PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάρτα Καυσαερίων: ΟΧΙ για μοτέρ Απευθείας Ψεκασμού


Nikos120i
24-09-09, 13:30
Εχθές είχα ένα πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Καθώς έσβησε το μοτέρ από το auto start/stop αμέσως ανάβει το λαμπάκι του DSC (το είχα στο DTC), το λαμπάκι του χειρόφρενου σε χρώμα κίτρινο, το λαμπάκι του DSC στο BC με θαυμαστικό δίπλα και στο BC το κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα που είναι για μειωμένη απόδοση κινητήρα. Το σβήνω αμέσως από το κουμπί...βάζω πάλι μπροστά...τρεμόπαιζε το μοτέρ. Του κάνω ένα restart...σβήνω πάλι, βγάζω κλειδί το βάζω (ευτυχώς δεν είχε προλάβει να ανάψει το φανάρι) και όλα ΟΚ. Από γκάζι κανονικό...μια χαρά (με τα παντηλίκια του) χωρίς κανένα πρόβλημα...και μετά έσβηνε κανονικά το μοτέρ και έπαιρνε πάλι μόνο του.

Το πήγα σήμερα και μου είπαν ότι έβγαλε σφάλμα επειδή μπήκε σε safe mode καθώς κάποια στιγμή στο παρελθόν είχε δουλευτεί το μοτέρ στις 2.500 στροφές σταθερά για 2-3 λεπτά. Σκέφτηκα πότε έγινε αυτό...τους είπα ότι το έκαναν για να βγάλει κάρτα καυσαερίων και είπαν ότι αυτό φταίει, επειδή το μοτέρ είναι απευθείας ψεκασμού. Μάλιστα το δούλευαν πάνω από 4-5 λεπτά σταθερά επειδή δε τους έβγαζε καυσαέρια καθόλου και για κάποιο λόγο έβγαλε στο σφάλμα τώρα, μετά από 10.000 κμ :screwy:

Τώρα μου λένε ότι έμαθαν αργότερα από τη Γερμανία ότι ΔΕ βγάζουν κάρτα καυσαερίων τα απευθείας ψεκασμού γιατί συμβαίνει αυτό.

Άρα προσοχή... ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΨΕΚΑΣΜΟ ΗΡΙ ΜΗ ΒΓΑΖΕΤΕ ΚΑΡΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ!!!

Τελικά μου είπαν ότι καλό θα είναι να αλλάξουμε αισθητήρα ΝΟx, αλλά για ένα μήνα είμαι εκτός εγγύησης και θα ρωτήσουν αν μπορούν να το περάσουν. :shakehead

Μήπως έχουμε κανένα βύσμα ρε σεις σε καμιά αντιπροσωπεία BMW να μου το περάσουν εγγύηση? Μόνο 1 μήνα είμαι εκτός ρε γμτ...αμαρτία είναι...και ειδικά επειδή έχουν κάνει χαζομάρα και δε τη παραδέχονται γιατί λέει έγινε πέρσι και για κάποιο λόγο το έβγαλε φέτος (έχουν και το δίκιο τους).

z3 2.2
24-09-09, 13:44
Nα ρωτησω κατι? Αν εγω παω με σταθερες στροφες ταξιδι για 20 λεπτα στις 2.500 τι θα γινει???
Θα εκραγει???
Λιγο περιεργο μου ακουγεται αυτο.....
Η στραβος ειν ο γυαλος η σταβα αρμενιζουμε......

Dimzan
24-09-09, 13:45
συγγνωμη τωρα τι βλακεια ειναι αυτη?

αν δηλαδη πηγαινεις σταθερα με 5η και 2500 στροφες επι 10 λεπτα στην εθνικη θα σου βγαλει βλαβη το αμαξι?


edit με προλαβε αλλος :D

oldcarskickass
24-09-09, 14:13
Και πως θα γίνει ΝΑ μην βγάζει κάρτα καυσαερίων;;;;;;;

Όπως είπαν και τα παιδιά πριν μου φαίνεται λίγο άκυρο η προτροπή της BMW ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΡΤΑ ΤΑ HPI!

Δλδ σου λέει να παρανομήσεις. Σωστά;

Δε μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ μπορεί η μέτρηση των καυσαερίων να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα.

Και έτσι και αλλιώς το ματσούκι δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να εμποδίζει τη ροή των καυσαερίων.

Το να στροφάρει το μοτέρ στις 2500rpm συνεχόμενα δε νομίζω να δημιουργεί ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Αν δημιουργούσε θα έβαζαν τον κόφτη στις 2499.

manosm3
24-09-09, 14:20
Διχρονο ειναι και θα εχει προβλημα με σταθερες στροφες; :jester:
Ταξιδια πως κανουν τα αμεσου ψεκασμου;

z3 2.2
24-09-09, 14:29
Παιδια μην το ξεχειλωσουμε το θεμα!
Μπορει ο φιλος Nikos120 να μην καταλαβε κατι καλα ή πολυ χειροτερα να του ειπαν κατι που δεν στεκει για οποιονδηποτε λογο.
Σκοπος μας ειναι να βρει οφιλος καποια λυση και οχι να λεμε (και βαζω και την αφεντια μου μεσα) ολοι
"Τι μακακιες σου ειπαν" κλπ κλπ!
Μια δευτερη γνωμη θα ηταν οτι καλυτερο

jmicro
24-09-09, 14:34
Η μετρηση για την καρτα καυσαεριων γινεται σε σταματημενο αυτοκινητο μεσα σε ενα συνεργειο, δηλαδη δεν γινεται σωστη εισαγωγη αερα και σωστη ψυξη...Μηπως παιζει καποιο ρολο αυτο??? Δεν σου εδωσαν περισσοτερες εξηγησεις?Απλα οτι το ειπαν οι Γερμανοι!!??

ermis1975
24-09-09, 14:42
Να ζητήσεις 1 χαρτί υπογεγραμμένο απο το συνεργείο που πήγες που να λέει οτι το ΙΧ αυτό δε βγάζει κάρτα καυσαερίων. Να το πάς στο υπουργείο για να αλλάξουν το νόμο!!

Τί άλλο θα ακούσουμε!!!!!!!! :bananasmi
ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ. :dance:

Nikos120i
24-09-09, 14:44
Προφανώς και το πρόβλημα υπάρχει όταν το αυτοκίνητο είναι ακίνητο και σταματημένο με 0κμ/ω και έχει σταθερά στις 2.500 στροφές γκάζι για πάνω από 2-3 λεπτά.

Προφανώς και δεν υπάρχει θέμα όταν είσαι σε κίνηση και προφανώς δεν υπάρχει θέμα με τα καυσαέρια, απλά ο εγκέφαλος έβγαλε σφάλμα ότι το αυτοκίνητο δούλευε ακίνητο στις 2.500 στροφές για αρκετή ώρα άρα χρειάζεται προληπτικά αλλαγή ο αισθητήρας ΝΟx.

Επίσης, η κάρτα καυσαερίων με τον τρόπο που βγαίνει προφανώς είναι δική μας ανακάλυψη και ίσως υπάρχει άλλη πιο σωστή διαδικασία. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο ότι δούλευε ακίνητο...αλλά ότι δούλευε ακίνητο για μεγάλο χρονικό διάστημα σε ΣΤΑΘΕΡΕΣ στροφές.

Μιλήστε με το Σφακιανάκη για λεπτομέρειες...τεχνικός δεν είμαι παιδιά...σας λέω τι μου είπαν.

Τέλος, δε το μετράνε ουσιαστικά για να δούνε τι καυσαέρια βγάζει...γιατί δε βγάζει! Αν το πάτε και το μετρήσουν βγάζει 0 καυσαέρια. Δοκιμάστε το...δε κάνω πλάκα. Επειδή λοιπόν το αυτοκίνητο ΔΕ μπορεί να βγάλει κάρτα καυσαερίων και το πίεσαν και δεν έβγαλε...ουσιαστικά συμπλήρωσαν αυτοί μια δικιά τους. Δεν είναι ότι δε σου βγάζουν...δε το μετράνε να σου βγάλουν.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, αλλιώς μιλήστε με το Σφακιανάκη για λεπτομέρειες. Πείτε του ότι έχετε ένα μοτέρ ΗΡΙ και δε μπορώ να βγάλω κάρτα επειδή βγάζει 0 καυσαέρια...τι θα σας πει?

a.samaro
24-09-09, 14:45
Το θέμα είναι οτι, έστω και για τον απίθανο λόγο που σου είπαν,το αυτοκίνητό σου χρειάζεται καινούργιο αισθητήρα.
Αφού λοιπόν δέχονται στήν αντιπροσωπεία οτι το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο δικό
τους λάθος, γιατί δεν το καλύπτουν με εγγύηση ?
Τι θα πει έγεινε μετά απο ένα χρόνο ? (Γιατί υπάρχει ημερομηνία λήξης του λάθους τους ?)
Σημασία έχει οτι αναγνωρίσανε οτι οι ίδιοι το προκάλεσαν.

Nikos120i Κάρτα Καυσαερίων: ΟΧΙ για μοτέρ Απευθείας Ψεκασμού

--------------------------------------------------------------------------------
και ειδικά επειδή έχουν κάνει χαζομάρα και δε τη παραδέχονται γιατί λέει έγινε πέρσι και για κάποιο λόγο το έβγαλε φέτος (έχουν και το δίκιο τους).

Αποψή μου είναι να διεκδικήσεις το δίκιο σου παρά να τους δικαιολογείς.

stratos
24-09-09, 14:48
Δεν ξέρω αν είναι σωστός ο τρόπος για 3 λεπτά. Δεν έχω εμπειρία απο κάρτα καυσαερίων σε άμεσου ψεκασμού αυτοκίνητα, αλλά το Merc που είχα παέι έγινε μια μέτρηση για λίγα δευτερόλεπτα στο ρελαντί και άλλη μία στις 4000 rpm για λιγότερο απο 20 δευτερόλεπτα. Να μην βγάζει καυσαέρια καθόλου είναι δύσκολο. Να μην βγάζει πολλά ΝΟx δεν μου φαίνεται παράξενο....

Nikos120i
24-09-09, 15:01
Το θέμα είναι οτι, έστω και για τον απίθανο λόγο που σου είπαν,το αυτοκίνητό σου χρειάζεται καινούργιο αισθητήρα.
Αφού λοιπόν δέχονται στήν αντιπροσωπεία οτι το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο δικό
τους λάθος, γιατί δεν το καλύπτουν με εγγύηση ?
Τι θα πει έγεινε μετά απο ένα χρόνο ? (Γιατί υπάρχει ημερομηνία λήξης του λάθους τους ?)
Σημασία έχει οτι αναγνωρίσανε οτι οι ίδιοι το προκάλεσαν.



Αποψή μου είναι να διεκδικήσεις το δίκιο σου παρά να τους δικαιολογείς.

Αυτό είναι το θέμα...ότι δε το παραδέχονται σαν σφάλμα γιατί λένε ότι ναι μεν προκλήθηκε από αυτό...αλλά έχει περάσει και ένας χρόνος.

Για την εγγύηση περιμένω απάντηση...έχω μια προαίσθηση ότι δε θα είναι θετική.

Δεν ξέρω αν είναι σωστός ο τρόπος για 3 λεπτά. Δεν έχω εμπειρία απο κάρτα καυσαερίων σε άμεσου ψεκασμού αυτοκίνητα, αλλά το Merc που είχα παέι έγινε μια μέτρηση για λίγα δευτερόλεπτα στο ρελαντί και άλλη μία στις 4000 rpm για λιγότερο απο 20 δευτερόλεπτα. Να μην βγάζει καυσαέρια καθόλου είναι δύσκολο. Να μην βγάζει πολλά ΝΟx δεν μου φαίνεται παράξενο....

Όταν το έβαλαν επάνω στο μηχάνημα είχε ένδειξη 0 (δε ξέρω τι είναι αυτό) και το πίεζαν να βγάλει 1 για να τα μετρήσουν...αλλά δεν έβγαζε. :nixweiss: ...προφανώς αυτό δημιούργησε το πρόβλημα απ'ότι κατάλαβα.

Πάντως μου είπαν ότι ΔΕΝ μετράνε αυτοί τα ΗΡΙ για κάρτα καυσαερίων...προφανώς απλά συμπληρώνουν μία.

Α ρε ξύλο που θέλουν...

konas
24-09-09, 15:05
Νικο μην ελπιζεις για να το κανουν αποδεκτο στην εγγυηση.

ΥΓ σε ποιο συνεργειο Σφακιανακη?

Nikos120i
24-09-09, 15:07
Νικο μην ελπιζεις για να το κανουν αποδεκτο στην εγγυηση.

ΥΓ σε ποιο συνεργειο Σφακιανακη?

Αγ. Παρασκευή...Μεσσογείων.

konas
24-09-09, 15:08
Μαλιστα. Ειπα να το πω, αλλα λεω ας ρωτησω πρωτα....

Nikos120i
24-09-09, 15:11
Μαλιστα. Ειπα να το πω, αλλα λεω ας ρωτησω πρωτα....

Γιατί το λες?

konas
24-09-09, 15:12
Γιατί το λες?

Οχι από εδω. Θυμησου σε καμια συναντηση να σου πω κατ ιδιαν

Nikos120i
24-09-09, 15:13
Οχι από εδω. Θυμησου σε καμια συναντηση να σου πω κατ ιδιαν

Στείλε ΡΜ... :hello:

ermis1975
24-09-09, 15:34
Ρε παιδιά! ΟΛΑ τα ΙΧ βγάζουν καυσαέρια απο την εξάτμιση. Δεν είναι ηλεκτρικό. Απλα το μηχάνημα του μάστορα ήταν για πέταμα!!! Αν ήταν μηδέν τα καυσαέριά σου...δε θα είχες καύση. Θα ήταν σβηστό. Επίσης θα έβγαζες άδεια να μπαίνεις δακύλιο καθημερινά. Ακόμα και τα υβριδικά βγάζουν καυσαέρια!! Αλλα λίγα.
Αλήθεια κάρτα πήγες αντιπροσωπεία να βγάλεις ή σε κανένα "μαστορα". Επίσης λές μετά απο 10.000χλμ εμφάνισε το πρόβλημα?!? Ελεος.

Nikos120i
24-09-09, 15:36
Ρε παιδιά! ΟΛΑ τα ΙΧ βγάζουν καυσαέρια απο την εξάτμιση. Δεν είναι ηλεκτρικό. Απλα το μηχάνημα του μάστορα ήταν για πέταμα!!! Αν ήταν μηδέν τα καυσαέριά σου...δε θα είχες καύση. Θα ήταν σβηστό. Επίσης θα έβγαζες άδεια να μπαίνεις δακύλιο καθημερινά. Ακόμα και τα υβριδικά βγάζουν καυσαέρια!! Αλλα λίγα.
Αλήθεια κάρτα πήγες αντιπροσωπεία να βγάλεις ή σε κανένα "μαστορα". Επίσης λές μετά απο 10.000χλμ εμφάνισε το πρόβλημα?!? Ελεος.


Σε δύο αντιπροσωπείες είχα πάει...καμία δεν έβγαζε ένδειξη.

Εγώ δεν είπα κάτι...αυτοί το είπαν.

Τώρα αν είναι να συνεχίσουμε με εριστικά σχόλια κλπ...αφήστε το...σβήστε και το τόπικ.

Εγώ το έγραψα για να βοηθήσω κάποιους με τέτοια μοτέρ...πηγαίνετέ τα για μέτρημα να δούμε τι βγάζουν στα δικά σας....

Dimzan
24-09-09, 15:39
Ξαναγραφω πιο συγκρατημενος αυτη τη φορα.


Ο αισθητηρας αυτο που κανει ειναι να μετραει. Ο αισθητηρας χαλαει ειτε λογω αστοχιας υλικου (γιατι το δικο σου ειναι και αρκετα καινουριο) ειτε λογω παλαιοτητας. Αλλη πιθανη αιτια καταστροφης του αισθητηρα δεν υπαρχει. Διοτι με τα λεγομενα σου αν ο οποιοσδηποτε με ιδιο μοτερ παει στο γκαραζ του (η σε κλειστο χωρο) και κρατησει το αμαξι στις 2500 σ.α.λ. σταθερα επι καποιο διαστημα θα πρεπει να του αναψουν τα λαμπακια στο καντραν οπως εσενα και να χαλανε οι αισθητηρες ή να τρελαινονται τα ηλεκτρονικα. Εγω αρνουμαι να το δεχτω αυτο.


Επισης δε μας ειπες το σημαντικοτερο: Το αυτοκινητο τωρα λειτουργει κανονικα? Σου αναβουν καποια λαμπακια τωρα? εχεις πεσμενη αποδοση-μεγαλη καταναλωση? εφοσον οχι σου προτεινω να μην αγχωνεσαι και να μην αλλαξεις καποιο ανταλλακτικο μεχρι να δεις αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα

ermis1975
24-09-09, 15:42
Απλα μου κανει τρομερή εντύπωση! (δεν είπα οτι φταίς εσυ... μή παρεξηγείς!)
Δηλαδή αυτοί οι τύποι της BMW πως βγάζουν κάρτα και πώς βάζουν εκπομπές ρύπων... 2000cc μηχανή είναι. Κάτι δε κάνουν σωστά. Ισως 1 mail στα κεντρικά BMW ελλάδας και Γερμανίας. Η κάποιο bug των συστημάτων σου.

Nikos120i
24-09-09, 15:49
Ξαναγραφω πιο συγκρατημενος αυτη τη φορα.


Ο αισθητηρας αυτο που κανει ειναι να μετραει. Ο αισθητηρας χαλαει ειτε λογω αστοχιας υλικου (γιατι το δικο σου ειναι και αρκετα καινουριο) ειτε λογω παλαιοτητας. Αλλη πιθανη αιτια καταστροφης του αισθητηρα δεν υπαρχει. Διοτι με τα λεγομενα σου αν ο οποιοσδηποτε με ιδιο μοτερ παει στο γκαραζ του (η σε κλειστο χωρο) και κρατησει το αμαξι στις 2500 σ.α.λ. σταθερα επι καποιο διαστημα θα πρεπει να του αναψουν τα λαμπακια στο καντραν οπως εσενα και να χαλανε οι αισθητηρες ή να τρελαινονται τα ηλεκτρονικα. Εγω αρνουμαι να το δεχτω αυτο.


Επισης δε μας ειπες το σημαντικοτερο: Το αυτοκινητο τωρα λειτουργει κανονικα? Σου αναβουν καποια λαμπακια τωρα? εχεις πεσμενη αποδοση-μεγαλη καταναλωση? εφοσον οχι σου προτεινω να μην αγχωνεσαι και να μην αλλαξεις καποιο ανταλλακτικο μεχρι να δεις αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα


Μόνο κανονικά? Κάθε μέρα και καλύτερα...με τα ανοίγματά του, τα παντηλίκια του...όλα καλά χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα! Μα ΚΑΝΕΝΑ και ΚΑΝΕΝΑ λαμπάκι. Σα να μη συνέβη τίποτα.

Απλα μου κανει τρομερή εντύπωση! (δεν είπα οτι φταίς εσυ... μή παρεξηγείς!)
Δηλαδή αυτοί οι τύποι της BMW πως βγάζουν κάρτα και πώς βάζουν εκπομπές ρύπων... 2000cc μηχανή είναι. Κάτι δε κάνουν σωστά. Ισως 1 mail στα κεντρικά BMW ελλάδας και Γερμανίας. Η κάποιο bug των συστημάτων σου.


Έλα ντε! Προφανώς την έγραψαν στο έτσι...δε ξέρω.

Εγώ πιστεύω ότι είναι περισσότερο bug, παρά οτιδήποτε άλλο. Θα το πιέσω να το βάλω στην εγγύηση...αλλιώς μάλλον θα το αφήσω καθώς το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μάλιστα, σκέφτομαι να πάω να τους ζητήσω να εκδόσουν κάρτα καυσαερίων...να δω, τι θα πούνε :tapedshut

peter79
24-09-09, 16:03
Επίσημα στοιχεία της BMW:

Εκπομπές ρύπων CO2 (g/km) 139


Αν θυμάμαι καλά σε κάρτα καυσαερίων μετράνε οξείδια του αζώτου και οξείδια του άνθρακα (ΝΟΧ και COX αντίστοιχα)

CO2 λοιπόν το αυτοκίνητό σου έχει και για το λόγο αυτό είναι πολύ απλό οτι είτε το μηχάνημα ήταν χαλασμένο είτε δεν ξέρανε τι μετράγανε.

όσο για τα ΝΟΧ πάλι πρέπει να έχεις γιατί τα αυτοκίνητα με τα λιγότερα ΝΟΧ συνήθως είναι τα turbo...

:help:

Nikos120i
24-09-09, 16:59
Επίσημα στοιχεία της BMW:

Εκπομπές ρύπων CO2 (g/km) 139


Αν θυμάμαι καλά σε κάρτα καυσαερίων μετράνε οξείδια του αζώτου και οξείδια του άνθρακα (ΝΟΧ και COX αντίστοιχα)

CO2 λοιπόν το αυτοκίνητό σου έχει και για το λόγο αυτό είναι πολύ απλό οτι είτε το μηχάνημα ήταν χαλασμένο είτε δεν ξέρανε τι μετράγανε.

όσο για τα ΝΟΧ πάλι πρέπει να έχεις γιατί τα αυτοκίνητα με τα λιγότερα ΝΟΧ συνήθως είναι τα turbo...

:help:

Μα δεν είπε κανείς ότι δεν έχει...δεν είπαμε ότι δε βγάζει καυσαέρια καθόλου...αλίμονο. Το θέμα είναι ότι το αυτοκίνητο ακίνητο και σε δύο διαφορετικά συνεργεία έβγαζε ένδειξη 0 και όχι 1 (δε ξέρω τι είναι αυτό) και δε μπορούσαν να μετρήσουν τίποτα. Το πήγα στο Σπανό και μου είχαν βγάλει τελικά...αλλά δεν είδα τι έκαναν και πως, μάλλον τη συμπλήρωσαν και την έβγαλαν. Δεν εξηγείται γιατί στους άλλους δεν έβγαζε και εκεί βγήκε.

Κανονικά σε 30δευτ βγάζει ένδειξη...ε το δικό μου για κάποιο λόγο δεν έβγαζε (και εδώ είναι που έμαθα σήμερα από το συνεργείο ότι δε μοτέρ με απευθείας ψεκασμού ΔΕ βγάζουν) επειδή δουλεύει είπε σε ΠΟΛΥ φτωχό μείγμα (τώρα το θυμήθηκα). Στα άλλα συνεργεία λοιπόν το πίεζαν και το δούλευαν ακίνητο για αρκετή ώρα που προφανώς δε κάνει γιατί έβγαλε αυτό το σφάλμα που έγραφε το εξής: "αυξημένες στροφές κινητήρα ακίνητο".

Υπάρχει κανένας μηχανικός να μας πει τι γίνεται?

dmyl
24-09-09, 17:10
Ακριβως το ιδιο το επαθε και το δικο μου .
116

Αλλα με μονο μια διαφορα δεν εχω βγαλει ποτε καρτα καυσαεριων.

Οταν συνεβη πηρα τηλ εμεσως τον τεχνικο βαρδιας απο την υποστηριξη της BMW Και μου εξηγησε ο ανθρωπος οτι για καποιο λογο το αυτοκινητο μετρησε κακη καυση.Αυτο μπορει να ειναι απο κακη βενζινη - καποια παρεμβολη στον αισθητηρα (Interference RF).
Και απο την στιγμη οπου το αυτοκινητο λειτουργει κανονικα αγοειται το περιστατικο.
Εαν ομως επαναλαμβανεται το τε χρειαζεται λεπτομεροτατη ματια απο Συνεργειο. (Οχι τον Σφακιανακη)Συνεργειο ειπα.

Φιλικα Δημητρης.

Νικολα μην ανχωνεσαι αμαξια ειναι !!!!!!!
Το πιο πιθανο να ετυχε απλα.

Σε τετοιου τυπου τεχνολογιες ειναι πολυ πιθανο.
Συνεχισε με τα παντιλικια και γρηγορα θα το ξεχασεις.

konc
24-09-09, 18:08
...γιατί έβγαλε αυτό το σφάλμα που έγραφε το εξής: "αυξημένες στροφές κινητήρα ακίνητο".

Εαν (ξαναλέω: ΕΑΝ) ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου διαβάζει τέτοια ένδειξη και μπαίνει σε safe mode με ερέθισμα τις "αυξημένες στροφές κινητήρα ακίνητο" τότε είναι πολύ λογικό αυτό που συμβαίνει και δεν βλέπω γιατί να παραξενεύεστε έτσι.
Θα μπορούσε να είχε αισθητήρα που να τον βάζει σε safe mode όταν πατάς γκάζι, ανάβεις φλας, καθαριστήρες και βάζεις 4η. Είναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ του εγκεφάλου και ΟΧΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ούτε φυσικά έχει να κάνει με το αν το μοτέρ έχει άμεσο ψεκασμό η καρμπυρατέρ. Ίσως η λειτουργία να υπάρχει μόνο στα μοτέρ με άμεσο ψεκασμό, δεν το γνωρίζω. Αυτό όμως αντί για πρόβλημα είναι ένδειξη πως το αυτοκίνητό σου δουλεύει σωστά γιατί κάνει ότι έπρεπε να κάνει.
Το ερώτημα που θα έπρεπε να τεθεί είναι ΓΙΑΤΙ υπάρχει αυτή η λειτουργία (αν όντως υπάρχει). Μήπως υπάρχει θέμα και στα συγκεκριμένα μοτέρ δεν κάνει καλό να σηκώνουν στροφές ακίνητα?

Nikos120i
24-09-09, 18:32
Το ερώτημα που θα έπρεπε να τεθεί είναι ΓΙΑΤΙ υπάρχει αυτή η λειτουργία (αν όντως υπάρχει). Μήπως υπάρχει θέμα και στα συγκεκριμένα μοτέρ δεν κάνει καλό να σηκώνουν στροφές ακίνητα?

Έτσι όπως τα λες είναι...προφανώς έχει κάποια εντολή και το κάνει.

Μου είπε κάτι για το ότι το μοτέρ όταν είναι σε ρελαντί δουλεύει με ΠΟΛΥ φτωχό μείγμα. Να κάνω μια σκέψη? Αυτό δε σημαίνει ότι δουλεύει με λιγότερη βενζίνη και περισσότερο αέρα? Άρα (από τη γνώση που έχω με τα βενζινοκίνητα) ανεβάζει θερμοκρασία έτσι...άρα μήπως το κάνει γιαυτό?

Αλλά γιατί το έβγαλε ένα χρόνο μετά το σφάλμα και γιατί μου λένε ότι θέλει αλλαγή ο ΝΟx, χωρίς όμως να έχει πρόβλημα γιατί και το αυτοκίνητο πάει σφαίρα και δεν έχω κάποια ένδειξη?

sm6
24-09-09, 19:19
τραγικα ολα αυτα που περιγραφονται...
δεν ξερω αν πρεπει να κλαιω ή να γελαω οταν ακουω οτι εξουσιοδοτημενο συνεργειο, προτεινει να μην ακολουθεις το νομο!
(ειναι παρανομη η κυκλοφορια ενος οχηματος χωρις καρτα καυσαεριων αν δε κανω λαθος).

κριμα γιατι κι εγω δεν ειχα καλες εντυπωσεις απο το συνεργειο της λ.λαυριου του σφακιανακη (πρωην κουλουρης), οταν το επικεφθηκα πριν λιγο καιρο.

φαινεται οτι η μεγαλη και αποτομη επεκταση της εν λογω εταιριας στον τομεα της λιανικης ειχε αμεσο αντικτυπο στην ποιοτητα των παρεχομενων υπηρεσιων...

ο γιωργος ειναι ο πιο αρμοδιος να πει πως γινεται ενα εξουσιοδοτημενο bmw βγαζει τετοιου ειδους "γνωματευσεις"...

rapid_fast
24-09-09, 19:44
Μα τι λέτε??? Σας παρακαλώ όλους. Δείξτε ψυχραιμία.
Ο κινητήρας άμεσου ψεκασμού δουλεύει με 3 διαφορετικές χαρτογραφήσεις.
Η πρώτη είναι Φτωχό μείγμα: όταν δεν υπάρχει φορτίο, έχει την ελάχιστη κατανάλωση, και δεν ψεκάζει κατά την εισαγωγή ή την συμπίεση, αλλά ακριβώς την ώρα που έχει ρευμα το μπουζί. Αυτό επιτυγχάνει την τέλεια κάυση χωρίς να υπάρχει ίχνος οξυγόνο στα καυσαέρια.:nono:
Συνεπώς ο λ δείχνει 0, αντι για τον άσσο που ψάχνουν τα "μαστόρια":nono:
Και έχω την εντύπωση, οτι ο μετρητής καυσαερίων δεν εκδίδει χαρτάκι με λ=0.
Αρχίζει να καθαρίζει το κύκλωμα του επειδή θεωρεί οτι έχει επιμολυνθεί.
Το safe mode είναι συμπτωτικό γεγονός άλλου σφάλματος.

peter79
24-09-09, 20:13
Μα τι λέτε??? Σας παρακαλώ όλους. Δείξτε ψυχραιμία.
Ο κινητήρας άμεσου ψεκασμού δουλεύει με 3 διαφορετικές χαρτογραφήσεις.
Η πρώτη είναι Φτωχό μείγμα: όταν δεν υπάρχει φορτίο, έχει την ελάχιστη κατανάλωση, και δεν ψεκάζει κατά την εισαγωγή ή την συμπίεση, αλλά ακριβώς την ώρα που έχει ρευμα το μπουζί. Αυτό επιτυγχάνει την τέλεια κάυση χωρίς να υπάρχει ίχνος οξυγόνο στα καυσαέρια.:nono:
Συνεπώς ο λ δείχνει 0, αντι για τον άσσο που ψάχνουν τα "μαστόρια":nono:
Και έχω την εντύπωση, οτι ο μετρητής καυσαερίων δεν εκδίδει χαρτάκι με λ=0.
Αρχίζει να καθαρίζει το κύκλωμα του επειδή θεωρεί οτι έχει επιμολυνθεί.
Το safe mode είναι συμπτωτικό γεγονός άλλου σφάλματος.



και εγώ θα συμφωνήσω εδώ....

oldcarskickass
24-09-09, 20:34
Όπως λέει και ο ΚΟΝC δε πρέπει να είναι πρόβλημα.

Και αν ήταν ΟΝΤΩΣ πρόβλημα δε νομίζω να παρουσιαζότανε μετά από 10.000χλμ.

Αυτό που με το συνειρμικό μυαλό μου μπορώ να υποθέσω είναι : (με κάθε πιθανότητα να χαρακτηριστώ ηλίθιος)

έχει ηλεκτρικό γκάζι σωστά; Μήπως κατά την λειτουργία του μοτέρ εκτός του ρελαντί και σε σταθερές λαμβάνεται υπόψη ότι το ηλεκτρόγκαζο έχει χαλάσει και έτσι δίνει σφάλμα για αυτό το λόγο;


Μα τι λέτε??? Σας παρακαλώ όλους. Δείξτε ψυχραιμία.
Ο κινητήρας άμεσου ψεκασμού δουλεύει με 3 διαφορετικές χαρτογραφήσεις.
Η πρώτη είναι Φτωχό μείγμα: όταν δεν υπάρχει φορτίο, έχει την ελάχιστη κατανάλωση, και δεν ψεκάζει κατά την εισαγωγή ή την συμπίεση, αλλά ακριβώς την ώρα που έχει ρευμα το μπουζί. Αυτό επιτυγχάνει την τέλεια κάυση χωρίς να υπάρχει ίχνος οξυγόνο στα καυσαέρια.:nono:
Συνεπώς ο λ δείχνει 0, αντι για τον άσσο που ψάχνουν τα "μαστόρια":nono:
Και έχω την εντύπωση, οτι ο μετρητής καυσαερίων δεν εκδίδει χαρτάκι με λ=0.
Αρχίζει να καθαρίζει το κύκλωμα του επειδή θεωρεί οτι έχει επιμολυνθεί.
Το safe mode είναι συμπτωτικό γεγονός άλλου σφάλματος.

Μα με το ένα που λες αναιρείς το άλλο.
Αν έχεις φτωχό μείγμα εννοείται ότι θα έχεις οξυγόνο στα καυσαέρια.

Αυτό είναι και ο ορισμός του φτωχού μείγματος.

ΠΕΡΙΣΣΕΙΑ οξυγόνου βάσει της στοιχειομετρίας του εκάστοτε καυσίμου.

stratos
24-09-09, 20:37
λ = air-fuel ratio = αναλογία αέρα καυσίμου

Πλούσιο μείγμα = μικρό λ = πολύ καύσιμο

Φτωχό μείγμα = μεγάλο λ = λίγο καύσιμο και πολύ οξυγόνο

oldcarskickass
24-09-09, 20:39
λ = air-fuel ratio = αναλογία αέρα καυσίμου

Πλούσιο μείγμα = μικρό λ = πολύ καύσιμο

Φτωχό μείγμα = μεγάλο λ = λίγο καύσιμο και πολύ οξυγόνο

Λ=AFR/AFRstoichoimetric

Γιαυτό βγαίνει κοντά στη μονάδα:icon_pai:

Nikos120i
24-09-09, 21:09
Μα τι λέτε??? Σας παρακαλώ όλους. Δείξτε ψυχραιμία.
Ο κινητήρας άμεσου ψεκασμού δουλεύει με 3 διαφορετικές χαρτογραφήσεις.
Η πρώτη είναι Φτωχό μείγμα: όταν δεν υπάρχει φορτίο, έχει την ελάχιστη κατανάλωση, και δεν ψεκάζει κατά την εισαγωγή ή την συμπίεση, αλλά ακριβώς την ώρα που έχει ρευμα το μπουζί. Αυτό επιτυγχάνει την τέλεια κάυση χωρίς να υπάρχει ίχνος οξυγόνο στα καυσαέρια.:nono:
Συνεπώς ο λ δείχνει 0, αντι για τον άσσο που ψάχνουν τα "μαστόρια":nono:
Και έχω την εντύπωση, οτι ο μετρητής καυσαερίων δεν εκδίδει χαρτάκι με λ=0.
Αρχίζει να καθαρίζει το κύκλωμα του επειδή θεωρεί οτι έχει επιμολυνθεί.
Το safe mode είναι συμπτωτικό γεγονός άλλου σφάλματος.

Σωστά, δε βγάζει κάρτα με "0", θέλει "1".

Αρχίζει και βγάζει νόημα η όλη υπόθεση.

Φοβάμαι όμως ότι δε διαβάζονται τα ποστ μου.

Το σφάλμα που έβγαλε ήταν "αυξημένες στροφές κινητήρα" ακίνητο, που προκλήθηκε επειδή τα μαστόρια επέμεναν να βγάλει "1" γκαζόνωντας σταθερά στις 2.500 στροφές για πάνω από 2-3 λεπτά με 0κμ/ω, που προφανώς δε κάνει. Γιατί όμως το έβγαλε τώρα και γιατί λένε να αλλάξουν ΝΟx ενώ είναι όλα καλά και δεν έχω πρόβλημα.

oldcarskickass
24-09-09, 21:11
Αρχίζει και βγάζει νόημα η όλη υπόθεση.

Φοβάμαι όμως ότι δε διαβάζονται τα ποστ μου.

Το σφάλμα που έβγαλε ήταν "αυξημένες στροφές κινητήρα" ακίνητο, που προκλήθηκε επειδή τα μαστόρια επέμεναν να βγάλει "1" γκαζόνωντας σταθερά στις 2.500 στροφές για πάνω από 2-3 λεπτά με 0κμ/ω, που προφανώς δε κάνει. Γιατί όμως το έβγαλε τώρα και γιατί λένε να αλλάξουν ΝΟx ενώ είναι όλα καλά και δεν έχω πρόβλημα.

Γιατί κοστίζει.

Nikos120i
24-09-09, 21:12
τραγικα ολα αυτα που περιγραφονται...
δεν ξερω αν πρεπει να κλαιω ή να γελαω οταν ακουω οτι εξουσιοδοτημενο συνεργειο, προτεινει να μην ακολουθεις το νομο!
(ειναι παρανομη η κυκλοφορια ενος οχηματος χωρις καρτα καυσαεριων αν δε κανω λαθος).

κριμα γιατι κι εγω δεν ειχα καλες εντυπωσεις απο το συνεργειο της λ.λαυριου του σφακιανακη (πρωην κουλουρης), οταν το επικεφθηκα πριν λιγο καιρο.

φαινεται οτι η μεγαλη και αποτομη επεκταση της εν λογω εταιριας στον τομεα της λιανικης ειχε αμεσο αντικτυπο στην ποιοτητα των παρεχομενων υπηρεσιων...

ο γιωργος ειναι ο πιο αρμοδιος να πει πως γινεται ενα εξουσιοδοτημενο bmw βγαζει τετοιου ειδους "γνωματευσεις"...

Πάμε πάλι...δε μου είπαν να παρανομήσω, μου είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν άλλη κάρτα. Μου είπαν ότι δε μπορεί να βγάλει κάρτα το αυτοκίνητο γιατί δε βγάζει ενδείξεις για όλα τα παραπάνω.

Δεν έγραψα ότι είναι στη Λαυρίου, έγραψα ότι είναι στην Αγ. Παρασκευή.

sm6
24-09-09, 22:07
Πάμε πάλι...δε μου είπαν να παρανομήσω, μου είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν άλλη κάρτα. Μου είπαν ότι δε μπορεί να βγάλει κάρτα το αυτοκίνητο γιατί δε βγάζει ενδείξεις για όλα τα παραπάνω.

Δεν έγραψα ότι είναι στη Λαυρίου, έγραψα ότι είναι στην Αγ. Παρασκευή.

παμε παλι:

Άρα προσοχή... ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΨΕΚΑΣΜΟ ΗΡΙ ΜΗ ΒΓΑΖΕΤΕ ΚΑΡΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ!!!

δεν σου ειπαν απο το συνεργειο να παρανομησεις (αν και αυτο νοημα εβγαινε απο τα γραφομενα), εσυ το προτεινες. καλα κανεις και το διευκρινιζεις.
αρα αθωο το συνεργειο...

κριμα γιατι κι εγω δεν ειχα καλες εντυπωσεις απο το συνεργειο της λ.λαυριου του σφακιανακη (πρωην κουλουρης), οταν το επικεφθηκα πριν λιγο καιρο.

φαινεται οτι η μεγαλη και αποτομη επεκταση της εν λογω εταιριας στον τομεα της λιανικης ειχε αμεσο αντικτυπο στην ποιοτητα των παρεχομενων υπηρεσιων...


δεν ειπα οτι πηγα στην αγ. παρασκευη. ειπα οτι πηγα στη λαυριου (που ανηκει στην ιδια εταιρια...) γι αυτο και το σχολιο.

Geo_3D
25-09-09, 00:20
Mαλλον κατι δεν καταλαβες καλα απο αυτα που σου ειπανε...Βασικα δεν στεκουν αυτα που λες.Σου συνιστω να ξαναπας απο εκει και να ζητησεις να στο εξηγησουν αναλυτικοτερα

Υπαρχουν πολλα σεναρια σαν αιτιες για το καθε τι που σου αναψε,μπορει ομως να προερχονται ολα και απο μια αιτια

Ξαναλεω,ζητα να σου εξηγησουν αναλυτικοτερα τι προβλημα διαγνωσανε και πανω σε τι θεωρουν πως οφειλεται στο να μην βγαζει καρτα καυσαεριων.

Οταν θα ξανακανεις αυτη τη συζητηση και εχεις κατι να προσθεσεις/διορθωσεις,μπορουμε να συνεχισουμε

Nikos120i
25-09-09, 10:52
Mαλλον κατι δεν καταλαβες καλα απο αυτα που σου ειπανε...Βασικα δεν στεκουν αυτα που λες.Σου συνιστω να ξαναπας απο εκει και να ζητησεις να στο εξηγησουν αναλυτικοτερα

Υπαρχουν πολλα σεναρια σαν αιτιες για το καθε τι που σου αναψε,μπορει ομως να προερχονται ολα και απο μια αιτια

Ξαναλεω,ζητα να σου εξηγησουν αναλυτικοτερα τι προβλημα διαγνωσανε και πανω σε τι θεωρουν πως οφειλεται στο να μην βγαζει καρτα καυσαεριων.

Οταν θα ξανακανεις αυτη τη συζητηση και εχεις κατι να προσθεσεις/διορθωσεις,μπορουμε να συνεχισουμε


Μίλησα με το συνεργείο. Η απάντηση ήταν ότι ΔΕΝ βγάζουν κάρτα τα άμεσου ψεκασμού, συγκεκριμένα ΔΕΝ βγάζει κάρτα ο "λ" και αυτό το γνωρίζει η αστυνομία. Έτσι μου είπαν, έτσι απάντησαν. Βγάζει λέει κανονικά για υδρογονάνθρακες κλπ, αλλά ο "λ" δε βγάζει κάρτα. Τι σημαίνει αυτό? Θα μου εξηγήσει κάποιος τεχνικός? Τι πάει να πει δε βγάζει κάρτα ο "λ"?

Τώρα...περιμένω απάντηση για τον αισθητήρα και είπαν ότι πρακτικά τα καυσαέρια που βγάζει δεν είναι σωστά λόγω χαλασμένου ΝΟx που η ζημιά προκλήθηκε πιέζοντάς το στην αντιπροσωπεία να βγάλει ο "λ" τιμές καθώς πέρσι δε γνώριζαν για αυτό.

Οτιδήποτε απορίες έχετε, προτείνω να μιλήσετε με το συνεργείο σας εφόσον έχετε απευθείας ψεκασμού και να το ξεκαθαρίσετε και εσείς να δούμε τι σας λένε.

dmyl
25-09-09, 15:12
Mαλλον κατι δεν καταλαβες καλα απο αυτα που σου ειπανε...Βασικα δεν στεκουν αυτα που λες.Σου συνιστω να ξαναπας απο εκει και να ζητησεις να στο εξηγησουν αναλυτικοτερα

Υπαρχουν πολλα σεναρια σαν αιτιες για το καθε τι που σου αναψε,μπορει ομως να προερχονται ολα και απο μια αιτια

Ξαναλεω,ζητα να σου εξηγησουν αναλυτικοτερα τι προβλημα διαγνωσανε και πανω σε τι θεωρουν πως οφειλεται στο να μην βγαζει καρτα καυσαεριων.

Οταν θα ξανακανεις αυτη τη συζητηση και εχεις κατι να προσθεσεις/διορθωσεις,μπορουμε να συνεχισουμε

++++++++10000000000000000000000000000

Μην ασχολουμαστε με εικασιες.
τα μπορει και τα ισως δεν λυνουν τα προβληματα (αν υπαρχουν φυσικα!!!!!!!!!)

Οταν θα υπαρχει εξελιξη η νεοτερο εδω ειμαστε να τις συζητησουμε ας μην αναμασαμε λογια !!!!!!

Ολοι εχουμε κριση και αντιλαμβανομαστε οτι προβληματα τα οποια προκαλουνται πριν ενα χρονο και εμφανιζονται μετα απο ενα χρονο ειναι παιδικες ιστοριες.

Εγω σαν μηχανικος σε Πολυεθνικη εταιρια δεν τα καταλαβαινω - εξηγω - δικαιολογω.

Nikos120i
25-09-09, 15:23
++++++++10000000000000000000000000000

Μην ασχολουμαστε με εικασιες.
τα μπορει και τα ισως δεν λυνουν τα προβληματα (αν υπαρχουν φυσικα!!!!!!!!!)

Οταν θα υπαρχει εξελιξη η νεοτερο εδω ειμαστε να τις συζητησουμε ας μην αναμασαμε λογια !!!!!!

Ολοι εχουμε κριση και αντιλαμβανομαστε οτι προβληματα τα οποια προκαλουνται πριν ενα χρονο και εμφανιζονται μετα απο ενα χρονο ειναι παιδικες ιστοριες.

Εγω σαν μηχανικος σε Πολυεθνικη εταιρια δεν τα καταλαβαινω - εξηγω - δικαιολογω.


Μα τι λέτε? Ποιές εικασίες? Μίλησα σήμερα με το συνεργείο πάλι και πριν το ποστ σου, πόσταρα αυτό:

Μίλησα με το συνεργείο. Η απάντηση ήταν ότι ΔΕΝ βγάζουν κάρτα τα άμεσου ψεκασμού, συγκεκριμένα ΔΕΝ βγάζει κάρτα ο "λ" και αυτό το γνωρίζει η αστυνομία. Έτσι μου είπαν, έτσι απάντησαν. Βγάζει λέει κανονικά για υδρογονάνθρακες κλπ, αλλά ο "λ" δε βγάζει κάρτα. Τι σημαίνει αυτό? Θα μου εξηγήσει κάποιος τεχνικός? Τι πάει να πει δε βγάζει κάρτα ο "λ"?

Τώρα...περιμένω απάντηση για τον αισθητήρα και είπαν ότι πρακτικά τα καυσαέρια που βγάζει δεν είναι σωστά λόγω χαλασμένου ΝΟx που η ζημιά προκλήθηκε πιέζοντάς το στην αντιπροσωπεία να βγάλει ο "λ" τιμές καθώς πέρσι δε γνώριζαν για αυτό.

Οτιδήποτε απορίες έχετε, προτείνω να μιλήσετε με το συνεργείο σας εφόσον έχετε απευθείας ψεκασμού και να το ξεκαθαρίσετε και εσείς να δούμε τι σας λένε.


Καμία εικασία δε κάνω, μιλάω με facts από το συνεργείο.

Επαναλαμβάνω, μιλήστε με το δικό σας συνεργείο και ρωτήστε το παραπάνω για τα ΗΡΙ μόνο.

rapid_fast
25-09-09, 17:04
Όπως λέει και ο ΚΟΝC δε πρέπει να είναι πρόβλημα.

Και αν ήταν ΟΝΤΩΣ πρόβλημα δε νομίζω να παρουσιαζότανε μετά από 10.000χλμ.

Αυτό που με το συνειρμικό μυαλό μου μπορώ να υποθέσω είναι : (με κάθε πιθανότητα να χαρακτηριστώ ηλίθιος)

έχει ηλεκτρικό γκάζι σωστά; Μήπως κατά την λειτουργία του μοτέρ εκτός του ρελαντί και σε σταθερές λαμβάνεται υπόψη ότι το ηλεκτρόγκαζο έχει χαλάσει και έτσι δίνει σφάλμα για αυτό το λόγο;




Μα με το ένα που λες αναιρείς το άλλο.
Αν έχεις φτωχό μείγμα εννοείται ότι θα έχεις οξυγόνο στα καυσαέρια.

Αυτό είναι και ο ορισμός του φτωχού μείγματος.

ΠΕΡΙΣΣΕΙΑ οξυγόνου βάσει της στοιχειομετρίας του εκάστοτε καυσίμου.

Χα χα χα... σωστός, αλλά είσαι λάθος!!!!!
Δεν είναι στοιχειομετρική η καύση παιδιά, έχουμε άμεσο ψεκασμό, ξεχνάμε αυτά που ξέραμε.
Στο φτωχό μείγμα ο άμεσος ψεκασμός λέει: 1) Τόσο οξυγόνο, 2) τόσο καυσιμο, 3)εκείνη τη στιγμή θα ψεκάσω. Και κανονίζει το καύσιμο και τον χρονισμό ψακασμού, σύμφωνα με τον αέρα. Σε αντίθεση με τα έμμεσου ψεκασμού που ανοίγουν το MAF σύμφωνα με το καύσιμο.

rapid_fast
25-09-09, 17:12
Μίλησα με το συνεργείο. Η απάντηση ήταν ότι ΔΕΝ βγάζουν κάρτα τα άμεσου ψεκασμού, συγκεκριμένα ΔΕΝ βγάζει κάρτα ο "λ" και αυτό το γνωρίζει η αστυνομία. Έτσι μου είπαν, έτσι απάντησαν. Βγάζει λέει κανονικά για υδρογονάνθρακες κλπ, αλλά ο "λ" δε βγάζει κάρτα. Τι σημαίνει αυτό? Θα μου εξηγήσει κάποιος τεχνικός? Τι πάει να πει δε βγάζει κάρτα ο "λ"?

Τώρα...περιμένω απάντηση για τον αισθητήρα και είπαν ότι πρακτικά τα καυσαέρια που βγάζει δεν είναι σωστά λόγω χαλασμένου ΝΟx που η ζημιά προκλήθηκε πιέζοντάς το στην αντιπροσωπεία να βγάλει ο "λ" τιμές καθώς πέρσι δε γνώριζαν για αυτό.

Οτιδήποτε απορίες έχετε, προτείνω να μιλήσετε με το συνεργείο σας εφόσον έχετε απευθείας ψεκασμού και να το ξεκαθαρίσετε και εσείς να δούμε τι σας λένε.
Δεν υπάρχει περίπτωση να χάλασε ο αισθητήρας ΝΟχ απο αυτή την αιτία. Δεν πίεσε κανένας τίποτα.
Είναι το λιγότερο αφελές απο μέρους τους, να λένε οτι το ανεβοκατέβασμα των στροφών ενός κινητήρα χωρίς φορτίο ή η προσπάθεια για διατήρηση σταθερών στροφών μπορεί να προκαλέσει βλάβη.:drive2:
Στη σειρά 5 (2200cc) του 2004, παρουσιαζόταν η συγκεκριμένη βλάβη και ο κινητήρας έμπαινε σε safe mode. Εσβηνες, και έφευγε η ενδειξη απο το ταμπλώ. Εμενε στον εγκέφαλο.

christosroma
25-09-09, 17:19
Λοιπόν..κάτι τέτοιο στο περίπου έγινε πέρυσι στον Κουλούρη στην Λαυρίου...
Έχοντας κλείσει έναν χρόνο με το αμάξι (118, ιδιο μοτερ με του Νικου120 αλλά με 143 ps),πήγα για κάρτα καυσαερίων..
Βάζουν το ματσουκι στην εξατμιση και ...τίποτα!!!
Τους εβλεπα απο μάκρυα οτι κάτι παιζει και πλησιασα..
Μου είπαν λοιπον οτι κατι προβλημα εχει ο αισθητηρας λ και δεν βγαζει ενδειξη σωστη στα καυσαερια...Μου ειπαν οτι θελει επαναπρογραμματισμο ο εγκεφαλος!!
Τους το άφησα για καμια ωριτσα και οταν γυρισα μου είπαν όλα ΟΚ..
Μου εδωσαν και την καρτα με την αποδειξούλα που αναγράφει τα καυσαερια.
Υ.Γ.(1)...Ποτε δεν είχα ούτε εχω κανενα προβλημα με το αυτοκινητο και ποτε δεν ειχε αναψει κανενα λαμπακι..
Την ιστορια την θυμήθηκα τωρα που το ανεφερε ο Νικος120..εγω δεν ειχα δωσει σημασια τοτε...ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ...
Υ.Γ.(2)..Πριν κανα μηνα εβγαλα 2η καρτα καυσαεριων στον Σπανό και δεν ανεφεραν τιποτα

Nikos120i
25-09-09, 18:12
Λοιπόν..κάτι τέτοιο στο περίπου έγινε πέρυσι στον Κουλούρη στην Λαυρίου...
Έχοντας κλείσει έναν χρόνο με το αμάξι (118, ιδιο μοτερ με του Νικου120 αλλά με 143 ps),πήγα για κάρτα καυσαερίων..
Βάζουν το ματσουκι στην εξατμιση και ...τίποτα!!!
Τους εβλεπα απο μάκρυα οτι κάτι παιζει και πλησιασα..
Μου είπαν λοιπον οτι κατι προβλημα εχει ο αισθητηρας λ και δεν βγαζει ενδειξη σωστη στα καυσαερια...Μου ειπαν οτι θελει επαναπρογραμματισμο ο εγκεφαλος!!
Τους το άφησα για καμια ωριτσα και οταν γυρισα μου είπαν όλα ΟΚ..
Μου εδωσαν και την καρτα με την αποδειξούλα που αναγράφει τα καυσαερια.
Υ.Γ.(1)...Ποτε δεν είχα ούτε εχω κανενα προβλημα με το αυτοκινητο και ποτε δεν ειχε αναψει κανενα λαμπακι..
Την ιστορια την θυμήθηκα τωρα που το ανεφερε ο Νικος120..εγω δεν ειχα δωσει σημασια τοτε...ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ...
Υ.Γ.(2)..Πριν κανα μηνα εβγαλα 2η καρτα καυσαεριων στον Σπανό και δεν ανεφεραν τιποτα


Ορίστε...στη Λαυρίου μου έκαναν τη ζημιά κι μένα...κοίτα μη σου έκαψαν τον ΝΟx και σε σένα γιατί το πίεζαν να βγάλει κάρτα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως σε σένα! Τι ζώα που είναι ρε γμτ :screwy:

Προφανώς σου έβγαλαν μια κάρτα ότι να'ναι...αν τους το πας και τους πεις "μετρήστε το μπροστά μου" δε θα βγάλει...εκτός αν πλέον τους το είπαν από τη Γερμανία ότι δε μπορεί να βγάλει ακίνητο.

Παρεμπιπτόντως, στην Ευρώπη τα αυτοκίνητα βγάζουν κάρτα καυσαερίων εκ κινήσει σε ράουλα.

christosroma
25-09-09, 18:27
Προφανώς μου έβγαλαν μαϊμουδίσια καρτα καυσαερίων ...
Αυτα περι επαναπρογραμματισμού του εγκεφάλου σίγουρα ήταν τριχες..
Τουλαχιστον δεν εχω δει ΑΚΟΜΑ κατι περιεργο στο αμαξι..

Nikos120i
25-09-09, 18:39
Προφανώς μου έβγαλαν μαϊμουδίσια καρτα καυσαερίων ...
Αυτα περι επαναπρογραμματισμού του εγκεφάλου σίγουρα ήταν τριχες..
Τουλαχιστον δεν εχω δει ΑΚΟΜΑ κατι περιεργο στο αμαξι..

Σου εγγυώμαι ότι δεν έκαναν τίποτα. Κι εγώ το πάω πρώτα εκεί...γκάζωναν συνέχεια για κάνα 10λεπτο, ξανά και ξανά προσπαθώντας να βγάλουν ένδειξη στον "λ" και μου έλεγαν κι μένα ότι κάτι έχει κλπ...και τελικά το πήρα κι έφυγα, αλλά προφανώς είχαν κάνει τη ζημιά τους στον ΝΟx που τώρα το είδαν επειδή τώρα το έβαλαν στη διάγνωση. Πάω στο Σφακιανάκη στην Αγ. Παρασκευή...τα ίδια και τελικά πήγα στο Σπανό που μου έβγαλαν κάρτα άλλα αφενός την έβγαλαν σε 10 λεπτά και αφετέρου δε τους είδα να το κάνουν. Αυτά πέρσι. Τη τωρινή κάρτα μου την έβγαλαν πάλι έτσι...χωρίς μέτρηση.

Κι μένα το αυτοκίνητο δεν έχει τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ...και τους ρώτησα, τι πρόβλημα θα δημιουργήσει ο καμένος NOx, και είπαν ότι μπορεί να φας κλήση για καυσαέρια. Εκεί είναι που του λέω...αν δε το καλύψεις στην εγγύηση...ας τη πληρώσω, σίγουρα κάτω από 500 ευρώ θα είναι.

Άρα καταλήγουμε προφανώς στο γεγονός ότι λόγω φτωχού μείγματος και ακίνητου αυτοκινήτου ο "λ" δε βγάζει ένδειξη "1", αλλά "0". Οπότε μη τους αφήσετε να το πιέσουν να βγάλει, γιατί δε θα βγάλει...πάρτε τη κάρτα και φύγετε.

Η χαζομάρα και η ασχετοσύνη τους όμως μου κόστισαν έναν NOx :mad:

Geo_3D
25-09-09, 19:53
Άρα καταλήγουμε προφανώς στο γεγονός ότι λόγω φτωχού μείγματος και ακίνητου αυτοκινήτου ο "λ" δε βγάζει ένδειξη "1", αλλά "0". Οπότε μη τους αφήσετε να το πιέσουν να βγάλει, γιατί δε θα βγάλει...πάρτε τη κάρτα και φύγετε.

Η χαζομάρα και η ασχετοσύνη τους όμως μου κόστισαν έναν NOx :mad:

Το οτι τα αμεσου ψεκασμου δεν βγαζουν μετρηση λ στο 1,αλλά στο 2+ ας πουμε......:chair:

stratos
25-09-09, 21:57
Σου εγγυώμαι ότι δεν έκαναν τίποτα. Κι εγώ το πάω πρώτα εκεί...γκάζωναν συνέχεια για κάνα 10λεπτο, ξανά και ξανά προσπαθώντας να βγάλουν ένδειξη στον "λ" και μου έλεγαν κι μένα ότι κάτι έχει κλπ...και τελικά το πήρα κι έφυγα, αλλά προφανώς είχαν κάνει τη ζημιά τους στον ΝΟx που τώρα το είδαν επειδή τώρα το έβαλαν στη διάγνωση. Πάω στο Σφακιανάκη στην Αγ. Παρασκευή...τα ίδια και τελικά πήγα στο Σπανό που μου έβγαλαν κάρτα άλλα αφενός την έβγαλαν σε 10 λεπτά και αφετέρου δε τους είδα να το κάνουν. Αυτά πέρσι. Τη τωρινή κάρτα μου την έβγαλαν πάλι έτσι...χωρίς μέτρηση.

Κι μένα το αυτοκίνητο δεν έχει τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ...και τους ρώτησα, τι πρόβλημα θα δημιουργήσει ο καμένος NOx, και είπαν ότι μπορεί να φας κλήση για καυσαέρια. Εκεί είναι που του λέω...αν δε το καλύψεις στην εγγύηση...ας τη πληρώσω, σίγουρα κάτω από 500 ευρώ θα είναι.

Άρα καταλήγουμε προφανώς στο γεγονός ότι λόγω φτωχού μείγματος και ακίνητου αυτοκινήτου ο "λ" δε βγάζει ένδειξη "1", αλλά "0". Οπότε μη τους αφήσετε να το πιέσουν να βγάλει, γιατί δε θα βγάλει...πάρτε τη κάρτα και φύγετε.

Η χαζομάρα και η ασχετοσύνη τους όμως μου κόστισαν έναν NOx :mad:

ΝΟx = νιτρικά οξείδια ή οξείδια του αζώτου. Δεν είναι αισθητήρας και δεν είναι δυνατόν να σου τον αλλάξουν.

Στην εξάτμηση υπάρχει μόνο ο αισθητήρας λ, και μπορεί και πυρόμετρο σε τουρμπάτες κατασκευές. Τι σημαίνει ακριβώς δεν έδειξε ο "λ". Πιθανόν να εννοουν το μηχάνημα με το ματσούκι που βάζουν στην εξάτμηση, δηλαδή οτι ο αισθητήρας λ του μηχανήματος δεν δίνει ένδειξη.

Το "1" με το "0" μπορεί να είναι ένδειξη οτι ο αισθητήρας τους παίνει σήμα (1) ή οτι δεν διαβάζει καυσαέρια (0). Πάντως πρώτη φορά ακούω για μείγματα με λ κοντά στο ένα όπως λέει ο φίλτατος oldcarskickass, ξέρω πως ένα στοιχιομετρικό μείγμα είναι κοντά στο 13.4:1 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Παράξενα πράγματα...

Nikos120i
25-09-09, 22:23
ΝΟx = νιτρικά οξείδια ή οξείδια του αζώτου. Δεν είναι αισθητήρας και δεν είναι δυνατόν να σου τον αλλάξουν.

Στην εξάτμηση υπάρχει μόνο ο αισθητήρας λ, και μπορεί και πυρόμετρο σε τουρμπάτες κατασκευές. Τι σημαίνει ακριβώς δεν έδειξε ο "λ". Πιθανόν να εννοουν το μηχάνημα με το ματσούκι που βάζουν στην εξάτμηση, δηλαδή οτι ο αισθητήρας λ του μηχανήματος δεν δίνει ένδειξη.

Το "1" με το "0" μπορεί να είναι ένδειξη οτι ο αισθητήρας τους παίνει σήμα (1) ή οτι δεν διαβάζει καυσαέρια (0). Πάντως πρώτη φορά ακούω για μείγματα με λ κοντά στο ένα όπως λέει ο φίλτατος oldcarskickass, ξέρω πως ένα στοιχιομετρικό μείγμα είναι κοντά στο 13.4:1 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Παράξενα πράγματα...

Να σε ρωτήσω κάτι? Για αυτά που λες είσαι σίγουρος? Είσαι σίγουρος δηλαδή (αλλά ΣΙΓΟΥΡΟΣ) ότι δεν υπάρχει αισθητήρας NOx στην εξάτμιση των 2λτ ΗΡΙ? Γιατί εμένα μου ζητάνε 500 ευρώ να τον αλλάξουν!!! Αν δεν υπάρχει και είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ να τους πω ότι τα 500 θα τα βάλουν στη τσέπη τους :scratchch

Είσαι σίγουρος ότι στην εξάτμιση υπάρχει μόνο αισθητήρας "λ"? Το ξέρεις με σιγουριά? Το μηχάνημα όταν το έβαλαν στο αυτοκίνητο σε δύο αντιπροσωπείες ΔΕΝ πήρε τιμές ο "λ" γιατί λόγω φτωχού μείγματος δε βγάζει. Έχεις κοιτάξει τη κάρτα καυσαερίων σου? Στον "λ" γράφει μια τιμή κοντά στο "1":

Πχ (από μια τυχαία κάρτα που βρήκα googlάροντας)

http://www.autotriti.gr/jpg/AUTOTRITI/thumb_01/themata/2006_12/serv14.jpg

Αυτό το γνώριζες?

Ε, σε μένα και σε όλα τα ΗΡΙ ΔΕΝ φτάνει ο "λ" στο 1, αλλά μένει στο "0" και δε βγάζει τιμές το μηχάνημα, το αυτοκίνητο...δε ξέρω ακριβώς.

Πρόταση: αν δε ξέρεις, γράψε "δε ξέρω", "δεν είμαι σίγουρος", "δε μπορώ να πω με σιγουριά" :dblthumb2

Τέσπα...νομίζω ότι δεν έχει νόημα γιατί ο καθένας γράφει ό,τι πιστεύει.

Επειδή το θέμα είναι κάπως σοβαρό...ας μείνουμε σε εμπειρίες παρακαλώ...ή τουλάχιστον όσοι έχετε ΗΡΙ ρωτήστε το μηχανικό σας...πόσες φορές να το γράψω? :cheers:

Geo_3D
25-09-09, 22:32
Προχειρα προχειρα.....



Πλεον ολες οι καινουργιες σειρες εξοπλιζονται με τον αισθητηρα οξειδιου του αζωτο,a.k.a. Nox sensor

Ο πιο συνηθης λογος να μην βγαζει ενα αμαξι με αυτη την μ@λ@κι@,καρτα καυσαεριων,ειναι να οφειλεται σε αυτον τον αισθητηρα

Τροποι αντιμετωπισης ειναι ο προγραμματισμος ή η αντικατισταση του αισθητηρα μαζι με προγραμματισμο

Οι κινητηρες αμεσου ψεκασμου δεν βγαζουν λ κοντα στο 1 αλλά πολυ περισσοτερο

Ολα τα αυτοκινητα,ειτε με αμεσο ψεκασμο ή οχι,βγαζουν καρτα καυσαεριων

Nikos120i
25-09-09, 22:55
Ολα τα αυτοκινητα,ειτε με αμεσο ψεκασμο ή οχι,βγαζουν καρτα καυσαεριων


Έχω στείλει mail και περιμένω απάντηση γι'αυτό.

Δεν είναι τόσο το θέμα άμεσου ψεκασμού, όσο τεχνολογίας ΗΡΙ και των νέων μοτέρ που σε χαμηλές στροφές έχουν φτωχό μείγμα.

stratos
26-09-09, 00:00
Να σε ρωτήσω κάτι? Για αυτά που λες είσαι σίγουρος? Είσαι σίγουρος δηλαδή (αλλά ΣΙΓΟΥΡΟΣ) ότι δεν υπάρχει αισθητήρας NOx στην εξάτμιση των 2λτ ΗΡΙ? Γιατί εμένα μου ζητάνε 500 ευρώ να τον αλλάξουν!!! Αν δεν υπάρχει και είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ να τους πω ότι τα 500 θα τα βάλουν στη τσέπη τους :scratchch

Είσαι σίγουρος ότι στην εξάτμιση υπάρχει μόνο αισθητήρας "λ"? Το ξέρεις με σιγουριά? Το μηχάνημα όταν το έβαλαν στο αυτοκίνητο σε δύο αντιπροσωπείες ΔΕΝ πήρε τιμές ο "λ" γιατί λόγω φτωχού μείγματος δε βγάζει. Έχεις κοιτάξει τη κάρτα καυσαερίων σου? Στον "λ" γράφει μια τιμή κοντά στο "1":

Πχ (από μια τυχαία κάρτα που βρήκα googlάροντας)

http://www.autotriti.gr/jpg/AUTOTRITI/thumb_01/themata/2006_12/serv14.jpg

Αυτό το γνώριζες?

Ε, σε μένα και σε όλα τα ΗΡΙ ΔΕΝ φτάνει ο "λ" στο 1, αλλά μένει στο "0" και δε βγάζει τιμές το μηχάνημα, το αυτοκίνητο...δε ξέρω ακριβώς.

Πρόταση: αν δε ξέρεις, γράψε "δε ξέρω", "δεν είμαι σίγουρος", "δε μπορώ να πω με σιγουριά" :dblthumb2

Τέσπα...νομίζω ότι δεν έχει νόημα γιατί ο καθένας γράφει ό,τι πιστεύει.

Επειδή το θέμα είναι κάπως σοβαρό...ας μείνουμε σε εμπειρίες παρακαλώ...ή τουλάχιστον όσοι έχετε ΗΡΙ ρωτήστε το μηχανικό σας...πόσες φορές να το γράψω? :cheers:

Λοιπόν επειδή γνωρίζω κάποια πράγματα και επειδή με πρόλαβε ο Geo έχουμε:

Στην εξάτμηση σου έχεις σίγουρα 2 αισθητήρες λ, έναν πρίν τον καταλήτη και έναν μετά.

Υπάρχει ο αισθητήρας για NOx στο αυτοκίνητο. Είναι αισθήτηρας, sensor ή όπως αλλιώς θές. Δεν σου χαλάσανε τον NOx, σου χαλάσανε τον αισθητήρα που μετρά τα NΟx. Είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό. Αυτά για να μην παραπλανείς και άλλα μέλη που δεν έχουν αυτές τις τεχνικές γνώσεις.

Επίσης υπάρχει σίγουρα και αισθητήρας θερμοκρασίας καυσαερίων. Και αυτά λόγω του Euro 4 & 5.

Επίσης, το αυτοκίνητο διαθέτει narrowband αισθητήρα λ, και όχι wideband όπως είναι οι aftermarket αισθητήρες. Αυτό δυσκολεύει τον εγκέφαλο να κατανοήσει ακριβώς την αναλογία αέρα-καυσίμου και να κανονήσει τα μείγματα επακριβώς. Καταλαβαίνει μόνο οτι το μείγμα είναι φτωχό ή πλούσιο.

Επίσης η αναλογία αέρα/καυσιμου μετριέται με κλάσμα ΠΧ 13.4:1. Τώρα η τιμή που βγάζει και είναι κοντά στο 1 έχει να κάνει με την διαίρεση της τωρινής αναλογίας καυσίμου / την στοιχειομετρική αναλογία καυσίμου. Αυτό ονομάζεται κανονηκοποίηση του κλάσματος. Δηλαδή τιμές κάτω του 1 σημαίνουν πλούσιο καύσιμο και τιμές πάνω απο τι 1 σημαίνουν φτωχό κάυσιμο. Για την κάρτα καυσαερίων οι προτεινόμενες τιμές είναι 1 ή με πολύ μικρη απόκλιση απο το 1. Σίγουρα πράγματα.

Δυστηχώς δεν βρίσκομαι σπίτι μου για να δώ την κάρτα καυσαερίων. Έτσι και αλλιώς το αυτοκίνητο το έχω λίγο καιρό και δεν μπορώ να έχω γνώμη γιατί δεν έχω χρειαστεί να τρέξω για κάρτα....

Nikos120i
26-09-09, 11:11
Έκανα το εξής...έστειλα email στο εξωτερικό και παράλληλα στη BMW Hellas.

Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις τους.

Εάν ισχύει αυτό που μου λένε εδώ, ότι ακίνητο δε βγάζει κάρτα και το πίεσαν να βγάλει...ενώ έπρεπε να το γνώριζαν...θα γίνει χαμός!

thanos_1
26-09-09, 11:40
Το να μη βγάζει κάρτα καυσαερίων, απλά δεν υπάρχει!! Τότε κανένα άμεσου ψεκασμού δε θα έβγαζε!!
Τα Nox(οξείδια του αζώτου) δημιουργούνται από τις υψηλές θερμοκρασίες που υπάρχουν μέσα στο κύλινδρο. Τα άμεσου ψεκασμού λόγω του ότι δουλεύουν με φτωχα μίγματα, άρα με πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον κύλινδρο, βγάζουν πολλά Nox. Γιαυτό το λόγο έχει μπει και ο Nox sensor!! Όταν αυτός ο αισθητήρας δε λειτουργεί σωστά(ελαττωματικός-βλάβη-βρώμικος)τότε το μηχάνημα δε μπορεί να εκδόση κάρτα καυσαερίων. Πολύ συχνό πρόβλημα και στα golf που ο Nox sensor παρέδιδε πνεύμα πολύ συχνά!
Τώρα όταν μου λες πως ο άλλος το είχε πλακώσει για τρία λεπτά για να του βγάλει κάρτα, λογικό να σου ανάψουν λαμπάκια και να μπει σε safe mode για να προλάβει τα χειρότερα(πχ πειράκια), αφού προφανώς θα διέγνωσε μεγάλη θερμοκρασία αέρα εισαγωγής!
Δλδ όταν έρθει η ώρα να το περάσεις από κτεο τι θα τους πεις? Ότι δε βγάζει κάρτα καυσαερίων?
Και για να μη παρεξηγηθώ, αυτά φίλε μου δε τα λέω για να εναντιωθώ σε σένα, αλλά για τη παραπληροφόρηση που υπάρχει από άσχετους στα συνεργεία που εμπιστεόμαστε τα αυτοκίνητά μας!!

oldcarskickass
26-09-09, 18:19
ΝΟx = νιτρικά οξείδια ή οξείδια του αζώτου. Δεν είναι αισθητήρας και δεν είναι δυνατόν να σου τον αλλάξουν.

Στην εξάτμηση υπάρχει μόνο ο αισθητήρας λ, και μπορεί και πυρόμετρο σε τουρμπάτες κατασκευές. Τι σημαίνει ακριβώς δεν έδειξε ο "λ". Πιθανόν να εννοουν το μηχάνημα με το ματσούκι που βάζουν στην εξάτμηση, δηλαδή οτι ο αισθητήρας λ του μηχανήματος δεν δίνει ένδειξη.

Το "1" με το "0" μπορεί να είναι ένδειξη οτι ο αισθητήρας τους παίνει σήμα (1) ή οτι δεν διαβάζει καυσαέρια (0). Πάντως πρώτη φορά ακούω για μείγματα με λ κοντά στο ένα όπως λέει ο φίλτατος oldcarskickass, ξέρω πως ένα στοιχιομετρικό μείγμα είναι κοντά στο 13.4:1 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Παράξενα πράγματα...

Ρε συ Στράτο ο Λόγος Λ είναι αυτό που λέει η λέξη.

Λόγος, δλδ κλάσμα των εξής δύο κλασμάτων :

Air Fuel Ratio πραγματικό (<στον αριθμητή)και Air Fuel Ratio στοιχειομετρικό (στον παρονομαστή).

Το στοιχειομετρικό είναι 14,7:1 που σημαίνει 14,7 μέρη αέρα προς 1 μέρος βενζίνης.

Το 13,4:1 που λες είναι πλούσιο.

Οπότε ο λόγος λ ΔΕΝ έχει μονάδες (όπως και το AFR) και είναι κοντά στο 1 (ή 2 *(ή και παραπάνω σε κινητήρες των οποίων οι κατασκευαστές επίσημα <<αγνοούνται>>...)όπως λέει ο GEO για ΥΠΕΡφτωχά μείγματα),που σημαίνει ότι καίμε το καύσιμο στην ιδεατή κατάσταση δλδ ρίχνουμε 1 μέρος καυσίμου και καίγεται με 14.7 μέρη αέρα. Άρα αφού ο πάνω όρος είναι 14.7 (λειτουργία του μοτέρ) και ο κάτω είναι πάλι 14.7 (γιατί αυτό είναι η ιδανική αναλογή για να κάψεις βενζίνη στο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ) ο λόγος λ βγαίνει 1. Ούτε πλούσιο ούτε φτωχό δλδ.

Όταν είσαι σε επιτάχυνση ρίχνεις παραπάνω βενζίνη (πλούσιο μείγμα, Λ<1) οπότε ο αριθμητής του κλάσματος μικραίνει (γιατί λιγοστεύει ο αέρας σε σχέση με τη βενζίνη που ρίχνεις), ο παρονομαστής όμως, αφού δεν αλλάζει καύσιμο μένει σταθερός, άρα το κλάσμα Λ (λόγος Λ) μικραίνει(<1).

arf
27-09-09, 10:04
Ρε συ Στράτο ο Λόγος Λ είναι αυτό που λέει η λέξη.

Λόγος, δλδ κλάσμα των εξής δύο κλασμάτων :

Air Fuel Ratio πραγματικό (<στον αριθμητή)και Air Fuel Ratio στοιχειομετρικό (στον παρονομαστή).

Το στοιχειομετρικό είναι 14,7:1 που σημαίνει 14,7 μέρη αέρα προς 1 μέρος βενζίνης.

Το 13,4:1 που λες είναι πλούσιο.

Οπότε ο λόγος λ ΔΕΝ έχει μονάδες (όπως και το AFR) και είναι κοντά στο 1 (ή 2 *(ή και παραπάνω σε κινητήρες των οποίων οι κατασκευαστές επίσημα <<αγνοούνται>>...)όπως λέει ο GEO για ΥΠΕΡφτωχά μείγματα),που σημαίνει ότι καίμε το καύσιμο στην ιδεατή κατάσταση δλδ ρίχνουμε 1 μέρος καυσίμου και καίγεται με 14.7 μέρη αέρα. Άρα αφού ο πάνω όρος είναι 14.7 (λειτουργία του μοτέρ) και ο κάτω είναι πάλι 14.7 (γιατί αυτό είναι η ιδανική αναλογή για να κάψεις βενζίνη στο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ) ο λόγος λ βγαίνει 1. Ούτε πλούσιο ούτε φτωχό δλδ.

Όταν είσαι σε επιτάχυνση ρίχνεις παραπάνω βενζίνη (πλούσιο μείγμα, Λ<1) οπότε ο αριθμητής του κλάσματος μικραίνει (γιατί λιγοστεύει ο αέρας σε σχέση με τη βενζίνη που ρίχνεις), ο παρονομαστής όμως, αφού δεν αλλάζει καύσιμο μένει σταθερός, άρα το κλάσμα Λ (λόγος Λ) μικραίνει(<1).

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα απο επιστημονικής άποψης. Για να το κάνω κ λίγο πιο μπακαλίστικο, ο λόγος λ (χωρίς μονάδα μέτρησης) βγαίνει από τον τύπο:

λ= (Αέρας) / [(Καυσιμο)*14,7)]

Μια υπόθεση που μπορώ να κάνω για το "γιατί" δεν μέτρησε ο αναλυτής καυσαερίων, είναι ότι η τιμή λ που διάβασε έφευγε εκτός των μετρήσιμων ορίων του αισθητήρα του μηχανήματος, κ γι'αυτό έβγαζε μηδενική μέτρηση. Ίσως κάποιο μηχάνημα άλλης εταιρείας, με αισθητήρα ευρύτερου φάσματος, να μπορεί να μετρήσει καυσαέρια στο αυτοκίνητο του φίλου.

Nikos120i
29-09-09, 16:59
Τελικά πλήρωσαν το ανταλλακτικό, 411 ευρώ...και πλήρωσα την εργασία 85 ευρώ και τέλος.

Μίλησα με Αγγλία και μου είπαν ότι ο συγκεκριμένος σένσορας είναι πολύ γνωστό πρόβλημα στα 2λτ.

Άρα, πριν λήξει η εγγύησή σας ρίξτε το μια ματιά μη τρέχετε σαν κι μένα γιατί είναι αρκετά χρήματα.

Σχετικά με θέμα της κάρτας καυσασερίων, ακόμα δεν έχω πάρε μια σαφή απάντηση. Περιμένω email από τη BMW Hellas.

dath6680
29-09-09, 18:09
Ποιο ακριβως ηταν το ανταλακτικο?

giannis 116
29-09-09, 18:59
Δε ξερω αν εχει καμια σχεση με το προβημα του Νικου αλλα εβγαλε το ιδιο προβλημα και Golf V 1.4FSI φιλης μου. Μηπως ειναι κοινο προβλημα για ολα τα μοτερ αμεσου ψεκασμου ανεξαρτητως εταιρειας και κυβικων;..Εχετε ακουσει παρομοια προβληματα ειτε απο BMW ειτε απο αλλης μαρκας αμαξια με κινητηρες αμεσου ψεκασμου;..

Nikos120i
29-09-09, 19:22
Ποιο ακριβως ηταν το ανταλακτικο?

Αισθητήρας οξειδίου του αζώτου (NOx).

thanos_1
30-09-09, 12:18
Δε ξερω αν εχει καμια σχεση με το προβημα του Νικου αλλα εβγαλε το ιδιο προβλημα και Golf V 1.4FSI φιλης μου. Μηπως ειναι κοινο προβλημα για ολα τα μοτερ αμεσου ψεκασμου ανεξαρτητως εταιρειας και κυβικων;..Εχετε ακουσει παρομοια προβληματα ειτε απο BMW ειτε απο αλλης μαρκας αμαξια με κινητηρες αμεσου ψεκασμου;..

Όπως είπα κ σε προηγούμενο ποστ

Το να μη βγάζει κάρτα καυσαερίων, απλά δεν υπάρχει!! Τότε κανένα άμεσου ψεκασμού δε θα έβγαζε!!
Τα Nox(οξείδια του αζώτου) δημιουργούνται από τις υψηλές θερμοκρασίες που υπάρχουν μέσα στο κύλινδρο. Τα άμεσου ψεκασμού λόγω του ότι δουλεύουν με φτωχα μίγματα, άρα με πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον κύλινδρο, βγάζουν πολλά Nox. Γιαυτό το λόγο έχει μπει και ο Nox sensor!! Όταν αυτός ο αισθητήρας δε λειτουργεί σωστά(ελαττωματικός-βλάβη-βρώμικος)τότε το μηχάνημα δε μπορεί να εκδόση κάρτα καυσαερίων. Πολύ συχνό πρόβλημα και στα golf που ο Nox sensor παρέδιδε πνεύμα πολύ συχνά!
Τώρα όταν μου λες πως ο άλλος το είχε πλακώσει για τρία λεπτά για να του βγάλει κάρτα, λογικό να σου ανάψουν λαμπάκια και να μπει σε safe mode για να προλάβει τα χειρότερα(πχ πειράκια), αφού προφανώς θα διέγνωσε μεγάλη θερμοκρασία αέρα εισαγωγής!
Δλδ όταν έρθει η ώρα να το περάσεις από κτεο τι θα τους πεις? Ότι δε βγάζει κάρτα καυσαερίων?
Και για να μη παρεξηγηθώ, αυτά φίλε μου δε τα λέω για να εναντιωθώ σε σένα, αλλά για τη παραπληροφόρηση που υπάρχει από άσχετους στα συνεργεία που εμπιστεόμαστε τα αυτοκίνητά μας!!

lefteris_ti
30-09-09, 17:54
Για να βγαλει καρτα καυσαεριων κινητηρας αμεσου ψεκασμου θα πρεπει ο καυσαναλυτης να
ειναι ρυθμισμενος καταλληλα για αμεσο ψεκασμο.να δεχεται δηλαδη λ απο 0,97 εως και 2,3.
αφου δουλευουν πιο φτωχα.

thanblan
01-09-10, 12:13
Για να βγαλει καρτα καυσαεριων κινητηρας αμεσου ψεκασμου θα πρεπει ο καυσαναλυτης να
ειναι ρυθμισμενος καταλληλα για αμεσο ψεκασμο.να δεχεται δηλαδη λ απο 0,97 εως και 2,3.
αφου δουλευουν πιο φτωχα.

παραθέτω κάρτα καυσαερίων πρόσφατη με ν43 2.0 170 ίππων.

Driftakos
01-09-10, 12:51
Μπορει να λεω εντελως βλακειες, και αν το κανω ζητω συγνωμη προκαταβολικα.
Η απορια μου ειναι η εξης....

Η ενδειξη στον εγκεφαλο "αυξημένες στροφές κινητήρα ακίνητο". Υπαρχει πιθανοτητα να οφειλετε στην υπαρξη ESP? Δλδ να κοβει το μοτερ οταν πας να το ξεκινησεις με υψηλες στροφες για να μην σπινιαρει? Και απλα να ηταν 2 ανεξαρτητα γεγονοτα ο αισθητας NOx και η ενδειξη αυτη?
Ακομα το ESP να εχεις βγαλει εκτος, οι αισθητηρες ισως και να δουλευουν, απλα ο εγκεφαλος αγνοει τις ενδειξεις.

Επαναλαμβανω, ισως και να λεω τα δικα μου. Αν ειναι ετσι ας με διορθωσετε.