σας!Μαλλον θα το παρακολουθήσω όπως ο παραπάνω φίλος και θα σας ενημερώσω αν προκύψει κάτι......

xxxvagos
23-08-09, 21:53
αυτο ειναι το ρουλεμαν του δισκου η του τρελου
..μη μασας αν ειναι ελαχιστο

και ενα suzuki Κ8 που εχω με 3000 χλμ κανει τον ιδιο θορυβο οταν συμπλεκταρω/αποσυμπλεκταρω στο ρελαντι

porfyrios
23-08-09, 22:09
καλησπέρα σας.είμαι λίγες μέρες μέλος εδώ .ο λόγος είναι οτι μετά από 15 χρόνια στην mercedes,αποφάσισα να ''μετακομίσω'' στην bmw,αρχίζοντας με μία cabrio 318 e36 ,1.8 lit.΄ψάχνω σε πρώτη φάση μια μεταχειρισμενη του 98 ή του 99.βρήκα ορισμένα αυτοκίνητα,έχω όμως μια απορία.αυτόματες μπάρες προστασίας ανατροπής,έχουν μόνο όσα έχουν προσκέφαλα στα πίσω καθίσματα ??ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.και κάτι ακόμα.υπάρχει στα αυτοκίνητα αυτού του μοντέλου κλιματισμός ή μόνο a/c??

spy316
26-08-09, 21:35
Εχω κι εγω το Ε90 316 και ακουω οχι παντα το θορυβο που αναφερεις αλλα να σου πω την αληθεια δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια.Πάντως δεν ακουγεται παντα, εχω την εντυπωση πως ακουγεται οταν ειναι κρυο.....

giorgost1
31-01-10, 11:40
αυτο ειναι το ρουλεμαν του δισκου η του τρελου
..μη μασας αν ειναι ελαχιστο

και ενα suzuki Κ8 που εχω με 3000 χλμ κανει τον ιδιο θορυβο οταν συμπλεκταρω/αποσυμπλεκταρω στο ρελαντι

Μπορει καποιος να μου πει που ειναι το ρουλεμαν του τρελου;

elpecado
19-04-10, 21:05
καλησπέρα σας είμαι καινούριος στο club, και χαίρομαι πολύ που μπορώ να απαντησω σε αυτό το πρόβλημα ;) έχω το 316e90 του 2007, μόλις είχα κάνει 18000χιλ μου έκανε k μένα αυτό το ανεπαισθητο κροτάλισμα. πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπανε πως είναι συμπλέκτης (το αλλάξανε) μετά από 100 μετρα πάλι ακουγότανε. ;( ξανά πήγα k μου είπανε πως δεν ξέρουν τι άλλο να είναι!! πήρα τηλ από εκεί που το αγόρασα στην θεσσαλονίκη και μου είπανε το ίδιο πράγμα ( το ξανά αλλάξανε) γιατί δεν πιστεύανε την προγούμενη αντιπροσωπεία αν το αλλάξανε!!!!! μόλις έφυγα από εκεί δεν πρόλαβα να κάνω 100 μετρα το έκανε πάλι...... τελικά μου αλλάξανε σασμάν ήρθε από γερμανία!!!!! και το πρόβλημα δεν έχει αλλάξει... τελικά μου είπανε πως έτσι κάνουν τα τριάρια hahahahahahaha... άσχετοι λέμε πολύ.... ευχάριστο που με ακούσατε και χάρηκα πολύ που είμαι στο club.....

ThaNOS E46coupe
20-04-10, 00:11
συγνώμη..... σου αλλαξαν δύο φορές συμλέκτη? δηλάδή δισκο ? :icon18::smashtard μα καλά όταν το ανοιξαν δέν είδαν πως είναι καινούριος? θα πηδηχτώ απο το παράθυρο ρε παιδια....αντε να μήν έχει εγγυηση το εργαλείο κ να φέυγουν τα χιλιάρικα σαν στραγάλια?....:banghead:

ΥΓ. elpecado καλος ήλθες στο φόρουμ κ καλή διαμονή...καλό θα ήταν να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες....κανόνας του φόρουμ...:dblthumb2

elpecado
16-08-10, 00:59
ναι εγινε ετσι ακριβωσ οπωσ τα λεω.. και πριν απο ολα αυτα, ειχε χαλασει η κλειδαρια του συνοδηγου!! ελεοσ μολισ 10000 χιλ . τωρα εχω 38000 χιλ και σημερα μου εβγαλε στο ταμπλο το κοκκινο τιμονη με την κλειδαρια... απ οτι διαβασα στο φορουμ το εχουν πολλα 3αρια αφτο το προβλημα!! παιδια δεν χερω τη να κανω???? αυριο θα παω να το κοιταξουν και να δω τι θα μου πουνε??? παντα ηθελα να εχω ενα καλο αυτοκινητο (χωρισ προβληματα) αλλα δυστιχωσ το ολοκαινουριο και πανακριβο bmw που πηρα με εχει κανει να θελω να το αλλαξω και να μην ξανα κοιταξω bmw.. λοιπουμε ΄(

elpecado
16-08-10, 01:13
ααα ξεχασα να πω οτι μαζι με την κλειδαρια αλλαξανε και τα προβολακια γιατι ειχε κανει ρογμεσ το πλαστικο τουσ... ερωτηση??? ποσεσ φορεσ τηα μου ανοιξουν το αυτοκινητο???? παντοσ μεγαλη αστοχια υλικου!!! και παλι ευχαριστω που με ακουσατε... ειμαι απο βολο αν καποιοσ φιλοσ εχει αποριεσ για την μεγαλη εμπειρια που αποκτησα στα συνεργεια τισ bmw το κινητο μου ειναι το 6948238679