PDA

Επιστροφή στο Forum : schrick και οχι μονο!!


ΔημητρηςΜ3
09-09-09, 12:53
hello!
για οσους ψαχνοντε για camshaft schrick για το Μ3 Και οχι μονο!!!!!
στελνει και στο Greece!!:ylsuper:
http://www.turnermotorsport.com/html/detail.asp?PRODUCT_ID=E46M3SCHRICK

bmw330vasilis
09-09-09, 12:57
να σαι καλα.....αλλα εχει 3 μειον κατ εμε..!

1ον......ακριβος στις τιμες του....οταν θυμαμαι εψαχνα τους εβρισκα 900 απο Γερμανια...με εξοδα αποστολης
2ον.....εξοδα αποστολης τσιμπημενα...μιας και στελνει με UPS και οχι USPS....
3ον.....στανταρ τελωνειο......ενω με την USPS πιθανοτατα επιβαρυνεσε με 3 ευρω μονο...χωρις εξοδα εκτελωνισμου....

οτι μοιραζομαστε ομως χρησιμο ειναι!!!!!

ΔημητρηςΜ3
09-09-09, 12:59
να σαι καλα.....αλλα εχει 3 μειον κατ εμε..!

1ον......ακριβος στις τιμες του....οταν θυμαμαι εψαχνα τους εβρισκα 900 απο Γερμανια...με εξοδα αποστολης
2ον.....εξοδα αποστολης τσιμπημενα...μιας και στελνει με UPS και οχι USPS....
3ον.....στανταρ τελωνειο......ενω με την USPS πιθανοτατα επιβαρυνεσε με 3 ευρω μονο...χωρις εξοδα εκτελωνισμου....

οτι μοιραζομαστε ομως χρησιμο ειναι!!!!!

σωστος ο Βασιλης!:rockon:

NAKATA-E30
09-09-09, 14:43
για κατσε για κατσε,ειναι ακριβα???????ειναι ακριβα 300 ευρω?καινουριος schrick 304 και μαζι με τα ελατηρια για τον 304 πχ αλλα 70 ευρω??????δηλαδη με 370 ευρω παιρνεις cam και valvesprings?επειδη εχω μιλησει μαζι του και ξερω ποσο ειναι τα μεταφορικα,πειτε μια τιμη που θεωρειται καλη και μετα θα σας πω ακριβως.στην ελλαδα μεταχειρα πουλανε 350-400 μικροτερους χωρις ελατηρια.καινουριοι γυρω στα 600!!!!!!!!!!!!!
μετα απο αυτο πας και στην r-m motorsport και παιρνεις και ενα cam gear δοκιμασμενο και προτεινομενο απο τα μεγαλυτερα site (για ε30) με 90$ και εχεις σετακι τελειο!!!!!!!
οποτε δεν θα το ελεγα ακριβο ουτε για πλακα!!!!!!!!

1)μιλαω για μ20 για τους αλλους δεν ξερω γιατι δεν με απασχολησε ποτε
2)δεν ξερω ακριβως τι θα παιξει με το τελωνειο
\
φιλικα χρηστος

NAKATA-E30
09-09-09, 14:44
ntiospo εισαι αεκτζης?
(ασχετο)

Nick_E60_GR
09-09-09, 14:46
Τα νούμερα αυτά που δίνει είναι CSL, ή ακόμη πιο "άγρια"? (μοίρες - βύθισμα κλπ)

bmw330vasilis
09-09-09, 14:47
απ ..... για ποσταρισμα δ/νσης απο deepblue

bmw330vasilis
09-09-09, 14:49
για κατσε για κατσε,ειναι ακριβα???????ειναι ακριβα 300 ευρω?καινουριος schrick 304 και μαζι με τα ελατηρια για τον 304 πχ αλλα 70 ευρω??????δηλαδη με 370 ευρω παιρνεις cam και valvesprings?επειδη εχω μιλησει μαζι του και ξερω ποσο ειναι τα μεταφορικα,πειτε μια τιμη που θεωρειται καλη και μετα θα σας πω ακριβως.στην ελλαδα μεταχειρα πουλανε 350-400 μικροτερους χωρις ελατηρια.καινουριοι γυρω στα 600!!!!!!!!!!!!!
μετα απο αυτο πας και στην r-m motorsport και παιρνεις και ενα cam gear δοκιμασμενο και προτεινομενο απο τα μεγαλυτερα site (για ε30) με 90$ και εχεις σετακι τελειο!!!!!!!
οποτε δεν θα το ελεγα ακριβο ουτε για πλακα!!!!!!!!

1)μιλαω για μ20 για τους αλλους δεν ξερω γιατι δεν με απασχολησε ποτε
2)δεν ξερω ακριβως τι θα παιξει με το τελωνειο
\
φιλικα χρηστος



Εχει διαφορα στις τιμες....αναλογα το μοντελο......!

NAKATA-E30
09-09-09, 14:52
ναι ναι πιθανον δεν ξερω για αλλα μοτερ,αλλα για μ20 ειναι τζαμπα στην κυριολεξια

NAKATA-E30
09-09-09, 14:55
να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια αν πεις οτι βαζεις τα θηρια τα 304 σε μ20 αλλα βαλεις και γραναζι και ρυθμιστει καλα και βαλεις και καλο προγραμμα υπαρχει περιπτωση να παθεις καποια ζημια επειδη ειναι πολυ αγριος ο εκκεντροφορος?να βαλεις και ελατηρια ολα κομπλε?υπαρχει προιστορια με προβληματα σε αυτη την βελτιωση?

maris7
09-09-09, 15:01
φιλε μακρια απο αυτην την εταιρια αγορασα το σποιλερ μπροστα και μου εκοψε τον κωλο το τελωνιο!
το πληρωσα βαπορισιο

Apostolos
09-09-09, 15:06
Πάντως εγώ έχω παραγγείλει απο την Turner Motorsport ένα αντάπτορα λαδιού εδώ και κανα 2μηνο για να βάλω ένα ψυγείο λαδιού σε Μ54Β30 μοτέρ και ακόμα τον περιμένω.............:mad::mad:

shido
09-09-09, 15:09
σορρυ για το οφτοπικ αλλα γιατι να βαλεις ψυγειο λαδιου?

Apostolos
09-09-09, 15:14
σορρυ για το οφτοπικ αλλα γιατι να βαλεις ψυγειο λαδιου?

Πονηρούλη :) όλα θες να τα μαθαίνεις χαχαχαχαχα, θέλω να είμαι έτοιμος σαν θα έρθει ο "Νορβηγός" και ας μην το προτείνει η ESS σε αυτό το στάδιο της βελτίωσης... (Μαμά rallye είχα και όταν έμπαινα Μέγαρα η θερμοκρασία και η καταπόνηση του λαδιού ήταν τεράστια, έφτανα σχεδόν κόκκινα, όχι ότι θα βάλω τη πεντάρα πίστα άλλα λέμε τώρα....... σε δουλειά και βελτίωση να βρισκόμαστε χαχαχαχαχα) :) :)

shido
09-09-09, 15:18
ποιο πολυ δηλ για ψυχολογικους λογους (το κεφαλι μας ησυχο που λενε) αλλα και παλι επειδη εγω παρακολουθω την θερμοκρασια λαδιου (απο τα οργανα)θα σου ελεγα να βαλεις τον εςς να παρακολουθησεις την θερμοκρασια και μετα να αποφασισεις.

deepblue
09-09-09, 15:23
Καλοφορετος ο Νορβηγος !!!
Δωσε πληροφοριες ....τι που πως ποσο ποιο !!!!!

Apostolos
09-09-09, 15:24
ποιο πολυ δηλ για ψυχολογικους λογους (το κεφαλι μας ησυχο που λενε) αλλα και παλι επειδη εγω παρακολουθω την θερμοκρασια λαδιου (απο τα οργανα)θα σου ελεγα να βαλεις τον εςς να παρακολουθησεις την θερμοκρασια και μετα να αποφασισεις.

Έτσι ακριβώς όπως το λές καθαρά για ψυχολογικούς λόγους, όπως ακριβώς έκανα και με το μπλοκέ (και αυτό για ψυχολογικούς λόγους το έβαλα) χαχαχαχαχα :) :). Έχω και εγώ όργανο θερμοκρασίας λαδιού, (φοράω τα όργανα από Μ5 Ε60) και είμαι πολύ περίεργος να δω διαφορά στη θερμοκρασία μόλις βάλω πάνω το setrab!!!

Apostolos
09-09-09, 15:25
Καλοφορετος ο Νορβηγος !!!
Δωσε πληροφοριες ....τι που πως ποσο ποιο !!!!!

χαχαχαχαχα περιμένω τον Stefano_cool xaxaxaxaxa....και μια παρέα κανά δυο ακόμα "υπόπτων" του club. Aκούς Στέφανε..... ΑΝΑΜΕΝΩ!!!!!γρήγορα να ολοκληρώσεις το 530 σου!!!!

deepblue
09-09-09, 15:32
Εδω ειναι οι πληροφοριες για τους εκκεντροφορους που ειχα αγορασει και ο δρομος για οποιον θελει ειναι ανοιχτος !!!
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=15958

deepblue
09-09-09, 15:33
χεχε 2009 η χρονια των ESS ...!!!!!

EVANGELOS
09-09-09, 16:19
Έτσι ακριβώς όπως το λές καθαρά για ψυχολογικούς λόγους, όπως ακριβώς έκανα και με το μπλοκέ (και αυτό για ψυχολογικούς λόγους το έβαλα) χαχαχαχαχα :) :). Έχω και εγώ όργανο θερμοκρασίας λαδιού, (φοράω τα όργανα από Μ5 Ε60) και είμαι πολύ περίεργος να δω διαφορά στη θερμοκρασία μόλις βάλω πάνω το setrab!!!

Φίλε μου το μπλοκε είναι μια χαρά επιλογή !

Αλλά να βάλεις ψυγείο λαδιού ΣΩΝΕΙ και ΚΑΛΑ ενώ το μοτέρ είναι ΕΝΤΕΛΩΣ μαμά είναι ΙΣΩΣ και χειρότερο !

Το θέμα με το κομπρεσσερ είναι διαφορετικό και αν θες τη γνωμη μου εξαρτάται ΚΑΙ ΠΑΛΙ αν πρέπει να βάλεις ψυγείο λαδιού !

Αν ας πούμε το κομπρεσσερ παίρνει λάδι από κοινό με το μοτέρ σύστημα (όπως ας πούμε στο vf σύστημα του Σοκιν) είναι όντως απαραίτητο , αν όμως έχει ΔΙΚΟ του δοχείο λαδιού (όπως ας πούμε ο ροτρεξ του Canto στο MR2) ίσως και να είναι υπερβολή !

Σε κάθε περίπτωση αλλάζοντας τον όγκο του συστήματος λίπανσης (με την προσθήκη του ψυγείου) επηρρεάζεις και άλλες παραμέτρους όπως πίεση λαδιού , θερμοκρασία νορμάλ λειτουργίας κτλ ... ας πούμε κινδυνεύεις σε καθημερινή οδήγηση με κρύο καιρό να μη φτάσει ΠΟΤΕ το λάδι σε θερμοκρασία λειτουργίας ... (για αυτό και τοποθετείται συνήθως θερμοστάτης που παρακάμτει το ψυγείο) αλλά και πάλι το πρόβλημα ΔΕ λύνεται εντελώς !

MaSt0RaS
09-09-09, 16:40
οχι παιδια στελνει κανονικα και με USPS απλα UPS ειναι η προτινωμενη αν του το πεις σου στελνει...


Do you ship internationally?
Yes, we ship worldwide. Orders are shipped UPS or Federal Express, depending on rates and service. US Postal Service is an option available on request.

Μπαξτε...!

Apostolos
09-09-09, 16:58
Φίλε μου το μπλοκε είναι μια χαρά επιλογή !

Αλλά να βάλεις ψυγείο λαδιού ΣΩΝΕΙ και ΚΑΛΑ ενώ το μοτέρ είναι ΕΝΤΕΛΩΣ μαμά είναι ΙΣΩΣ και χειρότερο !

Το θέμα με το κομπρεσσερ είναι διαφορετικό και αν θες τη γνωμη μου εξαρτάται ΚΑΙ ΠΑΛΙ αν πρέπει να βάλεις ψυγείο λαδιού !

Αν ας πούμε το κομπρεσσερ παίρνει λάδι από κοινό με το μοτέρ σύστημα (όπως ας πούμε στο vf σύστημα του Σοκιν) είναι όντως απαραίτητο , αν όμως έχει ΔΙΚΟ του δοχείο λαδιού (όπως ας πούμε ο ροτρεξ του Canto στο MR2) ίσως και να είναι υπερβολή !

Σε κάθε περίπτωση αλλάζοντας τον όγκο του συστήματος λίπανσης (με την προσθήκη του ψυγείου) επηρρεάζεις και άλλες παραμέτρους όπως πίεση λαδιού , θερμοκρασία νορμάλ λειτουργίας κτλ ... ας πούμε κινδυνεύεις σε καθημερινή οδήγηση με κρύο καιρό να μη φτάσει ΠΟΤΕ το λάδι σε θερμοκρασία λειτουργίας ... (για αυτό και τοποθετείται συνήθως θερμοστάτης που παρακάμτει το ψυγείο) αλλά και πάλι το πρόβλημα ΔΕ λύνεται εντελώς !

Έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου....Απλά ο αντάπτορας έχει ο ίδιος θερμοστάτη και ανοίγει όταν και μόνο η θερμοκρασία φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα, όσο για την πίεση λαδιού αυτή εξασφαλίζεται με μικρότερης διατομής ειδικά ρακόρ - μούφες. Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως δεν έχει αυτόνομο ψυγείο ο συγκεκριμένος κομπρέσορας

ΔημητρηςΜ3
09-09-09, 16:59
οχι παιδια στελνει κανονικα και με USPS απλα UPS ειναι η προτινωμενη αν του το πεις σου στελνει...


Do you ship internationally?
Yes, we ship worldwide. Orders are shipped UPS or Federal Express, depending on rates and service. US Postal Service is an option available on request.

Μπαξτε...!

βασικα οτι εχω παρει απο USA το περισσοτερο που εχω πληρωσει τελωνειο ειναι 200 ευρο
και αυτο γιατι δεν του ειπα να το βαλει χαμηλη τιμη και να το στειλει σα δωρο!!!

ΔημητρηςΜ3
09-09-09, 17:00
ntiospo εισαι αεκτζης?
(ασχετο)

οχι Παοκτζης!!!!!!! και τα μυαλα στα καγκελα:chair:

EVANGELOS
09-09-09, 17:08
οχι Παοκτζης!!!!!!! και τα μυαλα στα καγκελα:chair:

Ο Γκαρσία τελικά θα έρθει φέτος Καραισκάκη ???

Nick_E60_GR
09-09-09, 17:14
Έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου....Απλά ο αντάπτορας έχει ο ίδιος θερμοστάτη και ανοίγει όταν και μόνο η θερμοκρασία φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα, όσο για την πίεση λαδιού αυτή εξασφαλίζεται με μικρότερης διατομής ειδικά ρακόρ - μούφες. Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως δεν έχει αυτόνομο ψυγείο ο συγκεκριμένος κομπρέσορας

Έχει δική του, ανεξάρτητη λίπανση ο συμπιεστής Δημήτρη! Στο έχω πεί κι εγώ οτι είναι τζάμπα βάρος και αν το βάλεις μπροστά απ' το Intercooler, ίσως έχεις κι άλλα θέματα... (αν το βάλεις πίσω δεν θα έχει σωστή απόδοση ..ίσως ελάχιστη)

Apostolos
09-09-09, 17:21
Έχει δική του, ανεξάρτητη λίπανση ο συμπιεστής Δημήτρη! Στο έχω πεί κι εγώ οτι είναι τζάμπα βάρος και αν το βάλεις μπροστά απ' το Intercooler, ίσως έχεις κι άλλα θέματα...

Γεια σου Νικόλα....Θα μπεί στο πάνω μέρος πίσω ακριβώς από την "καρδιά" του ΒMW πίσω από τα flaps που ανοιγοκλείνουν...To intercooler του κομπρέσορα θα είναι μόνο του στο κάτω μέρος όπως το τοποθετεί κανονικά η ΕSS. Το θέμα είναι ότι έχω ένα μικροπροβληματάκι με την turner motorsport που πρέπει να λύσω....:)

Nick_E60_GR
09-09-09, 18:10
Γεια σου Νικόλα....Θα μπεί στο πάνω μέρος πίσω ακριβώς από την "καρδιά" του ΒMW πίσω από τα flaps που ανοιγοκλείνουν...To intercooler του κομπρέσορα θα είναι μόνο του στο κάτω μέρος όπως το τοποθετεί κανονικά η ΕSS. Το θέμα είναι ότι έχω ένα μικροπροβληματάκι με την turner motorsport που πρέπει να λύσω....:)

Γεια σου Δημήτρη! Είσαι σίγουρος ότι δεν θα μειώσει τη ροή του αέρα προς το ψυγείο του νερού? Δηλαδή θα έχεις τα flaps (που όντως ανοίγουν όταν χρειάζεται) πίσω απ' τα flaps το ψυγείο λαδιού, μετά είναι το condenser του A/C και πίσω απ' όλα το ψυγείο νερού, που σημειωτέον στο πάνω μισό του χρειάζεται να ψύχεται πιο καλά παρά οπουδήποτε αλλού.
Το λιγότερο που φαντάζομαι είναι ότι θα δουλεύεις πιο πολύ βεντιλατέρ απ' ότι τώρα ..με ότι αυτό συνεπάγεται. Εγώ θα το έβαζα πίσω απ' το intercooler.

Apostolos
09-09-09, 19:54
Γεια σου Δημήτρη! Είσαι σίγουρος ότι δεν θα μειώσει τη ροή του αέρα προς το ψυγείο του νερού? Δηλαδή θα έχεις τα flaps (που όντως ανοίγουν όταν χρειάζεται) πίσω απ' τα flaps το ψυγείο λαδιού, μετά είναι το condenser του A/C και πίσω απ' όλα το ψυγείο νερού, που σημειωτέον στο πάνω μισό του χρειάζεται να ψύχεται πιο καλά παρά οπουδήποτε αλλού.
Το λιγότερο που φαντάζομαι είναι ότι θα δουλεύεις πιο πολύ βεντιλατέρ απ' ότι τώρα ..με ότι αυτό συνεπάγεται. Εγώ θα το έβαζα πίσω απ' το intercooler.

Χμμμ πάλι με βάζεις σε σκέψεις βρε Νικόλα....:) :)καλά λοιπόν θα την επανεξετάσω την θέση τοποθέτησης του setrab μου, θα δω τι χώρο θα έχω πίσω από το intercooler νερού της ΕSS και βλέπουμε λοιπόν.....Άντε κανονίστε καμιά νέα συνάντηση Νικόλα με τους υπόλοιπους "υπόπτους" να καμαρώσουμε τα πεντάρια μας χεχεχεχεχε

VanVIC
09-09-09, 20:54
Δείτε εδώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=289815&postcount=411
κι'εδώ:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=304565&postcount=494

Πιστευω οτι θα δείτε "χρήσιμες" πληροφορίες.

bmw330vasilis
09-09-09, 20:56
τι οφτοπικ επεσε παλι ρε παλικαρια......????καμμια σχεση με τους σρικ...μηπως να τα μεταφερει κανας μοντ....γιατι ειναι χρησιμες πληροφοριες και τα σχετικα ποσταρισματα των παιδιων??

ΔημητρηςΜ3
10-09-09, 03:19
τι οφτοπικ επεσε παλι ρε παλικαρια......????καμμια σχεση με τους σρικ...μηπως να τα μεταφερει κανας μοντ....γιατι ειναι χρησιμες πληροφοριες και τα σχετικα ποσταρισματα των παιδιων??

kαι γω μαζι σου Βασιλη καλα λεμε για τρελο off topic!!!!:angryfire