PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκεψεις Roadster και βολτες


z3 2.2
14-09-09, 01:18
Σιγα-σιγα το καλοκαιρι φευγει και μαζι με αυτο φευγουν και οι βολτες με το αυτοκινητο ανοιχτο.
Μπορει για καποιους να ακουγεται χαζο αλλα για οσους εχουν ανοιχτο αυτοκινητο αυτη η περιοδος ειναι το τελος εποχης της καμπριοβολτας.
Απο τον Μαη και μετα καθε βολτα με το αυτοκινητο ειναι μια εμπειρια που περιμενεις ολο το χειμωνα.
Ανοιχτη οροφη και βραδυνη βολτουλα μακρια απο τον αστικο κυκλο σε χαλαρους ρυθμους μαζι με την πολυ καλη παρεα της γυναικας μου που πολλες φορες οδηγει και απολαμβανει.
Βραδυνη δροσια στην υπεροχη διαδρομη απο Αγιο Στεφανο για Μαραθωνα και χαλαρο ποτακι στην καφετερια στο φραγμα μαζι με φιλους.Οι αθλιοι εκαψαν σχεδον τα παντα προς τα κει....
Μεταμεσονυκτιες "ειδικες"διαδρομες σε ξεχασμενους δρομους παρεα με τον παιδικο μου φιλο να λιωνει το s2k του υπο γωνιες τρομου και να μετραμε τις ασπρες τριχες που αποκτησαμε σε ενα βραδυ κανοντας τσιγαρακι διπλα απο τα αυτοκινητα που συστελονται ολοκληρα.
Ταξιδακι για ΠΣΚ απογευματακι Παρασκευης και ροβολας εκτος των τοιχων απολαμβανοντας το ηλιοβασιλεμα ταξιδευοντας με την κουκουλα ανοιχτη
Ακομα και τα ψωνια στο σουπερ μαρκετ ειναι απολαυση με ανοιχτο αυτοκινητο.
Ολο το καλοκαιρι το αυτοκινητο δεν κλεινει.Παρκαρισμενο στο γκαραζ και η κουκουλα ανοιχτη...
Και ξαφνικα....Φθινωπορο!
Η αιθερια υπαρξη στο διπλα καθησμα φοραει μπουφανακι και βαζει και ελαφρως καλοριφερ,ετσι για να "σπαει" λιγο,αλλα ακομα τραβιεται και ειναι ευχαριστη η βολτα
Το παιρνεις σιγα σιγα αποφαση οτι απο δω και περα θα ειναι κλειστη η κουκουλα.
Τωρα οι βολτες ειναι λιγο πιο κλειστοφοβικες,χανεται η μαγεια της ανοιχτης απολαυσης.
Νιωθεις λιγο σα να σου εκατσε στο σβερκο αυτη η κουκουλα!
Τελοσπαντων καθε εποχη εχει τη χαρη της και αμα συνδιαστει με κεφι και την αναγκη να απλαμβανεις εχεις παντα καλο αποτελεσμα.
Ας αρχισουν λοιπον οι βολτες μεσα σε ορεινες διαδρομες με κλειστη κουκουλα πλεον αλλα με ανοιχτο παραθυρο για να λαμβανεις ολη την πληροφορηση που χρειαζεσαι.
Παγωμενο πρωινο καπου σε καποια ορεινη διαδρομη προς τη χαραδρα του Βικου και ο ηλιος να φωτιζει το δρομο μεσα απο τα πυκνα δεντρα αποκαλυπτοντας σου τα στεγνα πατηματα στην σφιχτη διαδρομη.
Ξερα πλατανοφυλλα πεσμενα μεσα στο δρομο να περιμενουν να περασεις απο πανω τους και υγρασιες στο apex να σου γεμιζουν το κεφαλι με ενδορφινη!!!
Και υστερα κουβεντα για τη διαδρομη με ζεστο καφε και καζουρα
Αντε να παμε καμια βολτα!!!!!

Καλο Φθινωπορο και καλους δρομους

Υ.Γ. Σε οσους απολαμβανουν γενικως

Αριαδνη
14-09-09, 12:35
Τι γλυκο παιδι που εισαι βρε..... ♥♥♥ καλο καμπριοχειμωνα !

merlin_M3
14-09-09, 12:46
Φίλε Δημήτρη,
μην μου πείς ότι καμιά Κυρακή μεσημέρι,
η κανένα πρωινό μόνος και καλά ντυμένος δεν ανοίγεις την κουκούλα...............

Νομίζω ότι κανένας λάτρης του ανοικτού αυτοκινήτου δεν αντέχει έναν χειμώνα κλειστός !!!

Η καλή παρέα βέβαια δεν είναι εποχιακή σαν τα cabrio!!!
Αντε να γίνουν βόλτες φθινοπορινές και χειμωνιάτικες για κλειστούς και ανοιχτούς !!!

z3 2.2
14-09-09, 13:16
Nικολα το αυτοκινητο δουλευει μονο απογευματα και Σαββατοκυριακα.Με λιγα λογια δεν το παιρνει κανεις να παει στη δουλεια.
Και ναι φιλε μου μεσα στο χειμωνα αμα εχει καμια ηλιολουστη μερα μπουφανακι βαζω και καλοριφερακι και το ανοιγω...και ειναι απολαυση....ξερεις εσυ!!!

stratos
14-09-09, 13:27
Ρε Δημήτρη μου θύμησες πριν δύο χρόνια εδώ στην Κύπρο.

Το φθινόπωρο είναι αρκετά ζεστό αλλα ο Χειμώνας σε κανονικούς ρυθμούς. Και εγώ με οδηγό το κολλητάρι μου με Mazda MX-5 Mk2 facelift να αλωνίζουμε τους δρόμους της Λευκωσίας και να τρώμε βενζίνη πουλώντας δήθεν μούρη στα κοριτσάκια με τα μπιχλιμπιδοάμαξα.

Και φυσικά όλη φάση να γίνεται Δεκέμβριο έως και Μάρτιο με ανοιχτή την οροφή, τέρμα το καλοριφέρ, κασκολάκι και ανεμοθραύστη της κακιάς ώρας και "βυθησμα" στο κάθισμα γιατί εγώ σνα πιο ψηλός έσκιζα ελαφρά τον αέρα με το αεροδυναμικό μαλί μου.

Έχεις δίκιο. Αυτή η αίσθηση δεν παίζεται με τίποτα. Επέλξα coupe αμάξωμα καθαρά και μόνο για χώρους και για να έχω το σωστό μεταξόνιο και κατανομή βάρους για ταρζανιές. Αλλιώς ένα cabrio θα ήταν η επιλογή μου.

Καλές βόλτες και έρχονται και άλλες ζέστες.

stef
15-09-09, 13:11
Επειδή και εγώ το αμάξι μόνο καθημερινές απογεύματα (που δεν υπάρχει και εκεί χρόνος βέβαια) και ΠΣΚ το χρησιμοποιώ, σας πληροφορώ πως είναι απίστευτα χειμώνα, διαδρομή νωρίς το πρωί cabrio από Γλυφάδα που μένω προς Σούνιο με κοπέλα στο διπλανό κάθισμα και φουλ καλοριφέρ!!!
Μην απογοητεύεστε τα cabriakia είναι all weather...

z3 2.2
15-09-09, 15:08
Κανεις δεν απογοητευεται!!!!!Ανοιχτο και το χειμωνα λεμε!!!

stef
15-09-09, 15:30
Αμέεεεεε, αμέεεε
Φουλ cabrio και για ωραίες διαδρομές , χειμώνα καλοκαίρι...

z3 2.2
16-09-09, 19:32
Εμενα μου κανει πολυ περισσοτερο να το ανοιξω μια ηλιολουστη χειμωνιατικη μερα παρα σα κατι τυπακια στα ορια θερμοπληξιας 22 Ιουλιου 15.30 στο Κολωνακι!!!!χαχαχαχαχαχα!!!

VanVIC
17-09-09, 07:22
Δημήτρη σε καταλαβάινω απόλυτα σε όλα όσα έγραψες σ'αυτό το thread

z3 2.2
17-09-09, 08:23
Δημήτρη σε καταλαβάινω απόλυτα σε όλα όσα έγραψες σ'αυτό το thread

Το ξερω Βαγγελη μου οτι με καταλαβαινεις. Ειμαστε απο αυτους που τα χαιρομαστε οπως τους αξιζει!!!:yipee:

mitsos_chania
17-09-09, 11:24
Υπαρχουν 2 τυποι οδηγων καμπριο.Αυτοι που τα πηραν για μοστρα και για να ριξουν κανα γκομενακι και τα εχουν ανοιχτα μερα μεσημερι με τον ηλιο να καιει(τιγκα στο αντιλιακο) και αυτοι που απλα γουσταρουν την ελευθερια,να μην υπαρχει τπτ πανω απο το κεφαλι,οπως οταν οδηγεις μηχανη χωρις κρανος αλλα πιο ασφαλες.Ειμαι και γω ενας απο αυτους λοιπον που αμα δεν παει 9 το βραδυ και δεν εχει κρυφτει ο ηλιος η οροφη δεν κατεβαινει.Οταν ομως φτασει αυτη η ωρα θα προτιμησω να παω μια ωραια βολτα σε ενα κοντινο προορισμο στα Χανια απο το να κατεβω για καφε και να απολαυσω τα συναισθηματα που μπορει να σου προσφερει ενα αψυχο πραγμα.Εχω στην κατοχη μου τωρα 2μιση χρονια καμπριο αμαξι και ελπιζω παντα να μπορω να εχω ενα ανοιχτο αμαξι στο γκαραζ μου.

Καλες βολτες φιλοι μου(ξεσκουφωτοι και μη).Και καλη αναμονη παλι μεχρι το επομενο καλοκαιρακι για τις "ελευθερες" βολτες μας

paganis
25-09-09, 23:16
για λιγο ακομα κραταω την κουκουλα ανοιχτη...σε πεισμα εκεινων που πιστευουν οτι εχει ερθει το φθινωπορο! για μενα ..σημερα μετραω απλα 55 αυγουστου..οταν πιασουν τα κρυα και οι βροχες τοτε θα κλεισει, αλλα στην πρωτη ηλιολουστη μερα του χειμωνα θα ανοιξει για να γευτω αυτην την αισθηση ελευθεριας που μου προσφερει η μπουμπου μου!

VanVIC
26-09-09, 08:45
κι'εγώ λέω πως ο καιρός θα "ξαναγυρίσει" και θα κρατήσει τουλάχιστον μέχρι 10-15 OΚΤ.
Μετά hardtop...

paganis
28-09-09, 15:25
κι'εγώ λέω πως ο καιρός θα "ξαναγυρίσει" και θα κρατήσει τουλάχιστον μέχρι 10-15 OΚΤ.
Μετά hardtop...

με το που πηρα το ζ3 απο τα πρωτα που ηθελα ηταν ενα χαρνττοπ!! μετα απο ισως ''ανωριμη'' σκεψη κατεληξα στο συμπερασμα..οτι στην πρωτη ευκαιρια λιακαδας θελω να χαρω την μπουμπου μου ξεσκεπαστη ακομα και χειμωνα !! δυστηχως το χαρνττοπ σου στερει την δυνατοτητα αυτη..και εγω θελω να το εκμεταλλευτω στο επακρο!!

z3 2.2
02-10-09, 15:16
Ωραιο ρε γαμωτο το hardtop αλλα δυσχρηστο.
Ειναι αυτο που λεει και ο Λευτερης....ειδα ηλιο Σαββατο πρωι??? Μπααααμ το ανοιξα!

MaSt0RaS
07-10-09, 08:50
ΡΕ σεις τι χαλιεστε... χλρ μεχρι νοεμβριο θα ειμαστε ανοιχτοι...
Απλα ισως χρειαστει λιγο aircondition...

Στο εξωτερικο ειναι ευραιως διαδεδομενο αυτο που σας λεω επειδη μερικες χωρες δεν εχουν ποτε πανω απο 20 βαθμους στα καμπριο τους βαζουν καλοριφερ...!

giannis 116
07-10-09, 10:59
ΡΕ σεις τι χαλιεστε... χλρ μεχρι νοεμβριο θα ειμαστε ανοιχτοι...
Απλα ισως χρειαστει λιγο aircondition...

Στο εξωτερικο ειναι ευραιως διαδεδομενο αυτο που σας λεω επειδη μερικες χωρες δεν εχουν ποτε πανω απο 20 βαθμους στα καμπριο τους βαζουν καλοριφερ...!

Αυτο που λεει ο Μαστορας ισχυει. Θυμαμαι στη Γερμανια ακομα και μεσα στο καταχειμωνο, οποτε εσκαγε λιγο ηλιος ολοι ανοιγανε τα καμπριο και ειχε πλακα να τους βλεπεις ντυμενους σα κρεμμυδια με μπουφαν, κασκολ, σκουφους, γαντια και να βολταρουν με ανοιχτα Ζ4, ΤΤ, Porsche κλπ. Καλα για μας τους Ελληνες ηταν καθαρη τρελλα αφου ουτε ηλιοροφη ή παραθυρο δε τολμουσαμε να σκασουμε εστω και λιγο γιατι εξω μπορει να χε ηλιο αλλα η θερμοκρασια ηταν συνηθως γυρω ή κατω απ το μηδεν.
Αλλα παντως εκει πανω οι τυποι τα γουσταραν τα καμπριο και φαινοταν...

MaSt0RaS
07-10-09, 12:25
Αυτο που λεει ο Μαστορας ισχυει. Θυμαμαι στη Γερμανια ακομα και μεσα στο καταχειμωνο, οποτε εσκαγε λιγο ηλιος ολοι ανοιγανε τα καμπριο και ειχε πλακα να τους βλεπεις ντυμενους σα κρεμμυδια με μπουφαν, κασκολ, σκουφους, γαντια και να βολταρουν με ανοιχτα Ζ4, ΤΤ, Porsche κλπ. Καλα για μας τους Ελληνες ηταν καθαρη τρελλα αφου ουτε ηλιοροφη ή παραθυρο δε τολμουσαμε να σκασουμε εστω και λιγο γιατι εξω μπορει να χε ηλιο αλλα η θερμοκρασια ηταν συνηθως γυρω ή κατω απ το μηδεν.
Αλλα παντως εκει πανω οι τυποι τα γουσταραν τα καμπριο και φαινοταν...

το θεμα ειναι οτι αν το κανεις εδω η γιαουρτη θα φας η ντοματα... απο αυτον που δεν εχει καμπριο ξερετε εσεις... εγω προσωπικα το εχω δοκιμασει εκτος πολης και ηταν μια χαρα ειχε 10βαθμους εξω...!

steliosx
05-01-10, 16:33
Δημήτρη φοβερό ποστ! Το βράδι των Χριστουγέννων που γύρισα Ελλάδα από Κίνα, όλο το απόγευμα ήμουν ξεσκέπαστος :-) είχε γύρω στους 20 βαθμούς εδώ στον Πειραιά και ήταν πραγματικά απόλαυση!