PDA

Επιστροφή στο Forum : remus σε E39


AlexVag
16-09-09, 20:47
Καλησπερα παιδια...τον τελευται καιρο ψαχνω να βελτιωσω λιγο την αποδοση της μπεμπας μου...αυτη τη στιγμη ειναι 2.8λτ με προγραμμα και βγαζει 206 αλογα...σκεφτηκα να αλλαξω ολο το συστημα της εξατμισης καθως αυτο που φοραω ειναι το μαμα της 2λιτρης με εναν καταλυτη ελευθερας...η εταιρεια που σκεφτομαι ειναι η remus...πιστευετε οτι εαν κανω κατι τετοια θα κερδισω τιποτα σε αποδοση? επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος ξερει ποσο θα βγει περιπου μια τετοια αγορα(χωρις τα λεφτα που θα παρει ο μηχανικος)...
Ευχαριστω...

gregE36
16-09-09, 22:45
μηπως να βαλεις κανα χειροποιητο γιατι το επωνυμο θα σου παει κανα 2000 και ζητημα ειναι να παρεις 3 αλογα ριξε μια ματια και εδωhttp://www.supersprint.com/USP000bmwE393.asp

AlexVag
16-09-09, 23:11
ναι αλλα επειδη θα το αγορασει ο μηχανικος που θα το τοποθετησει γιαυτο λεω να ειναι απο γνωστη εταιρεια...αν και τωρα τα 2000 μου φαινονται πολλα...βεβαια εχει πλακα γιατι με βλεπουν τελειως μαμα απο πισω(εκτος απο ζαντολαστιχα) και μετα δεν ξερουν απο που τους ηρθε:loser:

zaharias
17-09-09, 00:02
Σε remus ετοιμασου να δωσεις 600 ευρω μονο για το τελικο... Και νομιζω οτι δεν βγαζει κατι αλλο η remus για το αμαξι σου... Αν κανω λαθος, διορθωστε με..

Εγω προτεινω χταποδακι απο ebay και μετα εφοσον απο καταλυτες εισαι κομπλε, σε εναν καλο εξατμισα φτιαχνεις μια χειροποιητη απο καταλυτη και πισω και θα εισαι μια χαρα και ο 2,8 θα κελαηδαει σαν αηδονι..:D To συνολικο κοστος, δε νομιζω να ξεπερασει το 1000αρικο...

stratos
17-09-09, 00:11
Πρίν 4 χρόνια έδωσα για τελικό Remus για το Ε36 250 και δωρεάν εγκατάσταση. Αρκετά καλές και αξιόπηστες εξατμήσεις, αλλά θα έλεγα πολλή φασαρία.

Δοκίμασε να ψάξεις και για Supersprint αν και στα ίδια λεφτά παίζουν. Προσωπικά ψηφίζω Remus

zaharias
17-09-09, 00:22
Πρίν 4 χρόνια έδωσα για τελικό Remus για το Ε36 250 και δωρεάν εγκατάσταση. Αρκετά καλές και αξιόπηστες εξατμήσεις, αλλά θα έλεγα πολλή φασαρία.

Δοκίμασε να ψάξεις και για Supersprint αν και στα ίδια λεφτά παίζουν. Προσωπικά ψηφίζω Remus

Μηπως ηταν universal Στρατο και γιαυτο εκανε φασαρια.. Γιατι συνηθως αυτα κυμαινονται σ'αυτα τα λεφτα που λες.. Συνηθως αυτα που ειναι συγκεκριμενα για το καθε μοντελο-αυτοκινητο, ερχονται ετοιμα με τις βασεις-στηριγματα σφυκτηρες κτλ και οι τιμες τους παιζουν στα 500-600 ευρω..

Για supersprint θα ανεβει ΠΑΡΑ πολυ το κοστος.. Ειναι κορυφαιες εξατμισεις.. (εκτος αν πετυχεις κανα μεταχειρισμενο σε καλη τιμη).

stratos
17-09-09, 00:24
Μηπως ηταν universal Στρατο και γιαυτο εκανε φασαρια.. Γιατι συνηθως αυτα κυμαινονται σ'αυτα τα λεφτα που λες.. Συνηθως αυτα που ειναι συγκεκριμενα για το καθε μοντελο-αυτοκινητο, ερχονται ετοιμα με τις βασεις-στηριγματα σφυκτηρες κτλ και οι τιμες τους παιζουν στα 500-600 ευρω..

Για supersprint θα ανεβει ΠΑΡΑ πολυ το κοστος.. Ειναι κορυφαιες εξατμισεις.. (εκτος αν πετυχεις κανα μεταχειρισμενο σε καλη τιμη).

Ναι αναφερόμουν σε universal. Νομίζω οτι κάτι τέτοιο ψάχνει ο φίλος μας. Αν ψάχνει σε έτοιμο kit δεν γνωρίζω τιμές και ελπίζω να κάνει κάπως λιγότερο θόρυβο απο το δικό μου....

AlexVag
17-09-09, 17:11
παιδια μιλησα σημερα με τον μηχανικο που πηγα για ζαντες και μου ειπε να μην παρω καποια γνωστη γιατι δεν αξιζει....Τελικα εν καιρω θα κανουμε σε εναν γνωστο του ο οποιος εχει πολυ καλο εξοπλισμο και πολλεσ γνωσεις ενα χειροποιητο σετακι...αρα με βλεπω για εκει...
Ευχαριστω για τις απαντησεις

AlexVag
20-09-09, 14:02
παιδια θελω να ρωτησω παλι τη γνωμη σας...τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο:
1:ολη η εξατμιση απο 28αρη εκτος απο το τελικο που θα ειναι remus
2:ολη η εξατμιση χειροποιητη
ή
3:ολη η εξατμιση χειροποιητη με τελικο remus

Υ.Γ:τωρα ολη η εξατμιση που εχω ειναι απο 2λιτρο και πρεπει να κοβει αρκετα απο αποδοση

stefanos_cool
20-09-09, 14:09
παιδια θελω να ρωτησω παλι τη γνωμη σας...τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο:
1:ολη η εξατμιση απο 28αρη εκτος απο το τελικο που θα ειναι remus
2:ολη η εξατμιση χειροποιητη
ή
3:ολη η εξατμιση χειροποιητη με τελικο remus

Υ.Γ:τωρα ολη η εξατμιση που εχω ειναι απο 2λιτρο και πρεπει να κοβει αρκετα απο αποδοση

Πριν δύο χρόνια έφτιαξα χειροποίητη από καταλύτες και πίσω, αν θυμάμαι
καλά πρέπει να πήγε περίπου 1000 ευρώ, μην πετάς λεφτά στο περιτύλιγμα
της φίρμας για την εξάτμιση, αν είναι καλός ο εξατμισάς μπορεί να πιάσει
την ποιότητα της επώνυμης και κατά την γνώμη μου να την ξεπεράσει.

AlexVag
20-09-09, 17:36
ειδες καποια διαφορα στην αποδοση? ενταξει ο ηχος φανταζομαι θα ειναι τελειως διαφορετικος...ο μηχανικος μου μου εγγυαται προσωπικα για τη δουλεια αυτου που θα κανει την εξατμιση αλλα παρολα αυτα εχω καποιος ενδιασμους...αλλα λεω να το δοκιμασω...εφοσον εχω καποια εγγυηση οτι αν κατι δεν παει καλα θα αναλαβει τα εξοδα αντικαταστασης κτλ...

stefanos_cool
20-09-09, 17:42
ειδες καποια διαφορα στην αποδοση? ενταξει ο ηχος φανταζομαι θα ειναι τελειως διαφορετικος...ο μηχανικος μου μου εγγυαται προσωπικα για τη δουλεια αυτου που θα κανει την εξατμιση αλλα παρολα αυτα εχω καποιος ενδιασμους...αλλα λεω να το δοκιμασω...εφοσον εχω καποια εγγυηση οτι αν κατι δεν παει καλα θα αναλαβει τα εξοδα αντικαταστασης κτλ...

Ναι είδα μεγάλη διαφορά, βέβαια εγώ το έκανα πριν 2 χρόνια και το έκανα μαζί με πρόγραμμα και φίλτρο και ίσως γι αυτό και να είδα μεγάλη διαφορά, πολλοί ειδικοί λένε ότι είναι απλά και μόνο η ιδέα σου λόγω αλλαγής θορύβου, αλλά εγώ πιστεύω πως έχει διαφορά και στην πράξη.
Τώρα αν σου εγγυάται κιόλας και την αντικατάσταση αν κάτι δεν πάει καλά, τι να πω….
κάντο δεν έχεις να χάσεις κάτι.

gregE36
20-09-09, 17:50
θυμασαι διαμετρο σωληνας στεφανε? η σου αφησε την μαμα διαμετρο?

AlexVag
20-09-09, 18:25
ποσο κοστισε το φιλτρο? λογικα και απο το φιλτρο πρεπει να παιρνεις κατι λιγα...προγραμμα εχω απο την superchips...αρα απο εκει ειμαι οκ...

stefanos_cool
20-09-09, 19:19
θυμασαι διαμετρο σωληνας στεφανε? η σου αφησε την μαμα διαμετρο?


Φ75mm και κατασκευάστηκε με προοπτική να δουλεύει με το 530i και ESS (TS2+)

το 520i φοράει από μαμά Φ60mm και το 530i Φ65mm

δες φωτογραφίες παρακάτω από καζανάκι και κουρμπαρίσματα σωληνώσεων.

http://www.imageshack.gr/files/5mcplndavpxp4u7h495c.jpg
http://www.imageshack.gr/files/rz6zhup9vc3y88gb0v57.jpg

δες πως φαίνεται και από πίσω
http://www.imageshack.gr/files/v33l8yisloca2s89yrcf.jpg




ποσο κοστισε το φιλτρο? λογικα και απο το φιλτρο πρεπει να παιρνεις κατι λιγα...προγραμμα εχω απο την superchips...αρα απο εκει ειμαι οκ...

δεν θυμάμαι γιατί έφτιαξα κι άλλα πράγματα, αλλά νομίζω είναι πολύ φθηνό!

gregE36
21-09-09, 07:41
φ76 φοραγα στο τουρμπατο που ειχα ...δεν σου κρεμαγε με τοσο μεγαλη εξατμιση το 2.0?βεβαια τωρα εισαι ετοιμος για το 3.0+.. το φιλτρο κανει κανα 60 alex

AlexVag
03-10-09, 11:13
να κανω μια ερωτηση? τι θα κερδισω εαν αντι για τη μαμα εξατμιση απο 528(εκτος απο τελικο που θα ειναι remus και καταλυτη ελευθερας) βαλω χειροποιητο? ξερει κανεις ποσο βγαινει το μαμα?

gregE36
03-10-09, 14:38
εγω ειμαι τις γνωμης οτι το μεσαιο θελει οπωσδηποτε αλλαγη γιατι ειναι σαν λαβυρινθος οποτε φτιαξτην ολοκληρη χειροποιητη να τελειωνεις

stefanos_cool
03-10-09, 14:47
να κανω μια ερωτηση? τι θα κερδισω εαν αντι για τη μαμα εξατμιση απο 528(εκτος απο τελικο που θα ειναι remus και καταλυτη ελευθερας) βαλω χειροποιητο? ξερει κανεις ποσο βγαινει το μαμα?

Δεν μπορώ να σου πω περισσότερα εδώ για το θέμα της επώνυμης, αν θες με pm οκ!
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=322462&postcount=10

AlexVag
03-10-09, 14:49
ναι και σε αυτο νομιζω οφειλεται και ενα μικρο σφυριγμα που κανουν...παντως για χειροποιητα τελικα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια γενικα...γιαυτο λεω τελικο remus και ψαχνομαι για τα αλλα...

gregE36
20-10-09, 08:51
τι εγινε alex την κουμπωσες?

AlexVag
17-11-09, 17:51
Greg το ψαχνω ακομα... ξερει κανεις εαν βγαζει η supersprint χταποδι για e39? το χταποδι μπορει να δωσει μεχρι και 15 αλογα και το ψαχνω αρκετα...αν βαλω το μαμα με ρεμους τελικο θα παρω περιπου 5 αλογα...μονο

gregE36
17-11-09, 19:17
βγαζει αλλα θα κοστιζει οσο το μισο e39χαχαχαhttp://www.supersprint.com/USP000bmwE393.asp

AlexVag
17-11-09, 20:02
χαχα το ειδα και εγω πριν λιγο και επαθα πλακα...σημερα μιλησα με το μηχανικο και του ειπα να ψαξει πιο εντατικα...ολα μαμα εκτος απο καταλυτες με τελικο remus... και τωρα σκεφτομαι χειροποιητο χταποδι...θα εξαρτηθει απο την τιμη...ααααχ εχω κοψει ολους τους καφεδες για τη μπεμπα αλλα δεν την αφηνω...την προηγουμενη εβδομαδα μας αφησε το ημιαξονιο:nod:...(700 ευρω μαζι με την οδικη βοηθεια που δεν ειχα...ουυυφ)

gregE36
17-11-09, 22:27
ψαξε και στο ebay για χταποδι εχει με κανα 200αρι

gregE36
18-11-09, 09:06
δες εδω http://cgi.ebay.de/Rennsport-Edelstahl-Faecherkruemmer-BMW-E36-E34-E39-Neu_W0QQitemZ370292332882QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item5637249952

XT660
18-11-09, 15:15
...την προηγουμενη εβδομαδα μας αφησε το ημιαξονιο:nod:...(700 ευρω μαζι με την οδικη βοηθεια που δεν ειχα...ουυυφ)

Σου εκανε καποιο θορυβο η κραδασμο πριν σπασει?
Στο δικο μου οταν αφηνω γκαζι αποτομα με ψηλες στροφες στον κινητηρα ακουγεται ενα θορυβος απο μεση και πισω (δεν ξερω ακριβως) και εντονος κραδασμος σαν κατι να ειναι εκκεντρο...(η αξονας η ημιαξονιο)....

gregE36
18-11-09, 15:32
μηπως ειναι σταυρος?εχεις πολλα χλμ?

XT660
25-11-09, 15:31
μηπως ειναι σταυρος?εχεις πολλα χλμ?
Δεν ξερω κανενας μηχανικος δεν μου εχει πει με σιγουρια κατι, εχω 192000km

AlexVag
26-11-09, 10:47
φιλε μου εγω το ειχα σκισει σε 0-100 και ειχα ακουσει ενα κρακ κρακ κρακ απο πισω και αφησα το γκαζι...μετα απο 1-2 εβδομαδες χωρις να το ζορισω ιδιαιτερα εγινε το μεγαλο γκραου και με αφησε...αλλα δεν ακουγα τιποτα ενδιαμεσα...τωρα ακουω λιγο το διαφορικο...αντε παμε για μπλοκεεε...χαχα... εχω 245.000χλμ... και μοτερ 2.8 οποτε ζοριζονται περισσοτερο

AlexVag
07-04-10, 18:05
παιδια εβαλα εξατμιση επιτελους...μονο τελικο προς το παρον...εχει τρελο ηχο και πηρε και σε δυναμη...να ρωτησω κατι που ξεχασα ναρωτησω τον μηχανικο? η εξατμιση θελει στρωσιμο? αν ναι πως? παντως αυτος οταν το δοκιμαζε μου ειπε οτι το εσκιζε(ετρεχε σε αγωνες καρτ μαζι με τον πατερα μου και τον εμπιστευομαι απολυτα)

gregE36
08-04-10, 15:18
οχι δεν θελει τιποτα σκιστοοοοο:clap::clap::clap:

AlexVag
08-04-10, 15:27
αυτο κανω...χαχα...εχει εναν ηχο κατσε καλα το ατιμο:friday::friday: