PDA

Επιστροφή στο Forum : Χανει νερο Ε46


merbeind
31-08-09, 21:42
Παιδια σε e46 χανει νερο απο ψυγειο περιπου 1λιτρο την εβδομαδα.Δεν μπορω να εντοπισω απο που.Τι λετε να ειναι κανενα πλαστικο αλλαγη?

κυριακος
31-08-09, 21:49
Είναι δυνατόν?Έτσι ξαφνικά? Χωρίς να σου ανεβάσει θερμοκρασία?
Πήγαινε επειγόντως σε οποιονδήποτε μάστορα μην κάψεις τελείως το μοτέρ.
Αν είναι από φλάντζα δεν μπορείς να το εντοπίσεις μονος

merbeind
31-08-09, 21:58
Μπορει να ειναι και λιγοτερο απο λιτρο.Τα λαδια τα τσεκαρα και ειναι οκ

TAZ118!
31-08-09, 21:59
Πηγαινε γρηγορα γιατι ετσι την πατησα στην Ε36.Χαλασε ο θερμοστατης.
Αποτελεσμα?Πετσικαρισμενο μπλοκ...

konas
31-08-09, 22:01
Σε ε46 ειναι πολυ συχνο ανοιγμα στις ραφες στο δοχειο, ή σε ενα σαν Τ που εχει κατω απο το κινητηρα.

Αλλα Μη καθυστερεις καθολου.

merbeind
31-08-09, 22:04
Δεν ανεβαζει θερμοκρασια και ο θερμοστατης δουλευει κανονικα τον ειχα τσεκαρει.Εννοειται θα επισκεφτω μαστορα απλως στο περιπου τι μπορει να ειναι να εχω μια ιδεα...

κυριακος
31-08-09, 22:08
Δεν είναι ίδια φλάντζα του λαδιού με του νερού του ψυγείου.
Για μένα αν μπορείς και <τώρα> που λέει ο λόγος πήγαινε σε μάστορα ,μην παίζεις με τις θερμοκρασίες και μην ψάχνεις λύση από το Pc
Αν ήταν ορατή η διαρροή η τουλάχιστον ο λεκές του νερού κάτω στο έδαφος να μας πεις σε πιο σημείο τον βλέπεις τότε το συζηταγαμε από πολλές πλευρές.

κυριακος
31-08-09, 22:10
Σε ε46 ειναι πολυ συχνο ανοιγμα στις ραφες στο δοχειο, .

οπότε σε αυτή την περίπτωση γίνεται κατι σαν να εξατμίζεται το νερό?

κυριακος
31-08-09, 22:26
Δεν ανεβαζει θερμοκρασια και ο θερμοστατης δουλευει κανονικα τον ειχα τσεκαρει.Εννοειται θα επισκεφτω μαστορα απλως στο περιπου τι μπορει να ειναι να εχω μια ιδεα...

Ας πούμε ότι είναι σπο τα κολάρα στο σημείο συνδέσεις με το ψυγείο η με τον θερμαστή μηχανής και είναι τόσο μικρή η διαρροή οπότε το νερό εξατμίζεται και δεν προλαβαίνει να τρέξει κάτω.
Άλλα με τέτοια ποσότητα που σου λυπεί κάθε Βδομάδα 1lit δεν νόμιζω να μη προλαβαίνει να τρέξει τον νερο και ειδικά όταν το παρκάρεις που είναι ζεστό και τα κολαρα φουσκωμενα.
Ελπίζω να βοήθησα.

merbeind
31-08-09, 22:49
Ναι εχετε δικιο δεν παιζεις με θερμοκρασιες.Με την πρωτη ευκαιρεια θα το παω απλα μια ιδεα ηθελα να εχω τι να περιμενω.

giannis 116
31-08-09, 23:04
Αντλια νερου τσεκαρες; Δεν ξερω αν βγαζουν προβλημα οι αντλιες νερου σε Ε46 και γενικοτερα σε BMW, παντως σ ενα Opel που ειχα παλια εχανε κ εμενα το νερο, δε μπορουσα να εντοπισω τη διαρροη οταν λειτουργουσε ο κινητηρας και την ειδα μια μερα απο τυχη οταν ανοιξα το καπω να τσεκαρω τα λαδια με τη μηχανη σταματημενη φυσικα, εσταζε νερο απ την αντλια νερου. Τι συνεβαινε, οταν λειτουργουσε η μηχανη και εστρεφε η αντλια, ισως λογω της φυγοκεντρου δεν εχανε νερο αλλα σταματημενη ομως εχανε. Αλλαξα την αντλια κι ολα καλα μετα. Γι αυτο δες και την αντλια νερου και οταν λειτουργει το μοτερ σου αλλα και σταματημενο.

nino x3
31-08-09, 23:08
χιλια δυο μπορει να ειναι...κολαρο ,τρομπα ακομα και το ιδιο το ψυγειο...παντως πηγαινε συνεργειο το συντομοτερο μη παιζεις με θερμοκρασιες και νερα, η φλαντζα για πλακα μπορει να καει!!

bimmer-corfu
03-09-09, 07:57
Σε ε46 ειναι πολυ συχνο ανοιγμα στις ραφες στο δοχειο, ή σε ενα σαν Τ που εχει κατω απο το κινητηρα.

Αλλα Μη καθυστερεις καθολου.
Πάρα πολύ σωστός ο konas +1

Πρώτα να τσεκάρεις αυτό γιατί το παθαίνουν συχνά τα Ε46 και μετά κοίτα και τα υπόλοιπα.
Μάλιστα στην αρχή χάνει λίγο λίγο όπως λες αλλά μετά κάνει ένα μπαμ και ανοίγει το δοχείο με αποτέλεσμα να χάσεις όλα τα υγρά άμεσα

scania124
03-09-09, 08:08
Πάρα πολύ σωστός ο konas +1

Πρώτα να τσεκάρεις αυτό γιατί το παθαίνουν συχνά τα Ε46 και μετά κοίτα και τα υπόλοιπα.
Μάλιστα στην αρχή χάνει λίγο λίγο όπως λες αλλά μετά κάνει ένα μπαμ και ανοίγει το δοχείο με αποτέλεσμα να χάσεις όλα τα υγρά άμεσα

στο 46αρι απο το μπατζανακι μου ετυχε κατι παρομοιο και αλλαξε δοχειο,αλλα ειχε ανοιξει και το ψυγειο κατω κατω και το εχανε σιγα σιγα

bimmer-corfu
03-09-09, 08:14
στο συνεργείο μου έλεγαν ότι το δοχείο τη πατάει γιατί είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μπορεί να ανακυκλωθεί και τα υλικά αυτά δεν είναι ότι καλύτερο.
Αν ισχύει 100% δεν ξερω, απλά λέω ότι άκουσα

randombk
03-09-09, 08:18
Φιλε μου κλασικο...
Πας ειτε για αλλαγη παγουριου του ψυγειου ειτε για θερμοστατη...


Ναι εχετε δικιο δεν παιζεις με θερμοκρασιες.Με την πρωτη ευκαιρεια θα το παω απλα μια ιδεα ηθελα να εχω τι να περιμενω.

dimitro$
03-09-09, 23:19
έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα..
και ποια είναι η πλάκα??Εμφανίστηκε καπάκι μετά από service σε επίσημο εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW...παρατήρησα το μηχανικό που έβαζε παραφλού στο ψυγείο και όταν τερμάτισε ο δείκτης συνέχισε να βάζει και να βάζει, έως ότου ξεχείλισε...
Τέλος πάντων το πήγα στο συνεργείο που το πηγαίνω πάντα, το έλεγξε ο μηχανικος και όλα ok...εικάζω πως είναι κάποια βαλβίδα υπερχείλισης...

sofos 2.8i
04-09-09, 07:51
Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια,πας συνεργειο ,πιεζουν με ειδικο τρομπακι αερα γυρω στο 1.5-2.0bar απο την ταπα του ψυγειου και βλεπεις κατευθειαν την διαρροη.Ετσι απλα!

merbeind
04-09-09, 18:39
Eτσι απλα εγινε οπως ειπε και ο σοφος και τελικα μικρη διαρροη στο πλαινο πλαστικο τμημα του ψυγειου σχετικα ψηλα.Θα αλλαξω ολο το ψυγειο να εχω το κεφαλι μου ησυχο.120 ψυγειο(καινουργιο-λιγα δεν ειναι?),20 εργατικα,20 υγρο μου ειπε.Μεσα στην επομενη εβδομαδα θα γινει η αντικατασταση και θα γραψω εντυπωσεις.Eυχαριστω για τις απαντησεις σας

lentini
07-09-09, 12:12
file prin 2 meres alaksa doxeio nerou eixe rwgmh k exane....
peripou 90 me 100 eurw exei to original mh dianoei8eis na baleis metaxeirhsmeno

BILL007
07-09-09, 12:41
Λοιπόν φίλε μου,θα σου πω εγώ μερικά πράγματα μιας και το συγκεκριμένο θέμα το έλιωσα στο δικό μου αμάξι.

Αρχικά άλλαξα παγούρι νερού(140 ευρώ ανταλλακτικό,εργασία).Κλασσικό πρόβλημα να χάνει απο κει το ψυγείο στα Ε46,μιας και είναι σημείο που πονάει.1-0
Μετά απο λίγο καιρό πάλι έχανε που και που.Ξέρεις τι ήταν?Ο διακλαδωτήρας που βρίσκεται πίσω απο τη μηχανή (κόστος ανταλλακτικού 5 ευρώ,εργασία 50!).2-0

Τελικά Πορτοφόλι Βασίλη-σύστημα ψύξης Ε46 0-200 (σε ευρώ)

Για κοίτα το και εσύ λοιπόν...μήπως χάνεις απο αυτά τα κλασσικά πονεμένα σημεία...;)

merbeind
07-09-09, 13:18
Παιδια το αμαξι το ειδε μαστορας.Μου ειπε χανει απο το ψυγειο και θελει ολο αλλαγη.Συνολικο κοστος καινουργιο εννοειται με εργατικα και ολα 160ευρω.Απο εκει και περα αν συνεχιζει να χανει θα το φτιαξει ακομα και αν χρειαστει να αλλαξει ολο το μοτερ.Γιαυτο εχουν συνεργεια αλλιως θα ανοιγα και εγω ενα και σε καθε προβλημα θα αλλαζα τα παντα για να τα παιρνω απο τους πελατες.

xalkidikiotis
07-09-09, 13:52
φιλε μου υπαρχει και αλλη μια λυση .
στο δικο μου το Ε46 που ειχα διαροη οφειλοταν σε μια τρυπουλα μεγεθους καρφιτσας ακριβως πανω στο ψυγειο ζοριστηκαμε αλλα τελικα την βρηκαμε με το μηχανικο μαζι με κατι αλλες ψιλορογμες και χρεισειμοποιεισαμε ενα μπουκαλι που περιειχε ενα παχυρευστο (σαν μαρμελαδα)υγρο το οποιο το ριχνεις μεσα στο ψυγειο και βουλονει τις διαροες που υπαρχουν..
εχω κανει περιπου 6.000 χιλιομετρα απο τοτε και δεν μου εμφανισε προβλημα η χαμηλη σταθμη ψυκτικου υγρου.

:scratchchΑν θυμαμε καλα ηταν γερμανικο προιον τις PRO TEC τιμη γυρο στα 15-20 ευρο.

Στο λεω μηπως και μπορεις να γλυτωσεις τα φραγκα για καινουργιο ψυγειο:boink:

Α!!.. επισεις συμφωνο με οσα ηπαν τα παιδια πιο πανω.πιο παλια αλαξα και εγω το παγουρι με τον δεικτη του .στο ψυγειο..δυστηχος!!
δεν τα κανανε:soapbox::banghead: οπως παλια
ΤΑ καταραμενα οικολογικα πλαστικα...γκρρρρ!!!!

merbeind
07-09-09, 14:12
Απο αυτα που μου ειπε και τα λιγα που ειδα η διαρροη ειναι πολυ μικρη στο σημειο που γινεται η ενωση του μεταλλικου τμηματος του ψυγειου με το πλαστικο του τμημα στην ακρη καθετα.Αυτο το υγρο του το ανεφερα και εγω και ειπε οτι θα εκανε δουλεια αν ειχε διαρροη στο μεταλλικο τμημα και οχι στο πλαστικο.Τουλαχιστον 120 ευρω για ψυγειο παλευονται περιμενα κανενα 300αρι...

DionisisK
10-12-09, 12:48
Καλησπέρα

Πριν από λίγο καιρό είχα αλλάξει διακλαδωτήρα (αυτό που βρίσκεται πάνω στη μηχανή) με κόστος 60 Ε.
Χτες το πρωί που πήγα να το πάρω είχε ανάψει λαμπάκι ψυγείου και ανοιγοντάς το δεν είχε καθόλου νερό μέσα ενώ το έιχα κοιτάξει πριν από μια βδομάδα.
Το συμπλήρωσα και μέχρι το μεσημέρι δεν έιχε χάσει καθόλου και το πηγα στο μηχανικό μου που είπε ότι είναι το βοηθητικό παγούρι (κλασικό πρόβλημα στα Ε46) που είναι δίπλα στο ψυγείο.
Παραγγέλθηκε με κόστος 60 Ε και να δούμε πόσο θα πάρει ο μηχανικός.
Περασικά μου!!!

sierra
15-12-09, 20:39
Eμένα μου άναψε λαμπάκι στην επαρχεία και επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη το έψαξα μόνος .Έβγαλα τα καπάκια από πάνω και βρήκα ότι έσταζε από μία βαλβίδα που βρήσκετε (όπως το κοιτάμε) δεξιά στο κάτω μέρος του ψυγείου και είναι πλαστικό.Από κάτω είναι σαν βίδα. Έβαλα ένα ίσιο κατσαβίδι χούφτα και το γύρισα λίγο και έκανε ένα κρακ. Από τότε δεν είχα πρόβλημα ξανά.

e30 1984
15-12-09, 21:14
εχουν δικιο δεν παιζουμε με τις θερμοκρασιες. μοιπος χανει νερο απο την φλατζα της αντλιας νερου και χρειαζεται αντικατασταση η φλατζα..

Cartek
16-12-09, 22:36
Φιλε μου επειδη εχω καει με το δικο μου απο θεματα θερμοκρασιας,και επειδη ειμαι και της δουλειας σου λεω οτι οι περιπτωσεις ειναι τεσσερις.
1) Ραφες ψυγειου.μπορεις να το διαπιστωσεις αν δεις ασπρα στιγματα στο ψυγειο σου
2) Διαροοη απο τη φισα του αισθητηρα θερμοκρασιας επανω στον ιμαντα.Οποτε δε φαινονται τα σημαδια του νερου
3) Διαρροη απο το πλαστικο σωληνα στο πισω μερος της κυλινδροκεφαλης.Οποτε δε φαινονται τα νερα,μονο αν βαλεις χερακι
4) Ελπιζω να μη σου ετυχε αυτο .............Φλαντζα κεφαλης

Καλη αναρρωση φιλε και χαμηλες θερμοκρασιες

borgiane
21-02-10, 15:36
Αδερφια κ εγω εχω Ε36 325 μετατροπη απο 316,κ χανω 1 δακτυλο νερο την εβδομαδα χωρις να βλεπω ασπρους καπνους η να ανεβαζει θερμοκρασια...Μηπως φταιει οτι εχει πατεντα καυστηρακι(με κουμπια που το ενεργοποιεις απο μεσα,διπλα στο υποβραχιονιο)για να ζεσταινονται τα νερα πιο γρηγορα?επειδη το αυτοκινητο ηταν στη γερμανια,κ ετσι λογω κρυου...κατα τα αλλα το αμαξι δουλευει μια χαρα...

ThaNOS E46coupe
22-02-10, 16:04
να πάς να σου αλλάξουν το διακλαδωτήρα που βρίσκεται στο πίσω μέρος της μηχανής. είναι πλαστικός κ φθείρεται πολύ ευκολα. 8 ευρώ αγορά συν το παραφφλού κ την εργασία...

borgiane
22-02-10, 19:09
Eυχαριστω αρχηγε!!κ θυμηθειτε!τα BMW ειναι σαν το ταβλι:μπαινουν παντου με τις πορτες,ειναι γρηγορο στο φευγα,θελουν προσοχη στο πλακωτο!!!!!!

TNS
13-05-10, 17:01
ερωτηση ποσο κανει η αλλαγη αντλιας νερου???

paganis
13-05-10, 17:16
ερωτηση ποσο κανει η αλλαγη αντλιας νερου???

εγω αγορασα για μ43 μοτερ ..αντλια με μεταλλικα πτερυγια 44 ευρω...και εργασια δικη μου!!

TNS
14-05-10, 18:06
ξεχασα να πω για e46 τη θελω

ThaNOS E46coupe
17-05-10, 15:13
ξεχασα να πω για e46 τη θελω

κ ο paganis για Ε46 σου λέει. μ43 είναι ο τύπος του κινητήρα του!!!!!:dance:

Silenced
23-05-10, 12:29
ριξε μια ματια στον "καθρεπτη" του μοτερ σου...Ειναι στο πισω μερος του κινητηρα κατω απο το κουτι του φιλτρου καμπινας ...εχει εκει ενα τριγωνικο συνδεσμο και μαλλον εχει αρχισει να καιγεται...μικρο το κακο παντως...

timos 318i
06-11-10, 22:42
αυτο το προβλημα αντιμετοπιζω κ εγω τωρα κ εχω προσεξει πωσ η διαροη νερου ειναι μεγαλυτερη οταν το αφηνω σε ανηφορα με την μουρη να κοιταει προσ επανω..!!οποτε απο κει πιστεβω πωσ εχει διαροη στο πισω μεροσ τησ μηχανησ..!!εσεισ τι λετε γ αυτο..!!

christopherzaha
06-11-10, 23:03
παίδες εμείς αλλάξαμε ολόκληρο το ψυγείο με όλα τα παρελκόμενα (700ευρο) πριν κανα χρονο περίπου κ ίσως κ λιγότερο τους τελευταίους 2 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα!! (αα 46αρι κ μας!!) του βαζα νερό το βράδυ (2λιτρο) το αναβα του κανα μια μικρή βόλτα ολα οκ. το παιρνε το πρωί η μάνα μ πήγαινε δουλειά κ όταν γύριζε πάλι εκεί το λαμπάκι!!
ώσπου μια μέρα ξαφνικά σταμάτησε κ όλα οκ παλι..... ^^ :)

ziaba
06-11-10, 23:21
Αυτό θα πει ποιότητα bmw φτιάχνουν μόνα τους

teo21
07-11-10, 20:10
Αυτό θα πει ποιότητα bmw φτιάχνουν μόνα τους

Χαχαχα!!! Έτσι... Απλά το αμαξάκι ζητούσε λίγη φροντίδα παραπάνω και σου κίνησε το ενδιαφέρον! :P

rapid_fast
07-11-10, 22:37
παίδες εμείς αλλάξαμε ολόκληρο το ψυγείο με όλα τα παρελκόμενα (700ευρο) πριν κανα χρονο περίπου κ ίσως κ λιγότερο τους τελευταίους 2 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα!! (αα 46αρι κ μας!!) του βαζα νερό το βράδυ (2λιτρο) το αναβα του κανα μια μικρή βόλτα ολα οκ. το παιρνε το πρωί η μάνα μ πήγαινε δουλειά κ όταν γύριζε πάλι εκεί το λαμπάκι!!
ώσπου μια μέρα ξαφνικά σταμάτησε κ όλα οκ παλι..... ^^ :)

Καταρχήν δεν βάζεις νερό..
Κατά δευτερον αν βάλεις χωρίς εξαέρωση το βγάζει..
Και φυσικά σταμάτησε να στο βγάζει όταν αναψες καλοριφερ...

teo21
14-11-10, 18:25
Στα e36 το άνω όριο στο δοχείο του αντιψυκτικού ποιό είναι?? Γιατί νομίζω ότι το manual αναφέρει τη γραμμή στο μέσο ακριβώς του δοχείου...

Όχι τίποτα άλλο, χάνει λίγο και δε βλέπω διαρροές και σκέφτομαι μήπως υπερχειλίζει καθώς το είχα γεμίσει μέχρι την πιο πάνω γραμμή...

timos 318i
18-11-10, 14:35
σημερα που ανοιξα το ψηγειο για να συμπληρωσω υστερα απο 1μισι βδομαδα ειδα κατι που με προβληματιζει ακομα περισοτερο..μεσα στο νερο του ψηγειου ειχε κ κατι πολυ μικρεσ κυλιδεσ λαδιου.απο τι μπορρει να ειναι κ μπλεχτηκαν ενδεχομενωσ τα λαδια με το νερο η γενικα που μπορει να οφειλεται???????..παντωσ πριν 1 μηνα μετρησα συμπιεση στον καθε κυλινδρο κ ειναι οκ δεν ξερω αν επαιζε ρολο..!!

rapid_fast
18-11-10, 14:40
σημερα που ανοιξα το ψηγειο για να συμπληρωσω υστερα απο 1μισι βδομαδα ειδα κατι που με προβληματιζει ακομα περισοτερο..μεσα στο νερο του ψηγειου ειχε κ κατι πολυ μικρεσ κυλιδεσ λαδιου.απο τι μπορρει να ειναι κ μπλεχτηκαν ενδεχομενωσ τα λαδια με το νερο η γενικα που μπορει να οφειλεται???????..παντωσ πριν 1 μηνα μετρησα συμπιεση στον καθε κυλινδρο κ ειναι οκ δεν ξερω αν επαιζε ρολο..!!
Κάποιος συμπλήρωσε νερό με μπουκάλι απο λάδι..???
Αλλιώς, λυπάμαι.. την απάντηση την ξέρεις..

timos 318i
18-11-10, 15:17
ισωσ ναι δεν προσεξα μπορει να ειχε μπει καποια στιγμη λαδι..!!αλιωσ πεσ μου γιατι δεν ξερω την απαντηση πεσ μου λιγο να με πιασει πονοκεφαλοσ με το ρημαδι...!!

ThaNOS E46coupe
18-11-10, 15:24
φλάτζα κεφαλής θελει να πέι ο rapid fast....αλλα δέ στο λέω για να μή σε αγχώσω και σε στεναχωρήσω άδικα...ο δείκτης των λαδιών δειχνει κανονικά? ή σου δείχνει οτι έχεις παρπάνω λάδια απο το κανονικό?

timos 318i
18-11-10, 15:31
μου δειχνει κανονικα τα λαδια αν και τα εχω αρκετα χιλιομετρα κ ειπα να τα αλαξω σημερα γτ ψηλο γιναν μπουρδελο!! εχει ομωσ σχεση αυτο???γτ κατι λαδια ειδα οταν εσκυψα απο κατω στο πισω δεξι μεροσ του μοτερ στο καρτερ να ειναι μουσκεμα..!

ThaNOS E46coupe
18-11-10, 15:34
τα λάδια σε τό κατάσταση ήταν? τα κοίταξες μήπως είχαν μέσα νερα? Φένεται...το νερό ξεχωρίζει απο το λάδι....

ThaNOS E46coupe
18-11-10, 15:37
μου δειχνει κανονικα τα λαδια αν και τα εχω αρκετα χιλιομετρα κ ειπα να τα αλαξω σημερα γτ ψηλο γιναν μπουρδελο!! εχει ομωσ σχεση αυτο???γτ κατι λαδια ειδα οταν εσκυψα απο κατω στο πισω δεξι μεροσ του μοτερ στο καρτερ να ειναι μουσκεμα..!

τότε χάνεις νερά απο τον καθρέυτη της μηχανής. είναι ένας διακλαδωτηρας πλαστικός στο πίσω μέρος απάνω αριστερά όπως κοιτάμε το μοτέρ...τον άλλαξες?

timos 318i
18-11-10, 15:42
οχι δεν τον αλαξα κ ξερεισ τι οταν το εβαλα μια μερα με τη μουρη προσ τα πανω σε μια ανηφορα εχασε 1 λιτρο μεσα σε 2 ωρεσ..κ σορρυ που ειμαι κασμασ σε κτ τετοια αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι αυτοσ ο διακλαδοτηρασ κ πωσ ειναι..!!

timos 318i
18-11-10, 15:42
και ναι κατι υγρασιεσ ειχε το καπακι λαδιου..!!

ThaNOS E46coupe
18-11-10, 15:52
οχι δεν τον αλαξα κ ξερεισ τι οταν το εβαλα μια μερα με τη μουρη προσ τα πανω σε μια ανηφορα εχασε 1 λιτρο μεσα σε 2 ωρεσ..κ σορρυ που ειμαι κασμασ σε κτ τετοια αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι αυτοσ ο διακλαδοτηρασ κ πωσ ειναι..!!

να πάς στο μηχανικό σου. ή σε κάποιον τελος πάντων που να γνωρίζει καλά απο bmw. δέ φαίνεται.άν δέν ξέρεις που είναι δέν μπορείς να τον βρέις... πρέπει να πέσεις απο πάνω απο το μοτέρ. για να τον δέις λίγο....είναι στο κενο ανάμεσα στον κινητήρα κ στη λαμαρίνα ου χωρίζει το μηχανοστάσιο με την καμπίνα...απο κεί χάνει σίγουρα...
όσο για τα νερά που λές στην τάπα του λαδιού. αν περνάει νερά μέσα στη μηχανή τότε η τάπα θα ήταν σαπουνιασμένη....

timos 318i
18-11-10, 15:59
τι ενοεισ σαπουνιασμενη ??γτ ειχε κατι λιγδεσ πανω σαν λιποσ .!!

ThaNOS E46coupe
18-11-10, 16:08
τι ενοεισ σαπουνιασμενη ??γτ ειχε κατι λιγδεσ πανω σαν λιποσ .!!

σαπουνιασμένη>>> θα ηταν λές και είχε σαπουνάδες...χαχα...το χρώμα του λαδιού Δέ θα είναι κανονικό. θα εχει σπρίλες κ φουσκαλίτσες...σάν σαπουνάδα....τώρα το κατάλαβες?
πήγαινε να αλλάξεις και το διακλαδωτήρα....

timos 318i
18-11-10, 16:13
k ποσο κανει ο διακλαδωτηρασ????το οτι ειχε λαδια εκει στο καρτερ οπωσ σου ανεφερα ρε θανο τι φταιει???

rapid_fast
18-11-10, 17:33
k ποσο κανει ο διακλαδωτηρασ????το οτι ειχε λαδια εκει στο καρτερ οπωσ σου ανεφερα ρε θανο τι φταιει???

Αντέχει η καρδία σου??
Δε ρισκάρω.. θα στο πάω μαλακά μαλακά..
Κοίτα απο την πλευρά της εξάτμησης. Εχει ένα ασημένιο εξάρτημα. Δες αν εκείνο έχει
απο κάτω λάδι.
Λάδια κάτω στο κάρτερ, σημαίνει οτι μετά θα πάνε και στα φίς bank1 bank2 απο
τους αισθητήρες του καταλύτη, βραχυκύκλωμα και τα λοιπά και τα λοιπά..
Οτι και αν είναι, στην ποσότητα που λές οτι είναι, καλό είναι να πάς σε άλλο μηχανικό,
αυτά δεν γίνονται μέσα σε 8.000 χιλιόμετρα ακόμα και ο Φέττελ αν είσαι..
Επρεπε να στο δεί στην αλλαγή λαδιών..
Τα λάδια στα νερά δεν είναι καλό σημάδι.
Αν μπορείς να μας βάλεις φωτος απο αυτό που βλέπεις,
και ειδικά απο το καπάκι του λαδιού, θα εντοπίσουμε κάτι..
Αυτά..

timos 318i
18-11-10, 21:07
Οκ αυριο βγαζω φωτο κ την ανεβαζω..!!αυτο με το μεροσ τησ εξατμισησ που λεσ απο κει εσκυψα κ ειδα απο την πισω μερια τησ ροδασ μεσα στη μηχανη κ ηταν ολο μεσα στο λαδι..!!αλλα οχι να τρεχει κατω ξερεισ κολημενο με εκεινη την μπιχλα αν καταλαβεσ..!!

timos 318i
18-11-10, 21:21
o διακλαδωτηρασ ποσο κανει ομωσ??? η αληθεια ποναει αλλα την προτιμω παιδια..!!

timos 318i
18-11-10, 23:10
o διακλαδωτηρασ ποσο κανει ομωσ??? η αληθεια ποναει αλλα την προτιμω παιδια..!!

k τι ακριβωσ κανει ο διακλαδωτηρασ ετσι για να μαθαινουμε κ τπτ...????

ThaNOS E46coupe
20-11-10, 00:41
μέσα του κυκλοφορούν νερά ρε συ...απλά είναι πλαστικός και φθείρεται γρήγορα απο τις θερμοκρασίες... 8 ευρώ κάνει στο έγραψα και πιό παλιά...αλλα το θέμα είναι πόσο θα σου πάρει να στο περάσει απάνω. γιατι είναι μανίκι... πρέπει να γύρει η μηχανή λιγο μπροστά...απο το pc δέν κάνεις δουλειά όμως...πήγαινε στο συνεργείο ...υπολόγιζε κανα 60άρι.

ziaba
20-11-10, 06:27
Ναι μην ανοίγω καινούριο θέμα λίγο οφφ τοπικ. Γράψτε κάποιος με πιο τρόπο γίνετε η σωστή εξαέροση στο m42 γιατί πολλά άκου κ έχω μπέρδευτη

ThaNOS E46coupe
20-11-10, 19:22
Ναι μην ανοίγω καινούριο θέμα λίγο οφφ τοπικ. Γράψτε κάποιος με πιο τρόπο γίνετε η σωστή εξαέροση στο m42 γιατί πολλά άκου κ έχω μπέρδευτη

ανοίγεις την τάπα του ψυγείου...το αμάξι ενοείται πως είναι κρύο αλλιως θα τα ψήσεις τα δαχτυλάκια σου....δίπλα απο την τάπα έχει μια μικρή πλαστική βίδα. την ξεβιδώνεις κανα δύο βόλτες και αυτή. βάζεις μπροστά το αμάξι και του συμπληρώνεις παραφλού...όσο ζεστένεται το αμάξι τα νερά φουσκώνουν... όσο δουλεβει. η τρόμπα τραβάει νερά κ εδειάζει τον αέρα απο μέσα απο τα χυτώνια κ τα κολάρα και τον στέλνει στη μικρή βίδα που είχαμε ξεβιδώσει....Όταν κοντέβει να γεμίσει πλέον το παγουράκι και απο τη μικρή βίδα σταματήσει να βγαίνει αέρας κ βγαίνει παραφλού- βιδώνουμε τη μικρή βίδα και την τάπα του παγουριού και είμαστε οκ.... να θυμάσε πως τα νερά δέν πρέπει να είναι μέχρι απάνω στο χύλος του παγουριού. γιατί ούτως ή άλλως θα τα βγάλει τα παραπανίσια....υπάρχει ένδειξη απάνω στο παγούρι μέχρι πού πρέπει να είναι....περιμένεις μέχρι να ακούσεις το βεντιλατέρ να πάρει μπροστά για να βεβαιωθείς οτι είναι εντάξει όλο το σύστημα...μπένεις μέσα κ το πάς κατ ευθείαν για σκίσιμο.....:gaysex::bigthumb:

dimitrise462000cc
23-11-10, 14:39
μην ακους μαμακιες το θεμα ειναι απλο. βλεπεις το παγουρι του νερου καπου εχει εναν πορο ,τριπα σαν την μητι της καρφιτσας . μετα καποιο κολαρο δεν ειναι φλανζα δεν την ταπα λαδιου αν εχει σαπουναδα . αν οχι τοτε κατι με κολαρο . η πλαστικα εχει να κανει , εμενα το εκανε αυτο απο το παγουρι του νερου .

ThaNOS E46coupe
23-11-10, 14:53
μην ακους μαμακιες το θεμα ειναι απλο. βλεπεις το παγουρι του νερου καπου εχει εναν πορο ,τριπα σαν την μητι της καρφιτσας . μετα καποιο κολαρο δεν ειναι φλανζα δεν την ταπα λαδιου αν εχει σαπουναδα . αν οχι τοτε κατι με κολαρο . η πλαστικα εχει να κανει , εμενα το εκανε αυτο απο το παγουρι του νερου .

και ποιος είσαι εσύ ρε μεγάλε που λές οτι λέμε μαμακίες? απο την αρχή του φωνάζω οτι θέλει αλλαγή ο διακλαδωτήρας. μέτα του λέμε να τσεκάρει λάδια του. κακό είναι που το λέμε να τσεκάρει?για να το λέμε κοιτάμε όλα τα ενδεχόμενα...επειδή εσένα σου το έκανε πάει να πεί οτι το ίδιο θα είναι σε όλα τα αυτοκίνητα του φόρουμ?.. για τόσο χαζούς μα έχεις εμάς εδώ μέσα που ήρθες εσύ ο ξύπνιος να λύσεις το πρόβλημα με μια απάντηση δύο σειρες? δε σας καταλαβαίνω. μπορεί να είμαι και χαζός τελικα...τι να πω....:banghead:

timos 318i
24-11-10, 14:50
το ψυγειο γεμισε λαδι κανα λιτρο..!!!την γαμησα..!

ThaNOS E46coupe
24-11-10, 15:37
το ψυγειο γεμισε λαδι κανα λιτρο..!!!την γαμησα..!

πως το ξέρεις αυτό? ήσουν μπροστά όταν σου έριξαν λάδι? μήπως μπερδέυεσαι απο την υφή του παραφλού που γλιστράει λίγο?

timos 318i
24-11-10, 15:44
οχι οχι φιλε σ λεω λαδι γεμισε ολο το ψυγειο κ την αλαγη την εκανα εγω ξερω κ τι παραφλου εβαλα κ τι λαδι..!!!ασε που το αδειασα μετα απο την ταπα κατω απο το ψυγειο κ εβγαλε κανα μισο λιτρο λαδι με νερο..πρωτα αδειασε το νερο κ μετα μπλουυυππ αδειασε κ το λαδι απο μεσα.!!

ThaNOS E46coupe
24-11-10, 15:50
κάνε πολύ συχνές αλλαγές μια δύο την εβδομάδα....θα καθαρίσει πιστέυω....με το θέμα της απώλειας τίς έκανες? άλλαξες το διακλαδωτήρα?

timos 318i
24-11-10, 16:18
διακλαδωτηρα θα παω την ερχομενη βδομαδα γτ τωρα ειναι λιγο περιεργα με την δουλεια..!!θα κανω συχνεσ αλαγεσ αλλα τοσο λαδι απο που ρε θανο???ειμαι σιγουροσ πωσ δεν ευθηνεται το μπουκαλι που συμπληρωσα παλια παντωσ..!!

timos 318i
24-11-10, 16:48
αα κ κατι ακομα αυτη την μαγιονεζα την ξανα βρηκα στο καπακι του λαδιου. δηλαδη μου μπερδευει λαδια με νερο και νερο με λαδια.!!αυτο απ οτι ξερω σημαινει η καμενη φλαντζα η ραγισμενη κεφαλη..!!σωστα??? με εχει αγανακτησει εεε..!!!

rapid_fast
24-11-10, 20:08
αα κ κατι ακομα αυτη την μαγιονεζα την ξανα βρηκα στο καπακι του λαδιου. δηλαδη μου μπερδευει λαδια με νερο και νερο με λαδια.!!αυτο απ οτι ξερω σημαινει η καμενη φλαντζα η ραγισμενη κεφαλη..!!σωστα??? με εχει αγανακτησει εεε..!!!

Μπορεί να είναι και ραγισμένος κορμός..

timos 318i
24-11-10, 20:10
αν ειναι ραγισμενοσ κορμοσ για τι κοστοσ μιλαμε??κ τι κοστοσ για καμενη φλαντζα???μαζι με εργατικα τι κοστουμι να περιμενω>???δε μπορω αλλο κουραστικα με το ρημαδι

rapid_fast
24-11-10, 20:25
αν ειναι ραγισμενοσ κορμοσ για τι κοστοσ μιλαμε??κ τι κοστοσ για καμενη φλαντζα???μαζι με εργατικα τι κοστουμι να περιμενω>???δε μπορω αλλο κουραστικα με το ρημαδι

Αν είναι ο κορμός, μιλάμε για αντικατάσταση κινητηρα..
Τα άλλα με 450-600 ευρώ γίνονται...

rapid_fast
24-11-10, 20:26
μην ακους μαμακιες το θεμα ειναι απλο. βλεπεις το παγουρι του νερου καπου εχει εναν πορο ,τριπα σαν την μητι της καρφιτσας . μετα καποιο κολαρο δεν ειναι φλανζα δεν την ταπα λαδιου αν εχει σαπουναδα . αν οχι τοτε κατι με κολαρο . η πλαστικα εχει να κανει , εμενα το εκανε αυτο απο το παγουρι του νερου .

Ολοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος..

timos 318i
24-11-10, 20:31
ειληκρινα το σκευτομαι να το φτιαξω κ να το δωσω δρομο αυτη τη χρονια με εχει ******ι με τα προβληματα του..!!!

ThaNOS E46coupe
24-11-10, 21:16
εγώ νομιζα πως είπες οτι έκανες λάθος εσύ κ έβαλες λάδι στο ψυγείο....τές πά...πήγαινε σε ένα καλό συνεργείο και μετρίστε συμπίεση. μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξεις καπάκι. άν σε συμφερει το φτιάχνεις. αλλιώς και με 800 ευρώ βρισκεις Μ43TUB19...χαλάρωσε...αυτά τα προβλήματα τα έχεις επειδή δέν έγινε σωστή συντήρηση στο αυτοκίνητο...δέν φταίει το αμαξι. αλλα αυτός που το είχε πρίν απο σενα...πιστεψε με....περιμένουμε νέα σου...

timos 318i
24-11-10, 22:36
συμπιεση εχω μετρησει κ ειναι νορμαλ κ στουσ 4 κυλινδρουσ..!!!!

ThaNOS E46coupe
24-11-10, 22:42
και ποιά είναι η θέση του μάστορα σου για τα λάδια μέσα στα νερα? μου φένετα περίεργο. απο τη μιά δέν παρατηρείς απώλεις στον δείκτη στάθμης λαδιού και απο την άλλη υπάρχει λάδι στο ψυγείο....χμ... ρε παιδιά βοηθήστε το συνάνθρωπο... εγώ πιστέυω οτι είναι θέμα κεφαλής πιά...τί άλλο ? για κορμό δέν πιστέυω...

timos 318i
01-12-10, 01:16
λοιπον τοσεσ μερεσ δεν το κουνησα το αμαξι αυριο θα το παω στο μαστορα να το δουμε...σιγουρα ομωσ ειναι φλαντζα κεφαλησ καμενη αναμεσα σε λουκι νερου κ λαδιου..!!για αυτη την επισκευη τι τιμη να περιμενω μπορει να μου πει καποιοσ????

rapid_fast
01-12-10, 02:20
λοιπον τοσεσ μερεσ δεν το κουνησα το αμαξι αυριο θα το παω στο μαστορα να το δουμε...σιγουρα ομωσ ειναι φλαντζα κεφαλησ καμενη αναμεσα σε λουκι νερου κ λαδιου..!!για αυτη την επισκευη τι τιμη να περιμενω μπορει να μου πει καποιοσ????

450-600 ευρω..

ThaNOS E46coupe
03-12-10, 22:52
εγώ πιστέυω κανα 350άρι με 400 ευρώ... τα 600 που λέει ο παναγιώτης μου φαίνονται πολλά!

ziaba
04-12-10, 10:26
αν ειναι ραγισμενοσ κορμοσ για τι κοστοσ μιλαμε??κ τι κοστοσ για καμενη φλαντζα???μαζι με εργατικα τι κοστουμι να περιμενω>???δε μπορω αλλο κουραστικα με το ρημαδι

Άντε ευκαιρία να μπει κανένα 30αρι θα το γούσταρεις πολύ μετά το αμάξι σου

rapid_fast
11-12-10, 02:21
Τελικά τι εγινε, έκανες τίποτα??:greenboun

timos 318i
15-12-10, 23:49
οχι ακομα φιλε μου μαζευω πρωτα κανα 300αρι στην ακρη γι αυτη τη δουλεια γιατι εχουμε και τα ρημαδια τελη κυκλοφοριασ.!!μην αρχισω και καταριεμαι τουσ 300 τωρα..!!!μολισ ξεκινησω την δουλεια θα σασ ενημερωσω αμεσα ..!!πιστευω απο δευτερα να ειμαι ετοιμοσ να το παω ηδη εχω μαζεψει ενα 300αρι..

timos 318i
12-01-11, 00:31
λοπον..το πηγα στον μαστορα no1 και μου λεει πωσ αν θελει μονο φλαντζα και τα σχετικα πλανιαρισμα πρεσαρισμα κ κατι τετοια θα μου βγει γυρω στο 500αρικο..αυτοσ ειναι κοντα στον φοινικα κ ασχολειται με bmw μονο...παμε στον μαστορα no2 οπου εκει λιγο με πειραξε ..ασχολειται κ αυτοσ επισησ μονο με bmw εξαλου το εχω ξαναπαει εκει αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενοσ...μου λεει λοιπον πωσ αν θελει μονο λαντζα θα χρειαστει ενα 800αρι τουλαχιστον..αλλα αρχισε να μου λεει για ραγισμενο κεφαλαρι που ισωσ εχει κ οτι δεν συμφερει να το κανω τοτε ετσι καλυτερα να βρω μοτερ κ κατι τετοια γτ λεει ετσι κ αλλιωσ αυτο επειδη λογικα ολα ζεσταθηκαν πολυ μεσα δεν θα ειναι οπωσ παλια κ θα καει λαδια το αμαξι οποτε να κανουμε αλλαγη μοτερ...μασ τρελανε ο δευτεροσ μαστορασ...

rapid_fast
12-01-11, 00:52
Σού έστειλα ένα Pm φίλε..
Αν θές να το δούμε παρέα..

timos 318i
12-01-11, 19:42
παναγιωτη σ απαντησα μεσω pm κ εγω..!!αν ειναι μετα να εχω τον φοβο να ξανα καψει φλαντζα λογο του οτι δουλεψε το μοτερ σε ηψηλεσ θερμοκρασιεσ κ ολα μεσα εχουν αλλαξει αντοχεσ κ τα σχετικα που ακουω απο καποιουσ παθοντεσ και μη..τοτε καλυτερα να βαλω κανα αλλο μοτερ..εσεισ τι λετε για αυτο που μου λενε για τισ αντοχεσ πλεον κ ολα αυτα???και οτι θα καει πολυ λαδι...

M_enzo
16-02-11, 17:12
ειπα να δω τον δεικτη για τη σταθμη του λαδιου σημερα μιας και ειμαι στα 10Κ km με τα ιδια λαδια, και βλεπω λιγη μαγιονεζα στον δεικτη.
με την μια στο μαστορα που ειναι 100m απο το σπιτι.
λεει ειναι συχνο να εχει ιχνη μαγιονεζας στο δεικτη αυτο το μοτερ απο υγρασια στον σωληνα (Ν42Β18). κατω απο την ταπα το λαδι ηταν καθαρο, νερο δεν ειχε χασει και θερμοκρασια με τπτ δν ειχε ανεβασει.
να ανησυχησω τλκ;

M_enzo
17-02-11, 00:29
κανεις; :S

M_enzo
17-02-11, 09:21
πηγα στην αντιπροσωπεια το πρωι. το ειδε ο υπευθυνος συνεργειου ο οποιος δεν εβγαλε καποια ακρη ουτε ηξερε κατι για υγρασια στο σωληνα. μιας και ελειπε ο μηχανικος μου λεει ελα απο δευτερα...
το ανησυχητικο ειναι οτι και να δουλεψει το μοτερ και να βγαλεις την βεργα παλι εχει πανω μαγιονεζα. κατω απο την ταπα συμπληρωσης τπτ...
λετε να επεσα σε μαϊμού Castrol Edge? απο tradewind τα ειχα παρει αν θυμαμαι καλα...

ziaba
19-02-11, 11:22
άλλαξε τα λάδια κ παράφλου κ παρακολούθα μπορεί οντως να έπεσες σε μουφά λάδια τα χεις κ πολλά χλμ

M_enzo
20-02-11, 15:52
ιδου η βεργα:
http://img580.imageshack.us/img580/5908/20110220145235359.th.jpg (http://img580.imageshack.us/i/20110220145235359.jpg/)

http://img402.imageshack.us/img402/4031/20110220145226120.th.jpg (http://img402.imageshack.us/i/20110220145226120.jpg/)

M_enzo
21-02-11, 17:07
επισημη απαντηση αντιπροσωπειας:
υγρασια στον σωληνα. Nothing To Worry About

ArisTatakis
31-08-12, 23:36
Παιδιά καλησπέρα. Εύχομαι το "Καλώς σας βρήκα" μιας και είναι η πρώτη φορά που ποστάρω.
Διάλεξα αυτό το θέμα γιατί αντιμετώπισα σήμερα αυτό το πρόβλημα.
Το αυτοκίνητό μου είναι ένα BMW 318ci 1895cc 10/2000 και εδώ και αρκετό καιρό
περίπου - ένα χρόνο - παρατηρούσα τη στάθμη του νερού να κατεβαίνει και συμπλήρωνα μερικά ml όποτε χρειαζόταν.
Πριν ενάμιση χρόνο περίπου είχα αλλάξει τρόμπα νερού.
Σήμερα πήγα και άλλαξα θερμοστάτη ο οποίος είχε διαρροή, ορατή με το μάτι.
Το βράδυ έκανα μια βόλτα στη Βάρκιζα και... για να γυρίσω Δάφνη σταματούσα κάθε δυο χιλιόμετρα και συμπλήρωνα νερό. Τελικά με τα χίλια ζόρια κατάφερα και έφτασα σπίτι.
Όπως ανοίγουμε και κοιτάμε το καπώ, εντόπισα μια διαρροή κάτω δεξιά εκεί που είναι η τάπα πλήρωσης ενώ ακουγόταν ένα ελαφρύ σφύριγμα σαν να ακούς χύτρα...
Περιμένω αύριο να μάθω τα μαντάτα στο συνεργείο αλλά είμαι πολύ στενοχωρημένος.
Και πάλι καλώς σας βρήκα.

ziaba
01-09-12, 07:35
καλώς μασ βρήκες κ καλά ποστσ

κάποια λάλακια θα σ χουν κάνει στ συνεργείο ή έχει ράγισμα το πλαστικό παγούρι ψυγείου συνηθισμένη βλάβη στ 46άρια γιαυτό μην στεναχ δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίοσ

Dim77
01-09-12, 09:58
Μάλλον έχει ραγίσει το πλαστικό παγούρι του ψυγείου όπως λέει ο ziaba. Δεν νομίζω ότι έχει γίνει κάτι από συνεργείο.

ArisTatakis
01-09-12, 19:02
Κύριοι σας ευχαριστώ. Είχατε δίκιο όσοι είπατε για το παγούρι. Σήμερα το πρωί διαπιστώθηκε ότι το παγούρι είχε μια κάθετη ρωγμή περίπου 3cm στο μέσον του αλλά και στη ραφή ψηλά κοντά στο σημείο πλήρωσης.
Τώρα είναι όλα καλά αν και μου είπαν να προσέξω 2-3 σημεία από εδώ και πέρα μήπως έχω μελλοντικά διαρροή, στο μέσο του κινητήρα όπως τον κοιτάμε με ανοιχτό το καπώ, πίσω από τον κινητήρα το διακλαδωτήρα και ένα ακόμα αλλά δεν θυμάμαι ποιο.
Πάντως έχετε πέσει μέσα σε όλα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, το ενδιαφέρον και τη συμπαράσταση.

axmpempis
07-01-13, 13:21
Καλή χρονιά Φίλοι μου!

Κατέληξα να χάνω και εγώ ψυκτικό υγρό!

Λοιπόν:
318i, E46, 11/2002, N42 κινητήρας, 1998cc, με 160.000 χμ.

Προ εβδομάδας παρατήρησα σε ψιλο-ανηφορίτσα ότι έχανε υγρά-παραφλού. Το κατάλαβα από την υφή τους.
Νόμιζα στην αρχή ότι είχε κάποια σχέση με το καλοριφέρ λόγω μιας περίεργης οσμής, αλλά μετά από 2 μέρες άναψε και η λυχνία του ψυγείου.
Επίσης, στο πλαστικό προστατευτικό καπάκι κάτω από την μηχανή, βλέπω (δια μέσω μηχανής) πως έχει υγρά με σκόνες, την ώρα που δεν έχει βρέξει εδώ και 2 βδομάδες.
Συμπλήρωσα δύο φορές υγρά έκτοτε, γύρω στο 400ml.
Οπότε υποθέτω πως χάνω από κάπου.
Σας διάβασα για τις πιθανές αιτίες, αλλά πριν πάω στο μάστορα...

...Έχω και την εμπειρία του αδερφού μου, όπου από την στιγμή που του άρχισαν τα προβλήματα στο ψυγείο ενός 318 e46 1999, κατάντησε να αλλάξει ψυγείο μετ'εξαρτημάτων (σωλήνες-διακλαδωτήρες), σε βάθος χρόνου 2 ετών. Επειδή έφτιαχνε το ένα, και φθειρόταν το επόμενο αδύναμο εξάρτημα. Και φυσικά πλήρωσε τα εργατικά πολλαπλασιασμένα. Συν το σπάσιμο τοων νέυρων.

Είναι στο πλαίσιο της φυσιολογικής φθοράς?
Και αν είναι, μπορεί να γίνει σωστός έλεγχος, ή καλύτερα να πάω σε μαζική ανανέωση του ψυκτικού συστήματος?

Επίσης να αναφέρω μια πιθανή μ....ία που μπορεί να έκανα. Βγήκα για ένα γκάζωμα, χωρίς να ζεσταθεί πολύ καλά η μηχανή. Ίσα ίσα που είχε φτάσει στο μέσο ο δείκτης θερμοκρασίας μηχανής. Ήταν παραμονή του 2013, και είπα να ξεδώσω λιγάκι...

Dim77
07-01-13, 14:16
Καλά έκανες και ξέδωσες.

Είχε έρθει η ώρα να αλλάξεις ψυγείο και σωληνώσεις...

(Συνήθως το δοχείο διαστολής ''φεύγει'' πρώτο και ευθύνεται)

andreas e46
13-08-14, 21:32
[QUOTE=rapid_fast;400966]Καταρχήν δεν βάζεις νερό..

τι να προσθέτω γιατί και εμένα μου ζητάει λίγο νερό κάθε μήνα (δικαιολογείται με την χρήση κλιματιστικού τώρα το καλοκαίρι) ?

MarinosE46
13-08-14, 21:53
[QUOTE=rapid_fast;400966]Καταρχήν δεν βάζεις νερό..

τι να προσθέτω γιατί και εμένα μου ζητάει λίγο νερό κάθε μήνα (δικαιολογείται με την χρήση κλιματιστικού τώρα το καλοκαίρι) ?

Απλώς συμπληρώνεις λίγο ή σου ανάβει το λαμπακι κάθε μήνα?

andreas e46
14-08-14, 12:30
[QUOTE=andreas e46;500594]

Απλώς συμπληρώνεις λίγο ή σου ανάβει το λαμπακι κάθε μήνα?
συμπληρώνω κάθε μήνα από λίγο, χθες όμως που δεν του είχα βάλει καθόλου για κανένα 2μηνο μου άναψε λαμπάκι είχα μαζί μου μόνο νερό και το γέμισα

MarinosE46
15-08-14, 11:38
καλημέρα χρόνια πολλά.Μάλλον έχεις διαρροή.Αν πρεσσάρεις το κύκλωμα σε ένα συνεργείο θα δεις από που...Εμένα που είναι 15ετίας από το 2011 το κύκλωμα ψύξης το έχω πληρώσει χρυσό.Το 11 είχα διαρροή από θερμοστάτη και μια διακλάδωση στην κεφαλή(είναι πάνω από την πολλαπλή εξαγωγής στα Μ43.το 13 είχα κάτι πιτσιλιές στο μηχανοστάσιο,άλλαξα αντλία νερού.Και πριν ένα μήνα άλλαξα ψυγείο νερού,δοχείο διαστολής,τάπα και ένα κολάρο που φεύγει από την κεφαλή και πάει στο ψυγείο.
Μόνο ένας διακλαδωτήρας έχει μείνει παλιός στο αμάξι που βρίσκεται κάτω από την πολλαπλή εισαγωγής.Πλαστικά είναι τα περισσότερα και με τα χρόνια χαλάνε.
Προτίμησε γνήσια ανταλλακτικά αν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

andreas e46
15-08-14, 15:53
καλημέρα χρόνια πολλά.Μάλλον έχεις διαρροή.Αν πρεσσάρεις το κύκλωμα σε ένα συνεργείο θα δεις από που...Εμένα που είναι 15ετίας από το 2011 το κύκλωμα ψύξης το έχω πληρώσει χρυσό.Το 11 είχα διαρροή από θερμοστάτη και μια διακλάδωση στην κεφαλή(είναι πάνω από την πολλαπλή εξαγωγής στα Μ43.το 13 είχα κάτι πιτσιλιές στο μηχανοστάσιο,άλλαξα αντλία νερού.Και πριν ένα μήνα άλλαξα ψυγείο νερού,δοχείο διαστολής,τάπα και ένα κολάρο που φεύγει από την κεφαλή και πάει στο ψυγείο.
Μόνο ένας διακλαδωτήρας έχει μείνει παλιός στο αμάξι που βρίσκεται κάτω από την πολλαπλή εισαγωγής.Πλαστικά είναι τα περισσότερα και με τα χρόνια χαλάνε.
Προτίμησε γνήσια ανταλλακτικά αν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.

χρόνια πολλά και σε σένα, λογικά διαρροή πρέπει να είναι γιατί χθες το απόγευμα που το μετακίνησα λίγο για να μαζέψω το πάρκινγκ είχε στο κάτω μέρος κάτι σταγόνες στο ύψος του ψυγείου( με το που το αγόρασα πριν κανένα τρίμηνο είχα αλλάξει γιατί είχε μια μικρή διαρροή το κολάρο που πάει στο παγούρι καθώς και το καπάκι του παγουριού με γνήσια ), πάντως από τέλος του μήνα που ανοίγει το συνεργείο θα το πάω από εκεί ( μέχρι τότε με προσοχή):(

Γενικά πάντως σωστό είναι να μην χάνει σταγόνα ακόμα και το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες και το κλιματιστικό ?

Tsatsas
15-08-14, 20:12
χρόνια πολλά και σε σένα, λογικά διαρροή πρέπει να είναι γιατί χθες το απόγευμα που το μετακίνησα λίγο για να μαζέψω το πάρκινγκ είχε στο κάτω μέρος κάτι σταγόνες στο ύψος του ψυγείου( με το που το αγόρασα πριν κανένα τρίμηνο είχα αλλάξει γιατί είχε μια μικρή διαρροή το κολάρο που πάει στο παγούρι καθώς και το καπάκι του παγουριού με γνήσια ), πάντως από τέλος του μήνα που ανοίγει το συνεργείο θα το πάω από εκεί ( μέχρι τότε με προσοχή):(

Γενικά πάντως σωστό είναι να μην χάνει σταγόνα ακόμα και το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες και το κλιματιστικό ?

επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα . εχω να σου πω οτι εχανε το παγουρι και η διακλαδωση μαστου στην πισω πλευρα του κινητηρα
το νουμερο 5 σε αυτο
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL51&mospid=47627&btnr=17_0141&hg=17&fg=05

και το (τριχαλο) νουμερο εδω
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL51&mospid=47627&btnr=11_2065&hg=11&fg=35

MarinosE46
15-08-14, 21:46
χρόνια πολλά και σε σένα, λογικά διαρροή πρέπει να είναι γιατί χθες το απόγευμα που το μετακίνησα λίγο για να μαζέψω το πάρκινγκ είχε στο κάτω μέρος κάτι σταγόνες στο ύψος του ψυγείου( με το που το αγόρασα πριν κανένα τρίμηνο είχα αλλάξει γιατί είχε μια μικρή διαρροή το κολάρο που πάει στο παγούρι καθώς και το καπάκι του παγουριού με γνήσια ), πάντως από τέλος του μήνα που ανοίγει το συνεργείο θα το πάω από εκεί ( μέχρι τότε με προσοχή):(

Γενικά πάντως σωστό είναι να μην χάνει σταγόνα ακόμα και το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες και το κλιματιστικό ?

ναι,δε συμπλήρωνα καθόλου από αλλαγή σε αλλαγή ψυκτικού.Παλιό αμάξι είναι,κάτι τέτοια να τα περιμένεις.Δοχείο και διακλαδώσεις πάσχουν.Το δεύτερο που αλλάζω είναι αυτό.Η διακλάδωση που σου γράφει ο tsatsas είναι η πρώτη που χαλάει.Η δύσκολη είναι το ''τρίχαλο'' που αναφέρει που είναι κάτω από την πολλαπλή και έχει δουλειά για να βγει.

andreas e46
16-08-14, 17:54
οκ ευχαριστώ πολύ παιδία για το ενδιαφέρον σας, θα το κοιτάξω τέλος του μήνα.

andreas e46
17-08-14, 13:07
να ρωτήσω και κάτι που ξέχασα εκτός από το ψυκτικό της BMW μπορώ να χρησιμοποιώ και τα άλλα ψυκτικά (παραφλού) του εμπορίου που πουλιούνται στα είδη αυτοκινήτων ?

E46SedanSiver
14-02-15, 17:35
Καλησπέρα σας.

Είμαι κάτοχος μιας e46 316 m43 και εδώ και 2 χρόνια αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ψυγείο και συγκεκριμένα χάνω συνέχεια υγρά παραφλού με αποτέλεσμα να συμπληρώνω κάθε εβδομάδα δλδ περίπου στο ένα λίτρο άνα 300χλμ. Στην αρχή τα σημάδια ήταν εμφανή αφού έβλεπα κηλίδες κάτω απο το αμάξι αλλά όταν άλλαξα σε πρώτη φάση ψυγείο,θερμοστάτη και δοχείο ναι μεν δεν είχα τόση απουσία υγρών αλλά συνέχισε να χάνει με σταθερό ρυθμό και το φλοτέρ του ψυγείου όποτε το ανοίγω έχει πέσει στο minimum.

Συγκεκριμένα από 17/10/13 έχω αλλάξει θερμοστάτη.
Στις 6/11/13 ψυγείο, δοχείο και στις 30/7/14 των διακλαδωτήρα νερού πίσω καπακίου (δεν ξέρω αν είναι ο μοναδικός ή έχει και άλλον).

Το πρόβλημα δυστυχώς παραμένει και ευτυχώς δεν έχει τύχει να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι μπορεί ακόμα να φταίει και θέλει αλλαγή ή αν υπάρχει κάτι που μπορώ σε πρώτη φάση να κάνω μόνος μου. Ευχαριστώ.

6ylinder
14-02-15, 17:50
1 λίτρο στα 300χλμ είναι μεγάλη διαρροή. Έχεις κάνει έλεγχο πίεσης του ψυγείου; Κρατάει πίεση ή πέφτει;
Εάν τη χάνει ίσως είναι εύκολο να εντοπίσετε στο συνεργείο από που, αφού εκείνη τη στιγμή θα χάνει νερά με σχετικά γρήγορο ρυθμό.

Θέμα με φλάντζα υποθέτω δεν έχεις, αφού το πρόβλημα υπάρχει εδώ και 2 χρόνια.

E46SedanSiver
14-02-15, 18:58
1 λίτρο στα 300χλμ είναι μεγάλη διαρροή. Έχεις κάνει έλεγχο πίεσης του ψυγείου; Κρατάει πίεση ή πέφτει;
Εάν τη χάνει ίσως είναι εύκολο να εντοπίσετε στο συνεργείο από που, αφού εκείνη τη στιγμή θα χάνει νερά με σχετικά γρήγορο ρυθμό.

Θέμα με φλάντζα υποθέτω δεν έχεις, αφού το πρόβλημα υπάρχει εδώ και 2 χρόνια.

Γειά σου εξακύλινδρε και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Απ' ότι μου είχε πει και ο ίδιος τότε έπρεπε να του το αφήσω εκεί το αυτοκίνιτο για να κρυώσει και μετά θα το έπιανε ο ίδιος για να του κάνει τον έλεγχο με την πίεση. Υπάρχει κάποιο εργαλείο που μπορώ να πάρω εγώ για να κάνω τον έλεγχο αυτόν?

MarinosE46
14-02-15, 19:05
Γειά σου εξακύλινδρε και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Απ' ότι μου είχε πει και ο ίδιος τότε έπρεπε να του το αφήσω εκεί το αυτοκίνιτο για να κρυώσει και μετά θα το έπιανε ο ίδιος για να του κάνει τον έλεγχο με την πίεση. Υπάρχει κάποιο εργαλείο που μπορώ να πάρω εγώ για να κάνω τον έλεγχο αυτόν?
υπάρχει μια διακλάδωση κάτω από την πολλαπλή εισαγωγής.Ελέγξε και αυτήν.Το εργαλείο μπαίνει στη θέση της τάπας του ψυγείου.Δε νομίζω πως θα σου είναι χρήσιμο ένα τέτοιο εργαλείο.5 λεπτά υπόθεση είναι να πρεσσάρει το κύκλωμα ένα εξειδικευμένο-εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

E46SedanSiver
14-02-15, 20:30
υπάρχει μια διακλάδωση κάτω από την πολλαπλή εισαγωγής.Ελέγξε και αυτήν.Το εργαλείο μπαίνει στη θέση της τάπας του ψυγείου.Δε νομίζω πως θα σου είναι χρήσιμο ένα τέτοιο εργαλείο.5 λεπτά υπόθεση είναι να πρεσσάρει το κύκλωμα ένα εξειδικευμένο-εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Ευχαριστώ Μαρίνο θα τους το αναφέρω και αυτό να το έχουν υπόψιν μιας και όλες οι απαιτούμενες αλλαγές έχουν γίνει. Έχω βαρεθεί να το πηγαίνω στο συνεργείο και μετά από λίγο καιρό να βλέπω ότι η βλάβη παραμένει η ίδια πετώντας λεφτά σε ανούσια ανταλλακτικά.

MarinosE46
15-02-15, 07:29
Ευχαριστώ Μαρίνο θα τους το αναφέρω και αυτό να το έχουν υπόψιν μιας και όλες οι απαιτούμενες αλλαγές έχουν γίνει. Έχω βαρεθεί να το πηγαίνω στο συνεργείο και μετά από λίγο καιρό να βλέπω ότι η βλάβη παραμένει η ίδια πετώντας λεφτά σε ανούσια ανταλλακτικά.

Σε καταλαβαίνω γιατί έχω παιδευτεί και εγώ με διαρροή ψυκτικού και ακόμα έχω θέμα.Πλέον συμπληρώνω κάθε 1300-1500 χιλιόμετρα ψυκτικό με αλλαγμένο ψυγείο,θερμοστάτη,δοχείο διαστολής,διακλάδωση και το πάνω κολάρο του ψυγείου.
Δεν έχω αλλάξει μόνο την πλαστική διακλάδωση κάτω από την πολλαπλή.Πλέον έχουμε εντοπίσει πως η διαρροή είναι από την φλάντζα καύσεως μεταξύ μπλοκ και κεφαλής οπότε κάποια στιγμή θα πρέπει να λύσουμε την κεφαλή και να αλλάξουμε μια φλάντζα.

E46SedanSiver
15-02-15, 09:19
Σε καταλαβαίνω γιατί έχω παιδευτεί και εγώ με διαρροή ψυκτικού και ακόμα έχω θέμα.Πλέον συμπληρώνω κάθε 1300-1500 χιλιόμετρα ψυκτικό με αλλαγμένο ψυγείο,θερμοστάτη,δοχείο διαστολής,διακλάδωση και το πάνω κολάρο του ψυγείου.
Δεν έχω αλλάξει μόνο την πλαστική διακλάδωση κάτω από την πολλαπλή.Πλέον έχουμε εντοπίσει πως η διαρροή είναι από την φλάντζα καύσεως μεταξύ μπλοκ και κεφαλής οπότε κάποια στιγμή θα πρέπει να λύσουμε την κεφαλή και να αλλάξουμε μια φλάντζα.

Ωχχχ δεν ακούγεται καλό αυτό. Δεν περίμενα να είναι τόσο περίπλοκη η βλάβη και να φτάνει μέχρι το μοτέρ.
Τουλάχιστον το εντόπισες και ελπίζω να ξεμπερδέψεις μια και έξω .
Το ότι έχει διαρροή στην φλάντζα το εντόπισαν με την πίεση ή το είδαν τυχαία?

6ylinder
15-02-15, 09:41
Ωχχχ δεν ακούγεται καλό αυτό. Δεν περίμενα να είναι τόσο περίπλοκη η βλάβη και να φτάνει μέχρι το μοτέρ.

Δεν έχεις τέτοιο θέμα εσύ. Αν εδώ και 2 χρόνια χάνεις 1 λίτρο/300χλμ από τη φλάντζα...πλέον δεν θα είχες μοτέρ.

E46SedanSiver
15-02-15, 09:47
Δεν έχεις τέτοιο θέμα εσύ. Αν εδώ και 2 χρόνια χάνεις 1 λίτρο/300χλμ από τη φλάντζα...πλέον δεν θα είχες μοτέρ.


Μακάρι. Γι αυτό και για πρώτη φορά θα το πάω στην αντιπροσωπεία για να είμαι σίγουρος.

6ylinder
15-02-15, 10:01
Μακάρι. Γι αυτό και για πρώτη φορά θα το πάω στην αντιπροσωπεία για να είμαι σίγουρος.

Γ ια μια απλή διάγνωση δεν θα το πρότεινα. Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να πετάς τα λεφτά σου. Εάν θες για λόγους εγγύησης κλπ να το πας για επισκευή...ΟΚ. Αλλά γιατί να σου πάρουν 20-30€ για να κάνουν ένα πρεσάρισμα στο ψυγείο, όταν μπορείς σε ένα εξειδικευμένο να το κάνεις χωρίς κόστος;

E46SedanSiver
15-02-15, 13:48
Γ ια μια απλή διάγνωση δεν θα το πρότεινα. Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να πετάς τα λεφτά σου. Εάν θες για λόγους εγγύησης κλπ να το πας για επισκευή...ΟΚ. Αλλά γιατί να σου πάρουν 20-30€ για να κάνουν ένα πρεσάρισμα στο ψυγείο, όταν μπορείς σε ένα εξειδικευμένο να το κάνεις χωρίς κόστος;

Μα για επισκευή θα το πάω άλλωστε αφού το αμάξι χάνει αλλά μια και το αναφέρεις, έχω ακούσει ότι υπάρχουν και εξειδικευμένα συνεργεία μόνο για την ψύξη.... μήπως θα ήταν καλύτερα?

rapid_fast
15-02-15, 14:28
Καλησπέρα σας.
Το πρόβλημα δυστυχώς παραμένει και ευτυχώς δεν έχει τύχει να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι μπορεί ακόμα να φταίει και θέλει αλλαγή ή αν υπάρχει κάτι που μπορώ σε πρώτη φάση να κάνω μόνος μου. Ευχαριστώ.

Το πρόβλημα είναι το συνεργείο σου.
Φταίει 100% το συνεργείο. Κανένας άλλος..

E46SedanSiver
15-02-15, 18:37
Το πρόβλημα είναι το συνεργείο σου.
Φταίει 100% το συνεργείο. Κανένας άλλος..

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δυστυχώς έχει γεμίσει ο τόπος από ανεκπαίδευτους μαστοράντζες.

MarinosE46
15-02-15, 19:57
Ωχχχ δεν ακούγεται καλό αυτό. Δεν περίμενα να είναι τόσο περίπλοκη η βλάβη και να φτάνει μέχρι το μοτέρ.
Τουλάχιστον το εντόπισες και ελπίζω να ξεμπερδέψεις μια και έξω .
Το ότι έχει διαρροή στην φλάντζα το εντόπισαν με την πίεση ή το είδαν τυχαία?
Στον έλεγχο.Σημειωτέον πως ότι έχω αλλάξει έφταιγε γιατί είχα αυξημένη διαρροή που μειωνόταν μετά από κάθε αλλαγή.Ξεκίνησα από διακλάδωση και θερμοστάτη(έχανε από τη βάση του) το 2011,το 2013 άλλαξα αντλία νερού γιατί έβλεπα πιτσιλιές στο μηχανοστάσιο και το 2014 άλλαξα ψυγείο(είχε κρακ) στο πλάι στο πλαστικό τμήμα και το δοχείο διαστολής ομοίως.Προληπτικά άλλαξα μόνο το ένα κολάρο της κεφαλής μιας και τα 43 ευρώ που κόστιζε γνήσιο δεν ήταν και σπουδαίο ποσό.
Δεν μπορώ να πω πως είναι δύσκολο να εντοπίσεις από που χάνει μιας και τις περισσότερες φορές τις διαρροές τις είδα μόνος μου.
Εχουμε καταλήξει πως οι διαρροές είναι από την φλάντζα γιατί όταν σηκώσεις το αυτοκίνητο έχει νωπό ψυκτικό στο μπλοκ και εχει πιτσιλιές από ψυκτικό μέχρι το σασμάν...
Θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς με εξουσιοδοτημένους,βρες έναν καλό εξειδικευμένο.Και σε επίπεδα τιμής θα είναι καλύτερος και σε δουλειά...
Στα μεγάλα εξουσιοδοτημένα πας πληρώνεις 500-600 ευρώ τη φορά και ούτε στο διαγνωστικό δεν το βάζουν.Από προσωπική εμπειρία σου λέω...

Ellinas
26-04-15, 21:33
Εχω κάνει~72000Κm's.Απο τα 50000 άρχισε να χάνει υγρά.Κανένας λεκές στο έδαφος κάτω απο την μηχανή.Ουτε κάποιος ''καινούργιος'' θόρυβος όπως οταν αρχίσει και χάνει η τρόμπα νερού.Ο μάστορας(εξειδικευμένο συνεργείο BMW),αλλά και εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW επανηλλειμένως είχαν πρεσσάρει το κύκλωμα ψύξεως,χωρίς να εντοπίσουν διαρροή.Η απώλεια ήταν~250-300cc/1000Km's.Τελικά κοντά στα 60000 μου παρουσιάζει φανερή απώλεια απο το ψυγείο.Το αλλάζω.Δεν περνάνε 10μέρες και μόλις το παρκάρω και κατεβαίνω,βλέπω να τρέχουν κάτω απο τ'αυτοκίνητο πράσινα υγρά.Είχε τρυπήσει το ''δοχείο διαστολής'' που είναι μαζί με το ψυγείο και που δεν είχα αλλάξει μαζί με το ψυγείο.Το αλλάζουμε.Τίτατα, η απώλεια paraflu επέμενε.Το μόνο εμφανές πρόβλημα ήταν μια έντονη οσμή στο αυτοκίνητο μόλις άνοιγα το AirCondition ή το καλοριφέρ.Κάνω ''βιολογικό καθαρισμό'' στους αεραγωγούς,τίποτα.Η οσμή και η απώλεια επέμεναν.Βγάζουμε το ταμπλό και βρίσκουμε το ψυγείο του καλοριφέρ γεμάτο ''ψώρα''.Το αλλάζω.Σταμάτησε η δυσάρεστη οσμή στον θάλαμο,αλλά η απώλεια paraflu παραμένει,ίσως σε μικρότερο βαθμό....!!.Ποτέ βέβαια δεν μου ανέβασε θερμοκρασία...
Επίσης πριν 3-4χρόνια άρχισε να έχει ασταθές ρελαντί σε τυχαία διαστήματα,δλδ άλλοτε μόλις βάλω μπρος την μηχανή ή άλλοτε αφού έχει δουλέψει 20-25λεπτά.Και πάλι το έχουν τσεκάρει στον εγκέφαλο επανηλλειμένως ΧΩΡΙΣ αποτέλεσμα.Το μόνο παρήγορο είναι οτι επιταχύνει χωρίς πρόβλημμα και γενικά η ασφάλεια του αυτοκινήτου δεν έχει επηρεαστεί

Driver M
26-04-15, 22:58
Αυτο με το ρελαντι μου κανει υποπτο για φλατζα κεφαλης.
Να περναει νερα στον κυλινδρο και να καιγονται, χωρις ορατη απωλεια.

Το θεμα ειναι βεβαια οτι μετα απο τοσο καιρο λογικα θα ειχε χειροτερεψει η κατασταση και δεν θα ηταν σταθερη η απωλεια οποτε ισως και να μην ειναι αυτο τελικα.

Ας μιλησουν και οι πιο ειδικοι.

6ylinder
27-04-15, 09:00
Κ εγώ, εδώ και 3 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο, χάνω συνέχεια κάποια μικροποσότητα, χωρίς να έχω ούτε οσμές, ούτε λεκέδες, ούτε τίποτα...έχουν αλλαχτεί ψυγεία, θερμοστάτης, διακλαδωτήρες...στο πρεσάρισμα δεν υπάρχει απώλεια...και (λανθασμένα) δεν ασχολούμαι πλέον...

bmwblue2
26-07-15, 17:27
Αναβει το λαμπακι νερου μηχανης καθε βδομαδα (bmw e46). Βαζω νερο, εκανα εξαερωση αλλα οπως διαβασα στο ιντερνετ το expansion tank (δοχειο διαστολης) παρουσιαζει ρωγμες και θεωρειται συχνη βλαβη.

Το ανταλακτικο expansion tank (http://www.ecstuning.com/BMW-E46-323i-M52_2.5L/ES38201/)
Ερωτησεις:
1. Αν το πάω σε γκαράζ θα δούνε την ρωγμή ή είναι δύσκολο να βγει το expansion tank;
2. Πρεπει να βαλω το γνησιο η μπορω να κανω την δουλεια μου με Imitation;

Ευχαριστω.

MarinosE46
27-07-15, 04:57
Αναβει το λαμπακι νερου μηχανης καθε βδομαδα (bmw e46). Βαζω νερο, εκανα εξαερωση αλλα οπως διαβασα στο ιντερνετ το expansion tank (δοχειο διαστολης) παρουσιαζει ρωγμες και θεωρειται συχνη βλαβη.

Το ανταλακτικο expansion tank (http://www.ecstuning.com/BMW-E46-323i-M52_2.5L/ES38201/)
Ερωτησεις:
1. Αν το πάω σε γκαράζ θα δούνε την ρωγμή ή είναι δύσκολο να βγει το expansion tank;
2. Πρεπει να βαλω το γνησιο η μπορω να κανω την δουλεια μου με Imitation;

Ευχαριστω.
καλημέρα,πράγματι το δοχείο διαστολής είναι σχετικά συχνή βλάβη.Προτίμησε γνήσιο.Τα ημιτασιόν δεν κουμπώνουν σωστά.Βεβαιώσου αφού πρεσσάρεις το κύκλωμα ότι η διαρροή προέρχεται από εκεί.Το 4κύλινδρο 46άρι δυστυχώς έχει πολλά σημεία στο κύκλωμα ψύξης που πάσχουν...

bmwblue2
27-07-15, 10:53
Ελπιζω στο γκαραζ να μην ειναι ασχετοι. Ειναι φυσιολογικη η φθορα στα λαστιχα και τα πλαστικα μετα απο 15 χρονια!!

MarinosE46
27-07-15, 14:41
φυσιολογική ναι,είναι.Αλλά συμβαίνει αρκετά νωρίτερα από τα 15 χρόνια...Πιθανές διαρροές μπορεί να υπάρχουν:από μια πλαστική διακλάδωση πίσω από το μοτέρ,από μια πλαστική διακλάδωση κάτω από την πολλαπλή εισαγωγής,από το δοχείο διαστολής,από τον θερμοστάτη στη βάση και από τις ραφές του ψυγείου(είναι πλαστικές)...

bmwblue2
27-07-15, 14:50
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τα σημειώνω όλα αυτά και θα τα δούμε στο συνεργείο. Θα επανέλθω με νέα. Πρώτη φορά στα 15 χρόνια παρουσίασε πρόβλημα στην μηχανή!

MarinosE46
28-07-15, 04:09
Δεν το λες και πρόβλημα στο μοτέρ.Προγραμματισμένες βλάβες του κυκλώματος ψύξης είναι που αν το επισκευάσεις άμεσα(όπως προτίθεσαι να κάνεις) δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

rapid_fast
29-07-15, 12:32
Με περισσή απορία παρακολουθώ για απώλειες ψυκτικού απο τα κυκλώματα
ψύξης κινητήρων, εν έτη 2015..
Και η απορία έγκειται στο ότι δεν μπορεί να βρεθεί η πηγή της διαρροής.
Το 2015, που όλοι πρέπει να έχουν παραφλού μέσα στο κύκλωμα, το οποίο
αφήνει εμφανές ίχνος σε οποιοδήποτε σημείο διαρροής.
Δύο είναι οι πιθανότητες για εμένα..
1) Δεν βάζετε παραφλού, αλλά νερό της βρύσης.
2) Δεν πηγαίνετε σε συνεργεία, αλλά σε γωνιακά μαγαζάκια, όπου το σφυρί είναι εργαλείο..

Υ.Γ. Στο κάτω μέρος του ψυγείου, δεξιά όπως το κοιτάζουμε μέσα απο τον χώρο του κινητήρα, έχει έναν αισθητήρα με πράσινο 0-ring που έχει μικροαπώλεια και θέλει όλος αντικατάσταση. Θέλει όμως αρκετή εργασία για να έχεις πρόσβαση, θέλει και μεγάλο ποσό για να αντικατασταθεί..

MarinosE46
29-07-15, 13:42
δεν είπε κανείς ότι δε βρίσκει τις διαρροές...Σημεία που μπορεί να χάσει ανέφερα και μου έχουν τύχει εμένα προσωπικά σε διάφορες χρονικές στιγμές που έχω το αυτοκίνητο...
Και παραφλου βάζουμε (γνήσιο) και σε εξειδικευμένο συνεργείο πηγαίνουμε...

bmwblue2
05-08-15, 18:38
Η διαρροή νερού μπορεί να συμβεί από πολλές αιτίες τις οποίες ανέφερε ο Μαρινοςε46.

Στην δικιά μου περίπτωση (E46, 316i, 2000) ήταν ρήγμα στο δοχείο διαστολής (expansion tank), δηλαδή η πιο συχνή βλάβη. Το δοχείο δεν βγαίνει εύκολα για να δει κάποιος το ρήγμα. Το πήγα σε συνεργείο της BMW και με ένα μηχάνημα πίεσης που μπαίνει στο καπάκι νερού διαπίστωσαν διαρροή.

Η BMW προτείνει το γνήσιο ανταλλακτικό γιατί έχει καλύτερες προδιαγραφές αντοχής από τα imitation.

Κόστος: Ανταλλακτικό + 3lt παραφλου + εργατικά + φπα - έκπτωση = 165 ευρώ.

bmwblue2
10-08-15, 14:59
Μετά την επισκευή κάνω 50χλμ και από περιέργεια ανοίγω το καπάκι νερού για έλεγχο. Η μηχανή τελείως κρύα και η στάθμη νερού πεσμένη. Ανοίγω την τάπα εξαέρωσης βγαίνει λίγος αέρας και η στάθμη επανέρχεται στο full !!! Πως εξηγείται αυτό;

nick_dimi
24-08-15, 18:30
Στο δικο μου Ε46 316 του 2000 , εχουν αλλαχτει ολα οσα εχουν να κανουν με το κυκλωμα του νερου...μα πως φιλοι μου να αντεχουν τα καημενα τα πλαστικα με τις θερμοκρασιες λειτουργιας της μηχανης?...102 με 105 βαθμους...σαν χυτρα ταχυτητος...σχεδον...εβαλα στο παγουρι του ταπα 140 , ετσι τουλαχιστον για να εκτονωνεται νωρις η πιεση , εχοντας εν γνωσει μου μια μικρη απωλεια ψυκτικου.

Συγγνωμη για την ερωτηση αν εχει απαντηθει αλλου....ειναι σωστο και αν ναι.. υπαρχει τροπος να ανοιγει ο θερμοστατης πριν τους 95 βαθμους?