PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε 46 Coupe μεταλλικος θορυβος


ale46coupe
28-08-09, 18:25
Παιδες θελω τα φωτα σας.Πριν απο καμια βδομαδα ανεβαινοντας μια ανηφορα και παιζοντας λιγο με το γκαζι και το πισω μερος ακουσα εναν μεταλλικο θορυβο απο πισω δεξια στιγμιαια.σημερα με λιγα χιλιομετρα στριβοντας για να παρκαρω ακουσα παλι ενα μεταλλικο θορυβο παλι απο πισω δεξια.τι μπορει να ειναι οεεοο?

thomelef
28-08-09, 19:40
ίσως το ρουλεμάν απο το πίσω δεξί ημιαξόνιο

kplc16
31-08-09, 22:20
ίσως το ρουλεμάν απο το πίσω δεξί ημιαξόνιο


τα ρουλμαν συνηθως γουργουριζουν

κυριακος
31-08-09, 22:32
Παιδες θελω τα φωτα σας.Πριν απο καμια βδομαδα ανεβαινοντας μια ανηφορα και παιζοντας λιγο με το γκαζι και το πισω μερος ακουσα εναν μεταλλικο θορυβο απο πισω δεξια στιγμιαια.σημερα με λιγα χιλιομετρα στριβοντας για να παρκαρω ακουσα παλι ενα μεταλλικο θορυβο παλι απο πισω δεξια.τι μπορει να ειναι οεεοο?

Μεταλλικό κροτάλισμα άκουσες? Ελπίζω να μην είναι από διαφορικό
Αν είσαι σίγουρος ότι είναι μονό δεξιά πίσω και όχι κέντρο ας πούμε τότε μήπως είναι το top mount του δεξιού πίσω αμορτισέρ?

kplc16
01-09-09, 21:01
Μεταλλικό κροτάλισμα άκουσες? Ελπίζω να μην είναι από διαφορικό
Αν είσαι σίγουρος ότι είναι μονό δεξιά πίσω και όχι κέντρο ας πούμε τότε μήπως είναι το top mount του δεξιού πίσω αμορτισέρ?

μια και ανεφερες top-mount. Εχω την υποψια οτι χτυπαει καποιο δικο μου οπισθιο top mount. Kανει παρομοιο θορυβο με φαγομενο μπροστινο top mount απο ενα 406 peugot που ειχε ο πατερας μου. Το κανει οταν παταω ή αφηνω γκαζι στις 2000στροφες πανω κατω .Το κουφο ειναι οτι εκανα αμερτισερομετρηση και βρεθηκε το αυτο κινητο πισω 98% ΟΚ
Καμια γνωμη;

κυριακος
01-09-09, 23:36
Πρέπει να το αλλάξεις για να γλυτώσεις από τον θορυβώ άλλα και από ενδεχόμενη φθορά του αμορτισέρ.
Καλο είναι να αλλαξεις και τα δυο πίσω.
Μέτα την αλλαγή μην ξεχάσεις να κάνεις ευθυγράμμιση.

ale46coupe
06-09-09, 16:27
παιδια ,μολις γυρισα μετα απο ταξιδι οπου εκανα μαζεμενα 1500 χλμ,και οθορυβος δεν εχει ξανακουστει.αυτο το με το αμορτισερ που λετε τι ειναι?παιζει ρολο οτι εχω κανει 120000χλμ και δεν εχω αλλαξει αμορτισερ?

κυριακος
06-09-09, 23:45
παιδια ,μολις γυρισα μετα απο ταξιδι οπου εκανα μαζεμενα 1500 χλμ,και οθορυβος δεν εχει ξανακουστει.αυτο το με το αμορτισερ που λετε τι ειναι?παιζει ρολο οτι εχω κανει 120000χλμ και δεν εχω αλλαξει αμορτισερ?

Τα χιλιόμετρα είναι σίγουρα?
Άλλα και σίγουρα να είναι νομίζω οτι δεν μπορούν να αντέξουν τα αμορτισέρ τόσο πολύ ειδικά αν είναι τα εργοστασιακά.
Μην σε βάλω στην διαδικασία να ξεβιδώσεις κάνα αμορτισέρ γιατί μετά θα χρειαστείς και ευθυγράμμιση ,άλλα αν αυτός ο θόρυβος μια ακούγεται και μια όχι,δηλαδή δεν είναι σταθερός τότε δεν μου φαίνεται να προέρχεται από κάτι μηχανικό
Δικαιολόγησε το topmount να σταματάει ο θόρυβος του μερικές φορές.
Εκτός και αν χτυπάει η μπούκαλα του αμορτισέρ.
Ένας απλός έλεγχος σε αμορτισερομετρηση θα σου δείξει αν έχεις ανάγκη από αλλαγή αμορτισέρ άλλα θα το καταλαβαίνεις και μονός σου αν σε κρατάει το αμάξι η όχι.
Οπότε αν τελικά κάνεις αλλαγή σε αμορτισέρ θα ελενξης επευκεριας και οπωσδήποτε τα top mount.

ίσως το ρουλεμάν απο το πίσω δεξί ημιαξόνιο
και αυτό είναι πολύ πιθανόν ακόμα και για αμάξι Ε46.
Θα ακουστεί το ρουλεμάν άμα σηκώσεις ρόδα και γυρίσεις ελεύθερα τον τροχό

stratos
06-09-09, 23:53
Κάνε και ένα έλεγχο για σπασμένη βάση εξάτμισης. Αν ήταν απο διαφορικό θα άκουγες κάποιο μουγκρητό και όχι μεταλικό θόρυβο και σίγουρα θα σε είχε αφήσει.

Μεταλλικός θόρυβος μπορεί να είναι και κομένη βάση διαφορικού αλλά αυτό θα ακουγόταν σε κάθε πάτα-άσε του γκαζιού.

Καλό θα ήταν να ελέξεις και αυτό περί ανάρτησης που αναφέρθηκε πιο πάνω...

shido
07-09-09, 11:09
δες αν εχουν στεγνωσει τα σινεμπλοκ απο την ζαμφορ.