PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση Ε46 Ci


dimitro$
24-09-09, 10:06
Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!

όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, τον τελευταίο καιρό ψάχνω αποσπασματικά για μεταχειρισμένο Ε46ci..με ενδιαφέρει κυρίως το 316ι, λόγω τελών-κατανάλωσης και εξάλλου δε με πολυνοιάζει να έχω άλογα...δλδ καλό θα ήταν αν υπήρχε καμιά άλλη λύση στα ίδια χρήματα, απλά εγώ δεν έχω βρει κάτι σε bmw...

με ενδιαφέρουν κυρίως τα τελευταία μοντέλα (2005) τα facelift..μιας και απ'ότι έμαθα τελικά το +1000 για αγορά αυτοκινήτου από απόσυρση αναφέρεται και σε μεταχειρισμένα μετά την 1/1/2005

Έχω τσεκάρει αρχετές αγγελίες σχετικά, και έχω βρει αρκετές ευκαιριούλες και σε μάντρες και από ιδιώτες..
θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με τους προβληματισμούς μου, οποιαδήποτε γνώμη δεκτή!

dimitro$
24-09-09, 17:08
ευπρόσδεκτες πάσης φύσεως πληροφορίες-τιπς για την αγορά μεταχειρισμένου Ci με τον Ν46 και για τυχόν προβλήματα ή ''αξιοπερίεργα'' που αυτός εμφανίζει...

bimmer-corfu
24-09-09, 18:15
φίλε όρμα και μην ακούς τίποτα. Είναι καλό αμάξι και χωρίς σοβαρά προβλήματα

dimitro$
25-09-09, 08:58
anybody ? να μου πει καμιά λεπτομέρεια να προσέξω??

xristaras
25-09-09, 09:14
φίλε καλό έιναι το είχα αυτό το αυτοκινητο αλλα νε ξερεις οτι δεν ειναι για πολλά δεν τραβαει, αν θες έστω και λιγα αλογα παραπανω 318 ή 320 δεν θα το μετανιωσεις και η διφορα σου στα τελη δεν ειναι μεγαλη, δηλ. θα δινεις 202€ για το 316 και για το 318 ή 320 446€ άρα η διαφορ σου είναι 244€.

dimitro$
25-09-09, 11:18
η αληθεια ειναι πως για τον τροπο οδίήγησής μου το 316 ειναι μια χαρά

george316
25-09-09, 12:48
το 316 νομιζω οτι ειναι μια πολη καλη επιλογη.θα σε βγαλει ασπροπροσωπο στο 98% των περιπτωσεων.εκει που θα σε προδωσει ειναι στις κοντρες και στα γκαζιδια....
εκριβως επειδη δε σε κοβω να τα κανεις θα εισαι 100% ευχαριστημενος.
και εγω 316 εχω και ξερω.......

dimitro$
25-09-09, 16:38
ετσι θεωρώ και γω george316...
για αυτό και δεν ψάχνομαι για παραπάνω άλογα...αλλιώς πάω σε άουντι... :P

όπως και να'χει, ο λόγος που άνοιξα αυτό το thread είναι για να γράψουν πληροφορίες οι γνώστες και οι έχοντες του συγκεκριμένου αυτοκινήτου, όσον αφορά την αγορά του...τι πρέπει να προσέξω κτλ...επειδή είναι η πρώτη φορά που ψάχνομαι σοβαρά για μεταχείρω, και όλα όμορφα φαίνονται στο car.gr, δεν ξέρω που να επικεντρώσω την προσοχή μου..

bimmer-corfu
25-09-09, 17:01
το αμάξι δεν είναι τόσο παλιό για να έχει κάποιο ειδικό πρόβλημα, ούτε σαν μοντέλο έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Αν θες να ξέρεις τι έχουν βγάλει τα Ε46 τότε γράφε: Πολλαπλασιαστές, τσιμούχες θυρών, παγούρι ψυγείου, αντιστάση και φακίρης κλιματιστικού, λαμπάκι αερόσακου αναμμένο (να πας σε αντιπροσωπεία να το βάλουν στον εγκέφαλο πριν το πάρεις),luft, γρύλος παραθύρων, θερμοστάτης
Τίποτα δεν είναι τραγικό.

geobas
26-09-09, 19:21
Να προσθέσω κι' εγώ προσωπικές εμπειρίες . Το πήρα καινούργιο το Οκτώβριο του 2004 .
Το αντάλλαξα στην αντιπροσωπεία τον Μάρτη του 2008 με το Ε92 320ι .
Τα 3 1/2 χρόνια που το είχα δεν αντιμετώπισα κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα . Ενα (1) service , 2 φορές λάδια .
Σε κάποιες ανηφόρες μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις 3η . So what

Tasos 318ci
06-10-09, 00:28
φιλος 2 πραγματακια θα σου πω μονο.να κοιταξεις τα λαστιχακια στις κολωνες απο τις πορτες.αν μπορεις να δεις αν εχουν αλλαχτει πολλαπλασιαστες.προσωπικα το 316 το εχω οδηγησει κ απογοητευτικα τελικα πηρα το 318 κ δεν το μετανοιωνω παρολο που εχει ακριβα τελη κτλ.κ στο κατω κατω η καταναλωση και τα σερβις ειναι πανω-κατω τα ιδια αλλα εχεις 40 αλογατα παραπανω που δεν τα βαριεσαι ποτε.για 320 με 170 αλογα ακομα καλυτερα.

KATSARAIOS
06-10-09, 00:32
το 316 νομιζω οτι ειναι μια πολη καλη επιλογη.θα σε βγαλει ασπροπροσωπο στο 98% των περιπτωσεων.εκει που θα σε προδωσει ειναι στις κοντρες και στα γκαζιδια....
εκριβως επειδη δε σε κοβω να τα κανεις θα εισαι 100% ευχαριστημενος.
και εγω 316 εχω και ξερω.......

με αιρκοντισιον σε αναβαση και κανα 2 ατομα μεσα η αποσκευες δεν ζοριζεται και δεν καιει παραπανω απο ενα 318?
χωρις να κανω τον εξυπνο ,νομιζω πως το 318 κινειται πολυ πιο ανετα και οικονομικα απο το 316 ,ας δουμε και τα τεχνικα τους στοιχεια να το διαπιστωσουμε

Tasos 318ci
06-10-09, 01:36
παιδια το 316 δεν ειναι αυτοκινητο που να του ζητησεις κ πολλα σε προσπερασεις εκκινησεις μπαντες κ λοιπα.οταν οδηγησα αυτο με τα 102 αλογα δεν σπινιαριζε ουτε η πρωτη με τερμα γκαζι με βγαλμενο το DSC πηγαινει σαν ενα 1.400 με 75 αλογα..τωρα δεν ξερω για τον 16βαλβιδο με τα 115 αλλα δε νομιζω να εχει κ μεγαλη διαφορα.το 318 εννοω το βαλβετρονικ (2000 143 αλογα) ειναι αυτοκινητο που θα σε γεμισει κ δε θα το βαρεθεις.

mafias
06-10-09, 02:27
φιλος 2 πραγματακια θα σου πω μονο.να κοιταξεις τα λαστιχακια στις κολωνες απο τις πορτες.αν μπορεις να δεις αν εχουν αλλαχτει πολλαπλασιαστες.προσωπικα το 316 το εχω οδηγησει κ απογοητευτικα τελικα πηρα το 318 κ δεν το μετανοιωνω παρολο που εχει ακριβα τελη κτλ.κ στο κατω κατω η καταναλωση και τα σερβις ειναι πανω-κατω τα ιδια αλλα εχεις 40 αλογατα παραπανω που δεν τα βαριεσαι ποτε.για 320 με 170 αλογα ακομα καλυτερα.

Αυτό ακριβώς θα σου έλεγα και εγώ να προσέξεις, τα λάστιχα στις πόρτες, την καλή λειτουργία των παραθυρων αν είναι κουπέ, και την καλή λειτουργία της ηλιοροφής αν έχει.

YAziDis
06-10-09, 07:15
Τα λάστιχα σχεδόν απ'όλα τα μοντέλα, όσους περίπου ξέρω, τους ξεκολάνε. Και σε μένα μια απ'τα ίδια έγινε.

zaharias
06-10-09, 08:00
Εγω λεω, ΨΑΞΕ βρες ενα "καθαρο" αμαξι, απο στουκες κτλ, κοιτα να βρεις ενα με εξοπλισμο που εσυ γουσταρεις (μην πετας λεφτα και τα βαζεις μετα), να χει λιγα & πραγματικα χλμ και τα λαστιχα στις πορτες ειναι το λιγοτερο.. (ειναι το κουσουρι που εχουν τα coupe, δεν ειναι τιποτα, αν ψαξεις στο φορουμ θα δεις οτι εχει τυχει σε πολλους, για να μην πω σε ολους και το εχουν επισκευασει..)

dkaralis
15-10-09, 08:24
Συμφωνω απολυτα με το Ζαχαρια.Αυτη ειναι η απαντηση που εψαχνες.