PDA

Επιστροφή στο Forum : Xenon - Angel eyes - Projectors


tottasp
15-09-09, 23:31
Παιδία το θέμα έχει πολυσυζητηθεί, εχω κάνει search πρίν το postαρω αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.. Έχω 3 ερωτήματα για τα οποία δεν έχω βρεί απάντηση!! :chair:

1) Σήμερα ο Alexandros18 έβαλε xenon απο γνωστό μαγαζί στην Θεσσαλονίκη σε πολύ δελεαστική τιμη και χωρίς μέχρι τώρα προβλήματα απ'ότι μου είπε.. Αυτο που ήθελα να ρωτήσω είναι, αν ένα προιόν χαμηλού κόστους είναι λιγότερο καλό απο άποψη απόδοσης (φωτεινότητας) απο ένα γνωστής εταιρίας (βλ. Bosch).. Γιατί στην τελική 1 φορά τα βάζεις, είναι καλύτερο να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρά να τρέχεις όλη την ώρα ή να έχεις μειωμένη αποδοση.. Ισχύει λοιπόν κατι τέτοιο?

2) Γνωρίζει κανένας που μπορώ να βρώ aftermarket (replica) φανάρια με projector για το Ε87?

3) Ενδιαφέρομαι για angel eyes (τα γνωστά δαχτυλίδια).. Η τοποθέτησή τους απαιτεί το κόψημο του φαναριού? Επίσης γνωρίζει κανένας τιμές, γιατί τα 180Ε που μου ζήτησαν μου φάνηκαν πάραλογα πολλά για 4 ledακια και ειδικά σε σχέση με τις τιμές του ebay..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

TAZ118!
15-09-09, 23:39
Φιλε μου δυστυχως δεν υπαρχουν aftermarket φαναρια angel eyes για τον Ασσο.
Εχω ψαξει σε ολο το νετ και καμια εταιρεια δεν παραγει τετοια.Υπαρχουν για ολες τις BMW
εκτος απο τον Ασσο.....

Alexandros18
15-09-09, 23:45
Κοιτα αν σου δινουν εγγυηση με τη τζιφρα τουσ ολα καλα...Εγω πηρα εγγυηση για 2 χρονια νομιζω..

nfot
15-09-09, 23:50
After market xenon για φωτιστικα με στανταρ λαμπες αλογονου ( Η7 π.χ.) ΔΕΝ υπαρχουν σε επωνυμα (Bosch, Hella κτλ). Οποιος σας προσφερει κατι τετοιο ειναι ψευτης - κλεφτης - απατεωνας - ασχετος.
Η Bosch εχει ηδη κανει τις σχετικες μυνησεις για κατι κιτ που κυκλοφορουσαν με την επωνυμια της.
Σχεδον ολα τα kit xenon αυτου του τυπου ειναι Κινεζικα. Υπαρχουν κατι ελαχιστα (1-2) Ιαπωνικα απο oτι λενε και αντε 3-4 Taiwan.

gyiama
16-09-09, 00:01
After market xenon για φωτιστικα με στανταρ λαμπες αλογονου ( Η7 π.χ.) ΔΕΝ υπαρχουν σε επωνυμα (Bosch, Hella κτλ). Οποιος σας προσφερει κατι τετοιο ειναι ψευτης - κλεφτης - απατεωνας - ασχετος.
Η Bosch εχει ηδη κανει τις σχετικες μυνησεις για κατι κιτ που κυκλοφορουσαν με την επωνυμια της.
Σχεδον ολα τα kit xenon αυτου του τυπου ειναι Κινεζικα. Υπαρχουν κατι ελαχιστα (1-2) Ιαπωνικα απο oτι λενε και αντε 3-4 Taiwan.

+1111111111111111 μην ακουτε και μην τρωτε παππατζιλικια οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω δεν υπαρχουν τετοια κιτ επωνυμα!!!!!!!!!τζαμπα λεφτα ξοδευουμε σε τετοια πραγματα και ειναι κινεζικες μαιμουδες παρτε ενα φθηνο κιτ που θα κανει ακριβως την ιδια δουλεια!!!!!!!

AvRiLtedy
16-09-09, 00:41
180€ φιλε ειναι τελεια! Εδω(Ηρακλειο) ακουσα τιμες (1000€ απο ηλεκ/γο(και οχι της bmw!)), σε έναν άλλον τυπο 250€ και σε εναν άλλον 160€ η σκάλα. Περα απο αυτό, διάβασα σε ενα θρεντ οτι αν βαλω Ξενον δε θα μπορω να χρησιμοποιήσω το ύψος των φώτων (0-2)... Ισχύει? Ξενερώνω! = (

george kaleas
16-09-09, 01:50
εγω λεω να παρεις κατι καλητερο για να εισαι οκ..!!
να μην τρεχεις μετα...

φιλε avritedy αμα βαλεις προγραμα για τα φωτα ναι θα το χασεις το υψος
γιατη υποτηθετε οτι εχουν αισθητιρες στα ψαληδια πισω για το υψος και ρυθμιζετε
αυτοματα το υψος πραμα που εμεις δεν εχουμε απο μαμα και κοστος για να τους βαλεις αστο...
απλος δεν θα δουλευει!


υ.γ φιλε taz118 εχεις βρει για compact ε46 φαναρια με projector? aftermarket εγω δεν εχω βρει πουθενα... αμα εχεις βρει σε παρακαλω ενημερωσε!!!

tottasp
16-09-09, 06:14
Φιλε μου δυστυχως δεν υπαρχουν aftermarket φαναρια angel eyes για τον Ασσο.
Εχω ψαξει σε ολο το νετ και καμια εταιρεια δεν παραγει τετοια.Υπαρχουν για ολες τις BMW
εκτος απο τον Ασσο.....

Καλά το γεγονός ότι η ίδια η BMW δεν βάζει φανάρια με projectors (έστω και χωρίς xenon, βλ Ζ4) σε αυτοκίνητο της τάξεως των 30.000 ή έστω 25.000 το θεωρώ απαράδεκτο.. Εδώ τα Smartακια έχουν projector.. Τελοσπάντων.. Τουλάχιστον θα έπρεπε να τα πουλούσαν original ως ανταλλακτικό καμια 300Ε το πολύ και όχι 2000Ε...
Πάντως όντως φίλε ΤΑΖ δεν έχω βρεί κ εγώ τπτ.. Ε που θα πάει θα βγάλουνε (όταν θα το έχω πουλήσει!!)

tottasp
16-09-09, 06:15
Κοιτα αν σου δινουν εγγυηση με τη τζιφρα τουσ ολα καλα...Εγω πηρα εγγυηση για 2 χρονια νομιζω..

Αυτά δεν μου τα είπες.. Εσύ αγόρι μου βρήκες την κότα με τα χρυσά αυγά..!! :bananasmi
Πάμε όλοι για xenon!!
Εδώ ο κολλητός μου απο Ιταλία όταν του είπα την τιμή μου είπε να του πάρω ένα κιτάκι και θα τα περάσει τα Χριστούγεννα που θα γυρίσει!!!

tottasp
16-09-09, 06:20
Ενδιαφέρομαι για angel eyes (τα γνωστά δαχτυλίδια).. Η τοποθέτησή τους απαιτεί το κόψημο του φαναριού? Επίσης γνωρίζει κανένας τιμές, γιατί τα 180Ε που μου ζήτησαν μου φάνηκαν πάραλογα πολλά για 4 ledακια και ειδικά σε σχέση με τις τιμές του ebay..
!

Για το κόψημο γνωρίζουμε τίποτα?

Nick_E60_GR
16-09-09, 08:50
After market xenon για φωτιστικα με στανταρ λαμπες αλογονου ( Η7 π.χ.) ΔΕΝ υπαρχουν σε επωνυμα (Bosch, Hella κτλ). Οποιος σας προσφερει κατι τετοιο ειναι ψευτης - κλεφτης - απατεωνας - ασχετος.
Η Bosch εχει ηδη κανει τις σχετικες μυνησεις για κατι κιτ που κυκλοφορουσαν με την επωνυμια της.
Σχεδον ολα τα kit xenon αυτου του τυπου ειναι Κινεζικα.

Check! :dblthumb2

NINJA2
16-09-09, 20:47
Παιδες εχει φαναρια after market εχω βρει και κορτιζουνε 450Ε το ενα χωρης λαμπες με "ενα" projektoraki και agels eyes. και 650Ε με μια παραλαγη στο φαναρη.και φυσικα χωρης την λαμπα xenon.

nfot
16-09-09, 21:16
Παντως, πηγαινοντας απο το Leon με Η7 HID μετατροπη στην 135 με μαμα HID φωτα, επιβεβαιωσα τα σχολια φιλου μου, που εχει S2000, οτι τα μαμα HID φωτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βολικα για την Ελλαδα !
Και εξηγουμε. Η δεσμη των μαμα HID ειναι πολυ "αυστηρη", χωρις ιχνος διαχυσης εκτος οριων. Αυτο ειναι και το προβλημα τους τελικα, γιατι ενω σε εντελως οριζοντιους και επιπεδους δρομους ειναι αποδεκτα, σε επαρχιακο δυκτιο με ανηφοροκατηφορες και πολλες στροφες, η ορατοτητα ειναι περιορισμενη.
Επιπροσθετα, το φως τους ειναι σαφως πιο λιγο & κιτρινο σε σχεση με το καταλευκο και σαφως πιο πλουσιο των ΗID μετατροπων χωρις προτζεκτορα.
Οσοι πατε σε After market φαναρια με προτζεκτορες, απαιτηστε να δειτε τετοιο φαναρι τοποθετημενο σε σκοταδι να φεγγει. Φιλοι που εβαλαν τετοια after market, εκ γερμανιας, σε Leon, ειχαν αθλια δεσμη. Ελαχιστη διαχυση, ουσιαστικα καρφια. καθολου βολικα για καθηεμρινη χρηση.
Καλο το look, αλλα η ουσια μετραει περισσοτερο.

tottasp
16-09-09, 22:46
Παντως, πηγαινοντας απο το Leon με Η7 HID μετατροπη στην 135 με μαμα HID φωτα, επιβεβαιωσα τα σχολια φιλου μου, που εχει S2000, οτι τα μαμα HID φωτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βολικα για την Ελλαδα !
Και εξηγουμε. Η δεσμη των μαμα HID ειναι πολυ "αυστηρη", χωρις ιχνος διαχυσης εκτος οριων. Αυτο ειναι και το προβλημα τους τελικα, γιατι ενω σε εντελως οριζοντιους και επιπεδους δρομους ειναι αποδεκτα, σε επαρχιακο δυκτιο με ανηφοροκατηφορες και πολλες στροφες, η ορατοτητα ειναι περιορισμενη.
Επιπροσθετα, το φως τους ειναι σαφως πιο λιγο & κιτρινο σε σχεση με το καταλευκο και σαφως πιο πλουσιο των ΗID μετατροπων χωρις προτζεκτορα.
Οσοι πατε σε After market φαναρια με προτζεκτορες, απαιτηστε να δειτε τετοιο φαναρι τοποθετημενο σε σκοταδι να φεγγει. Φιλοι που εβαλαν τετοια after market, εκ γερμανιας, σε Leon, ειχαν αθλια δεσμη. Ελαχιστη διαχυση, ουσιαστικα καρφια. καθολου βολικα για καθηεμρινη χρηση.
Καλο το look, αλλα η ουσια μετραει περισσοτερο.

Δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες.. Τώρα που το σκεφτομαι και εγώ οταν οδηγούσα για ένα διάστημα την CLK Sportscoupe του θείου μου, με εργοστασιακά xenon και projectors είχα πρόβλημα ορατότητας.. Η δέσμη ήταν πολύ χαμηλή (ύψος) και μπορούσα να την ρυθμίσω απο πουθενά με αποτέλεσμα να ανάβω τα μεγάλα φώτα.. Δεν είχα σκεφτεί όμως ότι μπορεί να είναι θέμα projectors..

tottasp
16-09-09, 22:49
Παιδες εχει φαναρια after market εχω βρει και κορτιζουνε 450Ε το ενα χωρης λαμπες με "ενα" projektoraki και agels eyes. και 650Ε με μια παραλαγη στο φαναρη.και φυσικα χωρης την λαμπα xenon.

Που μπορούμε να τα δούμε κ εμείς αυτα φίλε NINJA?

giannis 116
16-09-09, 22:59
Ναι, Ninja δωσε info στο λαο!

Alexandros18
16-09-09, 23:29
ρε παιδια...καλη φαση..αλλα αν ειναι να δωσεισ 450 ευρο για το ενα φαναρι δλδ 900 τα 2, θα βαλεις και τα πισω μετα...θα σου βγει ο κουκος περιστερι..

stratos
17-09-09, 00:18
Για το κόψημο γνωρίζουμε τίποτα?

Δεν κόβεται το φανάρι. Απλά το βάζεις στον φούρνο χωρίς πατάτες μέχρι να λιώσουν οι κόλες και χωρίζεις το πίσω μέρος απο το "κρύσταλο". Αφού τελειώσεις το βάζεις στον φούρνο για να ξανακολλήσει....

stratos
17-09-09, 00:22
Όσο αφορά τα Ε92 και το ίδιο φαντάζομαι ως προς τους άσσους με εργοστασιακά HID: H δέσμη είναι αυτορυθμηζόμενη ως προς το ύψος. Φορτωμένο αυτοκίνητο ή ανηφόρα η δέσμη κατεβαίνει και αντίστροφα.

Το γεγονός οτι το χρώμα είναι πιο κίτρινο και όχι πιο άσπρο έχει να κάνει με το γεγονός οτι μπορεί να φέξει πιο μακριά και με μεγαλήτερη ένταση χωρίς να ενοχλέι τους απέναντι. Και εγώ έτσι έλεγα που παλία στο Ε36 είχα φωτισμό στο χρώμα του πάγου (και μου άρεσε πιο πολύ) αλλά πλέον ο ελαφρά κίτρινος (που δεν είναι κίτρινος, είναι φώς της ημέρας σε χρωματισμό) είναι πιο πρακτικός.

AvRiLtedy
17-09-09, 00:48
αν δεν ειναι εργοστασιακα δεν ειναι αυτορυθμιζόμενα? = ( κριμα γιατι εγώ είμαι λίγο ιδιοτροπος και τα θέλω ολα τελεια!

tottasp
17-09-09, 01:01
ρε παιδια...καλη φαση..αλλα αν ειναι να δωσεισ 450 ευρο για το ενα φαναρι δλδ 900 τα 2, θα βαλεις και τα πισω μετα...θα σου βγει ο κουκος περιστερι..

Δεν νομίζω ότι 450Ε κάνει το ένα.. Ζευγαρι εννοεί.. Απλά λέει ότι το φανάρι αυτό έχει "ένα" projector σε αντίθεση με τα μαμά που έχουν 2 για μεσαία και μεγάλα.. Αν κοστίζουν τόσο πολύ, δίνω 1000Ε και παίρνω απο το ebay original.. Έχω βρεί!

kostasxan
17-09-09, 08:28
Μήπως γνωρίζει τα μαμά xenon BMW ποσά Kelvin είναι οι λάμπες

dmyl
17-09-09, 08:30
4300K μεD1s Λαμπα

kostasxan
17-09-09, 08:35
4300K μεD1s Λαμπα

Καταρχήν σ’ ευχαριστώ

Μπορούμε να βάλουμε κάτι καλύτερο ή καλυτέρα
Μην πειράζεις τα μαμά !!!!!!!!!!!!

dmyl
17-09-09, 10:04
ΚΑλημερα.

Παιδια ισως το εχω ξαναγραψει αλλα καλο ειναι να το ξαναπω.

Εγω εχω εγκαταστησει στο αυτοκινητο μου τα εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ με τα δαχτυλιδια angel eyes.Μιλαω προφανως για τα γνησια φαναρια οπου τα εκαταστησα στο αυτοκινητο μου στη θεση των προβολεων.ΚΑι εχω και ρυθμιση υψους της δεσμης (οχι αυτοματη στα ψαλιδια αλλα με τον ηδη υπαρχον διακοπτη).


Το αποτελεσμα εργοστασιακο διοτι μπηκαν γνησια ανταλλακτικα της BMW.

Κοστος της μετατροπης 1000 ευρω.

Οποιαδηποτε αλλη μετατροπη με ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ σε κατοπτρα κατα εμενα δεν αξιζει.Ειχε συζητηθει και παλεοτερα μεσα στο φορουμ και μετα απο παροτρυνση καποιου μελους κατεληξα να παρω αυτην την αποφαση.

Να πω οτι στο παρελθον οι πρωτες μου προσπαθειες ηταν να εγκαταστησω ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ το αποτελεσμα ηταν να εχω ενδειξης καμμενησ λαμπας να κανω τη καθενος την καγκουροπατεντα πραξη με αντιστασεις πυκνωτες και βλακιες και το οπτικο αποτελεσμα στην πραξη να μην ειναι καν συγκρισιμο με το εργοστασιακο.

ΤΟ μελος ειναι ο nikos120 οπου και τον ευχαριστω Δημοσιως.

AvRiLtedy
17-09-09, 12:01
Μιλαμε για (4ή5)πλασια τιμή ετσι? αν ειχαμε ολοι την οικονομικη ευχέρια προφανώς και δεν θα είχαν δημιουργηθεί τόσα θρεντς.. και γω θέλω πάρα πολύ να τα βάλω αλλα δυστυχώς είμαι φοιτητής και καταλαβαίνεις = ( παντως........ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!!! = P

dmyl
17-09-09, 12:04
Μιλαμε για (4ή5)πλασια τιμή ετσι? αν ειχαμε ολοι την οικονομικη ευχέρια προφανώς και δεν θα είχαν δημιουργηθεί τόσα θρεντς.. και γω θέλω πάρα πολύ να τα βάλω αλλα δυστυχώς είμαι φοιτητής και καταλαβαίνεις = ( παντως........ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!!! = P

Σιγουρα αλλα επισης μιλαμε για την μιση τιμη απο την αρχικη τιμ 1/3 απο το ρετροφιτ και φυσικα μιλαμε για BMW αν δεν μπορει καποιος να το υποστηριξει οικονομικα (ακριβη συντηρηση) ισως να παει σε κατι ποιο ευρειας καταναλωσης αυτοκινητο.

TAZ118!
17-09-09, 15:27
Δεν νομίζω ότι 450Ε κάνει το ένα.. Ζευγαρι εννοεί.. Απλά λέει ότι το φανάρι αυτό έχει "ένα" projector σε αντίθεση με τα μαμά που έχουν 2 για μεσαία και μεγάλα.. Αν κοστίζουν τόσο πολύ, δίνω 1000Ε και παίρνω απο το ebay original.. Έχω βρεί!


Επειδη το εχω ψαξει λιγο,νομιζω με 600 ευρω παιρνεις και τα 2 γνησια φαναρια...

dmyl
17-09-09, 16:15
Επειδη το εχω ψαξει λιγο,νομιζω με 600 ευρω παιρνεις και τα 2 γνησια φαναρια...

Παιδια προσοχη με το ebay οσον αφορα τα φαναρια διοτι πολλα απο αυτα εχουν πολυ μικρα σημαδια στα τζαμια και ειναι παρα πολλα (φανταστειται καποιος σαν να τα περασε αμμοβολη) και δυστηχως δεν επισκευαζονται .(magic-polish - carglass - chips away etc etc).

Επειδη την πατισα καλυτερα ψαχτε απο το ebay για καινουρια φαναρια !!!! Πολυ πιθανον να σας ερθει φτηνοτερα απο το να παρετε με καμια 300 ευρω ζευγαρι και να ειναι σπασμενα στο εσωτερικο τους, γρατζουνισμενα , απο τρακαριμα να εχουν σπασει οι βασεις κλπ κλπ και να ψαχνετε για το επομενο ζευγαρι.

NINJA2
17-09-09, 20:14
Ναι, Ninja δωσε info στο λαο!

Δεν θυμασαι που σε ειχα δωση σε Π.μ. ! Μισο να ψαξω παλη.

NINJA2
17-09-09, 20:22
Αν και αμα μπενουνε τα μαμα ! Δεν αξιζει να ασχολιθιτε μιλαμε για υπερβολικο κοστος.

Nα φωτο απ τα φαναρια. Λικ δεν μπορω να βρω.

dmyl
17-09-09, 22:43
Αν και αμα μπενουνε τα μαμα ! Δεν αξιζει να ασχολιθιτε μιλαμε για υπερβολικο κοστος.

Nα φωτο απ τα φαναρια. Λικ δεν μπορω να βρω.

900 ευρω για aftermarket ειναι λιγα και 1000 ευρω για γνησια ανταλλακτικα με εγγυηση BMW ειναι πολλα ???!!!!!!!

nfot
17-09-09, 23:19
FK ε;

Γνωστη εταιρεια τουλαχιστον.

AvRiLtedy
18-09-09, 02:44
http://cgi.ebay.de/BMW-1er-XENON-Scheinwerfer-LINKS-E81-E82-E87-E88_W0QQitemZ150372788292QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item2302eaa844&_trksid=p3286.c0.m14

Αυτος γιατι τα δινει τοσο φθηνα? Μπορει καποιος να βοηθησει?

Nikos120i
18-09-09, 07:36
http://cgi.ebay.de/BMW-1er-XENON-Scheinwerfer-LINKS-E81-E82-E87-E88_W0QQitemZ150372788292QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item2302eaa844&_trksid=p3286.c0.m14

Αυτος γιατι τα δινει τοσο φθηνα? Μπορει καποιος να βοηθησει?

Νομίζω ότι δίνει μόνο ένα και όχι ζευγάρι.

Επίσης, μιλήστε με τη BMW γιατί νομίζω ότι θέλει προγραμματισμό μετά, ειδικά αν βάλετε τα καινούρια με τα daytime running lights.

Nikos120i
18-09-09, 07:42
ΚΑλημερα.

Παιδια ισως το εχω ξαναγραψει αλλα καλο ειναι να το ξαναπω.

Εγω εχω εγκαταστησει στο αυτοκινητο μου τα εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ με τα δαχτυλιδια angel eyes.Μιλαω προφανως για τα γνησια φαναρια οπου τα εκαταστησα στο αυτοκινητο μου στη θεση των προβολεων.ΚΑι εχω και ρυθμιση υψους της δεσμης (οχι αυτοματη στα ψαλιδια αλλα με τον ηδη υπαρχον διακοπτη).


Το αποτελεσμα εργοστασιακο διοτι μπηκαν γνησια ανταλλακτικα της BMW.

Κοστος της μετατροπης 1000 ευρω.

Οποιαδηποτε αλλη μετατροπη με ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ σε κατοπτρα κατα εμενα δεν αξιζει.Ειχε συζητηθει και παλεοτερα μεσα στο φορουμ και μετα απο παροτρυνση καποιου μελους κατεληξα να παρω αυτην την αποφαση.

Να πω οτι στο παρελθον οι πρωτες μου προσπαθειες ηταν να εγκαταστησω ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ το αποτελεσμα ηταν να εχω ενδειξης καμμενησ λαμπας να κανω τη καθενος την καγκουροπατεντα πραξη με αντιστασεις πυκνωτες και βλακιες και το οπτικο αποτελεσμα στην πραξη να μην ειναι καν συγκρισιμο με το εργοστασιακο.

ΤΟ μελος ειναι ο nikos120 οπου και τον ευχαριστω Δημοσιως.


Να'σαι καλα΄! :bananasmi

Όντως αξίζει και είναι η πιο safe μετατροπή και από τις καλύτερες που μπορείς να κάνεις καθώς αφορούν την ασφάλειά σου.

Είναι ΕΤΣΙ ακριβώς όπως τα λες...και μακάρι ο καθένας που θέλει να βάλει xenon να έβαζε από την αρχή τα εργοστασιακά γιατί τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις.

Με τα xenon προσωπικά ανυπομονώ να οδηγήσω τη νύχτα.

dmyl
18-09-09, 08:01
Να'σαι καλα΄! :bananasmi

Όντως αξίζει και είναι η πιο safe μετατροπή και από τις καλύτερες που μπορείς να κάνεις καθώς αφορούν την ασφάλειά σου.

Είναι ΕΤΣΙ ακριβώς όπως τα λες...και μακάρι ο καθένας που θέλει να βάλει xenon να έβαζε από την αρχή τα εργοστασιακά γιατί τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις.

Με τα xenon προσωπικά ανυπομονώ να οδηγήσω τη νύχτα.

+++++++++++++1111111111111111111111111111111111111

dmyl
18-09-09, 08:03
http://cgi.ebay.de/BMW-1er-XENON-Scheinwerfer-LINKS-E81-E82-E87-E88_W0QQitemZ150372788292QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item2302eaa844&_trksid=p3286.c0.m14

Αυτος γιατι τα δινει τοσο φθηνα? Μπορει καποιος να βοηθησει?

Καλο θα ηταν να ζητησεις περισσοτερες φοτογραφιες απο τον πωλητη για να διαπιστωσεις την κατασταση του φαναριου !!!!

Επισης δεν το δινει φτηνα δημοπρασια ειναι και η ιμη μπορει να φτασει αρκετα ψηλα !!!

Το οτι δεν εχει γινει Bid απο καποιον ισως να ειναι και υποπτο !!!!

NINJA2
18-09-09, 08:54
900 ευρω για aftermarket ειναι λιγα και 1000 ευρω για γνησια ανταλλακτικα με εγγυηση BMW ειναι πολλα ???!!!!!!!


Eννοω οτι ειναι μονοδρομος τα μαμα,και οτι τα after market ειναι πανακριβα και αμφιλεγομενης
ποιοτητας.

Ghost_
19-09-09, 02:42
Πάντως αυτά που λέει ο NINJA της FK τα είχα δει κι εγώ και να σημειώσω ότι δεν βγαίνουν πλέον πριν κανά μήνα έστειλα μαιλ στην FK και το επιβεβαίωσα

kostastnt
20-10-09, 04:23
Εγώ xenon στον 1 δεν έχω βάλει... Από την εμπειρία μου στο άλλο αμάξι (smart fortwo cabrio) όλα τα σετ ΕΚΤΟΣ από τα μαμά είναι το ίδιο χάλια... Για αυτό σου προτείνω βάλε τα πιο φτηνά πάρε και αντάπτορα can bus και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα κράτα τα... Εγώ προσωπικά σε αυτό το αμάξι θα έβαζα μόνο γνήσια...

Στο σμαρτάκι έχω αλλάξει 2-3 σετ... Είτε καίγονταν λάμπες, είτε βγάζαν ότι να ναι χρώμα μετά από καιρό... Για αυτό πέρνω σετ από ebay με 30-40 Ευρώ και μόλις λίγο χάσει την απόδοση του πέταμα όπως είναι...

trelogazo
23-10-09, 18:22
ρε αγορινα μηπως ρωτησες τα μαμα ποσο εχουν σε σχεση με τα after market?

kapetanios
26-10-09, 22:26
εχω βάλει χενον με ολα τα σχετικα της καρσον(μαλλον ετσι προφερεται) απο επισημη αντιπροσωπεια οταν το πηρα πριν 2 1/2 μηνες 450ε. το αποτελεσμα πολυ καλο.





:ban::ban::ban:

Nikos120i
26-10-09, 23:36
εχω βάλει χενον με ολα τα σχετικα της καρσον(μαλλον ετσι προφερεται) απο επισημη αντιπροσωπεια οταν το πηρα πριν 2 1/2 μηνες 450ε. το αποτελεσμα πολυ καλο.

Δεν έχεις τα φανάρια xenon με τα δακτυλίδια όμως στο γκαράζ σου όπως βλέπω.

dmyl
27-10-09, 08:16
Επικινδυνο εως δολοφονικο Για τους αλλους αλλα και για σενα !!! ( φαντασου να οδηγας σε σκοτεινο δρομο και ξαφνικα να εμφανισθει απο το απεναντι ρευμα καποιος και τρομαξει με τα φωτα σου (λογω ακατευθυντης δεσμης λογω διαθλασης στο κατοπτρο-καθρεπτη) και φυγει απο το δρομο η πεσει πανω σου.

Τουλαχιστον προσπαθησε να τα ρυθμισεις οσο πιο χαμηλα γινεται.


Υ.Γ. Ειχα το ποθετησει καποτε και εγω στο ιδιο αυτοκινητο XENON KIT με φωτιστικα σωματα σαν τα δικα σου το αποτελεσμα για μενα ηταν καλυτερα απο του αλογονου αλλα σαν ποιοτητα ηταν τραγικη σε συγκριση με τα ΧΕΝΟΝ με προτζεκτορα !!!! και αρκετοι παραπονιοτουσαν οτι τους στραβωνα αν και τα ειχα ρυθμισει σε ηλεκτρολογο να ειναι χαμηλα.

Nikos120i
27-10-09, 08:27
Τα xenon με projector, ειδικά τα καγκουρομπλέ έχουν χειρότερη απόδοση από τα αλογόνου.

Όπως είπε και ο παραπάνω φίλος...είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ!

peter79
27-10-09, 09:36
Για να καταλάβω μιας και είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα:

εγώ που έχω απλά φανάρια σε Ε90 και σκεύτομαι να βάλω Xenon, τι θα πρέπει να κάνω;

Αν βρω φανάρια μεταχειρισμένα γνήσια απλά πάω και τα κουμπώνω επάνω χωρία κανένα άλλο εξάρτημα και καμία ρύθμιση;

δεν με ενδιαφέρει να βάλω φτινιάρικα... απλά αν μπορέσω να γλιτώσω το retrofit kit της BMW.

Nikos120i
27-10-09, 09:54
Για να καταλάβω μιας και είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα:

εγώ που έχω απλά φανάρια σε Ε90 και σκεύτομαι να βάλω Xenon, τι θα πρέπει να κάνω;

Αν βρω φανάρια μεταχειρισμένα γνήσια απλά πάω και τα κουμπώνω επάνω χωρία κανένα άλλο εξάρτημα και καμία ρύθμιση;

δεν με ενδιαφέρει να βάλω φτινιάρικα... απλά αν μπορέσω να γλιτώσω το retrofit kit της BMW.

Στα απλά φανάρια με καθρέπτες να ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΛΑΜΠΑ xenon γιατί οι καθρέπτες δε συγκεντρώνουν, αλλά δημιουργούν διασπορά της δέσμης κάνοντάς την εντελώς επικίνδυνη για τον απέναντι.

Αν θέλεις να βάλεις xenon θα βάλεις τα original xenon φανάρια της BMW (αυτά με τα rings).

peter79
27-10-09, 10:23
αυτό ρωτάω λοιπόν, απλά ψάχνω, βρίσκω ένα μεταχειρισμένο φανάρι και το κουμπώνω πάνω?

σαν αυτό πχ..

http://cgi.ebay.de/ORIGINAL-XENON-SCHEINWERFER-3er-BMW-E90-E91-NEU-KOMPL_W0QQitemZ260493654366QQcmdZViewItemQQptZAuto teile_Zubeh%C3%B6r?hash=item3ca6a1b95e

dmyl
27-10-09, 11:52
Μακαρι να ηταν τοσο απλο δυστηχως θελει και αλλα πραγματα οπως λαμπες ballast ισως footwell module.
Εγω το παρακαμψα αυτο μιας και ηταν εξοδο αλλα ηθελε και αλλες καλωδιωσεις αλλα και αυτοματους ρυθμιστες δεσμης αναλογα την κλιση του αυτοκινητου (δηληαδη και προσθετα εξαρτηματα / καλωδιωσεις)

peter79
27-10-09, 12:36
έστειλα e-mail στην BMW να ρωτήσω πόσ θα πάει το κιτ με τοποθέτηση...

για να δούμε...

:bullhorn:

peter79
27-10-09, 12:40
ΚΑλημερα.

Παιδια ισως το εχω ξαναγραψει αλλα καλο ειναι να το ξαναπω.

Εγω εχω εγκαταστησει στο αυτοκινητο μου τα εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ με τα δαχτυλιδια angel eyes.Μιλαω προφανως για τα γνησια φαναρια οπου τα εκαταστησα στο αυτοκινητο μου στη θεση των προβολεων.ΚΑι εχω και ρυθμιση υψους της δεσμης (οχι αυτοματη στα ψαλιδια αλλα με τον ηδη υπαρχον διακοπτη).


Το αποτελεσμα εργοστασιακο διοτι μπηκαν γνησια ανταλλακτικα της BMW.

Κοστος της μετατροπης 1000 ευρω.

Οποιαδηποτε αλλη μετατροπη με ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ σε κατοπτρα κατα εμενα δεν αξιζει.Ειχε συζητηθει και παλεοτερα μεσα στο φορουμ και μετα απο παροτρυνση καποιου μελους κατεληξα να παρω αυτην την αποφαση.

Να πω οτι στο παρελθον οι πρωτες μου προσπαθειες ηταν να εγκαταστησω ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ το αποτελεσμα ηταν να εχω ενδειξης καμμενησ λαμπας να κανω τη καθενος την καγκουροπατεντα πραξη με αντιστασεις πυκνωτες και βλακιες και το οπτικο αποτελεσμα στην πραξη να μην ειναι καν συγκρισιμο με το εργοστασιακο.

ΤΟ μελος ειναι ο nikos120 οπου και τον ευχαριστω Δημοσιως.


εσύ που τα έβαλες εργοστασιάκα; με ενδιαφέρει πολύ....

επίσης εγώ που έχω αισθητήρες φώτων και βροχής θα αλλάξει κάτι?

peter79
27-10-09, 12:58
έστειλα e-mail στην BMW να ρωτήσω πόσ θα πάει το κιτ με τοποθέτηση...

για να δούμε...

:bullhorn:


Μόλις με πήραν απο την ΒMW .... 3.000 ευρώ ζητάνε!!!! :icon_pai:

dmyl
27-10-09, 18:28
εσύ που τα έβαλες εργοστασιάκα; με ενδιαφέρει πολύ....

επίσης εγώ που έχω αισθητήρες φώτων και βροχής θα αλλάξει κάτι?

εγώ τα εγκατέστησε μόνος μου. Έκανα την μελέτη και σχεδίαση κυκλώματος ωστε να μην υπάρχει ένδειξη καμμενης λάμπες.δεν μιλάω για πυκνωτες κανσελερ αντιστάσεις και μαιμοδιες του κάθε ηλεκτρολογου τα οποία δε παίζουν κιόλας αλλά ηλεκτρονικό κύκλωμα το οποίο προσφέρει στο footwell module σήματα ίδια με την λαμπάδες αλογονου. Τα φανάρια και ότι δηποτε άλλο τα πήρα από eBay. Για τα 3000 ευρώ το ήξερα και για αυτό τον λόγο οι ατέλειωτες ώρες προσωπικής εργασίας μου πρόσφεραν τα ίδια κατα 2000 ευρώ όμως λιγότερο

giannis 116
27-10-09, 18:37
Ωραιος ο dmyl! :dblthumb2 Πολυ μπροστα και μπραβο του!
Αλλα ποιος εχει τις τεχνικες γνωσεις, τον εξοπλισμο, το μερακι και το χρονο που απαιτειται για τετοιο εγχειρημα...
dmyl δεν ανοιγεις ενα μαγαζι να κανεις εγκαταστασεις xenon σε καμενους κατοχους σειρας 1 που τις πηρανε χωρις xenon?! :embarassm
Θα χεις πολυ πελατεια, ειναι σιγουρο!
Εγω παντως απ αυτο το θεμα εχω απογοητευθει κι εχω παραιτηθει προς το παρον. Δε βλεπω (xenon) φως! :rofl2:
Στο επομενο αμαξι σιγουρα θα κοιταξω να χει ξενον απ το εργοστασιο παντως!

peter79
28-10-09, 08:56
Κρίμα ρε γαμώτο....

λέτε να πάω σε λύση aftermarket? Μου είπαν στον Σπανό οτι το κάνουν με 300 Ευρώ.

Nikos120i
28-10-09, 09:57
Να μην πας σε λύση aftermarket! Είναι επικίνδυνο για τους απέναντι.

Ψάξε να βρεις μεταχειρισμένα στο ebay.

peter79
28-10-09, 10:00
Μα τα μεταχειρισμένα δεν τα κουμπώνεις και τέλος.... ή κάνω λάθος;

αυτό δεν έχω καταλάβει.... απότι λένε τα παιδιά θέλουν πατέντες να κάνεις..

Nikos120i
28-10-09, 10:12
Μα τα μεταχειρισμένα δεν τα κουμπώνεις και τέλος.... ή κάνω λάθος;

αυτό δεν έχω καταλάβει.... απότι λένε τα παιδιά θέλουν πατέντες να κάνεις..

Ψάξε να βρεις μεταχειρισμένα φανάρια xenon της Ε90 στο ebay τα οποία όπως και να'ναι είναι καλύτερα και κυρίως πιο ασφαλή για σένα και για τον απέναντι.

peter79
28-10-09, 10:14
Ε αυτό λέω.... και να τα βρω δεν τα βάζω και τελείωσα... δεν δουλέυουν σκέτα στη θέση των παλιών...

Nikos120i
28-10-09, 10:26
Ε αυτό λέω.... και να τα βρω δεν τα βάζω και τελείωσα... δεν δουλέυουν σκέτα στη θέση των παλιών...

Κοίτα, απ'όσο ξέρω το μεγάλο κόστος στη BMW είναι τα φανάρια, δεν είναι τόσο η τοποθέτηση καθώς είναι Plug-n-play απλά έναν προγραμματισμό θέλει.

Έχεις κανέναν φίλο μηχανικό στη BMW που το πας για service να τον ρωτήσεις?

peter79
28-10-09, 10:34
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον....

Nikos120i
28-10-09, 10:38
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον....

Αν έχεις χρόνο πήγαινε να τους βρεις και πιάσε τους τη κουβέντα...κάτι θα βρεις. Πίεσε κιόλας αν μπορείς να σου κόψουν κάτι. ;)

Τα (εργοστασιακά) xenon ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΥΡΩ...θα με θυμηθείς.

dmyl
28-10-09, 10:39
Νικόλα δυστηχως δεν είναι plug and play μέχρι και διαφορετικό κονεκτορα έχουν και αλλά σήματα. Έτσι θα χρειατει καλωδιωσεις οι παραμεττοπιηση στη καλωδιωση που έχει πέρα από όλα τα αλλά που επίσης χρειάζονται.(λάμπες κπαλλαστ κλπ) μια λύση είναι να πάρεις τα πάντα που χρειάζεσαι από μεταχειρισμένο τροπετο δηλ footwell και τα φανάρια κομπλε με τις λάμπες κπαλλαστ κλπ κλπ. Θέλει ψάξιμο και είναι λίγο ρισκο από eBay

peter79
28-10-09, 10:43
Δύσκολο επιχείρημα και με με πολύ αμφιβολο αποτέλεσμα μου ακούγεται ε?

μα καλά... 3.000 Ευρώ να βαλεις τα γνήσια? πρέπει να είναι η πιο ακριβή μετατροπή που υπάρχει στη BMW!!!

Nikos120i
28-10-09, 10:53
Νικόλα δυστηχως δεν είναι plug and play μέχρι και διαφορετικό κονεκτορα έχουν και αλλά σήματα. Έτσι θα χρειατει καλωδιωσεις οι παραμεττοπιηση στη καλωδιωση που έχει πέρα από όλα τα αλλά που επίσης χρειάζονται.(λάμπες κπαλλαστ κλπ) μια λύση είναι να πάρεις τα πάντα που χρειάζεσαι από μεταχειρισμένο τροπετο δηλ footwell και τα φανάρια κομπλε με τις λάμπες κπαλλαστ κλπ κλπ. Θέλει ψάξιμο και είναι λίγο ρισκο από eBay

Αν πάρεις τα φανάρια δηλαδή έτοιμα...δε παίζουν? Αυτά δεν έχουν μέσα τα balast?

Ghost_
28-10-09, 11:00
Ναι δυστυχώς δεν παίζουν χρειάζονται και λάμπες το φανάρι έχει μέσα μόνο τα ballast επίσης έχουν διαφορετικές φύσες,χρειάζεσαι διαφορετικό διακόπτη φώτων(αν και εξωτερικά φαίνονται ίδιοι) τώρα αυτά είναι τα βασικά αν θες πιτσιλιστήρια στα φανάρια και αισθητήρες αλλάζει το πράμα καθώς και το κόστος.Απλά έχω την εντύπωση ότι αν τα πάρεις από αντιπροσωπία νομίζω ότι το κόστος περιλαμβάνει ακόμα και τα πιτσιλιστήρια στα φανάρια

peter79
28-10-09, 11:10
μακάρι να είχα τις γνώσεις σου dmyl....

dmyl
28-10-09, 14:12
Για οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω κάποιο μέλος με ΧΑΡΑ. Οι γνώσεις και η εμπειρία είναι κρίμα να αναλωθουν σε ένα μόνο BMW

peter79
28-10-09, 20:07
Να αρχίσω να ψάχνω δηλαδή για Φανάρια στο ebay?

:yipee:

dmyl
29-10-09, 06:51
Για αρχησε όλο και κάτι θα υπάρχει. Πρόσεχε την κατάσταση των φαναριων για σπασιματα και γρατζουνιες. Επίσης και πάρτ ναμπερ έτσι ώστε να έχουν την ίδια εσωτερική απόχρωση

peter79
02-12-09, 09:17
Για αρχησε όλο και κάτι θα υπάρχει. Πρόσεχε την κατάσταση των φαναριων για σπασιματα και γρατζουνιες. Επίσης και πάρτ ναμπερ έτσι ώστε να έχουν την ίδια εσωτερική απόχρωση



αυτά πως τα κόβεις?

απότι διαβάζω περιλαμβάνει όλο το σετ για τα φανάρια

http://cgi.ebay.de/Bi-Xenon-Frontscheinwerfer-BMW-E93-E92-E-91-E90-M_W0QQitemZ320455634692QQcmdZViewItemQQptZAutoteil e_Zubeh%C3%B6r?hash=item4a9ca4ef04

Nikos120i
02-12-09, 09:19
Αυτά είναι του facelift...πάρτα ΤΩΡΑ!!!

Είναι τσάμπα τιμή!!!

peter79
02-12-09, 09:23
Δημοπρασία είναι

george316
02-12-09, 09:40
το ζητημα εχει ξανασυζητηθει αλλα οι απψεις παντα θα ειναι διαφορετικες.
εγω εχω βαλει ενα φθηνο κιτ σε ε 36,εδω και παραπανω απο ενα χρονο,ρυθμισα τη δεσμη των προβολεων,δε τυφλωνω κανενα(το γνωριζω γιατι παμπολλες φορες ο πατρας μου παιρνει το δικο μου αμαξι και εγω βλεπω σαν οδηγος του δικου του)η δεσμη ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και γενικα δεν υπαρχει κανενα,μα κανενα.ξαναλεω κανενα προβλημα.συμφωνω οτι τα ξεονον αποδιδουν καλυτερα οταν ειναι με φαναρια projectors,σεβομαι αυτ που λενε οι συμφορουμιτες οτι υπαρχουν ανικανοι και ανιεοι που τοποθετουν μονοι τους το κιτ(ειναι πανευκολο)και μετα δε ρυθμιζουν εκ νεου τη δεσμη,με αποτελεσμα να τυφλωνουν τους αγιους που μας βλεπουν απο ψηλα.........
αυτα ισχυουν για μενα προσωπικα.να βγαλω τα μαμα μου φαναρια και να βαλω ενα aftermarket φαναρι με projectors δε μου λεει κατι γιατι στα σιγουρα το αλλο φανρα θα ειναι κατωτερης ποιοτητας απο το ικο μου.με τη φωτεινοτητα των ξενον ειμαι ευχαριστημενος και το λεω γιατι επειδη ειμαιμουσικος και δουλευω σε και σε μαγαζια επαρχιας,κανω πολυ δρομο νυχτα σε κουτσοχωρια.ποτε δε προβληματιστηκα,ουε σε συνθηκες βροχης ουτε πουθενα.τωρα αν καποιος με θεωρει λαθος τον προσκαλω να που στειελει ενα μυνημα να μου εξηγησει τους λογους.

Nikos120i
02-12-09, 09:49
το ζητημα εχει ξανασυζητηθει αλλα οι απψεις παντα θα ειναι διαφορετικες.
εγω εχω βαλει ενα φθηνο κιτ σε ε 36,εδω και παραπανω απο ενα χρονο,ρυθμισα τη δεσμη των προβολεων,δε τυφλωνω κανενα(το γνωριζω γιατι παμπολλες φορες ο πατρας μου παιρνει το δικο μου αμαξι και εγω βλεπω σαν οδηγος του δικου του)η δεσμη ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και γενικα δεν υπαρχει κανενα,μα κανενα.ξαναλεω κανενα προβλημα.συμφωνω οτι τα ξεονον αποδιδουν καλυτερα οταν ειναι με φαναρια projectors,σεβομαι αυτ που λενε οι συμφορουμιτες οτι υπαρχουν ανικανοι και ανιεοι που τοποθετουν μονοι τους το κιτ(ειναι πανευκολο)και μετα δε ρυθμιζουν εκ νεου τη δεσμη,με αποτελεσμα να τυφλωνουν τους αγιους που μας βλεπουν απο ψηλα.........
αυτα ισχυουν για μενα προσωπικα.να βγαλω τα μαμα μου φαναρια και να βαλω ενα aftermarket φαναρι με projectors δε μου λεει κατι γιατι στα σιγουρα το αλλο φανρα θα ειναι κατωτερης ποιοτητας απο το ικο μου.με τη φωτεινοτητα των ξενον ειμαι ευχαριστημενος και το λεω γιατι επειδη ειμαιμουσικος και δουλευω σε και σε μαγαζια επαρχιας,κανω πολυ δρομο νυχτα σε κουτσοχωρια.ποτε δε προβληματιστηκα,ουε σε συνθηκες βροχης ουτε πουθενα.τωρα αν καποιος με θεωρει λαθος τον προσκαλω να που στειελει ενα μυνημα να μου εξηγησει τους λογους.

Έχεις καθρέπτες, αυτό σημαίνει ότι η δέσμη σου πηγαίνει παντού αρρύθμιστη και δε μπορείς να το διορθώσεις. Δεν έχει σημασία πόσο κάτω τα βάλεις (άλλωστε έτσι δεν έχει νόημα η μετατροπή, γιατί δε θα βλέπεις καλά πάλι χαμηλώνοντας τα πιο κάτω από τα αλογόνου), έχει σημασία που μοιράζεται η δέσμη από τους καθρέπτες. Άλλωστε, συζητιέται ότι θα βγούνε παράνομα αυτά τα xenon και θα επιτρέπονται ή μόνο τα εργοστασιακά ή με projector.

Nikos120i
02-12-09, 09:50
Δημοπρασία είναι

Παίξε...δεν είδα το feedback βέβαια...τσέκαρε feedback και παίξε.

dmyl
02-12-09, 16:17
Παρτα τωραα Οσο οσο ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις στο αμαξι σου και το κανεις και FACELIFT !!

(σιγουρα θα ειναι φτηνοτερη η τελικη τιμη απο αυτη της αντιπροσωπειας)

z3outofmind
02-12-09, 21:01
αυτά πως τα κόβεις?

απότι διαβάζω περιλαμβάνει όλο το σετ για τα φανάρια

http://cgi.ebay.de/Bi-Xenon-Frontscheinwerfer-BMW-E93-E92-E-91-E90-M_W0QQitemZ320455634692QQcmdZViewItemQQptZAutoteil e_Zubeh%C3%B6r?hash=item4a9ca4ef04

Ασχετο-σχετικο...συνχωρεστεμε αν το συζητησατε καπου στο θεμα....
με το τελωνειο τι γινεται εαν τα φερεται τα φαναρια απο αμερικη???
και εαν υπαρχει διαφορα εαν αγοραστουν και σταλθουν απο γερμανια????(λογο ευρ/κης ενωσης)

giannis 116
02-12-09, 21:37
kalispera se olous vrika xenon gia ton asso 99eurw 2 xronia egguisi me metasximatistes ti lete na ta valw?
outos i alos exoun egguisi

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες... Απο που;.. Ειναι angel eyes?..(Βασικό!)

Stakaman318is
02-12-09, 21:40
Ασχετο-σχετικο...συνχωρεστεμε αν το συζητησατε καπου στο θεμα....
με το τελωνειο τι γινεται εαν τα φερεται τα φαναρια απο αμερικη???
και εαν υπαρχει διαφορα εαν αγοραστουν και σταλθουν απο γερμανια????(λογο ευρ/κης ενωσης)

Αυτο θα ρωτουσα κι εγω. Τι τελωνειο παίζει; Υπάρχει περιπτωση αποφυγης του;

mcecl1
06-01-10, 12:12
http://www.oneusaaddress.com/

Παιδια υπαρχουν καποια site που με συνδρομη η κατι τετοιο σου δημιουργουν μια ψευτικη διευθυνση στην Αμερικη. Οτι ψωνισεις παει σε αυτους και μετα αυτοι στο στελνουν στην πραγματικη σου διευθυνση. Το πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι σαν να σου στελνει κατι καποιος φιλος απο Αμερικη που σημαινει οτι δεν περναει τελωνειο. Το site χρεωνει ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο και το οφελος απο τους φορους του τελωνειου ειναι τεραστιο. Ειναι απολυτως νομιμο καθοτι πληρωνεις οτι φορος αναλογει στην αγορα της Αμερικης. Καποιο τετοιο site εχω χρησιμοποιησει με εναν φιλο για την αγορα ρουχων και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Για οποιον ενδιαφερεται μπορω να βρω ακριβως το site...

Think smart....:p

yansta
05-03-10, 00:07
αυτά πως τα κόβεις?

απότι διαβάζω περιλαμβάνει όλο το σετ για τα φανάρια

http://cgi.ebay.de/Bi-Xenon-Frontscheinwerfer-BMW-E93-E92-E-91-E90-M_W0QQitemZ320455634692QQcmdZViewItemQQptZAutoteil e_Zubeh%C3%B6r?hash=item4a9ca4ef04
Τελικα φιλε peter τι εκανες ? Εβαλες xenon φαναρια? Ρωταω γιατι ψαχνομαι κι εγω ! Τα facelift τα φαναρια ταιριαζουν στα προ facelift? Ξερει κανεις?