PDA

Επιστροφή στο Forum : Το καλύτερο GPS για Ευρώπη...


bimmer-corfu
31-08-09, 09:59
TomTom
Garmin
MIO
Igo
Navigon
Κάτι άλλο?

Παιδιά έχουμε γράψει αρκετά για τα GPS και τους χάρτες της BMW, για destinator, για διάφορες συσκευές αλλά δεν έχουμε αναφερθεί αρκετά σε προγράμματα/πλατφόρμες πλοήγησης για Ευρώπη.

Μέχρι τώρα όλα τα ταξίδια μου στην Ευρώπη έγιναν με destinator χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ότι καλύτερο.

Όποιος έχει Ευρωπαϊκή εμπειρία με κάτι άλλο ας τη γράψει να ξέρουμε τι γίνετε.
Αναβαθμίσεις χαρτών?
Προσθήκη νέων χαρτών?
Εγκατάσταση σε PDA με windows mobile ή ακόμα και σε iphone?

konas
31-08-09, 10:17
Δεν εχω προσωπικη αποψη αλλα απο οτι διαβαζω σε site του εξωτερικου, θεωρουν το tom tom σαν το καλυτερο

asot
31-08-09, 10:58
Αν και δουλεύω το εργοστασιακό στα ταξίδια μου στην Ευρώπη τα τελευταία 2 χρόνια (απόλυτα ικανοποιημένος, δουλευει και το TMC), φίλος που κινειται και περισσότερο μιλάει για τα καλύτερα λόγια για το iGo 8.3 που χρησιμοποιεί στο PDA του...
Σαν "πακετο", το TomTOm χαίρει μεγάλης εκτίμησης...

bimmer-corfu
31-08-09, 15:37
απο τη μία ακούω 9 στους 10 γνωστούς να λένε τομτομ και μετά ο ένας στους 10 δεν θέλει ούτε να το δει. Παράξενο και αυτό

6zylindermaniac
31-08-09, 22:19
Xρησιμοποιώ Τομτομ. Μου αρέσει γιατί είναι πολύ γρήγορο (πιάνει εύκολα σήμα, γρήγορη αναπροσαρμογή διαδρομής)


Βέβαια όταν δε το έχω μαζί μου χρησιμοποιώ το GPS του κινητού και κάνει σχεδόν τα ίδια, οπότε όποιο και αν πάρεις θα είσαι καλυμένος.


:)

bimmer-corfu
01-09-09, 08:38
Xρησιμοποιώ Τομτομ. Μου αρέσει γιατί είναι πολύ γρήγορο (πιάνει εύκολα σήμα, γρήγορη αναπροσαρμογή διαδρομής)


Βέβαια όταν δε το έχω μαζί μου χρησιμοποιώ το GPS του κινητού και κάνει σχεδόν τα ίδια, οπότε όποιο και αν πάρεις θα είσαι καλυμένος.


:)

To γρήγορο έχει να κάνει και με τη συσκευή.
Στο κινητό ΤΟΜΤΟΜ έχεις? Τι κινητό? windows mobile?

bimmer-corfu
15-09-09, 18:51
έχει κανείς συγκεκριμένη συσκευή με ΤΟΜΤΟΜ να προτείνει?

nino x3
15-09-09, 19:07
το καλυτερο gps ειναι αυτο που εξυπηρετει τις εκαστοτε αναγκες ,με σωστη χαρτογραφηση και ευκολα αναβαθμιζομενο λογισμικο με το χαμηλοτερο κοστος.
Οι αναγκες διαφερουν απο χρηστη σε χρηστη και απο χρηστικη δυνατοτητα του gps σε διαφορες καταστασεις και οχηματα.
Ενας μεσος χρηστης με το destinator θα μεινει κατι πιο πολυ απο ευχαριστημενος ειδικα αν του προσθεσει τα καλουδια που κυκλοφορουν και δωρεαν (pois μπλοκα καμερες και χιλια δυο αλλα).
Τωρα σε πιο εξειδικευμενες καταστασεις σιγουρα χρειαζεται κατι παραπανω!!!

tomiss
15-09-09, 20:13
TomTom
Garmin
MIO
Igo
Navigon
Κάτι άλλο?

Παιδιά έχουμε γράψει αρκετά για τα GPS και τους χάρτες της BMW, για destinator, για διάφορες συσκευές αλλά δεν έχουμε αναφερθεί αρκετά σε προγράμματα/πλατφόρμες πλοήγησης για Ευρώπη.

Μέχρι τώρα όλα τα ταξίδια μου στην Ευρώπη έγιναν με destinator χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ότι καλύτερο.

Όποιος έχει Ευρωπαϊκή εμπειρία με κάτι άλλο ας τη γράψει να ξέρουμε τι γίνετε.
Αναβαθμίσεις χαρτών?
Προσθήκη νέων χαρτών?
Εγκατάσταση σε PDA με windows mobile ή ακόμα και σε iphone?

Φιλε μου ο αδερφος μου δουλευει σε εταιρια γεωπληροφορικης και μου ειπε τομτομ ειναι καλυτερη αλλα εξαρταται σε ποια μερη της ευρωπης θελεις...Πες μου και μπορω να σου πω τι πιστευει ενας επαγγελματιας που ασχολειται..Και οχι δεν δουλευει στην τομτομ αν πιστευει κανεις οτι το λεω για διαφημηση

Υ.Γ Μονο στις ανατολικες χωρες δεν εχει καλη χαρτογραφηση λεγοντας Ουκρανια,Ρουμανια,μολδαβια,Γεωργια(πρωην ανατολικο μπλοκ)

topmar
15-09-09, 20:51
Καλησπέρα,

Ζω και εργάζομαι εδώ και 3 χρόνια στη Γερμανία, έχω το Becker Traffic Assist 7827 και το software του είναι απλά καλό....

Πέρασα όμως μέσα και το iGO 8.3 και είναι κατά πολύ ανώτερο με πολύ περισσότερες επιλογές και πληροφορίες.....

Πολύ καλά είναι και τα Navigon επίσης.....

bimmer-corfu
15-09-09, 20:54
Γενικά Ανατολικές χώρες έχω δει ότι δεν υπάρχει καλή χαρτογράφηση.
Σύστημα GPS φυσικά και δεν είναι μόνο η χαρτογράφιση αλλά επειδή παίζει μεγάλη σημασία στα Βαλκάνια (αφου δυτική Ευρώπη με όλα καλά πας) ποιά μέρη έχουν την καλύτερη χαρτογράφηση? Σερβία, FYROM, Βουλγαρία και Ρουμανία με destinator που έχω πάει ήταν της πλάκας (όχι πως δεν το περίμενα) αλλά τουλάχιστων είχε τους βασικούς δρόμους

bimmer-corfu
15-09-09, 20:57
Καλησπέρα,

Ζω και εργάζομαι εδώ και 3 χρόνια στη Γερμανία, έχω το Becker Traffic Assist 7827 και το software του είναι απλά καλό....

Πέρασα όμως μέσα και το iGO 8.3 και είναι κατά πολύ ανώτερο με πολύ περισσότερες επιλογές και πληροφορίες.....

Πολύ καλά είναι και τα Navigon επίσης.....

Τελικά πιστεύω ότι Δυτική και κεντρική Ευρώπη όλα καλά είναι και απλά σημασία έχει η συσκευή (ευκολία χρήσης, αναβαθμίσεις, ταχύτητα κτλ) και η ευκολία του προγράμματος πλοήγησης. Γι αυτό είχα ρωτήσει για συγκεκριμένες συσκευές. Αφού μέχρι και εγώ με destinator μια χαρά έχω πάει Δυτική Ευρώπη.
Ανατολικά όμως?

anemosgr
15-09-09, 21:03
Exω γυρίσει τις περισσότερες χώρες της Δ.Ευρώπης με destinator χωρίς κανένα πρόβλημα.Πλέον εχω περάσει το IGO8.3 για Σερβία,Βουλγαρία που απο οτι είδα τις έχει παρα πολύ καλά!!!

tomiss
16-09-09, 00:36
Τελικά πιστεύω ότι Δυτική και κεντρική Ευρώπη όλα καλά είναι και απλά σημασία έχει η συσκευή (ευκολία χρήσης, αναβαθμίσεις, ταχύτητα κτλ) και η ευκολία του προγράμματος πλοήγησης. Γι αυτό είχα ρωτήσει για συγκεκριμένες συσκευές. Αφού μέχρι και εγώ με destinator μια χαρά έχω πάει Δυτική Ευρώπη.
Ανατολικά όμως?

Κανε λιγη υπομονη και θα ρωτησω αυριο τον αδερφο μου που θα ειναι και στην δουλεια..Δηλαδη για να καταλαβω ποιες χωρες θελεις εσυ κυριως?Ανατολικες?Πες μου οταν μπορεσεις να τον ρωτησω συγκεκριμενα η μπορω αν θες να σου στειλω με πμ το κινητο του να τον ρωτησεις δεν υπαρχει προβλημα..Απλα πες μου για να ξερω

bmw330vasilis
16-09-09, 01:22
για iphone.....χωρις χρεωση μεσω 3G.....μπορεις να ρωτησεις αν υπαρχει κατι??
ευχαριστω εκ των προτερων..........



Κανε λιγη υπομονη και θα ρωτησω αυριο τον αδερφο μου που θα ειναι και στην δουλεια..Δηλαδη για να καταλαβω ποιες χωρες θελεις εσυ κυριως?Ανατολικες?Πες μου οταν μπορεσεις να τον ρωτησω συγκεκριμενα η μπορω αν θες να σου στειλω με πμ το κινητο του να τον ρωτησεις δεν υπαρχει προβλημα..Απλα πες μου για να ξερω

bimmer-corfu
16-09-09, 08:22
Κανε λιγη υπομονη και θα ρωτησω αυριο τον αδερφο μου που θα ειναι και στην δουλεια..Δηλαδη για να καταλαβω ποιες χωρες θελεις εσυ κυριως?Ανατολικες?Πες μου οταν μπορεσεις να τον ρωτησω συγκεκριμενα η μπορω αν θες να σου στειλω με πμ το κινητο του να τον ρωτησεις δεν υπαρχει προβλημα..Απλα πες μου για να ξερω

FYROM, Σερβία, Ρουμανία, Βουλγαρία
Thanks

M_enzo
29-05-10, 15:37
navigon σε iphone με αυτη τη βαση http://www.navigon.com/portal/int/shop/zubehoer/produkt.html?produktFamilieId=14970&produktId=6964612
απλα εξαιρετικο προγραμμα που ανανεωνει τους χαρτες του παρα πολυ συχνα (ακομα και τα ελληνικα ορια "βραδυτητας"). και η βαση εξαιρετικα ποιοτικη(made in germany γαρ).
εχω εγκατεστημενο και το tom tom αλλα για δεν με βολευει καθολου. επισης εχω την αισθηση-οχι βεβαιοτητα βαριεμαι να κανω πειραματα αφου ουτως ή αλλως δν με βολευει- οτι ειναι λιγο πιο αργο και στο σημα και στην αναπροσαρμογη της διαδρομης.

petroscf
18-01-11, 15:13
Καλησπέρα...
Εγώ προσωπικά (και οι συνταξιδεύοντες μαζί μου στα συγκεκριμένα ταξίδια) έχω τραβήξει απίστευτη ταλαιπωρία με destinator...
Αλλά δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο thread είναι το κατάλληλο για να το πώ...

george316
18-01-11, 15:23
ειχα στο κινητο μου (pda miodigialker) το destinator 6.
δεν εχω βγει εκτος ελλαδας,συνεπως δεν μπορω να πω γνωμη..
το χρειαστηκα μετρημενες 4 φορες γιατι ειχα να παω σε ραντεβου που οχι μονο δεν ηξερα διαυθυνση,αλλα δεν ηξερα ουτε που βρισκονταν...
με πηγε ακριβως εξω απο την πορτα...
υποθετω οτι ολες οι συσκευες δεχονται αναβαθμισεις σε χαρτες κλπ.
μια συσκευη που να τα κανει ολα δε νομιζω να υπαρχει.αρα αναλογα με το που θες να πας αναλογα πρατεις..

petroscf
18-01-11, 16:17
Δεν έχω κάποιο παράπονο...Οι χάρτες του είναι πολύ καλοί-και μάλιστα οι ευρωπαικοί (όσους δοκίμασα τουλάχιστον) καλύτεροι από τον Ελληνικό -και υπάρχει και εξήγηση: Στην Ευρώπη έχουν κατασταλάξει εδώ και χρόνια οι πιο πολλοί δρόμοι, ενώ εδώ 1) φτιάχνουμε συνεχώς νέους δρόμους οπότε δεν γίνεται να τους έχει προβλέψει η τελευταία αναβάθμιση-πχ το καλοκαίρι του 09 ταξίδευα στην Εγνατία και με έδειχνε να πηγαίνω μέσα από τα χωράφια!!) και 2) ο κάθε π@π@ρ@ς δήμαρχος όπου του κ...κάνει και από μία-δυο μονοδρομίσεις οπότε μου έχει τύχει στην Αργυρούπολη να προσπαθεί να με βάλει σε δρόμο ΑΝΑΠΟΔΑ!!!!!
Αλλά όλα αυτά ΟΚ, είναι απολύτως κατανοητά και δεν μπορεί να ευθύνεται ο χάρτης του GPS...
Όμως, κοίτα τι μου έτυχε εμένα στην Ευρώπη, με τους χάρτες του μηχανήματος να είναι οι πιο πρόσφατοι που υπήρχαν τότε (το είχα ΜΟΛΙΣ αγοράσει, εξάλλου):

Ταξιδεύω συχνά στην 3εθνή περιοχή της Basel (Ελβετία-Γερμανία-Γαλλία). Όταν λοιπόν μένεις εκτός Βασιλείας και πρέπει να κάνεις κάποια μετακίνηση προς ένα άλλο σημείο πάλι εκτός Βασιλείας περνώντας (επειδή βολεύει) μέσα από την πόλη, είναι δυνατόν να περάσεις 2 και περισσότερες φορές σύνορα για διαδρομή ενός τετάρτου της ώρας. Π.χ., εγώ έμενα σε ένα ξενοδοχείο σε ένα μικρό χωριό (Inzlingen) που βρίσκεται έξω ακριβώς από τη Βασιλεία (από το κέντρο της πόλης φτάνεις σε λιγότερο απο 10') αλλά είναι Γερμανία. Στη μια άκρη του χωριού πρνάς τα σύνορα, και μπαίνεις στην Ελβετία, στο χωριό Riehen - ουσιαστικά Riehen και Inzlingen αποτελούν προάστια της Basel.
Σε πάρα πολλά μικρά και ασήμαντα δρομάκια όπως η σύνδεση δύο μικρών χωριών,υπάρχουν-αφύλακτα, φυσικά-σύνορα...
Οι φίλοι μου τους οποίους καθημερινά επισκεπτόμουν, ζούν σε ένα χωριό-επίσης προάστιο της Basel ουσιαστικά, λέγεται Hegenheim, αλλά ανήκει στη Γαλλία!!!!Οπότε για να τους επισκεφθώ έπρεπε να περνάω 2 φορές τα σύνορα, μια φορά Γερμανο-Ελβετικά και μια φορά Ελβετο-Γαλλικά...
Η διαδρομή αυτή διαρκεί κυριολεκτικά ένα τέταρτο, και συμφέρει να περάσεις μέσα από τη Βασιλεία. Μπορεί κανείς να μετακινηθεί και από τις Autobahn (από το χωριό που έμενα, αν φύγει κανείς προς την αντίθετη κατεύθυνση, μετά από λίγο βρίσκει autobahn, οπότε μπορεί και να κινηθεί έτσι...)αλλά δεν συμφέρει χρονικά για τη συγκεκριμένη διαδρομή-πιο πολλή ώρα θα χάσει έτσι σε σχέση με το να πήγαινε μέσω Βασιλείας.

Λοιπόν, το destinator, επέμενε να με πάει από την autobahn- και αυτό συνέβαινε Ο,ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ!!!(ακόμα και "αποφυγή αυτοκινητοδρόμων").
Όταν πλησίαζα τα σύνορα, επεμενε να κάνω αναστροφή. Αφού με μπέρδεψε στην αρχή (που το εμπιστευόμουν) πολλές φορές έτσι, όταν άρχισα να μην το ακούω και να κάνω τα δικά μου, διαπίστωνα ότι αφου περνούσα τα σύνορα, οπότα φόρτωνε το χάρτη της άλλης χώρας, τότε άρχιζε πάλι να λειτουργεί σωστα. Όταν πλησίαζα σύνορα, προσπαθούσε να με πάει απο τον πλησιέστερο μεγάλο αυτοκινητόδρομο...
Κατάλαβα λοιπόν ότι κάτι δεν πάει καλά με τη σύνδεση μεταξύ των χωρών (δηλ με τα Euro Roads, δεδομένου ότι το σύστημα του Destinator είναι να φορτώνει κάθε φορά την εκάστοτε χώρα αυτόματα...)
Στην Αθήνα, λοιπόν, την επόμενη χρονιά(-έτυχε να έχουν βγεί και κάποιες αναβαθμίσεις) ζήτησα να μου αναβαθμίσουν τους χάρτες και εξήγησα το πρόβλημα στον τεχνικό και μου αναβάθμισε και τα euro roads, και ξαναταξίδεψα....και πάλι τα ίδια, δυστυχώς...
Δοκίμασα να κάνω εικονικά (απο το σπίτι μου) τη διαδρομή με garmin που έχει όλη την Ευρώπη και όχι χώρα-χώρα, και μου την έδειξε σωστά, όπως θα έπρεπε...

sv2qo
18-01-11, 16:58
Δοκίμασα σχεδόν όλα τα προγράματα όπως Destinator, IGO 8, genius driver, Navigon κλπ.
Τελικά εγκαταστάθηκα στο ΤομΤομ για την φιλικότητα του interface του και την ταχύτητά του.
Απο χάρτες δεν ειχα πρόβλημα ούτε στην Ελλάδα ούτε στην Ιταλία-Ελβετία που συνήθως κινούμαι.

petroscf
18-01-11, 17:15
Υποθέτω ότι εν γένει δεν πρέπει να παρουσιάζεται πρόβλημα όταν κάποιος κινείται, όταν αλλάζει χώρα, μόνο μέσω των κύριων, μεγάλων αρτηριών...Από τη δική μου εμπειρία που περιέγραψα πιο πάνω, αντιλαμβάνομαι ότι (αν δεν φταίω εγώ σε κάτι-το οποίο όμως ακόμα δεν έχω βρεί) σε περιπτώσεις μικρών και ασήμαντων δρόμων-που όμως περνάνε από σύνορα-βρίσκεται το πρόβλημα..Δηλ ο χάρτης που έχει τους "ενδιάμεσους" συνδετήριους μεταξύ χωρών δρόμους, ("Euro Roads") δεν έχει πολλούς τέτοιους μικρούς, αλλά κυρίως μεγάλες autobahn, οπότε όταν επιλέγεις να κινηθείς από έναν τέτοιο που δεν μπορεί να δεί, βλέπει ότι πλησιάζεις το τέλος του χάρτη του (δεδομένου ότι η άλλη χώρα ακόμα δεν έχει "φορτωθεί"), αλλά δεν ξέρει τι γίνεται μετά, οπότε προσπαθεί να σε στείλει πίσω...

bimmer-corfu
18-01-11, 18:48
έκανα ένα ταξίδι Ελλάδα (Κέρκυρα - Μονεμβασιά και περιξ) με tomtom μετά απο πολλά με destinator. Το πρόγραμμα πολύ φιλικό αλλά οι χάρτες στο κόσμο τους. Μέχρι μέσα απο ποτάμι μου είπε να μπω.

Μετά πήγα εξωτερικό (έχω γράψει εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26975) με τομτομ και έπαθα πλάκα. Πολύ καλύτερο απο το destinator. Είχα κάνει πολλά ταξίδια εξωτερικό με destinator πιο πριν.
Το τομτομ το έχω σε iphone 4 και 3GS και δουλεύει εξαιρετικά και στα 2

kwstantinos
18-01-11, 23:13
παιδια καλησπερα να σας ρωτυσω κατι για να μυν ανυγω καινουριο θεματακι?/ ειδα εδω το θεμα με το gps θελω να παρω ενα και εγω αλα ποιο πολη για ελλαδα λογο οτι δεν ταξηδευω πολη εξοτερικο οποτε δεν το χρειαζομαι για εξω για εδω ελλαδα τιι προτηνετε? αυτο το mls destinator που του μυλασ και σε ωδυγει ειναι καλο? εσεισ τι πρωτηνετε?/ γυρο στα 150 με 180 ευρο εκη υπολωγυζω τι μαρκα λετε και ποιο μοντελο το θελω για ελλαδα γιατι παμε συχνα σε διαφορα μεροι και παω με χαρτη και ψαχνοντασ και ροτοντας ευχαρηστω προκαταβολικα

bimmer-corfu
19-01-11, 09:15
πάρε κάποιο που να έχει destinator ή genius εκτός και έχεις κάνα smartphone ή pda. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να το βάλεις στη συσκευή σου. Τα destinator και genius έχουν χάρτες navteq που είναι οι καλύτεροι για Ελλάδα

Αν πάρεις ανεξάρτητη συσκευή για gps κοίτα αν θέλεις και μπορείς να είναι 'ξεκλείδωτη' δηλαδή να μπορεί να πάρει άλλο πρόγραμμα πλοήγησης αν θες στο μέλλον

k.kakos
19-01-11, 12:11
Γενικά Ανατολικές χώρες έχω δει ότι δεν υπάρχει καλή χαρτογράφηση.
Σύστημα GPS φυσικά και δεν είναι μόνο η χαρτογράφιση αλλά επειδή παίζει μεγάλη σημασία στα Βαλκάνια (αφου δυτική Ευρώπη με όλα καλά πας) ποιά μέρη έχουν την καλύτερη χαρτογράφηση? Σερβία, FYROM, Βουλγαρία και Ρουμανία με destinator που έχω πάει ήταν της πλάκας (όχι πως δεν το περίμενα) αλλά τουλάχιστων είχε τους βασικούς δρόμους

Για ανατολικη Ευρωπη καλη λυση ειναι το IGO με χαρτες της TOP MAP. Περαν του εργοστασιακου χρησιμοποιω IGO σε navigation unit της ASUS και προσφατα αρχισα να χρησιμοποιω IGO 8.3 στο PDA μου. Αναβαθμιζω το λογισμικο με χαρτες της NQ, TA και TOP MAP, αναλογα με το ποσο λεπτομερεις ειναι για την καθε χωρα. Μπορω χωρις καμια επιφυλαξη να πω οτι δεν υπαρχει ποιο ευκολο συστημα για αναβαθμιση λογισμικου (απλα copy-paste), ειτε αυτο ειναι χαρτες, ειτε ΠΟΙ, ειτε 3D buildings.

Εχω ταξιδεψει σχεδον σε ολη την Ευρωπη με IGO και δεν μ¨εχει απογοητευσει ποτε! Σε χωρες οπως Σερβια, Βοσνια, Ρουμανια, Μολδαβια οπου δεν περναω μονο τρανζιτ δεν συναντησα ποτε κανενα προβλημα. Διαλεγω χαρτες οσο ποιο λεπτομερεις το δυνατον και τους αναβαθμιζω τακτικα.

Επειδη συναδελφος ρωτησε συγκεκριμενα για PDA, τολμω να πω οτι δεν υπαρχει ποιο ευκολο συστημα για εγκατασταση, χρησιμοτητα, δυνατοτητες απο το IGO. Τo GARMIN μπορει να συναγονιστει μονο στο οτι διαθετει off road χαρτες, τους οποιους εκτιμουν μονο οι ιπταμενοι, off road οδηγοι.

bimmer-corfu
19-01-11, 12:20
εχω ακουσει και εγω καλα λογια για το igo.απλα δεν εχω ο ιδιος εμπειρια.τωρα που εκανα jailbreak θα το δοκιμασω στο iphone

k.kakos
19-01-11, 12:21
Δεν έχω κάποιο παράπονο...Οι χάρτες του είναι πολύ καλοί-και μάλιστα οι ευρωπαικοί (όσους δοκίμασα τουλάχιστον) καλύτεροι από τον Ελληνικό -και υπάρχει και εξήγηση: Στην Ευρώπη έχουν κατασταλάξει εδώ και χρόνια οι πιο πολλοί δρ..... . όπως θα έπρεπε...

Δεν μου ειναι γνωστο το interface του συστηματος αλλα σε τετοιες περιπτωσεις δοκιμαζε να χαρασεις διαδρομη απο POIs και συγκεκριμενα τετοια συνορων. Αλλο ενα μεγαλο ατου του IGO σε αυτο το τομεα αφου μπορεις να αναβαθμιζεις οτι POI μπορειτε να φανταστειτε, απο speedcams μεχρι βενζινοπωλεια συγκεκριμενων εταιριων για καθε χωρα ξεχωριστα.

k.kakos
19-01-11, 12:26
εχω ακουσει και εγω καλα λογια για το igo.απλα δεν εχω ο ιδιος εμπειρια.τωρα που εκανα jailbreak θα το δοκιμασω στο iphone

προσπαθησε να βρεις instalation package για iphone και θα μεινεις ευχαριστημενος. Το χρησιμοποιω σε ΗΤC HD2.

bimmer-corfu
19-01-11, 14:22
Δεν μου ειναι γνωστο το interface του συστηματος αλλα σε τετοιες περιπτωσεις δοκιμαζε να χαρασεις διαδρομη απο POIs και συγκεκριμενα τετοια συνορων. Αλλο ενα μεγαλο ατου του IGO σε αυτο το τομεα αφου μπορεις να αναβαθμιζεις οτι POI μπορειτε να φανταστειτε, απο speedcams μεχρι βενζινοπωλεια συγκεκριμενων εταιριων για καθε χωρα ξεχωριστα.
σε όλα πάντως βάζεις ότι POI θες τώρα πιά

sv2qo
19-01-11, 15:23
Όλα τα προγράματα λιγο πολυ κάνουν την ίδια δουλειά.άλλος συνήθισε το ένα και άλλος το άλλο.Πρίν απο αρκετά χρόνια το destinator ηταν σχεδόν μονόδρομος για τη ελλάδα, κυρίως λόγω των χαρτων την ngi. Σημερα όλοι σχεδόν οι χάρτες ειναι καλοι, η Ngi , Gi πλέον συνεργάζεται με την τελε ατλας ,νομίζω, και η τελε ατλας συνεργάζεται με την τομ τομ και άλλες , και κατα την ταπεινη μου γνωμη to Destinator ειναι λιγο πεπαλαιιωμένο. Μου θυμίζει λιγο Pac man σε spectrum

Για περισσ'οτερες πληροφορίες στους ειδικούς
http://www.navimania.gr/start/

petroscf
20-01-11, 09:54
Πάντως είδα στο website της mls ότι έχει βγάλει αναβαθμίσεις χαρτών 2010, οπότε θα τους αναβαθμίσω και θα ξαναδοκιμάσω "εικονικά" να κάνω τη συγκεκριμένη διαδρομή να δώ αν θα "με πάει" σωστά...

blink
24-02-11, 15:04
Για Ευρώπη, εγώ μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει μόνο μία συσκευή, ένα garmin. Συγκεκριμένα, Ολλανδία μπορώ να πω ότι με βοήθησε σε κάποιες δύσκολες στιγμές αλλά όταν είχα πάει Ιταλία εκεί το μηχανηματάκι δεν ήταν και τόσο αξιόπιστο. Επειδή είχα και ένα φίλο μαζί μου που ήξερε τους δρόμους κατέληξα να ακούω τις συμβουλές του και όχι του garmin.

alexanderk
02-03-11, 21:52
'Εχοντας δοκιμασει Crypto,Mio,GARMIN και TomTom κατεληξα πέρσυ 20-4-10 να αγοράσω ΤomTom XL EUROPE 45( Οταν το πηρα να σημειωθει οτι δεν υπηρχε τιποτα νεοτερο και καλυτερο,που να δεχεται οποιαδηποτε καρτα μνημης,απο αυτο στην Ελλαδα) . Aν και ειχε δωρεαν αναβαθμιση χαρτών μολις πριν απο λιγες ημερες μπηκα να κανω αναβαθμηση. Μετα την εισοδο μου στο side της εταιρειας επελεξα την αβαθμιση των χαρτων και τοτε πηρα την κρυάδα. Εμφανίστηκε μια εντολή απο τον κεντρικό server της εταιρείας οτι αδυνατούσε να αναβαθμίση λόγω του οτι δεν χωρούσε στη μνήμη του δικού μου μηχανήματος η τελευταία αναβάθμιση(2.30 GB).Με καθοδηγουσε σε επιλογη ενος τμηματος της ευρώπης μόνο (το προγραμμα εχει κοψει την ευρωπη σε πεντε κομματια ).Επικοινωνοντας με την γραμη εποικινωνιας με την εταιρεια (Ελληνας υπαληλος στο Αμστερνταμ) αποδεχτεικαν οτι υπαρχει προβλημα αλλα το μονο που μπορουσαν να κανουν ηταν να μου στειλουν ξεχωριστα τον χαρτη της Ελλαδας. Οπως καταλαβενεται πληρωσα ολους τους χαρτες της ευρωπης για να καταληξω να εχω καποιες και αν ταξιδεψω να πρεπει να σταματησω στα συνορα να συνδεθω και να πρεπει να περασω (χρεωθω ,αν θελω αναβαθμησμενο χαρτη) την επομενη ζωνη χορων.ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ NAVI ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.

bimmer-corfu
03-03-11, 09:32
'Εχοντας δοκιμασει Crypto,Mio,GARMIN και TomTom κατεληξα πέρσυ 20-4-10 να αγοράσω ΤomTom XL EUROPE 45( Οταν το πηρα να σημειωθει οτι δεν υπηρχε τιποτα νεοτερο και καλυτερο,που να δεχεται οποιαδηποτε καρτα μνημης,απο αυτο στην Ελλαδα) . Aν και ειχε δωρεαν αναβαθμιση χαρτών μολις πριν απο λιγες ημερες μπηκα να κανω αναβαθμηση. Μετα την εισοδο μου στο side της εταιρειας επελεξα την αβαθμιση των χαρτων και τοτε πηρα την κρυάδα. Εμφανίστηκε μια εντολή απο τον κεντρικό server της εταιρείας οτι αδυνατούσε να αναβαθμίση λόγω του οτι δεν χωρούσε στη μνήμη του δικού μου μηχανήματος η τελευταία αναβάθμιση(2.30 GB).Με καθοδηγουσε σε επιλογη ενος τμηματος της ευρώπης μόνο (το προγραμμα εχει κοψει την ευρωπη σε πεντε κομματια ).Επικοινωνοντας με την γραμη εποικινωνιας με την εταιρεια (Ελληνας υπαληλος στο Αμστερνταμ) αποδεχτεικαν οτι υπαρχει προβλημα αλλα το μονο που μπορουσαν να κανουν ηταν να μου στειλουν ξεχωριστα τον χαρτη της Ελλαδας. Οπως καταλαβενεται πληρωσα ολους τους χαρτες της ευρωπης για να καταληξω να εχω καποιες και αν ταξιδεψω να πρεπει να σταματησω στα συνορα να συνδεθω και να πρεπει να περασω (χρεωθω ,αν θελω αναβαθμησμενο χαρτη) την επομενη ζωνη χορων.ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ NAVI ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.
πράγματι κακή εμπειρία.
Σκέφτηκα και εγώ να πάρω μια συσκευή TomTom αλλά τελικά το πέρασα στο iphone και δεν το μετάνιωσα καθόλου....

blink
03-03-11, 13:29
Πως γίνεται μία μεγάλη εταιρία σαν την tomtom να μην προβλέπει ότι το μέγεθος ενός χάρτη να μην χωράει σε κάποιες συσκευές της. Το κακό είναι ότι πριν κατεβάσεις τους χάρτες δεν σε ενημέρωνε ότι δεν κάνουν για την συσκευή σου.

race535
03-03-11, 16:16
Μετα απο περιπου 600000 χλμ στους δυτικοευρωπαικους δρομους και μετα απο 5 6 διαφορετικα κουναβια που αλλαξα Tom Tom, Becker,Navtec,Magellan(συνιστατε χρηση Valium κατα την χρηση του)και Garmin και μετα απο δολοφονικους τσακωμους σε πολλα ταξιδια με την γυναικα μου καταληγω παντα απο εκει που αρχισα στις συμβουλες του καλυτερου.......
Ευρωπαικου Χαρτη της ADAC. Πανω απο 100 σελιδες τρελλης αξιοπιστιας,αναβαθμισεις καθε χρονο με μονο 11 ευρο και 80 λεπτα διαθεσιμος σε ολα τα βενζιναδικα και καταστηματα της Γερμανιας και σχεδον ολης της Ευρωπης.

Λυνει Προβληματα:bigthumb:

alexanderk
04-03-11, 09:31
Φιλε BLINC το προβλημα με αυτους τους καραγκιοζιδες ειναι οτι ακομη και σημερα το ιδιο μηχανημα συνεχιζει να πουλιεται κανονικα στα καταστηματα χωρις καμια ενημερωση.Οσον αφορα τους χαρτες , το συστημα τους σε ενημερωνει οτι μπορεις να κρατησεις σε δικο σου αρχειο τους χαρτες σου πριν τους χασεις, κατεβαζωντας το οποιο νεο αναβαθμησμενο (ενημερωμενο) κοματι.
Οι χαρτες της ADAC μπαινουν σε NAVI οι απλα τους εχεις σε αρχειο pdf και τους συμβουλευεσε ? Και που μπορω να τους βρω εντος Ελλαδας.?