PDA

Επιστροφή στο Forum : φερεγγυότητα cabrio


porfyrios
29-08-09, 09:50
γειά σας.ενδιαφέρομαι για bmw 318 cabrio 1.8 ,μοντέλο 98-99,με περίπου 90 χιλ χλμ .ξέρει κάποιος να μου πεί για την φερεγγυότητά του μηχανολογικά και κατασκευαστικά??παρουσιάζει προβλήματα??θα πρέπει να επισκέπτομαι συχνά τα συνεργεία?ευχαριστώ....:dblthumb2

dimis_gr
29-08-09, 10:06
αν είναι άριστο όλο και κάτι θα σου βγάλει λόγο φυσιολογικών φθορών. από 'κει και πέρα να κοιτάξεις τιην κουκούλα. 'Οπως επίσης πριν το αγοράσεις να πας να στο πλύνουν με πίεση ώστε να δεις αν μπάζει νερά η κουκούλα

porfyrios
29-08-09, 13:51
ευχαριστώ dimi.το πίσω κάθισμα αν δεν έχει προσκέφαλα,μπορώ να αλλάξω την πλάτη ,να βάλω άλλη με προσκέφαλα,ώστε να έχω και τις μπάρες προστασίας από ανατροπή??

m-power_01
29-08-09, 13:57
γειά σας.ενδιαφέρομαι για bmw 318 cabrio 1.8 ,μοντέλο 98-99,με περίπου 90 χιλ χλμ .ξέρει κάποιος να μου πεί για την φερεγγυότητά του μηχανολογικά και κατασκευαστικά??παρουσιάζει προβλήματα??θα πρέπει να επισκέπτομαι συχνά τα συνεργεία?ευχαριστώ....:dblthumb2

Με συγχωρεις κιολας, αλλα με καθε καλη προθεση σου λεω πως και το 2004 που εψαχνα εγω 36αρι , τα καλα ειχαν 80-90 χιλ χλμ... Μετα απο 5 χρονια πως γινεται να εχουν παλι τα ιδια???
Ειναι λογικο αμαξια 10-11 και 12 χρονων να εχουν 90.000 χλμ?

porfyrios
29-08-09, 14:10
εύλογη η απορία σου φίλε μου και ευχαριστώ για τον φιλικό προβληματισμό σου,όμως μου δίνουν εγγύηση οτι τα χλμ είναι πραγματικά.Εξ' άλλου κι εγώ σε 15 χρόνια έκανα 120.00 χλμ με το mercedes .έχεις καμία άποψη για το θέμα με τα καθίσματα που ρωτάω πιο πάνω?

m-power_01
29-08-09, 14:26
εύλογη η απορία σου φίλε μου και ευχαριστώ για τον φιλικό προβληματισμό σου,όμως μου δίνουν εγγύηση οτι τα χλμ είναι πραγματικά.Εξ' άλλου κι εγώ σε 15 χρόνια έκανα 120.00 χλμ με το mercedes .έχεις καμία άποψη για το θέμα με τα καθίσματα που ρωτάω πιο πάνω?

Δεν γνωριζω το θεμα τον καθισματων μιας και εγω εψαχνα για κουπε.Αλλα σου ξαναλεω οι περιπτωσεις αυτες ειναι σπανιες και δυσευρετες!!! Πολυ προσοχη! Η εγγυηση δεν λεει τιποτα

dimis_gr
29-08-09, 14:54
αυτό με τα προσκέφαλα δεν το γνωρίζω. το μόνο που ξέρω είναι ότι αν το αμάξι έβγαινε με προσκέφαλα πίσω τότε μόνο είχε τις μπάρες. Επίσης αν το αμάξι το πάρεις από μάντρα αν προσέξεις σε αγγελίες στο π.χ car.gr θα δεις ότι όλα τα αυτοκλινητα των μαντράδων έχουν 900000χλμ δηλαδή τα ιδανικά χλμ που θέλουμε να ακούσουμε εμείς οι αγοραστές

BILL007
29-08-09, 15:02
Ειναι λογικο αμαξια 10-11 και 12 χρονων να εχουν 90.000 χλμ?

Και τα είχε παππούς που δεν τους έπινε το αίμα!χαχαχαχαχααχαχα!!!!:rofl2: :rofl2:

Toν παππού!!!Τον παππού....χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!:nutkick:

m-power_01
29-08-09, 15:19
Και τα είχε παππούς που δεν τους έπινε το αίμα!χαχαχαχαχααχαχα!!!!:rofl2: :rofl2:

Toν παππού!!!Τον παππού....χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!:nutkick:

Τα 3 πιο συνηθισμενα σεναρια!

1) Ενας παππους το ειχε φιλε...που να παει τωρα ο παππους...

2)Ενας γιατρος το ειχε ...και ολη μερα ηταν με το smartaki...

3)Φιλε ενας λεφτας το ειχε...εχει 5-6 αυτοκινητα αυτος...σε ποιο να πρωτογραψει χιλιομετρα

dimis_gr
29-08-09, 15:44
m-power_01 ξέχασες το 4) το είχε μια κυρία η οποία έμεινε χήρα, ε!και τι να το κάνει τώρα? θέλει λεφτά χαχαχα

porfyrios
29-08-09, 21:26
με βάλατε σε σκεψεις :scratchch .και πώς μπορώ να προστατευθώ από τέτοιους ''επαγγελματίες''??με το βιβλίο σέρβις?? (υπήρχε αυτοκίνητο του 99 ,με την διαβεβαίωση του ''μαντρά'' οτι έχει 41.000 πραγματικά χλμ!!!!!!!!!!!)

dimis_gr
29-08-09, 21:32
απ' ότι έχω διαβάσει στο forum έχω την εντύπωση πως τα bmw τα χλμ τους τα γράφουν και στον υπολογιστή τους (ας επιβεβαιώσουν οι πιο παλιοί), και επίσης μεταχειρισμένο πέρνεις....δεν μπορείς να ξέρεις. υπάρχει και μια άλλη λύση η οποία είναι να βρεις από τον αριθμό πινακίδων τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου και κατ'επεέκταση και τον αριθμό του τηλεφώνου του και να τον ρωτήσεις

nino x3
29-08-09, 23:50
απ' ότι έχω διαβάσει στο forum έχω την εντύπωση πως τα bmw τα χλμ τους τα γράφουν και στον υπολογιστή τους (ας επιβεβαιώσουν οι πιο παλιοί

και οχι μονο εκει!!!!!

fanisk
29-08-09, 23:53
και οχι μονο εκει!!!!!

Στο κλειδι?

nino x3
29-08-09, 23:56
Στο κλειδι?

στο abs ,στα xenon και πιθανον και αλλου... το δε κλειδι το βαζουν σε ενα υπολογιστη και βγαζει τις πληροφοριες που εχει καταγραψει το αυτοκινητο!!! βρε και μεχρι ποσες φορες εχεις βαλει βενζινη βλεπουν αν θελουν που λεει και ο φιλος μου ο Στελιος.

stelmaniac
30-08-09, 00:40
θα ειμαι συντομος:
1.ο μ43 ειναι παλιοσκυλο απ τα λιγα,δηλαδη δε χαλαει,σε βεβαιω πως ειναι απο τα καλυτερα 4κιλυνδρα ολων των εποχων....μη φοβασαι τα χιλιομετρα κ μην ακους μπουρδες περι
2.εγγυησης...δηλαδη αν εχει το αμαξι παραπανω χιλιομετρα,θα σου δωσουν τα λεφτα σου πισω..???
3.αν το αποφασισες, σε συμβουλευω να παρεις ενα αμαξι να τα εχει ολα για να μη χρειαζεται να προσθαφερεις πραγματα σκορπωντας χρηματα αδικα...βρες ενα μοντελο να εχει και χαρντ τοπ...δε θα το μετανοιωσεις ετσι κι αλλιως τα 36αρια ειναι τζαμπα τωρα...

κυριακος
30-08-09, 01:39
ευχαριστώ dimi.το πίσω κάθισμα αν δεν έχει προσκέφαλα,μπορώ να αλλάξω την πλάτη ,να βάλω άλλη με προσκέφαλα,ώστε να έχω και τις μπάρες προστασίας από ανατροπή??

Στο Ε36 cabrio μπορείς να βάλεις τα προσκέφαλο χωρίς να αλλάξεις την <πλάτη>.
Το έχω κάνει σε μοντέλο φιλου Ε36 3/99 που δεν είχε εργοστασιακά.
Χρειάζεσαι ένα σετ Bracket μαζί με τα παρεμφερή(Νο 2-Νο 5).
http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Cabrio/Europe/318i-M43/LHD/M/1999/june/browse/seats/headrest_rear/
Εννοείτε ότι πρέπει να ανοιχτούν και τρύπες στην Πλατή όπου θα παίρνανε τα προσκέφαλο.
Επίσης εννοοιτε οτι πρέπει να αγοράσεις και τα προσκεφαλα η να τα φτιάξεις σε ταπετσέρη μονός σου στο χρώμα του δέρματος του σαλονιού.Θα σε ερθουν πολυ φτυνοτερα.

Τώρα για να έχεις προσκεφαλα με μπάρες προστασίας(όπως το διατυπώνεις) τοτε πρέπει να πάρεις το E46 cabrio.Αυτό έχει τις μπάρες προστασίας μέσα στα προσκεφαλα.

Παντός για να προσάρμοσεις στο Ε36 cabrio μπάρες προστασίας για την ανατροπή γίνεται άλλα είναι λίγο πολυέξοδο για original.
Φτάνει κάνα 2000ε-2500ε
http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Cabrio/Europe/318i-M43/LHD/M/1999/june/browse/sliding_roof_folding_top/rollover_system/

Τέλος αυτό που θα πρέπει να σε απασχολήσει εκτός από τα χιλιόμετρα και τα μηχανικά είναι και η κατάσταση της κουκούλας από άποψη:
-Στεγανότητας(παραθύρων,μέτωπο,πίσω ψαλίδι,Folding top)
-Σωστές Ραφές για να μην περνάει ο αέρας όταν τρέχεις μετά τα 80χιλ και τον ακούς να σφυρίζει και για να μην χτυπαει πανω στο σκελετο.
-Ιμάντες για το σωστό δίπλωμα της κουκούλας και την ομαλή κίνηση της
-Μοτέρ κουκούλας και κίνηση χωρίς διακοπές.

Συμπέρασμα :
θα μπλέξεις στον ελέγχο της κουκούλας αν δεν ξέρεις.
Αν παλι ζητήσεις βοήθεια από <ειδικούς> ίσως μπλεξεις χειρότερα.Δεν παλεύεται εύκολα η παλιά κουκούλα.Τουλάχιστον από πληροφορίες που έχω παθόντες λένε ότι έφτιαξαν την τέντα τους απο ραφές -ιμάντες κλπ και μετά είχαν προβλήματά-κολλήματα στην κίνηση του σκελετού της κουκούλας.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άριστα αυτοκίνητα της γενιάς.
Αν μπορείς να βρεις μια πραγματική εγγύηση από κάποιον μάντρα που θα σου εγγυηθεί για τα παραπάνω ,τότε αγορασετο.Αν και θα συμφωνησω με τον m-power _01 <Πολυ προσοχη! Η εγγυηση δεν λεει τιποτα>

κυριακος
30-08-09, 01:42
Με συγχωρεις κιολας, αλλα με καθε καλη προθεση σου λεω πως και το 2004 που εψαχνα εγω 36αρι , τα καλα ειχαν 80-90 χιλ χλμ... Μετα απο 5 χρονια πως γινεται να εχουν παλι τα ιδια???
Ειναι λογικο αμαξια 10-11 και 12 χρονων να εχουν 90.000 χλμ?

:+1::+1:
Μήπως φίλε οσο περνάει ο καιρός αρχίζει αντιστρoφει μέτρηση στα χιλιόμετρα? η εχουν παγωσει?

porfyrios
30-08-09, 14:42
σας ευχαριστώ όλους κύριοι,για τισ απαντήσεις σας.stelmaniac,για κάποιο που έχει τα περισσότερα ψάχνω.κυριάκο,σίγουρα θα πάρω ένα που θα έχει μαννίσιες μπάρες,μετά από αυτά που μου λές.nino,μάλλον σε υπολογιστή αντιπροσωπείας θα αναφέρεσαι ,έτσι?(για να διαβάσει το κλειδι).dimi,o υπολογιστής του αυτοκινήτου γράφει τα χλμ??

dimis_gr
30-08-09, 14:52
ναι έχω ακούσει ότι πέρα από το καντράν αναγράφονται και στον υπολογιστή του αυτοκινήτου και είναι πολύ δύσκολο να παραχαρακτούν. nino σε ευχαριστώ και γώ πού γιατί αυτό με τι κλειδί δεν το ξέρα, οπότε θα μου χρησιμέψει μιας και γω ψάχνω να πάρω μεταχειρισμένο bmw. porfyrios ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Με το καλό το νέο σου όχημα

porfyrios
30-08-09, 17:51
να'σαι καλά dimis,και το δικό σου όχημα με το καλό:cheers:.αν βρείς κάτι καλό και για μένα,ειδοποίησε,έτσι?:bullhorn:

porfyrios
06-09-09, 00:09
ακόμα ψάχνω να βρώ το κατάλληλο ''πρώτο μου bmw cabrio''.όμως τελευταία προβληματίζομαι πολύ,διαβάζοντας καθημερινά τα διάφορα σχόλια εδώ,στα forums.......Διαβάζω για cabrio που ''κουδουνίζουνε''......,που δακρύζουνε στο πλύσιμο ή στη βροχή,που μπάζουνε νερά ακόμα και με hard top.....!!!!!!!!,για συχνά μηχανολογικά και κατασκευαστικά προβλήματα....Με το mercedes ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα και αυτό με βάζει σε σκέψεις,μήπως τελικά να μην αλλάξω εταιρία.........!!!!!(και το θέλω τόσο πολύ το άτιμο το oben ohne....)

dimis_gr
06-09-09, 01:15
μην μασάς...υπάρχουνε και άλλα τόσα τα οποία είναι μια χαρά. για αυτό σου είπα όποιο σε 36αρι cabrio σε ενδιαφέρει να το πας να στο πλύνουν με πίεση ώστε να δεις αν μπάζει η όχι. όσον αφορά τα κουδουνίσματα αυτό είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις απλά οδηκώντας το και πατώντας καμιά λακούβα επίτηδες. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι θες να πάρεις ένα αμάξι τουλάχιστον 10ετίας. άρα και τα τριξιματάκια του λογικά είναι.

E36-Hartge
06-09-09, 18:36
Υπάρχουν αυτοκίνητα 10ετίας που είναι άριστα!
36αρια Cabrio υπάρχουν πολλά και σίγουρα θα βρείς κάτι καλό αλλα γνώμη μου μην ψάχνεις το τέλειο γιατι όπως και να το κάνουμε είναι 10ετίας και βάλε το αυτοκίνητο.

porfyrios
06-09-09, 22:16
τελικά ένα 318 του 98-99 τί είναι?36άρι ή 46άρι??

E36-Hartge
06-09-09, 22:24
τελικά ένα 318 του 98-99 τί είναι?36άρι ή 46άρι??

36αρι βέβαια!

κυριακος
06-09-09, 22:24
τελικά ένα 318 του 98-99 τί είναι?36άρι ή 46άρι??

Για Ευρωπαικα ισχυει:
Μεχρι 9/99 ειναι Ε36
Απο 2000-8/2006 ειναι Ε46

Βρηκες τιποτα καλο του 98-99?

κυριακος
06-09-09, 22:26
ακόμα ψάχνω να βρώ το κατάλληλο ''πρώτο μου bmw cabrio''.όμως τελευταία προβληματίζομαι πολύ,διαβάζοντας καθημερινά τα διάφορα σχόλια εδώ,στα forums.......Διαβάζω για cabrio που ''κουδουνίζουνε''......,που δακρύζουνε στο πλύσιμο ή στη βροχή,που μπάζουνε νερά ακόμα και με hard top.....!!!!!!!!,για συχνά μηχανολογικά και κατασκευαστικά προβλήματα....Με το mercedes ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα και αυτό με βάζει σε σκέψεις,μήπως τελικά να μην αλλάξω εταιρία.........!!!!!(και το θέλω τόσο πολύ το άτιμο το oben ohne....)

Φίλε μου για να μην μπλεχτεις στον κυκεώνα των απόψεων και γνώμεων σε συμβουλεύω όλα αυτά τα προβλήματα που γράφονται και ακούς για τα cabrio να πας να τα δεις από κοντά στην πράξη κατά ποσό είναι υπαρκτά και σε τι ένταση υφίστανται έτσι ώστε να καταλάβεις αν πρέπει να γίνεις κάτοχος cabrio BMW E36 η οχι.
Θα ακούσεις πολλά.Θα ακούσεις Ε36 να μην περνάει σταγόνα.Θα ακούσεις E93 με αναδιπλούμενη σπαστή μεταλλική οροφή μέσα στην εγγύηση να δακρύζει στο πίσω πλαινο παράθυρο.
Σου λέω και για το δικό μου σήμερα που είχε διαρκεία η βροχή από Πελοπόννησο ότι δεν καταλάβαμε τίποτα.
Δεν μπορείς να αμφισβητήσεις τίποτα.
Πολλά προβλήματα εξαυτων ορισμένοι τα έχουμε ακούσει μονό και δεν τα έχουμε δει πότε.
Οπότε καλό είναι να μην τα αναπαράγουμε κιόλας και να μην μιλάμε γενικά.
Υπάρχουν προβληματικά cabrio όπως υπάρχουν και coupe και sedan.Τουλάχιστον προβλήματα τριξίματος σε coupe e36 στα παράθυρα του, πρόσφατα δημοσιεύτηκε θέμα και δώσαμε λύση.Π.Χ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21180

Επίσης στο θέμα σχετικά με την <φερεγγυότητα cabrio E36> έχουμε δώσει όλοι λίγο η πολύ μια ολοκληρωμένη απάντηση στο θέμα έλεγχος κουκούλας.Επαναλαμβάνω ένα απόσπασμα από την δίκη μου τοποθέτηση για το τετραθέσιο αμάξι cabrio και ειδικότερα το Ε36:

<Τέλος αυτό που θα πρέπει να σε απασχολήσει εκτός από τα χιλιόμετρα και τα μηχανικά είναι και η κατάσταση της κουκούλας από άποψη:
-Στεγανότητας(παραθύρων,μέτωπο,πίσω ψαλίδι,Folding top)
-Σωστές Ραφές για να μην περνάει ο αέρας όταν τρέχεις μετά τα 80χιλ και τον ακούς να σφυρίζει και για να μην χτυπάει πάνω στο σκελετό.
-Ιμάντες για το σωστό δίπλωμα της κουκούλας και την ομαλή κίνηση της
-Μοτέρ κουκούλας και κίνηση χωρίς διακοπές.>

Τέλος ο έλεγχος του νερού στις Κουκουλές δεν γίνεται πότε μα πότε με πίεση στα βενζινάδικα.Αυτό είναι καταστροφικό λάθος και για το Πέλος της κουκούλας και για τις ραφές της και για της θερμοκολησεις κάτω από την ραφή.
Επίσης αυτός ο τρόπος ελέγχου δεν θα ήταν καθόλου δίκαιος.
Διότι σε όλους τους γνωστούς ταπετσέρηδες που ασχολούνται με τις Κουκουλές για πήγαινε πεστους κανε μου στεγανοποιηση της κουκούλας να μην την διαπερνά από τα λάστιχα στα ακρα του μετώπου και στην αρχή του πισου ψαλιδιού το νερό της πίεσης!
Θα σου Πούνε κύριε εμείς μονό το νερό της βροχής μπορούμε να σου εγγυηθούμε με την ρύθμιση μας.
Όπως καταλαβαίνεις το νερό της βροχής είναι στην μορφή εντόνου <νέφους> η λαστιχο σπιτιου.Όχι Νιαγάρας.Άλλα αν περάσει το τεστ του νέφους θα περάσει και τα πιο δύσκολα.
Τώρα όσες Κουκουλές είναι πειραγμένες και ρυθμισμένες-Καργαρισμενος ο σκελετός τους για να μην μπαίνουν οι σταγόνες της <υπερπίεσης> του πιεστικού τότε εδώ μπορούμε να μιλήσουμε για άλλα προβλήματα σε πολλά σημεία που θα εκδηλωθούν.

Συμπέρασμα βγες στην πιάτσα και δες τα αμάξια από κοντά και κανε την έρευνα σου και τον ελέγχο όπως μπορείς.
Ως προς το νερό που μάλλον αυτό για την ώρα είναι το φλέγον ζήτημα,να γίνει έλεγχος λογικός έτσι ώστε να μην απόρριψης κάποιο καλό κομμάτι από άδικο και λανθασμένο ελέγχο.τουλάχιστον ως προς το νερό.

ΥΓ μην πάμε την συζητηση ετσι αποτομα στα Mercedes γιατί εκεί πιστεύω οτι για τα διθέσια ενδιαφέρεσαι ,οπότε δεν έχουμε κουκούλα και είναι άλλη ιστορία άλλα και εκεί πάλι κάτι καλό άλλα και κάτι κακό θα ακούσεις ταυτόχρονα.

porfyrios
06-09-09, 22:47
όχι κυριάκο,δεν ενδιαφέρομαι για mercedes.Θέλω να αλλάξω εταιρία μετά από τόσα χρόνια .Και αυτό το αποφάσισα μία ημέρα του Αυγούστου που μπήκα σε ένα cabrio 318.Από τότε το θέλω πολύ.Να φανταστείς ακόμα και η γυναίκα μου και τα 2 μικρά μου(10 και 6 ετών),περιμένουν με ανυπομονησία να βρώ ένα τέτοιο.Το ερωτευτήκαμε όλοι μας:D Προβληματίζομαι μόνο για την αξιοπιστία του αυτοκινήτου,γιατί η αλήθεια είναι οτι με το mercedes δεν είχα ποτέ προβλήματα.Στα τόσα χρόνια που το έχω,μόνο αντλία νερού,αντλία βενζίνης, ρελέ βενζίνης και ψυγείο έχω αλλάξει.Κατά τα άλλα είναι άψογο.Και εδώ διαβάζω τόσα πολλά για προβλήματα που βγάζουν τα bmw.......Ελπίζω να είμαι τυχερός και να βρώ ένα καλό όχημα.......

porfyrios
06-09-09, 22:50
και κάτι ακόμα.Άν κάνω test drive ένα mercedes,μπορώ να σου πώ αμέσως για το ποιόν του αυτοκινήτου.Αλλά από bmw δεν έχω ιδέα.....

κυριακος
06-09-09, 22:58
και κάτι ακόμα.Άν κάνω test drive ένα mercedes,μπορώ να σου πώ αμέσως για το ποιόν του αυτοκινήτου.Αλλά από bmw δεν έχω ιδέα.....

Έτσι είναι όταν έχεις ζήσει ένα αμάξι και πολύ ειδικός να μην είσαι ξέρεις τα σημεία του.
Οπότε εγώ λέω προχωρά με το E36 και δεν θα το μετανιώσεις.Έχουν φτήνυνει και λίγο τώρα.
Από την άλλη όμως να ξέρεις ότι δεν είναι και βολίδες στο τρέξιμο! ειδικά τα 318i.
Με 1495kg αμάξωμα (χωρίς ρεζέρβα) και 118 αλόγα <καθαρά> δεν απογειώνεσαι κακά τα ψέματα.
Έχουν όμως την αίσθηση ότι τρέχεις,έστω και εν δεν πας γρήγορα.
Πάντα μιλάμε για τα εργοστασιακά απείραχτα.

porfyrios
06-09-09, 23:08
δεν είμαι της ταχύτητας φίλε μου.Για το κέφι μου το θέλω το όχημα,να κάνουμε τις βολτίτσες μας με την οικογένεια ,παραλία (πλαταμώνα),,βουνό (λιτόχωρο) ,άντε και καμία θεσσαλονίκη κάπου -κάπου.(απο κατερίνη είμαι).Παρεπιπτόντως ,βλέπω να δίνεις απαντήσεις σε πολλά θέματα εδώ στα forums.Είσαι επαγγελματίας σε θέματα bmw,ή από εμπειρία τα γνωρίζεις όλα αυτά??

κυριακος
06-09-09, 23:28
δεν είμαι της ταχύτητας φίλε μου.Για το κέφι μου το θέλω το όχημα,να κάνουμε τις βολτίτσες μας με την οικογένεια ,παραλία (πλαταμώνα),,βουνό (λιτόχωρο) ,άντε και καμία θεσσαλονίκη κάπου -κάπου.(απο κατερίνη είμαι).Παρεπιπτόντως ,βλέπω να δίνεις απαντήσεις σε πολλά θέματα εδώ στα forums.Είσαι επαγγελματίας σε θέματα bmw,ή από εμπειρία τα γνωρίζεις όλα αυτά??

Οχι δεν είμαι επαγγελματίας σε θέματα BMW.
Δεν δίνω μονό εγώ απαντήσεις στα θέματα στο forum.
Άλλοι δίνουν πολλές περισσότερες και είναι πιο έμπειροι
Το θέμα της κουκούλας έτυχε να με έχει απασχολήσει προσωπικά διότι ζητώντας κάποιες βοήθειας από έξω από την αγορά και ακόμα και από αντιπροσωπία κατάλαβα αμέσως οτι το αντικείμενο τους είναι κάπως άγνωστο για πολλούς η δεν θέλουν να πολυμπλέξουν γιατί είναι ένα θέμα σχετικά απλό άλλα και ταυτόχρονα πολυ λεπτομερές.
Χαρακτηριστική απάντηση που μου έδωσαν σε αντιπρόσωπια ήταν να απευθυνθώ σε <εξωτερικό συνεργάτη> που δεν έχει καμία σχέση ,ενυπόγραφα τουλάχιστον με την BMW Ελλας.
Άκουσα και τους μέσα και τους έξω συνεργάτες ειδα τα υπέρ και τα κατά συζήτησα και με άλλους συνιδιοκτήτες cabrio που έφτιαξαν μέσα και έξω τις Κουκουλές τους και αποφάσισα να ασχοληθώ μονός με πολλά σημεία στον σκελετό -ψαλίδια -μοίρες-λάστιχα- Ζελατίνα-περιποίησης-μοτέρ κουκουλας αισθητήρες κλπ.και ακόμα μαθαίνουμε.

porfyrios
06-09-09, 23:40
ωραία κυριάκο.τότε όταν με το καλό αποκτήσω κι εγώ την μπέμπα και έχω κάποιο πρόβλημα με την κουκούλα,θα ζητώ την ΄γνώμη σου:dblthumb2 (αν ακούσεις κάτι για καμία καλή περίπτωση αυτοκινήτου ,ελπίζω να με ενημερώσεις..)

κυριακος
06-09-09, 23:48
(αν ακούσεις κάτι για καμία καλή περίπτωση αυτοκινήτου ,ελπίζω να με ενημερώσεις..)

Πολύ ευχαρίστως άλλα αυτά δεν ακούγονται ,ελέγχονται μονό από κοντά.

porfyrios
07-09-09, 14:46
το 318 cabrio,μέχρι ποιό έτος το έβγαζε σε 1800 cm??

κυριακος
07-09-09, 15:03
Για ολα τα Ευρωπαικα Ε36 318i-328ι τα κατασκευαζε μεχρι 9/99
Αυτό τι σημασία έχει?
Ψάχνεις και για εισαγωγείς μήπως οπότε γίνεται χαμός με τις άδειες Κυκλοφορίας?

porfyrios
07-09-09, 15:19
βασικά ενδιαφέρομαι μόνο για 1800 cm και με ενδιαφέρει ένα όσο το δυνατόν πιο καινούριο.ψάχνω στην γερμανία αλλά δεν μπορώ να βρώ 1800 μετά το 2000.μήπως από το 2001 βγαίνουν μόνο 2000 cm??

κυριακος
07-09-09, 15:31
βασικά ενδιαφέρομαι μόνο για 1800 cm και με ενδιαφέρει ένα όσο το δυνατόν πιο καινούριο.ψάχνω στην γερμανία αλλά δεν μπορώ να βρώ 1800 μετά το 2000.μήπως από το 2001 βγαίνουν μόνο 2000 cm??

Αν δεν κάνω λάθος είπες ότι ενδιαφέρεσαι για Ε36 318i αμάξωμα σωστά?
Αν είναι έτσι τότε το Ε36 318i κατασκευαστικέ απο το εργοστάσιο μέχρι το ετός που σου έγραψα.
Αν ψάχνεις για Ε46 cabrio:
1)318Ci με Ν42 κινητήρα τοτε αυτά κατασκευάστηκαν από τον Δεκέμβριο 2000-2/2004
2)318Ci με Ν46 κινητήρα τότε αυτά κατασκευάστηκαν από τον Δεκέμβριο 2003-8/2006

porfyrios
07-09-09, 15:44
ευχαριστώ.βάζω στην αναζήτηση στα γερμανικα sites ''318 cabrio 1800 cm'' και μου βγάζουν μόνο μέχρι το 2000 .θα προσπαθήσω για e46 ,να δώ αν μου βγάζει 1800 cm.

κυριακος
07-09-09, 16:06
ευχαριστώ.βάζω στην αναζήτηση στα γερμανικα sites ''318 cabrio 1800 cm'' και μου βγάζουν μόνο μέχρι το 2000 .θα προσπαθήσω για e46 ,να δώ αν μου βγάζει 1800 cm.

Τα Γερμανικά σαιτ αγγελιών και οποιαδήποτε σαιτ αγγελιών δεν είναι τόσο ακριβεις στις πληροφορίες τους έτσι ώστε να είσαι σίγουρος για την ακριβή ημερομηνία κατασκευής του αυτοκίνητου.Δεν γράφουν δηλαδή ημερομηνίες κατασκευής άλλα ημερομηνίες πρώτης άδειας εκτός αν ισχύει κάτι άλλο στην άδεια που εκδίδεται στην Γερμανία σε σχέση με το χάος της Ελλάδας.
Πχ αν ενα Ε36 έχει κατασκευαστή 9/99 ,δηλαδή από τα τελευταία μοντέλα,τότε δεν είναι σίγουρο ότι η άδεια του θα γράφει την ίδια ημερομηνία.Μπορεί να πουλήθηκε μέσα στις αρχές του 2000 διότι μπορεί να έμεινε στην έκθεση απούλητο η δεν ξέρω για πιο λόγο.
Ελληνική αγγελία για Ε36 cabrio κυκλοφορεί και αναγράφει μοντέλου 2001 !!!

Τώρα για το Ε46 αυτό έχει άλλα λεφτά οπότε εσύ ξέρεις.
Παντός θα σου έλεγα να προσαρμοστείς στην Ελληνική πραγματικότητα γιατί αν συνηθίσεις τις <έξω τιμές> θα απογοητευτείς εδώ.
Εκτός αν έχειν κάνει το κουμάντο σου με το τελωνείο.

Επίσης αναζητώντας το πιο κοντινό μοντέλο προς το τέλος της σειράς κατασκευής δεν είσαι και κατοχυρωμένος ότι θα κάνεις και την μεγάλη επιτυχία αγοράς.Μπορεί να βρεις ένα του 96 και να είναι καλύτερο και από 99.Γιαυτό σου είπα ότι αυτά μονό από κοντά ελέγχονται
Καθοριστικό έτος αναφοράς μπορούμε να πούμε ότι είναι το 96> διότι από εκεί και πέρα έγιναν ορισμένες αλλαγές ουσιαστικές άλλα και Lifting όπως πχ:
α)μέχρι το 95 οι Κουκουλές είχαν την χαρακτηριστική <τσέπη> στα δυο πλάγια ενώ μετά την βγάζει χωρίς τσέπες(κάνει ένα γάμα ένα κομμάτι ύφασμα).
β)τις βγάζει και με φουλ ηλεκτρική κουκούλα δηλαδή με τρίτο μοτέρ που καταργεί το χειροκίνητο κλείστρο και κουμπώνει τέλειος μονητης.
Και άλλα είναι.

ΥΓ οι ακριβεις ημερομηνίες κατασκευής βρίσκονται από το αντιπροσωπία(από όλες) αν δεν το έχεις κοντά το αμάξι να δεις άλλα σημεία του που μιλάνε για την ημερομηνία του.

E36-Hartge
07-09-09, 22:20
Απο γερμανία έχω κοιτάξει και εγώ αλλα ζητάνε πολλά στο τελωνείο (180% πάνω!!!)
Τόσο βγαίνουν και εδώ και τουλάχιστον μπορείς να τα δεις απο κοντά.

porfyrios
07-09-09, 22:29
180%?????!!!!!!!για τι μοντέλο μιλάμε??ποιάς χρονιάς??

stelmaniac
07-09-09, 22:45
Το τελωνειο να το ξεχασεις για τοσο παλιο αυτοκινητο....τετοιας ηλικιας δεν εισαγωνται πλεον...

E36-Hartge
07-09-09, 22:46
Εγώ ρώτησα για 97' και 98' και μου πέσαν τα μαλλιά!

porfyrios
07-09-09, 22:57
κριμα!!!!!!!και έχει πολύ καλά αυτοκίνητα εκεί.........

E36-Hartge
07-09-09, 23:52
κριμα!!!!!!!και έχει πολύ καλά αυτοκίνητα εκεί.........

Ναι η αλήθεια είναι οτι έχει πολύ καλά αυτοκίνητα...
Εγώ το παράτησα το θέμα γερμανία και ψάχνω Ελλάδα πλέον.
Έχει και εδώ πολύ καλά αυτοκίνητα αν το ψάξεις.
Ψάξε στο car.gr έχει αρκετά.

porfyrios
07-09-09, 23:55
το ψάχνω φίλε μου,αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα κάτι όπως το θέλω...

E36-Hartge
07-09-09, 23:59
Το ίδιο πρόβλημα έχουμε μαλλον...
Εμένα είναι πιο δύσκολη η επιλογή και μόνο στο χρώμα μιας και μου αρέσει πολύ το λευκό.

porfyrios
08-09-09, 00:28
σου έστειλα πληροφορία.την πήρες?

E36-Hartge
08-09-09, 00:34
Θέλω να δώ στο τέλος τι θα έχουμε αγοράσει...:rofl2:

porfyrios
08-09-09, 00:40
κάτι θα βρεθεί και για εμάς.:)

porfyrios
08-09-09, 15:31
μήπως γνωρίζει κάποιος, ποιός είναι ο κωδικός αυτοκινήτου του cabrio 318 του 98-99???.
''Μάρκα=BMW , Τύπος=??? , Κυβισμός=1800 ,Έτος Κατασκευής=1999 , Είδος Οχήματος=επιβατικό ,Μικρότερη ΦΑ=?? , ΜεγαλύτερηΦΑ=??

παράδειγμα: Μάρκα=B.M.W. Τύπος=346L ΗΛΕΚ.ΟΡΟΦΗ, Κυβισμός=1796, έτος κατασκευής=2003 Είδος Οχήματος=Επιβατικά, Μικρότερη ΦΑ=6500
(Από τον πίνακα'''''''ΑΞΙΕΣ ΤΕΛΩΝΙΣΘΕΝΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ''')