PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw e30


babbis87
23-08-09, 11:03
Παιδια καλησπερα εχω ενα bmw ε30 1.6 και παρατηρω οταν εχω υψηλες στροφες στο αμαξι και αφηνω το γκαζι αποτομα οι στροφες πεφτουν στις 700 (περιπου) και μετα παει στις 900(περιπου) που ειναι κανονικα οι στροφες του ρελαντι τι λετε να φταιει??

God
23-08-09, 16:10
Το ρελαντί είναι κανονικά στις 700 στροφές και όχι στις 900, είτε Μ40 είτε Μ10 κινητήρα αν έχεις. Αν σου πηγαίνει στις 900 μόνο του έχει κάποιο πρόβλημα, πιθανότατα με κάποιο σωληνάκι υποπίεσης ή κολλημένη βαλβίδα ρελαντί.

panose30
23-08-09, 16:18
καλως ηρθες στο φορουμ καταρχην συναδελφε ε30αρη,,,τα σεναρια ειναι πολλα ,,,οπως ειπε ο GOD ειναι τα 2 συνηθη υποπτα η μπορει να ειναι τo air flow meter ...σε ενα καλο μαστορα να πας θα στο φτιαξει πανευκολα....να ρωτησω κατι αλλο...οταν ειναι καλα ζεστο το αμαξι σου στο κανει παλι???η μονο στα κρυα???

babbis87
23-08-09, 19:54
καλησπερα και σε εσενα φιλε μου, μου το κανει ασχετος θερμοκρασιας ειτε ειναι ζεστο ειτε οχι,αλλα το παρατηρησα τωρα τελευταια,οταν ειμαι για παραδειγμα στον δρομο και παω με 3000 στροφες ,ετσι και βγαλω την ταχυτητα και παω να σταματησω ο δεικτης των χιλιομετρων πεφτει στις 800 περιπου και ανεβαινει αμεσως στις 900,αυτο δεν ξερω αν ειναι λογικο.!!ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.

E30 M3 TEO
28-08-09, 19:03
Φιλε μου για σου κοίταξε μήπως είναι βρώμικος ο σταθεροποιητής στροφών (είναι στην εισαγωγή του κινητήρα στο πίσω μέρος κοντά στο καθρέφτη του αυτοκινητου) αυτό το βγάζεις και το καθαρίζεις με βενζίνα η σπρέυ καρμπιρατέρ.Για μένα καλύτερα από πείρα σου μιλάω βγάλτο και αστο στην βενζίνη βουτηγμένο κάνα 2 ώρες και μετά βάλτο πάνω και όλα καλά.Η κοίτα κάνα σωληνάκι υποπίεσης μήπως είναι σκασμένο η αποκολλημένο.

thanblan
31-08-09, 09:43
μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά ποιος είναι ο σωστός αριθμός στροφών στο ρελαντί μίας ε-90 2000 των 170 ίππων. Μου είπαν πως είναι από 700+/-50 στροφές. Στο δικό μου έχβ παρατηρήσει ότι όταν δουλεύει ο κλιματισμός πηγαίνει σταθερά στις 800/δλ ενώ όταν δεν εχει κλιματισμό κινείται σίγουρα κάτω από 650. Προχτές που σταμάτησα σε ένα φανάρι με ενεργοποιημένο το σταρτ στοπ αλλά πατούσα των συμπλέκτη είδα 600 στρογγυλά; Είναι φυσιολογικές οι τιμές;