PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση σε Ε36 Μ3


Dobermann
16-09-09, 00:20
Καλησπέρα παιδιά...

Απο τα χριστούγεννα περίπου κάναμε μετατροπή το 325, σε Μ3... Το αμάξι ήταν look M3 εξωτερικά και εσωτερικά απο σαλόνια μέχρι τιμόνι ήταν και είναι Μ3...

Αλλάχτηκαν ΌΛΑ τα μηχανικά του αυτοκινήτου, γκάζι καλό, παιχνιδιάρικο αλλά θέλω κ άλλο χωρίς Turbo ή κομπρέσσορα...

Το μοτέρ είναι 3.200cc με τα 280 άλογα, 6πετάλουδο... (Δεν ξέρω τον ακριβή τύπο του μοτέρ αλλά αύριο θα ανεβάσω φωτό να το δείτε...)

Η απορίες μου είναι:
1. Μπορώ να πειράξω τα Vanos να "ανοίγουν" απο χαμηλά?
2. Μπορώ να βάλω κάποιο πρόγραμμα?
3. Χρειάζεται να πάω σε σφυρήλατα πιστόνια, άγριους εκκεντροφόρους κλπ?

Υπόψιν οτι θέλω δύναμη (όσο γίνεται βέβαια) με ατμόσφαιρα!

Κωνσταντίνος
16-09-09, 09:37
Εχω την εντύπωση πως ο κινητήρας 3,200κ.ε (S52B32) αποδίδει 321 ίππους
280 ίππους αποδιδει ο 3,000κ.ε (S50B30)

arism3e36
16-09-09, 09:41
Σιγουρα ο 3200cc αποδιδει 321hp με εξαρι σασμαν, κ ο 3000cc με πενταρι σασμαν 286hp....
Για ατμοσφαιρικη βελτιωση μιας κ δε σε φτ

arism3e36
16-09-09, 09:45
σορυ......:drive2:
για ατμοσφαιρικη λοιπον εγω θα εβαζα ανθρακονηματινη εισαγωγη,εξατμιση απο μπροστα(κ υπαρχουν επωνυμες με πολυ καλες αποδοσεις,αλλα οχι τοσο ευκολες τιμες!!!),προγραμμα...(εδω θα σταματουσα εγω:clap:)...μετα μπορεις να παιξεις με εκκεντροφορους!!!!!!
εξαρταται τι θες!!!!!:cheers:

ankor
16-09-09, 10:11
Εάν είναι 3.200 c.c είναι 6 ταχυτο και είναι με τα 321 αλογα.
Εάν είναι 3.000 c.c είναι 5 ταχυτο με τα 286 αλογα oπωs σωστα γραφει και ο aris.

Τωρα αυτά που θελειs γινονται.
1) Εξατμιση από μπροστα μεχρι πισω.
2) Προγραμμα ετοιμο πακετο (δεν το συνιστω) η’προγραμμα φτιαγμενο για τα δεδομενα του δικου σου μοτερ στο δυναμομετρο.Και εννοω το εξηs: αν βαλουμε 2 μοτερ ακριβωs τα ιδια διπλα διπλα καποιο θα δουλευει καλυτερα.
(τι χρηση εχει κανει το ένα και τι χρηση εχει κανει το άλλο) Συν ότι βλεπειs στο δυναμομετρο τι προσθεσεs και ΑΝ προσθεσεs εννοω ροπη και αλογα.(Μην περιμενειs τιποτα τρελα νουμερα τηs ταξηs των 50 hp που καποιοι υποσχονται………)
3) Εκκεντροφορουs μπορεις να αλλαξειs AΛΛΑ πρεπει να κατεβασειs και καπακι για να αυξηθει η συμπιεση και για να δουλεψουν σωστα οι εκκεντροφοροι .
Προσεξε αν βαλειs προγραμμα και μετα βαλειs εκκεντροφορουs τοτε το προγραμμα είναι αχρηστο και πρεπει να ξαναφτιαξειs καινουργιο προγραμμα.
4) Vanos : Eαν φτιαξειs προγραμμα σε καποιον ΠΡΕΠΕΙ οπωσδηποτε να επεμβει στον εγκεφαλο του Vanos .

Αν κανειs αυτά εχειs παρει 25 με 30 αλογακια και μεχρι εκει.Μετα υπαρχει το ΄΄΄κραου΄΄΄΄

nikolakis_8
16-09-09, 10:44
kalhmera file.....exw ena e36 316i sedan kai thelw na to allaksw gia arxh ekswterika olo m3 mhpws ksereis kanenan kalo mastora?