PDA

Επιστροφή στο Forum : ρανφλατ ή οχι στο καινουργιο μου mini?


m_b
16-09-09, 23:07
Μετα απο μια πολυ δυσαρεστη εμπειρια πριν λιγο καιρο,ξεφουσκωσε το λαστιχο δεν το καταλαβα (δυστυχως) συνεχισα...σκιστηκε το λαστιχο και :drive2:
μικρο το κακο για μενα ομως!δεν επαθα τιποτα!
τωρα ομως εχω διλλημα τι λαστιχα να βαλω?θα παραγγειλω παλι το ιδιο αυτοκινητο μινι αλλα τα σχολεια για τα ρανφλατ δεν μου αρεσαν που διαβασα σε παλαιοτερη συζητηση!!

tzimiani
17-09-09, 00:01
Μετα απο μια πολυ δυσαρεστη εμπειρια πριν λιγο καιρο,ξεφουσκωσε το λαστιχο δεν το καταλαβα (δυστυχως) συνεχισα...σκιστηκε το λαστιχο και :drive2:
μικρο το κακο για μενα ομως!δεν επαθα τιποτα!
τωρα ομως εχω διλλημα τι λαστιχα να βαλω?θα παραγγειλω παλι το ιδιο αυτοκινητο μινι αλλα τα σχολεια για τα ρανφλατ δεν μου αρεσαν που διαβασα σε παλαιοτερη συζητηση!!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum,
Σκέψου αν είχες συμβατικά, και εν κινήσει (εάν αυτό εννοείς ότι σου συνέβη) πάθαινες λάστιχο…
Θα είχες άραγε την ίδια κατάληξη (θα συνέχιζες να κινείς το αυτοκίνητο)??
Όπως καταλαβαίνεις αυτή είναι η χρηστικότητα των Run on flat ελαστικών, και αυτός είναι ο προφανείς λόγος που οι μάρκες πλέον τα επιλέγουν…
Και εγώ στην αρχή ήμουν αρκετά δυσαρεστημένος από τον τρόπο που χτυπούσαν, τη σκληρότητα τους κλπ.
Και εγώ ήμουν έτοιμος στην επόμενη αλλαγή να πάω στα συμβατικά.
Πριν λίγο καιρό όμως, με 160 με έπιασε λάστιχο στην Εθνική… απλά έκοψα και σταμάτησα. Αυτό το εκτίμησα δεόντως, και έτσι κατάλαβα το τι δουλειά κάνουν…
Δεν ξέρω τι κατάληξη θα είχα με συμβατικά και 160 Km…
To παν η ασφάλεια μας!

m_b
17-09-09, 09:27
ναι αν ειχα ρανφλατ μπορει να μην ειχε συμβει το κακο!αλλα διαβασα οτι καταπονειται το αυτοκινητο..ζαντες αμορτισερ και αυτο με εχει απογοητευση!συν οτι θα κουναει????!!!ισχυουν αυτα?

Chalyps
17-09-09, 09:51
δες εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=14472&highlight=flat

και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα...

djalma
17-09-09, 09:52
Πάνω απ'όλα είναι η ασφάλεια, και εγώ ραν φλατ φοράω, και εγώ σκεφτόμουν να τα βγάλω, ΑΛΛΑ όταν πάτησα διάτρητη βίδα στο δρόμο ΕΥΤΥΧΩΣ που φορούσα ραν φλάτ... Με κλειστά μάτια φίλε μου. Δεν πρόκειται να ξαναβάλω συμβατικά όποιες ανέσεις-μη καταπονησεις κλπ και να έχουνε. Μπροστά στην ασφάλεια δεν αξίζει τίποτα :).

bimmer-corfu
17-09-09, 12:57
ναι αν ειχα ρανφλατ μπορει να μην ειχε συμβει το κακο!αλλα διαβασα οτι καταπονειται το αυτοκινητο..ζαντες αμορτισερ και αυτο με εχει απογοητευση!συν οτι θα κουναει????!!!ισχυουν αυτα?

ναι είναι μεγάλη και παντού η καταπόνηση. Θα έχεις ένα ΜΟΝΙΜΟ μπάγκαμπούγκα.
Δε λέω να μη βάλεις, απλά σκέψου τα όλα

Nick_compact
17-09-09, 14:31
Έχεις Cooper ή Cooper S; Τι έτους είναι;

peter79
17-09-09, 16:16
ναι αν ειχα ρανφλατ μπορει να μην ειχε συμβει το κακο!αλλα διαβασα οτι καταπονειται το αυτοκινητο..ζαντες αμορτισερ και αυτο με εχει απογοητευση!συν οτι θα κουναει????!!!ισχυουν αυτα?


Θα κουνάει???

αν και δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις... πάντως με τα RFT σίγουρα εκτός απο όλα τα άλλα θα έχεις και ΠΟΛΥ καλύτερο κράτημα σε στροφές μιας και το μάγουλο απο το λάστιχο δεν ''διπλώνει''. γενικά η οδιγική συμπεριφορά είναι πολύ καλύτερη, θυσιάζεται βέβαια σε αρκετό βαθμό η άνεση.

ειδικά σε Μίνι θα έβαζα RFT και όχι συμβατικά μιας και την άνεση θα την ήθελα πιο πολύ σε οικογενειακό αμάξι και όχι σε μικρό. Παρόλ αυτά στο οικογενειακό δικό μου πάλι RFT έχω...

bimmer-corfu
17-09-09, 17:03
Θα κουνάει???

αν και δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις... πάντως με τα RFT σίγουρα εκτός απο όλα τα άλλα θα έχεις και ΠΟΛΥ καλύτερο κράτημα σε στροφές μιας και το μάγουλο απο το λάστιχο δεν ''διπλώνει''. γενικά η οδιγική συμπεριφορά είναι πολύ καλύτερη, θυσιάζεται βέβαια σε αρκετό βαθμό η άνεση.

ειδικά σε Μίνι θα έβαζα RFT και όχι συμβατικά μιας και την άνεση θα την ήθελα πιο πολύ σε οικογενειακό αμάξι και όχι σε μικρό. Παρόλ αυτά στο οικογενειακό δικό μου πάλι RFT έχω...

Πολύ σωστά θα έχει πολύ καλύτερο κράτημα αλλά και λιγότερη προοδευτικότητα

ΦΑΝΗΣ
18-09-09, 23:52
Και εγώ Runflat είχα όσπου έβαλα Normal λάστιχο και ησύχασα από τα κοπανήματα και την σκληρότητα στο δρόμο,ναι μεν έχεις το πλεονέκτημα σε περίπτωση λάστιχου,αλλά έχω ακούσει πολλά πάνω στο θέμα αυτό αν τελικά άντεξε το λάστιχο ώστε να πάς στο πλησιέστερο βουλκανιζατέρ,και επίσης δεν διορθώνετε,και είναι και πολύ ακριβό,πάνω από όλα όμως είναι στην κρίση του καθενός τι λάστιχο θέλει να βάλει στο αυτοκινητό του....

yodas
21-09-09, 09:57
Το πιο καλό θα ήταν αν μπορούσες να βρείς κάποιο αυτοκίνητο φίλου σου χωρίς run flat για να καταλάβεις αμέσως τη διαφορά με το δικό σου. Πάντως αν διαβάσεις όλα τα ποστ στις προηγούμενες συζητήσεις το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι όπως και κάθε τι στο αυτοκίνητο είναι θέμα οδηγού. Το πως οδηγάς τελικά μετράει πάρα πολύ.