PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταναλωση 325


tomiss
02-09-09, 19:03
Εδω και 2 εβδομαδες δοκιμαζω να παω στην σχολη μου απο το σπιτι μου(νεα κηφισια-αιγαλεω) μεσω εθνικης οδου χωρις να το μαμαω στα γκαζια..Πηγαινοντας εως 120 το πολυ χωρις αποτομες επιταχυνσεις(ποσες φορες ειπα οχι σε κοντρες και ποναγε η ψυχη μου) εκαψα για πρωτη φορα 8.64 λιτρα!!!!Ειλικριαν θεωρω οτι ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΗ καταναλωση που ουτε ο κατασκευαστης θα το περιμενε..Εβγαλα 614 χλμ με 53 λιτρα βενζινης....Ηθελα να το μοιραστω μαζι σας διοτη μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση..:screwy:

crazy_beaver
02-09-09, 19:09
πραγματικα αν καταφερες αυτη την καταναλωση εισαι αξιεπαινος!!!!!!Πρεπει να οδηγουσες πιο προσεκτηκα και απο γιαγια!!!!!!!!!!!!!!!!!

tomiss
02-09-09, 20:29
πραγματικα αν καταφερες αυτη την καταναλωση εισαι αξιεπαινος!!!!!!Πρεπει να οδηγουσες πιο προσεκτηκα και απο γιαγια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω ευχαριστω:rockon:Προσεχτικα παντα οδηγαω απλα τωρα πηγαινα πολυ σιγα..Και να σου πω δεν εχασα και τιποτα παρα μονο κερδισα..Και ενιωθα και πολυ ασφαλης στη μεσαια,δεξια με 90-100

manosm3
02-09-09, 20:32
Και εγω εχω πετυχει 9λτ/100 αλλα μονο μια φορα :(. Ιπποκρατειος Πολιτεια - Αιγαλεω. Ενεδωσα λιγο σε ενα κυνηγητο με Χ5 αλλα πριν και μετα κιουρια. Με Μ50Β25 περυσι το χειμωνα, μολις ειχα βαλει το καινουριο μπλοκ.

TAZ118!
02-09-09, 21:22
Φιλε μην σου φαινεται καθολου παραξενο.Με την 118i με αντιστοιχη οδηγηση εχω δει
6.5-8.Εισαι πιο βαρης αλλα εχεις περισσοτερη ροπη χαμηλα.Πηγαινουμε με μια ταχυτητα επανω
εκμεταλλευομενοι την ροπη χαμηλα και πεφτει αισθητα η καταναλωση.
Ποια 325 εχεις?

oldcarskickass
03-09-09, 00:07
Φιλε μην σου φαινεται καθολου παραξενο.Με την 118i με αντιστοιχη οδηγηση εχω δει
6.5-8.Εισαι πιο βαρης αλλα εχεις περισσοτερη ροπη χαμηλα.Πηγαινουμε με μια ταχυτητα επανω
εκμεταλλευομενοι την ροπη χαμηλα και πεφτει αισθητα η καταναλωση.
Ποια 325 εχεις?

Ε36 έχει και τα συστήματα και ΟΛΗ η αεροδυναμική του ενός με του άλλου απλά είναι χρόνια μακριά.

Η κατανάλωση του φίλου είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

Βέβαια εγώ είμαι καλύτερος και ψώνιο!
6.7 lt/100km (μετρημένη σε 3000 χλμ χωρίς να το πολυπηγαίνω οικονομικά)(diesel powah)

tomiss
03-09-09, 10:19
Ε36 έχει και τα συστήματα και ΟΛΗ η αεροδυναμική του ενός με του άλλου απλά είναι χρόνια μακριά.

Η κατανάλωση του φίλου είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

Βέβαια εγώ είμαι καλύτερος και ψώνιο!
6.7 lt/100km (μετρημένη σε 3000 χλμ χωρίς να το πολυπηγαίνω οικονομικά)(diesel powah)

Μηπως να παρω κανα ντιζελ?Αν και απο οτι εχω ακουσει(ισως πω παπ..α) απαγορευεται να τα κινεις για ιδιωτικη χρηση?Εχω την ε36 του 95 5θυρη..192hp αλλα μου κανει εντυπωση γιατι εχω και ενα προγραμμα πανω που υποτιθεται οτι ανεβαζει την καταναλωση

oldcarskickass
03-09-09, 15:59
Μηπως να παρω κανα ντιζελ?Αν και απο οτι εχω ακουσει(ισως πω παπ..α) απαγορευεται να τα κινεις για ιδιωτικη χρηση?Εχω την ε36 του 95 5θυρη..192hp αλλα μου κανει εντυπωση γιατι εχω και ενα προγραμμα πανω που υποτιθεται οτι ανεβαζει την καταναλωση

Επιτρέπεται για Ι.Χ. απλά απαγορεύεται να μπαίνει μέσα στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα.

Και εμένα μου έκανε εντύπωση.

Σε κάποιο R&D (ή σε στήλη του Χοϊδά στο Drive) είχε αναφέρει για ένα παληκάρι που είχε κάνει 1600χλμ με ΕΝΑτεπόζιτο με ένα Golf V 1.6.(δεν κάνω λάθος το νούμερο είναι τραγικά μεγάλο)

Οπότε με την ανάλογη οδήγηση πιστεύω είναι εφικτό. Το θέμα είναι να μην οδηγάμε σαν να πηγαίναμε σε κηδεία.

tomiss
03-09-09, 16:07
Επιτρέπεται για Ι.Χ. απλά απαγορεύεται να μπαίνει μέσα στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα.

Και εμένα μου έκανε εντύπωση.

Σε κάποιο R&D (ή σε στήλη του Χοϊδά στο Drive) είχε αναφέρει για ένα παληκάρι που είχε κάνει 1600χλμ με ΕΝΑτεπόζιτο με ένα Golf V 1.6.(δεν κάνω λάθος το νούμερο είναι τραγικά μεγάλο)

Οπότε με την ανάλογη οδήγηση πιστεύω είναι εφικτό. Το θέμα είναι να μην οδηγάμε σαν να πηγαίναμε σε κηδεία.

Καλα 90-120 πηγαινα μια χαρα ειναι για τον κηφισο:party:

TAZ118!
03-09-09, 16:10
Ε36 έχει και τα συστήματα και ΟΛΗ η αεροδυναμική του ενός με του άλλου απλά είναι χρόνια μακριά.

Η κατανάλωση του φίλου είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.

Βέβαια εγώ είμαι καλύτερος και ψώνιο!
6.7 lt/100km (μετρημένη σε 3000 χλμ χωρίς να το πολυπηγαίνω οικονομικά)(diesel powah)


Βρε φιλε μην παιζεις με τον πονο μου...
Και εγω ντηζελ ηθελα αλλα αναθεμα την Ελληνικη νομοθεσια...:banghead:

bimmer-corfu
03-09-09, 18:08
Ε36 έχει και τα συστήματα και ΟΛΗ η αεροδυναμική του ενός με του άλλου απλά είναι χρόνια μακριά.

Η κατανάλωση του φίλου είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.



σωστός +1 έχουν μεγάλη διαφορά.

bimmer-corfu
03-09-09, 18:10
Βρε φιλε μην παιζεις με τον πονο μου...
Και εγω ντηζελ ηθελα αλλα αναθεμα την Ελληνικη νομοθεσια...:banghead:

ΤΑΖ118! εγώ θα σου πω κάτι άλλο...
Όλοι μας λέμε να μπορούσαμε να πάρουμε ντίζελ αλλά στην επαρχία που μπορούν γιατί δεν έχουν ντίζελ?
Μέσα στο παράδειγμα βάζω και τον εαυτό μου.

Προσωπικά δεν πήρα Ε92 ντίζελ λόγο κόστους αλλά ακόμα και όπου δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα οι Έλληνες βενζίνη αγοράζουν

BILL007
03-09-09, 18:31
οι Έλληνες βενζίνη αγοράζουν

Εγώ σύντομα θα το κάνω να καίει κηροζίνη...χαχαχαχχα!!!!:rofl2:

http://elpehpc.demosite.otenet.gr/Text.aspx?menuitemid=446&lan=1


Πέρα απο την πλάκα αμα δεν έχεις βαρύ πόδι σε όλα τα αμάξια μπορείς να πας οικονομικά...

Δικό μου παράδειγμα περσι,πήγα το Αθήνα-Κέρκυρα με 30 λίτρα και κάτι ψηλά.Η απόσταση είναι 459χιλιόμετρα.=>6.53 λίτρα/100!!!!AΠΙΣΤΕΥΤΟ???
Πόσες ώρες το έκανα? 7 και κάτι...Ταχύτητες<110 χιλιομέτρων και στις κατηφόρες ούτε γκάζι...

Φέτος πήγα πάλι την ίδια διαδρομή κατανάλωση στο 8.9.
Πόσες ώρες το έκανα? 5 και κάτι...Ταχύτητες>140 και γκαζι παντού και πουθενά που λένε...

Ε,λοιπόν να σας πω το συμπέρασμα μου?Αδιαφορώ για την κατανάλωση...Έκαψα ένα τεπόζιτο κοντά και το καταχάρηκα!!!!τελίκιασμα στο κομμάτι της Ιόνιας και όταν έφτασα στην Ηγουμενίτσα είπα ουφ...Πάμε να το ξανακάνουμε...οχι σαν πέρσι που κόντεψα να πάθω και ήμουν έτοιμος να φωνάξω "Δεν θα φτάσουμε ποτέεεεεΕ?????"

Οπότε εγώ καταλήγω στο ότι για να πηγαίνεις τόσο οικονομικά δεν αξίζει,μιας και ο χρόνος είναι χρήμα,αλλά το χρήμα ποτέ χρόνος*...;)

*Εξαίρεση αποτελούν οι ταξιτζήδες σε όλα τα άνωθεν για ευνόητους λόγους...:)

tomiss
03-09-09, 19:09
Εγώ σύντομα θα το κάνω να καίει κηροζίνη...χαχαχαχχα!!!!:rofl2:

http://elpehpc.demosite.otenet.gr/Text.aspx?menuitemid=446&lan=1


Πέρα απο την πλάκα αμα δεν έχεις βαρύ πόδι σε όλα τα αμάξια μπορείς να πας οικονομικά...

Δικό μου παράδειγμα περσι,πήγα το Αθήνα-Κέρκυρα με 30 λίτρα και κάτι ψηλά.Η απόσταση είναι 459χιλιόμετρα.=>6.53 λίτρα/100!!!!AΠΙΣΤΕΥΤΟ???
Πόσες ώρες το έκανα? 7 και κάτι...Ταχύτητες<110 χιλιομέτρων και στις κατηφόρες ούτε γκάζι...

Φέτος πήγα πάλι την ίδια διαδρομή κατανάλωση στο 8.9.
Πόσες ώρες το έκανα? 5 και κάτι...Ταχύτητες>140 και γκαζι παντού και πουθενά που λένε...

Ε,λοιπόν να σας πω το συμπέρασμα μου?Αδιαφορώ για την κατανάλωση...Έκαψα ένα τεπόζιτο κοντά και το καταχάρηκα!!!!τελίκιασμα στο κομμάτι της Ιόνιας και όταν έφτασα στην Ηγουμενίτσα είπα ουφ...Πάμε να το ξανακάνουμε...οχι σαν πέρσι που κόντεψα να πάθω και ήμουν έτοιμος να φωνάξω "Δεν θα φτάσουμε ποτέεεεεΕ?????"

Οπότε εγώ καταλήγω στο ότι για να πηγαίνεις τόσο οικονομικά δεν αξίζει,μιας και ο χρόνος είναι χρήμα,αλλά το χρήμα ποτέ χρόνος*...;)

*Εξαίρεση αποτελούν οι ταξιτζήδες σε όλα τα άνωθεν για ευνόητους λόγους...:)

Εν μερει συμφωνω αλλα εγω δεν βιαζομαι να παω στην σχολη μου:P.Επισης ολα αυτα χωρις κινηση τωρα που γεμισε παλι η εθνικη με 1η και 2α παει η καταναλωση..Βασικα να πω την αληθεια απο οταν ειδα στο φορουμ αυτο εδω http://www.youtube.com/watch?v=YY4hICSiRa4 Εχω ηρεμησει παρα πολυ..Το βλεπω μια φορα καθε μερα απλα για να μην ξεχναω...Οπως ειπα και στο αρχικο ποστ νομιζω ενιωθα πολυ ασφαλης με 100-120..Δεν χρειαζεται να ειμαστε στην τσιτα παντα δεν κανει καλο και στην καρδια:p....Εξαλλου περιμενω να βρω λεφτα να το φτιαξω λιγο γιατι αρχησα να βαριεμαι!!!

Stunt Mike
05-09-09, 18:07
Εδω και 2 εβδομαδες δοκιμαζω να παω στην σχολη μου απο το σπιτι μου(νεα κηφισια-αιγαλεω) μεσω εθνικης οδου χωρις να το μαμαω στα γκαζια..Πηγαινοντας εως 120 το πολυ χωρις αποτομες επιταχυνσεις(ποσες φορες ειπα οχι σε κοντρες και ποναγε η ψυχη μου) εκαψα για πρωτη φορα 8.64 λιτρα!!!!Ειλικριαν θεωρω οτι ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΗ καταναλωση που ουτε ο κατασκευαστης θα το περιμενε..Εβγαλα 614 χλμ με 53 λιτρα βενζινης....Ηθελα να το μοιραστω μαζι σας διοτη μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση..:screwy:

Δεν μου κανει και ιδιαιτερη εντυπωση καθοτι ειναι γνωστο οτι τα μεγαλα μοτερ δεν ειναι παντα και αντιοικονομικα.Προσωπικα ενω πηγαινω μονιμα στην εθνικη Οδο 180-240 με καταναλωση 12-14 lt/100km,προσφατα κατεβαινα απο ορεινη Καρδιτσα-Αθηνα,συνολο 335km με καταναλωση 9.4lt/100km,και ταχυτητες 140-160...Περισυ χειμωνα Αθηνα-Βουλγαρια(Bansko) και επιστροφη συνολο 1460km με 4 ατομα+αποσκευες ταχυτητες μονιμα 180-240 εκαψα 210lt!!!...14.38lt/100km...:dance:

Lambros
05-09-09, 18:58
Επιτρέπεται για Ι.Χ. απλά απαγορεύεται να μπαίνει μέσα στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα.

Και εμένα μου έκανε εντύπωση.

Σε κάποιο R&D (ή σε στήλη του Χοϊδά στο Drive) είχε αναφέρει για ένα παληκάρι που είχε κάνει 1600χλμ με ΕΝΑτεπόζιτο με ένα Golf V 1.6.(δεν κάνω λάθος το νούμερο είναι τραγικά μεγάλο)

Οπότε με την ανάλογη οδήγηση πιστεύω είναι εφικτό. Το θέμα είναι να μην οδηγάμε σαν να πηγαίναμε σε κηδεία.

Πως γινεται 1600 χιλιομετρα με ενα τεποζιτο???Και 80λιτρα τεποζιτο να εχει(που δεν νομιζω...) πρεπει να εκαιγε 5λιτρα/100...ουτε το yaris το 1000άρι που εχω δεν καιει τοσο...τυπογραφικο λαθος του περιοδικου ισως???

Πατσίκας Βασίλειος
05-09-09, 19:31
εγω παλι θα αναφερω το παραδειγμα μου αν και οφ τοπικ.Λαρισα Πιρεας μεχρι το πλοιο...390 χιλιομετρα....εκαψα τα 4/5 ρεζερβουαρ του μινι κουπερ(40 λιτρα συνολο)ταχυτητεσ πανω απο 170 συνεχεια και μερικες φορες 200-220 στις ευθειες για λαμια και μετα τη λαμια........3 ωρες απο το σπιτι μεχρι το πλοιο........μεχρι το σιριος 2 και 30 μετα εκοψα γιατι ειχε κινηση...βεβεαι εχω δει και καταναλωση 5,5!!!!!προσωπικα πιστευω οτι τα τριπ κομπιουτερ λενε ψεματα οπως επισης πιστευω οτι η καταναλωση απο ενα σημειο και μετα οσο και να πας ειναι το ιδιο........τελος να πω οτι το ταξιδι εγινε με φουλ κλιματισμο και ζεστη αρκετα μερα.......το μεγιστο που εχω δει ειναι 11...........

Nick_compact
05-09-09, 20:17
Με το Ε60 530, με 6 και 140 με cruise control βλέπαμε εύκολα 8-9 λίτρα. Σε αυτήν την ταχύτητα, τόσο καίει και το Mini μου!

Βασίλη τι Mini έχεις;

Πατσίκας Βασίλειος
05-09-09, 20:21
Με το Ε60 530, με 6 και 140 με cruise control βλέπαμε εύκολα 8-9 λίτρα. Σε αυτήν την ταχύτητα, τόσο καίει και το Mini μου!

Βασίλη τι Mini έχεις;
Exω το ρ56 1,6 120 ιππους..και ειμαι ερωτευμενος!!!!!εσυ εχεις το προηγουμενο απο οτι βλεπω.......γενικα πιστευω οτι καιει αρκεττα για τα κιλα του απλα δεν καιει παρα πολυ στα πολλα χιλιομετρα..εσυ τι λεσ???

Nick_compact
05-09-09, 20:26
Όσο ήταν μαμά, δεν έκαιγε πάρα πολύ. Τώρα, με 5η και 90-100, καίει περίπου 8 λίτρα! Δεν είναι και λίγο για μικρό και΄ελαφρύ αμάξι!

Πατσίκας Βασίλειος
05-09-09, 20:34
Όσο ήταν μαμά, δεν έκαιγε πάρα πολύ. Τώρα, με 5η και 90-100, καίει περίπου 8 λίτρα! Δεν είναι και λίγο για μικρό και΄ελαφρύ αμάξι!
Σιγουρα δεν ειναι λιγο...αλλα λεω οτι στο ταξιδι που εκανα δεν εδειχε πανω απο 11..(πολλη ωρα με τελικη)..οποτε συμπερασμα για μενα οτι δεν καει αρκετα με πολλα πολλα χιλιομετρα....εμενα εχει 20.000 οποτε ειναι νορισ για να σου πο αν καει παραπανω η οχι σε σχεση με την αρχη...

oldcarskickass
06-09-09, 01:04
Πως γινεται 1600 χιλιομετρα με ενα τεποζιτο???Και 80λιτρα τεποζιτο να εχει(που δεν νομιζω...) πρεπει να εκαιγε 5λιτρα/100...ουτε το yaris το 1000άρι που εχω δεν καιει τοσο...τυπογραφικο λαθος του περιοδικου ισως???

Κι όμως φίλε μου, μου έπεσαν τα μάτια όταν το διάβασα.

Το έχω στο 3τόνων αρχείο μου και βαριέμαι απίστευτα να το ψάξω.

Ήταν ένα ζευγάρι και ήθελαν να κάνουν το γύρο του κόσμου ( το του κόσμου με κάθε επιφύλαξη, πάντως βγήκαν παγανιά και έγραφαν χλμ) με σκοπό την ΕΛΑΧΙΣΤΗ δυνατή κατανάλωση.
εγω παλι θα αναφερω το παραδειγμα μου αν και οφ τοπικ.Λαρισα Πιρεας μεχρι το πλοιο...390 χιλιομετρα....εκαψα τα 4/5 ρεζερβουαρ του μινι κουπερ(40 λιτρα συνολο)ταχυτητεσ πανω απο 170 συνεχεια και μερικες φορες 200-220 στις ευθειες για λαμια και μετα τη λαμια........3 ωρες απο το σπιτι μεχρι το πλοιο........μεχρι το σιριος 2 και 30 μετα εκοψα γιατι ειχε κινηση...βεβεαι εχω δει και καταναλωση 5,5!!!!!προσωπικα πιστευω οτι τα τριπ κομπιουτερ λενε ψεματα οπως επισης πιστευω οτι η καταναλωση απο ενα σημειο και μετα οσο και να πας ειναι το ιδιο........τελος να πω οτι το ταξιδι εγινε με φουλ κλιματισμο και ζεστη αρκετα μερα.......το μεγιστο που εχω δει ειναι 11...........

Το αρκετά ζεστή μέρα, μπορεί να μην κάνει καλό στις επιδόσεις κάνει καλό στην κατανάλωση όμως.:nod:

Εγώ ρε παίδες με το Ε30 325 όποτε πήγαινα σαν νορμάλ άνθρωπος έκαιγα γύρω στα 11 - 13 εθνική, όποτε πήγαινα με την ταυτότητα στο στόμα ήμουν στα 9 με 11.

Το φλεβάρη ερχόμενος από Αθήνα ΣΦΑΙΡΑ, (κατουριόμουν σε ΟΛΗ τη διαδρομή, ένα ανεξήγητο πράμα ρε γμτ,στον Κορινό με χτύπησε το ραντάρ με 192χλμ...)έκαψα σε όλο το ταξίδι από Αθήνα μέχρι Σαλονίκη μέση κατανάλωση 10.6lt/100χλμ.

6zylindermaniac
06-09-09, 07:49
Με 325 Ε36 κουπέ ΧΩΡΙΣ βάνος έκανα ρεκόρ ελάχιστης κατανάλωσης 7,4λτ/100χλμ σε ταξίδι με εκνευριστικά χαμηλές ταχύτητες (ελάχιστη 90χλμ-μέγιστη 110χλμ) και προσεκτική οδήγηση σε ανηφόρες κλπ.

Πραγματικά πίστεψα οτι έχει χαλάσει το φλοτέρ γιατί στην πόλη παίζω απο 10 μέχρι 15λτ/100χλμ

:)

tomiss
06-09-09, 10:41
Με 325 Ε36 κουπέ ΧΩΡΙΣ βάνος έκανα ρεκόρ ελάχιστης κατανάλωσης 7,4λτ/100χλμ σε ταξίδι με εκνευριστικά χαμηλές ταχύτητες (ελάχιστη 90χλμ-μέγιστη 110χλμ) και προσεκτική οδήγηση σε ανηφόρες κλπ.

Πραγματικά πίστεψα οτι έχει χαλάσει το φλοτέρ γιατί στην πόλη παίζω απο 10 μέχρι 15λτ/100χλμ

:)

Και εμενα μεση καταναλωση τοσο εχει συνηθως..Και εχω μονο βανος εγω..Παιζει ρολο στην καταναλωση?Δεν το ξερω αυτο

6zylindermaniac
06-09-09, 11:43
Και εμενα μεση καταναλωση τοσο εχει συνηθως..Και εχω μονο βανος εγω..Παιζει ρολο στην καταναλωση?Δεν το ξερω αυτο

Δεν είμαι και 100% σίγουρος, αλλά πολλοί μου έχουν πει οτι ο σκέτος 6κύλινδρος καίει λίγο παραπάνω, είναι πιο άδειος χαμηλά, και τραβάει καλύτερα ψηλά απο το βανάτο Μ50 (ορολογία μαστώρων..)

paganis
08-09-09, 09:50
απο καταναλωση μου εχει κανει εντυπωση το σουζουκι σουιφτ 1300 2006...στο γυρισμο απο θεσσαλονικη -αθηνα με αιρκοντισιον αλλα με προσεχτικη οδηγηση 110-120, γεματο τεποζιτο 2 ατομα και αποσκευες μεχρι και στα καθισματα....απο περιεργεια το ξαναγεμισα για να δω καταναλωση....ξαναγεμισα με 21 ευρω..πιο ακριβα μου πηγαν τα διοδια!!!