PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ΤΣΙΧΛΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΡΙΖΑ...


BILL007
24-08-09, 22:46
Θέλω να ρωτήσω κάτι παιδιά...Μπορεί να σας φανεί γελοίο αλλά δεν ξέρω πως να το βρω :banghead:

Έχετε δει ένα υλικό που έχουν οι μπαρμπριζάδες (σαν μαύρη πλαστελίνη ένα πράγμα,πλάθεται με το χέρι κιόλας),που το λένε "τσίχλα"?

Πήγα και ρώτησα σε όλα τα χρωματοπωλεία της γειτονιάς μου,αλλά όλοι μου είπαν ότι δεν έχουν και να ρωτήσω σε καταστήματα με είδη αυτοκινήτου...Ελα μου ντε που είμαι λίγο άσχετος με αυτά τα καταστήματα...:bricks1:

Μπορείτε να μου δώσετε καμία διεύθυνση κανενός τέτοιου καταστήματος (κατά προτίμηση κέντρο Αθήνας-Φραντζή κτλπ) που θα έχει σίγουρα αυτό που ψάχνω?

Γενικότερα μήπως ξέρουμε κάποια εμπορική του ονομασία?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εκ των προτέρων,

Φιλικά Βασίλης :D

skatzoxoiros
24-08-09, 23:25
Έχετε δει ένα υλικό που έχουν οι μπαρμπριζάδες (σαν μαύρη πλαστελίνη ένα πράγμα,πλάθεται με το χέρι κιόλας),που το λένε "τσίχλα"?
Γενικότερα μήπως ξέρουμε κάποια εμπορική του ονομασία?

Βασίλη παρμπριζόκολλα λέγεται, θα την βρείς σε καταστήματα που πουλάνε υλικά φανοποιίας αυτοκινήτων (χρώμματα - στόκους κτλ)

Δες και αυτό που ειναι ενα ενδεικτικό προιόν:

http://www.interep.gr/06001.htm

BILL007
24-08-09, 23:30
Βασίλη παρμπριζόκολλα λέγεται, θα την βρείς σε καταστήματα που πουλάνε υλικά φανοποιίας αυτοκινήτων (χρώμματα - στόκους κτλ)

Δες και αυτό που ειναι ενα ενδεικτικό προιόν:

http://www.interep.gr/06001.htm

Οχι...Δεν εννοώ την μπραρμπριζόκολλα φιλε skatzoxoiros.Aυτήν την ξέρω (είναι μαύρη επίσης) και με τέτοια έχω κολλήσει το roof spoiler μου.

Αυτό που λέω εγώ είναι σαν πλαστελίνη.Ένα είδος σαν Blu-Tack ( http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-Tack ) αλλά μαύρο,που το χρησιμοποιούν επίσης οι μπαρμπριζάδες...




:105whistl

κυριακος
24-08-09, 23:49
Φίλε Bill το υλικό που ψάχνεις και με την περιγράφει που λες, ότι δηλαδή πλάθεται με το χέρι,λέγεται στο εμπόριο <μαλαστουπα> και μπορείς να το βρεις, όχι όμως σαν μπαμπριζοκολα.
Η μπαμπριζοκολα δεν πλάθεται με το χέρι και μάλιστα οι μπαμριζαδες συνήθως την εφαρμόζουν με γάντια διότι αν ακουμπήσει στα χέρια τους δεν βγαίνει εύκολα και λερώνει.Άλλωστε είναι και πολύ ισχυρή κόλλα.Νομίζω η πιο ισχυρή που κυκλοφορεί ελευθέρα στο εμπόριο.Τουλάχιστον εγώ που αγόρασα μπαμριζοκολα για άλλη Χρήση δεν βρήκα κάτι πιο ισχυρό για να κόλληση τεντοπανο με ξυλο.

Αντίθετα η μαλαστουπα την όποια την βρίσκουμε μονό σε μαύρο χρώμα και σε συσκευασία σε σακουλάκι είναι εύπλαστη με το χέρι,σχεδόν σαν πλαστελίνη
Σε ένα σημείο στο αυτοκίνητο που την συνάντησα εγώ είναι όταν έβγαλα την ταπετσαρία της πόρτας και μετά από πίσω πάνω στην λαμαρίνα μια επένδυση γκρι σαν ναύλον πριν φτάσουμε στην λαμαρίνα.
Αυτή η επένδυση λοιπόν συγκρατιοταν πάνω στην λαμαρίνα με αυτήν την κόλλα που ψάχνεις και είχε το χαρακτηριστικό ιδίωμα ότι ενώ την ξεκωλουσες την επένδυση μετά μπορούσες να την ξανακολεισεις χωρίς να χάσει την κολλητική του ιδιότητα αυτό το υλικό,μετά από τόσα χρόνια και μετά από τόσες φορές που κόλλησα-ξεκόλλησα την επένδυση.

z3 2.2
24-08-09, 23:53
Bill τι ακριβως θες να κανεις με την τσιχλα?
γιατι δε ρωτας σε ενα παρμπριζα?
αν εχεις λιγο υπομονη αυριο βραδυ θα σου εχω πληροφοριες

κυριακος
25-08-09, 00:05
Η εμπορική της ονομασία δεν ξέρω αν είναι έτσι ως μαλαστουπα ,άλλα μπαμπριζαδες που είχα ρωτήσει τότε γιατί μου έκανε εντυπώσει η ιδετεροτητατης και την αναζήτησα ,μου είπαν ότι έτσι είναι γνωστή στην πιάτσα.

BILL007
25-08-09, 00:49
Φίλε Bill το υλικό που ψάχνεις και με την περιγράφει που λες, ότι δηλαδή πλάθεται με το χέρι,λέγεται στο εμπόριο <μαλαστουπα> και μπορείς να το βρεις, όχι όμως σαν μπαμπριζοκολα.Η μπαμπριζοκολα δεν πλάθεται με το χέρι και μάλιστα οι μπαμριζαδες συνήθως την εφαρμόζουν με γάντια διότι αν ακουμπήσει στα χέρια τους δεν βγαίνει εύκολα και λερώνει.Άλλωστε είναι και πολύ ισχυρή κόλλα.

Φίλε Κυριάκο το ξέρω...Λάθος κατάλαβε ο φίλος skatzoxoiros...Δες ενα post πάνω τι λέω...
Οχι...Δεν εννοώ την μπραρμπριζόκολλα φιλε skatzoxoiros.Aυτήν την ξέρω (είναι μαύρη επίσης) και με τέτοια έχω κολλήσει το roof spoiler μου.


Η εμπορική της ονομασία δεν ξέρω αν είναι έτσι ως μαλαστουπα ,άλλα μπαμπριζαδες που είχα ρωτήσει τότε γιατί μου έκανε εντυπώσει η ιδετεροτητατης και την αναζήτησα ,μου είπαν ότι έτσι είναι γνωστή στην πιάτσα.

Για το ίδιο υλικό μιλάμε φίλε...Τελικά το βρήκες κάπου?:)

Bill τι ακριβως θες να κανεις με την τσιχλα?
γιατι δε ρωτας σε ενα παρμπριζα?
αν εχεις λιγο υπομονη αυριο βραδυ θα σου εχω πληροφοριες

Ok Δημήτρη...Θα περιμένω φίλε!Τhanks!:D

BILL007
25-08-09, 11:35
UP!:D Έλα τώρα που είμαστε πολλοί μέσα το πρωί, μπας και βρω άκρη...:D:D:D

kplc16
25-08-09, 11:57
Ειναι γνωστη και ως μαλακο.Ζητα απο κανα λαμαρινα ή αν ειναι μαντζιρης ρωτα τον απο που μπορεις να προμηθευτεις

κυριακος
25-08-09, 15:34
Νομίζω πως το βρήκαμε αυτό που θέλεις.
Είναι της 3Μ με κωδικό 8509 λαστιχοκολα η στεγανωτικο για μπαμπρίζ με λαστιχένιες τσιμουχες(αυτά τα μπαμπριζ είναι πολύ παλαιού τύπου)

Τιμή:310ml 13ε+ΦΠΑ συσκευασία φυσίγγια με πιστόλι
Σημεία πωλήσεις:στο σαιτ της 3Μ η αλλιώς τηλεφωνικά σου λένε για καθε περιοχή
Τώρα θα κυκλοφορεί ίσως και σε πιο χύμα συσκευσασια και πιο φτηνό άλλα αφού το βιάζεσαι πάρε να κάνεις την δουλεία σου.

stefanos_cool
25-08-09, 17:45
Βασίλη,

Το πρώτο σημείο που μπορείς να την βρεις είναι το φανοποιείο που σου
είχα πει. Το δεύτερο η 3Μ. Το τρίτο στα πρακτορεία του Κηφισού στην
έξοδο έχει ένα μαγαζί με τοποθετήσεις υαλοπινάκων σε πούλμαν.

Ότι άλλο θέλεις για λεπτομέρειες κλπ. στείλε μου pm.

BILL007
15-11-09, 23:03
Λοιπόν ύστερα απο καιρό βρήκα τελικά αυτό που έψαχνα και αυτό που σας έλεγα...;)

Λέγεται λοιπόν διεθνώς Sealstring => μονωτική "τσίχλα" στην Ελλάδα

Ιnfos:
Παιδιά τέτοια τσίχλα έχει και ο ΛΙΟΝΗΣ στον Πειραιά που πουλάει μονωτικά, ο Καρβούνης στα Καμίνια που πουλάει χρώματα αυτοκινήτων και γενικότερα σε όλα τα μαγαζιά που πουλάνε χρώματα αυτοκινήτων ή μονωτικά γενικότερα(από αυτά που ψωνίζουν οι φαρνατζίδες) Η τιμή είναι περίπου η ίδια με αυτή που την πήρε ο Hipro5 (6-7 ευρώ)


http://www.thelab.gr/showthread.php?t=10928&highlight=loctite

Nick_E60_GR
16-11-09, 00:14
Βασίλη Sealstring λέγεται το σφραγιστικό σχοινάκι που χρησιμοποιούν στα βουλκανιζατέρ όταν κάνουν patch σε τρύπες στο πέλμα των ελαστικών.

Μήπως εννοείς την 3M Weatherban Sealant Tape (ή αλλιώς Auto Glass Butyl Tape) που χρησιμοποιούν στη συγκόλληση της πλαστικής μεμβράνης στεγανοποίησης των πορτών (πίσω από την ταπετσαρία) ???

http://media.conrad.com/m/5000_5999/5400/5470/5471/547142_RB_00_FB.EPS.jpg

BILL007
16-11-09, 00:32
Μήπως εννοείς την 3M Weatherban Sealant Tape (ή αλλιώς Auto Glass Butyl Tape) που χρησιμοποιούν στη συγκόλληση της πλαστικής μεμβράνης στεγανοποίησης των πορτών (πίσω από την ταπετσαρία) ???


Αυτό ακριβώς εννοώ φίλε Νίκο!Γιατί θέλω να ανοίξω τις μεμβράνες (αυτές πίσω απο την ταπετσαρία) και να τις ξανασφραγίσω για να μην γίνει λίμνη το αμάξι,δεδομένου ότι θέλω να γρασάρω λίγο τους γρύλους απο τα παράθυρα...;)

Nick_E60_GR
16-11-09, 00:40
Οκ, αν προσέξεις πως θα τις βγάλεις (με υπομονή, να μείνει η κόλα πάνω στη μεμβράνη) και αν δεν είναι πολύ λερωμένες από σκόνες κλπ... ξαναχρησιμοποιείται η ίδια η κόλλα, μπορείς ακόμη και να την πλύνεις αν θέλεις, στέγνωσέ τη μ' ένα σεσουάρ να μαλακώσει πάλι και θα είναι ΟΚ.

Ακόμη μπορείς να την κόψεις με ένα κοπίδι όλη κατά μήκος και μετά να την εφαρμόσεις πάλι...

BILL007
16-11-09, 00:42
Ναι έχω δει με τι ευλάβεια πρέπει να "ξηλωθεί"...;)
Ωστόσο θα πάρω και αυτό το προιόν απο την 3Μ μπας και χρειαστεί...

Σε ευχαριστώ φίλε Νίκο για την συμβουλή...:)

Φιλικά Βασίλης :)

kostis47
16-11-09, 01:14
Χαιρετώ την παρέα. Λίγο off topic αλλά ξέρετε μήπως αν με αυτό το υλικό μπορούμε να στεγανωποιήσουμε τα φανάρια σε e46 facelift coupe αν τα ανοίξουμε για να τοποθετήσουμε angel eyes??
Ευχαριστώ