PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε9Χ μικρά και μεγάλα προβλήματα


Σελίδες : [1] 2

bimmer-corfu
31-08-09, 14:46
Άνοιξα όπως έχει και η σειρά 1 ένα thread όπου μπορούν να υπάρχουν συγκεντρωμένα προβλήματα που έχουν σχέση με Ε90, Ε91, Ε92 και Ε93

bimmer-corfu
31-08-09, 14:48
Γράφω πρώτος για το γνωστό κόμπιασμα σε όλους τους 2.0 με τα 170 άλογα (και όχι μόνο).
Στο Ε92 μου το είχα αρκετά στην αρχή, δεν έκανα τίποτα και τώρα στα 16.000 χιλιόμετρα μοιάζει να έχει στρώσει μόνο του αφού το κάνει ελάχιστα

scania124
31-08-09, 15:12
μετα απο 30000χλμ
αλλαξαμε ολοκληρη την κρεμαριερα
αλλαξαμε μια κορνα,απο τις 2 που φοραει.
εεεεε αυτα μεχρι στιγμης.
η κρεμαγιερα αλλαχτηκε μονο και μονο επειδη ακουγα ενα τριξιμο που και που.ουτε λαμπακι αναψε ουτε τιποτα

yodas
31-08-09, 15:42
Στα 35.000χλμ σε 335 Ε93 του 2007 έγινε αλλαγή αντλίας βενζίνης, βαλβίδων turbo και ρουλεμάν μηχανισμού οροφής όλα μέσα στην εγγύηση. Στα 38.000χλμ άρχισαν να τρίζουν τα πίσω φρένα (μάλλον τακάκια) οι οποίοι εξαλείφτηκαν όταν έγινε η αλλαγή με τα φρένα του 135. Σήμερα στα 40.000χλμ πέρα από κάποια κομπιάσματα που και που στις 3.000 στροφές (μας βλέπω πάλι για αντλία) δεν έχω κανένα άλλο παράπονο.

e90 white alpine
31-08-09, 16:06
Στα 7.000χλμ ουτε κομπιασμα,ουτε ρεταρισμα,ουτε λαδι μου ζητησε ακομα...ε90 320 με 170

bimmer-corfu
31-08-09, 17:14
E92 φίλου μου που του κλειδώνει το τιμόνι

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20124&highlight=%EA%EF%EB%FE%ED%E1+%F4%E9%EC%EF%ED%E9%EF %FD

bimmer-corfu
31-08-09, 17:15
διάφορα ρεταρίσματα εδώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17632

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21097

bimmer-corfu
31-08-09, 17:22
και πολλά εδώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8977

topmar
31-08-09, 19:52
Καλησπέρα,

Έχω ένα Ε90 320d ('08) και κανένα πρόβλημα στα πρώτα 27000ΚΜ......

sak1100
31-08-09, 20:28
Στα 6000χλμ απλα Αψογο!!!! Ε90 320ι 170 αλογα

e90 white alpine
31-08-09, 20:29
Δεν ξερω τι να πω...μαλλον θα ετυχε στο δικο μου..

strof
31-08-09, 21:48
Καλησπέρα,

Έχω ένα Ε90 320d ('08) και κανένα πρόβλημα στα πρώτα 27000ΚΜ......

Με το ίδιο αυτοκίνητο του 05 με 139.500χλμ κανένα πρόβλημα προς το παρών..

maris7
31-08-09, 22:01
εγω με την σειρα μου εχω κανει update εγκεφαλου
αλλαγη μπεκ βενζινης
και αντλια βενζινης(προλυπτικα λογω ανακλησης)

TAZ118!
31-08-09, 22:13
Mεχρι τωρα τα περισοοτερα προβληματα τα παρουσιαζουν οι Ε92/93 ενω οι Ε90 ειναι
σχετικα απροβληματιστες.Γιατι ετσι?

Speedy
31-08-09, 22:16
Tα πρωτα Ε90 ειχαν και αυτα τα προβληματακια τους.

Driver M
31-08-09, 22:33
Eμένα πάλι σε Ε90 του 2007 με 28.000 χλμ. μου έχουν παρουσιαστεί αρκετά προβλήματα μέχρι στιγμής, με τελευταίο και κυριότερο την κολώνα του τιμονιού, που τείνει να γίνει μάστιγα των Ε90. Για τα υπόλοιπα δείτε εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19888&page=2. Ειλικρινά, τέτοια προβλήματα σε τόσο σύντομο διάστημα, παρά την υποδειγματική πραγματικά μεταχείριση του αυτοκινήτου, για εμένα είναι απαράδεκτα.

thanblan
31-08-09, 22:35
e-90 320 με 170 άλογα. εγώ τα γνωστά κομπιάσματα, που γίνονται αντιληπτά κυρίως στις χαμηλές στροφές.
θα ήθελα όποιος από το φόρουμ γνωρίζει να καταθέσει την γνώμη του. το δικό μας ( μάλλον δεν είναι μόνο δικό μου), είναι ότι το αυτοκίνητο έχει κάποιο πρόβλημα ροής( αέρα ή καυσίμου), και γίνεται προφανώς πιο αντιληπτό στις χαμηλές στροφές και έιδικά όταν βρίσκεσαι σε ανηφορικό δρόμο! σε κατηφορικούς δρόμους ή γενικά όπου δεν έχει φορτίο ο κινητήρας μπορεί τα μπερδέματα του κινητήρα να τα μπερδεύουμε με μικροανωμαλίες του οδοστρώματος ΄( Η αλήθεια είναι ότι σε κατηφόρα δεν σε πολυενοχλεί) Επίσης, να τονίσω ότι όλα αυτά συμβαίνουν όταν δεν τσαρουχώνεις το γκάζι. Από ότι έχω καταλάβει οι φίλοι με πιο σπορ ανησυχίες δεν το αντιλαμβάνονται ως τόσο συχνό πρόβλημα.( Άλλωστε και ο τεχνικος στην αντιπροσωπεία αυτό μου είπε/αν το πιέσεις δεν το πολυεμφανίζει)
επίσης να αναφέρω ότι χώρια από αυτα τα μικρομπερδέματα, πιθανών κάποιοι φίλοι να έχουν νοιώσει ότι ο κινητήρας σαν να κάνει κάποια σκαλοπάτια ισχύος. τέλος πάντων δεν και ο καλύτερος ορισμός αλλά αυτό μπορεί να συμβεί σε όλη την γκάμα τον στροφών.
όλοι μιλάμε κυρίως για προβλήματα ροής βενζίνης. θέλω να ρωτήσω το εξής: με αφορμή κάποιους φίλους που λεν ότι έλυσαν το πρόβλημα από τον αισθητήρα λ, υπάρχει περίπτωση στο σημείο που διαβάζει ο αισθητήρας τα καυσαέρια να έχει παρει υγρασία-νερό( μπορεί τα δικά μας να ήταν εκτελωνισμένα στο λιμάνι δεν ξερώ πόσους μήνες) η κάτι άλλο, και ως εκ τούτου να διαβάζει πιο πλούσιο μίγμα και να διορθώνει ο εγκεφαλος το μίγμα προς το πιο φτωχό? Συγγνώμη αν είναι τελειος άσχετο. απλώς έκανα μία σκέψη. Παρακάλώ κάποιος ας μπει στο κόπο να τεκμηριώσει αν αυτό στέκεται ή όχι ως πιθανότητα

thanblan
31-08-09, 22:36
εγω με την σειρα μου εχω κανει update εγκεφαλου
αλλαγη μπεκ βενζινης
και αντλια βενζινης(προλυπτικα λογω ανακλησης)

το έλυσες φίλε μου το πρόβλημα?

alen77
02-09-09, 14:03
E93/2007 με 22000 χλμ τα εξής:
Α) 1 update εγκεφάλου στα 5000 χλμ γιατί άναψε το λαμπάκι του κινητήρα.
Β) 2 αλλαγές σετ συμπλέκτη
Γ) Εισροή υδάτων από το hardtop

Νομίζω ότι είναι καλά! Δεν θέλω άλλα! Μακάρι!

maris7
02-09-09, 14:07
ναι φιλε μου λυθηκε το προβλημα

Christoforos
02-09-09, 17:30
Εγω εχω ενα τριξιμο μπροστα στις δισκοπλακες (υποθετω) με μικρη ταχυτητα..Εκνευριστικο και δν λυνεται με τπτ...Καμια Ιδεα

bimmer-corfu
02-09-09, 17:34
αλλαγή δισκόπλακες?

bimmer-corfu
02-09-09, 18:27
Να ξαναπώ ότι εκτός του Ε92 φίλου μου, το τιμόνι κλείδωνε και στο οικογενειακό Ε90 316 pro facelift.
Έγινε προγραμματισμός και αλλαγή κολώνας τιμονιού αλλά απο τότε (ένας χρόνος τώρα) το έχει ξανακάνει το κλείδωμα άλλη μια φορά

bimmer-corfu
03-09-09, 17:03
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=317330#post317330ε92

320i cabrio 07
03-09-09, 17:22
Ε93 320 2007
ΓΡΥΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΛΛΑΧΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ
13.000 ΧΛΜ
ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ....

geobas
03-09-09, 17:50
Ε92 - Περιπέτειες – ρεταρίσματα – μειωμένη απόδοση κινητήρα

--------------------------------------------------------------------------------

Περιμένοντας να έρθει ο Σεπτέμβρης για να το πάω για service και να επιμείνω στην αποκατάσταση του προβλήματος του ρεταρίσματος , πέρασα το καλοκαίρι κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα με το πρόβλημα να παρουσιάζεται σπάνια , αλλά να υπάρχει .
Δευτέρα 31/8 στην ΕΟ Κορίνθου-Αθήνας , χτυπάνε τα κουδούνια και αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής , σβήνει , αναβοσβήνει μετά από κάποια χιλιόμετρα κ.ο.κ μέχρι που φτάνω στην κίνηση στον Πειραιά που ανάβει και μένει αναμμένο , με την μηχανή να βογκάει και το αυτοκίνητο να σέρνεται πηγαίνοντας με κάποιο κύλινδρο off . Είδα κι’ έπαθα μέχρι να φτάσω στο Παλιό Φάληρο , και πριν φτάσω σπίτι το ενδεικτικό σβήνει και το αυτοκίνητο πάει μια χαρά . Τρίτη πρωί πάω Γλυφάδα για μια δουλειά στην παραλιακή άρχισε πάλι να αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής στο γυρισμό πάω κατ’ ευθείαν Σπανό στη Συγγρού , ώρα 13.30.
Βρίσκω το αρχιμάστορα , αρχίζω τις φωνές , περιγράφω τα συμβάντα .
-- Μάλλον αλλαγή πολλαπλασιαστή θέλουμε , μου λέει . Φέρε το αύριο το πρωί να το δούμε .
-- Δεν πάω πουθενά , του λέω , το παρατάω εδώ φτιάχτε μου το αυτοκίνητο και πάρτε με τηλέφωνο όταν είναι έτοιμο να έρθω να το πάρω . Και επί τη ευκαιρία μια και έχω 22000 χιλιόμετρα (18 μήνες) κάντε μου και το πρώτο service .
Στις 12.30 σήμερα το αυτοκίνητο έτοιμο .
Service 113.87 ευρώ . με αλλαγή λαδιών και αλλαγή φίλτρου λαδιού , και κάποιες ροδέλλες.
Διάγνωση .
Στο διαγνωστικό παρουσιάστηκε
Βραχυκυκλωμένος πολλαπλασιαστής , που αλλάχτηκε . Νo charge
Σε ερώτηση μου γιά το ρετάρισμα που παρουσιαζόταν χωρίς να ανάβει το ενδεικτικό της μηχανής η απάντηση ήταν πως αν το βραχυκύκλωμα είναι στιγμιαίο !!!! κάνει το ρετάρισμα
αλλά σε κάποια φάση αν είναι διαρκείας !!!! ανάβει το ενδεικτικό και σταματάει την λειτουργία κάποιος κύλινδρος .
Μηχανικός δεν είμαι , μακράν , αλλά αυτό το στιγμιαίο και διαρκείας βραχυκύκλωμα δεν ξέρω αλλά δεν μου ακούγεται και τόσο καλά .
Το αυτοκίνητο τώρα πάει μιά χαρά . Το μέλλον θα δείξει , οπότε ίδωμεν και πράττουμε αναλόγως .

ΥΓ Να υποθέσω ότι όσοι έχουν/είχαν κατά καιρούς το πρόβλημα του ρεταρίσματος έχουν και πρόβλημα βραχυκυκλώματος πολλαπλασιαστή αλλά είναι στιγμιαίο !!! και δεν το πιάνει
το διαγνωστικό ????????

bimmer-corfu
03-09-09, 18:05
τελικά από ότι έχω καταλάβει τα πιο συχνά μηχανικά προβλήματα σε 320 με τα 170 άλογα είναι μπεκ και πολλαπλασιαστές.

Τα μπεκ τα καταλαβαίνω λίγο αφού τα γιουνανιστάν καύσιμα δεν κάνουν ούτε για έμμεσου ψεκασμού κινητήρες, πόσο μάλλον για άμεσου αλλά αυτούς τους πολλαπλασιαστές τους ακούω να χαλάνε σε όλες τις 3 εδώ και 5 χρόνια τουλάχιστον

tzimiani
04-09-09, 00:26
E93/2007 με 42000km, εισαγωγής από Γεμανία:

- 16000 km update εγκεφάλου (είχε ανάψει λαμπάκι μειωμένης απόδοσης).
- 19000 km αλλαγή μπεκ (πάλι λαμπάκι μειωμένης απόδοσης)
- 34000 αλλαγή πολλαπλασιαστή (ρετάρισμα και μόνιμο λαμπάκι κινητήρα)
- από την αρχή μέχρι τώρα κομπιάσματα στις διάστημα 1500 -2200 στροφών με απότομο πάτημα γκαζιού
- ʽδάκρυσμαʼ από το τζάμι οδηγού και συνοδηγού κατά το πλύσιμο μόνο (ευτυχώς!)

Και τα δύο βασικά προβλήματα (κομπιάσματα και στάξιμο νερού) δεν διορθώθηκαν ποτέ, παρά τις αλλεπάλληλες επισκέψεις μου στην αντιπροσωπεία…

Η επιβεβαίωση του κανόνα: όλα τα καινούρια περνάνε τις παιδικές τους ασθένειες στην αρχή… άρα άσε ένα μοντέλο να κυκλοφορήσει 2-3 χρονάκια και μετά πάρʼτο!
(τάδε έφη στέλεχος της BmwHellas)

bimmer-corfu
04-09-09, 07:31
είναι γεγονός αυτό με τις παιδικές ασθένειες και ισχύει για όλες τις μάρκες.

Στο δικό μου Ε93 Αύγουστος 2008 εχω δει πολλές αλλαγές ορατές με το μάτι σε σχέση με μοντέλα 2007. 'Απο κάτω' σίγουρα είναι και άλλες οι αλλαγές

Chalyps
04-09-09, 09:38
Ε92 - Περιπέτειες – ρεταρίσματα – μειωμένη απόδοση κινητήρα

--------------------------------------------------------------------------------

Περιμένοντας να έρθει ο Σεπτέμβρης για να το πάω για service και να επιμείνω στην αποκατάσταση του προβλήματος του ρεταρίσματος , πέρασα το καλοκαίρι κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα με το πρόβλημα να παρουσιάζεται σπάνια , αλλά να υπάρχει .
Δευτέρα 31/8 στην ΕΟ Κορίνθου-Αθήνας , χτυπάνε τα κουδούνια και αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής , σβήνει , αναβοσβήνει μετά από κάποια χιλιόμετρα κ.ο.κ μέχρι που φτάνω στην κίνηση στον Πειραιά που ανάβει και μένει αναμμένο , με την μηχανή να βογκάει και το αυτοκίνητο να σέρνεται πηγαίνοντας με κάποιο κύλινδρο off . Είδα κι’ έπαθα μέχρι να φτάσω στο Παλιό Φάληρο , και πριν φτάσω σπίτι το ενδεικτικό σβήνει και το αυτοκίνητο πάει μια χαρά . Τρίτη πρωί πάω Γλυφάδα για μια δουλειά στην παραλιακή άρχισε πάλι να αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής στο γυρισμό πάω κατ’ ευθείαν Σπανό στη Συγγρού , ώρα 13.30.
Βρίσκω το αρχιμάστορα , αρχίζω τις φωνές , περιγράφω τα συμβάντα .
-- Μάλλον αλλαγή πολλαπλασιαστή θέλουμε , μου λέει . Φέρε το αύριο το πρωί να το δούμε .
-- Δεν πάω πουθενά , του λέω , το παρατάω εδώ φτιάχτε μου το αυτοκίνητο και πάρτε με τηλέφωνο όταν είναι έτοιμο να έρθω να το πάρω . Και επί τη ευκαιρία μια και έχω 22000 χιλιόμετρα (18 μήνες) κάντε μου και το πρώτο service .
Στις 12.30 σήμερα το αυτοκίνητο έτοιμο .
Service 113.87 ευρώ . με αλλαγή λαδιών και αλλαγή φίλτρου λαδιού , και κάποιες ροδέλλες.
Διάγνωση .
Στο διαγνωστικό παρουσιάστηκε
Βραχυκυκλωμένος πολλαπλασιαστής , που αλλάχτηκε . Νo charge
Σε ερώτηση μου γιά το ρετάρισμα που παρουσιαζόταν χωρίς να ανάβει το ενδεικτικό της μηχανής η απάντηση ήταν πως αν το βραχυκύκλωμα είναι στιγμιαίο !!!! κάνει το ρετάρισμα
αλλά σε κάποια φάση αν είναι διαρκείας !!!! ανάβει το ενδεικτικό και σταματάει την λειτουργία κάποιος κύλινδρος .
Μηχανικός δεν είμαι , μακράν , αλλά αυτό το στιγμιαίο και διαρκείας βραχυκύκλωμα δεν ξέρω αλλά δεν μου ακούγεται και τόσο καλά .
Το αυτοκίνητο τώρα πάει μιά χαρά . Το μέλλον θα δείξει , οπότε ίδωμεν και πράττουμε αναλόγως .

ΥΓ Να υποθέσω ότι όσοι έχουν/είχαν κατά καιρούς το πρόβλημα του ρεταρίσματος έχουν και πρόβλημα βραχυκυκλώματος πολλαπλασιαστή αλλά είναι στιγμιαίο !!! και δεν το πιάνει
το διαγνωστικό ????????Στιγμιαίο βραχυκύκλωμα???έλεος....και απο τι βραχυκυκλώνει? υπάρχουν υγρασίες;παραπάνω ρεύμα;
Βραχυκυκλώνει γιατί είναι προβληματικός ο πολλαπλασιαστής ή γιατί κάτι δεν γίνεται σωστά απο πριν με αποτέλεσμα να την πληρώνει ο πολλαπλασιαστής; το ρωτώ γιατί αν αλλάζεις πολλαπλασιαστή και είναι αλλού η αιτία τότε δεν κάνουμε τίποτα....:nono:

spy316
04-09-09, 14:58
Σε Ε 90 316 του 2007 μονο το γνωστό με το τιμονακι και το θαυμαστικο και μετα την αλλαγη της κολονας ολα οκ.Τωρα εχω 32.000 χλμ και ολα οκ

geobas
05-09-09, 10:16
Στιγμιαίο βραχυκύκλωμα???έλεος....και απο τι βραχυκυκλώνει? υπάρχουν υγρασίες;παραπάνω ρεύμα;
Βραχυκυκλώνει γιατί είναι προβληματικός ο πολλαπλασιαστής ή γιατί κάτι δεν γίνεται σωστά απο πριν με αποτέλεσμα να την πληρώνει ο πολλαπλασιαστής; το ρωτώ γιατί αν αλλάζεις πολλαπλασιαστή και είναι αλλού η αιτία τότε δεν κάνουμε τίποτα....:nono:

Στην προσπάθειά μου να καταλάβω με απλές ερωτήσεις την αιτία η απάντηση ήταν πως ,
Ο πολλαπλασιαστής είναι ενσωματωμένος με την αντίσταση πάνω στο μπουζί .
Απ' ότι μπόρεσα να καταλάβω από την επεξήγηση
Ενα μικροβραχυκύκλωμα !!!!! (φαντάζομαι απ΄την αντίσταση) δημιουργεί το ρετάρισμα
Σταδιακά γίνεται κανονικό βραχυκύκλωμα !!!! τα φτύνει ο πολλαπλασιαστής και βγαίνει off ο κύλινδρος .

Makes sense ? Δεν ξέρω
Ισως μας διαφωτίσουν οι γνώστες .

CRIS
05-09-09, 22:10
Ε90 06 31000χλμ.
Κανένα σοβαρό πρόβλημα μέχρι στιγμής. Την πρώτη χρονιά βγήκε το DSC εκτός και αντικαταστάθηκε ένα πακετάκι. Από τότε μια χαρά.

gsoel
06-09-09, 01:41
Ε90 3.16 του 2006, 59.000 χλμ., τίποτε απολύτως. Φτου φτου φτου.
Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Zer0cooL
06-09-09, 10:57
Εγω εχω ενα τριξιμο μπροστα στις δισκοπλακες (υποθετω) με μικρη ταχυτητα..Εκνευριστικο και δν λυνεται με τπτ...Καμια Ιδεα

Μηπως το επλυνες καμια φορα μετα απο ταξιδι και σου εριξαν νερο στις δισκοπλακες οντας αυτες πολυ ζεστες? Καμια φορα απο τετοιες απροσεξιες στραβωνουν και δεν επανερχονται...

Zer0cooL
06-09-09, 11:00
Εγω με 5800 χλμ, δεν εχω παραπονο ως τωρα...
Μια με δυο φορες εχω καταλαβαει κατι σαν κομπιασμα χαμηλα (ισως και ιδεα μου...), απο καταναλωση λαδιου φαινεται να μαι οκ (εχει καψει περιπου 200μλ αν υποθεσουμε οτι ο ηλεκτρονικος δεικτης αναφερεται σε 1λτ λαδι), και γενικοτερα απολυτα ικανοποιημενος!

topmar
06-09-09, 11:27
Καλημέρα,

Πως σας καίνε λάδια τα βενζίινοκίνητα δεν καταλαβαίνω, έχω 28000ΚΜ με τα ίδια λάδια στο μοτέρ και δεν έχει κάψει σταγόνα, εχθές τα μέτρησα....:dblthumb2

Zer0cooL
06-09-09, 12:17
Καλημέρα,

Πως σας καίνε λάδια τα βενζίινοκίνητα δεν καταλαβαίνω, έχω 28000ΚΜ με τα ίδια λάδια στο μοτέρ και δεν έχει κάψει σταγόνα, εχθές τα μέτρησα....:dblthumb2

Αυτο δεν ειναι τοσο "εξυπνο"...Εννοω 28000χλμ με τα ιδια λαδια...
Απ την αλλη ειναι γνωστο το θεμα με το λαδι, και λογικο κιολας να καιει καποια ποσοτητα αρκει αυτη να ειναι σε ογικα πλαισια...

topmar
06-09-09, 12:23
Αυτο δεν ειναι τοσο "εξυπνο"...Εννοω 28000χλμ με τα ιδια λαδια...
Απ την αλλη ειναι γνωστο το θεμα με το λαδι, και λογικο κιολας να καιει καποια ποσοτητα αρκει αυτη να ειναι σε ογικα πλαισια...

Α καλά, ας μην αρχίζουμε κι εδώ το ίδιο τροπάριο των Μαστρο-μήτσων....

.....λογικό να έκαψε 200ml στα 6.000Κm? Δηλαδή από αλλαγή σε αλλαγή (όπως προβλέπει η BMW στα 30.000Km περίπου) να συμπληρώσεις 1l λάδι?

ΟΚ, όπως το βλέπει κανείς το λογικό....

stratos
06-09-09, 12:23
Καλημέρα,

Πως σας καίνε λάδια τα βενζίινοκίνητα δεν καταλαβαίνω, έχω 28000ΚΜ με τα ίδια λάδια στο μοτέρ και δεν έχει κάψει σταγόνα, εχθές τα μέτρησα....:dblthumb2

Πόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο?????????????????

topmar
06-09-09, 12:31
Πόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο?????????????????

περίπου 28.000ΚΜ με τα ίδια λάδια (Castrol Edge Turbo Diesel 0W30).....σε 2000ΚΜ έχω την αλλαγή.....όπως προβλέπεται.....

stratos
06-09-09, 12:35
Να σου πώ την αλήθεια μου φαίνεται υπερβολικό τα 30.000 αλλά αν λέει έτσι τότε το OBC πάω πάσο. Καλό θα ήταν κάποια αλλαγή στα μισά χιλιόμετρα, έτσι για σφάλεια.

Τέλος με τα off-topic.

Ελπίζω κανείς να μην έχει ποτέ πρόβλημα με το αυτοκίνητο του

Zer0cooL
06-09-09, 13:14
περίπου 28.000ΚΜ με τα ίδια λάδια (Castrol Edge Turbo Diesel 0W30).....σε 2000ΚΜ έχω την αλλαγή.....όπως προβλέπεται.....

Κοιτα εδω τιθεται θεμα κατα ποσο εμπιστευεσαι την εταιρια για τα σερβις η οχι...Κι εμενα ο υπολογιστης λεει να το παω για σερβις στα 30000. Αν εμπιστευομαι αυτο που λεει θα το παω τοτε, με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται...Εγω για να χω το κεφαλι μου ησυχο θα του αλλαζω λαδακια καθε 10000 (αλλοι τα αλλαζουν και πιο συχνα), οχι επειδη το λεει ο μαστρο Μητσος αλλα για να χω το κεφαλι μου ησυχο οτι εκανα οτι καλυτερο για το αυτοκινητο μου!
Φρεσκο λαδι ΠΟΤΕ δεν εβλαψε κανενα κινητηρα!!!
Και για να τελειωνουμε με το οφ τοπικ τα 200μλ σε 6000 χλμ δε θεωρω πως ειναι πολλα...Αλλωστε η ιδια η εταιρια δικαιολογει το εφωφρενικο κατ εμε (για αλλους οχι) 700μλ λαδι στα 1000χλμ για τον συγκεκριμενο κινητηρα...Αντε βγαλε λοιπον συμπερασμα αν πρεπει να εμπιστευομαστε το BC και τα αλλαζουμε ανα 30000 χλμ...

Να σε παραπεμψω εδω που εχει συζητηθει το θεμα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19225&highlight=%CB%C1%C4%C9 με το λαδι στα 2λτ Ε92...Τι να κανουμε ειναι προβληματικα τα αυτοκινητα μας!

Βεβαια απ οτι φαινεται το δικο σου συμπληρωνει λαδι μονο του...
16-07-09
Στο αυτ/το της υπογραφής, μετά από 18500ΚΜ με τα ίδια λάδια, ο δείκτης είναι ελάχιστα κάτω από το ΜΑΧ (και η επόμενη αλλαγή θα γίνε σε 10000ΚΜ)......diesel βέβαια.....

06-09-09
Καλημέρα,

Πως σας καίνε λάδια τα βενζίινοκίνητα δεν καταλαβαίνω, έχω 28000ΚΜ με τα ίδια λάδια στο μοτέρ και δεν έχει κάψει σταγόνα, εχθές τα μέτρησα....:dblthumb2

Σε 1 1/2 μηνα και 10000χλμ δημιουργηθηκε λαδι και συμπληρωσε το δεικτη που ηταν ελαχιστα κατω απ το ΜΑΧ με αποτελεσμα σημερα το αυτοκινητο να μην εχει καψει σταγονα...

mitsos_chania
06-09-09, 14:42
πιθανοτατα το λαδι του απο την αρχη να ηταν λιγο κατω απο το max.δεν παει να πει οτι καθε φορα που βαζεις λαδια πρεπει να περναει το max η σταθμη γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο

bimmer-corfu
06-09-09, 17:18
Καλημέρα,

Πως σας καίνε λάδια τα βενζίινοκίνητα δεν καταλαβαίνω, έχω 28000ΚΜ με τα ίδια λάδια στο μοτέρ και δεν έχει κάψει σταγόνα, εχθές τα μέτρησα....:dblthumb2

Ρε παιδιά μη το κάνουμε θέμα πάλι με τα λάδια. Σε μερικά αμάξια ζήτησε ένα λίτρο μόνο πριν τη πρώτη αλλαγή και αυτό για να βγάλει τα 25.000 χιλιόμετρα που δίνει η BMW, μετά τα πρώτα χιλιόμετρα δεν υπάρχει θέμα με κάψιμο λαδιού.

topmar
06-09-09, 17:52
.....
Να σε παραπεμψω εδω που εχει συζητηθει το θεμα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19225&highlight=%CB%C1%C4%C9 με το λαδι στα 2λτ Ε92...Τι να κανουμε ειναι προβληματικα τα αυτοκινητα μας!

Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν έγραψα - ούτε υπονόησα - κάτι τέτοιο.....

Βεβαια απ οτι φαινεται το δικο σου συμπληρωνει λαδι μονο του...
16-07-09


06-09-09


Σε 1 1/2 μηνα και 10000χλμ δημιουργηθηκε λαδι και συμπληρωσε το δεικτη που ηταν ελαχιστα κατω απ το ΜΑΧ με αποτελεσμα σημερα το αυτοκινητο να μην εχει καψει σταγονα...

Εξυπνάδες-ειρωνείες?? Το γεγονός πως πιθανότατα να είχε ελαφρά κλίση ο δρόμος στην 1η μέτρηση (1mm κάτω από την ένδειξη ΜΑΧ ήταν η ένδειξη στη βέργα) δεν το σκέφτηκες ε? Ή αντίστοιχα να είχε ελαφρά κλίση ο δρόμος στη δεύτερη πρόσφατη μέτρηση που έκανα και έδειχνε ξανά ΜΑΧ στη βέργα, πάλι δεν το σκέφτηκες ε?

Βασικά το μόνο που σκέφτηκες - και απέδειξες με τα ειρωνικά γραφόμενά σου - ήταν πως "συμπληρώνει μόνο του λάδι", έτσι δεν είναι??

Δεν πειράζει, κλασική συμπεριφορά είναι, "το έργο το έχω ξαναδεί" ..........

(Τέλος off topic)

Driver M
06-09-09, 19:06
To κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε λάδια στο αυτοκίνητό μας και το πόσο λάδι είναι λογικό να καταναλώνει ο κινητήρας δεν έχει σχέση με το παρόν thread. Παρόλα αυτά, ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Το πρώτο καλοκαίρι που είχα το αυτοκίνητο και έχοντας κάνει λιγότερο από 5000 χλμ. μου έβγαλε ένδειξη για λάδια. Το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου συμπλήρωσαν 800ml. Όταν τους ρώτησα γιατί έκαψε ο κινητήρας τόσο λάδι, μου εξήγησαν ότι δεν το έκαψε ο κινητήρας αλλά είχε εξατμιστεί λόγω της υψηλής θερμοκρασίας της ατμόσφαιρας. Αν και ήμουν αρκετά δύσπιστος στην αρχή, ομολογώ πως από τότε μου ξαναάναψε ένδειξη μόνο μια φορά στα στα 22.000 χλμ και προσέθεσα μόνος μου περίπου 300ml. Στα 25.000 που έγινε η αλλαγή λαδιών ήταν όλα οκ. Άρα ας μην αγχωνόμαστε άμα κάψει και λίγο λάδι παραπάνω. Το θέμα είναι να μην γίνεται σε τακτική βάση. Και σχετικά με το κάθε πότε πρέπει να αλλάζουν λάδια, πιστεύω ότι το bc (το οποίο όπως ξέρουμε προσαρμόζεται στην οδήγηση του κάθε οδηγού) είναι αρκετά αξιόπιστο, αφού δεν θα συνέφερε την ίδια τη BMW να θέτει σε κίνδυνο τους κινητήρες μας, τη στιγμή μάλιστα που από την συχνότερη αλλαγή των λαδιών μόνο κέρδος θα είχε. Αναμφισβήτητα, η πιο συχνή αλλαγή λαδιών δεν κάνει κανένα κακό, ενδέχεται όμως να είναι και ένα περιττό έξοδο για τις περισσότερες 3άρες (εξαιρούνται 335 και Μ3 που είναι διαφορετικής φιλοσοφίας κατασκευές).
Μακάρι πάντως στο αυτοκίνητό μου (αν και πιστεύω ότι ισχύει και με την πλεοψηφία των BMW), την αξιοπιστία που έχουν τα μηχανικά μέρη να την είχαν και τα ηλεκτρoνικά.

Zer0cooL
06-09-09, 19:11
Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν έγραψα - ούτε υπονόησα - κάτι τέτοιο.....

Δεν εγραψες αλλα σε πολλες περιπτωσεις υπονοεις κατι τετοιο...Καθε φορα λες εγω με το πετρελαιο δε καιω λαδι, εγω με το πετρελαιο καιω ελαχιστη βενζινη, εγω με το πετρελαιο κανω σερβις καθε 2 χρονια και μου στοιχιζει λιγο.....Οκ, ξερουμε τι εστι πετρελαιο, τα + και τα - , να το χαιρεσαι αλλα ασε να χαρουμε κι εμεις τα δικα μας που τα πηραμε για τους δικους μας λογους!!! Μπορω να βρω πανω απο 10 ποστ σου που "υπονοεις" ποσο καλυτερο ειναι το 320d...

Εξυπνάδες-ειρωνείες?? Το γεγονός πως πιθανότατα να είχε ελαφρά κλίση ο δρόμος στην 1η μέτρηση (1mm κάτω από την ένδειξη ΜΑΧ ήταν η ένδειξη στη βέργα) δεν το σκέφτηκες ε? Ή αντίστοιχα να είχε ελαφρά κλίση ο δρόμος στη δεύτερη πρόσφατη μέτρηση που έκανα και έδειχνε ξανά ΜΑΧ στη βέργα, πάλι δεν το σκέφτηκες ε?

Βασικά το μόνο που σκέφτηκες - και απέδειξες με τα ειρωνικά γραφόμενά σου - ήταν πως "συμπληρώνει μόνο του λάδι", έτσι δεν είναι??

Δεν πειράζει, κλασική συμπεριφορά είναι, "το έργο το έχω ξαναδεί" ..........

(Τέλος off topic)

Ουτε εξυπναδες ουτε ειρωνειες...Αντιγραφη των λεγομενων σου απλα...
Συμπερασμα μπορει να βγαλει ο καθενας
Σε τι κλισεις ελεγχεις το λαδι σου δε με αφορα αλλα συμφωνα με το δικο μου ταπεινο μυαλο για να συγκρινεις 2 μετρησεις οφειλεις να εχεις τις ιδιες συνθηκες...Αν εσυ δεν το κανεις, μετρας, βγαζεις διαφορετικα αποτελεσματα μεσα σε 1 1/2 μηνα και ειναι αντιστροφως αναλογα της κοινης λογικης , ε τοτε επιτρεψε μου να πω το μαγικο οτι το αυτοκινητο σου συμπληρωνει μονο του λαδι!
(Τέλος off topic) κι απο μενα...

mitsos_chania
06-09-09, 19:15
δυστυχως φιλε μου zero το 320d ειναι πολυυυυ καλυτερο απο το 320.Το παιδι απλα λεει τις εμπειριες του απο το αμαξι και εσυ απλα βγαζεις το συμπερασμα απο τις δικες σου εμπειριες με το αντιστοιχο 320 για πλεονεκτιματα πολλα απεναντι στο δικο σου.Και αυτο γιατι μιλαμε για δυο ιδια αυτοκινητα αλλα το ενα με κλασεις ανωτερο μοτερ

topmar
06-09-09, 19:17
Δεν εγραψες αλλα σε πολλες περιπτωσεις υπονοεις κατι τετοιο...Καθε φορα λες εγω με το πετρελαιο δε καιω λαδι, εγω με το πετρελαιο καιω ελαχιστη βενζινη, εγω με το πετρελαιο κανω σερβις καθε 2 χρονια και μου στοιχιζει λιγο.....Οκ, ξερουμε τι εστι πετρελαιο, τα + και τα - , να το χαιρεσαι αλλα ασε να χαρουμε κι εμεις τα δικα μας που τα πηραμε για τους δικους μας λογους!!! Μπορω να βρω πανω απο 10 ποστ σου που "υπονοεις" ποσο καλυτερο ειναι το 320d...

Δεν το υπονοώ, απλά είναι :)

Ουτε εξυπναδες ουτε ειρωνειες...Αντιγραφη των λεγομενων σου απλα...
Συμπερασμα μπορει να βγαλει ο καθενας
Σε τι κλισεις ελεγχεις το λαδι σου δε με αφορα αλλα συμφωνα με το δικο μου ταπεινο μυαλο για να συγκρινεις 2 μετρησεις οφειλεις να εχεις τις ιδιες συνθηκες...Αν εσυ δεν το κανεις, μετρας, βγαζεις διαφορετικα αποτελεσματα μεσα σε 1 1/2 μηνα και ειναι αντιστροφως αναλογα της κοινης λογικης , ε τοτε επιτρεψε μου να πω το μαγικο οτι το αυτοκινητο σου συμπληρωνει μονο του λαδι!
(Τέλος off topic) κι απο μενα...

Αύριο θα βγάλω φωτό από το δείκτη & την ένδειξη στο BC & θα τα ανεβάσω εδώ....:)

ΥΓ: Αν θέλεις φθηνό λάδι για συμπλήρωμα, πες μου να σου στείλω.....:):) (χιούμορ, μην θυμώσεις πάλι....)

Zer0cooL
06-09-09, 19:30
Δεν το υπονοώ, απλά είναι :)

Δεν πας καλα...Τη μια λες "δεν ειπα ποτε, ουτε υπονοησα"....την αλλη λες "οχι μονο το υπονοω αλλα και το ειπα"...
Η πεμπτουσια της συγκροτημενης σκεψης!!!

δυστυχως φιλε μου zero το 320d ειναι πολυυυυ καλυτερο απο το 320.Το παιδι απλα λεει τις εμπειριες του απο το αμαξι και εσυ απλα βγαζεις το συμπερασμα απο τις δικες σου εμπειριες με το αντιστοιχο 320 για πλεονεκτιματα πολλα απεναντι στο δικο σου.Και αυτο γιατι μιλαμε για δυο ιδια αυτοκινητα αλλα το ενα με κλασεις ανωτερο μοτερ

Δυστυχως η ευτυχως φιλε Μητσο,το θεμα οταν αγοραζεις αυτοκιντο ειναι τι θελεις!Ο topmar ηθελε ροπη απο χαμηλα,μειωμενη καταναλωση,φθηνοτερα σερβις...Μαγκια του, μπραβο του, και να το χαιρεται κι αυτο το λεω με καθε ειλικρινεια. Εγω ηθελα κατι αλλο και συμβιβαστηκα με αυτα για να εχω στροφαρισμα ψηλα, για να κυκλοφορω Αθηνα, για τους δικους μου λογους...Η οδηγικη απολαυση και ο ηχος ενος βενζινοκινητηρα δε συγκρινεται με κανενα πετρελαιοκινητηρα! Και γι αυτο πηρα οτι πηρα...Γιατι εχω τις δικες μου αποψεις! Και σου μιλαει καποιος αρκετα φανατικος του πετρελαιου...Αλλα κατανταει ενοχλητικο συνεχεια να πεταγεται καποιος και να λεει εγω με το πετρελαιο εκεινο, εγω με το πετρελαιο το αλλο...Γι αυτο ενισταμαι!

topmar
06-09-09, 20:03
Δεν πας καλα...Τη μια λες "δεν ειπα ποτε, ουτε υπονοησα"....την αλλη λες "οχι μονο το υπονοω αλλα και το ειπα"...
Η πεμπτουσια της συγκροτημενης σκεψης!!!

Επειδή μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις - ή δεν θέλεις να καταλάβεις ίσως - και διαστρεβλώνεις την αλήθεια, πάμε ξανά:

Έγραψες: .....Να σε παραπεμψω εδω που εχει συζητηθει το θεμα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=%CB%C1%C4%C9 με το λαδι στα 2λτ Ε92...Τι να κανουμε ειναι προβληματικα τα αυτοκινητα μας!
Απάντησα: Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν έγραψα - ούτε υπονόησα - κάτι τέτοιο.....

Έγραψες: Δεν εγραψες αλλα σε πολλες περιπτωσεις υπονοεις κατι τετοιο...Καθε φορα λες εγω με το πετρελαιο δε καιω λαδι, εγω με το πετρελαιο καιω ελαχιστη βενζινη, εγω με το πετρελαιο κανω σερβις καθε 2 χρονια και μου στοιχιζει λιγο.....Οκ, ξερουμε τι εστι πετρελαιο, τα + και τα - , να το χαιρεσαι αλλα ασε να χαρουμε κι εμεις τα δικα μας που τα πηραμε για τους δικους μας λογους!!! Μπορω να βρω πανω απο 10 ποστ σου που "υπονοεις" ποσο καλυτερο ειναι το 320d...
Απάντησα: Δεν το υπονοώ, απλά είναι

Συμπερασματικά:

1) Δεν έγραψα ούτε υπονόησα τίποτα για το κείμενό σου "Τι να κανουμε ειναι προβληματικα τα αυτοκινητα μας!.
2) Δεν υπονόησα, απλά δήλωσα είναι καλύτερο το 320d από το αντίστοιχο βενζινοκίνητο 320i.

Χρειάζεται περαιτέρω επεξήγηση??


Δυστυχως η ευτυχως φιλε Μητσο,το θεμα οταν αγοραζεις αυτοκιντο ειναι τι θελεις!Ο topmar ηθελε ροπη απο χαμηλα,μειωμενη καταναλωση,φθηνοτερα σερβις...Μαγκια του, μπραβο του, και να το χαιρεται κι αυτο το λεω με καθε ειλικρινεια. Εγω ηθελα κατι αλλο και συμβιβαστηκα με αυτα για να εχω στροφαρισμα ψηλα, για να κυκλοφορω Αθηνα, για τους δικους μου λογους...Η οδηγικη απολαυση και ο ηχος ενος βενζινοκινητηρα δε συγκρινεται με κανενα πετρελαιοκινητηρα! Και γι αυτο πηρα οτι πηρα...Γιατι εχω τις δικες μου αποψεις! Και σου μιλαει καποιος αρκετα φανατικος του πετρελαιου...Αλλα κατανταει ενοχλητικο συνεχεια να πεταγεται καποιος και να λεει εγω με το πετρελαιο εκεινο, εγω με το πετρελαιο το αλλο...Γι αυτο ενισταμαι!

Δεν σε κατηγόρησε κανένας για την επιλογή σου αγαπητέ συμφορουμίστα, ούτε και χρειάζεται να ενοχλείσαι για τις ερωτήσεις-παρατηρήσεις μου σε σύγκριση του 320d με το 320i. Απλά η παρατήρησή μου για την κατανάλωση λαδιού που αναφέρουν οι ιδιοκτήτες βενζινοκίνητων, ήταν η αφορμή για την αντιπαράθεση αυτή....γιατί άραγε?

Τελικά δεν άντεξα, πήγα να βγάλω φωτό τώρα......

Ορίστε και οι φωτό από τα λάδια:
http://img29.imageshack.us/img29/554/oiln.th.jpg (http://img29.imageshack.us/i/oiln.jpg/)

http://img29.imageshack.us/img29/4649/oil2h.th.jpg (http://img29.imageshack.us/i/oil2h.jpg/)

http://img406.imageshack.us/img406/9199/oil3.th.jpg (http://img406.imageshack.us/i/oil3.jpg/)

Αλλά ξέρω όμως πως και πάλι θα βρεθούν "άπιστοι" οι οποίοι θα προσθέσουν:

α) Έχεις συμπληρώσει και δεν το λες.....
β) Το είχες σε κατηφόρα και δείχνει ΜΑΧ στη βέργα...
γ) Έχεις αλλάξει λάδια ενδιάμεσα και δεν το λες.....
δ).......
ε).......
στ).....

mitsos_chania
06-09-09, 20:05
στο μονο που υπερτερει φιλε zerocool το μοτερ βενζινης ειναι στο στροφαρισμα ψηλα.Αυτο ομως οταν μιλαμε για ενα μοτερ ανταξιο του ονοματος bmw.Δυστυχως το μοτερ που εχεις και εσυ δεν ειναι για μενα ενα τετοιο.Και το λεω απο προσωπικη εμπειρια και οχι απο πραγματα που εχω ακουσει.Κατα τα αλλα δεν υστερει πουθενα το μοτερ της 320d ουτε σε επιδοσεις(το αντιθετο μαλιστα).Και αυτα τα λεω και γω που ειμαι ενας απο τους φανατικους υποστηρικτες των βενζινοκινητων κινητηρων αλλα δεν μπορω να κανω τα στραβα ματια.

Zer0cooL
06-09-09, 20:14
Για να τελειωνει η ιστρορια εδω...
Δεν μιλαμε για το αν το 320d ειναι καλυτερο και σε ποιους τομεις απ το 320ι...Αν θελετε να το κανουμε να παμε αλλου!Ο καθενας ξαναλεω κανει τις επιλογες του βασει των αναγκων του και των προσωπικων του θελω!
Για εμας λοιπον που πηραμε την προβληματικη Ε9χ σε βενζινη ειναι ενοχλητικο να πεταγεται καποιος σε ΚΑΘΕ ευκαιρια και να λεει το πετρελαιο αυτο και το αλλο! Μπραβο του, μαγκια του, να το χαιρεται ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ!!!Τα σχολια εγιναν ως ενδειξη απελπισιας προς τον topmar ο οποιος απ τα 300 ποστ που εχει, στα μισα τουλαχιστον εκθειαζει το πετρελαιο...ΕΛΕΟΣ!!!ΕΛΕΟΣ!!!ΕΛΕΟΣ!!!

topmar
06-09-09, 20:18
Για να τελειωνει η ιστρορια εδω...
Δεν μιλαμε για το αν το 320d ειναι καλυτερο και σε ποιους τομεις απ το 320ι...Αν θελετε να το κανουμε να παμε αλλου!Ο καθενας ξαναλεω κανει τις επιλογες του βασει των αναγκων του και των προσωπικων του θελω!
Για εμας λοιπον που πηραμε την προβληματικη Ε9χ σε βενζινη ειναι ενοχλητικο να πεταγεται καποιος σε ΚΑΘΕ ευκαιρια και να λεει το πετρελαιο αυτο και το αλλο! Μπραβο του, μαγκια του, να το χαιρεται ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ!!!Τα σχολια εγιναν ως ενδειξη απελπισιας προς τον topmar ο οποιος απ τα 300 ποστ που εχει, στα μισα τουλαχιστον εκθειαζει το πετρελαιο...ΕΛΕΟΣ!!!ΕΛΕΟΣ!!!ΕΛΕΟΣ!!!

Όχι βρε zero, είχε κι εμένα 1-2 "προβληματάκια"......έτριζε - περιστασιακά - η βάση του καθίσματος (αλλάχτηκε) και ένα μεταλλικό εξάρτημα μέσα από το ταμπλώ (φτιάχθηκε).....αμελητέα βέβαια και εντοπιζόμενα μόνο από "ψειριάρηδες" οδηγούς...

:D

ΥΓ: Λάδια πάντως δεν καίει....

Zer0cooL
06-09-09, 20:32
Μετα απο 5 οφ τοπικ λοιπον ποστ του καθενος μας ξαναμπηκαμε ον τοπικ!
Ας συνεχισουμε...

stratos
06-09-09, 20:42
Άσχετο αλλά δείκτη στάθμης ελαίου έχουν μόνο τα diesel ή και οι κινητήρες βενζίνης?

Driver M
06-09-09, 20:55
ΥΓ: Λάδια πάντως δεν καίει....

Kαι να έκαιγε μερικές φορές πάντως δεν σημαίνει κάτι. Και είναι εντελώς off topic η σύγκριση 320i με 320d που γίνεται στα τελευταία posts.Πράγματι σε επιδόσεις, κατανάλωση κλπ είναι καλύτερο το diesel, όμως όσοι μένουμε σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη δεν έχουμε δικαίωμα επιλογής και έτσι αρκούμαστε στη βενζίνη. Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ τόσο τραγικές τις διαφορές με το diesel, κυρίως σε θέμα επιδόσεων (σχεδόν παρόμοια τελική και λιγότερο από μισό δεύτερο σε επιταχύνσεις από στάση), ενώ η πολύ χαμηλότερη κατανάλωση μετριάζεται κάπως από την αισθητά ακριβότερη τιμή της d (περιπου 5.000 Ε αν δεν απατώμαι). Τίποτα δεν είναι άσπρο μαύρο και έτσι συμβαίνει και με τα δύο αυτά αυτοκίνητα. Τέλος τα off topic.

ΥΓ Δείκτη λαδιού έχουν μόνο οι βενζινοκινητήρες.

topmar
06-09-09, 21:02
ΥΓ: Λάδια πάντως δεν καίει....

Kαι να έκαιγε μερικές φορές πάντως δεν σημαίνει κάτι. Και είναι εντελώς off topic η σύγκριση 320i με 320d που γίνεται στα τελευταία posts.Πράγματι σε επιδόσεις, κατανάλωση κλπ είναι καλύτερο το diesel, όμως όσοι μένουμε σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη δεν έχουμε δικαίωμα επιλογής και έτσι αρκούμαστε στη βενζίνη. Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ τόσο τραγικές τις διαφορές με το diesel, κυρίως σε θέμα επιδόσεων (σχεδόν παρόμοια τελική και λιγότερο από μισό δεύτερο σε επιταχύνσεις από στάση), ενώ η πολύ χαμηλότερη κατανάλωση μετριάζεται κάπως από την αισθητά ακριβότερη τιμή της d (περιπου 5.000 Ε αν δεν απατώμαι). Τίποτα δεν είναι άσπρο μαύρο και έτσι συμβαίνει και με τα δύο αυτά αυτοκίνητα. Τέλος τα off topic.

ΥΓ Δείκτη λαδιού έχουν μόνο οι βενζινοκινητήρες.

Και αυτό που έχω στην φωτό 8 ποστ πιο πάνω τι είναι??

Driver M
06-09-09, 21:20
Και αυτό που έχω στην φωτό 8 ποστ πιο πάνω τι είναι??

Μάλλον δεν θα είχαν οι 320d προ facelift (με τα 163hp). Γιατί στο εγχειρίδιο χρήστη του 2007 που έχω (πριν το facelift δηλαδή) έχει ξεχωριστές οδηγίες για μέτρηση λαδιού σε πετρελαιοκινητήρες και βενζινοκινητήρες. Στους πρώτους αναφέρει ότι η μέτρηση γίνεται χειροκίνητα (περιγράφει και τη γνωστή διαδικασία με τη βέργα) και στους δεύτερους ηλεκτρονικά. Όλα αυτά στις σελίδες 134-5. Αλλά για σιγουριά ας μας φωτίσει και κάποιος πιο ειδικός.

scania124
06-09-09, 22:12
ΥΓ: Λάδια πάντως δεν καίει....

Kαι να έκαιγε μερικές φορές πάντως δεν σημαίνει κάτι. Και είναι εντελώς off topic η σύγκριση 320i με 320d που γίνεται στα τελευταία posts.Πράγματι σε επιδόσεις, κατανάλωση κλπ είναι καλύτερο το diesel, όμως όσοι μένουμε σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη δεν έχουμε δικαίωμα επιλογής και έτσι αρκούμαστε στη βενζίνη. Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ τόσο τραγικές τις διαφορές με το diesel, κυρίως σε θέμα επιδόσεων (σχεδόν παρόμοια τελική και λιγότερο από μισό δεύτερο σε επιταχύνσεις από στάση), ενώ η πολύ χαμηλότερη κατανάλωση μετριάζεται κάπως από την αισθητά ακριβότερη τιμή της d (περιπου 5.000 Ε αν δεν απατώμαι). Τίποτα δεν είναι άσπρο μαύρο και έτσι συμβαίνει και με τα δύο αυτά αυτοκίνητα. Τέλος τα off topic.

ΥΓ Δείκτη λαδιού έχουν μόνο οι βενζινοκινητήρες.

το δικο μου παντως δεν εχει δεικτη λαδιου

strof
06-09-09, 22:18
Το δικό μου diesel profacelift έχει βέργα λαδιού αλλά άλλο μου έκανε εντύπωση και είπα να γράψω κι εγώ ενα off.. Και απευθύνομαι στον topmar: Εσένα έχει και βέργα ΚΑΙ ηλεκτρονική ένδειξη;; γιατί εμένα ηλεκτρονική δεν έχει (ή δεν ξέρω πως την βλέπω).

Driver M
06-09-09, 22:45
το δικο μου παντως δεν εχει δεικτη λαδιου

Δικό μου λάθος, αντί για δείκτη ήθελα να γράψω ηλεκτρονική ένδειξη.

Εν κατακλείδι, τα βενζινοκίνητα έχουν μόνο ηλεκτρονική ένδειξη, ενώ τα πετρελαιοκίνητα έχουν μόνο δείκτη τουλάχιστον στις προ fl εκδόσεις (αφού το εγχειρίδιο γράφει μόνο για χειροκίνητη μέτρηση). Στις μετά fl τα diesel απέκτησαν ηλεκτρονική ένδειξη αλλά και η βέργα παρέμεινε (βλέπε topmar). Δεν καταλαβαίνω όμως. γιατί να έχουν και τα δύο ?

bimmer-corfu
07-09-09, 13:35
Για να τελειωνει η ιστρορια εδω...
Δεν μιλαμε για το αν το 320d ειναι καλυτερο και σε ποιους τομεις απ το 320ι...Αν θελετε να το κανουμε να παμε αλλου!Ο καθενας ξαναλεω κανει τις επιλογες του βασει των αναγκων του και των προσωπικων του θελω!
Για εμας λοιπον που πηραμε την προβληματικη Ε9χ σε βενζινη ειναι ενοχλητικο να πεταγεται καποιος σε ΚΑΘΕ ευκαιρια και να λεει το πετρελαιο αυτο και το αλλο! Μπραβο του, μαγκια του, να το χαιρεται ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ!!!Τα σχολια εγιναν ως ενδειξη απελπισιας προς τον topmar ο οποιος απ τα 300 ποστ που εχει, στα μισα τουλαχιστον εκθειαζει το πετρελαιο...ΕΛΕΟΣ!!!ΕΛΕΟΣ!!!ΕΛΕΟΣ!!!

σωστός!!! σωστός!!! σωστός!!!

topmar
07-09-09, 13:44
Το δικό μου diesel profacelift έχει βέργα λαδιού αλλά άλλο μου έκανε εντύπωση και είπα να γράψω κι εγώ ενα off.. Και απευθύνομαι στον topmar: Εσένα έχει και βέργα ΚΑΙ ηλεκτρονική ένδειξη;; γιατί εμένα ηλεκτρονική δεν έχει (ή δεν ξέρω πως την βλέπω).

Ναι, έχει και βέργα και ηλεκτρονική ένδειξη, κοίτα τις φωτό μερικά ποστ πιο πάνω....

topmar
08-09-09, 19:19
Καλησπέρα,

Μια παρατήρηση-διόρθωση στον αριθμό των χιλιομέτρων με τα λάδια του αυτ/του μου, εκ παραδρομής (καταραμένο Αλτσχάϊμερ!! :D ) ξέχασα να αφαιρέσω τα χιλιόμετρα της 1ης αλλαγής (2100ΚΜ), οπότε το ορθόν είναι 26000ΚΜ με τα ίδια λάδια....

eNeRGy
08-09-09, 23:35
Εμενα ξαφνικα τα φωτα (xenon) εχουν παει στον θεο... φωτιζουν τα δεντρα στην κανονικη σκαλα και τις πολυκατοικιες σαν προβολεις...
Πως μπορει τα αυτορυρμιζομενα σε υψος να τους ερθει να σηκωσουν ξαφνικα και τα δυο αναστημα δεν μπορω να το καταλαβω...
Δεν θελω να πειραξω την βιδουλα γιατι προφανως κατι αλλο τα εκανε να ανεβουν εκει πανω... τι ομως? και πως θα βρω τι εγινε?

anemosgr
14-09-09, 18:33
Γειά σας κ απο μένα.Είμαι κάτοχος μιας Ε90 320 με τους 150(2007 Ν46)) που έχει πλέον 58000χλμ.Το αυτοκίνητο απο χθές ρετάρει μόνιμα, μάλλον δουλεύει με 3 κυλίνδρους, και αναβοσβήνει το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα.Ποια μπορει να είναι η πιο πιθανή βλάβη?Οτι ισχύει για τα κλασικά προβλήματα του 170άρη ισχύει και τον 150άρη?(δηλαδή πολλαπλασιαστής ,μπέκ, ).Υπόψιν οτι στο αυτοκινητο δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ μπουζί ή φιλτρο βενζίνης ή άλλα ανταλλακτικά εκτός απο φιλτρο λαδιού και λάδι. Σας ευχαριστώ!

scania124
14-09-09, 19:19
Γειά σας κ απο μένα.Είμαι κάτοχος μιας Ε90 320 με τους 150(2007 Ν46)) που έχει πλέον 58000χλμ.Το αυτοκίνητο απο χθές ρετάρει μόνιμα, μάλλον δουλεύει με 3 κυλίνδρους, και αναβοσβήνει το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα.Ποια μπορει να είναι η πιο πιθανή βλάβη?Οτι ισχύει για τα κλασικά προβλήματα του 170άρη ισχύει και τον 150άρη?(δηλαδή πολλαπλασιαστής ,μπέκ, ).Υπόψιν οτι στο αυτοκινητο δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ μπουζί ή φιλτρο βενζίνης ή άλλα ανταλλακτικά εκτός απο φιλτρο λαδιού και λάδι. Σας ευχαριστώ!

μαλλον για πολλαπλασιαστη σε κοβω....

bimmer-corfu
14-09-09, 19:36
μαλλον για πολλαπλασιαστη σε κοβω....

και εγώ πολλαπλασιαστή/ες σε κόβω ή μπεκ

geobas
15-09-09, 10:01
Γειά σας κ απο μένα.Είμαι κάτοχος μιας Ε90 320 με τους 150(2007 Ν46)) που έχει πλέον 58000χλμ.Το αυτοκίνητο απο χθές ρετάρει μόνιμα, μάλλον δουλεύει με 3 κυλίνδρους, και αναβοσβήνει το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα.Ποια μπορει να είναι η πιο πιθανή βλάβη?Οτι ισχύει για τα κλασικά προβλήματα του 170άρη ισχύει και τον 150άρη?(δηλαδή πολλαπλασιαστής ,μπέκ, ).Υπόψιν οτι στο αυτοκινητο δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ μπουζί ή φιλτρο βενζίνης ή άλλα ανταλλακτικά εκτός απο φιλτρο λαδιού και λάδι. Σας ευχαριστώ!

Είναι η συνηθισμένη ρουτίνα . Ψιλορεταρίσματα , σταματάνε και χάνονται γιά καιρό , ξαναεμφανίζονται από το πουθενά χωρίς χρονική πατέντα , πάνε-έχονται και τελικά νάσου και το λαμπάκι
του κινητήρα . Ολοι θα πέρασαν ή θα περάσουν την ταλαιπωρία

Το προ-τελευταίο update έβγαζε σαν πρόβλημα γιά το ρετάρισμα τα μπεκ.
Οι Γερμανοί κάπου θορυβήθηκαν με τα παράπονα γιά τα προβλήματα που παρουσιάζονταν και φαίνεται πως το κοιτάξανε πιό σοβαρά . Πρέπει να διαπίστωσαν πως είναι θέμα πολλαπλασιαστή
και γι' αυτό το καινούργιο update βγάζει ένοχο τον πολλαπλασιαστή γιά το ρετάρισμα .
Με την αλλαγή του , θα έχεις ένα διαφορετικό αυτοκίνητο , η ανταπόκριση της μηχανής με το πάτημα του γκαζιού είναι ακαριαία , πραγματική ευχαρίστηση .
Πέρασα κι' εγώ την ταλαιπωρία μου , αλλά το κυνήγησα και τώρα το απολαμβάνω (με την επιφύλαξη που μπορεί κανείς να έχει σε σίδερα και ηλεκτρονικά)

stratos
15-09-09, 10:06
Γιατί βγάζουν τόσα πολλά προβλήματα οι πολλαπλασιαστές? Δεν θα έπρεπε να γίνει κάποια ανάκληση απο τιν ίδια εταιρία? Ύστερα απο 15 διαφορετικές περιπτώσεις μόνο απο το forum μας δεν θα έπρεπε να ενοχλήσουμε κάποιον?

geobas
15-09-09, 13:40
'Οπως σωστά ανέφερες υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις , αλλά ο καθένας μας το αντιμετώπισε με διαφορετικό τρόπο . Το γεγονός ότι το πρόβλημα μιά έρχεται και μετά εξαφανίζεται
χωρίς να υπάρχει χρονική πατέντα επανεμφάνισής του , έχει κάνει κάποιους διστακτικούς να το κυνηγήσουν το πρόβλημα . 'Αλλωστε αν είναι στην περίοδο που το πρόβλημα δεν είναι
εμφανές δεν μπορείς να πας στην αντιπροσωπία και να πεις πως " ξέρετε είχα ένα πρόβλημα αλλά τώρα δεν το έχω ".
Πριν από την τελευταία μου επίσκεψη στην αντιπροσωπεία είχα κάνει μιά αναφορά , όντας αγανακτησμένος , γιά τις ενέργειες που θα έκανα γιά το πρόβλημα , θα τα διάβασες φαντάζομαι .
'Οσο γιά την ανάκληση είναι κάτι που δεν γνωρίζω . Φαντάζομαι ότι δεν έγινε η ανάλογη πίεση που πιθανόν θα δημιουργούσε τις προϋποθέσεις .
Είναι πάντως απορίας άξιο το γεγονός ότι δεν αναφέρεται παρόμοιο πρόβλημα σε forums του εξωτερικού , εκεί που τα πράγματα λειτουργούν τελείως διαφορετικά , κι΄αν υπήρχε πρόβλημα
οι ενέργειες θα ήταν καταλυτικές .
Ισως λοιπόν οι έχοντες το πρόβλημα θα πρέπει άμεσα να πηγαίνουν στις επίσημες αντιπροσωπείες και να ασκούν την κατάλληλη πίεση γιά αποκατάσταση του προβλήματός τους .
Σε ότι με αφορά , έκανα εκτενή αναφορά σε προηγούμενο post μου , και μη έχοντας πλέον ( θέλω να πιστεύω) πρόβλημα δεν μπορώ παρά απλά να παρακολουθώ .

Driver M
15-09-09, 15:55
Kι εγώ πιστεύω πως η ΒΜW θα έπρεπε να κάνει ανακλήσεις μοντέλων, όχι μόνο όσον αφορά στους πολλαπλασιαστές, αλλά και στην κολώνα του τιμονιού που απασχολεί πολλούς κατόχους σειράς 3 συμπεριλαμβανομένου και εμένα, με κόστος επισκευής 300+ ευρώ. Μέχρι στιγμής στα 31.000 χλμ ο κινητήρας μου δουλεύει απροβλημάτιστα, αλλά με αυτά που ακούω πλέον δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος για το μέλλον.

Πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω, εκεί στη Βαυαρία δεν βλέπουν τι γίνεται και πόσα προβλήματα παρουσιάζουν τα μοντέλα τους ? Τί κάνουν γι αυτό ? Δεν έχουν τον επαγγελματισμό (για να μην πω την ευθιξία) να κάνουν κάποιες ανακλήσεις έστω και προληπτικές ? Πού πήγε η γερμανική ποιότητα που πρεσβεύει η BMW αλλά και τα επιπλέον λεφτά (+ 30-50%) που κοστολογείται το κάθε μοντέλο της σε σχέση με τον μη luxury ανταγωνισμό (ford, opel,renault κλπ) ? Αν νομίζουν πως ένα σήμα και η ομολογουμένως κορυφαία οδική συμπεριφορά δικαιολογεί αυτή τη διαφορά, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Το Α και το Ω σε ένα αυτοκίνητο (όχι supercar) είναι η αξιοπιστία, αν αποτύχεις εκεί αυτομάτως παύεις να θεωρείσαι κορυφαία εταιρεία.

alen77
15-09-09, 15:59
Kι εγώ πιστεύω πως η ΒΜW θα έπρεπε να κάνει ανακλήσεις μοντέλων, όχι μόνο όσον αφορά στους πολλαπλασιαστές, αλλά και στην κολώνα του τιμονιού που απασχολεί πολλούς κατόχους σειράς 3 συμπεριλαμβανομένου και εμένα, με κόστος επισκευής 300+ ευρώ. Μέχρι στιγμής στα 31.000 χλμ ο κινητήρας μου δουλεύει απροβλημάτιστα, αλλά με αυτά που ακούω πλέον δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος για το μέλλον.

Πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω, εκεί στη Βαυαρία δεν βλέπουν τι γίνεται και πόσα προβλήματα παρουσιάζουν τα μοντέλα τους ? Τί κάνουν γι αυτό ? Δεν έχουν τον επαγγελματισμό (για να μην πω την ευθιξία) να κάνουν κάποιες ανακλήσεις έστω και προληπτικές ? Πού πήγε η γερμανική ποιότητα που πρεσβεύει η BMW αλλά και τα επιπλέον λεφτά (+ 30-50%) που κοστολογείται το κάθε μοντέλο της σε σχέση με τον μη luxury ανταγωνισμό (ford, opel,renault κλπ) ? Αν νομίζουν πως ένα σήμα και η ομολογουμένως κορυφαία οδική συμπεριφορά δικαιολογεί αυτή τη διαφορά, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Το Α και το Ω σε ένα αυτοκίνητο (όχι supercar) είναι η αξιοπιστία, αν αποτύχεις εκεί αυτομάτως παύεις να θεωρείσαι κορυφαία εταιρεία.

:dblthumb2:dblthumb2:dblthumb2:dblthumb2

geobas
15-09-09, 16:58
Από κουβέντες μέσα στις αντιπροσωπείες ακούγεται πως το πήρανε είδηση το πρόβλημα και γι' αυτό το τελευταίο update βρίσκει σφάλμα στον πολλαπλασιαστή.
Αν αυτό αληθεύει τότε γιά έναν ακόμα λόγο θα έπρεπε να κάνουν ανακλήσεις .

geobas
15-09-09, 17:03
Ξέχασα να κάνω αναφορά στο γεγονός ότι ο αρχιμηχανικός της συγκεκριμένης αντιπροσωπείας έχει κι΄αυτός το Ε92 320ι coupe , και είχε ταλαιπωρηθεί με τα ίδια προβλήματα .
ΑΑλλαξε πολ/στη και βρήκε την ησυχία του .

bimmer-corfu
15-09-09, 17:23
και αν δεν κάνω λάθος όλα αυτά τα καλά συμβαίνουν μόνο στον 2λιτρο με τα 170 έτσι? φτου μη το ματιάσω εμένα δεν είναι και τόσο χάλια το αμαξάκι. Το μυστικό είναι οι βενζίνες 2πλής απόσταξης που έχουμε στη Κέρκυρα χαχαχχαχα

anemosgr
16-09-09, 19:42
Γειά σας κ απο μένα.Είμαι κάτοχος μιας Ε90 320 με τους 150(2007 Ν46)) που έχει πλέον 58000χλμ.Το αυτοκίνητο απο χθές ρετάρει μόνιμα, μάλλον δουλεύει με 3 κυλίνδρους, και αναβοσβήνει το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα.Ποια μπορει να είναι η πιο πιθανή βλάβη?Οτι ισχύει για τα κλασικά προβλήματα του 170άρη ισχύει και τον 150άρη?(δηλαδή πολλαπλασιαστής ,μπέκ, ).Υπόψιν οτι στο αυτοκινητο δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ μπουζί ή φιλτρο βενζίνης ή άλλα ανταλλακτικά εκτός απο φιλτρο λαδιού και λάδι. Σας ευχαριστώ!

Αγαπητοί μου φίλοι σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας στο προβλημά μου!
Να σας ενημερώσω οτι πήγα το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία και το διαγνωστικό έδειξε πολλαπλασιαστή οπως ακριβώς μου είπατε.
Η αλλαγή του πολλαπλασιαστή έγινε και πλέον ο κινητήρας λειτουργεί κανονικά.
Το κόστος με τα εργατικά 76ευρώ.
Σε ερωτησή μου αν ήταν αναμενόμενο σε 60000χλμ με ρώτησε αν ήταν ο πρώτος που αλλάζω.!!!(τα συμπεράσματα δικά σας)
Σε δεύτερη ερώτηση αν είναι θέμα βενζίνης ήταν απολυτος πως πρόκειται καθαρά για αστοχία υλικού.
Ας ελπίσω να μην έχω άλλες περιπέτειες με το θέμα των πολλαπλασιαστών.

Driver M
17-09-09, 10:54
Λοιπόν παιδιά σήμερα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου ήρθε η φαρμακερή για την κολώνα τιμονιού: 550 ευρώ με τοποθέτηση. Μου φάνηκαν πολλά και πήγα σε άλλο εξουσιοδοτημένο που η τιμή ήταν ακόμα χειρότερη: 600 ευρώ. Σε άλλα topics που έχω δει εδώ μέσα (δεν θυμάμαι ποιά ακριβώς) είχα διαβάσει ότι το κόστος κυμαίνεται στα 300-400 ευρώ ? Μήπως η τιμή αυτή ήταν χωρίς τοποθέτηση ή όλα κομπλέ ? Όπως καταλαβαίνετε τα 550 είναι πολύ μεγάλο ποσό και θέλω να το ψάξω καλά πριν τα ακουμπήσω. Θα μιλήσω βέβαια και με τον υπεύθυνο για καλύτερη τιμή, αφού το αμάξι δεν έχει ούτε 6 μήνες που βγήκε από την εγγύηση αλλά δεν ξέρω πόση έκπτωση θα καταφέρω. Α και το ωραίο της υπόθεσης: μιλώντας με το μηχανικό και ρωτώντας τον πόσο συχνό είναι το πρόβλημα αυτό, μου είπε πως δεν είναι ιδιαίτερα συχνό (μεγάλο ψέμα). Και μόλις του είπα ότι σε forum της ΒΜW έχει παρουσιαστεί σε πολλούς κατόχους, μου είπε ειρωνικά ότι μάλλον οι κάτοχοι του forum είναι γκαντέμηδες. Του απάντησα στο ίδιο ύφος, ότι "μάλλον δε φταίει η γκαντεμιά αλλά το ότι κάποιοι στη Γερμανία δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και επωφελείστε εσείς με τα συνεργεία στην Ελλάδα". Έτσι τελείωσε ο ευχάριστος αυτός διάλογος.

Στο παρατάυτα όμως. Δώστε μου τα φώτα σας πως να κινηθώ με το θέμα και τί τιμές να επιδιώξω ? Τα 550 που μου είπαν είναι λογικά ή παραφουσκωμένα? Για να ξέρω πόση έκπτωση είναι λογικό να ζητήσω.

Τι να πω πάντως...η απογοήτευση συνεχίζεται...όπως και η ψευτομαγκιά μερικών.

bimmer-corfu
17-09-09, 11:27
Φίλε ναι είναι πολλά και ντροπή γιατί αφού μόλις βγήκες απο την εγγύση (6 μήνες) και αφού είναι γνωστό πρόβλημα θα έπρεπε να το καλύψουν.

Θα χαρώ πολύ να μας γράψεις αν θες το όνομα του ειρωνικού κυρ μήτσου ώστε να μην πατήσει ΚΑΝΕΙΣ εκεί μέχρι να μάθει να λέει αλήθεια γιατί έχει βουίξει όλος ο κόσμος για τις κολώνες τιμονιού. Μπες στο πρώτο τυχαίο φόρουμ εξωτερικού να δεις.

Το μεγαλύτερο κακό είναι ότι δεν γλιτώνεις πάντα με την αλλαγή κολώνας. Διάβασε εδώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20124
θα μάθεις γαι ένα κακομοίρη που εχει γυρίσει όλη την Ελλάδα με ολοκαίνουργιο Ε92 και άκρη δεν έβγαλε. ΤΩΡΑ που γράφω ταξιδεύει πάλι για Αθήνα να του αλλάξουν κραμαγιέρα.

alen77
17-09-09, 11:31
Α και το ωραίο της υπόθεσης: μιλώντας με το μηχανικό και ρωτώντας τον πόσο συχνό είναι το πρόβλημα αυτό, μου είπε πως δεν είναι ιδιαίτερα συχνό (μεγάλο ψέμα). Και μόλις του είπα ότι σε forum της ΒΜW έχει παρουσιαστεί σε πολλούς κατόχους, μου είπε ειρωνικά ότι μάλλον οι κάτοχοι του forum είναι γκαντέμηδες. Του απάντησα στο ίδιο ύφος, ότι "μάλλον δε φταίει η γκαντεμιά αλλά το ότι κάποιοι στη Γερμανία δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και επωφελείστε εσείς με τα συνεργεία στην Ελλάδα". Έτσι τελείωσε ο ευχάριστος αυτός διάλογος.

Τι να πω πάντως...η απογοήτευση συνεχίζεται...όπως και η ψευτομαγκιά μερικών.

Ααααα! Τώρα εξηγείτε! :screwy:Το forum φταίει για τα χάλια του αυτοκινήτου μου!!! Και έλεγα δεν μπορεί! Αφού είναι BMW δεν θα έχω προβλήματα! Μπράβο…πάντα τέτοια να ακούμε!!

Driver M
17-09-09, 11:52
Κι εγώ alen έτσι νόμιζα. Βimmer το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο topic εδώ και καιρό και έχω φρίξει. Το όνομα του μηχανικού δεν το ξέρω αλλά δουλεύει στο Σφακιανάκη στο Μαρούσι. Και πίστεψέ με, το ξέρω ότι το πρόβλημα αυτό είναι πολύ συνηθισμένο πριν καν παρουσιαστεί και στο αυτοκίνητό μου. Γι αυτό ρώτησα και το μάγκα μηχανικό για να δω αν θα το παραδεχτεί ή θα κάνει την κότα όπως και συνέβη τελικά. Ελπίζω πάντως να μην είμαι τόσο άτυχος και το πρόβλημα να λυθεί, όπως συμβαίνει και στην πλεοψηφία των περιπτώσεων.

Αν μπορείς όμως (με βάση και αυτά που θα έχει μάθει ο φίλος σου μετά από τόσο τρέξιμο) πες μου πως σου φαίνονται τα 550 ευρώ για αλλαγή κολώνας...κανονικά ή πολλά? Ελπίζω και όποιος άλλος φίλος ξέρει τι παίζει από τιμές να βοηθήσει.

bimmer-corfu
17-09-09, 11:58
πολλά, πίστευα κάνα 400άρι το πολύ πάει αλλά ας απαντήσει και κάποιος που να είναι σίγουρος

geobas
17-09-09, 13:11
Δεν ξέρω από που πήρες το αυτοκίνητο , αλλά γνωρίζω αντιπροσωπεία που ακόμα κι' αν περάσουν κάμποσοι μήνες μετά τα 2 χρόνια της εγγύησης ,
αν βέβαια είσαι πελάτης , αντιμετωπίζουν το προβλημά σου σαν να είναι μέσα στην εγγύηση .
Διαπιστώνω λοιπόν πως καμιά φορά η δημιουργία προσωπικής σχέσης με μία αντιπροσωπεία και με τους ανθρώπους της μόνο θετικά αποτελέσματα έχει .
Οχι βέβαια ότι δεν τους τα έψαλλα πατόκορφα επειδή γνωριζόμαστε με τα ονόματά μας , όταν είχα το πρόβλημα .
Από την άλλη δεν μπορώ να ξέρω αν η αγορά 4 αυτοκινήτων τα τελευταία 10 χρόνια μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο .

Chalyps
17-09-09, 13:32
Δεν ξέρω από που πήρες το αυτοκίνητο , αλλά γνωρίζω αντιπροσωπεία που ακόμα κι' αν περάσουν κάμποσοι μήνες μετά τα 2 χρόνια της εγγύησης ,
αν βέβαια είσαι πελάτης , αντιμετωπίζουν το προβλημά σου σαν να είναι μέσα στην εγγύηση .
Διαπιστώνω λοιπόν πως καμιά φορά η δημιουργία προσωπικής σχέσης με μία αντιπροσωπεία και με τους ανθρώπους της μόνο θετικά αποτελέσματα έχει .
Οχι βέβαια ότι δεν τους τα έψαλλα πατόκορφα επειδή γνωριζόμαστε με τα ονόματά μας , όταν είχα το πρόβλημα .
Από την άλλη δεν μπορώ να ξέρω αν η αγορά 4 αυτοκινήτων τα τελευταία 10 χρόνια μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο .σημαντικότατον

giannis 116
17-09-09, 14:33
Driver M λυπαμαι για την ατυχια σου, κ εμενα τις προαλλες στον ασσο μου εβγαλε κιτρινη ενδειξη για κλειδωμα τιμονιου ελπιζω να μην ειναι τα προεορτια για αλλαγης κολωνας και στο δικο μου. Αν δε βγαλεις ακρη με εξουσιοδοτημενα μπορω να σου πω για ενα μη εξουσιοδοτημενο που πλεον παω εκει τ αμαξι μου κ εχω μεινει ικανοποιημενος απο αντιμετωπιση, ποιοτητα δουλειας και τιμες. Στειλε πμ αν θες να σου δωσω πληροφοριες.

montoya
17-09-09, 15:10
Δεν ξέρω από που πήρες το αυτοκίνητο , αλλά γνωρίζω αντιπροσωπεία που ακόμα κι' αν περάσουν κάμποσοι μήνες μετά τα 2 χρόνια της εγγύησης ,
αν βέβαια είσαι πελάτης , αντιμετωπίζουν το προβλημά σου σαν να είναι μέσα στην εγγύηση .
Δεν είναι θέμα προσωπικών σχέσεων. Όλες οι εταιρείες χορηγούν για συγκεκριμένα πράγματα έξτρα εγγύηση. Συνήθως, για βλάβες που επαναλαμβάνονται συχνά. Σας το λέω εκ πείρας αλλά και με φιλο "εκ των έσω". Θα μου πείτε, δεν είναι συχνό φαινόμενο η συγκεκριμένη βλάβη; Τι να πω.
Αλήθεια, σε facelift Ε90 έχει εμφανιστεί το συγκεκριμένο πρόβλημα της κολώνας;

bimmer-corfu
17-09-09, 16:51
δε ξέρω για Ε90 Facalift αλλά τα Ε92 του 2008 το έχουν πάθει

Driver M
17-09-09, 17:12
Από ότι μου είπαν στην αντιπροσωπεία, τα υλικά της κολώνας του τιμονιού παραμένουν τα ίδια και στα καινούρια μοντέλα, οπότε ενδυνάμει το πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί και στα facelift. Δεν ξέρω όμως στην πράξη αν πράγματι ισχύει. Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά τελικά θα το φτιάξω με 550 ευρώ στο εξουσιοδοτημένπο που έλεγα προηγουμένως. Τελικά, έστω και καθυστερημένα βρήκα άκρη και η αντιμετώπιση (με την εξαίρεση που ανέφερα πιο πριν) ήταν άκρως επαγγελματική και σωστή. Εντελώς πληροφοριακά πάντως, το κόστος αλλαγής κολώνας μαζί με επαναπρογραμματισμό πήγαινε 730 ευρώ, αλλά μετά από γενναιόδωρη έκπτωση και διαμεσολάβηση γνωστού μου μηχανικού, η τιμή κατέβηκε στα 550. Πολύ μεγάλο ποσό ομολογουμένως, αλλά ας ελπίσουμε να είναι και το τελευταίο σοβαρό πρόβλημα που παρουσιάζεται. Όχι τιποτε άλλο, αλλά να μείνει και κανα φράγκο για μπάξιμο !!

giannis 116
17-09-09, 17:16
Ας πουμε αισια εκβαση στο θεμα σου.Ελπιζω μη σου βγαλει λοιπον τιποτα αλλο στο μελλον και τα επομενα λεφτα να ειναι για μπαξιματα!

pbibis
20-09-09, 16:16
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΩ ΕΝΑ Ε92 2007 ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΙΧΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΕΚ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ...ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΔΥΟ ΜΠΕΚ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΩΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ !!!! ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ !!! Η BMW ΜΟΥ ΚΑΛΥΨΕ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΩΣΤΟΣΟ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ 1 2 Η 3 ΜΠΕΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΛΑΘΟΣ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΙΣΑ ΠΑΛΑΙΑ............ΑΡΑ 4 ΜΠΕΚ 4 ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ΚΑΙ 1 ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΑΑΑ ΚΑΙ 4 ΜΠΟΥΖΙ.........ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ Η ΚΟΛΟΝΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ( ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Ε92 ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ??? )
ΑΥΤΑ
ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

bimmer-corfu
20-09-09, 17:50
H κολώνα είναι κατά βάση πρόβλημα της σειράς 1 και 3 sedan προ facelift αλλά απο εκεί και πέρα σε όλους μπορεί να συμβεί.
Σε φίλο μου συνεβει σε Ε92 καινούργιο

geobas
20-09-09, 18:11
Γράφοντας κεφαλαία , σύμφωνα με το Netequete , είναι σαν να φωνάζεις και μας μαλώνεις .

Το κακό με το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει "μπέσα" . Παρουσιάζεται όποτε θέλει , κρατάει όσο θέλει , εξαφανίζεται γιά όσο διάστημα θέλει , επανεμφανίζεται αν θέλει απρόοπτα και δυστυχώς οι της BMW όσο καλοδιάθετοι κι΄αν είναι , όσο κι΄αν την αιτία που σου παρουσιάζουν - πιθανόν με ειλικρίνεια - και ακούγεται λογική , στην πραγματικότητα έχουν μαύρα μεσάνυχτα (υπάρχουν κα άσπρα ? - υπάρχουν ) μιά και δεν έχουν βρει ακόμα από Γερμανία μεριά τη ριζα του κακού .

Τελικά το Ε92 320ι coupe , είναι ένα προβληματικό πανάκριβο αυτοκίνητο και προσωπική μου άποψη - παρ΄όλο που δεν έχω τώρα το πρόβλημα - είναι πως η BMW
πρέπει νσ επανεξετάσει την πολιτική της και ικανοποιήσει τους αγοραστές Ε92 320ι δίνοντας μιά τελειωτική λύση , εκτός και αν δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα γιά την
Ελληνική αγορά , τριτοκοσμική γαρ , μιά και το πρόβλημα δεν έχει αναφερθεί σε άλλες αγορές όπως στη Αγγλία ή Αμερική .

Τώρα αν με ρωτήσεις ποιό θα είναι το επόμενο αυτοκίνητό μου σε καναδυό χρόνια , δεν ντρέπομαι να ομολογήσω πως θα είναι πάλι μπέμπα . Αρρώστια .

bimmer-corfu
20-09-09, 19:19
πόσα χιλιόμετρα έχεις τώρα?
Πάντως εμένα στα 17.400 είναι ΟΚ φτου φτου

Μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν μερικά στιγμιαία κομπιάσματα εδώ και εκεί που παραμένουν αραιά αλλά δεν έκανα τιποτα γι'αυτό αφού αν ασχοληθώ θα πληρώνω ταξίδια σε αντιπροσωπείες εκτός Κέρκυρας και άκρη ίσως δε βγάλω

Panoz_335i
20-09-09, 20:46
Γεια σας παιδια...
Απ'οσο εχω διαβασει τα "γνωστα" προβληματα των Ε92 ειναι:

-Αντλια υψηλης (αυτην την αλλαξα και εγω)
-μπεκ (μονο σε 320-325-330 εχει βγει και ανακληση γυρω στα Χριστουγεννα του 07)
-πολλαπλασιαστες (μονο σε 4κυλινδρα ,στα 6κυλινδρα 335 την "ακουγαν" μονο τα πειραγμενα σε καποιες περιπτωσεις/δεν ηταν και λιγες)
-κολωνα τιμονιου
-κομπιασμα στο ανοιγμα του γκαζιου στις χαμηλες στροφες (4 κυλινδρα)

ΔΕΝ θα με ανησυχουσε καποιο απο τα παραπανω καθως ειναι "εντοπισμενα" προβληματα.

bimmer-corfu
21-09-09, 07:39
να αναφέρω και σε αυτό το thread ότι ο φίλος μου με το πρόβλημα στο κλείδωμα τιμονιού σε καινούργιο Ε92 τελικά μετά απο επαναπρογραμματισμο και αλλαγή κολώνας άλλαξε κρεμαγιέρα και 3 μέρες τώρα είναι ΟΚ το αμάξι. Πιο πολλές πληροφορίες εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20124

stavros
21-09-09, 07:57
για να αυξήσω το στατιστικο δείγμα:

e92 320i, κοντά στα 40000km:
- έκαψε/ζήτησε 2lt λάδι στα πρώτα 20000km
- εμφανίζει τα «κομπιασματα» χαμηλά, όχι όμως ενοχλητικά

κανένα άλλο πρόβλημα μεχρι στιγμής πέρα από αυτά
που είχαν σαν αιτία εμένα, τις Ελληνικές λακουβες ή την μαμά φύση!

διαβάζοντας το θρεντ αυτό πραγματικά ανησυχησα!
μήπως κάποιο «πολλ» «πόσο ζημιαρικο είναι το ε9χ»
να είχε νόημα;

geobas
21-09-09, 10:32
πόσα χιλιόμετρα έχεις τώρα?
Πάντως εμένα στα 17.400 είναι ΟΚ φτου φτου

Μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν μερικά στιγμιαία κομπιάσματα εδώ και εκεί που παραμένουν αραιά αλλά δεν έκανα τιποτα γι'αυτό αφού αν ασχοληθώ θα πληρώνω ταξίδια σε αντιπροσωπείες εκτός Κέρκυρας και άκρη ίσως δε βγάλω

Είμαι στα 23.000 χιλιόμετρα . Τα προβλήματα με το κόμπιασμα θα μπορούσα να τα περιγράψω ακριβώς όπως περιγράφεις και τα δικά σου , με μιά διαφορά , ότι η αντιπροσωπεία είναι 1 χιλιόμετρο από το σπίτι μου , κι'έτσι δεν το άφησα το πράγμα άψαχτο .
Τελικά μας προέκυψε και ο ένας κύλινδρος , όπως πιθανόν να διάβασες σε προηγούμενο ποστ , και ήρθε κι΄'εδεσε .
Το ότι δεν αποδέχομαι τα προβλήματα , μπορεί να ξεκινάει και από το γεγονός , ότι είχα πριν το Ε46 316 ci , το οποίο γιά 3 χρόνια που το κράτησα , δεν είχε
παρουσιάσει απολύτως κανένα , μα κανένα πρόβλημα

Panoz_335i
21-09-09, 11:28
διαβάζοντας το θρεντ αυτό πραγματικά ανησυχησα!
μήπως κάποιο «πολλ» «πόσο ζημιαρικο είναι το ε9χ»
να είχε νόημα;

Ρε παιδια, ας μην τα κανουμε τραγικα τα πραγματα. Δεν ειναι ζημιαρικο το Ε9χ και ουτε εχει παρουσιασει περισσοτερα προβληματα απο αλλα μοντελα της φιρμας ή ανταγωνιστων.
Ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις μοντελων που δεν εχουν προβληματα , ετσι και το Ε9χ εχει τα δικα του.

Απλως πλακωσαμε αρκετοι χρηστες με το γενικευμενο προβλημα της αντλιας , αλλοι 3-4 ειχαν καποια διαφορα προβληματακια και βγαλαμε το πορισμα οτι το Ε9χ ειναι προβληματικο.
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα και καλο ειναι να ειμαστε ψυχραιμοι ωστε να μην δημιουργουνται εντυπωσεις που δεν ισχυουν.

bimmer-corfu
21-09-09, 12:01
εγώ δεν πιστεύω ότι είναι ζημιάρικο.
Ναι έχει τα προβλήματα αυτά που λέμε αλλά δεν είναι αρκετά για να χαρακτηριστεί ζημιάρικο

Chalyps
21-09-09, 12:29
Ρε παιδια, ας μην τα κανουμε τραγικα τα πραγματα. Δεν ειναι ζημιαρικο το Ε9χ και ουτε εχει παρουσιασει περισσοτερα προβληματα απο αλλα μοντελα της φιρμας ή ανταγωνιστων.
Ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις μοντελων που δεν εχουν προβληματα , ετσι και το Ε9χ εχει τα δικα του.

Απλως πλακωσαμε αρκετοι χρηστες με το γενικευμενο προβλημα της αντλιας , αλλοι 3-4 ειχαν καποια διαφορα προβληματακια και βγαλαμε το πορισμα οτι το Ε9χ ειναι προβληματικο.
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα και καλο ειναι να ειμαστε ψυχραιμοι ωστε να μην δημιουργουνται εντυπωσεις που δεν ισχυουν.Συμφωνώ! Το αμάξι είναι υπέροχο σε όλα του , βρίσκεις πράγματα που δεν υπάρχει περίπτωση να σου προσφερθούν απο αλλού....
Το οτι έχει τύχει σε ορισμένους μας κάποιο μικροσυμβάν δεν μπορεί να ισοπεδώσει το γενικό προφίλ της Ε που το θεωρώ -ακόμα κ υπο αυτές τις συνθήκες- μονόδρομο!*

*(yet)

Driver M
21-09-09, 15:35
Eντάξει, ζημιάρικο με την αυστηρή έννοια του όρου ίσως δεν είναι. Δεν είναι όμως και απροβλημάτιστο όπως οι προηγούμενες 3άρες (κυρίως Ε46). Εγώ μέσα σε 2,5 χρόνια έχω αλλάξει ένα προβολέα που είχε υδρατμούς (ξέρω πολλούς κατόχους που έχουν παρόμοιο πρόβλημα), η μοκέτα από την πλευρά του συνοδηγού είχε ξεκουμπώσει (ποτέ δεν φτιάχτηκε εντελώς), μια φορά κάηκε ασφάλεια με αποτέλεσμα οι μισές πόρτες να κλειδωθούν και να μην ανοίγουν και οι άλλες μισές να μην κλειδώνουν και το πιο πρόσφατο, η κολώνα τιμονιού με κόστος επισκευής 550Ε. Το αγαπάω, το εκτιμάω αλλά δεν είναι και ό,τι πιο αξιόπιστο κυκλοφορεί, μην τρελαθούμε κιόλας. Και επίσης είναι νωρίς ακόμα να βγει πόρισμα, κυρίως όσον αφορά στους κάτοχους του facelift. Ας περάσουν 3-4 χρονάκια και τότε θα μπορούμε να είμαστε πιο σίγουροι για το πόσο προβληματικά ή όχι είναι τα αμάξια μας.

Panoz_335i
21-09-09, 16:15
Δεν είναι όμως και απροβλημάτιστο όπως οι προηγούμενες 3άρες (κυρίως Ε46)

Και το Ε46 ειχε τα θεματακια του...

Δοξα την BMW ουκ λιγα ECU glove boxes πηραν νερα μετα το πλυσιμο , ουκ λιγοι πολλαπλασιαστες αλλαχθηκαν...και τα "μεταλλακια" των πρωτων Μ3 ειχαν τα θεματα τους.

Αυτο δεν εκανε το αμαξι ζημιαρικο.

bimmer-corfu
21-09-09, 17:01
Και το Ε46 ειχε τα θεματακια του...

Δοξα την BMW ουκ λιγα ECU glove boxes πηραν νερα μετα το πλυσιμο , ουκ λιγοι πολλαπλασιαστες αλλαχθηκαν...και τα "μεταλλακια" των πρωτων Μ3 ειχαν τα θεματα τους.

Αυτο δεν εκανε το αμαξι ζημιαρικο.


είχε είχε... και τα παγούρια ψυγείου και τις τσιμούχες θυρών και τους πολλαπλασιαστές του και τους αισθητήρες εκεντροφόρου κτλ κτλ αλλά όχι τίποτα σοβαρό και στη τελική το δικό μου έχει 140.000 χιλιόμετρα

σαν κάτοχος Ε46, Ε90 και Ε92 ταυτόχρονα τολμώ να πω ότι όλα είναι πραγματικά καλά αμάξια και δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο σε επίπεδο αξιοπιστίας

coyote
24-09-09, 22:27
Με αφησε στα 2000κμ με αντλια χαμηλης και υψηλης, μου το δωσανε σε 2 μερες και με αφησε σε 10 κμ απο εγκεφαλο αντλιας....

Τωρα εχω 5500 κμ και μαυρη εξατμιση και μειον 500ml λαδι...

Driver M
24-09-09, 22:51
Με αφησε στα 2000κμ με αντλια χαμηλης και υψηλης, μου το δωσανε σε 2 μερες και με αφησε σε 10 κμ απο εγκεφαλο αντλιας....

Τωρα εχω 5500 κμ και μαυρη εξατμιση και μειον 500ml λαδι...

Λυπάμαι που το λέω, αλλά καλωσήρθες στο κλαμπ...

coyote
25-09-09, 09:21
Το κατάλαβα και μόνος μου

Το ρετάρισμα που αναφέρουν οι φίλοι είναι σαν να πατας γκάζι (με 1000 στροφες) και να μη φεύγει αμέσως και σα να κλωτσάει... και να επιταχύνει τελικα?

Chalyps
25-09-09, 10:01
Το κατάλαβα και μόνος μου

Το ρετάρισμα που αναφέρουν οι φίλοι είναι σαν να πατας γκάζι (με 1000 στροφες) και να μη φεύγει αμέσως και σα να κλωτσάει... και να επιταχύνει τελικα?δες το σχόλιο μου εκεί...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17632&highlight=%F1%E5%F4%E1%F1%E9%F3%EC%E1&page=3

coyote
25-09-09, 11:32
Ευχαριστώ


κι εγώ έχω που και που κομπιάσματα... δε το σκίζω όμως όπως το honda που είχα μέχρι τέλους (στα κόκκινα)... Δεν αισθάνομαι ότι ειναι αμάξι για 6000 στροφές....

Από βδομάδα θα πάω ΄για όλα αυτά συνεργείο... μπας και θέλει κάποια αλλαγή σε κάτι.
Περισσότερο θεωρώ ότι καιει και λίγο παραπάνω... Ισως γι αυτό έχω τόσο μαυρη μπούκα

Chalyps
25-09-09, 12:09
Ευχαριστώ


κι εγώ έχω που και που κομπιάσματα... δε το σκίζω όμως όπως το honda που είχα μέχρι τέλους (στα κόκκινα)... Δεν αισθάνομαι ότι ειναι αμάξι για 6000 στροφές....

Από βδομάδα θα πάω ΄για όλα αυτά συνεργείο... μπας και θέλει κάποια αλλαγή σε κάτι.
Περισσότερο θεωρώ ότι καιει και λίγο παραπάνω... Ισως γι αυτό έχω τόσο μαυρη μπούκα...και όμως ναι μεν δεν έιναι Το σπορτίβ αμάξι αλλά οι ψηλές στροφές του αρέσουν!!! άλλωστε οτι διστροπίες παρουσιάζει τις παρουσιάζει χαμηλά!!!
απο τις 3000 στροφές και πάνω είναι.....κυρία η μπέμπα μας!!!!!

coyote
25-09-09, 13:04
είναι λίγο τραχύ... ίσως είναι σφχτο ακόμη...

βεβαια πριν ειχα type-r οποτε ίσως είμαι προκατελλημένος

bimmer-corfu
25-09-09, 13:29
type-r σίγουρα δεν είναι αλλά μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα να στροφάρω στις 7.000, κάθε άλλο μάλιστα!

Αλήθεια, μιας και είχες το honda η 320 στη πράξη είναι πιο ροπάτη χαμηλά?

coyote
25-09-09, 14:16
οχι γιατί είναι πιο βαρύ....

Οταν βγαίνεις από το ένα και μπαίνεις στο άλλο αισθάνεσαι το βάρος.

Chalyps
28-09-09, 08:33
Εχει αρχίσει κ ακούγεται - σε πολύ χαμηλές ταχύτητες - ένα παροδικό μεταλικό τσιτσίρισμα κάπου απο τους τροχούς....
ρουλεμάν ή απλά καθαρισμός των δίσκων???

thanblan
28-09-09, 13:57
Γεια σας παιδια...
Απ'οσο εχω διαβασει τα "γνωστα" προβληματα των Ε92 ειναι:

-Αντλια υψηλης (αυτην την αλλαξα και εγω)
-μπεκ (μονο σε 320-325-330 εχει βγει και ανακληση γυρω στα Χριστουγεννα του 07)
-πολλαπλασιαστες (μονο σε 4κυλινδρα ,στα 6κυλινδρα 335 την "ακουγαν" μονο τα πειραγμενα σε καποιες περιπτωσεις/δεν ηταν και λιγες)
-κολωνα τιμονιου
-κομπιασμα στο ανοιγμα του γκαζιου στις χαμηλες στροφες (4 κυλινδρα)

ΔΕΝ θα με ανησυχουσε καποιο απο τα παραπανω καθως ειναι "εντοπισμενα" προβληματα.

έίναι εντοπισμένα προβλήματα που δεν νομίζω να έχουν βρει οριστική λύση μέχρι τώρα.... δυστυχώς

bimmer-corfu
28-09-09, 14:03
Εχει αρχίσει κ ακούγεται - σε πολύ χαμηλές ταχύτητες - ένα παροδικό μεταλικό τσιτσίρισμα κάπου απο τους τροχούς....
ρουλεμάν ή απλά καθαρισμός των δίσκων???

έχεις λίγα χιλιόμετρα για ρουλεμάν...

geobas
29-09-09, 10:49
Εχει αρχίσει κ ακούγεται - σε πολύ χαμηλές ταχύτητες - ένα παροδικό μεταλικό τσιτσίρισμα κάπου απο τους τροχούς....
ρουλεμάν ή απλά καθαρισμός των δίσκων???

Κανούργια φρούτα ?
Οταν κατέληξα ότι το τουτού είναι προβληματικό μόνο που δεν με βρίσατε .
Την ίδια εβδομάδα που το παρέλαβα (47000 ευρώ) , πήρε κι' ο κουνιάδος μου ένα Astra (22000 ευρώ)
Εχουμε κάνει τα ίδια χιλιόμετρα και δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα .
Βέβαια μπορεί να μην μου τα παρουσιάζει , άλλωστε κι' εγώ δεν λέω τίποτα για τα δικά μου (αυτά που πέρασα).
Αντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε .
Keep us posted

Driver M
29-09-09, 11:50
Πολλά προβλήματα δυστυχώς. Εγώ χτες που έπλενα το αμάξι ανακάλυψα ότι το κάτω μέρος του πάνελ της πόρτας του οδηγού έχει φύγει λίγο από τη θέση του. Αυτό πάλι πώς έγινε? Ακόμα και δυνατά να βάραγα την πόρτα (που δεν την έχω βαρέσει ίσως ποτέ) δεν δικαιολογείται ! Τώρα μάλλον θέλει ξεβίδωμα όλο το πάνελ και εκ νέου τοποθέτηση για να μπει σωστά...σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή! Να δω τι άλλο κουλό θα παρουσιαστεί ακόμα. Ήδη πάντως έχω αρχίσει να θεωρώ το αμάξι μου εν μέρει προβληματικο.

mitsos_chania
29-09-09, 11:59
το πανελ της πορτας δεν ειναι βιδωτο αλλα κουμπωτο(εαν εννοουμε το ιδιο)αρα μπορει να εχει ξεκουμπωσει και να θελει απλα σπρωξιμο για να επανελθει στη θεση του

coyote
29-09-09, 12:13
ολα κουμπωτά είναι... και τα καθίσματα τα πίσω κουμπωτά είναι. Μου τα βγάλανε και τα βάλανε για την αν΄τλία...

Driver M
29-09-09, 13:48
Το ξεβίδωμα είναι τρόπος του λέγειν. Απλά ήθελα να πω βγάλσιμο και βάλσιμο. Πράγματι κουμπωτό είναι γιατί φαίνονται κάτι άσπρα κλιπσάκια στο σημείο που έχει βγει το πάνελ. Σίγουρα δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο, απλά μου έκανε εντύπωση πως βγήκε από τη θέση του χωρίς κάποιο προφανή λόγο.

bimmer-corfu
30-09-09, 19:24
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=325699#post325699

tzimiani
01-10-09, 13:53
...και για να συνεχιστεί αυτό το thread:
Ε93 με 43000 km---> Κομπρέσσορας κλιματιστικού!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21648

bimmer-corfu
02-10-09, 18:26
...και για να συνεχιστεί αυτό το thread:
Ε93 με 43000 km---> Κομπρέσσορας κλιματιστικού!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21648

Κρίμα, πάντως δεν είναι συχνό πρόβλημα. Πρώτη φορά διαβάζω για κομπρέσσορα κλιματιστικού σε Ε9Χ

tzimiani
02-10-09, 18:52
Κρίμα, πάντως δεν είναι συχνό πρόβλημα. Πρώτη φορά διαβάζω για κομπρέσσορα κλιματιστικού σε Ε9Χ

το πιο πιθανό είναι να είναι αστοχία υλικού, μιας και η ζημιά είναι περίεργη.
Από την άλλη όμως, το οτι εμφανίστηκε μετά τη διετία μπορεί να είναι φυσικό επακόλουθο (τώρα μπαίνουν στη 2ετία τα Ε93) της χρονικής διάρκειας του συγκεκεριμένου μοντέλου...

Driver M
26-11-09, 13:19
Χτες παρατήρησα ότι στο πίσω παρμπρίζ, η πάνω γραμμή (αυτή που είναι κοντά στο πάνω στοπ) από αυτές που είναι για να απομακρύνουν τους υδρατμούς (δεν ξέρω αν έχουν άλλη ονομασία!) δεν λειτουργούσε, με αποτέλεσμα ενώ όλο το τζάμι να είναι καθαρό όταν τις έθεσα σε λειτουργία, αλλά πάνω πάνω οι υδρατμού να παραμένουν. Να πω ότι η γραμμή δεν έχει φθαρεί, ούτε πέρασα κανένα χημικό από πάνω με αποτέλεσμα να χαλάσει. Μόνη της εντελώς χάλασε. Επίσης τις ενεργοποίησα 2-3 φόρες μήπως ήταν στιγμιαίο και τίποτα!

Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι να την επιδιορθώσω? Επίσης, αν πάω στο συνεργείο γίνεται να φτιάξουν το πρόβλημα ή πρέπει να γίνει αλλαγή πίσω τζαμιού? Να δω τι άλλο κουλό θα μου βγάλει αυτό το αμάξι! Περιμένω τα φώτα σας.

bimmer-corfu
26-11-09, 13:31
εγγύηση δεν έχεις ?

Το ράδιο λαμβάνει σωστά? Γιατί στο Ε46 που είχα πρόβλημα με τις αντιστάσεις έκανε παρεμβολή στο ράδιο!

peter79
26-11-09, 13:36
μήπως γενικά δεν καθαρίζει μέχρι πάνω και απλά δεν το είχες προσέξει πιο πρίν?

:nixweiss:

alen77
26-11-09, 13:37
Τρίτη αλλαγή σετ συμπλέκτη σε 24000 χλμ, αυτή την φορά και το βολάν το οποίο αν είχε αλλαχτεί με την πρώτη θα είχαμε αποφύγει το τρέξιμο και το σιχτίρισμα! Για τα νερά άλλη πονεμένη ιστορία!

peter79
26-11-09, 13:43
Τρίτη αλλαγή σετ συμπλέκτη σε 24000 χλμ, αυτή την φορά και το βολάν το οποίο αν είχε αλλαχτεί με την πρώτη θα είχαμε αποφύγει το τρέξιμο και το σιχτίρισμα! Για τα νερά άλλη πονεμένη ιστορία!


έλεος ρε παιδιά... 3η αλλαγή??? τι σου λένε στο συνεργείο? τι παρατηρείς και το πας για αλαγή?

alen77
26-11-09, 13:58
1)Πριν την πρώτη αλλαγή είχα ένα έντονο τρέμουλο να το πω, σκορτσάρισμα να το πώ, κατά την αποσύμπλεξη της πρώτης ταχύτητας! Αλλαγή σετ συμπλέκτη για προληπτικούς λόγους αφού μάλλον υπάρχει υπερθέρμανση! Ούτε κουβέντα για βολάν!
2) Μετά από 6000 χλμ πάλι τα ίδια! Σε άλλη αντιπροσωπεία! Ξανά κατέβασμα να δουν αν στην πρώτη είχαν αλλάξει το βολάν! Αν όχι θα το άλλαζαν αυτοί! Τελικά πάλι αλλαγή σετ συμπλέκτη αφού κατά τα λεγόμενα τους και της μαμάς δεν έφταιγα εγώ για την ζημιά! Αλλά δυστυχώς ούτε αυτοί άλλαξαν το βολάν(ενώ είχαν πει άλλα)
3) Μετά από 5000 χλμ πάλι τα ίδια! Σε άλλη αντιπροσωπεία ( ναι έχω πάει σχεδόν σε όλους) λένε για νέα αλλαγή σετ συμπλέκτη αλλά και του βολάν (αυτό λέει η έκθεση που έχω στα χέρια μου) το οποίο βολάν όπως είπα και πιο πάνω δεν αλλάχτηκε ποτέ, αλλά αυτή την φορά με χρέωση! Το πήρα και έφυγα, το πήγα σε δικό μου μάστορα, παρήγγειλε τα ανταλλακτικά, τα τοποθέτησε μου έδωσε τις αποδείξεις (κουστουμάκι κοντά στα 1800) και όλα αυτά μαζί + ότι άλλη χαρτούρα έχω μαζέψει θα ακολουθήσουν τον δρόμο που πρέπει!

peter79
26-11-09, 13:59
1)Πριν την πρώτη αλλαγή είχα ένα έντονο τρέμουλο να το πω, σκορτσάρισμα να το πώ, κατά την αποσύμπλεξη της πρώτης ταχύτητας! Αλλαγή σετ συμπλέκτη για προληπτικούς λόγους αφού μάλλον υπάρχει υπερθέρμανση! Ούτε κουβέντα για βολάν!
2) Μετά από 6000 χλμ πάλι τα ίδια! Σε άλλη αντιπροσωπεία! Ξανά κατέβασμα να δουν αν στην πρώτη είχαν αλλάξει το βολάν! Αν όχι θα το άλλαζαν αυτοί! Τελικά πάλι αλλαγή σετ συμπλέκτη αφού κατά τα λεγόμενα τους και της μαμάς δεν έφταιγα εγώ για την ζημιά! Αλλά δυστυχώς ούτε αυτοί άλλαξαν το βολάν(ενώ είχαν πει άλλα)
3) Μετά από 5000 χλμ πάλι τα ίδια! Σε άλλη αντιπροσωπεία ( ναι έχω πάει σχεδόν σε όλους) λένε για νέα αλλαγή σετ συμπλέκτη αλλά και του βολάν (αυτό λέει η έκθεση που έχω στα χέρια μου) το οποίο βολάν όπως είπα και πιο πάνω δεν αλλάχτηκε ποτέ, αλλά αυτή την φορά με χρέωση! Το πήρα και έφυγα, το πήγα σε δικό μου μάστορα, παρήγγειλε τα ανταλλακτικά, τα τοποθέτησε μου έδωσε τις αποδείξεις (κουστουμάκι κοντά στα 1800) και όλα αυτά μαζί + ότι άλλη χαρτούρα έχω μαζέψει θα ακολουθήσουν τον δρόμο που πρέπει!

τι να πώ..... :bugeye:

Driver M
26-11-09, 14:09
εγγύηση δεν έχεις ?

Το ράδιο λαμβάνει σωστά? Γιατί στο Ε46 που είχα πρόβλημα με τις αντιστάσεις έκανε παρεμβολή στο ράδιο!

To ράδιο καλά λαμβάνει. Εσύ τι είχες κάνει τότε? Πως επισκευάστηκαν οι αντιστάσεις?

μήπως γενικά δεν καθαρίζει μέχρι πάνω και απλά δεν το είχες προσέξει πιο πρίν?

:nixweiss:

Μέχρι πάνω καθαρίζει. Έχει γραμμή ακριβώς εκεί που υπάρχουν υδρατμοί απλά δεν λειτουργεί!

Πως επισκευάζεται? Φτιάχνεται η συγκεκριμένη αντίσταση μόνο ή θέλει αλλαγή τζαμιού (που το απεύχομαι!).

yodas
26-11-09, 16:35
Στα 32.000km είχαμε ένα κροτάλισμα το οποίο οφείλονταν σε ελλατωματικά wastegates. Αλλάχτηκαν μέσα στν εγγύηση κανονικά. Στα 40.000κμ ο ήχος ξαναεφανίστηκε και μετά από ένα περιποιημένο γράμμα στην BMW HELLAS αλλάχτηκαν και οι 2 οι τουρμπίνες μέσα στην εγγύηση και πάλι. Παρόλα αυτά ο θόρυβος παραμένει οπότε παραγγέλθηκαν εκ νέου καινούργια wastegates τα οποία με επαναπρογραμματισμό πιστευουμε να δώσουν την λύση. Όλα έχουνε γίνει μέσα στην εγγύηση και δεν μου έχει φύγει ούτε 1€. Θυμίζω πως μιλάμε για 335 e93 του 2007

topmar
26-11-09, 20:01
Καλησπέρα,

Διαπιστώθηκε στον προγραμματισμένο έλεγχο προ της λήξης της εγγυήσεως - των 2 ετών - πως στο εμπρός αριστερό διακοσμητικό φιλέτο του παρμπρίζ (Part number 51 13 0 034 043 (http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/320d-N47/LHD/N/2008/march/browse/vehicle_trim/exterior_trim_grille_seals/)) είχε ένα μικρό φούσκωμα (περίπου 1,5cm) στο κάτω μέρος, χωρίς να έχει σκάσει το χρώμα.

Η διάγνωση ήταν αστοχία αντισκωριακού στρώματος στο σημείο, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σκουριά κάτω από το στρώμα του χρώματος (φουσκάλα).

Άμεση παραγγελία και αντικατάσταση και των 2 φιλέτων(πάνε σετ), εντός εγγυήσεως φυσικά και χωρίς κόστος.

coyote
26-11-09, 20:23
στη γερμανία
διότι εδω θα είχαμε φιλέτο γλάρο

strof
26-11-09, 21:07
Καλησπέρα,

Διαπιστώθηκε στον προγραμματισμένο έλεγχο προ της λήξης της εγγυήσεως - των 2 ετών - πως στο εμπρός αριστερό διακοσμητικό φιλέτο του παρμπρίζ (Part number 51 13 0 034 043 (http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/320d-N47/LHD/N/2008/march/browse/vehicle_trim/exterior_trim_grille_seals/)) είχε ένα μικρό φούσκωμα (περίπου 1,5cm) στο κάτω μέρος, χωρίς να έχει σκάσει το χρώμα.

Η διάγνωση ήταν αστοχία αντισκωριακού στρώματος στο σημείο, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σκουριά κάτω από το στρώμα του χρώματος (φουσκάλα).

Άμεση παραγγελία και αντικατάσταση και των 2 φιλέτων(πάνε σετ), εντός εγγυήσεως φυσικά και χωρίς κόστος.

Εδώ δεν θα είχε καν διαπιστωθεί...

topmar
26-11-09, 21:32
στη γερμανία
διότι εδω θα είχαμε φιλέτο γλάρο

Εδώ δεν θα είχε καν διαπιστωθεί...

Τόσο χάλια ε?? ....μώ τη μπανανία μου μέσα....

Εδώ το εξετάζαν επί 1,5 ώρα για να δουν όλες τις λεπτομέρειες, βλέπεις εάν έβρισκαν κάτι, κέρδος ήταν γι'αυτούς διότι η BMW πληρώνει και το ανταλλακτικό και την εργασία τους......

Που πάω μωρέ....που πάω......

giannis 116
26-11-09, 22:19
Καλησπέρα,

Διαπιστώθηκε στον προγραμματισμένο έλεγχο προ της λήξης της εγγυήσεως - των 2 ετών - πως στο εμπρός αριστερό διακοσμητικό φιλέτο του παρμπρίζ (Part number 51 13 0 034 043 (http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/320d-N47/LHD/N/2008/march/browse/vehicle_trim/exterior_trim_grille_seals/)) είχε ένα μικρό φούσκωμα (περίπου 1,5cm) στο κάτω μέρος, χωρίς να έχει σκάσει το χρώμα.

Η διάγνωση ήταν αστοχία αντισκωριακού στρώματος στο σημείο, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σκουριά κάτω από το στρώμα του χρώματος (φουσκάλα).

Άμεση παραγγελία και αντικατάσταση και των 2 φιλέτων(πάνε σετ), εντός εγγυήσεως φυσικά και χωρίς κόστος.

Και με τη σκουριά τι εγινε; Στο συντηρησαν εκει στο σημειο με τριψιμο και βαψιμο; Γιατι αμα μεινει σκουρια τοτε αυτη θα προχωρησει και αλλο.
Ειδες τι κανουν τα αλατια στους δρομους και συνεχεια υγρασια στην ατμοσφαιρα και καθε τρεις και λιγο να βρεχει;..
Κι εγω ειχα την ατυχια να παραλαβω χειμωνα τ αμαξι και την πρωτη μερα να το οδηγησω σε καλα αλατισμενους δρομους. Ε, την επομενη μερα ειχαν ηδη δειξει σημαδια διαβρωσεων οι δαγκανες! (κλασσικο αισθητικο προβλημα σειρας 1)
Απλα απ αυτα τ αλατια δε γλιτωνει τιποτα σχεδον! Οτι δεν ηταν ανοξειδωτο οπως βιδες, παξιμαδια, ροδελες σε διαφορα σημεια του αυτοκινητου, καθως και η σιδερενια αποληξη της εξατμισης και το καζανακι, σκουριασαν μεσα στον 1ο Γερμανικο χειμωνα και καποια αλουμινενια κομματια περισσοτερο στο χωρο του κινητηρα, 'θολωσε' η μεταλλικη λαμψη και τους εμειναν εμφανη σημαδια επιφανειακης διαβρωσης.
Ευτυχως εγω δεν ειχα προβληματα με σκουριες στο αμαξωμα, πορτες, καπω κλπ κλπ.

giannis 116
26-11-09, 22:21
Τόσο χάλια ε?? ....μώ τη μπανανία μου μέσα....

Εδώ το εξετάζαν επί 1,5 ώρα για να δουν όλες τις λεπτομέρειες, βλέπεις εάν έβρισκαν κάτι, κέρδος ήταν γι'αυτούς διότι η BMW πληρώνει και το ανταλλακτικό και την εργασία τους......

Που πάω μωρέ....που πάω......

Κατσε εκει που εισαι, μια χαρα ειναι! Αν μπορουσα κι εγω...ακομα εκει θα ημουν... Σορυ για το οφτοπικ ε;!

topmar
26-11-09, 22:24
Και με τη σκουριά τι εγινε; Στο συντηρησαν εκει στο σημειο με τριψιμο και βαψιμο; Γιατι αμα μεινει σκουρια τοτε αυτη θα προχωρησει και αλλο.Ειδες τι κανουν τα αλατια στους δρομους και συνεχεια υγρασια στην ατμοσφαιρα και καθε τρεις και λιγο να βρεχει;..

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, ξαναδιάβασέ το......το φιλέτο είχε πρόβλημα, αλλάχθηκε και τέλος. Τι σχέση έχει το αλάτι??


Κι εγω ειχα την ατυχια να παραλαβω χειμωνα τ αμαξι και την πρωτη μερα να το οδηγησω σε καλα αλατισμενους δρομους. Ε, την επομενη μερα ειχαν ηδη δειξει σημαδια διαβρωσεων οι δαγκανες! (κλασσικο αισθητικο προβλημα σειρας 1)
Απλα απ αυτα τ αλατια δε γλιτωνει τιποτα σχεδον! Οτι δεν ηταν ανοξειδωτο οπως βιδες, παξιμαδια, ροδελες σε διαφορα σημεια του αυτοκινητου, καθως και η σιδερενια αποληξη της εξατμισης και το καζανακι, σκουριασαν μεσα στον 1ο Γερμανικο χειμωνα και καποια αλουμινενια κομματια περισσοτερο στο χωρο του κινητηρα, 'θολωσε' η μεταλλικη λαμψη και τους εμειναν εμφανη σημαδια επιφανειακης διαβρωσης.
Ευτυχως εγω δεν ειχα προβληματα με σκουριες στο αμαξωμα, πορτες, καπω κλπ κλπ.

Με 1 χειμώνα ήδη εδώ - και αλάτι λίγο στην περιοχή μου - κανένα πρόβλημα σαν αυτά που αναφέρεις.....

giannis 116
26-11-09, 22:32
Καλησπέρα,

Διαπιστώθηκε στον προγραμματισμένο έλεγχο προ της λήξης της εγγυήσεως - των 2 ετών - πως στο εμπρός αριστερό διακοσμητικό φιλέτο του παρμπρίζ (Part number 51 13 0 034 043 (http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/320d-N47/LHD/N/2008/march/browse/vehicle_trim/exterior_trim_grille_seals/)) είχε ένα μικρό φούσκωμα (περίπου 1,5cm) στο κάτω μέρος, χωρίς να έχει σκάσει το χρώμα.

Η διάγνωση ήταν αστοχία αντισκωριακού στρώματος στο σημείο, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σκουριά κάτω από το στρώμα του χρώματος (φουσκάλα).
Άμεση παραγγελία και αντικατάσταση και των 2 φιλέτων(πάνε σετ), εντός εγγυήσεως φυσικά και χωρίς κόστος.

Μα, δεν εγραψες οτι ειχε δημιουργηθει σκουρια απο κατω απ το χρωμα;..

topmar
26-11-09, 22:35
Μα, δεν εγραψες οτι ειχε δημιουργηθει σκουρια απο κατω απ το χρωμα;..

Το στρώμα του χρώματος, του φιλέτου.......η περιγραφή ξεκινάει "...στο εμπρός αριστερό διακοσμητικό φιλέτο του παρμπρίζ...." και μετά αναφέρεται η διάγνωση....

:smokin:

giannis 116
26-11-09, 22:50
Α, οκ το 'πιασα!

Driver M
26-11-09, 23:17
Ρε παιδιά εγώ με τις αντιστάσεις του πίσω τζαμιού θα μου πει κανείς τί να κάνω? Επισκευάζεται ή θέλει αλλαγή όλο το τζάμι?

bimmer-corfu
26-11-09, 23:22
Ρε παιδιά εγώ με τις αντιστάσεις του πίσω τζαμιού θα μου πει κανείς τί να κάνω? Επισκευάζεται ή θέλει αλλαγή όλο το τζάμι?

στο Ε46 μια ωραία μέρα εξαφανίστηκε το πρόβλημα μόνο του!

sm6
26-11-09, 23:24
παλιοτερα ειχα το ιδιο θεμα. δεν επισκευαζοταν...
δε νομιζω να αλλαξε κατι στην τεχνολογια αντιθαμβωτικων αντιστασεων απο τοτε...
δεν ξερω αν πας για ολοκληρο τζαμι, ή αλλαζουν την αντισταση στο υπαρχον.
κοιτα στο realoem αν δινει την αντισταση ξεχωριστα. αν οχι πας για τζαμι...
σε καθε περιπτωση μια ερωτηση σε εξουσιοδοτημενο θα λυσει την απορια σου...

nikolaspan
26-11-09, 23:28
E90 316 4ος/2008 σε 54.000(!!!) km πέρα από τις αναμενόμενες, για την χρήση που έχω κάνει, αλλαγές των αναλωσίμων το μόνο πρόβλημα που παρουσιάστηκε ήταν στις αρχες κάπου στα 4.000 άναψε η ένδειξη του κινητήρα και μου αλλαξαν αισθητήρες εκκεντροφόρων στην εγγύηση και στα 50.000 km κάηκε ο πολλαπλασιαστής του 3ου κυλίνδρου και αλλαχτηκε πάλι στην εγγύηση.

Driver M
26-11-09, 23:57
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα περάσω από καμιά αντιπροσωπεία να μου πουν, πάντως αν δεν επισκευάζεται, τζάμι δεν προκειται να αλλάξω αφού είναι μόνο μια γράμμη και μάλιστα η τελευταία πάνω πάνω οπότε δεν πολυενοχλεί. Σε αυτή την περίπτωση θα περιμένω να φτιάξει μόνο του όπως του φίλου bimmer corfu. :D

skatzoxoiros
27-11-09, 19:28
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα περάσω από καμιά αντιπροσωπεία να μου πουν, πάντως αν δεν επισκευάζεται, τζάμι δεν προκειται να αλλάξω αφού είναι μόνο μια γράμμη και μάλιστα η τελευταία πάνω πάνω οπότε δεν πολυενοχλεί. Σε αυτή την περίπτωση θα περιμένω να φτιάξει μόνο του όπως του φίλου bimmer corfu. :D

Φίλε επιδιορθώνεται το πρόβλημά σου.
Αν ακολουθήσεις την γραμμή που δε δουλευει, θα δεις οτι κάπου έχει κοπεί. Ψάξτη απο μέσα, με καλο φως να χτυπάει απο εξω. Συνήθως τέτοιες ζημιές γίνονται στα πλυντήρια, ή απο γυναίκες που φοράνε δακτυλίδι να πάνε να καθαρίσουν το τζάμι όταν έχει θολώσει.
Αφού την βρείς, θα πάς σε κατάστημα με είδη αυτοκινήτου και θα ζητήσεις σετ επιδιόρθωσης. Είναι ένα μπουκαλάκι στύλ γυναικείο μανώ, μόνο που η μπογια χρυσαφίζει και είναι αγώγιμη όταν στεγνώσει για να αποκαταστήσει το κύκλωμα... Θα βάλεις δυο κομμάτια ζελοτέιπ πανω και κάτω απο την γραμμή στο σημείο που είναι κομμένη, και με το πινελάκι θα το περάσεις δυο - τρια χέρια (στεγνώνει σε ενα τέταρτο) θα αφαιρέσεις τα ζελοτειπ οταν στεγνώσει καλά (καλύτερα αστο μια μέρα) και δε θα φαίνεται τίποτα, ενώ το κύκλωμα θα "κλείσει" και η γραμμή θα δουλέυει κανονικά εκτός απο το εκατοστό που έχεις κάνει την επιδιόρθωση.
Εμένα μου είχε χαλάσει 3 συνεχόμενες γραμμές μια πελάτισσα με δακτυλίδι στο Avensis (προ BMW) και το διόρθωσα με τον παραπάνω τρόπο... Φυσικά η αντίσταση δεν αφαιρείται, θα πας για αντικατάσταση πίσω παρμπριζ αν το επιθυμείς...
Να είσαι προετοιμασμένος, το κιτ αυτό έχει γύρω στα 30 ευρώ....
Καλή επιτυχία!

bimmer-corfu
27-11-09, 19:30
πολύ καλή απάντηση!

Driver M
27-11-09, 23:46
Φίλε επιδιορθώνεται το πρόβλημά σου.
Αν ακολουθήσεις την γραμμή που δε δουλευει, θα δεις οτι κάπου έχει κοπεί. Ψάξτη απο μέσα, με καλο φως να χτυπάει απο εξω. Συνήθως τέτοιες ζημιές γίνονται στα πλυντήρια, ή απο γυναίκες που φοράνε δακτυλίδι να πάνε να καθαρίσουν το τζάμι όταν έχει θολώσει.
Αφού την βρείς, θα πάς σε κατάστημα με είδη αυτοκινήτου και θα ζητήσεις σετ επιδιόρθωσης. Είναι ένα μπουκαλάκι στύλ γυναικείο μανώ, μόνο που η μπογια χρυσαφίζει και είναι αγώγιμη όταν στεγνώσει για να αποκαταστήσει το κύκλωμα... Θα βάλεις δυο κομμάτια ζελοτέιπ πανω και κάτω απο την γραμμή στο σημείο που είναι κομμένη, και με το πινελάκι θα το περάσεις δυο - τρια χέρια (στεγνώνει σε ενα τέταρτο) θα αφαιρέσεις τα ζελοτειπ οταν στεγνώσει καλά (καλύτερα αστο μια μέρα) και δε θα φαίνεται τίποτα, ενώ το κύκλωμα θα "κλείσει" και η γραμμή θα δουλέυει κανονικά εκτός απο το εκατοστό που έχεις κάνει την επιδιόρθωση.
Εμένα μου είχε χαλάσει 3 συνεχόμενες γραμμές μια πελάτισσα με δακτυλίδι στο Avensis (προ BMW) και το διόρθωσα με τον παραπάνω τρόπο... Φυσικά η αντίσταση δεν αφαιρείται, θα πας για αντικατάσταση πίσω παρμπριζ αν το επιθυμείς...
Να είσαι προετοιμασμένος, το κιτ αυτό έχει γύρω στα 30 ευρώ....
Καλή επιτυχία!


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αρχικά το κοίταξα μήπως έχει σπάσει πουθενά αλλά δεν είδα κάτι. Θα το κοιτάξω πάντως προσεχτικότερα να βρω αν πράγματι έχει φθαρεί κάπου και να το περάσω με το υγρό που λες.

nrouvas
29-11-09, 08:59
ε90 330 2006 33000 χλμ κλειδαρια συνοδηγου μονο.

Chalyps
30-11-09, 08:29
Εμένα μου χάλασε το κουμπί που ανοίγει/κλείνει ο τεμπέλης με συνέπεια να μην μπορώ να τον χρησιμοποιήσω αυτό το καιρό ως αποθηκευτικό χώρο.Εχει ξεχαρβαλωθεί τελείως μιλάμε το κουμπί....Το χρησιμοποιώ βέβαια με το που μπαίνω και βγαίνω απο το αμάξι....μήπως πρέπει να ελατώσω το γυμναστήριο?:icon11:πολύ εύκολα τα παιξε....
Τώρα πρέπει να πάω σε συνεργείο για αυτή τη δουλειά?:nixweiss::scratchch

ΓΙΑΝΝΗΣ
30-11-09, 08:30
Εμένα μου χάλασε το κουμπί που ανοίγει/κλείνει ο τεμπέλης με συνέπεια να μην μπορώ να τον χρησιμοποιήσω αυτό το καιρό ως αποθηκευτικό χώρο.Εχει ξεχαρβαλωθεί τελείως μιλάμε το κουμπί....Το χρησιμοποιώ βέβαια με το που μπαίνω και βγαίνω απο το αμάξι....μήπως πρέπει να ελατώσω το γυμναστήριο?:icon11:πολύ εύκολα τα παιξε....
Τώρα πρέπει να πάω σε συνεργείο για αυτή τη δουλειά?:nixweiss::scratchch

Να κοψεις τα νυχια σου φιλε!!!!!!!!:jester:

Bimmermeister
01-12-09, 09:52
τι να πω? εχω 1 320 ε92 1 μηνα μονο(αψογο μεχρι στιγμης) αλλα απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα εχω τρομαξει...

Prophet Of Noise
01-12-09, 10:05
Κλασσικά, 335i παραγωγής απριλίου 08 με 60.000χλμ, το οποίο φοράει 3η αντλία βενζίνης. Να ναι καλά η εγγύηση.

stratos
01-12-09, 10:10
Κλασσικά, 335i παραγωγής απριλίου 08 με 60.000χλμ, το οποίο φοράει 3η αντλία βενζίνης. Να ναι καλά η εγγύηση.

Αααα ωραία, φτίαξε μας τώρα :bugeye:

ΓΙΑΝΝΗΣ
01-12-09, 10:12
Αααα ωραία, φτίαξε μας τώρα :bugeye:

αααα χααχαχ μη μασας Στρατο....με τοσα που του κανεις σε φοβατε και δεν βγαζει τιποτα!!!

stratos
01-12-09, 10:20
Ξέρω οτι τα 335 πάσχουν απο αντλία υψηλής και αν είναι να γίνει ας γίνει μέσα στην εγγύηση.

Prophet τι χρονολογία είναι το δικό σου?

nikolaspan
12-12-09, 14:30
Εχθές (55.000km) μου καήκε ο πολλαπλασιαστής και του 4ου κυλίνδρου (στα 50.000km είχε καεί του 3ου) και αλλάχτηκε ευτυχώς μεσα στην εγγύηση! Έγινε και update στον λογισμικό με το οποίο μου είπαν οτι θα λυθούν τα όποια προβλήματα ρεταρίσματος παρουσίαζε στις χαμηλες στροφές.

coyote
13-12-09, 13:59
τι μοντέλο ειναι και θέλει update? Περαστικά σου ευχομαι

thanblan
27-12-09, 10:53
Παιδιά δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι το κάψιμο των πολλαπλασιαστών είναι σύμπτωμα και όχι η αιτία.
όσο αφορά την αιτιολογία περί βενζινών ( για το κάψιμο πολλαπλασιαστών) την θεωρώ τουλάχιστον αστεία.
Κακή διαχέιριση ρεύματος ναι, μάλλον γίνεται και για αυτό καίγονται οι πολλαπλασιαστές αλλά για να μην ανιχνεύεται η βλάβη και να ανάβει το λαμπάκι όταν πλέον έχει κάεί ο πολλαπλασιαστής σημαίνει ότι ή ο εγκέφαλος έχει πρόβλημα και στέλνει ρεύμα άλλα αντί άλλων, ή ότι κάποιος από τους αισθητήρες που του στέλνουν (πληροφορία με βάση την οποία ο ίδιος πρέπει να διαχειριστεί-δώσει παλμό στους πολλάπλασιαστές- μπεκ) κάνει το λάθος. Για να κάνει λάθος όμως ένας αισθητήρας και να μην ανιχνεύεται στα διαγνωστικά, υποθέτω πως οι (τιμές) που στέλνει πρέπει να είναι εντός συγκεκριμένων ορίων αλλά με λάθος πχ συχνότητα. για αυτό το λόγο σκέφτομαι ποτενσιόμετρα ελατωματικά που μία πατάνε καλα΄και δίνουν κάποιο σήμα και αμέσως μετά επειδή πχ έπεσες σε λακούβα, η πάτησε ο αισθητήρας πάνω σε ελλατωματικό σημείο του τρανζίστορ( πχ βρώμικο- ραγισμένο κτλ) στέλνει σχεδόν την ίδια στιγμή και άλλο σήμα διαφορετικό και όχι σχετικό με το προηγούμενο όποτε και ο εγκέφαλος ανταποκρίνεται στα ( περίεργα ) αυτά σήματα και κάνει ( κακή διαχέιριση ρεύματος).
Δεν ξέρω αν αυτές οι σκέψεις στέκουν αλλά προς τα εκεί ψάχνω εγώ.

Driver M
27-12-09, 18:04
Ρε τι έχουμε πάθει με τους πολλαπλασιαστές! Καλά εκεί στη Bmw δεν βλέπουν ότι ένα σωρό τετρακύλινδροι έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, ώστε να γίνει κάποια ανάκληση? Λες και μόνο για τις bmw είναι προβληματική η βενζίννη, για όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα είναι οκ! Ρεζίλι έχουν καταντήσει πια...

Zer0cooL
28-12-09, 16:39
Πεστα και ξαναπεστα...
Αφου εχω αναφερθει εκτενως στο Ε92 θρεντ για το προβλημα μου με το δοχειο νερου ας συνεχισω εδω που ειναι και ο πιο καταλληλος τοπος...
Αλλαξα λοιπον μετα την 5η επισκεψη μου στην τοπικη αντιπροσωπεια το δοχειο νερου,φτυσαμε ολοι μαζι το αμαξι να μην το ξανακανει και εφυγα...Σημερα πηγαινοντας στη δουλεια ΠΑΛΙ νερα κατω απ την δεξια εμπρος ροδα.Δεν εχει βγαλει ακομα ενδειξη αλλα ...αναμενεται! Τα εχω παρει πολυ ασχημα μαζι τους γιατι απ τη μια δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να του φταιει και απο που να χανει το νερο, και απ την αλλη απ την συμπεριφορα τους που σε 5 επισκεψεις δεν εχουν λυσει ακομα το προβλημα!! Για να μην αναφερω το απαραδεκτο (επειδη σκεφτομαι να το τραβηξω το θεμα...λες και δεν ειχαμε αλλη δουλεια απ το να πηγαινουμε συνεχεια σε αυτους...) οτι καθε φορα μου γεμιζαν το δοχειο με νερο βρυσης και ηδη τα πιτσιλιστηρια εχουν αρχεισει να βουλωνουν!!!
Τι να κανω ? Χανω την υπομονη μου και θα αρχισω να βριζω χρονιαρες μερες...Οχι τπτ αλλο, αλλα για το γαμωτο δεν ειναι δυνατον σοβαρες υποτιθεται αντιπροσωπειες ΚΑΙ να μην σου λυνουν το προβλημα, ΚΑΙ να σε τραβανε απο εκει 100 φορες ΚΑΙ να τσιγκουνευονται το 1 ευρω που κανει ενα μπουκαλι απιονισμενο νερο!!!

thanblan
29-12-09, 16:14
σε αντίστοιχο πρόβλημα που είχα εγώ, σε άλλη μάρκα αυτοκινήτου, έφταιγε ένας πλαστικός διακλαδωτής νερού, ο οποίος και μόλις αλλάχτηκε, αυτομάτως σταμάτησε και το πρόβλημα. υποπτεύομαι κάτι αντίστοιχο συμβαίνει. αλλα καλού κακού, όταν ξαναγεμίσεις το παγούρι βάλε μέσα χρωματισμένο υγρό. παραφλού ή κάτι άλλο μήπως βγάλεις άκρη από πιθανά ίχνη χρώματος σε κάποιο σημείο όπου θα έχει στάξει.

stavros
29-12-09, 17:51
Παιδιά δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι το κάψιμο των πολλαπλασιαστών είναι σύμπτωμα και όχι η αιτία.
όσο αφορά την αιτιολογία περί βενζινών ( για το κάψιμο πολλαπλασιαστών) την θεωρώ τουλάχιστον αστεία.
Κακή διαχέιριση ρεύματος ναι, μάλλον γίνεται και για αυτό καίγονται οι πολλαπλασιαστές αλλά για να μην ανιχνεύεται η βλάβη και να ανάβει το λαμπάκι όταν πλέον έχει κάεί ο πολλαπλασιαστής σημαίνει ότι ή ο εγκέφαλος έχει πρόβλημα και στέλνει ρεύμα άλλα αντί άλλων, ή ότι κάποιος από τους αισθητήρες που του στέλνουν (πληροφορία με βάση την οποία ο ίδιος πρέπει να διαχειριστεί-δώσει παλμό στους πολλάπλασιαστές- μπεκ) κάνει το λάθος. Για να κάνει λάθος όμως ένας αισθητήρας και να μην ανιχνεύεται στα διαγνωστικά, υποθέτω πως οι (τιμές) που στέλνει πρέπει να είναι εντός συγκεκριμένων ορίων αλλά με λάθος πχ συχνότητα. για αυτό το λόγο σκέφτομαι ποτενσιόμετρα ελατωματικά που μία πατάνε καλα΄και δίνουν κάποιο σήμα και αμέσως μετά επειδή πχ έπεσες σε λακούβα, η πάτησε ο αισθητήρας πάνω σε ελλατωματικό σημείο του τρανζίστορ( πχ βρώμικο- ραγισμένο κτλ) στέλνει σχεδόν την ίδια στιγμή και άλλο σήμα διαφορετικό και όχι σχετικό με το προηγούμενο όποτε και ο εγκέφαλος ανταποκρίνεται στα ( περίεργα ) αυτά σήματα και κάνει ( κακή διαχέιριση ρεύματος).
Δεν ξέρω αν αυτές οι σκέψεις στέκουν αλλά προς τα εκεί ψάχνω εγώ.

thanblan

Διαβάζοντας το κείμενο σου εκτιμώ πως οι τεχνικές σου γνώσεις σου επιτρέπουν να κάνεις σκέψεις για την αιτία του προβλήματος. Με αφορμή αυτό θέλω να συμπληρώσω πως τις 2 τελευταίες φορές που είχα πτώση ισχύς του κινητήρα το συμβάν έλαβε χώρα ώρα πρωινή με τον κινητήρα κρύο και με υψηλή υγρασία στο περιβάλλον.

Δεν γνωρίζω αν τα παραπάνω έχουν κάποια σχέση ή όχι. Το καταθέτω πάντως ως παρατήρηση.

stavros
29-12-09, 17:56
42000χμλ περίπου ρετάρισμα κατ' εξακολούθηση

Μέσα σε διάστημα 3 εβδομάδων:
1. Αλλαγή μπεκ και αισθήτες nox σε όλους τους κυλίνδρους
2. Αλλαγή πολλαπλασιαστή και μπουζί στον 4ο κύλινδρο
3. Αλλαγή πολλαπλασιαστή στον 3ο κύλινδρο.

320 coupe E92

thanblan
30-12-09, 21:14
εγώ φίλε μου αγόρασα το 320 ε-90 fcl,με ν43 μοτέρ τον 5/09. κατασκευή 10/08.
από την πρώτη βόλτα κάτι δεν μου άρεσε. το έριχνα στα runflat, στο στρώσιμο κτλ. μετά το στρώσιμο 2000χλμ σχεδόν βεβαιώθηκα ότι υπάρχει κάποιο θέμα. είχαμε και ένα αλλο bmw, Ε-46 318, το οποίο ήταν πραγματικά άψογο και έτσι εύκολα αντιλήφθηκα ότι κάτι τρέχει.
τέλος πάντων μπήκα στο φορουμ άρχισα να ψάχνω, βόλτες σε αντιπροσωπείες, με δεδομένο ότι δεν έχει ανάψει λαμπάκι ακόμη αλλά απλώς κάνει έτσι μικροδιακοπές (που για μένα είναι ενοχλητικές) στις αντιπροσωπείες δεν μπορώ καλά καλά να τους πείσω ότι έχει πρόβλημα.
τώρα που στρογγυλά έχω σχεδόν 10.000 χλμ έχω αλλάξει αυτά που αναφέρω σε άλλο ποστ και δεν έχει λυθεί το πρόβλημα. να μην συζητήσω για ώρες χαμένες στο ΄νετ προκειμένου να διαβάσω, να μάθω πως δουλεύουν, και τελικά να τα δοκιμάσουμε αν πράγματι φταίει αυτό που κάθε φορά υποπτευόμαστε. τώρα πάντως κοιτάζω για μετρήσεις αέρα. δεν πιστέυω πλέον πως συζητάμε για μπεκ - πολλαπλασιαστές. η διαχείριση του ρεύματος είναι μάλλον το πρόβλημα. θα δούμε. όσο έχω νεά θα ενημερώνω το φόρουμ.

stavros
30-12-09, 21:33
εγώ φίλε μου αγόρασα το 320 ε-90 fcl,με ν43 μοτέρ τον 5/09. κατασκευή 10/08.
από την πρώτη βόλτα κάτι δεν μου άρεσε. το έριχνα στα runflat, στο στρώσιμο κτλ. μετά το στρώσιμο 2000χλμ σχεδόν βεβαιώθηκα ότι υπάρχει κάποιο θέμα. είχαμε και ένα αλλο bmw, Ε-46 318, το οποίο ήταν πραγματικά άψογο και έτσι εύκολα αντιλήφθηκα ότι κάτι τρέχει.
τέλος πάντων μπήκα στο φορουμ άρχισα να ψάχνω, βόλτες σε αντιπροσωπείες, με δεδομένο ότι δεν έχει ανάψει λαμπάκι ακόμη αλλά απλώς κάνει έτσι μικροδιακοπές (που για μένα είναι ενοχλητικές) στις αντιπροσωπείες δεν μπορώ καλά καλά να τους πείσω ότι έχει πρόβλημα.
τώρα που στρογγυλά έχω σχεδόν 10.000 χλμ έχω αλλάξει αυτά που αναφέρω σε άλλο ποστ και δεν έχει λυθεί το πρόβλημα. να μην συζητήσω για ώρες χαμένες στο ΄νετ προκειμένου να διαβάσω, να μάθω πως δουλεύουν, και τελικά να τα δοκιμάσουμε αν πράγματι φταίει αυτό που κάθε φορά υποπτευόμαστε. τώρα πάντως κοιτάζω για μετρήσεις αέρα. δεν πιστέυω πλέον πως συζητάμε για μπεκ - πολλαπλασιαστές. η διαχείριση του ρεύματος είναι μάλλον το πρόβλημα. θα δούμε. όσο έχω νεά θα ενημερώνω το φόρουμ.


τόσος κόσμος εδώ μέσα ψάχνει και έχει τοποθετήσεις τουλαχιστον στοιχειοθετημενες, αυτό το R&D της BMW τι στο διάολο κάνει;

thanblan
30-12-09, 23:23
τόσος κόσμος εδώ μέσα ψάχνει και έχει τοποθετήσεις τουλαχιστον στοιχειοθετημενες, αυτό το R&D της BMW τι στο διάολο κάνει;

αν πράγματι φταίει κάτι τέτοιο όπως το ποτενσιόμετρο της πεταλούδας- δηλαδή ας πούμε πως πατάει σε κάποιο σημείο που δεν μπορεί να κάνει consistent reading αλλά κάνει erradic, τότε δεν υπάρχει ντε και σώνει λόγος για αλλάγή κάποιου ανταλλακτικού, κάνει επαναπρογραμματισμό ( που οδηγεί την βελόνα του ποτενσιόμετρου να ξεκινά την διαδρομή του λίγο πιο αριστερά και αισοιοδοξεί πως η νέα διαδρομή δεν θα έχει πρόβλημα ανάγνωσης) . αν το πρόβλημα επιμένει τότε ψάνουν ή αλλάζουν κάτι.
επίσης δεν είναι και τόσο εύκολο να βάλουν και να αλλάξουν όλες τις πεταλούδες ή όλους τους πολλαπλασιαστές όπου εμφανίζεται ρεταρισματάκι ή μικροδιακοπές.
Ασε που προσωπικά πιστέυω πως για αυτό το πρόβλημα δεν πρέπει να έχουν ενημέρωση από τα κεντρικά, διότι βλέπω ότι ακολουθούν το πρωτόκολλο της αφλογιστίας κυλίνδρου κατά γράμμα. Αρα στην τύχη πάνε και αυτοί.
και δυστυχώς κάτι τελευταίο. άμα δεις διάφορα βιντεάκια στο u-tube, θα δεις ότι υπάρχει τρόπος να ελεγχθούν΄όλα τα εξαρτήματα ενα ένα και τουλάχιστον να αποκλείεις περιπτώσεις. Γνωρίζεις κανένα μαστόρι να ξέρει και να κάτσει και να σου πει αυτό δουλεύει κανονικά, αυτό όχι? κατα βάση παίρνουν το διαγνωστικό και αν βρεθεί κάτι έχει καλώς αν όχι είσαι στο 0. Τέλος πάντων. Κάπως έτσι προσπαθώ να κάνω και εγώ και αύριο θα τεστάρω την πεταλούδα. αν εντοπίσω κάτι θα ενημερώσω... καλή συνέχεια στον καθένα μας, στην περιπέτεια του

peter79
31-12-09, 08:35
Είναι ιδέα μου ή τα δίλιτρα (320, Ε90 και Ε92) βγάζουν τα προβλήματα σε έντονη μορφή?

δεν έχω ακούσει τόσο μεγάλα προβλήματα απο κατόχους 316.

έχει να κάνει με το γεγονός οτι στο 316 έχει βάλει και το χεράκι της η Peugeot?

giannis 116
31-12-09, 12:06
Είναι ιδέα μου ή τα δίλιτρα (320, Ε90 και Ε92) βγάζουν τα προβλήματα σε έντονη μορφή?

δεν έχω ακούσει τόσο μεγάλα προβλήματα απο κατόχους 316.

έχει να κάνει με το γεγονός οτι στο 316 έχει βάλει και το χεράκι της η Peugeot?

Αυτο 1η φορα το ακουω! Μηπως φταιει οτι τα 316 εχουν εντελως αλλους κινητηρες;..

thanblan
03-01-10, 14:18
συνέχεια διερεύνησης του θέματος ρεταρισματάκια κτλ κτλ.
μετά από έλεγχο της πεταλούδας που λόγο εορτών έγινε ερασιτεχνικά σπίτι, εντοπίστηκε το ακόλουθο εύρημα.
με ανοιχτό καπό και το αυτοκίνητο στο ρελαντί ακούγονται κάποια κλικ από την πεταλούδα που μου φαίνεται πως δεν θα έπρεπε. με ελαφρό πάτημα του γκαζιού αυτά τα κλικ, από ότι φαίνεται ερεθίζονται περισσότερο και αυξάνεται η συχνότητά τους. μετά ξανά ρελαντί και τα κλικ συνεχίζονται. υποθέτω πως δεν θα έπρεπε να ακούγεται τίποτα όταν δεν πατάς γκάζι και το αμάξι είναι στο ρελαντί.
τώρα προσπαθώ να εντοπίσω αν παίρνει η πεταλούδα εντολή να κάνει αυτήν την κίνηση-κλικ( οπότε το πρόβλημα ξεκινάει από τον εντολέα) ή μόνη της ( λόγω ελλατωματικότητας) κάνει κινήσεις αυτόνομα.
μάλλον αύριο πρωί θα είμαι σε γνωστό bmw specialist για περαιτέρω διερεύνηση.

bimmer-corfu
03-01-10, 16:17
Είναι ιδέα μου ή τα δίλιτρα (320, Ε90 και Ε92) βγάζουν τα προβλήματα σε έντονη μορφή?

δεν έχω ακούσει τόσο μεγάλα προβλήματα απο κατόχους 316.

έχει να κάνει με το γεγονός οτι στο 316 έχει βάλει και το χεράκι της η Peugeot?

οι κινητήρες συνεργασίας με την peugeot-citroen είναι άλλοι, ΔΕΝ έχουν σχέση με τον κινητήρα της 316 και δεν θα μπουν σε BMW (Δια στόματος BMW)

peter79
03-01-10, 20:14
οι κινητήρες συνεργασίας με την peugeot-citroen είναι άλλοι, ΔΕΝ έχουν σχέση με τον κινητήρα της 316 και δεν θα μπουν σε BMW (Δια στόματος BMW)



εγώ έχω διαβάσει και σε επίσημα περιοδικά πάντως ότνα παρουσιάστηκαν τα Ε90 με τους νέους κινητηρες οτι προέρχονται απο τη συνεργασία αυτή.

Καλύτερες επιδόσεις - χαμηλότερη κατανάλωση
Ο νέος κινητήρας των 1,6 λτ., ο οποίος έχει εξελιχθεί από κοινού με την Peugeot και αποδίδει 119 πραγματικούς ίππους (έναντι 122 εργοστασιακών), προσδίδει στην 316i αισθητά καλύτερες επιδόσεις σε όλες τις μετρήσεις (βλ. παρακάτω σύγκριση με την 316i των 115 ονομαστικών ίππων). Παράλληλα, χάρη στα 10 Nm επιπλέον ροπής, έχει βελτιωθεί το τράβηγμα και η ελαστικότητα από τις χαμηλές στροφές, ενώ με τη συνδρομή της τεχνολογίας EficientDynamics, έχει "πέσει" αισθητά και η κατανάλωση καυσίμου. Το μόνο αρνητικό στοιχείο αφορά στην πιο θορυβώδη λειτουργία του νέου μηχανικού συνόλου, χωρίς ωστόσο και πάλι να διαταράσσει την… ησυχία του εσωτερικού.

ΠΗΓΗ: Autotriti

thanblan
27-01-10, 21:34
θα μπορούσε άραγε ένας ελατωματικός nox sensor να οδηγεί σε αλλοπρόσαλα έντονα ανοιγοκλεισίματα της πεταλούδας?
απορία????

sak1100
27-01-10, 22:18
Μετα απο 10000χλ Ε90 320 170 αλογα facelift δεν βγαλε τιποτα, ουτε λαδια δενμου ζητησε ακομη, για το προβλημα με τα μπεκ η εταιρια μου ειπε πως ευθυνεται η βενζινη που εχουμε στην ελλαδα και να βαζω 100αρα

tzimiani
28-01-10, 11:49
... και τα γνωστά κομπιάσματα ξανά-εμφανίστηκαν!....

-52200 km>>> ενώ από ένα σημείο και μετά (από τα 34000 που είχα αλλάξει πολλαπλασιαστή) τα κομπιάσματα ήταν ανεπαίσθητα (ή μάλλον εγώ είχα συμβιβαστεί μαζί τους...)
Χθες με απότομο δόσιμο με δευτέρα στις 1800 στροφές περίπου να σου η μειωμένη απόδοση κινητήρα...
Στο συνεργείο είδαμε αφλογιστία 1ου και παράλληλα ότι οι BMW έχει βγάλει (ή καλύτερα έχει καταργήσει) ήδη 2 κωδικούς στους πολλαπλασιαστές. Άλλαξα και τους 4 με το καινούριο κωδικό πολλαπλασιαστών και η ζωή συνεχίζεται! Μέχρι στιγμής δεν μου φάνηκε να κάνει διακοπές στο γνωστό φάσμα στροφών (τουλάχιστον με τη Δευτέρα). Θα το δοκιμάσω περισσότερο και θα ενημερώσω...

E93/2007 με 42000km, εισαγωγής από Γεμανία:

- 16000 km update εγκεφάλου (είχε ανάψει λαμπάκι μειωμένης απόδοσης).
- 19000 km αλλαγή μπεκ (πάλι λαμπάκι μειωμένης απόδοσης)
- 34000 αλλαγή πολλαπλασιαστή (ρετάρισμα και μόνιμο λαμπάκι κινητήρα)
- από την αρχή μέχρι τώρα κομπιάσματα στις διάστημα 1500 -2200 στροφών με απότομο πάτημα γκαζιού
- ‘δάκρυσμα’ από το τζάμι οδηγού και συνοδηγού κατά το πλύσιμο μόνο (ευτυχώς!)

Και τα δύο βασικά προβλήματα (κομπιάσματα και στάξιμο νερού) δεν διορθώθηκαν ποτέ, παρά τις αλλεπάλληλες επισκέψεις μου στην αντιπροσωπεία…

Η επιβεβαίωση του κανόνα: όλα τα καινούρια περνάνε τις παιδικές τους ασθένειες στην αρχή… άρα άσε ένα μοντέλο να κυκλοφορήσει 2-3 χρονάκια και μετά πάρ’το!
(τάδε έφη στέλεχος της BmwHellas)

ymeletis
28-01-10, 15:30
Γεια χαρά παίδες! Έχω ένα 3.20i e92 το οποίο έχει κάνει 6.000 km . Την Κυριακή που μας πέρασε , πήγαμε οικογενειακό ταξίδι στα Καλάβρυτα απο Κόρινθο. Όλα ωραία , όλα καλά μέχρι που μπήκαμε στα Καλάβρυτα στο χωριό και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε το βουνό.Ανηφορίζοντας λοιπόν το αμάξι άρχισε να μυρίζει και όσο ανεβαίναμε τη πλαγιά όλο και πιο έντονα , μέχρι που κατεβήκαμε πριν παρκάρουμε και ανοίξαμε το καπό να δούμε τί παίζει γιατί φτάσαμε σε σημείο να νομίζουμε ότι θα πάρουμε φωτιά απο τη πολύ βρώμα.Τελικά ήταν δίσκο πλατό και βολάν.Το αμάξι το οδηγάω προσωπικά εγώ και δε το ζορίζω καθόλου.Πήγαμε λοιπόν στην Αντιπροσωπεία στη Κόρινθο και δεν αναγνώρισε κάποιο πρόβλημα ο μάστορας...Ενώ επιμείναμε ότι υπήρχε πρόβλημα.Ο αντιπρόσωπος στην Κόρινθο αρνήθηκε να τα αλλάξει.Είναι πράγματα σωστά αυτά ρε παιδιά; Καινούργιο αμάξι σχεδόν άστρωτο να έχει πρόβλημα δίσκο πλατό; Και επιπλέον η Bmw να μη μας εξυπηρετεί; Έλεος...

Leonidas_Thess
28-01-10, 15:37
Γεια χαρά παίδες! Έχω ένα 3.20i e92 το οποίο έχει κάνει 6.000 km . Την Κυριακή που μας πέρασε , πήγαμε οικογενειακό ταξίδι στα Καλάβρυτα απο Κόρινθο. Όλα ωραία , όλα καλά μέχρι που μπήκαμε στα Καλάβρυτα στο χωριό και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε το βουνό.Ανηφορίζοντας λοιπόν το αμάξι άρχισε να μυρίζει και όσο ανεβαίναμε τη πλαγιά όλο και πιο έντονα , μέχρι που κατεβήκαμε πριν παρκάρουμε και ανοίξαμε το καπό να δούμε τί παίζει γιατί φτάσαμε σε σημείο να νομίζουμε ότι θα πάρουμε φωτιά απο τη πολύ βρώμα.Τελικά ήταν δίσκο πλατό και βολάν.Το αμάξι το οδηγάω προσωπικά εγώ και δε το ζορίζω καθόλου.Πήγαμε λοιπόν στην Αντιπροσωπεία στη Κόρινθο και δεν αναγνώρισε κάποιο πρόβλημα ο μάστορας...Ενώ επιμείναμε ότι υπήρχε πρόβλημα.Ο αντιπρόσωπος στην Κόρινθο αρνήθηκε να τα αλλάξει.Είναι πράγματα σωστά αυτά ρε παιδιά; Καινούργιο αμάξι σχεδόν άστρωτο να έχει πρόβλημα δίσκο πλατό; Και επιπλέον η Bmw να μη μας εξυπηρετεί; Έλεος...


Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας .Όσο για το προβλημά σου αν πιεσεις στο συνεργειο θα σου τα αλλάξουν απλα δεν θέλει χαλαρότητα σ'αυτούς. Στο κάτω κάτω πάνε σε μια αντιπροσωπία στην αθήνα αν στην κόρινθο δεν σε εξυπηρετουν.

ymeletis
28-01-10, 15:46
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για το καλωσόρισμα.Έχω μιλήσει με τα κεντρικά τους και περιμένω σήμερα απάντηση...Τους πιέζω όσο μπορώ...

Leonidas_Thess
28-01-10, 16:08
Μην μασας εχεις δίκιο είναι αδιανόητο να συμβαίνει σε τετοιο αυτοκίνητο αυτής της αξίας.

Στο ματιζάκι που έχω αλλαξα δισκο-πλατω-ρουλεμαν στα 960,000 χιλιόμετρα και στο 36αρι μου στα 180,000 αλλα στα 6,000 χιλιομετρα ειναι αδιανόητο όσο κακά που λεει ο λόγος να έχεις δουλεψει το αμαξι.

alen77
28-01-10, 16:14
Γεια χαρά παίδες! Έχω ένα 3.20i e92 το οποίο έχει κάνει 6.000 km . Την Κυριακή που μας πέρασε , πήγαμε οικογενειακό ταξίδι στα Καλάβρυτα απο Κόρινθο. Όλα ωραία , όλα καλά μέχρι που μπήκαμε στα Καλάβρυτα στο χωριό και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε το βουνό.Ανηφορίζοντας λοιπόν το αμάξι άρχισε να μυρίζει και όσο ανεβαίναμε τη πλαγιά όλο και πιο έντονα , μέχρι που κατεβήκαμε πριν παρκάρουμε και ανοίξαμε το καπό να δούμε τί παίζει γιατί φτάσαμε σε σημείο να νομίζουμε ότι θα πάρουμε φωτιά απο τη πολύ βρώμα.Τελικά ήταν δίσκο πλατό και βολάν.Το αμάξι το οδηγάω προσωπικά εγώ και δε το ζορίζω καθόλου.Πήγαμε λοιπόν στην Αντιπροσωπεία στη Κόρινθο και δεν αναγνώρισε κάποιο πρόβλημα ο μάστορας...Ενώ επιμείναμε ότι υπήρχε πρόβλημα.Ο αντιπρόσωπος στην Κόρινθο αρνήθηκε να τα αλλάξει.Είναι πράγματα σωστά αυτά ρε παιδιά; Καινούργιο αμάξι σχεδόν άστρωτο να έχει πρόβλημα δίσκο πλατό; Και επιπλέον η Bmw να μη μας εξυπηρετεί; Έλεος...



Καλώς όρισες φίλε μου! Λοιπόν επειδή το θέμα σου το έχω περάσει εις τριπλούν παρακαλώ αλλά πριν φτάσει στις μυρωδιές, μου άλλαξαν (υποτίθεται) στην εγγύηση 2 φορές σετ συμπλέκτη (χωρίς να πειράξουν το βολάν) και την τρίτη φορά αποφάσισαν και για νέα αλλαγή του σετ αλλά και του βολάν! Μόνο που την τελευταία φορά δεν το πέρασαν στην εγγύηση! Η συνέχεια της ιστορίας μου στο θέμα που έχω ανοίξει με τα νερά! Για το τι πρέπει να κάνεις; Να απαιτήσεις πλήρη αντικατάσταση όλων των εξαρτημάτων και αν αρνηθούν να σου αλλάξουν κάτι, να απαιτήσεις έκθεση από το συνεργείο για το τι έχει χαλάσει, για το τι πρέπει να αλλαχθεί! Ούτε για αστείο δεν σου λέω να πληρώσεις!

ymeletis
28-01-10, 21:09
Φίλε Άλεν , εννοείται ότι δε πρόκειται να πληρώσω ούτε 10άρα τσακιστή...Αλλά έχω μείνει πολύ απογοητευμένος με τη στάση τους.Μου είπαν πως σήμερα θα με ενήμερωναν αλλά ακόμη περιμένω τηλέφωνο...Αν είναι δυνατόν....50.000 € για τέτοια αντιμετώπιση;; Μου φαίνεται πως θα το δώσω το αμάξι στο πατέρα μου και θα πάρω το e30 το 3.16 που έχουμε το οποίο έχει αποδειχθεί σκυλί!

Geo_3D
28-01-10, 23:55
Γεια χαρά παίδες! Έχω ένα 3.20i e92 το οποίο έχει κάνει 6.000 km . Την Κυριακή που μας πέρασε , πήγαμε οικογενειακό ταξίδι στα Καλάβρυτα απο Κόρινθο. Όλα ωραία , όλα καλά μέχρι που μπήκαμε στα Καλάβρυτα στο χωριό και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε το βουνό.Ανηφορίζοντας λοιπόν το αμάξι άρχισε να μυρίζει και όσο ανεβαίναμε τη πλαγιά όλο και πιο έντονα , μέχρι που κατεβήκαμε πριν παρκάρουμε και ανοίξαμε το καπό να δούμε τί παίζει γιατί φτάσαμε σε σημείο να νομίζουμε ότι θα πάρουμε φωτιά απο τη πολύ βρώμα.Τελικά ήταν δίσκο πλατό και βολάν.Το αμάξι το οδηγάω προσωπικά εγώ και δε το ζορίζω καθόλου.Πήγαμε λοιπόν στην Αντιπροσωπεία στη Κόρινθο και δεν αναγνώρισε κάποιο πρόβλημα ο μάστορας...Ενώ επιμείναμε ότι υπήρχε πρόβλημα.Ο αντιπρόσωπος στην Κόρινθο αρνήθηκε να τα αλλάξει.Είναι πράγματα σωστά αυτά ρε παιδιά; Καινούργιο αμάξι σχεδόν άστρωτο να έχει πρόβλημα δίσκο πλατό; Και επιπλέον η Bmw να μη μας εξυπηρετεί; Έλεος...
Συγνωμη που κανω τον δικηγηρο του διαβολου,αλλά με απλη λογικη και μονο...Εγω δεχομαι οτι μυρισε ο δισκος.Οταν πηγες στην αντιπροσωπεια,μυριζε???πατιναριζε???Αποτι καταλαβα απτα γραφομενα σου και αν δεν κανω λαθος,προφανως οχι...
Αρα λοιπον πως μπορουμε να κατηγορουμε καποιον οταν δεν γινεται διαγνωση του προβληματος,απτην στιγμη που δεν υπαρχει προβλημα την δεδομενη χρονικη στιγμη???Να μου ελεγες οτι μυριζε εκεινη την ωρα,πατιναριζε και εξακολουθητικα αρνιοντουσαν να στον αντικαταστησουν,να πω ναι εχεις δικιο!!!
Δεν μιλαμε για ενα λαμπακι κινητηρα πχ που ακομα και αν σβησει κατα την πορεια,ειναι καταγεγραμενο στον εγκεφαλο και θα το βγαλει στο διαγνωστικο οσες μερες μετα και αν περασουν.Μιλαμε για σετ συμπλεκτη εδω.....Μηπως ρε παιδια ειμαστε και λιγο υπερβολικοι και παραλογοι στον βωμο του ονοματος και του κυρους που ακουει στο ονομα BMW???Οτι επειδη ειναι BMW δεν πρεπει να παθαινει ποτε τπτ,και οι επισκεψεις στο συνεργειο θα πρεπει να ειναι μονο για λαδια???Αν και για μερικους θα επρεπε να αυτολιπαινονται κιολλας...Σε προλαβαινω παντως πως αν μου πεις οτι για μια μικρη περιουσια που δινει ο καθε ενας απο εμας για να παρει μια BMW ειναι απαραδεκτο να εχει τετοια χαζα προβληματα,ειμαι μαζι σου και το υποστηριζω 100%

Μην το παρεις στραβα αυτο που σου λεω,ειναι μια ερωτηση βασιζομενη σε καθαρα απλη λογικη...

Geo_3D
29-01-10, 00:12
Καλώς όρισες φίλε μου! Λοιπόν επειδή το θέμα σου το έχω περάσει εις τριπλούν παρακαλώ αλλά πριν φτάσει στις μυρωδιές, μου άλλαξαν (υποτίθεται) στην εγγύηση 2 φορές σετ συμπλέκτη (χωρίς να πειράξουν το βολάν) και την τρίτη φορά αποφάσισαν και για νέα αλλαγή του σετ αλλά και του βολάν! Μόνο που την τελευταία φορά δεν το πέρασαν στην εγγύηση! Η συνέχεια της ιστορίας μου στο θέμα που έχω ανοίξει με τα νερά! Για το τι πρέπει να κάνεις; Να απαιτήσεις πλήρη αντικατάσταση όλων των εξαρτημάτων και αν αρνηθούν να σου αλλάξουν κάτι, να απαιτήσεις έκθεση από το συνεργείο για το τι έχει χαλάσει, για το τι πρέπει να αλλαχθεί! Ούτε για αστείο δεν σου λέω να πληρώσεις!

Λεω εγω τωρα και ας με πειτε και υπερβολικο,ποσως με ενδιαφερει...αν ερθει ο χ,ψ αντιπροσωπος που εκανες την αλλαγη και μας πει παρτε μια μηνυση κυριε allen77 γιατι αφηνεται υπονοουμενα οτι δεν σας καναμε καμια αλλαγη στο αμαξι σας,και παρτε και αλλη μια εσεις στο μοτορσπορτ γιατι φιλοξενειτε τετοιες ανυποστατες δηλωσεις...φανταζομαι οτι αυτο το "υποτιθεται" θα μπορεις εμπρακτα να το αποδειξεις,ετσι???

Σεναριο ειναι μην το παρεις της μετροιτης,αφου ετσι και αλλιως δεν εχεις αναφερει ονομα...Το θεμα ειναι να καταλαβαιτε οτι δεν μιλαμε για ενα τοπικο μαγαζακι αλλά για μια αντιπροσωπεια αυτοκινητων.Μπορειτε να φανταστειτε τι κυρωσεις θα ειχε αν ισχυε κατι τετοιο???Ειναι ποτε δυνατον να διακινδυνευε οποιοσδηποτε αντιπροσωπος δεκαδες εκατομυρια ευρω,για ενα ποσον της ταξης των 200-300-500-1000 ευρω???Τα λεφτα οι αντιπροσωπειες θα τα παρουν ετσι και αλλιως,ειτε ειναι απο εσενα,ειτε ειναι απο την μαμα εταιρια (οταν προκειται για εγγυηση).Δεν υπαρχει κανενας λογος να μην αλλαξουν το οτιδηποτε μπορει να εχει προβλημα στο αυτοκινητο,αρκει στις περιπτωσεις εγγυησεων (για να πληρωσει η μαμα εταιρια) να μπορει να αποδειχτει οτι οντως υπαρχει προβλημα.Το ιδιο αλλωστε ισχυει και και εμας σαν πελατες,δεν παμε ετσι στην τυχη να αλλαζουμε πραγματα
Γιαυτο λοιπον μην κανετε τετοιες σκεψεις γιατι πραγματικα εκτειθεστε και ειναι ατοπο και παραλογο.

Και για να μην παρεξηγηθω,ολα αυτα στα εγραψα για το "υποτιθεται"...δεν μπορω να ξερω αν και τι προβλημα υπηρχε ακριβως,αλλά για να λες οτι εγινε 3 φορες σιγουρα κατι δεν πηγαινε καλα

alen77
29-01-10, 09:32
Λεω εγω τωρα και ας με πειτε και υπερβολικο,ποσως με ενδιαφερει...αν ερθει ο χ,ψ αντιπροσωπος που εκανες την αλλαγη και μας πει παρτε μια μηνυση κυριε allen77 γιατι αφηνεται υπονοουμενα οτι δεν σας καναμε καμια αλλαγη στο αμαξι σας,και παρτε και αλλη μια εσεις στο μοτορσπορτ γιατι φιλοξενειτε τετοιες ανυποστατες δηλωσεις...φανταζομαι οτι αυτο το "υποτιθεται" θα μπορεις εμπρακτα να το αποδειξεις,ετσι???

Σεναριο ειναι μην το παρεις της μετροιτης,αφου ετσι και αλλιως δεν εχεις αναφερει ονομα...Το θεμα ειναι να καταλαβαιτε οτι δεν μιλαμε για ενα τοπικο μαγαζακι αλλά για μια αντιπροσωπεια αυτοκινητων.Μπορειτε να φανταστειτε τι κυρωσεις θα ειχε αν ισχυε κατι τετοιο???Ειναι ποτε δυνατον να διακινδυνευε οποιοσδηποτε αντιπροσωπος δεκαδες εκατομυρια ευρω,για ενα ποσον της ταξης των 200-300-500-1000 ευρω???Τα λεφτα οι αντιπροσωπειες θα τα παρουν ετσι και αλλιως,ειτε ειναι απο εσενα,ειτε ειναι απο την μαμα εταιρια (οταν προκειται για εγγυηση).Δεν υπαρχει κανενας λογος να μην αλλαξουν το οτιδηποτε μπορει να εχει προβλημα στο αυτοκινητο,αρκει στις περιπτωσεις εγγυησεων (για να πληρωσει η μαμα εταιρια) να μπορει να αποδειχτει οτι οντως υπαρχει προβλημα.Το ιδιο αλλωστε ισχυει και και εμας σαν πελατες,δεν παμε ετσι στην τυχη να αλλαζουμε πραγματα
Γιαυτο λοιπον μην κανετε τετοιες σκεψεις γιατι πραγματικα εκτειθεστε και ειναι ατοπο και παραλογο.

Και για να μην παρεξηγηθω,ολα αυτα στα εγραψα για το "υποτιθεται"...δεν μπορω να ξερω αν και τι προβλημα υπηρχε ακριβως,αλλά για να λες οτι εγινε 3 φορες σιγουρα κατι δεν πηγαινε καλα

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα σου αν υποθέσουμε ότι κάποια αντιπροσωπεία αντιδρούσε με τον τρόπο που ανέφερες και αυτοί από την μεριά τους θα είχαν απόλυτο δίκιο! Εξάλλου δεν θα είχα καμία αντίρρηση να αναλάβω όλη την ευθύνη εάν γινόταν η ίδια κίνηση και προς το site! Με μία μικρή διαφορά όμως! Με την ίδια λογική που μια αντιπροσωπεία μου έλεγε άλλα και έκανε άλλα ως προς το θέμα των νερών (αλλαγή τσιμούχας που δεν έγινε ποτέ-αυτό δεν το λέω εγώ αλλά άλλη εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπεία που το τσέκαρε-αλλά και βάση παραστατικών που έχω) νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις και εσύ αλλά και όλα τα άλλα παιδιά το πόσο δύσπιστος έχω γίνει πλέον για ότι και αν μου λένε όχι μόνο από την BMW αλλά και από όλες τις εταιρείες! Για τοπικό μαγαζάκι δεν ξέρω, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι ο όμιλος μου πούλησε ένα αυτοκίνητο που κυκλοφορεί βάση δελτίου καιρού! Σαν τα πλοία ένα πράγμα και κανένας δεν έχει καταφέρει να το φτιάξει! Το αν μπορώ έμπρακτα να αποδείξω ότι δεν μου άλλαξαν ποτέ τον συμπλέκτη, όχι δεν μπορώ! Να αποδείξω όμως το ότι μου έχουν πει ψέματα γενικά μπορώ!

ymeletis
29-01-10, 14:01
Συγνωμη που κανω τον δικηγηρο του διαβολου,αλλά με απλη λογικη και μονο...Εγω δεχομαι οτι μυρισε ο δισκος.Οταν πηγες στην αντιπροσωπεια,μυριζε???πατιναριζε???Αποτι καταλαβα απτα γραφομενα σου και αν δεν κανω λαθος,προφανως οχι...
Αρα λοιπον πως μπορουμε να κατηγορουμε καποιον οταν δεν γινεται διαγνωση του προβληματος,απτην στιγμη που δεν υπαρχει προβλημα την δεδομενη χρονικη στιγμη???Να μου ελεγες οτι μυριζε εκεινη την ωρα,πατιναριζε και εξακολουθητικα αρνιοντουσαν να στον αντικαταστησουν,να πω ναι εχεις δικιο!!!
Δεν μιλαμε για ενα λαμπακι κινητηρα πχ που ακομα και αν σβησει κατα την πορεια,ειναι καταγεγραμενο στον εγκεφαλο και θα το βγαλει στο διαγνωστικο οσες μερες μετα και αν περασουν.Μιλαμε για σετ συμπλεκτη εδω.....Μηπως ρε παιδια ειμαστε και λιγο υπερβολικοι και παραλογοι στον βωμο του ονοματος και του κυρους που ακουει στο ονομα BMW???Οτι επειδη ειναι BMW δεν πρεπει να παθαινει ποτε τπτ,και οι επισκεψεις στο συνεργειο θα πρεπει να ειναι μονο για λαδια???Αν και για μερικους θα επρεπε να αυτολιπαινονται κιολλας...Σε προλαβαινω παντως πως αν μου πεις οτι για μια μικρη περιουσια που δινει ο καθε ενας απο εμας για να παρει μια BMW ειναι απαραδεκτο να εχει τετοια χαζα προβληματα,ειμαι μαζι σου και το υποστηριζω 100%

Μην το παρεις στραβα αυτο που σου λεω,ειναι μια ερωτηση βασιζομενη σε καθαρα απλη λογικη...

Φίλε μου σόρρυ κιόλας.Η λογική δε με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ.Το μόνο που γνωρίζω είναι πως έδωσα 50.000 ευρώ για να πάρω ένα αμάξι που το χειρίστηκα άψογα και είναι ακόμη σχεδόν στο στρώσιμο και μου βγάζει πρόβλημα.Και η αντιπροσωπεία μου κάνει τον καμπόσο...:soapbox::soapbox:

bimmer-corfu
29-01-10, 16:38
Λεω εγω τωρα και ας με πειτε και υπερβολικο,ποσως με ενδιαφερει...αν ερθει ο χ,ψ αντιπροσωπος που εκανες την αλλαγη και μας πει παρτε μια μηνυση κυριε allen77 γιατι αφηνεται υπονοουμενα οτι δεν σας καναμε καμια αλλαγη στο αμαξι σας,και παρτε και αλλη μια εσεις στο μοτορσπορτ γιατι φιλοξενειτε τετοιες ανυποστατες δηλωσεις...φανταζομαι οτι αυτο το "υποτιθεται" θα μπορεις εμπρακτα να το αποδειξεις,ετσι???

Σεναριο ειναι μην το παρεις της μετροιτης,αφου ετσι και αλλιως δεν εχεις αναφερει ονομα...Το θεμα ειναι να καταλαβαιτε οτι δεν μιλαμε για ενα τοπικο μαγαζακι αλλά για μια αντιπροσωπεια αυτοκινητων.Μπορειτε να φανταστειτε τι κυρωσεις θα ειχε αν ισχυε κατι τετοιο???Ειναι ποτε δυνατον να διακινδυνευε οποιοσδηποτε αντιπροσωπος δεκαδες εκατομυρια ευρω,για ενα ποσον της ταξης των 200-300-500-1000 ευρω???Τα λεφτα οι αντιπροσωπειες θα τα παρουν ετσι και αλλιως,ειτε ειναι απο εσενα,ειτε ειναι απο την μαμα εταιρια (οταν προκειται για εγγυηση).Δεν υπαρχει κανενας λογος να μην αλλαξουν το οτιδηποτε μπορει να εχει προβλημα στο αυτοκινητο,αρκει στις περιπτωσεις εγγυησεων (για να πληρωσει η μαμα εταιρια) να μπορει να αποδειχτει οτι οντως υπαρχει προβλημα.Το ιδιο αλλωστε ισχυει και και εμας σαν πελατες,δεν παμε ετσι στην τυχη να αλλαζουμε πραγματα
Γιαυτο λοιπον μην κανετε τετοιες σκεψεις γιατι πραγματικα εκτειθεστε και ειναι ατοπο και παραλογο.

Και για να μην παρεξηγηθω,ολα αυτα στα εγραψα για το "υποτιθεται"...δεν μπορω να ξερω αν και τι προβλημα υπηρχε ακριβως,αλλά για να λες οτι εγινε 3 φορες σιγουρα κατι δεν πηγαινε καλα

Γιώργο συμφωνώ με όλα όσα είπες στους φίλους συμφορουμίτες εκτός από αυτό που λέει ‘Μπορειτε να φανταστειτε τι κυρωσεις θα ειχε αν ισχυε κατι τετοιο?’

Καμία κύρωση δεν θα είχε ειδικά από τη BMW Hellas γιατί είναι Ελλάδα…


Γιώργο

nikos12
29-01-10, 17:57
Οταν πηγες στην αντιπροσωπεια,μυριζε???πατιναριζε???Αποτι καταλαβα απτα γραφομενα σου και αν δεν κανω λαθος,προφανως οχι...


Μεγάλη αλήθεια: όταν το αμάξι σου έχει πρόβλημα και το πας στη αντιπροσωπεία, όση ώρα είσαι εκεί δεν παρουσιάζει τίποτα. Με το που φεύγεις όμως το πρόβλημα επανέρχεται! :clap:

Geo_3D
29-01-10, 19:02
Φίλε μου σόρρυ κιόλας.Η λογική δε με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ.Το μόνο που γνωρίζω είναι πως έδωσα 50.000 ευρώ για να πάρω ένα αμάξι που το χειρίστηκα άψογα και είναι ακόμη σχεδόν στο στρώσιμο και μου βγάζει πρόβλημα.Και η αντιπροσωπεία μου κάνει τον καμπόσο...:soapbox::soapbox:

Μy point exactly....

Geo_3D
29-01-10, 19:05
Γιώργο συμφωνώ με όλα όσα είπες στους φίλους συμφορουμίτες εκτός από αυτό που λέει ‘Μπορειτε να φανταστειτε τι κυρωσεις θα ειχε αν ισχυε κατι τετοιο?’

Καμία κύρωση δεν θα είχε ειδικά από τη BMW Hellas γιατί είναι Ελλάδα…


Γιώργο
Ξαναδιαβασε αν θες λιγο το ποστ μου να καταλαβεις γιατι πραγμα ακριβως μιλαμε για να μην υπαρχει παρεξηγηση
Αν παρ'ολα αυτα εχεις καταλαβει ακριβως τι εγραψα,επετρεψε μου να ξερω λιιιιγο καλυτερα...;)
Μεγάλη αλήθεια: όταν το αμάξι σου έχει πρόβλημα και το πας στη αντιπροσωπεία, όση ώρα είσαι εκεί δεν παρουσιάζει τίποτα. Με το που φεύγεις όμως το πρόβλημα επανέρχεται! :clap:

Καλα ο νομος του Μερφυ ισχυει παντου και παντα...

alen77
30-01-10, 08:33
Επειδή το θεμα είναι αρκετά καλό και δεν βλέπω τον λόγο να ξεφύγει, αν καποιος απο τους admin θεωρεί οτι αυτά που έγραψα μπορεί να δημιουργήσουν ιστορίες μπορεί να σβήσει οτι νομίζει οτι είναι απαραίτητο η να τα τροποποιήσει! Η γνώμη μου παραμένει η ίδια και μακάρι να είχαν κάνει κάτι για να μην φτάσω σε αυτό το σημείο γιατί το αυτοκίνητο μου αρέσει αλλά δυστυχώς είναι μαύρο χάλι!

Geo_3D
30-01-10, 11:43
Επειδή το θεμα είναι αρκετά καλό και δεν βλέπω τον λόγο να ξεφύγει, αν καποιος απο τους admin θεωρεί οτι αυτά που έγραψα μπορεί να δημιουργήσουν ιστορίες μπορεί να σβήσει οτι νομίζει οτι είναι απαραίτητο η να τα τροποποιήσει! Η γνώμη μου παραμένει η ίδια και μακάρι να είχαν κάνει κάτι για να μην φτάσω σε αυτό το σημείο γιατί το αυτοκίνητο μου αρέσει αλλά δυστυχώς είναι μαύρο χάλι!

Δεν υπαρχει λογος να γινει καποιο σβησιμο.Αν παρ'ολα αυτα θες να αναφερεις καποια εμπειρια,υπαρχει η αντιστοιχη ενοτητα

Dimpas
01-02-10, 00:37
Καλησπέρα στην παρέα !
Νέος στο χώρο της BMW, ( τώρα ζαχαρώνω ένα coupe ) παλιός στα αυτοκίνητα , θέλω να μου πείτε σύνηθες προβλήματα που βγάζει το 330i E92 !
Ευχαριστώ πολύ !

Dimpas
04-02-10, 19:09
Κανείς ρε παιδιά δεν έχει ιδέα απο τα εξακύλινδρα τρίλιτρα μοτέρ της Coupe ???

paparoupas
04-02-10, 22:03
Κανείς ρε παιδιά δεν έχει ιδέα απο τα εξακύλινδρα τρίλιτρα μοτέρ της Coupe ???

Αν δεν προκειται να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες της πισω κινησης, μια πιο ορθολογικη λυση απο πολλες αποψεις ειναι το Α5 COUPE 2.0 TFSI...

Dimpas
04-02-10, 23:28
Φίλε μου έχουμε ένα καινούργιο A3 !
Το οδηγάει η γυναίκα !
Εγώ παραμένω πιστός στο Kadett μου ...

Μέχρι στιγμής , 2 κρεμαγιέρες , μια αντλία βενζίνης , και αδύναμο μοτέρ !

Τα Audi καλά είναι να τα βλέπεις .... το εσωτερικό του A5 δεν μου αρέσει καθόλου σε αντίθεση με του coupe που με τρελενει ...

Και έχω μια μικρή αντιπάθεια σε όλα τα Turbo αμάξια....

giannis 116
05-02-10, 00:03
Ποιο Α3 ειναι με ποιον κινητηρα; 2 κρεμαγιερες?! Τι ειχε και αλλαξε 2 φορες μαλιστα. Ειχα κι εγω στον ασσο προβλημα με το δικτυο υδραυλικου του τιμονιου οπως και πολλα πρωτα σειρας 1, απο ενα μαρκουτσι εχανε υδραυλικο, δυστυχως εμενα μου βγηκε εκτος εγγυησης. Δεν ξερω αν αυτο το προβλημα υπηρχε και στις 3αρες Ε9Χ αλλα δυστυχως ενω ηξεραν το προβλημα, μαλιστα σε αρκετουα ασσους βγηκε στα πρωτα τους χιλιομετρα, η εταιρια δεν εκανε καποια ανακληση να αλλαξει τα προβληματικα σωληνακια, απλα τα αντικατεστησε σε μετεπειτα μοντελα.

Dimpas
05-02-10, 00:27
Έχουμε το Α3 1.6FSI SB 2007 και οι δύο κρεμαγιέρες αλλάχτηκαν γιατί ΚΟΠΑΝΑΝΕ όταν στρήβαμε το τιμόνι !!

Η μία αντλία καυσίμου απλά ένα πρωί ΔΕΝ λειτούργησε !

Το αμάξι είναι πολιτισμένο αλλά είναι πολύ ΟΥΔΕΤΕΡΟ , σαν να είσαι σε πούπουλα πάνω , και αυτό δεν είναι και τόσο καλό, για το γούστο μου !

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν το τρίλιτρο μοτέρ το L6 "βγάζει" κάποια συνηθισμένα προβλήματα όπως το L4 2.0 της 320i !

Nick_compact
05-02-10, 00:34
To L6 δεν έχει ακουστεί να βγάζει κάτι, και είναι και φοβερό μοτέρ σε απόδοση και ήχο!

Dimpas
07-02-10, 21:17
Κανένας κάτοχος L6 να μου πει παιδιά ακριβώς ....

tzimiani
16-02-10, 12:22
… παρόλο την αλλαγή όλης της τετράδας των πολλαπλασιαστών στα 52380 km πάλι μία από τα ίδια... αυτή τη φορά όμως το τραγικό της υπόθεσης είναι άλλο:
Τη Παρασκευή το βράδυ ταξίδευα προς Αμφίκλεια (Παρνασσό). Είμαι σε μία από της μεγάλες ευθείες του Ορχομενού και είμαι σε κομβόι 10-15 αυτοκινήτων με 80 Km όπου ψιλό-φρενάρουν στα καλά καθούμενα . Γνωρίζοντας το δρόμο και έχοντας ορατότητα από απέναντι, βγαίνω για προσπέραση. Να σημειώσω ότι βρέχει. Έχοντας αναπτύξει ταχύτητα στα 140 Km με 5 η , έχω φτάσει λίγο πριν το πρώτο αυτοκίνητο όπου διαπιστώνω το λόγο που φρέναραν όλοι στα καλά καθούμενα. Μπροστά ήταν παππούς με ένα παλιό corolla ο οποίος μία φρέναρε μία επιτάχυνε! Γιατί? Γιατί έψαχνε έναν χωματόδρομο να στρίψει αριστερά (και χωρίς φλας !). Σε κλάσματα δευτερολέπτου στροφάρω τι πάει να κάνει πλακώνομαι στις κόρνες, ακούγοντας τις κόρνες αυτός απλά βγάζει αριστερό φλας και φρενάροντας αρχίζει να μπαίνει στο αριστερό ρεύμα για να στρίψει εκεί που θέλει! Και εδώ βρίσκεται όλη η ιστορία... έχοντας φτάσει στη πίσω αριστερή πλευρά του κατεβάζω σε 4 η και δίνω...και να σου μειωμένη απόδοση κινητήρα! Το αυτοκίνητο κόβει, αυτός συνεχίζει και μπαίνει αριστερά- πέφτω στα φρένα με κανένα αποτέλεσμα λόγω νερού κάτω σε συνδυασμό με τη ταχύτητα 140+. Ευτυχώς ο πίσω από τον παππού έχει πάρει γραμμή τι γίνεται και έχει κόψει και έχει αφήσει κενό πίσω του- εκμεταλλευόμενος αυτό κατεβάσω σε 3 η και με μικρό-διπλώματα του αυτοκινήτου μπαίνω δεξιά και το περνάω από μέσα... Τέλος καλό όλα καλά! Λέω εγώ τώρα σκέψου λοιπόν να τον τρύπαγα στις πόρτες! Σκέψου το πολύνεκρο που θα γινόταν εκεί! Θα μάθαινε κανείς ότι αυτό που θα γινόταν θα προερχόταν βασικά από το ρετάρισμα και τη μισή ισχύ του κινητήρα μου?
Όχι απλά θα ήμουν ο π@π@ρ@ς που έτρεχε και σκότωσε έναν γέρο άνθρωπο...
Πραγματικά όλο το 3ήμερο σκεπτόμουν αν τελικά το αυτοκίνητο πρέπει να πωληθεί!

... και τα γνωστά κομπιάσματα ξανά-εμφανίστηκαν!....

-52200 km>>> ενώ από ένα σημείο και μετά (από τα 34000 που είχα αλλάξει πολλαπλασιαστή) τα κομπιάσματα ήταν ανεπαίσθητα (ή μάλλον εγώ είχα συμβιβαστεί μαζί τους...)
Χθες με απότομο δόσιμο με δευτέρα στις 1800 στροφές περίπου να σου η μειωμένη απόδοση κινητήρα...
Στο συνεργείο είδαμε αφλογιστία 1ου και παράλληλα ότι οι BMWέχει βγάλει (ή καλύτερα έχει καταργήσει) ήδη 2 κωδικούς στους πολλαπλασιαστές. Άλλαξα και τους 4 με το καινούριο κωδικό πολλαπλασιαστών και η ζωή συνεχίζεται! Μέχρι στιγμής δεν μου φάνηκε να κάνει διακοπές στο γνωστό φάσμα στροφών (τουλάχιστον με τη Δευτέρα). Θα το δοκιμάσω περισσότερο και θα ενημερώσω...

alen77
16-02-10, 12:52
… Πραγματικά όλο το 3ήμερο σκεπτόμουν αν τελικά το αυτοκίνητο πρέπει να πωληθεί!

Αν καταφέρεις να το δώσεις σε καλή τιμή (όσο μπορείς να την πεις καλή), δεν το συζητάω! Εξάλλου την γνώμη μου την γνωρίζεις! Μια λύση είναι αυτή και οριστική για το πρόβλημα σου.

thanblan
16-02-10, 13:02
νομίζω πως η κατάσταση ΄πρέπει να οδηγηθεί σε αγωγή κατά της εταιρείας. δεν μπορέι να σκοτωθούμε ή να σκοτώσουμε κανένα χριστιανό επειδή αυτοί έχουν αποτύχει σε ένα αυτοκίνητό τους. κρίμα από το θεό.

tzimiani
16-02-10, 13:22
... το θέμα είναι να αποδείξεις ότι όντως συνέβησαν όλα αυτά...

νομίζω πως η κατάσταση ΄πρέπει να οδηγηθεί σε αγωγή κατά της εταιρείας. δεν μπορέι να σκοτωθούμε ή να σκοτώσουμε κανένα χριστιανό επειδή αυτοί έχουν αποτύχει σε ένα αυτοκίνητό τους. κρίμα από το θεό.

thanblan
16-02-10, 13:42
εμένα το αυτοκίνητο έχει παρκάρει σε εξειδικευμένο για ψάξιμο. σήμερα σε δοκιμάστική βόλτα που του έκανε χωρίς να βγάλει βλάβη-λαμπάκι, στο διαγνωστικό έδειξε πρόβλημα στον δεύτερο λ, και έφυγε σε αντιπροσωπεία για αλλάγή του, εντός εγγύησης.
δεν νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα αλλά απλώς το αναφέρω για όλους όσους ψάχνουν την λύση.

eNeRGy
16-02-10, 22:39
… παρόλο την αλλαγή όλης της τετράδας των πολλαπλασιαστών στα 52380 km πάλι μία από τα ίδια... αυτή τη φορά όμως το τραγικό της υπόθεσης είναι άλλο:
Τη Παρασκευή το βράδυ ταξίδευα προς Αμφίκλεια (Παρνασσό). Είμαι σε μία από της μεγάλες ευθείες του Ορχομενού και είμαι σε κομβόι 10-15 αυτοκινήτων με 80 Km όπου ψιλό-φρενάρουν στα καλά καθούμενα . Γνωρίζοντας το δρόμο και έχοντας ορατότητα από απέναντι, βγαίνω για προσπέραση. Να σημειώσω ότι βρέχει. Έχοντας αναπτύξει ταχύτητα στα 140 Km με 5 η , έχω φτάσει λίγο πριν το πρώτο αυτοκίνητο όπου διαπιστώνω το λόγο που φρέναραν όλοι στα καλά καθούμενα. Μπροστά ήταν παππούς με ένα παλιό corolla ο οποίος μία φρέναρε μία επιτάχυνε! Γιατί? Γιατί έψαχνε έναν χωματόδρομο να στρίψει αριστερά (και χωρίς φλας !). Σε κλάσματα δευτερολέπτου στροφάρω τι πάει να κάνει πλακώνομαι στις κόρνες, ακούγοντας τις κόρνες αυτός απλά βγάζει αριστερό φλας και φρενάροντας αρχίζει να μπαίνει στο αριστερό ρεύμα για να στρίψει εκεί που θέλει! Και εδώ βρίσκεται όλη η ιστορία... έχοντας φτάσει στη πίσω αριστερή πλευρά του κατεβάζω σε 4 η και δίνω...και να σου μειωμένη απόδοση κινητήρα! Το αυτοκίνητο κόβει, αυτός συνεχίζει και μπαίνει αριστερά- πέφτω στα φρένα με κανένα αποτέλεσμα λόγω νερού κάτω σε συνδυασμό με τη ταχύτητα 140+. Ευτυχώς ο πίσω από τον παππού έχει πάρει γραμμή τι γίνεται και έχει κόψει και έχει αφήσει κενό πίσω του- εκμεταλλευόμενος αυτό κατεβάσω σε 3 η και με μικρό-διπλώματα του αυτοκινήτου μπαίνω δεξιά και το περνάω από μέσα... Τέλος καλό όλα καλά! Λέω εγώ τώρα σκέψου λοιπόν να τον τρύπαγα στις πόρτες! Σκέψου το πολύνεκρο που θα γινόταν εκεί! Θα μάθαινε κανείς ότι αυτό που θα γινόταν θα προερχόταν βασικά από το ρετάρισμα και τη μισή ισχύ του κινητήρα μου?
Όχι απλά θα ήμουν ο π@π@ρ@ς που έτρεχε και σκότωσε έναν γέρο άνθρωπο...
Πραγματικά όλο το 3ήμερο σκεπτόμουν αν τελικά το αυτοκίνητο πρέπει να πωληθεί!

...βασικα η σωστη ιστορια ειναι: ενας ανθρωπακος ηθελε να στριψει αριστερα και ενας ανυπομονος bmwδακιας νομιζοντας οτι ειναι ο κυριαρχος του δρομου δεν μπορουσε να περιμενει 1 λεπτο με 80km/h και πλακωθηκε να τρεξει να προσπερασει τους παντες λες και θα του καιγοταν το κατσικακι στο φουρνο.
Αφου ειδε οτι υπαρχουν και αλλα αυτοκινητα στο δρομο τους (αν ειναι δυνατον!!!) και δυστυχως ηθελαν να αλλαξουν πορεια (αν ειναι δυνατον!!!), αντι να πατησει φρενο, σκεφτηκε ελληνικα να πλακωθει στις κορνες και να επιταχυνει αψηφωντας τον κινδυνο που παραμονευε μπροστα... γιατι μην ξεχνατε... εχει bmw...
Ετσι βαζοντας σε ρισκο τον ιδιο και τους γυρω τους παταει γκαζι, αλλα το αμαξι μαρκας bmw που νομιζει οτι τον κανει καλυτερο απο τους αλλους που περιμεναν τον προδοσε (engine problem) και φυσικα λογω βροχης δεν επιαναν ουτε τα φρενα (ελα!!! απιστευτο ετσι... κωλοβροχη!) ακομη και τα bmw φρενα (αν ειναι δυνατον τωρα!!!).
Ευτυχως ενας ευσυνειδητος φιατακιας (λεμε τωρα...) του αφησε χωρο και γλιτωσαν ολοι απο ενα τραγικο ατυχημα...
Αποτελεσμα... ο εν λογω ασυνειδητος να θελει να κανει μυνηση στην εταιρια γιατι του εβγαλε engine problem πανω σε μια τετοια καφριλα σε κατασταση βροχης... Να φερουμε τον κουγια να αρχισει να κλαιει με δακρυα και να φτυνει την παλιοbmw, τα παλιολαστιχα, τους παλιοχωματοδρομους, ολους τους παλιοδηγους που θελουν να πανε καπου αλλου απ'οπου εσυ, τα φρενα, το engine light, την βροχη, τον χειμωνα, το φλας που δεν αναβει καθε 1/5 του δευτερολεπτου αλλα 1/4 του δευτερολεπτου και δεν ηταν LED,... κλπ κλπ

...δεν θα ηθελα να σου απαντησω εγω προσωπικα αν ησουν ή οχι ο π@π@ρ@ς της δικης σου ιστοριας... αλλα καπου εχεις χασει φιλε μου τι εγινε και τι (να μην πω καλυτερα) πηγες να κανεις με βροχη και χωρις τελικα ορατοτητα που νομιζες οτι ειχες (γιατι αν ειχες θα ειχες δει και τον τυπο να πηγαινει αργα...)

Απανωτα λαθη, με απανωτες κοτσανες και απανωτη ελληναριστικη μπεμβεδοφιλοσοφια(=κυριαρχου του δρομου) και μιας και το βλεπουμε σφαιρικα... ο αλλος, και ειχε κοψει, και εβγαλε φλας οταν ηθελε να στριψει και ολοι τον περιμεναν υπομονετικα...

Μερικες φορες η υπομονη ειναι αρετη... και καλη σου (και των γυρω σου) τυχη...!

tzimiani
16-02-10, 23:01
Φίλε energy διαβάζοντας τα όσα γράφεις, και σεβόμενος την άποψη σου, μπορεί να έχεις δίκιο.
Από την άλλη όμως έχοντας σώας τας φρένας μου, και ξέροντας που και πως οδηγώ πίστεψε με ότι η προσπέραση που έκανα δεν ήταν καθόλου παρακινδυνευμένη με την έννοια που λειτουργούμε όταν οδηγούμε - θα ήταν παρακινδυνευμένη αν θα πρέπει να μυριζόμαστε την απροσεξεία του καθενός, που όμως υπο αυτή την έννοια δεν πάιζει ρόλος κανένας άλλος παράγοντας (βροχή κλπ).
Και ορατότητα είχα (εξ ου και είδα πολύ καλά πότε άναψε φλας το πρώτο αυτοκίνητο) και υπήρχε η δυνατότητα προσπέρασης μιας και μιλάμε για μια ευθεία 600 μέτρων.
Επίσης να σου θυμίσω ότι προσπέρασα με την ιλιγγιώδη ταχύτητα των 140 km! (με την ιλιγγιώδη επίτάχυνση από 80 στα 140)
Πέραν αυτών, ακόμη και να είναι τόσο επικίνδυνο αυτό που τόλμησα να κάνω(!), ο κύριος που θεώρησε καλό πριν στρίψει κάθετα, σε έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας με βροχή ανάβοντας απλά το φλας του ταυτόχρονα με το στρίψιμο του, πως κρίνεται???
Όπως σου είπα και στον πρόλογο, η άποψη σου έιναι απόλυτα σεβαστή αλλά τις συνθήκες του τόπου και του χρόνου που συνέβησαν τα περιγραφόμενα, τα γνωρίζω σαφώς καλύτερα και σου λέω απλά ότι αν αυτός ο κύριος απλά κοιτούσε τον καθρέφτη (ως όφειλε να κάνει πριν στριψει) δεν θα είχε γίνει τίποτε από όλα αυτά!

Στο δια ταύτα, το όλο ζήτημα αυτού του post αγαπητέ energy, είναι ότι τελικά το γενικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε οι κάτοχοι των Ε9Χ μπορεί να αποβεί μοιραίο είτε στα 80 km είτε στα 140 km, είτε βρέχει είτε όχι…

P.s ( ούτε εγώ είμαι οπαδός της άποψης ότι πιάνω τα 200 στο νερό...!)
Φιλικά
Θανάσης


...βασικα η σωστη ιστορια ειναι: ενας ανθρωπακος ηθελε να στριψει αριστερα και ενας ανυπομονος bmwδακιας νομιζοντας οτι ειναι ο κυριαρχος του δρομου δεν μπορουσε να περιμενει 1 λεπτο με 80km/h και πλακωθηκε να τρεξει να προσπερασει τους παντες λες και θα του καιγοταν το κατσικακι στο φουρνο.
Αφου ειδε οτι υπαρχουν και αλλα αυτοκινητα στο δρομο τους (αν ειναι δυνατον!!!) και δυστυχως ηθελαν να αλλαξουν πορεια (αν ειναι δυνατον!!!), αντι να πατησει φρενο, σκεφτηκε ελληνικα να πλακωθει στις κορνες και να επιταχυνει αψηφωντας τον κινδυνο που παραμονευε μπροστα... γιατι μην ξεχνατε... εχει bmw...
Ετσι βαζοντας σε ρισκο τον ιδιο και τους γυρω τους παταει γκαζι, αλλα το αμαξι μαρκας bmw που νομιζει οτι τον κανει καλυτερο απο τους αλλους που περιμεναν τον προδοσε (engine problem) και φυσικα λογω βροχης δεν επιαναν ουτε τα φρενα (ελα!!! απιστευτο ετσι... κωλοβροχη!) ακομη και τα bmw φρενα (αν ειναι δυνατον τωρα!!!).
Ευτυχως ενας ευσυνειδητος φιατακιας (λεμε τωρα...) του αφησε χωρο και γλιτωσαν ολοι απο ενα τραγικο ατυχημα...
Αποτελεσμα... ο εν λογω ασυνειδητος να θελει να κανει μυνηση στην εταιρια γιατι του εβγαλε engine problem πανω σε μια τετοια καφριλα σε κατασταση βροχης... Να φερουμε τον κουγια να αρχισει να κλαιει με δακρυα και να φτυνει την παλιοbmw, τα παλιολαστιχα, τους παλιοχωματοδρομους, ολους τους παλιοδηγους που θελουν να πανε καπου αλλου απ'οπου εσυ, τα φρενα, το engine light, την βροχη, τον χειμωνα, το φλας που δεν αναβει καθε 1/5 του δευτερολεπτου αλλα 1/4 του δευτερολεπτου και δεν ηταν LED,... κλπ κλπ

...δεν θα ηθελα να σου απαντησω εγω προσωπικα αν ησουν ή οχι ο π@π@ρ@ς της δικης σου ιστοριας... αλλα καπου εχεις χασει φιλε μου τι εγινε και τι (να μην πω καλυτερα) πηγες να κανεις με βροχη και χωρις τελικα ορατοτητα που νομιζες οτι ειχες (γιατι αν ειχες θα ειχες δει και τον τυπο να πηγαινει αργα...)

Απανωτα λαθη, με απανωτες κοτσανες και απανωτη ελληναριστικη μπεμβεδοφιλοσοφια(=κυριαρχου του δρομου) και μιας και το βλεπουμε σφαιρικα... ο αλλος, και ειχε κοψει, και εβγαλε φλας οταν ηθελε να στριψει και ολοι τον περιμεναν υπομονετικα...

Μερικες φορες η υπομονη ειναι αρετη... και καλη σου (και των γυρω σου) τυχη...!

tzimiani
17-02-10, 21:00
Συνεχίζοντας το thread (για το λόγο που υπάρχει), εγώ ο ελληνάρας μπεβδεδοφιλόσοφος… πήγα σήμερα για διάγνωση. Έδειξε αφλογηστία 3ου κυλίνδρου (πάλι-και τις προηγούμενες στον ίδιο κύλινδρο είχε δείξει). Αύριο θα γίνει αλλαγή των μπουζί και από εβδομάδα πάει για update εγκεφάλου…

melgiann
03-03-10, 21:57
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενα 320si (Ε90) μοντ 06 και σήμερα στα 48.000 χλμ οπως πήγαινα στην εθνική χαφνικά μου άναψε το κιτρινο φωτακι του κινητηρα και το αμαχι αρχισε τρομερά ρεταρίσματα και εσβησε. Κάθε φορά που το έβαζα μποροστά εκανε τα ιδια και δεν ειχε δυναμη να προχωρήσει. Αυτο εγινε στη λειβαδιά όπου και με γερανο το πήγα το αμάξι στη τοπικη BMW. Εκεί αφυ το εξετάσανε δοκιμασανε να αλαξουν πολλαπλασιαστες και μπουζι. Το αμαξι τα ιδια. Μετα έκανε μια μετρηση ο μηχανικός εκει και μου λεει οτι ο νουμερο 1 κυλινδρος δεν έχει καθόλου συμπίεση. Μου λεει πρέπει να κατεβάσουμε το μοτερ να το δόυμε. Με τα πολλα το φώρτοσα το αμάξι και το έφερα αθηνα στο σπανό όπου και το πάω για σερβις. Άυριο το πρωί θα το πιάσουν να δουμε τι θα γίνει. Τι πιστέυετε οτι συμβαίνει; Να ετοιμάζομαι για τρελά έξοδα?? Please help!.

coyote
04-03-10, 09:27
μπορεί απλά να μη δουλεύει κι η αντλία βενζίνης

melgiann
04-03-10, 10:38
Δεν νομίζω οτι είναι θέμα καυσίμου όταν το διαγνωστικό σου βγάζει τον κύλινδρο εκτός. Το έχουν ξεκινήσει τώρα στον Σπανό και περιμένω.

coyote
04-03-10, 10:48
εμενα με πειράζει που αλλάξανε πολλαπλασιαστές για να δουν τι φταίει
Τους εβγαζε το διαγνωστικό κάτι? ή απλά δοκιμάζανε στην επαρχία?

melgiann
04-03-10, 12:09
Τι να πώ, δέν ξέρω. Το πήρανε το αμάξι μέσα και μετά από μισή ωρα βγήκε ένας και μου λεει οτι το διαγνωστικό έβγαλε βλαβη σε 2 κυλίνδρους, δοκιμάσανε αλαγή πολλαπλασιαστών και μπουζί αλλα δεν είδανε καμιά διαφορά, καθώς επίσεις και οτι μετρήσανε και δεν εβγαζε συμπίεση ο κύλινδρος. Μετά μου λέει πρέπει να κατεβάσω το μοτέρ και να το ψάξω και θέλω μια εβδομάδα το αμάξι εδώ και κατι τέτοια, και εκέι φοβήθηκα και λέω άσε καλύτερα να το φέρω πίσω αθήνα. Ακόμα περιμένω νέα απο τον Σπανό. Δεν σας κρύβω οτι κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα.

melgiann
05-03-10, 12:19
Τελικά σήμερα πήρα τα νέα απο τον Σπανό. Η φωτογραφία τα λέει όλα. Έχει σπάσει ολόκληρο κομμάτι απο το μπλόκ και πάμε για καινούριο μοτέρ. Αυτό οφείλεται όπως μου είπαν σε αστοχία υλικού.Το κόστος είναι γύρω στα 9000 ευρώ και το αμάξι εκτός εγγύησης. Είναι ρε παιδιά δυνατόν ένα αμάξι με 45.000 χλμ να πάθει τέτοια ζημιά; Τους κυνηγάω τώρα μήπως και μου το καλύψουν αλλά από ότι μου είπαν στο Σπανό δύσκολα τα καλύπτουν άμα είναι εκτός εγγύησης το αυτοκίνητο. Κανονικά δεν θα πρέπει να το καλύψουν τι λέτε;

bimmer-corfu
05-03-10, 12:52
φίλε άνοιξε καλύτερα ένα νέο thread γιατί αυτό είναι διαφορετικό και μάλιστα πολύ σοβαρό.

Λίγο άσχετο αλλά να θυμίσω ότι υπήρξαν σε παιδιά απο εδώ και περιπτώσεις μπιέλας

θα πρέπει να σου κάνουν τουλάχιστον μια καλή τιμή, κάτι σαν 50% έκπτωση ας πούμε

thanblan
05-03-10, 15:11
Τελικά σήμερα πήρα τα νέα απο τον Σπανό. Η φωτογραφία τα λέει όλα. Έχει σπάσει ολόκληρο κομμάτι απο το μπλόκ και πάμε για καινούριο μοτέρ. Αυτό οφείλεται όπως μου είπαν σε αστοχία υλικού.Το κόστος είναι γύρω στα 9000 ευρώ και το αμάξι εκτός εγγύησης. Είναι ρε παιδιά δυνατόν ένα αμάξι με 45.000 χλμ να πάθει τέτοια ζημιά; Τους κυνηγάω τώρα μήπως και μου το καλύψουν αλλά από ότι μου είπαν στο Σπανό δύσκολα τα καλύπτουν άμα είναι εκτός εγγύησης το αυτοκίνητο. Κανονικά δεν θα πρέπει να το καλύψουν τι λέτε;

το πήρες καινούριο?
είχες και εσύ προβλήματα με ρεταρισματάκια και κομπιάσματα στο παρελθόν?
άσχετα με όλα αυτά στείλε γράμμα και φωτογραφίες όπωσδήποτε στο εργοστάσιο στην Γερμανία (αν και η επικαιρότητα δεν σε βοηθάει και πολύ) προκειμένου να ζητήσεις αντικατάσταση. αυτή η ζημιά και ανεξαρτήτως χιλιομέτρων και εγγυήσεων σηκώνει αντικατάσταση.
γνωστός μου με πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα σε ένα τζίπ σουζούκι κατόπιν γράμματος στην ιαπωνία και αφού είχε ακούσει περίπου τα ίδια από την τοπική αντιπροσωπεία, τελικά του την αλλάξανε την μηχανή και νομίζω και τσάμπα...( να αναφέρω ότι η επισκευή έγινε 14/αυγούστου)μέσα σε μία μέρα
δες το και στείλε επιστολή και φωτογραφίες

melgiann
05-03-10, 16:17
Όχι μεταχειρισμένο το πήρα με 20.000 χλμ Το αυτοκίνητο δούλευε ρολόι εδώ και 2 χρόνια. Μία μέρα πριν γινει αυτό μου έκανε μερικά μπερδέματα στο πρωινό ξεκίνημα. Μόνο αυτό. Δέν έδωσα σημασία γιατί έγινε μόνο στο πρώτο ξεκίνημα της ημέρας. Μετά μια χαρά. Και να σκεφτείς οτί είμαι από τα θύματα που πάνε και πληρώνουν κερατιάτικα να βάζουν μόνο Racing για να αποφύγω προβλήματα. Τι να πώ τα έχω χάσει πραγματικά. Περιμένω ακόμα και ελπίζω να με καλύψουν οι Γερμανοί.

thanblan
05-03-10, 16:26
Όχι μεταχειρισμένο το πήρα με 20.000 χλμ Το αυτοκίνητο δούλευε ρολόι εδώ και 2 χρόνια. Μία μέρα πριν γινει αυτό μου έκανε μερικά μπερδέματα στο πρωινό ξεκίνημα. Μόνο αυτό. Δέν έδωσα σημασία γιατί έγινε μόνο στο πρώτο ξεκίνημα της ημέρας. Μετά μια χαρά. Και να σκεφτείς οτί είμαι από τα θύματα που πάνε και πληρώνουν κερατιάτικα να βάζουν μόνο Racing για να αποφύγω προβλήματα. Τι να πώ τα έχω χάσει πραγματικά. Περιμένω ακόμα και ελπίζω να με καλύψουν οι Γερμανοί.

δεν τολμώ να σκεφτώ, δυστυχώς χωρίς να το αποκλείω πως, και τα δικά μας που χαζοέχουν κάποια προβλήματα και δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη να έχουν το ίδιο πρόβλημα. φίλε μου κυνήγα το κάτω α΄πό το δόγμα του ότι όσο και να το πίεσες τοι αυτοκίνητο δεν μπορέι να είσαι υπέυθυνος για αυτή τη ζημιά.
δεν μπορώ όμως να δω από την φωτογραφία που είναι το ελάττωμα.

melgiann
05-03-10, 16:34
Τα έχω σημαδέψει με βελακια. Μεταξύ των κυλίνδρων 1&2 αν κοιτάξεις λείπει ολόκληρο κομμάτι. Και στον κύλινδρο 3 στα τοιχώματα έχει κάνει ρογμή. Με όποιον και αν το συζήτησα όλοι συμφωνούν οτι αυτή δέν ειναι ζημιά απο κακή χρήση. Απλά δέν γίνεται να παθει κατι τετοιο όσο και να το λιώνεις το αμάξι. Μπορεί να βγάλει χίλια δυο άλλα πράγματα αλλα όχι αυτό. Μέχρι και τα παιδία στο Σπανό που είχανε μαζευτει όλοι απο πάνω αυτο λέγανε. Οτι είναι καθαρά κακά υλικά απο κατασκευής.

alen77
05-03-10, 16:57
9000;;;;;:bugeye::bugeye:
Φίλε μου καλό κουράγιο! Ελπίζω να βρείς άκρη.

thanblan
05-03-10, 19:47
Τα έχω σημαδέψει με βελακια. Μεταξύ των κυλίνδρων 1&2 αν κοιτάξεις λείπει ολόκληρο κομμάτι. Και στον κύλινδρο 3 στα τοιχώματα έχει κάνει ρογμή. Με όποιον και αν το συζήτησα όλοι συμφωνούν οτι αυτή δέν ειναι ζημιά απο κακή χρήση. Απλά δέν γίνεται να παθει κατι τετοιο όσο και να το λιώνεις το αμάξι. Μπορεί να βγάλει χίλια δυο άλλα πράγματα αλλα όχι αυτό. Μέχρι και τα παιδία στο Σπανό που είχανε μαζευτει όλοι απο πάνω αυτο λέγανε. Οτι είναι καθαρά κακά υλικά απο κατασκευής.

ας μας απαντήσει κάποιος αν αυτές οι αλλοιώσεις μπορεί να προκληθούν από κρουστική καύση?
εκεί μεταξύ 2 και 3ου κυλίνδρου δεν είναι και ο knock sensor?

melgiann
06-03-10, 08:49
Καλημέρα σε όλους. Επανέρχομαι με καλά νέα. Μου είπαν απο τον Σπανό οτι τελικά η ζημιά θα καλυφτεί απο την εγγύηση ( η οποία όπως σας είπα έχει λήξει). Στείλανε έκθεση με φωτογραφίες στην Γερμανία και όλα καλά. Το μόνο που θα πρέπει να πληρώσω είναι την εργασία και τα αναλώσιμα λαδια μπουζί κλπ. Το κόστος είναι στα 900 ευρώ. Δέν είπα τίποτα εκτώς απο ευχαριστώ. Δεν μπορώ να μην εκτιμήσω τη προσπάθεια του υπέυθυνου συνεργείου στο Σπανο γλυφάδας Χρήστο Τζούβελη ο οποίος ασχολήθηκε αρκετά με το θέμα μου και κατάφερε να το περάσει στην εγγύηση όπως επίσης και την Βαβαρική εταιρεία που αποδείχθηκε σωστή και υπέυθυνη αναγνωρίζοντας οτι τέτοια ζημιά δέν γίνεται απο λάθος χρήση αλλά καθαρά απο κακή κατασκευή. Όλα καλά ευτυχώς και σε 10-12 μέρες θα στρώνω μοτέρ απο την αρχή.
Για όσους έχουν πάντως προβλήματα που έχουν να κάνουν με ρεταρίσματα και τέτοια καλό θα ήταν να κάνουν έναν έλεγχο για να αποφύγουν τα χειρότερα.

bimmer-corfu
06-03-10, 09:34
ουφ πάλι καλά.
Για να τα λέμε όλα και στου κουμπάρου μου το Ε46 κάμπριο του είχαν καλύψει εκτός εγγύησης όλο το μηχανισμό και τους αισθητήρες της κουκούλας επειδή είχα πάθε βλάβη αδικαιολόγητη. Πανάκριβη ζημιά αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το ποσό.

αυτά τα ρεταρίσματα πάντος δεν τα καλύπτουν γιατί κατά τη γνώμη μου (τη ξαναλέω) είναι θέμα εγκεφάλου = υψηλότατο κόστος

thanblan
06-03-10, 11:17
ουφ πάλι καλά.
Για να τα λέμε όλα και στου κουμπάρου μου το Ε46 κάμπριο του είχαν καλύψει εκτός εγγύησης όλο το μηχανισμό και τους αισθητήρες της κουκούλας επειδή είχα πάθε βλάβη αδικαιολόγητη. Πανάκριβη ζημιά αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το ποσό.

αυτά τα ρεταρίσματα πάντος δεν τα καλύπτουν γιατί κατά τη γνώμη μου (τη ξαναλέω) είναι θέμα εγκεφάλου = υψηλότατο κόστος

ρε συ ο εγκέφαλος δεν κοστίζει΄πάνω από 1300 ευρώ. αν έχω πληροφορηθεί καλά.
απλώς δεν αποδεικνύεται.
εδώ υπήρχε απόδειξη και ως εκ τούτου σωστά και μπράβο της bmw, κάλυψε όλο το κόστος.( πολύ μεγαλύτερο).
εμείς να δούμε τι θα κάνουμε....

melgiann
06-03-10, 11:47
Δεν το συζητώ η εταιρεία στάθηκε αντάξια του ονόματος και της φήμης της. Αυτό που εγώ έχω να προτείνω σε εσάς που αντιμετωπίζετε προβλήματα με ρεταρίσματα και σας έχουν αποκλίσει το ενδεχόμενο πολλαπλασιαστών η γενικά ηλεκτρικού προβλήματος να πάτε να κάνετε μια μέτρηση στους κυλίνδρους για συμπίεση, γιατί όπως είναι γνωστό η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.

peter
08-03-10, 15:30
καλησπέρα...μετά απο 47000χλμ άναψε το κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα κατα την εκκίνησή του...μόλις πατήσεις γκάζι...όλα οκ...αυτό συνεχίστηκε πολλές μέρες μέχρι που το πήγα στο συνεργείο της BMW και η διάγνωση βγήκε με πρόβλημα στον πολλαπλασιαστή του 2ου κυλίνδρου...η αντικατάσταση χρεώθηκε 100 ευρώ...ελπίζω να μην βγάλει άλλα προβλήματα...

thanblan
08-03-10, 15:34
καλησπέρα...μετά απο 47000χλμ άναψε το κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα κατα την εκκίνησή του...μόλις πατήσεις γκάζι...όλα οκ...αυτό συνεχίστηκε πολλές μέρες μέχρι που το πήγα στο συνεργείο της BMW και η διάγνωση βγήκε με πρόβλημα στον πολλαπλασιαστή του 2ου κυλίνδρου...η αντικατάσταση χρεώθηκε 100 ευρώ...ελπίζω να μην βγάλει άλλα προβλήματα...

είχες και άλλα οδηγικά προβλήματα εν το μεταξύ. η άναψε κίτρινο, πάτησες γκάζι-όλα καλά και όταν έτυχε να το πας σου έβγαλε πρόβλημα με τον πολλαπλασιαστή?

pilot_1000RR
08-03-10, 15:35
είχες και άλλα οδηγικά προβλήματα εν το μεταξύ. η άναψε κίτρινο, πάτησες γκάζι-όλα καλά και όταν έτυχε να το πας σου έβγαλε πρόβλημα με τον πολλαπλασιαστή?

μαλλον το παληκαρι προλαβε τα χειροτερα στο ''και πεντε''!!

thanblan
08-03-10, 15:49
μαλλον το παληκαρι προλαβε τα χειροτερα στο ''και πεντε''!!

φίλε μου αν είσαι μηχανικός, διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ με τέτοια προβλήματα ότι τελικά έφταιγε η αντλία βενζίνης χαμηλής.
επίσης έχω πολύ μεγάλη αμφιβολία, αν πράγματι είχε πρόβλημα ο πολλαπλασιαστής ή έτυχε να κάνει αφλογιστία καποιος κύλινδρος αλλά τελικά όλοι οι πολλα΄πλασιαστές ήταν οκ.

coyote
08-03-10, 16:10
Τελικά τι γίνεται ρε παιδιά.... Αυτό θα το πάθουμε όλοι? Με ζώνουν τα φίδια

peter
08-03-10, 16:13
...εκτός απο την ένδειξη και το τρέμουλο κατα την εκκίνηση...δεν είχε τίποτα άλλο...(ελπίζω)...κατα την πορεία του όλα δείχνουν οκ...!!!!...so far...

thanblan
08-03-10, 16:41
σας παραπέμπω στην περίπτωση του σταύρου που η αντιπροσωπεία, ενώ του είχε βγάλει σφάλμα ακινητοποίησης και του το είχαν μεταφέρει με οδική βοήθεια, δεν μπορούσε να δει κωδικό που να δικαιολογεί το τί γίνεται και αναγκάστικαν να βραχυκυκλώσουν τον πολλαπλασιαστή προκειμένου να τον αλλάξουν για να πουν ότι κάναν κάτι.....
δεν είναι λίγο περίεργο αυτό.

spirosroumel
13-03-10, 20:56
εχω το ε90 με τα 150 αλογα εχει 37000km και μεχρι στιγμης δεν μου εχει βγαλει τιποτα

Emar
02-01-11, 01:15
Σε 316 e 90 με facelift μου άναβε λαμπάκι στις 1700 rpm περιπου πήγα συνεργείο(αντιπροσωπεία) και μου άλλαξαν πολλαπλασιαστή 4ου κιλύνδρου.(άναβε το λαμπάκι κινητήρα το άδειο)
Χτες ξαναάναψε το λαμπάκι(το μισογεμάτο) και από τότε ρετάρει στις 1700 rpm και με φορτίο.
Επειδή η απλή λογική λέει ότι κάτι καίει τους πολλαπλασιαστές τι μπορεί να είναι αυτό;
Τι έλεγχο προληπτικό να ζητήσω; Είμαι ακόμη εγγύηση αλλά για 6 μήνες ακόμη...

Emar
02-01-11, 01:54
Συνεχεια....

Αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι αν ήταν καμένος ο πολλαπλασιαστής την πρώτη φορά γιατι εμφάνιζε το πρόβλημα περιοδικά; αν κάτι είναι καμένο είναι καμένο και το αμάξι δεν κινείται! ... Τι λέτε;

halkida116mpack
02-01-11, 02:00
Σε 316 e 90 με facelift μου άναβε λαμπάκι στις 1700 rpm περιπου πήγα συνεργείο(αντιπροσωπεία) και μου άλλαξαν πολλαπλασιαστή 4ου κιλύνδρου.(άναβε το λαμπάκι κινητήρα το άδειο)
Χτες ξαναάναψε το λαμπάκι(το μισογεμάτο) και από τότε ρετάρει στις 1700 rpm και με φορτίο.
Επειδή η απλή λογική λέει ότι κάτι καίει τους πολλαπλασιαστές τι μπορεί να είναι αυτό;
Τι έλεγχο προληπτικό να ζητήσω; Είμαι ακόμη εγγύηση αλλά για 6 μήνες ακόμη...

να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να αλλαξουν ολους τους πολλαπλασιαστες και τραβηξε το οσο παει και για τα μπεκ...ελενχο δεν μπορει να γινει καποιος αλλος πλην του τυπικου που κανουν και βλεπουν το ιστορικο...δυστηχως τα αμαξια αυτα εχουν ΘΕΜΑ...και μολις βγεις απο την εγγυηση η μπε εμ βε θα κανει την παπια...ειμαι παθων

halkida116mpack
02-01-11, 02:03
Συνεχεια....

Αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι αν ήταν καμένος ο πολλαπλασιαστής την πρώτη φορά γιατι εμφάνιζε το πρόβλημα περιοδικά; αν κάτι είναι καμένο είναι καμένο και το αμάξι δεν κινείται! ... Τι λέτε;

καμενος ειναι δικια τους ορολογια για να δωσουν να καταλαβει ο πελατης οτι εχει βλαβη...ο πολλαπλασιαστης ειναι ενα εξαρτημα που δεχεται χαμηλη ταση και την πολλαπλασιαζει...πχ δεχεται 12βολτ και σου δινει καποιες χιλιαδες βολτ...με τον ορο καμενο ισως μπορει να εκανε καποιο βραχυκυκλωματακι η να μην αποδιδει την ταση εξοδου που πρεπει...

Emar
03-01-11, 13:18
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , να σημειώσω ότι έχω 50000 χμλ.

Emar
04-01-11, 10:01
Σήμερα το έχω συνεργείο μου είπαν θα μου αλλ΄'αξουν όλους τους πολ/στες και θα βάλουν νέο software...
Θα δούμε,,

Emar
04-01-11, 10:06
να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να αλλαξουν ολους τους πολλαπλασιαστες και τραβηξε το οσο παει και για τα μπεκ...ελενχο δεν μπορει να γινει καποιος αλλος πλην του τυπικου που κανουν και βλεπουν το ιστορικο...δυστηχως τα αμαξια αυτα εχουν ΘΕΜΑ...και μολις βγεις απο την εγγυηση η μπε εμ βε θα κανει την παπια...ειμαι παθων

Θα μου αλλάξουν τους πολ/στες και τους είπα και τα μπουζί. Τα μπουζί όμως είναι εκτός εγγύησης.(Λογικό μου φαίνεται νομίζω είναι στα αναλώσιμα) ή όχι;

thanblan
04-01-11, 10:23
πες τους να σου βγάλουν και κάρτα καυσαερίων. να είσαι παρών όταν μετράνε και να ξέρεις ότι αν στο ρελαντί εκπέμπεις πάνω απο 15-20ppm άκαυστους Η/C να μην το πάρεις. να κάτσεις εκεί μέχρι να σου βρουνε λύση.( αυτοί θα σου λένε πως μέχρι 120 περναέι κτεο, και εσύ θα τους λες ότι είναι φτωχού μίγματος και τόσο θα έπρεπε να βγάζει και όχι 120.( ασε που αν το αφήσεις να δουλεύει μπορέι να ξεπεράσει τα 160και 200 ppm.
καλή τύχη φίλε

LefterisK
04-01-11, 10:53
@emar καλη τυχη κ ελπιζω να λυθει αμεσα το προβλημα κ αναιμακτα (δλδ χωρις κοστος)
τα μπουζι ειναι οικονομικα (κ ναι, ειναι αναλωσιμα αλλα πλεον με μεγαλυτερη διαρκεια ζωης δλδ για περισσοτερα χλμ) οποτε μην ανησυχεις κ τοσο αφου δεν πληρωνεις τους πολλ/στες (κ φυσικα καλα κανεις κ δεν πληρωνεις μιας κ εισαι εντος εγγυησης! )

να ρωτησω; υπαρχει θεμα με τους πολλ/στες όλων των Ε9χ ; γιατι διαβασα μερικα ποστ και ολοι το αναγνωριζουν ως ενα κοινο κ συχνο προβλημα.
νομιζα πως το συχνο αυτο θεματακι το παρουσιαζαν τα μοντελα μετα το φεις λιφτ με τον αμεσο ψεκασμο!
ποιος γνωριζει να μας πει τι μαρκα ειναι οι ΟΕΜ πολλ/στες (θεωρητικα πρεπει να ειναι bosch-beru! ειναι ομως; ή ειναι αλλης προελευσης δλδ denso/ valeo/ marelli/ κλπ; )
ευχαριστω

Emar
05-01-11, 17:58
Λοιπόν

πήγα σήμερα και το πήρα. Παραθέτω φωτογραφίες από μπουζί(μου είπε ότι είναι βραχυκλωμένα) και πολλαπλασιαστές.(αν προσέξετε φαίνονται κάτι άσπρες γραμμές)
Τον ρώτησα γιατί η bmw δεν το βάζει στο πρόγραμμα για αλλαγή σε όλα τα αυτοκίνητα και μου είπε ότι γίνεται Ελλάδα και Πορτογαλία και ευθύνονται οι βενζίνες. Άρα δεν φταίει η BMW. Και επιμένω οτι ακόμα και έτσι καλό θα ήταν να το ξέρουμε για να το ελέγχουμε.
Με συμβούλεψε να μην ακολουθώ τις υποδείξεις αλλαγής ταχυτήτων και να δουλεύω τη μηχανή 2500-3500 rpm γιατί χαμηλά δεν κάνει καλή καύση. Μέτρησαμε τα καυσαέρια 18 ppm Η/C.(ρελαντί)
Ελπίζω να τελείωσε εδώ το ζήτημα. Μου είπε επίσης ότι οι πολλαπλασιαστές που
μου έβαλε είναι καλύτεροι από τους προηγούμενους. Τα μπουζί ίδια(NGK R5 BMW, Japan, ZKBR7AP-HTU). Με συμβούλεψε τέλος στο μεγάλο service να αλλάξω φίλτρο βενζίνης.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να βοηθηθούν και άλλοι φίλοι από το forum!

Emar
05-01-11, 18:00
@emar καλη τυχη κ ελπιζω να λυθει αμεσα το προβλημα κ αναιμακτα (δλδ χωρις κοστος)
τα μπουζι ειναι οικονομικα (κ ναι, ειναι αναλωσιμα αλλα πλεον με μεγαλυτερη διαρκεια ζωης δλδ για περισσοτερα χλμ) οποτε μην ανησυχεις κ τοσο αφου δεν πληρωνεις τους πολλ/στες (κ φυσικα καλα κανεις κ δεν πληρωνεις μιας κ εισαι εντος εγγυησης! )

να ρωτησω; υπαρχει θεμα με τους πολλ/στες όλων των Ε9χ ; γιατι διαβασα μερικα ποστ και ολοι το αναγνωριζουν ως ενα κοινο κ συχνο προβλημα.
νομιζα πως το συχνο αυτο θεματακι το παρουσιαζαν τα μοντελα μετα το φεις λιφτ με τον αμεσο ψεκασμο!
ποιος γνωριζει να μας πει τι μαρκα ειναι οι ΟΕΜ πολλ/στες (θεωρητικα πρεπει να ειναι bosch-beru! ειναι ομως; ή ειναι αλλης προελευσης δλδ denso/ valeo/ marelli/ κλπ; )
ευχαριστω

είναι bosch και μου είπαν ότι το τελευταίο ψηφίο είναι κάτι σαν έκδοση. Φόραγα 01 και μου έβαλαν 05.

Driver M
05-01-11, 18:09
@emar καλη τυχη κ ελπιζω να λυθει αμεσα το προβλημα κ αναιμακτα (δλδ χωρις κοστος)
τα μπουζι ειναι οικονομικα (κ ναι, ειναι αναλωσιμα αλλα πλεον με μεγαλυτερη διαρκεια ζωης δλδ για περισσοτερα χλμ) οποτε μην ανησυχεις κ τοσο αφου δεν πληρωνεις τους πολλ/στες (κ φυσικα καλα κανεις κ δεν πληρωνεις μιας κ εισαι εντος εγγυησης! )

να ρωτησω; υπαρχει θεμα με τους πολλ/στες όλων των Ε9χ ; γιατι διαβασα μερικα ποστ και ολοι το αναγνωριζουν ως ενα κοινο κ συχνο προβλημα.
νομιζα πως το συχνο αυτο θεματακι το παρουσιαζαν τα μοντελα μετα το φεις λιφτ με τον αμεσο ψεκασμο!
ποιος γνωριζει να μας πει τι μαρκα ειναι οι ΟΕΜ πολλ/στες (θεωρητικα πρεπει να ειναι bosch-beru! ειναι ομως; ή ειναι αλλης προελευσης δλδ denso/ valeo/ marelli/ κλπ; )
ευχαριστω

Όχι. Τα μοντέλα που παρουσιάζουν θέμα στους πολλαπλασιαστές είναι κατά κανόνα τα Ε9Χ με τον efficient dynamics κινητήρα.

thanblan
05-01-11, 20:03
Όχι. Τα μοντέλα που παρουσιάζουν θέμα στους πολλαπλασιαστές είναι κατά κανόνα τα Ε9Χ με τον efficient dynamics κινητήρα.

νομίζω πως και τα προηγούμενα με τον κινητήρα των 150 ίππων παρουσίαζαν τα ίδια έφταιγε μία δίοδος του εγκεφάλου και τελικά έγινε σιωπηρή αντικατάσταση των εγκεφάλων, σε όσους είχαν πρόβλημα.
τώρα στα δικά μας, ακόμη αλλάζουν πολλαπλασιαστές μπουζί, και ότι αλλο προλάβει να σκάσει( λ sensors nox sensors κτλ) αντί να μας αλλάξουν και εμάς εγκεφάλους να τελειώνουμε.
δεν είναι τυχάιο ότι όταν πας εκέι περιγράφοντας το πρόβλημα χωρίς λάμπες,σου μιλούν για επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου, όταν πας εκέι με κίτρινο λαμπάκι αναμένο τότε κάτι πρέπει να βρουν να σου αλλάξουν, και σου αλλάζουν ότι δείχνει καταπονημένο.