PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ Χ5


dimco
06-09-09, 22:27
ποιος μπορεί να βοηθήσει? ψάχνω να κάνω μια αναβάθμιση λογισμικού στο Χ5. είναι του 2001 μοντέλο και δεν πρέπει να έχει γίνει ποτέ. ενδιαφέρομαι για τεχνικό στους νομούς Καβάλας-Δράμας-Σερρών-Κοζάνης.

asot
07-09-09, 13:45
Αναβάθμιση Λογισμικού?
Τι είναι πάλι αυτό ?

Πρέπει να γίνεις πιο σαφής...
Στο NAVI?
Στο αυτόματο κιβώτιο?
Που????

nino x3
07-09-09, 14:47
μαλλον εγκεφαλου εννοει...επαναπρογραμματισμο με ποιο συγχρονο λογισμικο?

asot
07-09-09, 19:59
μαλλον εγκεφαλου εννοει...επαναπρογραμματισμο με ποιο συγχρονο λογισμικο?

Εχεις ξανακούσει τέτοια δυνατότητα???
Windows φοραει ο εγκέφαλος;;;

Δεν νομίζω οτι γίνεται κάτι τέτοιο.

dimco
09-09-09, 22:20
φιλε asot και εσύ (αλλα και άλλοι φίλοι), μου είχες πει σε άλλο post για το πρόβλημα που είχα με το αυτόματο κιβώτιο για αναβάθμιση στο λογισμικό (αν καταλαβα καλά)που βγήκε στα μέσα του 2004 διότι το αμάξι είναι του 2001.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20429
απο οτι μου ειπαν με την αναβάθμιση αλλάζουν και οι ενδείξεις στο καντράν αλλά και στην οθόνη.τωρα...

asot
09-09-09, 22:58
Τωρα βοηθάς, κατι γίνεται...
Για το αυτόματο κιβώτιο, δυνατότητα αναβαθμισης έχουν μονο οι κεντρικές αντιπροσωπίες...
Θα έλεγα μάλλον οι πολύ κεντρικές (πχ Θεσσαλονικη)
Δεν είναι καλή ιδέα το "ενδιαφέρομαι για τεχνικό στους νομούς Καβάλας-Δράμας-Σερρών-Κοζάνης"

Κοιταξα τα post που έχεις τον Ιούλιο...
Εννοείς μάλλον αυτά τα συμπτώματα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=301988&postcount=1
Ποια είναι η κατάσταση τώρα? Τι συμπτώματα παρουσιάζει το αυτοκίνητο? Στο 5αρι αυτόματο που φοράς δεν ξέρω για αναβάθμιση, μιλούσα για το 6αρι (11/2003 και εντευθεν)...
Τετοια θέματα, κακώς τα "πιανεις" με απλό μηχανικό,μονο στα εξουσιοδοτημένα νομίζω μπορούν να σου πουν για αναβαθμίσεις, ανακλήσεις, κλπ...

Τελικά διαπιστώνω οτι είναι το 3ο thread που ανοιγεις με θέμα το σασμάν, χασαμε την ροή έτσι όμως...

dimco
09-09-09, 23:16
μετά τη διαγραφή των σφαλμάτων κανένα πρόβλημα πλέον. Τώρα για τις κεντρικές αντιπροσωπίες που αναφέρεις, έχεις δίκιο. Ξέρεις τι όμως? Μου ανέφεραν οτι βάζοντας ενα cdακι με αναβάθμιση,(τι αναβάθνιση και για πού??) εχω αλλαγές στις ενδείξεις στο καντράν αλλά και στην οθόνη. Αλλάζουν δηλαδή οι πληροφορίες που σου δίνει, τα γραφικά και τέτοια πράγματα. Αυτός που μου το είπε είναι πρώην συνάδελφος ηλεκτρονικός που ασχολείται με αυτά αλλα και ένας μηχανικός. Τώρα τι να σου πω. Θα πάρω καμία αντιπροσωπία τηλ να ρωτήσω.

asot
10-09-09, 08:28
...βάζοντας ενα cdακι με αναβάθμιση,(τι αναβάθνιση και για πού??) εχω αλλαγές στις ενδείξεις στο καντράν αλλά και στην οθόνη. Αλλάζουν δηλαδή οι πληροφορίες που σου δίνει, τα γραφικά και τέτοια πράγματα. ...

Με συγχωρείς, αλλα αυτα ακούγονται περιγραφές ασχέτων.........

Καταρχην, NAVI έχεις?
Αν ΝΑΙ, τοτε αυτό αναβαθμίζεται ανεξάρτητα, οι αλλαγές όμως δεν έχουν να κάνουν με εμφάνιση ή προσθετες λειτουργιες...
Αν ΟΧΙ, τοτε μιλάς για αλλαγές στο MID ή στην οθόνη ενδείξεων????? Τίποτα τέτοια δεν γίνονται (....αλλαγες στα ΓΡΑΦΙΚΑ!?!?!?!?)

Οι αναβαθμίσεις στο αυτοκίνητο (δεν εννοώ του NAVI) γίνονται ΜΟΝΟ μέσω του Υπολογιστή της BMW (GT1), οχι με CD και τετοια - το CD εξυπηρετεί το ηχοσύστημα και το ΜΚx στην μπαγαζιέρα εξυπηρετεί ΜΟΝΟ το multimedia/navi συστημα...

Τελικα, ξέρεις τι κατάλαβα? Εχεις σοβαρά θέματα (κιβώτιο), τα οποία ο (εκάστοτε) μηχανικός με ένα OBD interface και το απλό λογισμικό, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να λύσει... το reset το σφαλματων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ, πρεπει να βρεις την ΑΙΤΙΑ...!!!
Στο ξαναλέω, τράβα σε σοβαρή αντιπροσωπία, να στα εξηγήσουν σωστά, σε φλομώσανε στις π@π@ριες...

dimco
10-09-09, 19:59
Στο ξαναλέω, τράβα σε σοβαρή αντιπροσωπία, να στα εξηγήσουν σωστά, σε φλομώσανε στις π@π@ριες...
Αν δεν ξέρεις πως δουλεύει κατι (γιατί το αμάξι έχει 6 μήνες που το πήρα και ακόμα ψάχνομαι για το πώς και το γιατί) και έχεις προβλήματα, τότε εμπιστεύεσαι κάποιον που υποτίθεται (αφού είναι μηχανικός!!) ότι ξέρει. Θα πάω σε μια καλη όπως λές αντιπροσωπία να δώ τι γίνεται. Το αμάξι πάντως έχει NAVI αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ λόγο εξωτερικής συσκευής και μή ύπαρξης απο χάρτη Ελλάδος.
Πάντως τι να πώ. Ενα μεγάλο ευχαριστώ για την αμεσότητα και τις λύσεις. :bowdown:

asot
10-09-09, 20:07
Καλή συνέχεια, κράτα μας ενήμερους

ΥΓ Για το NAVI, εχουν δημοσιευτεί και δώ λύσεις στο θέμα του χάρτη, η χαρτογράφηση είναι πλεον ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΗ, κρίμα να πάει χαμένο...

Ριξε μια ματια στο GPS subforum (αφου ρίξεις μια ματια στην μπαγαζιέρα αριστερα, να βεβαιωθείς ποιο ΜΚ computer έχεις - για 2001, μάλλον για ΜΚ3 σε κόβω...)

stapre
28-11-09, 10:04
ποιος μπορεί να βοηθήσει? ψάχνω να κάνω μια αναβάθμιση λογισμικού στο Χ5. είναι του 2001 μοντέλο και δεν πρέπει να έχει γίνει ποτέ. ενδιαφέρομαι για τεχνικό στους νομούς Καβάλας-Δράμας-Σερρών-Κοζάνης.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ UPDATE ΑΠΟ ΤΗΝ BMW.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΗΜΗ BMW ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ.
ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ.
ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΖΗΤΑΣ.
ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΠΡΙΖΩΝΕΤΑΙ ΟΝLINE 3-4ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ.
ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ Π.Χ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΦΥΡΗΞΕ...

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ?
ΦΡΕΣΚΑΡΙΣΜΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥΡΘΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ?
ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
ΑΝ ΕΙΧΕ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΟΥΣΕ Η BMW ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΕΑΝ.
ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ!
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕΡΗ ΣΑΣ...
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ...