PDA

Επιστροφή στο Forum : Alfa 147


MaSt0RaS
31-08-09, 13:26
Γεια σας παιδια σκεφτομαι την αγορα μιας Alfa 147 μεταχειρισμενης...
Και αυτο λογω του οτι το Ζ4 δεν μπορω να το παρω εδω περα που σπουδαζω για οικογενειακους λογους...

Εχω βρει ενα 1.6 tspark με 45000χλμ ετσι λεει το κοντερ τουλαχιστον στα 10000 ...
Τι προβληματα βγαζουν αυτα? βεβαια μου δινουν 1 χρονο εγγυηση.. η αγορα θα γινει απο τον Ντελλα κεντρικος αντιπροσωπος Λαμιας
Και εχει και αλλο ενα στα 96000χλμ (ετσι λεει το κοντερ ) και το δινει 7000...
Τι λετε λοιπον? Α κατι αλλο τον ρωτησα αν μπορω να δω ηλεκτρονικα ποσα ειναι τα χλμ του αυτοκινητου μεσω εγγεφαλου και ειπε θα μου απαντησει....!

randombk
31-08-09, 13:28
Αδερφε εχει ο ξαδερφος μου μια 147 και του εχει πιει το αιμα!
Μακρια αν θες την συμβουλη μου!
παρε αλλο 1600ρακι...



Γεια σας παιδια σκεφτομαι την αγορα μιας Alfa 147 μεταχειρισμενης...
Και αυτο λογω του οτι το Ζ4 δεν μπορω να το παρω εδω περα που σπουδαζω για οικογενειακους λογους...

Εχω βρει ενα 1.6 tspark με 45000χλμ ετσι λεει το κοντερ τουλαχιστον στα 10000 ...
Τι προβληματα βγαζουν αυτα? βεβαια μου δινουν 1 χρονο εγγυηση.. η αγορα θα γινει απο τον Ντελλα κεντρικος αντιπροσωπος Λαμιας
Και εχει και αλλο ενα στα 96000χλμ (ετσι λεει το κοντερ ) και το δινει 7000...
Τι λετε λοιπον? Α κατι αλλο τον ρωτησα αν μπορω να δω ηλεκτρονικα ποσα ειναι τα χλμ του αυτοκινητου μεσω εγγεφαλου και ειπε θα μου απαντησει....!

konas
31-08-09, 13:32
Παρομοιως. Απο συγγενη μου μες τα προβληματα ηταν. Ειχε αγανακτησει.

makinen
31-08-09, 13:37
Φιλε επειδη εγω ειχα Alfa Romeo...και οχι ο μπατζανακης του ξαδερφου της θειας του κουνιαδου μου, σου λεω οτι οδηγικα δεν εχει αντιπαλο...θα κολλησεις με το τιμονι και το στησιμο που εχει και θα καταευχαριστηθεις...Το μοτερ ειναι πολυ πολυ προθυμο και στροφαρει ψηλα....Αν ηταν προσεγμενο απο λαδια σερβις κτλ και γενικα ο προηγουμενος ιδιοκτητης του νοιαζοταν για αυτο δεν θα βγαλει τπτ υπερβολικο...οτι μπορει να βγαλει ενα μεταχειρισμενο αμαξι..Πχ το 36αρι που εχω τωρα εγω μου εχει βγαλει πιο πολλα απο οτι η 146 που ειχα..Ολα ειναι στην τυχη...

Προσοχη!!!Αν απλα θελεις ενα αμαξι αν σε πηγαινοφερνει στη δουλεια σου παρε αλλο...Η αλφα ειναι για να την οδηγεις κατα κυριο λογο...

MaSt0RaS
31-08-09, 13:38
Παρομοιως. Απο συγγενη μου μες τα προβληματα ηταν. Ειχε αγανακτησει.

το μονο ξεχωριστο και φτηνο ειναι αυτο... καλα τοσο πολλα προβληματα?? αααααααααααααα

MaSt0RaS
31-08-09, 13:40
Φιλε επειδη εγω ειχα Alfa Romeo...και οχι ο μπατζανακης του ξαδερφου της θειας του κουνιαδου μου, σου λεω οτι οδηγικα δεν εχει αντιπαλο...θα κολλησεις με το τιμονι και το στησιμο που εχει και θα καταευχαριστηθεις...Το μοτερ ειναι πολυ πολυ προθυμο και στροφαρει ψηλα....Αν ηταν προσεγμενο απο λαδια σερβις κτλ και γενικα ο προηγουμενος ιδιοκτητης του νοιαζοταν για αυτο δεν θα βγαλει τπτ υπερβολικο...οτι μπορει να βγαλει ενα μεταχειρισμενο αμαξι..Πχ το 36αρι που εχω τωρα εγω μου εχει βγαλει πιο πολλα απο οτι η 146 που ειχα..Ολα ειναι στην τυχη...

Προσοχη!!!Αν απλα θελεις ενα αμαξι αν σε πηγαινοφερνει στη δουλεια σου παρε αλλο...Η αλφα ειναι για να την οδηγεις κατα κυριο λογο...

κοιτα οδηγικα δεν νομιζω να με τρελανει το βασικο μου αμαξι ειναι Ζ4..!
Το θελω για καθημερινο αμαξι αλλα οχι για πολλα χλμ εντος πολεως...!

Σας παρακαλω απαντηστε σαν αντικειμενικοι οδηγοι και οχι σαν ΒΜWακιδες..!

Dimzan
31-08-09, 13:41
το μονο ξεχωριστο και φτηνο ειναι αυτο... καλα τοσο πολλα προβληματα?? αααααααααααααα



Γιατι λες να ναι φτηνο?



Πες μας και τι αμαξι ψαχνεις περιπου, σε τι χρηματα, τι κυβικα τι χωρους, μεχρι τι χρονολογια για να σε κατατοπισουμε

MaSt0RaS
31-08-09, 13:51
Γιατι λες να ναι φτηνο?



Πες μας και τι αμαξι ψαχνεις περιπου, σε τι χρηματα, τι κυβικα τι χωρους, μεχρι τι χρονολογια για να σε κατατοπισουμε

Δεν ειναι φτηνο γιατι και τα Audi 1.6 κανουν 7-8000 μην σκεπτεσαι τις τιμες προ των πτωσεων εχουν αλλαξει ριζικα πλεον..
για Μεχρι 10000 1.600 να πεφτουν τα πισω καθισματα απαραιτητα...

Λογικα μετα απο το 147 θα πηγαινα σε ενα Α3 τι λετε?

randombk
31-08-09, 13:54
Σου μιλαω σαν οδηγος και οχι σαν BMWdakias...
ΜΑΚΡΙΑ! Μην το σκεφτεσαι καν!

Ρε συ με 7000 περνεις smartaki 03 και εισαι μια χαρα!απλα θα προσεχεις λιγο το turbaki του.
Αλλα αν θες για καθε μερα να πηγαινεις μονο σπιτι δουλεια και παλι σπιτι παρε ενα yaris-jazz κτλ...
Στο φιναλε παρε ενα Polo του 04 με 7000 και το πολυ πολυ να σου χαλαει κανα παραθυρο!
Σιγα τ`αυγα!



κοιτα οδηγικα δεν νομιζω να με τρελανει το βασικο μου αμαξι ειναι Ζ4..!
Το θελω για καθημερινο αμαξι αλλα οχι για πολλα χλμ εντος πολεως...!

Σας παρακαλω απαντηστε σαν αντικειμενικοι οδηγοι και οχι σαν ΒΜWακιδες..!

MaSt0RaS
31-08-09, 13:57
Σου μιλαω σαν οδηγος και οχι σαν BMWdakias...
ΜΑΚΡΙΑ! Μην το σκεφτεσαι καν!

Ρε συ με 7000 περνεις smartaki 03 και εισαι μια χαρα!απλα θα προσεχεις λιγο το turbaki του.
Αλλα αν θες για καθε μερα να πηγαινεις μονο σπιτι δουλεια και παλι σπιτι παρε ενα yaris-jazz κτλ...
Στο φιναλε παρε ενα Polo του 04 με 7000 και το πολυ πολυ να σου χαλαει κανα παραθυρο!
Σιγα τ`αυγα!

για το προηγουμενο Α3???
Σμαρτ εχω αλλα δεν εξυπηρετει..!

Dimzan
31-08-09, 14:02
To A3 ειναι καλυτερη επιλογη (απο αποψη αξιοπιστιας-κοστοους χρησης) απο το alfa αλλα δεν εχει τη σπιρταδα και της επιδοσης της alfa.

Οπως ειπε και ο randombk καλυτερα να παρεις ενα jazz-yaris-swift που δε θα σου κοστισει μια και θα κανεις αξιοπρεπως τη δουλεια σου.

Απ οτι εχω καταλαβει ομως εσυ θες και κατι πιο κυριλε οποτε μαλλον δε θα κινηθεις σε κατι γιαπωνεζικο. Στα χρηματα λοιπον που κοιτας παιρνεις focus, polo, A3 σε πιο παλιο μοντελο και αλλα πολλα.

Οτιδηποτε πιο πολυτελες εχει και μεγαλυτερο κοστος συντηρησης και περισσοτερες πιθανοτητες για ζημιες. Το 147 ενω ειναι πανεμορφο πασχει πραγματικα. Σε καλυτερη μοιρα ειναι το polo που αναφερθηκε ομως και το group vag εχει περιπτωσεις που αν σου τυχει αντε να σβησεις τα λαμπακια.


Η συμβουλη μου ειναι μολις καταληξεις σε καποιο μοντελο μπες και στα αντιστοιχα φορουμ να δεις τι παιζει. Εγγραφη στο φορουμ, αναζητηση βλαβων κλπ. Κανεις κι ενα ποστ εκει και μαθαινεις.


Και κατι ακομα. 10000ευρω ειναι πολυ αξιοσημειωτο ποσο για μεταχειρισμενο στην εποχη που διανυουμε. Γι αυτο προσπαθησε να παζαρεψεις και οτι μπορεις, και ει δυνατον να βρεις απο ιδιωτη

giannis 116
31-08-09, 14:05
Εναλλακτικη λυση ενα Golf 1.6.

MaSt0RaS
31-08-09, 14:08
To A3 ειναι καλυτερη επιλογη (απο αποψη αξιοπιστιας-κοστοους χρησης) απο το alfa αλλα δεν εχει τη σπιρταδα και της επιδοσης της alfa.

Οπως ειπε και ο randombk καλυτερα να παρεις ενα jazz-yaris-swift που δε θα σου κοστισει μια και θα κανεις αξιοπρεπως τη δουλεια σου.

Απ οτι εχω καταλαβει ομως εσυ θες και κατι πιο κυριλε οποτε μαλλον δε θα κινηθεις σε κατι γιαπωνεζικο. Στα χρηματα λοιπον που κοιτας παιρνεις focus, polo, A3 σε πιο παλιο μοντελο και αλλα πολλα.

Οτιδηποτε πιο πολυτελες εχει και μεγαλυτερο κοστος συντηρησης και περισσοτερες πιθανοτητες για ζημιες. Το 147 ενω ειναι πανεμορφο πασχει πραγματικα. Σε καλυτερη μοιρα ειναι το polo που αναφερθηκε ομως και το group vag εχει περιπτωσεις που αν σου τυχει αντε να σβησεις τα λαμπακια.


Η συμβουλη μου ειναι μολις καταληξεις σε καποιο μοντελο μπες και στα αντιστοιχα φορουμ να δεις τι παιζει. Εγγραφη στο φορουμ, αναζητηση βλαβων κλπ. Κανεις κι ενα ποστ εκει και μαθαινεις.


Και κατι ακομα. 10000ευρω ειναι πολυ αξιοσημειωτο ποσο για μεταχειρισμενο στην εποχη που διανυουμε. Γι αυτο προσπαθησε να παζαρεψεις και οτι μπορεις, και ει δυνατον να βρεις απο ιδιωτη

Συμφωνω απολυτως.....
Για Α3 το εχω ψαξει μιας και ειμαι χρονια το φορουμ της Audi ξερω οτι ειναι καλο και με κοστος εως 10000.... το θεμα ειναι αντε να το βρεις το καλο...! εκει θελω βοηθεια...
το 147 το διεγραψα απο τωρα ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ>>>

απο τα αλλα που γραψατε και το Suzuki Swift me ενδιαφερει....!Ειναι ομορφο...
Αλλα δεν ξερω μπερδευομαι....

merbeind
31-08-09, 14:11
Τα ALFA ειναι ιδιαιτερα αυτοκινητα.Βασικα ειναι σε τι θα πεσεις.Αν ομως πεσεις σε αμαξι που βγαζει προβληματα αστο καλυτερα δεν παλευεται απο ζημιες.Το a3 προσωπικα δεν με συγκινει.Δεν μου αρεσει οπτικα και οδηγικα.Επειδη και οι 2 εχουμε z4 θα σου προτεινα κατι με αναλογη συμπεριφορα,φοιτητικο,δεν καει τπτ και στα λεφτα που θες.Smart roadster 82αρι.Εγω ειχα το brabus το εδωσα να παρω το z4 αλλα πιστεψε με τα αμαξια οδηγικα ηταν πολυ κοντα.Καταναλωση 6λιτρα και απο ζημιες δεν εχουν καμια σχεση με τα f2(προσωπικα δεν μου εβγαλε τπτ και ας εφτανε να φυσα 1,5bar).

MaSt0RaS
31-08-09, 14:24
Τα ALFA ειναι ιδιαιτερα αυτοκινητα.Βασικα ειναι σε τι θα πεσεις.Αν ομως πεσεις σε αμαξι που βγαζει προβληματα αστο καλυτερα δεν παλευεται απο ζημιες.Το a3 προσωπικα δεν με συγκινει.Δεν μου αρεσει οπτικα και οδηγικα.Επειδη και οι 2 εχουμε z4 θα σου προτεινα κατι με αναλογη συμπεριφορα,φοιτητικο,δεν καει τπτ και στα λεφτα που θες.Smart roadster 82αρι.Εγω ειχα το brabus το εδωσα να παρω το z4 αλλα πιστεψε με τα αμαξια οδηγικα ηταν πολυ κοντα.Καταναλωση 6λιτρα και απο ζημιες δεν εχουν καμια σχεση με τα f2(προσωπικα δεν μου εβγαλε τπτ και ας εφτανε να φυσα 1,5bar).

μην ξεχνατε θελω χωρους... ειδικα πισω να πεφτουν τα καθισματα... ασχολουμε με μοντελισμο και τα ελικοπτερα μου ειναι 1.20 - 1.45μ...

Dimzan
31-08-09, 14:31
Συμφωνω απολυτως.....
Για Α3 το εχω ψαξει μιας και ειμαι χρονια το φορουμ της Audi ξερω οτι ειναι καλο και με κοστος εως 10000.... το θεμα ειναι αντε να το βρεις το καλο...! εκει θελω βοηθεια...
το 147 το διεγραψα απο τωρα ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ>>>

απο τα αλλα που γραψατε και το Suzuki Swift me ενδιαφερει....!Ειναι ομορφο...
Αλλα δεν ξερω μπερδευομαι....



Αν πας σε γαπωνεζικο μπορω να σε διαφωτισω :D


Το προηγουμενο αμαξι μας ηταν ενα jazz facelift. Πολυ αξιοπιστο δε ζητησε τιποτα, εφτασε 145000χλμ σε 4 χρονια χωρις να ζητησει απολυτως τιποτα. Υπερβολικα οικονομικο, καπου 7 λιτρα στην πολη, απειροι χωροι. 380 πορτ μπαγκαζ και αμα πεσουν τα καθισματα βαζεις ορθια δεντρα μεσα. Δυστυχως μας τρακαραν απο πισω και εφυγε το αμαξι ολικη :(

Για το swift θα σου πω απλα πως μετα το jazz πηραμε το swift. Με 13000 καινουριο φουλ εξτρα. Δυστυχως δεν τα πουλανε πολλοι και δε θα βρεις πικοιλια μεταχειρισμενων. Θελει καλο ψαξιμο. Απο θεμα χωρων εχει ανετο εσωτερικο για 4 και πολυ μικρο πορτ μπαγκαζ. Τα καθισματα ομως πεφτουν και μπορεις να φορτωσεις πολλα αν σε ενδιαφερει αυτο. Στα μηχανικα τωρα ο κινητηρας ειναι διαμαντι. 97 δυναμομετρημενα αλογα απο 1300 κυβικα (σημα 100 ευρω το χρονο) και καταναλωση 8 μεσα στην πολη. Πολυ σπιρτοζικο πραγματικα. Ενστασεις εχω λιγο για την ποιοτητα των πλαστικων στις πορτες καθως και για την πισω αναρτηση.

TAZ118!
31-08-09, 14:51
Σχετικα με την αξιοπιστια-γελασαμε παλι.....-των 147 θα σε διαφωτισει και ο Νικος120
που ειχε πριν τον Ασσο...
Για αυτοκινητο πολης,γνωμη μου ,το Getz ειναι τελειο.Ειδικα σε 1.3 η' 1.4.Αφθονοι χωροι(χωρανε 5 γομαρια σαν εμενα....),ικανοποιητικος χωρος αποθηκευσης,μετρια καταναλωση,δεν σπαει-δεν χαλαει,φθηνα ανταλλακτικα-σερβις.

MaSt0RaS
31-08-09, 14:57
Σχετικα με την αξιοπιστια-γελασαμε παλι.....-των 147 θα σε διαφωτισει και ο Νικος120
που ειχε πριν τον Ασσο...
Για αυτοκινητο πολης,γνωμη μου ,το Getz ειναι τελειο.Ειδικα σε 1.3 η' 1.4.Αφθονοι χωροι(χωρανε 5 γομαρια σαν εμενα....),ικανοποιητικος χωρος αποθηκευσης,μετρια καταναλωση,δεν σπαει-δεν χαλαει,φθηνα ανταλλακτικα-σερβις.

καλα τα λες... αλλα ενταξει θελω και κατι να βλεπετε....! :):)

TAZ118!
31-08-09, 15:02
Απλως σε ενα αυτοκινητο πολης ,ουσιαστικα ενα ''εργαλειο'',πρωτα απο ολα θες
αξιοπιστια,πρακτικοτητα,οικονομια χρησης και χαμηλο κοστος συντηρησης.
Με αυτο το σκεφτικο προτεινω το Getz καθως εχω κανει πολλα χιλιομετρα με ενα 1.3
και χαιρει της απεριοριστου εκτιμησης μου.Και το Swift ειναι πολυ ωραιο αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια.Παντως μονο σε Ιαπωνια-Κορεα θα βρεις αυτο που θες.Τα Ευρωπαικα
αστα....
Φιλικα ΤΑΖ118!.

gnx
31-08-09, 15:16
Mastora, bmw z3 ή e30 cabrio!

montoya
31-08-09, 15:17
Τα Α3 είναι πολύ καλά. Θα σου πρότεινα επίσης το Golf.

Nick_compact
31-08-09, 15:18
Εγώ πάντως θα έπαιρνα ένα σωστό 147, είναι το μόνο που στέκεται αξιοπρεπώς στο δρόμο σε σχέση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν, είναι όμορφο μέσα έξω, έχει στυλ.

MaSt0RaS
31-08-09, 22:55
Εγώ πάντως θα έπαιρνα ένα σωστό 147, είναι το μόνο που στέκεται αξιοπρεπώς στο δρόμο σε σχέση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν, είναι όμορφο μέσα έξω, έχει στυλ.

ναι οκ αλλα πως θα το κρινω εγω??!

Nick_compact
31-08-09, 23:07
Ελέγχεις καλά το αυτοκίνητο για τυχόν τρακαρίσματα, μέσω πινακίδας από ασφαλιστική και σε κάποιο συνεργείο. Το κάνεις και test drive να δεις αν σου αρέσει. Τι άλλο να σου πω, ότι κάνεις σε κάθε μεταχειρισμένο.

Dimzan
01-09-09, 00:29
Ελέγχεις καλά το αυτοκίνητο για τυχόν τρακαρίσματα, μέσω πινακίδας από ασφαλιστική και σε κάποιο συνεργείο. Το κάνεις και test drive να δεις αν σου αρέσει. Τι άλλο να σου πω, ότι κάνεις σε κάθε μεταχειρισμένο.


Να προσθεσω οτι θα μπεις και στο φορουμ αλφιστι και θα δεις τι ζημιες βγαζουν κυριως αυτα τα μοντελα. Εδω σε αυτο το φορουμ βλεπεις οτι με τα 36αρια γινεται χαμος. Δειχνει πχ καποιος οτι βρηκε ενα μοντελο και αρχιζουν ολοι να λενε ο προφυλακτηρας ειναι απο 97αρι οι αεροσακοι λειπουν κλπ κλπ. Μια μικρη ξεναγηση στο αντιστοιχο φορουμ θα σε πεισει οτι χρειαζεται να προσεξεις κι αλλα πραγματα.

Ακομα καλυτερα ειναι να ψαξεις μαζι με καποιον γνωστο σου που ξερει απο αλφα , και μπορει να σου συστησει εμπιστο μηχανικο.

Εκτος κι αν τελικα δεν εχεις θεμα με τα συνεργεια και το παρεις αναλαφρα οποτε αν σ αρεσει το παιρνεις.

ThugAngeL
01-09-09, 02:13
Focus με 9-10 χιλιαρικα. Απο γκαζια κατι λεει, το αμαξι για χορους και συμπεριφορα και οδηγηση μεσ στην πολυ ειναι παρα πολυ καλο. Και γω Ζ4 εχω για κυριο, το focus το εχουμε 4 χρονια δεν εχει βγαλει τπτ εκτος απο ενα σωληνακι απο τα υδραυλικα του τιμονου που ηταν αστοχια υλικου.
Αν σου αρεσει οπτικα ριξ'του μια ματια!

george kaleas
01-09-09, 03:19
εγω θα σου πω μακρια απο 147 ειχε η μανα μου μαπα
(για μενα) πολυ προβλημα τα α3 δεν μιλανε ουτε τα golf και τα getz που λεει ο
φιλος ποιο πανω δεν ειναι ασχημα μια χαρα ειναι για την δουλεια που το θελεις
βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να παρεις 147 και να βγει καλη αλλα το
πονταρεις?? και μετα τη θα κανεις? αμα σου βγει μαπα θα τραβας τα μαλια σου
για μενα παρε κατι να σου αρεσει και να ειναι αρκετα οικονομικο..!!
παντα φιλικα!!!

scania124
01-09-09, 08:11
εναλλακτικη λυση σε γιαπωνεζικο.
παρε ενα corolla 1.6 2006 μοντελο με ουτε 10.000 ευρω.
αμα ειναι 2006 μεχρι και το 2011 εχει εργοστασιακη εγγυηση οποτε οτι και να παθει στα α@#$%α σου.:scratchch οταν πουλησα το δικο μου μετα απο 4.5 χρονια που το ειχα ειχε ακομα 1.5χρονια εγγυηση,αυτος που το πηρε δεν πιστευε οταν του το ελεγα μεχρι που χρειαστηκε μια βαση απο το καθισμα του συνοδηγου που ετριζε και του την αλλαξαν στην εγγυηση.στα δικα μου χερια ειχε κανει120.000χλμ.το παλικαρι που το πηρε ακομα ευχαριστω μου λεει.
πολυ αξιοπιστο αυτοκινητο

yodas
01-09-09, 09:17
εγώ πάντως στηρίζω και την άποψη του polo και σου έχω και ένα έτοιμο κιόλας...της γυναίκας μου....σπίτι supermarket και πίσω...

πέραν αυτού όμως επειδή alfa 147 είχαμε στην οικογένεια δεν μπορώ να πω ότι μας έβγαλε περισσότερα προβλήματα από ότι περιμέναμε για μια alfa romeo. Στα 120.000χμλ που το δώσαμε τα ηλεκτρικά (που εκεί θα περίμενες να τα φτύσει) ήταν ακόμα μια χαρά.

johnas
01-09-09, 10:42
φιλε γεια σου ,εγω ειμαι ιδιοκτητης 147 ti 1600 120 ps 1/2004 επισης εχω ενα 316 ε46 του 8/2004 οπου εχει 36000 χλμ.... μπορω να σου πω οτι το αλφα εχει 94000 χλμ και δεν εχω παθει καμια ζημια να φανταστεις οτι αλλαξα μπαταρια πριν απο 10 μερες........ οσο για το αλλο που καθεται στο γκαραζ ολη μερα μου εχει βγαλει ενα λαμδα και ενα flaw-meter......οσο για τον δρομο το αυτοκινητο στριβει φοβερα ,καταπληκτικα φρενα και τιμονι ξυραφι,το μοτερ βγαζει τη δυναμη ψυλα αλλα το αυτοκινητο πηγαινει πολυ καλα....δεν υστερει σε τιποτα απο ολα τα αλλα......να φανταστεις οτι θα το πουλησω και θα ξαναπαρω αλφα χωρις συζητηση......οσο για τα golf τα fsi μην μου πειτε οτι δεν εχετε ακουσει για προβληματα.......παντως γνωμη μου ειναι να βρεις ενα απο ιδιωτη στην περιοχη σου.......αυτα τα αυτοκινητα τα εχουν και καποιοι που ειναι ερωτευμενοι με αυτη τη μαρκα και τα προσεχουν πολυ........για ολα αυτα που σου εγραψα υπαρχουν χαρτια και βιβλια,αν σε ωγαλει ο δρομοσ σου Αθηνα ελα να σου το δωσω να οδηγησεις και να σου δειξω και τα υπολοιπα στοιχεια......οτι χρειαστεις ειμαι στην διαθεση σου.....:cheers:

vlahopilot
01-09-09, 11:10
φιλε γεια σου ,εγω ειμαι ιδιοκτητης 147 ti 1600 120 ps 1/2004 επισης εχω ενα 316 ε46 του 8/2004 οπου εχει 36000 χλμ.... μπορω να σου πω οτι το αλφα εχει 94000 χλμ και δεν εχω παθει καμια ζημια να φανταστεις οτι αλλαξα μπαταρια πριν απο 10 μερες........ οσο για το αλλο που καθεται στο γκαραζ ολη μερα μου εχει βγαλει ενα λαμδα και ενα flaw-meter......οσο για τον δρομο το αυτοκινητο στριβει φοβερα ,καταπληκτικα φρενα και τιμονι ξυραφι,το μοτερ βγαζει τη δυναμη ψυλα αλλα το αυτοκινητο πηγαινει πολυ καλα....δεν υστερει σε τιποτα απο ολα τα αλλα......να φανταστεις οτι θα το πουλησω και θα ξαναπαρω αλφα χωρις συζητηση......οσο για τα golf τα fsi μην μου πειτε οτι δεν εχετε ακουσει για προβληματα.......παντως γνωμη μου ειναι να βρεις ενα απο ιδιωτη στην περιοχη σου.......αυτα τα αυτοκινητα τα εχουν και καποιοι που ειναι ερωτευμενοι με αυτη τη μαρκα και τα προσεχουν πολυ........για ολα αυτα που σου εγραψα υπαρχουν χαρτια και βιβλια,αν σε ωγαλει ο δρομοσ σου Αθηνα ελα να σου το δωσω να οδηγησεις και να σου δειξω και τα υπολοιπα στοιχεια......οτι χρειαστεις ειμαι στην διαθεση σου.....:cheers:


Για τους ίδιους ακριβώς λόγους ( 316 Ε46 2001 & 147 5d exclusive 2009) AGRINO και επαυξάνω!

Όσο για τον Ντέλλα....έχει πολύ προσεγμένα αυτοκίνητα, και γι'αυτό δεν είναι τζάμπα σε τιμές. Οι περισσότεροι πελάτες του είναι άνθρωποι που τα πουλάνε για να πάρουν πάλι κάτι της ίδιας μάρκας. ( η άποψη για τον Ντέλλα πηγάζει απο επαγγελματική συνεργασία μαζί του)

johnas
01-09-09, 19:31
επιτελους και καποιος να συμφωνει γιατι με αυτα που διαβασα απο καποιους κοντεψα να ξεχασω και τι αυτοκινητο εχω φιλε μου.............ο γνωστος του γνωστου που ειχα ακουσει.......

mitsos_chania
01-09-09, 19:33
Για τους ίδιους ακριβώς λόγους ( 316 Ε46 2001 & 147 5d exclusive 2009) AGRINO και επαυξάνω!

Όσο για τον Ντέλλα....έχει πολύ προσεγμένα αυτοκίνητα, και γι'αυτό δεν είναι τζάμπα σε τιμές. Οι περισσότεροι πελάτες του είναι άνθρωποι που τα πουλάνε για να πάρουν πάλι κάτι της ίδιας μάρκας. ( η άποψη για τον Ντέλλα πηγάζει απο επαγγελματική συνεργασία μαζί του)

επιτελους να δωσεις και καμια συμβουλη στο παιδι που τα ξερεις απο πρωτο χερι.

MaSt0RaS
01-09-09, 20:48
Για τους ίδιους ακριβώς λόγους ( 316 Ε46 2001 & 147 5d exclusive 2009) AGRINO και επαυξάνω!

Όσο για τον Ντέλλα....έχει πολύ προσεγμένα αυτοκίνητα, και γι'αυτό δεν είναι τζάμπα σε τιμές. Οι περισσότεροι πελάτες του είναι άνθρωποι που τα πουλάνε για να πάρουν πάλι κάτι της ίδιας μάρκας. ( η άποψη για τον Ντέλλα πηγάζει απο επαγγελματική συνεργασία μαζί του)

λες εε? κοιτα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι μου δινει ενα χρονο εγγυηση εγω για ενα χρονο θα το κρατησω...:):)
αλλα παλι δεν ξερω τι παιζει με αποσυρση γιατι μας εχει μινει ενα VItara tou 92 και λεμε να το δωσουμε..!

johnas
01-09-09, 23:33
φιλε μου εγω στα εγραψα και πιο πανω αφου σου λεει και ο vlahopilot για τον συγκεκριμενο εμπορο κανε την κινηση σου....οσο για την αποσυρση αν ρωτησεις τον εμπορο σιγουρα θα ξερει... εγω ξερω αοριστα και δεν θελω να σε μπερδεψω.....

vlahopilot
02-09-09, 09:03
Το θέμα της απόσυρσης δεν έχει οριστικοποιηθεί τόσο απο πλευράς λεπτομερειών όσο και απο πλευράς διαδικασιών. Λίγο υπομονή...πολλά θα εξαρτηθούν τόσο απο την (πολύ πολύ ) πιθανή εξαγγελία εκλογών αφενός, όσο και απο διάφορα άλλα συμφέροντα!

Λίγο υπομονή, αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να πάς να τσεκάρεις το αυτοκίνητο όπως πρέπει, να το κάνεις και μια βόλτα και μετά να πάρεις την οριστική σου απόφαση. Πάντα θα ρωτάς αυτό που θέλεις και θα ελέγχεις αυτά που θέλεις. Όποιος σου πεί "αυτό δεν γίνεται" χαιρέτησέ τον ευγενικά και πήγαινε κάπου αλλού....

Όσο για την συμπεριφορά του αυτοκινήτου...για μένα είναι απο τα καλύτερα προσθιοκίνητα, με τιμόνι ακριβείας, φρενάρες και πάτημα εξαιρετικό. Αυτό όμως είναι η δική μου άποψη....η δική σου μετράει και αυτή θα έρθει μετά απο μια δοκιμή!

Καλή επιτυχία!

Stallion3.2
03-09-09, 10:01
ήθελα να'ξερα αν όλι όσοι αναμασούν τις γνωστές παπαριές περί αξιοπιστίας των alfa έχουν έστω μπεί μέσα σε καμία.... η 156 1.6 μου έκανε 100.000 χωρίς τσικ και η gt έχει πλέον 90+ και είναι σαν καινούργια μέσα/έξω... έλεος. όποιος ένδιαφέρεται πραγματικά ας κάνει μία βόλτα στο www.alfisti.gr όπου υπάρχει πλούσια τεχνική βιβλιοθήκη και ειδικά section για συντήρηση/βελτίωση/προβλήματα των twin spark. εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες απο ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ιδιοκτήτες που μάλιστα είναι και πολύ απαιτιτικότεροι απο τον μέσο ιδιοκτήτη alfa romeo και κάνουν την τρίχα τριχιά. κατά τ'άλλα η 147 είναι οδηγικά ακόμα και σήμερα μακράν η καλύτερη της κατηγορίας της με φρένα,τιμόνι και κράτημα που απλά δεν υπάρχουν αλλού.. οι άλλοι έχουν μαφέρσον μπροστά και η άλφα διπλά ψαλίδια ενώ είχε πολλαπλών συνδεσμων πίσω όταν ακόμα ο ημιάκαμπτος ήταν κανόνας..δεν και τις διαστάσεις των φρένων και το γυρολόγιο σε σχέση με τον ΣΗΜΕΡΙΝΟ ανταγωνισμό της για να καταλάβεις ότι αν χάνει κάπου είναι μόνο στην απόδοση του κινητήρα που πλέον έχει να αντιμετωπίσει υπερτροφοδοτούμενα σύνολα με τα όποια + η -. σαν αυτοκίνητο τώρα με την ψυχρή λογική πάσχει απο χώρους πίσω και βγαίνει το νέο μοντέλο σε μερικούς μήνες. υπάρχει καινούργια ΤΙ με 16500, δείγμα ότι τώρα απλά ξεστοκάρουν πριν έρθει η Milano. αν σε ενδιαφέρει ειλικρινά η αγορά της στείλε μου πμ να σου πω λεπτομέρειες να μην το ζαλίζουμε και μην ακούς θείους,μπάρμπες και μανάδες..ακού αυτούς που ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ τους alfa romeo.

nassosbmw1
03-09-09, 18:31
Stallion όλα τα σημερινά αυτοκίνητα οδηγικά είναι καλά τα άλφα ρομέο παραμένουν οδηγικά ένα κλικ καλά αλλά όχι "θεικά"-μη ξεχνάς πως βάρυναν...απλά τα άλφα ένεκα ονόματος παραμένουν ακριβά "φίατ"....
και η Α33 τπυ πεθερού μου έκανε 300000 κμ χωρις πρόβλημα...στο μοτέρ...στα γύρω-γύρω της όμως αγοράστηκε ένα ακόμα αμάξι από ανταλλακτικά...
υγ.: όσο για το www.alfisti.gr μπήκα..γράφτηκα και διάβασα...:"και ενώ περίμενα το γερανό...." η "περίεργη βλάβη στο...." αλλά και "Αστάθεια στο μπροστινό σύστημα...." άσε το "κατανάλωση λαδιού..."

nassosbmw1
03-09-09, 18:39
Και για να μην πει κάποιος ότι εκθειάζω τα BMW προσωπικά σαν κάτοχος 116 περίμενα λιγότερα έως ανύπαρκτα προβλήματα σε αυτοκίνητο τέτοιας φίρμας που κοστίζει 27-28 χιλιάδες ευρώ...;)

Stallion3.2
03-09-09, 19:06
προβλήματα βγάζουν όλα τα αυτοκίνητα όλων των εταιριών...δηλαδή εδώ μέσα δεν χάλασε ποτέ κανένα η στο vagίτικο είναι όλα μέλι γάλα? απλά στην alfa romeo δεν συγχωρείται τίποτα και ποτέ. για να τελειώνουμε με τα παραμύθια η 'βαριά' νέα ράτσα ζυγίζει περίπου όσο τα νέα a4 και E90...άρα? εκτός και αν το μέταλλο στην alfa romeo έχει άλλο ειδικό βάρος. η 147 ανήκει στην προηγούμενη γενιά και απο βάρος είναι στο μέσο όρο. και όχι σε σχέση με ένα golf η ένα astra η 147 είναι θεική...να μην βάλουμε τα γιαπωνέζικα μέσα... μόνο το focus είναι ισάξιο στο δρόμο αν και το σημαντικά καλύτερο μπροστινό σύστημα της alfa romeo με διπλά ψαλίδια κάνει το turn in 10 κλάσει ανώτερο απο οτιδίποτε άλλο στην κατηγορία της..οδηγήστε την σε στενό στροφιλίκι και θα καταλάβατε. δεν θέλω να είμαι εριστικός αλλά δεν αντέχωγ και τις ανακρίβειες...όπως δεν μπορώ να κακολογίσω κάτι που ΔΕΝ οδήγησα έτσι περιμένω και απο τους άλλους.

Stallion3.2
03-09-09, 19:07
το alfisti.gr είναι απο τα πιο πλούσια forum στην Ελλάδα και εκτός...αν έχει 5-10 τόπικς για προβλήματα έχει και άλλα 1000 για τεχνικές οδήγησης,βελτιώσεις,trackdayd,do-it-yourself και άλλα...ψάξε καλύτερα...

STR
03-09-09, 19:22
Και θα φτασουμε σιγα σιγα στην αποφαση να διαλεξεις BMW σειρα 1 και αργοτερα στο συμπερασμα οτι τα Μ3 ειναι τα καλυτερα αυτοκινητα.


Αν σου αρεσει και σε καλυπτει να το παρεις. Προβληματα εχουν ολα μα ολα τα αυτοκινητα.

super duper
03-09-09, 22:20
θα συμφωνησω με την αποψη οτι μπορεις με αυτα τα χρηματα να παρεις ενα αλλο αμαξι
α3 του 2001-2 .στην οικογενεια εχω 145 και 147 με τον κινητηρα 120 hp.Tρελα προβληματα δεν εβγαλε κανενα.η συχνοτερη επισκεψη ηταν στο ηλεκτρικα.
ο χαρακτηρας αυτων των αυτοκινητων ειναι ιδιαιτερος ,εαν κλεινεις σε γερμανική μεθοδολογια κατασκευής αυτοκινητου μην παρεις για καθημερινο αυτοκινητο alfisti.

σκεψου λιγο αυτο που σου ειπα

πολυ φιλικά

γιωργος