PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4-hardtop


merbeind
20-09-09, 12:24
Εβαλα σημερα το hardtop καθως τις τελευταιες μερες δεν το ανοιγω το αμαξι.Αφου το κουμπωσα ακολουθωντας τις οδηγιες το πηγα μια βολτα να δω αν βγαζει θορυβο.Δυστυχως ειχε θορυβο αρκετο κιολας στο σημειο πανω απο το παμπριζ.Εβαζε αερα στο σημειο επαφης της πανω κολονας του παμπριζ με το hardtop δηλαδη.Οσοι εχουν hardtop εχουν τετοιο προβλημα?

Bimmermeister
20-09-09, 12:27
εγω απο οσους εχω ακουσει να βαζουν hardtop σε καμπριο, κανενας δεν ηταν και πολυ ευχαριστημενος...

VanVIC
20-09-09, 12:31
Θέλει προσοχή να σφίξεις και τις δύο πλευρές ταυτόχρονα με το ίδιο "βίδωμα".
Κανονικά (ειδικά στο Ζ4) δεν πρέπει να έχεις αεροδυναμικό θόρυβο απο'κεί.

Συνηστώ να περάσεις μια βόλτα παο κάποιο εξουσιοδοτημένο να σου το κοιτάξουν και να στο σφήξουν αυτοί και να δείς πώς το κάνουν.

bill987
20-09-09, 12:31
Εβαλα σημερα το hardtop καθως τις τελευταιες μερες δεν το ανοιγω το αμαξι.Αφου το κουμπωσα ακολουθωντας τις οδηγιες το πηγα μια βολτα να δω αν βγαζει θορυβο.Δυστυχως ειχε θορυβο αρκετο κιολας στο σημειο πανω απο το παμπριζ.Εβαζε αερα στο σημειο επαφης της πανω κολονας του παμπριζ με το hardtop δηλαδη.Οσοι εχουν hardtop εχουν τετοιο προβλημα?

Φίλε μου δεν έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο, αλλά αυτά που λες μου φαίνονται αδιανόητα...

100000% κάποιο λάθος έχεις κάνει στην εφαρμογή (μόνος σου το έβαλες, ένα άτομο?) , για να μην μιλήσουμε για τίποτα άλλο....

Βγάλτο ξανά και δοκίμασε το πάλι σωστά μαζί με κάποιον άλλο.

merbeind
20-09-09, 12:31
Ο θορυβος ειναι αρκετος παντως.Δεν νομιζω η bmw να τα δινει ετσι.Αν οι υπολοιποι δεν εχουν θορυβο τοτε κατι δεν κανω εγω καλα.

bill987
20-09-09, 12:31
εγω απο οσους εχω ακουσει να βαζουν hardtop σε καμπριο, κανενας δεν ηταν και πολυ ευχαριστημενος...

Γιατί αυτό??

Σε εμένα όλα τέλεια.....

merbeind
20-09-09, 12:33
Εννοειται δεν το περασα μονος μου.

bill987
20-09-09, 12:41
Εννοειται δεν το περασα μονος μου.

Μετά φίλε μου κάνε αυτό που σου είπε ο Βαγγέλης (VanVic), πήγαινε μια βόλτα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο να δεις τι γίνεται.

Bimmermeister
20-09-09, 12:44
Γιατί αυτό??

Σε εμένα όλα τέλεια.....

εχω ενα γνωστο που εβαλε hardtop σε Ζ4 κ ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα με τον φιλο που εκανε το thread

merbeind
20-09-09, 18:02
Ρε παιδια ενταξει 3 βιδες γυριζεις λεει και ετσι κουμπωνει.Δλδ τι θα μου κανει το συνεργειο?Ο φιλος σου τελικα γνωριζεις αν εκανε τιποτα?Μπορει να εχει ελλατωμα το hardtop?

κυριακος
21-09-09, 00:04
.Οσοι εχουν hardtop εχουν τετοιο προβλημα?
Οχι βέβαια !
Ξέρεις κανέναν που να θέλει να βάλει μπελά στο κεφάλι του?

εγω απο οσους εχω ακουσει να βαζουν hardtop σε καμπριο, κανενας δεν ηταν και πολυ ευχαριστημενος...
Έτσι είναι η ζωη ,έχει τους ευχαριστημένους και τους δυσαρεστημένους...ανάλογα από πια μεριά επιλέγει ο καθένας να βρίσκεται.

Φίλε μου δεν έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο, αλλά αυτά που λες μου φαίνονται αδιανόητα...

Βασίλη είναι διαφορετικό στα δικό μας τα τετραθέσια.

Εννοειται δεν το περασα μονος μου.
Δηλαδή ποιος σε βοήθεισε?
Εδώ δεν χρειάζονται μονό <χέρια> άλλα και εμπειρία,δηλαδή μάστορα.

Ρε παιδια ενταξει 3 βιδες γυριζεις λεει και ετσι κουμπωνει.Δλδ τι θα μου κανει το συνεργειο?Μπορει να εχει ελλατωμα το hardtop?

Δεν είναι έτσι φίλε μου ...3 βίδες και τέλος.Θέλει ρύθμιση αλλιώς μπορεί να κάνετε και ζημία.
Πρώτη φόρα είναι που το κουμπώνεις?
Από που το πήρες και πως το τσεκαρες πριν το πάρεις?
Κανε έναν κόπο να δεις αν παίρνει και νερό από την μετωπη.

Μέχρι να γίνει η ρύθμιση και να κάτσει σωστά μην το <πολυτρεχεται> παντός.
Κάτι ξέρουν και τα συνέργεια.Πήγαινε σε ένα εξιυσιοδοτημενο και αν είναι λάθος στο κούμπωμα θα στο πούνε και χωρίς χρεώσει μην ανήσυχης.
Αν θέλει ρύθμιση θα σε στείλουν άλλου.
Αν έχει πρόβλημα το Hartop και στρεβλοματα από το προηγούμενο αμάξι που ήταν πάνω, φαίνεται από κάποιον που έχει εμπειρία άλλα αστό αυτό για το τέλος.
Ξεκίνα από τα προηγούμενα.

merbeind
21-09-09, 20:14
Για να κουμπωσει το hardtop η bmw εχει βιβλιο συναρμολογησης που η ολη διαδικασια τη γραφει σε 2 σελιδες.Αν ηταν κατι παραπανω απο 3 βιδες και ηθελε ρυθμισμα και ολα αυτα που λες θα ελεγε να το περναμε σε εξουσιοδοτημενο και μονο.
Πηγα σημερα στη bmw οπου διαπιστωσαν και εκει οτι δεν παταει καλα στις ακρες,αφησα το hardtop να το ανοιξουν και να δουνε τι προβλημα υπαρχει.
Ο τεχνικος φιλε μου εκανε ακριβως οτι εκανα εγω και δεν υπαρχει ουτε ρυθμιση ουτε τιποτα απο αυτα που αναφερεις.Ανοιξα το θεμα μηπως καποιος φιλος αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα σε z4 και πως το αντιμετωπισε αφου και ο μαστορας στη bmw δεν ηξερε ουτε αυτος τον λογο που δεν εφαρμοζε το hardtop.Να εχει στραβωσει κτλ το αποκλειω αφου εχει και τη βαση του και δεν δεχεται πιεσεις στα ακρα...
Ανοιξα το θεμα επειδη δεν ειμαι απο Αθηνα και ακομα και στην αντιπροσωπεια δεν εχουν ξανααντιμετωπισει προβλημα με hardtop σε z4.

κυριακος
21-09-09, 20:27
Για να κουμπωσει το hardtop η bmw εχει βιβλιο συναρμολογησης που η ολη διαδικασια τη γραφει σε 2 σελιδες.Αν ηταν κατι παραπανω απο 3 βιδες και ηθελε ρυθμισμα και ολα αυτα που λες θα ελεγε να το περναμε σε εξουσιοδοτημενο και μονο.
Πηγα σημερα στη bmw οπου διαπιστωσαν και εκει οτι δεν παταει καλα στις ακρες,αφησα το hardtop να το ανοιξουν και να δουνε τι προβλημα υπαρχει.
Ο τεχνικος φιλε μου εκανε ακριβως οτι εκανα εγω και δεν υπαρχει ουτε ρυθμιση ουτε τιποτα απο αυτα που αναφερεις.Ανοιξα το θεμα μηπως καποιος φιλος αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα σε z4 και πως το αντιμετωπισε αφου και ο μαστορας στη bmw δεν ηξερε ουτε αυτος τον λογο που δεν εφαρμοζε το hardtop.Να εχει στραβωσει κτλ το αποκλειω αφου εχει και τη βαση του και δεν δεχεται πιεσεις στα ακρα...
Ανοιξα το θεμα επειδη δεν ειμαι απο Αθηνα και ακομα και στην αντιπροσωπεια δεν εχουν ξανααντιμετωπισει προβλημα με hardtop σε z4.

Ρυθμίσεις υπάρχουν και όσοι ασχολούνται με τα hartop το γνωρίζουν πολύ καλά φιλε.
Άπλα μην περιμένεις αυτά να τα βρεις στο εγχειρίδιο που μοιράζουν στον οδηγό.Αυτά είναι γραμμένα άλλου και είναι δουλεία αλλουνού.
Το θέμα έχει ξανανοιχτοι για τα hartop οπότε κανε αναζήτηση να το βρεις και όλοι είναι γνωστές λίγο πόλη από μια μικρή η μεγάλη ταλαιπωρία που πέρασαν κατά το πρώτο τους κούμπωμα ,απλός οι περισσότερη απευθύνθηκαν σε <κατάλληλο> Άνθρωπο και γνωστή οπότε δεν το κάναν και θέμα γιατί πρώτον δεν το κούμπωσαν με κάποιον Φιλο τους και δεύτερον ο ο δικός τους μάστορας στη bmw ήξερε τον λόγο που δεν εφάρμοζε το hardtop.
Η ταλαιπωρία σου είναι δικαιολογημένη αφού είσαι από επαρχία,εδώ ταλαιπωρούνται οι Αθηναίοι.

ΥΓ αν κρίνουμε από την συνέχεια που έπεται τελικά καλός η κακός δεν είναι όλα 3 βίδες
και το Hartop θέλει τον Γερμανό του.

merbeind
21-09-09, 20:38
Μακαρι να ειναι οπως λες.Δυστυχως Γερμανος εδω δεν υπαρχει και η λυση που μου εδωσε η αντιπροσωπεια ειναι οτι θα βγαλουν την εσωτερικη επενδυση του hardtop,να δουνε αν φταει κατι απο το hardtop.Αν δεν υπαρχει εκει κατι θα δουνε στο σημειο επαφης ξηλωνοντας τα πλαστικα.
Αυτο που λες για ρυθμιση μου το ειχε πει φιλος μου που ειχε e36 και καπως το μαζευανε.Στο z4 κατι τετοιο δεν γινεται.Αρα περιμενω.Ελπιζω μονο να συμβουλευτουνε καποιον γερμανο και να μην πειραματιστουνε.