PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεωμετρία ανάρτησης M3 E46 + M3 CSL E46


alexk
15-09-09, 19:38
Ανοίγω το θέμα, μιας και αρχίσαμε να λέμε κάτι με τον Μάνο στο άλλο τόπικ με την πίστα.

Σχετικά με την γεωμετρία. Εγώ είμαι σε κάμπερ -1.5 εμπρός και -1.5 πίσω.
Αυτά με άδειο το αυτοκίνητο (χωρίς βάρος), πράγμα που σημαίνει ότι όταν κάθεται ο οδηγός ανοίγει ακόμη λίγο.

Το να ανοίξεις πάνω από -1.5 εμπρός είναι αδύνατο άν δεν σπάσεις τις 'ασφάλειες' των εμπρός top mounts.
Η λύση συνήθως είναι aftermarket ρυθμιζόμενα top mounts.

Και πίσω είναι στην τέρμα ρύθμιση για -1.5 στο δικό μου. Για παραπάνω θέλει aftermarket κάτω ψαλίδι.

Εσύ Μάνο (αλλά και άλλοι) τι ρυθμίσεις έχετε ?

thomelef
15-09-09, 19:43
μαμά. το θέμα δε το έχω ψάξει καθόλου γενικά με την ανάρτηση.
η μοναδική αλλαγή που έχω κάνει είναι η μαμά ανάρτηση με ελαφρώς χαμηλότερα ελατήρια.
μετά απο αυτά πόσο μάλον να έχω μπερδευτεί με το κάμπερ.

EVERGET
15-09-09, 20:41
Ελπίζω να μην είμαι παντελώς off topic αλλά έχει κανείς δοκιμάσει τα pss10? αν ναι κάνουν μεγάλη διαφορά με το μαμά sachs???

InsaneDriver
15-09-09, 21:00
Αν βάλεις αντίθετα τα top mount τι δεδομένα έχεις μετά; Το έχω ακούσει ως λύση αν θυμάμαι στο παρελθόν.

alexk
15-09-09, 21:10
Αν βάλεις αντίθετα τα top mount τι δεδομένα έχεις μετά; Το έχω ακούσει ως λύση αν θυμάμαι στο παρελθόν.

Προσωπικά νομίζω ότι είναι πολύ πρόχειρη λύση.
Στο δρόμο δεν χρειάζεσαι παραπάνω κάμπερ.
Πίστα, πολλοί λένε ότι χρειάζεται.
Με ρυθμιζόμενα top mounts το αλλάζεις σχετικά εύκολα.

InsaneDriver
15-09-09, 21:37
Άρα καλά θυμάμαι. Εννοείται Αλέξη όταν έχεις τέτοιο εργαλείο βάζεις κατευθείαν φουλ ρυθμιζόμενα top mount και arm.

mo328i
16-09-09, 03:47
Ελπίζω να μην είμαι παντελώς off topic αλλά έχει κανείς δοκιμάσει τα pss10? αν ναι κάνουν μεγάλη διαφορά με το μαμά sachs???

φιλαρακι πριν περιπου μια εβδομαδα εβαλα τα pss10 στο e46 m3 που εχω και τα ρυθμισαμε οπως τα θελω αλλα με την δευτερη φορα,εγω την αγορασα 1600 τοποθετημενη ρυθμισμενη με ευθυγραμμιση κλπ η αισθηση ειναι απιστευτη σε ολους τους τομεις,απλα μπαινεις σε μια στροφη και δεν μπορεις να καταλαβεις τα ορια του αυτοκινητου εχεις φορτωσει τοσα χιλιομετρα απλα στριβεις και το αυτοκινητο υπακουει...αξιζει να την βαλεις και δεν την συγκρινω με κανεναν συνδιασμο αμορτισερ ελατηρια,εκτος ρυθμιζομενης...

thomelef
16-09-09, 08:28
φιλαρακι πριν περιπου μια εβδομαδα εβαλα τα pss10 στο e46 m3 που εχω και τα ρυθμισαμε οπως τα θελω αλλα με την δευτερη φορα,εγω την αγορασα 1600 τοποθετημενη ρυθμισμενη με ευθυγραμμιση κλπ η αισθηση ειναι απιστευτη σε ολους τους τομεις,απλα μπαινεις σε μια στροφη και δεν μπορεις να καταλαβεις τα ορια του αυτοκινητου εχεις φορτωσει τοσα χιλιομετρα απλα στριβεις και το αυτοκινητο υπακουει...αξιζει να την βαλεις και δεν την συγκρινω με κανεναν συνδιασμο αμορτισερ ελατηρια,εκτος ρυθμιζομενης...


είναι άνετη γενικά ή σε κουράζει ώρες ώρες;
σκέφτομαι και εγώ για την ίδια αλλά επειδή είναι το καθημερινής χρήσης αυτοκίνητο για μένα φοβάμαι μήπως γίνει πολύ κούτσουρο και κοπανάει όλο το αμάξι...
είδη με τη μανίσια είναι ελαφρώς σκληρό αλλά όχι τόσο που να με ενοχλεί.

alexk
16-09-09, 08:38
Ανοίξαμε θρεντ για γεωμετρία και εσείς μιλάτε για bilstein PSS :thread:

Μήπως θέλετε να μιλήσετε και για μπάλα ???

ΕΛΕΟΣ

manos///3
16-09-09, 10:29
Oι ρυθμίσεις καμπερ βοηθουν τα ελαστικα να καθονται σωστα στην ασφαλτο με αποτελσμα καλυτερο κρατημα..Δεν νομιζω οτι εχουν αμεση σχεση με τις συνεπειες υποστροφης /υπερστροφης..αλλα εμμεση!

Επισης οταν χαμηλωνεις το αυτοκινητο επιρεαζει το καμπερ και ετσι πρεπει να επεμβεις.

Στο δικο μου οι ρυθμισεις καμπερ ειναι -2.2 μοιρες εμπρος και -1.2 πισω.

Για να δώσω περισσοτερο χρειαζονται αλλαγη τα εμπρος top mounts και οι μπαρες (camber arms) πισω.

Αλλο ενα σημαντικο ειναι η συγκληση ή αποκληση των τροχων μεταξυ τους και τι επιρεαζουν αυτες.

Nick_compact
16-09-09, 14:38
Oι ρυθμίσεις καμπερ βοηθουν τα ελαστικα να καθονται σωστα στην ασφαλτο με αποτελσμα καλυτερο κρατημα..Δεν νομιζω οτι εχουν αμεση σχεση με τις συνεπειες υποστροφης /υπερστροφης..αλλα εμμεση!

Επισης οταν χαμηλωνεις το αυτοκινητο επιρεαζει το καμπερ και ετσι πρεπει να επεμβεις.

Στο δικο μου οι ρυθμισεις καμπερ ειναι -2.2 μοιρες εμπρος και -1.2 πισω.

Για να δώσω περισσοτερο χρειαζονται αλλαγη τα εμπρος top mounts και οι μπαρες (camber arms) πισω.

Αλλο ενα σημαντικο ειναι η συγκληση ή αποκληση των τροχων μεταξυ τους και τι επιρεαζουν αυτες.

H γωνία camber και αν είναι που επηρεάζει και καθορίζει το πώς θα συμπεριφερθεί το αμάξι, υποστροφικά, υπερστροφικά ή ουδέτερα.. Ο γενικός κανόνας είναι ότι όπου αυξάνεις αρνητική camber, κερδίζεις πρόσφυση. Για παράδειγμα, αν αυξήσεις camber εμπρός, θα έχει καλύτερη πρόσφυση σε συνθήκες πίεσης ο εμπρός άξονας, και αν θεωρήσουμε ότι πίσω η γεωμετρία παραμένει σταθερή, το αποτέλεσμα θα είναι πιο υπερστροφική συμπεριφορά.

Επειδή το thread είναι για συγκεκριμένο θέμα όμως, θα έλεγα Αλέξη ότι η ισοροπία δεν μου φαίνεται πολύ σωστή, τουλάχιστον με βάση αυτά που ξέρω. Κατά την γνώμη μου, μπροστά θέλεις παραπάνω camber, ειδικά με τα McPherson, που αλλάζουν την camber ελάχιστα κατά την συμπίεση. Για πίσω -1.5 στατικό, ακούγεται μια χαρά, αν σκεφτείς ότι η διάταξη της ανάρτησης πίσω, μεταβάλλει αρκετά την camber, και κατά την συμπίεση της, αποκτά και άλλο αρνητικό camber.

Εγώ θα πρότεινα -2.5 εμπρός και όπως είσαι πίσω, αλλά μην με παίρνεις και πολύ στα σοβαρά, μια και δεν έχω καμία εμπειρία με στήσιμο Ε46/Ε46 Μ.

gnx
16-09-09, 14:49
Το να ανοίξεις πάνω από -1.5 εμπρός είναι αδύνατο άν δεν σπάσεις τις 'ασφάλειες' των εμπρός top mounts.


Εχει αφαιρεσει κανεις τις ασφαλειες αυτες; Ζητησα απο καποιον να μου το κανει και δεν δεχτηκε...Στην Αμερικη παντως στα Ζ4 Μ το κανουν χωρις ενδοιασμο.

Nick_compact
16-09-09, 14:55
Από την στιγμή που το top mount, σφίγγει στον θόλο με 3 παξιμάδια, δεν βλέπω κάποιο ρίσκο. Θα αναφέρω και ένα παράδειγμα, τα μη Μ Ε36, με τα μη Μ Ε46, φοράνε τα ίδια top mount, ίδιο part number. Και μέσα στην συσκευασία τους, υπάρχει ένα πορτοκαλί έγγραφο που λέει ότι για χρήση σε Ε36 η ασφάλεια πρέπει να αφαιρεθεί.

Και άλλη μια ερώτηση. Τα after market, ρυθμιζόμενα top mount, έχουν ασφάλεια;

6zylindermaniac
16-09-09, 15:22
Εχει παίξει κάποιος άλλος με τις γωνίες του Μ3 του? Εντύπώσεις?

manos///3
16-09-09, 15:31
H γωνία camber και αν είναι που επηρεάζει και καθορίζει το πώς θα συμπεριφερθεί το αμάξι, υποστροφικά, υπερστροφικά ή ουδέτερα.. Ο γενικός κανόνας είναι ότι όπου αυξάνεις αρνητική camber, κερδίζεις πρόσφυση. Για παράδειγμα, αν αυξήσεις camber εμπρός, θα έχει καλύτερη πρόσφυση σε συνθήκες πίεσης ο εμπρός άξονας, και αν θεωρήσουμε ότι πίσω η γεωμετρία παραμένει σταθερή, το αποτέλεσμα θα είναι πιο υπερστροφική συμπεριφορά.

Σαφως και η γωνια καμπερ επηρεαζει τη συμπεριφορα του αυτοκινητου αλλα πιστευω εμμεσα.
Αμεσα την επηραζει η ρυθμιση της αναρτησης /αντιστρεπτικες..
Βεβαια ολα ειναι συνδιασμος και η λεπτομέρεια κανει τη διαφορα!

Εγω οταν μειωσα την εμπρος καμπερ 2 μοιρες δεν ειδα μεγαλη διαφορα (υπαρχει βεβαια) στην συμπεριφορα.
Τη διαφορα την παρατηρησα στο φαγωμα των ελαστικων που ηταν ομοιομορφη σε ολο το πλατος.

manos///3
16-09-09, 15:36
Εσυ Αλεξ τι σκεφτεσαι να κανεις?

Παντως τα cup θελουν αρνητικη καμπερ μεχρι και -3 μοιρες...το γραφουν και οι ιδιοι στη michelin..θα να ανεβασω το αρχειο το βραδυ..

Εγω χαλασα δυο σετ cup πολυ γρηγορα γιατι δεν ειχα τις καταλληλες ρυθμισεις καμπερ.

Nick_compact
16-09-09, 15:38
Η αντιστρεπτική κάνει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση που αποκομίζεις, μέσω των μειωμένων κλίσεων... Εχει και λίγο εως και πολύ placebo effect δηλαδή... Η camber όμως, επηρεάζει στην ουσία, γιατί αυξάνει άμμεσα την πρόσφυση, οι αντιστρεπτικές και τα ελατήρια πολλές φορές κάνουν το αντίθετο. Έχω ρυθμιζόμενα top mounts, και αντιστρεπτικές, οπότε πιστεύω ότι μπορώ να ξεχωρίσω ποιό επηρεάζει πιο άμμεσα... ή έμμεσα.

manos///3
16-09-09, 15:50
Η αντιστρεπτική κάνει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση που αποκομίζεις, μέσω των μειωμένων κλίσεων... Εχει και λίγο εως και πολύ placebo effect δηλαδή... Η camber όμως, επηρεάζει στην ουσία, γιατί αυξάνει άμμεσα την πρόσφυση, οι αντιστρεπτικές και τα ελατήρια πολλές φορές κάνουν το αντίθετο. Έχω ρυθμιζόμενα top mounts, και αντιστρεπτικές, οπότε πιστεύω ότι μπορώ να ξεχωρίσω ποιό επηρεάζει πιο άμμεσα... ή έμμεσα.

Ωραια Νικο..γραψε λαθος!

Να το θέσω διαφορετικα....
Η γωνια καμπερ επηρεάζει αμεσα τη πρόσφυση αλλα για μενα ειναι λεπτομέρεια αν δεν εχεις πρωτα μια καλη αναρτηση με τις σωστες ρυθμισεις..

Αυτα που κερδιζεις απο την αναρτηση δεν τα κερδιζεις προσθετοντας ή αφαιρωντας καμπερ/καστερ/ toe .

Eλπιζω να εγινα κατανοητος!

Nick_compact
16-09-09, 16:01
Eίσαι απόλυτα κατανοητός, απλά έχουμε λίγο διαφορετικές απόψεις. Αν κάνουμε γενική κουβέντα εξάλλου δεν βγαίνει άκρη. Μια Μ3 ας πούμε έχει μια αξιοπρεπη ανάρτηση από το εργοστάσιο, και μια απλή επέμβαση στην γεωμετρία, θα αποδώσει, αλλά σε μια 316i E36 ας πούμε, δεν μπορείς να πας να δώσεις camber, και να μην έχεις καν πίσω αντιστρεπτική. Παράδειγμα αυτό.

Απλά επειδή εδω μιλάμε για Ε46 Μ3/Ε46 Μ3 CSL, και ο alexk που άνοιξε το θέμα έχει CSL, δεν μπορείς να του πεις "βάλε πρώτα μια καλή ανάρτηση" ή να του πεις "βάλε αντιστρεπτικές", με 31mm κτήνος εμπρός αντιστρεπτική, και ήδη πολύ μελετημένη, και αν θες και χαμηλή ανάρτηση, η γεωμετρία θα είναι σίγουρα κάτι που θα έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα, από μια απλή αλλαγή στο hardware, που μπορεί να μην έχει και το αποτέλεσμα που θέλει στο τέλος, και θα έχει δώσει και έναν σκασμό λεφτά.

manos///3
16-09-09, 16:09
Νικο δεν εχω εξειδικευμενες γνωσεις πανω στη γεωμετρια και οτι γραφω ειναι απο δικες μου εμπειριες κυριως σε πιστες..Και επειδη θελω να μαθω περισσοτερα...ειμαι ολος αυτια απο ολους!

Επειδη σπανια θα πιεσω το Μ3 στο δρομο αλλα στη πιστα του αλλαζω τα φωτα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι μαμα αναρτηση Μ3 ή CSL ειναι λιγη και αναζητας κατι πολυ παραπανω..
Τωρα για δρομο ειναι υπεραρκετες!

Nick_compact
16-09-09, 16:16
Σε μια μικρή εμπειρία με CSL για μερικούς γύρους στις Σέρρες, μια χαρά μου είχε φανεί, αλλά μια τόσο σύντομη εμπειρία δεν ειναι αντιπροσωπευτική, ειδικά σαν συνοδηγός. Και φόραγε και full slick, που σαφώς ξεφτυλίζουν μια εργοστασιακή ανάρτηση. Από το καλό πάντα υπάρχει το καλύτερο, που σημαίνει ρυθμιζόμενη ανάρτηση, με πολλές ρυθμίσεις και στενά γραμμικά ελατήρια, η οποία απαιτεί και πολλές γνώσεις, και πολύ χρόνο για να μπορέσει να φτάσει εκεί που πρέπει. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ενα αμάξι με λίγη για την πίστα ανάρτηση, θα γύριζε στο 7.50 στο ring το 2003. Φιλικά πάντα.

manos///3
16-09-09, 16:23
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ενα αμάξι με λίγη για την πίστα ανάρτηση, θα γύριζε στο 7.50 στο ring το 2003.

Φαντασου να ειχε και πιο αγωνιαρικη αναρτηση δηλαδη!!!!!!

Αν δε κανω λαθος το CSL διαφερει στην αναρτηση απο το απλο μονο στα ελατηρια που ειναι πιο κοντα...

Octane
16-09-09, 16:33
Σε μια μικρή εμπειρία με CSL για μερικούς γύρους στις Σέρρες, μια χαρά μου είχε φανεί, αλλά μια τόσο σύντομη εμπειρία δεν ειναι αντιπροσωπευτική, ειδικά σαν συνοδηγός. Και φόραγε και full slick, που σαφώς ξεφτυλίζουν μια εργοστασιακή ανάρτηση. Από το καλό πάντα υπάρχει το καλύτερο, που σημαίνει ρυθμιζόμενη ανάρτηση, με πολλές ρυθμίσεις και στενά γραμμικά ελατήρια, η οποία απαιτεί και πολλές γνώσεις, και πολύ χρόνο για να μπορέσει να φτάσει εκεί που πρέπει. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ενα αμάξι με λίγη για την πίστα ανάρτηση, θα γύριζε στο 7.50 στο ring το 2003. Φιλικά πάντα.

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο πραγματικα Νικο. :)
+1!!!
Πιστευω οτι μια ρυθμιζομενη θα δωσει καλυτερα αποτελεσματα απο τα μαμοCSLάτα μονο επειτα απο απειρο ψαξιμο (με ο,τι αυτο συνεπαγεται σε χρημματα κ χρονο) κ μονο υπο πολυ συγκεκριμενες συνθηκες.
Κ οπου αλλου κ αν κινειται το αυτοκινητο θα ειναι κ πιο αργο κ ταλαιπωρια...
Βεβαια απο αισθηση ισως να ειναι καλυτερο...αλλα η αισθηση δεν μεταφραζεται παντα σε χρονους...

Καλυτερα να εχεις ενα CSL για καθημερινο κ με τα 6.000 ενα Ε30 2.5αρι,παρα να γινει μπαξιμο στο CSL... Αλεξη... :D

Υ.Γ.Οι γωνιες καμπερ απο μονες τους λενε τη μιση αληθεια.
Υπαρχουν τοσοι αλλοι παραγοντες (απο καστερ μεχρι offset τροχων) που πρεπει να συμπεριληφθουν ωστε να γινει το...γλυκο κ δεν εχουμε αναφερει καν τις ρυθμισεις της αναρτησης... ;)
Μη σας τρελαινει μια τιμη καμπερ.

Nick_compact
16-09-09, 17:08
Φαντασου να ειχε και πιο αγωνιαρικη αναρτηση δηλαδη!!!!!!

Αν δε κανω λαθος το CSL διαφερει στην αναρτηση απο το απλο μονο στα ελατηρια που ειναι πιο κοντα...

Διαφέρει σε ελατήρια, αμορτισέρ, αντιστρεπτικές, κερμεγιάρα, ζάντες και διάσταση ελαστικων, αεροδυναμική κλπ. Κάτι σου ανέφερα κιόλας ως παράδειγμα.... Ε46 Μ3 26mm εμπρός αντιστρεπτική, Ε46 Μ3 CSL, 31mm εμπρος αντστρ...

alexk
16-09-09, 18:28
Επιτέλους ενδιαφέρον θέμα !
Έχω χάσει το λογαριασμό με τόσες απαντήσεις :yippee:

Επισυνάπτω τις προτεινόμενες ρυθμίσεις από BMW για το CSL.
23226
Εγώ είμαι μέσα στις προβλεπόμενες ρυθμίσεις.
Ο λόγος που θεωρώ ότι συζητάμε την κάμπερ είναι μόνο η ομοιόμορφη φθορά των ελαστικών. Τουλάχιστον από κράτημα το αυτοκίνητο σκίζει ακόμη και με συντηρητική -1.5 μοίρα κάμπερ.

Γνωρίζω 3 παιδιά με CSL που με απλή ανάρτηση γυρίζουν στο 8.05 στο Ρινγκ. Το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα πρόβλημα σε τέτοιους ρυθμούς.
Αυτό που λέει ο Μάνος νομίζω ότι είναι σχετικά με την διάρκεια των αναρτήσεων. Ειδικά σε αυτοκίνητο (σε μηχανάκι μπαίνουν και άλλοι επιπλέον παράγοντες μέσα) μια 'απλή' ανάρτηση μετά από λίγη ώρα πίεσης, θα ανεβάσει θερμοκρασία και δεν θα έχει την ίδια απόδοση. Μια αγωνιστικών προδιαγραφών θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια, ή αλλιώς θα έχει σταθερή απόδοση κάτω από οποιαδήποτε πίεση.

Σχετικά με τα top mounts.
Οι φίλοι φοράνε αυτά ->
http://www.simpsonmotorsport.co.uk/shopimage/web_image_files/susp_e46m3_street_camber_lg_web_image.jpg

Το καλό είναι ότι άν έχεις σημάδια στους θόλους, μπορείς να αλλάξεις την ρύθμιση και να αυξήσεις κάμπερ πριν την είσοδο στην πίστα. Όλοι λένε ότι έχει μεγάλη διαφορά στην φθορά των ελαστικών.
Μάνο σκέφτομαι μέσα στο χειμώνα να τα αγοράσω και να τα βάλω.
Για πίσω, πρέπει να βάλεις άλλα ψαλίδια για να πας κάτω από -1.5
Για παράδειγμα αυτά
http://www.simpsonmotorsport.co.uk/shopimage/web_image_files/suspension_e36_camberarms_lg_web_image.jpg


Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ακόμη για αλλαγή ψαλιδιών. Εσύ Μάνο ποια έχεις πάρει ?
Μάνο έχεις δει στα αμορτισέρ σου να γράφει στο ταμπελάκι M3 CSL ? Άν έχεις του CSL θα το γράφει.

Νικ + Octane + 1.
Octane > δεν έχει μπαξίματα στο CSL κολλητέ, είπαμε, φρένα τελικό εξάτμισης και 3 σετ ζαντολάστιχα :)

Ο Νικ Μ3 μπορεί να διαφωτίσει στο θέμα στησίματος του Μ3, μιας και γνωρίζω ότι το έχει ψάξει πολύ.

manos///3
17-09-09, 09:57
Aλεξ τα Turner προιοντα φαίνονται πολυ ποιοτικα και ακριβα επισης.Να τα βαλεις!
Τα top mounts εκτος απο ρυθμιση καμπερ εχουν και ρυθμιση καστερ.
Τα Τurner camber arms ειναι παναλαφρα.

Εγω φοραω αναρτηση Schnitzer απλη.

Camber arms αγορασα Eibach

alexk
17-09-09, 11:54
Aλεξ τα Turner προιοντα φαίνονται πολυ ποιοτικα και ακριβα επισης.Να τα βαλεις!
Τα top mounts εκτος απο ρυθμιση καμπερ εχουν και ρυθμιση καστερ.
Τα Τurner camber arms ειναι παναλαφρα.

Εγω φοραω αναρτηση Schnitzer απλη.

Camber arms αγορασα Eibach

Έχεις και ελατήρια Schnitzer ? Μήπως να δοκιμάσεις με εργοστασιακή ανάρτηση CSL ?

Τα top mounts θα τα αγοράσω μέσα στο χειμώνα. Για τα πίσω ψαλίδια δεν έχω καταλήξει. Θα το συζητήσω και θα δω...

manos///3
17-09-09, 12:29
Έχεις και ελατήρια Schnitzer ? Μήπως να δοκιμάσεις με εργοστασιακή ανάρτηση CSL ?

Nαι , και ελατηρια..Οχι δεν εχω δοκιμασει με αμορτισερ csl..

Να σου πω την αληθεια ,μολις ειδα οτι δινεις τα δικα σου , το σκεφτηκα....

Αλλα θελω κατι πιο σκληρο μιας και το Μ το βαζω 90% πιστα...

Δεν ξερω...............:scratchch

manos///3
17-09-09, 12:31
Τα top mounts θα τα αγοράσω μέσα στο χειμώνα. Για τα πίσω ψαλίδια δεν έχω καταλήξει. Θα το συζητήσω και θα δω...

Αλεξ θα σου προτεινα ,αφου ερωτευτικες το Ring να βαλεις τα ψαλιδια..Ειναι κριμα για τα cup...

Τα Eibach ειναι στη μιση τιμη απο τα Turner....δες το!

alexk
18-09-09, 18:12
Nαι , και ελατηρια..Οχι δεν εχω δοκιμασει με αμορτισερ csl..

Να σου πω την αληθεια ,μολις ειδα οτι δινεις τα δικα σου , το σκεφτηκα....

Αλλα θελω κατι πιο σκληρο μιας και το Μ το βαζω 90% πιστα...

Δεν ξερω...............:scratchch

Η ανάρτηση είναι η ακριβή η schnitzer με τα στενά ελατήρια ή η απλή ?
Άν είναι η απλή θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με εργοστασιακή ανάρτηση CSL.
Εγώ δεν έχω δει σε άλλο αυτοκίνητο πιο σφιχτή εργοστασιακή ανάρτηση από του CSL (άν εξαιρέσεις gallardo superleggera). Το αυτοκίνητο πραγματικά είναι σαν αγωνιστικό, γι'αυτό μου έκανε εντύπωση όταν είπες ότι είναι μαλακό σε πίστα.

Αλεξ θα σου προτεινα ,αφου ερωτευτικες το Ring να βαλεις τα ψαλιδια..Ειναι κριμα για τα cup...

Τα Eibach ειναι στη μιση τιμη απο τα Turner....δες το!

Δεν ξέρω αν χρειάζομαι ψαλίδια, οπότε δεν το ψάχνω προς το παρών. Δεν είμαι του 'μπάζουμε για να μπάζουμε΄. Πάντως, jahrescard για το Ring θα πάρω :nod:

InsaneDriver
18-09-09, 18:31
Η ανάρτηση είναι η ακριβή η schnitzer με τα στενά ελατήρια ή η απλή ?
Άν είναι η απλή θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με εργοστασιακή ανάρτηση CSL.
Εγώ δεν έχω δει σε άλλο αυτοκίνητο πιο σφιχτή εργοστασιακή ανάρτηση από του CSL (άν εξαιρέσεις gallardo superleggera). Το αυτοκίνητο πραγματικά είναι σαν αγωνιστικό, γι'αυτό μου έκανε εντύπωση όταν είπες ότι είναι μαλακό σε πίστα.


Παίζουν ρόλο τα 150 κιλά διαφορά όμως στην λειτουργία της ανάρτησης αυτής.

Φίλος μου με τέρμα ξηλωμένη Mercedes 190E έχει 4 απλά bilstein sport αλλά με 1200 κιλά το πολύ στο αμάξι, φαίνονται υπέρ αρκετά.

alexk
18-09-09, 18:37
Παίζουν ρόλο τα 150 κιλά διαφορά όμως στην λειτουργία της ανάρτησης αυτής.

Φίλος μου με τέρμα ξηλωμένη Mercedes 190E έχει 4 απλά bilstein sport αλλά με 1200 κιλά το πολύ στο αμάξι, φαίνονται υπέρ αρκετά.

Μιλάς σωστά. Φυσικά και παίζουν.
Ο Μάνος πάντως έχει όλα σχεδόν τα csl-πράγματα (φαντάζομαι όμως ότι έχει την φουλ καλωδίωση αμαξώματος του Μ3) οπότε πάνω κάτω στα ίδια κιλά είναι.

manos///3
18-09-09, 18:45
Μιλάς σωστά. Φυσικά και παίζουν.
Ο Μάνος πάντως έχει όλα σχεδόν τα csl-πράγματα (φαντάζομαι όμως ότι έχει την φουλ καλωδίωση αμαξώματος του Μ3) οπότε πάνω κάτω στα ίδια κιλά είναι.

Σωστος Αλεξ!
Το μετρησα 1425 κιλα με 1/4 καυσιμα , κλιματισμος και ραδιο-cd-ηχεια-σιντιερα-navi πανω..
Οποτε ολα ΟΚ!

m-power_01
18-09-09, 19:02
Αν θελετε να ακουσετε την αποψη μου...θα σας προτεινα να μην ειστε τοσο απολυτοι με νουμερα!
Δηλαδη, αν θελουμε να στησουμε ενα αμαξι για πιστα οπως ο Μανος θα πρεπει να καταληξουμε στην αναρτηση πρωτα.Μετα στα ελαστικα.Αφου στανταρουμε αυτους τους δυο παραγοντες παμε να παιξουμε και με την γεωμετρια.(Δεν πιστευω οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε πατρον γωνιες!Δηλαδη δεν ειναι δυνατον να εχει ιδιο στησιμο ο Αλεξ και ο Μανος εφοσον εχουν διαφορετικα λαστιχα-αναρτησεις.)Ρυθμιζουμε λοιπον τις γωνιες μας με βαση αυτα που δινει το εργοστασιο.(φροντιζουμε να παμε σε καποιο καλο μηχανημα με ακριβεια ανα λεπτο και οχι ανα 5 λεπτα της μοιρας.Η Hunter ειναι απο τις καλυτερες στον χωρο αυτο).Αν το αυτοκινητο ειναι χαμηλομενο μερικα λογισμικα εχουν εξτρα ρυθμιση και για αυτο.
Αφου λοιπον εχου εργοστασιακες ρυθμισεις ,μετα απο γυρους παρατηρουμε την φθορα των ελαστικων μας.Αν ειναι φθαρμενα αρκετα απο την εξω πλευρα σημαινει οτι πηγαμε υπεροχα.Η εξωτερικη φθορα εφοσον ειναι εργοστασιακες οι ρυθμισεις ειναι απο ελειψη camber, γιατι αλλιως θα μπορουσε να ηταν και εσφαλμενη συγκλιση.Η ανομοιομορφη αυτη φθορα οφειλεται στην μετατοπιση του βαρους του αυτοκινητου ,στην συσπειρωση της αναρτησης, στην προσφυση αλλα και στην ελαστικη παραμορφωση του σκελετου των ελαστικων κατα την πιεση! Αντικειμενικος μας σκοπος ειναι να κανουμε με διαδοχικες ρυθμισεις τη φθορα αυτη ομοιομορφη.Αυτο σημαινει οτι στην πλειοψηφια του χρονομετρημενου μας παταμε σε οσο το δυνατον περισσοτερο πελμα.Το πελμα φορτιζεται με τον μεγιστο δυνατο τροπο απο την αναρτηση ,ετσι εχουμε την μεγιστη αντιδραση απο τον ασφαλτοταπητα αρα μεγιστη τριβη! Αυτο ενδεικνυται μονο για πιστα μιας και στον δρομο δεν μπορουμε να το πιεζουμε παντα ,αρα θα τρωμε το εσωτερικο των ελαστικων.
ναι αλλα αμα το παρακανουμε μπορει να χασουμε σε πατημα στην ευθεια ,με τραγικες επιπτωσεις στα φρενα, που ολοι ξερουμε ποσο σημαντικο ρολο παιζουν οταν κυνηγας το χρονομετρο!
Αρα λοιπον θελει ψαξιμο ισορροπια και οχι υπερβολες!

manos///3
18-09-09, 19:11
Σπυρο θα συμφωνησω μαζι σου!

Το φωναζω απο τη αρχη οτι η γεωμετρια δεν θα μας δοσει αμμεσα θετικα αποτελεσματα.
Ειδικα στη πιστα αντε να δεις διαφορα χιλιοστα.

Πιο πολυ με ένοιαζε να ρυθμιζω τη καμπερ για να τρωγονται ομοιομορφα τα λαστιχα!

Καταστρεψα 2 σετ cup πολυ γρηγορα απλα επειδη δεν εδωσα σημασια και δεν ηξερα..
Τωρα τα R888 στη πιστα με περισσοτερο αρνητικη καμπερ (-2.2) εχουν φθαρει ομοιομορφα..θελει ομως ακομα λιγο..κοντα στις 3.

m-power_01
18-09-09, 19:18
Για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα χρειαζεσαι τηλεμετρια.Δεν θυμαμαι αν το gadgetaki που εχεις μπορει να κανει αυτη την δουλεια.
Δηλαδη να μετρα χρονο στροφης ,και χρονο ευθεια-χρονο φρεναρισματος ξεχωριστα.Ωστε να υπολογιζεις καθε φορα με καθε επεμβαση σου να βγαινεις κερδισμενος κατι εκατοστα του δευτερολεπτου.''Γιατι αμα δεις διαφορα δευτερολεπτων πρεπει να βελτιωσεις τα χερια σου ''χαχαχαχα!!!
Να μπορεις δηλαδη να βγαινεις στο συνολο κερδισμενος ειτε αυτο το κερδος προερχεται απο φρενα-επιταχυνση ειτε απο κρατημα!

stratos
18-09-09, 21:13
Νομίζω οτι ο Μάνος στο σημείο που οδηγάει θα έπρεπε να πειραματιστεί με μια custom ανάρτηση και να κάνει αρκετούς γύρους πριν βρεί τις κατάλληλες ρυθμήσεις. Η τηλεμετριά που χρησιμοποιεί νομίζω οτι θα τον καλήψει.

Ερώτηση: Έστω οτι στο 335 βάζω semi-slick για δικούς μου λόγους. Π΄ρεπει να δώσω και εγώ τέρμα camber? Χρήση κυρίως σε δρόμο και πολύ λίγο πίστα...

alexk
18-09-09, 21:58
m-power > όλες οι μετρήσεις μου είναι εντός εργοστασιακών τιμών, ρυθμισμένο με BMW KDS II (beissbarth-έχει πάρα πολύ καλή ακρίβεια).
Νομίζω ότι το κυρίως θέμα στην προκειμένη είναι η κάμπερ για ομοιόμορφη φθορά ελαστικών όταν οδηγείς γρήγορα το αυτοκίνητο.
Οι τιμές που ανέφερα για -2.5 και -3.5 είναι από φίλους με CSL με εργοστασιακή ανάρτηση, ίδιες ζάντες και ελαστικά με εμένα και αυτές ήταν οι διαπιστώσεις τους μετά από αρκετά σετ ελαστικών (ίδιας μάρκας / τύπου).

Έχω παρατηρήσει φθορά των ελαστικών μου στο έξω τμήμα, με την επίσκεψη στο Ring.
Στο δρόμο δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα // γι'αυτό και θέλησα να ανταλλάξω απόψεις.

manos > τα κιλά ακούγονται πολύ σωστά. Το δικό μου πιστεύω ότι είναι στα 1410 κιλά.

alexk
18-09-09, 21:59
Ερώτηση: Έστω οτι στο 335 βάζω semi-slick για δικούς μου λόγους. Π΄ρεπει να δώσω και εγώ τέρμα camber? Χρήση κυρίως σε δρόμο και πολύ λίγο πίστα...

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι αλλαγή.
Βέβαια πρέπει να σκεφτείς για ποιο λόγο θέλεις να βάλεις ημι-σλικ.

m-power_01
18-09-09, 22:13
m-power > όλες οι μετρήσεις μου είναι εντός εργοστασιακών τιμών, ρυθμισμένο με BMW KDS II (beissbarth-έχει πάρα πολύ καλή ακρίβεια).
Νομίζω ότι το κυρίως θέμα στην προκειμένη είναι η κάμπερ για ομοιόμορφη φθορά ελαστικών όταν οδηγείς γρήγορα το αυτοκίνητο.
Οι τιμές που ανέφερα για -2.5 και -3.5 είναι από φίλους με CSL με εργοστασιακή ανάρτηση, ίδιες ζάντες και ελαστικά με εμένα και αυτές ήταν οι διαπιστώσεις τους μετά από αρκετά σετ ελαστικών (ίδιας μάρκας / τύπου).

Έχω παρατηρήσει φθορά των ελαστικών μου στο έξω τμήμα, με την επίσκεψη στο Ring.
Στο δρόμο δεν υπήρξε τέτοιο πρόβλημα // γι'αυτό και θέλησα να ανταλλάξω απόψεις.


Πολυ καλο μηχανημα επισης...Αλλα το γεγονος οτι μου ειχαν παρει πριν 4 χρονια 32ευρω για ελεγχο ευθυγραμμισης χωρις να πειραξουν ουτε μια βιδα μονο κοιταξαν!!!! Αλλα και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι προθυμοι να ρυθμιζουν ξανα και ξανα ...στην BMW.Για αυτο ανεφερα το hunter (αυτο που εχει ακριβεια λεπτου στοιχιζει 28000 χωρις το αναβατοριο) οποιος το εχει παρει πρεπει να το κατεχει λογικα το αθλημα ...για να εχει τετοιες απαιτησεις απο τον εξοπλισμο του!
Οσο για τις γωνιες που ανεφερες δεν εχω λογο να διαφωνησω...εγω απλα εθεσα τις προυποθεσεις κατω απο τις οποιες μπορουμε να μιλαμε για αυτο το θεμα χωρις παρεξηγησεις!

stratos
18-09-09, 22:34
Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι αλλαγή.
Βέβαια πρέπει να σκεφτείς για ποιο λόγο θέλεις να βάλεις ημι-σλικ.

Ούτε εγώ νομίζω οτι χρειάζομαι αλλαγή. Θα ήταν απαραίτητη αν είχα ένα καλό μπλοκέ....

Σύντομα έρχεται αναβάθμιση εγκεφαλική. Η ροπή θα ανεβεί αρκετά και τα πίσω λάστιχα θα υποφέρουν ακόμα και με τρίτη λόγω της ροπής. Οπότε έλεγα αν δω οτι τα λάστιχα δεν φτάνουν και αν όντως το αυτοκίνητο αντέχει να πηγαίνει πιο γρήγορα καθαρά και μόνο λόγω κιλών σκεφτόμουν η επόμενη αλλαγή ελαστικών να είναι semi-slick. Αυτό όμως θα έκανε δύσκολο το αυτοκίνητο σε βροχή και τότε δεν θα το χαιρόμουν καθόλου οπότε η απόφαση θα έρθει όταν θα χρειαστεί να αλλάξω λάστιχα.

Οι αλλαγές στην γνωνία camber είναι απαραίτητες μόνο στα Μ3? Αυτό που θέλω να μάθω είναι οτι αν προχωρήσω σε τέτοια αλλαγή θα χρειαστώ ρύθμιση στην πίσω ανάρτηση?


Κάτι ακόμα για εσάς που είστε πιο έμπειροι στην πίστα: με την σύγκλιση τι κάνετε? Στο τηλεκατευθυνόμενο που έχω (μην γελάτε) έδινα αρκετή σύγκλιση μπροστά. Στην ευθεία ήταν επιεικώς χάλια το τιμόνι αλλά στις στροφές έμπαινε εκεί που ήθελα με την σωστή γραμμή. Εσείς στο Μ3 έχετε δώσει σύγκλιση?

m-power_01
18-09-09, 23:00
.

Οι αλλαγές στην γνωνία camber είναι απαραίτητες μόνο στα Μ3? Αυτό που θέλω να μάθω είναι οτι αν προχωρήσω σε τέτοια αλλαγή θα χρειαστώ ρύθμιση στην πίσω ανάρτηση?


Κάτι ακόμα για εσάς που είστε πιο έμπειροι στην πίστα: με την σύγκλιση τι κάνετε? Στο τηλεκατευθυνόμενο που έχω (μην γελάτε) έδινα αρκετή σύγκλιση μπροστά. Στην ευθεία ήταν επιεικώς χάλια το τιμόνι αλλά στις στροφές έμπαινε εκεί που ήθελα με την σωστή γραμμή. Εσείς στο Μ3 έχετε δώσει σύγκλιση?

Με το καλο να γινει να γινει το εγκεφαλικο!
Η αλλαγη δεν ειναι για κανεναν απαραιτητη.Μιλαμε για πισταδικο στησιμο.Δεν εχεις λογο να πειραξεις τιποτα σε camber αν δεν σου δωσει το αυτοκινητο σημαδια.
Οσο για την συγκλιση ειχες δωσει μαλλον υπερβολικη για να λες οτι ηταν τραγικο στην ευθεια...Αλλα ακομα και για το στριψιμο η θεωρεια λεει οτι κανει πιο ευαισθητο το τιμονι και στο οριο θα εχεις μουτρα.

stratos
18-09-09, 23:18
Για το τηλεκατευθυνόμενο: Θεωρητικά έχεις δίκιο αλλά μηλάμε για τετρακίνηση και για μπροστινό διαφορικό που γίνετε 80%μπλοκέ όταν δίνεις γκάζι και εντελώς ελεύθερο όταν αφήνεις οπότε τα μούτρα έρχονται αλλά με πολύ λανθασμένο setup. Θυσιάζω την ευθεία για να είμαι καλήτερα στις στροφές.

Απλά έθεσα το θέμα camber γιατί δεν θα ήθελα να βγώ προ εκπλήξεως και να πληρώσω ένα πανάκριβο set λάστιχα το οποίο θα φαγωθεί σχετικά γρήγορα. Φυσικά δεν μηλάμε για χρήση πίστας αλλά για καθημερινή, εκεί που τα semi-slick θα ήταν υπερβολή.

P.S. Αν όλα πάνε καλά το εγκεφαλικό έρχεται τέλος Οκτώβρη...

manos///3
19-09-09, 00:07
Στρατο η επιλογη σεμι-σλικ με βρισκει συμφωνο, αρκει να εχεις τη διαθεση να δινεις καθε 15.000 χλμ. (καλη χρηση) 1600 ευρω. Μιλαω για τα michelin pilot sport CUP.
Ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασω. Στο δικο μου ειμαι στο τριτο σετ τωρα.
Βεβαια οταν τα βαλεις σε πιστα μη περιμενεις να κρατησει..
πχ το ενα σετ cup με 2 trackday μου κρατησε 6.000 χλμ.
Το λαστιχο αυτο θελει -1.5 με -3 μοιρες καμπερ εμπρος πισω για να δουλεψει σωστα .
Εννοηται στη πιστα θελει τουλαχιστων -3.
Τα δικα σου top mounts ειναι ρυθμιζομενα μεχρι ενα σημειο..πιστευω μεχρι -2 το πολυ και η ρυθμιση τους ειναι ευκολη υποθεση..απλα το κανεις μονο σου με μια φωλια και ενα σφυρι..Αν και θα πρεπει να σπασεις καποιες ασφαλειες-οδηγους πανω σε αυτα..το οποιο επιβαλεται.

Επισης στη βροχη δε τα φοβαμαι καθολου...κρατανε πολυ σε σημειο που σε κανει να απορεις..θελει προσοχη μονο σε περιοχες του δρομου που κρατανε πολυ νερο (αυξημενη υδρολισθηση) επειδη δεν εχει μεγαλο βαθος το πελμα.

Αυτα με τα ημι-σλικ...ας συνεχισουμε με γεωμετρια μιας και αυτο ειναι το θεμα μας.

m-power_01
19-09-09, 04:36
Για το τηλεκατευθυνόμενο: Θεωρητικά έχεις δίκιο αλλά μηλάμε για τετρακίνηση και για μπροστινό διαφορικό που γίνετε 80%μπλοκέ όταν δίνεις γκάζι και εντελώς ελεύθερο όταν αφήνεις



Σορρυ αλλα εμενα που το ανοιξα το μπροστινο ''διαφορικο'' ειναι κολλημενο!!! Δεν εχει γκρουπ...

alexk
19-09-09, 10:27
m-power > Μην παραπονιέστε φίλε για τις αντιπροσωπείες στην Ελλάδα, ξέρω τι σου λέω. Εγώ το πήγα 3 φορές στην Ζυρίχη για ευθυγράμμιση, πλήρωσα (την 1η φορά) 200 ευρώ για την ευθυγράμμιση και λάθος ήταν (ακόμη και την 3η φορά δεν μπορούσαν να το κάνουν ευθυγράμμιση). Μετά πήγα μέχρι την αντιπροσωπεία στη Στουτκάρδη όπου το έκαναν σωστά, και εκεί πλήρωσα 280 ευρώ (συν τα καύσιμά μου φυσικά άλλα 60 ευρώ).

strato > Ποια ημισλικ θέλεις να βάλεις ? Ο m-power σωστά μίλησε πάντως ότι όταν βάλεις τα λάστιχα, πρέπει να δεις τι φθορά έχεις και μετά να κάνεις κάτι.

stratos
20-09-09, 16:58
Δεν έχω καθόλου εμπειρία απο semi-slick. Έλεγα για για Toyo proxes R-888 αν και τα Cup έδειξαν πολύ καλή απόδωση, τουλάχιστον στην Πίστα για τον Μάνο. Συμφωνώ και εγώ πως καλά θα ήταν να δώ πρώτα την συμπεριφορά τους και μετά οποιαδήποτε αλλαγή στην ρύθμηση. Δεν θέλω να σας χαλάσω άλλο το thread. Τα άσκοπα μυνήματα ας καθαριστούν καλήτερα. Θα ανοίξω ενα δικό μου για semi-slick και Ε92 όταν έρθει η ώρα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

EVANGELOS
09-11-10, 12:07
Υπάρχει το εξής θέμα ...

Πρέπει να κάνω ευθυγράμμηση 1-0

Το αμάξι όμως ΔΕΝ έχει μαμά βάρος (υπολογίζω καμια 80 με 100 κιλά κάτω και μπρος και πισω) 2-0

Το αμάξι όμως φοράει μαμά εντελώς ανάρτηση 3-0

Συνεπώς τι ισχύει από τα μαμά σπεκς όσον αφορά τη ρύθμιση και το inspection condition που αναφέρει η πε εμ βε εδώ ??? http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=401237&postcount=37???

NICK_M3
10-11-10, 11:06
Υπάρχει το εξής θέμα ...

Πρέπει να κάνω ευθυγράμμηση 1-0

Το αμάξι όμως ΔΕΝ έχει μαμά βάρος (υπολογίζω καμια 80 με 100 κιλά κάτω και μπρος και πισω) 2-0

Το αμάξι όμως φοράει μαμά εντελώς ανάρτηση 3-0

Συνεπώς τι ισχύει από τα μαμά σπεκς όσον αφορά τη ρύθμιση και το inspection condition που αναφέρει η πε εμ βε εδώ ??? http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=401237&postcount=37???

ή βαζεις αναρτησάκι csl ή βάζεις ρυθμιζόμενη!!!!!!χαχαχαχαχα:gaysex:

κάνε βρε παπαρ ευθυγράμιση για το Μ3 και θα είσαι οκ!!! φορας και λαστιχάκι κ ζαντάκι...η διαφορά στο csl πρεπει να είναι στο bound-rebound της ανάρτησης αν δεν κάνω λάθος και ολιγον στο υψος αλλα αυτο δεν επηρεαζει την ευθυγραμιση.
απο το πιο πανω file που εβαλες υπάρχει διαφορά στο csl λίγο στις γωνίες και η πιο σημαντική ειναι η σύγκλιση...

οι γωνίες είναι λίγο μικρότερες αλλα είναι λίγο πιο χαμηλό ΚΑΙ φοραει και cup...μην πας προς τα κει....

αν θες κάνε σύγκλιση απο το csl να στρίβει λίγο πιο γρήγορα...α ξέχασα εσυ δεν στρίβεις πας ευθείες....χαχαχαχαχαχα:gaysex::gaysex::gaysex::ba nghead:

κανε την μαμα ρεεεεεεεεε

EVANGELOS
12-11-10, 13:34
Ρε μλκ άλλο ρωτάω ...

με το βάρος να είναι πλεόν και μικρότερο και με άλλη κατανομή και δεδομένου ότι η ανάρτηση είναι η μαμά

1ο ερώτημα ... πρέπει να κινηθώ στο κάτω όριο ??? στο άνω όριο??? ή δεν έχει σημασία ??? όσον αφορά το εύρος των γωνιών

2ο ερώτημα ... το σετάρισμα σύμφωνα με το TIS (κοινό για 46 και τσε ες ελ) είναι από 68 κιλα στα καθίσμα και 14 στο πορτ μπαγκάζ και τεπόζιτο ... πρέπει να τροποποιηθεί αυτό ??? (ας πούμε για το μαμά 46 δίνει όσο γαι το csl)

p.s. άσε τα στριψίματα μη σου φύγει κανάς πόντος :D

mo328i
12-11-10, 17:09
δλδ για m3 με ρυθμιζομενη (pss10) τα καμπερ των τροχων θα το φτιαξουμε στην ευθυγραμμηση??
-2 μπροστα -1,5 πισω ειναι καλα?εννοω να το κανω τωρα που θα παω και για λαστιχα...πειτε μου την γνωμη σας!

Nick_compact
12-11-10, 17:13
Mπροστά έχεις λίγο περιθώριο θα ρύθμιση κάμπερ, και αυτό μόνο αν έχεις αφαιρέσει τα πειράκια των top mounts. Νομίζω ότι πάει μέχρι -1.5 εμπρός.
Πίσω 1.5 πολύ για αμάξι που δεν χρησιμοποιείται σε δρόμο. Η πίσω ανάρτηση έχει πολύ καλή δυναμική κάμπερ, γι'αυτό και δεν χρειάζεται πολύ στατική. Σε αντίθεση με την McPherson εμπρός, που έχει ελαχιστή δυναμική κάμπερ, γι'αυτό και το ρυθμίζουμε με μεγάλη στατική, με ότι συνέπεια έχει αυτό :)

mo328i
13-11-10, 16:25
Mπροστά έχεις λίγο περιθώριο θα ρύθμιση κάμπερ, και αυτό μόνο αν έχεις αφαιρέσει τα πειράκια των top mounts. Νομίζω ότι πάει μέχρι -1.5 εμπρός.
Πίσω 1.5 πολύ για αμάξι που δεν χρησιμοποιείται σε δρόμο. Η πίσω ανάρτηση έχει πολύ καλή δυναμική κάμπερ, γι'αυτό και δεν χρειάζεται πολύ στατική. Σε αντίθεση με την McPherson εμπρός, που έχει ελαχιστή δυναμική κάμπερ, γι'αυτό και το ρυθμίζουμε με μεγάλη στατική, με ότι συνέπεια έχει αυτό :)

πολυ ωραια αυτα που μου λες,ποιος θα μου τα κανει ειναι το θεμα??

Nick_compact
13-11-10, 16:48
Είναι απλό, θα αφαιρέσεις εμπρός τα πειράκια από τα top mount, και θα πας στην ευθυγράμμιση, θα ζητήσεις να σου πάει τέρμα την κάμπερ εμπρός, όσο πάει, και πίσω από 1 μοίρα μέχρι και 1 και 1/3. (δεν ξέρω και πόσο έχει από το εργοστάσιο, μπορείς κάποιος να μας πει;).

mo328i
14-11-10, 03:33
Είναι απλό, θα αφαιρέσεις εμπρός τα πειράκια από τα top mount, και θα πας στην ευθυγράμμιση, θα ζητήσεις να σου πάει τέρμα την κάμπερ εμπρός, όσο πάει, και πίσω από 1 μοίρα μέχρι και 1 και 1/3. (δεν ξέρω και πόσο έχει από το εργοστάσιο, μπορείς κάποιος να μας πει;).

γιατι τερμα τα καμπερ??-2,5 με -2 νομιζω απο οτι λενε θα ειναι μια χαρα...και -1,5 πισω!

E36 RULES!!
14-11-10, 03:37
γιατι τερμα τα καμπερ??-2,5 με -2 νομιζω απο οτι λενε θα ειναι μια χαρα...και -1,5 πισω!

Γιατι τοσο θα παει με τερμα :D Που δεν νομιζω χωρις ριθμιζομενα top mounts να φτασει -2μισι αλλα λεμε τωρα

Nick_compact
14-11-10, 07:52
γιατι τερμα τα καμπερ??-2,5 με -2 νομιζω απο οτι λενε θα ειναι μια χαρα...και -1,5 πισω!

Ακόμα και να πήγαινε τόσο η κάμπερ χωρίς ρυθμιζόμενα top mounts, γιατί θέλεις τόση κάμπερ; Θα μπαίνεις συχνά σε πίστα;

mo328i
14-11-10, 18:39
Ακόμα και να πήγαινε τόσο η κάμπερ χωρίς ρυθμιζόμενα top mounts, γιατί θέλεις τόση κάμπερ; Θα μπαίνεις συχνά σε πίστα;

οχι δεν μπαινω πιστα απλα θελω καλο στησιμο για τον δρομο,οποτε τερμα τα καμπερ μπροστα και οσο παει :)

peter79
15-11-10, 14:13
Αυτές είναι οι μετρήσεις για Μ3 CSL μαμά.

EVANGELOS
15-11-10, 14:26
όλα τα σχετικά αρχεία είναι ήδη ΕΔΩ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=401237#post401237)

EVANGELOS
23-11-10, 16:55
Λοιπόν το θέμα είναι ως εξής ...

Το Πε εμ βε δίνει τα παραπάνω θεωρητικά οπτιμουμ σε γωνίες κλπ ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΩΣ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΟ RIDE HEIGHT !!!

Aυτό σημαίνει ότι πριν ξεκινήσεις την ευθυγράμμιση πρέπει να έχει το μαμά ride height ...

Στη δική μου περίπτωση για να επιτύχω το μαμά ride height έπρεπε να βάλω περίπου 80+ κιλά ΕΠΙΠΛΕΟΝ των προβλεπομένων και πάλι ήμουνα ΨΗΛΟΤΕΡΑ από το μ.ο. αλλά μέσα στα όρια.

Τελικά έδωσα ΤΕΡΜΑ ΑΠΟΚΛΙΣΗ (0,22) ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΜΠΕΡ (1.25) ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΜΠΕΡ (1.35) ΠΙΣΩ ...

Το αμάξι έκοψε σχεδόν εντελώς την υποστροφή (σε σχέση με το μαμά σεταπ) και λόγω της περίεργης κατανομής βάρους που έχω είναι λίγο πιο απόλυτο ... έχει απίστευτα πιο γρήγορη επαναφορά ... όμως πρέπει να διορθώνεις με ανάποδο λίγο πιο νωρίς σε κολιδάκια ή πολύ κλειστές στροφές ...

Του Νικολάι ΔΕΝ του άρεσε ... εμένα όμως ειδικά σε συνδιασμό με τα Michlen PS2 μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ...

Στην κλασική διαδρομή Αθήνα-Σαρωνίδα (που έχει από τις ανοικτές καμπές της περιφεριακής Υμηττού , μέχρι το πολύ κλειστό και γλιστερό στα Καλύβια και το ανοικτό στην παραλιακή) το αμάξι ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΙΕΣΗ είναι +20 χαω εύκολα σε όλα τα κλειστά κομμάτια ... δεν το πίεσα στο όριο αλλά είμαι τρελά ευχαριστημένος ...

π.σ. Παράλληλα έκανα και ένα πάτημα με το ΜΑΜΑ CAYMAN S του ξαδέρφου που έφαγε 1 κολώνα + από 2ες και από 3ες !!! ... χεχεχεχε .... (του είχα πει να πάρει το cayman του Γιωργάκη αλλά δε με άκουσε)

π.σ.2 Η αφορμή ήταν ο γάμος της ξαδέρφης αλλά κάπου μας έχασε το κονβόυ και η μικρή μας έβριζε μετά !!! χαχαχαχαχαχα

mo328i
23-11-10, 19:16
Λοιπόν το θέμα είναι ως εξής ...

Το Πε εμ βε δίνει τα παραπάνω θεωρητικά οπτιμουμ σε γωνίες κλπ ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΩΣ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΟ RIDE HEIGHT !!!

Aυτό σημαίνει ότι πριν ξεκινήσεις την ευθυγράμμιση πρέπει να έχει το μαμά ride height ...

Στη δική μου περίπτωση για να επιτύχω το μαμά ride height έπρεπε να βάλω περίπου 80+ κιλά ΕΠΙΠΛΕΟΝ των προβλεπομένων και πάλι ήμουνα ΨΗΛΟΤΕΡΑ από το μ.ο. αλλά μέσα στα όρια.

Τελικά έδωσα ΤΕΡΜΑ ΑΠΟΚΛΙΣΗ (0,22) ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΜΠΕΡ (1.25) ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΜΠΕΡ (1.35) ΠΙΣΩ ...

Το αμάξι έκοψε σχεδόν εντελώς την υποστροφή (σε σχέση με το μαμά σεταπ) και λόγω της περίεργης κατανομής βάρους που έχω είναι λίγο πιο απόλυτο ... έχει απίστευτα πιο γρήγορη επαναφορά ... όμως πρέπει να διορθώνεις με ανάποδο λίγο πιο νωρίς σε κολιδάκια ή πολύ κλειστές στροφές ...

Του Νικολάι ΔΕΝ του άρεσε ... εμένα όμως ειδικά σε συνδιασμό με τα Michlen PS2 μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ...

Στην κλασική διαδρομή Αθήνα-Σαρωνίδα (που έχει από τις ανοικτές καμπές της περιφεριακής Υμηττού , μέχρι το πολύ κλειστό και γλιστερό στα Καλύβια και το ανοικτό στην παραλιακή) το αμάξι ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΙΕΣΗ είναι +20 χαω εύκολα σε όλα τα κλειστά κομμάτια ... δεν το πίεσα στο όριο αλλά είμαι τρελά ευχαριστημένος ...

π.σ. Παράλληλα έκανα και ένα πάτημα με το ΜΑΜΑ CAYMAN S του ξαδέρφου που έφαγε 1 κολώνα + από 2ες και από 3ες !!! ... χεχεχεχε .... (του είχα πει να πάρει το cayman του Γιωργάκη αλλά δε με άκουσε)

π.σ.2 Η αφορμή ήταν ο γάμος της ξαδέρφης αλλά κάπου μας έχασε το κονβόυ και η μικρή μας έβριζε μετά !!! χαχαχαχαχαχα

μπραβο για την ρυθμιση εαν σ'αρεσει εσενα τοτε εκανες το σωστο !!thanks για τις πληροφοριες

Fairytale
23-11-10, 20:34
Βαγγέλη, αν υποθέσουμε ότι είσαι πιο βαρύς από το CSL και με δεδομένο ότι αυτό έχει μόλις 1.5 πόντο πιο κοντά ελατήρια από το ///Μ3, μήπως αν χρησιμοποιήσεις τα ελατήρια του CSL το μεγαλύτερο βάρος σου έναντι εκείνου θα σε χαμηλώσει όσο πρέπει για να έρθεις στο σωστό ride height για ///Μ3;
Όλα αυτά ANTI για aftermarket ελατήρια.
C U out there

EVANGELOS
24-11-10, 16:44
Δε ξέρω πόσο ζυγίζει ένα πραγματικό (εννοώ αυτά με κλιματισμό κλπ) csl ... πάντως πριν κάνω οτιδήποτε σχετικά με ελατήρια κλπ θα πάω να ζυγίσω το αμάξι για να μιλάμε επί πραγματικών δεδομένων !!!

(θεωρητικά είμαι πολύ κοντά πάντως ... πρακτικά μπορεί και να είμαι και 100 κιλά πάνω ακόμα και μετά όλο το ξήλωμα ... οψόμεθα)

Vassilis E46 Cabrio
04-02-16, 10:53
Ερώτηση:

Η Βilstein δεν βγάζει Β8 για Μ3 όπως τα απλά Ε46αρια??? Μόνο τα Β6 υπάρχουν???

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!

zaharias
04-11-16, 12:30
Ερώτηση:

Η Βilstein δεν βγάζει Β8 για Μ3 όπως τα απλά Ε46αρια??? Μόνο τα Β6 υπάρχουν???

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!

Δεν πρεπει να βγαζει Βασιλη.

zaharias
04-11-16, 12:31
https://thebuildjournal.com/tech-gui...t-specs-guide/

Επειδη το ψαχνω λιγο με την ευθυγραμμιση.
Τι αποψη εχετε?

Αυτη τη στιγμη φοραω square set up 9.5x18 ΕΤ35 με 265/35/18 (θα παω σε 255/35/18 γιατι βρισκω πισω απο τη μερια του συνοδηγου λογω του οτι φοραω μεγαλες προσθηκες).

Με schnitzer αμορτισερ & ελατηρια ειναι περιπου 2-2,5 ποντους πιο χαμηλο απο μαμα.. Μπροστα φοραω και camber plates και ειμαι στο -1,45 καμπερ μπροστα και πισω στο -1,30.. (δε θυμαμαι συγκλιση κτλ..)
Το αμαξι περπαταει πολυ ωραια και δειχνει να ειναι πολυ φιλικο. Επισης ξεχασα να πω οτι ειναι καθαρα αυτοκινητο βολτας...
Να δωσω λιγο ακομα πισω? Μπροστα?
Να προσεξω κατι?
Βασει του παραπανω λινκ εχετε κατι να πειτε?

Dim77
04-11-16, 16:48
Αν έχεις περισσότερο αρνητικό κάμπερ πίσω, θα έχεις μικρότερη πρόσφυση.

Έχεις πολύ κάμπερ πάντως και πολύ ''έξω τους τροχούς'' με αποστάτες και φαρδύτερους τροχούς με μικρότερο offset (μπροστά τουλάχιστον).

Αν σου αρέσει έτσι οδηγικά (και οπτικά που εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το δεχτώ ως παράγοντα επιρροής), άστο έτσι.

Κλείσε επίσης τα αμερικάνικα καγκουροφόρουμ που σου βάζουν αυτές τις ιδέες :thefinger και αλίμονο, μην πάρεις γνώμες από τον E36rulez που είναι σεσημασμένος stanceman :king: :D

zaharias
04-11-16, 17:48
Αν έχεις περισσότερο αρνητικό κάμπερ πίσω, θα έχεις μικρότερη πρόσφυση.

Έχεις πολύ κάμπερ πάντως και πολύ ''έξω τους τροχούς'' με αποστάτες και φαρδύτερους τροχούς με μικρότερο offset (μπροστά τουλάχιστον).

Αν σου αρέσει έτσι οδηγικά (και οπτικά που εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το δεχτώ ως παράγοντα επιρροής), άστο έτσι.

Κλείσε επίσης τα αμερικάνικα καγκουροφόρουμ που σου βάζουν αυτές τις ιδέες :thefinger και αλίμονο, μην πάρεις γνώμες από τον E36rulez που είναι σεσημασμένος stanceman :D

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=28618&d=1289826778

Βρηκα εδω απο τη προηγουμενη σελιδα τις τιμες για CSL που οι περισσοτεροι εχουν σαν βαση..
Ολα γινονται για χαρη του concave.. :D
Μια χαρα ειναι ρε τα ζαντακια μου, εμπρος και πισω..
Εχω θεμα.. δεν μπορω να βλεπω τους τροχους κατω απο τα φτερα... πρεπει να προεξεχουν.. αχαχααχα
Δεν με πολυενδιαφερει η προσφυση στον πισω αξονα... :P
Οπτικα και οδηγικα ειναι ωραιο.

Απλα, επειδη πισω φοραω 2 ποντους προσθηκη και το εβαλα επειτηδες στο -1,30 για να μην βρισκει στο χειλακι (δεν ειναι γυρισμενα), μου βρισκει σε μεγαλες λακκουβες.. και δεν με πειραζει το χειλακι, βρισκει λιγο στον προφυλακτηρα απο μεσα, γιαυτο παω σε 255/35/18 για να το ελλατωσω αυτο και γιαυτο επισης ψαχνομαι με την ευθυγραμμιση.

zaharias
04-11-16, 19:42
https://thebuildjournal.com/tech-gui...t-specs-guide/

Επειδη το ψαχνω λιγο με την ευθυγραμμιση.
Τι αποψη εχετε?

Αυτη τη στιγμη φοραω square set up 9.5x18 ΕΤ35 με 265/35/18 (θα παω σε 255/35/18 γιατι βρισκω πισω απο τη μερια του συνοδηγου λογω του οτι φοραω μεγαλες προσθηκες).

Με schnitzer αμορτισερ & ελατηρια ειναι περιπου 2-2,5 ποντους πιο χαμηλο απο μαμα.. Μπροστα φοραω και camber plates και ειμαι στο -1,45 καμπερ μπροστα και πισω στο -1,30.. (δε θυμαμαι συγκλιση κτλ..)
Το αμαξι περπαταει πολυ ωραια και δειχνει να ειναι πολυ φιλικο. Επισης ξεχασα να πω οτι ειναι καθαρα αυτοκινητο βολτας...
Να δωσω λιγο ακομα πισω? Μπροστα?
Να προσεξω κατι?
Βασει του παραπανω λινκ εχετε κατι να πειτε?

Βαζω ξανα το λινκ εδω γιατι δεν δουλευει παραπανω αποτι ειδα
https://thebuildjournal.com/tech-guides/e46-m3-alignment-specs-guide/

///Mflyin'
03-09-20, 04:39
Χαιρετω την παρεα!
Εχω ενα Ε36 και απο στησιμο φοραει ρυθμιζομενη αναρτηση vogtland, 18αρες με 225 και 245 αντιστοιχα , αντιστρεπτικες m pack , συνεμπλοκ μ3, x-brace και θολομπαρα εμπρος.
Απο υψος ειμαι εναν ποντο περιπου πιο χαμηλος απο το πελμα των ελαστικων. Το φτερο κρυβει τα ελαστικα στο πανω μερος. Στα φτερα δε βρισκω καθολου οπως ειμαι τωρα.
Η ευθυγραμμιση που εχω τωρα ειναι λιγη αποκλιση μπροστα, κανα χιλιοστο συνολικη, με 2,2 2,3 καμπερ ...οσο πηρε απο το χαμηλωμα και πισω 2,4 καμπερ με 3 χιλ συνολικη συγκλιση.
Γενικα η μουρη ειναι τελεια ...ο κωλος πεταει και σχετικα αποτομα αλλα σου δινει πληρη ελεγχο. Μηπως το καμπερ πισω ισως ειναι λιγο υπερβολικο? Ποια ειναι η γνωμη σας? Τα λαστιχα (conti sport contact 5) ειναι ομοιομορφα φαγωμενα χωρις καθολου φθορα στο εσωτερικο.
Επισης τι μπορει να φταιει απο πλευρας αναρτησης, οσον αφορα bump - rebound κλπ, αν το αμαξι ''πηδαει'' στα αποτομα σκαμπανεβασματα του δρομου??
Κυριως ο κωλος το κανει αυτο. Επισης πολλα 36αρια και 46αρια που εχω δει στο δρομο ''πηδανε'' πολυ γενικα σε τετοιες περιπτωσεις!
Γενικα το αμαξι ειναι πολυ σταθερο και ισορροπημενο οσον αφορα την συμπεριφορα στο οριο με πολυ καλο ελεγχο, αλλα ο κωλος σπαει σχετικα ευκολα και πηδαει πολυ. Any tips ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Dim77
03-09-20, 17:38
Μικρή έκδοση απάντησης: Δεν έχεις ανάρτηση. Νομίζεις ότι πάει τέλεια.

Επεξηγηματική απάντηση:
Μπροστά: Δεν έχεις καθόλου διαδρομή ανάρτησης. Η απόκλιση μπροστά βοηθάει στο αρχικό στρίψιμο και να μη βγάζει μούτρα.
Όμως με το κάμπερ που έχεις μπροστά χάνεις πολύ μεγάλο ποσοστό από το πέλμα, έχεις κακή συμπεριφορά στο φρενάρισμα (μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά μια φορά θα χρειαστεί...).
Εννοώ ότι μπορεί να έχεις 2-3μέτρα παραπάνω απόσταση στα 100kmh. Δεν το καταλαβαίνεις αν δεν το συγκρίνεις την ίδια στιγμή με ένα άλλο ίδιο με άλλο κάμπερ.
Για αυτό σε όλα τα ΟΕΜ αυτοκίνητα το κάμπερ μπροστά είναι ελάχιστο. (-0.5 με -0.6 ανά τροχό μέγιστο)

Πίσω: Το κάμπερ δεν είναι υπερβολικό (είναι απλά το μέγιστο επιτρεπτό, ενώ μπροστά έχεις double score από το μέγιστο επιτρεπτό - για μικτές συνθήκες δρόμου). Η σύγκλιση είναι καλή (ενώ μπροστά θέλουμε απόκλιση και ας επιτρέπει το εργοστάσιο μέχρι κάποια σύγκλιση - πετάει μούτρα έτσι).

Η αναπήδηση είναι φυσιολογική. Δεν έχεις καθόλου διαδρομή ανάρτησης. Μπροστά δεν αναπηδά γιατί έχεις 500 κιλά κάτω από το καπώ, πίσω με άδειο πορτμπαγκαζ αναπηδάει φυσιολογικά. (ούτως ή άλλως έχουν αναπήδηση τα Ε36 και τα 46, απλά στο δικό σου, μεγαλώνει το φαινόμενο).

Υ.Γ. Το χαμήλωμα τύπου DTM, με τα λάστιχα μέσα στο θόλο, εκτός από αντιαισθητικό είναι απίστευτα λανθασμένο για τη λειτουργία της ανάρτησης.
Μόνο στο DTM (και στο BTCC) είχαν τέτοια ρύθμιση και όχι με αμορτισέρ κανονικά αλλά με οριζόντιες (δε μπορώ να θυμηθώ την ορολογία τώρα) που είχαν εντελώς διαφορετική λειτουργία και δεν επέτρεπαν λάθη στη γραμμή. Ή έστριβε τέλεια, ή έφευγε για το γρασίδι. Αλλη η απαίτηση του δρομου.

Μόνο και μόνο με σήκωμα να έχει τουλάχιστον 1 cm το λάστιχο από το θόλο (πάλι μιλάμε για 2cm κάτω από την ΟΕΜ ρύθμιση για δημόσιο δρόμο και τις μικτές του συνθήκες) θα είχες πραγματικά καλό αποτέλεσμα (για το δημόσιο δρόμο πάντα).
Αλλά για να το λές με καμάρι πόσο μέσα χωμένα είναι τα λάστιχα, δε νομίζω να σε πείσω να το αλλάξεις.

///Mflyin'
03-09-20, 20:31
Ευχαριστω για τις συμβουλες. Να πω ωστοσο οτι η αναρτηση δεν ειναι τερμα χαμηλωμενη οποτε θεωρητικα δουλευει μεσα στο ευρος της.
Εγω νιωθω οτι εχει κανονικη διαδρομη ιδιως αν σκεφτουμε τη σκληροτητα της που ειναι σχετικα σφιχτη.
Επισης το καμπερ μπροστα νομιζω ειναι αρκετα καλο διοτι ακομα και τωρα στις πολυ εντονες στροφες τα πλαινα του ελαστικου τρωγονται αρκετα και ''σαπουνιαζουν''. Γενικα το αμαξι το στριβω.
Για τη συγκλιση μπροστα συμφωνω απολυτα. Βγαζει μουτρα.
Ειχα διαβασει καπου οτι για τη σωστη γεωμετρια θα πρεπει τα ψαλιδια μπροστα να ειναι οριζοντια και εντελως παραλληλα με το δρομο. Eμενα τωρα οσο κι αν φαινεται περιεργο ειναι σχεδον ετσι.
Το αυτοκινητο το ειχα μεχρι περυσι 1,5-2 ποντους ( ενα δαχτυλο ) απο τα φτερα, δηλαδη οσο υψος εχει ο συνδιασμος bilstein eibach hr χαμηλωματος περιπου και δεν αλλαξε κατι στη συμπεριφορα του μετα το χαμηλωμα. Βεβαια απο τοτε εχω βαλει αντιστρεπτικες και το x brace και βελτιωθηκε παρα πολυ.
Επισης οντως μου αρεσει παρα πολυ εμφανισιακα αυτο το χαμηλωμα :wub:
Αλλα γενικα ο κωλος δεν ειναι τοσο πολυ χαμηλωμενος σε σχεση με το εργοστασιακο. Η μεγαλη διαφορα ειναι στη μουρη που το εργοστασιο εχει κενο 8 ποντους το φτερο απο το λαστιχο. Αλλα εμενα η μουρη μαρεσει παρα πολυ, ειναι αμεση και καρφωμενη στην ασφαλτο και μονο στο τερμα οριο θα βγαλει μουτρα και πολυ ελεγχομενα.
Το θεμα μου ειναι το πισω μερος που απ οτι καταλαβαινω πρεπει να μειωσω σιγουρα το καμπερ.
Απλα ηθελα να μαθω απο πλευρας ρυθμισης της αναρτησης, δηλαδη σκληροτητα αποσβεση κλπ, εαν ερμηνευεται καπως αυτη η συμπεριφορα.

6ylinder
03-09-20, 23:41
Ειχα διαβασει καπου οτι για τη σωστη γεωμετρια θα πρεπει τα ψαλιδια μπροστα να ειναι οριζοντια και εντελως παραλληλα με το δρομο. Eμενα τωρα οσο κι αν φαινεται περιεργο ειναι σχεδον ετσι.

Ισχύει αυτό, αλλά αμφιβάλλω αν ισχύει σε εσένα. Εγώ που έχω εργοστασιακό Μ-πακ χαμήλωμα, είναι όντως οριζόντια. Με τροχούς χωμένους στο θόλο, δεν ξέρω πως ισχύει.

///Mflyin'
03-09-20, 23:56
Καλα μη φανταστεις οτι ειναι dtm η btcc οπως ειπωθηκε...απλα ειναι ελαχιστα μεσα.
Τελειως παραλληλα δεν ειναι, εχουν μια μικρη γωνια προς τα πανω, απλα ειναι αρκετα κοντα στο να ειναι.

6ylinder
04-09-20, 08:54
Όσον αφορά το πίσω μέρος που πηδάει, ειλικρινά δεν νομίζω να βρεις λύση.
Εγώ είχα sachs advantage αμορτισέρ και το πίσω μέρος χοροπήδαγε σαν κατσίκι. Αγανάκτησα και έβαλα τα τελείως απλά sachs super touring, βελτιώθηκε λίγο, αλλά πάλι πηδάει. Με 16άρα ζάντα κιόλας.
Δεν ξέρω αν τα OEM αμορτισέρ είναι καλύτερα σε αυτό.

Γενικά τώρα, δεν ξέρω πως καταφέρνεις και οδηγάς με τέτοιο στήσιμο που έχεις στους δρόμους μας. Εγώ όταν το πήρα είχε 17", Bilstein-HR και κοπάναγε σαν διάολος. Τα πέταξα εντός μηνός. Πλέον με 16" και sachs/m-pak...πάλι πάω σαν γιαγιά με ζιγκ-ζαγκ....

konoss
04-09-20, 20:05
Το αμαξι οπως τα λες εχει αρκετα θεματα που θελουν επιλυση . Η καμπερ σου για τον τροπο που λες οτι το οδηγας δεν ειναι απαγορευτικη εκτος και αν σε ευθειες σε εντονο φρεναρισμα παλευεις να το κρατησεις σε ευθεια γραμμη . Απο το πολυ χαμηλωμα και μαλιστα το ανισο θα εχεις θεμα με bump steer και επισης οταν φρεναρεις εντονα θα παλευεις να το κρατησεις ευθεια καθως θα ελαφραινει πολυ το πισω μερος ( οπως στα dragster ) . Το ελαστικο που φορας ειναι ενα απλο επιδοσεων και σιγουρα τα πλαινα του δεν εχουν φτιαχτει για τοση καμπερ , εξου και ο λογος που βρησκει στα πλαινα . Χρειαζεσαι semi slick για τετοια χρηση . Τελος το πισω μερος πηδαει και ειναι αποτομο στο οριο λογω του λαθους χαμηλοματος που εχεις κανει ( εχεις ριξει ολο το βαρος εμπρος ) και λογω του οτι η αναρτηση πρεπει να ειναι αρκετα σκληρη και μπορει και με λαθος ρυθμιση πισω σε σχεση με το εμπρος ως συστημα . Και να θυμασαι οτι οδηγας σε δημοσιους δρομους που ειναι φουλ στις κακοτεχνιες και οχι σε καποια πιστα ωστε να μπορεις να εκμεταλευτεις ενα φουλ σκληρο set up .

///Mflyin'
04-09-20, 20:28
Όσον αφορά το πίσω μέρος που πηδάει, ειλικρινά δεν νομίζω να βρεις λύση.
Εγώ είχα sachs advantage αμορτισέρ και το πίσω μέρος χοροπήδαγε σαν κατσίκι. Αγανάκτησα και έβαλα τα τελείως απλά sachs super touring, βελτιώθηκε λίγο, αλλά πάλι πηδάει. Με 16άρα ζάντα κιόλας.
Δεν ξέρω αν τα OEM αμορτισέρ είναι καλύτερα σε αυτό.

Γενικά τώρα, δεν ξέρω πως καταφέρνεις και οδηγάς με τέτοιο στήσιμο που έχεις στους δρόμους μας. Εγώ όταν το πήρα είχε 17", Bilstein-HR και κοπάναγε σαν διάολος. Τα πέταξα εντός μηνός. Πλέον με 16" και sachs/m-pak...πάλι πάω σαν γιαγιά με ζιγκ-ζαγκ....

Κοιτα, επειδη στην οικογενεια εχουμε και ενα 316 εντελως μαμα με 16αρες m-pack και μαυρα bilstein b4 με ελατηρια μαμα απο το 318ις μου, που φοραγε μαμα, δε μπορω να πω οτι και αυτο δεν κοπαναει. Σιγουρα ειναι πιο ανετο αλλα γενικα με τους δρομους που εχουμε δεν μπορεις να πας εντελως ξεχασμενος διοτι θα κοπανησει σε διαφορα καπακια του δρομου κλπ κλπ. Στο ιδιο αυτοκινητο το προηγουμενο σεταπ ηταν κιτρινα bilstein με το λεπτο καλαμι και τα μαμα ελατηρια του 316. Η διαφορα που παρατηρησα ηταν ελαχιστη οσον αφορα τη σκληροτητα στο κοπανημα. Για τα δικα μου γουστα προτιμω σκληρο ελατηριο και πιο μαλακο αμορτισερ. Πραγμα που στο δικο μου αμαξι πιστευω ισχυει σχετικα διοτι δεν κοπαναει.
Και εγω σα γιαγια παω στους δρομους, αλλα το κανω οχι επειδη κοπαναει και μου ειναι τοσο δυσβασταχτο το κοπανημα , απλα επειδη ειμαι υπερβολικα ευλαβικος ως προς το αμαξι και δε θελω να ταλαιπωρω οχι μονο την ιδια την αναρτηση αλλα και ολα τα παρελκομενα. Δεν εχω καμια ορεξη να αρχισουν να τριζουν τα παντα στο εσωτερικο απο πορτες καθρευτες οροφες ταμπλο κλπ κλπ. Ισα ισα που αν παω πιο γρηγορα εχω το κλασσικο φαινομενο που δε νιωθεις τοσο τις ανωμαλιες. Δε μιλαω να πεφτω μεσα σε τρυπες αλλα για τις κλασσικες κακοτεχνιες.

///Mflyin'
04-09-20, 20:35
Το αμαξι οπως τα λες εχει αρκετα θεματα που θελουν επιλυση . Η καμπερ σου για τον τροπο που λες οτι το οδηγας δεν ειναι απαγορευτικη εκτος και αν σε ευθειες σε εντονο φρεναρισμα παλευεις να το κρατησεις σε ευθεια γραμμη . Απο το πολυ χαμηλωμα και μαλιστα το ανισο θα εχεις θεμα με bump steer και επισης οταν φρεναρεις εντονα θα παλευεις να το κρατησεις ευθεια καθως θα ελαφραινει πολυ το πισω μερος ( οπως στα dragster ) . Το ελαστικο που φορας ειναι ενα απλο επιδοσεων και σιγουρα τα πλαινα του δεν εχουν φτιαχτει για τοση καμπερ , εξου και ο λογος που βρησκει στα πλαινα . Χρειαζεσαι semi slick για τετοια χρηση . Τελος το πισω μερος πηδαει και ειναι αποτομο στο οριο λογω του λαθους χαμηλοματος που εχεις κανει ( εχεις ριξει ολο το βαρος εμπρος ) και λογω του οτι η αναρτηση πρεπει να ειναι αρκετα σκληρη και μπορει και με λαθος ρυθμιση πισω σε σχεση με το εμπρος ως συστημα . Και να θυμασαι οτι οδηγας σε δημοσιους δρομους που ειναι φουλ στις κακοτεχνιες και οχι σε καποια πιστα ωστε να μπορεις να εκμεταλευτεις ενα φουλ σκληρο set up .

Το αμαξι ειναι πολυ σταθερο σε ολα του και σιγουρα πολυ καλυτερο απο μαμα σε ολες τις συμπεριφορες του. Στο φρενο ειναι τελειο και δεν τραβαει καθολου, αλλα ουτε και στη ευθεια τραβαει παρα τη σχετικη αποκλιση, γενικα ειναι χαρακας. Το χαμηλωμα ειναι αυτο που ανεφερα προηγουμενως, ας πουμε λιγο πιο χαμηλο απο τον συνδιασμο eibach bilstein και συγκεκριμενα 1 ποντο πιο κατω τα φτερα περιπου απο το πελμα. Για σεμι σλικ το εχω σκεφτει, αλλα ειναι αφενος πολυ πιο βαρια απο τα απλα, και δε θελω να το κρεμασω αλλο το αμαξι , αφ'εταιρου δε βγαζουν και τοσο χρονικο διαστημα σαν λαστιχο αλλα θελουν και πολυ καλο ζεσταμα, που εμενα δε με βολευει διοτι δεν παω συνεχεια γρηγορα, απλα αν μου τη δωσει θα κανω ενα κομματι γρηγορα.

Straight six
05-09-20, 10:22
το χαμηλωμα γενικα ειναι αυτο προκαλει τα περισσοτερα προβληματα γιατι παει περιπατο ολοκληρη η γεωμετρια και μετα θελει πολυ ψαξιμο και να ξερεις τι κανεις.

///Mflyin'
27-09-20, 20:41
Παιδια ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο. Η τοποθετηση ενος μπλοκε διαφορικου πως θα επηρεασει την υπερστροφη η υποστροφη? Απο τη μια σκεφτομαι οτι νεμεν δινει προδφυση πισω σε συνθηκες επιταχυνσης αλλα σε εντονο στριψιμο μηπως η εμπλοκη το κανει να πεταει κωλο πιο ευκολα ?

MZ3
27-09-20, 22:32
την υποστροφή δεν την επηρεάζει καθόλου την υπερστροφή την επηρεάζει θετικά δηλαδή απο ένα σημείο και μετά δίνει κίνηση και στον απέναντι τροχό και έχουμε ελεγχόμενη υπερστροφή (κλειδωμένα τιμόνια ). Ουδής που είχε μπλοκέ δεν νοστάλγησε το αναλογικό, το αντίθετο όμως συμβαίνει συχνά.