PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 520 E60 LED MΠΡΩΣΤΑ


John Bmwdakias
19-09-09, 14:45
Έχω ενα ΒΜW 520 E60 και σε αυτό το μοντέλο έχουν βάλει LED πορτοκαλί μπροστά στα φρίδια. Αυτά σε εμένα δεν ανάβουν και κρίμα γιατί το έχω δει σε άλλο Ε60 και το ζήλεψα. Έχω ψάξει μέσα στο MENU και μου λέει ότι είναι ενεργοποιημένα!Το πήγα σε ένα ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων και μου είπε ότι δεν πάει ρεύμα, το πήγα σε ένα άλλον μου λέει ότι πάει ρεύμα αλλά είναι καμένα τα LED!
Τώρα θέλω την δικιά σας γνώμη!Να παραγείλω καινούργια LED?

stratos
19-09-09, 14:48
Καλήτερα να πάς πρώτα σε μία επίσημη αντιπροσωπεία πρώτα να σου πούν πιο είναι το πραγματικό πρόβλημα. Τα led είναι εξαιρετικά δύσκολο να καούν, και αν το κάνουν στατιστικά δεν καίγονται όλα αλλά 1-2 το πολύ. Άρα πιο πιθανό είναι να μην πηγαίνει ρεύμα. Άρα μια αντιπροσωπεία πιστεύω πως θα αντιμετωπίσει πιο υπεύθυνα και θα λήσει το πρόβλημα....

John Bmwdakias
19-09-09, 14:52
Θα το πάω αλλά άμα μου πει η αντιπροσωπεία ότι δεν πάει ρεύμα μετά τι θα πρέπει να γίνει?

stratos
19-09-09, 14:55
Το πρόβλημα μπορεί να είναι κάτι απλό όπως μια καμένη ασφάλεια ή κάποια επαφή σε κάποιο διακότπη έως πιο σύνθετο. Δεν νομίζω οτι είναι κάτι σημαντικό. Απο την διάγνωση που θασου κάνουν το πιθανότερο είναι να σου πούν που εντωπίζεται το πρόβλημα και πιο θα είναι το κόστος και ο χρόνος επισκευής του προβλήματος.

Αν γνωρίζει και κάποιος άλλος θα ήταν καλό να ακούσουμε και μια δεύτερη γνώμη.

Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα...

KATSARAIOS
19-09-09, 14:55
Θα το πάω αλλά άμα μου πει η αντιπροσωπεία ότι δεν πάει ρεύμα μετά τι θα πρέπει να γίνει?

αν εχουν χρονο θα το ψαξουν και θα σου πουν ,με το αζημιωτο φυσικα..
μηπως χρειαζεται κανενα τσεκαρισμα καποια ασφαλεια που ενδεχομενως υπαρχει?

John Bmwdakias
19-09-09, 15:02
Είχα ψάξει για την ασφάλεια την άλαξα αλλά τίποτα!Κάτι άλλο θα είναι!

stelmaniac
19-09-09, 16:09
μην εμπιστευεσαι τοσο συγχρονο και παραφορτωμενο τεχνολογια αυτοκινητο σε παραδοσιακους ηλεκτρολογους της γειτονιας γιατι θα εχεις προβλημα....πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια να σου αναψουν τα λεντ....βαζω στοιχημα οτι θελει προγραμματισμο(πρεπει να τα δει η ECU)....

a.samaro
19-09-09, 16:19
stelmaniac
μην εμπιστευεσαι τοσο συγχρονο και παραφορτωμενο τεχνολογια αυτοκινητο σε παραδοσιακους ηλεκτρολογους της γειτονιας γιατι θα εχεις προβλημα.......


Συμφωνώ και επαυξάνω.

Nick_E60_GR
19-09-09, 16:32
Μεταξύ των εκδόσεων CIP 19.01 ή ISTA/PROGMAN 2.19.1 (Σεπτέμβριος 05) ως CIP 24.01 ή ISTA/PROGMAN 2.24.1 (Δεκέμβριος 06) ...αν θυμάμαι καλά, (που θυμάμαι) είχε bug το software και δεν άναβαν τα συγκεκριμένα LEDs. ...οπότε μην ψάχνεις άλλες αιτίες ...χρειάζεσαι software update.

Τώρα παίζει νομίζω η version ISTA/PROGMAN 2.34.κάτι

Αν κάνεις αναβάθμιση σε επίσημη αντιπροσωπεία θα πας οπωσδήποτε στην τελευταία έκδοση ISTA/PROGMAN 2.34.0+ ....που όμως σε "κλειδώνει", ακυρώνει δηλαδή κάθε δυνατότητα να επισκευτείς μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο για αναβάθμιση ηλεκτρονικού εξοπλισμού ....τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον... (1 χρόνο+)

Αν έχεις Navi (ή και να μην έχεις) μετά την CIP 25.00 ή ISTA/PROGMAN 2.25.0 άλλαξαν εντελώς τα γραφικά στα menu του Ι-Drive, οπότε αν κάνεις μια αναβάθμιση σε version CIP 32.00 ή ISTA/PROGMAN 2.32.00 (η οποία μπορεί να γίνει μόνο σε ΜΗ εξουσιοδοτημένο) θα έχεις 3πλο κέρδος.

1) θα φτιάξεις τα LEDs
2) θα περαστούν τα νέα menu ατο Ι-Drive
3) θα μπορείς να επισκεύτεσαι και μη εξουσιοδοτημένα συνεργεία στο μέλλον για ηλεκτρονικό έλεγχο/επισκευή/αναβάθμιση εξοπλισμού

John Bmwdakias
19-09-09, 16:41
Αφού όμως τα LED παίρνουν ρεύμα!!Στον πρώτο που είχα πάει ήταν λίγο άσχετος, αλλά στον άλλον που πήγα μου το έδηξε με μία λάμπα και άναψε!Έχει σχέση αυτό με την αναβάθμηση?Και εμένα είναι 2004 μοντέλο!!

KATSARAIOS
19-09-09, 16:42
Μεταξύ των εκδόσεων CIP 19.01 ή ISTA/PROGMAN 2.19.1 (Σεπτέμβριος 05) ως CIP 24.01 ή ISTA/PROGMAN 2.24.1 (Δεκέμβριος 06) ...αν θυμάμαι καλά, (που θυμάμαι) είχε bug το software και δεν άναβαν τα συγκεκριμένα LEDs. ...οπότε μην ψάχνεις άλλες αιτίες ...χρειάζεσαι software update.

Τώρα παίζει νομίζω η version ISTA/PROGMAN 2.34.κάτι

Αν κάνεις αναβάθμιση σε επίσημη αντιπροσωπεία θα πας οπωσδήποτε στην τελευταία έκδοση ISTA/PROGMAN 2.34.0+ ....που όμως σε "κλειδώνει", ακυρώνει δηλαδή κάθε δυνατότητα να επισκευτείς μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο για αναβάθμιση ηλεκτρονικού εξοπλισμού ....τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον... (1 χρόνο+)

Αν έχεις Navi (ή και να μην έχεις) μετά την CIP 25.00 ή ISTA/PROGMAN 2.25.0 άλλαξαν εντελώς τα γραφικά στα menu του Ι-Drive, οπότε αν κάνεις μια αναβάθμιση σε version CIP 32.00 ή ISTA/PROGMAN 2.32.00 (η οποία μπορεί να γίνει μόνο σε ΜΗ εξουσιοδοτημένο) θα έχεις 3πλο κέρδος.

1) θα φτιάξεις τα LEDs
2) θα περαστούν τα νέα menu ατο Ι-Drive
3) θα μπορείς να επισκεύτεσαι και μη εξουσιοδοτημένα συνεργεία στο μέλλον για ηλεκτρονικό έλεγχο/επισκευή/αναβάθμιση εξοπλισμού

αυτο ειναι φορουμ !!!!μπραβο Νικολα...

John Bmwdakias
19-09-09, 16:50
Και αν σου είναι εύκολο μπορείς ΝΙCK E60 GR να μου δίχεις εικόνες από την νέα version?

John Bmwdakias
19-09-09, 17:01
http://www.bmw.de/de/de/newvehicles/5series/sedan/2007/experience/phase_2/experience.html
Αυτή εδώ δεν είναι η νέα version? Kαι κάτι άλλο η νέα version θα έχει το navigaτion σε χάρτη?Γιατί σε εμένα το έχει μόνο ένα βέλος που δίχνει προς τα που να πας!!

bill987
19-09-09, 17:28
μην εμπιστευεσαι τοσο συγχρονο και παραφορτωμενο τεχνολογια αυτοκινητο σε παραδοσιακους ηλεκτρολογους της γειτονιας γιατι θα εχεις προβλημα....πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια να σου αναψουν τα λεντ....βαζω στοιχημα οτι θελει προγραμματισμο(πρεπει να τα δει η ECU)....

:+1::+1: 'Έτσι έπαθα εγώ με τα δικά μου!!!!

Nick_E60_GR
20-09-09, 10:42
http://www.bmw.de/de/de/newvehicles/5series/sedan/2007/experience/phase_2/experience.html
Αυτή εδώ δεν είναι η νέα version? Kαι κάτι άλλο η νέα version θα έχει το navigaτion σε χάρτη?Γιατί σε εμένα το έχει μόνο ένα βέλος που δίχνει προς τα που να πας!!

Όχι! καμμία σχέση ...αυτό είναι το CiC (με σκληρό δίσκο) είναι εντελώς διαφορετικό το hardware. Εγώ μιλάω για απλή software αναβάθμιση στα γραφικά/χρώματα/αλλαγές-προθήκες στις κατηγορίες των μενού.

Nick_E60_GR
20-09-09, 10:56
Αφού όμως τα LED παίρνουν ρεύμα!!Στον πρώτο που είχα πάει ήταν λίγο άσχετος, αλλά στον άλλον που πήγα μου το έδηξε με μία λάμπα και άναψε!Έχει σχέση αυτό με την αναβάθμηση?Και εμένα είναι 2004 μοντέλο!!

Πήρε ρεύμα από τη γραμμή των LEDs ή από τη φίσα ? Τα LEDs έχουν δική τους γραμμή, ανάβουν ταυτόχρονα αλλά δεν παίρνουν ρεύμα από τα δαχτυλίδια (αν έχεις xenon) ή, τα πορείας (αν δεν έχεις xenon)
Τα πορείας (ή τα δαχτυλίδια) λειτουργούν με 12V τάση ενώ τα LEDs με 3.6V οπότε, τα ελέγχει η μονάδα φώτων ξεχωριστά και εκεί ήταν το bug..

asot
20-09-09, 11:06
Kαι κάτι άλλο η νέα version θα έχει το navigaτion σε χάρτη?Γιατί σε εμένα το έχει μόνο ένα βέλος που δίχνει προς τα που να πας!!

Η έκδοση με το "βελος" είναι η Business (οθόνη 6.5") - δεν θα αλλάξει δυστυχώς, η Professional έχει χάρτη και οθόνη 8.8"

Nick_E60_GR
20-09-09, 13:11
Και αν σου είναι εύκολο μπορείς ΝΙCK E60 GR να μου δίχεις εικόνες από την νέα version?

Η αρχική εικόνα της παλιάς version είναι η 1η φωτo

Η αρχική εικόνα της νεότερης version για Ε60 με CCC (Nav Pro - 8.8" monitor) απο Δεκ. 06 είναι η 2η φωτo

Λείπουν τα εφέ στο φόντο των button επιλογών που είχε η παλιά version, η αρχική εικόνα είναι πιο λιτή, αλλά τα εσωτερικά menu είναι πιο πλούσια, κατανοητά, και διαφορετικά ταξινoμημένα, έχει αλλάξει και η διαχείριση των TV/MP3/CD/DVD καθώς και η απεικόνιση του PDC. Τα χρώματα των menu και των χαρτών είναι λίγο διαφορετικά και αρκετά πιο ζωντανά.

Αν έχεις 8.8" monitor και έχεις την 1η τότε θέλεις αναβάθμιση.

Apostolos
20-09-09, 14:34
Μεταξύ των εκδόσεων CIP 19.01 ή ISTA/PROGMAN 2.19.1 (Σεπτέμβριος 05) ως CIP 24.01 ή ISTA/PROGMAN 2.24.1 (Δεκέμβριος 06) ...αν θυμάμαι καλά, (που θυμάμαι) είχε bug το software και δεν άναβαν τα συγκεκριμένα LEDs. ...οπότε μην ψάχνεις άλλες αιτίες ...χρειάζεσαι software update.

Τώρα παίζει νομίζω η version ISTA/PROGMAN 2.34.κάτι

Αν κάνεις αναβάθμιση σε επίσημη αντιπροσωπεία θα πας οπωσδήποτε στην τελευταία έκδοση ISTA/PROGMAN 2.34.0+ ....που όμως σε "κλειδώνει", ακυρώνει δηλαδή κάθε δυνατότητα να επισκευτείς μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο για αναβάθμιση ηλεκτρονικού εξοπλισμού ....τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον... (1 χρόνο+)

Αν έχεις Navi (ή και να μην έχεις) μετά την CIP 25.00 ή ISTA/PROGMAN 2.25.0 άλλαξαν εντελώς τα γραφικά στα menu του Ι-Drive, οπότε αν κάνεις μια αναβάθμιση σε version CIP 32.00 ή ISTA/PROGMAN 2.32.00 (η οποία μπορεί να γίνει μόνο σε ΜΗ εξουσιοδοτημένο) θα έχεις 3πλο κέρδος.

1) θα φτιάξεις τα LEDs
2) θα περαστούν τα νέα menu ατο Ι-Drive
3) θα μπορείς να επισκεύτεσαι και μη εξουσιοδοτημένα συνεργεία στο μέλλον για ηλεκτρονικό έλεγχο/επισκευή/αναβάθμιση εξοπλισμού

...................:bowdown::bowdown::bowdown: Γεια σου βρε Νικόλα γι'αυτό σε πάω ρε φίλε, εσυ και η wikipedia να πούμε!!!!

John Bmwdakias
20-09-09, 16:59
Πήρε ρεύμα από τη γραμμή των LEDs ή από τη φίσα ? Τα LEDs έχουν δική τους γραμμή, ανάβουν ταυτόχρονα αλλά δεν παίρνουν ρεύμα από τα δαχτυλίδια (αν έχεις xenon) ή, τα πορείας (αν δεν έχεις xenon)
Τα πορείας (ή τα δαχτυλίδια) λειτουργούν με 12V τάση ενώ τα LEDs με 3.6V οπότε, τα ελέγχει η μονάδα φώτων ξεχωριστά και εκεί ήταν το bug..

ΦΙΛΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ ΧΕΝΟΝ!ΦΙΣΑ ΕΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΣΜΑ ΠΟΥ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΣΤΑ LED?AN ENOEIΣ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΕ!ΝΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ!ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΗΠΡΟΣΩΠΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΝΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ! THANKS NICK, ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΒΜW ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ!

papi
20-09-09, 19:40
Αγαπητέ Nick E60 σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση..
Τι άλλο προσφέρει αυτή η αναβάθμιση και τι κοστίζει στην αντιπροσωπεία ή και κάπου αλλού...
Θυμάμαι που ζήτησα αναβάθμιση πριν εκπνεύσουν τα 2 χρόνια εγγύησης γιατί δεν άντεχα (και δεν καταλαβαίνω γιατί) όταν ανοίγεις την πόρτα πρέπει να τραβήξεις 2 φορές τη λαβή. Τελικά όμως δεν την έκανε με την αιτιολογία ότι δεν υπάρχει κάτι προς αναβάθμιση στο δικό μου αυτοκίνητο.

Nick_E60_GR
20-09-09, 22:28
Αγαπητέ Nick E60 σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση..
Τι άλλο προσφέρει αυτή η αναβάθμιση και τι κοστίζει στην αντιπροσωπεία ή και κάπου αλλού...
Θυμάμαι που ζήτησα αναβάθμιση πριν εκπνεύσουν τα 2 χρόνια εγγύησης γιατί δεν άντεχα (και δεν καταλαβαίνω γιατί) όταν ανοίγεις την πόρτα πρέπει να τραβήξεις 2 φορές τη λαβή. Τελικά όμως δεν την έκανε με την αιτιολογία ότι δεν υπάρχει κάτι προς αναβάθμιση στο δικό μου αυτοκίνητο.

Χμμ ...κανονικά δεν θα έπρεπε να ανοίγει καθόλου? αυτό εννοείς?

Εγώ το βρίσκω πολύ σωστό όταν είναι κλειδωμένο να ξεκλειδώνει με 2πλη κίνηση στη λαβή. Έξτρα ασφάλεια μπροστά... Οι πίσω πόρτες έτσι κι αλλιώς -αν θέλεις- κλειδώνουν μόνιμα, όπως σε όλα τα sedan.
(είναι ηλεκτρο-μηχανική λειτουργία και δεν θα αλλάξει με κανένα update - όταν η ασφάλεια (pin) της πόρτας βρίσκεται στο κάτω σημείο απαιτεί 2 κινήσεις ...ακόμη κι αν του αποσυνδέσεις τη μπαταρία)
Αν το ξεκλειδώσεις απ' το κεντρικό button, ανοίγει με την πρώτη.
Αν πάλι δεν σε βολεύει να κλειδώνει, τότε ξε-τσεκάρισε το "lock doors after moving off" στα menu και είσαι OK. Δεν θα κλειδώνει καθόλου και θα ανοίγει με τη μία.

KATSARAIOS
21-09-09, 01:13
Χμμ ...κανονικά δεν θα έπρεπε να ανοίγει καθόλου? αυτό εννοείς?

Εγώ το βρίσκω πολύ σωστό όταν είναι κλειδωμένο να ξεκλειδώνει με 2πλη κίνηση στη λαβή. Έξτρα ασφάλεια μπροστά... Οι πίσω πόρτες έτσι κι αλλιώς -αν θέλεις- κλειδώνουν μόνιμα, όπως σε όλα τα sedan.
(είναι ηλεκτρο-μηχανική λειτουργία και δεν θα αλλάξει με κανένα update - όταν η ασφάλεια (pin) της πόρτας βρίσκεται στο κάτω σημείο απαιτεί 2 κινήσεις ...ακόμη κι αν του αποσυνδέσεις τη μπαταρία)
Αν το ξεκλειδώσεις απ' το κεντρικό button, ανοίγει με την πρώτη.
Αν πάλι δεν σε βολεύει να κλειδώνει, τότε ξε-τσεκάρισε το "lock doors after moving off" στα menu και είσαι OK. Δεν θα κλειδώνει καθόλου και θα ανοίγει με τη μία.

οφ τοπικ αλλα πανω σε αυτο ....
αν -μακρια απο ολους μας- σε περιπτωση ατυχηματος εχουμε κλειστες ασφαλειες ,ανοιγουν αυτοματα για να διευκολυνουν την εξοδο απο την καμπινα?

Nick_E60_GR
22-09-09, 00:54
οφ τοπικ αλλα πανω σε αυτο ....
αν -μακρια απο ολους μας- σε περιπτωση ατυχηματος εχουμε κλειστες ασφαλειες ,ανοιγουν αυτοματα για να διευκολυνουν την εξοδο απο την καμπινα?

George ...εδώ ανοίγουν στα Punto, δεν θα ανοίγουν στη BMW?? :cheers:

Nick_E60_GR
25-09-09, 21:28
Εδώ είναι οι διορθώσεις στο software από την αρχή της παραγωγής μέχρι τον 12/2006 (front/side markers είναι τα πορτοκαλί LEDs)

John Bmwdakias
26-09-09, 22:57
Εδώ είναι οι διορθώσεις στο software από την αρχή της παραγωγής μέχρι τον 12/2006 (front/side markers είναι τα πορτοκαλί LEDs)

Θα δω ποιον ακριβώς μήνα είναι αμάξι μου!:bigthumb: Thanks!

koutsouk
03-12-09, 20:08
τελικα ποια ειναι η τελευταια εκδοση firmware που υπαρχει ξερει κανεις που την εχει κανει αν αξιζει το κοπο?