PDA

Επιστροφή στο Forum : διαφορικο off!!!


kostas x3
01-09-09, 13:46
καλησπερα παιδες πριν ενα μηνα περιπου πηγα για service και γεννησε η αγελαδα!!!:banghead:

διαφορικο οff!!!:ices_ange

80000 χιλ. διαφορικο??27/11/2007 πρωτη αδεια ευτυχως μεσα στην εγγυηση..:yippee:

2.0disel.

καθε 80000 χιλ. αν αλλαζω διαφορικο την πατησαμε..3700 ευρω μου ειπε η bmw οτι στοιχιζει.:bricks1:

τα φωτα σας,επειδη το αμαξι δεν εχει φαει ζορι καθολου τα χιλ.ειναι σε εγνατια..

*φοραω 285/35/20 πισω και μπροστα 245/40/20 ζαντες πεζει ρολο??

ευχαριστω!!

george316
01-09-09, 13:53
βασικα...εγω λυπαμαι τα χρηματα που δινεις για λαστιχα.....καπου τοσο δεν πανε και αυτα????
χωρις πλακα τωρα,δε νομιζω οτι το διαφορικο παει μονο τοσο....μαλλον θα επεσες σε ελλατωματικο κομματι η τελος παντων ησουν ο τυχερος.εδω σε αλλα αμαξια το διαφορικο δεν αλλαζεται ποτε...
το διαφορικο θα τραβουσε ζορι αν ειχες 20ρα ζαντα στη μια ροδα και 19ρα στην αλλη.

kostas x3
01-09-09, 13:57
μαζι με ζαντεσ 4200 μου βγηκανε..

οτι μου ειπανε, 3700 θα αλαξουν το διαφορικο.αλλα χαλαστηκανε που τουσ ειπα οτι εχω εγγυηση.,

δεν ξερω δεν ξερω....

oldcarskickass
01-09-09, 16:48
γιατί χαλαστήκανε;

Τα λεφτά τα παίρνουν είτε από εσένα (αν είσαι εκτός εγγύησης) είτε από την BMW.

Το δεύτερο όμως έχει μια - μηδαμινή - διαδικασία.

InsaneDriver
01-09-09, 16:51
γιατί χαλαστήκανε;

Τα λεφτά τα παίρνουν είτε από εσένα (αν είσαι εκτός εγγύησης) είτε από την BMW.

Το δεύτερο όμως έχει μια - μηδαμινή - διαδικασία.

Aυτό με την εγγύηση το έχω δει και εγώ.

Μερικοί σε εξουσιοδοτημένα σε κοιτάνε με μισό μάτι σε τέτοιες περιπτώσεις. Γαϊδούρια... :twak:

nino x3
01-09-09, 18:45
καλησπερα παιδες πριν ενα μηνα περιπου πηγα για service και γεννησε η αγελαδα!!!:banghead:

διαφορικο οff!!!:ices_ange

80000 χιλ. διαφορικο??27/11/2007 πρωτη αδεια ευτυχως μεσα στην εγγυηση..:yippee:

2.0disel.

καθε 80000 χιλ. αν αλλαζω διαφορικο την πατησαμε..3700 ευρω μου ειπε η bmw οτι στοιχιζει.:bricks1:

τα φωτα σας,επειδη το αμαξι δεν εχει φαει ζορι καθολου τα χιλ.ειναι σε εγνατια..

*φοραω 285/35/20 πισω και μπροστα 245/40/20 ζαντες πεζει ρολο??

ευχαριστω!!

ειχες παρατηρησει τιποτα θορυβους απο το διαφορικο κατα την αλλαγη ταχυτητας στα δυο χρονια?

και μια ερωτηση πραγματικα χωρις καμια δοση "εξυπναδας" γιατι εχεις βαλει αυτες τις διαστασεις ελαστικων ?

kostas x3
02-09-09, 08:24
ειχες παρατηρησει τιποτα θορυβους απο το διαφορικο κατα την αλλαγη ταχυτητας στα δυο χρονια?

και μια ερωτηση πραγματικα χωρις καμια δοση "εξυπναδας" γιατι εχεις βαλει αυτες τις διαστασεις ελαστικων ?

καλημερα..οταν ξεκιναω ακουγετε κρακ κρακ λεσ και αφηνεις πατασ γκαζι και μεχρι τα 140 το κανει εντονα..αυτο μου το παρουσιασε πριν 2 μηνες..:drive2:

φορουσα 245/35/20 και 285/30/20 οπως ελεγε να βαλω το βιβλιο των λαστηχαδων,αλλα επειδη ηταν σαν saxo τα εβγαλα το χαμηλωσα ομως πριν τα βαλω με HR ελατηρια..:scratchch

asot
02-09-09, 08:54
και μια ερωτηση πραγματικα χωρις καμια δοση "εξυπναδας" γιατι εχεις βαλει αυτες τις διαστασεις ελαστικων ?


Φαντάζομαι εννοεί "γιατί εβαλες 20αρια" και μάλιστα τετοιου προφιλ, σε SUV συνήθως βάζουμε 17-18...???

nino x3
02-09-09, 22:55
Φαντάζομαι εννοεί "γιατί εβαλες 20αρια" και μάλιστα τετοιου προφιλ, σε SUV συνήθως βάζουμε 17-18...???

ναι αυτο εννοω..παντως μου κανει εντυπωση μεγαλη να "χτυπησει" διαφορικο δεν ειναι κατι που γινεται τοσο ευκολα, εκτος και αν υπαρχει εξαρχης κατασκευαστικο προβλημα, αν θελεις παντως πες μας περισσοτερες πληροφοριες.. εμεινες? ή μονο θορυβο ακουγες...
τα γραναζια ηταν σπασμενα τι ειπαν στο συνεργειο?
Ποια εξηγηση εδωσαν για αυτο?

υγ.εχεις κανει κατι για αυξηση της ιπποδυναμης ..?

kostas x3
03-09-09, 08:20
ναι αυτο εννοω..παντως μου κανει εντυπωση μεγαλη να "χτυπησει" διαφορικο δεν ειναι κατι που γινεται τοσο ευκολα, εκτος και αν υπαρχει εξαρχης κατασκευαστικο προβλημα, αν θελεις παντως πες μας περισσοτερες πληροφοριες.. εμεινες? ή μονο θορυβο ακουγες...
τα γραναζια ηταν σπασμενα τι ειπαν στο συνεργειο?
Ποια εξηγηση εδωσαν για αυτο?

υγ.εχεις κανει κατι για αυξηση της ιπποδυναμης ..?

καλημερα!! δεν εμεινα ακομα το βολταρο κανονικα και διακοπεσ πηγα απλα μεχρι τα 140 σκορτσαρι σαν να πηδαει δοντια καποιο γραναζει εντονα...
αρχηκα το εκανε μονο στην 1 ελαχηστα μετα πηρε φορα και τρελενεται σε ολεσ τισ ταχυτητες...:bowdown::bowdown:

εξηγηση τιποτα απλα διαφορικο μου ειπανε τιποτα παραπανω το οποιο το αλλαζω μεσα τισ αλλησ εβδομαδας..:tapedshut

εχς βαλει προγραμμα το οποιο εχει ανεβασει 32αλογα και 6,5 πριπου κιλα ροπηςς...:pimp:

nino x3
03-09-09, 12:43
εχς βαλει προγραμμα το οποιο εχει ανεβασει 32αλογα και 6,5 πριπου κιλα ροπηςς...:pimp:

κατι σαν trade (box)tuning πιστευω που μπαινει μεταξυ του εγκεφαλου και του δινει αλλες "οδηγιες",αν ειναι κατι τετοιο μιας και μπαινοβγαινει ευκολα βγαλτο οταν θα πας για την αλλαγη του διαφορικου,μη βρουν καμια ευκαιρια και σου πουν οτι αυτο ευθυνεται για το διαφορικο και δεν αναγνωρισουν την επισκευη!!!
Σημαντικες αυξησεις ιπποδυναμης- ροπης καμια φορα μπορουν να προκαλεσουν ζημια στο διαφορικο και αυτο ειναι μια πολυ καλη δικαιολογια για να σου ακυρωσουν την εγγυηση,το νου σου!!!
Αν τωρα το "προγραμμα" ειναι "επισημο" αγνοησε τα παραπανω.
Παντως οπως και να'χει πρεπει να εχεις και αυξημενη καταναλωση!!!

kostas x3
03-09-09, 20:01
καλησπερα!!

το εβγαλα εχθες.

δεν εχω παραπανω καταναλωση ισα ισα επεσε..

με βαση το κοντερ και τα λιτρα ανα 100χιλ.

nino x3
04-09-09, 15:04
καλησπερα!!

το εβγαλα εχθες.

δεν εχω παραπανω καταναλωση ισα ισα επεσε..

με βαση το κοντερ και τα λιτρα ανα 100χιλ.

υπολογισε σε βαθος χρονου 15% τουλαχιστον αυξηση της καταναλωσης οτι και να ισχυριζονται οι κατασκευαστες, εκτος και αν ειναι ρυθμιζομενο και το εχεις ρυθμισει στη πιο χαμηλη "σκαλα" που εκει φυσικα δεν θα σου δινει τις τιμες στη ροπη και στην ιπποδυναμη που αναφερεις.

oldcarskickass
07-09-09, 22:15
υπολογισε σε βαθος χρονου 15% τουλαχιστον αυξηση της καταναλωσης οτι και να ισχυριζονται οι κατασκευαστες, εκτος και αν ειναι ρυθμιζομενο και το εχεις ρυθμισει στη πιο χαμηλη "σκαλα" που εκει φυσικα δεν θα σου δινει τις τιμες στη ροπη και στην ιπποδυναμη που αναφερεις.

Υπάρχει και ένα Γερμανικό παράλληλο εγκεφαλάκι με +30ps και +50NM με TUV το οποίο ΔΕΝ ρυθμίζεται (όπως όλα όσα έχω βρει και εγώ) το οποίο ΠΑΛΙ ισχυρίζεται ότι ρίχνει την κατανάλωση.

Δε το θεωρώ απίθανο, το ίδιο μοτέρ έχω και εγώ(με τα 163), αν αυξηθεί και άλλο λίγο η ροπή στο φάσμα μεταξύ 1100 / 1500 rpm δεν υπάρχει λόγος να το πιέζεις παραπάνω ειδικά στην πόλη, το λέω γιατί μετά τις 1500rpm και ανάλογα με το βύθισμα του γκαζιού μπαίνει και η τουρμπίνα στο παιχνίδι, και το οικονομόμετρο από τα 5 - 7 λίτρα που βρίσκεται πετάγεται πάνω από τα 15.
Και πάλι όμως η κατανάλωση είναι ΤΡΑΓΙΚΑ χαμηλή (από γέμισμα σε ρεζέρβα με το BC να δείχνει ότι έχω άλλα 100χλμ έχω γράψει ήδη 700χλμ)οπότε και μια μικρή αύξηση δεν λέει και τίποτα

Δε μπορώ να καταλάβω πως αλλιώς μπορεί να πέσει η κατανάλωση, συγνώμη για το off topic.

kostas x3
24-09-09, 09:15
καλημερα παιδια !!

το αλλξα το διαφορικο και ολα οκ!!:dblthumb2

αντε να δουμε απο εδω και περα τι θα γινει...:scratchch:scratchch

dimitro$
24-09-09, 10:08
καλή τύχη!...ακούς εκεί να σε κοιτάνε με στραβό μάτι επειδή ήσουν μες στην εγγύηση...τς τς τς...